فیلترینگ

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
او ترجیح می‌دهد به وزارت ارتباطات برود و از فیلترینگ سخن بگوید. فیلترینگ یعنی چیزهایی هست که فیلترکننده مایل نیست در میان کاربران از آن سخنی گفته شود. با این تعریف، فیلترینگ اصلی، رفتن به وزارت ارتباطات و سخن گفتن از تلگرام و شعر و موسیقی و قصه رادیو و رضا شاه و ادعای نداشتن رسانه آزاد است. همه مردم در اطرافیان ما و آن‌هایی که در فضای مجازی فعالند، خلاصه نمی‌شوند. اگر فیلترینگ بد است، لطفا از میان برخیزید که فیلترینگ اصلی، پنهان کردن مشکلات واقعی مردم و فانتزی‌نمایی و قصه‌گویی از رادیو و رضا قلدر است.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت – محمد جواد آذری جهرمی در پاسخ به سوال خبرگزاری خانه ملت مبنی بر اینکه بالاخره دستش روی دکمه فیلترینگ خواهد رفت یا نه؛ پاسخ معناداری می‌دهد و می‌گوید: دکمه فیلترینگ شعبه‌های مختلفی دارد. اگرچه که رئیس جمهور قبل از اتفاقات دی ماه ۹۶ گفته بود که دست وزیرش روی دکمه فیلترینگ نمی‌رود. اما اکنون مجتبی ذوالنوری به خبرگزاری خانه ملت می‌گوید: زور قوه قضاییه نیز تاکنون به فیلتر اینستاگرام نرسیده است. زرآبادی: بدترین روش فیلترینگ این است که بگوییم فلان پیام‌رسان اصلا نباشداین نوع نگاه به فیلترینگ در حالی است که سیده حمیده زرآبادی عضو کمیته ارتباطات کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید: بدترین نوع فیلترینگ این است که بگویند یک موضوعی از اصل و اساس نباشد. وی با اشاره به برخی گزارش‌ها می‌گوید: طبق گزارش‌ها و آمارها بعد از فیلتر تلگرام، دوباره همه به آن رجوع کردند؛ یعنی فیلتر هیچ فایده‌ای نداشت.
خانه ملتخانه ملت1 هفته قبل
احد آزادی‌خواه در گفت‌‎وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سخنان رییس جمهور که به صراحت با فیلترینگ مخالفت کرده است، گفت: این حرف رییس جمهور کارشناسی نیست؛ صحیح نیست به این دلیل که جوانان مخالف فیلترینگ هستند، مسئولان هم ابراز مخالفت کنند زیرا این کار توهین به جایگاه مدیریتی است. نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من هم مخالف فیلترینگ هستم؛ همه مخالف آن هستند اما به شرط آنکه بتوان فضای مجازی را به درستی مدیریت کرد و در دست گرفت. آقای رییس جمهور! سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما می‌توانیم نیازمندی‌های جوانان را در یک حدود مشخص برآورده کنیم؛ نه مانع‌تراشی و فیلترینگ به معنای ممنوعیت بلکه استفاده از بستر فضای مجازی و در نظر گرفتن نیازهای منطقی جوانان. به گزارش خانه ملت؛ رئیس جمهور در رشت گفته که دولت با فیلترینگ و محدودیت مخالف است زیرا فیلترینگ فضای مجازی، موجب عقب ماندن ما از دنیای امروز می‌شود. /پایان پیام
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
روزنامه قانون با محمد‌کاظمی، نایب رییس کمسیون حقوقی و قضایی مجلس درباره فیلترینگ گفتگو کرده است. در همین راستا به نظرم باید دررابطه با فیلترینگ یا شورای عالی فضای مجازی یا کمیته ویژه محتوای مجرمانه ورود کند. با توجه به بی‌فایده بودن فیلترینگ تلگرام، برخی به دنبال فیلترکردن اینستاگرام نیز هستند. آیا این رویه کارآمد و مناسب بوده است؟ معتقدم دراین مسائل باید کار فرهنگی و مصون سازفرهنگی انجام دهیم. تمام کسانی که به فیلترینگ تلگرام رای دادند وبا فیلترشدن آن موافق بودند امروز خودشان با فیلترشکن ازآن استفاده می‌کنند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
او ترجیح می‌دهد به وزارت ارتباطات برود و از فیلترینگ سخن بگوید. با این تعریف، فیلترینگ اصلی، رفتن به وزارت ارتباطات و سخن گفتن از تلگرام و شعر و موسیقی و قصه رادیو و رضا شاه و ادعای نداشتن رسانه آزاد است. از شادی‌های فانتزی مردم در فضای مجازی می‌گویید تا کسی از شادی‌های واقعی داشتن درآمد مناسب و بازار بدون تورم حرفی نزند. همه مردم در اطرافیان ما و آن‌هایی که در فضای مجازی فعالند، خلاصه نمی‌شوند. اگر فیلترینگ بد است، لطفا از میان برخیزید که فیلترینگ اصلی، پنهان کردن مشکلات واقعی مردم و فانتزی‌نمایی و قصه‌گویی از رادیو و رضا قلدر است.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
در همین راستا با سخنگوی انجمن ملی سواد رسانه‌ای به گفتگو پرداختیم. سواد رسانه‌ای هم مانند سواد خواندن و نوشتن، آموختنی است. بنابراین ما باید به سراغ انجمن‌های معتبری مانند انجمن ملی سواد رسانه‌ای ایران برویم. ما معتقدیم سواد رسانه‌ای باید از کودکستان‌ها و مدارس آغاز شود و تا دانشگاه ادامه یابد. آموزش و پرورش نیز کتاب تفکر انتقادی و سواد رسانه‌ای را برای تدریس در دوران دبیرستان ارائه کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
سعید شریعتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به فیلترینگ فضای مجازی گفت: به نظر می‌آید یک شبکه مالی گسترده پشت این قضیه قرار دارد. شریعتی با اشاره به مباحث اقتصادی که درباره فیلترینگ فضای مجازی وجود دارد، عنوان کرد: ترنور مالی رسیور، دیش، ال‌ان‌بی را در طول بیست سال گذشته حساب کنید. به نظر من شورای عالی فضای مجازی قبل از اینکه فیلترینگ را اعمال کند به مردم توضیح دهد که این وی‌پی‌ان‌ها چطور در اختیار مردم قرار می‌گیرد. خوب است که گزارش بدهند که چه پول‌هایی وزارت ارتباطات، شورای عالی فضای مجازی، صداوسیما، وزارت اطلاعات و … صرف این پروژه‌ها کرده‌اند. شریعتی درباره راهکارهایی که دولت می‌تواند برای جلوگیری از فیلترینگ در کشور داشته باشد، بیان کرد: دولت متاسفانه در این زمینه منفعل است، چون در شورای عالی فضای مجازی دولت در اقلیت حضور دارد.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
وزیر ارتباطات گفت: سخن آقای رئیس‌جمهور درباره فیلترینگ حرف فنی بود که فیلترینگ روز به روز پیچیده‌تر و سخت‌تر خواهد شد. وی افزود: حرف ایشان حرف فنی بود که فیلترینگ روز به روز پیچیده‌تر و سخت‌تر خواهد شد. وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم جدیدی برای رفع فیلتر برخی شبکه‌های اجتماعی گرفته شده است؟ اظهار داشت: خیر تصمیم جدیدی گرفته نشده است. آذری‌جهرمی درباره برخی انتقادها به رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه اولویت سخنان رئیس‌جمهور این روزها باید معیشت مردم باشد نه فیلترینگ گفت: ‌ به هرحال در وزارت ارتباطات قرار نبود رئیس‌جمهور درباره برنج و بدهی‌های بانکی صحبت کنند. قطعا در وزارت مربوطه در این باره هم سخن می‌گویند.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
سیده حمیده زرآبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تشکیل کمیته ضدفیلترینگ در دولت گفت: موافق اینکه مرتبا کمیته‌ها و کارگروه‌های مختلف درست و از اصل ماجرا غفلت شود، نیستم. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ادعا می‌شود ما قادر به فیلترینگ هوشمند هستیم؛ پس اگر توانایی آن وجود دارد انجامش دهند، دیگر چه نیازی به تشکیل کمیته. آیا کمیته ضدفیلترینگ می‌تواند جلوی دستور فیلترینگ را بگیرد؟ وی با استناد به سخنان وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه در مورد تلگرام دستور دادند و ما هم انجام دادیم، تصریح کرد: آیا اگر کمیته ضدفیلترینگ تشکیل شود می‌تواند جلوی دستور را بگیرد؟! وی با بیان اینکه تشکیل کمیته ضدفیلترینگ صرفا اضافه کردن تشکیلات است، ادامه داد: وظیفه کمیته ضدفیلترینگ هر چه باشد، قدرت دستور دادن ندارد بلکه فقط در مقام کارشناسی می‌تواند بگوید چرا فیلترینگ نباید باشد. تا اینستاگرام فیلتر نشده، دولت هر چه زودتر فیلترینگ هوشمند را انجام دهدزرآبادی افزود: اگر قرار باشد با توجیه و استدلال کارشناسی مانعی برای فیلترینگ ایجاد شود، چرا وزارت ارتباطات در موارد قبلی پیش‌قدم نشده و مشورتی که منجر به پرهیز از فیلتر شدن شود، نداده‌ است.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
معاون دادستان کل کشور نیز گفته بود «دادستانی منتظر اجماع‌ نظر برای فیلترینگ اینستاگرام است و درصورت نتیجه‌ندادن این موضوع، دستگاه قضایی تصمیم لازم را خواهد گرفت.» اینکه کدام نهادها قرار است برای فیلترینگ اینستاگرام به اجماع برسند هم هنوز مشخص نشده است. آنگونه که معاون وزیر ارتباطات گفته «هیچ دستور کاری از سوی نهادهای حاکمیتی به وزارت ارتباطات نرسیده اما عده‌ای به‌شدت دنبال فیلترکردن اینستاگرام هستند.» احتمالا اشاره امیر ناظمی به افرادی است که از فیلترینگ اینستاگرام سخن گفته‌اند؛ چه آنکه آذری جهرمی نیز اعلام کرده بود این موارد موضع شخصی افراد است و دولت بنای فیلترینگ اینستاگرام را ندارد. بحثی که در خصوص اینستاگرام مطرح می‌شود بیشتر حول محور مسائل غیراخلاقی است که در این فضا در حال انتشار است. معلوم نیست بحث فیلتر اینستاگرام از کجا مطرح شدعضو فراکسیون امید مجلس گفته است: نمی‌شود به خاطر برخی مطالب غیراخلاقی و امنیتی کل این فضا را از دسترس مردم خارج شود. سیاوشی می‌گوید: نمی‌دانم بحث فیلتر اینستاگرام از کجا مطرح شد.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
رئیس جمهور به صراحت با فیلترینگ مخالفت کرد. به گزارش عصرایران، براساس متن منتشر شده از سوی ایرنا، حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم افتتاح عملیات اجرایی طرح‌های توسعه گیلان در رشت گفت: معتقدیم دنیای امروز، دنیای تحول و پیشرفت است و روز به روز به سمت توسعه گام بر می‌دارد. رئیس جمهوری گفت: دولت با فیلترینگ و محدودیت مخالف است. وی افزود: فیلترینگ فضای مجازی، موجب عقب ماندن ما از دنیای امروز می‌شود. این برای چندمین بار است که روحانی به صراحت با فیلتر برخی سایت‌های اینترنتی و پیام رسان‌های موبایلی مخالفت می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
او ترجیح می‌دهد به وزارت ارتباطات برود و از فیلترینگ سخن بگوید. از شادی‌های فانتزی مردم در فضای مجازی می‌گویید تا کسی از شادی‌های واقعی داشتن درآمد مناسب و بازار بدون تورم حرفی نزند. همه مردم در اطرافیان ما و آن‌هایی که در فضای مجازی فعالند، خلاصه نمی‌شوند. شما چه بخواهید و چه نخواهید مردم به شادی‌های فانتزی خود ادامه می‌دهند، اما شما مسئول شادی‌های پایدار و آرامش روحی و روانی مردم هستید که با سخنرانی‌های آبدار در وزارت مجازی، محقق نمی‌شود. اگر فیلترینگ بد است، لطفا از میان برخیزید که فیلترینگ اصلی، پنهان کردن مشکلات واقعی مردم و فانتزی‌نمایی و قصه‌گویی از رادیو و رضا قلدر است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
خلاصه هرچند تولیدات فضای مجازی فقط خبر و اطلاع رسانی نیست، اما شاید همانطور که در آموزش‌های رسانه، بخشی به نام دروازه بانی خبر داریم، این حراست و دروازه بانی را می‌توانیم به دنیای فضای مجازی نیز تعمیم دهیم. فراموش نکنیم که جدای از ارتباط‌های مختلف اداری و بانکی، طبق برخی‌ها آمارها، اکنون حدود ۶۰۰ هزار اشتغال در کشور متکی به فضای مجازی و اینترنت است، ضمن اینکه برخلاف فضای واقعی، فضای مجازی از گستردگی و ویژگی هایی برخوردار است که هرگونه محدودیت و انسداد موجب خواهد شد، ساکنان یا کاربران به آسانی به گوشه و مکان دیگری از این دنیای بی مرز و فراجغرافیایی مهاجرت کنند. ** فضای مجازی می‌تواند فرصت باشدرئیس پلیس فتا افزود: فضای مجازی چندان هم چالش محسوب نمی‌شود و می‌تواند فرصت باشد، لذا اگر خوشبینانه به این موضوع نگاه کنیم، فضای مجازی یک امر بسیار خوب ارتباطی است و می‌توان گفت که ۷۰ درصد استفاده از آن مثبت بوده و بستری است که می‌تواند بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهد. این مقام مسئول یاداورشد که فاصله گرفتن از هویت واقعی بیشترین آسیب فضای مجازی است که برای سنین دانش‌آموزی بسیار خطرناک است. بر این اساس مثبت یا منفی بودن فضای مجازی را همچون فضای واقعی باید بطور نسبی سنجید، همانگونه که در فضای واقعی آسیب و چالش وجود دارد، فضای مجازی نیز به عنوان یک واقعیت خالی از این تهدیدها نیست.
ایرناایرنا1 ماه قبل
خلاصه هرچند تولیدات فضای مجازی فقط خبر و اطلاع رسانی نیست، اما شاید همانطور که در آموزش‌های رسانه، بخشی به نام دروازه بانی خبر داریم، این حراست و دروازه بانی را می‌توانیم به دنیای فضای مجازی نیز تعمیم دهیم. فراموش نکنیم که جدای از ارتباط‌های مختلف اداری و بانکی، طبق برخی‌ها آمارها، اکنون حدود ۶۰۰ هزار اشتغال در کشور متکی به فضای مجازی و اینترنت است، ضمن اینکه برخلاف فضای واقعی، فضای مجازی از گستردگی و ویژگی هایی برخوردار است که هرگونه محدودیت و انسداد موجب خواهد شد، ساکنان یا کاربران به آسانی به گوشه و مکان دیگری از این دنیای بی مرز و فراجغرافیایی مهاجرت کنند. ** فضای مجازی می‌تواند فرصت باشدرئیس پلیس فتا افزود: فضای مجازی چندان هم چالش محسوب نمی‌شود و می‌تواند فرصت باشد، لذا اگر خوشبینانه به این موضوع نگاه کنیم، فضای مجازی یک امر بسیار خوب ارتباطی است و می‌توان گفت که ۷۰ درصد استفاده از آن مثبت بوده و بستری است که می‌تواند بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهد. این مقام مسئول یاداورشد که فاصله گرفتن از هویت واقعی بیشترین آسیب فضای مجازی است که برای سنین دانش‌آموزی بسیار خطرناک است. بر این اساس مثبت یا منفی بودن فضای مجازی را همچون فضای واقعی باید بطور نسبی سنجید، همانگونه که در فضای واقعی آسیب و چالش وجود دارد، فضای مجازی نیز به عنوان یک واقعیت خالی از این تهدیدها نیست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
وی اشاره کرد: در جلسه اخیر با معاون رئیس‌جمهور و وزرای حوزه ارتباطات و اقتصادی، به جمع‌بندی برای توسعه‌ استفاده از بلاک‌چین رسیدیم که در جلسه بعدی کمیسیون اقتصاد مشخص و به مجلس ارائه می‌شود. وزیر ارتباطات با اشاره به چالش احراز هویت در بانکداری الکترونیک گفت: امروز زیرساخت سامانه شاهکار در دولت الکترونیکی آماده شده و در اختیار بانک مرکزی کشور قرار گرفته که می‌تواند امنیت را برای بانکداری الکترونیکی به ارمغان بیاورد. مصوبه دولت ابلاغ شده و بانک مرکزی در حال تهیه آیین‌نامه است. جهرمی تاکید کرد: احراز هویت بر اساس اطلاعات موجود در ثبت احوال و سامانه‌های مخابراتی با ترکیبی از شاخصه‌های هویتی در مرکز تبادل اطلاعات در دولت الکترونیک شکل گرفته که توانسته یک پیشران بسیار مهم در دولت الکترونیک باشد. اکنون می‌توانیم بانکداری الکترونیک را با تصدیق هویت پیش ببریم.
زومیتزومیت1 ماه قبل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در هشتمین همایش سالانه‌ی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، از تشکیل کمیته‌ای برای جلوگیری از فیلترینگ خبر داد. محمدجواد آذری‌ جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در هشتمین همایش سالانه‌ی بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت از تشکیل کمیته‌ای برای جلوگیری از فیلترینگ با همکاری معاونت حقوقی رئیس جمهوری خبر داد. وی همچنین اعلام کرد با تشکیل این کمیته تلاش می‌شود از فیلترکردن فین‌تک‌ها و کسب‌وکارها جلوگیری شود. وزیر ارتباطات با اشاره به فعالیت‌های ناسالم در حوزه‌ی الکترونیکی گفت: با همکاری معاونت حقوقی رئیس جمهوری، کمیته‌ای برای جلوگیری از فیلترینگ تشکیل شده است. وی دلیل ضرورت چنین کمیته‌ای را مواضعی دانست که به‌جای جلوگیری از فعالیت‌های ناسالم، جلوی فعالیت‌های سالم را می‌گیرند و اظهار کرد:
فراروفرارو1 ماه قبل
با وجود تمام این «امتیازات ویژه» دست‌اندرکاران صداوسیما، کمر همت بسته‌اند تا با توسل به هر شیوه‌ای، طومار حیات رقبای خود در شبکه‌های اجتماعی را با ابزار «فیلترینگ» در هم بپیچند و درواقع، «حذف» رقیب را جایگزین «رقابت» کرده‌اند. اما دلایل این تغییر ریل عجیب چیست؟ ۱- سوای ضعف‌های مدیریتی که آنتن‌های «جام‌جم» را به رسانه‌ای با ضعف محتوای جذاب تبدیل کرده، بزرگ‌ترین مشکل صداوسیما چالش «اعتماد» به این رسانه است. مبلغ درآمدزایی آنتن‌های «جام‌جم» در این حوزه هرگز اعلام رسمی و شفاف‌سازی نشده است اما منتقدان از مبالغ کلانی خبر می‌دهند. بنابراین، انگیزه‌های اقتصادی هم از محرک‌های اصلی برای تأکید بر فیلترینگ است تا آگهی‌دهندگان همانند سال‌های گذشته با تک‌گزینه صداوسیما مواجه شوند و مبالغ اعلامی «جام‌جم» را از سر ناچاری بپذیرند. چشم‌ها را باید شست و شبکه‌های اجتماعی را با تولید محتوای مناسب و نه فیلترینگ به ابزاری مناسب و در خدمت منافع ملی و مصالح فردی ایرانیان تبدیل کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
ترجیع‌بند این حملات هم این است که چرا به جای مشکلات اقتصادی مردم، دولت از مشکلات فضای مجازی صحبت می‌کند. کافی است تیترهای اصلی رسانه‌های اصولگرا، تندرو و مخالف خواست عمومی جامعه را بعد از صحبت‌های حسن روحانی در نقد فیلترینگ مرور کنیم. اکثرشان از اصطلاح فیلترینگ مشکلات اقتصادی مردم برای حمله به دولت استفاده کردند تا بگویند مسئله فضای مجازی و فیلترینگ و محدودیت‌های رسانه‌ای موضوع مهمی نیست. رسانه‌‌های اصولگرا دست‌کم خودشان هم چنین صحبت‌هایی را پوشش داده‌اند و می‌توانند با مروری در آرشیو خبرهایشان آمار دقیقی از صحبت‌های اقتصادی دولت به دست بیاورند. بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از کسب‌وکارها نیازمند توسعه فضای مجازی و زیرساخت‌های آن از یک سوی، و فراهم کردن بستر فعالیت آزادانه و بدون محدودیت‌های غیرضروری از سوی دیگر است.
اسکاناسکان2 ماه قبل
کمیته تعیین مصادیق مجرمانه از چه زمانی تشکیل جلسه نداده؟ بحث‌هایی شده بود که به این جلسه دعوت شده‌اید اما نرفته‌اید؟ اعضا به صورت آنلاین در تماس با هم نیستند؟ گویا از طریق رئیس مجلس هم برای برگزاری جلسه اقدام کرده‌اید. نتیجه آن چه شد؟ در این زمینه مشخصا اتفاقی که دارد می‌افتد، چیست؟ به هر حال ما بحث‌های مهمی چون فیلترینگ اینستاگرام در کشور را داریم که حاشیه‌ساز شده است. چرا در این شرایط کمیته تشکیل جلسه نمی‌دهد؟ چرا؟ آن نامه را پیگیری کردید؟ فکر می‌کنید به این زودی بتوانید موفق به تشکیل جلسه شوید؟ نگران نیستید در این وضعیت اینستاگرام هم فیلتر شود؟
فارسفارس1 ماه قبل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی ضمن تکذیب ادعای کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس درباره موافقت آذری جهرمی با فیلترینگ اینستاگرام اعلام کرد: هیچ «امر حاکمیتی» بر انسداد اینستاگرام به دولت ابلاغ نشده است. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به ادعای جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی توییت زیر را منتشر کرد: نظر یک نهاد، نظر «حاکمیت» نیست. هیچ «امر حاکمیتی» بر انسداد اینستاگرام به دولت ابلاغ نشده است. در مجلس، به آقای کریمی قدوسی عرض کردم که چه نهادی برای اولین بار نسخه‌های فارسی را طرح و حمایت کرد و ما نقشی نداریم، نمیدانم چرا این سخنان را فیلتر کرده‌اند. بر اساس همین گزارش، کریمی قدوسی در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که فیلتر اینستاگرام تصمیم حاکمیت است و وزیر ارتباطات به خود من گفت به زودی انجامش می‌دهم.
ایسناایسنا1 ماه قبل
شبکه‌های اجتماعی در دنیای ارتباطات کنونی به اندازه‌ای در دل روزمرگی مردم دنیا رخنه کرده است که چشم‌پوشی و اجبار به فراموشی آن کاری مضحک و بی‌فایده است‌. فیلترینگ شبکه‌های مجازی همان لبه‌ی خطرناک و کشنده چاقو است چراکه همواره تمامی تجارب‌ نشان از این دارد که ممانعت نه تنها عامل فراموشی نمی‌شود بلکه باعث شکل‌گیری رفتار وحشتناکی به نام لجاجت می‌شود. ‌‌ فیلترینگ مفید استعضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، فیلترینگ شبکه‌های مجازی در چارچوب قانون را مفید و سودمند دانست. وی ادامه داد: در تمامی کشورهای دنیا شبکه‌های مجازی توسط دولت درحال رصد و کنترل است‌. با انجام فیلتر، کاربران اقدام به استفاده از فیلترشکن می‌کنند که همین عمل باعث ایجاد آسیب‌های خطرناک‌تری برای کاربران به‌ویژه نوجوانان و جوانان می‌شود.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
عضو فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به اینکه اینستاگرام برادر تلگرام است، افزود: زور قوه قضاییه تاکنون به فیلتر اینستاگرام نرسیده استمجتبی ذوالنوری درباره بحث فیلترینگ اینستاگرام گفت: اینستاگرام برادر تلگرام است؛ ولی دولت با عدم تمکین از قانون، اجازه فیلتر شدن آن را نمی‌دهد و زور قوه قضاییه نیز تاکنون به فیلتر اینستاگرام نرسیده است. عضو فراکسیون ولایی مجلس با اشاره به اینکه اینستاگرام برادر تلگرام است، افزود: زور قوه قضاییه تاکنون به فیلتر اینستاگرام نرسیده است. مجتبی ذوالنوری درباره بحث فیلترینگ اینستاگرام گفت: اینستاگرام برادر تلگرام است؛ ولی دولت با عدم تمکین از قانون، اجازه فیلتر شدن آن را نمی‌دهد و زور قوه قضاییه نیز تاکنون به فیلتر اینستاگرام نرسیده است. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه چرا زور قوه قضاییه به فیلتر تلگرام رسید، توضیح داد: زور قوه قضاییه به فیلتر تلگرام هم نرسیده است؛ به دلیل اینکه دولت هاتگرام و طلاگرام را وارد عرصه کرد. ذوالنوری با اشاره به سخنان رییس جمهور مبنی بر اینکه انگشت وزیر جوان من روی دکمه فیلترینگ نمی‌رود، ادامه داد: دولت اراده‌ای برای فیلترینگ ندارد؛ مثلا برای تلگرام یک ابرVPN درست کردند تا کار قوه قضاییه را خنثی کنند.
فارسفارس1 ماه قبل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه قانون در موضوع فیلترینگ فصل الخطاب است، گفت: برنامه‌ای برای ۱۴۰۰ به بعد ندارم. آذری‌جهرمی با اشاره به اینکه توسعه کسب و کارها که محور بحث‌ها بوده، موضوع حائز اهمیتی در جامعه امروز ایران و دنیاست، تصریح کرد: امروز با کلمه ایران دیجیتال، اقتصاد دیجیتال و توسعه فناوری و استارتاپ مواجه هستیم. قانون در موضوع فیلترینگ فصل الخطاب است/ برخی به دنبال دوقطبی‌سازی هستندوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: درباره موضوع فیلترینگ، چاره‌ای جز تمکین به قانون نداریم و قانون فصل‌الخطاب است؛ امروز می‌دانیم که شبکه‌های اجتماعی در دنیا چه تسهیلاتی را فراهم می‌کنند و اگر کسی این موضوع را رد کند، باید در داشته‌ها و پایه‌های دانشی آن کرد. وی با بیان اینکه در بحث فیلترینگ برخی به دنبال دوقطبی‌سازی هستند، بیان کرد: مگر می‌شود حاکمیت نسبت به آنچه در اطرافش اتفاق می‌افتد، ‌بی‌تفاوت باشد، دولت بر آمده از رأی ملت است و همواره حاکمیت معارضانی دارد، اما فصل الخطاب اختلافات قانون است. در پایان این نشست، پرسش و پاسخی مطرح شد که با کلمات دو کلمه‌ای همراه بود بود و آذری‌جهرمی در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه «تا ۱۴۰۰ یا از ۱۴۰۰» خاطرنشان کرد: قطعا تا ۱۴۰۰ و برای بعد از ۱۴۰۰ برنامه‌ای ندارم.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در بحث فیلترینگ به جای حل و فصل، این موضوع آن را سیاسی کرده‎ایم وگرنه فیلترینگ در همه کشورها وجود دارد. وی تصریح کرد: هنوز معلوم نیست پارادیم اقتصادی ما چیست و هنوز روی این موضوع به بحث ننشسته‌ایم. وی با تاکید بر اینکه مشکل ما نداشتن منابع انسانی و مالی نیست بلکه ناکارآمدی است، خاطرنشان کرد: امروز دانشگاه محل حل مشکلات جامعه، حکومت و مشکلات بین جامعه و حکومت است. قالیباف افزود: امروز بی‌توجهی به نخبگان و جوانان و عدم استفاده از ظرفیت آنان سبب شده ما نتوانیم مشکلات پیش رو را حل کنیم. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: ما نظامی داریم که در مقابل استکبار ایستاد و باید موضوع FATF را دقیق دنبال کرد ما از FATF نباید عبور کنیم بلکه باید نسبت به آن تصمیم‌گیری کنیم.

فیلم/ روایت روحانی از اولین فیلترینگ!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل

واکنش درین درین به فیلترینگ اینترنت

مهرمهر1 ماه قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده سبزوار و عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین با انتقاد از اظهارنظر برخی افراد در خصوص فیلترینگ اینستاگرام، گفت: مباحثی که در خصوص فیلترینگ اینستاگرام مطرح می‌شود از مراجع غیرمسئولانه است. فیلترینگ دو مرجع دارد یکی شورای عالی فضای مجازی و دیگری کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اما تاکنون هیچ تصمیمی برای فیلتر اینستاگرام از سوی این دو مرجع اعلام‌نشده است. او گفت: کسانیکه می‌گویند باید اینستاگرام فیلتر شود نظر شخصی‌شان را می‌دهند اما اگر از مراجع رسمی خبری شنیدید، قابل‌قبول است. مردم نباید نگران فیلتر اینستاگرام باشند. این نماینده مجلس در خصوص اینکه آیا تلگرام رفع فیلتر می‌شود؟ تأکید کرد: خبری از رفع فیلتر تلگرام نیست اما تلگرام داخلی یعنی هات گرام و تلگرام طلایی به کار خود ادامه می‌دهد.

به انتهای لیست رسیدید