فساد در سینما

فساد در سینما

از تأکید بر لزوم اقدام نهادهای نظارتی در خصوص محتوای آثار سینمایی تا انتقاد به انفعال مدیران فرهنگی/ هشدار سینماگران در مورد بازگشت به سینمای فیلمفارسی

6+
سینماپرسسینماپرس2 ماه قبل
سینماپرسسینماپرس3 ماه قبل
سینماپرس: عباس لاجوردی کارگردان سینما در پی انتخاب پرشائبه نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ که با انتقاد از سوی اهالی سینما و رسانه روبرو شده گفت: فساد در بدنه سینمای ایران وجود دارد؛ از نظر بدنه فاسد سینمای ایران که اختیاردار امور هنرهفتم در کشور شده‌اند فیلم‌های ارزشی و استراتژیک نباید به درستی دیده شوند. وی ادامه داد: مدت‌ها است همه امکانات و اختیارات سینما در دست عده‌ای تهیه کنندگان و فیلمسازان خاص است، کسانی که آینده سینما، محتوای آن و خلاصه رشد و سینمای کشور اصلا برایشان مهم نیست. این‌ها نمی‌خواهند سینمای استراتژیک و ارزشی دیده شود. بنده به واسطه‌ای یکی از دفترچه‌های محرمانه وزارت خارجه کشور فرانسه را مطالعه کردم و متوجه دست هایی در سینمای ایران شدم که اصولا برای اهداف فرانسوی‌ها در سینمای کشور مبادرت به فیلمسازی می‌کنند. این‌ها در تصمیمی شبانه فساد در سینما را اثبات کردند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ماه قبل
خبرگزاری میزان- بیست‌ و سومین روز از مرداد ماه ۱۳۹۸ با اخبار و حاشیه‌های فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر روبرو بود که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به تاثیر قیمت ارز بر بازار نشر و کتاب از زبان مدیرعامل انتشارات شهید کاظمی اشاره کرد. وی درباره حضور پرتعداد عده‌ای خاص در سینما افزود: کافی است به ظاهر و سیمای بازیگران امروز نگاه کنید تا بفهمید امروز سینما دست چه کسانی افتاده است. وی در همین راستا ادامه داد: در کنار افزایش قیمت کاغذ، کمبود و نبود انواع کاغذ نیز بر مشکلات حوزه نشر افزوده است، بدین ترتیب قطعا ادامه روند موجود سبب آسیب در حوزه نشر خواهد شد، آسیب‌هایی که جبران آن به‌ سختی و تنها با هزینه‌های بیشتر امکان‌پذیر خواهد بود. مدیر انتشارات شهید کاظمی به کتاب‌های در نوبت چاپ «انتشارات شهید کاظمی» اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون ۵۰ کتاب در نوبت چاپ داریم که برای آن‌ها کاغذ وجود ندارد و این به علت افزایش قیمت کاغذ بوده که دامن‌گیر نشر شده است، بالا بودن قیمت کاغذ دست ناشران را برای چاپ بسته است. بازیگر سریال «دل» درباره اکران فیلم سینمایی کروکودیل تاکید کرد: خود من چند هفته پیش فیلم را به صورت کامل دیدم، نقشم در فیلم سینمایی کروکودیل را خیلی دوست دارم، این اثر کاملا متفاوت است، کروکودیل پنجره جدیدی در نقش‌هایی است که تاکنون بازی کرده‌ام.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، جهانگیر الماسی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت و گو با میزان، پیرامون فعالیت خود در عرصه بازیگری گفت: در حال حاضر درگیر هیچ کاری نیستم، طرح‌های زیادی برای ساختن دارم اما انگار در سینمای امروز دیگر جای من و امثال من نیست، البته به احتمال فراوان ساخت فیلمی را در برنامه دارم. وی درباره حضور پرتعداد عده‌ای خاص در سینما افزود: کافی است به ظاهر و سیمای بازیگران امروز نگاه کنید تا بفهمید امروز سینما دست چه کسانی افتاده است. کارگردان فیلم رنج سرمستی ادامه داد: امروزه سینما تبدیل به سالن مد لباس شده است، همه چیز سینما به ترویج تجملات تبدیل شده است، چه دلیلی دارد که در اکثریت فیلم‌های ما ماشین‌های آخرین مدل و به روز نمایش داده می‌شوند، چه دلیلی مبنی بر ساختن فیلم در کشورهای خارجی وجود دارد؟. این بازیگر با سابقه سینما و تلویزیون در همین رابطه خاطرنشان کرد: حال این دستگاه سلبریتی ساز یک بازیگر سلبریتی تحویل جامعه می‌دهد، این چهره تازه چه کمکی به جامعه می‌کند، سینمای لاکچری چه دردی از مردم دوا می‌کند؟، مگر غیر از این است که این سلبریتی‌ها تنها جهت تفکر جامعه و همچنین رشد فرهنگ را عوض می‌کنند. انتهای پیام/بازگشت به صفحه رسانهها
سینماپرسسینماپرس4 ماه قبل
ما در عرصه فرهنگی و هنری کشور نیاز به تجدیدنظر کلی داریم. متأسفانه این افراد اغلب پروژه‌ها را در دست دارند و به شدت هم حضورشان طی سال‌های اخیر در سینما چشمگیر شده است. همانطور که پیش از این هم تأکید کردم متأسفانه این وضعیت نه تنها در سینما که در سایر حوزه‌های هنری نیز به چشم می‌خورد. همه این‌ها در حالی است که هنرمند اصولا باید یک گام از جامعه جلوتر باشد اما در حال حاضر شاهد این اتفاق نیستیم. متأسفانه همه به نوعی در پی منافع شخصی شان هستند چرا که هیچ امنیت شغلی برای ما وجود ندارد.

از تأکید بر پارتی بازی برای اکران فیلم‌ها تا انتقاد به کمبود سالن‌های سینما/ مدیران سینمایی نسبت به دین، غیرت، هویت ملی و فرهنگ بی توجه‌اند!

6+
سینماپرسسینماپرس4 ماه قبل
سینماپرسسینماپرس4 ماه قبل
سینماپرس: امیرحسین شریفی تهیه کننده سینما و تلویزیون گفت: در سینمای ایران اصلا هیچ گونه عدالتی وجود ندارد؛ بنده بارها تأکید کرده‌ام که سینمای ایران توسط باندهای مافیایی اداره می‌شود که همه سینما را ملک شخصی خود می‌دانند و برای دیگران هم تصمیم گیری می‌کنند، در یک جمله باید بگویم ما در بدترین و ناعادلانه‌ترین دوران سینما به سر می‌بریم. وی ادامه داد: کل سینما دست همین باند خاص است، این‌ها همان گروهی هستند که با پولشویان و کسانی که پول‌های کثیف را وارد سینما می‌کنند ارتباط دارند؛ من نمی‌دانم چرا هیچ یک از نهادهای ناظر بر عملکرد دستگاه‌های فرهنگی کشور جلوی فساد در سینما را نمی‌گیرند؟ چرا جلوی این باندها و پولشویان گرفته نمی‌شود؟ چطور در سینمای ما فیلمی مانند «رحمان ۱۴۰۰» بدون ممیزی اکران می‌شود در صورتی که قرار بوده سانسور شود؟ این‌ها اتفاقی نیست! باید جلوی این کار‌ها گرفته شود. تهیه کننده فیلم‌های سینمایی «مستأجر» و «آوازهای سرزمین من» در خاتمه این گفتگو افزود: متأسفم که در جمهوری اسلامی ایران فیلم‌های ارزشی، انقلابی، اخلاق مدار، دغدغه مند و متعهدانه دیده نمی‌شوند. متأسفم که به فیلم هایی در رابطه با مدافعان حرم، داعش و … بها داده نمی‌شود اما در عوض کمدی‌های سخیف و نازل و سبک که جز ترویج ابتذال هیچ چیز دیگری در چنته ندارند مرتب تولید و اکران می‌شوند و فرهنگ جامعه را بیشتر به سمت نابودی و انحطاط سوق می‌دهند.
پارس نیوزپارس نیوز4 ماه قبل
حمید گودرزی سال‌های زیادی است که در حوزه فرهنگ و به خصوص تلویزیون فعالیت می‌کند. این چندگانگی و تضاد حضور از سوی حمید گودرزی چه پیامی را به مخاطب ارسال می‌کند؟ فکر نمی‌کنید کمی این بی‌ثباتی در یک حوزه واحد آسیب‌زننده است؟ برایم فرقی نمی‌کند. اما با توجه به اتفاقاتی که در چند سال اخیر رخ داده، حضور افرادی شبیه به حمید گودرزی در سینما کمرنگ شده است. تعدادی بازیگر هستند که در همه فیلم‌ها حضور پیدا می‌کنند و تعیین می‌کنند که چه کسی در کجا و در چه اثری حضور یابد. برنامه‌های فردوسی‌پور، رضا رشیدپور و «خندوانه» رامبد یا «دورهمی» مهران مدیری مانند همان میوه‌های تلویزیون بودند که امروز دیگر در این سبد حضور ندارند.
سینماپرسسینماپرس5 ماه قبل
سینماپرس: این فرافکنی‌ها در حالی است که بسیاری منشأ فساد در سینما را پول‌های بادآورده مشکوکی می‌دانند که صنعت سینما را دچار تحولات غیرقابل جبران کرده است. اما کمال تبریزی به جای پاسخگویی به این سوالات فساد را از جانب افرادی چون مسعود فراستی دیده و در سخنانی عجیب اظهار داشته: «از نظرم [فراستی] ام‌الفساد حوزه منتقدان است و مشکلاتی از این دست دارد. اصلا نباید از دستش ناراحت شوید، او یک آدم ریشوی نامحترمی است که نباید به او کاری داشت. اما من برای سایر منتقدان احترام زیادی قائلم؛ چه از فیلم من تعریف کنند و چه علیه فیلم من حرف بزنند». این فرافکنی‌ها در حالی است که بسیاری منشأ فساد در سینما را پول‌های بادآورده مشکوکی می‌دانند که صنعت سینما را دچار تحولات غیرقابل جبران کرده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ماه قبل
اما کمال تبریزی به جای پاسخگویی به این سوالات فساد را از جانب افرادی چون مسعود فراستی دیده و در سخنانی عجیب اظهار داشته: «از نظرم [فراستی] ام‌الفساد حوزه منتقدان است و مشکلاتی از این دست دارد. اصلا نباید از دستش ناراحت شوید، او یک آدم ریشوی نامحترمی است که نباید به او کاری داشت. اما من برای سایر منتقدان احترام زیادی قائلم؛ چه از فیلم من تعریف کنند و چه علیه فیلم من حرف بزنند». این فرافکنی‌ها در حالی است که بسیاری منشأ فساد در سینما را پول‌های بادآورده مشکوکی می‌دانند که صنعت سینما را دچار تحولات غیرقابل جبران کرده است. منبع: وطن امروز
پارس نیوزپارس نیوز6 ماه قبل
این حتی خاطرم هست که آخرین فیلمی که در شورای بازبینی دیدیم «هفت» دیوید فینچر بود که در شورا رد کردیم. سر قضیه فیلم هفت که ما رد کرده بودیم، کل شورای بازبینی و شورای فیلم نامه را تعطیل کرد، نمی‌دانم به چه دلیل. شما نظرتان چیست؟ خیلی دوست دارم اعضای محترم شورای بازبینی فیلم را ببینم، دوستانی که الان عضو هستند و با آن‌ها آشنا هستم. من دو احتمال می‌دهم: یک، نقش اساسی شورای بازبینی از بین رفته است و شورای بازبینی اگر اظهارنظری می‌کند و تصمیمی می‌گیرد، سازمان سینمایی از نظر شورای بازبینی فقط به عنوان نظر مشورتی استفاده می‌کند. من از ۷۱ تا ۷۳ در شورای بازبینی نبودم و از ۷۴ به شورای بازبینی رفتم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ماه قبل
* اتفاقا سر بحث فیلم خارجی بحث دارم؛ یکی از آسیب‌هایی که به سینما خورد، ممنوعیت فیلم خارجی بود. شما نظرتان چیست؟ خیلی دوست دارم اعضای محترم شورای بازبینی فیلم را ببینم، دوستانی که الان عضو هستند و با آن‌ها آشنا هستم. من دو احتمال می‌دهم: یک، نقش اساسی شورای بازبینی از بین رفته است و شورای بازبینی اگر اظهارنظری می‌کند و تصمیمی می‌گیرد، سازمان سینمایی از نظر شورای بازبینی فقط به عنوان نظر مشورتی استفاده می‌کند. من از ۷۱ تا ۷۳ در شورای بازبینی نبودم و از ۷۴ به شورای بازبینی رفتم. قرار شد که آقای ابوالقاسم طالبی به عنوان نماینده شورای بازبینی با آقای کیمیایی، کارگردان فیلم، صحبت کند.
تسنیمتسنیم6 ماه قبل
این حتی خاطرم هست که آخرین فیلمی که در شورای بازبینی دیدیم «هفت» دیوید فینچر بود که در شورا رد کردیم. سر قضیه فیلم هفت که ما رد کرده بودیم، کل شورای بازبینی و شورای فیلم نامه را تعطیل کرد، نمی‌دانم به چه دلیل. شما نظرتان چیست؟ خیلی دوست دارم اعضای محترم شورای بازبینی فیلم را ببینم، دوستانی که الان عضو هستند و با آن‌ها آشنا هستم. من دو احتمال می‌دهم: یک، نقش اساسی شورای بازبینی از بین رفته است و شورای بازبینی اگر اظهارنظری می‌کند و تصمیمی می‌گیرد، سازمان سینمایی از نظر شورای بازبینی فقط به عنوان نظر مشورتی استفاده می‌کند. من از ۷۱ تا ۷۳ در شورای بازبینی نبودم و از ۷۴ به شورای بازبینی رفتم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ماه قبل
سئوالی که واکنش سینماگران را هم به همراه دارد درباره این است که سرمایه فیلم‌ها از کجا آمده است. تنها کافی است مروری شود روی گفته‌های کارگردانان و تولیدکنندگان جشنواره فجر امسال. برای فیلمی که اصلا به جشنواره فجر نیامده است. پول کثیف وارد سینما شده است؟ این سئوال را از هر کدام از سینمایی‌‌ها بپرسید، نمی‌گوید نه! در اقدامی عملی، به طور رسمی قبل از جشنواره فیلم فجر درباره مالکین فیلم‌های سینمای ایران اطلاع‌رسانی شد.

به انتهای لیست رسیدید