لبنان

اخبار «لبنان»

ایلناایلنا2 ماه قبل
لبنان با وجود برد پرگل در برابر کره شمالی در این دیدار بازنده شد و از صعود به مرحله بعدی بازماند. به گزارش ایلنا، از گروه E جام ملت‌های آسیا لبنان و کره شمالی در حالی به مصاف هم رفتند که لبنانی‌ها در صورت پیروزی با اختلاف چهار گل اختلاف و بدون گل زده تلاش داشتند به عنوان تیم بهترین تیم در جدول تیم‌های سوم برگزیده شوند. در این دیدار که لبنانی‌ها در بیشتر دقایق به سمت دروازه کره شمالی هجوم می‌بردند در نهایت لبنان موفق شد چهار بر یک از سد کره ای‌ها بگذرد اما از صعود بازماندند. ابتداپاک کووانگ ریونگ در دقیقه ۹ دروازه لبنانی‌ها را باز کرد و در ادامه فلیکس ملکی ۲۷ ال حلوه ۶۶ و ۹۷ وحسن ماتوک ۸۰ برای لبنان گلزنی کردند.
طرفداریطرفداری2 ماه قبل
طرفداری - در دور سوم مرحله گروهی جام ملت‌‌های آسیا ۲۰۱۹ دو تیم لبنان و کره شمالی از گروه E در مقابل یکدیگر صف آرایی کردند. در سمت دیگر زمین، سپیدپوشان کره شمالی هم در ۵ بازی آخر خود، یک برد، یک تساوی و سه شکست به دست آورده بودند. بازی پس از گل کره شمالی، با حملات گسترده قرمزپوشان لبنان همراه بود و بازیکنان کره شمالی با خوش شانسی دروازه خود را بسته نگه داشتند. آن‌ها باید حداقل با اختلاف چهار گل کره شمالی را شکست دهند تا برای صعود به دور حذفی شانس داشته باشند. کاپیتان حسن ماتوک پشت ضربه پنالتی قرار گرفت و در دقیقه ۸۰ توپ را به تور دروازه کره شمالی نشاند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان اعلام کرد یکی از اهداف مسئولان آمریکایی از سفر به لبنان تحریک مجدد برخی از لبنانی‌ها علیه مقاومت و تحریک متحدانشان برای محاصره مقاومت و به انزوا کشاندن آن است. او افزود: آمریکا و متحدانش در منطقه برای سرپوش گذاشتن بر شکست خود در سوریه سعی دارند به لبنان فشار اقتصادی و سیاسی وارد سازند و از در نشست اقتصادی سران عرب که در بیروت برگزار می‌شود وارد شده‌اند. آن‌ها می‌خواهند لبنان را از مقاومت جدا سازند و به آغوش آمریکا و اسرائیل بیندازند تا لبنان نیز در محاصره ایران و سوریه و انزوای حزب الله مشارکت کند. دعموش تاکید کرد: همه لبنانی‌ها می‌دانند که مقاومت عامل آزادسازی خاک این کشور بوده و در کنار ارتش لبنان توانسته است دشمن اسرائیلی و تروریست‌های تکفیری را شکست دهد و این در حالیست که آمریکا همچنان از رژیم صهیونیستی و تجاوزگری‌هایش علیه لبنان پشتیبانی می‌کند و از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند. او گفت: لبنان هرگز بخشی از محور آمریکایی اسرائیلی نخواهد شد و همچنان کشور مقاومت خواهد بود و تحت تاثیر فشارها و تهدیدها قرار نخواهد گرفت.
ایرناایرنا5 روز قبل
به گزارش ایرنا، عون این سخنان را در گفت و گو اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه بیان کرد و افزود: تحریم خزب الله تاثیر منفی بر زندگی مردم خواهد داشت. ساجد جاوید وزیر کشور انگلیس ششم اسفند ۱۳۹۷جنبش حزب الله لبنان را تهدیدی علیه امنیت این کشور خواند و با فشار لابی صهیونیست، شاخه سیاسی این گروه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد. رئیس جمهوری لبنان همچنین به مساله روابط روسیه و لبنان اشاره کرد و این روابط را تاریخی نامید. رئیس جمهوری لبنان اضافه کرد: لبنان و روسیه روابط دیرینه‌ای دارند، حتی در دوران اتحادیه جماهیر شوروی سابق که روابط مسکو و واشنگتن متشنج بود، ما روابط حسنه‌ای با روسیه داشتیم. عون اضافه کرد: اختلافات کشورها، روابط لبنان با کشورها را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد، بلکه روابط ما در سایه منافع (مشترک) و دوستی با ملت‌ها استوار است.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه الدیار، «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان در خصوص سفر «دیوید ساترفیلد» معاون وزیر خارجه آمریکا به لبنان گفت: ساترفیلد همچنان به دنبال تفرقه افکنی میان لبنانی‌ها و تحریک آنها علیه یکدیگر است. وی هم چنان به اقدامات تحریک آمیز خود علیه حزب الله ادامه می‌دهد. بری تاکید کرد: به همین دلیل من با وی دیدار نکردم. ما پیشتر نیز بایکدیگر دیدار داشته و در خصوص تعیین مرزهای آبی لبنان به مشکل برخوردیم. ساترفیلد به تازگی درسفری از پیش اعلام نشده به لبنان رفته بود.
مهرمهر4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، صالح الغریب وزیر مشاور در امور آوارگان لبنان گفت: سوریه آمادگی خود را برای ارائه تسهیلات لازم برای بازگشت آوارگان سوری به کشورشان اعلام کرده است. وی افزود: من می‌گویم که سوریه همسایه ما و کشور دوست و برادر است. همه توافقات میان دو کشور شاخص بودن روابط را ثابت می‌کند. ما باید درباره موضوع آوارگان با آرامش و شفافیت عمل می‌کنیم و تلاش ما هم در این راستاست. وزیر لبنانی از بار سنگینی که آوارگان بر دوش لبنان دارند و لبنان دیگر تحمل آنرا ندارد، خبر داد و گفت: مخالفت برخی با بازگشت آوارگان به دلایل سیاسی نامشخص مربوط است.
مهرمهر4 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، صالح الغریب وزیر مشاور در امور آوارگان لبنان گفت: سوریه آمادگی خود را برای ارائه تسهیلات لازم برای بازگشت آوارگان سوری به کشورشان اعلام کرده است. وی افزود: من می‌گویم که سوریه همسایه ما و کشور دوست و برادر است. همه توافقات میان دو کشور شاخص بودن روابط را ثابت می‌کند. ما باید درباره موضوع آوارگان با آرامش و شفافیت عمل می‌کنیم و تلاش ما هم در این راستاست. وزیر لبنانی از بار سنگینی که آوارگان بر دوش لبنان دارند و لبنان دیگر تحمل آنرا ندارد، خبر داد و گفت: مخالفت برخی با بازگشت آوارگان به دلایل سیاسی نامشخص مربوط است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، الحریری روز سه شنبه با حضور در جلسه پارلمان این کشور برای دادن رای اعتماد به کابینه خود بیانیه وزارتی در باره برنامه کاری کابینه خود را قرائت کرد. وی در ادامه تاکید کرد: دولت بر حق شهروندان لبنانی در مقاومت مقابل اشغالگران اسرائیلی و پاسخ به تجاوزات آن‌ها و بازپس گیری اراضی اشغالی تاکید می‌کند. الحریری همچنین گفت: فرصتی تکرار نشدنی برای اصلاحات و تغییر پیش روی خود داریم. چنین سیاستی به روابط لبنان با کشورهای عربی آسیب وارد نمی‌کند. نخست وزیر لبنان با بیان اینکه خواهان کابینه‌ای عملگرا است، افزود: فرصت برای رشد و پیشرفت برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی و سرمایه گذاری در کشور فراهم شده است.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، برخی منابع به روزنامه الاخبار لبنان گفتند: در طول یکسال از بازداشت هشت شهروند لبنانی در امارات، تنها یک بار از آنها تحقیق رسمی صورت گرفته است و این درحالی است که تعدادی از آنها تحت شکجه جسمی و برخی دیگر تحت فشارهای روحی و روانی قرار گرفته‌اند. این منابع افزودند: از جمله این فشارها، وادار کردن آنها برای امضای برگه‌هایی است که از محتوای آن آگاهی نداشته‌اند. برپایه این گزارش، مراجع ذیربط در این پرونده نگران هستند که این برگه‌ها حاوی اتهامات و اعتراف‌هایی باشد که آنها بیان نکرده‌اند. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
علت تاخیر هشت ماهه در تشکیل دولت وحدت ملی جدید لبنان، اختلاف بین نیروهای سیاسی بود. درپی اعلام تشکیل دولت جدید، سعد حریری گفت: لبنان با چالش‌های اقتصادی و مالی همراه با تهدیدهای امنیتی در مرز روبرو است. وی از لبنانی‌ها به خاطر تاخیر در تشکیل دولت عذرخواهی کرد. براساس قانون اساسی لبنان، دولت لبنان از تاریخ اعلام تشکیل آن باید برای کسب رای اعتماد بیانیه وزراتی (برنامه خود) را در طول سی روز به پارلمان ارائه دهد. این بیانیه همچنین از ماهیت رابطه با سوریه و سلاح حزب الله و نقش آن در جنوب لبنان سخنی به میان نیاورد".
ایسناایسنا1 ماه قبل
یک روزنامه لبنانی با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه کشورمان به بیروت و دیدار با مقامات آن کشور اعلام کرد که وزیر خارجه ایران به مسولان لبنانی پیشنهاد تجارت با پول ملی را داد تا لبنانی‌ها دیگر تحریم‌های آمریکا را بهانه نکنند. به گزارش ایسنا روزنامه الاخبار لبنان نوشت: لبنان دیروز هفته مهمی را آغاز کرد و هم‌زمان بودن سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب و نزار العولا، مشاور دیوان پادشاهی عربستان به بیروت اتفاقی نبود. این رونامه نوشته است: با توجه به اینکه لبنان تا به امروز پاسخی به پیشنهادات ایران برای همکاری نداده است برخی طرف‌های لبنانی به بهانه تحریم‌های آمریکا با این همکاری‌ها مخالفت کرده‌اند. در این گزارش آمده است: مهم‌تر از این مساله این است که رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به مسئولان لبنان پیشنهاد تجارت با پول ملی یا همان لیره را داد، این پیشنهاد مهم به این معناست که بهانه کردن تحریم‌های آمریکا برای عدم ایجاد افق‌های جدید برای اقتصاد لبنان دیگر قابل توجیه نیست. علیرغم اینکه بازار لبنان کوچک است اما طبیعتا ایران به دنبال تحقق منافع خود در تبادلات تجاری با لبنان است، اما مساله مهم این است که با تحقق این پیشنهاد، لبنانی‌ها منافع زیادی به دست می‌آورند و می‌توان گفت که این پیشنهاد هیچ مساله منفی ندارد و در وهله اول قدرت ارز لبنان را بالا می‌برد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که روز گذشته وارد لبنان شد، در ادامه رایزنی‌های خود با مقامات و شخصیت‌های سیاسی این کشور، با میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان دیدار و گفت‌و‌گو کرد. ظریف پیش از ظهر امروز با رئیس‌جمهوری لبنان در محل کاخ بعبدا دیدار کرده است. ظریف روز گذشته در هنگام ورود به لبنان بر آمادگی ایران برای همکاری با لبنانی‌ها در تمامی زمینه‌ها تأکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین شب گذشته با نمایندگان احزاب لبنانی دیدار و رایزنی کرد. ظریف در ادامه نیز دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیدار کرده و بر حمایت ایران از مقاومت فلسطین تأکید کرد.
ایرناایرنا2 روز قبل
رئیس جنبش اصلاح و وحدت لبنان تاکید کرد که سفر وزیر خارجه آمریکا به کشورما ثابت کرد که هدف واشنگتن از این تحرکات و رفت و آمدها ایجاد فتنه در بین مردم لبنان و تحریک آنان علیه یکدیگر است. وی یادآورشد که لبنانی‌ها در سال ۲۰۰۶ میلادی و در جنگ ۳۳ روزه پایبندی خود را به این اختیار ثابت کردند و مقاومت در جنگ آمریکایی - صهیونیستی پیروز شد. ما با ادامه و پایبندی به مقاومت دشمن تروریست و تکفیری آمریکایی را شکست دادیم. شیخ عبدالرزاق تاکید کرد: ما به وزیر خارجه آمریکا می‌گوئیم که ایالات متحده تلخی شکست را در منطقه متحمل شده و این شکست از عراق و سوریه تا فلسطین و لبنان و یمن گسترده شده است. وی، موضع گیری‌های مقام‌های سیاسی لبنان در مقابل زیاده خواهی‌های وزیر خارجه آمریکا را تحسین کرد و گفت: این همبستگی ملی و محافظت از وحدت ملی نقشه‌های واشنگتن برای نفوذ به لبنان را نقش برآب کرد و مردم ما از این موضع گیری‌های تقدیر می‌کنند.
الفالف1 ماه قبل
یک روزنامه لبنانی با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه کشورمان به بیروت و دیدار با مقامات آن کشور اعلام کرد که وزیر خارجه ایران به مسولان لبنانی پیشنهاد تجارت با پول ملی را داد تا لبنانی‌ها دیگر تحریم‌های آمریکا را بهانه نکنند. به گزارش ایسنا روزنامه الاخبار لبنان نوشت: لبنان دیروز هفته مهمی را آغاز کرد و هم‌زمان بودن سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب و نزار العولا، مشاور دیوان پادشاهی عربستان به بیروت اتفاقی نبود. این رونامه نوشته است: با توجه به اینکه لبنان تا به امروز پاسخی به پیشنهادات ایران برای همکاری نداده است برخی طرف‌های لبنانی به بهانه تحریم‌های آمریکا با این همکاری‌ها مخالفت کرده‌اند. در این گزارش آمده است: مهم‌تر از این مساله این است که رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به مسئولان لبنان پیشنهاد تجارت با پول ملی یا همان لیره را داد، این پیشنهاد مهم به این معناست که بهانه کردن تحریم‌های آمریکا برای عدم ایجاد افق‌های جدید برای اقتصاد لبنان دیگر قابل توجیه نیست. علیرغم اینکه بازار لبنان کوچک است اما طبیعتا ایران به دنبال تحقق منافع خود در تبادلات تجاری با لبنان است، اما مساله مهم این است که با تحقق این پیشنهاد، لبنانی‌ها منافع زیادی به دست می‌آورند و می‌توان گفت که این پیشنهاد هیچ مساله منفی ندارد و در وهله اول قدرت ارز لبنان را بالا می‌برد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که روز گذشته وارد لبنان شد، در ادامه رایزنی‌های خود با مقامات و شخصیت‌های سیاسی این کشور، با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان دیدار و گفت‌و‌گو کرد. ظریف روز گذشته در هنگام ورود به لبنان بر آمادگی ایران برای همکاری با لبنانی‌ها در تمامی زمینه‌ها تأکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین شب گذشته با نمایندگان احزاب لبنانی دیدار و رایزنی کرد. ظریف در ادامه نیز دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیدار کرده و بر حمایت ایران از مقاومت فلسطین تأکید کرد. انتهای پیام/
فارسفارس1 ماه قبل
وبگاه دبکا فاش کرد که هدف ارتش رژیم صهیونیستی در شمال مرزهای فلسطین اشغالی نه نابودی تونل‌ها بلکه ایجاد اختلاف بین لبنانی‌ها به ویژه حزب‌الله و جریان ملی آزاد لبنان بوده است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وب‌‌سایت صهیونیستی عملیات اخیر ارتش رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشغالی را تلاش نخست وزیر این رژیم برای ایجاد اختلاف بین متحدان مقاومت خواند. وب‌سایت «دبکا» شنبه (۱۳ بهمن) نوشت که شمار کمی از اسرائیلی‌ها از دلایل واقعی عملیات ارتش موسوم به عملیات «سپر شمال» خبر دارند. این وبگاه صهیونیستی می‌نویسد، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با کنار گذاشتن هدف اصلی این عملیات، قدرت بازدارندگی سیاسی خود در برابر لبنانی‌ها و سوری‌ها را از دست داد. دبیر کل حزب‌الله لبنان همچنین گفت: «این مسئله [عملیات سپر شمال برای کشف تونل‌ها] ترس و هراس را وارد دل همه شهرک‌نشینان کرد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سومریه نیوز، «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در واکنش به تشکیل دولت در این کشور بعد از گذشت چندین ماه تاکید کرد: تشکیل دولت در لبنان باعث پویایی و زنده شدن بازارهای مالی در این کشور شد. وی در ادامه افزود: تشکیل دولت جدید در لبنان تاکید بر اعتماد به کشور بعد از اختلال به وجود آمده در لبنان به شمار می‌آید. عون تاکید کرد: بحران تشکیل دولت در لبنان این درس مهم را داد که نباید با این جور مسائل بازی کرد. سعد الحریری نخست وزیر لبنان روز گذشته ضمن عذرخواهی از لبنانی‌ها به خاطر تاخیر ۹ ماهه در تشکیل دولت جدید از برگزاری اولین جلسه این دولت طی امروز (شنبه) خبر داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 روز قبل
معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سفر پمپئو به لبنان گفت: در این سفر، وزیر خارجه آمریکا حمایت واشنگتن را از مردم و نهادهای مشروع دولت لبنان اعلام خواهد کرد. گفت‌وگوی هوک با پایگاه اماراتی نشنال در آستانه سفر امروز «مایک پمپئو»، وزیر امور خارجه ایالات متحده به لبنان صورت می‌پذیرد. به گفته هوک، پیام [پمپئو] برای دولت لبنان این است که حزب‌الله سازمانی تروریستی است که با تعهد به جنگ با اسرائیل امنیت مردم لبنان را در خطر قرار می‌دهد. معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره سفر پمپئو به لبنان گفت: در این سفر، وزیر خارجه آمریکا حمایت واشنگتن را از مردم و نهادهای مشروع دولت لبنان اعلام خواهد کرد. تحریم حزب الله بر تمامی لبنانی‌ها تاثیر منفی خواهد گذاشتهمچنین میشل عون درباره سفر پمپئو به لبنان اعلام کرد: تحریم حزب الله لبنان زندگی تمامی شهروندانی لبنانی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.
ایسناایسنا4 هفته قبل
بعد از انتقاد حزب «نیروهای لبنانی» از جریان آزاد ملی لبنان به خاطر سفر وزیری از این جریان به دمشق، لبنان شاهد جنجالی سیاسی بر سر روابط با سوریه و بازگشت آوارگان شده است. از سوی دیگر، اداره اطلاع‌رسانی حزب «نیروهای لبنانی» در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما با این مسئله موافقیم که آوارگان سوری هرچه سریع‌تر به کشورشان بازگردند. اگر بازگشت آوارگان به نظام سوریه مرتبط است پس چرا هنوز بازگشت آوارگان محقق نشده است؟ چرا روابط میان رئیس‌جمهوری و نظام سوریه به بازگشت این آوارگان کمک نکرده است و این در حالی است که یکی از فرستاده‌های لبنانی هر هفته به سوریه سفر می‌کند. در این بیانیه آمده است: کمپین برنامه‌ریزی شده علیه حزب نیروهای لبنانی به این دلیل است که این حزب مخالف نفوذ نظام سوریه و عادی‌سازی روابط با این کشور است. بازگشت آوارگان جزء مسئولیت‌های دولت و یک مسئولیت ملی است و نباید از آن به عنوان بهانه‌ای برای عادی‌سازی روابط با نظام سوریه استفاده کرد.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشمیشل عون رئیس جمهور لبنان گفت: امروز شاهد انباشت بحران‌ها هستیم و فقط یک بحران نیست. مرحله اول شامل حل بحران‌ها، دومی حل موضوع فساد و سومی حل مشکل آوارگان است. وی در ادامه با اشاره به موضوع آوارگان سوری گفت: آوارگان بر بیکاری افزوده‌اند و نسبت جرم ۳۰ درصد بالا رفته است. عون با اشاره به موضوع فساد آنرا بلایی برای لبنانی‌ها توصیف کرد و از شروع مبارزه با فساد خبر داد و افزود: در این نبرد برای کسی مصونیتی وجود ندارد. رئیس جمهور لبنان تاکید کرد: جنگ ما اقتصادی است و از مردم لبنان می‌خواهم که به حرفهای من گوش کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به گزارش مشرق به نقل از سومریه نیوز، «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در واکنش به تشکیل دولت در این کشور بعد از گذشت چندین ماه تاکید کرد: تشکیل دولت در لبنان باعث پویایی و زنده شدن بازارهای مالی در این کشور شد. بیشتر بخوانید: زن فحاش لبنانی وزیر شد +عکس هشدار آمریکا به دولت جدید لبنانوی در ادامه افزود: تشکیل دولت جدید در لبنان تاکید بر اعتماد به کشور بعد از اختلال به وجود آمده در لبنان به شمار می‌آید. عون تاکید کرد: بحران تشکیل دولت در لبنان این درس مهم را داد که نباید با این جور مسائل بازی کرد. سعد الحریری نخست وزیر لبنان روز گذشته ضمن عذرخواهی از لبنانی‌ها به خاطر تاخیر ۹ ماهه در تشکیل دولت جدید از برگزاری اولین جلسه این دولت طی امروز (شنبه) خبر داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
(اینجا) به نظر می‌رسد دولت لبنان که نور امیدی را برای لبنانی‌ها روشن کرد، علاوه بر مشکلات داخلی، با مشکلات خارجی نیز روبه‌ باشد. این دولت، دولت همه کسانی است که در آن شرکت دارند و همان‌طور که همگان مسئولیت‌پذیر هستند، ما هم مسئولیت‌پذیر خواهیم بود. (اینجا) همزمان با اعلام تشکیل دولت لبنان، هفته گذشته روز دوشنبه ۱۶ بهمن ماه ولید المعلم وزیرخارجه سوریه به تهران آمد. طی آن دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان با سعد حریری در «بیت الوسط» در مرکز بیروت دیدار و گفت وگو کرد. این بار نیز محمدجواد ظریف، نخستین وزیر امور خارجه‌ای است که پس از تشکیل دولت جدید به لبنان سفر می‌کند.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه رایزنی‌های سیاسی خود در لبنان، با جبران باسیل، وزیر خارجه این کشور دیدار کرد. ظریف پیش از ظهر امروز نیز با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در محل کاخ بعبدا دیدار کرده است. ظریف روز گذشته در هنگام ورود به لبنان بر آمادگی ایران برای همکاری با لبنانی‌ها در تمامی زمینه‌ها تأکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین شب گذشته با نمایندگان احزاب لبنانی دیدار و رایزنی کرد. ظریف در ادامه نیز دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین دیدار کرده و بر حمایت ایران از مقاومت فلسطین تأکید کرد.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی المنار، شیخ علی دعموش معاون رئیس شورای اجرایی حزب الله اظهار داشت: نگاه ملت لبنان پس از تشکیل دولت جدید به عملکرد آن دوخته شده است. وی گفت: چشم‌های لبنانی‌ها پس از تشکیل دولت جدید به این دوخته شده است که برای حل مشکلات این کشور بحران زده چه عملکردی خواهد داشت، آیا بعد از یک مدت طولانی انتظار، ملت لبنان به آرزو‌ها و خواسته‌های شان دست خواهند یافت و یا اینکه مانند دولت‌های گذشته قادر به حل بحران‌های حیاتی لبنانی‌ها که از آنها رنج می‌برند، نخواهد بد. ‎شیخ دعموش درباره بیانیه وزارتی هم تاکید کرد حزب الله در زمینه بیانیه وزارتخانه، اصولی دارد که هرگز از آن شانه خالی نمی‌کند و انتظار داریم که هیچگاه شخصی این معیارها و اصول را نادیده نگیرد. معاون رئیس شورای اجرایی حزب الله خاطر نشان کرد: از دولت انتظار می‌رود بدون وقفه و تضییع وقت کار جدی و گسترده را آغاز کند به همین سبب باید بیانیه وزارتی در اسرع وقت تدوین و محقق و پس از آن کار آغاز شود. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
بری گفت: آشکار بود که موضوع او نه تنها همسو با موضع اسرائیل بلکه بعد از آن است. وی تصریح کرد: سیاست ساترفیلد همچنان همان سیاست قبلی است و سفر اخیرش برای تحریک کردن لبنانی‌ها علیه یکدیگر صورت گرفت. رئیس مجلس نمایندگان لبنان گفت: در گذشته، با جفری ویلتمن دستیار سابق وزیر خارجه آمریکا دیدار می‌کردم؛ هرچند که او را سرکرده گروه ۱۴ مارس می‌دانستم. اما تفاوت زیادی به ویلتمن و ساترفیلد وجود دارد. وی افزود: ساترفیلد درخواست زمانی برای ملاقات با من نشده است و اگر هم خواسته باشد، او را به حضور نخواهم پذیرفتانتهای پیام/
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین6 ساعت قبل
آمریکا به خوبی این موضوع را می‌داند که «میشل عون» رییس‌جمهوری لبنان با توجه به حمایت‌های سابق خود از گزینه «مقاومت» همچنان می‌تواند از حزب‌الله در مجامع و نهادهای بین‌المللی حمایت کند. اعتمادآنلاین| پایگاه خبری لبنا۲۴ی با تحلیل سفر اخیر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به لبنان نوشت: این دیدار را نمی‌توان یک سفر عادی ارزیابی کرد. دو گزینه‌ای که به وضوح تناقض موجود بین تمایل آمریکا برای ایجاد ثبات در اقتصاد لبنان و از سوی دیگر تلاش واشنگتن برای بحران زده کردن لبنان را ثابت می‌کند. روزنامه 'الدیار' لبنان در مطلبی تفصیلی درخصوص سفر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به لبنان نوشت: دیدار پمپئو حامل پیام جدیدی برای لبنانی‌ها نبود و مسئولان لبنانی همان حرف‌های تکراری سابق را شنیدند، صحبت هایی که همیشه دو محور اساسی دارد: افزایش فشارها بر حزب الله لبنان و مقابله با ایران در لبنان. صحبت در خصوص پرونده آوارگان سوری و تعیین مرزهای مشترک خشکی و آبی میان لبنان و فلسطین اشغالی از دیگر محورهای گفت گوی وزیر خارجه آمریکا با مقامات لبنانی بود.
انتخابانتخاب1 هفته قبل
روزنامه لبنانی «الجمهوریه» نوشت که وزیر خارجه آمریکا ۲۲ مارس (دوم فروردین) به بیروت سفر می‌کند. به گزارش ایسنا، روزنامه لبنانی «الجمهوریه» نوشت که مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا ۲۲ مارس به بیروت می‌رود. این سفر در چارچوب سفر دوره‌ای پامپئو به منطقه که از پس فردا یعنی روز جمعه با سفر به کویت و سپس اراضی اشغالی آغاز و با لبنان خاتمه می‌یابد، صورت می‌گیرد. پیشتر منابع دیپلماتیک و سیاسی اعلام کرده بودند که هدف از سفر وزیر خارجه آمریکا به لبنان تحریک لبنانی‌ها علیه یکدیگر است. منابع همچنین اعلام کردند که دیوید ساترفیلد، مشاور وزیر امور خارجه آمریکا در خاورمیانه در اوایل ماه جاری میلادی در چارچوب مقدمه‌چینی برای سفر پامپئو به لبنان سفر کرده بود.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
با وجود شکست کره شمالی از راهیابی به مرحله بعدی این مسابقات بازماند. در آخرین بازی مرحله گروهی در گروه E تیم‌های ملی لبنان و کره‌شمالی رو در روی یکدیگر قرار گرفتند که در پایان لبنان به برتری سه بر یک رسید. در این بازی کوانگ ریونگ در دقیقه ۹ روی اشتباه دروازه‌بان لبنان، گل نخست را برای کره‌شمالی به ثمر رساند اما در ادامه سه گل از فلیکس ملکی در دقیقه ۲۷، ال حلوه در دقیقه ۶۶ و حسن ماتوک در دقیقه ۸۰ لبنانی‌ها را به پیروزی رساند. به این ترتیب لبنان سه امتیازی شد و در رده سوم گروه قرار گرفت و کره شمالی بدون امتیاز، چهارم شد. با این‌حال تیم لبنان نتوانست در جمع برترین تیم‌های سوم قرار بگیرد و از گردونه رقابت‌های جام ملت‌های آسیا حذف شد.
انتخابانتخاب3 هفته قبل
نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد، تصمیم انگلیس برای قرار دادن شاخه سیاسی حزب‌الله در لیست تروریستی، مربوط به لندن است نه بیروت. به گزارش فارس، «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان در واکنش به طرح انگلیس برای تروریستی اعلام کردن شاخه سیاسی حزب‌الله اعلام کرد «این تصمیم، مربوط به بریتانیاست نه لبنان». جبران باسیل وزیر خارجه لبنان هم هفته جاری اعلام کرد: تروریستی اعلام کردن (شاخه سیاسی) حزب‌الله از سوی بریتانیا، تأثیر منفی بر لبنان ندارد و این موضوعی است که به آن عادت کرده‌ایم؛ بریتانیا به اطلاع لبنان رسانده که مصر به روابط دوجانبه (میان لندن و بیروت) است. وزیر خارجه لبنان افزود: اگر تمام جهان بایستند و بگویند مقاومت، تروریسم است، این باعث نمی‌شود که مقاومت برای لبنانی‌ها، تروریسم محسوب شود؛ تا زمانی که سرزمین، اشغال‌شده باشد (در اشاره به بخش‌هایی از خاک لبنان که هنوز در اشغال رژیم صهیونیستی است) سازمان‌های دولتی و تمام ملت لبنان، مقاومت را در آغوش خواهند گرفت. «ایلی الفرزلی» معاون رئیس پارلمان لبنان هم اعلام کرد، موضع باسیل همان موضع دولت لبنان است.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
وزیر امور خارجه لبنان در نشست مقدماتی اجلاس توسعه اقتصادی اتحادیه عرب در بیروت، خواستار بازگشت سوریه به این اتحادیه شد. خبرگزاری فارس: «جبران باسیل»، وزیر امور خارجه لبنان می‌گوید سوریه باید به اتحادیه عرب بازگردد. وزیر خارجه لبنان در این نشست که در سطح وزرای خارجه اتحادیه عرب برگزار شد و مقدمه‌ای برای نشست اقتصادی بیروت در سطح سران است، رسما خواستار بازگشت سوریه به این اتحادیه شد. او از کشورهای عضو اتحادیه عرب خواست به جای طرد و ترک لبنان، از این کشور حمایت کرده و مشکلاتش را به لبنانی‌ها واگذار کنند. وزیر امور خارجه لبنان در حالی از ضرورت بازگشت سوریه به اتحادیه عرب سخن گفت که بنا به اعلام روزنامه جمهوریت لبنان، وی ابتدای ژانویه نامه‌ای به دبیر کل اتحادیه عرب نوشته و در آن از لزوم بازگشت سوریه به این اتحادیه سخن گفته بود که سعد الحریری، نخست وزیر لبنان با ارسال این نامه مخالفت کرده بود.

به انتهای لیست رسیدید

لبنان

لُبْنان با نام رسمی جمهوری لبنان کشوری در غرب آسیاست. لبنان در شمال با سوریه و در جنوب با اسراییل مرز مشترک دارد. موقعیت جغرافیایی لبنان در نقطه طلاقی مدیترانه و جهان عرب منجر به شکل‌گیری تاریخی غنی و تنوع دینی، نژادی و فرهنگی شده‌است. لبنان را عروس خاورمیانه گویند و بیروت از حیث کیفیت زندگی از برترین شهر های جهان عرب محسوب می شود و لبنان بالاترین درآمد سرانه غیر نفتی را در جهان عرب دارد. در این صفحه مهم‌ترین و آخرین اخبار جمهوری لبنان را می‌خوانید. ویکی‌پدیا