فرهنگ شهروندی

فرهنگ شهروندی

مهرمهر1 روز قبل
مقیمی با اشاره به حرکت کاروان نمادین حضرت معصومه (س)، بیان کرد: در سالروز ورود حضرت معصومه (س) به قم کاروان نمادینی از میدان معصومیه به سمت حرم مطهر حرکت خواهد کرد و در این راستا غبار روبی و پاکسازی مسیر ورود حضرت معصومه (س) به قم در دستور کار است. وی از برگزاری المپیاد ورزشی فرزندان انقلاب خبر داد و گفت: مجموعه‌ای از جشن‌های شهری در محله‌های مختلف با مشارکت کانون‌های مساجد برگزار خواهد شد. مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم برگزاری جشن بانوی آسمانی در روز پنجشنبه را مورد توجه قرار داد و گفت: برگزاری جشنواره پرچم با همکاری اداره کل آموزش و پرورش با موضوعات فرهنگ شهروندی از دیگر برنامه‌های تدارک دیده شده ویژه این ایام است. مقیمی از برگزاری جشنواره تئاتر مساجد خبر داد و گفت: روز قم فرصت مهمی برای معرفی ظرفیت‌های مختلف شهر قم و همچنین معرفی ابعاد وجودی حضرت معصومه (س) است. وی با اشاره به ضرورت معرفی ظرفیت‌های گردشگری قم به مردم، بیان کرد: حتی بسیاری از مردم قم شناخت کاملی از این شهرندارند در حالی که شهر قم دارای تمدنی ۷ هزار ساله است.
ایسناایسنا4 روز قبل
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اکنون علاوه بر شبکه دانشمندان مسلمان، نیازمند شبکه دانشگاه‌های جوامع اسلامی بر مبنای دانشگاه اسلامی هستیم. دکتر طهرانچی تصریح کرد: آنچه که در دانشگاه غرب و دانشگاه مدرن غربی مطرح می‌شود، این است که دانشگاه نقش اساسی خود را به این امر نهاده و مبتنی بر نظامات شغلی و وابستگی به آنها یکپارچگی اجتماعی را پدید بیاورند. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه فرهنگ شهروندی که در دانشگاه‌های غرب تولید می‌شود، مبتنی بر دین‌زدایی از دانشگاه است، افزود: تشیع و تسنن در دیدگاه دانشگاه غربی تفاوتی ندارند، چرا که دانشگاه غرب می‌گوید که با کنار گذاشتن دین و صحبت با هم مبتنی بر نظریه شهروندی کنار هم قرار گیریم، اما آنچه که ما برای تمدن نوین اسلامی احتیاج داریم، دانشگاه اسلامی است. وی تأکید کرد: غرب در این باره چنین مطرح می‌کند که اسلامی شدن دانشگاه‌ها در محیط جهانی به عنوان یک چالش بزرگ و مهم برای هژمونی فرهنگ دانشگاه غرب است، چرا که آنها درک کرده‌اند که این تمایل روشنفکران مسلمان در تعریف دانشگاه اسلامی به معنای پذیرش حاکمیت اسلام است. دکتر طهرانچی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون علاوه بر شبکه دانشمندان مسلمان، نیازمند شبکه دانشگاه‌های جوامع اسلامی بر مبنای دانشگاه اسلامی هستیم که در این دانشگاه نظریه تقریب مذاهب به عنوان یک نظریه عامل یکپارچگی باشد.
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی طهرانچی جمعه ۲۴ آبانماه در نشست اتحادیه اندیشمندان دانشگاهی جهان اسلام کمیسیون مطالعات راهبردی و آینده‌پژوهی جهان بدون رژیم صهیونیستی که در سالن زرین هتل آزادی برگزار شد، مطرح کرد: وحدت میان جامعه اسلامی یک گفتمان است که بعد از آن حرکت از شبکه‌سازی، نهادسازی شروع و در نهایت رفتارسازی در جامعه اسلامی ختم می‌شود. وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها نقش محوری را در رسیدن به تمدن نوین اسلامی بر عهده دارند، عنوان کرد: اکنون این سئوال مطرح است که آیا دانشگاه امروز اسلامی می‌تواند ما را در رسیدن به تمدن نوین اسلامی کمک کند؟ پاسخ این سئوال خیر است چراکه ما در دانشگاه‌ها نیازمند تحول و تغییر هستیم. رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های برگرفته‌شده از نظام تربیتی غرب از آموزه‌های دینی فاصله بسیاری دارد، خاطرنشان کرد: دانشگاه غربی برای یکپارچگی اجتماعی از دین و خانواده عبور کرده و مبتنی بر نظام‌های شغلی به دنبال یکپارچگی اجتماعی است و به اصطلاح فرهنگ شهروندی مبتنی بر دین‌زدایی در دانشگاه است. وی بر لزوم تشکیل شبکه دانشگاه‌های جوامع اسلامی تاکید کرد و ادامه داد: آنچه که برای تمدن نوین اسلامی نیاز داریم دانشگاه اسلامی است که این اسلامی شدن دانشگاه‌ها در محیط جهانی به‌عنوان یک چالش بزرگ برای دانشگاه‌های غربی است و آن‌ها به‌خوبی درک کرده که این تمایل اندیشمندان اسلامی یک چالش و تهدید برای آن‌هاست.
فارسفارس4 روز قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس این دانشگاه در نشست تخصصی اتحادیه اندیشمندان دانشگاهی جهان اسلام که همزمان با سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در هتل آزادی تهران برگزار شد، با اشاره به لزوم شبکه سازی دانشگاه‌های جوامع اسلامی، اظهار داشت: وحدت بین جامعه اسلامی یک گفتمان است که به دنبال آن بحث شبکه سازی، نمادسازی و نهادسازی مطرح می‌شود تا سرانجام به رفتارسازی در جامعه اسلامی بیانجامد. طهرانچی تصریح کرد: آنچه که در دانشگاه غرب و دانشگاه مدرن غربی مطرح می‌شود، این است که دانشگاه نقش اساسی خود را به این امر نهاده و مبتنی بر نظامات شغلی و وابستگی به آنها یکپارچگی اجتماعی را پدید بیاورند. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه فرهنگ شهروندی که در دانشگاه‌های غرب تولید می‌شود، مبتنی بر دین زدایی از دانشگاه است، افزود: تشیع و تسنن در دیدگاه دانشگاه غربی تفاوتی ندارند، چرا که دانشگاه غرب می‌گوید که با کنار گذاشتن دین و صحبت با هم مبتنی بر نظریه شهروندی کنار هم قرار گیریم، اما آنچه که ما برای تمدن نوین اسلامی احتیاج داریم، دانشگاه اسلامی است. وی تأکید کرد: غرب در این باره چنین مطرح می‌کند که اسلامی شدن دانشگاه‌ها در محیط جهانی به عنوان یک چالش بزرگ و مهم برای هژمونی فرهنگ دانشگاه غرب است، چرا که آنها درک کرده‌اند که این تمایل روشنفکران مسلمان در تعریف دانشگاه اسلامی به معنای پذیرش حاکمیت اسلام است. طهرانچی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون علاوه بر شبکه دانشمندان مسلمان، نیازمند شبکه دانشگاه‌های جوامع اسلامی بر مبنای دانشگاه اسلامی هستیم که در این دانشگاه نظریه تقریب مذاهب به عنوان یک نظریه عامل یکپارچگی باشد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مهدی تاجیک در نشست خبری که ظهر چهارشنبه در خانه شهیدان زین‌الدین در قم برگزار شد، اظهار کرد: پنجمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر همزمان با استان قم در سراسر کشور برگزار می‌شود. وی با بیان اینکه جشنواره رسانه‌ای ابوذر تنها به حوزه خبری اختصاص ندارد، تصریح کرد: آثار ارسالی به این جشنواره می‌تواند در حوزه‌های غیر خبری هم به تولید رسیده باشد. وی با اشاره به مهمترین ویژگی پنجمین جشنواره ابوذر نسبت به دوره‌های پیشین، تصریح کرد: توجه به کیفیت آثار ارسالی از مهمترین ویژگی جشنواره در دوره پیش رو است. سید جواد اشرفی از استارت پنجمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر در قم خبر داد و اظهار کرد: دوره چهارم این جشنواره با کمک اعضای سیاست‌گذاری رویداد رسانه‌ای خوبی را در استان قم شاهد بودیم و امیدواریم این روند رو به رشد در سال‌های متمادی ادامه داشته باشد. دبیر پنجمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر گفت: روح حاکم بر پنجمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر مانند دوره پیشین است با این تفاوت که امسال توجه به کیفیت را در دستور کار قرار دادیم.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ رحیم سلیمانی‌راد امروز در نشست هم‌اندیشی ایجاد وحدت‌رویه در کنترل پروژه‌ها که با حضور برخی از شهرداران استان تهران برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مسائلی که باعث شده است نگاه مردم به شهرداریها مخدوش و مسموم باشد موضوع تخلفات متعدد در شهرداریها است، در واقع این مسئله منجر شده که نگاه‌ها به شهرداریها تغییر پیدا کند. مدیرکل شهری استانداری تهران با بیان اینکه باید محیط شهرداریها محیط سالمی باشد، تصریح کرد: شهرداری‌ها تنها دستگاهی که در خط مقدم در فرآیند خدمت‌رسانی به مردم قرار دارد و بیشترین خدمات را به آنها می‌دهند، در واقع این روزها مردم از شهرداریها به عنوان نخستین دستگاه خدمت‌رسان راضی نیستند و برهمین اساس شهرداریها باید مسئله را جدی بگیرند و محیطی سالم برای خدمت به مردم فراهم کنند. سلیمانی‌راد افزود: موضوع بعدی که باید در شهرداریهای استان تهران به آن توجه شود اهتمام جدی به سیما و منظر شهری است و متاسفانه زیباسازی و نوآوری شهری را کمتر شاهدیم. مدیرکل شهری استانداری تهران همچنین در ادامه این مراسم ضمن تاکید بر مسئله فرهنگ شهروندی یادآور شد: همواره باید فرهنگ شهروندی را ارتقاء دهیم و تنها راه ارتقای این مسئله آموزش است و باید آموزش در برنامه‌ها لحاظ شود و هر چقدر فرهنگ شهروندی توسعه پیدا کنند به طبع شهر نیز به همان میزان توسعه پیدا خواهد کرد. سلیمانی‌راد افزود: در یکسال و نیم گذشته تاکید ویژه‌ای بر درآمد پایدار برای شهرداریها شده است و ما باید بتوانیم یک درآمد مطمئن برای شهرداریها برنامه‌ریزی کنیم و از آن بهره ببریم و باید بتوانیم شهرها و شهرداریها از لحاظ درآمدی متکی به خودشان باشند.
فارسفارس1 هفته قبل
مدیرکل شهری استانداری تهران، گفت: با آنکه شهرداری‌ها دستگاه اول خدمات‌رسانی هستند ولی مردم از این نهاد راضی نیستند. وی گفت: محیط شهرداری‌ها باید برای مردم سالم باشد و شهرداری‌ها باید از نظر رضایتمندی مردم در رتبه اول قرار داشته باشند ولی امروزه مردم از شهرداری‌ها که دستگاه اول خدمات‌رسانی هستند راضی نیستند. مدیرکل شهری استانداری تهران گفت: شهرداران باید وارد میدان شوند و موضوعات را جدی بگیرند تا محیط سالمی برای خدمت‌رسانی به مردم داشته باشیم. مدیرکل شهری استانداری تهران گفت: تا هنگامی که شهر توسعه پیدا نکند انسان توسعه پیدا نخواهد کرد بنابراین در این حوزه نیز شهرداری‌ها باید اهتمام لازم را داشته باشند. در ادامه صحرایی مدیرکل دفتر فنی و عمرانی استانداری تهران نیز گفت: بعضی از شهرداری‌های استان تهران جمعیت‌شان از حتی دو استان کشور نیز بیشتر است ولی هیچکدام برنامه مصوبی ندارند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/اصفهان یکصد و یکمین جلسه شورای شهر اصفهان درحالی باحضور ۱۰ نفر از اعضای شورا در تالار شورای ساختمان مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد که در این جلسه رئیس شورای شهر از وضعیت کارگران شهرداری ابراز نگرانی کرد و خواستار اتخاذ تصمیماتی برای بهبود وضعیت فعلی و سال آینده کارگران شهرداری شد. وی در ادامه با ابراز نگرانی از شرایط کارگران شهرداری اصفهان، خاطرنشان کرد: از طرفی باتوجه به موانع قانونی نمی‌توان هر اقدامی در این زمینه انجام داد، اما واقعیت این است که شرایط کارگران شهرداری خوب نیست و گلایه‌ها بالا گرفته است. نصر با بیان اینکه قرار شده جلساتی با شهرداری داشته باشیم و برای وضعیت فعلی و سال آینده تصمیماتی اتخاذ شود، افزود: باتوجه به وضعیت افزایش قیمت‌ها عملا ادامه زندگی برای کارگران سخت شده و باید چاره‌ای برای کارگران شهرداری اندیشیده شود. وی با اشاره به اینکه نام شهرسازی الکترونیک در شهرداری اصفهان به نام سرای ۸ گره خورده، افزود: باتوجه به اهمیت این سامانه شهرداری اصفهان باید با بررسی و تلاش در جهت ارتقا آن گام بردارد تا شهروندان نیازمند مراجعه حضوری به مناطق نباشند. همچنین در ۱۰۱ امین جلسه شورای شهر اصفهان قطع برق باعث وقفه نیم ساعته جلسه‌ای شد که با تاخیر نیم ساعته شروع شده بود.
مهرمهر1 هفته قبل
معاون فرهنگی شهرداری شیراز، اضافه کرد: همچنین از ابتدای هفته کتاب در روز ۲۴ آبان ماه اجرای نمایش‌های خیابانی با موضوع کتاب با عنوان «همای مهربانی» در ۱۵ نقطه پرترافیک شیراز آغاز می‌شود که تا پایان فصل پاییز ادامه خواهد داشت. ایجاد «گذر کتاب کودک» در بوستان پروازبه گفته معاون فرهنگی شهرداری شیراز، هفتمین گذر کودکانه شهر شیراز در ادامه فعالیت‌های دبیرخانه دائمی شهر دوستدار کودک، با عنوان «گذر کتاب کودک» در بوستان پرواز از ساعت ۹ تا ۱۷ روز ۳۰ آبان ماه برگزار می‌شود. در پایان گروه منتخب در طول سال در دوره آموزش نویسندگی حضور پیدا کرده و از انتشار کتاب تولیدی نوجوانان برگزیده حمایت می‌شود. همچنین در برنامه «گل‌های کاغذی»، طرح تعویض کاغذ باطله با گلدان گل با همکاری فرهنگسراها و مدارس و مناطق شهرداری اجرا می‌شود. به گزارش خبرنگار مهر، در طول بیست و هفتمین هفته کتاب استان فارس ۴۰ برنامه کلان در شیراز با هزینه ۱۴۰ میلیون تومان برگزار می‌شود.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، بیان کرد: مجروح شدن ۸ هزار عابر پیاده در حوادث ترافیکی سطح مشهد در سال گذشته باعث شد کلان پروژه «حق تقدم عابر پیاده» را در حوزه فرهنگ ترافیک و ارتقا فرهنگ شهروندی دنبال کنیم. وی افزود: نکته مهم و تاسف آور و آمار بسیار نگران کننده در حوزه ترافیک مشهد نشان می‌دهد که در سال گذشته ۸ هزار عابر پیاده در سطح مشهد به دنبال حوادث ترافیکی مجروح شده‌اند و ۵۰ درصد کشته شدگان در تصادفات مشهد نیز متوجه عابرین پیاده شده است. علاوه بر حوزه فرهنگ سازی باید کار‌های زیر ساختی زیادی صورت گیرد تا بتوان انتظار داشت که آرام سازی ترافیک، فرهنگ استفاده از دوچرخه نهادینه شود. در ادامه این نشست پنل گفت و گویی با حضور اساتید دانشگاهی حوزه شهر سازی با هدف ایمنی عابر پیاده برگزار شد. در پایان این نشست نیز از دانشجویان برتر و فعال این حوزه با حضور مدیر گروهان و اساتید دانشگاه تقدیر بعمل آمد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
وی ادامه داد: بدین ترتیب ایران اسلامی گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای خود را آغاز کند و به حول و قوه الهی مردم قهرمان ایران اسلامی به‌وظیفه خود عمل کرده و گام چهارم خود را در راستای کاهش تعهدات برجامی برخواهد داشت. امام جمعه تبریز با پربرکت دانستن سفر اخیر ریاست قوه قضائیه به تبریز از صدور دستور رسیدگی به مشکلات مطرح شده از جمله عدم رسیدگی به پرونده سانحه قطار تبریز_مشهد خبر داد. وی ادامه داد: خوشبختانه مسئولان استانی پا در رکاب در مناطق زلزله زده حضور دارند و امیدواریم مسئولان ذی‌ربط و ستاد بحران به نحو احسن وظایف خود را انجام دهند. آلهاشم یاداور شد: اقتصاد دانشبنیان به دلیل وابستگی به خلاقیت‌ها و توان نخبگان جوان کشور نقش مهمی در پیشرفت همه جانبه مبتنی بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دارد و هر اقدامی که در راستای اقتصاد دانش بنیان و در تحقق اقتصاد مقاومتی انجام می‌شود. وی افزود: اشتغال نخبگان، برنامه‌ریزی در مورد صادرات محصولات دانش بنیان و اولویت دادن به فعالیت‌های بخش خصوصی در نوآوری و ایجاد صنایع مبتنی بر دانش اقداماتی است که در موضوع دانش بنیان در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی باید بدان توجه کنیم.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/خراسان رضوی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، بیان کرد: مجروح شدن ۸ هزار عابر پیاده در حوادث ترافیکی سطح مشهد در سال گذشته باعث شد کلان پروژه «حق تقدم عابر پیاده» را در حوزه فرهنگ ترافیک و ارتقا فرهنگ شهروندی دنبال کنیم. وی افزود: نکته مهم و تاسف آور و آمار بسیار نگران کننده در حوزه ترافیک مشهد نشان می‌دهد که در سال گذشته ۸ هزار عابر پیاده در سطح مشهد به دنبال حوادث ترافیکی مجروح شده‌اند و ۵۰ درصد کشته شدگان در تصادفات مشهد نیز متوجه عابرین پیاده شده است. علاوه بر حوزه فرهنگ سازی باید کار‌های زیر ساختی زیادی صورت گیرد تا بتوان انتظار داشت که آرام سازی ترافیک، فرهنگ استفاده از دوچرخه نهادینه شود. در ادامه این نشست پنل گفت و گویی با حضور اساتید دانشگاهی حوزه شهر سازی با هدف ایمنی عابر پیاده برگزار شد. در پایان این نشست نیز از دانشجویان برتر و فعال این حوزه با حضور مدیر گروهان و اساتید دانشگاه تقدیر بعمل آمد.
اصفهان امروزاصفهان امروز1 هفته قبل
۱۷ آبان ۱۳۹۸, ۱۴:۲۰ / کد خبر:۷۷۲۶۷ شهردار باغبادران گفت: با توجه به ظرفیت‌های منطقه در زمینه گردشگری و توریستی برنامه‌ریزی شده تا بسترحضور و ماندگاری گردشگران را فراهم و ظرفیت گردشگری باغبادران را به فرصتی برای توسعه هرچه بیشتر شهر تبدیل شود. ه گزارش ایمنا از لنجان، حجت‌الله امینی باغبادرانی در حاشیه جشنواره به طلای زرد باغبادران در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه بخشی از هویت شهر ساحلی باغبادران وابسته به درختان آن است، اظهار کرد: این شهر به دلیل وجود رودخانه زاینده، بیشه زارها و باغات میوه از ظرفیت بالایی برای اکوتوریسم برخوردار است. وی تصریح کرد: مدیریت شهری باغبادران در دوره پنجم به دلیل پتانسیل بالایی که برای فعالیت در زمینه گردشگری بر پایه طبیعت در باغبادرانن وجود دارد، با برنامه‌های مطالعاتی، برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب به دنبال آن بوده تا ظهور و شکوفایی صنعت گردشگری را در این شهر زیبا رقم بزند و در این بین برندسازی محصولات و سوغات این شهر نیز مورد توجه ویژه قرار گرفته است. شهردار باغبادران ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های منطقه در زمینه گردشگری و توریستی برنامه‌ریزی شده تا بسترحضور و ماندگاری گردشگران را فراهم و ظرفیت گردشگری باغبادران را به فرصتی برای توسعه هرچه بیشتر شهر تبدیل شود. امینی با بیان اینکه موفقیت‌های اجتماعی شهروندان، نتیجه برقراری ارتباط‌ مثبت و موثر آنان با یکدیگر و تعیین مسیر صحیح زندگیشان‌ است، اضافه کرد: تقویت تعامل بین شهروندان و مدیریت شهری مسیری برای رسیدن به شهری ایده‌آل است و در این بین برگزاری جشنواره‌های مختلف شهری روشی مؤثر برای توسعه زیرساختی فرهنگ شهروندی به شمار می‌آید. وی با بیان اینکه رونق تولید و حمایت از مشاغل خانگی از مهم‌ترین اهداف برگزاری جشنواره «به طلای زرد باغبادران» است، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت بالای حوزه کشاورزی باغبادران برگزاری اینگونه جشنواره‌ها سبب معرفی و برندسازی محصولات کشاورزی این خطه شده است.
مهرمهر2 هفته قبل
فرماندار اردستان گفت: موضوع فرهنگی می‌تواند در تمام موضوعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دخالت داشته باشد تا از لحاظ فضای فکری و نرم افزاری شرایط توسعه در آن قسمت فراهم نشود، موضوعات فیزیکی و مادی نخواهد توانست یک جامعه توسعه یافته را نشان دهد. وی با بیان اینکه موضوعات فرهنگی نباید تابع اقتصادی جوامع باشد، گفت: ما در موضوعات اسلامی موارد فراوانی داریم که باید به آن پرداخت؛ در شهرستان اردستان از موضوعات مهمی که زیر بنای فرهنگی را با چالش مواجه کرده بحث عدم توسعه اقتصادی است. برخورد نامناسب با سرمایه گذاران در اردستانوی تصریح کرد: هیچ خدماتی برای سرمایه دارانی که بخواهند در شهرستان اردستان سرمایه گذاری کنند وجود ندارد و مردم نیز در مواجهه با سرمایه گذار به خوبی برخورد نمی‌کنند. نخبگان فرهنگی، سیاسی و اقتصادی خود را به مردم عرضه کنندتاملی با بیان اینکه در آستانه انتخابات مجلس قرار داریم و انتخابات عرصه‌ای است که نخبگان فرهنگی، سیاسی، اقتصادی خودشان را به مردم عرضه کنند، بیان داشت: این افراد باید برنامه هایشان را برای پیشرفت و آبادانی منطقه در اختیار مردم قرار دهند. فرماندار اردستان بیان داشت: در موضوعات مختلف فرهنگی، ادارات و شهرداری‌های شهرستان اردستان می‌توانند با ایجاد فرهنگسراهایی نسبت به پیگیری موضوعات مختلف فرهنگ شهروندی اقدام کنند.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، جعفر پاشایی در جلسه شورای پدافند غیرعامل آذربایجان شرقی، عمومی کردن آموزش پدافند غیرعامل را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: مخاطبان اصلی آموزش دانش‌آموزان، دانشجویان، اساتید و معلمان هستند که در این راستا کتب تخصصی تدوین شده است. مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه ۳۳ دستگاه در کارگروه آموزش عضو هستند ابراز داشت: هماهنگی بین بخشی و تقریب نگرش در مواجهه با تهدیدات در این کارگروه انجام شده است و تعداد ۴۵ کمیته زیرمجموعه کارگروه آموزش در حال فعالیت هستند تا موضوعات و تهدیدات را شناسایی کنیم. وی از برنامه‌ریزی اجرای ۵۲ برنامه برای عمومی کردن پدافند غیرعامل برای عامه مردم خبر داد و گفت: باید در آموزش‌ها مسئولیت پذیری همه مردم مورد توجه قرار گیرد. مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، چالش‌های آموزش پدافند را برشمرد و گفت: نبود متولی اجرایی و ضمانت اجرایی دستورالعمل‌های پدافند غیرعامل، موازی‌کاری مدیرت بحران و پدافند غیرعامل و خلأ آینده‌پژوهی در مورد تهدیدات فرهنگی غیرعامل از جمله چالش‌ها در این حوزه است. دبیر کارگروه آموزش عمومی پدافند غیرعامل آذربایجان شرقی، استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد در آموزش عمومی پدافند غیرعامل را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: ردیف اعتباری مشخص دستگاه‌ها در زمینه پدافند غیرعامل تعیین و ابلاغ شود تا برنامه‌های این حوزه با جدیت و تمرکز بیشتری اجرایی شود.
اصفهان امروزاصفهان امروز3 هفته قبل
۷ آبان ۱۳۹۸, ۱۷:۲۴ / کد خبر:۷۶۹۶۳به اعتقاد یک روانشناس، ورود کودکان به مدرسه به عنوان نخستین گام برای تجربه یک جامعه کوچک و مواجهه با قوانین اجتماعی است فرصت مناسبی برای آموزش سواد شهروندی است. احسان کاظمی دراین‌باره به ایمنا گفت: تربیت کودک و نوجوان برای ورود به زندگی اجتماعی که اصطلاحا تربیت اجتماعی نامیده می‌شود یکی از مهمترین وظایف خانواده و نهادهای آموزشی بویژه مدرسه است. این روانشناس و مدرس شهروندی با تأکید بر اینکه آموزش مهارت‌های شهروندی از شاخه‌های مهم تربیت اجتماعی است، تصریح کرد: مهارت‌های شهروندی، آن دسته از مهارت‌هایی است که هر شهروند باید برای داشتن زندگی بهتر در بافت شهری بیاموزد و در زندگی اجتماعی خود بکار بندد که آموزش این مهارت‌ها در کشورهای توسعه‌یافته سال‌هاست که آغاز شده است و برنامه‌ریزی بسیاری برای آن انجام داده‌اند. کاظمی با اشاره به اهمیت تأثیر این قبیل کتاب‌ها در افزایش مهارت‌های شهروندی کودکان گفت: این کتاب دارای ۱۵ فصل به همراه فعالیت‌های کلاسی و فعالیت‌های در خانه و کاربرگ‌های متعدد باعث یادگیری مهارت‌های شهروندی در خانه و مدرسه می‌شود. او با اشاره به اینکه فرهنگ شهروندی در برگیرنده تمام جنبه‌های زندگی اجتماعی است، اظهار کرد: آموزش شهروندی و توسعه فرهنگ شهروندی به عنوان یک وظیفه همگانی باید مورد توجه باشد و رسانه‌ها، والدین، مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و همه سازمان‌های فرهنگی، آموزشی و اجتماعی با درک اهمیت آن، به توسعه سواد شهروندی جامعه کمک کنند.
ایمناایمنا3 هفته قبل
احسان کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: تربیت کودک و نوجوان برای ورود به زندگی اجتماعی که اصطلاحا تربیت اجتماعی نامیده می‌شود یکی از مهمترین وظایف خانواده و نهادهای آموزشی به ویژه مدرسه است. این مدرس و مولف کتاب شهروندی کودکان با بیان اینکه در بسیاری از کشورها، نظام آموزش و پرورش کودکان را برای زندگی در جامعه شهری و جهانی آماده می‌کنند، اظهار کرد: این کشورها با تدوین و تولید کتاب‌های آموزشی همچنین آموزش معلمان و ایجاد زمینه‌های مناسب در مدرسه برای توسعۀ فرهنگ شهروندی گام‌های موثری برداشته‌اند. تدریس فرهنگ شهروندی در مدارس گامی مهم و ارزشمند استکاظمی با اشاره به اهمیت این قبیل کتاب‌ها در افزایش مهارت‌های شهروندی کودکان گفت: این کتاب دارای ۱۵ فصل به همراه فعالیت‌های کلاسی و فعالیت‌های در خانه به همراه کاربرگ‌های متعدد باعث یادگیری مهارت‌های شهروندی در خانه و مدرسه می‌شود. این روانشناس تالیف و تدریس این کتاب در مدارس را گام مهمی در جهت توسعه فرهنگ شهروندی در مدرسه و جامعه دانست و خاطرنشان کرد: در آموزش فرهنگ شهروندی باید ارزش‌های فرهنگ دینی و ملی خود را اساس کار قرار داد چرا که زیر بنای آموزش شهروندی آموزش هویت دینی و ملی به کودکان است تا بدانند متعلق به چه فرهنگ و دینی هستند تا در دنیای پرهیاهوی امروز بتوانند حافظ و مروج فرهنگ ایرانی اسلامی خود باشند. وی با اشاره به اینکه فرهنگ شهروندی در برگیرندۀ تمام جنبه‌های زندگی اجتماعی است، اظهار کرد: آموزش شهروندی و توسعۀ فرهنگ شهروندی به عنوان یک وظیفۀ همگانی باید مورد توجه باشد و رسانه‌ها، والدین، مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد و همه سازمان‌های فرهنگی، آموزشی و اجتماعی با درک اهمیت آن، به توسعۀ سواد شهروندی جامعه کمک کنند.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان، در چهارمین جشنواره بین المللی کارتون حیوانات با موضوع کودکان و حیوانات خانگی که هر ساله توسط انجمن هنرمندان هنرهای زیبا و تزئینی و طراحان صربستان بلگراد، فکو صربستان و باغ وحش بلگراد، برگزار می‌شود، اثر هنرمند کارتونیست سنندجی ژاله یوسفی نژاد دیپلم افتخار این دوره از جشنواره را از آن خود کرد. در این دوره از جشنواره ۱۷ هنرمند کارتونیست ایرانی به بخش فینال این جشنواره راه پیدا کردند که در پایان هنرمندان ژاله یوسفی نژاد به همراه افسون عظیمی مقدم و کیوان وارثی دیپلم افتخار این دوره از جشنواره را از آن خود کردند. ژاله یوسفی نژاد بهترین کارتونیست زن سال ایران در سال ۹۶ -۹۷ که تا کنون در بیش از ۴۰ جشنواره ملی و بین المللی حضور پیدا کرده و ضمن کسب عناوین مختلف از جمله کسب جایزه (GEORGE CAVRILEAN) از جشنواره بین المللی GURAHUMORUL با موضوع یک تکه طنز ازکشور رومانی، کسب جایزه مردمی از جشنواره بین المللی brain sneezing با موضوع سکوت از کشور اوکراین، کسب جایزه ویژه از جشنواره بین المللی استقلال کشور اسلواکی با موضوع شطرنج، جایزه برنز از جشنواره بین‌المللی حفاظت از میراث فرهنگی چین، دیپلم افتخار از جشنواره بین‌المللی زنبور عسل اکراین، مقام اول جشنواره ملی و بین‌المللی اهدای خون ایران، برگزیده جشنواره رسانه‌های کوردی منطقه‌ای، مقام دوم جشنواره ملی کاریکاتور شهر من شهر مناسب همه مشهد، مقام اول جشنواره استانی شهرمن شهرمناسب همه قروه، مقام سوم کشوری جشنواره سبک زندگی ایرانی، تقدیر شده در جشنواره کارتون فرهنگ شهروندی استانی، مقام اول جشنواره هنرهای تجسمی استانی در بخش کارتون، مقام سوم ورکشاپ وسوسه خانه هنرمندان کورد سنندج، برگزیده ورکشاپ آسیب‌های اجتماعی سنندج، مقام اول ورکشاپ تروریسم سنندج، مقام سوم جشنواره کشوری چلگی و بسیاری دیگراز عناوین اشاره کرد. این هنرمند سنندجی علاوه بر برگزاری چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی به عنوان مسئول بخش طنز و کاریکاتور هفته نامه آوات و چاپ بیش از چهل اثر طنز و کاریکتاتور در این نشریه، کاریکاتوریست مجله سراسری بعد پنجم، هفته نامه سیروان، هفته نامه روژان، غرب کرمانشاه، به هیز، گولان دانشگاه کردستان، ماهنامه دانشگاه رازی کرمانشاه در زمینه همکاری با نشریات فعالیت داشته است. چاپ آثار تصویرسازی در کتاب گرافیک بابان ۲، تصویرسازی برای کتاب آموزش زبان کوردی مریوان (اموزشگاه فه ژین)، تصویرسازی برای کتاب کودک (په لکه زیرینه)، تصویرسازی برای کتاب روباه نیمه شب، تصویر سازی کتاب کوردی (خه‌پلی فره ته‌میسه)، تصویرسازی کتاب (چیشتخانه‌ی کردستان)، تصویرسازی کاراکترهای انیمیشن سرزمین سبز، طراحی پنج مجموعه استیکر با هویت و زبان کوردی از دیگر فعالیت‌های این هنرمند محسوب می‌شود.
کرد آنلاینکرد آنلاین3 هفته قبل
عصر کرد - سنندج - ژاله یوسفی نژاد از هنرمندان عضو خانه کارتون و کاریکاتور حوزه هنری کردستان دیپلم افتخار چهارمین جشنواره بین المللی کارتون صربستان با موضوع حیوانات خانگی را کسب کرد. به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی حوزه هنری انقلاب اسلامی کردستان، در چهارمین جشنواره بین المللی کارتون حیوانات با موضوع کودکان و حیوانات خانگی که هر ساله توسط انجمن هنرمندان هنرهای زیبا و تزئینی و طراحان صربستان بلگراد، فکو صربستان و باغ وحش بلگراد، برگزار می‌شود، اثر هنرمند کارتونیست سنندجی ژاله یوسفی نژاد دیپلم افتخار این دوره از جشنواره را از آن خود کرد. در این دوره از جشنواره ۱۷ هنرمند کارتونیست ایرانی به بخش فینال این جشنواره راه پیدا کردند که در پایان هنرمندان ژاله یوسفی نژاد به همراه افسون عظیمی مقدم و کیوان وارثی دیپلم افتخار این دوره از جشنواره را از آن خود کردند. این هنرمند سنندجی علاوه بر برگزاری چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی به عنوان مسئول بخش طنز و کاریکاتور هفته نامه آوات و چاپ بیش از چهل اثر طنز و کاریکتاتور در این نشریه، کاریکاتوریست مجله سراسری بعد پنجم، هفته نامه سیروان، هفته نامه روژان، غرب کرمانشاه، به هیز، گولان دانشگاه کردستان، ماهنامه دانشگاه رازی کرمانشاه در زمینه همکاری با نشریات فعالیت داشته است. چاپ آثار تصویرسازی در کتاب گرافیک بابان ۲، تصویرسازی برای کتاب آموزش زبان کوردی مریوان (اموزشگاه فه ژین)، تصویرسازی برای کتاب کودک (په لکه زیرینه)، تصویرسازی برای کتاب روباه نیمه شب، تصویر سازی کتاب کوردی (خه‌پلی فره ته‌میسه)، تصویرسازی کتاب (چیشتخانه‌ی کردستان)، تصویرسازی کاراکترهای انیمیشن سرزمین سبز، طراحی پنج مجموعه استیکر با هویت و زبان کوردی از دیگر فعالیت‌های این هنرمند محسوب می‌شود.
ایسناایسنا3 هفته قبل
این مرزبندی‌ها زیاد مهم نیست و دیگر مانعی برای خالقان ادبیات کودک به شمار نمی‌رود. این جشنواره، بهانه‌ای شد تا با احمد اکبرپور، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان و عضو شورای کتاب کودک و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان که با این جشنواره همکاری دارد، گفت‌وگویی داشته باشیم. کشف و شهود خودش را دارد و از این زاویه هم می‌توان به ادبیات کودک و نوجوان نگاه کرد. از این بابت، ادبیات کودک از ادبیات بزرگ‌سال بهتر است. چرا ادبیات کودک و نوجوان را با هم نام می‌بریم؟ اشتراک و تفاوت‌های این دو گونه چقدر است؟ آیا تفاوت ادبیات نوجوان با ادبیات کودک به همان اندازه تفاوت دیگر ادبیات‌ها با ادبیات نوجوان نیست؟ از دید من ویژگی‌های ادبیات کودک و نوجوان و بزرگ‌سال، تا ۸۰، ۹۰ درصد با هم اشتراک دارند.
ایسناایسنا4 هفته قبل
دادستان خرم‌دره گفت: آگاهی‌بخشی در کاهش جرم نقش موثری دارد. به گزارش ایسنا، مهدی اصفهانی در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر خرم‌دره، اظهار کرد: با توجه به رسالت کمیسیون فرهنگی، انتظار زیادی داریم تا مدیران و مسئولان در همه شئونات، اصل فرهنگ‌سازی را مدنظر داشته باشند و حتی خود ما نیز در نظر داریم با تشکیل شورای افزایش آگاهی و دانش حقوقی به مقوله آموزش حقوق و فرهنگ شهروندی ورود پیدا کنیم. این مسئول با اشاره به عدم آشنایی کافی برخی از افراد جامعه با مسائل حقوقی، تصریح کرد: فرآیند آگاهی‌بخشی در کاهش جرم بسیار موثر است. در ادامه این جلسه، شهردار خرم‌دره نیز با اشاره به این‌که یکی از ظرفیت‌های بسیار خوبی که در سال‌های اخیر رقم خورد، تشکیل کمیسیون فرهنگی اجتماعی است، افرود: بیشتر مسائلی که در سطح جامعه وجود دارد دارای ریشه فرهنگی است و برای پیشرفت جامعه باید توسعه فرهنگی به معنی واقعی اتفاق بیفتد. امیرهوشنگ نوری‌آرا در ادامه به برخی مشکلات موجود در شهر خرم‌دره گریزی زد و عنوان کرد: این شهر قابلیت‌های زیادی دارد و ما نیز به دنبال مطالبات مردمی و حل و فصل مسائل هستیم تا با روندی رو به جلو پیش برویم.
مهرمهر4 هفته قبل
احمدی زاده افزود: امروزه فوتبال رایج‌ترین رشته ورزشی در اکثر کشورهای دنیاست به همین دلیل حتی کسانی که ‌نسبت به فوتبال بی‌تفاوت و بی­علاقه‌اند اهمیت اجتماعی آن را انکار نمی‌کنند. وی استفاده از ظرفیت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی را یکی دیگر از راهکار‌های توسعه ورزشی حرفه‌ای عنوان کرد و افزود: می توان از طریق نمایندگان مجلس به دنبال کسب مجوز تیم داری یا حمایت مالی شهرداری شیراز از تیم‌های حرفه‌ای بود. کامیاب با تاکید بر این موضوع که فراهم سازی شرایط صعود و بقاء نمایندگان فارس در لیگ برتر برای اداره کل ورزش و جوانان فارس به تنهایی ممکن نیست خواستار توجه جدی دیگر سازمانها و دستگاهها به بحث حمایت از ورزش حرفه‌ای خصوصا فوتبال شد. ابراهیم صبوری از تلاش شورای اسلامی شهر شیراز برای کسب مجوزورود شهرداری شیراز به عرصه باشگاه داری و ورزش حرفه‌ای خبر داد و گفت: نمی‌شود با منابع ناچیز و محدود ماده ۱۷ کمیسیون فرهنگی ورزش کلانشهری همچون شیراز را توسعه داد. صبوری نیز خواستار استفاده از مدیران ملی استان فارس در این حوزه شد و گفت: با توجه به علاقمندی وزیر ارتباطات به ورزش می‌توان با استفاده از تکنولوژی‌های نوین و ایده‌های جدید منابع حمایتی برای نمایندگان فوتبال فارس در لیگ تعریف کرد.
ایسناایسنا4 هفته قبل
شهردار اراک گفت: با وجود نظر مثبت شهرداری بر جمع‌آوری سرعت کاه‌های غیراستاندارد، برخی دستگاه‌ها اجازه اینکار را ندادند، در واقع افراد فاقد دانش ترافیک صاحب اختیار شده‌اند. شفیعی، روز اراک را نقطه عطفی برای همگرایی دانست و افزود: شهرها باید شهروندان مسئول و پرسشگر داشته باشند تا نیازهای خود را مطالبه کنند. وی اضافه کرد: شهرداری اراک ۱۳ اسفندماه صدساله می‌شود و برای این روز برنامه‌ها و جشنی در نظر گرفته شده است. سورانه اضافه کرد: به منظور ایجاد همگرایی در اراک و استان مرکزی به زودی دو خیابان شهر اراک به نام خیابان ساوه و خیابان دلیجان نامگذاری خواهد شد. فرزانه رحمتی تصریح کرد: مسیر توسعه واقعی اراک از ساماندهی مرکز شهر اراک و اجرای سیاست‌های انسان‌محور می‌گذرد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید محمدقاسمی صبح سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی شهرداری سمنان ضمن بیان اینکه سالانه ۴۵ میلیارد ریال برای نگهداری فضای سبز سمنان هزینه می‌شود، ابراز داشت: این هزینه‌ها شامل مواردی نظیر تأمین آب، نیروی انسانی و نهاده‌ها می‌شود که با توجه به نقش فضای سبز در روحیه شهروندان توسعه این بخش در دستور کار قرار دارد. وی ضمن بیان اینکه ۱۶۵ بوستان بزرگ و محلی در سمنان وجود دارد، افزود: این فضای موجود موجب ایجاد نشاط و آرامش شهروندان می‌شود لذا نگهداری، زیباسازی و توسعه فضای ازجمله مواردی که باید برای آن تأکید داشت و هزینه‌های صورت گرفته تنها بخشی از خدمات به اهالی شهر است. مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری سمنان بابیان اینکه بر اساس ماده دو قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مسئولیت آبیاری درختان در معابر و خیابان‌ها بر عهده شهرداری است، ابراز داشت: هزینه نگهداری بوستان‌های شهر به‌تناسب امکانات متفاوت بوده و توسعه، نگهداری و حفظ شادابی آن‌ها مشمول هزینه‌های زیادی می‌شود. قاسمی ضمن بیان اینکه آبیاری بیش از ۸۵ درصد فضای سبز شهری سمنان با سیستم مکانیزه صورت می‌گیرد، تصریح کرد: شهرداری می‌کوشد با روش‌های مختلف، از آب مصرفی بیشترین بهره‌برداری را داشته باشد. وی ضمن بیان اینکه بدون داشتن شهروندان دغدغه مند و مسئول نمی‌توان به توسعه فضای سبز دست‌یافت، افزود: طرح همیاران فضای سبز با استفاده از ظرفیت دانش آموزان و در راستای شهر دوستدار کودک باهدف افزایش مشارکت شهروندان در نگهداری فضای سبز و ارتقای فرهنگ شهروندی در دستور کار قرار دارد.
مهرمهر1 ماه قبل
۴۰ سال است مسیر روان شناختی تربیتی اشتباه رفته‌ایمرئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: در روان شناختی تربیتی بیش‌ترین نگاه ما روی مسائل اجتماعی و آسیبهاست؛ ما ۴۰ سال مسیر را اشتباه رفته‌ایم و دوست ناباب را عامل فحشا و فساد عنوان کرده‌ایم و به این ترتیب آن پکیج را فراموش کرده‌ایم که مبنایش آموزشهای خانواده و مدرسه به شکل توامان است. محمدی با بیان اینکه اگرچه نقطه قوت آموزش و پرورش، معلمان و اخلاص آنهاست اما ما در بحث محتوای آموزشی ناکارآمد هستیم، ابراز داشت: آموزش و پرورش مبنای شکل گیری تربیت است؛ امروز در مسائل تربیتی مدل‌های رفتاری و تربیتی ما اشتباه است، اداره توسعه فرهنگ شهروندی بر روی نقطه مهمی دست گذاشته است و به واقع معلمان باید به کمک جامعه بیایند. وی افزود: امروزه موبایل بخش زیادی از زمان با هم بودن خانواده‌ها را تحت تاثیر قرار داده است، متاسفانه ما مهارت‌های شادزیستن و گفتگو را نمی‌دانیم و اگر به صورت ریشه‌ای مسائل را حل نکنیم این مشکلات ادامه پیدا می‌کنند. رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: امروز در مسائل تربیتی مدل‌های رفتاری و تربیتی ما اشتباه است، سبک زندگی ما اشتباه است؛ آسیب‌های اجتماعی با توسعه شهروندی کنترل می‌شود و وقتی یک شهروند به حقوق شهروندی خود آگاه شود به جامعه‌اش احساس تعلق پیدا می‌کند. گفتنی است نخستین جلسه آموزشی و توجیهی «کلاس شهر» همزمان با هفته ملی کودک به میزبانی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان در هنرسرای خورشید اصفهان برگزار شد.
مهرمهر1 ماه قبل
محمد موفق در گفتگو با مهر، گفت: فعالیت‌های فرهنگی نقش تعیین کننده‌ای در اشاعه هنجارهای جامعه دارند و تأثیرگذاری اقدامات فرهنگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی با بیان اینکه فعالیت‌های فرهنگی و هنری در انتخاب مسیر فرهنگی و سلامت اجتماعی شهروندان تاثیر گذار است، افزود: شهرداری علاوه بر اقدامات عمرانی به مسائل فرهنگی و توسعه آن بین شهروندان توجه بسیاری دارد که راه اندازی خانه‌های فرهنگ نمونه‌ای از این اقدامات به شمار می‌رود. موفق از راه اندازی و افتتاح خانه فرهنگ گلستان شهر بجنورد بعد از ایام محرم خبر داد و گفت: توسعه فضاها و سرانه‌های فرهنگی سطح شهر، غنی سازی اوقات فراغت شهروندان و ارتقای سطح فرهنگ شهروندی از جمله اهداف راه اندازی این خانه فرهنگ است. وی اضافه کرد: محلی که تحت عنوان خانه فرهنگ گلستان به زودی راه اندازی می‌شود پیش از این ساخته و به عنوان ساختمان شهرداری بکار گرفته می‌شد تا بنیاد مسکن ساختمانی را برای شهرداری در اختیارشان قرار داد و این محل به معاونت فرهنگی شهرداری بجنورد برای ایجاد خانه فرهنگ واگذار شد. معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری بجنورد گفت: در خانه فرهنگ گلستان کلاس‌های آموزشی مانند قرآن، خیاطی، گلدوزی، بافندگی، نقاشی، چرتکه و … برگزار خواهد شد
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مراغه، حاشیه نشینی یکی از آسیب‌های جدی موجود در کشور است که قشر نیازمند و ضعیف را با مشکلاتی روبرو می‌کند و بنابه اعلام برخی مسئولان استان، مراغه پس از تبریز بیشترین میزان حاشیه نشینی و بافت فرسوده را در کشور قرار دارد. پای صحبت ساکنان شهرک‌ها و مناطق حاشیه نشین این شهرستان که می‌نشینی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و آن هم از بی مهری برخی از مسئولان نسبت به این مناطق دارد. وی افزود: در راستای بهسازی مناطق حاشیه نشین و رفع مشکلات بهداشتی در مناطق کم برخوردار تمهیداتی از سوی میریت شهری انجام و در قالب طرح بوستان نیایش مشکل زیست محیطی منطقه عشرت آباد رفع شده است. احمدی گفت: برای اجرای این طرح مدیریت شهری و شهرداری این شهرستان سه میلیارد تومان اعتبار هزینه کرده است و تلاش می‌شود خدمات رسانی در مناطق محروم افزایش یابد. شهردار مراغه اضافه کرد: ایجاد حس نگهداری مشترک از اموال عمومی، ارتقای سطح فرهنگ شهروندی، ارتقای سلامت عمومی ساکنین محلات هدف، از اهداف مجموعه مدیریت شهری است.
ایمناایمنا1 ماه قبل
وی ادامه داد: بر این اساس برای نخستین بار جشنواره‌ای به صورت تخصصی در حوزه شعر و داستان کودک و نوجوان برگزار کردیم چراکه ما نیازمند غنی سازی خود در حوزه ادبیات کودک و نوجوان هستیم. رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی با اشاره به اینکه هدف ازاین جشنواره این نیست که کودک ونوجوان شعر بنویسد، گفت: مخاطبان این جشنواره همه جوانان وبزرگسالانی هستند که به صورت حرفه‌ای برای کودک و نوجوان شعر وداستان می‌نویسند. وی با بیان اینکه میزبان جشنواره بودن اصفهان به معنی محدودیت برای ارسال آثار نیست، افزود: کلیه شاعران از تمامی نقاط کشور می‌توانند آثارخود را برای جشنواره ارسال کنند. رئیس اداره توسعه فرهنگ شهروندی با اشاره به تلاش برای بستر سازی در خصوص شعر وداستان کودک ونوجوان تصریح کرد: مجموعه کارگاه هایی با موضوع داستان کودک ونوجوان و با حضور استاد احمد اکبرپور در حال برگزاری است وبه این طریق سعی داریم بسترهای تولید را فراهم سازیم. رضایی با اشاره به زمان ارسال آثارگفت: زمان ارسال آثار به جشنواره ملی شعر وداستان کودک ونوجوان ۳۰ مهرماه است.
ایمناایمنا1 ماه قبل
مهدی قربانی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهارکرد: کانون پرورشی فکری کودکان یک مجموعه فرهنگی است که با بیش از ۵۰ سال قدمت به صورت تخصصی در زمینه کودک و نوجوان فعالیت دارد و در استان اصفهان ۶۱مرکز تخصصی کودک و نوجوان در سه حوزه فرهنگی، هنری و ادبی در قالب ۴۲ فعالیت به مخاطبان ۶تا ۱۸ سال اختصاص یافته است. مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان ادامه داد: در مراکز کل استان نیز برنامه هایی هم سو با سیاست گذاری کانون پرورش فکری و ستاد مرکزی و متناسب با هفته کودک برگزار می‌کنند و خوشبختانه امسال با استفاده از ظرفیت سایر دستگاه و افزایش مشارکت توانستیم کارهای خوبی را در هفته کودک انجام دهیم. مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان ادامه داد: خلا قرارگاه فرهنگی وتدارک تمهیدات لازم برای هم افزایی بین دستگاه‌های فرهنگی امروز بیش از هرروز دیگر احساس می‌شود. مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان با بیان اینکه یکی از آسیب‌های حوزه کودک و نوجوان ورود غیرکارشناسانه برخی از موسسات و شاید NGO‌ها است، گفت: باید بپذیریم که حوزه کودک و نوجوان جای آزمون و خطا نیست. قربانی خاطر نشان کرد: از دستگاه‌های فرهنگی و اثر گذار میخواهم با تمرکز به قشر کودک به ارتقا فرهنگ عمومی و فرهنگ شهروندی جامعه کمک کنند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
مدیر مرکز حافظ شناسی در گفت و گو با ایسنا و در پاسخ به اینکه یادروز حافظ چه دست آوردی داشته و آیا برنامه‌های یادروز در شان حافظ و شیراز است؟ تاکید کرد که از نگاه او و مرکز حافظ شناسی، هنوز نتوانسته‌ایم برنامه‌هایی در خور حافظ را به شکلی کلان و جهان شمول برگزار کنیم. حسن‌لی ضمن دفاع از برگزاری نشست‌های علمی یادروز حافظ، گفت: اگر بخواهیم از دست‌آوردها بگوییم، همین مرکز حافظ شناسی از دست‌آوردها محسوب می‌شود و البته امروز این مرکز جایگاه خود را در ایران و مجامع مختلف جهان پیدا کرده است. این استاد دانشگاه شیراز گفت: در این سال‌ها به همت مرکز حافظ شناسی بیش از ۱۵ هزار نفر دوره حافظ شناسی را گذرانده‌اند و اگر حداقل اثر گذراندن این دوره، ارتقاء فرهنگ شهروندی هم باشد، دست‌آوردی خوب محسوب می‌شود. حسن‌لی با بیان اینکه طی این مدت ۳۰۰ مقاله به سفارش مرکز حافظ شناسی و توسط اندیشمندان مطرح تولید شده است، گفت: ما ۳۰ برنامه ۴۵ دقیقه‌ای برای کشورهای حوزه بالکان در مورد حافظ تولید و اکران کرده‌ایم. سهرابی همچنین بر حمایت کامل فرهنگ و ارشاد فارس برای نهایی شدن احداث مرکز حافظ شناسی در زمین پیش بینی شده برای این مجموعه، تاکید کرد.

به انتهای لیست رسیدید