اخبار محمد بن سلمان - آخرین و مهم ترین اخبار محمد بن سلمان از خبرگزاری‌های ایران | خبری

محمد بن سلمان

نامه‌نیورنامه‌نیور2 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، بایدن روز پنجشنبه در سخنانی، به شدت از ریاض انتقاد کرد و به این کشور هشدار داد. وی در پاسخ به این سوال که آمریکا چگونه باید با عربستان درباره مسئله جنگ یمن و خاشقچی رفتار کند، گفت: باید کمک‌های نظامی به عربستان را متوقف و این کشور را در سطح بین المللی مطرود و منزوی کرد. اسناد و شواهد منتشره حاکی از آن است که خاشقچی به دستور شخص محمدبن سلمان ولیعهد سعودی کشته شده است. نامزد احتمالی دموکرات‌ها برای انتخابات آتی آمریکا ادامه داد که او همه کمک‌های آمریکا به عربستان و کالاهایی که به آنها می‌فروشد را متوقف می‌کند. بایدن ضمن اینکه سعودی‌ها را به «کشتن کودکان و بی گناهان» متهم کرد، افزود: دولت سعودی «از ارزش و شان اجتماعی بسیار پایینی برخوردار است».
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 ساعت قبل
به گزارش مشرق، حزب کارگر انگلیس، روز پنجشنبه از اعلامیه انتخاباتی ۱۰۷ صفحه‌ای خود رونمایی کرد، که در آن از اصول سیاست خارجی دولت بالقوه تحت رهبری «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر هم پرده‌برداری شده است. رهبر حزب کارگر درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت: «[بوریس] جانسون [نخست‌وزیر انگلیس] برگزیت را دزدید. او می‌خواهد خدمات ملی سلامت انگلیس را به حراج بگذارد. در اعلامیه انتخاباتی حزب کارگر آمده است: «حزب محافظه‌کار در داشتن نقشی سازنده در حل مهم‌ترین بحران‌های بشری نظیر کشمیر، یمن و میانمار و تشدید تنش‌ها با ایران شکست خورده است. این اعلامیه می‌افزاید: ‌ «حزب کارگر خود را متعهد به ایجاد صلحی جامع در خاورمیانه بر اساس راه‌کار دو کشوری می‌داند.
فارسفارس3 ساعت قبل
حزب کارگر انگلیس در اعلامیه انتخاباتی خود اعلام کرد این حزب درصورت پیروزی در انتخابات و تشکیل دولت، بلافاصله کشور فلسطین را به رسمیت می‌شناسد. به گزارش گروه مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، حزب کارگر انگلیس، روز پنجشنبه از اعلامیه انتخاباتی ۱۰۷ صفحه‌ای خود رونمایی کرد، که در آن از اصول سیاست خارجی دولت بالقوه تحت رهبری «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر هم پرده‌برداری شده است. در اعلامیه انتخاباتی حزب کارگر آمده است: «حزب محافظه‌کار در داشتن نقشی سازنده در حل مهم‌ترین بحران‌های بشری نظیر کشمیر، یمن و میانمار و تشدید تنش‌ها با ایران شکست خورده است. این اعلامیه می‌افزاید: ‌ «حزب کارگر خود را متعهد به ایجاد صلحی جامع در خاورمیانه بر اساس راه‌کار دو کشوری می‌داند. دولت کارگر فورا کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت».
مهرمهر3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام عباس دشتی ظهر پنجشنبه در جمع کارکنان و دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: شاهزاده سعودی سال گذشته به صورت آشکار اعلام کرد که به دنبال کشاندن ناامنی به داخل مرزهای ایران هستیم. وی با اشاره به اینکه این گفته ولیعهد عربستان آشکارا اعلام جنگ علیه ملت و نظام ایران بود اضافه کرد: در اغتشاشات اخیر سخنان محمد بن سلمان هویدا شد و عناصر خودفروخته با ورود به میان جمعیت مردم به دنبال ایجاد ناامنی و ایجاد بستر مناسب برای فتنه‌های بسیار بزرگ‌تر از فتنه ۸۸ بودند. دشتی با اشاره به اینکه اولین برنامه دشمنان نظام، بزرگنمایی و انتشار دروغ و شایعه علیه ایران اسلامی است افزود: رسانه‌های بیگانه بخش زیادی از برنامه‌های خود را درباره و بهتر بگوییم علیه ایران تهیه و پخش می‌کنند که این نشان می‌دهد دستگاه استکباری به دنبال راهی مؤثر برای تضعیف این نظام است. وی گفت: با این وجود باز هم مدیریت و درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای راه بر توطئه گران بسته شد و ایشان با بیانات شیوا و منطقی خود عملا کشور را دوباره به آرامش رساندند که باید گفت وجود معظم له نه‌تنها برای نظام اسلامی ضروری بلکه حیاتی است. مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر خاطرنشان کرد: امیدواریم که دولت‌مردان در اجرای چنین برنامه‌هایی همیشه جوانب کار را بسنجند و مردم و ملت را نامحرم ندادند.
الفالف7 ساعت قبل
ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود روز چهارشنبه فعالیت سال چهارم دوره هفتم شورای مشورتی سعودی را با انتقاد از ایران افتتاح کرد. همزمان با اظهارات سلمان، شاه سعودی درباره «نجات یمن»، سازمان ملل روز چهارشنبه مصادف با روز جهانی کودک اعلام کرد که بیش از ۵۰ درصد کشته‌های جنگ یمن، زنان و کودکان هستند. اظهارات تکراری با پافشاری بر اشتباهات گذشته و انداختن توپ اشتباهات در زمین دیگران، رویه معمول حاکمان سعودی است اما چند نکته درباره سخنان شاه سعودی نباید از نظر دور بماند:۱- تناقض گویی و فراموشی شاه سعودی هرچند عادی شده باشد اما تبعات خاص خود را دارد. از این گذشته هذیان گویی ناشی از آلزایمر و نسیان شاه سعودی امری پوشیده و پنهان نیست. یکی از مشکلات شاه عربستان، خواندن اعداد است.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
ایسنا/بوشهر مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های استان بوشهر گفت: ملت بصیر ایران با وجود اینکه خبر گرانی بنزین شوک بزرگی بر آنان وارد کرد، باز هم بینش سیاسی و ملی خود را از دست ندادند و خود را از صفوف هنجارشکنان جدا کردند. وی بیان کرد: در اغتشاشات روزهای گذشته سخنان محمد بن سلمان هویدا شد و عناصر خودفروخته با ورود به میان جمعیت مردم به دنبال ایجاد ناامنی و ایجاد بستر مناسب برای فتنه‌های بسیار بزرگ‌تر از فتنه ۸۸ بودند. این مسئول تصریح کرد: خوشبختانه ملت بصیر ایران با وجود اینکه خبر گرانی بنزین شوک بزرگی بر آنان وارد کرد، باز هم بینش سیاسی و ملی خود را از دست ندادند و خود را از صفوف هنجارشکنان جدا کردند. حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عباس دشتی خاطرنشان کرد: امیدواریم که دولتمردان در اجرای چنین برنامه‌هایی همیشه جوانب کار را بسنجند و مردم و ملت را نامحرم ندانند. انتهای پیام
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عباس دشتی صبح امروز در جمع کارکنان و دانشجویان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تاکید برلزوم هوشیاری و بصیرت دانشجویان نسبت به ترفندهای دشمنان اظهار داشت: هوشیاری و بصیرت دانشگاهیان نسبت به مسائل با اغتشاشات اخیر در کشور لازم و ضروری است. وی با اشاره به همبستگی سران کشورها مرتجع منطقه با آشوبگران افزود: همانگونه که سال گذشته شاهزاده سعودی به صورت آشکار اعلام کرد که به دنبال کشاندن ناامنی به داخل مرزهای ایران هستیم که این گفته ولیعهد عربستان آشکارا اعلام جنگ علیه ملت و نظام ایران بود. وی با بیان اینکه مردم انقلابی و با بصیر با اعلام انزجار از آشوبگران، صف خود را جدا کردند تصریح کرد: خوشبختانه ملت بصیر ایران باوجوداینکه خبر تغییر نرخ بنزین بر آنان شوک بزرگی وارد کرد، باز هم بینش سیاسی خود را از دست ندادند و صف خود را از هنجارشکنان جدا کردند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین دشتی با اشاره به اینکه نخستین برنامه دشمنان نظام، بزرگ‌نمایی و انتشار دروغ و شایعه علیه ایران اسلامی است افزود: رسانه‌های بیگانه بخش زیادی از برنامه‌های خود را علیه ایران تهیه و پخش می‌کنند که این نشان می‌دهد رسانه‌های استکباری به دنبال راهی مؤثر برای تضعیف این نظام هستند. انتهای پیام/۱۹۰/ش
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین13 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- اقدامات عربستان سعودی در سرکوب مخالفان و منتقدان در حالی صورت می‌گیرد که هر روز گزارش‌های جدیدی از ابعاد گسترده خشونت آل سعود را برملا می‌کنند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، بسمه بنت سعود به اتهام تلاش برای فرار از عربستان سعودی بازداشت شده و از زمان بازداشت تاکنون اطلاعی از وی در دست نبوده است. بیشتر بخوانید: «لئوناردو بن»، وکیل بسمه، می‌گوید او که برای درمان دخترش قصد سفر به سوئیس را داشت، اما مقامات عربستان سعودی از سفر او جلوگیری کردند. این گزارش‌ها تنها گوشه‌ای از اقدامات عربستان سعودی در سرکوب مخالفان و منتقدان است که نمونه‌های بسیاری از این سرکوب‌ها طی سال‌های اخیر و به خصوص بعد از روی کار آمدن «محمد بن سلمان» در سال ۲۰۱۷ مشاهده شده است. ماه نوامبر یک گروه حقوق بشری با اشاره به این وعده‌های محمد بن سلمان، گزارش داد: محمد بن سلمان، چشم‌انداز اصلاح امور را از زمان روی کار آمدن در عربستان سعودی مطرح کرد، اما روی کار آمدن وی با «عمیق‌تر شدن سرکوب‌ها و رفتار‌های نقض کننده» همراه شد.
فارسفارس19 ساعت قبل
برخی کاربران سعودی نیز همین رویه را در پیش گرفتند و با بازنشر تصاویری از آشوب‌ها در شهرهای ایران در توییتر با شادی نوشتند که جنگ به داخل ایران منتقل شده است. کاربری به نام «عبدالعزیز بن عبدالله السعد» با هشتگ ایران_تشتعل (ایران در حال سوختن است)، تصویری از بن سلمان منتشر کرد و همراه آن نوشت: جنگ با موفقیت [به داخل ایران] منتقل شد. جنگ با موفقیت [به داخل ایران] منتقل شد. رسما جنگ به داخل ایران منتقل شد و داخل کشورهایی که دولت‌هایشان تابع ایران هستند. سعودی‌ها درحالی این‌چنین با صراحت از کشیدن جنگ به داخل ایران سخن می‌گویند که آشوب‌ها در سراسر ایران به شکل گسترده‌ای فروکش کرده و امنیت به مناطق دستخوش اغتشاش بازگشته است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین؛ اندیشمندان مغرب زمین، فضای دموکراسی سازی را دارای دو بعد می‌دانند. «موازنه قوای نظامی» در دموکراسی سازی‌های مغرب زمین جایگاهی ندارد چرا که مسیری را که آنها برای حرکت به سمت دموکراسی طی کرده‌اند متفاوت از مسیر دموکراسی سازی در غرب آسیا است. کودتای نوژه در تیر ماه ۱۳۵۹ نشان داد که او به درستی «بعد سوم فضای دموکراسی سازی» را تشخیص داده بوده است. یکی از معترضان در رابطه با اعتراض اش می‌گوید: «دولت کنونی عراق، دولت احزاب و شبه نظامیان است». دولت عربستان ادعا می‌کند که این کمک را برای بازسازی عراق به دولت عراق پرداخت کرده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین؛ «فارن پالسی» در این رابطه می‌نویسد: «دولت سعودی از فرصت پیش آمده بهره برده، و در تلاش است تا دولت عراق را که به زعم ریاض، طرفدار ایران است سرنگون کند. سعودی‌ها از شبکه‌های اجتماعی، برای افزایش ناآرامی‌های عراق بهره می‌برند، و کاربران حامی سعودی با هشتگ‌های «مردم عراق را نجات دهید» در پی افزایش تنش‌ها در داخل عراق هستند». آشوبگران عراق، این روزها از صدر با عنوان ناسیونالیست پرچمدارمبارزه با مفاسد مالی یاد می‌کنند. دولت عربستان ادعا می‌کند که این کمک را برای بازسازی عراق به دولت عراق پرداخت کرده است. به نظر نمی‌رسد که رقم ۱۰ میلیون دلار مبلغی باشد که به کار بازسازی عراق بیاید.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «فارن پالسی» در این رابطه می‌نویسد: «دولت سعودی از فرصت پیش آمده بهره برده، و در تلاش است تا دولت عراق را که به زعم ریاض، طرفدار ایران است سرنگون کند. او پیشتر به مناسبتی اظهار کرده بود که آرزوی «دموکراسی اسلامی» را دارد. لازم به ذکر است که یکی از لوازم دموکراسی «شفافیت (Transparency)» به طور اعم و «شفافیت مالی» به طور اخص است. خوب است برای برداشتن نخستین گام دموکراسی، که او نیز آرزویش را دارد، پاسخگو باشد که پاسخگویی (Accountability) نیز از دیگر لوازم دموکراسی است. دولت عربستان ادعا می‌کند که این کمک را برای بازسازی عراق به دولت عراق پرداخت کرده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
آخر هفته گذشته، عربستان سعودی سرانجام فهرست شرایط عرضه اولیه آرامکو را اعلام کرد. اما قیمت و اندازه نهایی سهام آرامکو کمتر از آن چیزی بود که «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی مدت‌ها به آن امید بسته و منتظر آن بود. از طرفی سرمایه گذاران می‌خواهند سهام را با قیمتی جذاب خریداری کنند که به آنها فرصتی برای تحقق بخشیدن به دستاوردها می‌دهد. لذا با توجه به تمرکز روزافزون بر مبارزه با تغییرات آب و هوا و پذیرش سریع اتومبیل‌های برقی، این مساله می‌تواند بر فروش سهام آرامکو تاثیرگذار باشد. همین امر سبب شده تا عربستان سعودی در تهیه فهرست عرضه سهام آرامکو هرچند کوچک و ارزان‌تر عجله کند تا بتواند هزینه‌های مورد نظر را تامین کند.
الفالف1 روز قبل
مجتهد یک حساب کاربری ناشناس است که زمانی از آن به عنوان «ویکی لیکس عربستان» یاد می‌شد. فعالان سعودی می‌گویند حجم عملیات جاسوسی که در شکایات به آن اشاره شده جامعه سعودی را متعجب کرده است، به ویژه در شرایطی که قتل جمال قاشقجی، نارضای سعودی در سال گذشته، همگی را در حالت هوشیاری قرار داده است. وی ظاهرا گرداننده حساب «کشکول» در توییتر است، حسابی ناشناس که از منتقدان دولت عربستان محسوب می‌شود. وی که فعال امور بشردوستانه است، در مارچ ۲۰۱۸ در محل کار خود در دفتر هلال احمر عربستان بازداشت شد. گفته می‌شود وی گرداننده یک حساب کاربری توییتری منتقد دولت است که بیش از ۱۰۰ هزار دنبال کننده دارد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
دادستان کل عربستان روز سه‌شنبه ۱۸ متهم را به بهانه مبارزه با فساد، به ۵۵ سال زندان و بیش از چهار میلیون ریال سعودی معادل یک میلیون دلار جریمه نقدی متهم کرد. «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی با دفاع از موج بازداشت مسؤولان کنونی و پیشین سعودی و آنچه مبارزه با فساد خوانده است، مدعی شد که وی تلاش می‌کند با این کار، اقتصاد کشورش را اصلاح کند. در همین ارتباط، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان ۱۳ آبان ماه ۹۶ دستور تشکیل سازمان مبارزه با فساد به ریاست پسرش محمد را صادر کرد و بدنبال آن بود که ده‌ها نفر از شاهزادگان و مسئولان فعلی و پیشین سعودی بازداشت شدند. نوامبر ۲۰۱۷ (آبان ۹۶) حدود ۳۸۱ نفر در عربستان سعودی به اتهام فساد مالی و اختلاس بازداشت و بیشتر آنها در هتل «ریتزکارلتون» در ریاض زندانی شدند. در حال حاضر از این عده هنوز چند نفر در بازداشت به سر می‌برند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
اعتمادآنلاین| دو سال پیش وقتی موضوع عرضه سهام شرکت نفت دولتی آرامکوی عربستان که بزرگترین شرکت نفت جهان محسوب می‌شود، مطرح شد بسیاری از سرمایه گذاران خارجی مشتاق خرید سهم این شرکت سعودی بودند و کار به جایی کشید که ترامپ درصدد لابی کردن برای عرضه سهام آرامکو در آمریکا برآمد. ترامپ در نوامبر سال ۲۰۱۷ در توئیتر نوشت: ما اقدام عربستان در عرضه سهام آرامکو در بورس نیویورک را تحسین و از آن استقبال می‌کنیم. اما امروز و با قطعی شدن تصمیم سعودی‌ها برای عرضه سهام شرکت نفت خود و طی شدن روند این عرضه اولیه شاهد آن هستیم که نه تنها عرضه اولیه در بورس نیویورک اتفاق نمی‌افتد بلکه سهام آرامکو به سرمایه‌گذاران خارجی از آمریکا‌، کانادا، ‌اروپا و ژاپن نیز عرضه نخواهد شد. در عوض شرکت آرامکو در عرضه سهام خود می‌خواهد روی شهروندان سعودی خیلی ثروتمند که بسیاری از آنها از سوی خاندان سعودی مجبور هستند سهام آرامکو را بخرند، ‌ حساب کرده است، تا در واقع این عرضه اتفاق بیفتد. بانک‌های سعودی نیز در حال بازتر کردن قوانین ارائه تسهیلات در راستای فراهم کردن امکان خرید سهام آرامکو برای شهروندان سعودی هستند.
شاناشانا2 روز قبل
با هر مرحله نزدیک شدن به موعد عرضه اولیه آرامکو در تاریخ ۵ دسامبر (۱۴ آذرماه)، سعودی‌ها، به‌خصوص ولیعهد این کشور یک گام از اهداف و رویاهای خود برای فروش سهام آرامکو عقب‌نشینی می‌کنند. ۱٫۵ درصد آرامکو در تداولقرار است ۱٫۵ درصد از سهام آرامکو به‌عنوان عرضه اولیه در بورس داخلی عربستان با عنوان تداول به فروش رسد. از زمان اعلام برنامه فروش سهام آرامکو نزدیک به چهار سال می‌گذرد. در آن زمان بن‌سلمان میزان عرضه اولیه آرامکو را ۵ درصد و به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود یعنی او ارزش آرامکو را ۲ هزار میلیارد دلار می‌دانست. ناصر، این روز را یک روز تاریخی برای تداول، آرامکو و خانواده سلطنتی دانست و گفت ما از عرضه سهام آرامکو بسیار هیجان‌زده هستیم.
ایسناایسنا2 روز قبل
سئول یک ناوشکن را به مکان توقیف کشتی کره جنوبی توسط انصارالله، فرستاد. وزیر دفاع کره جنوبی نیز در سفری رسمی عازم عربستان شد. وزارت دفاع کره جنوبی همچنین اعلام کرد: قرار است در جریان این سفر وزیر دفاع کره جنوبی با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و مسئولان امنیتی و نظامی برجسته عربستان به بررسی راه‌های توسعه روابط دوجانبه در زمینه دفاعی بپردازد. این سفر که پنج روز به طول می‌انجامد به درخواست ریاض و در پاسخ به سفر ولیعهد عربستان به کره جنوبی در ماه ژوئن گذشته انجام می‌شود. عربستان شریک تجاری بزرگ کره جنوبی در خاورمیانه و منبع اول نفت خام برای سئول است.
فارسفارس2 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد علی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن گفت که صنعاء برای تحقق صلح در این کشور آماده است با کشورهای عضو ائتلاف عربی (عربستان و امارات) گفت‌وگو کند و حاضر به مذاکره با دولت «عبدربه منصور هادی» نیست. همچنین باید سازوکاری برای بازسازی کشور و رسیدن به یک یمن آزاد و مستقل دارای حاکمیت کامل اراضی تدوین شود. «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی نیز از این طرح استقبال کرد و «خالد بن سلمان» معاون وزیر دفاع عربستان سعودی نیز ۱۲ مهر از طرح صلح پیشنهادی شورای عالی سیاسی یمن استقبال کرد و گفت، ریاض به این طرح «مثبت» نگاه می‌کند و همانطور که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد اعلام کرد، امیدوار است این طرح اجرایی شود. الحوثی اظهار داشت: صنعاء آماده نشستن با مقامات مسئول کشورهای عضو ائتلاف سعودی دور میز مذاکره و گفت‌وگوی جدی برای برقراری صلحی عادلانه است. اما برخی اروپایی‌ها و کشورهای دیگر، از طرح ابتکاری پیشنهادی رئیس شورای عالی سیاسی یمن استقبال کرده‌اند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
شاهدخت منتقد سعودی پس از آنکه نتوانست مجوز خروج اضطراری از عربستان را برای درمان پزشکی دریافت کند، در انظار عمومی دیده نشده است و حالا نزدیکان او به دنبال پاسخ‌هایی سر دستگیری احتمالی‌اش هستند. اعتمادآنلاین| خبرگزاری دویچه وله مطلع شده، نگرانی‌هایی از مفقود شدن «بسمه» دختر سعود بن عبد العزیز آل سعود، شاهدخت برجسته و منتقد سعودی که مدافع حقوق بشر بوده است، وجود دارد و گفته می‌شود که او احتمالا در ریاض در حبس خانگی به سر می‌برد. بسمه دختر سعود مدت‌ها از اصلاحات قانون اساسی عربستان و مسائل حقوق بشری در عربستان و منطقه حمایت کرده است. مقامات سعودی به درخواست دویچه وله برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نگفته‌اند. منابع آگاه می‌گویند، مقامات سعودی از آن زمان تا کنون به درخواست آنان برای ارائه اطلاعاتی درباره این شاهدخت پاسخی نداده‌اند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سال‌هاست که استراتژیست‌های آمریکایی از تحمل هزینه راهبردهای نظامی برای اینکه دیگر کشورها و ملت‌ها را به تسلیم وادارند، می‌گذرد. در افغانستان و پس از سال‌ها اشغال وحشیانه این کشور و شریک نمودن کشورهای ناتو در اشغال و هزینه‌های آن، ناچار به اجرای نظریه خرید امنیت با کمک مالی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس شدند ولی این راهبرد حاصلی نداشت و ماه‌های گذشته شاهد مذاکرات آمریکا با طالبان برای خروج از افغانستان بودیم. اهرم اقتصادی در کنار نظام فاسد طائفه‌ای و مجموعه‌ای از چهره‌ها و احزاب فاسد و مزدور در لبنان آخرین ترفند و تیر ترکش آمریکا برای تحقق رویای نابودی مقاومت است که با موج سواری بر اعتراضات معیشتی و اقتصادی مردم کلید خورده است. حریری که یک بار استعفا داده و حاضر نشد به سیاست‌های اصلاح اقتصادی و مبارزه با فساد مهر تایید بزند در حاشیه رایزنی‌های فراکسیون‌های پارلمان مجددا فعال شده و با اینکه از سرنوشت شوم خاشقجی و کابوس دستگیری مجدد توسط محمد بن سلمان در رنج است، ولی ناچار است به بازی سیاسی مطلوب آمریکا و سعودی ادامه دهد. نویسنده: هادی محمدی کارشناس ارشد مسائل غرب ‌آسیاانتهای پیام/
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران2 روز قبل
امین ناصر، مدیرعامل آرامکو روز یکشنبه مرحله نهایی عرضه اولیه آرامکو را با حضور مدیران صدها صندوق سرمایه‌گذاری محلی در ریاض آغاز کرد. شکست دوم عرضه «آرامکو» با هر مرحله نزدیک شدن به موعد عرضه اولیه آرامکو در تاریخ ۵دسامبر (۱۴ آذرماه)، سعودی‌ها، به‌خصوص ولیعهد این کشور یک گام از اهداف و رویاهای خود برای فروش سهام آرامکو عقب‌نشینی می‌کند. ۵/ ۱ درصد آرامکو در تداولقرار است، ۵/ ۱ درصد از سهام آرامکو به‌عنوان عرضه اولیه در بورس داخلی عربستان با عنوان تداول به فروش رسد. در آن زمان بن‌سلمان میزان عرضه اولیه آرامکو را ۵ درصد و به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کرده بود یعنی او ارزش آرامکو را ۲ هزار میلیارد دلار می‌دانست. بار IPO روی دوش داخلی‌هاناصر، این روز را یک روز تاریخی برای تداول، آرامکو و خانواده سلطنتی دانست و گفت ما از عرضه سهام آرامکو بسیار هیجان‌زده هستیم.
تابناکتابناک2 روز قبل
رحمانی با بیان اینکه جلوگیری از افزایش قیمت ‌ها را از خودمان شروع کردیم، بیان داشت: براین اساس اعلام شد تا مجوز افزایش قیمت دستگاه‌های دولتی حتی اگر در روزهای قبل این مجوز گرفته شده لغو شود. وی بیان داشت: ممکن است در زمانی مناسب مجوز افزایش قیمت برای این دستگاه‌ها صادر و یا ممکن است هیچ‌گاه مجوز افزایش قیمتی صادر نشود. شاخص بازار اول و شاخص بازار دوم هر کدام به ترتیب ۲۳۰ و ۱۰۱۴ واحد افزایش یافت. وزیر راه و شهرسازی: بلیت هواپیما گران نمی‌شودوزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اینکه احدی اجازه ندارد که در پی افزایش قیمت بنزین قیمت مسکن را افزایش دهد، گفت: هزینه هواپیماها نیز گران نمی‌شود. وی ادامه داد: افزایش قیمت سوخت تاثیری در قیمت مسکن نخواهد گذاشت، چراکه سهم بنزین بر قیمت کالای تمام شده زیاد نخواهد بود.
ایبناایبنا3 روز قبل
به گزارش ایبنا، شرکت نفت دولتی عربستان سعودی از عرضه سهام خود به ارزش حدود ۲۵ میلیارد دلار آمریکا در بورس داخلی خبر داده است. آرامکو اعلام کرد که یک و نیم درصد از سهام خود به ارزش حدود ۲۵ میلیارد دلار آمریکا را وارد بورس می‌کند. این شرکت نفتی قصد دارد در مجموع سه میلیارد سهام را با قیمت متوسط ۳۰ تا ۳۲ ریال عربستان (۸ تا ۸٫۵۳ دلار) به فروش بگذارد. در نتیجه انتظار می‌رود عربستان سعودی از عرضه سهام آرامکو حداقل ۲۴ میلیارد و حداکثر ۲۵٫۹ میلیارد دلار کسب کند. پیشتر شرکت چینی علی‌بابا با عرضه اولیه سهام خود به ارزش ۲۵ میلیارد دلار در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۴ رکورددار بیشترین فروش سهام شده بود.
همشهریهمشهری3 روز قبل
به گزارش خبرنگار همشهری آنلاین به نقل از گاردین، خبر عرضه سهام بزرگ‌ترین شرکت نفتی دنیا با استقبال گرم سرمایه‌گذاران بین‌المللی مواجه شد. مدیران آرامکو قیمت سهام و ارزش نهایی شرکت را پیش از عرضه سهام در بازار اعلام می‌کنند، هر چند هنوز زمان دقیق عرضه مشخص نیست. عرضه ابتدایی سهام آرامکو می‌تواند بزرگ‌ترین ورود یک شرکت به بازار سهام در تاریخ باشد. به این ترتیب، شاید آرامکو نتواند رکورد ۲۵ میلیارد دلاری علی‌بابا را در عرضه اولیه سهام در ۲۰۱۴ بشکند. هر چند سرمایه‌گذاران بزرگ معتقدند قرار گرفتن آن در یک منطقه پرآشوب می‌تواند به ارزش سهام آرامکو بسیار آسیب برساند.
ایلناایلنا3 روز قبل
کارشناس مسائل غرب‌آسیا گفت: خروجی سیاسی و میدانی جنگ یمن برای عربستان فقط هزینه‌های گزاف بوده و حالا به دنبال برون‌رفت از این وضعیت است. «سیدرضا صدرالحسینی» کارشناس مسائل غرب‌آسیا با اشاره به دلایل و پیامدهای دیدار احتمالی ولیعهد عربستان و انصارالله یمن در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: تحولات یمن پس از گذشت چهار سال شرایطی را پدید آورده که انصارالله یمن توانست دست برتر سیاسی را در معادلات این کشور داشته باشد. در مقابل، هدف قرار گرفتن شرکت نفتی آرامکو هزینه‌های اقتصادی، امنیتی و سیاسی گزاف به سعودی‌ها تحمیل کرد که در نهایت موجب بروز اختلاف در بدنه حاکمیت آل‌سعود شد. وی ادامه داد: تمامی این مولفه‌ها موجب شد که اخیرا خالد بن سلمان (برادر ولیعهد عربستان) بحث مذاکره با انصارالله را مطرح کند. لذا باید متوجه بود که در هفته‌های آینده احتمالا فعل و انفعال‌هایی در حوزه سیاسی با محوریت پرونده یمن صورت خواهد گرفت که خروجی آن می‌تواند تا حدودی به آرام‌سازی شرایط موجود بینجامد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
روابط تهران- واشنگتن ظاهرا به‌دنبال امضای توافق هسته‌ای ایران در دولت اوباما بهبود چشمگیری داشت اما این روابط گرم قرار نبود تا ابد ادامه یابد، و ورود آقای ‌ترامپ به کاخ سفید، کاتالیزور از سرگیری ناگهانی خصومت بین دو کشور بود. و همان‌گونه که نشریه نشنال اینترست نوشته است، با روی کارآمدن حسین سلامی ‌به‌عنوان فرمانده سپاه پاسداران، ایران به اقدامات آمریکا پاسخ داد. سیاست هم مشخص بود: «اگر ایران نتواند نفت خود را بفروشد، هیچ‌کس دیگری نمی‌تواند». به نوشته این روزنامه تازمانی که محمد بن‌سلمان- ولیعهد عربستان- از حمایت‌ ترامپ برخوردار بود، عربستان می‌توانست از حفظ برتری خود اطمینان داشته باشد. به گزارش الف، دیلی اکسپرس در بخش دیگری از این یادداشت تصریح کرد: درماندگی ‌ترامپ در خروج نظامیان آمریکایی از خاورمیانه، ظاهرا دلیل بالقوه برای آرامش در منطقه بود، اما سیاست‌های منفعلانه واشنگتن سبب شده است روسیه، ایران و متحدانشان بدون رقیب در خاورمیانه بمانند.»
ایسناایسنا4 روز قبل
آرامکو سرانجام پس از چند بار تاخیر عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو را رسما در سوم نوامبر اعلام کرد. محمد بن سلمان که چهار سال پیش ایده فروش سهام آرامکو را مطرح کرد، قصد دارد میلیاردها دلار از فروش سهام این شرکت را برای سرمایه گذاری در صنایع غیرنفتی و اشتغالزایی هزینه کند. پیش بینی می‌شود فروش سهام آرامکو مورد استقبال شهروندان سعودی قرار گیرد که ۰٫۵ درصد از سهام این شرکت به آنها عرضه می‌شود. بر اساس گزارش رویترز، ریاض پیش از این امید داشت پنج درصد از سهام آرامکو را در بورسهای داخلی و بین‌المللی به فروش رساند اما این امید در بحبوحه بحث بر سر ارزش آرامکو و مکان خارجی فروش سهام آن از میان رفت. آرامکو اعلام کرد زمان بندی عرضه اولیه عمومی سهام آرامکو به دلیل آغاز فرآیند خرید ۷۰ درصد سهم در شرکت پتروشیمی سابیک به تاخیر افتاد.
شاناشانا4 روز قبل
به گزارش شبکه راشا تودی، عرضه سهام شرکت سعودی آرامکو عربستان که بزرگ‌ترین عرضه سهام در تاریخ به شمار می‌آید، هم بر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) تأثیر می‌گذارد و هم برای عربستان، محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور و کل شورای همکاری‌های خلیج فارس، پیامدهایی خواهد داشت. هم‌زمان، اعلامیه اولیه عرضه سهام آرامکو نشان‌دهنده برخی تهدیدهاست که به نظر می‌رسد در بیشتر تحلیل‌ها گنجانده نشده‌اند. تأثیر کند شدن رشد تقاضای نفت، پیامدهای قانونی احتمالی عرضه سهام آرامکو در بورس‌های غربی و بی‌علاقگی احتمالی نهادهای سرمایه‌گذاری آمریکایی و اروپایی از جمله این تهدیدها هستند. شرکت آرامکو پس از عرضه سهام خود در بازار، باید این راهبرد را کنار بگذارد و این مسئله سبب می‌شود این شرکت در مسیر تعارض با اهداف اوپک قرار گیرد. سهامداران آرامکو خوشحال نخواهند شد اگر حجم تولید آرامکو از سوی اعضای اوپک تعیین شود.

به انتهای لیست رسیدید