اخبار لهستان - آخرین و مهم ترین اخبار لهستان از خبرگزاری‌های ایران | خبری
لهستان

لهستان

فوتبالیفوتبالی3 روز قبل
وبسایت رسمی فوتبالی- داود رفعتی رئیس دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال برای حضور در رقابت‌های جام جهانی جوانان به لهستان رفت. به گزارش فوتبالی، داود رفعتی پس از اتمام رقابت‌های لیگ برتر به لهستان سفر کرد. رقابتهای جام جهانی فوتبال جوانان از ۲۳ می‌لغایت ۱۵ جون ۲۰۱۹ (۲ لغایت ۲۵ خرداد ۹۸) با حضور ۲۴ تیم در لهستان برگزار می‌شود که از ایران داود رفعتی به عنوان نماینده مسابقات در این رقابتها حضور دارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به‌قول هگل تاریخ دوبار تکرار می‌شود بار نخست به‌صورت تراژدی و بار دوم بصورت کمدی! بر این منوال هر اندازه گوادلوپ توانست تراژدی سقوط پهلوی را تسریع کند اکنون و با «نگاه هگلی» اجلاس لهستان را نیز تنها می‌توان تکرار کمیک تاریخ محسوب کرد. بر همین منوال اجلاس لهستان را می‌بایست قرینه‌ای از تصمیم خلق‌الساعه‌اش جهت بازگرداندن ارتش آمریکا از سوریه فهم و تلقی کرد که انگیزه هر دو پرخاشگری و واکنش در مقابل فشار ساختار نهادینه شده باندهای قدرت در کریدورهای بوروکراتیک داخل ایالات متحده اعم از وزارت خارجه و پنتاگون و CIA نسبت به تصمیمات ترامپ می‌باشد. واریته لهستان یک کمدی سیاسی است که در دورترین نقطه قابل دسترس از وزارت خارجه آمریکا پیش‌بینی شده تا از آن طریق ترامپ از سویی دل‌نگرانی تل‌آویو و ریاض بابت خروج عجولانه‌اش از سوریه را تشفی دهد و از جانب دیگر باندهای قدرت متابعت ناپذیر در وزارت خارجه آمریکا و CIA را با این شیوه به چالش بکشد. مشکل ترامپ آن است که ساختار قدرت نهادینه شده و بوروکراتیک گلوبالیست‌های آمریکایی، وی را طفلی ناخواسته و بلکه نامشروع در هرم قدرت محسوب می‌کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ماه قبل
دکتر آریازند؛ پژوهشگر دیزاین توسعهانچه لهستان را سگمنتی معنا دار نه برای اکنون بلکه برای فردای اتحادیه تبیین می‌کند. به طور دقیق‌تر می‌توان رد این دیفورماسیون را در نرخ گشایش حساب‌های بانکی و تنظیمات بدهی عمومی بررسی کرد. و در قیاس با نرخ بدهی خارجی و سطح رزرو به وضوح پیشران‌ها این اجبار زمانی مکانی تغییر را مشاهده نمود. فراموش نکنیم لهستان دارد معنا دار دستگاه و مواد اولیه وارد می‌کند. با اجرای پرزیدنتی که خیلی خوب مفهوم توسعه به قرار صنایع سنگین، انرژی و زیر ساخت را می‌شناسد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ماه قبل
همچنین ایران، لهستان و سایر کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس را به اقدامات تلافی‌جویانه تهدید کرده است. اما دولت لهستان با چه انگیزه‌ای اقدام به برگزاری این نشست می‌کند؟ بی‌تردید برنامه‌های لهستان هیچ ارتباطی با ایران ندارد. اگرچه ممکن است میزبانی از این نشست برای لهستان در بلندمدت سودمند باشد، درحال‌حاضر این اقدام تنها تصمیمی سیاسی و عملگرایانه است. وزیر امورخارجه لهستان گفته‌است که هدف لهستان در این نشست، حصول سازش میان اروپا و آمریکا نسبت به مساله هسته‌ای ایران است. صادقانه بگوییم که هر گونه شکل‌گیری ائتلاف نظامی علیه ایران در این نشست، فاجعه‌ای برای لهستان خواهد بود.
ایلناایلنا1 ماه قبل
معلمان در لهستان دست به اعتصاب سراسری زدند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، معلمان در لهستان امروز -دوشنبه- دست به اعتصاب سراسری زدند. این در حالی است که مذاکرات میان نمایندگان اتحادیه‌های معلمان و دولت بر سر افزایش حقوق در روزهای گذشته بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافت. اتحادیه‌های معلمان شامگاه گذشته، پس از به بن‌بست رسیدن گفت‌وگوها با دولت، فرمان این اعتصاب را صادر کردند. بسیاری از مدارس لهستان امروز تعطیل هستند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی برای شرکت در نشست ضد ایرانی ورشو، امشب سرزمین‌های اشغالی فلسطین را ترک می‌کند. به گزارش ایلنا به نقل از جروزالم پست، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی امروز-سه‌شنبه- تل‌آویو را به مقصد ورشو ترک می‌کند. باوجود اینکه بسیاری از کشور‌ها از حضور در نشست ضد ایرانی لهستان خودداری کردند و این نشست قرار است در سطح وزرا و معاونان وزرا انجام شود، نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در آن شرکت می‌کند. نتانیاهو قرار است امشب سرزمین‌های اشغالی فلسطین را ترک کرده و به لهستان سفر کند. علاوه بر نتانیاهو، نمایندگان آمریکا، چند کشور غربی و ۱۰ کشور عربی در این نشست شرکت می‌کنند.
برترین‌هابرترین‌ها6 روز قبل
سفیر رژیم صهیونیستی در ورشو به دلیل حمله انجام گرفته علیه دیپلمات لهستانی در تل آویو، به وزارت خارجه لهستان فراخوانده شد. خبرگزاری مهر به نقل از واشنگتن پست: «آنا آزاری» سفیر اسرائیل در ورشو به وزارت خارجه لهستان فراخوانده شد. دلیل این اقدام حمله روز گذشته به سفیر لهستان در تل آویو اعلام شده است. ورشو و تل آویو از چندی قبل در خصوص هولوکاست و نحوه برگزاری مراسمهای مخصوص به آن دچار اختلاف شده و همین امر موجب بروز تنش میان آنها شده و گویا حمله روز گذشته به سفیر لهستان نیز در همین رابطه بوده است.
ایسناایسنا4 ماه قبل
سفیر کشورمان در ورشو به درخواست وزارت خارجه لهستان با معاون وزیر امورخارجه این کشور دیدار و درباره برگزاری کنفرانس بین‌المللی علیه ایران در لهستان گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا، وزارت امورخارجه لهستان اعلام کرد: مسعود ادریسی کرمانشاهی سفیر ایران در ورشو روز دوشنبه با معاون وزیر امورخارجه لهستان دیدار کرد. بنابر اعلام وزارت امورخارجه لهستان، در این دیدار که به درخواست طرف لهستانی برگزار شد، دو طرف درباره نگرانی‌های ایران نسبت به برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در ورشو با موضوع برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه گفت‌وگو و توافق کردند که این رایزنی‌ها ادامه داشته باشد. وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه با اعلام اینکه کشورش قصد دارد با همکاری لهستان کنفرانسی را در وروشو درباره خاورمیانه برگزار کند، گفت که تمرکز این کنفرانس برروی ایران قرار دارد. ایران در اعتراض به این خبر کاردار لهستان در تهران را احضار و مراتب اعتراض کشورمان را به لهستان ابلاغ کرد.
خبر فوریخبر فوری4 هفته قبل
دی‌ماه سال گذشته بود که در واکنش به اقدام ضدایرانی کشور لهستان، «هفته فیلم لهستان در تهران» لغو شد. اما اظهارات روز گذشته کاردار سفارت لهستان گمانه‌هایی را مبنی بر برگزاری این رویداد مطرح کرده است. به پاس عزت ایران و ایرانی، برگزاری هفته فیلم لهستان در تهران موکول به رفتار مناسب ورشو خواهد شد.» اکنون با گذشته سه ماه از این ماجرا، به نظر می‌رسد سفارت لهستان به دنبال برگزاری این رویداد فرهنگی است، هر چند در تارنمای سفارت لهستان فعلا خبری از این موضوع نیست. «ویچخ اونلت» کاردار سفارت لهستان روز گذشته در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور یافته و به ستاد خبری این رویداد گفته است: یکی از راه‌های بهبود روابط میان کشورها، استفاده از فرصت مناسب تبادلات فرهنگی است که برنامه هفته فیلم لهستان در ایران در همین راستا برگزار می‌شود. باید دید آیا مقامات رسمی کشورمان مجوز برگزاری هفته فیلم لهستان در تهران را صادر می‌کنند؟
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، برخی منابع از تصمیم احتمالی واشنگتن برای افزایش حضور نظامی در لهستان خبر داده و گفته‌اند انتظار می‌رود که دونالد ترامپ در سفرش به لهستان در ماه سپتامبر آتی تصمیم گسترش حضور نظامی ارتش آمریکا در این کشور را اعلام کند. گفته شده آمریکا به دنبال دعوت از رئیس جمهور لهستان به واشنگتن است تا گسترش حضور نظامی در اروپای شرقی و از جمله در لهستان را مورد بررسی و مذاکره قرار دهد. تا کنون لهستان به خبر برخی رسانه‌ها در مورد تصمیم آمریکا برای گسترش حضور نظامی واکنشی نشان نداده، اما وزارت خارجه لهستان گفته است که از سفر ترامپ به این کشور استقبال می‌کند. در حال حاضر ۴ هزار سرباز آمریکایی در لهستان حضور دارند. تعداد نظامیان آمریکایی در لهستان پس از الحاق کریمه به روسیه افزایش قابل توجهی داشته است.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، برخی منابع از تصمیم احتمالی واشنگتن برای افزایش حضور نظامی در لهستان خبر داده و گفته‌اند انتظار می‌رود که دونالد ترامپ در سفرش به لهستان در ماه سپتامبر آتی تصمیم گسترش حضور نظامی ارتش آمریکا در این کشور را اعلام کند. گفته شده آمریکا به دنبال دعوت از رئیس جمهور لهستان به واشنگتن است تا گسترش حضور نظامی در اروپای شرقی و از جمله در لهستان را مورد بررسی و مذاکره قرار دهد. تا کنون لهستان به خبر برخی رسانه‌ها در مورد تصمیم آمریکا برای گسترش حضور نظامی واکنشی نشان نداده، اما وزارت خارجه لهستان گفته است که از سفر ترامپ به این کشور استقبال می‌کند. در حال حاضر ۴ هزار سرباز آمریکایی در لهستان حضور دارند. تعداد نظامیان آمریکایی در لهستان پس از الحاق کریمه به روسیه افزایش قابل توجهی داشته است.
فارسفارس1 روز قبل
معاون وزیر دفاع لهستان از تجهیز نیروی هوایی کشورش به جنگنده‌های «اف-۳۵» ساخت آمریکا خبر داد و تاکید کرد این امر موجب ارتقای توان ارتش لهستان می‌شود. لهستان به جنگنده‌های «اف-۳۵» ساخت آمریکا مجهز می‌شودبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، معاون وزیر دفاع لهستان از برنامه این کشور برای خرید تعدادی جنگنده «اف-۳۵» ساخت آمریکا خبر داد. وی تصمیم به خرید این جنگنده‌ را برای نیروی هوایی لهستان «بسیار حیاتی» برشمرد. معاون وزیر دفاع لهستان گفت: «این تصمیمی مهم است که سطح نیروی هوایی ما را ارتقا می‌دهد. لهستان سال ۱۹۹۹ همراه با مجارستان و جمهوری چک و باوجود مخالف شدید مسکو، به ناتو پیوست.
ایسناایسنا2 روز قبل
هزاران تن از حامیان اپوزیسیون لهستان در ورشو راهپیمایی کردند تا در آستانه انتخابات مهم پارلمان اروپایی عضویت کشورشان در اتحادیه اروپا را جشن بگیرند. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در ورشو دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا و نخست‌وزیر سابق لهستان و چندین تن از چهره‌های اپوزیسیون راهپیمایی «لهستان در اروپا» را هدایت کردند. بسیاری از شرکت‌کنندگان از شهرهای مختلف لهستان آمده بودند تا حمایت خودشان از عضویت در اتحادیه اروپا را نشان دهند. شرکت‌کنندگان پرچم‌های اتحادیه اروپا و لهستان را به همراه داشتند. همزمان یاروسلاو کاچینسکی، رهبر حزب حاکم لهستان در جمع حامیانش برای تضعیف اپوزیسیون تلاش کرده و گفت سیاست‌های آنها در راستای تامین منافع لهستان در اتحادیه اروپا نیست.
برترین‌هابرترین‌ها5 روز قبل
نمایشگاه اولدتایمر ورشو ۲۰۱۹ در شهر ورشو لهستان برگزار شد. در این دوره بیش از هزار و ۵۰۰ اتومبیل کلاسیک و موتورسیکلت به نمایش درآمد و استقبال قابل توجهی از نمایشگاه شد.
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
خبرگزاری ایسنا: وزیر خارجه موقت رژیم صهیونیستی اعلام کرد که از لهستان عذرخواهی نمی‌کند. یسرائیل کاتس، وزیر خارجه موقت رژیم صهیونیستی گفت: من متأسف نیستم از اینکه گفتم لهستان در هولوکاست دست داشته و با نازی‌ها همکاری کرده است. لهستان اظهارات کاتس را «نژادپرستانه» توصیف کرده و خواهان عذرخواهی اسرائیل شده بود. قبل از این نیز اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل درباره همکاری لهستانی‌ها با نازی‌ها موجب خشم ورشو شده است. این اختلافات به لغو نشست گروه ویزگراد که قرار بود در قدس برگزار شود، منجر شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
اعتمادآنلاین| خبرنگاران همراه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی می‌گویند هواپیمای وی به دلیل بروز یک سانحه در فرودگاه «ورشو» لهستان زمین‌گیر شده و احتمالا قادر به پرواز نخواهد بود. خبرنگار کانال ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی نوشته است پیش از بلند شدن هواپیمای نتانیاهو، خودروی «پوش‌بک» (Pushback) فرودگاه که وظیفه جدا کردن هواپیما از پایانه را بر عهده دارد، به شدت به چرخ جلوی هواپیما برخورد کرده و موجب آسیب جدی شده است. در پی این حادثه، نتانیاهو احتمالا باید منتظر بماند تا زمانی که خطوط هوایی رژیم صهیونیستی یک هواپیمای جایگزین به ورشو بفرستد تا او را به فلسطین اشغالی منتقل کند. نتانیاهو در دو روز گذشته برای شرکت در نشستی ضدایرانی در ورشو حضور داشت و در این مدت تلاش کرد کشورهای عربی را به ایجاد ائتلافی ضدایرانی ترغیب کند. با وجود رابطه مخفیانه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی، وزرای این کشورها حاضر نشدند برای اولین بار در برابر دوربین‌ها با وی دیدار کنند.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، رفتار شیطنت آمیز دولت لهستان در همراهی با آمریکایی‌ها علیه ایران، تا حدودی در حوزه روابط فرهنگی میان دو کشور ایران و لهستان تاثیرگذار بوده است. اقدام دولت لهستان، مانع از اجرای برخی از برنامه‌های هنری، فرهنگی گروه‌های لهستانی در ایران شده است. در جدیدترین رویداد شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی اعلام کرده است دو گروه لهستانی دعوت شده به فجر ۳۷، از گردونه فجر حذف شده‌اند. وی این مسئله را ناشی از سیاست‌های ضد ایرانی کشور لهستان برشمرده و گفته است در اعتراض به سیاست دولت لهستان و نشست ضد ایرانی که قرار است در کشور لهستان برگزار شود، تصمیم گرفتیم اجرای این نمایش‌ها را در جشنواره تئاتر فجر لغو کنیم. به پاس عزت ایران و ایرانی، برگزاری هفته فیلم لهستان در تهران موکول به رفتار مناسب ورشو خواهد شد.» حال با حذف لهستانی‌ها از تئاتر فجر و هفته فیلم مختص لهستان، به نظر می‌رسد حضور لهستانی‌ها در فضای فرهنگی ایران سخت‌تر نیز خواهد شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ماه قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ماه قبل
پیش از این مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «فاکس‌نیوز» گفته بود که ایالات‌متحده درحال فراهم‌سازی نشست بین‌المللی درباره برقراری ثبات در خاورمیانه در تاریخ ۱۳و۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن ماه) در لهستان است. به گفته وی، در این نشست نمایندگانی از کشورهای آسیایی، آفریقایی و غربی و همچنین منطقه خاورمیانه دعوت شده‌اند تا مسائل مربوط به ثبات و صلح در خاورمیانه، با توجه به اقدامات ایران را بررسی کنند. لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: «ما این دعوتنامه را دریافت کرده‌ایم. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، معاون وزیر امورخارجه روسیه پس از پرتاب ماهواره ایران در روز سه‌شنبه و انتقاد برخی مقامات دنیا به این رویداد گفت که هیچ دلیلی برای انتقاد از برنامه موشکی ایران وجود ندارد. همه چیز در این زمینه براساس شرایط سخت و متناسب با هنجارها و تعهدات موجود اجرا می‌شود.»
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
لهستان در حال نهایی کردن جزئیات توافق ساخت پایگاه نظامی آمریکا در کشورش است. پایگاهی که رئیس جمهوری لهستان در سال گذشته میلادی به شوخی نامش را «دژ ترامپ» نامید. اکنون موضوعاتی مانند تعداد سربازان اعزامی به لهستان و همچنین محل استقرار آنها و تجهیزات لازم مطرح است. همچنین سخنگوی ریاست جمهوری لهستان اعلام کرد: مذاکرات در حال انجام هستند. لهستان از سال گذشته میلادی بر ساخت یک پایگاه نظامی آمریکا در کشورش اصرار می‌ورزد؛ در ماه سپتامبر گذشته به هنگام دیدار رؤسای دو کشور، آندژی دودا رئیس جمهوری لهستان پیشنهاد داده بود که نام این مرکز به عنوان «دژ ترامپ» نامگذاری شود.
ورزش۳ورزش۳2 ماه قبل
در آستانه دربی امروز، تلویزیون باشگاه میلان به سراغ پیوتر دومانووسکی، فوتبال‌نویس مشهور لهستانی رفت تا درباره پیانتک و جایگاه او در لهستان با او گفتگو کند. این فوتبال‌نویس لهستانی درباره پیانتک گفت: " پیانتک در لهستان محبوب‌ترین فوبتالیست است و مردم بیشتر از هر کس دیگری بازی‌ها و اخبار او را دنبال می‌کنند. بازی‌های آث میلان در لهستان پربیننده‌ترین بازی‌ها هستند. دومانووسکی که یکی از فوتبال‌نویس‌های مشهور کشورش لهستان است در ادامه گفت: " البته میلان در لهستان یکی از محبوب‌ترین تیم‌های خارجی بود. حالا در لهستان همه فکر می‌کنند پیانتک می‌تواند به اوج‌گیری دوباره میلان کمک کند.
فارسفارس4 هفته قبل
دی‌ماه سال گذشته بود که در واکنش به اقدام ضدایرانی کشور لهستان، «هفته فیلم لهستان در تهران» لغو شد. اما اظهارات روز گذشته کاردار سفارت لهستان گمانه‌هایی را مبنی بر برگزاری این رویداد مطرح کرده است. به پاس عزت ایران و ایرانی، برگزاری هفته فیلم لهستان در تهران موکول به رفتار مناسب ورشو خواهد شد.» اکنون با گذشته سه ماه از این ماجرا، به نظر می‌رسد سفارت لهستان به دنبال برگزاری این رویداد فرهنگی است، هر چند در تارنمای سفارت لهستان فعلا خبری از این موضوع نیست. «ویچخ اونلت» کاردار سفارت لهستان روز گذشته در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور یافته و به ستاد خبری این رویداد گفته است: یکی از راه‌های بهبود روابط میان کشورها، استفاده از فرصت مناسب تبادلات فرهنگی است که برنامه هفته فیلم لهستان در ایران در همین راستا برگزار می‌شود. باید دید آیا مقامات رسمی کشورمان مجوز برگزاری هفته فیلم لهستان در تهران را صادر می‌کنند؟ انتهای پیام/
ایسناایسنا1 ماه قبل
لهستان در حال نهایی کردن جزئیات توافق ساخت پایگاه نظامی آمریکا در کشورش است. پایگاهی که رئیس جمهوری لهستان در سال گذشته میلادی به شوخی نامش را «دژ ترامپ» نامید. اکنون موضوعاتی مانند تعداد سربازان اعزامی به لهستان و همچنین محل استقرار آنها و تجهیزات لازم مطرح است. همچنین سخنگوی ریاست جمهوری لهستان اعلام کرد: مذاکرات در حال انجام هستند. لهستان از سال گذشته میلادی بر ساخت یک پایگاه نظامی آمریکا در کشورش اصرار می‌ورزد؛ در ماه سپتامبر گذشته به هنگام دیدار رؤسای دو کشور، آندژی دودا رئیس جمهوری لهستان پیشنهاد داده بود که نام این مرکز به عنوان «دژ ترامپ» نامگذاری شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 ماه قبل
با توجه به اینکه لهستان یکی از کشورهای فقیر عضو اتحادیه اروپاست، لذا عربستان وعده کمک مالی بالایی را به آنها داده است. با توجه به اینکه لهستان یکی از کشور‌های فقیر عضو اتحادیه اروپاست، لذا عربستان وعده کمک مالی بالایی را به آنها داده است. وی تصریح کرد: اخیرا و با اعلام خبر برگزاری این نشست در لهستان، فضای روابط ایران و لهستان، تحت تاثیر قرار گرفته است. کارشناس مسائل غرب آسیا یادآور شد: سفر معاون وزیر خارجه لهستان به ایران صرفا، نوعی عذرخواهی لهستان از ایران تلقی می‌شود. به گزارش میزان، «پرزمیسلاو لانگ» معاون وزیر خارجه لهستان، روز (دوشنبه) در صدر یک هیئت دیپلماتیک وارد تهران شد و با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و رایزنی کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل
به گزارش یورونیوز، پیش‌تر وزیر خارجه لهستان دعوت از ایران را با این توضیح که صحبت‌های مسئولان این کشور ممکن است روند «آرام» برگزاری کنفرانس را تهدید کند، منتفی دانسته بود. چرا لهستان احتمال دعوت ایران را مطرح کرد؟ سفیر روسیه روز گذشته در سازمان ملل هدف برگزاری کنفرانس لهستان را به چالش کشید وگفت که رویکردهای ساده‌انگارانه و یک‌جانبه مرتبط با ایران در زمینه دستیابی به یک ساختار امنیتی واقعی درخاورمیانه نتیجه معکوس خواهد داد. به گفته وزیر امور خارجه لهستان، روسیه دعوت لهستان را برای شرکت کردن در این کنفرانس رد کرده است. مسکو تائید کرد: در نشست لهستان شرکت نمی‌کنیمدر همین حال و اظهارات نماینده روسیه در سازمان ملل وزارت امورخارجه روسیه اعلام کرد که مقامات این کشور در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نخواهند کرد. به گزارش اسپونتیک، وزارت امورخارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای تائید کرد که در کنفرانس لهستان شرکت نمی‌کند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
یک روزنامه لهستانی نوشت: احتمال دارد دونالد ترامپ در سفرش به لهستان در ماه سپتامبر تصمیم گسترش حضور نظامی ارتش آمریکا در این کشور را اعلام کند. اگر رهبران لهستان و آمریکا بتوانند چالش‌ها و مشکلات باقی مانده در سفر ماه ژوئن را حل و فصل کنند، در این صورت رهبر آمریکا در لهستان در حاشیه مراسم سالگرد جنگ جهانی دوم تصمیم گسترش حضور نظامی در این کشور را اعلام خواهد کرد. دفتر ریاست‌جمهوری لهستان این گزارش را نه تأیید و نه رد کرده و تنها اعلام کرده است که از سفر ترامپ به لهستان در اول ماه سپتامبر استقبال خواهد کرد. در حال حاضر لهستان میزبان ۴ هزار سرباز آمریکایی به عنوان بخشی از مأموریت ناتو بعد از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ است. همچنین سفیر آمریکا در لهستان در ماه فوریه اعلام کرد که واشنگتن می‌تواند حضور نظامی خود را افزایش دهد.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
خبرگزاری ایسنا: یک روزنامه لهستانی نوشت: احتمال دارد دونالد ترامپ در سفرش به لهستان در ماه سپتامبر تصمیم گسترش حضور نظامی ارتش آمریکا در این کشور را اعلام کند. اگر رهبران لهستان و آمریکا بتوانند چالش‌ها و مشکلات باقی مانده در سفر ماه ژوئن را حل و فصل کنند، در این صورت رهبر آمریکا در لهستان در حاشیه مراسم سالگرد جنگ جهانی دوم تصمیم گسترش حضور نظامی در این کشور را اعلام خواهد کرد. دفتر ریاست‌جمهوری لهستان این گزارش را نه تأیید و نه رد کرده و تنها اعلام کرده است که از سفر ترامپ به لهستان در اول ماه سپتامبر استقبال خواهد کرد. در حال حاضر لهستان میزبان ۴ هزار سرباز آمریکایی به عنوان بخشی از مأموریت ناتو بعد از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ است. همچنین سفیر آمریکا در لهستان در ماه فوریه اعلام کرد که واشنگتن می‌تواند حضور نظامی خود را افزایش دهد.
وانانیوزوانانیوز5 روز قبل
به گزارش وانانیوز، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، این حمله در حالی رخ می‌دهد که جدالی بین لهستان و اسرائیل بر سر چگونگی بزرگداشت یادبود هولوکاست وجود دارد، درخواست‌هایی نیز از لهستان مطرح می‌شود تا غرامت دارایی‌های پیشین یهودیان را بپردازد که آلمان نازی آنها را تحت کنترل خود درآورد و سپس توسط نظام کمونیست در لهستان جزء دارایی‌های ملی اعلام شد. در این راستا، سخنگوی وزارت خارجه لهستان گفت، سفیر اسرائیل در لهستان امروز (چهارشنبه) به دلیل تعدی که روز سه‌شنبه به سفیر لهستان در اسرائیل صورت گرفت، احضار شد. در جریان این تعدی، زمانی که سفیر لهستان داخل خودروی خودش در خیابان‌های تل‌آویو تردد می‌کرد، یک مرد اسرائیلی ۶۵ ساله به سمت وی آب دهان انداخت و عبارت‌هایی را به زبان عبری گفت. وی افزود، سفیر لهستان در اسرائیل در جریان این حادثه آسیبی ندید و متجاوز همان روز بازداشت شد. همزمان، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل نیز تصریح کرد، تحقیقات درباره این تعدی در حال انجام است.
ایرناایرنا4 ماه قبل
به گفته سفیر ایران، روابط دوکشور را نمی‌توان بدون توجه به این نشانه و سمبل مورد توجه قرار داد. دولتمردان لهستانی نباید با تصمیمات و رفتارهای خود به میراثی که دوکشور در روابط بین خود از آن برخوردارند، آسیب وارد کنند. رفتار لهستان در قبال ایران قابل قبول نیست و دولت لهستان باید پاسخگوی عواقب این میزبانی باشد. وی گفت: علاوه بر این حوزه‌های انرژی تجدید پذیر و فناوری اطلاعات و گردشگری بسیار مستعد همکاری‌های دوکشور است. ** جمعیت دوهزار نفری ایرانیان در لهستان عمدتا دانشجو هستندسفیر ایران در لهستان همچنین در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت ایرانیان مقیم لهستان گفت: شمار ایرانیان مقیم لهستان حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر است که عمدتا دانشجو هستند. 'درلهستان ایرانیان پزشک بسیارند و حتی در دانشگاه و مراکز علمی لهستان چندین استاد ایرانی مشغول به کارند.

به انتهای لیست رسیدید

لهستان

لِهِستان (رایج‌تر: لَهِستان) (به لهستانی: Polska به انگلیسی، Poland) با نام رسمی جمهوری لهستان (به لهستانی: Rzeczpospolita Polska) کشوری است در مرکز اروپا، از غرب با آلمان، از جنوب غربی با جمهوری چک، از جنوب با اسلوواکی، از شمال شرقی با لیتوانی و روسیه (منطقه برون‌بومی کالینینگراد)، از شرق با بلاروس، از جنوب شرقی با اوکراین و از شمال با دریای بالتیک همسایه است. مساحت این کشور عددی بالغ بر ۳۱۲٫۶ هزار کیلومتر مربع است که آن را شصت و نهمین کشور بزرگ جهان و نهمین کشور بزرگ اروپا کرده‌است. همچنین با جمعیت ۳۸٫۵ میلیون نفری این کشور سی و چهارمین کشور پرجمعیت جهان، هشتمین در قاره اروپا و ششمین در اتحادیه اروپایی می‌باشد. لهستان با حاکمیتی متمرکز دارای ۱۶ استان است و پایتخت آن ورشو نام دارد. قوه مجریه این کشور به ترتیب رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و هیئت وزیران است. رئیس‌جمهور برای مدت ۵ سال انتخاب می‌گردد که حداکثر یک رئیس‌جمهور می‌تواند دو دوره در این پست خدمت کند. ویکی‌پدیا