فرات

فرات

ایسناایسنا12 ساعت قبل
مواضع نظامی آمریکا در استان‌های مختلف سوریه به شرح زیر است: پنج موضع در استان حسکه (شمال شرق سوریه) در مناطق «رمیلان»، «الوزیر»، «تل بیدر»، «صوامح صباح الخیر» و «الشدادی». پنج مرکز نظامی در رقه (شمال شرق سوریه) در مناطق «الطبقه»، «حاوی الهوا»، «جزرا»، «معمل السکر» و «عین عیسی». پنج موضع در عین العرب (کوبانی) از توابع استان حلب (شمال سوریه) در مناطق «خراب العشق»، «السبت»، «الجلبیه»، «مشتی نور» و «صرین». پایگاه التنف در مثلث مرزهای صحرایی سوریه، اردن و عراق که نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در آن مستقر هستند. در جنوب نیز نیروهای روسیه در پایگاه نظامی «تدمر» در مرکز صحرای سوریه در استان حمص و دو فرودگاه نظامی «الشعیرات» و «طیاس» شناخته شده با نام «تی‌فور» در همین استان حضور دارند.
برنابرنا20 ساعت قبل
منابع محلی سوری از ورود یک کاروان نظامی دیگر آمریکا به شهر «قامشلی» در استان حسکه در شمال شرق سوریه خبر دادند. به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، منابع محلی سوری شنبه‌شب از ورود یک کاروان نظامی دیگر ائتلاف موسوم به «ضد داعش» به سرکردگی آمریکا به شهر «قامشلی» در استان حسکه در شمال شرق سوریه خبر دادند. به گزارش شبکه تلویزیونی «روسیا الیوم»، این کاروان ائتلاف مرکب از کامیون‌هایی بوده است که از کردستان عراق وارد شمال شرق سوریه شدند. سه روز پیش نیز یک کاروان نظامی آمریکا پس از عبور از مرز سوریه و عراق در نزدیکی مناطق نفتی در شمال شرق سوریه مستقر شده بود. «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا نیز چند روز پیش در سخنانی اعلام کرد، طرح فعلی آمریکا استقرار هزار نیروی نظامی آمریکایی که در سوریه حضور داشتند در غرب عراق است.
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
ترامپ از این ادعاهای خود خجالت نکشید که گفت: "ما از نفت حفاظت می‌کنیم. ما نفت داریم. نفت در امنیت است و نیروها را تنها برای حفاظت از نفت به آنجا مستقر کردیم". اسد به صراحت از استراتژی جدید سوریه تحت حمایت روسیه مبنی بر آغاز جنگ‌های چریکی در دو جبهه سوریه خبر داد. در صورتی که دولت سوریه وارد مرحله جنگ چریکی شود، روزهای سختی در انتظار نیروهای ترکیه و آمریکا در سوریه خواهد بود.»
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
درگیری‌های میدانی پیچیده در شمال سوریه، نشانگر میزان کشمکش منطقه‌ای و بین‌المللی بر سر خاک سوریه است. شاید مهم‌ترین نقطه عطف در نقشه استقرار میدانی نیروهای نظامی، استقرار ارتش سوریه در شرق فرات (شرق سوریه) است که با حمایت روسیه صورت گرفت. استقرار ارتش سوریه در این منطقه، اهمیت راهبردی دارد؛ زیرا در منطقه‌ای قرار دارد که یک نقطه ارتباطی مهم مرزی است و همین مسئله باعث خواهد شد که زمینه برای استقرار آتی ارتش سوریه در مرزهای عراق فراهم شود. به گزارش الاخبار، با استقرار ارتش سوریه در ریف‌های «المالکیه» و «رمیلان» واقع در استان الحسکه (شمال شرق)، استقرار خود را تکمیل کرد. استقرار ارتش سوریه از ریف شمال شرقی «رأس العین» تا عین دیوار در طول بیش از ۲۰۰ کیلومتر است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت دفاع ترکیه امروز شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای زمینی ترکیه و روسیه در چارچوب توافق سوچی، هفتمین گشت‌زنی مشترک خود در شرق رود فرات را به پایان رساندند. در این بیانیه آمده است: این مرحله از گشت‌زنی مشترک نیروهای ترکیه و روسیه با همراهی پهپادها و ۴ دستگاه خودروی نظامی از هر یک از طرفین در منطقه قامشلی-دریک صورت گرفته است. بیانیه مذکور در ادامه می‌افزاید: این گشت زنی با حمایت بالگردها در عمق ۱۰ کیلومتری خاک سوریه و در منطقه‌ای به طول ۲۶ کیلومتر صورت گرفته است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت دفاع ترکیه امروز شنبه در واکنش به انفجار اخیر در شهر الباب واقع در شمال سوریه بی اشاره به نقض منشور ملل متحد در حمله ارتش این کشور به بخشی از خاک یک کشور مستقل بدون کسب مجوز از دولت قانونی دمشق اعلام کرد: گروه تروریستی ی. پ. گ/پ. ک. ک با حملات غیرانسانی و مشابه داعش هدف قراردادن غیرنظامیان در سوریه ادامه می‌دهد. در این بیانیه همچنین آمده است: گروهک تروریستی ی. پ. گ/پ. ک. ک این بار نیز با انفجار خودرویی در ترمینال اتوبوسرانی الباب که طی عملیات سپر فرات از لوث آنها پاکسازی شد ۱۰ غیرنظامی را کشته و بیش از ۱۵ تن دیگر را زخمی کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
انتخاب رسانه‌های روسی به عنوان تریبون، نشانگر طرح رسمی روسیه و سوریه برای مقابله با این اشغالگری به طرق مختلف و در آینده نزدیک است. منظور از غریبه‌ها گروه‌های مسلح موجود در ادلب و خانواده هایشان هستند که قرار است در چارچوب طرح ترکیه در این مناطق اسکان داده شوند. دوم: تجربه مقاومت عراق که با ایجاد روند فرسایشی، نیرو‌های آمریکایی را خسته و به ترک عرصه به منظور کاهش خسارت‌ها وادار کرد. سوم: تجربه طالبان در افغانستان که بیشتر اراضی افغانستان را آزاد و خسارت‌های زیادی به نیرو‌های ناتو از جمله نیرو‌های آمریکایی که تعدادشان بیش از ۱۴ هزار سرباز بود وارد کرد. غیر از آن، تجربه نیرو‌های کلاسیک سوریه در مقابله ۹ ساله با گروه‌های مخالف و تروریستی مسلح که به دست آمریکا و کشور‌های عربی آموزش دیده و مسلح شده بودند نیز هست. اگر مرحله انتقال به جنگ چریکی صورت پذیرد روز‌های پر استرسی در انتظار نیرو‌های ترک و آمریکایی در سوریه خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل با تأکید بر این که محور مقاومت نیز با پیگیری سیاست مقاومت فعال در مقابل این اقدامات، گام‌ها و طرح‌های خود را پیگیری و اجرا نموده است، به تشریح طرح معامله قرن و پاسخ به زیاده‌خواهی‌های دشمن پرداخت. رئیس مجمع جهانی بیداری اسلامی ابراز داشت: لذا بر همه متفکران، علما، مسئولین و آحاد مردم هوشیار منطقه است که با شناخت و بصیرت، طرح‌ها و نقشه‌های آشکار استعمارگران و سلطه‌طلبان را ناکام ساخته و از دخالت‌های آنان جلوگیری نمایند. وی در پایان گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات مجمع در طول یک سال گذشته، در قالب کمیته‌های تخصصی نه گانه ارائه کرد. وی افزود: امت واحده اسلامی به دنبال شکست مستکبران است و وقتی پتانسیل‌های آن فعال باشد و به خوبی از آن استفاده شود، پیروزی حتمی است. وی خاطر نشان کرد: امروز محور مقاومت تبدیل به یک ضرورت شده است که امکان بی نیاز شدن از آن وجود ندارد، هر موفقیتی که در این محور حاصل میشود، در رأس آن جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری قرار دارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- تحولات سوریه به ویژه مناطق شمال شرقی این کشور در روز‌ها و هفته‌های اخیر سرعت یافته است و اکنون خبر می‎رسد که ارتش سوریه و نیروهای دموکراتیک سوریه عملیات مشترکی اجرا کردند. در اوایل ماه جاری نیز، پایگاه نظامی آمریکا در الرقه با همکاری نیرو‌های دموکراتیک سوریه به مرکز هماهنگی عملیات، تغییر کاربری یافت. - عملیات مشترک ارتش سوریه و نیرو‌های دموکراتیک سوریه در الحسکهارتش سوریه و نیرو‌های دموکراتیک سوریه، عملیات مشترکی را در مناطق اشغال شده استان «الحسکه» توسط ترکیه در دست انجام دارند. و نیرو‌های دموکراتیک سوریه، عملیات مشترکی را در مناطق اشغال شده استان «الحسکه» توسط ترکیه در دست انجام دارند. سخنگوی نیرو‌های دموکراتیک سوریه از آزادسازی یک روستای دیگر با همکاری ارتش سوریه خبر داد.
ایسناایسنا1 روز قبل
«جنگ نفت» و «تغییر در بافت جمعیتی» فصل دوم بحران سوریه است و رئیس جمهوری این کشور ظرف کمتر از یک هفته از «جنگ چریکی» به منظور خارج کردن نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای از خاک کشورش خبر داده و جالب‌تر اینکه اظهارات را حال چه به صورت تصادفی و چه ضمن هماهنگی با هم‌پیمان خود، مسکو از طریق رسانه‌های روسیه اعلام کرده است. ترامپ از این ادعاهای خود خجالت نکشید که گفت: "ما از نفت حفاظت می‌کنیم. نفت در امنیت است و نیروها را تنها برای حفاظت از نفت به آنجا مستقر کردیم". اسد به صراحت از استراتژی جدید سوریه تحت حمایت روسیه مبنی بر آغاز جنگ‌های چریکی در دو جبهه سوریه خبر داد. در صورتی که دولت سوریه وارد مرحله جنگ چریکی شود، روزهای سختی در انتظار نیروهای ترکیه و آمریکا در سوریه خواهد بود.» انتهای پیام
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
شبکه الجزیره گزارش کرد، روسیه به دنبال عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از بخشی از شمال شرق سوریه و طی توافق سوچی، حضور نظامی خود را در این منطقه با تاسیس چندین پایگاه تقویت کرد. اعتمادآنلاین| وبگاه خبری الجزیره گزارش داد، به دنبال عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از چندین پایگاه نظامی خود در شمال شرق سوریه معروف به «شرق [رود] فرات» و پیشروی نیروهای ارتش سوریه در این منطقه، نیروهای روسیه حضور خود را در آنجا از طریق استقرار چندین پایگاه نظامی تقویت کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های نظامی روسیه پایگاه فرودگاه القامشلی در استان الحسکه در شمال شرق سوریه است. پایگاه نظامی هیمو، از مهم‌ترین پایگاه‌های آمریکا در شمال شرق سوریه و مرکز هماهنگی بین نیروهای دموکراتیک سوریه و نظامیان آمریکایی بوده است. نیروهای روسیه چهار پایگاه نظامی دیگر هم در استان الرقه و ریف شرقی حلب تاسیس کردند.

دانستنی‌های جالب درباره بین‌النهرین باستان

4+
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
فارسفارس1 روز قبل
درگیری‌های میدانی پیچیده در شمال سوریه، نشانگر میزان کشمکش منطقه‌ای و بین‌المللی بر سر خاک سوریه است. شاید مهم‌ترین نقطه عطف در نقشه استقرار میدانی نیروهای نظامی، استقرار ارتش سوریه در شرق فرات (شرق سوریه) است که با حمایت روسیه صورت گرفت. استقرار ارتش سوریه در این منطقه، اهمیت راهبردی دارد؛ زیرا در منطقه‌ای قرار دارد که یک نقطه ارتباطی مهم مرزی است و همین مسئله باعث خواهد شد که زمینه برای استقرار آتی ارتش سوریه در مرزهای عراق فراهم شود. به گزارش الاخبار، با استقرار ارتش سوریه در ریف‌های «المالکیه» و «رمیلان» واقع در استان الحسکه (شمال شرق)، استقرار خود را تکمیل کرد. استقرار ارتش سوریه از ریف شمال شرقی «رأس العین» تا عین دیوار در طول بیش از ۲۰۰ کیلومتر است.
برنابرنا1 روز قبل
انتخابات ایالتی در ویرجینیا و کنتاکی و پیروزی دموکرات‌ها بر جمهوری خواهان در این انتخابات در برنامه این هفته «ما مردم» شبکه پرس تی وی مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ این برنامه به تهیه کنندگی عاطفه سادات دربندی ضمن مروری بر انتخابات اخیر در ویرجینیا و کنتاکی به منظور تعیین فرماندار، سناتورها و نمایندگان مجالس ایالتی به بحث و گفت و گو درخصوص پیروزی دموکرات‌ها بر جمهوری خواهان و امیدواری دموکرات‌ها به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌پردازد. این برنامه در ادامه ضمن واکاوی نتیجه انتخاباتی اخیر و مقایسه آن با انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، از دست رفتن جایگاه ترامپ نزد مردم حاشیه نشین و روستایی آمریکا، آینده ترامپ در میان رهبران جمهوری خواه و ورشکستگی مزرعه داران آمریکایی در پی سیاست‌ها و تصمیمات اقتصادی ترامپ را مورد نقد و تبادل نظر قرار می‌دهد. «ما مردم» شنبه ۲۵ آبان ساعت ۲۰:۰۰ به وقت تهران به مدت ۲۵ دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه دوشنبه ساعت ۲۳:۰۰ بامداد، ۰۷:۰۰ و ۱۸:۰۰ و سه شنبه ساعت ۰۳:۰۰ روی آنتن خواهد رفت.
الفالف1 روز قبل
شبکه الجزیره گزارش کرد، روسیه به دنبال عقب نشینی نظامیان آمریکایی از بخشی از شمال شرق سوریه و طی توافق سوچی، حضور نظامی خود را در این منطقه با تاسیس چندین پایگاه تقویت کرد. یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های نظامی روسیه پایگاه فرودگاه القامشلی در استان الحسکه در شمال شرق سوریه است. منابع مذکور گفتند که روسیه طرحی برای کنترل همه امکانات متعلق به نظام سوریه در استان الحسکه و بخصوص شهر القامشلی دارد. پایگاه نظامی هیمو از مهم‌ترین پایگاه‌های آمریکا در شمال شرق سوریه و مرکز هماهنگی بین نیروهای دموکراتیک سوریه و نظامیان آمریکایی بوده است. نیروهای روسیه چهار پایگاه نظامی دیگر هم در استان الرقه و ریف شرقی حلب تاسیس کردند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
در دوران مدرن، این مواجهه به‌ویژه در قرن گذشته و فعلی شدت پیدا کرد و آمریکا به‌عنوان نماد ایدئولوژی کاپیتالیسم و لیبرالیسم، پرچمدار و مخالف خوان غرب با جهان اسلام شد. رژیم صهیونیستی در واقع، دیدبان غرب در قلب جهان اسلام به شمار می‌رود تا اشراف بیشتری بر سیاست‌ها و رفتار‌های ضد غربی کشور‌های اسلامی داشته و به تحلیل و بررسی آن‌ها بپردازد. واشنگتن از یک سو در کوس راهبرد «فشار حداکثری» علیه ایران می‌کوبد و از طرفی با ایران هراسی، کشور‌های اسلامی منطقه را به انبار تسلیحات فروخته شده خود تبدیل کرده است. راه برون‌رفت از شرایط بغرنج کنونی و ترمیم اختلافاتی که دامن جهان اسلام را گرفته، چیزی جز وحدت و تکیه بر اشتراکات دینی نیست. به فرموده رهبر معظم انقلاب در جمع مسئولان نظام، مهمانان شرکت‌کننده در کنفرانس وحدت اسلامی؛ «آمریکا فقط دشمن جمهوری اسلامی نیست؛ [آن‌ها] با دنیای اسلام دشمن‌اند، با فلسطین دشمن‌اند، با ملت‌های غرب آسیا دشمن‌اند، با ملت‌های شمال آفریقا دشمن‌اند.
فارسفارس1 روز قبل
شبکه الجزیره گزارش کرد، روسیه به دنبال عقب نشینی نظامیان آمریکایی از بخشی از شمال شرق سوریه و طی توافق سوچی، حضور نظامی خود را در این منطقه با تاسیس چندین پایگاه تقویت کرد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه خبری الجزیره گزارش داد، به دنبال عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از چندین پایگاه نظامی خود در شمال شرق سوریه معروف به «شرق [رود] فرات» و پیشروی نیروهای ارتش سوریه در این منطقه، نیروهای روسیه حضور خود را در آنجا از طریق استقرار چندین پایگاه نظامی تقویت کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های نظامی روسیه پایگاه فرودگاه القامشلی در استان الحسکه در شمال شرق سوریه است. پایگاه نظامی هیمو از مهم‌ترین پایگاه‌های آمریکا در شمال شرق سوریه و مرکز هماهنگی بین نیروهای دموکراتیک سوریه و نظامیان آمریکایی بوده است. نیروهای روسیه چهار پایگاه نظامی دیگر هم در استان الرقه و ریف شرقی حلب تاسیس کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اما آنچه این ترس را گام به گام به واقعیتی هولناک برای اروپا تبدیل کرد، استفاده ابزاری ترکیه از اعضای اروپایی داعش بود. ضمن اینکه براساس گزارش‎ها، ۱۱ هزار زن داعشی زندانی و ۲ هزار داعشی مرد زندانی از خارج از منطقه به کشورهای عراق و سوریه رفته که ۸۰۰ نفر از آنان اروپایی هستند. کشورهای اروپایی در سال‌های اخیر در قبال موضوع اعضای اروپایی داعش رویکردهای بی حاصل و غیرمسئولانه‌ای را در پیش گرفته‌اند. ناتوانی کشورهای اروپایی برای اتخاذ سیاست منسجم در برابر این بحران را می‌توان در ادامه سیاست بی تفاوتی و عدم تمایل آن‌ها در برابر حل و فصل بنیادین موضوع دانست. مخالفت افکار عمومی در بیشتر کشورهای اروپایی با بازگشت اعضای داعش نیز در آشفتگی تصمیمات سران اروپایی موثر است.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشبه دنبال عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از چندین پایگاه نظامی خود در شمال شرق سوریه معروف به «شرق [رود] فرات» و پیشروی نیروهای ارتش سوریه در این منطقه، نیروهای روسیه حضور خود را در آنجا از طریق استقرار چندین پایگاه نظامی تقویت کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های نظامی روسیه پایگاه فرودگاه القامشلی در استان الحسکه در شمال شرق سوریه است. منابع مذکور گفتند که روسیه طرحی برای کنترل همه امکانات متعلق به نظام سوریه در استان الحسکه و بخصوص شهر القامشلی دارد. پایگاه نظامی هیمو از مهم‌ترین پایگاه‌های آمریکا در شمال شرق سوریه و مرکز هماهنگی بین نیروهای دموکراتیک سوریه و نظامیان آمریکایی بوده است. نیروهای روسیه چهار پایگاه نظامی دیگر هم در استان الرقه و ریف شرقی حلب تاسیس کردند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
اما آنچه این ترس را گام به گام به واقعیتی هولناک برای اروپا تبدیل کرد، استفاده ابزاری ترکیه از اعضای اروپایی داعش بود. کشور‌های اروپایی در سال‌های اخیر در قبال موضوع اعضای اروپایی داعش رویکرد‌های بی حاصل و غیرمسئولانه‌ای را در پیش گرفته‌اند. کشور‌های اروپایی در قیاس با بازگشت این افراد به اروپا، به معنای آغاز موج جدیدی از تروریسم در قاره سبز است. ناتوانی کشور‌های اروپایی برای اتخاذ سیاست منسجم در برابر این بحران را می‌توان در ادامه سیاست بی تفاوتی و عدم تمایل آن‌ها در برابر حل و فصل بنیادین موضوع دانست. مخالفت افکار عمومی در بیشتر کشور‌های اروپایی با بازگشت اعضای داعش نیز در آشفتگی تصمیمات سران اروپایی موثر است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
تظاهرات در میدان الخلانی بغدادیک منبع امنیتی عراقی به السومریه گفت شماری از تظاهرات کنندگان وارد میدان الخلانی در مرکز پایتخت شدند. به گفته وی، تظاهرات کنندگان در سایه پرتاب بمب‌های دودزا وارد این میدان شدند. بر اساس این گزارش، تظاهرات کنندگان موانع سیمانی را از پیش روی خود برداشته‌اند. وی افزود نیروهای امنیتی از استفاده از بمب‌های دودزای کشنده مبرا هستند. اولین واکنش دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینیرسانه‌های عراق از اولین واکنشی دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینی خبر دادند.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
‏بشار اسد افزود: مناسبت‌ترین راه برای خارج کردن اشغالگران آمریکایی از خاک سوریه، متحد شدن سوری‌ها ‏درباره مفاهیم ملی است. ‏بر اساس گزارش خبرگزاری سوریه، بشار اسد در این گفتگو به پرسش‌های مطرح شده پاسخ داد. ‏سوال دوم: چرا روسیه به‌طور کلی به سوریه کمک می‌کند؟ بشار اسد: ‏‎ ‎بدون اشاره به نقش سوریه نمی‌توان به این پرسش پاسخ داد. ‏بشار اسد: باید اندکی سخن به تفصیل گفت، زیرا عامل ایجاد داعش دولت آمریکاست. تحریم‌ها ‏مانع از سرمایه گذاری خارج در سوریه می‌شود.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
تظاهرات در میدان الخلانی بغدادیک منبع امنیتی عراقی به السومریه گفت شماری از تظاهرات کنندگان وارد میدان الخلانی در مرکز پایتخت شدند. به گفته وی، تظاهرات کنندگان در سایه پرتاب بمب‌های دودزا وارد این میدان شدند. بر اساس این گزارش، تظاهرات کنندگان موانع سیمانی را از پیش روی خود برداشته‌اند. وی افزود نیروهای امنیتی از استفاده از بمب‌های دودزای کشنده مبرا هستند. اولین واکنش دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینیرسانه‌های عراق از اولین واکنشی دولتی به خطبه مرجعیت عالی دینی خبر دادند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، «دمیتری پولیانسکی» معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل شب گذشته در سخنرانی در نشست شورای امنیت درباره اوضاع سوریه، اعلام کرد که حضور نظامی غیرقانونی آمریکا در سوریه باید متوقف شود، به‌رغم آنکه طرف آمریکایی به میادین نفتی این کشور علاقه‌مند است. پیش از این «مارک اسپر» رئیس پنتاگون وعده داده بود که آمریکا کنترل خود بر میادین نفتی سوریه را حفظ خواهد کرد. خبرگزاری «آناتولی» ترکیه نیز از ساخت دو پایگاه نظامی جدید آمریکا در استان دیرالزور سوریه در نزدیکی مناطق نفت خیز خبر داد. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در تفسیر این مسئله اعلام کرد که اقدامات آمریکا برای جداسازی شرق رود فرات از سایر مناطق سوریه، با هدف ادامه کنترل بر میادین نفتی این کشور صورت می‌گیرد. کاملا واضح است که این اقدامات با هدف کنترل بر میادین نفتی سوریه انجام می‌شود.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
رئیس مرکز مدیریت دفاع ملی وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت: تثبیت اوضاع سوریه به خروج نیروهای نظامی آمریکایی از این کشور بستگی دارد و با خروج آنها این کشور باثبات می‌شود. «میخاییل میزینتسف» روز پنجشنبه در نشست ستاد هماهنگی اقدامات روسیه و سوریه گفت: حضور غیرقانونی آمریکا و متحدانش در سوریه مانع کنترل دولت این کشور بر سراسر قلمرو سوریه و عامل اصلی بی‌ثباتی است. میزینتسف همچنین خاطرنشان کرد: آمریکا به طور گسترده با تلاش‌های روسیه و سوریه برای بازگشت مهاجران سوری به خانه‌های خود مقابله می‌کند. وی ادامه داد: ایالات متحده اقدامات خود برای مقابله با ابتکارات روسیه و سوریه برای بازگشت آوارگان سوری از مناطق مرزی و نیز کشورهای همسایه به خانه‌هایشان را افزایش داده است. مقام روس تصریح کرد: در واقع آمریکا منابع هیدروکربنی سوریه را تحت کنترل گرفته است و بخشی از آن را برای تامین مالی نیروهای ضددولتی در سوریه هزینه می‌کند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
اصلی‌ترین وظیفه روسیه جلوگیری از نفوذ تروریست‌های با تجربه خوب جنگی در سوریه به خاک خود بود. به گفته وی، کشورهایی که مشغول حل و فصل مشکلات در سوریه هستند، وظایف زیادی در رابطه با منطقه کاهش تنش ادلب دارند. رئیس جمهوری روسیه خواستار تشریک مساعی سازنده همه کشورها در مبارزه با تروریسم شد، برای اینکه آنها برای همه جهان خطرناک هستند. رئیس‌جمهور روسیه یادآور شد که در تماس‌ نزدیک با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه بوده و به خوبی می‌داند که وی نگرانی‌هایی درباره برخی سازمان‌ها دارد. پیشنهاد پوتین درباره استفاده از روبل روسیه برای تسویه حساب‌ها در گروه بریکسرئیس جمهوری روسیه همچنین پیشنهاد کرد که روبل روسیه به طور فعال برای مبادلات ارزی بین کشورهای عضو گروه بریکس مورد استفاده قرار بگیرد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «میخائیل میزینتسوف»، از مقام‌های ارشد وزارت دفاع روسیه هدف دولت «دونالد ترامپ» از غارت منابع نفت سوریه را رساندن پول به معارضان دولت «بشار اسد» عنوان کرده است. به نوشته «اسپوتتیک»، ژنرال میزینتسوف که در حال حاضر ریاست مرکز ملی کنترل دفاعی روسیه را بر عهده دارد در نشست قرارگاه هماهنگی روسیه و سوریه گفت دولت آمریکا به بهانه تأمین امنیت منابع نفت سوریه در حال غارت نفت این کشور است. او گفت: «شماری از نیروهای آمریکایی با هدف ادعایی محافظت از مخازن نفت به شرق رود فرات بازگردانده شده‌اند در حالی که در حال غارت نفت برای سود و با هدف پول رساندن به نیروهای معارض دولت هستند.» این ژنرال روس همچنین اضافه کرد که غارتگری آمریکا مردم سوریه را از ثروت ملی‌شان محروم کرده و از بازگشت اقتصاد به وضع عادی جلوگیری کرده است.» دونالد ترامپ چندی پیش علی‌رغم آنکه اعلام خروج نظامیان آمریکا از سوریه گفت قصد دارد شماری از نظامیان را در مناطق نفت‌خیز شمال شرق سوریه حفظ کند. نزدیک به ۹۰ درصد از منابع نفت سوریه در شرق رود فرات قرار دارد. شبکه «ان‌بی‌سی‌نیوز» ماه پیش گزارش داده بود «لیندسی گراهام»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا و یک تحلیلگر «فاکس‌نیوز» بعد از تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکا از سوریه او را مجاب کرده‌اند شماری از نظامیان را در مناطق نفت‌خیز این کشور حفظ کند.
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «میخائیل میزینتسوف»، از مقام‌های ارشد وزارت دفاع روسیه هدف دولت «دونالد ترامپ» از غارت منابع نفت سوریه را رساندن پول به معارضان دولت «بشار اسد» عنوان کرده است. به نوشته «اسپوتتیک»، ژنرال میزینتسوف که در حال حاضر ریاست مرکز ملی کنترل دفاعی روسیه را بر عهده دارد در نشست قرارگاه هماهنگی روسیه و سوریه گفت دولت آمریکا به بهانه تأمین امنیت منابع نفت سوریه در حال غارت نفت این کشور است. نزدیک به ۹۰ درصد از منابع نفت سوریه در شرق رود فرات قرار دارد. شبکه «ان‌بی‌سی‌نیوز» ماه پیش گزارش داده بود «لیندسی گراهام»، نماینده جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا و یک تحلیلگر «فاکس‌نیوز» بعد از تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکا از سوریه او را مجاب کرده‌اند شماری از نظامیان را در مناطق نفت‌خیز این کشور حفظ کند. انتهای پیام/ق
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشبشار اسد، رئیس جمهور سوریه امروز پنجشنبه در اظهاراتی «رژیم» آمریکا را با آلمان نازی یکسان دانست و واشنگتن را به سرقت نفت سوریه متهم کرد. اخبار بین الملل- او در مصاحبه با خبرگزاری «روسیه ۲۴» گفت: نظام سیاسی آمریکا بر اساس گروه‌های گانگستری اداره می‌شود. رئیس جمهور آمریکا نیز نماینده یک کشور نیست او فقط مدیر اجرایی یک شرکت است که هیئت مدیره آن که شرکت‌ها را هدایت می‌کنند در واقع مالک کشور هستند. حدود ۹۰ درصد ذخایر نفتی سوریه در شرق رود فرات متمرکز شده است، که قبلا یک دژ و منبع اصلی درآمد برای تروریست‌های داعش بود و اکنون عمدتا توسط نیرو‌های دموکراتیک سوریه (SDF) کنترل می‌شود. رسانه‌های ترکی پیش از این به نقل از شاهدان عینی گفته بودند که نیرو‌های آمریکایی قبلا ساخت دو پایگاه نظامی را در مناطق استراتژیک در شرق نفت خیز سوریه آغاز کرده‌اند.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 روز قبل
کرملین فاش کرد، روسیه و ترکیه درباره مساله خروج داعشی‌های بازداشت شده در سوریه با یکدیگر رایزنی کردند. سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه پیشتر گفته بود، آلمان و هلند قصد خود برای تحویل گرفتن شهروندان داعشی خود همراه با خانواده‌هایشان را اعلام کردند. مسؤولان آنکارا روز دوشنبه روند اخراج داعشی‌های بازداشت شده در زندان‌های ترکیه به کشورهایشان را آغاز کردند. ترکیه سه تکفیری آمریکایی، آلمانی و دانمارکی را به کشورشان بازگردانده و قصد دارد هفت تکفیری آلمانی دیگر را از ۱۴ ماه جاری میلادی به آلمان بازگرداند. ترکیه پیشتر از کوتاهی کشورهای اروپایی در مساله تکفیری‌های خارجی انتقاد و اعلام کرده بود، ترکیه هتل داعشی‌های بازداشت شده، نیست.

به انتهای لیست رسیدید