فدریکا موگرینی

فدریکا موگرینی

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین39 دقیقه قبل
اعتمادآنلاین| ­دفتر فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که به درخواست فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران, ۲۸ ژوئیه (ششم مرداد) نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار خواهد شد. در این بیانیه آمده است نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام روز ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۹ در وین برگزار می‌شود. ریاست نشست کمیسیون مشترک را «هلگا اشمید» به نمایندگی از «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر عهده خواهد داشت و سه کشور اروپایی به‌علاوه ۲ (E۳+۲) -چین، فرانسه، آلمان، روسیه و انگلیس) با ایران در آن حضور خواهند داشت. این نشست به درخواست فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران برگزار و در آن «مسائل مرتبط با اجرای برجام و همه ابعاد آن» بررسی خواهد شد. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
جام نیوزجام نیوز53 دقیقه قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، نزار زکا جاسوس لبنانی که چندی پیش توسط ایران آزاد شده و به کشورش بازگشته در اظهاراتی اعتراف کرد که ۵۲ تن از جمله چند شهروند اروپایی در ایران به اتهام جاسوسی دستگیر شدند. وزارت اطلاعات تعداد متهمان بازداشت شده در «مراکز حساس و حیاتی» را ۱۷ نفر عنوان و اعلام کرد که برخی از این افراد به «اعدام» محکوم شده‌اند. در میان دستگیرشدگان، یک ایرانی آمریکایی، دو شهروند فرانسه، یک شهروند آلمانی، و یک شهروند از جمهوری چک، حضور دارند. نزار زکا، شهروند لبنانی دارای اقامت دائم آمریکا، که خود بیش از چهار سال در ایران به اتهام جاسوسی برای آمریکا در ایران زندانی بوده است و چندی پیش آزاد شد، در گفت‌وگویی اختصاصی با صدای آمریکا با اعلام این خبر گفت که این ۵۲ فرد دستگیرشده، ‌ به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند. همچنینمایک پومپئو وزیر خارجه ایالات متحده به شبکه خبری فاکس گفته بود که درباره این ادعای خاص اظهارنظر نمی‌کند اما «ایران پیشینه‌ای طولانی در دروغ‌گویی دارد.» وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس گفت: درباره این ادعای خاص نظری ابراز نمی‌کند اما «نظام ایران پیشینه‌ای طولانی در دروغ‌گویی دارد».
ایسناایسنا1 ساعت قبل
دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام ششم مرداد ماه در وین برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام قرار است روز ۲۸ ژوئیه در وین برگزار شود. هلگا اشمید معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی این نشست را بر عهده خواهد داشت و نمایندگاه گروه E۳+۲ (انگلیس، فرانسه، آملن، روسیه و چین) به‌علاوه ایران در آن شرکت خواهند کرد. این نشست بنا به درخواست فرانسه، انگلیس، آلمان و ایران برگزار می‌شود و در آن به مسائل مرتبط با اجرای برجام و ابعاد مختلف آن رسیدگی خواهد شد. انتهای پیام
موجموج1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز در بیانیه تاکید کرد: به درخواست فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران ۲۸ جولای (ششم مرداد) نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار می‌شود. روز دوشنبه (دیروز) سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود که نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام (یکشنبه) ششم مرداد ماه در سطح معاونان و مدیران کل در وین برگزار می‌شود. در نتیجه، طرف‌های برجام بر این نظر هستند که مناسب است پیش از نشست وزرای خارجه، این موارد نیز از سوی معاونان و مدیران سیاسی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد و بر همین اساس، توافق شد یک نشست فوق‌العاده کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ششم مردادماه در وین برگزار شود. حالا امروز سه شنبه دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه خود اعلام کرد که «هلگا اشمید» معاون «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست نشست فوق‌العاده ششم مرداد کمیسیون مشترک برجام را برعهده خواهد داشت. طبق اعلام اتحادیه اروپا، این نشست به درخواست فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران برگزار و در آن «مسائل مرتبط با اجرای برجام و همه ابعاد آن» بررسی خواهد شد.
الفالف1 ساعت قبل
یک روز بعد از اعلام وزارت خارجه ایران درباره نشست ششم مردادماه کمیسیون مشترک برجام، اتحادیه اروپا درباره آن بیانیه صادر کرده است. گروه جهان الف، ۱ مرداد ۱۳۹۸، ۱۶:۰۹ ۳۹۸۰۵۰۱۱۵۴به گزارش فارس، دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز سه شنبه در بیانیه اعلام کرد که به درخواست فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران ۲۸ جولای (ششم مرداد) نشست کمیسیون مشترک برجام در وین برگزار خواهد شد. روز دوشنبه (دیروز) سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود که نشست فوق العاده کمیسیون مشترک برجام (یکشنبه) ششم مرداد ماه در سطح معاونان و مدیران کل در وین برگزار می‌شود. حالا امروز سه شنبه دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه خود اعلام کرد که «هلگا اشمید» معاون «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست نشست فوق‌العاده ششم مرداد کمیسیون مشترک برجام را برعهده خواهد داشت. طبق اعلام اتحادیه اروپا، این نشست به درخواست فرانسه، آلمان، انگلیس و ایران برگزار و در آن «مسائل مرتبط با اجرای برجام و همه ابعاد آن» بررسی خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
به گزارش مشرق، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، در حالی روز گذشته برای دومین‌بار به تهران سفر کرد که گفته می‌شود پیشنهاد برگزاری نشستی با موضوع «امنیت و عراق» را دارد. قطعا امنیت عراق بر امنیت منطقه و امنیت منطقه بر امنیت عراق تأثیرگذار است. حذف هزینه روادید برای ورود مسافران ایرانی به بغداد ازجمله اقدامات مهمی بود که در سفر دکترروحانی به عراق حاصل شد. اقتصاد ازجمله مهم‌ترین مواردی است که در سفر اخیر روحانی به عراق یا عادل عبدالمهدی به تهران مدنظر مقام‌های دو کشور قرار گرفت. گفتنی است هدف‌گیری ۲۰میلیارددلاری در حجم تجارت بین دو کشور ایران و عراق دیده شده است که اکنون بیش از ۱۲میلیارد دلار است.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، در حالی روز گذشته برای دومین‌بار به تهران سفر کرد که گفته می‌شود پیشنهاد برگزاری نشستی با موضوع «امنیت و عراق» را دارد. عراق برای بازسازی نیازمند برقراری امنیت استسفیر سابق ایران در عراق با اشاره به پیشنهاد موگرینی که گفت اتحادیه اروپا از پیشنهاد عراق برای برگزاری کنفرانس منطقه‌ای بین ایران و کشورهای عربی نظیر عربستان سعودی و امارات حمایت می‌کند، تصریح کرد: این پیشنهادی است که برهم صالح، رییس‌جمهوری عراق، از سه ماه قبل مطرح شد و اخیرا هم در محافل سیاسی عراق عنوان شد که عراق نشستی منطقه‌ای به‌نام «امنیت و عراق» را برگزار کند که موضوع، داخل عراق است، نه عراق و امنیت منطقه. پیشنهادی است که با حضور کشورهای همسایه عراق این نشست را برگزار و امنیت داخل عراق را بررسی کنند، طبیعتا همسایگان عراق به‌غیر از ایران و ترکیه، دیگر کشورها (عربستان، امارات و …) هستند تا جمع شوند و به امنیت در عراق توجه کنند. قطعا امنیت عراق بر امنیت منطقه و امنیت منطقه بر امنیت عراق تأثیرگذار است. گفتنی است هدف‌گیری ۲۰میلیارددلاری در حجم تجارت بین دو کشور ایران و عراق دیده شده است که اکنون بیش از ۱۲میلیارد دلار است.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو آلمان، یکی از سخنگویان «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به پیروزی حزب متبوع رئیس جمهوری اوکراین در انتخابات پارلمانی اخیر این کشور گفت: اتحادیه اروپا انتظار دارد که از این پس دولت اوکراین به درخواست‌های مردم و بر اساس وعده‌های انتخاباتی جامه عمل بپوشاند. وی در ادامه افزود: مقابله با هرگونه فساد مالی و شفاف سازی عملکرد دولت از جمله خواسته‌های مردم اوکراین است و ما انتظار داریم که دولت به آنها عمل کند. سخنگوی موگرینی همچنین خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا با حمایت از دولت اوکراین علاقمند به روند اصلاحات در این کشور است. گفتنی است در انتخابات پارلمانی اوکراین حزب حامی «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری این کشور به پیروزی رسید.
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به خبر درگذشت یوکیا آمانو در بیاینه خود نوشت: تحت هدایت او آژانس بین المللی انرژی اتمی به نتایج ملموسی برای نیل به هدف خود در زمینه «اتم برای صلح» و «اتم برای توسعه» دست یافت. ما برای نقش آژانس در راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک ارزش والایی قائلیم. اتحادیه اروپا در آیندۀ در کنار آژانس قرار داشته و ما به حمایت قوی خود از آن ادامه خواهیم داد.
افکارنیوزافکارنیوز12 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشفدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به خبر درگذشت یوکیا آمانو در بیاینه خود نوشت: «تحت هدایت او آژانس بین المللی انرژی اتمی به نتایج ملموسی برای نیل به هدف خود در زمینه «اتم برای صلح» و «اتم برای توسعه» دست یافت.» اخبار بین الملل- وی افزود: «ما برای نقش آژانس در راستی آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک ارزش والایی قائلیم. اتحادیه اروپا در آیندۀ در کنار آژانس قرار داشته و ما به حمایت قوی خود از آن ادامه خواهیم داد.»
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد17 ساعت قبل
به گزارش بی بی سی، در سپتامبر گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آمانو تحت درمان پزشکی قرار دارد اما جزئیات بیماری او را اعلام نکرد. بیانیه آژانس اتمی جزئیاتی درباره جایگزین احتمالی آمانو اعلام نکرده است. در مورد نقش احتمالی آمانو در بحران کره شمالی، از آنجا که این کشور از پیمان منع گسترش جنگ‌افزارهای اتمی و در نتیجه، عضویت در آژانس بین‌المللی کناره گرفته، آژانس بین‌المللی در حال حاضر نفوذ چندانی برفعالیت‌های هسته‌ای آن ندارد. مدیرکل آژانس بین‌المللی با رای ۳۵ کشور عضو شورای حکام و تایید اجلاس عمومی آژانس برای دوره‌های چهارساله انتخاب می‌شود و انتخاب مجدد او بلامانع است. آمانو در سال ۲۰۰۵ به‌عنوان نماینده ژاپن در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منصوب شد و در سال ۲۰۰۸، دولت ژاپن رسما او را به‌عنوان نامزد تصدی سمت مدیریت کل آژانس معرفی کرد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
ساعاتی پیش از سفر عبدالمهدی به تهران، وزیر دفاع انگلیس در تماس تلفنی با عادل عبدالمهدی با او پیرامون روابط بین تهران و لندن بر سر توقیف نفتکش‌های دو کشور بحث و گفت وگو کرد. نخست وزیر عراق و مقام انگلیسی همچنین پیرامون امنیت منطقه و راهکارهای آرامش و تلاش برای جلوگیری از تنش آفرینی بحث و تبادل نظر کردند. وی نقش عبدالمهدی را در این سفر در راستای کاهش تنش و آرامش اوضاع در منطقه توصیف کرده است. در عین حال کارشناسان و رسانه‌های دیگر گفته‌اند که عبدالمهدی پرونده‌های متنوعی را در این سفر همراه دارد. جالب اینکه امروز که عبدالمهدی به تهران سفر کرده دقیقا مصادف با سفر از قبل پیش بینی شده نخست وزیر عراق به واشنگتن بود که گفته می‌شود آمریکایی‌ها به دلیل مواضع دولت عراق در قبال تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، فعلا از استقبال عبدالمهدی خودداری کرده‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
عادل عبدالمهدی ۲۲ تیر ماه در بغداد میزبان «فدریکا موگرینی» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود. در بیانیه وزارت خارجه عمان آمده است که سفر بن علوی در راستای روابط دوجانبه و رایزنی مستمر بین ۲ کشور به خصوص درباره تحولات اخیر منطقه صورت می‌گیرد. البته پس از سفر اردیبهشت یوسف بن علوی به تهران، سید عباس عراقچی اوایل خرداد ماه در سفری به سه کشور منطقه به مسقط هم رفت و با بن علوی دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه عمان نیز در این ملاقات با تائید شرایط خطیر منطقه بر لزوم خویشتنداری همه طرف‌ها تاکید کرده و خواستار ادامه رایزنی‌های نزدیک دو کشور شد. گفتنی است دولت عمان روز یکشنبه (۳۰ تیر ماه) به تنش‌ها در خلیج فارس واکنش نشان داد و خواستار «خویشتنداری» همه طرف‌ها شد.

نگاهی به اهداف احتمالی سفر «عبدالمهدی» و «بن‌علوی» به تهران

3+
فارسفارس22 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز22 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشمایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال اعلام کرد واشنگتن شرکت چینی «ژو‌های ژنرونگ» و مدیرعامل آن را به علت انتقال و خرید نفت ایران، به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است. اخبار سیاسی_ این مقام آمریکایی با تکرار اتهامات همیشکی خود علیه ایران افزود: واشنگتن در راستای راهبرد فشار حداکثری به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران ادامه می‌دهد و هر شرکت چینی که از این سیاست پیروی نکند، تحریم خواهد شد. وی با این حال مدعی شد: اولین ابزار ما برای حفظ منافع‌مان، دیپلماسی است، اما اکنون دوران بسیار خطرناکی را پشت سر می‌گذاریم! وزیر امور خارجه آمریکا با فراموشی صدها مورد دخالت، ترور و جنایت این کشور در مناطق مختلف جهان و همچنین تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران گفت: از ایران می‌خواهیم رفتاری عادی داشته باشد و نه خصمانه! بر این اساس، ایران در نخستین گام اقدام برجامی خود محدودیت‌های مربوط به ذخیره‌سازی آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده را کنار گذاشت.
مهرمهر22 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، احمد الصحاف سخنگوی وزارت خارجه عراق اعلام کرد که کشورهای اروپایی و عربی با عراق در دیدگاهش در قبال رفع تنش میان آمریکا و ایران هم نظر هستند. وی افزود: وزارت خارجه عراق به همراه کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای عربی در راستای رفع تنش میان ایران و واشنگتن حرکت می‌کند. نزدیکی ما در راستای ایجاد راه حلی از طریق گفتگو است که منطقه را از مخاطرات و جنگ به دور نگه دارد و مانع از تنش شود. این در حالی است که قبلا فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر حمایت از پیشنهاد عراق برای برگزاری نشست منطقه‌ای با هدف کاهش تنش میان ایران و آمریکا خبر داده بود.
فارسفارس23 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست مطبوعاتی هفتگی خود بر لزوم اجرای کامل برجام جهت کاستن از تنش‌های موجود در منطقه تاکید کرد. بر اساس این گزارش، قرار است کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران سیاسی کشورها و با هدف بررسی وضعیت توافق هسته‌ای، در شهر وین اتریش برگزار شود. (جزئیات بیشتر) به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی وزارت خارجه چین افزود که پکن در ارتباط نزدیک با دیگر طرف‌های درگیر درباره این نشست است. این دیپلمات چینی در خاتمه اظهار داشت: «چین بارها و بارها تاکید کرده که تضمین اجرای کامل توافق هسته‌ای تنها راه موثر برای حل و فصل این مسئله و کاهش تنش است.» بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، چین، آلمان، فرانسه، روسیه و اتحادیه اروپا سعی در حفظ برجام کرده‌اند. واشنگتن این افراد و شرکت‌ها را به همکاری با برنامه هسته‌ای ایران متهم کرده است.
فارسفارس23 ساعت قبل
وزیر خارجه ایران ضمن ابراز تأسف از مرگ نابهنگام آمانو، مدیرکل فقید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را حامی وفادار برجام برشمرد و ابراز امیدواری کرد که جانشین او نیز همان مسیر را دنبال کند. (بیشتر بخوانید) کاظم غریب‌آبادی نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت مدیرکل آژانس، گفت: نقش کلیدی آمانو در ارتقای اهداف این سازمان و حفظ برجام از یاد نخواهد رفت. غریب‌‌آبادی در این پیام می‌افزاید: «مایلم که همدردی و تسلیت صمیمانه خود را به خانواده وی، دوستان، کارمندان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نیز مردم و دولت ژاپن اظهار کنم. همچنین، ابراز امیدواری می‌کنم که آژانس در فقدان ایشان، همچنان به سه اصل بی‌طرفی، حرفه‌ای‌گری و استقلال، پایبند بماند.» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز در این خصوص بیانیه‌ای را صادر کرد. این بیانیه می‌افزاید: «دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تاسف و اندوه عمیق فوت یوکیا آمانو دبیرکل [آژانس] را اعلام می‌کنیم.
اصلاحات پرساصلاحات پرس1 روز قبل
سرگئی ریابکوف که به کاراکاس پایتخت ونزوئلا رفته است با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: نشست آتی قرار است در وین برگزار شود. به گزارش تاس، وی ادامه داد: اما اینکه روز ۲۸ ماه جولای (روز شنبه هفته آینده ششم مرداد) زمان قطعی برگزاری این نشست است، اطمینان کامل ندارم. مطابق با برجام، نشست‌های عادی کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین وزیر و مدیران سیاسی باید به صورت فصلی برگزار شود. نشست قبلی این کمیسیون در سطح مدیران سیاسی وزارت خارجه روز ۲۸ ماه ژوئن (هفتم تیر ماه) در حالی در وین برگزار شد که ایران در واکنش به بدعهدی‌های پی در پی دیگر طرف‌ها برخی از تعهدات خود را کاهش داد و در گام نخست محدویت‌های تعیین شده در برجام در حوزه غنی سازی اورانیوم و تولید آب سنگین را بر اساس بند ۲۶ و ۳۶ برجام لغو کرد. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته پیش گفت که در نشست آتی کمیسیون برجام، در مورد راه‌های تسهیل این توافق از جمله در زمینه تولید اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین ایران، صحبت می‌شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، شبکه تلویزیونی «روسیا الیوم» از سفر «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق امروز (دوشنبه) به تهران خبر داد. عبدالمهدی ۱۷ فروردین سال جاری در سفری ۲ روزه و در پاسخ به دعوت حسن روحانی به ایران سفر کرده بود. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز چهارم خرداد ماه در سفری سه روزه به عراق با نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شنبه ۲۲ تیر ماه در سفر به بغداد گفته بود که این اتحادیه از تلاش‌های عراق برای کاهش تنش‌های فزاینده بین آمریکا و ایران حمایت می‌کند، چون درگیری پیامدهای وخیمی برای تمامی طرف‌ها به دنبال خواهد داشت. موگرینی گفت که اتحادیه اروپا از پیشنهاد عراق برای برگزاری کنفرانس منطقه‌ای بین ایران و کشورهای عربی نظیر عربستان سعودی و امارات حمایت می‌کند.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، شبکه تلویزیونی «روسیا الیوم» از سفر «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق امروز (دوشنبه) به تهران خبر داد. عبدالمهدی ۱۷ فروردین سال جاری در سفری ۲ روزه و در پاسخ به دعوت حسن روحانی به ایران سفر کرده بود. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز چهارم خرداد ماه در سفری سه روزه به عراق با نخست وزیر این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شنبه ۲۲ تیر ماه در سفر به بغداد گفته بود که این اتحادیه از تلاش‌های عراق برای کاهش تنش‌های فزاینده بین آمریکا و ایران حمایت می‌کند، چون درگیری پیامدهای وخیمی برای تمامی طرف‌ها به دنبال خواهد داشت. موگرینی گفت که اتحادیه اروپا از پیشنهاد عراق برای برگزاری کنفرانس منطقه‌ای بین ایران و کشورهای عربی نظیر عربستان سعودی و امارات حمایت می‌کند.
برنابرنا1 روز قبل
معاون وزیر خارجه روسیه گفت: کمیسیون مشترک برجام به زودی در سطح مدیران سیاسی کشورها، برگزار می‌شود. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه گفت: نشست کمیسیون مشترک برجام ظرف روزهای آینده برگزار می‌شود. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، ریابکوف که در جمع گروهی از خبرنگاران در کاراکاس پایتخت ونزوئلا صحبت می‌کرد، در مورد گزارش‌های منتشر شده درباره برگزاری این نشست در روز ۲۸ جولای (۶ مرداد)، گفت: «این را می‌دانم که به زودی برگزار می‌شود.» وی افزود: «۱۰۰ درصد در مورد تاریخ ۲۸ جولای مطمئن نیستم، اما می‌دانم حوالی همین تاریخ خواهد بود.» قرار است این نشست در سطح مدیران سیاسی کشورها و با هدف بررسی وضعیت توافق هسته‌ای، در شهر وین اتریش برگزار شود. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته پیش گفت که در نشست آتی کمیسیون برجام، در مورد راه‌های تسهیل این توافق از جمله در زمینه خروج اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین ایران، صحبت می‌شود.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز یکشنبه گفت نشست کمیسیون مشترک برجام ظرف روزهای آینده برگزار می‌شود. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، ریابکوف که در جمع گروهی از خبرنگاران در کاراکاس پایتخت ونزوئلا صحبت می‌کرد، در مورد گزارش‌های منتشر شده درباره برگزاری این نشست در روز ۲۸ جولای (۶ مرداد)، گفت: «این را می‌دانم که به زودی برگزار می‌شود.» وی افزود: «۱۰۰ درصد در مورد تاریخ ۲۸ جولای مطمئن نیستم، اما می‌دانم حوالی همین تاریخ خواهد بود.» قرار است این نشست در سطح مدیران سیاسی کشورها و با هدف بررسی وضعیت توافق هسته‌ای، در شهر وین اتریش برگزار شود. «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته پیش گفت که در نشست آتی کمیسیون برجام، در مورد راه‌های تسهیل این توافق از جمله در زمینه خروج اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین ایران، صحبت می‌شود. انتهای پیام/ق
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
سخنگوی وزارت خارجه عراق تاکید کرد که این کشور به منظور کاهش تنش میان ایران و آمریکا با برخی کشورهای اروپایی و عربی در حال همکاری است. احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفت وگو با شبکه روسیا الیوم گفت که برخی کشورهای اروپایی و عربی موافق دیدگاه عراق در رابطه با تنش ایران و آمریکا هستند. وی افزود: وزارت خارجه عراق به منظور کاهش تنش میان تهران و واشنگتن با برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و همچنین برخی کشورهای عربی همکاری می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه عراق گفت که تلاش بغداد براساس ایجاد بی‌طرفانه راه حل سیاسی از طریق گفت‌وگو است تا جایی که این راه حل بتواند تنش‌ها را کاهش و منطقه را از خطر جنگ در امان نگه دارد. هفته گذشته نیز فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا که به عراق رفته بود اعلام کرد که اتحادیه اروپا از پیشنهاد بغداد برای برگزاری کنفرانس منطقه‌ای به منظور کاهش تنش میان تهران و واشنگتن حمایت می‌کند.
فارسفارس2 روز قبل
سخنگوی وزارت خارجه عراق تأکید کرد که بغداد با کشورهای اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای عربی در پی یافتن راهکارهای توافقی برای حل تنش بین ایران و آمریکا است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه عراق از تداوم تلاش خود برای کاهش تنش بین جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده آمریکا خبر داد. «احمد الصحاف» سخنگوی وزارت خارجه عراق تأکید کرد که این کشور و کشورهای اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای عربی در پی یافتن راهکارهای توافقی هستند. شبکه خبری «روسیا الیوم» به نقل از الصحاف گزارش داد که هدف از این راهکار توافقی، کاهش تنش مستمر بین ایران و واشنگتن است. موگرینی ۲۲ تیر ماه جاری که در بغداد حضور داشت، تصریح کرد که اتحادیه اروپا از سیاست عراق در برقراری روابط حسنه با تمامی همسایگان قدردانی و حمایت می‌کند.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
متن بیانیه پایانی کمیسیون مشترک برجام به شرح ذیل است؛ ۱. بنا به درخواست جمهوری اسلامی ایران، نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرا در تاریخ پانزده تیرماه در وین برگزار شد. اعضای برجام مجددا بر تعهد خود نسبت به اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای تاکید نمودند. اعضای برجام همچنین از پروژه‌های مهم در حوزه‌های همکاری هسته‌ای صلح آمیز که در چارچوب پیوست شماره سه برجام انجام می‌شود استقبال به عمل آوردند. اعضای برجام بر عزم خود برای طراحی و اجرای موثر راه‌حل‌های عملی در خصوص موضوعات فوق‌الذکر تاکید کردند.

تقویت تحریم‌های آمریکا نتیجه احتیاط اروپا در شناسایی هویت مشتریان اینستکس+ویدئو

فارسفارس2 روز قبل
اظهارات موگرینی نشان می‌دهد اروپایی‌ها نمی‌خواهند افراد و نهادهای تحریمی ایران وارد اینستکس شوند و این کار منجر به سفید و سیاه شدن جامعه‌ ایران از نظر تحریم‌ها که همان مکانیسم تقویت آثار تحریم‌های آمریکاست، خواهد شد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بعد از اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل که اواسط هفته گذشته برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگاران اعلام نمود که تراکنش‌هایی از طریق اینستکس در حال پردازش است. موگرینی درباره دلیل طولانی شدن پردازش این تراکنش‌ها اعلام کرد که مکانیسم اینستکس باید در رابطه با شناسایی هویت مشتری محتاطانه عمل کند. فیلم این اظهارات در ادامه آمده است: به گزارش فارس، این احتیاط اتحادیه اروپا در شناسایی هویت مشتریان اینستکس در حالی است که تراکنش‌های صورت گرفته از طریق این سامانه مربوط به اقلام بشردوستانه است و این کار بی‌معنی است. احتیاط اروپایی‌ها نشان از ترس آنها برای تجارت با ایران دارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
به‌دنبال توقیف این نفتکش، انگلیس اقدام تهران را غیرقانونی توصیف کرد و نسبت به عواقب آن هشدار داد. درحالی‌که ایران تاکید دارد توقیف نفتکش انگلیسی مطابق با قوانین بین‌المللی است، روز گذشته وزارت خارجه انگلیس کاردار سفارت ایران در لندن را احضار کرد. تکذیب توقیف کشتی دومدر همین حال ادعای برخی رسانه‌ها مبنی‌بر توقیف کشتی دوم از سوی ایران جمعه شب تکذیب شد. وزیر خارجه انگلیس تصریح کرد لندن به‌دنبال یافتن راهی برای حل موضوع توقیف نفتکش ایران در «جبل‌الطارق» است. وزیر امور خارجه انگلیس همچنین از گفت‌وگوی تلفنی با محمدجواد ظریف خبر داد و تاکید کرد که کشتیرانی انگلیس باید محافظت شود و چنین نیز خواهد شد.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، پارلمان اروپا در نشست علنی خود در شهر «استراسبورگ» مسئولان روابط اتحادیه اروپا با آسیای مرکزی را تعیین کردند. همچنین ۴ نفر از «حزب مردمی اروپا»، ۴ نماینده از «اتحادیه سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها»، ۳ نماینده از گروه سیاسی «تجدید اروپا»، ۲ نفر از گروه سیاسی «اتحادیه آزاد اروپایی» و یک نماینده از «اتحادیه ملی‌گرایان اروپا» عضو این هیأت شدند. تقویت روابط با مجلس‌های عالی و هماهنگی مسائل مربوط به همکاری‌های دوجانبه هدف اصلی هئیت مسئولان روابط اروپا با آسیای مرکزی است. به تازگی «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، استراتژی جدید اروپا در آسیای مرکزی را معرفی کرد و در قالب آن قرار است «بروکسل» به کشورهای منطقه در زمینه توسعه اقتصادی بیشتر کمک کند. در حال حاضر استراتژی جدید پروسه‌های داخلی در نهادهای دولتی کشورهای آسیای مرکزی را طی می‌کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مقامات اروپایی از برگزار شدن کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ۶ خبر داده‌اند. خبرنگار پایگاه خبری المانیتور اعلام کرد که مقامات اروپایی به وی گفته‌اند که ایران با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ ۲۸ جولای (۶ مرداد) موافقت کرده است. همچنین خبرنگار رویانووستی روسیه مدعی شده که ظاهرا مقامات ایران با برگزاری این نشست در تاریخ ۲۵ جولای (۲ مرداد) مخالفت کرده‌اند. بر اساس گزارش‌ها، انتظار می‌رود که نشست ۶ مرداد کمیسیون مشترک برجام در سطح مدیران کل سیاسی کشورهای عضو برگزار شود. دو هفته پیش «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به کاهش تعهدات برجامی ایران از احتمال تشکیل کمیسیون مشترک برجام خبر داده بود.

به انتهای لیست رسیدید