غنی

غنی

ساعت ۲۴ساعت ۲۴4 روز قبل
روابط ایران و اروپا در موضوع برجام فراز و نشیب‌هایی را طی چندماهه اخیر تجربه کرده است. ارزیابی شما از وضعیت کنونی برجام چیست؟ من فکر می‌کنم آینده برجام در حال حاضر تابعی از واقعیت‌های روی زمین است. جوزپ بورل نظرات متعادل‌تری نسبت به سران اروپایی در موضوع برجام دارد. در تقسیم‌بندی پست‌ها در اتحادیه اروپا به‌طور معمول تاکنون ریاست کمیسیون و ریاست شورای اروپا به احزاب دست راستی رسیده و ریاست سیاست خارجی به احزاب دست چپی. در بند ۱۱ هم تصریح شده که ۳۰ روز بعد از اعلام نقض فاحش برجام تحریم‌ها بدون رعایت روال عادی رای گیری در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعاده می‌شوند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/زنجان نماینده رهبر معظم انقلاب در شورای عالی امنیت ملی گفت: نترسیدن از دشمن، نقطه خیزش سلیمانی‌ها است. جلیلی تصریح کرد: در این شرایط، ملت ایران حرکت و خیزش بزرگی داشت و با وجود اینکه همه دنیا از شاه حمایت می‌کرد، ولی ملت ایران با مقاومت پیروز شد. همچنین در دوران جنگ تحمیلی نیز همه جهان از صدام حمایت کرد ولی استقامت و صبر ملت ایران نتیجه داد و پیروز شدند. این مسئول عنوان کرد: دشمن می‌گوید برد ملت‌ها تا جایی باشد که برد و منافع آن‌ها را به خطر نیاندازد و دشمن از ترساندن به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کند؛ بنابراین نترسیدن، راه مقابله با این اهرم فشار است که این نترسیدن نقطه خیزش سلیمانی‌ها است؛ چراکه نترسیدن حکم قرآن بوده و در اسلام نیز به آن سفارش شده است. همچنین ملت ایران نشان داد وقتی ملتی ایستادگی می‌کند چه آثاری دارد.
برترین‌هابرترین‌ها2 هفته قبل
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که پس از گام نهایی ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش، هیچ وقفه‌ای در فعالیت‌های راستی‌آزمایی و بازرسی آژانس در این کشور ایجاد نشده است. وی ادامه داد: ما در آنجا (ایران) حضور داریم، بازرسان ما در آنجا هستند. وی در پاسخ به اینکه آیا مشخصا آنچه ایران انجام می‌دهد، قابل بازگشت است؟ گفت: به‌طور قطع یک کشور می‌تواند بیشتر غنی‌سازی کند. مسئله مهم این است که آژانس در حال راستی‌آزمایی میزان و حد توافق شده (در این زمینه در ایران) است. وی در ادامه این پرسش گفت که اگر همه چیز راستی‌آزمایی شود، اگر بازرسان ما در آنجا (ایران) حضور داشته باشند، اگر ایران پروتکل الحاقی را در توافقنامه جامع پادمانی‌اش رعایت کند، نه.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 هفته قبل
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که پس از گام نهایی ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش، هیچ وقفه‌ای در فعالیت‌های راستی‌آزمایی و بازرسی آژانس در این کشور ایجاد نشده است. وی ادامه داد: ما در آنجا (ایران) حضور داریم، بازرسان ما در آنجا هستند. وی در پاسخ به اینکه آیا مشخصا آنچه ایران انجام می‌دهد، قابل بازگشت است؟ گفت: به‌طور قطع یک کشور می‌تواند بیشتر غنی‌سازی کند. مسئله مهم این است که آژانس در حال راستی‌آزمایی میزان و حد توافق شده (در این زمینه در ایران) است. رافائل گروسی درباره تصمیم تروئیکای اروپا برای فعال‌سازی مکانیسم حل اختلافات در برجام و وظیفه آژانس در این میان خاطر نشان کرد: ما باید تضمین کنیم که فعالیت‌های بازرسی ادامه می‌یابد.
ایسناایسنا2 هفته قبل
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که پس از گام نهایی ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی‌اش، هیچ وقفه‌ای در فعالیت‌های راستی‌آزمایی و بازرسی آژانس در این کشور ایجاد نشده است. وی ادامه داد: ما در آنجا (ایران) حضور داریم، بازرسان ما در آنجا هستند. وی در پاسخ به اینکه آیا مشخصا آنچه ایران انجام می‌دهد، قابل بازگشت است؟ گفت: به‌طور قطع یک کشور می‌تواند بیشتر غنی‌سازی کند. مسئله مهم این است که آژانس در حال راستی‌آزمایی میزان و حد توافق شده (در این زمینه در ایران) است. رافائل گروسی درباره تصمیم تروئیکای اروپا برای فعال‌سازی مکانیسم حل اختلافات در برجام و وظیفه آژانس در این میان خاطر نشان کرد: ما باید تضمین کنیم که فعالیت‌های بازرسی ادامه می‌یابد.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگوی اختصاصی با یورونیوز ضمن تأیید کاهش تعهدات هسته‌ای ایران تاکید کرد گرچه اوضاع کمی غیرمعمول است اما این سازمان در ایران حضور دارد و تهران همکاری در بازرسی‌های را قطع نکرده است. گروسی در پاسخ به این سوال کاهش تعهدات هسته‌ای ایران چه میزان خطرناک است؟ گفت: «اینگونه باید بگویم که اوضاع کمی غیرمعمول است بنابراین ما فعالیت‌های بازرسی خود را در این رابطه ادامه می‌دهیم. همکاری ایران به‌عنوان یک کشور تحت بازرسی قطع نشده است. اگر همه موارد بررسی شود، اگر بازرسان ما در آنجا حضور داشته باشند، اگر ایران پروتکل الحاقی را رعایت کند. گروسی افزود: «اگر دولتی تصمیم بگیرد که سلاح هسته‌ای را تکثیر نکند می‌تواند این کار را انجام دهد.
رکنارکنا2 هفته قبل
وی ادامه داد: این سانتریفیوژها در مقایسه با ماشین‌های پیشین از سوی بالاتری برخوردار است و نیاز کشور را در این عرصه تأمین خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: قدرت غنی‌سازی ماشین‌های نسل جدید ۵۰ برابر ماشین‌های نسل اول است. مشاور رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین با اشاره به توانمندی داخلی در عرصه تولید سوخت هسته‌ای، بیان کرد: هم‌اکنون جمهوری اسلامی در طراحی و ساخت انواع سوخت هسته‌ای، مانند سوخت نیروگاه اتمی بوشهر یا سایر نیروگاه‌های تحقیقاتی مانند نیروگاه خنداب اراک خودکفا هستیم و می‌توانیم در صورت نیاز بر اساس استانداردهای بین‌المللی سوخت تولید کنیم. مشاور رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای نمونه اگر سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را به ما ندهند، چه تضمینی است که نیروگاه تعطیل نشود. پیش از برجام روزانه ۷٫۵ کیلو اورانیوم تولید داشتیم، اما امروز به بیش از ۱۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر از ۵ درصد را تولید و استفاده کنیم.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 هفته قبل
ساعت ۲۴- دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی از رونمایی ۷۰ دستاورد جدید هسته‌ای در فروردین ۹۹ خبر داد. آیین افتتاح پنجاه و دومین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور روز گذشته با حضور مسئولان ملی و استانی در پردیس شهید بهشتی دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد. این در حالی است که صرفا پنج کشور در دنیا دارنده این فناوری هستند. هم اکنون میزان تولید ما روزانه ۱۰ کیلوگرم است در حالی که قبل از برجام ما روزانه ۷٫۵ کیلوگرم اورانیوم زیر ۵ درصد تولید می‌کردیم. در حالی که اگر ما این محصول را از خارج خریده بودیم، دیگر به ما نمی‌فروختند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
ایسنا/خراسان رضوی دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به پیشرفت‌های صنعت هسته‌ای کشور پس از برجام، گفت: پیش از برجام تنها حدود ۵ نوع سانتریفیوژ در تحقیق و توسعه داشتیم، اما امروز به طراحی و ساخت ۱۶ نسل سانتریفیوژ که همگی با دانش ایرانی است دست یافته‌ایم. علی‌اصغر زارعان امروز، ۱۳ بهمن، در آیین افتتاح پنجاه‌ودومین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور در مشهد ضمن تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷ سرآغاز تحولات بنیادی و شگرف ایران در کلیه حوزه‌های علمی، سیاسی و اجتماعی شد. خواص ممتاز آب سنگین از نظر کند کردن نوترون‌ها و پایین بودن سطح مقطع نوترون آن، استفاده از اورانیوم طبیعی را در این راکتورها امکان‌پذیر می‌سازد. وی گفت: بنابراین با در اختیار داشتن آب سنگین نیاز به انجام فرآیند غنی سازی اورانیم جهت تولید سوخت هسته‌ای راکتورها مرتفع می‌شود. سازمان انرژی اتمی با مدیریت جهادی دکتر صالحی همراه با بصیرت و با رعایت امانتداری در تلاش است تا به قله‌های نهایی دانش در این زمینه برسد که این مهم به زودی محقق خواهد شد.
الفالف2 هفته قبل
وی ادامه داد: این سانتریفیوژها در مقایسه با ماشین‌های پیشین از سوی بالاتری برخوردار است و نیاز کشور را در این عرصه تأمین خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: قدرت غنی‌سازی ماشین‌های نسل جدید ۵۰ برابر ماشین‌های نسل اول است. بر این اساس حدود دو ماه قبل عملیات بتن‌ریزی هسته اصلی راکتور آغاز شد و این نیروگاه در دهه ۱۴۰۰ به بهره‌برداری می‌رسد. مشاور رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای نمونه اگر سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را به ما ندهند، چه تضمینی است که نیروگاه تعطیل نشود. پیش از برجام روزانه ۷٫۵ کیلو اورانیوم تولید داشتیم، اما امروز به بیش از ۱۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر از ۵ درصد را تولید و استفاده کنیم.
ایسناایسنا2 هفته قبل
ایسنا/خراسان رضوی مشاور رئیس سازمان انرژی اتمی از رونمایی و بهره‌برداری از نسل جدید سانتریفیوژهای کشور در ۶۷ روز آینده خبر داد. وی ادامه داد: این سانتریفیوژها در مقایسه با ماشین‌های پیشین از سوی بالاتری برخوردار است و نیاز کشور را در این عرصه تأمین خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: قدرت غنی‌سازی ماشین‌های نسل جدید ۵۰ برابر ماشین‌های نسل اول است. مشاور رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای نمونه اگر سوخت نیروگاه اتمی بوشهر را به ما ندهند، چه تضمینی است که نیروگاه تعطیل نشود. پیش از برجام روزانه ۷٫۵ کیلو اورانیوم تولید داشتیم، اما امروز به بیش از ۱۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر از ۵ درصد را تولید و استفاده کنیم.
جام نیوزجام نیوز2 هفته قبل
این توافق پس از سال‌ها مذاکره و تلاش دیپلماتیک به دست آمد اما آمریکا به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد. ایندیپندنت می‌نویسد: برنامه هسته‌ای ایران نیز روز به روز گسترش می‌یابد. یک مقام ارشد سیاست خارجی اروپا به ایندیپندنت گفت: یک اتفاق نظر مبنی بر این وجود دارد که ما خواهان تعدیل این وضعیت و بازگشت همه چیز به حال عادی هستیم. ما ممکن است به پایان برجام برسیم اما هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم. ما مطمئن نیستیم که آنها مایل به این کار باشند اما تلاش می‌کنند که یک اهرم فشار ایجاد کنند.
برترین‌هابرترین‌ها2 هفته قبل
یک مقام ارشد اتحادیه اروپا با بیان اینکه برجام هنوز به مرحله آخر خود نرسیده است، گفت: ما خواهان بازگشت همه چیز پیرامون این توافق به حالت عادی هستیم. ایسنا: یک مقام ارشد اتحادیه اروپا با بیان اینکه برجام هنوز به مرحله آخر خود نرسیده است، گفت: ما خواهان بازگشت همه چیز پیرامون این توافق به حالت عادی هستیم. این توافق پس از سال‌ها مذاکره و تلاش دیپلماتیک به دست آمد اما آمریکا به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد. ایندیپندنت می‌نویسد: برنامه هسته‌ای ایران نیز روز به روز گسترش می‌یابد. یک مقام ارشد سیاست خارجی اروپا به ایندیپندنت گفت: یک اتفاق نظر مبنی بر این وجود دارد که ما خواهان تعدیل این وضعیت و بازگشت همه چیز به حال عادی هستیم.
وانانیوزوانانیوز2 هفته قبل
یک مقام ارشد اتحادیه اروپا با بیان اینکه برجام هنوز به مرحله آخر خود نرسیده است، گفت: ما خواهان بازگشت همه چیز پیرامون این توافق به حالت عادی هستیم. این توافق پس از سال‌ها مذاکره و تلاش دیپلماتیک به دست آمد اما آمریکا به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد. ایندیپندنت می‌نویسد: برنامه هسته‌ای ایران نیز روز به روز گسترش می‌یابد. یک مقام ارشد سیاست خارجی اروپا به ایندیپندنت گفت: یک اتفاق نظر مبنی بر این وجود دارد که ما خواهان تعدیل این وضعیت و بازگشت همه چیز به حال عادی هستیم. ما مطمئن نیستیم که آنها مایل به این کار باشند اما تلاش می‌کنند که یک اهرم فشار ایجاد کنند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 هفته قبل
یک مقام ارشد اتحادیه اروپا با بیان اینکه برجام هنوز به مرحله آخر خود نرسیده است، گفت: ما خواهان بازگشت همه چیز پیرامون این توافق به حالت عادی هستیم. این توافق پس از سال‌ها مذاکره و تلاش دیپلماتیک به دست آمد اما آمریکا به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد. ایندیپندنت می‌نویسد: برنامه هسته‌ای ایران نیز روز به روز گسترش می‌یابد. یک مقام ارشد سیاست خارجی اروپا به ایندیپندنت گفت: یک اتفاق نظر مبنی بر این وجود دارد که ما خواهان تعدیل این وضعیت و بازگشت همه چیز به حال عادی هستیم. ما مطمئن نیستیم که آنها مایل به این کار باشند اما تلاش می‌کنند که یک اهرم فشار ایجاد کنند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
یک مقام ارشد اتحادیه اروپا با بیان اینکه برجام هنوز به مرحله آخر خود نرسیده است، گفت: ما خواهان بازگشت همه چیز پیرامون این توافق به حالت عادی هستیم. این توافق پس از سال‌ها مذاکره و تلاش دیپلماتیک به دست آمد اما آمریکا به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد. ایندیپندنت می‌نویسد: برنامه هسته‌ای ایران نیز روز به روز گسترش می‌یابد. یک مقام ارشد سیاست خارجی اروپا به ایندیپندنت گفت: یک اتفاق نظر مبنی بر این وجود دارد که ما خواهان تعدیل این وضعیت و بازگشت همه چیز به حال عادی هستیم. ما مطمئن نیستیم که آنها مایل به این کار باشند اما تلاش می‌کنند که یک اهرم فشار ایجاد کنند.
پارس نیوزپارس نیوز2 هفته قبل
به گزارش پارس نیوز؛ برایان هوک روز پنج شنبه در نشست خبری خود از تحریم علی اکبر صالحی و سازمان انرژی اتمی خبر داد و گفت: ترامپ متعهد است که ایران هرگز به سلاح اتمی دست نیابد، سازمان انرژی اتمی نقش مهمی در تخلفات هسته‌ای به ویژه افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده و توسعه سانتریفیوژها برای افزایش توانایی خود دارد. وی افزود: ما تمام تحولات برنامه هسته‌ای ایران را تحت نظر قرار می‌دهیم و مایک پمپئو می‌تواند تمام پروژه‌های هسته‌ای ایران را متوقف کند. نماینده آمریکا در امور ایران این فعالیت‌های ایران را تهدیدی برای جامعه جهانی دانست و از دنیا خواست جلوی آنچه را که او اخاذی هسته‌ای ایران نامید، بگیرند و ایران نباید هیچ گونه غنی سازی اورانیوم داشته باشد. به گزارش فارس، هوک در ادامه مدعی شد: «ما فروش داروهای سرطان و داروهای پیوندی به ایران را از طریق کانال جدیدی و با دقت زیاد تکمیل کردیم.» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: «بر ضرورت مقابله با تهدید ایران برای جامعه بین‌الملل تاکید داریم و ایران همچنان به تهدید امنیت جامعه جهانی و باج‌خواهی هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.» وی با اشاره به فعال شدن مکانیزم حل اختلاف در برجام توسط کشورهای اروپایی گفت: «فعال شدن این مکانیزم بیان کننده آن است که صبر کشورهای اروپایی در قبال ایران به پایان رسیده است.» هوک اضافه کرد: «باید از طریق فعال کردن قطعنامه‌های بین‌المللی، ‌مانع از غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران و توسعه برنامه هسته‌ای این کشور شویم و باید مانع از آن شویم که ایران سوخت هسته‌ای را به پلوتونیوم تبدیل کند.» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت: «راهبرد آمریکا در قبال ایران بر اساس فشار اقتصادی بوده و در تلاش هستیم که از طریق فشارها به راه‌حل دیپلماتیک برسیم.» وی با اشاره به وجود اختلاف میان آمریکا و اروپا درباره ایران گفت: «تحریم‌های شدیدی را علیه ایران اعمال کردیم و این راهبرد موفق بوده و ایران با بحران مالی بزرگی مواجه است.»
نامه‌نیورنامه‌نیور3 هفته قبل
برجام مبدل به یک میدان «بحث» بین ایران، آمریکا و اروپا شده است که حاضران «خارج از گود» به انتظار نتیجه این «کشمکش‌های لفظی» نشسته‌اند. خبرگزاری اسپوتنیک با مجتبی جلال‌زاده کارشناس در مسایل بین الملل، سیاست آمریکا و تعامل با ایران سیاست خارجی ایران در این خصوص به گفتگو نشست. جمهوری اسلامی ایران همواره برای مذاکره اعلام آمادگی کرده است خصوصا در بحث هسته‌ای که ما شاهد نتیجه آن بودیم. دونالد ترامپ ضمن خروج از برجام خواستار مذاکرات تازه و دستیابی به توافقی دیگر با جمهوری اسلامی شده‌ است که موضوعات دیگری از جمله برنامه موشکی و اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه را نیز شامل شود. با وجود افزایش تنش بین آمریکا و ایران مقام‌های اروپایی و جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کنند مذاکرات را ادامه دهند.
افکارنیوزافکارنیوز3 هفته قبل
به نوعی، ایالات متحده آمریکا به دلایل ایدئولوژیکی از توافق خارج شد زیرا ایران هیچ یک از مفاد توافق نامه را نقض نکرده بود. جهت تصویب یک پیمان رسمی توسط ایالات متحده امریکا، سنا باید آن را با رأی دو سوم نمایندگان تصویب کند. توافق قبلی (برجام) توافق نامه اجرایی بود زیرا کنگره و سنا آن را تصویب نکردند. هیچ تضمینی وجود ندارد که ایالات متحده امریکا به هرگونه توافق جدید با ایران پایبند باشد، اما در صورت تصویب مجلس سنا احتمالا به آن پایبند خواهد بود. ایالات متحده آمریکا برای ماندن در هرگونه توافق جدید با ایران نیاز به دلیل دارد.
ایسناایسنا3 هفته قبل
جمعی از فرماندهان، مدیران و مسئولان نمایندگی ولی فقیه و هادیان سیاسی در سپاه حفاظت انصارالمهدی (عج) و رده‌های تابعه روز چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ با حضور و همراهی زارعان، دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی ایران از سایت غنی سازی شهید دکتر علیمحمدی (فردو) بازدید و در جریان آخرین دستاوردها و فعالیت‌های اقتدارآفرین صنعت هسته‌ای قرار گرفتند. در فردو قبل از برجام ۶۹۶ ماشین سانتریفیوژ غنی سازی انجام می‌داده ولی هم اکنون ۱۰۴۴ ماشین فعال تولید اورانیوم می‌کند. هم اکنون بعد از گام پنجم ذخایر اورانیوم تولید شده از مرز ۱۲۰۰ کیلوگرم گذشته است که با سرعت تمام به ذخایر اورانیوم غنی شده اضافه می‌شود. هم اکنون اگر نظام تصمیم بگیرد، سازمان انرژی اتمی به عنوان مجری، توان غنی سازی اورانیوم با هر درصد از غنا را خواهد داشت. اگر از نظر دانش مقایسه‌ای با فناوری غنی سازی بنمائیم خواهید دید از نظر استراتژیک، اهمیت فناوری ایزوتوپ‌های پایدار اگر بیشتر از غنی سازی نباشد، کمتر نیست.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 هفته قبل
چرا ایران تا به حال به این کمسیون شکایتی نکرده است؟ زیرا راه اندازی ساز و کار برجام به زیان ایران است. آیا بمب هسته‌ای می‌تواند امنیت ما را تامین کند؟ به اعتقاد عده‌ای از دوستان، بمب هسته‌ای برای ما فضای حاشیه امن ایجاد می‌‍کند که لازم است من به این دوستان دو مورد را متذکر شوم. نکته اول، ساخت بمب هسته‌ای یک سطح از دانش است اما، نگه داری امن از بمب اتمی، به سطح مهم‌تر و بالاتری از دانش فنی هسته‌ای نیاز دارد است. نظام مالیاتی، نظام بانکداری کشور، نظام بیمه، نظام تولید و بسیاری دیگر از این موارد احتیاج به اصلاح دارند. و در این دو سال هم برای حفظ برجام کار خاصی انجام نداده‌اند.
الفالف3 هفته قبل
یک اندیشکده آمریکایی نوشت، سه کشور اروپایی عضو برجام با راه اندازی مکانیزم حل اختلافات، در تلاش برای زمینه سازی مذاکرات ایران و آمریکا هستند اما ساز و کار حل اختلاف یک قرص جادویی نیست. گرچه وی دقیقا دو روز قبل از اعلام گام پنجم ایران در خصوص محدودیت سانتریفوژها در ۵ ژانویه، ترور شد. خودداری تهران احتمالا از اشتیاق آن برای ماندن در برجام ناشی می‌شود، زیرا با این کار مزایای مهمی دریافت می‌کند، به ویژه ممانعت از اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل و اتحادیه اروپا. ایرانی‌ها در درازمدت احتمالا به دنبال آن هستند که رئیس جمهور دیگری جایگزین ترامپ شود تا برجام را احیاء کند. با این وجود مقامات اروپایی ظاهرا معتقدند اتخاذ این گام ضروری است زیرا فشارهای رقابتی بین ایران و آمریکا تا همین جا هم توافق هسته‌ای را در موقعیتی خطیر قرار داده است.
نامه‌نیورنامه‌نیور4 هفته قبل
إلینا دیلوجر در اندیشکده واشنگتن نوشت: در روز ۱۶ ژانویه، حسن روحانی در جریان یک پخش زنده تلویزیونی، تصریح کرد که در حال حاضر، ایران در حال تولید کمیت بیشتری از اورانیوم، به نسبت قبل از امضای توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ است. بویژه آنکه جمهوری اسلامی می‌تواند با استفاده از سانتریفیوژهای نوع «آی آر۱»، یا راه اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای که در اختیار دارد، سطوح بالایی از غنی سازی را محقق کند. با توجه به اینکه این دستگاههای پیشرفته تا قبل از برجام، مورد استفاده قرار نگرفته، میزان موفقیت آنها مشخص نیست. اما اگر این دستگاهها طبق انتظار مسئولان ایرانی عمل کند، می‌تواند بخش زیادی از میزان غنی سازی اورانیوم که توسط روحانی مطرح شد را تامین کند. در صورتی که تهران بتواند به سرعت ذکرشده توسط روحانی، غنی سازی اورانیوم خود را افزایش داده و به میزان ۱۹٫۷۵ درصد برسد، بار دیگر، همان نگرانی هایی مطرح می‌شود که پیش از امضای توافق هسته‌ای مطرح بود.

صنعت هسته‌ای از صفر تا صد (۱)

5+
ایسناایسنا1 ماه قبل
جام نیوزجام نیوز1 ماه قبل
به گزارش جام نیوز، برایان هوک، رییس گروه اقدام علیه ایران در وزارت خارجه آمریکا به رویترز گفته است: ما خیلی خرسندیم که نخست وزیر بریتانیا با ارزیابی ما از توافق هسته‌ای با ایران موافق است و چیز زیادی از برجام باقی نمانده است. جانسون روزگذشته گفته بود: اگر ما می‌خواهیم از شر برجام خلاص شویم، بگذارید آن را با توافق ترامپ جایگزین کنیم. ما از تصمیم اروپایی‌ها برای فعال کردن مکانیسم ماشه استقبال می‌کنیم. اروپایی‌ها باید توافق برجام را رها کنند و به تلاش‌های ایالات متحده برای دستیابی به توافق جدید با ایران بپیوندد. ترامپ یکسال پیش در اقدامی غیر قانونی و یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و تحریم‌های ظالمانه‌ای را علیه مردم ایران اعمال کرد.
مهرمهر1 ماه قبل
دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی با اشاره به اهمیت صنعت هسته‌ای افزود: این صنعت می‌تواند موتور محرک سایر صنایع نیز به عنوان یک صنعت هایتک باشد. بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری، انرژی هسته‌ای یک فناوری با ارزش و محصول یک دانش پیشرفته است. دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: کمتر کشورهایی هستند که به طور کامل این چرخه را مضاعف بر کارخانه تولید آب سنگین و حتی راکتورهای تحقیقاتی را داشته باشند. وی اضافه کرد: در عرصه ماشین‌های سانتریفیوژ قدم‌های بزرگی برداشته شده است که در روز ملی فناوری هسته‌ای در سال ۹۹ اخبار جدیدی در این حوزه همراه با رونمایی از دستاوردهای جدید خواهیم داشت. دستیار ویژه ریاست سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان انرژی اتمی با رویکرد بومی سازی در تمامی بخش‌ها اعم از تجهیزات و مواد اولیه در یکی دو سال گذشته تا به امروز به ویژه در مورد اصلاح فرآیندهای تولید اورانیوم اقدامات بنیادی انجام داده که دستاوردهای چند سال اخیر گویای فعالیت‌های گسترده سازمان در بخش‌های مختلف بوده است.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «بهروز کمالوندی» معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز شنبه ۲۱ دی ماه در نشستی خبری به تشریح گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی و آخرین روند فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد و به سؤالات خبرنگاران پاسخ می‌دهد. براساس این گزارش، دولت جمهوری اسلامی ایران ۱۵ دی ماه گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد که بر اساس آن، ایران، دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست. در بیانیه‌ای که بدین منظور صادر شد، آمده بود: «براساس این بیانیه، جمهوری اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت‌های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می‌گذارد. در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می‌باشد. در گام چهارم هم که از ۱۵ آبان ماه کلید خورد گازدهی به سانتریفیوژها در مجتمع غنی سازی شهید علیمحمدی (فردو) آغاز شد.
ایرناایرنا1 ماه قبل
اما سوال اینجاست که آیا آخرین گام ایران به مبنای خروج کامل آن از توافق هسته‌ای است؟ در پاسخ باید تاکید کرد؛ نه کاملا. در واقع بزرگترین تفاوت گام پنجم ایران با اقدامات گذشته، رفع محدودیت در شمار سانتریفیوژهای فعال است. براساس شرایط برجام، ایران تنها می‌توانست ۵ هزار سانتریفیوژ نسل اول فعال داشته باشد که توانایی غنی سازی اورانیوم را در سطوح مورد نیاز برای ساخت بمب محدود می‌کرد. همچنین تاکید ایران بر مداومت همکاری با آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای نکته روشن دیگر بیانیه این کشور است. براساس این بیانیه، در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت شهادت سردار سلیمانی اهالی بسیج رسانه استان قزوین ظهر سه شنبه با حضور در دفتر فرمانده سپاه استان قزوین ضمن ابراز همدردی با ملت بصیر ایران اسلامی این شهادت را به فرمانده سپاه قزوین تبریک و تسلیت گفتند. سردار شاهرخی در این جلسه با بیان گوشه‌هایی از اخلاص و مجاهدت سردار سلیمانی اظهار داشت: شهید قاسم سلیمانی در حیات خود خیرخواه بود و پس از شهادت هم رفتنش موجب خیر و برکت و وحدت شده است. وی افزود: شهید با ایمان به دیدار معبود شتافت و ما باید از خود بپرسیم آیا ما هم با ایمان از دنیا خواهیم رفت و از سرنوشتمان آگاهیم. فرمانده سپاه استان قزوین یادآور شد: مصوبه اخیر کشور عراق برای خروج نظامیان آمریکایی از این کشور و نیز و مصوبه سه فوریتی مجلس خودمان خیلی پیام دارد و امیدواریم آمریکا را از منطقه خارج کند. شاهرخی تصریح کرد: دشمن با این کار دچار خطای محاسباتی شد و فکر نمی‌کرد این حضور میلیونی شکل بگیرد و دچار استیصال شود.
ایرناایرنا1 ماه قبل
بر پایه این بیانیه، برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و من‌بعد برنامه هسته‌ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت. دو ماه پیش در همین روزها بود که گام چهارم در «فردو» برداشته‌شد و گازرسانی به ۱۰۴۴ سانتریفیوژ این سایت در دستور کار قرار گرفت. لازم به ذکر است که ایران پیشتر در گام سوم تحقیق و توسعه در زمینه سانتریفیوژهای جدید را شروع کرده‌ بود. در این مدت بارها شاهد اتخاذ راهکارها و سازوکارهایی از جانب اتحادیه اروپا بوده‌ایم که همگی در سطح شعار باقی مانده‌اند. در شرایطی که آمریکا به رهبری «دونالد ترامپ» گام به گام منطقه را به سوی بحران و حتی جنگ سوق می‌دهد، فروپاشی برجام می‌تواند نامطلوب‌ترین رویداد و محرکی بسیار قوی برای تشدید تنش‌ها باشد.

به انتهای لیست رسیدید