مدیریت پسماند

مدیریت پسماند

ایلناایلنا1 ساعت قبل
رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اداره پایتخت را بر مبنای مطالعه و پژوهش یک ضرورت می‌داند. به گزارش ایلنا، سید آرش حسینی میلانی با بیان این مطالب افزود: دانایی و مدیریت مبتنی بر دانایی در دنیای امروز یکی از محورها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و بالندگی هر جامعه‌ای است. به اعتقاد این عضو شورای شهر تهران، می‌توان «پژوهش» را مهمترین رکن تحقق مدیریت دانایی‌محور و جامعه دانا نام نهاد. به گفته میلانی، این نگاه تحلیلی با بهره‌گیری از نظرات کارشناسانه می‌تواند مدیریت شهری را با نظارت شورا به سوی بالندگی و توسعه متوازن هدایت کند. به اعتقاد وی، گواه این مدعا آخرین نظرسنجی‌ای انجام شده از شهروندان تهران درباره اولویت‌هایشان در عرصه مدیریت شهری است.
رکنارکنا3 ساعت قبل
نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سزاوار نیست یک فرد مسلمان ۳۰ سال صادقانه برای این کشور زحمت بکشد و حال جهت ارتقای وضعیت معیشت زندگیش در انتظار اقدام کند دولت باشد. بابایی‌صالح تصریح کرد: در مورد بحث افزایش قیمت بنزین، دولت وعده داده بود ۶۰ میلیون نفر مشمول کمک معیشتی شوند، اما متاسفانه خیلی‌ها مراجعه می‌کنند و تقاضای واریز کمک معیشتی دارند، دولت به مجلس گزارش دهد با این پول چکار کرده و چگونه توزیع شده است. دولت در خصوص سهمیه بنزین تجدیدنظر کندوی خاطرنشان کرد: دولت در بودجه ۹۹ دولت به وضعیت معیشت اقشار آسیب‌پذیر رسیدگی کرده و نسبت به ارتقای سطح زندگی مددجویان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، کشاورزان و کارمندان اقدام جدی نموده و در خصوص سهمیه بنزین تجدیدنظر کند. وی بیان کرد: سایت پسماند محمدآباد فاقد مجوز ماده ۲۵ آئین‌نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند است. شرکت عصر سبز کاسپین به عنوان پیمانکار امحاء زباله‌های فاقد مجوز ماده ۱۸ آئین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند و فاقد ارزیابی زیست محیطی است.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: این اداره کل قصد دارد تا امسال با محور موضوع آلودگی هوای تهران، برنامه‌ها و چالش‌های این حوزه و تبیین قوانین موجود با توجه به نقش آموزش و مشارکت عمومی در نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست شرکت کند. وی محورهای اصلی فعالیت این نمایشگاه بخصوص هوا و تغییر اقلیم، مدیریت آب و پساب، مدیریت پسماند، تنوع زیستی، مدیریت زیست بومی، مدیریت پایش محیط زیست، مدیریت سبز، مسئولیت‌پذیری اجتماعی و ارتقای فرهنگ محیط زیستی را مهم و جزو چالش‌های حوزه محیط زیست دانست و گفت: آگاهی جامعه و مخاطبان نمایشگاه از این معضلات برای کاهش چالش‌های محیط زیستی کشور اثربخش است و در این مسیر مسئولیت‌پذیری اجتماعی و ارتقای فرهنگ محیط زیستی می‌تواند مهمترین محور قلمداد شود. محمودی با اشاره به اینکه برگزاری این دوره نمایشگاه با محوریت و عزم جدی سازمان محیط زیست و دبیری پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدارسازمان، اتفاق خوب و امیدبخشی است، اظهارکرد: این نمایشگاه باید با دو رویکرد عمومی و اختصاصی برگزار شود و در موضوعات تخصصی نمایشگاه، ارائه خدمات و آخرین فناوری‌های سازگار با محیط زیست همچنین تجارب جهانی موفق در حوزه محیط زیست مهم است. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در تشریح برنامه‌های محیط زیست استان تهران برای شرکت در این دوره نمایشگاه گفت: محیط زیست استان تهران برنامه دارد تا امسال با محور موضوع آلودگی هوای تهران، برنامه‌ها و چالش‌های این حوزه و تبیین قوانین موجود با توجه به نقش آموزش و مشارکت عمومی در این نمایشگاه شرکت کند. به گزارش روابط عمومی محیط زیست استان تهران، نوزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست از ۱۳ تا ۱۶ اسفندماه امسال در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.
همشهریهمشهری4 ساعت قبل
صدراعظم نوری با بیان اینکه کاهش زباله‌ها مربوط به بخش خانگی است، اظهار کرد: بعد از آنکه زباله به آرادکوه می‌رود، میزان زباله عادی یا خانگی کاملا مشخص است و این حجم از زباله که برآورد آن دقیق‌تر شده است، به استثنای زباله بیمارستانی و زباله‌های ویژه و همچنین زباله‌های عمرانی است. نمی‌گویم کم مصرف کنیم، ‌ اما ‌درست و به‌جا مصرف کردن به ما کمک می‌کند منابع درست مدیریت شود و تولید پسماند نیز به میزان قابل قبولی باشد. صدراعظم نوری گفت: بررسی‌های دقیقی درخصوص کاهش میزان زباله در شهر تهران انجام شد و آمارها نشان داد، ‌ مصرف منابع و تولید پسماند نرمال‌تر شده که این جای امیدواری است. وی در پاسخ به این سوال که آیا فرهنگسازی از سوی مدیریت شهری در کاهش تولید زباله تاثیر داشته است یا خیر؟ گفت: فرهنگسازی بی‌تاثیر نبوده، ‌اما نمی‌توان میزان دقیقی برای سهم فرهنگ در کاهش میزان زباله در نظر گرفت. صدراعظم نوری در ادامه تصریح کرد: در تهران روزانه چند هزار تن زباله تولید می‌شود، اگر به این نکته توجه کنیم که این حجم زباله در کجا باید دفن شود، به ضرورت کاهش تولید زباله پی خواهیم برد.
فارسفارس5 ساعت قبل
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: براساس نظرسنجی‌های انجام شده بعد از آلودگی هوا و ترافیک مبارزه با فساد سومین اولویت مردم شهر تهران است. فراهانی ادامه داد: نظرسنجی‌ها حکایت از آن دارد که بعد از آلودگی و ترافیک برخورد با فساد در شهرداری تهران مطالبه به حق مردم از شورای اسلامی شهر تهران است. وی گفت: براساس نظرسنجی‌ها شهرداری کلانشهرها یکی از جاهایی است که مردم خواهان مبارزه با فساد در آنجاها شده‌اند. فراهانی افزود: هفته گذشته با ابلاغ رئیس شورای اسلامی شهر تهران تشکیل این معاونت ابلاغ شد و خوشبختانه این معاونت تشکیل شد. عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: قرار است از ابتدای دی ماه گزارش حسابرسی‌ها در صحن علنی شورای شهر تهران ارایه شود.
ایلناایلنا6 ساعت قبل
معاون خدمات شهری شهرداری تهران بر لزوم ساماندهی ون کافه‌ها در پایتخت تاکید کرد. تا سال ۱۴۰۰ نیز حدود ۱۵ بازار در محله هایی که بازار در آن‌ها وجود ندارد، ایجاد می‌شود. پس از آن سازمان مدیریت پسماند زباله خشک آن‌ها را خریداری خواهد کرد. روزانه در تهران ۱۰۰ مورد آتش سوزی اتفاق می‌افتدمهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز از دیگر سخنرانان این جلسه بود. در فصل سرد گازگرفتگی بسیار شایع است، البته سازمان آتش نشانی طرحی را شروع کرده که در مناطقی که بافت فرسوده دارد به صورت رایگان دستگاه شناسایی گاز مونوکسید کربن اهدا کند.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
ایسنا/زنجان در سیاهه گرین متریک، دانشگاه زنجان صاحب جایگاه نخست ملی و جایگاه ۴۸ جهانی شد. بر پایه ویرایش ۲۰۱۹ رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی «گرین‌متریک» در خصوص توسعه پایدار، ۲۲ موسسه ایرانی در سیاهه سبزترین‌های جهان جای گرفته‌اند که دانشگاه زنجان در این سیاهه در جایگاه نخست ملی و جایگاه ۴۸ جهانی قرار گرفت که در ویرایش ۲۰۱۹ نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» ۷۸۰ موسسه از سراسر جهان ارزیابی شده‌اند. این نظام رتبه‌بندی (گرین‌متریک) با هدف ارائه چشم‌اندازی فراگیر از وضعیت و سیاست‌های زیست‌محیطی و توسعه پایدار موسسه‌های آموزش عالی جهان راه‌اندازی شده است. گرین‌متریک در نوع خود یگانه و ابزاری برای آگاه‌سازی مدیران و سیاست‌گذاران دانشگاهی در رابطه با مسائل زیست‌محیطی و مصرف انرژی است. محیط و زیرساخت، انرژی و تغییر اقلیم، مدیریت پسماند، آب، حمل‌ و نقل و آموزش و پژوهش سنجه‌هایی هستند که در این نظام رتبه‌بندی برای مقایسه موسسه‌ها به‌کار می‌روند.
شاناشانا7 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی حفاری ایران، رجب کردزنگنه، رئیس دستگاه حفاری ۳۳ فتح این شرکت گفت: اقدام‌های ابتکاری، نوآورانه و تعمیراتی قابل توجه در این دستگاه حفاری انجام شده است. این دکل هم‌اکنون در قالب پروژه حفاری هشت حلقه چاه اکتشافی که از سوی مدیریت اکتشاف به شرکت ملی حفاری ایران واگذار شده، در حال حفر چاه در موقعیت سوسنگرد است. وی به موفقیت‌های کارکنان دستگاه ۳۳ فتح در انجام کارهای ابتکاری، نوآوری و تعمیرات اشاره کرد و گفت: تعمیر ضروری موتورآلات و بخش‌هایی از پمپ‌های گل در محل استقرار دکل برای پیشگیری از وقفه در عملیات از جمله این اقدام‌ها به شمار می‌آید. رئیس دستگاه حفاری ۳۳ فتح با این توضیح که ساخت سیستم «ایر هوز» موجب کاهش زمان و شتاب‌بخشی در عملیات شده است، اظهار کرد: کارکنان این دستگاه همچنین در کاری ابتکاری در سیستم گردش آب، از هدررفت آب مصرفی در دستگاه جلوگیری کرده و موجب کاهش مصرف آب شده‌اند. رئیس دستگاه حفاری ۳۳ فتح گفت: این دستگاه در هشت سال کار میدانی، حفر و تکمیل ۲۱ حلقه چاه توسعه‌ای و توصیفی به متراژ افزون بر ۶۱ هزار مترمربع را در کارنامه خود دارد و نخستین تجربه در حفر چاه‌های اکتشافی، حفاری چاه گازی دنگ یک در منطقه خنج در استان فارس بود که پیش‌زمینه‌ای برای کشف میدان ارم محسوب می‌شود.
شاناشانا7 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، در حاشیه گردهمایی رؤسای اچ‎اس‎یی و پدافند غیرعامل شرکت ملی نفت ایران، کتاب «مجموعه کامل قوانین و مقررات ملی و بین‌المللی محیط‌ زیست در صنعت نفت» (به همراه راهنماها و ابلاغیه‎های محیط‌ زیستی صنایع بالادستی و پایین‌دستی نفت) نوشته حافظ گلستانی‌فر، کارشناس ارشد محیط زیست مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی نفت ایران و علی مشهدی، دانشیار دانشکده حقوق دانشکده قم، رونمایی شد. این کتاب که توسط انتشارات فرهمند منتشر شده، کتابی جامع در ارتباط با قوانین و مقررات ملی و بین‌المللی محیط زیست در صنعت نفت است. بخش نخست این کتاب قوانین و مقررات ملی محیط‌ زیست در صنعت نفت شامل قوانین و مقررات عام زیست محیطی، قوانین و مقررات مربوط به جلوگیری از آلودگی آب و دریا، آلودگی هوا و صوت، فضای سبز، جنگل و پوشش گیاهی، مدیریت پسماند، ارزیابی آثار زیست محیطی (EIA)، آلودگی خاک، راهنماها، دستورعمل‌ها و ابلاغیه‌های زیست‌محیطی صنعت نفت، استانداردهای زیست محیطی، قوانین و مقررات کیفری محیط ‌زیست در صنعت نفت است و بخش دوم، معاهدات و اسناد بین‌المللی محیط ‌زیست در صنعت نفت و گاز را شامل می‌شود. این کتاب برای کارکنان و مجریان پروژه‌های صنعت نفت، متخصصان بهداشت، ایمنی و محیط زیست، استادان و پژوهشگران در زمینه‌های مهندسی محیط‌ زیست، مهندسی نفت، مهندسی بهداشت محیط، حقوق محیط‌زیست و رشته‌های غیرمهندسی مرتبط با علوم زیست‌محیطی و نفت مفید و قابل استفاده است.
رکنارکنا9 ساعت قبل
به گزارش رکنا، به نقل از خبرگزاری خانه ملت، جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (دوشنبه، ۱۹ آذرماه) به ریاست مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت ۸ و ۲۲ دقیقه و با حضور دو سوم نمایندگان آغاز شد. سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی دستور کار صحن علنی امروز را به شرح زیر قرائت کرد: ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه دو فوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌هاادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد مغایرت آیین نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمانادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مورد طرح یک فوریتی استفساریه تبصره (۱) ماده (۱۳) قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیاتگزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودروگزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مورد طرح یک فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی، ‌ اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورشگزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف‌ شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزاگزارش کمیسیون اجتماعی در مورد طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزیبررسی دستاوردهای و مشکلات حوزه اقتصاد شرکت‌های دانش بنیان و نوآورانهانتخاب یک نفر از نمایندگان استان خراسان رضوی به عنوان عضو در هیات حل اختلاف و رسیدگی به شکایات این استان. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

«صنعت سنگ» بلای جان محیط‌ زیست

4+
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در ویرایش ۲۰۱۹ نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» ۷۸۰ مؤسسه از سراسر جهان ارزیابی شده‌اند. «گرین‌متریک» با هدف ارائه چشم‌اندازی فراگیر از وضعیت و سیاست‌های زیست‌محیطی و توسعه پایدار مؤسسه‌های آموزش عالی جهان راه‌اندازی شده است. در جدول یک، امتیاز کل و رتبه جهانی مؤسسه‌های ایرانی برتر و در جدول دو، امتیاز مؤسسه‌ها در سنجه‌های گوناگون آمده است. امتیاز کل و رتبه مؤسسه‌های ایرانی در نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» جدول ۲. امتیاز مؤسسه‌های ایرانی در سنجه‌های گوناگون نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» بر پایه گزارش ۲۰۱۹ «گرین‌متریک» «Wageningen University & Research» با بیشترین امتیاز سبزترین مؤسسه جهان است و «University of Oxford»، «University of California - Davis»، «University of Nottingham»، «Nottingham Trent University»، «Umwelt-Campus Birkenfeld»، «Leiden University»، «University of Groningen - UG»، «University College Cork - UCC»، و «Bangor University»، در جایگاه دوم تا دهم جای گرفته‌اند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
خبرگزاری میزان- شهردار تهران گفت: در حوزه‌هایی که چالش‌های اصلی شهر محسوب می‌شوند مثل مدیریت پسماند از ظرفیت‌های شهر هوشمند حداکثر استفاده را کرده‌ایم و این مسیر با پیشبرد طرح مدیریت پسماند و طرح کاپ (کاهش پسماند‌های شهری) پیگیری خواهد شد. وی افزود: وظیفه ما در شهرداری تهران، علاوه‌بر ارائه خدماتی که از طریق ایجاد زیرساخت‌ها شکل می‌گیرند، ایجاد یک محیط کسب‌وکار امن برای استارتاپ‌ها و فعالان این حوزه است. لایحه‌ای را نیز به زودی به شورای‌شهر خواهیم برد که در قالب آن فضای مناسبی را برای شرکت‌های نوپا فراهم می‌کنیم. یکی اصلی‌ترین اقدامات این حوزه، تشکیل شورای راهبردی تهران هوشمند است که از اشخاص حقیقی و حقوقی تاثیرگذار در این زمینه تشکیل شده و برنامه‌های مهمی در آن تصویب می‌شود. باید تلاش کنیم تا در عرصه‌های بین‌المللی اتفاقات خوب شهرمان را به درستی منعکس کنیم تا در رنکینگ‌های مناسب قرار بگیریم.

«صنعت سنگ» مسافر جا مانده قطار تکنولوژی/ تولید ۱۰ هزار کامیون لجن

3+
مهرمهر1 روز قبل
اصفهان امروزاصفهان امروز1 روز قبل
اداره کردن همه فعالیت‌های بشری و محیط‌ زیستی با کمترین زیان برای محیط زیست همان هدفی بود که قرار بود از سوی دانشگاه‌های سبز دنبال شود. گرین متریک ((UI GREEN METRIC۹یکی از پایگاه‌های رتبه بندی است که وظیفه رتبه بندی دانشگاه‌های سبز را بر عهده دارد. آنچه در گرین‌متریک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، جایگاه هر دانشگاه در حفظ محیط زیست و تاثیر آن در پایداری محیط است. در آخرین رتبه بندی گرین‌متریک ۷۸۰ مؤسسه از سراسر جهان معرفی شدند که دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و واحد خوراسگان اصفهان در این لیست خودنمایی می‌کنند. بر اساس آن چه این پایگاه اعلام کرده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم‌و‌تحقیقات توانسته است رتبه ۴۳۴ جهانی و ۱۰ کشور و واحد خوراسگان اصفهان نیز رتبه ۵۳۰ جهانی و ۱۵ کشور را به خود اختصاص دهد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به زودی لایحه‌ای نیز تقدیم شورای‌ شهر می‌شود تا خدمت به استارتاپ‌ها تسهیل شود. وی افزود: وظیفه ما در شهرداری تهران، علاوه بر ارائه خدماتی که از طریق ایجاد زیرساخت‌ها شکل می‌گیرند، ایجاد یک محیط کسب‌وکار امن برای استارتاپ‌ها و فعالان این حوزه است. این شرکت گزارش‌هایی تهیه کرد که بر اساس آن‌ها مشخص شد به نسبت سرمایه‌گذاری‌ این شرکت، چرخ اقتصادی‌اش نمی‌چرخد. بیدود یک شرکت خصوصی است که باید سودده باشد؛ تلاش می‌کنیم تا با انجام مذاکرات این شرکت را به عرصه سرویس‌رسانی برگردانیم. پیروز حناچی در پایان خاطرنشان کرد: این عرصه، عرصه رقابت است و یکی از تبعات عرصه رقابتی نیز ارزان‌تر شدن سرویس‌هاست.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، علی مقدس زاده گفت: پسماند روغن‌های خوراکی که در کشور تهدیدی زیست محیطی محسوب می‌شود، در جزیره کیش با انجام یک فرایند علمی به فرصت اقتصادی تبدیل شده و محصول این فرایند توسط بخش خصوصی خریداری و صادر می‌شود. وی ادامه داد: با این اقدام جدید زیست محیطی و اقتصادی که برای اولین بار در کشور انجام گرفته، پسماند روغن‌های خوراکی در قالب مکانیزم تعریف شده از مبادی مختلف سطح جزیره گردآوری و تبدیل به محصول صنعتی می‌شود که این اقدام با توجه به دستاوردهای زیست محیطی و اقتصادی می‌تواند به عنوان الگو در کشور مورد استفاده قرار گیرد. مقدس زاده تاکید کرد: محیط زیست همواره یکی از موضوعات جدی و اساسی و قابل توجه در کشورمان و همه جوامع بوده است به همین جهت در جزیره کیش بطور ویژه مورد توجه قرار دارد. مدیرعامل شرکت عمران، آب وخدمات کیش به عنوان یکی از دست اندرکاران و میزبانان همایش مدیریت پسماند که روز سه شنبه با مشارکت هیات هلندی در کیش برگزار شد افزود: اینگونه نشست‌ها و گفتگو‌ها از ابعاد مختلف زیست محیطی، علمی، اقتصادی و گردشگری دستاوردهای ارزنده‌ای برای کیش و کشور دارد. مقدس زاده با اشاره به برنامه‌ها و سیاست گذاری‌های منطقه آزاد کیش در زمینه‌های مختلف از جمله زیست محیطی اضافه کرد: توسعه زیرساخت‌ها و اجرای سریع طرحهای مختلف و نوآورانه از محورهای مورد تاکید مدیرعامل منطقه آزاد کیش است و در اجرای این خط مشی، تامین نیازهای ۲۵ سال آینده جزیره کیش در دستور کار قرار دارد.
همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، جلسه علنی امروز (دوشنبه ۱۸ آذرماه) مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی و با حضور ۱۹۶ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی آغاز شد. بررسی سوال بیت‌الله عبداللهی و رضا علیزاده نمایندگان اهر و ورزقان و شکور پورحسین نماینده پارس آباد از وزیر اقتصاد در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد. ادامه‌ی بررسی لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، ادامه بررسی گزارش کمیسیون عمران درباره مقایرت آیین‌نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان در طرح استفساریه تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات نیز در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار دارد. بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح ساماندهی بازار خودرو و طرح تنظیم برخی از مقررات مالی، اداری و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش و همچنین بررسی ایرادات شورای نگهبان در لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا و طرح تعیین تکلیف کارگزاران بیمه کشاورزی از دیگر موارد کاری مجلس شورای اسلامی است.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش آغاز شد و سوال تعدادی از نمایندگان از وزیر اقتصاد و امور دارایی در دستور کار قرار گرفت. خبرگزاری مهر: جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور ۱۹۷ نماینده آغاز شد. دستور کار جلسه علنی به شرح زیر است:۱ رسیدگی به گزارش کمیسیون مشترک در مورد لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها۲ ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون عمران در مورد مغایرت آئین‌نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان۳ بررسی گزارش کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در مورد طرح یک فوریتی استفساریه تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات۴ بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو۵ بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در مورد طرح یک فوریتی تنظیم برخی از مقررات مالی و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش۶ بررسی گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا۷-سوال بیت الله عبداللهی نماینده اهر و هریس و رضا علیزاده نماینده ورزقان و همچنین شکور پورحسین شقلان نماینده پارس آباد از وزیر امور اقتصادی و دارایی
ایسناایسنا1 روز قبل
اما جدای از بیماریابی در این مراکز، موضوع مهم دیگر رعایت بهداشت محیطی برای جلوگیری از بروز بیماری‌هاست. وی با بیان اینکه برخی مراکز عمومی مانند نانوایی‌ها، مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان، مراکز بین راهی، گرمخانه‌ها و … نسبت به سایر مراکز حساس‌تر هستند، ادامه داد: در اینگونه مراکز تعدد بازدید داریم. مدیریت پسماند مراکز، ‌ رعایت بهداشت سرویس‌های بهداشتی، ‌ نظارت بر آب، تهویه محل‌ها، تجهیزات خواب در مراکز شبانه روزی و … همگی در بازدید از این مراکز مد نظر قرار می‌گیرد. علاوه بر آن بهتر است فرد بیمار تا حد ممکن از دیگران جدا باشد تا انتقال بیماری به سایرین به حداقل برسد. همچنین شست‌وشوی مکرر دست‌ها، ‌ استفاده از ماسک‌های ساده، مراجعه به موقع به پزشک و … همگی نقش پر رنگی در عدم انتقال بیماری به سایرین دارد.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از ری، شهرستان ری با تاریخ ۸ هزار ساله مذهبی و فرهنگی در سال‌های اخیر به دلیل بی‌توجهی و سوء‌تدبیر مسئولان تبدیل به زباله‌دان تهران شده است. توافقات مسئولان استان در ایجاد سایت دفع پسماندهای ویژه و صنعتی استان در محدوده هوشنگ‌آباد در حالی صورت گرفته که مردم و مسئولان بخش فشافویه بارها از طریق رسانه‌های محلی، سراسری و خبرگزاری‌های رسمی در انتقادات بسیاری در این زمینه داشته‌اند. بی‌توجهی مسئولان به خواسته مردم فشافویه به منظور پیشگیری از بروز معضلاتی مشابه کهریزک در فشافویه، این بار واکنش امام جمعه بخش فشافویه را به همراه داشت تا جایی که از تربیون نماز جمعه از مردم خواست تا برای عدم ایجاد سایت پسماند یکصدا شود. وی تأکید کرد که مراتع و منابع طبیعی احیا شده فشافویه نباید به دلیل وسعت و گستره زیاد برای زباله‌سوزی مورد استفاده قرار گیرد. وی ادامه داد: مخالفت خود را پیرامون ایجاد مرکز پسماند هوشنگ‌آباد به مسئولان استانی اعلام کردیم که شهرستان ری کشش این میزان از صنایع مزاحم و آلاینده را ندارد.
ایسناایسنا2 روز قبل
ایسنا/البرز رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شورای اسلامی شهر کرج گفت: تخلیه نخاله در حواشی شهرها باید ممنوع شود. محمد نبیونی توضیح داد: معاونت علم و فناروی ریاست جمهوری قول مساعدی برای تامین بخشی از اعتبار مورد نیاز این پروژه داده و امیدواریم با تخصیص آن به زودی فرایند ساخت این مرکزآغاز شود. نبیونی در ادامه به بازدید خود از سازمان مدیریت پسماند به ویژه سایت حلقه دره اشاره کرد و افزود: با توجه به معضل افزایش جمعیت سگ‌های بلاصاحب، ضروری است ایجاد پناهگاه شماره ۲ حیوانات و سگ‌های بلاصاحب به طور جدی پیگیری شود تا در ماه‌های پایانی سال شاهد راه اندازی آن باشیم. در ادامه این جلسه، رحیم خستو دیگر عضو شورای شهر کرج، ضمن گلایه از وضعیت نابسامان و آشفتگی بصری سطح شهر کرج افزود: در فضاهای شهری و معابر کرج آشفتگی بصری به چشم می‌خورد و مشخص نیست مجوز این تعداد سازه، تابلو و یا کانکس توسط چه معاونتی صادر شده که این امر زمینه سوء استفاده برخی را فراهم کرده است. وی با اشاره به ضرورت ساماندهی چهره شهر گفت: از شهرداری انتظار می‌رود تا در فرایند صدور مجوز تابلوهای تبلیغاتی، کانکس و دیگر سازه‌ها ضوابط قانونی را بیش از پیش رعایت کند.
ایسناایسنا2 روز قبل
دولت در لایحه بودجه ۱۳۹۹، سازمان امور مالیاتی را مکلف کرده از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود، عوارض دریافت کند و تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال از این مبلغ را در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دهد تا برای بازیافت پسماندهای مذکور مصرف شود. در این میان تکالیفی برای سازمان مالیاتی در نظر گرفته شده است. طبق آنچه در لایحه بودجه ۱۳۹۹ اعلام شده، سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه‌هایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده را تعیین کند. مقررات این بند در خصوص دوره‌هایی که مالیات آنها قطعی نشده است، جاری خواهد بود و ضریب ارزش افزوده هر فعالیت نیز با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور باید به تایید وزیر امور اقتصادی و دارایی برسد. همچنین طبق قانون برنامه ششم توسعه به منظور کاهش اثرات مخرب پسماندها، سازمان امور مالیاتی کشور موظف است از فروش کالاهایی که مصرف آنها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود عوارضی را که دولت تعیین کرده، دریافت کند و به ردیف درآمدی مشخص شده، واریز نماید.
ایسناایسنا2 روز قبل
ایسنا/گیلان رئیس روابط عمومی دانشگاه گیلان گفت: بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از پایگاه رتبه بندی بین المللی دانشگاه‌های سبز دنیا دانشگاه گیلان در جمع ۳ دانشگاه برتر سبز کشور قرار گرفت. سعید رهسپار در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده از پایگاه رتبه بندی بین المللی دانشگاه‌های سبز دنیا «GreenMetric» که در دانشگاه دولتی اندونزی مستقر است، دانشگاه گیلان با حضور پررنگ خود برای سومین بار متوالی در این نظام رتبه بندی، با ارتقای ۶۵ پله‌ای در رتبه بندی سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸، رتبه ۱۹۸ را در جمع دانشگاه‌های سبز جهان و رتبه سه در میان دانشگاه‌های سبز کشور در سال جاری از آن خود کرد. رهسپار یادآور شد: گرین متریک ابزاری برای جلب توجه مدیران و سیاستگذاران در محیط‌های دانشگاهی فراهم کرده و سالانه بیش از ۱۰ هزار موسسه توسط این نظام رتبه بندی ارزیابی می‌شوند و در نهایت فهرست موسسات برتر انتشار می‌یابد. این فهرست در سالجاری؛ ۷۸۰ موسسه از ۸۵ کشور در سراسر جهان را شامل می‌شود که در این میان؛ دانشگاه وخنینگن هلند، دانشگاه آکسفورد انگلستان و دانشگاه کالیفرنیا-دیویس رتبه‌های برتر جهانی را از آن خود کرده‌اند. انتهای پیام
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
شینا انصاری، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، ضمن اشاره به اینکه شهرداری تهران آمادگی مشارکت برای آموزش‌های محیط زیستی در مدارس تهران در قالب سند «آموزش حفاظت از محیط زیست در مدارس» را دارد، گفت: در حال حاضر در ۵۶۰ ساختمان که تحت تملک شهرداری تهران هستند، اصلاح الگوی مصرف صورت گرفته است. مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: تفاهم‌نامه آموزش حفاظت از محیط زیست و مدیریت مصرف آب و انرژی در مدارس سه جانبه تدوین شده‌اند اما ما به عنوان شهرداری می‌توانیم در این باره نیز دخیل باشیم و در روند اجرا همکاری کنیم. وی با اشاره به اقدامات محیط زیست شهرداری تهران در راستای مدیریت انرژی گفت: در حال حاضر در ۵۶۰ ساختمان که تحت تملک شهرداری هستند اصلاح الگوی مصرف صورت گرفته و در برخی بوستان‌ها آبگرمکن‌های خورشیدی داریم. هر چند که با شرایط مطلوب فاصله داریم اما گام‌های موثری در زمینه مدیریت مصرف انرژی برداشته‌ایم. انصاری در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر در بیش از ۴۰۰ مدرسه در تهران شهرداران مدارس انتخاب شده‌اند که می‌توانند سفیران زیست محیطی ما باشند.
ایمناایمنا2 روز قبل
در ویرایش ۲۰۱۹ نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» ۷۸۰ مؤسسه از سراسر جهان ارزیابی شدند؛ گرین‌متریک با هدف ارائه چشم‌اندازی فراگیر از وضعیت و سیاست‌های زیست‌محیطی و توسعه پایدار مؤسسه‌های آموزش عالی جهان راه‌اندازی شده است. این نظام رتبه‌بندی در گونه خود یگانه و ابزاری برای آگاه‌سازی مدیران و سیاست‌گذاران دانشگاهی به مسائل زیست‌محیطی و مصرف انرژی است. منبع داده‌های گرین‌متریک برای ارزیابی مؤسسه‌ها، پرسشنامه‌ای است که برای آن‌ها می‌فرستند. در جدول یک، امتیاز کل و رتبه جهانی مؤسسه‌های ایرانی برتر و در جدول دو، امتیاز مؤسسه‌ها در معیارهای گوناگون آمده است. امتیاز مؤسسه‌های ایرانی در سنجه‌های گوناگون نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک»
تسنیمتسنیم2 روز قبل
متاسفانه زباله‌گردی طی چند سال اخیر در کشور چند برابر شده و علت اصلی این امر بیکاری است که باید فکری برای آن بشود. وی درباره اینکه چرا به زباله‌گردی روی آورده گفت: حدود هشت ماه قبل در یک مغازه میوه‌فروشی در یکی از خیابان‌های پرتردد مشغول به کار بودم اما صاحب مغازه تصمیم گرفت من یا یکی دیگر از شاگردها را بیرون کند. محمدرضا افزود: چند روز بعد صاحب مغازه به من گفت که از هفته آینده به فکر شغل دیگری باشم. وی ادامه داد: بعد از این تصمیم صاحب مغازه، علت را از او جویا شدم. رشد ۱۲ برابری زباله گردها در سبزواررئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری سبزوار گفت: براساس آمار رسمی تعداد زباله گردهای سبزوار در ۶ سال گذشته با رشد قابل ملاحظه‌ای از ۵۰ نفر به ۶۰۰ نفر رسیده که در این زمینه مدیریت شهری باید اقدامات مقتضی را انجام دهند.
ایسناایسنا2 روز قبل
ایسنا/گیلان استاندار گیلان با تاکید بر لزوم تقویت روحیه مطالبه‌گری در دانشجویان به عنوان آینده سازان کشور افزود: مطالبه‌گری مبتنی بر اطلاعات دقیق، همراه با شناخت ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و بیان پیشنهادات می‌تواند زمینه ساز توسعه باشد. وی دانشگاه علوم پزشکی را فخر علمی گیلان دانست که با دارا بودن بیش از شش هزار دانشجو و ۴۵۲ عضو هیات علمی از پایه‌های مهم رشد علمی استان محسوب می‌شود. وی با تاکید بر لزوم تقویت روحیه مطالبه‌گری در دانشجویان به عنوان آینده سازان کشور افزود: مطالبه‌گری مبتنی بر اطلاعات دقیق، همراه با شناخت ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و بیان پیشنهادات می‌تواند زمینه ساز توسعه باشد. نماینده عالی دولت در گیلان افزود: معتقدم سلیقه نسل جدید، متفاوت از نسل گذشته است و باید این سلیقه را به رسمیت شناخت و آنان را در تصمیم گیری‌ها مشارکت داد. در این مراسم چند تن از نمایندگان تشکل‌های دانشجویی نیز به بیان پیشنهادات و مشکلات صنفی خود پرداختند.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، اسفندیار عشوری عصر شنبه در جلسه شورای شهر ساری اظهار داشت: یکماه پس از تشکیل شورای جدید، درباره پسماند و علت عقد قرارداد با یک شرکت خاص نامه زدیم ولی شهردار سابق به آن پاسخ نداده است. وی افزود: همچنین قرارداد به مبلغ ۱۴۸ میلیون تومان در حوزه پسماند با یک شرکتی بسته شده بود و دو سال بعد این قرارداد به ۶۰۰ و ۸۰۰ میلیون تومان افزایش یافت بدون آنکه این شرکت هیچ کارکردی داشته باشد. عشوری یادآور شد: این درحالی است که سازمانی برای مدیریت پسماند تشکیل شده است و ظرف سه سال ۱۸ میلیارد ریال به شرکت خاص در ساری پرداخت شد که باید مشخص شود این وجه برچه اساسی بوده است. عضو شورای شهر ساری افزود: ۱۸ میلیارد ریال از پول مردم ساری به شرکتی خاص داده شد تا در حوزه مدیریت پسماند فعالیت داشته باشد و باید مشخص شود گزارش عملکرد آن چه بوده است. وی یادآور شد: چه کسی بر عملکرد مجموعه شرکت خاص در حوزه پسماند فعالیت می‌کند و چه کسی عملکرد آن را نظارت می‌کرد و لازم است شهرداری نظارت بیشتری بر زیرمجموعه خود داشته باشد.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 روز قبل
بر پایه ویرایش ۲۰۱۹ رتبه‌بندی جهانی دانشگاهی «گرین‌متریک» درباره توسعه پایدار، ۲۲ مؤسسۀ ایرانی در سیاهه سبزترین‌های جهان جای گرفته‌اند. در ویرایش ۲۰۱۹ نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» ۷۸۰ مؤسسه از سراسر جهان ارزیابی شده‌اند. «گرین‌متریک» با هدف ارائه چشم‌اندازی فراگیر از وضعیت و سیاست‌های زیست‌محیطی و توسعه پایدار مؤسسه‌های آموزش عالی جهان راه‌اندازی شده است. در جدول یک، امتیاز کل و رتبه جهانی مؤسسه‌های ایرانی برتر و در جدول دو، امتیاز مؤسسه‌ها در سنجه‌های گوناگون آمده است. امتیاز کل و رتبه مؤسسه‌های ایرانی در نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» امتیاز مؤسسه‌های ایرانی در سنجه‌های گوناگون نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک» بر پایه گزارش ۲۰۱۹ «گرین‌متریک، «Wageningen University & Research» با بیشترین امتیاز سبزترین مؤسسه جهان است و «University of Oxford»، «University of California - Davis»، «University of Nottingham»، «Nottingham Trent University»، «Umwelt-Campus Birkenfeld»، «Leiden University»، «University of Groningen - UG»، «University College Cork - UCC»، و «Bangor University»، در جایگاه دوم تا دهم جای گرفته‌اند.

به انتهای لیست رسیدید