قیمت مسکن در سال ۹۷

قیمت مسکن در سال ۹۷

تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 هفته قبل
آذرماه امسال در حالی ۲۱ هزار معامله خرید مسکن در کل کشور انجام شد که این میزان در مقایسه با حجم معاملات خرید مسکن در آبان‌ماه دو برابر افزایش داشته است. آمارها نشان می‌دهد در آخرین ماه از فصل پاییز حجم معاملات خرید مسکن در همه شهرهای کشور بدون در نظر گرفتن تحولات مسکن تهران، بعد از گذشت ۴ ماه پنج رقمی شده و از ثبت ۱۰هزار معامله خرید مسکن در طول یک‌ماه فراتر رفته است. علت رشد معاملات کشوری مسکنبا این حال بازار معاملات خرید مسکن سایر شهرهای کشور نیز دقیقا به همان علتی که بازار مسکن تهران در آذرماه با افزایش حجم معاملات خرید آپارتمان مواجه شد، رشد چشمگیر تعداد معاملات خرید مسکن را تجربه کرد. بررسی‌ها بر پایه آمارهای سامانه رهگیری معاملات مسکن نشان می‌دهد اوج میانگین قیمت مسکن در ۳۱ مرکز استان کشور مربوط به تیرماه امسال بوده است. پیش از این مرکز آمار ایران نیز در گزارشی از تحولات کشوری بازار مسکن میانگین قیمت مسکن در همه شهرهای کشور در تابستان سال‌جاری را منتشر کرد؛ درحالی‌که داده‌‌های سامانه رهگیری معاملات مسکن میانگین قیمت مربوط به ۳۱ مرکز استان کشور را نشان می‌دهد اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار مربوط به میانگین قیمت مسکن همه شهرهای کشور در دومین فصل سال‌جاری است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
طی ۸ ماهه سال‌جاری فولاد خام ۶٫۲ درصد رشد، سیمان ۱۰٫۳ درصد و کاتد مس ۱۰٫۲ درصد رشد تولید داشتند. حوزه دیگری که طی ۸ ماهه سال‌جاری مردم کاهش تولید آن را به‌خوبی لمس کردند، خودرو است. حوزه پتروشیمی هم برای اولین بار کاهش تولید را طی مدت یاد شده تجربه کرده است. با توجه به کاهش تولید در برخی از کالاها قرار شده بود که در قالب اقتصاد مقاومتی تسهیلات به واحدهای صنعتی تزریق شود. بدون احتساب واحد مذکور تغییرات میزان پیش‌بینی سرمایه‌گذاری در ۸ ماهه سال‌جاری افزایش ۱۱٫۳ درصدی را نشان می‌دهد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
یکی از نکات مهم اعلام شده در مورد بودجه سال آینده، اعلام اهداف کلان در نظر گرفته شده برای آن بود. درآمدهای نفتی در بودجه اصلاحی امسال، در حدود ۵۷ هزار میلیارد تومان تخمین زده شده بود که تحقق ۸ ماهه آن، معادل ۷/ ۴۲ هزار میلیارد تومان است. همچنین ۱۰ هزار میلیارد تومان باقی‌مانده نیز از طریق انتشار اوراق اسلامی بازپرداخت خواهند شد. با توجه به جدول بودجه سال ۹۹ کمیته امداد می‌توان متوجه شد که بودجه این نهاد تفاوت محسوسی نسبت به سال گذشته نداشته است. به طور کلی، بدون اینکه بخواهیم به اعداد و ارقام بودجه سال آتی نگاه کنیم، این فرآیند فقط به تصفیه اقتصاد ما از داخل احتیاج دارد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
خودآزمایی دولت درباره اقدامات انجام شده در بخش مسکن در سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه یک تابلوی بدخیم از بازار ملک در سال ۹۷ را ترسیم کرده است. وضعیت این متغیرها در سال گذشته، در مجموع نشان می‌دهد بازار مسکن هم‌اکنون به خصوص برای کم‌درآمدها وضعیتی نامطلوب و نامناسب دارد. این در حالی است که در همین گزارش، عملکرد دولت در مسکن حمایتی به‌عنوان یکی از تکالیف اصلی برنامه ششم توسعه «صفر» اعلام شده است. اما عملکرد دولت در این حوزه نشان می‌دهد این شاخص در سال ۹۷ معادل ۱۱ سال بوده است. این متغیر نیز نشان از وخامت اوضاع در بازار مسکن در سال ۹۷ دارد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 ماه قبل
دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان بیان کرد که در حال مکاتبه با دولت برای افزایش سقف وام خرید به ۳۰۰ میلیون تومان و وام ساخت به ۲۵۰ میلیون تومان است. دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان از ارائه پیشنهاد افزایش وام خرید مسکن به ۳۰۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۲۰ ساله به دولت خبر داد و گفت: ‌ برای وام ساخت هم پیشنهاد افزایش به ۲۵۰ میلیون تومان را داده‌ایم. به گزارش تجارت‌نیوز، فرشید پورحاجت در واکنش به اظهارات مدیر امور اعتباری بانک مسکن درباره پرداخت وام ۱۷۰ میلیون تومانی ساخت مسکن، اظهار کرد: وام ساخت در بازار مسکن موضوع جدیدی نیست و بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار وام ساخت سازندگان حرفه‌ای در صورت استفاده از فناوری‌های نوین ۱۷۰ میلیون تومان با سود ۱۸ درصدی است. دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با تصریح به اینکه وام خرید و ساخت مسکن در شرایط کنونی کارایی خود را هم برای خریداران و هم برای سازندگان از دست داده است، ‌ گفت که در حال مکاتبه با دولت برای افزایش سقف وام خرید به ۳۰۰ میلیون تومان و وام ساخت به ۲۵۰ میلیون تومان است. وی ابراز کرد: ‌ پیشنهادات مربوط به افزایش سقف وام خرید و ساخت مسکن را به دولت ارائه داده‌ایم، واقعیت آن است که بانک‌ها هیچ‌گاه از پرداخت تسهیلات متضرر نمی‌شوند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
عملا CNG در نقش یک ضربه‌گیر برای تحمل تبعات افزایش قیمت بنزین ظاهر شد. یکی دیگر از عواملی که باعث شد سهم CNG در سبد سوخت کشور افزایش نیابد، مسأله تعداد و توزیع جایگاه‌های CNG است. کاهش شدید تعداد معاملات مسکن نسبت به وضعیت عادی این بازار، کاهش قابل توجه قیمت‌ها را درپی نداشته است. با این حال اکنون به نظر می‌رسد روند صعودی تا حدی کند شده و برخی خودروها از افزایش قیمت بازمانده‌اند. اما در این میان، خودروهایی نظیر پراید، پژو ۴۰۵ و نمونه‌های دوگانه یا گازسوز خودروها همچنان پیشتاز افزایش قیمت هستند.
فارسفارس1 ماه قبل
مصطفی قلی‌خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که چون بنزین گران شده پس قیمت مسکن هم گران می‌شود، گفت: چهار مؤلفه بورس، طلا، ارز و حامل‌های انرژی بر قیمت مسکن اثر می‌گذارند اما این بار تفاوت‌هایی برای این موضوع باید قائل شد؛ چرا که رشد جهشی قیمت مسکن در سال ۹۷ باعث شد تا قدرت خرید به گونه‌ای کاهش یابد که امروز علیرغم گران شدن بنزین دیگر شاهد رشد قیمت مسکن نباشیم. وی ادامه داد: ‌ تجربه نشان داده است که وقتی قدرت خرید پایین باشد هیچ مؤلفه‌ای نمی‌تواند قیمت مسکن را تحت تأثیر قرار دهد همانطور که در دولت نهم و دهم قیمت بنزین افزایش یافت اما باز هم قیمت مسکن افزایش نداشت. خسروی با تأکید بر اینکه برخی در توهمات خود تصور می‌کنند که چون بنزین گران شده پس مسکن هم گران خواهد شد، اظهار داشت: شک نکنید که چون قدرت خرید متقاضیان مسکن پایین است قیمت مسکن افزایش نمی‌یابد چون اصلا کشش رشد قیمت برای مسکن قابل تصور نیست. رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که آیا رشد معاملات مسکن در آذر ماه نسبت به آبان ماه دلیل خاصی دارد، ‌گفت: به هر حال برخی از متقاضیان واقعی مسکن با آغاز ماه ربیع اقدام به ورود به بازار مسکن و جست‌وجو برای خرید مسکن کردند بنابر این نمی‌توان گفت که رشد معاملات مسکن با گران شدن بنزین رابطه دارد. این آمار نشان می‌دهد که ۳۴ درصد نسبت به سال گذشته تعداد معاملات کاهش داشته است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 ماه قبل
تازه‌ترین روایت رسمی از وضعیت ساخت وسازهای کشوری مسکن از عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار ساخت واحدهای مسکونی حکایت دارد. همین موضوع منجر به افزایش ۱۵ درصدی حجم ساخت وساز در کشور در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ شد. در بهار امسال حجم فروش مسکن در معاملات کشوری واحدهای مسکونی در مقایسه با بهار سال قبل ۳۰ درصد کاهش یافت. این میزان در بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷ نیز با افت ۲۳ درصدی مواجه شد. در دو استان یعنی استان‌های آذربایجان‌غربی و البرز نیز در بهار ۹۸ حجم ساخت وسازها در مقایسه با بهار ۹۷ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
* آرمان ملی- متهم ردیف اول نابسامانی بازار مسکن کیست؟ روزنامه ابتکار درباره بازار مسکن گزارش داده است: ‌وقتی صحبت از تحریم‌ها به میان می‌آید، بسیاری از افراد گمان می‌کنند که بخش مسکن کمتر در مقابل تیر خلاص تحریم‌ها قرار می‌گیرد. البته کارشناسان نظرات مشخص و متفاوتی را برای گرانی‌ها داشته و عوامل متعددی را موثر در افزایش قیمت مسکن می‌دانند. در این رابطه یکی از قطعه‌فروشان که تمایل به معرفی خود نداشت به «جهان‌صنعت» می‌گوید: علت این افزایش قیمت، بالا بردن قیمت از سوی قطعه‌سازان است و قطعه‌فروشان نیز ناچار به افزایش قیمت هستند. نقش بنزین در افزایش قیمت خودرومنحنی قیمت خودروها پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین در جمعه دو هفته پیش، روندی صعودی به خود گرفت و حتی خودروهای پر مصرف بنزینی نیز مشمول این ماجرا شدند. افزایش قیمت خودرو از آن جهت تعجب‌برانگیز است که با در نظر گرفتن آنکه بنزین و خودرو کالای مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند، باید با افزایش قیمت بنزین، تقاضا و به تبع آن قیمت خودرو کاهش یابد به‌خصوص آنکه خودروسازان نیز در این مدت هیچ‌گونه افزایش قیمت خودرو نداشته‌اند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
تازه‌ترین روایت رسمی از وضعیت ساخت وسازهای کشوری مسکن از عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار ساخت واحدهای مسکونی حکایت دارد. این نارسایی به‌صورت یک فرآیند و یک چرخه معیوب ادامه خواهد یافت و مشکلات موجود در بازار مسکن را دامن زده و افزایش می‌دهد. عقب‌نشینی عمیق‌تر در تهرانبررسی‌های «دنیای اقتصاد» بر پایه آمارهای رسمی نشان می‌دهد عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار ساخت وساز مسکن در تهران به مراتب بیشتر از عقب‌نشینی سازنده‌ها از بازار کشوری ساخت وساز است. این میزان در بهار ۹۸ در مقایسه با بهار ۹۷ نیز با افت ۲۳ درصدی مواجه شد. بنابراین اثر این رویداد بر بازار ساخت‌وساز تهران نیز به مراتب بیش از اثری است که رکود و افزایش قیمت مسکن بر بازار ساخت وساز در سایر استان‌ها بر جای گذاشته است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
فاصله قیمت مسکن بین شمال و جنوب پایتخت که خرداد امسال به اوج خود رسیده بود در حال حاضر کاهش پیدا کرده؛ اما هنوز تا سطح متعارف (پایان رکود) فاصله دارد. در دوره‌های جهش قیمت، این رابطه به سمت افزایش نسبت قیمت واحدهای مسکونی در نیمه شمالی شهر تهران به قیمت مسکن در نیمه جنوبی شهر حرکت می‌کند. کارشناسان مسکن احتمال وقوع سناریوی دوم یعنی افزایش قیمت مسکن در مناطق جنوبی شهر تهران را کمرنگ می‌دانند، اما پیش‌بینی می‌کنند با افت بیشتر قیمت مسکن در نیمه شمالی تهران این رابطه از دست‌رفته بازیابی شود. به این معنی که میانگین قیمت مسکن در مناطق شمالی تهران ۳/ ۲ برابر میانگین قیمت مسکن در نیمه جنوبی شهر بود. به این معنا که در خرداد‌ ۹۸ میانگین قیمت مسکن در مناطق یک تا ۶ شهر تهران (مناطق واقع در نیمه شمالی پایتخت) ۷/ ۲ برابر بیشتر از متوسط قیمت مسکن در نیمه جنوبی پایتخت بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
به این ترتیب کمترین تورم فصلی در بازار املاک تهران در تابستان ۹۸ برای خرید آپارتمان و بیشترین نرخ نیز برای بازار زمین به ثبت رسید. با این حال اگر چه تغییرات صعودی قیمت زمین نیز به فاصله کوتاهی بعد از رشد قیمت مسکن در سال ۹۷ شروع شد اما طی این مدت، ‌ شیب رشد قیمت زمین به مراتب بیشتر از قیمت مسکن بوده است. دو علت درباره سبقت تورمی بازار زمین از بازار مسکن مطرح است. تقاضای سرمایه‌ای در بازار زمین (تقاضای غیرمصرفی در این بازار در مقایسه با تقاضای مصرفی که از سمت سازنده‌ها وجود دارد)، به مراتب بیشتر از تقاضای سرمایه‌ای آپارتمان، از بنیه مالی بالا برخوردار است. بنابراین طبیعی است اثر خریدهای سرمایه‌ای در بازار زمین نیروی بیشتری برای جهش قیمت در مقایسه با اثر خریداران سرمایه‌ای بازار مسکن، وارد کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، در حالی که منطقه ۴ تهران، یکی از ۳ منطقه پرتقاضا برای خرید مسکن محسوب می‌شود اما قیمت هرمترمربع واحد مسکونی در این منطقه نسبت به مناطق (۱، ۲، ۳، ۵، ۶) متعادل‌تر است. درواقع بیشترین رشد قیمت مسکن در سال ۹۷ رخ می‌دهد و با ثبت ۴۰ درصد افزایش قیمت در صدر قرار می‌گیرد. در این خصوص سلمان خادم المله، کارشناس بازار مسکن، ثبات بازارهای رقیب از یک طرف و سیاست‌های انبساطی دولت را منجر به رونق نسبی بازار مسکن در مهرماه دانست و گفت: به اعتقاد من افزایش ۲۲ درصدی معاملات تحول چشمگیری محسوب نمی‌شود. به گفته او در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن معاملات بازار مسکن در سطح فعلی باقی خواهد ماند. بازار مسکن همچنان ظرفیت کاهش قیمت مسکن را دارد و اینگونه نیست که بگوییم قیمت مسکن به کف رسیده است.
ایران‌جیبایران‌جیب2 ماه قبل
در حالی که منطقه ۴ تهران، یکی از ۳ منطقه پرتقاضا برای خرید مسکن محسوب می‌شود اما قیمت هرمترمربع واحد مسکونی در این منطقه نسبت به مناطق (۱، ۲، ۳، ۵، ۶) متعادل‌تر است. درواقع بیشترین رشد قیمت مسکن در سال ۹۷ رخ می‌دهد و با ثبت ۴۰ درصد افزایش قیمت در صدر قرار می‌گیرد. در این خصوص سلمان خادم المله، کارشناس بازار مسکن، ثبات بازارهای رقیب از یک طرف و سیاست‌های انبساطی دولت را منجر به رونق نسبی بازار مسکن در مهرماه دانست و گفت: به اعتقاد من افزایش ۲۲ درصدی معاملات تحول چشمگیری محسوب نمی‌شود. به گفته او در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن معاملات بازار مسکن در سطح فعلی باقی خواهد ماند. بازار مسکن همچنان ظرفیت کاهش قیمت مسکن را دارد و اینگونه نیست که بگوییم قیمت مسکن به کف رسیده است.
فارسفارس2 ماه قبل
در حالی که معاملات مسکن در شش ماه ابتدایی سال جاری روند نزولی به خود گرفته و حتی قیمت‌ها افت داشت، اما گزارش‌ها از رشد ۲۱ درصدی خرید و فروش و ثبات قیمت مسکن در مهر ماه حکایت دارد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، پس از رشد جهشی قیمت مسکن در سال ۹۷ میزان معاملات مسکن به دلیل کاهش قدرت خرید مسکن افت قابل توجهی پیدا کرد، به طوری که معاملات مسکن در شش ماه نخست سال جاری، میزان افت قابل توجهی پیدا کرد و به گفته فعالان بازار مسکن این کاهش تعداد معاملات در سال‌های گذشته بی سابقه بوده است. بر اساس این گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در تازه‌ترین تحلیل خود از بازار معاملات مسکن و همچنین قیمت واحدهای مسکونی گزارش می‌دهد که قیمت‌ها در بازار مسکن ثبات نسبی داشته و حتی معاملات بازار مسکن در مهر سال جاری نسبت به شهریور رشد ۲۱ درصدی داشته است. این روند حاکی است که منطقه ۵ همچنان به عنوان یکی از مناطق پرطرفدار برای خرید و فروش است. مناطق ۶، ۹، ۱۰، ۱۴، ۱۵، ۱۶، ۲۱ و ۲۲ کاهش قیمت در هر مترمربع واحد مسکونی داشتند که بیشترین کاهش قیمت را منطقه ۲۲ و ۱۰ با حدود ۲۰۰ هزار تومان و منطقه ۲۱ با ۲۴۷۰ میلیون تومان داشته است.
همشهریهمشهری2 ماه قبل
تسنیم نوشت: حسام عقبایی درباره وضعیت بازار مسکن طی ماه‌های آتی امسال اظهار کرد: در ماه‌های باقیمانده از پاییز و سه ماه زمستان نیز همچنان شاهد رکود عمیقی بر بازار و قیمت مسکن خواهیم بود و روند تبدیل رکود تورمی به غیرتورمی ادامه خواهد داشت. وی با بیان این که معاملات مسکن نیز در مدت یادشده کم و کاهشی خواهد بود، افزود: در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن معاملات بازار مسکن در سطح فعلی باقی خواهد ماند. وی تأکید کرد: بازار مسکن همچنان ظرفیت کاهش قیمت مسکن را دارد و این گونه نیست که بگوییم قیمت مسکن به کف رسیده است. وی اضافه کرد: پیش‌بینی ما این بود که روند کاهش قیمت‌ مسکن از نیمه دوم سال آغاز شود اما از اوایل شهریور امسال کاهش نرخ‌ها در بازار مسکن شروع شد. وی با تأکید بر این‌که «روند نزولی قیمت‌ مسکن به این مفهوم نیست که به نرخ واقعی مسکن رسیده‌ایم»، گفت: در حال حاضر قیمت مسکن در حال نزدیک شدن به قیمت‌های واقعی است و انتظار کاهش بیشتر نیز را در این بخش داریم.
ایسناایسنا3 ماه قبل
رئیس کمیته امداد اداره ۶ مشهد گفت: یکی از اولویت‌های ما در زمینه ساخت مسکن، فرزندان یتیمی هستند که فاقد سرپرست هستند و در این راستا خیرین همگام و همراه ما خواهند بود. وی افزود: کمیته امداد در هر سه قسمت ورود پیدا کرده و یک تجربه چهل‌ساله در این زمینه وجود دارد. رئیس کمیته امداد اداره ۶ مشهد بیان کرد: یکی از اولویت‌های ما در زمینه ساخت مسکن، فرزندان یتیمی هستند که فاقد سرپرست بوده که در این راستا خیرین همگام و همراه ما خواهند بود. تا پایان امسال باید برای تمام مددجویان یتیم مسکن تهیه شود اما به دلیل تغییرات نرخ اراضی و افزایش قیمت مسکن در سال ۹۷، کار تهیه مسکن به تعویق افتاده است. همچنین براساس پیش‌بینی ما امسال حدود ۱۳۰ هزار زائر از طرف کمیته امداد به مشهدالرضا مشرف خواهند شد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز3 ماه قبل
بهار امسال بهای اجاره مسکن در تهران ۳۵ درصد نسبت به بهار پارسال افزایش پیدا کرد. نبض کشوری بازار مسکن از پاتک مستاجرها به تورم اجاره با بروز سه واکنش به افزایش قابل توجه اجاره‌بهای مسکن در ۳۰استان کشور حکایت دارد. این موضوع نشان‌دهنده فاصله قابل توجه تورم نقطه‌ای اجاره‌ مسکن در ۳۰ استان کشور در مقایسه با تورم نقطه‌ای اجاره در تهران است. تورم نقطه‌ای اجاره مسکن در تهران ۱۵ واحد درصد از تورم نقطه‌ای اجاره مسکن در سایر شهرها بیشتر است. بهار امسال، تعداد قراردادهای جدید اجاره مسکن در ۳۱ استان کشور ۴/ ۱۱ درصد کاهش یافت؛ این میزان کاهش در تهران ۸/ ۱۸ درصد بوده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ماه قبل
سهم اندک اقتصاد ایران در مقابل اقتصاد ۸۶ تریلیون دلاری دنیا بیانگر جایگاه متزلزل و نامنسجم وضعیت اقتصادی کشور است. تنگنای ساختاری و عدم حضور موثر در عرصه رقابت‌های جهانی یکی از چالش‌های اساسی اقتصاد ایران در همه زمان‌ها بوده است. سهم اندک اقتصاد ایران در مقابل اقتصاد ۸۶ تریلیون دلاری دنیا بیانگر جایگاه متزلزل و نامنسجم وضعیت اقتصادی کشور است. این درآمد سرسام‌آور و آسان در حوزه مسکن باعث هجوم دلالان و سوداگران به بازار مسکن شده است. اما به گفته حسین سلاح‌ورزی نباید تأثیر عوامل داخلی مانند سیاست‌های اقتصادی کشور را که می‌توانست به نحوی بهتر مدیریت شود، نادیده گرفت.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین4 ماه قبل
با وجود این او در ابتدای تصدی بر وزارت مسکن، دو طرح مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی را با هدف حمایت از اقشار کم‌درآمد ارائه داد. طبق تعریف سیاستگذاران این نوع مسکن، مسکن اجتماعی به واحدهای مسکونی‌ای گفته می‌شود که زیربنای مفید آن تا۵۰ مترمربع باشد و به‌صورت انبوه ساخته می‌شوند و معمولا به‌صورت اجاره یا اجاره به شرط تملیک در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. سر بی‌کلاه مسکن مهردولت روحانی در مقابل هجمه خریداران مسکن مهر که موفق به دریافت مسکن خود نشده بودند، وعده داد پرونده مسکن مهر در دولت یازدهم و نهایتا در دولت دوازدهم بسته خواهد شد. بلاتکلیفی خریداران مسکن مهر موجب شد دولت با ارائه طرحی، وام مسکن مهر را از ۴۰ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش دهد. چندی‌پیش در گزارشی که در همین صفحه منتشر شد، سهم وام مسکن در خرید خانه برای متقاضیان خرید مسکن مورد بررسی قرار گرفت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ماه قبل
براساس اعترافات برخی مدیران بانک مرکزی که در دستگیری‌های قوه قضاییه مطرح شد، افزایش قیمت ارز تصمیم خود دولت بود. در واقع افزایش قیمت ارز به تدریج خود را در عدم تعادل‌های زندگی افراد نشان می‌دهد. علت هم این است که افزایش قیمت ارز فقط منافع آنها را تامین کرده و آنها را فربه کرده است. می‌گویند قیمت مقرون‌به‌صرفه نیست در حالی که قیمت ارز بالا رفته است. موضوع حذف چهار صفر یا طرح‌هایی اینچنینی هیچ‌کدام راهگشا نیست. درواقع آنچه در بازار مسکن رخ داد و افزایش قیمت مسکن را رقم زد، بر نرخ اجاره‌بها نیز تاثیر مستقیم گذاشت.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز5 ماه قبل
رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: گزارش جدید مشاوران املاک نشان می‌دهد که به جز دو منطقه تهران، همه مناطق کاهشی بوده‌اند، به طوری که متوسط کاهش قیمت مسکن ۱۰ تا ۳۰ درصد بوده‌است. ورود بازار مسکن به رکود عمیقحسام عقبایی در گفتگو با «فارس»، در پاسخ به این سؤال که آیا از کسادی بازار مسکن باید خوشحال شد که باعث افت قیمت می‌شود، گفت: بازار مسکن در رکود فرو رفته‌است و این رکود باعث کاهش قیمت خواهد شد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: متأسفانه رشد افسارگسیخته قیمت مسکن باعث شده تا بازار مسکن دچار یک کسادی شود که این هم طبیعی است. کاهش ۱۰ تا ۳۰ درصدی قیمت مسکن در اغلب مناطق تهرانوی در پاسخ به این سؤال که آیا گزارش جدید نشان داده که مناطق مختلف تهران کاهش قیمت داشته‌اند، گفت: گزارش جدید مشاوران املاک نشان می‌دهد که به جز دو منطقه تهران، همه مناطق کاهشی بوده‌اند، به طوری که متوسط کاهش قیمت مسکن ۱۰ تا ۳۰ درصد بوده‌است. براساس گفته‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک قیمت مسکن (هر متر مربع) در منطقه ۴ تهران ۱۵ تا ۲۰ درصد، منطقه ۵ قیمت‌ها ثابت، منطقه ۶ حدود ۸ درصد کاهش، منطقه ۷ بالغ بر ۱۰ درصد کاهش، منطقه ۸ بالغ بر ۱۵ درصد کاهش، منطقه ۹ حدود ۱۵ درصد کاهش، منطقه ۱۰ متری یک میلیون تومان کاهش، منطقه ۱۱ قیمت‌ها ثابت، منطقه ۱۲ حدود ۱۵ درصد افزایش، منطقه ۱۳ متری ۲ میلیون تومان کاهش، منطقه ۱۴ حدود یک تا ۲ میلیون تومان کاهش، منطقه ۱۵ حدود ۱۵ درصد کاهش، منطقه ۱۶ حدود ۱۰ درصد کاهش، منطقه ۱۷ حدود ۱۵ درصد افزایش، منطقه ۱۸ حدود ۱۵ درصد کاهش، منطقه ۱۹ حدود ۱۲ درصد کاهش و منطقه ۲۲ حدود ۱۵ درصد کاهش دارد.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز5 ماه قبل
رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: گزارش جدید مشاوران املاک نشان می‌دهد که به جز دو منطقه تهران، همه مناطق کاهشی بوده‌اند، به طوری که متوسط کاهش قیمت مسکن ۱۰ تا ۳۰ درصد بوده‌است. ورود بازار مسکن به رکود عمیقحسام عقبایی در گفتگو با «فارس»، در پاسخ به این سؤال که آیا از کسادی بازار مسکن باید خوشحال شد که باعث افت قیمت می‌شود، گفت: بازار مسکن در رکود فرو رفته‌است و این رکود باعث کاهش قیمت خواهد شد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: متأسفانه رشد افسارگسیخته قیمت مسکن باعث شده تا بازار مسکن دچار یک کسادی شود که این هم طبیعی است. کاهش ۱۰ تا ۳۰ درصدی قیمت مسکن در اغلب مناطق تهرانوی در پاسخ به این سؤال که آیا گزارش جدید نشان داده که مناطق مختلف تهران کاهش قیمت داشته‌اند، گفت: گزارش جدید مشاوران املاک نشان می‌دهد که به جز دو منطقه تهران، همه مناطق کاهشی بوده‌اند، به طوری که متوسط کاهش قیمت مسکن ۱۰ تا ۳۰ درصد بوده‌است. براساس گفته‌های رئیس اتحادیه مشاوران املاک قیمت مسکن (هر متر مربع) در منطقه ۴ تهران ۱۵ تا ۲۰ درصد، منطقه ۵ قیمت‌ها ثابت، منطقه ۶ حدود ۸ درصد کاهش، منطقه ۷ بالغ بر ۱۰ درصد کاهش، منطقه ۸ بالغ بر ۱۵ درصد کاهش، منطقه ۹ حدود ۱۵ درصد کاهش، منطقه ۱۰ متری یک میلیون تومان کاهش، منطقه ۱۱ قیمت‌ها ثابت، منطقه ۱۲ حدود ۱۵ درصد افزایش، منطقه ۱۳ متری ۲ میلیون تومان کاهش، منطقه ۱۴ حدود یک تا ۲ میلیون تومان کاهش، منطقه ۱۵ حدود ۱۵ درصد کاهش، منطقه ۱۶ حدود ۱۰ درصد کاهش، منطقه ۱۷ حدود ۱۵ درصد افزایش، منطقه ۱۸ حدود ۱۵ درصد کاهش، منطقه ۱۹ حدود ۱۲ درصد کاهش و منطقه ۲۲ حدود ۱۵ درصد کاهش دارد.
خبر فوریخبر فوری5 ماه قبل
عقبایی با اشاره به کاهش ۷۸ درصد حجم معاملات مسکن گفت: پیش بینی می‌شود تا یک ماه آینده کاهش معاملات به ۸۰ درصد برسد. وی اظهار کرد: در نیمه دوم سال رکود در بازار مسکن عمیق‌تر می‌شود به طوری که در ربع قرن گذشته بازار مسکن چنین رکودی را تجربه نکرده است. عقبایی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته شاهد کاهش حجم معاملات مسکن تا ۷۸ درصد بوده‌ایم گفت: پیش بینی می‌شود تا یک ماه آینده کاهش معاملات مسکن به مرز ۸۰ درصد هم برسد و این میزان در شهر تهران نسبت به سایر شهرها بیشتر است. نایب رئیس اول املاک استان تهران با اشاره به اینکه عدم تولید مسکن استیجاری، سوداگری در حوزه مسکن، تاثیر گذاری بازار ارز و سکه و همچنین افزایش نیافتن تسهیلات در ادامه این رکود تاثیر بسیار بیشتری داشته است. وی با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم در بازار مسکن هم افت داشته است گفت: رشد قیمت مسکن در سال ۹۷ و ۹۸ از مرز ۱۰۰ درصدی هم عبور کرده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ماه قبل
حسام عقبایی نایب رئیس اول املاک استان تهران با بیان اینکه طبق پیش بینی‌ها تا پایان شهریور ماه قیمت مسکن کاهش می‌یابد گفت: رکود و کاهش قدرت خرید متقاضیان باعث شده که قیمت مسکن روند نزولی به خود بگیرد و همین روند باعث می‌شود که قیمت آپارتمان در برخی از نقاط تهران در نیمه دوم سال در واحدهای زیر ۱۵۰ متر بین ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش یابد. وی اظهار کرد: در نیمه دوم سال رکود در بازار مسکن عمیق‌تر می‌شود به طوری که در ربع قرن گذشته بازار مسکن چنین رکودی را تجربه نکرده است. عقبایی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته شاهد کاهش حجم معاملات مسکن تا ۷۸ درصد بوده‌ایم گفت: پیش بینی می‌شود تا یک ماه آینده کاهش معاملات مسکن به مرز ۸۰ درصد هم برسد و این میزان در شهر تهران نسبت به سایر شهرها بیشتر است. نایب رئیس اول املاک استان تهران با اشاره به اینکه عدم تولید مسکن استیجاری، سوداگری در حوزه مسکن، تاثیر گذاری بازار ارز و سکه و همچنین افزایش نیافتن تسهیلات در ادامه این رکود تاثیر بسیار بیشتری داشته است. وی با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم در بازار مسکن هم افت داشته است گفت: رشد قیمت مسکن در سال ۹۷ و ۹۸ از مرز ۱۰۰ درصدی هم عبور کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ماه قبل
حسام عقبایی، نایب رئیس اول املاک استان تهران با اشاره به کاهش ۷۸ درصد حجم معاملات مسکن گفت: پیش بینی می‌شود تا یک ماه آینده کاهش معاملات به ۸۰ درصد برسد. وی اظهار کرد: در نیمه دوم سال رکود در بازار مسکن عمیق‌تر می‌شود به طوری که در ربع قرن گذشته بازار مسکن چنین رکودی را تجربه نکرده است. عقبایی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته شاهد کاهش حجم معاملات مسکن تا ۷۸ درصد بوده‌ایم گفت: پیش بینی می‌شود تا یک ماه آینده کاهش معاملات مسکن به مرز ۸۰ درصد هم برسد و این میزان در شهر تهران نسبت به سایر شهر‌ها بیشتر است. نایب رئیس اول املاک استان تهران با اشاره به اینکه عدم تولید مسکن استیجاری، سوداگری در حوزه مسکن، تاثیر گذاری بازار ارز و سکه و همچنین افزایش نیافتن تسهیلات در ادامه این رکود تاثیر بسیار بیشتری داشته است. وی با اشاره به اینکه قدرت خرید مردم در بازار مسکن هم افت داشته است گفت: رشد قیمت مسکن در سال ۹۷ و ۹۸ از مرز ۱۰۰ درصدی هم عبور کرده است.
افکارنیوزافکارنیوز5 ماه قبل
بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد افزایش عرضه در بازار اجاره مسکن، می‌تواند به‌عنوان یک سیاست راهبردی در کنار کاهش تقاضا در بازار اجاره قرار گیرد. افزایش عرضه واحدهای مسکونی در بازار اجاره نیازمند کنترل سوداگری و مبارزه با احتکار واحدهای مسکونی خالی از سکنه با استفاده از ابزار مالیاتی است. در همین راستا حسین عبداللهی کارشناس حوزه مالیات مسکن گفت: نرخ طبیعی به میزان ۴ درصد برای خانه‌های خالی آنهم به منظور جابه‌جایی و تعادل در بازار مسکن، امری ذاتی است و برای این بازار مشکلی ایجاد نخواهد کرد. وی ادامه داد: آنچیزی که برهم زننده بازار مسکن است؛ فاصله ۷ درصدی بین خانه‌های خالی و نرخ طبیعی آن بوده که این امر به دلیل وجود تقاضای سوداگرانه در بازار مسکن رخ می‌دهد و در چنین شرایطی بازار مسکن دچار شکست خواهد شد. عبداللهی با بیان اینکه دولت باید با استفاده از مالیات بر خانه‌های خالی بازار مسکن را کنترل کند، گفت: این نوع مالیات با افزایش هزینه خالی نگه‌داشتن واحدهای مسکونی، انگیزه‌های احتکار توسط مالکان مسکن‌های خالی را کاهش می‌دهد.
تسنیمتسنیم5 ماه قبل
بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد افزایش عرضه در بازار اجاره مسکن، می‌تواند به‌عنوان یک سیاست راهبردی در کنار کاهش تقاضا در بازار اجاره قرار گیرد. افزایش عرضه واحدهای مسکونی در بازار اجاره نیازمند کنترل سوداگری و مبارزه با احتکار واحدهای مسکونی خالی از سکنه با استفاده از ابزار مالیاتی است. در همین راستا حسین عبداللهی کارشناس حوزه مالیات مسکن گفت: نرخ طبیعی به میزان ۴ درصد برای خانه‌های خالی آنهم به منظور جابه‌جایی و تعادل در بازار مسکن، امری ذاتی است و برای این بازار مشکلی ایجاد نخواهد کرد. وی ادامه داد: آنچیزی که برهم زننده بازار مسکن است؛ فاصله ۷ درصدی بین خانه‌های خالی و نرخ طبیعی آن بوده که این امر به دلیل وجود تقاضای سوداگرانه در بازار مسکن رخ می‌دهد و در چنین شرایطی بازار مسکن دچار شکست خواهد شد. عبداللهی با بیان اینکه دولت باید با استفاده از مالیات بر خانه‌های خالی بازار مسکن را کنترل کند، گفت: این نوع مالیات با افزایش هزینه خالی نگه‌داشتن واحدهای مسکونی، انگیزه‌های احتکار توسط مالکان مسکن‌های خالی را کاهش می‌دهد.
مهرمهر5 ماه قبل
به‌طور مثال یک نفر قیمت خانه خود را متری سه میلیون تومان تعیین می‌کند، نفر دوم پنج میلیون تومان و نفر سوم هفت میلیون تومان؛ درحالی‌که تعیین قیمت باید توسط کارشناسان انجام شود ولی اوضاع از دست همه خارج‌شده است. کرایه یک‌خانه ویلایی در شهرک‌های حومه غربی شهر کرمان به ۳۰ میلیون تومان با کرایه دو میلیون تومان رسیده است. این افزایش قیمت ناشی از انتظارات تورمی در بخش مسکن و افزایش قیمت مصالح ساختمانی و نهاده‌های تولید است. ۸۰ میلیون تومان پول پیش داشته و توان پرداخت یک‌میلیون تومان اجاره را دارم اما هنوز موفق به پیدا کردن خانه نشده‌ام. تسهیلاتی که دولت برای رونق بازار مسکن پرداخت می‌کند تأثیر زیادی برای خروج از رکود نداشته است.
افکارنیوزافکارنیوز6 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشدفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی با عنوان «چالش‌ها و راهکارهای رونق تولید در سال ۱۳۹۸ آورده است؛ وضعیت اقتصادی کشور در یک سال گذشته سبب شده است که مسکن نیز همانند بسیاری از بخش‌های اقتصادی و تولیدی کشور دچار مشکل شود. تحریم‌ها، کاهش فروش نفت، کاهش ارزش پول ملی و سایر مشکلات اقتصادی در یک سال گذشته سبب تشدید مشکل تولید و عرضه مسکن در کشور شده است. اخبار اقتصادی- بر اساس این گزارش با افزایش قیمت مسکن فاصله بیشتری بین استطاعت خانوار و قیمت مسکن ایجاد شده به نحوی که سهم وام‌های مسکن در توانمندسازی مالی خانوار به‌خصوص در کلان‌شهرها به‌شدت کاهش یافته است. بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، فعالیت‌های بدون محدودیت سوداگران مسکن وضعیت پرتلاطم اقتصاد مسکن را وخیم‌تر کرده که این مسئله به دنبال نوسان‌های شدید ارز و سکه و ایجاد تناظر با این بازارهای موازی در یک سال گذشته شدت بیشتری پیدا کرده است. این گزارش می‌افزاید: با شناخت این آسیب‌ها در حوزه مسکن از جمله مهم‌ترین راهکارهایی که می‌تواند مفید باشد می‌توان به مواردی همچون افزایش سقف وام و اولویت پرداخت به خانه اولی‌ها در راستای کاهش شکاف استطاعت و قیمت و تأمین سهم بیشتری در توانمندسازی اقشار متوسط برای خانه‌دار شدن و همچنین وضع مالیات بر عایدی و معاملات مکرر مسکن جهت محدودسازی دلالی و سوداگری و کمک به متقاضیان واقعی اشاره کرد.

به انتهای لیست رسیدید