آخرین و مهم‌ترین اخبار « قیمت نفت »
قیمت نفت

اخبار « قیمت نفت »

شاناشانا1 ساعت قبل
پس از حمله به چند نفتکش در خاورمیانه، قیمت نفت بیش از ۴ درصد افزایش یافت. پس از ساقط کردن یک پهپاد آمریکایی از سوی ایران، قیمت نفت ۶ درصد افزایش یافت. این مسئله، یکی از چالش‌های اصلی سیاست انرژی در آمریکا را مشخص می‌کند؛ اگر رویدادهای اخیر در خاورمیانه واقعا منافع امنیت ملی آمریکا را به خطر می‌اندازند، واشنگتن نباید از از پیامدهای بحران انرژی در آمریکا بترسد و باید با توان متناسب واکنش نشان دهد. در این صورت، اگر آمریکا وارد جنگ شود، نباید در انرژی آسیب‌پذیر باشد. شکست در این کار سبب می‌شود جنگ با ایران، خطایی جدید در جهت حضور طولانی و خسته‌کننده آمریکا در خاورمیانه باشد.
خانه ملتخانه ملت2 ساعت قبل
وی افزود: ازآنجا که اهداف پشت پرده طرح آقای «مکرون» برای جمهوری اسلامی مشخص شده است به اعتقاد من این طرح قابل پذیرش نیست. مکرون حتی به خودش زحمت سفر به ایران را هم نداده است. آنها می‌خواهند جمهوری اسلامی ایران از بسیاری از اهداف و اعتقاداتش بگذرد و این امکان ندارد. هدف فرانسه هم این است که در این مسئله سرش بی کلاه نماند و به انزوا نرود. به گزارش خانه ملت؛ منابعی در فرانسه در گفتگو با المیادین برخی مفاد طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا را فاش کردند.
جام نیوزجام نیوز2 ساعت قبل
قیمت نفت و گاز چگونه عکس العمل نشان می‌دهد؟ بلافاصله پس از شروع جنگ، قیمت نفت تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه یا حتی بالاتر از آن افزایش می‌یابد. در حالی که افزایش تولید نفت شیل آمریکا می‌تواند تاثیر آن را تا حدی تعدیل کند، ولی قادر نخواهد بود اختلال عظیم در تولید نفت خاورمیانه را جبران کند. قیمت نفت در این دوره بستگی دارد به ازسرگیری رفت و آمد ایمن نفت از تنگه هرمز. هرچقدر قیمت نفت افزایش یابد، دوبرابر آن قیمت گاز طبیعی مایع بالا می‌رود. فلزات صنعتی با رکود اقتصادی ضربه می‌خورند و قیمت طلا علیرغم قدرت دلار افزایش می‌یابد.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
افزایش غیرمنتظره ذخایر نفت دنیا بر خطر کاهش قیمت نفت تاکید می‌کند. قیمت نفت در روز پنجشنبه ۳ درصد کاهش یافت. آژانس بین المللی انرژی در ماه ژوئن تخمین زده بود بازار نفت شاهد یک کسری ۰٫۵ میلیون بشکه‌ای باشد. اوپک یا باید قرارداد کاهش تولید را حفظ کند یا آن را کنار بگذارد و شاهد سقوط قیمت نفت باشد. اگر رکود اقتصادی اتفاق بیفتد یا تحریم‌های آمریکا علیه ایران برداشته شوند، آن وقت سیلی از جریان نفت وارد بازار می‌شود که مدیریت آن برای اوپک مشکل خواهد بود و قیمت نفت سقوط می‌کند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ساعت قبل
به گزارش عرب تایمز، کل ذخایر طلا و پول نقد کویت نزدیک به ۱۲ میلیارد دینار (۳۶ میلیارد دلار) تا پایان ماه گذشته بود. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، کمال الحرامی، تحلیلگر مستقل نفت در کویت گفت: «قیمت تخمینی ما برای نفت در بودجه کنونی ۵۵ دلار در هر بشکه است. «به نظر می‌رسد نقطه سر به سر برای متعادل نگه داشتن بودجه نفت حدود ۷۵ دلار در هر بشکه باشد. قیمت نفت بالا نمی‌رود. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ نفتکش‌های کویت، پتروشیمی کویت، خطوط هوایی و شرکت نفت ملی این کشور در اختیار بخش خصوصی بود.
ایسناایسنا3 ساعت قبل
بزرگترین پالایشگر نفت لهستان از وخامت کیفیت نفت روسیه انتقاد کرد و همزمان یک مظنون در تحقیقات مربوط به آلودگی خط لوله نفت روسیه از لیتوانی درخواست پناهندگی سیاسی کرده است. به گزارش ایسنا، یکی از مقامات شرکت «پی کی ان اورلن» که بزرگترین پالایشگر نفت لهستان است، اعلام کرد با وجود ادامه پاکسازی پس از رسوایی آلودگی نفت روسیه در آوریل که روند صادرات این کشور را مختل کرد و نارضایتی خریداران را برانگیخت، کیفیت نفت روسیه وخیم‌تر شده است. هنوز معلوم نیست لیتوانی روژشکو را که بنا بر حکم اینترپل، بازداشت شده است، تحویل روسیه خواهد داد یا خیر. در این بین، یکی از مقامات خط لوله لهستان به رویترز گفت: کیفیت نفت روسیه بدتر شده اما همچنان ارزش فرآوری دارد. بر اساس گزارش اویل پرایس، به گفته برخی از شرکت‌های نفتی روسیه، ممکن است تا اواسط سال ۲۰۲۰ پاکسازی خط لوله نفت زمان ببرد و بر این باورند که خط لوله باید کاملا تخلیه شود و نفت آلوده به قیمت ارزانتر فروخته شود.
خبر فوریخبر فوری4 ساعت قبل
به نظر می‌رسد نقطه سر به سر برای متعادل نگه داشتن بودجه کویت نفت حدود ۷۵ دلار در هر بشکه باشد ولی اکثر موسسات مالی بین المللی تخمین می‌زنند قیمت نفت برای هر بشکه طی دو سال آینده از ۶۶ تا ۶۸ دلار فراتر نمی‌رود. کل کسری بودجه کویت در سال جاری نزدیک به ۸ میلیارد دینار است. کمال الحرامی، تحلیلگر مستقل نفت در کویت گفت: «قیمت تخمینی ما برای نفت در بودجه کنونی ۵۵ دلار در هر بشکه است. «به نظر می‌رسد نقطه سر به سر برای متعادل نگه داشتن بودجه نفت حدود ۷۵ دلار در هر بشکه باشد. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ نفتکش‌های کویت، پتروشیمی کویت، خطوط هوایی و شرکت نفت ملی این کشور در اختیار بخش خصوصی بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 ساعت قبل
درواقع بانک مرکزی ارز را به مصرف‌کننده (مردم) می‌فروشد تا به این وسیله نرخ ارز کنترل شود. در ادامه ۱۰ عامل مهم که طی یک‌سال گذشته بازار ارز را تحت‌الشعاع قرار داد و موجب کاهش نرخ ارز شد، بررسی می‌کنیم. اما از سوی دیگر، چندنرخی بودن ارز و فاصله قیمتی میان ارز دولتی، ارز نیمایی و ارز بازار آزاد زمینه بروز رانت‌های کلان و به تبع آن دریافت ارز دولتی برای واردات و فروش آن در بازار آزاد را فراهم کرد. اما به‌نظر می‌رسد در پروسه کاهش نرخ ارز طی ماه‌های اخیر، نقش دولت در اقتصاد کم‌رنگ‌تر شده و همین امر زمینه کاهش نرخ ارز را فراهم کرده است. نزدیک شدن نرخ ارز نیمایی و بازار آزادفاصله نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما، در پایان سال گذشته به بیش از ۴۷ درصد رسید.
جام نیوزجام نیوز5 ساعت قبل
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی افزود: اکنون بانک مرکزی بازار دوم و نرخ بازار آزاد را به رسمیت می‌شناسد و محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های بین المللی را در آن فضا، درک و بر اساس آن حرکت می‌کند؛ بنابراین اجازه می‌دهد صرافی‌های مجاز در این بازار به فعالیت‌های خود ادامه داده و در تأمین مالی تجارت و طرح‌های واردات کالا و خدمات و صادرات، نقش آفرینی کنند. وی افزود: اکنون فاصله نرخ اسکناس ارز و نرخ حواله به هم نزدیک شدند و این خوب است. کریمی درباره بازار متشکل ارزی هم گفت: بانک مرکزی مسئولیت‌ها و وظایف خود را انجام داده و بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار کار را ادامه خواهد داد و اقدامات خوبی توسط اعضای هیأت مدیره این بازار در تعامل با کارگزاران این بازار و بقیه دستگاه‌ها انجام شده است. بر اساس آخرین اطلاعات، تعداد کارگزاران این بازار به بیش از ۹۰ کارگزار رسیده است. مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با بیان اینکه عمق بازار دوم به صورت تصاعدی در حال افزایش است، گفت: در مقایسه با مانده ارزی بازگردانده شده به چرخه اقتصادی پایان سال ۹۷ با تیر ماه، ۵۱ درصد رشد داشتیم. کریمی ادامه داد: فروش ارز در سامانه نیما هم ۴۰ درصد و واردات در برابر صادرات ۱۱۸ درصد رشد داشته و واگذاری پروانه صادرات، حدود ۲۶۸ درصد و کل فروش ارز صادراتی از ۲۲ فروردین تا ۲۹ اسفند حدود ۴۴ درصد رشد داشت و صادرکنندگان همکاری خوبی داشتند؛ ضمن اینکه بیش از ۴۰۰ جلسه با صادرکنندگان، انجمن‌ها و استان‌ها برگزار کردیم.
فراروفرارو5 ساعت قبل
فرارو- ایران یک نفتکش بریتانیایی را در تنگه هرمز توقیف کرد. افزایش تنش ایران با بریتانیا در حالی اتفاق می‌افتد که سطح تنش‌های بین ایران و آمریکا همچنان به شدت بالاست. این کارشناس مسائل بین الملل به فرارو گفت: لایه رویین پوسته صبر استراتژیک ایران کبود شده است. ۱۵ سال پیش گفتم در دهه آینده نفت برای آمریکا کالای استراتژیک نخواهد بود. او افزود: امروز نفت خاورمیانه دیگر برای ابرقدرت به جا مانده از جنگ سرد، یعنی آمریکا کالای استراتژیک نیست.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
کمال الحرامی، تحلیلگر مستقل نفت در کویت گفت: «قیمت تخمینی ما برای نفت در بودجه کنونی ۵۵ دلار در هر بشکه است. «به نظر می‌رسد نقطه سر به سر برای متعادل نگه داشتن بودجه نفت حدود ۷۵ دلار در هر بشکه باشد. اکثر موسسات مالی بین المللی تخمین می‌زنند قیمت نفت برای هر بشکه طی دو سال آینده از ۶۶ تا ۶۸ دلار فراتر نرود». قیمت نفت بالا نمی‌رود. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ نفتکش‌های کویت، پتروشیمی کویت، خطوط هوایی و شرکت نفت ملی این کشور در اختیار بخش خصوصی بود.
موجموج6 ساعت قبل
آمارهای رشد ‌نقدینگی در ایران حکایت از آن دارد که حجم نقدینگی در شروع تابستان ۹۸ از مرز ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته و افزون بر آن، ۷۵ درصد این نقدینگی در ۶ سال گذشته ایجاد شده است. به عبارت دیگر با سیاست افزایش مخارج دولت از طریق افزایش کسر بودجه، تورم افزایش می‌یابد و با سیاست کاهش مخارج دولت جهت جلوگیری از تورم، رکود و بیکاری افزایش می‌یابد. شاید مروری بر تجربه دولت‌های گذشته در ایران در زمینه بودجه ریزی دولت و بررسی این لوایح در مجلس بی مورد نباشد. به این ترتیب بودجه دولت با کمترین درآمد نفتی و با کمترین کسری بودجه به تصویب و اجرا می‌رسید. اشاره کردم که سیاست‌های پولی مالی سنتی مانند مالیات تورمی دیگر قادر نیستند رشد اقتصادی ایجاد کند، زیرا تورم حاصل از این سیاست، مانع و مخرب رشد اقتصادی می‌شوند!
خبر فوریخبر فوری6 ساعت قبل
صادق زیباکلام نوشت: هر طور که واکنش واشنگتن در قبال رویدادهای اخیر در خلیج فارس را تصور کنیم، به نظر می‌رسد یک عنصر به طور منظم برجسته می‌شود؛ نوعی مدارا و تسامح در برابر ایران و حتی عقب‌نشینی. فراموش نکنیم همین دو هفته قبل بود که یک ابرنفت‌کش در جبل‌الطارق، از سوی تفنگداران نیروی دریای انگلیس توقیف شد و مشخص شد نفت ایران را حمل می‌کرده و ایران اعلام کرد این اقدام نوعی راهزنی دریایی است و بی‌پاسخ نمی‌ماند. باوجوداین بعد از اقدام دو روز قبل ایران، همچنان از آمریکا واکنش خاصی دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد چهار دلیل برای خودداری ترامپ از درگیرشدن با ایران محتمل است. دلیل دوم، همان است که رئیس‌جمهور ایالات متحده صراحتا عنوان کرده؛ مشارکت دیگر کشورها در هزینه برقراری امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین6 ساعت قبل
قیمت نفت این روزها به دلیل تنش‌های مختلف شرایط پرتلاطمی را پشت سر می‌گذارد؛ به‌ گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود نگرانی‌ها برای تامین نفت افزایش یابد. وی با بیان اینکه قیمت‌ها توسط بازار مشخص می‌شوند و اگر بازار فعلی را مشاهده کنیم، می‌بینیم که تقاضا به شکل قابل ملاحظه‌ای آهسته شده است، گفت: میزان قابل توجهی نفت از سوی آمریکا به بازار سرازیر شده است و تولید نفت در عراق، برزیل و لیبی نیز رشد می‌کند. همچنین تحت تاثیر دورنمای تقاضای کمتر و ادامه رشد تولید نفت آمریکا، کاهش هفتگی سنگینی را تجربه کرد. کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها در بازار نفت گفت: با توجه به این‌که مسائل سیاسی و امنیتی تاثیر مستقیمی را بر بازار نفت می‌گذارد، اکنون شاهد نوسانات مختلف در وضعیت بازار نفت هستیم، چرا که تغییر و تحولات در مناطقی همچون تنگه هرمز می‌تواند برای جهان نگرانی ایجاد کند و این نگرانی نقطه آغاز نوسانات در بازار نفت است. حسینی تصریح کرد: نمی‌توان تصور کرد که منطقه‌ای مانند خلیج فارس که روزانه میلیون‌ها بشکه نفت از آن عبور می‌کند، تاثیری در بازار نفت نگذارد، چرا که بازار نفت به این منطقه بسیار حساس است و هرگونه تغییر و تحول در این عرصه موجب تغییر در وضعیت بازار شود.

بریتانیای صغیر

3+
ایمناایمنا7 ساعت قبل

خلیج‌فارس، نفتکش و تلاش سپاه برای تنش‌زدایی! / ۴ پیام توقیف نفتکش انگلیسی

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
خانه ملتخانه ملت8 ساعت قبل
سیدناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تحلیل‌هایی مبنی بر احتمال افزایش قیمت هر بشکه نفت به ۱۵۰ دلار در پی عدم توافق اروپا و آمریکا با ایران بر سر مسئله هسته‌ای و دیگر مسائل، گفت: نتیجه عدم پذیرش توافقنامه برجام و عهدشکنی آمریکا افزایش قیمت نفت خواهد بود و طبق پیش‎بینی‌ها قیمت هر بشکه نفت به بیش از ۱۵۰ دلار می‌رسد و ضرر این اتفاق متوجه آمریکا و هم‌پیمانانش است. ایران در چند ماه اخیر توانسته میزان قابل‌توجهی نفت بفروشدنتیجه عدم پذیرش توافقنامه برجام و عهدشکنی آمریکا افزایش قیمت نفت خواهد بود و طبق پیش‎بینی‌ها قیمت هر بشکه نفت به بیش از ۱۵۰ دلار می‌رسد و ضرر این اتفاق متوجه آمریکا و هم‌پیمانانش استنماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خواسته آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران خیالی باطل بیش نیست چراکه ایران در چند ماه اخیر توانسته میزان قابل‌توجهی نفت بفروشد و همچنان مشتری‌های سنتی و دائمی خود را دارد. وی با بیان اینکه آمریکا و اروپا سال‌ها دم از توافق زدند اما پس از توافق تمام تعهدات خود را زیر پا گذاشتند، مطرح کرد: از موضع‌گیری‌های اخیر رئیس‌جمهور در مقابل عهدشکنی‌ها قدردانی می‌کنم. اروپا و آمریکا نخستین قربانیان ادامه مقابله با ایرانموسوی لارگانی بیان کرد: کشورهای حامی آمریکا بدانند نفت ۱۵۰ دلاری نتیجه ریختن آب در آسیاب دشمنان ایران است و اروپا و آمریکا نخستین قربانیان ادامه مقابله با ایران خواهند بود. اگر قرار باشد تنگه هرمز برای کشتی‌های ایرانی ناامن باشد برای دیگر کشورها نیز اینگونه خواهد بودعضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین با اشاره به توقیف کشتی ایرانی توسط دولت بریتانیا اضافه کرد: همان‌طور که رئیس‌جمهور گفته است اگر قرار باشد تنگه هرمز برای کشتی‌های ایرانی ناامن شود برای دیگر کشورها نیز اینگونه خواهد بود. /پایان پیام
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
عده‌ای از آن «عوامل وضع موجود» نیز تا توانستند با ترساندن مردم و بازار، ترامپ را در رساندن به هدفش یاری کردند، منتها با ادبیاتی متفاوت و به ظاهر «دلسوزانه»! شاید ماجراجویی‌های دریایی‌شان به خاطر همین ته کشیدن تحریم‌ها و ریختن ترس بازار ایران باشد؛ نوعی تلاش برای جلوانداختن تاثیر تحریم‌ها. آنچه امروز در خلیج‌فارس می‌گذرد را می‌توان در دو جمله خلاصه کرد: «افزایش هزینه برای ماجراجویی‌های دشمن» و «تلاش برای جلوگیری از وقوع جنگ». اما بهترین اقدام در شرایط امروز، همان اقدامی است که جمهوری اسلامی ایران انجام داد. این دو کشور چه با نیت ساکت کردن سعودی‌ها چه برای حفظ آبرو و پرستیژ، ممکن است، علیه منافع جمهوری اسلامی ایران غلطی کنند.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز8 ساعت قبل
بدین ترتیب نقش اخبار سیاسی، چه از نوع تنش‌آلود و چه از جنس خوشبینانه، در تعیین جهت بازار کمرنگ‌تر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد. در سال ۹۸ اما تنش‌های منطقه‌ای و تعاملات پیچیده بین‌المللی در صدر اخبار اثرگذار بر این بازارها قرار گرفته‌اند. طی هفته‌های گذشته به‌ صورت پرتکراری اخبار تنش‌آلود در آخرین روزهای هفته رسانه‌ای شدند و این اخبار اثرات خود را در معاملات روز آغازین هفته بر جای گذاشتند. در این جلسه شاخص کل بورس بیش از پنج هزار واحد عقب نشست و ریزشی ۲٫۴۳ درصدی را تجربه کرد. معاملات شنبه، ۱۵ تیر ماه، متعاقب این اتفاق با افت ۳۵۰۰ واحدی شاخص کل و عقبگرد ۱٫۴۱ درصدی نماگر بورس همراه بود.
خبر فوریخبر فوری8 ساعت قبل
قیمت نفت این روزها به دلیل تنش‌های مختلف شرایط پرتلاطمی را پشت سر می‌گذارد؛ به‌ گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود نگرانی‌ها برای تامین نفت افزایش یابد. افزایش قیمت نفت در پی تحولات جدید خاورمیانهالبته این در شرایطی است که بهای معاملات نفت روز جمعه افزایش پیدا کرد. همچنین تحت تاثیر دورنمای تقاضای کمتر و ادامه رشد تولید نفت آمریکا، کاهش هفتگی سنگینی را تجربه کرد. کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها در بازار نفت گفت: با توجه به این‌که مسائل سیاسی و امنیتی تاثیر مستقیمی را بر بازار نفت می‌گذارد، اکنون شاهد نوسانات مختلف در وضعیت بازار نفت هستیم، چرا که تغییر و تحولات در مناطقی همچون تنگه هرمز می‌تواند برای جهان نگرانی ایجاد کند و این نگرانی نقطه آغاز نوسانات در بازار نفت است. حسینی تصریح کرد: نمی‌توان تصور کرد که منطقه‌ای مانند خلیج فارس که روزانه میلیون‌ها بشکه نفت از آن عبور می‌کند، تاثیری در بازار نفت نگذارد، چرا که بازار نفت به این منطقه بسیار حساس است و هرگونه تغییر و تحول در این عرصه موجب تغییر در وضعیت بازار شود.
افکارنیوزافکارنیوز8 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشسیدناصر موسوی لارگانی با اشاره به تحلیل‌هایی مبنی بر احتمال افزایش قیمت هر بشکه نفت به ۱۵۰ دلار در پی عدم توافق اروپا و آمریکا با ایران بر سر مسئله هسته‌ای و دیگر مسائل، گفت: نتیجه عدم پذیرش توافقنامه برجام و عهدشکنی آمریکا افزایش قیمت نفت خواهد بود و طبق پیش‎بینی‌ها قیمت هر بشکه نفت به بیش از ۱۵۰ دلار می‌رسد و ضرر این اتفاق متوجه آمریکا و هم‌پیمانانش است. ایران در چند ماه اخیر توانسته میزان قابل‌توجهی نفت بفروشداخبار اقتصادی-نتیجه عدم پذیرش توافقنامه برجام و عهدشکنی آمریکا افزایش قیمت نفت خواهد بود و طبق پیش‎بینی‌ها قیمت هر بشکه نفت به بیش از ۱۵۰ دلار می‌رسد و ضرر این اتفاق متوجه آمریکا و هم‌پیمانانش استنماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خواسته آمریکا برای به صفر رساندن فروش نفت ایران خیالی باطل بیش نیست چراکه ایران در چند ماه اخیر توانسته میزان قابل‌توجهی نفت بفروشد و همچنان مشتری‌های سنتی و دائمی خود را دارد. وی با بیان اینکه آمریکا و اروپا سال‌ها دم از توافق زدند اما پس از توافق تمام تعهدات خود را زیر پا گذاشتند، مطرح کرد: از موضع‌گیری‌های اخیر رئیس‌جمهور در مقابل عهدشکنی‌ها قدردانی می‌کنم. نفت ۱۵۰دلاری؛ نتیجه آب در آسیاب دشمنان ایران ریختنموسوی لارگانی بیان کرد: کشورهای حامی آمریکا بدانند نفت ۱۵۰ دلاری نتیجه ریختن آب در آسیاب دشمنان ایران است و اروپا و آمریکا نخستین قربانیان ادامه مقابله با ایران خواهند بود. اگر قرار باشد تنگه هرمز برای کشتی‌های ایرانی ناامن باشد برای دیگر کشورها نیز اینگونه خواهد بودعضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین با اشاره به توقیف کشتی ایرانی توسط دولت بریتانیا اضافه کرد: همان‌طور که رئیس‌جمهور گفته است اگر قرار باشد تنگه هرمز برای کشتی‌های ایرانی ناامن شود برای دیگر کشورها نیز اینگونه خواهد بود.
ایلناایلنا8 ساعت قبل
در یک تقسیم بندی بازار سرمایه را می‌توان به دو بازار سهام و اوراق قرضه ‌تقسیم‌بندی کرد که در سال‌های اخیر بازار بورس اوراق بهادر توجه ویژه‌ای را از سوی سرمایه‌گذاران ایرانی به خود جلب کرده است. البته با این وجود هنوز فاصله زیادی میان بازار سهام کشور با سایر کشورهای صنعتی پیشرفته وجود دارد. همانطور که ذکر شد عامل مهم در جذب سپرده‌های مردم به سمت هر بازاری منجمله بورس و سهام، بازدهی بالای آن بازار در مقایسه با بازارهای موازی خود مانند دلار، سکه و بانک است. براساس آمارها میزان بازدهی بازار سهام ایران در سال گذشته تقریبا ۸۶ درصد بود که نسبت به سال ۹۶ با رشد ۶۰ درصدی همراه بوده است. البته در این میان روند حرکتی شاخص به دلیل تاثیرپذیری بالا از مولفه‌های مختلف با فراز و فرود همراه بوده است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز8 ساعت قبل
قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت، تحت تاثیر تشدید تنش‌ها در خاورمیانه از یک‌سو و کاهش تقاضای جهانی برای طلای سیاه از سوی دیگر، نوسانات زیادی را تجربه کرد. قیمت نفت در هفته‌ای که گذشت تحت تاثیر تشدید تنش‌ها در خاورمیانه نوسانات زیادی را پشت سر گذاشت. علاوه بر تنش‌های ژئوپلیتیکی، کاهش ۷۳ درصدی تولید نفت خام آمریکا به دنبال وقوع طوفان در خلیج مکزیک، یکی از دلایل افزایش قیمت نفت بوده است. پس از دو روز کاهش، قیمت نفت خام آمریکا در معاملات روز پنج‌شنبه ثابت ماند، اما نفت برنت اندکی افزایش یافت. جدیدترین اتفاقات مربوط به نفت را می‎توانید در سلسله اخبار قیمت نفت تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز9 ساعت قبل
افزایش قیمت نفت در پی تحولات جدید خاورمیانهالبته این در شرایطی است که بهای معاملات نفت روز جمعه در پی تحولات جدید در خاورمیانه افزایش پیدا کرد. همچنین تحت تاثیر دورنمای تقاضای کمتر و ادامه رشد تولید نفت آمریکا، کاهش هفتگی سنگینی را تجربه کرد. دریای پر تلاطم بازار نفتقیمت‌های نفت اوایل هفته گذشته به دلیل نشانه‌های کاهش تنش‌ها در خاورمیانه با کاهش روبه‌رو شده بودند. کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها در بازار نفت گفت: با توجه به این‌که مسائل سیاسی و امنیتی تاثیر مستقیمی را بر بازار نفت می‌گذارد، اکنون شاهد نوسانات مختلف در وضعیت بازار نفت هستیم، چرا که تغییر و تحولات در مناطقی همچون تنگه هرمز می‌تواند برای جهان نگرانی ایجاد کند و این نگرانی نقطه آغاز نوسانات در بازار نفت است. حسینی تصریح کرد: نمی‌توان تصور کرد که منطقه‌ای مانند خلیج فارس که روزانه میلیون‌ها بشکه نفت از آن عبور می‌کند، تاثیری در بازار نفت نگذارد، چرا که بازار نفت به این منطقه بسیار حساس است و هرگونه تغییر و تحول در این عرصه موجب تغییر در وضعیت بازار شود.
افکارنیوزافکارنیوز9 ساعت قبل
عده‌ای از آن «عوامل وضع موجود» نیز تا توانستند با ترساندن مردم و بازار، ترامپ را در رساندن به هدفش یاری کردند، منتها با ادبیاتی متفاوت و به ظاهر «دلسوزانه»! شاید ماجراجویی‌های دریایی‌شان به خاطر همین ته کشیدن تحریم‌ها و ریختن ترس بازار ایران باشد؛ نوعی تلاش برای جلوانداختن تاثیر تحریم‌ها. آنچه امروز در خلیج‌فارس می‌گذرد را می‌توان در دو جمله خلاصه کرد: «افزایش هزینه برای ماجراجویی‌های دشمن» و «تلاش برای جلوگیری از وقوع جنگ». اما بهترین اقدام در شرایط امروز، همان اقدامی است که جمهوری اسلامی ایران انجام داد. این دو کشور چه با نیت ساکت کردن سعودی‌ها چه برای حفظ آبرو و پرستیژ، ممکن است، علیه منافع جمهوری اسلامی ایران غلطی کنند.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
قیمت نفت این روزها به دلیل تنش‌های مختلف شرایط پرتلاطمی را پشت سر می‌گذارد؛ به‌ گونه‌ای که پیش‌بینی می‌شود نگرانی‌ها برای تامین نفت افزایش یابد. وی با بیان اینکه قیمت‌ها توسط بازار مشخص می‌شوند و اگر بازار فعلی را مشاهده کنیم، می‌بینیم که تقاضا به شکل قابل ملاحظه‌ای آهسته شده است، گفت: میزان قابل توجهی نفت از سوی آمریکا به بازار سرازیر شده است و تولید نفت در عراق، برزیل و لیبی نیز رشد می‌کند. همچنین تحت تاثیر دورنمای تقاضای کمتر و ادامه رشد تولید نفت آمریکا، کاهش هفتگی سنگینی را تجربه کرد. کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به تاثیر تحریم‌ها در بازار نفت گفت: با توجه به این‌که مسائل سیاسی و امنیتی تاثیر مستقیمی را بر بازار نفت می‌گذارد، اکنون شاهد نوسانات مختلف در وضعیت بازار نفت هستیم، چرا که تغییر و تحولات در مناطقی همچون تنگه هرمز می‌تواند برای جهان نگرانی ایجاد کند و این نگرانی نقطه آغاز نوسانات در بازار نفت است. حسینی تصریح کرد: نمی‌توان تصور کرد که منطقه‌ای مانند خلیج فارس که روزانه میلیون‌ها بشکه نفت از آن عبور می‌کند، تاثیری در بازار نفت نگذارد، چرا که بازار نفت به این منطقه بسیار حساس است و هرگونه تغییر و تحول در این عرصه موجب تغییر در وضعیت بازار شود.
برنابرنا15 ساعت قبل
چه انگلیسی‌ها خویشتن داری و صبر ایران را نوعی ضعف تفسیر کرده باشند و یا اینکه عمدا به دنبال محقق نمودن برنامه‌های آمریکا در منطقه بوده‌اند یا نه، ظاهرا ایرانی‌ها نشان دادند که کاسه صبر هم حدی دارد و در نهایت لبریز می‌شود وابایی از رویارویی با روباه پیر ندارند. توجه داشته باشید انگلیسی‌ها هزاران کیلومتر دورتر از سرزمین خود هستند در حالی که ایرانی‌ها در وسط حوزه خود قرار دارند. برای اینکه ایرانی‌ها نتوانند این کشتی‌ها را ردیابی و رصد کنند این کشتی‌ها در حین تخلیه ضایعات خود اقدام به خاموش کردن دستگاه‌های رصد می‌نمایند که این هم خود به نوعی تخلف از مقررات بین المللی به حساب می‌آید. با توجه به این شرایط ایران نه فقط مجاز می‌باشد طبق قوانین بین المللی این کشتی‌ها را توقیف کند بلکه دادگاه‌های ایران مجاز هستند که جرایم بسیار سنگین بر این کشتی‌ها اعمال کنند. هنوز مشخص نیست که تصمیم مقامات سیاسی ایران چیست؛ و آیا این ماجرا یعنی توقیف کشتی و یا کشتی‌های انگلیسی با ماجرای توقیف کشتی ایرانی ربط دارد یا نه؟ اما قطعا اگر تصمیم بر توقیف کشتی‌های انگلیسی گرفته شود از فردا صبح گشتی‌های ایرانی شرق تا غرب خلیج فارس را طی خواهند کرد و هر لحظه انگلیسی‌ها باید منتظر توقیف یکی از کشتی هایشان باشند.

اقتصاد بدون نفت هم مدیریت می‌شود

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
وی ادامه داد: این ساختار نشان می‌دهد می‌توانیم اقتصادمان را بدون نفت مدیریت کنیم. مدیر اداره صادرات بانک مرکزی گفت: وقتی شرایط تغییر می‌کند باید طرح هایمان را تغییر بدهیم بنابراین هر دوره‌ای از اقدامات بانک مرکزی تحلیل و خاص دوران مربوط به خود را دارد. این کارشناس اقتصادی گفت: مردم باید متوجه شوند که مدیریت بازار ارز، الزاما ارزان شدن بازار ارز نیست بلکه قیمت گذاری بازار ارز در راستای رشد توسعه اقتصادی است. حمید زمان زاده کارشناس اقتصادی هم گفت: بانک مرکزی اگر بخواهد سیاست‌های موفقیت آمیزی در مدیریت بازار ارز داشته باشد هدفگذاری خود را روی مدیریت ارز بر روی نرخ بنیادی بازار ارز بگذارد. زمان زاده اضافه کرد: تغییر سیاست‌های بانک مرکزی در ماه‌های اخیر موجب شده نرخ ارز را حول نرخ بنیادی مدیریت کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
عده‌ای از آن «عوامل وضع موجود» نیز تا توانستند با ترساندن مردم و بازار، ترامپ را در رساندن به هدفش یاری کردند، منتها با ادبیاتی متفاوت و به ظاهر «دلسوزانه»! شاید ماجراجویی‌های دریایی‌شان به خاطر همین ته کشیدن تحریم‌ها و ریختن ترس بازار ایران باشد؛ نوعی تلاش برای جلوانداختن تاثیر تحریم‌ها. آنچه امروز در خلیج‌فارس می‌گذرد را می‌توان در دو جمله خلاصه کرد: «افزایش هزینه برای ماجراجویی‌های دشمن» و «تلاش برای جلوگیری از وقوع جنگ». اما بهترین اقدام در شرایط امروز، همان اقدامی است که جمهوری اسلامی ایران انجام داد. این دو کشور چه با نیت ساکت کردن سعودی‌ها چه برای حفظ آبرو و پرستیژ، ممکن است، علیه منافع جمهوری اسلامی ایران غلطی کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز17 ساعت قبل
از سوی دیگر پس از انتشار توقیف نفتکش استنا امپرو توسط نیروی دریایی سپاه، خبری مبنی بر تغییر مسیر نفتکش دیگری به سوی آب‌های ایران خبرساز شد. این نفتکش انگلیسی با نام «مصدر» و پرچم لیبریا در حال عزیمت به سوی عربستان سعودی بود که به ناگاه به سمت سواحل ایران تغییر مسیر می‌دهد. مشخصات نفتکش انگلیسی توقیف شده در تنگه هرمزنفتکش انگلیسی استنا امپرودر حدود ۱۸۰ متر طول دارد و وزن آن به بیش از ۵۰ هزار تن می‌رسد. این نفتکش انگلیسی در حدود دو سال قبل ساخته شده است و می‌تواند بیش از ۴۷ میلیون لیتر میعانات مایع را حمل کند. این نفتکش انگلیسی از بندر فجیره در امارات بارگیری شده بود و قصد داشت به مقصد بندر الجبیل در عربستان سعودی حرکت کند. عفیفی‌پور عامل بعدی را خاموش‌کردن مسیریاب توسط این نفتکش انگلیسی و همچنین عدم توجه به اخطارهای گشتی‌های دریایی ایران معرفی می‌کند.

به انتهای لیست رسیدید