قسد

قسد

صدا و سیماصدا و سیما59 دقیقه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از المیادین، آمریکا با مستقر کردن خودرو‌های زرهی خود نزدیک میدان‌های نفتی سوریه، راهبرد جدیدی برای اعمال فشار اقتصادی به دمشق ایجاد کرده است. خودرو‌های زرهی آمریکا بار دیگر در هفت پایگاه اطراف حوزه‌های نفتی شمال سوریه مستقر شدند. فقط واشنگتن نیست که برای دستیابی به نفت سوریه حضور دارد. پس از آنکه الهام احمد رئیس مشترک شورای سوریه دموکراتیک به یک شرکت اسرائیلی ضمانت کتبی برای تصرف در نفت سوریه ارائه کرد، این شرکت در ماه ژوئن گذشته عملیات حفاری نفت را آغاز کرد. درگیری بر سر نفت، هزینه نظامی دمشق را برای باز پس گیری همه جغرافیای سوریه و درآمد‌های آن افزایش خواهد داد.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
ایران (خبرگزاری صداوسیما از نیویورک) انگلستان (خبرگزاری صدا و سیما) روسیه (خبرگزاری رسمی سوریه) (پایگاه اینترنتی سازمان ملل متحد). عربستان (خبرگزاری رویترز) (خبرگزاری رویترز). بلژیک (پایگاه اینترنتی سازمان ملل) (خبرگزاری آناتولی ازبروکسل) امریکا (پایگاه اینترنتی سازمان ملل) (خبرگزاری رویترز) (شبکه تلویزیونی آسوشیتدپرس) مصر (خبرگزاری صداوسیما از قاهره) سوریه (شبکه تلویزیونی العربیه,) کره شمالی (رویترز) یمن (شبکه تلویزیونی المسیره) (شبکه تلویزیونی المسیره). شبکه تلویزیونی المیادین) سازمان ملل (شبکه تلویزیونی العربیه). افغانستان (خبرگزاری آناتولی از کابل) مالی (خبرگزاری رویترز) ایتالیا (پایگاه اینترنتی نشریه ایندیپندنت به نقل از لارپوبلیکا) (شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر) فلسطین اشغالی (خبرگزاری فرانسه از قدس) (شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر) لبنان (شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی) موزامبیک (خبرگزاری فرانسه از ماپوتو) اتحادیه اروپا (شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی) تایلند (خبرگزاری رویترز).
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ما همچنین تلاش‌های بیشتر در چارچوب فرآیند آستانه به منظور همکاری در زمینه نابودی تروریسم در استان ادلب و ثبات اوضاع در منطقه فرات، صورت دادیم. ما همچنین درباره همکاری در بازسازی زیرساخت‌ها در سوریه که برای بازگشت آوارگان به سرزمین شان اقدام مهمی است، گفتگو کردیم. لاوروف درباره مواضع مزورانه آمریکا در قبال سوریه، گفت: آمریکایی‌ها در ابتدا اعلام کردند بر داعش پیروز شدند، سپس اعلام کردند از سوریه خارج می‌شوند، پس از آن برای حمایت از کرد‌ها بازگشتند و سپس حمایت خود از کرد‌ها را متوقف کردند و بعد از آن برای نفت بازگشتند. بعضی فرماندهان قسد به این مسئله تکیه دارند که آمریکا، تشکیل کشور کوچک برای آن‌ها در سوریه را تضمین خواهد کرد. از پاسخ کرد‌ها آگاهی ندارم، اما نشانه‌هایی وجود دارد که عده‌ای ممکن است با این دیدگاه موافق باشند.
ایسناایسنا1 روز قبل
ترکیه از آلمان و آمریکا خواست فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک را بازداشت و تحویل دهند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه «سی ان ان ترکیه»، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: بعد از اینکه معلوم شد مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) قصد دارد به آلمان و آمریکا سفر کند ما از این دو کشور خواستیم او را بازداشت و به ترکیه بازگردانند. فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک ترکیه را به تلاش برای بازگرداندن داعش متهم کرده بود. مظلوم عبدی نسبت به خطر بازگشت داعش هشدار داد و ترکیه را به تسهیل این روند متهم کرد. ترکیه اخیرا عملاتی را علیه نیروهای سوریه دموکراتیک در شمال شرق سوریه انجام داد.
ایسناایسنا1 روز قبل
ارتش ترکیه و گروه‌های سوری مورد حمایتش به روستاهای شمال رقه حمله کردند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ارتش ترکیه و نیروهای ترکمانی مورد حمایت آنکارا حمله گسترده‌ای را علیه پایگاه‌های نیروهای سوریه دموکراتیک در روستاهای «قزعلی، خربه البقر، الجرن و القرنفل و خفیه سالم» در حومه غربی تل ابیض در شمال رقه انجام دادند. به گفته منابع صومعه‌های روستای «خفیه سال» در معرض حمله شدید قرار گرفتند و نیروهای قسد همچنان در داخل صومعه‌ها تحت محاصره هستند. ترکیه اخیرا عملیاتی را علیه نیروهای سوریه دموکراتیک در شمال شرق سوریه انجام داد. انتهای پیام
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
«ابراهیم کالین» سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه سه‌شنبه شب هرگونه معامله جدید نظامی میان کشورش و روسیه در مورد سامانه دفاعی «اس۴۰۰» را در برهه کنونی رد کرد. «ابراهیم کالین» سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه سه‌شنبه شب هرگونه معامله جدید نظامی میان کشورش و روسیه در مورد سامانه دفاعی «اس۴۰۰» را در برهه کنونی رد کرد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، کالین که سه‌شنبه شب در کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت همچنین انصراف از خرید اس-۴۰۰ از روسیه را نیز رد کردوی با اشاره به اینکه ترکیه برای خرید سامانه اس-۴۰۰ با روسیه قرارداد امضا کرده و روند تحویل این سامانه براساس برنامه پیش می‌رود، افزود: در حال حاضر، امضای قرارداد جدید با روسیه در خصوص این سامانه دفاعی مطرح نیست. «کی بیلی هاچیسون» سفیر دائم آمریکا در ناتو پیشتر اعلام کرد، آمریکا همچنان امیدوار است ترکیه از خرید سامانه اس ۴۰۰ روسیه انصراف دهد. به دنبال این آتش بس ۵ روزه در شمال سوریه و امضای تفاهمنامه ۱۰ بندی میان روسیه و ترکیه که ۳۰ مهرماه در بندر «سوچی» برای توقف عملیات نظامی ترکیه منعقد شد، نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) شروع به عقب نشینی از محدوده اعلام شده کردند.

:: هلالی-کنترل دومین نیروگاه بزرگ آبی سوریه بدست ارتش

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
شبه‌نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» تأیید کردند ترکیه و روسیه سر شهرک «تل تمر» و مسیر بین‌المللی «M-۴» به توافق رسیدند و نیروهای ترکیه‌ای باید از این مناطق خارج شوند. اعتمادآنلاین| شبه‌نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» موسوم به قسد، حصول توافق بین روسیه و ترکیه بر سر سوریه را تأیید کردند. او تصریح کرد: بر اساس این توافق، «تمامی طرف‌ها باید از اطراف تل تمر خارج شوند؛ به گونه‌ای که ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان آن به سمت مرزهای اداری رأس العین خواهند رفت. این منبع کرد تاکید کرد: بندهای این توافق از دو روز دیگر، با توقف درگیری در اطراف تل تمر به صورت تدریجی اجرایی خواهد شد و بر اساس آن، نیروهای ترکیه‌ای باید از روستاهای تحت تسلط خود در شمال تل تمر خارج شوند. این توافق ده‌بندی بر تعهد طرفین به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه، تضمین امنیت ملی ترکیه، اقدام مشترک درباره گروه‌های جدایی‌طلب و مقابله با تروریسم تأکید دارد.
ایسناایسنا3 روز قبل
نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) امروز (دوشنبه) اعلام کردند، نیروهای ترکیه و گروه‌های همپیمان با این کشور همچنان به روستاهای شهر «تل تمر» حمله می‌کنند و به توافق آتش‌بس پایبند نیستند. به گزارش ایسنا، روزنامه الیوم السابع نوشت، سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک تصریح کرد: نیروهای ترکیه و گروه‌های همپیمان آنها از زمان توافق آتش‌بس بر ۶۰ روستا کنترل یافته‌اند. پیش از این نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کردند که به توافقی با روسیه و ترکیه برای توقف عملیات نظامی در منطقه تل تمر در حومه حسکه دست یافتند. در همین راستا، دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد، نیروهای ترکیه و همپیمانان‌ آنها از عقب نشینی نیروهای سوریه دموکراتیک از صومعه‌های «شرکراک» واقع در شمال شهر رقه بهره‌برداری کرده و با به کار گیری خودروها و تجهیزات نظامی و لجستیک بر این صومعه‌ها که قرار بود به روسیه تحویل داده شود، کنترل یافتند. انتهای پیام
فارسفارس3 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «عزب مخلوف» وکیل مصری، ابلاغیه‌ای به «حماده الصاوی» دادستان کل مصر تسلیم کرد. شبکه خبری اسکای نیوز گزارش داد که این وکیل، این ابلاغیه را علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تنظیم کرده است. وی در این ابلاغیه از الصاوی خواست که وزیر کشور مصر را ملزم کند که رئیس جمهور ترکیه را «عنصر نامطلوب در مصر» قلمداد کند. به گزارش اسکای نیوز، مخلوف می‌گوید که وی این ابلاغیه را به وکالت از سوی گروهی از کردهای مصر به دادستانی این کشور تحویل داده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده‌اند به ویژه اینکه می‌تواند فرآیند راه‌حل سیاسی در ادلب را تحت‌الشعاع قرار دهد.
ایلناایلنا3 روز قبل
نیروهای دموکرات سوریه (قسد) توافق ترکیه و روسیه در محور شمال شرق سوریه را تأیید کردند. یک مقام فرماندهی قسد که خواست نامش فاش نشود، گفت: «این توافق بین نظامیان روس و ترک پس از مذاکره‌های چندین روزه حاصل شده و ابتکار عمل درباره مناطق استقرار ارتش و نیروهای قسد و ارتش ترکیه از واشنگتن سلب شد». این منبع در ادامه افزود: «نیروهای ترکیه این تصمیم را به اطلاع رؤسای خود رسانده و برای اجرای کامل آن تمایل دارند». پایگاه‌های الکترونیک معارض اعلام کردند که محور کبانه در شمال لاذقیه شاهد درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش و گروه‌های تروریستی همراه با بمباران گسترده جنگنده‌های روسیه بوده است. با توجه به اصرار ارتش سوریه برای بازپس گیری هر ذره از خاک این کشور، اداره خودگردان کرد با ارسال پیامی به دمشق خواستار بهبود گفت‌و‌گوها شده و هر نوع نیتی برای تجزیه کشور را تکذیب کرد.
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی العالم، تحولات شمال سوریه و عقب نشینی نیروهای سوریه دموکراتیک از مناطق مرزی اوضاع را برای نیروهای ترکیه در شمال سوریه بغرنج کرده است. در حالی که بیش از یک ماه از حمله نیروهای ترکیه به شمال سوریه می‌گذرد، عقب نشینی نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) از بخش‌های وسیعی از مناطق مرزی شمال سوریه و استقرار نیروهای ارتش این کشور به جای آنها در منطقه‌ای به وسعت ۷۰۰ کیلومتر مربع، نیروهای ارتش ترکیه را با مشکلات زیادی روبرو کرده است. محافل سیاسی دمشق استقرار نیروهای ارتش سوریه به جای نیروهای قسد را که از مناطق شمالی عقب نشینی کرده‌اند عامل برقراری توازن سیاسی و نظامی در این مناطق می‌دانند. با ادامه تجاوزات ترکیه به سوریه، نقشه جدیدی از گروه‌های نظامی مختلف ترسیم شده است که طی آن حضور نظامی ترکیه و آمریکا با هم درآمیخته است. یکی دیگر از اهداف این کشور نیز باج خواهی از سوریه و عراق و نیز طولانی کردن بحران در سوریه است.
ایسناایسنا3 روز قبل
نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کردند که به توافقی با روسیه و ترکیه برای توقف عملیات نظامی در منطقه تل تمر در حومه حسکه دست یافتند. به گزارش ایسنا، به نقل از المنار، یکی از مسئولان برجسته نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) اعلام کرد که توافق این نیروها با روسیه و ترکیه شامل توقف عملیات نظامی در تل تمر و عقب‌نشینی نیروهای قسد و نیروهای ترکیه و گروه‌های ارتش آزاد به مسافت سه کیلومتری از جاده بین المللی بین استان‌های حسکه و حلب است. این مسئول تأکید کرد که نیروهای سوریه دموکراتیک از مناطق بین تل تمر و روستای سوده عقب‌نشینی خواهند کرد. گروه‌های «ارتش آزاد» نیز از روستاهای اطراف در تل تمر به سمت شهر رأس العین در حومه شمال غربی حسکه عقب‌نشینی کردند. این توافق چهارشنبه اجرایی خواهد شد.
فارسفارس3 روز قبل
شبه‌نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» تأیید کردند که ترکیه و روسیه بر سر شهرک تل تمر و مسیر بین‌المللی «M-۴» به توافق رسیدند و نیروهای ترکیه‌ای باید از این مناطق خارج شوند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، شبه‌نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» -موسوم به قسد- حصول توافق بین روسیه و ترکیه بر سر سوریه را تأیید کردند. وی تصریح کرد، بر اساس این توافق، «تمامی طرف‌ها باید از اطراف تل تمر خارج شوند؛ به گونه‌ای که ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان آن به سمت مرزهای اداری رأس العین خواهند رفت. این منبع کرد خاطرنشان کرد، بندهای این توافق از دو روز دیگر، با توقف درگیری در اطراف تل تمر به صورت تدریجی اجرایی خواهد شد و بر اساس آن، نیروهای ترکیه‌ای باید از روستاهای تحت تسلط خود در شمال تل تمر خارج شوند. این توافق ده‌بندی بر تعهد طرفین به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه، تضمین امنیت ملی ترکیه، اقدام مشترک درباره گروه‌های جدایی‌طلب و مقابله با تروریسم تأکید دارد.
نامه‌نیورنامه‌نیور4 روز قبل
مواضع نظامی آمریکا در استان‌های مختلف سوریه به شرح زیر است: پنج موضع در استان حسکه (شمال شرق سوریه) در مناطق «رمیلان»، «الوزیر»، «تل بیدر»، «صوامح صباح الخیر» و «الشدادی». پنج مرکز نظامی در رقه (شمال شرق سوریه) در مناطق «الطبقه»، «حاوی الهوا»، «جزرا»، «معمل السکر» و «عین عیسی». پنج موضع در عین العرب (کوبانی) از توابع استان حلب (شمال سوریه) در مناطق «خراب العشق»، «السبت»، «الجلبیه»، «مشتی نور» و «صرین». پایگاه التنف در مثلث مرزهای صحرایی سوریه، اردن و عراق که نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در آن مستقر هستند. در جنوب نیز نیروهای روسیه در پایگاه نظامی «تدمر» در مرکز صحرای سوریه در استان حمص و دو فرودگاه نظامی «الشعیرات» و «طیاس» شناخته شده با نام «تی‌فور» در همین استان حضور دارند.
ایسناایسنا4 روز قبل
مواضع نظامی آمریکا در استان‌های مختلف سوریه به شرح زیر است: پنج موضع در استان حسکه (شمال شرق سوریه) در مناطق «رمیلان»، «الوزیر»، «تل بیدر»، «صوامح صباح الخیر» و «الشدادی». پنج مرکز نظامی در رقه (شمال شرق سوریه) در مناطق «الطبقه»، «حاوی الهوا»، «جزرا»، «معمل السکر» و «عین عیسی». پنج موضع در عین العرب (کوبانی) از توابع استان حلب (شمال سوریه) در مناطق «خراب العشق»، «السبت»، «الجلبیه»، «مشتی نور» و «صرین». پایگاه التنف در مثلث مرزهای صحرایی سوریه، اردن و عراق که نیروهای آمریکا و ائتلاف بین‌المللی در آن مستقر هستند. در جنوب نیز نیروهای روسیه در پایگاه نظامی «تدمر» در مرکز صحرای سوریه در استان حمص و دو فرودگاه نظامی «الشعیرات» و «طیاس» شناخته شده با نام «تی‌فور» در همین استان حضور دارند.
ایسناایسنا4 روز قبل
فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک، رئیس جمهور ترکیه را به اخاذی از جهان با سوءاستفاده از موضوع داعشی‌های بازداشتی در کشورش متهم کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک گفت: راه حل توقف اخاذی ترکیه از جهان، برپایی دادگاه بین‌المللی در شمال شرق سوریه و محاکمه نیروهای داعشی به دلیل جنایت‌هایی است که مرتکب شده‌اند. وی گفت: نیروهای سوریه دموکراتیک اسنادی در اختیار دارند که نشان می‌دهد آنکارا از داعشی‌ها در حمله اخیرش به شمال شرقی سوریه استفاده کرده است. همچنین خانواده‌ای با تابعیت آلمانی و با اصالت عراقی از ترکیه اخراج و سرپرست این خانواده هنگام ورود به برلین بازداشت شد. انتهای پیام
مهرمهر4 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیاالیوم، مظلوم عبدی فرمانده نیروهای قسد اعلام کرد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با زندانیان داعشی از دنیا باج می‌گیرد. وی در توییتی تاکید کرد: ما اسناد محکمی در اختیار داریم که نشان می‌دهد که ترکیه از بسیاری از تروریستهای داعشی در حمله خود به شمال سوریه استفاده می‌کند. عبدی خواستار برگزاری دادگاه بین المللی در شمال سوریه برای توقف باج گیری ترکیه از دنیا و درهم شکستن طرحها و بیان حقیقت شد. شایان ذکر است که نهم اکتبر گذشته ترکیه عملیات موسوم به چشمه صلح را در شمال شرق سوریه آغاز کرد. در ۱۷ اکتبر آنکارا عملیات خود را متوقف کرد و در ۲۲ اکتبر در نشستی در سوچی توافقی میان ترکیه و آنکارا درباره اوضاع شمال شرق سوریه امضا شد.
ایسناایسنا5 روز قبل
فرمانده کل نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) از مصر به خاطر موضع‌گیری علیه عملیات اخیر ترکیه علیه کردهای سوریه تشکر و قدردانی کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت النشره لبنان، مظلوم عبدی، فرمانده کل نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در واکنش به موضع‌گیری دولت مصر علیه عملیات ترکیه علیه کردهای سوریه موسوم به «چشمه صلح» اظهار کرد: از مصر به خاطر رد عملیات نظامی ترکیه و اصرار آن بر حفظ تمامیت ارضی سوریه و همچنین حمایت از ملت سوریه در مقابل تجاوز ترکیه تشکر و قدردانی می‌کنیم. سامح الشکری، وزیر خارجه مصر نیز در سخنانی در اجلاس جنبش عدم تعهد در شهر باکو، عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را «اشغالگری» و «تجاور به خاک سوریه» دانسته بود. مظلوم عبدی در ادامه از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و «نقش آن در زمینه مقابله با گروه تروریستی داعش» تشکر کرد. فرمانده کل نیروهای قسد تصریح کرد: همانطور که ائتلاف بین‌المللی روز گذشته تأکید کرد، داعش باید کاملا شکست داده شود و دستاوردهای ما در برابر تهدیدات منطقه‌ای نیز محافظت شود.
عصر ایرانعصر ایران6 روز قبل
فرستاده ویژه آمریکا به سوریه اعلام کرد: ما از نیرو‌های سوریه دموکراتیک و نه از افراد خاصی در این نیرو‌ها حمایت می‌کنیم و این حمایت موقت و مرحله‌ای است. به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی، جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا به سوریه عنوان داشت: ما از نیرو‌های سوریه دموکراتیک (قسد) و نه از اشخاص خاصی (در اشاره به فرهاد عبدی شاهین و مظلوم کوبانی، از شخصیت‌های برجسته در قسد) حمایت می‌کنیم. این اظهارات جفری پس از پایان نشست‌های ائتلاف بین المللی ضد داعش در مقر وزارت خارجه آمریکا مطرح شد. وی با بیان اینکه آوارگان به شمال سوریه فرستاده خواهند شد، گفت که این عملیات بر اساس اصول کمیساریای عالی امور آوارگان سازمان ملل خواهد بود. وی در پاسخ به سوالی در خصوص حمایت آمریکا از فرهاد عبدی شاهین گفت: آمریکا از اشخاص حمایت نمی‌کند، ما از نیرو‌های سوریه دموکراتیک حمایت می‌کنیم و این حمایت موقت و مرحله‌ای است.
تسنیمتسنیم6 روز قبل
درست در شرایطی که رسانه‌های وابسته به حزب حاکم٬ نتایج دیدار اردوغان و ترامپ را بسیار مهم و ارزشمند تلقی می‌کنند٬ مخالفین بر این عقیده‌اند که این سفر٬ صرفا در حد یک نمایش رسانه‌ای باقی ماند. دو روایت متفاوت از حضور سناتورها در دیدار اردوغان ترامپرجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه٬ در راه بازگشت به کشورش و در داخل هواپیما به رسم سالیان اخیر٬ با روزنامه‌نگاران همراه خود گفت‌وگو کرد. اردوغان در این گفت‌وگوی نسبتا طولانی٬ گفته است: «به جناب ترامپ گفتم: اجازه بدهید من با اعضای کنگره آمریکا صحبت کنم و آنها را اقناع کنم. ترامپ با بسیاری از رهبران دنیا رفتار صمیمانه دارد اما هیچ رهبری به اندازه اردوغان٬ در دیدار با ترامپ به همه خواسته‌هایش نرسید. » در مقابل٬ میشل کرولی خبرنگار نیویورک تایمز نیز نوشته است: «آخرش معلوم نشد که دیدار اردوغان و ترامپ٬ دقیقا چه نتیجه‌ای داشت.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
کرملین فاش کرد، روسیه و ترکیه درباره مساله خروج داعشی‌های بازداشت شده در سوریه با یکدیگر رایزنی کردند. سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه پیشتر گفته بود، آلمان و هلند قصد خود برای تحویل گرفتن شهروندان داعشی خود همراه با خانواده‌هایشان را اعلام کردند. مسؤولان آنکارا روز دوشنبه روند اخراج داعشی‌های بازداشت شده در زندان‌های ترکیه به کشورهایشان را آغاز کردند. ترکیه سه تکفیری آمریکایی، آلمانی و دانمارکی را به کشورشان بازگردانده و قصد دارد هفت تکفیری آلمانی دیگر را از ۱۴ ماه جاری میلادی به آلمان بازگرداند. ترکیه پیشتر از کوتاهی کشورهای اروپایی در مساله تکفیری‌های خارجی انتقاد و اعلام کرده بود، ترکیه هتل داعشی‌های بازداشت شده، نیست.
ایلناایلنا1 هفته قبل
وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ۶۰۰ نظامی این کشور در سوریه می‌مانند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا گفت که پس از تکمیل خروج جزئی نظامیان آمریکایی از سوریه، همچنان ۶۰۰ نظامی در این کشور باقی می‌مانند. وی ادامه داد: «ما هزار نظامی در سوریه داریم که فقط ۴۰۰ نفر از آنها را خارج کرده‌ایم». مارک اسپر در بخشی دیگری از سخنان خود گفت که آمریکا به حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) ادامه خواهد داد. وی در این‌باره گفت: «ما همچنان نیروهای دموکراتیک سوریه را شریک خود می‌دانیم و به آنها کمک می‌کنیم».
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشیک مقام ارشد دولت واشنگتن مدعی است آمریکا هیچ قصدی برای خاتمه بخشیدن به اتحاد با نیروهای دموکراتیک کرد سوری ندارد- اظهارنظری که همزمان با سفر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه به کاخ سفید، می‌تواند به منزله نادیده‌گرفتن خواست وی مبنی بر قطع حمایت از «قسد» باشد. اخبار بین‌الملل- این مقام بلندپایه که نامی از وی برده نشد؛ در ادامه ادعاهای خود افزود: قصدی برای قطع این همکاری وجود ندارد. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که آمریکا حدود یک ماه پیش، با عقب‌کشیدن نظامیان خود از شمال سوریه، راه را برای تهاجم نظامی ترکیه علیه قسد باز کرد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک مقام ارشد دولت واشنگتن مدعی است آمریکا هیچ قصدی برای خاتمه بخشیدن به اتحاد با نیروهای دموکراتیک کرد سوری ندارد- اظهارنظری که همزمان با سفر رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه به کاخ سفید، می‌تواند به منزله نادیده‌گرفتن خواست وی مبنی بر قطع حمایت از «قسد» باشد. این مقام بلندپایه که نامی از وی برده نشد؛ در ادامه ادعاهای خود افزود: قصدی برای قطع این همکاری وجود ندارد. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که آمریکا حدود یک ماه پیش، با عقب‌کشیدن نظامیان خود از شمال سوریه، راه را برای تهاجم نظامی ترکیه علیه قسد باز کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
(صداوسیما) لبنان: _ معترضان لبنانی روز سه شنبه با آتش زدن لاستیک در چندین بخش از این کشور از جمله بیروت پایتخت، مسیر‌ها را مسدود کردند. (آسوشیتدپرس) اکوادور: - کارلوس پرز وزیر نفت اکوادور روز سه شنبه با اعلام استعفای خود، آن را تصمیمی شخصی برای صرف وقت بیشتر با خانواده‌اش خواند. (ای پی تی ان) فلسطین اشغالی: با شهادت دو فلسطینی دیگر آمار شهدای روز سه شنبه در غزه به هفت نفر رسیده است. (المیادین) سوریه: - باند‌های وابسته به داعش در دیرالزور سوریه فعال شده و یک عضو قسد (نیرو‌های سوریه دموکراتیک) را کشته‌اند. (صداوسیما) پاکستان: - دولت پاکستان با خروج مشروط «نواز شریف» نخست وزیر سابق از کشور موافقت کرد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سانا، منابع سوری از درگیری میان ارتش سوریه و ارتش ترکیه در حومه تل تمر در شمال استان حسکه خبر دادند. خبرنگار سانا گزارش داد: ارتش سوریه در حال نبرد سنگین با نیروهای اشغالگر ترکیه‌ای در محور روستاهای المناخ و المحمودیه در حومه تل تمر در شمال استان حسکه است. این در حالی است که طی روزهای گذشته ارتش سوریه یک روستا را در شمال سوریه از دست ارتش ترکیه و شبه نظامیان وابسته به آن خارج کرده بود. شایان ذکر است که چندی قبل هم خبرنگار سانا، از درگیری‌های شدید میان ارتش سوریه و ارتش ترکیه در حومه راس العین در شمال شرق سوریه خبر داده و اعلام کرده بود که نبرد سنگینی در تل الورد در حومه راس العین میان ارتش سوریه و نظامیان اشغالگر ترکیه در جریان است. خبرنگار سانا گزارش داده بود: ساکنان منطقه در حال فرار به شکل گسترده از منطقه درگیر هستند.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
این نامه خشم مخالفین اردوغان را نیز به دنبال داشته و آن را توهینی به ملت ترکیه دانستند. مخالفین چه می‌گویند؟ کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ مهم‌ترین مخالف اردوغان در فضای سیاسی ترکیه و در عین حال٬ مهم‌ترین مخالف سفر رئیس جمهور این کشور٬ به آمریکا است. یکی دیگر از مخالفین سفر اردوغان به آمریکا٬ فاتح اربکان است. دستاورد چه خواهد بود؟ تقریبا اغلب تحلیل‌گران و کارشناسان سیاسی ترکیه در روزهای اخیر٬ بر این موضوع تاکید کرده‌اند که در شرایط فعلی٬ سفر اردوغان به آمریکا٬ دستاورد قابل عرضی نخواهد داشت. شواهد نشان می‌دهند که برخلاف خواست اردوغان٬ همکاری آمریکا با ی. پ. گ و قسد یعنی نهادهای اقماری پ. ک. ک در شمال سوریه ادامه پیدا خواهد کرد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
اما چند روز بعد٬ مقامات آمریکا شروع به گلایه کرده و تصویر جدیدی از موقعیت نهادهای اقماری پ. ک. ک در شمال سوریه ترسیم کردند. در همان روز٬ روزنامه ینی آکیت از ارگان‌های رسانه‌ای حزب عدالت و توسعه نیز در تیتر و خبر صفحه نخست خود نوشت: «گشت مشترک واحدهای گشتی روسیه و ترکیه در شمال سوریه بی‌فایده است. نکته جالب در مورد تمایل برای ادامه حضور نیروهای آمریکایی در سوریه٬ ربط دادن این موضوع با نفت سوریه است. همچنین رسانه‌های کردی منطقه اعلام کرده‌اند که ۴ درجه‌دار سوریه در شرق فرات و در درگیری با نیروهای ترکیه جان خود را از دست داده‌اند. تهدیدات اردوغان مبنی بر احتمال آغاز مجدد درگیری در شمال سوریه٬ همزمان شده با سفر او به آمریکا.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
مرور شرایط سیاسی و موازنات حزبی در ترکیه٬ چنین نشان می‌دهد که شاهد یک بازی شطرنج حساس پیچیده بین اردوغان و کلیچدار اوغلو هستیم. کلیچدار اوغلو همچنین تلاش می‌کند روابط خوبی با شاگردان اربکان در حزب اسلامگرای سعادت برقرار کند و همه چیز را در فضایی مطلوب پبش ببرد. اما اردوغان دمی از حمله باز نمی‌ایستد و می‌گوید: «اگر چه اسم این ائتلاف را ائتلاف ملت گذاشته‌اند. از آنجایی که باباجان توانمندتر از گل و داوود اوغلو است٬ اردوغان ترجیح داده فقط با او دیدار کند. در همین حال٬ کلیچدار اوغلو نیز تلاش می‌کند خود را به باباجان٬ گل و دیگران نزدیک کند و یک ائتلاف گسترده علیه اردوغان و ائتلاف جمهور به وجود بیاورد.

به انتهای لیست رسیدید