محسن مخملباف

محسن مخملباف

ایرناایرنا3 روز قبل
نگاهی به کارنامه درخشان سینمای مقاومت و ژانر برجسته آن یعنی سینمای دفاع مقدس گویای این نکته است که همواره باید برای سینما، اهمیت و کارکرد آن اولویتی درخور قائل شد. سینماگرانی که سینما برایشان تداعی جنگ، مقاومت، عدالت‌طلبی و ایستادگی در برابر تجاوز و جنگیدن برای مام وطن بود. سینمای مقاومتسینمای مقاومت مفهومی عام‌تر از سینمای دفاع مقدس دارد چراکه اگر سینمای دفاع مقدس را سینمایی در تقدیس دلاوری‌ها و رشادت طلبی‌های ایرانیان در جنگ تحمیلی قلمداد کنیم، سینمای مقاومت شامل همه انواع مبارزه با ظلم در همه جای جهان و در همه زمان‌ها است. جرقه‌های نخستین سینمای مقاومت هم در همین زمان برجسته شد و سینماگران ایرانی به تولید آثاری در حوزه مشغول شدند. منابعدفاع مقدس درگذر از سینمای ایران؛ فاطمه مرتضوی قهی، مرتضی منادی، فصلنامه انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
در بخشی از کتاب می‌خوانیم: «صادق می‌گردد دنبال هاشمی که همیشه او را عاقل‌تر دانسته است؛ حتی در این‌جور وقت‌ها. تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل …نگار، همسر مرحوم صادق، در سیر داستان حضور دارد و نقش متذکر و انذار دهنده را برای صادق ایفا می‌کند. مرگ ساختگی ندا آقا سلطان، حصر خانگی سران فتنه، آتش زدن مساجد، مجروحیت یارعلی و … همگی دست به دست هم دادند تا صادق متحول شود. اگرچه خودش اسم جنبش را می‌گذارد جنبش جلبک‌ها اما سفت و سخت معتقد است که همه اینها بازی خورده‌اند. می‌گوید حتی موسوی و کروبی هم بازی خورده‌اند …» قلم شیوا و ریتم روان از نقاط قوت کتاب است که بر اشتیاق خواننده می‌افزاید.
ایرناایرنا2 هفته قبل
نشان فرهنگ و هنر فرانسه اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی به آناهیتا قبائیان، مدیر گالری راه ابریشم برای تعامل هنری ایران و کشورهایی مانند فرانسه اهدا می‌شود. نشان فرهنگ و هنر فرانسه (L’ordre des Arts et des Lettres) که در اشتباه با نشان لژیون افتخار (Ordre national de la Légion d'honneur) «شوالیه فرهنگ و هنر» خوانده می‌شود جایزه‌ایست که از سوی وزارت فرهنگ فرانسه به هنرمندان و نویسندگان اعطا می‌شود. قبائیان تحصیلات خود را در فرانسه گذرانده و ۱۸ سال است با تاسیس گالری راه ابریشم در ایران برای تعامل هنری ایران و کشورهایی مانند فرانسه تلاش کرده است. «من از فرانسه به ایران برگشته بودم تا درباره موضوعی، که روی آن کار می‌کردم، تحقیق بیشتری انجام دهم. نشان فرهنگ و هنر فرانسه در سال ۱۹۵۷ میلادی بر اساس طرح آندره مالرو (André Malraux) نویسنده مطرح فرانسه و وزیر وقت فرهنگ این کشور بنیان گذاشته شد.
ایمناایمنا2 هفته قبل
به گزارش ایمنا، قرار است نشان شوالیه هنر و ادب کشور فرانسه اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی به آناهیتا قبائیان مدیر گالری راه ابریشم اهدا شود. وی می‌گوید: تمامی نمایشگاه‌هایی که در طول این سال‌ها در خارج یا داخل از ایران برگزار کرده‌اند باعث شده که فرانسه این مدال را به او نیز اهدا کند. در خود فرانسه این مدال را به افرادی می‌دهند که در زمینه فرهنگ و هنر خود فرانسه فعالیت دارند، درخصوص کشورهای دیگر نیز کسانی را انتخاب می‌کنند که بیشتر فعالیت داشته یا حداقل به نظر آنها اینگونه بوده است. از طرفی مجلات و یا روزنامه‌های مختلف در فرانسه درباره نمایشگاه‌هایی که در آنجا برگزار کرده‌اند نوشته‌اند و این امر در معرفی آنها موثر بوده است. این گالری‌دار اظهار می‌کند: بیشتر آثار هنری کشور را به خارج از ایران معرفی کرده‌ایم؛ چون برگزاری نمایشگاه از آثار هنری مثلا فرانسوی‌ها در ایران به دلایل مختلفی کار مشکل‌تری است.
ایسناایسنا2 هفته قبل
آناهیتا قبائیان که قرار است به‌زودی نشان شوالیه فرهنگ و هنر فرانسه را دریافت کند می‌گوید که وقتی نامه اهدای این نشان برایش ارسال شد، قصد نداشته پاکت را باز کند و به طور اتفاقی از این موضوع خبردار شده است! به گزارش ایسنا، قرار است نشان شوالیه هنر و ادب کشور فرانسه اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی به آناهیتا قبائیان مدیر گالری راه ابریشم اهدا شود. خبرنگار ایسنا پیش از اهدای نشان شوالیه به این گالری‌دار، با او گفت‌وگو کرده است تا علت را جویا شود. در خود فرانسه این مدال را به افرادی می‌دهند که در زمینه فرهنگ و هنر خود فرانسه فعالیت دارند، درخصوص کشورهای دیگر نیز کسانی را انتخاب می‌کنند که بیشتر فعالیت داشته یا حداقل به نظر آنها اینگونه بوده است. ولی دیدم که وزیر فرهنگ فرانسه نوشته که «خانم قبائیان من مفتخرم که به شما نشان شوالیه هنر و ادبیات را اهدا کنم.» زمانی که این نامه را می‌خواندم چشمانم گرد و گردتر می‌شد ولی در نهایت باورم شد که این نشان را به من داده‌اند.
ایرناایرنا3 هفته قبل
ژانری که سینمای ایران را وارد مرحله تازه‌ای کرد، ارزش‌هایی را زنده ساخت و پس از ۴ دهه هنوز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد؛ ژانر دفاع مقدس. بی‌شک سینمای دفاع مقدس در تاریخ سینمای ایران پدیده‌ای غیرقابل تکرار، شاخص و برجسته است. بیشترین فیلم‌های توقیف‌شده در این دوره که در کارنامه سینمایی ایران، دوره تثبیت فرهنگی لقب گرفت، قرار دارد. زنان در سینمای دهه ۶۰نقش زنان در سینمای دهه ۶۰ غیرقابل‌انکار است. «تاراج»، «سفیر»، «سناتور»، «اجاره‌نشین‌ها» و «عقاب‌ها» تعدادی از این آثار پرمخاطب سینمای ایران هستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| بیست و چهارمین جشنواره فیلم کرالا از ۱۵ تا ۲۲ آذر (۶ تا ۱۳ دسامبر) در هند برگزار و میزبان یک داور و آثار پنج کارگردان ایرانی است. در این جشنواره فاطمه معتمد آریا به عنوان رییس هیات داوران حضور دارد. همچنین فیلم‌های «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی حقیقی، «سرخپوست» نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی، «مارگه و مادرش» ساخته محسن مخملباف و محصول ایتالیا و انگلستان و «حوا، مریم، عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و محصول افغانستان به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی در بخش‌های غیررقابتی جشنواره به نمایش درخواهند آمد. منبع: ایسنا
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
جشنواره فیلم کرالا در هند میزبان سینمای ایران است. به گزارش خبر فوری به نقل از سینه ایران، بیست و چهارمین جشنواره فیلم کرالا از ۱۵ تا ۲۲ آذر (۶ تا ۱۳ دسامبر) در هند برگزار و میزبان یک داور و آثار پنج کارگردان ایرانی است. در این جشنواره فاطمه معتمد آریا به عنوان رییس هیات داوران حضور دارد. همچنین فیلم‌های «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی حقیقی، «سرخپوست» نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی، «مارگه و مادرش» ساخته محسن مخملباف و محصول ایتالیا و انگلستان و «حوا، مریم، عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و محصول افغانستان به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی در بخش‌های غیر رقابتی جشنواره به نمایش در خواهند آمد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
جشنواره فیلم کرالا در هند میزبان سینمای ایران است. به گزارش ایسنا به نقل از سینه ایران، بیست و چهارمین جشنواره فیلم کرالا از ۱۵ تا ۲۲ آذر (۶ تا ۱۳ دسامبر) در هند برگزار و میزبان یک داور و آثار پنج کارگردان ایرانی است. در این جشنواره فاطمه معتمد آریا به عنوان رییس هیات داوران حضور دارد. همچنین فیلم‌های «بنفشه آفریقایی» ساخته مونا زندی حقیقی، «سرخپوست» نیما جاویدی، «متری شیش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی، «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی، «مارگه و مادرش» ساخته محسن مخملباف و محصول ایتالیا و انگلستان و «حوا، مریم، عایشه» به کارگردانی صحرا کریمی و محصول افغانستان به تهیه‌کنندگی کتایون شهابی در بخش‌های غیر رقابتی جشنواره به نمایش در خواهند آمد. انتهای پیام

زندگینامه مریلا زارعی + گزارش تصویری

4+
مازن آنلاینمازن آنلاین1 ماه قبل

زندگینامه مریلا زارعی + گزارش تصویری

4+
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 ماه قبل

زندگینامه مریلا زارعی + گزارش تصویری

4+
کرد آنلاینکرد آنلاین1 ماه قبل

آیا نهادهای ارزشی از «مخملباف تئاتر» تجلیل خواهند کرد؟!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
اکنون اما در دورانی که تئاتر مردمی بچه‌های مسجد در جایگاه قابل قبولی قرار گرفته یک خودزنی عجیب و سوال برانگیز از سوی سازمان ارزشی برای آن تجویز شده است: تجلیل از حسین پارسایی. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود فیلم سازماندهی کردن سلبریتی‌ها برای انتخابات ۹۶ توسط حسین پارسایی مشهد (اینجا) نکته مهم در این مجال این است سازمان‌دهی هنرمندان برای حمایت از حسن روحانی به عهده حسین پارسایی بود که در گزارش‌های متنوع مشرق به این موضوع اشاره شده است. آیا این تجلیل به معنای خدمات رسانی به دولت تدبیر و امید است؟! و گرنه هرکسی در حوزه تئاتر می‌داند پارسایی پشت مسئله‌دارترین سریال‌های شبکه نمایش خانگی ایستاد و از هنجارشکن‌ترین تئاترها با مضمون همجنسگرایی حمایت کرد. اما اکنون مدیرانی ارزشی حامی حسین پارسایی شده‌اند!
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
آوردگاه بزرگ مستندسازان جهان در حالی به گام پایانی رسید که سهم نگاه‌های سیاسی درباره ایران در آن به نسبت پررنگ بود. به گزارش خبرنگار ایسنا از آمستردام، سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام (ایدفا) مانند هر رویداد فیلم مستند دیگر، از موضوع‌های سیاسی و اجتماعی سرشار بود. به طور کلی، عرصه سینمای مستند بیش از سایر شاخه‌های هنری و سینمایی محمل احساس مسؤولیت‌های اجتماعی و انسانی قرار می‌گیرد که خیلی جاها به مسائل سیاسی چنان تنه می‌زند که گاه، شاخصه‌های هنری نیز فدای رویکردهای سیاسی می‌شود. در متن و بعضا فرامتن ایدفا ۲۰۱۹ نیز ایران به عنوان کشوری که در جهان، علاوه بر جنبه‌های هنری، کشور خاص سیاسی شناخته می‌شود، سهمی را از فعل و انفعال‌های ابن جشنواره به خود اختصاص داد. اما آثار کارگردانان افغانستانی حاضر در جشنواره نیز یا صرفا به مسائل سیاسی درون افغانستان پرداخته و به نقش همسایگی یا میزبانی ایران اشاره‌ای نداشته یا اگر هم مثل فیلم «تارهای ممنوعه» حسن نوری به مشکلات فعالیت افغانستانی‌ها در ایران پرداخته، آن را با مسائل سیاسی آغشته نکردند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 ماه قبل
پیام خوزستان - سینماگران ایرانی در یک شب خاطره انگیز در جشنواره مستند ایدفا توانستند سه جایزه با ارزش جشنواره را دریافت کنندمهرداد اسکویی بهترین کارگردان جشنواره «ایدفا» شدبه نقل از ورایتی، مهرداد اسکویی مستند ساز ایرانی جایزه بهترین کارگردانی جشنواره مستند فیلم آمستردام موسوم به «ایدفا» را برای فیلم «سایه‌های بی خورشید» دریافت کرد. مستند «سایه‌های بی خورشید» بر زندگی چند زن جوان که به جرم قتل مردان خانواده خود در یک مرکز کانون و اصلاح و تربیت به سر می‌برند، متمرکز است. مهرداد اسکویی بهترین کارگردان جشنواره «ایدفا» در این دوره جشنواره فیلم آمستردام، فیلم مستند «در نجوا» به کارگردانی مشترک حیدی حسن و پاتریشیا پرز فرناندز جایزه اصلی بهترین فیلم مستند بلند را دریافت کرد. در این دوره از جشنواره فیلم «خلاف جهت عقربه‌های ساعت» ساخته جلال وفایی نیز جایزه بهترین فیلم بخش مستند نیمه بلند را دریافت کرد. سی و دومین دوره جشنواره فیلم مستند «ایدفا» با مستند «سایه‌های بی خورشید» ساخته مهرداد اسکویی نیز کار خود را آغاز کرده بود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
آوردگاه بزرگ مستندسازان جهان در حالی به گام پایانی رسید که سهم نگاه‌های سیاسی درباره ایران در آن به نسبت پررنگ بود. به گزارش خبرنگار ایسنا از آمستردام، سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام (ایدفا) مانند هر رویداد فیلم مستند دیگر، از موضوع‌های سیاسی و اجتماعی سرشار بود. به طور کلی، عرصه سینمای مستند بیش از سایر شاخه‌های هنری و سینمایی محمل احساس مسؤولیت‌های اجتماعی و انسانی قرار می‌گیرد که خیلی جاها به مسائل سیاسی چنان تنه می‌زند که گاه، شاخصه‌های هنری نیز فدای رویکردهای سیاسی می‌شود. این فیلم البته درنهایت به‌عنوان نخستین ساخته کارگردانش، در نخستین حضور فستیوالی خود، جایزه بهترین فیلم نیمه‌بلند جشنواره را به خود اختصاص داد. اما آثار کارگردانان افغانستانی حاضر در جشنواره نیز یا صرفا به مسائل سیاسی درون افغانستان پرداخته و به نقش همسایگی یا میزبانی ایران اشاره‌ای نداشته یا اگر هم مثل فیلم «تارهای ممنوعه» حسن نوری به مشکلات فعالیت افغانستانی‌ها در ایران پرداخته، آن را با مسائل سیاسی آغشته نکردند.
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
جشنواره معتبر فیلم ایدفا در حالی به گام پایانی خود رسید که «زبان فارسی» در این دوره از این رویداد جهانی سهم قابل توجهی را به خود اختصاص داد؛ تا جایی که حدود ۵۵ بار زبان فارسی در سالن‌های سینمایی و هنری آمستردام طنین انداخت. در سال‌های گذشته، مهرداد اسکویی این جایزه را برای سینمای مستند ایران به‌دست آورده بود. زبان فارسی از دهان دیگرانطنین زبان فارسی در سینماهای جشنواره سی و دوم ایدفا به همین‌ها محدود نمی‌شد؛ بلکه این جشنواره شاهد حضور فیلم‌هایی محصول کشورهای دیگر و بعضا ساخته کارگردانانی غیر ایرانی بود که تمام یا بخش مهمی از تکلم‌های آن‌ها به زبان فارسی بود. «حلقه‌های ممنوعه» ساخته آریل نصر، نیز محصول کشور کانادا در ایدفا ۲۰۱۹ بود که تقریبا کل دیالوگ‌های آن به زبان فارسی بود. حسن فاضلی دیگر کارگردان افغانستانی و فارسی زبان بود که او نیز با فیلم «مسافران نیمه شب» در بخش غیررقابتی جشنواره بین‌المللی فیلم مستند آمستردام حضور داشت و مورد توجه در آرای تماشاگران قرار گرفته بود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
پنجمین جشنواره فیلم‌های ایرانی تورنتو که امسال با نام جشنواره فیلم کوروش در کانادا برگزار شد، برندگان خود را شناخت. به گزارش ایسنا، در این رویداد سینمایی که از ۲۲ تا ۲۸ نوامبر (۱ تا ۷ آذر) برگزار شد، جایزه بهترین فیلم و فیلمنامه به «قسم» ساخته محسن تنابنده رسید و مونا زند حقیقی برای ساخت فیلم «بنفشه‌های آفریقایی» بهترین کارگردان نام گرفت و فاطمه معتمد آریا نیز برای بازی در این فیلم برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. همچنین حامد بهداد برای بازی در فیلم «قصر شیرین» به کارگردانی رضا میرکریمی برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد و «پیرمردها نمی‌میرند» ساخته رضا جمالی نیز تقدیرنامه هیات داوران را دریافت کرد. بنابر اعلام سینه‌ایران، «مطرب» ساخته مصطفی کیایی جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از آن خود کرد و جایزه بزرگ جشنواره به «ایرو» ساخته سید هادی محقق رسید. بهمن مقصودلو، خاطره شیبانی و بروس دمارا اعضای هیات داوران این جشنواره را تشکیل می‌دادند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
آیین اهدای جوایز ایدفا ۲۰۱۹ چهار روز مانده به پایان آن در حالی امشب برگزار می‌شود که سینمای مستند ایران با ۳ فیلم شانس قابل ملاحظه‌ای برای توفیق دارد؛ ازجمله فیلم مهرداد اسکویی که ممکن است برخی از اولین‌ها را برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد. سینمای ایران در این جشنواره که درواقع مهمترین رویداد سینمای جهان در حوزه مستندسازی محسوب می‌شود پیش از این دو بار جایزه گرفته است. اهمیت این جایزه را برای مستندسازان، با جایزه اسکار و اهمیت جشنواره را نیز با جشنواره فیلم کن مقایسه می‌کنند. محسن عبدالوهاب در بخش فیلم‌های میان مدت و مهرداد اسکویی نیز در بخش مستندهای کودکان در سال‌های گذشته موفق شده‌اند جایزه هایی برای سینمای مستند ایران به ارمغان بیاورند. وفایی پدرش و سرنوشت فکری او را از نظر سیاسی، سوژه فیلم مستند خود کرده است.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
مسیر حرفه‌ای او در دنیای موسیقی تا جایی ادامه یافت که نامش با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی زیادی پیوند خورد. آن مرد نواهایی در سر داشت که رهایش نمی‌کردند … آن مرد گیر می‌کرد میان عاطفه‌هایش و وقت ناله فروکش می‌کرد و وقت فغان، لب می‌بست. او می‌گفت «با وجود این‌که از این راه زندگی می‌کنم، حاضرم کار نکنم، اما موسیقی فیلم در این مملکت دست کسانی باشد که تخصص این کار را دارند. شاید عده قلیلی از این‌ها خیلی کم بتوانند راهی برای خودشان باز کنند، اما بسیاری از این‌ها چون کار دیگری بلد نیستند، موسیقی فیلم می‌سازند. امیدوارم روز به روز موسیقی فیلم در این مملکت گسترش پیدا کند.»
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
سی‌ودومین جشنوره فیلم مستند آمستردام (ایدفا) که به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمای مستند شناخته می‌شود، در اقدامی بی‌سابقه فیلمی از ایران را برای افتتاحیه‌اش به نمایش گذاشت. بر این اساس مستند «سایه‌های بی‌خورشید» ساخته مهرداد اسکویی در مراسم افتتاحیه ایدفا در شهر آمستردام به نمایش گذاشته شد. علاوه بر «سایه‌های بی‌خورشید» اسکویی، مستند «خلاف جهت عقربه‌های ساعت» به کارگردانی جلال وفایی دیگر نماینده سینمای ایران در بخش مستندهای نیمه بلند ایدفا ۲۰۱۹ است. فیلم‌سازی را بدون هیچ دانشی درباره سینما آغاز کردم. سی‌ و دومین دوره از جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام «ایدفا» تا یکم دسامبر (۲۹ آبان تا ۱۰ آذر) در کشور هلند به فعالیت خود ادامه خواهد داد و مراسم اهدای جوایز این جشنواره نیز در بیست و هفتم نوامبر برگزار خواهد شد.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
علاوه بر حضور پررنگ سینماگران ایرانی در ایدفا، این رویداد مهم جهانی در عرصه فیلم مستند، شاهد نمایش فیلمی آمریکایی است که به موضوع دیپلماسی ایران و آمریکا و گره‌هایی که در سال‌های اولیه انقلاب بر آن خورد، می‌پردازد. در این فیلم ابتدا به پیشینه روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا در سال‌های پیش از انقلاب پرداخته می‌شود. در روزهای آغازین سی و دومین دوره ایدفا، سهم ایران در نمایش فیلم‌های ایرانی و نیز فیلم‌های ساخته شده با حضور عوامل ایرانی به همین‌ها ختم نمی‌شود. محسن مخملباف، سینماگر ایرانی که یکی از داوران بخش رقابتی اصلی جشنواره مستند آمستردام است نیز با مستند «یک لحظه معصومیت» محصول مشترک ایران و فرانسه در بخش «Focus» جشنواره حاضر است. سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) از تاریخ ۲۰ نوامبر تا ۱ دسامبر (۲۹ آبان تا ۱۰ آذر) در پایتخت کشور هلند برگزار می‌شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ علاوه بر حضور پررنگ سینماگران ایرانی در ایدفا، این رویداد مهم جهانی در عرصه فیلم مستند، شاهد نمایش فیلمی آمریکایی است که به موضوع دیپلماسی ایران و آمریکا و گره‌هایی که در سال‌های اولیه انقلاب بر آن خورد، می‌پردازد. مستند «Desert One» در این فیلم ابتدا به پیشینه روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا در سال‌های پیش از انقلاب پرداخته می‌شود. در روزهای آغازین سی و دومین دوره ایدفا، سهم ایران در نمایش فیلم‌های ایرانی و نیز فیلم‌های ساخته شده با حضور عوامل ایرانی به همین‌ها ختم نمی‌شود. مستند «خلاف جهت عقربه‌های ساعت» به کارگردانی جلال وفایی نیز دیگر نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی مستندهای نیمه بلند ایدفا ۲۰۱۹ است. سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) از تاریخ ۲۰ نوامبر تا ۱ دسامبر (۲۹ آبان تا ۱۰ آذر) در پایتخت کشور هلند برگزار می‌شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
علاوه بر حضور پررنگ سینماگران ایرانی در ایدفا، این رویداد مهم جهانی در عرصه فیلم مستند، شاهد نمایش فیلمی آمریکایی است که به موضوع دیپلماسی ایران و آمریکا و گره‌هایی که در سال‌های اولیه انقلاب بر آن خورد، می‌پردازد. در این فیلم ابتدا به پیشینه روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا در سال‌های پیش از انقلاب پرداخته می‌شود. در روزهای آغازین سی و دومین دوره ایدفا، سهم ایران در نمایش فیلم‌های ایرانی و نیز فیلم‌های ساخته شده با حضور عوامل ایرانی به همین‌ها ختم نمی‌شود. محسن مخملباف، سینماگر ایرانی که یکی از داوران بخش رقابتی اصلی جشنواره مستند آمستردام است نیز با مستند «یک لحظه معصومیت» محصول مشترک ایران و فرانسه در بخش «Focus» جشنواره حاضر است. سی و دومین جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام (ایدفا) از تاریخ ۲۰ نوامبر تا ۱ دسامبر (۲۹ آبان تا ۱۰ آذر) در پایتخت کشور هلند برگزار می‌شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
سی‌ودومین جشنوره فیلم مستند آمستردام (ایدفا) که به عنوان مهم‌ترین رویداد سینمای مستند شناخته می‌شود، در اقدامی بی‌سابقه فیلمی از ایران را برای افتتاحیه‌اش به نمایش گذاشت. بر این اساس مستند «سایه‌های بی‌خورشید» ساخته مهرداد اسکویی در مراسم افتتاحیه ایدفا در شهر آمستردام به نمایش گذاشته شد. علاوه بر «سایه‌های بی‌خورشید» اسکویی، مستند «خلاف جهت عقربه‌های ساعت» به کارگردانی جلال وفایی دیگر نماینده سینمای ایران در بخش مستندهای نیمه بلند ایدفا ۲۰۱۹ است. فیلم‌سازی را بدون هیچ دانشی درباره سینما آغاز کردم. سی‌ و دومین دوره از جشنواره بین‌المللی مستند آمستردام «ایدفا» تا یکم دسامبر (۲۹ آبان تا ۱۰ آذر) در کشور هلند به فعالیت خود ادامه خواهد داد و مراسم اهدای جوایز این جشنواره نیز در بیست و هفتم نوامبر برگزار خواهد شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
اعتمادآنلاین| جشنواره بین‌المللی فیلم هند که یکی از ۱۵ جشنواره رده الف جهانی محسوب می‌شود امسال در بخش غیررقابتی پانوراما دو فیلم ایرانی متری شیش و نیم به کارگرانی سعید روستایی و «پیرمردها نمی‌میرند» ساخته رضا جمالی را به نمایش خواهد گذاشت. اما فیلم سرخپوست به کارگرانی نیما جاویدی سومین نماینده سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم هند است که در مدال یونسکو گاندی با فیلم‌هایی از کشورهای هند، آلمان، ایتالیا، مکزیک و آمریکا برای کسب جایزه رقابت می‌کند. در این بخش ۸ فیلم به نمایش گذاشته می‌شوند که در جهت ارزش‌های مهاتما گاندی ساخته شده باشند. فیلم سرخپوست نیز تاکنون در چندین جشنواره بین‌المللی از جمله لندن و سالونیکای یونان حضور یافته است. پنجاهمین جشنواره بین‌المللی فیلم هند از تاریخ ۲۰ تا ۲۸ نوامبر (۲۹ آبان تا ۷ آذر) در شهر گوا برگزار می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
اعتمادآنلاین| این رویداد سینمایی که یکی از ۱۵ جشنواره رده الف جهانی محسوب می‌شود، امسال در بخش غیررقابتی پانوراما دو فیلم ایرانی «متری شیش و نیم» به کارگرانی سعید روستایی و «پیرمردها نمی‌میرند» ساخته رضا جمالی را به نمایش خواهد گذاشت. اما فیلم «سرخپوست» به کارگرانی نیما جاویدی سومین نماینده سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم هند است که در مدال یونسکو گاندی با فیلم‌هایی از کشورهای هند، آلمان، ایتالیا، مکزیک و آمریکا برای کسب جایزه رقابت می‌کند. در این بخش ۸ فیلم به نمایش گذاشته می‌شوند که در جهت ارزش‌های «مهاتما گاندی» ساخته شده باشند. فیلم «سرخپوست» نیز تاکنون در چندین جشنواره بین‌المللی از جمله لندن و سالونیکای یونان حضور یافته است. پنجاهمین جشنواره بین‌المللی فیلم هند از تاریخ ۲۰ تا ۲۸ نوامبر (۲۹ آبان تا ۷ آذر) در شهر گوا برگزار می‌شود.
خبر فوریخبر فوری2 ماه قبل
جشنواره بین‌المللی فیلم هند در گوا امسال میزبان نمایش ۳ فیلم بلند ایرانی درچهل‌ونهمین دوره برگزاری‌اش خواهد بود. اما فیلم «سرخپوست» به کارگرانی نیما جاویدی سومین نماینده سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم هند است که در مدال یونسکو گاندی با فیلم‌هایی از کشورهای هند، آلمان، ایتالیا، مکزیک و آمریکا برای کسب جایزه رقابت می‌کند. در این بخش ۸ فیلم به نمایش گذاشته می‌شوند که در جهت ارزش‌های «مهاتما گاندی» ساخته شده باشند. فیلم «سرخپوست» نیز تاکنون در چندین جشنواره بین‌المللی از جمله لندن و سالونیکای یونان حضور یافته است. پنجاهمین جشنواره بین‌المللی فیلم هند از تاریخ ۲۰ تا ۲۸ نوامبر (۲۹ آبان تا ۷ آذر) در شهر گوا برگزار می‌شود.
رکنارکنا2 ماه قبل
اما فیلم «سرخپوست» به کارگرانی نیما جاویدی سومین نماینده سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم هند است که در مدال یونسکو گاندی با فیلم‌هایی از کشورهای هند، آلمان، ایتالیا، مکزیک و آمریکا برای کسب جایزه رقابت می‌کند. در این بخش ۸ فیلم به نمایش گذاشته می‌شوند که در جهت ارزش‌های «مهاتما گاندی» ساخته شده باشند. فیلم «سرخپوست» نیز تاکنون در چندین جشنواره بین‌المللی از جمله لندن و سالونیکای یونان حضور یافته است. همچنین فیلمی به کارگردانی سمیرا مخملباف در بخش «مروری بر برندگان طاووس طلایی» این رویداد سینمایی به روی پرده می‌رود و فیلم جدید محسن مخملباف نیز فیلم اختتامیه این جشنواره خواهد بود. پنجاهمین جشنواره بین‌المللی فیلم هند از تاریخ ۲۰ تا ۲۸ نوامبر (۲۹ آبان تا ۷ آذر) در شهر گوا برگزار می‌شود. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
این رویداد سینمایی که یکی از ۱۵ جشنواره رده الف جهانی محسوب می‌شود امسال در بخش غیررقابتی پانوراما دو فیلم ایرانی «متری شیش و نیم» به کارگرانی سعید روستایی و «پیرمردها نمی‌میرند» ساخته رضا جمالی را به نمایش خواهد گذاشت. اما فیلم «سرخپوست» به کارگرانی نیما جاویدی سومین نماینده سینمای ایران در جشنواره بین‌المللی فیلم هند است که در مدال یونسکو گاندی با فیلم‌هایی از کشورهای هند، آلمان، ایتالیا، مکزیک و آمریکا برای کسب جایزه رقابت می‌کند. فیلم «سرخپوست» نیز تاکنون در چندین جشنواره بین‌المللی از جمله لندن و سالونیکای یونان حضور یافته است. همچنین فیلمی به کارگردانی سمیرا مخملباف در بخش «مروری بر برندگان طاووس طلایی» این رویداد سینمایی به روی پرده می‌رود و فیلم جدید محسن مخملباف نیز فیلم اختتامیه این جشنواره خواهد بود. پنجاهمین جشنواره بین‌المللی فیلم هند از تاریخ ۲۰ تا ۲۸ نوامبر (۲۹ آبان تا ۷ آذر) در شهر گوا برگزار می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید