محیط زیست

ایلناایلنا2 ماه قبل
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مدیران محیط‌زیست در استان‌ها باید مسائل زیست‌محیطی را شناسایی و اطلاع‌رسانی کنند. وی ادامه داد: پارامترهایی که در این تالاب اندازه‌گیری شده، پارامترهایی نیست که نشان دهد این تالاب به آلاینده‌ها آلوده شده است. عنصری که در رسوبات این کارخانه است عمدتا عنصر باریم بوده و قرار است گزارشی مبنی بر میزان این عنصر در رسوبات کارخانه از سازمان انرژی اتمی دریافت و در روی سایت سازمان محیط‌زیست قرار داده شود. عدم شفافیت و اطلاع‌رسانی سریع باعث می‌شود به موقع متوجه برخی مشکلات زیست محیطی نشویم تا آن را برطرف کنیم. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: باز هم تاکید می‌کنم این کارخانه مواد رادیواکتیو بیش از حد مجاز ندارد و طبق استانداردها عمل می‌کنند اما همانطور که گفتم از اداره کل حفاظت محیط زیست استان خواسته‌ایم تا آثار زیست محیطی پساب‌های این کارخانه نیز بررسی شود.
خانه ملتخانه ملت4 هفته قبل
علی‌محمد شاعری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص عملکرد دولت در حوزه دیپلماسی محیط زیست گفت: متاسفانه در حوزه دیپلماسی محیط زیستی بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم اما این ضعف تنها مختص این دولت نیست، بلکه تمامی دولت‌ها در این حوزه ضعیف عمل کرده‌اند. حل مشکلات محیط زیستی نیازمند همکاری منطقه‌ای و بین المللی استعضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محیط زیست محدود به مرز کشورها نیست افزود: حل مشکلات محیط زیستی نیازمند همکاری منطقه‌ای و بین المللی و نیازمند یک دیپلماسی فعال است، اما متاسفانه وزارت امور خارجه در این حوزه بسیار ضعیف عمل کرده است. البته اقدامات مقدماتی در جهت حفظ اکوسیستم دریای خزر در نظر گرفته شده اما کافی نیست و باید در این زمینه دیپلماسی فعال‌تری داشته باشیم. عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس خاطر نشان کرد: کمیسیون کشاورزی بنا بر وظیفه خودش هر قانونی که برای توسعه همکاری‌های اقتصادی، زیست محیطی و کشاورزی با کشور‌های آذربایجان، عراق، ترکمنستان و کشورهای همسایه نیاز بوده را تصویب کرده است. اگر دولت احساس می‌کند در این قوانین ضعفی وجود دارد می‌تواند با تهیه و ارائه لایحه به مجلس درخواست کند، بی تردید کمیسیون کشاورزی نیز با نگاه مثبت با این طرح‌ها برخورد می‌کند.
ایلناایلنا3 ماه قبل
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در نشست سالانه استان‌های ساحلی گفت: اولویت اول سازمان محیط زیست، محیط بانان هستند. به گزارش ایلنا، سرهنگ جمشید محبت خانی، در نشست با مدیران محیط زیست استان‌های ساحلی کشور که در جزیره خارک برگزار شد، اظهار داشت: بنا بر نظر معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست «اولویت اول سازمان محیط زیست، محیط بانان هستند» که در این زمینه وضعیت رو به ارتقایی را شاهد هستیم. وی با اشاره به موضوعات مهم در حوزه دریایی، اضافه کرد: محیط بان ضابط خاص قضایی در محیط زیست است و اینکه محیط بانان تخصصی دریایی آموزش دیده را داشته باشیم، مد نظر است. وی از ارائه آموزش به تعدادی از محیط بانان با موضوع حفاظت از تالاب‌ها، ادامه داد: باید در حوزه دریایی نیز آموزش‌هایی را به محیط بانان جدید و یا محیط‌بانان موجود ارائه کنیم. بازوی اجرایی سازمان محیط زیست محیط بانان هستند.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، در پایان جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت، اظهار داشت: معاون توسعه مدیریت سازمان محیط‌زیست در نامه‌ای به مجلس در خصوص نطق آقای احمدی لاشکی مبنی بر اینکه معاون سازمان محیط‌زیست به دلیل مخالفت با انتقال آب خزر، برکنار شده است، اعلام کرد: این ادعا کذب است.
ایرناایرنا1 ماه قبل
** توجه به حفظ محیط زیست در کتاب‌های درسیجوزانی در خصوص اینکه آیا در کتاب‌های درسی به امور مربوط به محیط زیست توجه می‌شود، گفت: بله. به نظر من تاثیر گذاری این گونه تدریس درباره محیط زیست و آثار آن بیشتر است. طواف زاده نیز در این خصوص گفت: اگرچه در خصوص محیط زیست کتابی با نام انسان و محیط زیست وجود دارد ولی ما به آن اعتراض داریم. ** راهکارهای پرداختن به محیط زیستجوزانی در خصوص راهکارهای پرداختن به محیط زیست گفت: بهتر است دانش آموزان در خود محیط زیست قرار بگیرند و برایشان توضیحاتی داده شود. دانش آموزان باید بدانند که چه کارهایی انجام دهند که به نفع محیط زیست است.
برترین‌هابرترین‌ها3 ماه قبل
خبرگزاری ایلنا: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در فرایند توسعه اصول اولیه محیط زیست را حفظ نکردیم. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز با بیان اینکه از همه افرادی که برای حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند، سپاسگزارم، گفت: کشور در بخش‌های فراوانی توسعه پیدا کرده است، تقریبا در همه بخش‌ها توسعه مناسبی نسبت به عمر انقلاب داشتیم. وی ادامه داد: تنها بخشی که وضعیت آن بهبود پیدا نکرده، بلکه بحرانی هم شده محیط زیست است، در حالی که عمر متوسط ایرانیان حدود ۲۰ سال اضافه شده است، چیزی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت دانشجویان اضافه شده و ۹۰ درصد مردم در کشور از گاز و آب آشامیدنی بهره مند هستند و این اقدامات خوبی است که در طی ۴۰ سال در کشور اتفاق افتاده است. او افزود: آلودگی هوای کلانشهرها، وضعیت نامطلوب جنگل‌ها و بهره‌وری کم از انرژی از جمله مشکلاتی است که در کشور در حوزه محیط زیست وجود دارد، شدت ضریب انرژی که به هدر می‌دهیم ۲۳ صدم درصد است و بعد از روسیه که سی و دو صدم درصد است، قرارداریم ما حتی از عربستان نیز کم بهره‌ورتر در حوزه انرژی هستیم. کلانتری خاطرنشان کرد: همه وزرای دولت می‌توانند از دستاوردهای انقلاب در طول چهل سال بگویند، لما ما نمی‌توانیم درباره وضعیت محیط زیست به مردم دروغ بگوییم چه قبل و چه بعد از انقلاب در توسعه، اصول اولیه محیط زیست را حفظ نکردیم.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، تورج همتی صبح امروز در جلسه امضای تفاهم‌نامه با نظام مهندسی کشاورزی خراسان رضوی اظهار داشت: با توجه به نقش و ماموریت دو سازمان در حفاظت و بهسازی محیط زیست و تلاش برای بومی‌سازی و استفاده از فناوری‌های نوین و هدایت امور به سمت توسعه پایدار و نیز بهره‌مندی از ظرفیت‌های پژوهشی، آموزشی و راهبردی طرفین، این تفاهم‌نامه امضاء و وارد فاز اجرایی شد. وی افزود: این همکاری مشترک گامی در جهت تحقق اصول ۴۴ و ۵۰ قانون اساسی با موضوعیت حفاظت همگانی از محیط زیست و واگذاری امور تصدی‌گری به بخش غیردولتی و نیز تضمین بهره‌مندی صحیح و مستمر از محیط زیست با تمرکز بر حفظ تعادل مناسبات زیستی در فعالیت‌های مرتبط خواهد بود. همتی گفت: با انعقاد این تفاهم نامه، همکاری در ایجاد هسته‌های زیست محیطی HSE در واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و نیز ایجاد ساز و کار لازم جهت استفاده از دانش‌آموختگان رشته‌های محیط زیست در این واحدها صورت خواهد پذیرفت. رئیس سازمان نظام مهندسی، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست استان نیز در ادامه طی سخنانی اظهار داشت: برگزاری دوره‌های مستمر جهت آموزش و توانمندسازی اعضا نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با هماهنگی این اداره کل، همکاری در تهیه، اجرا و نظارت بر اجرای طرح‌های مدیریت مناطق به منظور ارتقاء سطح کمی و کیفی حفاظت از مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست در استان، همکاری در اجرای برنامه عملیاتی حفاظت و مدیریت گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر تهدید به منظور ارتقاء وضعیت حفاظتی گونه‌ها از دیگر اهداف این تفاهم نامه است. انتهای پیام/ ز
ایسناایسنا3 ماه قبل
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه دو سد سیوند و نرگسی فاقد ارزیابی زیست محیطی است، ‌ اظهار کرد: نه تنها این دو سد بلکه تمام سدهای استان فارس فاقد ارزیابی زیست محیطی است. وی با یادآوری این موضوع که امروز ارائه ارزیابی در دنیا پیشرفت چشمگیری داشته، ارزیابی را علم آینده نگری دانست و افزود: اگر در اجرای طرح‌ها به ویژه صنایع شاهد ارزیابی زیست محیطی باشیم، بی‌شک آینده زیست محیطی با افق خوبی رو به‌رو می‌شود. راه‌آهن در فارس فاقد ارزیابی استوی ادامه داد: ‌ اینکه امروز راه‌آهن در فارس فاقد ارزیابی است جای تقدیر از محیط زیست ندارد و امروز ضرر بی‌شهامتی این سازمان را چه کسی باید بر عهده بگیرد؟ مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه اگر محیط زیست به این پروژه ارزیابی زیست محیطی داده بود امروز شاهد تلفات خرس و گورخر نبودیم، اضافه کرد: قانونی برای جلوگیری از برخورد با طرح‌های فاقد ارزیابی زیست محیطی نداریم. محمودی با تاکید بر اینکه هیچ طرحی بدون دردسر برای محیط زیست نیست اما مسئله پایش است و در تمام دنیا نیز همینگونه است، افزود: بدون مردم، محیط زیست ارزشی ندارد پس حفظ محیط زیست و رونق اقتصادی از اولویت‌هایی است که باید در ارزیابی‌ها مدنظر قرار گیرد. در حال حاضر ۲۳۰ محیط بان در مناطق تحت پوش محیط زیست فارس مشغول به فعالیت هستند که با توجه به گستردگی مناطق حفاطتی، نیاز به یکهزار محیط بان دیگر داریم؛ خوشبختانه در فارس محیط بان زندانی نداریم.
فارسفارس1 ماه قبل
به گزارش گروه محیط زیست خبرگزاری فارس، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در نامه‌ای به رییس جمهور گزارشی از عملکرد سازمان محیط زیست در حوزه معضلات زیست محیطی کلان شهرها را ارائه کرد. بخشی از متن نامه به شرح زیر است: آلودگی هوا یکی از مهمترین معضلات زیست محیطی کلان شهرها از جمله تهران بزرگ است. مصوبات متعدد دولت تدبیر و امید شامل مصوبه ۱۳۹۳، مصوبه ۱۳۹۵ و آیین نامه‌های قانون هوای پاک همگی ابزارهای مفیدی را در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار داده‌اند. بر همین اساس، در کاهش آلودگی هوای کلانشهر تهران که سالانه موجب مرگ هزاران شهروندمی شود، با هماهنگی و همراهی‌های دستگاه‌های اجرایی ذی مدخل، اقدامات ویژه‌ای صورت گرفته است. در این میان به ویژه همکاری‌های وزارت کشور (شهرداری‌ها)، پلیس راهور و وزارتخانه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی بسیار مورد نیاز است.
ایرناایرنا2 هفته قبل
به گزارش ایرنا از سازمان حفاظت محیط‌زیست، عیسی کلانتری روز سه‌شنبه در مراسم دیدار نوروزی با معاونان، مدیران و کارکنان این سازمان با انتقاد از تحریم‌های گسترده، افزود: آن‌ها استقلال ما را هدف قرار داده‌اند ما فراموش نکرده‌ایم که در زمان جنگ برای یک متر خاک ده‌ها شهید داده‌ایم. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: در قانون بودجه ۹۴ مجلس تصویب ‌شده بود حریم رودخانه‌هایی که آب جاری ندارند را به مردم بفروشند که خوشبختانه دولت از این قانون تمرد کرد ما نباید به سیل معترض باشیم باید به بی‌تدبیری خودمان معترض باشیم. وی ادامه داد: تعداد روزهای هوای پاک تهران سال ۹۷، دو برابر سال قبل از آن بود و حتی یک روز تعطیل به خاطر آلودگی هوا نیز نداشتیم. ** دستور مقام معظم رهبری کاهش شدت انرژی در کشور استرئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست بابیان اینکه متأسفانه شدت انرژی در کشور بالاست، افزود: دستور مقام معظم رهبری نیز همین است که شدت انرژی در کشور پایین بیاید که باعث بالا رفتن بهره‌وری خواهد شد. معاون رئیس‌جمهوری تأکید کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست یک سازمان سیاسی نیست ما از محیط‌زیست محکم دفاع می‌کنیم زیرا هر طیف سیاسی نیاز به غذای سالم و هوای پاک دارد.
همشهریهمشهری21 ساعت قبل
سید مرتضی ناصحی افزود: کودهای شیمیایی، داروها و از همه مهم‌تر پلاستیک از جمله موادی هستند که اثرات آنها در محیط بسیار زیان بار بوده و رهاسازی آنها محیط زیست را دچار تغییر و دگرگونی کرده است. سیده منیره قوامی با بیان اینکه زنان بیشتر از مردان به حفاظت‌های عملی محیط زیست تن در می‌دهند، اظهار داشت: بیشترین میزان زباله معمولا در منازل مسکونی تولید می‌شود و اگر بتوانیم با آموزش‌های محیط زیست به زنان و دختران شرایط را برای مدیریت پسماند اولیه آماده کنیم، گامی بزرگی را در راستای بازیافت و کمک به محیط زیست برداشته‌ایم. تکمیل ظرفیت 'زیست پالایی' و عدم توجه به توسعه پایدارفعال حوزه محیط زیست و مشاوره زیست محیطی استاندار قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: انباشت زباله‌ها و رهاسازی در آن طبیعت از بزرگترین چالش‌های زیست محیطی بشر به شمار می‌رود. این فعال زیست محیطی به فقر فرهنگی در زمینه حفاظت از محیط زیست در جامعه اشاره کرد و گفت: درحال حاضر توسعه قزوین گرچه با نیروی پیشرانه اقتصادی همراه است، اما به عنوان یک توسعه پایدار شناخته نمی‌شود و لازم است که سیاست‌های استان چرخش محسوسی به نفع محیط زیست داشته باشد. اهمیت آموزش در حوزه حفظ محیط زیستمدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین چندی پیش گفته بود که دانش آموزان نقش فعالی در انتقال فرهنگ زیست محیطی به خانواده و جامعه دارند که بر همین اساس آموزش مفاهیم زیست محیطی در مدارس قزوین با قوت دنبال می‌شود.
ایرناایرنا1 روز قبل
سید مرتضی ناصحی افزود: کودهای شیمیایی، داروها و از همه مهم‌تر پلاستیک از جمله موادی هستند که اثرات آنها در محیط بسیار زیان بار بوده و رهاسازی آنها محیط زیست را دچار تغییر و دگرگونی کرده است. سیده منیره قوامی با بیان اینکه زنان بیشتر از مردان به حفاظت‌های عملی محیط زیست تن در می‌دهند، اظهار داشت: بیشترین میزان زباله معمولا در منازل مسکونی تولید می‌شود و اگر بتوانیم با آموزش‌های محیط زیست به زنان و دختران شرایط را برای مدیریت پسماند اولیه آماده کنیم، گامی بزرگی را در راستای بازیافت و کمک به محیط زیست برداشته‌ایم. ** تکمیل ظرفیت 'زیست پالایی' و عدم توجه به توسعه پایدارفعال حوزه محیط زیست و مشاوره زیست محیطی استاندار قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: انباشت زباله‌ها و رهاسازی در آن طبیعت از بزرگترین چالش‌های زیست محیطی بشر به شمار می‌رود. این فعال زیست محیطی به فقر فرهنگی در زمینه حفاظت از محیط زیست در جامعه اشاره کرد و گفت: درحال حاضر توسعه قزوین گرچه با نیروی پیشرانه اقتصادی همراه است، اما به عنوان یک توسعه پایدار شناخته نمی‌شود و لازم است که سیاست‌های استان چرخش محسوسی به نفع محیط زیست داشته باشد. ** اهمیت آموزش در حوزه حفظ محیط زیستمدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین چندی پیش گفته بود که دانش آموزان نقش فعالی در انتقال فرهنگ زیست محیطی به خانواده و جامعه دارند که بر همین اساس آموزش مفاهیم زیست محیطی در مدارس قزوین با قوت دنبال می‌شود.
ایلناایلنا2 ماه قبل
مدیرکل محیط زیست استان تهران با بیان اینکه امروز تولید، ضرورت اجتناب ناپذیر کشور است و نباید چرخ تولید متوقف شود، تاکید کرد: صنعت بدون محیط زیست و محیط زیست بدون صنعت بی‌معنا است و اگر بخواهیم مشکلات کشور حل شود باید رشد اقتصادی داشته باشیم. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه دنیا در حال توسعه است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست، تصریح کرد: توسعه برای سلامت و سعادت نسل بشر ضروری است و البته باید توجه داشت که توسعه بر محیط زیست اثر گذار است و دیدگاه سازمان محیط زیست درباره توسعه حفظ بدون بهره برداری نیست بلکه محیط زیست به دنبال هدایت توسعه است. وی با بیان اینکه مقررات و ضوابط HSE در هر واحدی برای سلامت و پایداری مجموعه است، خاطرنشان کرد: واحد HSE سفیر محیط زیست است و همواره تاکید دارم که اولین اقدام HSE در هر مجموعه‌ای باید حفظ خود مجموعه باشد. کلانتری افزود: آلودگی بر محیط زیست اثر می‌گذارد و باید علاوه بر توجه به سلامت و محیط زیست در محدوده داخل صنعت به سلامت مردم و ساکنان همجوار با این صنعت نیز توجه شود. وی با بیان اینکه محیط زیست در همه بخش‌ها دارای استاندارد است و همه واحدهای صنعتی باید براساس استاندارد و ضوابط و مقررات زیست محیطی فعالیت کنند، عنوان کرد: محیط زیست از هر واحدی که مسئولیت‌های اجتماعی خود در قبال محیط زیست را رعایت کند و برای رفع معضلات زیست محیطی خود برنامه‌‌ریزی داشته باشد، حمایت می‌کند.
ایرناایرنا1 روز قبل
سید مرتضی ناصحی افزود: کودهای شیمیایی، داروها و از همه مهم‌تر پلاستیک از جمله موادی هستند که اثرات آنها در محیط بسیار زیان بار بوده و رهاسازی آنها محیط زیست را دچار تغییر و دگرگونی کرده است. سیده منیره قوامی با بیان اینکه زنان بیشتر از مردان به حفاظت‌های عملی محیط زیست تن در می‌دهند، اظهار داشت: بیشترین میزان زباله معمولا در منازل مسکونی تولید می‌شود و اگر بتوانیم با آموزش‌های محیط زیست به زنان و دختران شرایط را برای مدیریت پسماند اولیه آماده کنیم، گامی بزرگی را در راستای بازیافت و کمک به محیط زیست برداشته‌ایم. ** تکمیل ظرفیت 'زیست پالایی' و عدم توجه به توسعه پایدارفعال حوزه محیط زیست و مشاوره زیست محیطی استاندار قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: انباشت زباله‌ها و رهاسازی در آن طبیعت از بزرگترین چالش‌های زیست محیطی بشر به شمار می‌رود. این فعال زیست محیطی به فقر فرهنگی در زمینه حفاظت از محیط زیست در جامعه اشاره کرد و گفت: درحال حاضر توسعه قزوین گرچه با نیروی پیشرانه اقتصادی همراه است، اما به عنوان یک توسعه پایدار شناخته نمی‌شود و لازم است که سیاست‌های استان چرخش محسوسی به نفع محیط زیست داشته باشد. ** اهمیت آموزش در حوزه حفظ محیط زیستمدیرکل حفاظت محیط زیست قزوین چندی پیش گفته بود که دانش آموزان نقش فعالی در انتقال فرهنگ زیست محیطی به خانواده و جامعه دارند که بر همین اساس آموزش مفاهیم زیست محیطی در مدارس قزوین با قوت دنبال می‌شود.
ایرناایرنا2 ماه قبل
سید امین نجات رییس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود به خبرنگار ایرنا گفت: این کارگاه آموزشی با هدف آموزش به دانش آموزان در زمینه محیط زیست به ویژه آشنایی با تالاب امیرکلایه لاهیجان و باهمکاری اداره حفاظت محیط زیست لاهیجان و پاسگاه محیط بانی امیرکلایه و محیط بانان پرتلاش آن برگزار شد. تالاب امیر کلایه در سال ۱۳۵۴ در کنوانسیون جهانی حفاظت از تالاب‌ها که در رامسر برگزار شد و به کنوانسیون رامسر مشهور است، به ثبت رسید. در این تالاب تاکنون ۱۰۵ گونه گیاهی، ۱۵ گونه و زیرگونه ماهی و ۱۳۶ گونه پرنده به ثبت رسیده و این تالاب یکی از زیستگاه‌های مهم و شاخص زیست محیطی در سواحل جنوب دریای خزر به شمار می‌رود. مساحت تالاب امیرکلایه لاهیجان بر اساس آخرین تصاویر هوایی که در سال ۱۳۷۲ گرفته شده؛ ۹۳۵ هکتار است که ۶۵۳ هکتار آن نیزار و بخش نیمه مرطوب و ۲۸۲ هکتار آن نیز پهنه آبی است. ** فرمانده پاسگاه امیرکلایه لاهیجان قهرمان کشوری تالاب شدرئیس اداره حفاظت محیط زیست لاهیجان گفت: فرمانده پاسگاه محیط بانی امیر کلایه لاهیجان عنوان قهرمانی تالاب را دریافت کرد و محیط بان نمونه کشوری شد.
ایسناایسنا2 ماه قبل
مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه امروز تولید، ضرورت اجتناب ناپذیر کشور است و نباید چرخ تولید متوقف شود، گفت: صنعت بدون محیط زیست و محیط زیست بدون صنعت بی‌معنا است و اگر بخواهیم مشکلات کشور حل شود باید رشد اقتصادی داشته باشیم. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه دنیا در حال توسعه است و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست، بیان کرد: توسعه برای سلامت و سعادت نسل بشر ضروری است و البته باید توجه داشت که توسعه بر محیط زیست اثر گذار است و دیدگاه سازمان محیط زیست درباره توسعه حفظ بدون بهره برداری نیست بلکه محیط زیست به دنبال هدایت توسعه است. وی با بیان اینکه مقررات و ضوابط HSE در هر واحدی برای سلامت و پایداری مجموعه است، اظهار کرد: واحد HSE سفیر محیط زیست است و همواره تاکید دارم که اولین اقدام HSE در هر مجموعه‌ای باید حفظ خود مجموعه باشد. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: آلودگی بر محیط زیست اثر می‌گذارد و باید علاوه بر توجه به سلامت و محیط زیست در محدوده داخل صنعت به سلامت مردم و ساکنان همجوار با این صنعت نیز توجه شود. بر اساس گزارش روابط عمومی اداره محیط زیست استان تهران، کلانتری در پایان با اشاره به اینکه محیط زیست در همه بخش‌ها دارای استاندارد است و همه واحدهای صنعتی باید براساس استاندارد و ضوابط و مقررات زیست محیطی فعالیت کنند، گفت: محیط زیست از هر واحدی که مسئولیت‌های اجتماعی خود در قبال محیط زیست را رعایت کند و برای رفع معضلات زیست محیطی خود برنامه ریزی داشته باشد حمایت می‌کند.
همشهریهمشهری3 روز قبل
وی به سیاست‌های استخراج نفت آمریکا اعتراض کرد و بر حفظ محیط زیست تاکید گذاشت. اما واتسون: بازیگر فیلم «هری پاتر» یک خط تولید لباس دوست‌دار محیط زیست با همکاری آلبرتا فرتی به راه انداخته است. فعالیت‌های او بر صنعت مد بدون آسیب زدن بر محیط زیست متمرکز است. اولیویا وایلد: این بازیگر نیز خط تولید لباس پایدار مطابق با استانداردهای زیست محیطی را راه‌اندازی کرده است. شایلی وودلی: این بازیگر نیز به عنوان یک فعال محیط زیست و تغییرات آب و هوایی شناخته می‌شود.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
وی با تاکید به اینکه سطح مشارکت مدیران استان اردبیل در رویدادهای محیط زیستی به مراتب بیشتر از میانگین کشوری است، افزود: با این وجود لازم است بسیاری از توانمندی‌های این استان مورد توجه قرار گیرد. دبیر سیاست محیط زیست مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری گفت: اگر ادبیات درستی در محیط زیست اعمال می‌کردیم بسیاری از مشکلات فعلی را نداشتیم. درویش افزود: لازم است نسلی متعهد به محیط زیست و منابع طبیعی تربیت کنیم و وقتی امروز شاهد نامگذاری ۵ هزار کودک به نام «ارس» هستیم بیانگر بیداری مردم در موضوع محیط زیست است. دبیر سیاست محیط زیست مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری گفت: بسیاری از مشکلات فعلی شهرها با توجه به مسائل محیط زیستی و جلب مشارکت مردم جهت رعایت آن قابل حل است. انتهای پیام/ ز
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام مسئولان پنج میلیون تن پسماند سرب و روی در شهرک تخصصی روی زنجان انبار شده است که به گفته مدیرکل محیط زیست در زمان حاضر مهمترین خطر زیست محیطی برای شهر زنجان محسوب می‌شود. سرانجام پس از مکان یابی‌های مختلف، منطقه مرصع از توابع دهستان بوغداکندی شهرستان زنجان برای اجرای این طرح انتخاب شد. آنگونه که کارشناسان محیط زیست می‌گویند بر اساس ارزیابی‌های اولیه به علت بافت سنگی منطقه، انتقال پسماندها به مرصع، مشکل جدید زیست محیطی برای استان ایجاد نخواهد کرد. به گفته مدیر کل محیط زیست استان زنجان محل جدید از شهرک صنعتی روی ۳۷ کیلومتر، از انگوران ۱۲ کیلومتر و از واحدهای روی دندی ۳۵کیلومتر فاصله دارد. مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری زنجان ادامه داد: مطالعات زیست محیطی در مکان جدید، توسط شورای عالی محیط زیست مورد موافقت و تایید قرار گرفته و استانداردهای لازم رعایت شده است.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، سید حمیدرضا کاظمی روز شنبه در جلسه‌ای به مناسبت هفته هوای پاک در شهرستان پلدختر، اظهار داشت: با توجه به گستردگی حوزه شهرستان پلدختر و صعب العبور بودن و اهمیت زیستگاههای شهرستان و لزوم حفاظت از آنها، لازم است نمایندگی اداره محیط زیست در بخش معمولان احداث و راه اندازی شود. وی، بر لزوم فرهنگ سازی برای حفظ محیط زیست تاکید کرد و افزود: برای فرهنگ سازی حفاظت از محیط زیست رسانه‌ها و صدا و سیما باید همکاری خوبی داشته باشند. مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان لرستان نیز در این جلسه، اظهار داشت: ارتفاعات و مناطق کوهستانی، تنوع زیستی پلدختر و سمندر لرستانی که گونه‌ای اندمیک با اهمیت بین المللی بوده، در این شهرستان از اهمیت بالایی برخوردار است. مهرداد فتحی بیرانوند، گفت: در رابطه با تالاب «گری بلمک» نیز با حفظ کارکردهای اکولوژیکی معیشت اهالی مورد توجه قرار می‌گیرد. وی بر لزوم داشتن نمایندگی محیط زیست در حوزه معمولان تاکید کرد و افزود: استقرار نمایندگی محیط زیست در بخش معمولان از مطالبات نماینده مردم پلدختر در مجلس است که با تامین اعتبار و انجام کارهای اداری آن می‌توان به حفاظت بیشتر از زیستگاههای شهرستان کمک کرد.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، فعالان محیط‌زیست پلدختر در قرار سبز خود در روز هوای پاک، به پاکسازی تالاب‌های این شهرستان رفتند و برای حفاظت از محیط زیست و جلب مشارکت مردم در این زمینه اقدام به پاکسازی حریم تالاب‌ها کردند. وی هدف از پاکسازی تالاب‌ها را گسترش فرهنگ محیط زیست و مشارکت عمومی دانست و افزود: همه مردم می‌توانند در مشارکت و حفظ محیط زیست و ایجاد تعامل و تعادل با اداره حفاظت از محیط زیست از منابع طبیعی و محیط اطراف خود با رعایت حفظ هوای پاک نهایت استفاده درست را داشته باشند. رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر بر فرهنگ سازی و حساس سازی عمومی نسبت به حفظ محیط زیست توسط دستگاه‌ها تاکید کرد و گفت: حفظ هوای پاک مقوله بسیار مهمی است که بدون مشارکت مردم تحقق آن امکان پذیر نیست. بخشدار مرکزی پلدختر نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار مهر، اظهار داشت: مهم‌ترین اقدام در راستای حفظ محیط زیست و هوای پاک فرهنگ سازی و ارتقا سطح آگاهی عمومی بین اقشار مختلف مردم در این زمینه است. مرتضی کائیدی، اضافه کرد: دانش آموزان که خود از محیط زیست و هوای پاک به ویژه در آینده حقوقی دارند می‌توانند به عنوان سفیران محیط زیست ظرفیت مناسبی برای ارتقا فرهنگ سازی عمومی در این زمینه باشند.
برترین‌هابرترین‌ها2 هفته قبل
خبرگزاری ایسنا: مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از صدور حکم زیست محیطی یک قاضی دوستدار محیط زیست برای چهار شکارچی غیر مجاز حیات وحش در شهرستان کنارک خبر داد. وحید پورمردان گفت: ۴ شکارچی غیرمجازی که به جرم شکار ۳ رأس جبیر در شهرستان کنارک به مقامات قضایی معرفی شده بودند با رای قاضی دوستدارمحیط زیست این شهرستان، محکوم به کاشت مجموع ۶۰ اصله نهال سازگار با اقلیم شهرستان، ساخت ۲۴ عدد آبشخور و ارائه جزوات بیست صفحه‌ای در خصوص فواید جانوران وحشی و ضررهای ناشی از انقراض آنها به اداره محیط زیست کنارک شدند. مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان بلوچستان اظهار کرد: صدور اینگونه احکام زیست محیطی برای متخلفان جرایم حوزه محیط زیست علاوه بر جلوگیری از تخلفات و جبران خسارات وارده به محیط زیست می‌تواند در زمینه آموزشی و فرهنگ سازی نیز تاثیر به سزایی برجای گذارد. وی ادامه داد: قبل از این نیز یکی دیگر از قضات دوستدار محیط زیست در شهرستان زابل شکارچیان متخلف را محکوم به کاشت ۴۰۰ اصله نهال در حاشیه پناهگاه حیات وحش هامون کرده بود. امیدواریم که با تغییر نگرشی که نسبت به محیط زیست در مردم و مسئولین ایجاد شده در آینده نه چندان دور شاهد کاهش تخلفات زیست محیطی باشیم.
ایرناایرنا1 ماه قبل
مصطفی آزاد بخت روز شنبه در دیدار با مدیرکل حفاظت محیط زیست بیان کرد: با فرهنگ سازی می‌توان محیط زیست را حفظ و تقویت کرد. وی افزود: بخش زیادی از زندگی مردم به محیط زیست ارتباط دارد و اگر سازمان حفاظت محیط زیست شکل نمی‌گرفت مشکلات متعددی گریبان جامعه را می‌گرفت. مدیرکل حفاظت محیط زیست همدان نیز در این دیدار بیان کرد: برنامه گردشگری و اکوتوریسم در مناطق حفاظت شده این استان در حال تدوین است. عادل عربی افزود: مشکلات زیست محیطی در بخش صنعت کمتر شده با این وجود در حوزه عمومی، حمل و نقل، پسماند و سبک زندگی مشکلات محیط زیستی زیادی وجود دارد. رییس اداره آموزش و پژوهش حفاظت محیط زیست همدان نیز از فعالیت ۳۵ سازمان مردم نهاد محیط زیستی در استان خبر داد و گفت: ۱۱ سازمان مردم نهاد، دارای مجوز از استانداری هستند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 ماه قبل
همزمان با ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن، جشنواره زنان، نوآوری‌های زیست محیطی، مشاغل سبز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می‌شود. اعتمادآنلاین| امور زنان و خانواده سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری دفتر مشارکت‌های مردمی در نظر دارد جشنواره زنان، نوآوری‌های زیست محیطی، مشاغل سبز را به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن در روز سه شنبه هفتم اسفندماه ۱۳۹۷ از ساعت ۹ الی ۱۶ در محل سالن همایش‌های بین‌المللی شهدای محیط زیست سازمان برگزار کند. از افراد علاقه‌مند به شرکت در این جشنواره دعوت می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر حداکثر تا تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۳۹۷ با شماره تلفن‌های ۸۸۲۳۳۰۷۱و۷۲ (دفترمشارکت‌های مردمی) تماس حاصل کنند. منبع: ایسنا
ایسناایسنا4 روز قبل
یک بانوی دوستدار طبیعت و محیط‌زیست گفت: ساده‌ترین راه کمک به محیط‌زیست مدیریت زباله‌هاست. عباسی گفت: ساده‌ترین راه کمک به محیط‌زیست مدیریت زباله‌هاست. ریختن زباله در مسیر آبراهه‌ها، رودخانه‌ها و طبیعت خطر بالقوه‌ای را در بهداشت، سلامتی و تخریب محیط زیست ایجاد می‌کند. به گزارش ایسنا، دوم اردیبهشت برابر با ۲۲ آوریل روز جهانی زمین پاک نامیده شده است. نیالودن چهار گوهر «آب، باد، خاک و آتش» یعنی آلوده نکردن محیط زیست و پاک نگه‌داشتن آن و همچنین پاک نگه داشتن تن و جامه و پاکی روان از ویژگی‌های این جشن است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
اما اخیرا باز هم شبهاتی در خصوص مسائل زیست محیطی مربوط به این کارخانه مطرح شده است. بیگی با بیان این‌که ادعاهای بنده در خصوص تخلفات زیست محیطی کارخانه کاوه سودا براساس مستندات است، اظهار می‌کند: طبق گزارش کارشناسی و بازدید میدانی از کارخانه‌ی کاوه سودا، تخلفات زیست محیطی سال‌های گذشته تکرار می‌شود. فرماندار مراغه ادامه می‌دهد: اکنون این کارخانه مشکل خاصی ندارد و تحت کنترل و نظارت دائمی محیط زیست به تولید محصولات خود ادامه می‌دهد. وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست ضمن ارج نهادن به دغدغه‌های رسانه‌ها و فعالان محیط زیست از نظرات سازنده آنها همیشه بهرمنده گ شده است، می‌گوید: در حال حاضر هم کارشناسان محیط زیست نظارت‌های کامل، مستمر و اساسی بر روند فعالیت این شرکت انجام می‌دهند و خوشبختانه مسولان این شرکت نیز بر تعهدات خود مبنی بر صیانت از محیط زیست پایبند بوده و در مواقع لزوم هشدارهای لازم از سوی محیط زیست داده می‌شود. وی با بیان این‌که آلایندگی کارخانه‌ی کاوه سودا از دغدغه‌ی مهم مردم است، ادامه می‌دهد: مراجعات زیادی جهت اعلام مشکلات زیست محیطی کارخانه کاوه سودا به بنده می‌شود و مردم نگرانی زیادی در خصوص خطرات زیست محیطی این کارخانه دارند.
موجموج1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری موج، سازمان حفاظت محیط زیست در اطلاعیه‌ای از زمان ملاقات‌های مردمی با رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست خبر داد. این اطلاعیه به شرح زیر است: با عنایت به ابلاغیه ۸۲۶۳۹/۲۱۴۱ مورخ ۸ مهر ماه سال ۹۶ معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر ارتباط نزدیک اعضای هیات دولت و استانداران‌ سراسر کشور با مردم، ملاقات‌های مردمی رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست روزهای سه شنبه هفته‌آخر هر ماه، از ساعت ۸ تا۱۰ در سازمان حفاظت محیط زیست، به نشانی: تهران، بزرگراه شهید حکیم، بین بزرگراه شیخ فضل الله نوری و یادگار امام، پارک طبیعت پردیسان ساختمان مرکزی، طبقه نهم برگزار می‌شود. خواهشمند است به منظور تعیین وقت و هماهنگی با شماره تماس‌های ۱-۸۸۲۳۳۰۶۰، آقای پیرایش و خانم طباطبایی تماس بگیرید.
رکنارکنا2 ماه قبل
«حسینعلی ابراهیمی کارنامی»، مدیرکل محیط زیست مازندران افزود: مدت تعیین شده از سوی «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رئیس جمهوری و «عیسی کلانتری»، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام شده است. مدیرکل محیط زیست مازندران اظهار داشت: فاضلاب بیشتر پلاژهای این دستگاه‌ها در حاشیه خزر بدون رعایت مسائل زیست محیطی دفع می‌شود. این در حالی است که این معضل را به اطلاع نهاد ریاست جمهوری رساندیم و براساس دستور معاون اول رئیس جمهوری مدت ۶ ماه زمان برای جمع‌آوری فاضلاب‌ها تعیین شد. وی با اعلام اینکه تاکنون اقدام‌هایی از سوی برخی از این دستگاه‌ها صورت گرفته و با تأمین اعتبار و تهیه دستگاه‌ها و تجهیزات لازم برای جمع‌آوری فاضلاب‌هایی که به دریا می‌ریزند اقدام‌هایی را انجام داده‌اند، تصریح کرد: محیط زیست مازندران برای حفاظت از دریای خزر بخصوص شناگاه‌ها، بزودی وظیفه خود را برای برخورد با صاحبان این پلاژها انجام می‌دهد، زیرا وجود این فاضلاب‌ها تهدید جدی برای سلامت شناگران است. ابراهیمی کارنامی با تأکید بر اینکه محیط زیست در اجرای قانون با هیچ کس و دستگاهی ملاحظه‌ای نخواهد داشت، خاطرنشان کرد: درصورتی که دستگاه‌های مربوطه در مدت زمان در نظر گرفته شده اقدام به پاکسازی و جمع‌آوری فاضلاب‌های خود در سواحل خزر نکنند به دستگاه قضایی شکایت و درخواست پلمب دستگاه مربوطه را می‌کنیم. اخبار ۲۴ ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

به انتهای لیست رسیدید