لهستان

لهستان

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
به‌قول هگل تاریخ دوبار تکرار می‌شود بار نخست به‌صورت تراژدی و بار دوم بصورت کمدی! بر این منوال هر اندازه گوادلوپ توانست تراژدی سقوط پهلوی را تسریع کند اکنون و با «نگاه هگلی» اجلاس لهستان را نیز تنها می‌توان تکرار کمیک تاریخ محسوب کرد. بر همین منوال اجلاس لهستان را می‌بایست قرینه‌ای از تصمیم خلق‌الساعه‌اش جهت بازگرداندن ارتش آمریکا از سوریه فهم و تلقی کرد که انگیزه هر دو پرخاشگری و واکنش در مقابل فشار ساختار نهادینه شده باندهای قدرت در کریدورهای بوروکراتیک داخل ایالات متحده اعم از وزارت خارجه و پنتاگون و CIA نسبت به تصمیمات ترامپ می‌باشد. واریته لهستان یک کمدی سیاسی است که در دورترین نقطه قابل دسترس از وزارت خارجه آمریکا پیش‌بینی شده تا از آن طریق ترامپ از سویی دل‌نگرانی تل‌آویو و ریاض بابت خروج عجولانه‌اش از سوریه را تشفی دهد و از جانب دیگر باندهای قدرت متابعت ناپذیر در وزارت خارجه آمریکا و CIA را با این شیوه به چالش بکشد. مشکل ترامپ آن است که ساختار قدرت نهادینه شده و بوروکراتیک گلوبالیست‌های آمریکایی، وی را طفلی ناخواسته و بلکه نامشروع در هرم قدرت محسوب می‌کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
دکتر آریازند؛ پژوهشگر دیزاین توسعهانچه لهستان را سگمنتی معنا دار نه برای اکنون بلکه برای فردای اتحادیه تبیین می‌کند. به طور دقیق‌تر می‌توان رد این دیفورماسیون را در نرخ گشایش حساب‌های بانکی و تنظیمات بدهی عمومی بررسی کرد. و در قیاس با نرخ بدهی خارجی و سطح رزرو به وضوح پیشران‌ها این اجبار زمانی مکانی تغییر را مشاهده نمود. فراموش نکنیم لهستان دارد معنا دار دستگاه و مواد اولیه وارد می‌کند. با اجرای پرزیدنتی که خیلی خوب مفهوم توسعه به قرار صنایع سنگین، انرژی و زیر ساخت را می‌شناسد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
همچنین ایران، لهستان و سایر کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس را به اقدامات تلافی‌جویانه تهدید کرده است. اما دولت لهستان با چه انگیزه‌ای اقدام به برگزاری این نشست می‌کند؟ بی‌تردید برنامه‌های لهستان هیچ ارتباطی با ایران ندارد. اگرچه ممکن است میزبانی از این نشست برای لهستان در بلندمدت سودمند باشد، درحال‌حاضر این اقدام تنها تصمیمی سیاسی و عملگرایانه است. وزیر امورخارجه لهستان گفته‌است که هدف لهستان در این نشست، حصول سازش میان اروپا و آمریکا نسبت به مساله هسته‌ای ایران است. صادقانه بگوییم که هر گونه شکل‌گیری ائتلاف نظامی علیه ایران در این نشست، فاجعه‌ای برای لهستان خواهد بود.
ایسناایسنا2 ماه قبل
سفیر کشورمان در ورشو به درخواست وزارت خارجه لهستان با معاون وزیر امورخارجه این کشور دیدار و درباره برگزاری کنفرانس بین‌المللی علیه ایران در لهستان گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا، وزارت امورخارجه لهستان اعلام کرد: مسعود ادریسی کرمانشاهی سفیر ایران در ورشو روز دوشنبه با معاون وزیر امورخارجه لهستان دیدار کرد. بنابر اعلام وزارت امورخارجه لهستان، در این دیدار که به درخواست طرف لهستانی برگزار شد، دو طرف درباره نگرانی‌های ایران نسبت به برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در ورشو با موضوع برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه گفت‌وگو و توافق کردند که این رایزنی‌ها ادامه داشته باشد. وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه با اعلام اینکه کشورش قصد دارد با همکاری لهستان کنفرانسی را در وروشو درباره خاورمیانه برگزار کند، گفت که تمرکز این کنفرانس برروی ایران قرار دارد. ایران در اعتراض به این خبر کاردار لهستان در تهران را احضار و مراتب اعتراض کشورمان را به لهستان ابلاغ کرد.
ایلناایلنا1 ماه قبل
نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی برای شرکت در نشست ضد ایرانی ورشو، امشب سرزمین‌های اشغالی فلسطین را ترک می‌کند. به گزارش ایلنا به نقل از جروزالم پست، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی امروز-سه‌شنبه- تل‌آویو را به مقصد ورشو ترک می‌کند. باوجود اینکه بسیاری از کشور‌ها از حضور در نشست ضد ایرانی لهستان خودداری کردند و این نشست قرار است در سطح وزرا و معاونان وزرا انجام شود، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در آن شرکت می‌کند. نتانیاهو قرار است امشب سرزمین‌های اشغالی فلسطین را ترک کرده و به لهستان سفر کند. علاوه بر نتانیاهو، نمایندگان آمریکا، چند کشور غربی و ۱۰ کشور عربی در این نشست شرکت می‌کنند.
ورزش۳ورزش۳1 هفته قبل
در آستانه دربی امروز، تلویزیون باشگاه میلان به سراغ پیوتر دومانووسکی، فوتبال‌نویس مشهور لهستانی رفت تا درباره پیانتک و جایگاه او در لهستان با او گفتگو کند. این فوتبال‌نویس لهستانی درباره پیانتک گفت: " پیانتک در لهستان محبوب‌ترین فوبتالیست است و مردم بیشتر از هر کس دیگری بازی‌ها و اخبار او را دنبال می‌کنند. بازی‌های آث میلان در لهستان پربیننده‌ترین بازی‌ها هستند. دومانووسکی که یکی از فوتبال‌نویس‌های مشهور کشورش لهستان است در ادامه گفت: " البته میلان در لهستان یکی از محبوب‌ترین تیم‌های خارجی بود. حالا در لهستان همه فکر می‌کنند پیانتک می‌تواند به اوج‌گیری دوباره میلان کمک کند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ماه قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
پیش از این مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» گفته بود که ایالات‌متحده درحال فراهم‌سازی نشست بین‌المللی درباره برقراری ثبات در خاورمیانه در تاریخ ۱۳و۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن ماه) در لهستان است. به گفته وی، در این نشست نمایندگانی از کشورهای آسیایی، آفریقایی و غربی و همچنین منطقه خاورمیانه دعوت شده‌اند تا مسائل مربوط به ثبات و صلح در خاورمیانه، با توجه به اقدامات ایران را بررسی کنند. لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: «ما این دعوتنامه را دریافت کرده‌ایم. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، معاون وزیر امورخارجه روسیه پس از پرتاب ماهواره ایران در روز سه‌شنبه و انتقاد برخی مقامات دنیا به این رویداد گفت که هیچ دلیلی برای انتقاد از برنامه موشکی ایران وجود ندارد. همه چیز در این زمینه براساس شرایط سخت و متناسب با هنجارها و تعهدات موجود اجرا می‌شود.»
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
خبرگزاری ایسنا: وزیر خارجه موقت رژیم صهیونیستی اعلام کرد که از لهستان عذرخواهی نمی‌کند. یسرائیل کاتس، وزیر خارجه موقت رژیم صهیونیستی گفت: من متأسف نیستم از اینکه گفتم لهستان در هولوکاست دست داشته و با نازی‌ها همکاری کرده است. لهستان اظهارات کاتس را «نژادپرستانه» توصیف کرده و خواهان عذرخواهی اسرائیل شده بود. قبل از این نیز اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره همکاری لهستانی‌ها با نازی‌ها موجب خشم ورشو شده است. این اختلافات به لغو نشست گروه ویزگراد که قرار بود در قدس برگزار شود، منجر شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| خبرنگاران همراه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی می‌گویند هواپیمای وی به دلیل بروز یک سانحه در فرودگاه «ورشو» لهستان زمین‌گیر شده و احتمالا قادر به پرواز نخواهد بود. خبرنگار کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی نوشته است پیش از بلند شدن هواپیمای نتانیاهو، خودروی «پوش‌بک» (Pushback) فرودگاه که وظیفه جدا کردن هواپیما از پایانه را بر عهده دارد، به شدت به چرخ جلوی هواپیما برخورد کرده و موجب آسیب جدی شده است. در پی این حادثه، نتانیاهو احتمالا باید منتظر بماند تا زمانی که خطوط هوایی رژیم صهیونیستی یک هواپیمای جایگزین به ورشو بفرستد تا او را به فلسطین اشغالی منتقل کند. نتانیاهو در دو روز گذشته برای شرکت در نشستی ضدایرانی در ورشو حضور داشت و در این مدت تلاش کرد کشورهای عربی را به ایجاد ائتلافی ضدایرانی ترغیب کند. با وجود رابطه مخفیانه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی، وزرای این کشورها حاضر نشدند برای اولین بار در برابر دوربین‌ها با وی دیدار کنند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، رفتار شیطنت آمیز دولت لهستان در همراهی با آمریکایی‌ها علیه ایران، تا حدودی در حوزه روابط فرهنگی میان دو کشور ایران و لهستان تاثیرگذار بوده است. اقدام دولت لهستان، مانع از اجرای برخی از برنامه‌های هنری، فرهنگی گروه‌های لهستانی در ایران شده است. در جدیدترین رویداد شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی اعلام کرده است دو گروه لهستانی دعوت شده به فجر ۳۷، از گردونه فجر حذف شده‌اند. وی این مسئله را ناشی از سیاست‌های ضد ایرانی کشور لهستان برشمرده و گفته است در اعتراض به سیاست دولت لهستان و نشست ضد ایرانی که قرار است در کشور لهستان برگزار شود، تصمیم گرفتیم اجرای این نمایش‌ها را در جشنواره تئاتر فجر لغو کنیم. به پاس عزت ایران و ایرانی، برگزاری هفته فیلم لهستان در تهران موکول به رفتار مناسب ورشو خواهد شد.» حال با حذف لهستانی‌ها از تئاتر فجر و هفته فیلم مختص لهستان، به نظر می‌رسد حضور لهستانی‌ها در فضای فرهنگی ایران سخت‌تر نیز خواهد شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
با توجه به اینکه لهستان یکی از کشورهای فقیر عضو اتحادیه اروپاست، لذا عربستان وعده کمک مالی بالایی را به آنها داده است. با توجه به اینکه لهستان یکی از کشور‌های فقیر عضو اتحادیه اروپاست، لذا عربستان وعده کمک مالی بالایی را به آنها داده است. وی تصریح کرد: اخیرا و با اعلام خبر برگزاری این نشست در لهستان، فضای روابط ایران و لهستان، تحت تاثیر قرار گرفته است. کارشناس مسائل غرب آسیا یادآور شد: سفر معاون وزیر خارجه لهستان به ایران صرفا، نوعی عذرخواهی لهستان از ایران تلقی می‌شود. به گزارش میزان، «پرزمیسلاو لانگ» معاون وزیر خارجه لهستان، روز (دوشنبه) در صدر یک هیئت دیپلماتیک وارد تهران شد و با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و رایزنی کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
به گزارش یورونیوز، پیش‌تر وزیر خارجه لهستان دعوت از ایران را با این توضیح که صحبت‌های مسئولان این کشور ممکن است روند «آرام» برگزاری کنفرانس را تهدید کند، منتفی دانسته بود. چرا لهستان احتمال دعوت ایران را مطرح کرد؟ سفیر روسیه روز گذشته در سازمان ملل هدف برگزاری کنفرانس لهستان را به چالش کشید وگفت که رویکردهای ساده‌انگارانه و یک‌جانبه مرتبط با ایران در زمینه دستیابی به یک ساختار امنیتی واقعی درخاورمیانه نتیجه معکوس خواهد داد. به گفته وزیر امور خارجه لهستان، روسیه دعوت لهستان را برای شرکت کردن در این کنفرانس رد کرده است. مسکو تائید کرد: در نشست لهستان شرکت نمی‌کنیمدر همین حال و اظهارات نماینده روسیه در سازمان ملل وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرد که مقامات این کشور در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نخواهند کرد. به گزارش اسپونتیک، وزارت امورخارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای تائید کرد که در کنفرانس لهستان شرکت نمی‌کند.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گفته سفیر ایران، روابط دوکشور را نمی‌توان بدون توجه به این نشانه و سمبل مورد توجه قرار داد. دولتمردان لهستانی نباید با تصمیمات و رفتارهای خود به میراثی که دوکشور در روابط بین خود از آن برخوردارند، آسیب وارد کنند. رفتار لهستان در قبال ایران قابل قبول نیست و دولت لهستان باید پاسخگوی عواقب این میزبانی باشد. وی گفت: علاوه بر این حوزه‌های انرژی تجدید پذیر و فناوری اطلاعات و گردشگری بسیار مستعد همکاری‌های دوکشور است. ** جمعیت دوهزار نفری ایرانیان در لهستان عمدتا دانشجو هستندسفیر ایران در لهستان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت ایرانیان مقیم لهستان گفت: شمار ایرانیان مقیم لهستان حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر است که عمدتا دانشجو هستند. 'درلهستان ایرانیان پزشک بسیارند و حتی در دانشگاه و مراکز علمی لهستان چندین استاد ایرانی مشغول به کارند.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
سفیر آمریکا در لهستان به دنبال تشدید تنش‌ها بین این کشور اروپایی با رژیم صهیونیستی بر سر اتهام‌زنی‌ها به لهستانی‌ها درباره هلوکاست، بر لزوم عذرخواهی تل‌آویو از ورشو تاکید کرده است. خبرگزاری فارس: در ادامه تنش‌ها بین لهستان و رژیم صهیونیستی بر سر اهانت‌های مقام‌های تل‌آویو درباره همدستی لهستانی‌ها در ماجرای «هلوکاست»، سفیر آمریکا در این کشور اروپایی خواستار عذرخواهی تل‌آویو از ورشو شده است. به نوشته خبرگزاری رویترز، «جورجت موسباچر» سفیر آمریکا در لهستان امروز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در ورشو، درباره تنش‌ها بین لهستان و رژیم صهیونیستی بر سر توهین‌های تل‌آویو به لهستانی‌ها درباره دست داشتن در هلوکاست گفته که اسرائیل باید از لهستان عذرخواهی کند. سفیر واشنگتن در ورشو افزود: «اسرائیل و لهستان دو متحد قوی ایالات متحده هستند اما نباید از این نوع ادبیات استفاده شود. دولت لهستان در واکنش به این اظهارنظر، سفیر تل‌آویو در ورشو را احضار کرد و سخنان نتانیاهو را «غیرقابل قبول» خواند.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
حشمت الله فلاحت پیشه در گفت‌وگویی در واکنش به تغییر عنوان نشست لهستان طبق بیانیه اخیر وزارت خارجه آمریکا گفت: آمریکایی‌ها برای تعدیل حداقل شکلی در اجلاس لهستان این تغییر عنوان را لحاظ کرده‌اند که البته نتوانستند نظر ایران را تأمین کنند. لذا این پیشینه نشان می‌دهد که موضوع اجلاس ورشو خنده دار است. فلاحت پیشه در توضیح اقدامات ایران در واکنش به اجلاس لهستان گفت: در وهله اول انتظار برخورد جدی با لهستان وجود دارد چون رابطه ایران با لهستان به ۱۰۰ سال گذشته بر می‌گردد که ما از آوارگان لهستانی در غرب آسیا بیشترین استقبال را داشتیم؛ به طوری که اکنون چند هزار لهستانی در گورستان لهستانی‌ها در ایران هستند و هر ساله سفارت لهستان در ایران برای آنها مراسم خاصی را برگزار می‌کند. در چنین شرایطی پذیرش میزبانی لهستان برای اجلاس ضد ایرانی ضربه جدی به این رابطه زد. فلاحت پیشه اضافه کرد: باید همزمان با نشست ورشو بیانیه و مانیفست جدی نسبت به کشورهای اروپایی درباره نوع همکاری با آنها ارائه کرد.
ایرناایرنا1 ماه قبل
این خبرگزاری آمریکایی افزود: لهستان با برگزاری این نشست همچنین حفاظت کشورش در مقابل روسیه را هدف قرار می‌دهد. این رسانه نوشت: دولت ایران که این نشست را اقدامی خصمانه قلمداد می‌کند هشدار داده که برگزاری این نشست تبعاتی برای لهستان خواهد داشت. آسوشیتدپرس نوشت: دولت لهستان تاکنون گفته که علاقه مند است نقش میانجی را بین آمریکا و اتحادیه اروپا درباره مساله ایران برعهده بگیرد. به گزارش ایرنا، اتحادیه اروپا و لهستان بر سر مسائل مربوط به اصلاحات قضایی و حاکمیت قانون در این کشور اختلاف نظر دارند. طرح اصلاحات قضایی در لهستان، باعث رویارویی میان کمیسیون اروپا و دولت راستگرای لهستان در زمینه حکومت قانون در این کشور شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
به دنبال سخنان اخیر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ورشو پایتخت لهستان، حین برگزاری نشست ورشو، نخست وزیر لهستان از لغو سفر خود به سرزمین‌های اشغالی خبر داد. به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، اینک وزیر خارجه لهستان قصد دارد به جای نخست وزیر این کشور در نشستی که قرار است در قدس اشغالی برگزار شود، شرکت کند. به دنبال سخنان ضد لهستانی نتانیاهو، سفیر رژیم صهیونیستی در لهستان روز جمعه به وزارت خارجه این کشور احضار شد. آنطور که سخنگوی وزارت خارجه لهستان امروز به خبرنگاران گفت «ماتئوش موراویه‌تسکی» نخست‌وزیر لهستان در جریان یک گفت‌وگوی تلفنی به نتانیاهو گفته که سفر خود به سرزمین‌های اشغالی جهت شرکت در اجلاس «ویزگراد» که دوشنبه برگزار می‌شود را لغو کرده است. اسپوتنیک در خاتمه نوشت که «ژاکیچ کژاپوتوویژ» وزیر خارجه لهستان قصد دارد به جای نخست وزیر این کشور برای شرکت در این اجلاس عازم سرزمین‌های اشغالی شود.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
«دولت لهستان با میزبانی کنفرانس بین‌المللی درباره خاورمیانه امیدوار است روابطش با واشنگتن را تقویت کند اما این اقدام روابط ورشو با کشورهای دیگر را به خطر می‌اندازد.» برخی از صاحب نظران سیاسی نیز می‌ترسند که دولت لهستان در اروپا با محکم‌تر کردن روابط با واشنگتن منزوی‌تر شود. وی ادامه داد: من امیدوارم این مسئله باعث افزایش اعتماد به کشور ما شود و همچنین روابط آمریکا با لهستان تقویت شود. حتی پیشتر دولت لهستان پیشنهاد داده بود که نقش میانجی‌گر میان اروپا و آمریکا در مسئله ایران داشته باشد. وی ادامه داد، ترامپ می‌خواهد از لهستان برای ایجاد شکاف در اتحادیه اروپا استفاده کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
مراسم قدردانی از مهمان نوازی ایرانیان از آوارگان لهستانی امروز (جمعه) با حضور سفیر ایران در ورشو برگزار شد. در این مراسم معاون وزیر امور خارجه و مدیرکل مربوطه وزارت امور خارجه لهستان، معاون وزیر دفاع لهستان و نماینده وزیر دفتر نخست وزیری لهستان از طرف دولت لهستان برای ابراز قدردانی حضور داشته و تاج گل اهدا کردند. تعدادی از بازماندگان لهستانی که در آن زمان در ایران حضور داشتند در این مراسم نیز حضور یافته و بیانیه‌ای را در قدردانی و حمایت از ایران قرائت کردند. در این مراسم دو تن از اعضای شورای شهر ورشو نیز حضور داشتند. عراقچی نیز در این دیدار دلایل دولت لهستان در همراهی با دولت آمریکا در برگزاری کنفرانس ورشو را غیر قابل قبول خواند و بیان کرد: دولت لهستان باید نیات واقعی دولت آمریکا از این کنفرانس را درک کرده و متوجه عواقب آن باشد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
به دنبال احضار سفیر رژیم صهیونیستی از سوی دولت لهستان، نخست‌وزیر این رژیم سعی کرد اظهارات خود درباره ملت لهستان را توجیه کند. در این بیانیه آمده است که نتانیاهو در اظهارات خود درباره سوالی در مورد همکاری لهستانی‌ها با نازی‌ها هیچ‌گونه اتهام پوشیده‌ای را مطرح نکرده است. به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، دفتر نتانیاهو تاکید کرد: نخست وزیر درباره لهستانی‌های آن دوره صحبت کرده است نه ملت لهستان یا خود لهستان و گزارش‌های رسانه‌ای اظهارات نتانیاهو را اشتباه منتقل کرده و آن را تحریف کرده‌اند. وزارت خارجه لهستان روز گذشته سفیر اسرائیل را برای اعلام مراتب اعتراض خود نسبت به سخنان نتانیاهو احضار کرد. در همین راستا هیئت پخش تلویزیونی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بحران میان لهستان و اسرائیل حل شده است.
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
وزارت خارجه لهستان نیز این گزارش را رد کرده است که یک دیپلمات ارشد لهستانی از ایالات متحده خواسته است تا تسلیحات هسته‌ای خود را در خاک این کشور مستقر کند. اشپیگل در ادامه به نقل از وزیر خارجه لهستان افزود: لهستان هرگز خواستار استقرار تسلیحات هسته‌ای آمریکایی در این کشور نیست ولی استقرار این تسلیحات بستگی به این خواهد داشت که آیا روسیه به سیاست تسلیحاتی تجاوزکارانه‌اش ادامه خواهد داد یا نه. وزارت خارجه لهستان اعلام کرد: از اظهارات وزیر خارجه لهستان سوء برداشت شده است. البته لهستان از تصمیم اخیر واشنگتن برای خروج از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد با روسیه حمایت و استقبال می‌کند. ترامپ تهدید کرده است که قصد خارج شدن از پیمان نیروهای هسته‌ای میان برد با روسیه را دارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
خبرگزاری میزان- سفیر پیشین ایران در ژاپن و سوئد گفت: برگزاری اجلاس ضد ایرانی در لهستان تنها یک اقدام تبلیغاتی و خصمانه از سوی آمریکاست. اجلاس ضد ایرانی لهستان در راستای همان موتور تبلیغاتی است که پومپئو و جان بولتون علیه ایران روشن کرده‌اند. وی خاطرنشان کرد: همانطور که مقامات وزارت‌خارجه کشور اعلام کردند، این اقدام لهستان نوعی نمک نشناسی و بی‌موالاتی در مواجهه با ایران است و قطعا این اقدام لهستان از سوی دستگاه دیپلماسی کشور بی‌پاسخ نمی‌ماند. سفیر پیشین ایران در ژاپن و سوئد گفت: برگزاری اجلاس ضد ایرانی در لهستان تنها یک اقدام تبلیغاتی و خصمانه از سوی آمریکاست. اجلاس ضد ایرانی لهستان در راستای همان موتور تبلیغاتی است که پومپئو و جان بولتون علیه ایران روشن کرده‌اند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
بعد از لغو سفر نخست‌وزیر لهستان به اراضی اشغالی، منابع اسرائیلی اعلام کردند که احتمالا وزیر خارجه لهستان نیز مشارکت خود را در نشست ویزگراد لغو کند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه المیادین، رادیو رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بعد از اظهاراتی که یسرائیل کاتس، وزیر خارجه موقت این رژیم درباره هولوکاست و مشارکت لهستان در آن ایراد کرد، احتمالا وزیر خارجه لهستان نیز مشارکت خود را در نشست ویزگراد لغو کند. رئیس دفتر نخست‌وزیر لهستان نیز اعلام کرده که تصمیم نهایی درباره مشارکت در این نشست امروز (دوشنبه) اتخاذ خواهد شد. قرار بود نخست‌وزیر لهستان در کنار رهبران شمار دیگری از کشورهای اروپای مرکزی، مانند چک، مجارستان و اسلوونی در نشست گروه موسوم به ویزگراد در قدس شرکت کند. وزارت خارجه لهستان همچنین آنا ازری، سفیر اسرائیل را برای اعلام مراتب اعتراض خود نسبت به سخنان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی احضار کرد.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رویترز امروز به‌نقل از «رادیو زت» یک رادیوی خصوصی در لهستان اعلام کرد ایران صدور روادید گردشگری برای اتباع لهستانی را متوقف کرده است. در اعتراض به کنفرانس ضدایرانی به‌اصطلاح صلح و امنیت در خاورمیانه با میزبانی مشترک آمریکا و لهستان که قرار است در ۲۴ و ۲۵ بهمن ماه در ورشو برگزار شود، روز شنبه ۲۲ دی آقای ویچخ اونلت کاردار لهستان به وزارت امور خارجه فراخوانده شده بود. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در واکنش به برنامه آمریکا برای برگزاری نشستی ضدایرانی در لهستان گفته بود: دولت این کشور اروپایی که بسیاری از شهروندانش در جریان جنگ دوم جهانی به‌لطف ایران نجات یافتند، باید از این حرکت شرمنده باشد. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه هم در خصوص برگزاری همایش ضدایرانی در لهستان و چرایی انتخاب لهستان برای این رویداد، گفته بود: به‌نظر می‌رسد لهستان تحت تأثیر فضاسازی، وعده و وعیدها و فشارهای دولت آمریکا در مسیر رفتارها و سیاست‌های ضدایرانی کاخ سفید قرار گرفته است. انتهای پیام/*
ایسناایسنا1 ماه قبل
وزیر امور خارجه لهستان در پی رخ دادن حمله تروریستی جاده خاش زاهدان در روز گذشته آن را محکوم دانست. این در حالی است که لهستان میزبان نشست ضد ایرانی ورشو است. به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه لهستان در پیامی توییتری نوشت: لهستان تروریسم را در تمامی شکل‌های آن محکوم می‌کند. واکنش به حمله رخ داده در جاده خاش _ زاهدان متفاوت از این نیست. هیچ تروریستی امروز در ورشو حضور ندارد.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
به دنبال احضار سفیر رژیم صهیونیستی از سوی دولت لهستان، نخست‌وزیر این رژیم سعی کرد اظهارات خود درباره ملت لهستان را توجیه کند. در این بیانیه آمده است که نتانیاهو در اظهارات خود درباره سوالی در مورد همکاری لهستانی‌ها با نازی‌ها هیچ‌گونه اتهام پوشیده‌ای را مطرح نکرده است. به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، دفتر نتانیاهو تاکید کرد: نخست وزیر درباره لهستانی‌های آن دوره صحبت کرده است نه ملت لهستان یا خود لهستان و گزارش‌های رسانه‌ای اظهارات نتانیاهو را اشتباه منتقل کرده و آن را تحریف کرده‌اند. وزارت خارجه لهستان روز گذشته سفیر اسرائیل را برای اعلام مراتب اعتراض خود نسبت به سخنان نتانیاهو احضار کرد. در همین راستا هیئت پخش تلویزیونی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بحران میان لهستان و اسرائیل حل شده است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
نخست‌وزیر لهستان سفر رسمی خود به اراضی اشغالی را که قرار بود از امروز (دوشنبه) آغاز شود، لغو کرد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نخست‌وزیر لهستان در تماس تلفنی با نتانیاهو از لغو سفر خود خبر داد. در همین حال، لهستان اعلام کرد که یاتسک کاپوتوویچ، وزیر خارجه را به نشست گروه ویزگراد در اراضی اشغالی می‌فرستد. با وجود نشانه‌های عملی ناخشنودی دولت لهستان از سخنان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، نتانیاهو دیدگاه‌های خود را مرتب تکرار کرده است. وزارت خارجه لهستان آنا ازری، سفیر اسرائیل را برای اعلام مراتب اعتراض خود نسبت به سخنان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی احضار کرد.
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
علت اصلی اختلافات، ناتوانی وزیر خارجه لهستان در برگزاری صحیح و موفق کنفرانس ورشو بوده است. در پی سخنان مقامات رژیم صهیونیستی علیه لهستان، دولت ورشو روز سه شنبه تاکیدکرد: تل اویو باید بطور رسمی عذرخواهی کند. در همین ارتباط، امروز (سه شنبه) معاون وزیر خارجه لهستان در واکنش به این موضوع تاکید کرد که مقامات تل آویو به خاطر این حرف‌ها باید پوزش بخواهند. رییس دفتر نخست وزیر لهستان نیز هشدار داد اگر اسرائیلی‌ها عذرخواهی نکنند، روابط ورشو و تل آویو بطور بی سابقه‌ای سرد خواهد شد. وی معتقد است که علت اصلی اختلافات، ناتوانی وزیر خارجه لهستان در برگزاری صحیح و موفق کنفرانس ورشو بوده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
در این مراسم معاون وزیر امور خارجه و مدیرکل مربوطه وزارت امور خارجه لهستان، معاون وزیر دفاع لهستان و نماینده وزیر دفتر نخست وزیری لهستان از طرف دولت لهستان برای ابراز قدردانی حضور داشته و تاج گل اهدا کردند. تعدادی از بازماندگان لهستانی که در آن زمان در ایران حضور داشتند در این مراسم نیز حضور یافته و بیانیه‌ای را در قدردانی و حمایت از ایران قرائت کردند. در این مراسم دو تن از اعضای شورای شهر ورشو نیز حضور داشتند. در همین راستا و یک روز بعد از اظهارات پامپئو «ویچخ اونلت» کاردار لهستان در تهران به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران فراخوانده شد. عراقچی نیز در این دیدار دلایل دولت لهستان در همراهی با دولت آمریکا در برگزاری کنفرانس ورشو را غیر قابل قبول خواند و بیان کرد: دولت لهستان باید نیات واقعی دولت آمریکا از این کنفرانس را درک کرده و متوجه عواقب آن باشد.

به انتهای لیست رسیدید

لهستان

لِهِستان (رایج‌تر: لَهِستان) (به لهستانی: Polska به انگلیسی، Poland) با نام رسمی جمهوری لهستان (به لهستانی: Rzeczpospolita Polska) کشوری است در مرکز اروپا، از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه (منطقه برون‌بومی کالینینگراد)، از شرق با بلاروس، از جنوب شرقی با اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه است. مساحت این کشور عددی بالغ بر ۳۱۲٫۶ هزار کیلومتر مربع است که آن را شصت و نهمین کشور بزرگ جهان و نهمین کشور بزرگ اروپا کرده‌است. همچنین با جمعیت ۳۸٫۵ میلیون نفری این کشور سی و چهارمین کشور پرجمعیت جهان، هشتمین در قاره اروپا و ششمین در اتحادیه اروپایی می‌باشد. لهستان با حاکمیتی متمرکز دارای ۱۶ استان است و پایتخت آن ورشو نام دارد. قوه مجریه این کشور به ترتیب رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و هیئت وزیران است. رئیس‌جمهور برای مدت ۵ سال انتخاب می‌گردد که حداکثر یک رئیس‌جمهور می‌تواند دو دوره در این پست خدمت کند. ویکی‌پدیا