عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه

افکارنیوزافکارنیوز4 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشبوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، گفت در ملاقات چهارجانبه‌ای که با سران کشور‌های آلمان، ترکیه و فرانسه داشت تهدید پ‌ک‌ک برای آنکارا مهم و واقعی شناخته شده است. او گفت: «درباره پیچیدگی شدید اوضاع در شمال سوریه گفت‌وگو کردیم. فشار زیادی که ترکیه با آن روبه‌رو است از جمله حدود چهار میلیون مهاجر و تهدید تروریستی پ‌ک‌ک مورد پذیرش ما قرار گرفت.» جانسون در ادامه تاکید کرد «این تهدید واقعی است که باید تصدیق شود.» نخست وزیر انگلیس در ادامه اضافه کرد: «برنامه‌های ترکیه در شمال سوریه باید درک شود و ما باید از هرگونه سوءتفاهم در میان متحدان ناتو اجتناب کنیم. از جمله اختلافات میان اعضای ناتو عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه بود که آنکارا در ماه اکتبر به منظور بیرون کردن نیرو‌های کرد از شمال سوریه در این منطقه آغاز کرد. رئیس‌جمهور فرانسه در انتقاد از این اقدام ترکیه گفته بود ناتو دچار مرگ مغزی شده است.
مهرمهر5 روز قبل
رئیس جمهور فرانسه در حاشیه اجلاس ناتو در لندن با بیان اینکه روسیه یک شریک برای حل مسائل بین المللی است گفت: ما باید برای تقویت منافع مشترک تلاش کنیم. اختلاف نظرهایی میان ما (غرب و روسیه) وجود دارد که موجب جدا شدن غرب از روسیه شده است. ترامپ در انتقاد از ماکرون حتی به این موضوع نیز اشاره کرد که احتمال خروج فرانسه از ناتو وجود دارد. هشدار به غرب با تعریف از روسیه یا نزدیک شدن به پوتیناین احتمال وجود دارد که ماکرون برای ترساندن بلوک غرب از نزدیک شدن فرانسه به روسیه، درباره لزوم دوستی با مسکو سخن گفته باشد. به عبارت دیگر شاید ماکرون برای جلوگیری از شدت گرفتن انتقادها از فرانسه در خصوص لزوم نزدیک شدن به مسکو سخن گفته باشد.
فارسفارس6 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، رئیس جمهور فرانسه، ترکیه را به همکاری با داعش متهم کرد و گفت که آنکارا باید در نشست این هفته ناتو این ابهامات را روشن کند. به نوشته خبرگزاری «رویترز» «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه سه شنبه در نشست خبری با حضور رئیس جمهور آمریکا در این باره گفت: «دشمن مشترک امروز، گروه‌های تروریستی هستند. متأسفم که می‌گویم، ما تعریف مشابهی از تروریسم را در میز مذاکره نداریم. وقتی من به ترکیه می‌نگرم، آنها با کسانی که همراه ما شانه به شانه علیه داعش می‌جنگند، درگیر هستند و بعضی اوقات با گروه‌های نیابتی داعش همکاری می‌کنند.» ماکرون همچنین با رد درخواست رئیس جمهور آمریکا برای بازگرداندن عناصر خارجی داعش به کشورهایشان گفت، این اولویت نبوده و تمرکز لازم باید برای مقابله با داعش باشد که هنوز شکست نخورده است. (جزئیات بیشتر) منابع سوری نیز به تازگی مدعی شدند که گروه‌های وابسته به ترکیه، آثار باستانی استان حلب را می‌دزدند و به ترکیه قاچاق می‌کنند.
فارسفارس1 هفته قبل
رئیس‌جمهور ترکیه در واکنشی تند به سخنان همتای فرانسوی خود در رد مواضع آنکارا در خصوص شمال سوریه خطاب به او گفت: «اول چک کن که خودت دچار مرگ مغزی نشده باشی». حمله تند اردوغان به ماکرون؛ چک کن، خودت مرگ مغزی نشده باشیبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه واکنش‌های تند مقام‌های ترکیه علیه مواضع اخیر «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه درباره اقدام نظامی آنکارا در شمال سوریه، «رجب طیب اردوغان» به همتای فرانسوی خود گفت: «دچار مرگ مغزی شده‌ای». اردوغان با اشاره به سخنان جنجالی ماکرون درباره «مرگ مغزی ناتو» افزود: «اول از هر چیز، چک کن خودت دچار مرگ مغزی نشده باشی. این اظهارات تنها از افرادی بر می‌خیزد که دچار مرگ مغزی هستند». دولت فرانسه شب گذشته اعلام کرد که در پی اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه علیه فرانسه، سفیر آنکارا در پاریس را احضار می‌کند.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
رئیس‌جمهور ترکیه در واکنشی تند به سخنان همتای فرانسوی خود در رد مواضع آنکارا در خصوص شمال سوریه خطاب به او گفت: «اول چک کن که خودت دچار مرگ مغزی نشده باشی». خبرگزاری فارس: در ادامه واکنش‌های تند مقام‌های ترکیه علیه مواضع اخیر «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه درباره اقدام نظامی آنکارا در شمال سوریه، «رجب طیب اردوغان» به همتای فرانسوی خود گفت: «دچار مرگ مغزی شده‌ای». اردوغان با اشاره به سخنان جنجالی ماکرون درباره «مرگ مغزی ناتو» افزود: «اول از هر چیز، چک کن خودت دچار مرگ مغزی نشده باشی. این اظهارات تنها از افرادی بر می‌خیزد که دچار مرگ مغزی هستند». دولت فرانسه شب گذشته اعلام کرد که در پی اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه علیه فرانسه، سفیر آنکارا در پاریس را احضار می‌کند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
البته وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرده است که مصوبات صادرات تسلیحات اخیر به ترکیه شامل تسلیحاتی نمی‌شود که می‌تواند در سوریه مورد استفاده قرار گیرد. دولت آلمان عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را به عنوان اقدامی ناقض قوانین بین‌المللی طبقه بندی کرده است. ترکیه با خونسردی به این اقدام دولت آلمان واکنش نشان داد و وزیر امور خارجه این کشور این اقدام آلمان را عامل قدرت گرفتن بیشتر کشورش دانست. «سویم داگدلان»، از نمایندگان حزب چپ آلمان تصویب مجوز صادرات تسلیحات به ترکیه را اقدامی کاملا غیرمسئولانه دانسته و گفت: باید یک توقف صادرات کلی برای ترکیه وجود داشته باشد. حزب سبز آلمان نیز خواستار توقف کامل صادرات تسلیحات به ترکیه شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، نظامیان آمریکا در ادامه تلاش برای غارت نفت سوریه، تجهیزات جدیدی به اطراف میادین و چاه‌های نفتی این کشور در استان حسکه (شمال شرق) ارسال کرده‌اند. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) پنجشنبه (هفتم آذر) در این خصوص گزارش داد که نظامیان آمریکایی ده‌ها خودرو و تجهیزات را از مناطق شمالی استان رقه و جنوب استان حسکه به منطقه نفتی «رمیلان» ارسال کرده و این تجهیزات در نزدیکی میادین نفتی مستقر شده‌اند. بر اساس این گزارش، نیروهای نظامی آمریکا تحت تدابیر امنیتی شدید در منطقه نظامی «قسرک» واقع در شمال تل‌تمر که نزدیک جاده بین‌المللی است، مستقر شده‌اند. طی سال‌های گذشته داعش و شبه نظامیان کرد نفت سوریه را استخراج و به طرف‌های خارجی فروخته‌اند. اخیرا رئیس‌جمهور آمریکا که نیروهای کشورش با عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، این کشور را ترک کردند، اعلام کرد که تعدادی از این نیروها در سوریه و برای حفاظت از این میادین نفتی باقی خواهند ماند.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
وزیر امور خارجه ترکیه می‌گوید رئیس‌جمهور فرانسه به آرزوی خود در شمال سوریه نرسید. به گزارش فارس، ‌ «مولود چاووش‌اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه می‌گوید دولت فرانسه به آرزوی خود که تشکیل دولت تروریست در شمال سوریه بود، نرسید. چاووش‌اوغلو پنجشنبه (هفتم آذر) به اظهارات اخیر «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه واکنش نشان داد و او را حامی تروریسم دانست. به گزارش شبکه «تی‌آر‌تی»، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: «ماکرون می‌خواست دولت تروریست (در شمال سوریه) ایجاد شود ولی با عملیات «چشمه صلح»، این آرزویش برباد رفت». رئیس جمهور فرانسه امروز پنجشنبه طی کنفرانس خبری با دبیر کل ناتو در پاریس، از عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه انتقاد کرد و گفت: «ترکیه نمی‌تواند انتظار همبستگی متحدان ناتو را داشته باشد و در همان حال، به سوریه حمله کند».
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- وزیر امور خارجه ترکیه ضمن واکنش به اظهارات ماکرون گفت: دولت فرانسه به آرزوی خود که تشکیل دولت تروریست در شمال سوریه بود، نرسید.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ‌ رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگو با تعدادی از روزنامه‌نگاران حین بازگشت از قطر گفت: «چشمه صلح محدود به جدول زمانی نیست». چشمه صلح نام عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه است. به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، رجب طیب اردوغان در ارتباط با این عملیات گفت: «نمی‌توان برای این چنین عملیات نظامی‌، ‌ مدت معینی مشخص کرد». اردوغان در ادامه اعلام کرد: ‌ «نیروهای حاضر در عملیات چشمه صلح ۲۲۳۰ تروریست را از آغاز عملیات تاکنون دور کرده‌اند». رئیس جمهور ترکیه، ‌ دیروز دوشنبه، در سفری به قطر با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر این کشور دیدار کرد.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشرجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگو با تعدادی از روزنامه‌نگاران حین بازگشت از قطر گفت: «چشمه صلح محدود به جدول زمانی نیست». اخبار بین‌الملل- چشمه صلح نام عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه است. به گزارش خبرگزاری «آناتولی» ترکیه، رجب طیب اردوغان در ارتباط با این عملیات گفت: «نمی‌توان برای این چنین عملیات نظامی‌، ‌ مدت معینی مشخص کرد». اردوغان در ادامه افزود، «اعلام شده است که نیروهای حاضر در عملیات چشمه صلح ۲۲۳۰ تروریست را از آغاز عملیات تاکنون دور کرده‌اند». رئیس جمهور ترکیه، ‌ دیروز دوشنبه، در سفری به قطر با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر این کشور دیدار کرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 هفته قبل
روابط نامتقارن، روابط فرمانده و فرمانبر است و منافع ترکیه در آن نادیده گرفته می‌شود. هدف ترکیه از این عملیات مبارزه با گروه‌های تروریستی داعش و «یگان‌های مدافع خلق و پ ک ک YPG/PKK» است. اما فرماندهی نیرو‌های مرکزی آمریکا سنتکام، حمایت از «یگان‌های مدافع خلق و پ ک ک» را به ترامپ تحمیل کرد. برخلاف گزارش پنتاگون، عملیات ترکیه، زیرساخت‌های داعش را در منطقه نابود خواهد کرد. روابط نامتقارن، روابط فرمانده و فرمانبر است و منافع ترکیه نادیده گرفته می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
به گزارش مشرق به نقل از آناتولی، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد نشست چهارجانبه درباره سوریه میان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و سران کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس برگزار خواهد شد. به گفته وی، این نشست پس از نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در روزهای سوم و چهارم دسامبر در لندن برگزار خواهد شد. این سخنگو همچنین از ادامه آنچه هجمه رسانه‌ای برای مخدوش خواندن عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه خوانده، ابراز تاسف کرد. ترکیه همچنین اظهارات آمریکا مبنی بر قانونی بودن شهرک‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را رد کرده است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از آناتولی، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد نشست چهارجانبه درباره سوریه میان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و سران کشورهای فرانسه، آلمان و انگلیس برگزار خواهد شد. به گفته وی، این نشست پس از نشست سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در روزهای سوم و چهارم دسامبر در لندن برگزار خواهد شد. این سخنگو همچنین از ادامه آنچه هجمه رسانه‌ای برای مخدوش خواندن عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه خوانده، ابراز تاسف کرد. ترکیه همچنین اظهارات آمریکا مبنی بر قانونی بودن شهرک‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری را رد کرده است. انتهای پیام/
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 هفته قبل
رئیس استخبارات ارتش عراق در مصاحبه با «سی‌ان‌ان» هشدار داده است هسته باقی‌مانده داعش در تلاش است تا با جذب نیروهای جدید، این گروه را احیا کند. ژنرال «سعد العلاق» رئیس استخبارات ارتش عراق هشدار داده است که هسته‌های مخفی و خاموش گروه تروریستی داعش در تلاش برای جذب نیروهای تازه و احیای این گروه هستند. ژنرال العلاق به سی‌ان‌ان گفت اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد داعش در حال برنامه‌ریزی برای عملیاتی موسوم به «شکستن خطوط دفاعی» است. به گفته وی، هدف از این عملیات حمله به زندان‌ها در عراق و سوریه و آزاد کردن تروریست‌هایی است که در این مراکز نگهداری می‌شوند. برخی از این کشورها، عراق را برای تحویل گرفتن این زندانیان و محاکمه آن‌ها تحت فشار قرار داده‌اند.
اصلاحات پرساصلاحات پرس3 هفته قبل
ایرنا نوشت: ترکیه و آمریکا بعد از دهه ۱۹۵۰ روابط روبه توسعه خود را در قالبی جدید پیگیری کردند. پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و عضویت ترکیه در این سازمان و متعاقب آن عزیمت نیروهای ترکیه به جنگ کره آغازی جدید در روابط دو کشور بود. تهدیدهای آشکار ترامپ در مورد مداخله نظامی ترکیه در سوریه و ارسال یک نامه تهدید آمیر خطاب به اردوغان نقطه شکست روابط بین دو کشور بود. اردوغان و ترامپ در کاخ سفید به مدت ۷۵ دقیقه با یکدیگر دیدار کردند و در بعد از آن هیاتهای دو کشور با یکدیگر دیدار کردند. همزمان با دیدار اردوغان از آمریکا پنتاگون اعلام کرد که جایگزین کردن ترکیه در برنامه «اف-۳۵» تقریبا کامل شده است.
ایسناایسنا3 هفته قبل
فرمانده کل نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) از مصر به خاطر موضع‌گیری علیه عملیات اخیر ترکیه علیه کردهای سوریه تشکر و قدردانی کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره لبنان، مظلوم عبدی، فرمانده کل نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در واکنش به موضع‌گیری دولت مصر علیه عملیات ترکیه علیه کردهای سوریه موسوم به «چشمه صلح» اظهار کرد: از مصر به خاطر رد عملیات نظامی ترکیه و اصرار آن بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و همچنین حمایت از ملت سوریه در مقابل تجاوز ترکیه تشکر و قدردانی می‌کنیم. سامح الشکری، وزیر خارجه مصر نیز در سخنانی در اجلاس جنبش عدم تعهد در شهر باکو، عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را «اشغالگری» و «تجاور به خاک سوریه» دانسته بود. مظلوم عبدی در ادامه از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و «نقش آن در زمینه مقابله با گروه تروریستی داعش» تشکر کرد. فرمانده کل نیروهای قسد تصریح کرد: همانطور که ائتلاف بین‌المللی روز گذشته تأکید کرد، داعش باید کاملا شکست داده شود و دستاوردهای ما در برابر تهدیدات منطقه‌ای نیز محافظت شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
به گزارش اقتصادانلاین به نقل از عصر ایران، اردوغان در قالب یک سفر کاری کوتاه و به منظور دیدار و گفتگو با دونالد ترامپ عازم واشنگتن شده است. او قرار است روز چهارشنبه (امروز) با حضور در کاخ سفید با ترامپ دیدار کند. این سفر در شرایطی انجام شده که تنش‌ها در روابط دوجانبه واشنگتن – آنکارا بر سر عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و بحث خریدهای نظامی ترکیه از روسیه، طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته تشدید شده است. گروهی از شهروندان ترکیه‌ای ساکن «واشنگتن دی‌سی» دیروز به محض ورود اردوغان و هیات همراه به هتل «ویلارد» در پایتخت ایالات متحده آمریکا، با تجمع در مقابل این هتل از اردوغان استقبال کرده و شعارهایی در حمایت از او سردادند. اردوغان و همسرش نیز از پشت پنجره سوییت اقامت‌شان در هتل به حاضران دست تکان دادند.
ایمناایمنا3 هفته قبل
ترامپ اظهار کرد: در واقع اگر اینجا اتفاقی رخ دهد، به «اسرائیل» خواهم رفت و سریعا پست نخست وزیری را بر عهده خواهم گرفت. رئیس جمهور آمریکا برای اولین بار در طول دو ماه گذشته به رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه در اراضی اشغالی پس از انتخابات دوم کنست در سال جاری میلادی پرداخت و گفت: ساختار انتخاباتی در اسرائیل چگونه است؟! وی افزود: در اینجا (آمریکا) انواع مختلفی از درگیری‌ها وجود دارد اما دستکم می‌دانیم چه کسی رئیس است. ولی آنها (در اسرائیل) به روند انتخابات بدون اینکه شخصی را انتخاب کنند ادامه می‌دهند. اتهام اصلی علیه رئیس جمهور این است که او به دنبال مداخله خارجی در انتخابات آمریکا بوده و انجام اقدامات رسمی را مشروط به برآورده شدن منافع سیاسی کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
برخی منابع آگاه اعلام کردند، رئیس‌جمهور آمریکا به همتای ترکیه‌ای خود یک قرارداد تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری را برای جبران تحریم‌های احتمالی این کشور به دلیل قرارداد خرید سیستم موشکی اس‌۴۰۰ روسیه پیشنهاد کرد. اعتمادآنلاین| این منابع در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست فاش کردند، در نامه‌ هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود که در حال حاضر برای بررسی مشکلات موجود در روابط فی مابین در واشنگتن به سر می‌برد، این پیشنهادات با هدف بهبود روابط آمریکا و ترکیه مطرح شدند. روزنامه واشنگتن پست پیش‌بینی کرد، این پیشنهادات خشم برخی از قانون‌گذاران آمریکایی به ویژه نمایندگان پارلمان این کشور را به دنبال داشته باشد که ماه گذشته میلادی به دلیل عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، تحریم‌هایی را علیه این کشور تصویب کردند. به گزارش واشنگتن پست ارزش قرارداد پیشنهادی ترامپ به ترکیه که ۱۰۰ میلیارد دلار است تقریبا برابر است با زیان‌هایی که به دلیل تحریم ترکیه از سوی آمریکا به آنکارا وارد می‌شود. منبع: ایسنا
ایسناایسنا3 هفته قبل
برخی منابع آگاه اعلام کردند، رئیس جمهور آمریکا به همتای ترکیه‌ای خود یک قرارداد تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری را برای جبران و رهایی از تحریم‌های احتمالی این کشور به دلیل قرارداد خرید سیستم موشکی اس ‌۴۰۰ روسیه پیشنهاد کرد. به گزارش ایسنا، این منابع در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست فاش کردند، در نامه‌ هفته گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود که در حال حاضر برای بررسی مشکلات موجود در روابط فی مابین در واشنگتن به سر می‌برد، این پیشنهادات با هدف بهبود روابط آمریکا و ترکیه مطرح شدند. روزنامه واشنگتن پست پیش‌بینی کرد، این پیشنهادات خشم برخی از قانون‌گذاران آمریکایی به ویژه نمایندگان پارلمان این کشور را به دنبال داشته باشد که ماه گذشته میلادی به دلیل عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، تحریم‌هایی را علیه این کشور تصویب کردند. روند تحویل سامانه‌های پدافند هوایی اس ۴۰۰ روسیه که بحرانی را در روابط ترکیه و آمریکا ایجاد کرد، در اواسط ژوئیه گذشته آغاز شد و مرحله دوم آن در اواسط سپتامبر پایان یافت، اردوغان نیز اعلام کرد که این سامانه‌ها در آوریل ۲۰۲۰ به شکل کامل راه‌اندازی خواهند شد. انتهای پیام

سفر اردوغان به آمریکا (+عکس)

3+
عصر ایرانعصر ایران3 هفته قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین4 هفته قبل
خبرنگار خبرگزاری اسپوتنیک در استان الحسکه سوریه گزارش داد که افراد مسلح ناشناس «ابراهیم حنا بیدو» معروف به «هوسیب ابراهام بیدویان» اسقف کلیسای کاتولیک «ماریوسف» متعلق به ارمنی‌های سوریه را به همراه پدرش در شهر قامشلی به ضرب گلوله به قتل رساندند. این اسقف سوری برای انجام ماموریت و رسیدگی به اوقاف کلیسای ارمنی کاتولیک دیرالزور از استان الحسکه عازم این استان شده بود که توسط افراد مسلح، کشته شد. این حمله در حالی صورت می‌گیرد که برخی از ناظران و کارشناسان درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه و تقویت مجدد داعشی‌ها در این مناطق هشدار داده بودند. پیش از عملیات ترکیه در شمال سوریه، شمار زیادی از سربازان نیروهای دموکراتیک سوریه که عمدتا کرد بودند موفق شده بودند که از تجدید حیات گروه داعش در شمال شرق سوریه که قبلا از مراکز قدرت داعش بود، جلوگیری کنند. این اقدام تروریستی در حالی انجام شده که شمال سوریه طی چند هفته گذشته شاهد عملیات نظامی ترکیه بود.
برترین‌هابرترین‌ها4 هفته قبل
گروه تروریستی داعش روز دوشنبه مسئولیت قتل یک اسقف سوری و پدرش را در شهر قامشلی در شمال سوریه به عهده گرفت. ایرنا: گروه تروریستی داعش روز دوشنبه مسئولیت قتل یک اسقف سوری و پدرش را در شهر قامشلی در شمال سوریه به عهده گرفت. پیش از عملیات ترکیه در شمال سوریه، شمار زیادی از سربازان نیروهای دموکراتیک سوریه که عمدتا کرد بودند موفق شده بودند که از تجدید حیات گروه داعش در شمال شرق سوریه که قبلا از مراکز قدرت داعش بود، جلوگیری کنند. این اقدام تروریستی در حالی انجام شده که شمال سوریه طی چند هفته گذشته شاهد عملیات نظامی ترکیه بود. حملات ترکیه به شمال سوریه، پس از توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا به طور موقت متوقف شد و آنکارا به شبه نظامیان کرد سوریه ۵ روز مهلت داد که تا عمق ۳۲ کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز4 هفته قبل
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه خبر داد که ۳۶۵ هزار پناهجوری سوری از ترکیه به سوریه بازگشتند و در «منطقه امن» در شمال این کشور اسکان یافتند. به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، اردوغان طی مراسمی در آنکارا گفت که ۳۶۵ هزار سوری توانستند به منازل خود در مناطقی برگرداند که نیروهای ترکیه امنیت آن را تامین کردند. وی ضمن اینکه عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را موفقت آمیز خواند گفت: بازگشت این تعداد از سوری‌ها به کشورشان کافی نیست. اردوغان ادامه داد: نیروهای ترکیه همچنان به تعقیب و مقابله با سازمان‌های تروریستی در داخل و خارج این کشور ادامه می‌دهد. رئیس جمهوری ترکیه همچنین از سخنان مخالفان این کشور درباره اینکه دلیلی برای ماندن نیروهای ترکیه در سوریه وجود ندارد، انتقاد کرد.
انتخابانتخاب4 هفته قبل
رئیس جمهوری فرانسه چهارشنبه گذشته در گفتگو با هفته نامه «اکونومیست» از «مرگ مغزی» ناتو سخن گفته بود. وزیر خارجه آلمان در واکنش به این سخنان در یادداشتی که در هفته نامه «اشپیگل» منتشر شده است نوشت: «زیر سوال بردن ناتو اشتباه خواهد بود. آلمان و اروپا هیچ کدام بدون آمریکا نمی‌توانند به طور موثر از خود محافظت کنند.» هایکو ماس با این حال از طرح امانوئل ماکرون برای تقویت ظرفیت‌های دفاعی اتحادیه اروپا حمایت کرد. با این حال سخنان تند امانوئل ماکرون در مورد «مرگ مغزی» ناتو برای بسیاری از صاحبنظران غیرمنتظره بود. امانوئل ماکرون قرار است روز یکشنبه در برلین با آنگلا مرکل دیدار کند.
کرد آنلاینکرد آنلاین4 هفته قبل
ترکیه در حال برنامه ریزی چه چیزی است؟ میزان و ابعاد عملیات احتمالی ترکیه در نواحی کردنشین سوریه نامشخص است. ابعاد این عملیات احتمالی ترکیه با اقدام اخیر ارتش آمریکا در بستن حریم هوایی سوریه به روی جنگنده‌های ترکیه و هشدار مقام‌های آمریکا به ترکیه از بابت انجام این عملیات می‌تواند مختل شود. اما نیروهای دموکراتیک سوریه مصمم به این هستند که به هر قیمتی از شمال شرق سوریه دفاع کنند. ترکیه در گذشته چه اقداماتی انجام داده است؟ پیش از این ترکیه دو عملیات نظامی برای مقابله با کردها در داخل خاک سوریه انجام داده است. این عملیات نظامی هدفش جلوگیری از اقدام کردهای سوریه در مرتبط ساختن اراضی تحت کنترلشان در شمال شرق سوریه با عفرین بود.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «ینس استولنبرگ»، دبیرکل ناتو در واکنش به اظهارات اخیر «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه علیه ائتلاف نظامی ناتو درباره آسیب هایی که این گونه اظهارات به این ائتلاف نظامی وارد می‌کند هشدار داده و گفت: هر گونه تلاش برای جدایی اروپا از آمریکای شمالی این ائتلاف نظامی را تضعیف می‌کند. استولنبرگ همچنین از ناتو در برابر انتقادهای ماکرون حمایت کرده و گفت: این ائتلاف خیلی بیشتر از سابق انجام می‌دهد. وی در عین حال اعتراف کرد که شکاف‌ها و اختلافاتی بین ۲۹ عضو این ائتلاف نظامی وجود دارد. رئیس جمهوری فرانسه، در مصاحبه‌ای با نشریه معتبر «اکونومیست» از وضعیت کنونی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتقاد کرد. رئیس جمهور فرانسه تصریح کرد که اروپا باید اقتدار نظامی خود را باز یابد.
فارسفارس1 ماه قبل
سران شبه‌نظامیان کرد سوریه شرایط سختی را تجربه می‌کنند؛ آنها در حالی که برای چندمین بار طعم خیانت واشنگتن را چشید‌ه‌اند اما بار دیگر خود را در کنار نیروهای آمریکایی قرار داده‌اند. همزمان با گشت‌زنی‌های مشترک روسیه و ترکیه، درگیری‌های پراکنده نیز میان تروریست‌های وابسته به ترکیه با شبه‌نظامیان کرد سوریه در برخی مناطق جریان دارد. اما منابعی در شبه‌نظامیان «نیروهای دموکراتیک سوریه» به العربیه گفتند که هدف نیروهای آمریکایی جلوگیری از دست‌یابی دولت سوریه و روسیه و تروریست‌های داعش به منابع نفتی است. زمانی که دولت آمریکا آنها را مقابل ترکیه تنها گذاشت به دامان دولت سوریه پناه بردند و اکنون بار دیگر خود را به آغوش آمریکایی‌ها سپرده‌اند. این رسانه سعودی شرایط کردهای سوریه را به «سرگردانی» توصیف کرد و نوشت که کردها در شرایطی بار دیگر در کنار آمریکا قرار گرفته‌اند که هیچ اعتمادی به این کشور ندارند.

به انتهای لیست رسیدید