ماهواره دوستی

ماهواره دوستی

مازن آنلاینمازن آنلاین3 ماه قبل
برنامه‌های فضایی کشور به همین واسطه پیشرفت خوبی داشت. در سالی که گذشت پرتاب دو ماهواره سنجشی تحقیقاتی «پیام» دانشگاه امیرکبیر و «دوستی» دانشگاه صنعتی شریف در برنامه سازمان فضایی قرار گرفت. وزیر ارتباطات پرتاب ناموفق ماهواره پیام را اعلام کرد اما درباره ماهواره دوستی هنوز خبر دقیقی در دست نیست. این مساله نشان می‌دهد پرتاب ماهواره پیام به شکل صددرصد ناموفق نبوده و در همان زمان اندک نیز توانسته ماموریت خود را تا حدودی انجام دهد. سازمان فضایی در اولین گام شروع به معرفی فناوری فضایی و کاربرد داده‌های ماهواره‌ای به جامعه و مخاطبان خاص کرد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
نخستین اثرات تحریم‌های ارتباطی امریکا دسترسی نداشتن به سرویس‌های ارائه خدمات اپ‌استور، گوگل‌پلی و بخش‌هایی از خدمات گوگل بود که کاربران ایرانی با آن مواجه شدند و در بخش گسترده‌تر زیرساخت‌های ارتباطی ایران مورد هدف قرار گرفت. با وجود این روند توسعه فناوری در اوایل قرن ۲۱ سرعت گرفت و در کمتر از یک دهه این عرصه بزرگ‌ترین تحولات را پیش روی خود دید. با اجرایی شدن قانون برجام، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم فصل جدید تلاش‌های ایران مقابل تحریم‌های فناورانه امریکا آغاز شد. میکروماهواره «پیام امیرکبیر» که با هزینه ۱۲میلیارد تومان طی ۱۰ سال در دانشگاه امیرکبیر طراحی و ساخته شد، از بزرگترین پیشرفت‌های فضایی ایران پس از انقلاب اسلامی بود. بر این اساس ایران هم‌اکنون یکی از ۸ کشور صاحب چرخه کامل فناوری فضایی در جهان محسوب می‌شود.
تابناکتابناک3 ماه قبل
مهرماه ۹۷ بود که رئیس سازمان فضایی کشورمان از برنامه ریزی برای پرتاب سه ماهواره ایرانی به فضا خبر داد. به گزارش «تابناک»، مهرماه ۹۷ بود که مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی کشورمان از برنامه ریزی برای پرتاب سه ماهواره ایرانی به فضا خبر داد. پرتاب ناموفق ماهواره‌ای ایرانی که با موشک ماهواره بر سفیر به فضا پرتاب شده بود. از همان روز‌هایی که مسئولان از پرتاب سه ماهواره ایرانی خبر دادند، گمانه زنی‌هایی مطرح شد که نشان می‌داد سه ماهواره آماده پرتاب، «پیام»، «دوستی» و «ناهید ۱» خواهند بود که مهیای پرتاب هستند و از همان روز‌هایی که مسئولان از پرتاب سه ماهواره ایرانی خبر دادند، گمانه زنی‌هایی مطرح شد که نشان می‌داد سه ماهواره آماده پرتاب، «پیام»، «دوستی» و «ناهید ۱» خواهند بود که مهیای پرتاب هستند و برخی شان مدت هاست که در صف پرتاب مانده‌اند. ماهواره‌ای که از ناهید ۱ بزرگتر و سنگین‌تر است و در نتیجه می‌بایست با ماهواره بر سیمرغ به فضا پرتاب شده و در مدار قرار گیرد.
تسنیمتسنیم5 ماه قبل
به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، اولین ماهواره‌ای که به فضا پرتاب شد اسپوتنیک روسی بود؛ سال ۱۹۵۷ میلادی (۱۳۳۶ شمسی) بود و مسابقه فضایی شروع شد. سال ۱۹۵۸ نیز نخستین ماهواره آمریکا که اکسپلورر نام داشت به فضا پرتاب شد. ساخت و پرتاب ماهواره در دهه ۵۰ در دستور کار بود که البته به سرانجام نرسید. این شورا به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل شد و بعدها به سازمان فضایی ایران ارتقا یافت. نکته غرورانگیز اینکه ایران نهمین کشور جهان شد که توانست به‌طور مستقل ماهواره به فضا پرتاب کند.

ایرانی‌هایی که به فضا رفتند! + تصاویر

19+
الفالف5 ماه قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ماه قبل
توسعه فناوری فضایی پس از انقلابدر بازه زمانی پس از انقلاب تا آغاز دوران سازندگی عمده اقدامات در زمینه به‌کارگیری خدمات فضایی بود. فناوری فضایی بومی شددر سال ۱۳۸۶ جلسه دوم شورای عالی فضایی تشکیل و برنامه کلان ۱۰ ساله، ۱۵ ساله و ۲۰ ساله فضایی کشور مبتنی بر توسعه فناوری فضایی بومی تصویب شد. دومین ماهواره بومی به فضا رفتسال ۱۳۹۰ پژوهشگاه فضایی ایران تأسیس و در حوزه پژوهش و توسعه فناوری فضایی بومی فعال شد. فناوری فضایی وارد مرحله عملیاتی شدسال ۱۳۹۷ بخش فضایی وارد مرحله متفاوتی از رشد و بلوغ خود شد. در این سال در کنار پیگیری مجدانه توسعه فناوری فضایی، توسعه متوازن صنعت فضایی در همه شئون خود در دستور کار قرار گرفت و بسترسازی و تسهیل شرایط برای ورود بخش خصوصی به حوزه توسعه فناوری فضا و ارائه خدمات کاربردی به جامعه کلید خورد.
خبر فوریخبر فوری7 ماه قبل
توسعه فناوری فضایی پس از انقلابدر بازه زمانی پس از انقلاب تا آغاز دوران سازندگی عمده اقدامات در زمینه به‌کارگیری خدمات فضایی بود. فناوری فضایی بومی شددر سال ۱۳۸۶ جلسه دوم شورای عالی فضایی تشکیل و برنامه کلان ۱۰ ساله، ۱۵ ساله و ۲۰ ساله فضایی کشور مبتنی بر توسعه فناوری فضایی بومی تصویب شد. دومین ماهواره بومی به فضا رفتسال ۱۳۹۰ پژوهشگاه فضایی ایران تأسیس و در حوزه پژوهش و توسعه فناوری فضایی بومی فعال شد. فناوری فضایی وارد مرحله عملیاتی شدسال ۱۳۹۷ بخش فضایی وارد مرحله متفاوتی از رشد و بلوغ خود شد. در این راستا برنامه حوزه فضایی کشور بازنگری و در کمیسیون شورای عالی فضایی ارائه شد.
مهرمهر7 ماه قبل
توسعه فناوری فضایی پس از انقلابدر بازه زمانی پس از انقلاب تا آغاز دوران سازندگی عمده اقدامات در زمینه به‌کارگیری خدمات فضایی بود. فناوری فضایی بومی شددر سال ۱۳۸۶ جلسه دوم شورای عالی فضایی تشکیل و برنامه کلان ۱۰ ساله، ۱۵ ساله و ۲۰ ساله فضایی کشور مبتنی بر توسعه فناوری فضایی بومی تصویب شد. دومین ماهواره بومی به فضا رفتسال ۱۳۹۰ پژوهشگاه فضایی ایران تأسیس و در حوزه پژوهش و توسعه فناوری فضایی بومی فعال شد. فناوری فضایی وارد مرحله عملیاتی شدسال ۱۳۹۷ بخش فضایی وارد مرحله متفاوتی از رشد و بلوغ خود شد. در این راستا برنامه حوزه فضایی کشور بازنگری و در کمیسیون شورای عالی فضایی ارائه شد.
خبر فوریخبر فوری8 ماه قبل
وزیر امور ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اعلام کرد که باوجود اعمال فشارهای آمریکا، ایران قصد دارد سال جاری سه ماهواره به مدار زمین پرتاب کند. «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر امور ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در حاشیه برگزاری نشست سران جامعه اطلاعاتی (WSIS ۲۰۱۹) در ژنو واقع در سوئیس، خبر پرتاب سه ماهواره از تهران به فضا را در سال جاری داد. او استفاده از فناوری فضایی را حق مردم ایران خوانده و آن را نوعی سیستم دفاعی معرفی می‌کند. در راستای صحبت‌های وزیر ارتباطات کشورمان، «حسین صمیمی» رئیس پژوهشگاه فضایی نیز در نشست خبری امروز خود عنوان کرده که ماهواره‌های مخابراتی ناهید ۱ و پارس ۱ در سال جدید پرتاب می‌شوند. شایان ذکر است سال گذشته پرتاب دو موشک ماهواره دوستی و پیام توسط ایران صورت گرفت که هر دوی آنها ناموفق بودند.
دیجیاتودیجیاتو8 ماه قبل
وزیر امور ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران سه‌شنبه در طی یک گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که باوجود اعمال فشارهای آمریکا، ایران قصد دارد سال جاری سه ماهواره به مدار زمین پرتاب کند. «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر امور ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در حاشیه برگزاری نشست سران جامعه اطلاعاتی (WSIS ۲۰۱۹) در ژنو واقع در سوئیس، خبر پرتاب سه ماهواره از تهران به فضا را در سال جاری داد. او استفاده از فناوری فضایی را حق مردم ایران خوانده و آن را نوعی سیستم دفاعی معرفی می‌کند. در راستای صحبت‌های وزیر ارتباطات کشورمان، «حسین صمیمی» رئیس پژوهشگاه فضایی نیز در نشست خبری امروز خود عنوان کرده که ماهواره‌های مخابراتی ناهید ۱ و پارس ۱ در سال جدید پرتاب می‌شوند. شایان ذکر است سال گذشته پرتاب دو موشک ماهواره دوستی و پیام توسط ایران صورت گرفت که هر دوی آنها ناموفق بودند.
مهرمهر8 ماه قبل
۵ پروژه ماهواره‌ای در سال ۹۸ تکمیل می‌شوددر همین حال مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران نیز گفته است که در سال ۹۸ شاهد تکمیل ۵ پروژه ماهواره‌ای و ارائه دستاوردهای حوزه فضایی در کشور خواهیم بود. وی خاطرنشان کرد: در خصوص ماهواره‌های مخابراتی، فرآیند تحویل ماهواره «ناهید ۱» به منظور قرار گرفتن در مدار آغاز شده است و در خردادماه نهایی می‌شود؛ ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» نیز در شش ماهه دوم سال ۹۸ تکمیل می‌شود. به گفته رئیس سازمان فضایی ایران، سامانه بلوک انتقال مداری نیز در ۶ ماهه دوم سال ۹۸، تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید. از سوی دیگر براری از پایان ساخت ماهواره مخابراتی «ناهید ۲» و پرتاب آن تا پایان برنامه ششم توسعه خبر داده است. وی گفت: برای خرید ماهواره ملی، پروانه فعالیت اپراتور ماهواره مخابراتی در کمیسیون تنظیم مقررات صادر و تصویب شده است.
فارسفارس9 ماه قبل
نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی در گزارشی به بررسی پیشرفت‌های ایران در صنعت هوا-فضا پرداخته و نوشته است که واشنگتن نگران است که ایران با توسعه برنامه فضایی و سایبری، بتواند تمام جنبه‌های قدرت سخت خود را تقویت کند. «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا روز ۳ ژانویه در توئیتی که «پیشگویانه» توصیف شده هشدار داد که پرتاب این ماهواره‌ها موجب پیشرفت برنامه موشکی ایران خواهد شد. «لیم» و «بارام» در تحلیل خود استدلال کرده‌اند اهمیت برنامه فضایی برای امنیت ملی ایران، فراتر از نقشی است که این برنامه در پیشبرد برنامه موشک‌های قاره‌پیما دارد. آنها می‌نویسند: «با وجود این، اهمیت برنامه فضایی ایران از حیث امنیت ملی، فراتر از نقش آن در توسعه موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما است. ایران اکنون قصد دارد ماهواره‌های گوناگونی را به نقاط دورتر و به دو باند دیگر فضا یعنی «مدار میانی زمین» و «مدار زمین‌آهنگ» بفرستد.
عصر ایرانعصر ایران9 ماه قبل
ایشان به من گفت آقای وزیر خواسته شما از فردا به عنوان مدیر روابط عمومی مشغول به کار شوید. همان روز رفتم وزارت خانه و دیدم حکمی هم به نام من نوشته شده اما هنوز امضای آقای وزیر پای آن نیست. آقای وزیر را دعوت کردم به نوشیدن چای که رد کرد و منتظر سؤالم شد. طبیعتا من به عنوان وزیر باید کارم را پرزنت کنم و اهدافم را پیش ببرم.» پرسیدم سؤال من مشخص بود آقای وزیر. آقای وزیر برای رفتن نیم خیز شد اما هنوز چندتایی سؤال داشتم که از او بپرسم.
تسنیمتسنیم9 ماه قبل
رئیس سازمان فضایی کشور گفت: مهم‌ترین دغدغه ما در استان سمنان رونق اقتصادی و توسعه کسب‌وکارهای نوین است که خوشبختانه سمنان ازلحاظ زیرساخت‌های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات جایگاه دوم کشوری را دارد. براری افزود: ازلحاظ زیرساخت در استان سمنان از ۵۸۵ روستا تعداد ۱۲۰ روستا اینترنت ارائه‌شده است که باید گفت بستر و زیرساخت‌های ارتباطی خوبی در استان ایجادشده است. رئیس سازمان فضایی کشور بیان داشت در تلاش هستیم با همکاری مسئولان استان از ظرفیت‌های موجود است آن استفاده کنیم تا علاوه بر ایجاد اشتغال سبب فعال شدن کسب‌وکارهای جدید در استان شود. براری اظهار داشت: یکی از حوزه‌های تعویضی که در سازمان فضایی کشور پیگیری می‌شود جاذبه‌های گردشگری فضاپایه است که در برخی نقاط سمنان وجود دارد. وی بیان داشت: استان سمنان و به‌خصوص کویر سمنان آسمان جذاب و بسیار زیبایی دارد که برای بسیاری از گردشگران و توریست‌ها ایجاد می‌کنند و همچنین تپه‌های مریخی دامغان فرصتی ارزشمند برای رونق اقتصاد گردشگری استان محسوب می‌شود.
تابناکتابناک9 ماه قبل
به گزارش «تابناک»، اواخر دی ماه، زمانی که رئیس جمهور کشورمان با حضور در جمع مردم گلستان، وعده پرتاب دو ماهواره ایرانی در فرصت باقی مانده تا پایان سال جاری را داد، کمتر کسی تصور می‌کرد، این خبر مسرت بخش به چنین فرجامی گره بخورد. فرجامی از جنس عدم موفقیت که نخستین بار متفاوت مخابره شد؛ خبر پرتاب ماهواره ساخت دانشگاه امیرکبیر که در همه مراحل موفق بود، مگر اینکه در مرحله جدا شدن از موشک حامل، به شتاب لازم نرسید و بنابراین تنها زمان کوتاهی در مدار بود و بعد مسیر سقوط را در پیش گرفت. این خبر را ابتدا آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مخابره کرد؛ هرچند در مخابره آن، کمی بی دقتی به چشم می‌خورد. خبری که روایت وزیر از آن، شکست بود، در حالی که به باور کارشناسان، ساخت و پرتاب ماهواره به فضا، حرکت در لبه علم است و امری پیچیده؛ آنقدر پیچیده که شکست در آن بی معناست. اظهارنظری که به نوعی تأیید روایتی بود که بیگانگان مخابره کرده بودند.
مهرمهر9 ماه قبل
وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه تا دو سال آینده این نقاط مداری در فضا متعلق به ایران است، گفت: امیدواریم در مهلت مقرر بتوانیم ماهواره‌ای را در این نقاط قرار دهیم تا مدیریت آن به صورت کامل در اختیار ما باشد. وی با بیان اینکه اصول حاکم بر پروانه فعالیت اپراتور ماهواره مخابراتی صادر شده و فراخوان آن برای فعالیت اپراتور، اعلام شده است، گفت: نقاط مداری برای ماهواره‌های در ارتفاع بالا (ژئو) و ماهواره‌های زمین آهنگ در ارتفاعات مداری بالا قرار می‌گیرد. این نقاط تنها مربوط به ماهواره‌های ژئو است. آذری جهرمی توضیح داد: در زمینه ماهواره دوستی و پیام از آنجایی که این ماهواره‌ها در مدار پائین زمین (لئو) تعریف شده بود، برای آن نقاط مداری به ثبت نرسیده بود. وزیر ارتباطات تاکید کرد: نقاط مداری تنها برای ماهواره‌های ژئو به کشورها اختصاص داده می‌شود و ما نیز برای ساخت ماهواره ژئو هم اکنون دارای نقاط مداری هستیم و ساخت این ماهواره ملی را با جدیت پیگیری می‌کنیم.
فراروفرارو9 ماه قبل
متولیان امر، می‌گویند مردم نباید امیدشان را از دست بدهند و رسانه‌ها مسوولیت مهمی در بذل نشاط اجتماعی بر دوش‌شان است. هرچند او هنوز نیروی جوانی دارد و نیز قانون مذکور به صورت شکسته بسته اجرا و بعد هم رها شد. درست بر همین اساس است که دولت یازدهم خود را میراث‌دار وضعیتی می‌داند که تحویل گرفته است. برای این مهم چه هزینه‌هایی باید بپردازیم؟ آیا اصولا دولت این قدرت اجرایی را دارد؟! دور از انتظار نیست که به زودی شاهد شکل‌گیری جریان نواصلاح‌طلبی و نواصولگرایی متناسب با مختصات امروز جامعه باشیم.
دیجیاتودیجیاتو9 ماه قبل
۱۵ بهمن ماه، وزیر ارتباطات بعد از اعلام خبر آمادگی پرتاب ماهواره دوستی، اذعان داشت برای راه‌اندازی این ماهواره منتظر نظر نهایی وزارت دفاع هستند: «ما در تهیه تصاویر ماهواره‌ای با محدودیت‌هایی مواجه هستیم و چاره‌ای نداریم جز این‌که روی پای خود بایستیم. منتظر نظر نهایی وزارت دفاع برای اعلام زمان نهایی در مدار قرار گرفتن ماهواره دوستی هستیم و به‌زودی خبرهای خوبی را خواهیم داد.» اما خبر خوب قبلی وزیر درباره پرتاب ماهواره پیام تبدیل به خبر نه چندان خوبی شد چرا که «پیام» نتوانست در مدار قرار بگیرد. تنها چند روز بعد از اظهارات جهرمی بود که شبکه ملی رادیوی آمریکا با استناد به تصاویر ثبت شده توسط شرکت پلنت واقع در سان فرانسیسکو ادعا کرد که پرتاب ماهواره دوستی ناموفق بوده است. اگر فرض را بر عدم موفقیت پرتاب ماهواره بگذاریم باید گفت که ناموفق بودن پرتاب یک ماهواره در تمام فعالیت‌های موشکی کشورهای دنیا امری طبیعی است و اگر این اتفاق افتاده، می‌توان از آن درس گرفت تا در مراحل بعدی به موفقیت رسید. اگر هم فرض بر پرتاب موفقیت آمیز ماهواره است که چرا اطلاعات بیشتری درباره آن منتشر نمی‌شود؟ باید صبر کرد و دید که واکنش دولتمردان و مقامات کشوری درباره دادن پاره‌ای بیشتر از توضیحات درباره ماهواره دوستی چه خواهد بود.
تابناکتابناک10 ماه قبل
تصاویری که بر مبنای آن ادعا می‌شود ایران ماهواره دوستی را به فضا پرتاب کرده است. به فاصله چند روز از فراهم بودن شرایط برای پرتاب ماهواره «دوستی» به فضا توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسانه‌های خارجی از انجام این پرتاب و شکست آن خبر می‌دهند؛ خبری که مسئولان کشورمان حتی زحمت تکذیب یا تایید آن را به خود نمی‌دهند. تصاویری که دو فریم از آن‌ها در روز‌های اخیر سر و صدای زیادی پیرامون فعالیت موشکی کشورمان به پا کرده است. تصاویری که بر مبنای آن ادعا می‌شود ایران ماهواره دوستی را به فضا پرتاب کرده است. آینده‌ای که در آن «دوستی» به مانند روز‌های گذشته قرار است به فضا پرتاب شود، انگار نه انگار که بیگانگان مدعی شده‌اند پیشتر پرتاب شده!
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین10 ماه قبل
این روزنامه همچنین در گزارشی به نقل از رسانه‌های صهیونیستی مدعی شد ایران محور فعالیت‌های خود در سوریه را از فرودگاه بین المللی دمشق به منطقه‌ای دیگر منتقل کرده است. الحیات همچنین خبر داد، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روزهای یکشنبه ودوشنبه به بیروت سفر می‌کند. روزنامه الشرق الاوسط ادعا کرد دومین تلاش ایران هم طی چند هفته گذشته برای قرار دادن یک ماهواره در مدار زمین به شکست انجامیده است. روزنامه القدس العربی هم ادعای رسانه صهیونیستی در رابطه با انتقال فعالیت‌های ایران از فرودگاه دمشق به حمص را به شکل سئوالی مطرح می‌کند. روزنامه الیوم السابع مصر هم خبر داد، اصلاحات ساختاری که رهبر ایران دستور انجام آن را داده در بر گیرنده اصلاحاتی در بودجه وپایان دادن به اختلافات داخلی در کشور است.

جمع‌بندی روز: پنج شنبه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۷

5+
دیجیاتودیجیاتو10 ماه قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز10 ماه قبل
وی ادامه داد: این همان تکنولوژیی است که هنوز ایالات متحده آمریکا نتوانسته به آن دست یابد. معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: به همت دانشمندان ایرانی و توفیق الهی، شب گذشته موشک ماهواره بر سفیر، ماهواره دوستی را به مناسبت ایام دهه فجر به فضا پرتاب کرد و در مدار قرار داد. وی با بیان اینکه بزودی ماهواره مخابراتی طلوع در مدار قرار می‌گیرد گفت: با تلاش دانشمندان داخلی، این ماهواره مخابراتی ظرف سه تا چهارماه آینده در مدار قرار خواهد گرفت. معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در ادامه گفت: آنچه شهدا به جای گذاشتند اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی است و امنیت امروزمان نیز ارمغانی است که شهدا با جانفشانی خود به ما هدیه کردند. معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور در ادامه با خانواده برخی از شهدای جنگ تحمیلی، شهدای انتظامی و شهدای مدافع حرم دیدار و گفتگو کرد.
دیجیاتودیجیاتو10 ماه قبل
بر اساس گزارش ان پی آر، شبکه ملی رادیوهای آمریکا، ایران یک پرتاب ماهواره ناموفق دیگر را تجربه کرده است. به نظر می‌رسد این پرتاب مرتبط با ماهواره «دوستی» باشد. تصاویر خبر از سوختگی هایی در سکوی پرتاب مرکز فضایی امام خمینی در سمنان می‌دهند؛ سکویی که گفته شده اخیرا به تازگی رنگ آمیزی شده بود. به عقیده او به نظر می‌رسد قرار دادن ماهواره در مدار شکست خورده است. در هفته گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از در آستانه پرتاب بودن «ماهواره دوستی» و پیشرفت پروژه‌های ماهواره‌ای «ظفر»، «ناهید۱» و «ناهید۲» خبر داده بود.
عصر ایرانعصر ایران10 ماه قبل
یک وب سایت آمریکایی به نقل از کارشناسان مرکز «پلنت» در شهر سانفراسیسکو آمریکا از احتمال شکست پرتاب ماهواره «دوستی» ایرانی به فضا خبر داده است. بر اساس این گزارش آثار سوختگی و حریق بر جای مانده از سکوی پرتاب راکت ماهواره بر نشان می‌دهد این راکت با موفقیت به فضا پرتاب شده اما عدم اطلاع‌رسانی مقامات ایرانی درباره موفقیت پرتاب ماهواره جدید و قرار گرفتن آن در فضا، احتمال شکست دوباره ایران در پرتاب ماهواره به فضا را نشان می‌دهد. گفتنی است کمتر از یک ماه پیش نیز از همین مرکز فضایی ایران، پرتاب ماهواره «پیام» با ناکامی مواجه بود و مقامات ایران ساعاتی پس از پرتاب آن، از ناموفق بودن و قرار نگرفتن این ماهواره در فضا خبر دادند. هنوز واکنشی رسمی درباره صحت خبر پرتاب ماهواره «دوستی» از مرکز فضایی امام خمینی (ره) سمنان، از سوی مقامات ذی‌صلاح انجام نشده است. تصویر ماهواره‌ای منتشر شده از سوی آمریکایی‌ها از سکوی پرتاب مرکز فضایی امام خمینی (ره) سمنان.
یورونیوزیورونیوز10 ماه قبل
تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده توسط یک شرکت آمریکایی نشان می‌دهد که ایران به‌رغم تهدیدات واشنگتن نسبت به برنامه موشک بالستیک خود، احتمالا دومین ماهواره را هم پرتاب کرده است. پرتاب «ماهواره پیام» ایران در ماه گذشته موفقیت آمیز نبود و به دلیل قرار نگرفتن در مدار سقوط کرد. تهران تاکنون پرتاب ماهواره دوم را تائید نکرده است. مقامات ایران قبلا گفته بودند که قرار است ماهواره «دوستی» را به فضا پرتاب کنند اما رسانه‌های این کشور تاکنون گزارشی از پرتاب آن منتشر نکرده‌اند. این در حالی است که گزارش‌های مربوط به ماهواره پیام نیز پس از پرتاب ناموفق آن به مدار زمین منتشر شد.
ایرناایرنا10 ماه قبل
وی ادامه داد: این همان تکنولوژیی است که هنوز ایالات متحده آمریکا نتوانسته به آن دست یابد. معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: به همت دانشمندان ایرانی و توفیق الهی، شب گذشته موشک ماهواره بر سفیر، ماهواره دوستی را به مناسبت ایام دهه فجر به فضا پرتاب کرد و در مدار قرار داد. وی با بیان اینکه بزودی ماهواره مخابراتی طلوع در مدار قرار می‌گیرد گفت: با تلاش دانشمندان داخلی، این ماهواره مخابراتی ظرف سه تا چهارماه آینده در مدار قرار خواهد گرفت. وی همچنین گفت: هواپیمای بمب افکن شبیه به اف پنج با سیستم ناوبری بومی پیشرفته از نسل پنجم را در دست تولید داریم. معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور در ادامه با خانواده برخی از شهدای جنگ تحمیلی، شهدای انتظامی و شهدای مدافع حرم دیدار و گفتگو کرد.
الفالف10 ماه قبل
کنایه جهرمی به پراید در دفاع از فعالیت‌های ماهواره‌ایگروه اجتماعی الف، ۱۶ بهمن ۱۳۹۷، ۱۱:۲۴ ۳۹۷۱۱۱۶۱۰۸وزیر ارتباطات هم‌زمان با نزدیک شدن به پرتاب ماهواره دوستی، به برخی کنایه‌های کاربران در فضای مجازی پاسخ داد و پای پراید را هم وسط کشید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز10 ماه قبل
نگاهی به خبرهای اقتصادی این روزها، چیزی جز فوران گرانی‌ها و فشار روز افزون افزایش قیمت‌ها بر معیشت مردم نشان نمی‌دهد. برای مثال عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم که اعتقاد داشت مسکن مهر مزخرف است! برای مثال محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم، رئیس‌ستاد حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ بود که با وجود کهولت سن باز هم جامه وزارت به تن کرد! همچنین به لطف سیاست‌های وزارت صنعت، قیمت خودرو افزایش شدیدی پیدا کرد و برای اولین بار در تاریخ، شاهد اتفاقاتی در این صنعت بودیم که بیشتر وجه طنز داشت! به هر حال تکیه به توانایی داخلی و پرهیز از التماس به خارج نکته‌ای کلیدی در موفقیت هر کشوری است.
ایسناایسنا10 ماه قبل
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: جوانان ما دستاوردهایی در تولید ماهواره داشتند و ماهواره‌های مختلفی را تهیه کردند. منتظر نظر نهایی وزارت دفاع برای اعلام زمان نهایی در مدار قرار گرفتن ماهواره دوستی هستیم و به زودی خبرهای خوبی را خواهیم داد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: ما با هماهنگی سایر دستگاه‌ها، مجوز اخذ کردیم تا بتوانیم پارک‌های فناوری اطلاعات توسعه اقتصاد دیجیتال را در سراسر کشور ایجاد کنیم. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: برنامه اجرایی پایش پارک ملی گلستان در برابر حوادث آتش‌سوزی برای حفاظت از منابع طبیعی را نیز امضاء کردیم. منتظر نظر نهایی وزارت دفاع برای اعلام زمان نهایی در مدار قرار گرفتن ماهواره دوستی هستیم و به‌زودی خبرهای خوبی را خواهیم داد.
آخرین خبرآخرین خبر10 ماه قبل
آذری جهرمی شفاف سازی کردایسنا/ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حادثه رخ داده در پژوهشکده سامانه حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی گفت: این حادثه هیچ ارتباطی با اقدامات تروریستی، برنامه هسته‌ای و موضوعات مربوط به پرتاب ماهواره ندارد. وی خاطرنشان کرد: طبیعتا چون این افراد در حال پیگیری مسائل اداری ودر حال انجام ماموریت بوده‌اند، ما از بنیاد شهید درخواست کردیم که این عزیزان را به عنوان شهید خدمت به حساب آورند. صادرات محصولات فناورانه کشور جزو گزینه‌های تحریم نیستوزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص مسائل پیش رو صادرات محصولات حوزه IT و ICT در شرایط تحریم کشور، عنوان کرد: مانعی برای صادرات محصولات فناورانه کشور وجود ندارد و این حوزه جزو گزینه‌های تحریمی نیست. فضای آی سی تی کشور ظرفیت‌های خاص خود را دارد و ما باید بتوانیم بازار صادراتی مناسبی برای آن به خصوص در منطقه ایجاد کنیم که اکنون به دنبال آن هستیم. آذری جهرمی ادامه داد: در حال حاضر پیمان چهارجانبه‌ای با کشورهای آذربایجان، روسیه، ترکیه و افغانستان در این حوزه داشته‌‎ایم و همچنین با مذاکراتی که با عراق داشتیم به توسعه بازار صادرات محصولات حوزه فناوری‌ امید داریم.

به انتهای لیست رسیدید