عملیات ترکیه

عملیات ترکیه

ایسناایسنا1 ساعت قبل
نظامیان ترکیه در جریان گشت‌زنی مشترک با نظامیان روس به سمت تظاهرکنندگان در حومه شهر کوبانی (عین‌العرب) واقع در شمال سوریه تیراندازی کردند که در نتیجه آن یک غیرنظامی سوری بر اثر اصابت گلوله جان خود را از دست داد. جمعه گذشته نیز در اثنای پرتاب سنگ تظاهرکنندگان به سمت گشتی‌های ترکیه یک غیرنظامی زیر گرفته شد. در این بیانیه‌ همچنین آمده است: نیروهای ترکیه اقدام به شلیک گاز اشک‌آور به سوی غیرنظامیان کردند و تظاهرکنندگان نیز به سمت خودروهای نظامی سنگ پرتاب کردند. در ادامه این رویارویی نیروهای ترکیه شروع به تیراندازی به سوی غیرنظامیان کردند که در نتیجه آن یک غیرنظامی کشته و شش تن دیگر به شدت زخمی شدند. پیش از آغاز این عملیات، آمریکا از خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه خبر داد که چراغ سبزی برای آغاز عملیات ترکیه به حساب می‌آمد.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
یک مسؤول برجسته دولت آمریکا اعلام کرد که کشورش قصد پایان دادن به ائتلافش با نیروهای «سوریه دموکراتیک» را ندارد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، یک مسؤول برجسته آمریکایی در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود قبل از برگزاری نشست میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه خاطرنشان کرد: هیچ قصد و نیتی برای پایان دادن به همکاری با نیروهای «سوریه دموکراتیک» وجود ندارد. این مساله به منزله رد درخواست آنکارا مبنی بر این است که واشنگتن از حمایت کردهای سوری دست بردارد که آنکارا آنها را دشمن و گروه تروریستی تلقی می‌کند. ترکیه نهم اکتبر عملیاتی تحت عنوان «چشمه صلح» را در سوریه علیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد (ی‌پ‌گ) به راه انداخت که این عملیات با محکومیت بین‌المللی مواجه شد. پیش از آغاز این عملیات، آمریکا از خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه خبر داد که چراغ سبزی برای آغاز عملیات ترکیه به حساب می‌آمد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ساعت قبل
اولین مساله این بود که انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه نشان داد که اردوغان دیگر کاریزمای سابق را ندارد. ترکیه می‌خوهد با ایجاد یک بحران جدید در خارج، وضعیت بحران داخلی را حل و فصل کند. در داخل ترکیه کرد‌ها می‌توانستند با دولت سوریه متحد شوند؛ چندین بار گفته بودند که ما با دولت سوریه مشکلی نداریم ما خود مختاری می‌خواهیم و جدایی طلب نیستیم ولی ترکیه استقلال یا خودمختاری کرد‌های سوریه را برای خودش آفت می‌داند. یعنی نصف مرز ترکیه با سوریه منطقه امن بشود. الان کرد‌ها با دولت سوریه مشکلی ندارند، کما اینکه خیلی از کرد‌ها از آن منطقه رفتند که بهانه دست دولت ترکیه و سوریه ندهند.
ایلناایلنا21 ساعت قبل
گروهی از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا خواستار لغو سفر رئیس‌جمهوری ترکیه به این کشور شدند. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی کنگره آمریکا، گروهی از قانون‌گذاران جمهوری‌خواه و دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری این کشور خواستند تا دیدارش با «رجب طیب اردوغان»، همتای ترکیه‌ای خود را لغو کند. اما قانون‌گذاران آمریکایی نسبت به این سفر برنامه‌ریزی‌شده «ابراز نگرانی شدید» ‌کردند. در نامه این قانون‌گذاران به ترامپ آمده است: «تصمیم رئیس‌جمهور اردوغان برای اشغال شمال شرقی سوریه در تاریخ ۹ اکتبر نتایج فاجعه‌باری برای امنیت ملی آمریکا داشته است. این اقدام به اختلاف میان اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انجامیده و به بحرانی انسانی ختم شده است.» در ادامه این نامه آمده است: «با توجه به وضعیت فعلی، باور داریم که اکنون زمان مناسبی برای دیدار اردوغان از آمریکا نیست و خواستار لغو این سفر هستیم.»
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
فردای آن روز یعنی چهارشنبه ۱۵ آبان آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران بود. اما در واکنش به اقدام اخیر ایران مبنی بر اجرایی کردن گام چهارم، امروز خبر نشست اتحادیه اروپا درباره ایران و اوضاع منطقه غرب آسیا بر خروجی رسانه‌ای جهان قرار گرفت. اتحادیه اروپا اعلام کرد که وزیران خارجه این بلوک سیاسی در این نشست در مورد ایران و وضعیت منطقه غرب آسیا هم گفت‌وگو می‌کنند. هدف کشورمان این است که حداکثر فشار را به اتحادیه اروپا وارد کند. تاثیرپذیری اتحادیه اروپا از ایالات متحده آمریکا مسئله‌ای بوده که تاکنون باعث ایجاد خلل در عملیاتی شدن تعهدات برجامی اروپا شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
خبرنگار خبرگزاری اسپوتنیک در استان الحسکه سوریه گزارش داد که افراد مسلح ناشناس «ابراهیم حنا بیدو» معروف به «هوسیب ابراهام بیدویان» اسقف کلیسای کاتولیک «ماریوسف» متعلق به ارمنی‌های سوریه را به همراه پدرش در شهر قامشلی به ضرب گلوله به قتل رساندند. این اسقف سوری برای انجام ماموریت و رسیدگی به اوقاف کلیسای ارمنی کاتولیک دیرالزور از استان الحسکه عازم این استان شده بود که توسط افراد مسلح، کشته شد. این حمله در حالی صورت می‌گیرد که برخی از ناظران و کارشناسان درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و تقویت مجدد داعشی‌ها در این مناطق هشدار داده بودند. پیش از عملیات ترکیه در شمال سوریه، شمار زیادی از سربازان نیروهای دموکراتیک سوریه که عمدتا کرد بودند موفق شده بودند که از تجدید حیات گروه داعش در شمال شرق سوریه که قبلا از مراکز قدرت داعش بود، جلوگیری کنند. این اقدام تروریستی در حالی انجام شده که شمال سوریه طی چند هفته گذشته شاهد عملیات نظامی ترکیه بود.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
گروه تروریستی داعش روز دوشنبه مسئولیت قتل یک اسقف سوری و پدرش را در شهر قامشلی در شمال سوریه به عهده گرفت. ایرنا: گروه تروریستی داعش روز دوشنبه مسئولیت قتل یک اسقف سوری و پدرش را در شهر قامشلی در شمال سوریه به عهده گرفت. پیش از عملیات ترکیه در شمال سوریه، شمار زیادی از سربازان نیروهای دموکراتیک سوریه که عمدتا کرد بودند موفق شده بودند که از تجدید حیات گروه داعش در شمال شرق سوریه که قبلا از مراکز قدرت داعش بود، جلوگیری کنند. این اقدام تروریستی در حالی انجام شده که شمال سوریه طی چند هفته گذشته شاهد عملیات نظامی ترکیه بود. حملات ترکیه به شمال سوریه، پس از توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا به طور موقت متوقف شد و آنکارا به شبه نظامیان کرد سوریه ۵ روز مهلت داد که تا عمق ۳۲ کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی کنند.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
این نامه خشم مخالفین اردوغان را نیز به دنبال داشته و آن را توهینی به ملت ترکیه دانستند. مخالفین چه می‌گویند؟ کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ مهم‌ترین مخالف اردوغان در فضای سیاسی ترکیه و در عین حال٬ مهم‌ترین مخالف سفر رئیس جمهور این کشور٬ به آمریکا است. یکی دیگر از مخالفین سفر اردوغان به آمریکا٬ فاتح اربکان است. دستاورد چه خواهد بود؟ تقریبا اغلب تحلیل‌گران و کارشناسان سیاسی ترکیه در روزهای اخیر٬ بر این موضوع تاکید کرده‌اند که در شرایط فعلی٬ سفر اردوغان به آمریکا٬ دستاورد قابل عرضی نخواهد داشت. شواهد نشان می‌دهند که برخلاف خواست اردوغان٬ همکاری آمریکا با ی. پ. گ و قسد یعنی نهادهای اقماری پ. ک. ک در شمال سوریه ادامه پیدا خواهد کرد.
ایسناایسنا2 روز قبل
در نتیجه حمله راکتی تروریست‌های «جبهه النصرة» به تعدادی از محله‌های مسکونی شهر حلب یک کودک هفت ساله کشته و دو غیرنظامی زخمی شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، اعضای گروه تروریستی «جبهه النصرة» محله‌های مسکونی «السبیل»، «دوار الشیحان»، «حلب الجدیدة»، «سیف الدولة» و «الحمدانیة» را با ده‌ها راکت هدف قرار دادند. در نتیجه این حملات یک کودک هفت ساله کشته و دو غیرنظامی زخمی شدند و به محله‌های مسکونی شهر حلب نیز ضررهای مالی گسترده‌ای وارد شد. جبهه النصرة طی ماه‌های گذشته ده‌ها حمله موشکی به محله‌های مسکونی شهر حلب انجام داده است که در نتیجه آن ده‌ها تن کشته و صدها تن زخمی شده‌اند. از سوی دیگر، منابعی در سوریه از انفجار یک دستگاه خودروی بمب‌گذاری شده در شهرک «سلوک» واقع در حومه شمالی «رقه» خبر دادند.
ایسناایسنا2 روز قبل
فرمانده نیروهای نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه برای گفت‌وگو و رایزنی با مقام‌های ارشد نظامی رژیم صهیونیستی وارد فلسطین اشغالی شد. در حالی‌که مقام‌های رژیم صهیونیستی از انتقاد از اقدام جدید نظامی آمریکا در منطقه خوداری کرده‌اند اما به طور غیرمستقیم نگرانی‌های خود را از این مساله ابراز داشته‌اند. بسیاری از رسانه‌های صهیونیستی گفته‌اند که ترامپ زیاد حرف می‌زند اما عمل ندارد. در همین راستا، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی تاکید کرد که ترامپ فردی پرحرف، دمدمی مزاج و بی‌فکر است. رهبران لیکود در مورد ترامپ می‌گویند که او خود جایگاهش به لرزه و خطر افتاده است و دیگری چیزی ندارد که بخواهد به رژیم صهیونیستی ببخشد.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشژنرال «کنت مک‌کنزی» رئیس فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در غرب آسیا (مقر سنتکام) برای نخستین بار از زمان تصدی این سمت، وارد فلسطین اشغالی شده و با فرماندهان ارشد ارتش رژیم صهیونیستی دیدار کرد. در حالی‌که مقام‌های رژیم صهیونیستی از انتقاد از اقدام جدید نظامی آمریکا در منطقه خوداری کرده‌اند اما به طور غیرمستقیم نگرانی‌های خود را از این مساله ابراز داشته‌اند. بسیاری از رسانه‌های صهیونیستی گفته‌اند که ترامپ زیاد حرف می‌زند اما عمل ندارد. در همین راستا، شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی تاکید کرد که ترامپ فردی پرحرف، دمدمی مزاج و بی‌فکر است. رهبران لیکود در مورد ترامپ می‌گویند که او خود جایگاهش به لرزه و خطر افتاده است و دیگری چیزی ندارد که بخواهد به رژیم صهیونیستی ببخشد.
مهرمهر2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، موضوع ایران و تحولات منطقه‌ای در خلیج فارس یکی از محورهای مورد بحث در نشست روز دوشنبه وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل خواهد بود. بنا بر بیانیه اتحادیه اروپا، عملیات ترکیه در سوریه و همچنین اوضاع داخلی سه کشور افغانستان، سودان و ونزوئلا از دیگر محورهای مورد بحث در نشست وزرای خارجه این اتحادیه اعلام شده است. نشست روز دوشنبه، نخستین نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا پس از اعلام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران بشمار می‌رود.
فارسفارس2 روز قبل
در نشست روز دوشنبه وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، ایران و وضعیت منطقه غرب آسیا یکی از موضوعات مورد بحث خواهد بود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، اتحادیه اروپا اعلام کرد وزیران خارجه این بلوک سیاسی در نشست روز دوشنبه خود که در شهر «بروکسل» بلژیک برگزار می‌شود، در مورد ایران و وضعیت منطقه غرب آسیا هم گفت‌وگو می‌کنند. در بیانیه اتحادیه اروپا در مورد سرفصل‌های مورد بحث در نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا، عنوان شده است که وضعیت ایران، غرب آسیا، عملیات ترکیه در سوریه و همچنین اوضاع داخلی سه کشور افغانستان، سودان و ونزوئلا مورد بحث قرار می‌گیرد. در این بیانیه در مورد ایران آمده است: «شورا وضعیت امنیت منطقه‌ای در خلیج [فارس] و ایران را مورد بحث قرار می‌دهد. این نشست همچنین فرصتی خواهد بود تا در مورد کمک‌های بالقوه اتحادیه اروپا به تلاش‌ها برای کاهش تنش در منطقه خلیج [فارس]، گفت‌وگو کنند.» این، اولین نشست شورای وزیران خارجه اتحادیه اروپا پس از اعلام گام چهارم کاهش تعهد جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته‌ای و آغاز غنی‌سازی اورانیوم در تأسیسات «فردو» است.
افکارنیوزافکارنیوز2 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشوزرای خارجه اتحادیه اروپا فردا برای رایزنی درباره موضوعات مختلف از جمله ایران گردهم خواهند آمد. اخبار سیاسی- براین اساس، اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای دستور کار جلسه فردا (دوشنبه) وزرای خارجه اتحادیه اروپا را اعلام کرد. وزرای ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا همچنین درباره کاهش تنش‌ها در خلیج فارس تصمیم گیری خواهند کرد. اتحادیه اروپا برای تبادل مالی و به اصطلاح دور زدن تحریم‌های آمریکا، دو سال است که وعده راه اندازی ساز و کار مالی جدید موسوم به اینستکس را داده‌اند. این در حالی است که این سازو کار مالی هنوز به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.
ایلناایلنا2 روز قبل
ژنرال آمریکایی اعلام کرد که ۵۰۰ تا ۶۰۰ سرباز این کشور در سوریه باقی خواهند ماند. به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت که حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ سرباز آمریکایی در سوریه باقی خواهند ماند. ژنرال مارک میلی در پاسخ به شبکه‌ای بی سی گفت: «کمتر از هزار، احتمالا حدود ۵۰۰ یا چیزی حدود ۶۰۰، تقریبا در همین تعداد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا هم‌زمان با عملیات ترکیه در شمال شرقی سوریه علیه نیروهای کرد از خروج ارتش آمریکا از سوریه خبر داد. ایالات متحده اعلام کرده بود که همچنان در مناطق نفت‌خیز شرق سوریه باقی خواهد ماند و به کردهای محلی برای کنترل این مناطق کمک خواهد کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
در پی عملیات «چشمه صلح» ترکیه در منطقه شرق رود فرات با هدف پاکسازی آن از وجود کردها و ایجاد «منطقه امن»، ارتش آمریکا اقدام به تغییراتی در نقشه استقرار نیروهایش در سوریه و تقویت حضور خود در نزدیکی میادین نفتی این کشور کرده است. اعتمادآنلاین| خبرگزاری آناتولی اعلام کرد همزمان با توقف عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوریه موسوم به «چشمه صلح»، نیروهای ارتش آمریکا به چند پایگاه‌ نظامی این کشور در شمال و شمال شرق سوریه که در جریان عملیات چشمه صلح تخلیه شده بودند، بازگشتند. نیروهای آمریکایی بیش از نیمی از پایگاه‌های خود را در سوریه در جریان عملیات ترکیه تخلیه کرده بودند که مجددا به برخی از آنها بازگشته‌اند. طبق این گزارش، نیروهای آمریکا به تمامی پایگاه‌های خود در حسکه و پایگاه «صرین» در جنوب کوبانی (عین العرب) بازگشته‌اند. ارتش آمریکا همچنین نیروهایش را به پایگاه «جزرا» در رقه بازگردانده و تعدادی از نظامیان خود را برای حفاظت از پایگاه «معمل السکر» به این پایگاه اعزام کرده است.

چرا رسانه‌های جمهوری آذربایجان از حرکت تجزیه‌طلبانه در تبریز حمایت نکردند؟ +عکس

4+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین2 روز قبل
مقامات آمریکایی ۲۲ مهر ماه گذشته خبر دادند که به همه نیروهای این کشور که در شمال سوریه حضور دارند، دستور داده شده که خاک این کشور را ترک کنند. «چشمه صلح» نام عملیات ترکیه در شمال سوریه است. در آن زمان، حدود دو هزار نظامی آمریکایی در سوریه حضور داشتند. این پایگاه‌ها عبارتند از: -پایگاه‌های موجود در استان الحسکه (شمال شرق سوریه): «رمیلان»، «الوزیر»، «تل بیدر»، «صوامح صباح الخیر» و «الشدادی». - پایگاه‌های استان دیرالزور (شرق سوریه): پایگاه‌های اطراف میادین نفتی «العمر»، «کونکو»، «الجفره» و «التنک».
قدس آنلاینقدس آنلاین2 روز قبل
به گزارش آناتولی، نیروهای آمریکایی در هنگام تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه، بیش از نیمی از پایگاه‌های غیر قانونی خود در سوریه را تخلیه کردند، ولی بار دیگر، در حال بازگشت به این پایگاه‌ها هستند. «چشمه صلح» نام عملیات ترکیه در شمال سوریه است. پایگاه‌های نظامی آمریکا پیش از تجاوز ترکیه به سوریهآناتولی گزارش داد که پیش از آغاز عملیات چشمه صلح، نیروهای زمینی آمریکا در ۲۲ نقطه سوریه حضور داشتند و در آن، پایگاه‌های نظامی احداث کرده بودند. در آن زمان، حدود دو هزار نظامی آمریکایی در سوریه حضور داشتند. - پایگاه‌های استان دیرالزور (شرق سوریه): پایگاه‌های اطراف میادین نفتی «العمر»، «کونکو»، «الجفره» و «التنک».
فارسفارس3 روز قبل
رفت و برگشت نظامیان آمریکایی به پایگاه‌های نظامی در خاک سوریهبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، مقامات آمریکایی ۲۲ مهر ماه گذشته خبر دادند که به همه نیروهای این کشور که در شمال سوریه حضور دارند، دستور داده شده که خاک این کشور را ترک کنند. به گزارش آناتولی، نیروهای آمریکایی در هنگام تجاوز نظامی ترکیه به شمال سوریه، بیش از نیمی از پایگاه‌های غیر قانونی خود در سوریه (+) را تخلیه کردند، ولی بار دیگر، در حال بازگشت به این پایگاه‌ها هستند. پایگاه‌های نظامی آمریکا پیش از تجاوز ترکیه به سوریهآناتولی گزارش داد که پیش از آغاز عملیات چشمه صلح، نیروهای زمینی آمریکا در ۲۲ نقطه سوریه حضور داشتند و در آن، پایگاه‌های نظامی احداث کرده بودند. در آن زمان، حدود دو هزار نظامی آمریکایی در سوریه حضور داشتند. - پایگاه‌های استان دیرالزور (شرق سوریه): پایگاه‌های اطراف میادین نفتی «العمر»، «کونکو»، «الجفره» و «التنک».
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 روز قبل
طبق این گزارش، نیروهای آمریکا به تمامی پایگاه‌های خود در حسکه و پایگاه «صرین» در جنوب کوبانی (عین العرب) بازگشته‌اند. نیروهای آمریکا در جریان عملیات چشمه صلح ۱۶ پایگاه و مرکز نظامی خود در منبج، عین‌العرب، رقه و حسکه را تخلیه کردند. نظامیان آمریکا چند روز قبل از آغاز عملیات چشمه صلح ۴ برج دیده‌بانی خود در مرز میان سوریه و ترکیه را نیز تخلیه کردند. با وجود این اقدامات ارتش آمریکا به گشت زنی‌ها خود در مناطق دربرگیرنده میادین نفتی تحت کنترل نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد (ی. پ. گ) ادامه می‌دهد. مداخله آمریکا در جنگ سوریه از سپتامبر ۲۰۱۴ با انجام حملات هوایی به مواضع داعش شروع شد.
ایسناایسنا3 روز قبل
در پی عملیات «چشمه صلح» ترکیه در منطقه شرق رود فرات با هدف پاکسازی آن از وجود کردها و ایجاد «منطقه امن» ارتش آمریکا اقدام به تغییراتی در نقشه استقرار نیروهایش در سوریه و تقویت حضور خود در نزدیکی میادین نفتی این کشور کرده است. ارتش آمریکا همچنین نیروهایش را به پایگاه «جزرا» در رقه بازگردانده و تعدادی از نظامیان خود را برای حفاظت از پایگاه «معمل السکر» به این پایگاه اعزام کرده است. نیروهای آمریکا در جریان عملیات چشمه صلح ۱۶ پایگاه و مرکز نظامی خود در منبج، عین‌العرب، رقه و حسکه را تخلیه کردند. نظامیان آمریکا چند روز قبل از آغاز عملیات چشمه صلح ۴ برج دیده‌بانی خود در مرز میان سوریه و ترکیه را نیز تخلیه کردند. با وجود این اقدامات ارتش آمریکا به گشت زنی‌ها خود در مناطق دربرگیرنده میادین نفتی تحت کنترل نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد (ی. پ. گ) ادامه می‌دهد.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
اخبار بین‌الملل- خبرگزاری «آناتولی» اما گزارش داد که نظامیان آمریکایی مجددا در حال بازگشت به خاک سوریه هستند، ولی این بار، عمده حضور آنان در نزدیکی میادین نفتی شرق سوریه است. «چشمه صلح» نام عملیات ترکیه در شمال سوریه است. در آن زمان، حدود دو هزار نظامی آمریکایی در سوریه حضور داشتند. خروج آمریکا از ۱۶ پایگاه‌ و مقر خود در خلال تجاوز ترکیهآمریکا در جریان عملیات ترکیه از ۱۶ پایگاه و مقر نظامی خارج شد. نظامیان آمریکا اما علیرغم ادعای خروج از سوریه، ساخت دو پایگاه نظامی در دیرالزور را آغاز کردند و به این منطقه، حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر اعزام کردند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد کشورش پیروزی نظامی و دیپلماتیکی را در سوریه محقق کرده است. اعتمادآنلاین| مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در جریان سخنرانی خود در جمع اعضای سازمان هلال احمر ترکیه در آنتالیا خاطرنشان کرد کشورش طی دوره گذشته از طریق تلاش‌های نظامی و دیپلماتیک خود توانست توطئه بزرگی را در سوریه خنثی کند. او همچنین تصریح کرد: هلال احمر ترکیه به حدود ۳۰ هزار تن در مناطق تل ابیض و راس العین واقع در شمال سوریه کمک‌های بشردوستانه ارائه داده است. ترکیه نهم اکتبر عملیاتی تحت عنوان چشمه صلح را در سوریه علیه نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد (ی‌پ‌گ) به راه انداخت که این عملیات با محکومیت بین‌المللی مواجه شد. پیش از آغاز این عملیات، آمریکا از خروج نیروهای آمریکایی از این منطقه خبر داد که چراغ سبزی برای آغاز عملیات ترکیه به حساب می‌آمد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 روز قبل
رجب طیب اردوغان درباره اعتراضات عراق گفت: "بگذارید صریح بگویم، ما حدس‌هایی داریم که چه کسانی پشت این شورش‌ها در عراق هستند. ما همچنین حدس می‌زنیم که اینها ممکن است به ایران گسترش پیدا کنند. " رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با اشاره به اعتراضات عراق درباره کسانی که می‌خواهند «جهان اسلام را دچار تفرقه کنند» هشدار داد و گفت از نظر او احتمال دارد که اعتراضات عراق به ایران گسترش پیدا کند. رجب طیب اردوغان درباره اعتراضات عراق گفت: "بگذارید صریح بگویم، ما حدس‌هایی داریم که چه کسانی پشت این شورش‌ها در عراق هستند. ما همچنین حدس می‌زنیم که اینها ممکن است به ایران گسترش پیدا کنند. "
فارسفارس4 روز قبل
ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که این کشور به همراه ۳ کشور انگلیس، فرانسه و آلمان اوایل ماه سپتامبر در مورد سوریه نشستی برگزار خواهد کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ابراهیم کالین»، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه شامگاه جمعه (۱۷ آبان) گفت که کشورش و سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان در حاشیه نشست پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که اوایل ماه دسامبر برگزار خواهد شد، در مورد سوریه نشستی ترتیب خواهند داد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، کالین گفت این نشست سوم و چهارم دسامبر در لندن و بعد از نشست مقدماتی استانبول با مشارکت هیئت‌هایی از سه کشور اروپایی مذکور برگزار خواهد شد. به گفته سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه، در این نشست «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور این کشور، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، آمانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر انگلیس حضور خواهند داشت. این عملیات ترکیه با مخالقت آمریکا و کشورهای اروپایی و کشورهای منطقه مواجه شد و آنکارا طی توافق‌های جداگانه با واشنگتن و مسکو، عملیات خود را متوقف کرد مشروط بر این که شبه نظامیان مذکور به عمق ۳۰ کلیومتر از مرزهای ترکیه با سوریه دور شوند.
صدا و سیماصدا و سیما4 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس از آنکارا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است عملیات نظامی در سوریه ادامه پیدا کند، گفت: "به هیج عنوان مشخص نیست. ما تا زمانی که آخرین تروریست در منطقه باقی مانده باشد، دست از کار خود نخواهیم کشید «. وی همچنین اضافه کرد:» ما پیش از آنکه نیرو‌های کشور‌های دیگر (از سوریه) بروند، این کشور را ترک نخواهیم کرد. ما از تمامیت ارضی و یکپارچگی سوریه حمایت می‌کنیم «. رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد:» در صورتی که منطقه از گروه‌های تروریستی پاکسازی نشود، ما بر اساس توافق آدانا عملیات (در سوریه) را به پیش خواهیم برد".
ایلناایلنا5 روز قبل
موقعیت استراتژیک ترکیه اهمیت این کشور در این پیمان را بیش از پیش مهم می‌کند. راب آیتکین با اشاره به تنش‌ها میان اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) ‌بر سر عملیات ترکیه در شمال شرقی سوریه به خبرنگار ایلنا گفت: این بحران برآمده از سال‌ها تنش روزافزون است. در این نشست تنها هلند و فرانسه بودند که از عملیات ترکیه در سوریه آشکارا انتقاد کردند. در نشست ماه اکتبر ناتو، آمریکا آنچنان از ترکیه انتقاد نکرد و در نتیجه بسیاری دیگر از اعضا نیز چنین کردند. با این حال، همان‌گونه که اشاره کردم، اعضای ناتو معمولا تلاش می‌‌کنند این منازعات را به‌صورت دیپلماتیک حل‌وفصل کنند.
عصر ایرانعصر ایران6 روز قبل
مصر، یونان و قبرس همزمان با آغاز رزمایش‌های نظامی میان سه کشور، ترکیه را به «تجاوزگری» در آب‌های مدیترانه و سوریه متهم کردند. وزرای یونان، قبرس و مصر تاکید کردند که داعش به عنوان تهدیدی برای امنیت منطقه‌ای، اروپایی و بین‌المللی است. در همین راستا، وزیر دفاع یونان در جریان کنفرانس مطبوعاتی خود پس از این نشست خاطرنشان کرد: ما اقدامات غیرقانونی ترکیه در آب‌های قبرس را محکوم می‌کنیم. وزیر دفاع قبرس نیز از وزرای دفاع مصر و یونان به خاطر موضع قوی این دو کشور در راستای حمایت از مسأله قبرس تشکر و قدردانی کرد. وزارت دفاع مصر در بیانیه خود اعلام کرد، قرار است نشست سه جانبه بعدی سال ۲۰۲۰ در قبرس برگزار شود.

به انتهای لیست رسیدید