قانون بهبود فضای کسب و کار

قانون بهبود فضای کسب و کار

تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، غلامحسین شافعی ظهر امروز در نشست اعضای اتاق بازرگانی سراسر کشور در مشهد اظهار داشت: یکی از اولویت‌های مهم اتاق بازرگانی در دوره نهم ایجاد تحولات درون سازمانی و نقش‌آفرینی موثر در فضای اقتصادی است و در این راستا باید بازنگری‌هایی در رویه‌ها و ساختارها صورت بگیرد. رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان کرد: اتاق شاخص و تصمیم‌ساز، شعاری است که برای این دوره اتاق بازرگانی در نظر گرفته شده و در تلاش هستیم در این مسیر با خرد جمعی و شفاف‌سازی رو به جلو حرکت کنیم. شافعی عنوان کرد: نخستین مطالبه اتاق بازرگانی در این راستا حرکت در مسیر شفافیت و مبارزه با فساد است زیرا ریشه بخش عمده‌ای از مشکلات را باید در رانت‌جویی ضد تولید جستجو کرد. وی گفت: دولت در بسیاری موارد دقیقه ۹۰ از اتاق بازرگانی در مورد یک مسئله نظرخواهی می‌کند و طبیعی است که شرایط برای بررسی منطقی در این حوزه وجود ندارد؛ فعالان بخش خصوصی برخلاف ادعای دولت در جلسات کارشناسی حضور ندارند. انتهای پیام/ح
تسنیمتسنیم4 روز قبل
وی افزود: ضمن تشکر از خدمات دولت، بنده اعتقاد دارم هنوز هم علی‌رغم تذکرات متعدد، دولت به صورت جزیره‌ای به مسائل کشور نگاه می‌کند. عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: هر بخشی از دولت سیاست‌هایی دارد که تناقض آنها سبب چالش تولیدکننده و صادرکننده می‌شود. مقدسی بیان کرد: انسجام تیم اقتصادی دولت تقاضای ما بوده و بارها این را به رئیس جمهور و معاون اول وی و وزرای اقتصادی اعلام کردیم که ما در مجلس آمادگی این را داریم که هر قانونی را که نیاز دارید به صورت دوفوریتی ارائه کنید. وی ادامه داد: ولی دولت الان با وجود قوانین حمایتی به صورت جزیره‌ای عمل می‌کند، این یک آفت است که امیدواریم برطرف شود. وی با تاکید بر امیدبخشی به جامعه افزود: امسال سال شکوفایی دانشگاه است، امسال باید دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان اثبات کنند که ظرفیت دارند.
مهرمهر5 روز قبل
وی با بیان اینکه رفع تملک بانک‌ها بر واحدهای تولیدی همچنین به اشتغال نیز کمک می‌کند، افزود: امروز باید با همدلی و با برنامه ریزی اصولی باید برای احیای واحدهای صنعتی نیمه فعال کشور اقدام کرد. دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در ادامه تاکید کرد: مسلم آن است که هیچکس از تعطیلی واحدهای صنعتی با تنظیم و وضع برخی دستورالعمل‌های نامربوط سود نخواهد برد لذا باید برای بازگرداندن این واحدها به چرخه تولید اقدام کرد. زالی با بیان اینکه بازگرداندن واحدهای تعطیل به چرخه تولید یک اولویت در سال ۹۸ است، گفت: تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار از دیگر اولویت‌ها و برنامه‌های اساسی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید محسوب می‌شود. وی در ادامه بیان داشت: بخشودگی جرایم واحدهای تولیدی بدهکار به تأمین اجتماعی با پیشنهاد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و تصویب اعضای هیأت دولت اعلام شد. دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در خاتمه گفت: قوانین جامع و مثبتی در حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور وجود دارد، اما این قوانین از سوی بعضی از مسئولان مربوط به صورت اصولی اجرا نمی‌شود حال آنکه در سال رونق تولید می‌بایست نگاه ویژه‌ای به ارتقای تولید در داخل کشور داشته باشیم.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 هفته قبل
از زمان انتشار این خبر تاکنون بیش از سه هفته می‌‎گذرد و حالا هر از چندگاهی تصمیم‌سازان و فعالان بازار خودرو از احتمال واگذاری سهام ایران خودرو به بهمن موتور سخن می‌گویند. در همین حال دبیر انجمن خودروسازان در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال خرید ایران‌خودرو توسط گروه خودروسازی بهمن صحت دارد یا خیر؟ به تجارت‌نیوز گفت: هنوز درباره واگذاری سهام ایران خودرو به بخش‌خصوصی واقعی یا گروه بهمن خبر موثقی در دسترس نیست. به طوری‌که یک منبع آگاه در گفتگو با تجارت‌نیوز از تنظیم سند واگذاری ایران خودرو به خصوصی‌ها خبر داد و گفت: سند اولیه برای واگذاری سهام ایران خودرو نوشته شده و دولتی‌ها تنها به دنبال مکانیزم نهایی آن هستند. عده‌ای از صاحب نظران می‌گویند ‌این بار هم دعواها و به کشمکش‌ها بر سر واگذاری ایران خودرو نیست. در مقابل اما عده‌ای معتقدند در این شرایط دو خودروساز مطرح ایران یعنی سایپا و ایران خودرو باید به بخش‌خصوصی واقعی واگذار شوند.
فارسفارس1 هفته قبل
*مجوزها فقط در زمینه راه اندازی کسب و کارها اهمیت دارندوی با بیان اینکه مجوزها فقط در زمینه راه اندازی کسب و کارها اهمیت دارند، افزود: [دولت] به جای تلاش در راستای بهینه کردن مجوزها، ابتدا باید فرایند ایجاد کسب و کار را بهینه نماید. هم اینک بیش از ۷۰ هزار عنوان مجوز احصا شده؛ در حالیکه کره جنوبی با وجود توفیق صد در صدی در بهبود فضای کسب و کار، تنها ۳هزار و ۵۰۰ عنوان مجوز دارد. شرکت بنده به عنوان یک واحد دانش بنیان مجبور به واردات و صادرات است ولی با تغییرات متغیرهای اقتصادی کشور، به شدت آسیب دیده‌ایم. رهایی اضافه کرد: وقتی سامانه مجوز کسب و کار طراحی می‌شود، در خواست‌ها به کد تبدیل شده و متقاضیان نیز برای آن کار افزایش می‌یابند و فساد دقیقا از همین تقطه آغاز می‌شود. بهزادی همچنین از برخی بخش‌های سامانه صدور مجوز کسب و کار انتقاد کرد و گفت: بخش‌های بارگذاری شده روی این سامانه هم بیشتر شبیه یک لطیفه هستند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
وی عنوان کرد: در استان کرمان یک هزار و ۶۸ درخواست مجوز در این سامانه ثبت شده و ۳۸۹ مورد معادل ۳۶ درصد صادر شده که از میانگین کشوری بالاتر است. وی در ادامه با اشاره به مسائل مطرح شده درباره مشکل مالیاتی فعالان اقتصادی گفت: تلاش می‌کنیم مسئله تقسیط بدهی بدهکار مالیاتی را حل کنیم. ضمن اینکه باید ایرادات پنجره واحد کنونی برای عملکرد دقیق و بهتر احصاء شود. پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: حدود ۱۰ هزار نفر در صنعت زغال استان کرمان فعال هستند و این عدد اشتغال می‌تواند به دو برابر افزایش پیدا کند. وی افزود: یکی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی مراحل دشوار اخذ مجوزهاست که پنجره واحد الکترونیکی به تسهیل این روند کمک می‌کند.
فارسفارس1 هفته قبل
وی عنوان کرد: در استان کرمان یک هزار و ۶۸ درخواست مجوز در این سامانه ثبت شده و ۳۸۹ مورد معادل ۳۶ درصد صادر شده که از میانگین کشوری بالاتر است. دین‌پرست اظهار کرد: قوانین متعدد و متناقض مشکلاتی ایجاد کرده است و آنقدر آئین نامه به دولت می‌آید و ابلاغ می‌شود که خسته کننده و اذیت کننده است. دین‌پرست بیان کرد: تصویب نامه توسعه و تجهیز سرمایه گذاری در این مناطق را در دی ماه ۸۹ داشته‌ایم که آذرماه سال گذشته در دولت اصلاح شده و تسهیلات ویژه‌ای برای بخش خصوصی دارد. ضمن اینکه باید ایرادات پنجره واحد کنونی برای عملکرد دقیق و بهتر احصاء شود. وی افزود: یکی از دغدغه‌های فعالان اقتصادی مراحل دشوار اخذ مجوزهاست که پنجره واحد الکترونیکی به تسهیل این روند کمک می‌کند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس گفت: ۹۰ درصد از مشکلات فعلی در اصلاحیه لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده حل می‌شود و در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده فعالان اقتصادی رتبه بندی شده‌اند و مبنا بر این است که هیچ کس مشکل مالیاتی ندارد و تخلف نمی‌کند، مگر اینکه احراز شود. نماینده مردم کرمان و راور در ادامه با اشاره به مشکلات مالیاتی فعالان اقتصادی بیان کرد: قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده به دلیل نقص در محتوا و اجرای ناصحیح به جای اینکه به مصرف اصابت کند، به تولید اصابت کرد و مشکلات متعددی به وجود آورده که نیازمند اصلاح قانون است. وی با اشاره به کار قریب به دو ساله در مجلس در زمینه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: ۹۰ درصد از مشکلات فعلی در لایحه دولت برای اصلاح قانون حل می‌شود و در قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده فعالان اقتصادی رتبه بندی شده‌اند و مبنا بر این است که هیچ کس مشکل مالیاتی ندارد و تخلف نمی‌کند، مگر اینکه احراز شود. پورابراهیمی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: حدود ۱۰ هزار نفر در صنعت زغال استان کرمان فعال هستند و این عدد اشتغال می‌تواند به دو برابر افزایش پیدا کند. وی در پایان با اشاره به عدم اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار در دولت دهم گفت: باید اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار پیگیری شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 هفته قبل
باید توجه داشت که هر زمان دولت در امور اقتصادی دخالت کرده است اوضاع بدتر شده است. وی ادامه داد: مشکل اساسی جامعه ما قانون اساسی آن است، بنابراین اصلاح آن، تفکیک واقعی قوا و نیز تفکیک قدرت اقتصادی از قدرت سیاسی باید در اولویت باشد. اگر ما تفکیک واقعی قوا نداشته باشیم، قدرت‌های موازی وجود داشته باشند و قانون اساسی را اصلاح نکنیم، نمی‌توانیم انتظار بهبود شرایط را داشته باشیم. استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: مساله اساسی ما اصلاح قانون اساسی است که ربطی به تحریم‌های بین‌المللی و تعامل با دنیا ندارد. این اقتصاددان با بیان اینکه بهترین کار دولت در شرایط کنونی عدم دخالت در اقتصاد است، گفت: وقتی قانون اساسی اصلاح شود و احزاب و تشکل‌های سیاسی قدرت بگیرند، دیگر جایی برای جناح‌های سیاسی وجود نخواهد داشت.
خانه ملتخانه ملت2 هفته قبل
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و جلسه غیرعلنی مجلس با وزیر صنعت، معدن و تجارت بر اجرای قانون تسهیل شرایط کسب و کار تاکید شده است و دولت باید هرچه سریعتر این قانون را اجرایی کند. وی اظهار کرد: با تصویب یک ماده در قالب تسهیل شرایط کسب و کار، ستاد تسهیل استانی و ملی تشکیل و اختیارات و شرح وظایف آن نسبت به گذشته افزایش پیدا کرد. ۵۰ درصد از قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار اجرایی نشده استعضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار ۲۹ ماده و ۵۳ حکم دارد براساس گزارش نظارتی تهیه شده در سال ۹۷ حدود ۵۰ درصد از احکام آن اجرایی نشده بود. فولادگر درباره نحوه برخورد مجلس با قصور دولت در اجرای قوانین، بیان کرد: مجلس در نخستین گزارش نظارتی، میزان اجرایی شدن قانون را مشخص کرده و در صورت نیاز قانون را اصلاح می‌کند، در آخرین مرحله در صورت خودداری دولت از اجرای قانون، ماده ۲۳۴ اجرا شده و به عنوان تخلف به قوه قضاییه ارجاع می‌شود. استنکاف دولت از اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب و کاررئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل۴۴ قانون اساسی تصریح کرد: براساس ماده ۲۳۴ در صورتی که دولت قصور و تقصیر داشته و از اجرای قانون استنکاف کند پس از رای گیری در صحن علنی مجلس این تخلف به قوه قضاییه ارجاع می‌شود. /پایان پیام
ایلناایلنا2 هفته قبل
وی ادامه داد: مشکل اساسی جامعه ما قانون اساسی آن است، بنابراین اصلاح آن، تفکیک واقعی قوا و نیز تفکیک قدرت اقتصادی از قدرت سیاسی باید در اولویت باشد. اگر ما تفکیک واقعی قوا نداشته باشیم، قدرت‌های موازی وجود داشته باشند و قانون اساسی را اصلاح نکنیم، نمی‌توانیم انتظار بهبود شرایط را داشته باشیم. استاد دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: مساله اساسی ما اصلاح قانون اساسی است که ربطی به تحریم‌های بین‌المللی و تعامل با دنیا ندارد. این اقتصاددان با بیان اینکه بهترین کار دولت در شرایط کنونی عدم دخالت در اقتصاد است، گفت: وقتی قانون اساسی اصلاح شود و احزاب و تشکل‌های سیاسی قدرت بگیرند، دیگر جایی برای جناح‌های سیاسی وجود نخواهد داشت. بنابراین حقوق مالکیت تضمین شده و سرمایه‌گذاری خارجی در کنار سرمایه‌گذاری داخلی مشترکا بنگاه‌ها را اداره خواهد کرد.

ایران در مقابل امریکا دست بسته نیست

صدا و سیماصدا و سیما3 هفته قبل
موجود بد خیم حاکم در آمریکا هر روز به یک صورت جهان را برهم می‌ریزدرئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این موجود بدخیمی که در امریکا حاکم است هر منطقه‌ای را یک جور با رفتار‌های غیرقابل پیش بینی سرگرم کرده است. رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نباید در این مورد تردید کرد که این دوره، دوره گذرایی است و این طور نیست که آن‌ها بتوانند این وضع را ادامه دهند. لاریجانی تصریح کرد: نه ایران در این زمینه دست بسته است و نه کشور‌های دیگر تحمل می‌کنند. رئیس مجلس گفت: ما از هر پیشنهاد سازنده‌ای که بتواند منافع ملی کشورمان را حفظ​ و صیانت کند استقبال می‌کنیم، اما بازیچه دست کسی نمی‌شویم. رئیس مجلس افزود: من شنیده‌ام که آقای جهانگیری نیز بخشنامه کرده‌اند که برای یکسال قبل را بررسی کنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
درخواست افزایش قیمت نان از سوی استاندار تهرانمحمد امامی‌امین، معاون اقتصادی استانداری تهران درخصوص تصمیم‌گیری برای افزایش قیمت نان گفت: حتما برای افزایش قیمت نان در استان تهران برنامه داریم. در حال حاضر نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در خردادماه ۵۰ درصد و نرخ تورم متوسط ۳۷ درصد گزارش شده است. بررسی نرخ تورم در سه سناریو حاکی از آن است که امکان کاهش نرخ سریع تورم تا پایان سال وجود دارد. از فروردین سال ۹۷ تا اردیبهشت‌ماه سال ۹۸، نرخ تورم ماهانه هیچ‌گاه به زیر یک درصد نرسیده بود و در نتیجه نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه و نرخ تورم متوسط نیز حرکت صعودی خود را ادامه دادند. براساس سناریوی سوم، نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در میانه سال به سطح ۱/ ۴۴ درصد و نرخ تورم متوسط به رقم ۲/ ۴۴ درصد خواهد رسید.
ایلناایلنا1 ماه قبل
استاندار خراسان رضوی گفت: با احصای مشکلات هر یک از واحدهای راکد و نیمه فعال در کلینیک صنعتی استان، وضعیت آن‌ها تعیین تکلیف خواهد شد. وی افزود: تشکیل جلسات ستاد رفع موانع تولید در محل واحدهای صنعتی با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی، زمینه تسریع در رفع مشکلات فعالان بخش خصوصی و تسهیل فضای کسب و کار را فراهم خواهد کرد. استاندار خراسان رضوی از راه‌اندازی کلینیک صنعتی استان به منظور شناسایی مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی خبر داد و تصریح کرد: با احصای مشکلات هر یک از واحدهای راکد و نیمه فعال در این کلینیک، وضعیت آن‌ها تعیین تکلیف خواهد شد. رزم حسینی افزود: اتاق بازرگانی می‌تواند با تشکیل کمیته‌ای تخصصی، ضمن شناسایی مشکلات موجود، طرح‌های عملیاتی به منظور ارتقای فضای کسب و کار به شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی پیشنهاد دهد و ما هم حمایت خواهیم کرد. غلامحسین شافعی افزود: با توجه به اعلام آمادگی رئیس مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین و مقررات مانع کسب و کار و رونق تولید، باید مصادیق آن احصا و در اختیار نمایندگان قرار گیرد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید علی آقازاده پیش از ظهر پنج شنبه در کارگروه تخصصی اشتغال استان مرکزی در اراک اظهار داشت: در ارتباط با اشتغال پایدار روستایی دبیرخانه کارگروه مربوطه اقدامات مطلوبی را انجام داده اما، هنوز تا رسیدن به اهداف مهم در این بخش فاصله وجود دارد. وی ادامه داد: در بحث پرداخت تسهیلات به نهادهای امدادی و حمایتی استان مانند اداره کل بهزیستی استان باید اقدامات بیشتری انجام شود و باید در جلسه‌ای جداگانه با حضور مدیر کل تعاون، شبکه بانکی و مدیرکل بهزیستی استان به بررسی این موضوع پرداخته شود. استاندار مرکزی بیان کرد: در خصوص پیاده سازی آئین نامه اجرایی ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در استان قوی عمل نشده است و باید تقسیم بندی در این خصوص صورت پذیرد و تنها برعهده اتاق اصناف نباشد و حداقل تا جلسه آینده راهکاری برای این موضوع باید ارائه شود. سعید فرخی تاکید کرد: باید نوع نگاه در خصوص اعطای تسهیلات به دستگاه‌های حمایتی تغییر پیدا کند و همانطور که در جلسه گذشته این کارگروه تاکید شد، باید دستگاه‌های اجرایی با بانک‌های عامل در این خصوص جلسات هفتگی برگزار کنند. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی تصریح کرد: اعطای تسهیلات اشتغال پایدار روستایی مهم‌ترین طرح و اقدام برای ایجاد اشتغال به شمار می‌رود و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
فارسفارس1 ماه قبل
رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ارتباط پایاپای کالایی میان ایران و پاکستان، گفت: برای تمرکز بر بازار پاکستان کمیته‌ای تشکیل شود. رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: با توجه به اعلام آمادگی رئیس مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین و مقررات مانع کسب و کار و رونق تولید، باید مصادیق آن احصا و در اختیار نمایندگان قرار گیرد. وی ادامه داد: در تماس تلفنی که با رئیس مجلس شورای اسلامی داشتم، وی ضمن خرسندی از فضای اقتصادی ایجاد شده در خراسان رضوی، خواستار گسترش آن در سایر استان‌های کشور شد. شافعی با اشاره به ارتباط پایاپای کالایی میان ایران و پاکستان، گفت: برای تمرکز بر بازار پاکستان کمیته‌ای تشکیل شود. وی متذکر شد: بنابراین ما به خاطر اعتقاد به شرایط غیرعادی باید دنبال راهی باشیم که این مشکلات را برطرف کنیم، ۱۵ سال گذشته این مشکلات را نداشتیم که بخواهیم با آن زمان مقایسه کنیم.
ایرناایرنا1 ماه قبل
غلامحسین شافعی روز پنجشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در مشهد افزود: هم اکنون مبادله پایاپای گسترده با پاکستان انجام می‌شود که برای تمرکز بر بازار پاکستان و بهره گیری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود، همکاری نزدیک سه استان یاد شده می‌تواند در این زمینه مؤثر باشد. وی اظهار داشت: در صورت موافقت استاندار و اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی کمیته مشترک همکاری‌های سه استان در مبادله کالا با پاکستان تشکیل می‌شود. شافعی افزود: بر اساس دستور رئیس جمهوری در دبیرخانه ستاد هماهنگی سران سه قوه، پرونده جدیدی برای اجرای قانون فضای کسب و کار باز شد و مقرر گردید معاونت اقتصادی رئیس جمهوری مجری قانون بهبود فضای کسب و کار شود. وی همچنین با اشاره به تماس تلفنی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آقای لاریجانی نیز از اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار در خراسان رضوی اظهار خرسندی کرد و اجرای آن را در همه استان‌ها ضروری دانست. شافعی افزود: به گفته رئیس مجلس شورای اسلامی باید با اجرای این طرح، موانع حوزه کسب و کار در همه استان‌ها استخراج و به مجلس ارائه شود.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، علی‌رضا رزم‌حسینی پنج شنبه ظهر در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان که در محل اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: راه اندازی کلینیک صنعتی استان به منظور شناسایی مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی در دستور کار قرار دارد وبابررسی و شناسایی مشکلات هر یک از واحدهای راکد و نیمه فعال در این کلینیک، وضعیت آن‌ها تعیین تکلیف خواهد شد. وی افزود: در شرایط جنگ اقتصادی نمی‌توان متناسب با شرایط صلح عمل کرد بلکه باید تصمیمات سریع و عملیاتی گرفته شود تا بتوان فشارهای اقتصادی را کنار زد و در مسیر پیشرفت و توسعه قرار گرفت. وی گفت: اتاق بازرگانی می‌تواند با تشکیل کمیته‌ای تخصصی، ضمن شناسایی مشکلات موجود، طرح‌های عملیاتی به منظور ارتقای فضای کسب و کار به شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی پیشنهاد دهد و ما هم حمایت خواهیم کرد. همچنین در ادامه جلسه رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: با توجه به اعلام آمادگی رئیس مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قوانین مانع کسب و کار و رونق تولید، باید مصادیق آن شناسایی و در اختیار نمایندگان قرار داده شود. غلامحسین شافعی افزود: مقرر شده است پیگیری اجرای کامل قانون بهبود فضای کسب و کار بر عهده معاونت اقتصادی ریاست جمهوری باشد و از این طریق مشکلات پیش روی رونق تولید برطرف شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
به گزارش ایسنا، جلسه علنی امروز سه‌شنبه به ریاست مسعود پزشکیان برگزار شد و گزارش کمیسیون آموزش در مورد حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات در دستور کار امروز مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. براساس گزارش کمیسیون آموزش در خصوص حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات که در مجلس قرائت شد، دانشگاه آزاد به عنوان کارفرما و متولی امور حمل و نقل دانشجویان در واحد علوم تحقیقات و شرکت مهران گشت در این حادثه مقصر هستند. الیاس حضرتی و علی مطهری، دو نماینده تهران نیز از وزیر دادگستری درباره قتل شیرمحمدعلی در زندان فشافویه سوال کردند. همچنین نمایندگان مجلس لایحه موافقت‌نامه بین دو دولت ایران و فنلاند درباره کمک و همکاری متقابل در امور گمرکی را تصویب کرده‌اند. در پایان یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسؤولان اجرای کشور را قرائت کرد.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی کشور که صبح امروز ۲۵ خرداد در پیشخوان مطبوعات عرضه می‌شود، مشاهده می‌کنید. مهمترین تیتر‌های روزنامه‌های اقتصادی امروز شنبه ۲۵ خرداد ماه به بیان مسائلی همچون بازاری که نیامده قیمت ارز را کاهش داد، واردات کالا‌های اساسی آسیبی به تولید نمی‌زند، فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال آینده تخلیه می‌شود، بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است، ترس سوداگران بزرگ اقتصادی عامل اصلی کاهش قیمت دلار، می‌پردازد. همچنین سه راهکار ساماندهی بازار مسکن، احیای صنعت با قانون بهبود فضای کسب و کار، چشم انداز عضویت ایران در سازمان شانگهای، جنگ برای صلح، قیمت جهانی نفت آرام گرفت، سایت بازار ارزی رونمایی شد، شرکت رنو ۶۵ میلیون یورو از ایران خارج کرد، از جمله مهمترین تیتر‌های روزنامه‌های اقتصادی امروز به شمار می‌رود. تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های اقتصادی ۲۵ خرداد ماه به شرح زیر است:
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از مقاومت بدنه دولت نسبت به اجرای قانون بهبود فضای کسب و کار انتقاد کرد وگفت: تصور کارمندان دولت در دستگاه‌های مختلف این است که اگر مانع تراشی نکنند جایگاه شغلی آنها به مخاطره خواهد افتاد. محمد حسین فرهنگی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: چندین گزارش نظارتی درخصوص قانون بهبود فضای کسب و کار در مجلس قرائت و بعضا به مراجع مختلف از جمله دولت و قوه قضائیه ارسال شده است. شوراهای گفت و گو در استان‌ها نیز در اثر تصویب این قانون تشکیل شده و در مواردی هم با آثار خوبی همراه بوده‌اند. یعنی باید تاریخ مشخص و وظایف معین به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شود که این اتفاق امکانپذیر و البته نیازمند عزم عمومی است. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ابراز داشت: لازمه گرفتار نشدن مردم به بروکراسی‌های زائد برای سرمایه گذاری و انتقال امکانات آنها به حوزه تولید، وجود اراده جدی در مسئولان اجرایی است.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد حسین فرهنگی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: چندین گزارش نظارتی درخصوص قانون بهبود فضای کسب و کار در مجلس قرائت و بعضا به مراجع مختلف از جمله دولت و قوه قضائیه ارسال شده است. وی در رابطه با چرایی اجرایی نشدن این قانون افزود: دولت‌ها به دلیل بروکراسی‌های موجود در دستگاه‌های ذیربط عملا این قانون را ابلاغ و اجرا نمی‌کردند و در اثر همین پیگیری‌ها و فشارهای مجلس بوده که شاهد اجرای ۲۰ درصدی این قانون هستیم. شوراهای گفت و گو در استان‌ها نیز در اثر تصویب این قانون تشکیل شده و در مواردی هم با آثار خوبی همراه بوده‌اند. یعنی باید تاریخ مشخص و وظایف معین به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شود که این اتفاق امکانپذیر و البته نیازمند عزم عمومی است. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ابراز داشت: لازمه گرفتار نشدن مردم به بروکراسی‌های زائد برای سرمایه گذاری و انتقال امکانات آنها به حوزه تولید، وجود اراده جدی در مسئولان اجرایی است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
بنا بر گفته فعالان اقتصادی بروکراسی اداری، مالیات، آب و … از عمده‌ترین مشکل کسب و کار و فرار سرمایه گذاران از این استان است. از سوی دیگر فعالان صنعت و تولید استان می‌گویند حذف بروکراسی پیچیده اداری و هماهنگی بین سازمانی راه حل مشکلات تولیدکنندگان است بهبود محیط کسب‌وکار با همکاری سازمان‌های دولتی و نهادی محقق می‌شود. عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان افزود: امروز شرایط عمومی کشور و از جمله اصفهان، انگیزه‌ای برای سرمایه گذاری جدید باقی نگذاشته است. خزانه دار اتاق بازرگانی اصفهان در خصوص قانون بهبود فضای کسب و کار و تاثیر آن به کاهش بروکراسی اداری در اصفهان، گفت: متاسفانه مفاد قانون بهبود فضای کسب و کار در کشور و اصفهان اجرا نمی‌شود. رنجبران تاکید کرد: زمانی که مفاد چنین قانونی اجرا نمی‌شود نباید انتظار بهبود محیط کسب و کار را کشور و استان اصفهان داشت.
مهرمهر1 ماه قبل
هر قانونی که در این شورا به تصویب برسد، قابل اجرا است مگر اینکه نیاز به قانونگذاری دائمی داشته باشد. فولادگر افزود: به نظر می‌رسد دولت تلاش دارد برخی ناکامی‌ها و عدم توفیق‌ها را به موضوع کمبود اختیارات نسبت دهد. عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی گفت: رفراندوم هسته‌ای مشکلی از مشکلات کشور حل نمی‌کند. ما با کشوری روبرو هستیم که به هیچ‌یک از معاهدات بین المللی پایبند نیست و بعد از رفراندوم هسته‌ای از ایران می‌خواهد که رفراندوم موشکی برگزار کند. طرح مسائلی مانند رفراندوم هسته‌ای جز ایجاد تنش فایده‌ای نخواهد داشت مگر اینکه این اظهارات برای انتخابات سال ۹۸ مجلس کارکرد انتخاباتی داشته باشد.
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: مسئله آب با وجود محدودیت‌زا بودن آن بسیار اهمیت دارد و باید به این نکته توجه داشت که کرمان با سرانه ۲ هزار و ۱۰۰ مترمکعب پس از خوزستان دومین استان پرمصرف آب است اما گردش مالی فعلی از مصرف آب در استان حدود ۵ میلیارد دلار است در حالی که می‌تواند به ۲۰ میلیارد دلار برسد. به گزارش ایسنا، «سیدمهدی طبیب‌زاده» در نشست با رؤسا و دبیران کمیسیون‌های اتاق کرمان افزود: در این راستا معاونت کسب و کار یا مرکز کسب و کار را در اتاق کرمان ایجاد می‌کنیم به طوری که تمامی مشکلات فعالان اقتصادی به این مرکز ارسال و سپس به تناسب موضوع به کمیسیون‌های مختلف ارجاع داده می‌شود. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با تاکید بر تدوین نقشه راه چهار ساله هر کمیسیون بیان کرد: همچنین کمیسیون‌ها می‌توانند از تشکیل مثلث دولت، بخش خصوصی و دانشگاه در اتاق، کمک بگیرند تا مسائل را با کمک دانشگاه‌ها پیگیری کنند. طبیب زاده در ادامه انرژی را دومین موضوع مهم عنوان کرد و گفت: اندیشکده انرژی راه‌اندازی و نقشه راه انرژی کرمان تدوین شده که این دو مهم می‌تواند به فعالیت‌ها در این حوزه کمک کند. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان پرداختن به کسب و کارهای نوین، IT و ICT را مورد تاکید قرار داد و گفت: یکی از راه‌های نجات اقتصاد کشور در شرایط نامناسب فضای کسب و کار، توجه جدی به کسب و کارهای نوین است.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، کیوان کاشفی از تشکیل انجمن جوانان کارآفرین کرمانشاه در آینده نزدیک خبر داد و گفت: مجوز تأسیس این انجمن از مراجع مربوطه اخذ شده و به زودی اولین مجمع عمومی آن جهت تایید اساسنامه و تعیین هیات رئیسه تشکیل خواهد شد. عضو هیات رئیسه اتاق ایران گفت: با توجه به اینکه این تشکل در سطح ملی نیز تشکیل خواهد شد تلاش داریم انجمن استان به زودی تاسیس شود تا امکان حضور نمایندگانی از استان در تشکل ملی جوانان کارآفرین داشته باشیم. همچنین ذیل این انجمن کمیته‌های مختلفی دیده شده که ضمن متناظر بودن با کمیسیون‌های تخصصی اتاق امکان حضور در کارگروه‌های مربوطه را خواهند داشت. رئیس اتاق کرمانشاه گفت: تاکنون در ۴ استان این انجمن تاسیس شده و کرمانشاه پنجمین استانی است که موافقت تشکیل را از اتاق ایران دریافت کرده است. کاشفی در پایان اظهار امیدواری کرد که تشکیل این تشکل کمک شایانی به رشد و بالندگی نسل جدیدی از کارآفرینان که سرمایه‌های اصلی اقتصادی استان هستند، بنماید.
ایرناایرنا2 ماه قبل
وی ادامه داد: بر اساس این تفکر، صادرات شمش سرب و روی ممنوع شد و فقط صادرکنندگانی اجازه صادرات پیدا می‌کردند که مجوز وزارت صنعت را داشته باشند. حسینقلی اضافه کرد: کنسانتره صادراتی ارزش افزوده بالایی دارد، اما هیات وزیران و شورای اقتصاد بدون توجه به بررسی‌های کارشناسی و ارزیابی‌های صورت گرفته توسط تشکل‌های صنعتی مربوطه، صادرات کنسانتره را خام فروشی تلقی می‌کنند. وی افزود: هر تن شمش روی در بورس ۳۳ میلیون تومان عرضه شد اما این کالا در بازار ۴۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است؛ این تفاوت نرخ به جیب دلالان می‌رود، چون واسطه‌ها در بورس خرید می‌کنند و در بازار به نرخ ۴۰ میلیون تومان بفروش می‌رسانند. حسینقلی تصریح کرد: دخالت دولت در تعیین قیمت کالا، ضمن ایجاد محدودیت، فساد ایجاد می‌کند. وی یاداور شد: تولیدکننده با وجود گرانی مواد اولیه، ناگزیر از تولید است اما دلالان بدون زحمت و دغدغه سود بادآورده‌ای دارد و هیچگونه برخوردی هم با او انجام نمی‌شود.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از اتاق بازرگانی زنجان، غلامحسین جمیلی در نخستین جلسه میز صادرات سرب و روی کشور در محل اتاق بازرگانی استان زنجان، با بیان اینکه در آینده ارتباط انجمن‌های همگن و کمیته‌های مختلف با اتاق بیشتر خواهد شد، تصریح کرد: هر کجا تجربه واگذاری امور به ذینفعان و فعالان آن بخش صورت گرفته، هم دولت و هم بخش خصوصی منتفع شده‌اند. وی با اشاره به برون سپاری امور در رویکرد سازمان صمت و استقبال از حرکت برون سپاری، ادامه داد: این موضوع هم موجب بلوغ بالاتر بخش خصوصی شده و هم می‌تواند به عنوان بازوی مشورتی فعال در کنار این سازمان اهداف را دنبال کند. رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به راه‌اندازی کمیسیون سرب و روی در دوره جدید فعالیت اتاق بازرگانی زنجان، گفت: بر اساس قانون بهبود فضای کسب و کار، اتاق بازرگانی متولی ساماندهی به همه تشکل‌های ثبت شده در کشور است. جمیلی اظهار داشت: یک کمیته با حضور همه فعالان سرب و روی در میز صادراتی به همراه نماینده‌ای دائمی از استانداری و سازمان صمت، موجب بازدهی هرچه بیشتر این میز صادراتی خواهد شد. وی با اشاره به کاهش صادرات شمش روی طی ماه‌های گذشته نسبت به از دست رفتن بازارهای صادراتی در پی مشکلات به وجود آمده، هشدار داد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
دهنوی گفت: ۵ اقدام مهم و اساسی در حال انجام است که در بهبود فضای کسب و کار اثر کوتاه مدت و بلند مدت خواهد داشت. در روش شناسی سهولت روش‌های کسب و کار ۷۰ روش دیگر نیز احصاشده که می‌تواند موجب بهبود فضای کسب و کار شود. پورابراهیمی گفت: وزارت اقتصاد باید از طریق دولت پنجره واحدی را برای بهبود فضای کسب و کار ارائه دهد. سلاح ورزی گفت: نااطمینان بودن فضای کسب و کار و تعدد بخشنامه‌ها مهمترین موانع پیش روی کسب و کار است. تلاش‌های جدی برای اجرای بهبود قانون فضای کسب و کار شده است همچنان اراده قوی در بدنه اجرایی دولت برای رفع موانع بهبود فضای کسب و کار در دولت وجود ندارد بنابراین یکی از تصمیمات می‌تواند ورود جدی به این مسئله باشد.
ایبناایبنا2 ماه قبل
وی درباره اجرای ناقص قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار خاطرنشان کرد: ناهماهنگی بین دستگاه‌ها، نبودن سیستم پیشتیبانی و اهتمام جدی دستگاه‌ها مهم‌ترین عامل اجرانشدن و یا ناقص اجرا شدن قانون بهبود فضای کسب و کار است. معاون وزیر اقتصاد گفت: شرایط فضای کسب و کار برای همه روشن است. این شرایط تابع شرایط اقتصادی و عوامل بیرونی و درونی کشور است، اما هنوز موفق نشده‌ایم در کمیسیون اقتصادی مجلس گزارش اقدامات انجام شده در بهبود فضای کسب و کار را ارائه کنیم. دهنوی اظهار داشت: با راه اندازی مرکز ارائه مجوز‌ها پنجره واحد کسب و کار استانی با فراتر رفتن از سیستم مجوزها فراهم شده است تا بتوانیم ۳۰ کسب و کار را راه اندازی کنیم و مردم بتوانند از صفر تا صد مراحل راه اندازی کسب و کار را مشاهده و پیگیری کنند. معاون وزیر اقتصاد افزود: بهبود فضای کسب و کار یک اصل مورد قبول دولت هاست، اما گاهی اوقات سیاست‌ها براساس اقتضائاتی برای عبور از دوره بحران انجام می‌شود و بعد از یک دوره مشخص باید سیاست‌ها را بازنگری کرد.

به انتهای لیست رسیدید