مالچ پاشی

مالچ پاشی

مهرمهر1 روز قبل
استاندار خوزستان افزود: هر چه جامعه با مشکلات در حوزه سلامت مواجه باشد سایر بخش‌های توسعه هم زمین‌گیر می‌شود. وی گفت: با ظهور چشم‌انداز ناگوار در آینده معاهده‌های بین المللی برای تأمین هوای پاک به امضا رسید از جمله توافق پاریس که آمریکا از آن خارج شد. شریعتی توضیح داد: در اهواز به علت شرایط محیطی بر خلاف سایر کلان‌شهرها دود خودروها عامل اصلی آلایندگی نیست اما آلاینده‌ای دیگر مانند فلرهای نفتی موجب آلودگی هوا می‌شود. وی تأکید کرد: باید نهال‌کاری و سایر اقدامات را تداوم دهیم و همچنین شور ورزی را در دستور کار خود قرار دهیم. استاندار خوزستان یادآور شد: تا سه سال پیش وضعیت هوا با توجه به شمار متعدد و زیاد روزهای آلوده در مراسم روز هوای پاک شرمسار دانش آموزان و مردم بودیم اما خوشبختانه در این دو سال با اقدامات صورت گرفته و همچنین بارش رحمت الهی وضعیت بهبود یافته است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/ایلام رئیس اداره بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام از گفت: پروژه مالچ پاشی در سطح ۵۰۰ هکتار و نهالکاری روی مالچ پاشی در سطح ۲۵۰ هکتار از اراضی بیابانی و تپه‌های ماسه‌ای دشت ابوغویر (منطقه حسن قندی) اجرا می‌شود. مهندس «کهزادیان» اظهار کرد: این پروژه پس از مراحل قانونی توسط شرکت ایمن کاران اسطوره ایرانیان با اعتبار بالغ بر یک میلیارد تومان اجرا خواهد شد. وی گفت: جلوگیری از حرکت تپه‌های ماسه‌ای روان، حفظ منابع رطوبتی موجود و بارش‌های سال جاری، دسترسی راحت‌تر گونه‌های گیاهی کاشته شده به منابع رطوبتی و استقرار آنها به همراه گونه‌های طبیعی موجود، کاهش آلودگی هوا از نتایج اجرای این پروژه است. به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام، کهزادیان با تاکید بر اینکه حفاظت از منابع اقتصادی موجود در منطقه نظیر روستاها، تأسیسات نفتی اراضی زراعی، جاده‌ها و راه‌های ارتباطی منطقه از اثرات اجرای این پروژه است، گفت: کنار، رملیک، کهور، اکاسیا ویکتوریا از گونه‌های گیاهی مورد استفاده در این پروژه است. انتهای پیام
فارسفارس1 هفته قبل
در صورت برخورداری تولیدات داخلی از کیفیت لازم، اولویت خرید با تولیدات داخل کشور است و تخصیص ارز یارانه‌ای به واردات کالاهای مشابه خارجی ممنوع می‌باشد. همچنین براساس مصوبه اعضای کمیسیون تلفیق شرکت ملی نفت ایران مکلف است چهارمیلیون تن مواد اولیه قیر (vb) رایگان از محل خوراک تحویلی به پالایشگاه‌ها تأمین و به صورت ماهانه در اختیار دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و در سقف سهمیه‌های زیر برای تأمین قیر مصرفی مورد تأیید سازمان ملی استاندارد ایران و تأمین سایر هزینه‌های تبدیل مواد اولیه به قیر و اجرای آسفالت طرح‌‌های مربوط قرار دهد. کمیته‌ای به ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور و عضویت وزارت نفت، ‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت و مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی معادل تهاتری مواد اولیه قیر با هزینه‌های اجرای آسفالت و تولید قیر را تعیین می‌کند. گزارش عملکرد این بند به صورت ماهانه توسط شرکت ملی نفت ایران و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به کمیسیون‌های «انرژی». کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مؤظف است هر سه ماهه نتایج رسیدگی کمیسیون‌های مزبور را تلفیق و به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.
ایسناایسنا2 هفته قبل
ایسنا/کرمان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیرداری جنوب کرمان تالاب جازموریان را یکی از مناطق بحرانی صعود ریزگردها عنوان کرد. وی با بیان این مطلب که منطقه جنوب کرمان یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار عرصه بیابانی دارد بیان کرد: بیش از ۳۹۰ هزار هکتار از این میزان کانون بحرانی فرسایشی بادی می‌باشند. احمدی با بیان بخشی از خسارات ناشی از فرسایش بادی اظهار کرد: صعود ریزگردها از سطح مناطق فاقد پوشش گیاهی به صورت محلی، منطقه‌ای و ملی موجب آلودگی هوا، بیماریهای تنفسی و بر هم زدن نظم طبیعی اکوسیستم می‌شود. وی جازموریان را یکی از مهمترین اکوسیستم هایی عنوان کرد که در گذشته دارای پوشش طبیعی از نباتات خودرو بوده که در حال حاضر با توجه به خشکسالی‌های اخیر به یکی از مناطق بحرانی صعود ریزگردها تبدیل شده است. احمدی با بیان اینکه مساحت تالاب جازموریان در جنوب کرمان بیش از ۵۰ درصد است بیان کرد: وسعت حوزه هامون و جازموریان ۶۹۶۰۰ کیلومتر مربع است که نیمه غربی آن با وسعت ۳۵۶۰۰ کیلومتر مربع در جنوب استان کرمان و نیمه شرقی آن به وسعت ۳۴۰۰۰ کیلومتر مربع در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
ایسناایسنا3 هفته قبل
رخ تصریح کرد: متقاضی بعد از تائید صلاحیت، محدوده معدنی ثبت می‌شود و با دریافت مجوزهای لازم از سازمان صمت، محیط زیست و منابع طبیعی باید طرح پی‌جویی و اکتشاف را ارائه کند که توسط اعضای سازمان نظام مهندسی تهیه می‌شود. رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان اظهار کرد: با پایان عملیات اکتشاف و تهیه گزارش، مکتشف وارد مرحله بهره برداری می‌شود که یک نفر از سازمان به عنوان تهیه کننده طرح معرفی و پروانه بهره برداری صادر می‌شود. رخ اظهار کرد: بازرسی معادن، ایمنی، میزان برداشت مواد معدنی به منظور محاسبه حقوق دولتی، نقشه برداری و … توسط سازمان نظام مهندسی معدن انجام می‌شود. رییس سازمان نظام مهندسی معدن کرمان تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۴۸۰۰ نفر عضو سازمان نظام مهندسی استان کرمان هستند که در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در رشته‌های اصلی معدن (اکتشاف، استخراج و فرآوی)، زمین شناسی، متالوژی و نقشه برداری فعالیت می‌کنند. تعرفه‌های صادراتی و مشکلات تحریم موانعی برای صادرات مواد معدنیرییس سازمان نظام مهندسی معدن استان کرمان گفت: کارخانه‌ای که در این زمینه رقابت کند در کشورمان نداریم و از سوی دیگر در کشور به ماشین آلات سنگین نیاز است.
ایسناایسنا3 هفته قبل
ایسنا/کرمان استاندار کرمان با بیان این مطلب که زلزله بم به ما درس‌های زیادی آموخت هرچند این درس‌ها و آموزش‌ها پر هزینه بود، تصریح کرد: مقاوم سازی ساختمان امری حیاتی و مهم است اما متاسفانه این موضوع به هیچ عنوان در استان زلزله خیزی همچون کرمان رعایت نمی‌شود به طوری که ۴۰ درصد روستاهای استان و حدود ۶۰ درصد ساختمان‌ها شهر کرمان غیرمقاوم هستند. دکتر «محمدجواد فدایی» عصر امروز پنجم دی‌ماه در مراسم شانزدهمین سالگرد زلزله بم با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: زمین لرزه سال ۸۲ یک امتحان بسیار سخت برای مردم بم بود اما مردم بم به خوبی و با موفقیت این امتحان را پشت سر گذاشتند. در آن زمان به دلیل کمبود امکانات نمی‌توانستیم هر اقدامی را انجام دهیم و این موضوع بسیار دردآور بود. استاندار کرمان به وضعیت شهرستان بم اشاره و تصریح کرد: متوسط بیکاری در شهرستان بم کمتر از متوسط کشوری است و به طور کلی متوسط شاخص‌های توسعه‌یافتگی شهرستان بم در بیشتر موارد بالاتر از متوسط کشوری است، اما با همه این مسائل قبول داریم که هنوز مشکلات و کمبودهای در شهر بم وجود دارد که باید رسیدگی شود. استاندار کرمان یکی از برجستگی‌های شهر بم، باغ شهر بودن آن دانست و بیان کرد: باید در اطراف شهر امکان ساخت و ساز ایجاد کنیم تا حالت این باغ شهر که یک سرمایه جهانی است، را حفظ کنیم.
ایرناایرنا3 هفته قبل
وی با بیان اینکه ۴۳۰ هزار هکتار از کانون‌های بحرانی در شمال استان کرمان قرار دارند افزود: چهار و نیم میلیون هکتار از اراضی بیابانی شمال استان را مناطق تحت تأثیر پدیده گردو غبار و طوفان‌های شن تشکیل می‌دهند. کارشناس بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری شمال استان کرمان ادامه داد: از این میزان ۵۰ هزار هکتار، مناطق مستعد برای مالچ‌پاشی با اولویت یک تا سه هستند. وی با بیان اینکه یکهزار و ۵۵۰ هکتار دیگر از کانون‌های بحرانی در شرق استان کرمان مالچ‌پاشی شوند گفت: این پروژه با اعتباری بالغ بر ۳ میلیارد تومان در یکهزار هکتار از زمین‌های منطقه نگین کویر شهرستان فهرج و ۵۵۰ هکتار زمین‌های دشت عباس‌آباد سردار شهرستان ریگان اجرایی می‌شود. مدیر پروژه مالچ پاشی شمال استان کرمان افزود: این پروژه تأمین اعتبار شده و بعد از صدور مجوزهای لازم از یک ماه دیگر آغاز به کار می‌کند. مدیر پروژه مالچ پاشی شمال استان کرمان با اشاره ب مالچ پاشی ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های شهرستان‌های ریگان و نرماشیر در سال ۹۶ تصریح کرد: برای مالچ‌پاشی در استان از مالچ‌پاشی نفتی که در سنوات ۴۰ ساله بهره می‌بردند، استفاده شده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز3 هفته قبل
رکنارکنا1 ماه قبل
وی بیان داشت: توفان شن و بروز پدیده گرد و غبار از روز گذشته تاکنون در ریگان موجب شن گرفتگی مزارع گندم، جو، نخلستان‌ها، کانال‌های انتقال آب و فضای سبز شهری این شهرستان شده است. فرماندار ریگان با اشاره به اینکه گرد و غبار روز گذشته موجب مسدود شدن راه ارتباطی ۳۲ روستای شهرستان ریگان شد بیان داشت: این محورها با تلاش راهداران بازگشایی و تردد در این روستاها امکان پذیر شد. باقری بیان داشت: ۳۶ شهروند ریگانی طی ۲۴ ساعت گذشته به دلیل مشکلات تنفسی راهی مراکز درمانی و به صورت سرپایی مداو و ترخیص شدند. وی عنوان کرد: گرد و غبار شدید همچنین موجب شن گرفتگی دهانه پلها شده که نیروهای راهداری در حال تخلیه شن‌های روان از این منافذ هستند. وی خواستار احیا جنگل‌های دست کاشت، اجرای طرح مالچ پاشی و نهالکاری در این شهرستان شد.
مهرمهر1 ماه قبل
وی افزود: ۳۲٫۵ میلیون هکتار از اراضی دچار پدیده‌های بیابان شده و از تپه‌های ماسه‌ای، دغ (زمین بدون گیاه) و کویر تشکیل شده‌است. شهبازی تأکید کرد: اگر مدیریت بحران انجام نشود، در بقیه مناطق کشور هم امکان تشکیل بیابان وجود دارد؛ به همین دلیل باید اقدامات لازم برای بیابان‌زدایی به صورت کشوری انجام شود. وی پیش‌بینی کرد: حدود ۲۵ هزار هکتار از عرصه‌ها را با کاشت جنگل بیابان‌زدایی خواهیم کرد. شهبازی ادامه داد: در عرصه‌های دیگر، مرطوب‌سازی، حفاظت قرق و در برخی اراضی دیگر مالچ پاشی انجام می‌شود که از محل اعتبار پیش بینی شده در بند (ﻫ) تبصره یک قانون بودجه، ۶۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای رفع کانون‌های بحرانی گرد و غبار و تپه‌های شنی، در اختیار سازمان جنگل‌ها قرار گرفته است. سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در رابطه با اهداف ترسیب کربن گفت: از اهداف نهضت جنگل‌کاری، ترسیب کربن و کاهش میزان co۲ و تبدیل آن به چوب است.
ایمناایمنا1 ماه قبل
وی افزود: ۳۲٫۵ میلیون هکتار از اراضی دچار پدیده‌های بیابان شده و از تپه‌های ماسه‌ای، دغ (زمین بدون گیاه) و کویر تشکیل شده‌است. شهبازی تأکید کرد: اگر مدیریت بحران انجام نشود در بقیه مناطق کشور هم امکان تشکیل بیابان وجود دارد؛ به همین دلیل باید اقدامات لازم برای بیابان‌زدایی به صورت کشوری انجام شود. وی پیش‌بینی کرد: حدود ۲۵ هزار هکتار از عرصه‌ها را با کاشت جنگل بیابان‌زدایی خواهیم کرد. شهبازی ادامه داد: در عرصه‌های دیگر، مرطوب‌سازی، حفاظت قرق و در برخی اراضی دیگر مالچ پاشی انجام می‌شود که از محل اعتبار پیش بینی شده در بند (ﻫ) تبصره یک قانون بودجه، ۶۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای رفع کانون‌های بحرانی گرد و غبار و تپه‌های شنی در اختیار سازمان جنگل‌ها قرارگرفته است. سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در رابطه با اهداف ترسیب کربن گفت: از اهداف نهضت جنگل‌کاری، ترسیب کربن و کاهش میزان co۲ و تبدیل آن به چوب است.
ایلناایلنا1 ماه قبل
سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: از محل اعتبار پیش بینی شده در بند (ﻫ) تبصره یک قانون بودجه، ۶۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای رفع کانون‌های بحرانی گرد و غبار و تپه‌های شنی در اختیار سازمان جنگل‌ها قرارگرفته است. وی افزود: ۳۲٫۵ میلیون هکتار از اراضی دچار پدیده‌های بیابان شده و از تپه‌های ماسه‌ای، دغ (زمین بدون گیاه) و کویر تشکیل شده‌است. وی پیش‌بینی کرد: حدود ۲۵ هزار هکتار از عرصه‌ها را با کاشت جنگل بیابان‌زدایی خواهیم کرد. شهبازی ادامه داد: در عرصه‌های دیگر، مرطوب‌سازی، حفاظت قرق و در برخی اراضی دیگر مالچ پاشی انجام می‌شود که از محل اعتبار پیش بینی شده در بند (ﻫ) تبصره یک قانون بودجه، ۶۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای رفع کانون‌های بحرانی گرد و غبار و تپه‌های شنی در اختیار سازمان جنگل‌ها قرارگرفته است. سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در رابطه با اهداف ترسیب کربن گفت: از اهداف نهضت جنگل‌کاری، ترسیب کربن و کاهش میزان co۲ و تبدیل آن به چوب است.
ایمناایمنا1 ماه قبل
وی افزود: با توجه به شرایط خاص هوا در پاییز و زمستان، در جلسه مدیریت بحران کشور پیشنهاد دادیم به وزارت آموزش و پرورش اعلام کند تعطیلات تابستان را کاهش داده و کلاس‌های درس در تابستان برگزار شود. وی گفت: به رغم تلاش‌ها برای کاهش آلایندگی خودروها و صنایع، در پاییز و زمستان شرایط وارونگی دما و آلودگی هوا را در اصفهان داریم و این اقدامات کفاف نمی‌دهد. وی با اشاره به وجود ۳۶۰ کوره و واحد تولیدی گچ و آجر در استان اصفهان، افزود: فعالیت این واحدها نیز در آن یازده روز ممنوع شد؛ اگر این اقدامات نبود بیش از پیش افزایش غلظت آلاینده‌ها را شاهد بودیم. وی اضافه کرد: اداره کل محیط زیست نیز برای توسعه ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا جلسه‌ای با کمیته کنترل و پیشگیری آلودگی هوای کشور برگزار می‌کند و اداره هواشناسی استان نیز موظف به هوشمند سازی و بروز رسانی سیستم‌های پایش برای بررسی آنلاین وضعیت آلودگی هوا شده است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به شناسایی ۱۷ کانون گرد و غبار در این استان، خاطرنشان کرد: کلانشهر اصفهان تابستان امسال دومرتبه مورد هجوم ریزگردها قرار گرفت که آلایندگی آن ۱۷ برابر استاندارد کیفی هوا بود.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا شریعتی ظهر امروز در آیین کاشت ۳۵۰ هزار نهال در خوزستان با شعار ملی نهال کاری همگانی برای ایرانی سرسبز اظهار کرد: در طرح مقابله با ریزگردها در طول چند سال گذشته اقدامات مؤثر خوبی انجام دادیم و تاکنون بیش از ۴۰ هزار هکتار را کنترل کردیم؛ یعنی برای ۲۵ هزار هکتار کشت نهال با درصد موفقیت‌های متفاوت کاشته شده و حدودا ۱۲ هزار هکتار را قرق، مدیریت و کنترل کردیم؛ بیش از ۲۰ هزار هکتار کانون شن‌های روان را مالچ پاشی و نهال کاری کردیم. وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت رفته بیابان‌ها و کنترل شن‌های روان طی سه سال اخیر به بالای ۵۰ هزار هکتار می‌رسد، افزود: برنامه ریزی سه سال برای حدود ۸۰ هزار هکتار بود که شاید تمام آن محقق نشود ولی به حدود ۶۰ هزار هکتار می‌رسیم. شریعتی اضافه کرد: سازگاری و ایستادن در مقابل ریزگردها را با خرید این تجهیزات افزایش می‌دهیم؛ در عین حال نیز نسبت به نهال کاری به منظور کنترل کانون‌های ریزگردها اقدام کردیم. استاندار خوزستان با اشاره به اینکه نهال کاری‌های انجام شده در بهبود هوای استان تأثیرگذار است، بیان کرد: شرایط زندگی استان را توسعه و ارتقا می‌دهد، همچنین توسعه پایدار و سبز را برای خوزستان رقم می‌زند. وی در پایان گفت: نگهداری به مدت سه سال از این اراضی را نیز خود انجمن داروسازان استان خوزستان برعهده گرفته و از تمام مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد نیز تقاضا داریم تا در امر خیریه درختکاری مشارکت داشته باشند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 ماه قبل
استاندار خوزستان خبر داد: پیام خوزستان - اهواز- استاندار خوزستان گفت: نصب سامانه لیدار و سیستم آی ال اس (ILS) در فرودگاه اهواز به زودی، سازگاری استان برای مقابله با ریزگردها را ارتقا و توان پیش‌بینی ما از زمان وقوع پدیده ریزگرد را متحول خواهد کرد. شریعتی همچنین گفت: در طرح مقابله با ریزگردها در سالهای گذشته اقدامات موثری انجام شده و تاکنون بیش از ۵۰ هزار هکتار از کانونهای ریزگرد کنترل شده است. وی افزود: همچنین در ۲۵ هزار هکتار کشت نهال انجام شده که درصد موفقیت نهالکاری در این اراضی متفاوت است و در نقاطی نیز این نهال کاری موثر نبوده و باید مجدد نهال کاری صورت گیرد. شریعتی بیان کرد: عمده فعالیتهای ما در کانون جنوب شرق اهواز بوده چرا که این منطقه جزو فعال‌ترین کانون‌های ریزگرد استان به شمار می‌رود. برچسب‌هااستانداری خوزستان خوزستان اهواز
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 ماه قبل
استاندار خوزستان: پیام خوزستان - اهواز- استاندار خوزستان گفت: بیش از ۴۰ هزار هکتار بیابان در چند سال اخیر در استان کنترل شده است. وی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت رفته بیابان‌ها و کنترل شن‌های روان طی سه سال اخیر به بالای ۵۰ هزار هکتار می‌رسد، افزود: برنامه ریزی سه سال برای حدود ۸۰ هزار هکتار بود که شاید تمام آن محقق نشود ولی به حدود ۶۰ هزار هکتار می‌رسیم. شریعتی اضافه کرد: سازگاری و ایستادن در مقابل ریزگردها را با خرید این تجهیزات افزایش می‌دهیم؛ در عین حال نیز نسبت به نهال کاری به منظور کنترل کانون‌های ریزگردها اقدام کردیم. استاندار خوزستان با اشاره به اینکه نهال کاری‌های انجام شده در بهبود هوای استان تأثیرگذار است، بیان کرد: شرایط زندگی استان را توسعه و ارتقا می‌دهد، همچنین توسعه پایدار و سبز را برای خوزستان رقم می‌زند. وی در پایان گفت: نگهداری به مدت سه سال از این اراضی را نیز خود انجمن داروسازان استان خوزستان برعهده گرفته و از تمام مردم، خیران و سازمان‌های مردم نهاد نیز تقاضا داریم تا در امر خیریه درختکاری مشارکت داشته باشند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
علی‌محمد طهماسبی‌ بیرگانی، دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار، گفت: ۷۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با گرد و غبار به شش وزارتخانه و سازمان مهم و مرتبط با گرد و غبار اختصاص یافته است. اعتمادآنلاین| علی‌محمد طهماسبی‌ بیرگانی، دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار، در هفتمین کارگروه گرد و غبار استان ایلام گفت: از این میزان اعتبار بیش از ۷۵ میلیارد ریال به استان ایلام، برای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص داده شده است که این اعتبار در اختیار اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام، سازمان جهاد کشاورزی استان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار گرفته است. وی در مورد سهم اعتباری استان ایلام برای مقابله با پدیده گرد و غبار یادآور شد: افزون بر ۳۴ میلیون هکتار از اراضی کشور مستعد و منشا گرد و غبار داخلی است که از این میزان وسعت سهم استان ایلام ۲۱۵ هزار هکتار است همچنین شدت، غلظت و تعداد فعالیت کانون‌های گرد و غبار داخلی در تخصیص اعتبار به استان‌ها دخیل است. طهماسبی بیرگانی افزود: ۷۰ میلیارد ریال در حوزه کشاورزی حفاظتی به‌صورت پایلوت و آزمایشی برای استان‌های درگیر گرد و غبار در نظر گرفته شده که سهم استان ایلام یک میلیارد ریال است و طرح‌های پایلوت در منطقه فکه از توابع شهرستان دهلران اجرا می‌شود. وی اضافه کرد: در موضوع گرد و غبار با منشا داخلی شناسایی اراضی، بررسی علل و عوامل، تدوین، ارائه و اجرای راهکارها برای مقابله و کاهش تاثیر این پدیده طی دو سال اخیر در دستور کار ستاد ملی مقابله با گرد و غبار قرار گرفته و بعد از اتمام مباحث داخلی وضعیت خاورمیانه در خصوص پدیده گرد و غبار به‌ویژه کشورهای همجوار از جمله عراق، سوریه و افغانستان - که بیشترین تاثیر گرد و غبار بر ایران را دارند - مورد پردازش قرار گرفته است.
ایسناایسنا1 ماه قبل
دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار گفت: ۷۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با گرد و غبار به شش وزارتخانه و سازمان مهم و مرتبط با گرد و غبار اختصاص یافته است. به گزارش ایسنا علی‌محمد طهماسبی‌ بیرگانی در هفتمین کارگروه گرد و غبار استان ایلام اظهارکرد: از این میزان اعتبار بیش از ۷۵ میلیارد ریال به استان ایلام، برای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص داده شده است که این اعتبار در اختیار اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام، سازمان جهاد کشاورزی استان و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری قرار گرفته است. وی در مورد سهم اعتباری استان ایلام برای مقابله با پدیده گرد و غبار یادآور شد: افزون بر ۳۴ میلیون هکتار از اراضی کشور مستعد و منشا گرد و غبار داخلی است که از این میزان وسعت سهم استان ایلام ۲۱۵ هزار هکتار است همچنین شدت، غلظت و تعداد فعالیت کانون‌های گرد و غبار داخلی در تخصیص اعتبار به استان‌ها دخیل است. طهماسبی بیرگانی افزود: ۷۰ میلیارد ریال در حوزه کشاورزی حفاظتی به‌صورت پایلوت و آزمایشی برای استان‌های درگیر گرد و غبار در نظر گرفته شده که سهم استان ایلام یک میلیارد ریال است و طرح‌های پایلوت در منطقه فکه از توابع شهرستان دهلران اجرا می‌شود. طهماسبی بیرگانی تاکید کرد: موضوع گرد و غبار باید به‌صورت استانی و در قالب کارگروه‌ها با مشارکت همه دستگاه‌های مرتبط برگزار شود و احصای مشکلات، ارائه مطالبات، درخواست‌ها و نیازها به مرکز از طریق این کارگروه‌ها موجب تسهیل در روند موضوع رسیدگی به پدیده گرد و غبار می‌شود تا دستگاه‌ها از جزیره‌ای عمل کردن در این مورد اجتناب ورزند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار گفت: هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی برای مقابله با گرد و غبار به ۶ وزارتخانه و سازمان مهم و مرتبط با گرد و غبار اختصاص یافته است. وی در مورد سهم اعتباری استان ایلام برای مقابله با پدیده گرد و غبار یادآور شد: افزون بر ۳۴ میلیون هکتار از اراضی کشور مستعد و منشا گرد و غبار داخلی است که از این میزان وسعت سهم استان ایلام ۲۱۵ هزار هکتار است و همچنین شدت، غلظت و تعداد فعالیت کانون‌های گرد و غبار داخلی در تخصیص اعتبار به استان‌ها نیز دخیل است. طهماسبی بیرگانی افزود: ۷۰ میلیارد ریال در حوزه کشاورزی حفاظتی به صورت پایلوت و آزمایشی برای استان‌های درگیر گرد و غبار در نظر گرفته شده که سهم استان ایلام یک میلیارد ریال است که طرح‌های پایلوت در منطقه فکه از توابع شهرستان دهلران اجرا می‌شود. وی اضافه کرد: در موضوع گرد و غبار با منشا داخلی شناسایی اراضی، بررسی علل و عوامل، تدوین، ارائه و اجرای راهکار‌ها برای مقابله و کاهش تاثیر این پدیده طی ۲ سال اخیر در دستور کار ستاد ملی مقابله با گرد و غبار قرار گرفته و بعد از اتمام مباحث داخلی وضعیت خاورمیانه در خصوص پدیده گرد و غبار به ویژه کشور‌های همجوار از جمله عراق، سوریه و افغانستان که بیشترین تاثیر گرد و غبار بر ایران را دارند، مورد پردازش قرار گرفته است. طهماسبی بیرگانی تاکید کرد: موضوع گرد و غبار باید به صورت استانی و در غالب کارگروه‌ها با مشارکت همه دستگاه‌های مرتبط برگزار شود و احصا مشکلات، ارائه مطالبات، درخواست‌ها و نیاز‌ها به مرکز از طریق این کارگروه‌ها موجب تسهیل در روند موضوع رسیدگی به پدیده گرد و غبار می‌شود تا دستگاه‌ها از جزیره‌ای عمل کردن در این مورد اجتناب ورزند.
اصفهان امروزاصفهان امروز1 ماه قبل
براین اساس کلانشهر اصفهان از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه ۱۹ روز هوای پاک، ۱۸۱ روز هوای قابل قبول «سالم»، ۴۴ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و دو روز هوای بسیار ناسالم را تجربه کرده است در حالی که در مدت مشابه سال ۹۷، ۳۰ روز هوای پاک، ۱۹۸ روز هوای سالم، ۱۷ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز هوای ناسالم برای عموم در این کلانشهر ثبت شده بود. این آمار حاکی از افزایش ۲٫۵ برابر روزهای ناسالم کلانشهر اصفهان در هشت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این در حالی است که سکون هوا در شهرهای کوچک آلودگی هوا به دنبال ندارد و شرایط مطلوب است. " مزارع با بیان اینکه انسان در آلودگی هوا نقش بسزایی دارد، می‌گوید: "تردد انبوه خودروها در سطح شهر عاملی مهم در آلودگی هوا است؛ وجود خودروهای فرسوده، نبود کاتالیزور در خودروها به دلیل تحریم‌ها و همچنین نوع سوخت مصرفی همه اینها بر آلودگی هوا تاثیر می‌گذارد. در حال حاضر ۵۵ درصد صنایع و ۶۱ درصد صنایع بزرگ اصفهان در شش درصد از مساحت مرکزی اصفهان مستقر هستند.
ایمناایمنا1 ماه قبل
براین اساس کلانشهر اصفهان از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه ۱۹ روز هوای پاک، ۱۸۱ روز هوای قابل قبول «سالم»، ۴۴ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و دو روز هوای بسیار ناسالم را تجربه کرده است در حالی که در مدت مشابه سال ۹۷، ۳۰ روز هوای پاک، ۱۹۸ روز هوای سالم، ۱۷ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز هوای ناسالم برای عموم در این کلانشهر ثبت شده بود. این آمار حاکی از افزایش ۲٫۵ برابر روزهای ناسالم کلانشهر اصفهان در هشت ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. این در حالی است که سکون هوا در شهرهای کوچک آلودگی هوا به دنبال ندارد و شرایط مطلوب است. " مزارع با بیان اینکه انسان در آلودگی هوا نقش بسزایی دارد، می‌گوید: "تردد انبوه خودروها در سطح شهر عاملی مهم در آلودگی هوا است؛ وجود خودروهای فرسوده، نبود کاتالیزور در خودروها به دلیل تحریم‌ها و همچنین نوع سوخت مصرفی همه اینها بر آلودگی هوا تاثیر می‌گذارد. در حال حاضر ۵۵ درصد صنایع و ۶۱ درصد صنایع بزرگ اصفهان در شش درصد از مساحت مرکزی اصفهان مستقر هستند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: رقم مصوب اعتباری در سال جاری در بخش مقابله با بیابانزایی بیش از ۷۸۳ میلیارد ریال بوده که این اعتبار مربوط به اجرای عملیاتی شامل؛ نهالکاری، مالچ پاشی، مدیریت هرزآب، تعمیم ترسیب کربن و سایر فعالیت­‌های بیابانزدایی می‌شود. وی افزود: ۳۳۳ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی کارگروه ملی مقابله با گرد و غبار کشور تصویب شده و کلیه عملیات اجرایی پیش بینی شده در در کانون­های بحرانی فرسایش بادی و مناطق غبارخیز انجام خواهد گرفت. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار کرد: ۳۶ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی به پروژه برنامه کنترل بیابانزایی آسیا و اقیانوسیه، پروژه تعمیم ترسیب کربن و RFLDL اختصاص یافته است. نصرآبادی خاطرنشان کرد: اعتبارات طرح تثبیت شن‌های روان و مدیریت مناطق بیابانی و طرح مربوط به تعمیم ترسیب کربن از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استانی ۱۴ میلیارد ریال است. وی یادآور شد: از سال ۹۳ تاکنون در اثر حرکت شن‌های روان و خشکسالی تعداد کانون‌های بحران بادی از ۲۸ مورد به ۳۵ مورد افزایش یافته است.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
چند سالی است که خراسان جنوبی به‌واسطه خشکسالی‌های پیاپی شاهد پیامدهایی تلخ است و افزایش گستره بیابان و کانون‌های بحران که ریزگردها تنها مسبب آن هستند هشداری جدی به مسئولان متولی این امر است. اختصاص ۷۸۳ میلیارد ریال اعتبار برای مقابله با بیابان‌زدایی در خراسان جنوبیمدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی امروز در جمع خبرنگاران از اختصاص ۷۸۳ میلیارد ریال اعتبار مقابله با بیابانزدایی به خراسان جنوبی در سال جاری خبر داد. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی از آزادسازی ۵۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی استان از ابتدای آبان‌ماه برای بهره‌برداری و تعلیف دام مرتعداران ذیحق خبر داد. وی گفت: ۳۶ درصد از عرصه‌های طبیعی استان را عرصه‌های بیابانی و ۵۰ درصد را مراتع کم تراکم بیابانی تشکیل می‌دهد. مدیرکل منابع طبیعی خراسان جنوبی ادامه داد: تعیین فاکتورهای موثر در در بیابان‌زایی و تعیین سطوح فعالیت‌ها و برنامه‌های اجرایی برای مبارزه با بیابانزایی از برنامه‌های این اداره برای کاهش بیابان زایی است.
مازن آنلاینمازن آنلاین2 ماه قبل
این قسمت؛ بارش باران و غصه قدیمی به نام "رانش زمین. یکی از این مشکلات بزرگ که همواره با آغاز فصل سرد در استان مازندران با آن رو به رو هستیم، مسئله مربوط به رانش زمین است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: زلزله‌های ۱٫۵ تا ۲ ریشتری هم که ما احساس نمی‌کنیم، می‌تواند موجب رانش‌های خفیف زمین شوند. بهمنیار با بیان اینکه هرجایی که عمق خاک بیشتر باشد احتمال رانش هم بیشتر است، گفت: زمین‌های کشاورزی در دامنه‌های شیب‌دار مازندران مستعد رانش هستند. کجاها رانش کمتر اتفاق می‌افتد؟ وی با اشاره به تاثیر نوع خاک، میزان بارش، تعدد درختان و شیب زمین بر وقوع رانش، تصریح کرد: کاشت درخت، مالچ پاشی، هدایت آب و مقاوم سازی دیوارهای کنار جاده‌ها از روش‌های جلوگیری از رانش و پایدار کردن خاک است.
مهرمهر2 ماه قبل
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در این منطقه در سطح ۳۸۶ هکتار عملیات نهالکاری و بذرپاشی تپه‌های ماسه‌ای بر روی مالچ خواهیم داشت. وی ادامه داد: ۳۶ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه هی ملی به پروژه برنامه کنترل بیابانزایی آسیا و اقیانوسیه پروژه تعمیم ترسیب کربن و rfldl اختصاص یافته است. نصرآبادی با اشاره به آزاد سازی مراتع قرق شده بیان کرد: هر ساله از اول آبان ماه به مدت ۸۰ روز بخشی از مناطق قرق شده با ظرفیت خاص برای دامداران آزاد سازی می‌شوند. وی از آزاد ۵۰۰ هزار هکتار عرصه‌های قرق در سال جاری خبر داد و گفت: ۲۵۰ هزار واحد دامی متعلق به ۹ هزار خانوار دامدار از این عرصه‌ها بهره مند می‌شوند. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان جنوبی بیان کرد: میزان علوفه قابل برداشت از این عرصه‌ها ۳۶ هزار و ۷۵۰ تن به ارزش بیش از ۳۸ میلیارد تومان است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
این قسمت؛ بارش باران و غصه قدیمی به نام "رانش زمین. یکی از این مشکلات بزرگ که همواره با آغاز فصل سرد در استان مازندران با آن رو به رو هستیم، مسئله مربوط به رانش زمین است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری افزود: زلزله‌های ۱٫۵ تا ۲ ریشتری هم که ما احساس نمی‌کنیم، می‌تواند موجب رانش‌های خفیف زمین شوند. بهمنیار با بیان اینکه هرجایی که عمق خاک بیشتر باشد احتمال رانش هم بیشتر است، گفت: زمین‌های کشاورزی در دامنه‌های شیب‌دار مازندران مستعد رانش هستند. کجاها رانش کمتر اتفاق می‌افتد؟ وی با اشاره به تاثیر نوع خاک، میزان بارش، تعدد درختان و شیب زمین بر وقوع رانش، تصریح کرد: کاشت درخت، مالچ پاشی، هدایت آب و مقاوم سازی دیوارهای کنار جاده‌ها از روش‌های جلوگیری از رانش و پایدار کردن خاک است.
مهرمهر2 ماه قبل
‌معاون برنامه‌ریزی وزیر جهاد کشاورزی گفت: همچنین ۳۲ طرح صنایع تبدیلی، تکمیلی، غذائی و کشاورزی با ظرفیت ۶۴ هزار تن جذب مواد خام کشاورزی و با سرمایه­ گذاری ۲۳ میلیارد تومان و اشتغال­زائی ۴۰۸ نفر به بهره برداری خواهد رسید. بخشنده یادآور شد: با افتتاح پروژه‌ها، ظرفیت نگهداری و فرآوری محصولات کشاورزی در استان کرمان به یک میلیون و۲۵۰ هزار تن افزایش خواهد یافت. بخشنده اظهار داشت: چهار طرح مدیریت تلفیقی آفات و بیماری‌های گیاهی مهم استان کرمان شامل زنجره خرما، کرم خراط گردو، ملخ صحرایی، مگس میوه با اعتبار ۱٫۷ میلیارد تومان با اشتغالزایی۲۱۰ نفر افتتاح خواهد شد همچنین ۵۸۶ پروژه سامانه نوین آبیاری به مساحت ۱۰۰۰۰هکتاربه بهره برداری می‌رسد. معاون برنامه‌ریزی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: عملیات احداث و بهسازی ۶۵ طرح آبیاری عمومی به میزان ۷۷ کیلومتر با اعتباری بیش از ۷٫۵ میلیارد تومان بهره‌برداری می‌شود. بخشنده گفت: در حوزه‌های آبخیزداری حدود ۲۸۰۰۰ هکتار عملیات آبخیزداری با اعتبار ۲۵ میلیارد تومان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
وی با بیان اینکه مردم مشکلات اقتصادی را تحمل و مدیریت می‌کنند و اجازه ندادند کشور خالی شود گفت: باید به این مردم مانند مقام معظم رهبری احسنت گفته و از آنها تشکر کرد. رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با اشاره به اینکه دولت باید مواظب باشد که چالش‌های جنگ اقتصادی ما را از بعضی زیرساخت‌ها و کمبودها غافل نکند افزود: چالش‌هایی مانند آب در استان کرمان وجود دارد که فقط دولت می‌تواند آن را حل کند. امیری با اشاره به اینکه در حوزه حمل و نقل ریلی خط ریلی بافت - سیرجان و بم به جیرفت باید ایجاد شود گفت: خط ریلی کرمان به بافق با مشکلاتی روبه‌رو است. وی با بیان اینکه سرعت گازرسانی به استان بیشتر شده اما هنوز بسیاری از مناطق سردسیر استان گاز ندارند افزود: تعیین تکلیف اسناد زمین‌های ملی نیز یک معضل بزرگ برای استان است. رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با اشاره به اینکه ریزگردها در جنوب و شرق استان زیاد است و تامین اعتبار برای ادامه مالچ پاشی را خواستاریم گفت: پروژه پتروشیمی کرمان در سفر قبلی کلنگزنی شده اما تعهد صندوق توسعه ملی هنوز مانده است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
ایسنا/کرمان رییس مجمع نمایندگان استان کرمان با بیان اینکه در استان کرمان چالش هایی داریم که فقط با ورود دولت حل می‌شود و مسئله آب بحثی نیست که در استان بتوان آن را حل کرد، افزود: امروز در برخی شهرستان‌ها آخرین قطرات منابع آبی بی کیفیت از اعماق بیش از ۳۰۰ متری زمین برای شرب مردم استفاده می‌شود. وی افزود: مردم مشکلات دولت را در جنگ اقتصادی درک می‌کنند و مسوولان با همه سختی‌ها، جنگ اقتصادی را مدیریت کرده و نگذاشتند کشور خالی شود. وی بیان کرد: تابستان امسال در مرکز استان آب جیره بندی شد و در شهرستان‌های زرند، رفسنجان، بم و تقریبا همه شهرستان‌های استان مشکل اساسی در آب را داشتیم. رییس مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: باید ماموریت و کمک ویژه‌ای از سوی دولت به وزیر نیرو داده شود که برخی مشکلات در کوتاه مدت با بهره برداری برخی سدها رفع شود. وی افزود: خطر بیکاری تعداد زیادی از نیروهای خودروسازی‌های استان کرمان جدی است و نیاز به مساعدت دولت در این زمینه وجود دارد.

به انتهای لیست رسیدید