مزاج

مزاج

تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری تسنیم؛ دکتر محمدرضا شمس اردکانی در نخستین همایش بازآموزی طب ایرانی ویژه پزشکان، با معرفی طب سنتی به‌عنوان یک مولفه بسیار ارزشمند فرهنگی و تمدنی در حوزه اسلام و ایران و با تاکید بر اینکه سلامت جامعه از ارکان بسیار مهم توسعه پایدار و پیشرفت است، اظهار کرد: تفاوت طب سنتی با دیگر مولفه‌های حوزه فرهنگی‌تمدنی در این است که این طب، امروزه هم به‌عنوان یک رشته کاربردی، فاخر و در حوزه سلامت داشته و مورد استفاده عامه مردم قرار گیرد. وی افزود: دانشکده‌های طب ایرانی، جایگاه خود را به‌عنوان عاملان و حاملان علم و تولیدکنندگان دانش در دانشگاه‌ها حفظ کرده‌اند و افتخار کمی نیست که برخی استادان طب سنتی کشور و تربیت‌شدگان این مکتب غنی طبی در این مدت زمان کوتاه، توانسته‌اند به جایگاه مهمی در جهان دست یافته و جزو یک درصد استادان برجسته جهان در حوزه علم باشند. وی با بیان اینکه پذیرفته‌شدن طب سنتی به‌عنوان یک رشته پزشکی در جامعه یک بحث مهم است و رسالت وجود این مکتب غنی طبی را در پی دارد، افزود: خوشبختانه همکاران ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی، با حضور موثر و اقدامات ارزشمند خود در سلامتکده‌ها و درمانگاه‌ها و برخی بیمارستان‌ها، از عهده تکالیفی که در حیطه عمل در طب سنتی بر دوش داشته‌اند، به‌خوبی برآمده و موجب سرافرازی و افتخار همگان شده‌اند. به ظرفیت‌های غنی طب ایرانی در زمینه اصلاح سبک زندگی بیشتر بپردازیم. انتهای پیام/انتهای پیام/
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین8 ساعت قبل
بعد از اینکه ما غذای چرب می‌خوریم، کیسه صفرا، صفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک می‌ریزد. کار اصلی کیسه صفرا، ساختن صفراست: نه این‌طور نیست، کیسه صفرا، صفرا تولید نمی‌کند، بلکه صفرایی را که درحال حاضر بدن استفاده نمی‌کند، ذخیره می‌کند. جراحی برداشتن کیسه صفرا مهم‌ترین راه‌حل مشکلات صفرایی است: نه، این باور غلط است، برخی از سنگ‌های کیسه صفرا هیچگاه مشکلی ایجاد نمی‌کنند و فقط در جای خود باقی می‌مانند. بدون کیسه صفرا نمی‌توان زندگی کرد: این باور درست نیست که کیسه صفرا عضوی حیاتی نیست. برای پیشگیری از ابتلا به سنگ صفرا چه کنیم؟ دکتر ورمزیار، متخصص گوارش و کبد در مورد زمینه‌های بروز سنگ کیسه صفرا می‌گوید: «اغلب پولیپ‌ها و سنگ‌های کیسه صفرا علائم قابل توجهی ندارد.
سلامت نیوزسلامت نیوز11 ساعت قبل
بعد از اینکه ما غذای چرب می‌خوریم، کیسه صفرا، صفرا را از طریق مجاری صفراوی به داخل روده کوچک می‌ریزد. عوامل بروز سنگ صفرا را بشناسیدمحققان اعتقاد دارند استروژن در تشکیل سنگ کیسه صفرا نقش دارد. کار اصلی کیسه صفرا، ساختن صفراست: نه این‌طور نیست، کیسه صفرا، صفرا تولید نمی‌کند، بلکه صفرایی را که درحال حاضر بدن استفاده نمی‌کند، ذخیره می‌کند. بدون کیسه صفرا نمی‌توان زندگی کرد: این باور درست نیست که کیسه صفرا عضوی حیاتی نیست. برای پیشگیری از ابتلا به سنگ صفرا چه کنیم؟ دکتر ورمزیار، متخصص گوارش و کبد در مورد زمینه‌های بروز سنگ کیسه صفرا می‌گوید: «اغلب پولیپ‌ها و سنگ‌های کیسه صفرا علائم قابل توجهی ندارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین20 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- سیر، شاید قبل از هر چیزی شما را به یاد بوی تند و خاصش بیاندازد، اما آیا از خواص آن خبر دارید؟! به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بوی تیز و تند طعم خاص سیر خام ناشی از ترکیب آلیسین در سیر است، که وقتی حرارت می‌بیند از بین می‌رود؛ ترکیبی بسیار مهم که فواید درمانی قابل توجهی دارد و شاید از به همین دلیل است که فواید سیر خام را بیش از فواید سیر پخته می‌دانند. البته جالب است بدانید؛ تمامی برتری خواص سیر خام نسبت به سیر پخته همین یک ماده نیست چراکه ویتامین C در سیر با حرارت ممکن است کم شود و از این رو میزان این ویتامین در سیر خام بیش از سیر پخته شده است. همچنین از سیر برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ، سرطان مقعد، سرطان معده، سرطان سینه، سرطان پروستات و سرطان ریه استفاده می‌شود. جالب است بدانید، بسیاری از افراد برای درمان فشار خون خود به طور مرتب از سیر استفاده می‌کنند.
افکارنیوزافکارنیوز21 ساعت قبل
چرب شدن کبد و شیوع این بیماری مربوط به مصرف بی‌رویه آب یخ است. در این مواقع از آب یخ استفاده نکنیدبهتر است از مصرف آب یخ هنگام انجام تمرینات ورزشی پرهیز کنید. نوشیدن آب یخ احتمال ایجاد یبوست را افزایش می‌دهداگرچه نوشیدن آب در دمای اتاق به روند گوارش کمک می‌کند، اما نوشیدن آب یخ احتمال ایجاد یبوست را افزایش می‌دهد. آب یخ موجب انقباض روده شده و همین امر باعث تشدید یبوست در فرد می‌شود. در فصول سرد سال از مواجهه با سردی به‌هر شکل مانند خوابیدن در جای سرد، استحمام با آب سرد و نوشیدن نوشیدنی‌های سرد، شدیدا پرهیز کنید.
ایسناایسنا21 ساعت قبل
*صحبت‌هایم را از مجموعه کارهایی که از شما دیدم مثل نادیدنی‌ها، عقل صورتی، پدران و بیچیز شروع می‌کنم. زبان انگلیسی و پیانو به بچه مان یاد می‌دهیم ولی اندیشیدن به بچه‌ی بغل دستی اش را می‌گوییم هنوز زود است! دم مرگ هم که باید شیمی درمانی کند و یادش می‌رود؛ بنابراین مثل یک آجر از دنیا می‌رود. حافظ هشتصد سال پیش گفته است «جهان به مردم نادان دهد زمام مراد/ تو اهل فضلی و دانش همین گناهت بس». *شما خیلی جاها می‌روید و با بچه‌ها کار می‌کنید؛ هرمز، دیلم، تهران و خیلی جاهای دیگر.
ایمناایمنا1 روز قبل
بهتر است از مصرف آب ‌یخ هنگام انجام تمرینات ورزشی ‌پرهیز کنید. اگرچه نوشیدن آب ‌در دمای اتاق به روند گوارش کمک می‌کند، اما نوشیدن آب یخ احتمال ایجاد یبوست ‌را افزایش می‌‌دهد. آب یخ موجب انقباض روده شده ‌و همین امر باعث تشدید یبوست در فرد می‌‌شود. خرمالو میوه زیباییخرمالو افزون ‌بر فایده‌هایی همچون ‌کاهش وزن، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود عملکرد گوارش، انرژی‌زایی ‌و ‌خاصیت ضدسرطانی ‌و آنتی‌اکسیدانی، تاثیر شگفت‌انگیزی نیز بر مو و پوست صورت دارد. این میوه به «میوه زنان» هم مشهور است زیرا حاوی موادی است ‌که ‌وظیفه زیبایی ‌پوست ‌و مو و حفظ جوانی ‌را بر عهده دارد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
این عامل در کنار بقیه موارد زمینه افزایش وزن را فراهم می‌کند. روزنامه خراسان: معمولا با پایان فصل زمستان متوجه می‌شویم که چند کیلویی به وزن ما اضافه شده است. این عامل در کنار بقیه موارد زمینه افزایش وزن را فراهم می‌کند. بی خوابی هم مزید بر علت است و افراد تمایل بیشتری به مصرف غذا‌های چرب و شیرین پیدا می‌کنند. پیشگیری از افزایش وزن زمستانیرژیم متعادل داشته باشید و از فست فود‌ها اجتناب کنید.
رجانیوزرجانیوز1 روز قبل
برای نمونه پمپئو وزیر امور خارجه امریکا خواستار تصویب فوری لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT شد. چراکه بنا به گفته استوارت لوی مسئول معاونت تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا، FATF به عنوان یکی از ارکان اتاق جنگ اقتصادی (وزارت خزانه‌داری) محسوب می‌شود که وظیفه توسعه استاندارهای مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم را دارد. همچنین استیون منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز صراحتا اعلام کرده است که FATF می‌تواند مانع دور زدن تحریم‌ها شود. چراکه کنوانسیون CFT تکمیل کننده پازل تحریمی و فشار حداکثری آمریکا علیه ایران خواهد بود. برای نمونه وزارت خزانه‌داری آمریکا از سال ۲۰۰۷ سپاه قدس را به عنوان حامی تروریسم ذیل دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ شناسایی کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- میوه‌های مختلف دارای مزاج‌های مختلف و از طرفی مصلح‌های گوناگونی هستند که دانشنامه میزان به آن پرداخته است. به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، تا به امروز مطالب مختلف و متعددی پیرامون مزاج و طبع‌های مختلف در دانشنامه میزان منتشر شده است و در مسئله مربوط به مزاج شناسی میوه‌ها نیز امروز قصد داریم اطلاعات شما را بالاتر ببریم. جالب است بدانید، مزاج میوه‌ها به ۴ قسمت تقسیم تقسیم می‌شود؛ همانند؛ میوه‌های گرم و خشکمیوه‌های گرم و‌ترمیوه‌های سرد و خشکمیوه‌های سرد و‌ترطبع انواع میوه هااما در جدول زیر به صورت کلی شما را طبع انواع میوه‌ها و همچنین مصلح آن‌ها آشنا خواهیم کرد: انتهای پیام/
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
معرفی خوراکی‌های سردلبنیاتتقریبا تمام لبنیات‌ها بجز پنیر کهنه، شیر محلی تازه، کره و ماست چکیده، طبع سردی دارند. ریشه‌های مختلفتمام ریشه‌ها همانند پیاز، سیر، موسیر و هویج، طبع گرمی دارند و تنها ریشه پرمصرف با طبع سرد و تر، سیب‌زمینی است! توت‌فرنگی طبع سرد و تری دارد و طبع توت‌های سفید هم گرم و‌تر است. البته در میان خالی از لطف نیست که بدانید؛ پوست کندن خیار بوته‌ای راه ساده‌تری برای تعدیل سردی طبع آن است. بین میوه‌های پرمصرف، گیلاس و گلابی دارای مزاج گرم و‌تر هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- آناناس از جمله میوه‌های خوشمزه و پرطرفداری است که دانشنامه میزان امروز به بررسی طبع آن در طب سنتی پرداخته است. آناناس را بیشتر بشناسیدآناناس یا کاجدیس، نوعی میوه است که ریشه آن از جنوب برزیل و پاراگوئه آمده است و معمولا بزرگی آن به ۱ تا یک و نیم متر می‌رسد. جالب است بدانید؛ این میوه نوعی میوه چندگانه است که در علم باغبانی به آن سینکارپ گفته می‌شود. افرادی که دچار دیابت حاملگی‌اند، زیرا این میوه حاوی قند بالایی است. افرادی که نسبت به لاتکس یا گرده آلرژی دارند، زیرا ممکن است نسبت به این میوه هم حساسیت نشان دهند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
خبرگزاری میزان- غذا‌ها در دنیای خود اسراری دارند که اگر آدمی از آن‌ها مطلع باشد قطعا گرفتار مضرات طبع و مزاج آن‌ها نخواهد شد! جالب است بدانید؛ اکثریت افراد از طبع سرد برخوردارند و این افراد اغلب سفیدپوست هستند و در هوای سرد به راحتی گرم نمی‌شوند و سرما تا مدت زیادی در بدن آن‌ها باقی می‌ماند. تأثیر غذا‌های با طبع سرد بر روی بدنغذا‌هایی که طبع سرد دارند سبب می‌شوند تا جریان خون در بدن آرام‌تر شود، گرمای بدن کاهش یافته و سموم از بدن پاک شود، اما اگر مزاج سردی داشته باشید و یا درفصل سرما از غذا‌هایی با طبع سرد استفاده کنید؛ ممکن است مشکلاتی در بدنتان خودنمایی کند، بنابراین غذا‌ها با طبع سرد دارای مضراتی نیز هستند. یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است در صورت استفاده بی رویه از مواد غذایی طبع سرد در افراد سرد مزاج رخ دهد؛ بیماری ام اس است! کبد چرب از دیگر مشکلاتی و مضرات غذا‌های طبع سرد است؛ همانطور که می‌دانید، طبیعت کبد گرم است و درصورتی‌که با استفاده از مواد غذایی سرد به میزان زیاد این تعادل را بر هم بزنید؛ ممکن است دچار بیماری کبد چرب شوید؛ بنابراین اگر دارای مزاج سرد هستید از مواد غذایی طبع سرد کمتر استفاده کنید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، پیش از اینکه این بحث را آغاز کنیم، بهتر است گذری به بررسی و معرفی طبع گرم داشته باشیم و ابتدا از خصوصیات افراد دارای این طبع آغاز می‌کنیم؛ افرادی که دارای طبع گرم هستند، خوش‌برخورد و خوش‌روتر هستند، اما زود عصبی می‌شوند، پس مراقب باشید! این افراد معمولا همیشه احساس گرما می‌کنند و زود داغ می‌شوند و از طرفی در صورت زیاده‌روی در مصرف شیرینی‌جات دچار جوش و خارش بدن می‌شوند و باید بدانید، تمایل آن‌ها به مصرف آب بسیار زیاد است. بدن افراد دارای طبع گرم، در هوای سرد به راحتی گرم می‌شود، اما متاسفانه از طرف دیگر خنک شدن آن‌ها در هوای گرم به راحتی قابل انجام نیست. این افراد پرانرژی، برونگرا و فعال هستند و احساسات خود را سریع بروز می‌دهند. جالب است بدانید، از لحاظ علمی ثابت شده است غذا‌های گرم بر سیستم اعصاب سمپاتیک تأثیر گذاشته و غذا‌های سرد سیستم پاراسمپاتیک را فعال می‌کنند، حتما این را نیز می‌دانید که؛ سیستم سمپاتیک همراه با افزایش ضربان قلب و پرخون شدن اندام‌ها بوده و خاصیت تحریک‌کننده و فعال‌کننده بر اغلب اندام‌ها دارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
خبرگزاری میزان- میوه‌ها و دانه‌ها دارای طبع و مزاج‌های مختلفی هستند و دانشنامه میزان قصد دارد تا به بررسی مزاج برخی از میوه‌ها بپردازد. در افرادی این ارکان در حالت تعادل هستند که این افراد دارای مزاج معتدل هستند. در افرادی ارکان آب و خاک بیشتر است این افراد از لحاظ‌تری و خشکی معتدل و دارای مزاج سرد هستند. در افرادی ارکان خاک و آتش بیشتر است این افراد از لحاظ گرمی و سردی معتدل و دارای مزاج خشک هستند. معرفی میوه‌ها و دانه‌های گرم و‌ترانجیرانگوربادام زمینیبادام شیرینبادام کوهیبهتخم خربزهانواع توت هاخربزههویجسیبشلغمکدوکنجدگلابلوبیا قرمزآناناسمعرفی میوه‌ها و دانه‌های گرم و خشکانبهبادام کاغذیبادمجانتخم شربتیبولاغ اوتیپرتقالپستهپونهپیازتربترهجعفریدینارویهچایخردل هاخرماخرمالودارچینروغنریحانزرد چوبهزعفرانزنجبیلزنیانزیتونزیره سیاهسیرشنبلیلهفلفلفندقکرفسکشمش انگور سیاهکلمکنگرگردوگل سرخلپهمرزهموسیرموم عسلنارگیلنخودنعناععرق بهار نارنجهلمعرفی میوه‌ها و دانه‌های معتدلبرنجتمشکچغندرعدسعنابگرمکگندمقهوهکاسنیکاهوموزمعرفی میوه‌ها و دانه‌های سرد و‌تراسفناجآلوانارباقلابالنگبامیهخرفهپنیرخیاردوغزردآلوکدو حلواییگلابیهلوهندوانهمعرفی میوه و دانه‌های سرد و خشکارزنازگیلانار ترشتمبر هندیجوذرتریواسزرشکسرکهسنجدشاه بلوطگشنیزگیلاسلیمو امانیلیمو ترشلیمو شیرینماشنارنجنشاستانتهای پیام/
ایرناایرنا3 روز قبل
این اظهارات ترامپ باعث شد که چشم نخست وزیر هند از تعجب گرد شود. نویسندگان این اثر به نقل از یک مشاور ترامپ نوشتند وقتی نخست وزیر هند این حرف را شنید با این تفکر که ترامپ فردی جدی نیست و نمی‌تواند به او به عنوان شریک اعتماد کند از اتاق خارج شد. فیلیپ راکر و کارول لئونین نویسندگان کتاب جدید درباره ترامپ نوشتند به نظر می‌رسد رئیس جمهور آمریکا درکی درباره سابقه تاریخی ماجرای حمله پرل هاربر ندارد. نویسندگان این کتاب سپس به نقل از مشاور ارشد سابق کاخ سفید عنوان می‌کنند که ترامپ گاهی به طرز خطرناکی بی اطلاع بوده است. این اولین کتاب درباره ترامپ و ریاست جمهوری او نیست. کاخ سفید به درخواست واشنگتن پست برای اظهارنظر درباره کتاب جدید ترامپ پاسخی نداده است.
ایرناایرنا3 روز قبل
مهمترین منابع آلودگی غذایی، پروتئین‌های حیوانی نپخته و سبزیجات و میوه‌های هستند که ضد عفونی نشده‌اند. حدود ۲۰۰ بیماری منتقله از انواع مواد غذایی به انسان وجود دارد. سالمونلا، اشریشیا کولی (ای کولی) و کمپیلوباکتر، مهمترین پاتوژن‌های انتقال یافته از غذا به انسان هستند. مواد غذایی از نظر سرعت فاسد شدن به سه دسته تقسیم می‌شوند که شامل مواد غذایی با فساد پذیزی بالا مانند شیر، گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ و سایر مواد غذایی حیوانی که باید آنها را فقط برای مدت کوتاه و آن هم در یخچال نگهداری کرد. نعمتی ادامه می‌دهد: مصرف مواد غذایی آلوده به نوعی میکروب به نام سالمونلا، بیماری را به دنبال دارد که با اسهال و استفراغ و عفونی شدن بافت روده‌ای همراه است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 روز قبل
خرمالو نیز دارای مزاج گرم و‌تر است و از دیگر میوه‌هایی که دارای این طبع هستند می‌توان به انگور، انجیر، گیلاس و گلابی اشاره کرد. مصرف خرمالو به افرادی که مزاج گرم و‌تر دارند توصیه نمی‌شود. خرمالو از جمله میوه‌هایی است که برای افراد دارای مزاج سرد و خشک مفید و مناسب است. مصلح خرمالو چیست؟ از جمله میوه‌هایی که می‌توان به عنوان مصلح خرمالو مصرف کرد انار ترش، لیمو و نارنج است. از طرفی، عرقیجاتی همچون دمنوش بهار نارنج و دمنوش چای سبز دارای طبع مخالف با طبع خرمالو هستند.
ایمناایمنا4 روز قبل
برای مثال مصرف مواد غذایی ‌که در ظروف پلاستیکی گرم شده باشند می‌تواند در عملکرد سیستم عصبی و غدد درون‌ریز اختلال ایجاد کند. در عین ‌حال خودداری ‌از مصرف مواد غذایی ‌سرشار از نشاسته ‌و فرآوری شده خطر قرار گرفتن ‌در معرض آکریل‌آمید ‌را کاهش می‌دهد. باورهای غلط در مورد مصرف گوشتبسیاری ‌از مردم می‌خواهند رژیم غذایی سالمی ‌داشته باشند اما بیشتر مواقع نمی‌دانند مصرف گوشت برای آنها مفید است یا مضر و در این ‌زمینه کاملا گیج شده‌اند. افراد به دلیل نظرات ‌مختلفی ‌که دانشمندان در مورد مضرات یا فواید مصرف ‌گوشت می‌دهند، گیج شده‌اند ‌و نمی‌دانند کدام یک از نظرها ‌صحیح‌تر است. در ادامه به چند باور غلط در مورد گوشت اشاره شده است: باور ۱: مفید بودن ‌گوشت قرمزبررسی‌های ‌مختلف ‌روی ‌بیماری‌های قلبی، سرطان‌ها ‌یا مرگ‌های ‌زودرس ‌نشان ‌داده ‌است ‌که ‌عواملی ‌مانند ‌کلسترول ‌بالای ‌خون، گلوکز و التهاب ‌در ابتلا ‌به این ‌بیماری‌ها دخیل هستند ‌و مصرف ‌گوشت ‌قرمز، به‌ویژه فرآوری‌شده این خطرات را افزایش می‌دهد.
برترین‌هابرترین‌ها4 روز قبل
این شرایط در نتیجه تورم سیاهرگ‌های موجود در رکتوم و مقعد شکل می‌گیرد که ممکن است درونی یا بیرونی باشند. شقاق مقعدشقاق مقعد بریدگی‌ها یا پارگی‌ها کوچکی هستند که در یا روی مقعد شکل می‌گیرند. منگوله‌های پوستی مقعدی می‌توانند در نتیجه هموروئید یا بهبود شقاق مقعد شکل بگیرند. درمانپیش از آغاز درمان یک منگوله پوستی مقعدی، پزشک باید دلیل زمینه‌ای آن را تشخیص دهد. از جمله علائم زگیل‌های مقعدی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: - خونریزی- احساس پری یا ناراحتی در ناحیه مقعد- خارش- ترشخ مخاطدرماندرمان زگیل‌های مقعدی به اندازه و تعداد آنها بستگی دارد.
انتخابانتخاب4 روز قبل
پرتقال نشاط‌آور، مفرح قلب و مسکن تیزی و التهاب خون و صفرا است. میوه‌های فصل زمستان هر یک دارای خواص زیادی برای سلامت افراد هستند که در این بین پرتقال، با مزاج سردوتر خود، نشاط‌آور، مفرح قلب و مسکن تیزی و التهاب خون و صفرا و تشنگی و التهاب معده و کبد و ادرارآور است. هرچه پرتقال و نارنگی رسیده‌تر و شیرین‌تر باشند، سردی‌شان کمتر است و به اعتدال نزدیک می‌شوند. خوردن و بوییدن پرتقال و نارنگی در افرادی که مشکلات گوارشی ندارند، می‌تواند موجب نشاط شود. افرادی که مشکلات گوارشی چون نفخ، کندی گوارش، ریفلاکس و… دارند، باید در خوردن نارنگی و پرتقال احتیاط کنند.
ایمناایمنا4 روز قبل
این ‌متخصص ‌پزشکی سالمندان ‌معتقد ‌است تنوع، ‌تناسب ‌و ‌تعادل ‌غذایی ‌سه آیتم اصلی ‌برای تغذیه ‌سالمندان ‌است، ‌باید این ‌سه مورد رعایت ‌شود. کاهش تدریجی مصرف نمک در طول شش هفتهوی با تاکید بر اینکه باید افراد به خصوص سالمندان در برنامه غذایی مصرف نمک غذا را کم کنند، گفت: بایستی سالمندان بپذیرند سهمی بزرگی از بروز بیماری‌های سکته‌های قلبی و مغزی، فشار خون بالا، سرطان‌ها و پوکی استخوان حاصل مصرف نمک زیاد در برنامه در برنامه غذایی روزانه سالمندان است. این متخصص پزشکی سالمندان بر این باور است نمی‌توان به طور کلی چربی‌ها را از برنامه غذایی سالمندان حذف کرد، لازم است برای سالمندان در انتخاب چربی‌ها دقت شود و از مصرف چربی‌های خطرناکی مانند کله پاچه خودداری کنند. باید آنها حداقل هفته‌ای یک یا دوبار به اندازه نصف قوطی کبریت در برنامه غذایی مصرف کره را داشته باشند. این متخصص پزشکی سالمندان با تاکید بر اینکه تنوع غذایی به این معنی است که بدن سالمندان نیازمند همه این مواد غذایی است، گفت: بایستی سالمندان همه این مواد غذایی را در یک وعده مصرف نکنند تا دستگاه گوارش بدن آنها در هضم غذا دچار مشکل نشود، توصیه می‌شود سالمندان که همه این مواد غذایی در پنج و شش وعده غذایی کوچک در طول شبانه روز استفاده کنند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 روز قبل
شاید بدانید، شاید هم ندانید، اما؛ خوراکی‌هایی که معمولا دارای طعمی شیرین هستند، دارای طبعی گرم و‌تر نیز هستند. خرمالو نیز دارای مزاج گرم و‌تر است و از دیگر میوه‌هایی که دارای این طبع هستند می‌توان به انگور، انجیر، گیلاس و گلابی اشاره کرد. مصرف خرمالو به افرادی که مزاج گرم و‌تر دارند توصیه نمی‌شود. مصلح خرمالو چیست؟ از جمله میوه‌هایی که می‌توان به عنوان مصلح خرمالو مصرف کرد انار ترش، لیمو و نارنج است. از طرفی، عرقیجاتی همچون دمنوش بهار نارنج و دمنوش چای سبز دارای طبع مخالف با طبع خرمالو هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
سیب را یکی از اجزای اصلی، مهم و ثابت بسیاری از دسر‌ها همانند؛ پای سیب، کیک سیب و … است. سیب را می‌توان خشک کرد یا با قرار دادن در درون آب، الکل یا مایعات دیگر برای استفاده در آینده نگه داشت. در زمان خرید سیب بد نیست به نکات زیر توجه کنید: از سفت بودن آن اطمینان حاصل کنید. طبع سیب چیست؟ طبع سیب را گرم و‌تر می‌دانند، به این معنا که جنبش و رشد پدید می‌آورد. مزاج دموی هم گرم و‌تر است و افراد دموی بسیار دانا، سرحال و بانشاط هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
خبرگزاری میزان- حتما تا بحال صفاتی گرم و خشک و یا سرد و تری که به غذا‌های مختلف داده می‌شود را شنیده‌اید، اما آیا می‌دانید کدام مواد غذایی در زیردسته مواد غذایی گرم و خشک قرار می‌گیرند؟! به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، همانطور که می‌دانید انسان‌ها دارای طبع‌های مختلفی هستند که یکی از این طبع‌ها یا مزاج‌ها به افرادی که دارای طبع گرم هستند، شهرت دارند. باید بدانید که؛ گرم مزاجان دو گروه هستند: گروهی از افراد دارای طبع گرم و‌تر هستند که در گروه طبع بهاری یا دموی قرار می‌گیرند گروهی مزاج گرم و خشک دارند که به گروه صفرا مزاج‌ها مشهورندجالب است بدانید؛ افراد با طبع گرم و خشک، معمولا لاغراندام هستند و رنگ چهره‌شان سفید است. این افراد معمولا دهانی خشک دارند، کم‌خواب اند و به مصرف ترشی علاقه دارند، به‌طوری‌که مصرف لواشک و سرکه و غذا‌های سرد مثل خیار و کاهو علاقه دارند. معرفی غذا‌هایی با طبع گرماما در میان غذا‌ها و خوراکی‌ها نیز مواردی یافت می‌شود که دارای طبع گرم هستند، اما کدام مواد غذایی؟ قبل از هر چیزی باید بدانید که، غذا‌های دارای طبع گرم و خشک اغلب برای فصل تابستان مناسب هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 روز قبل
خبرگزاری میزان- پزشک متخصص جراحی عمومی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: افزایش سن و رژیم‌های پرچرب به ویژه مصرف چربی حیوانی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) را افزایش می‌دهد. وی با بیان اینکه سرطان روده بزرگ شایع‌ترین سرطان دستگاه گوارش است، افزود: شیوع این سرطان در مردان و زنان یکسان است و سن، نوع تغذیه، ارث، چاقی، بی تحرکی، استعمال سیگار، بیماری‌های التهابی روده و رادیوتراپی لگن با بروز آن در ارتباط است. شاهکرم با بیان این که همه اقدامات و امکانات تشخیصی و درمانی سرطان روده بزرگ در استان وجود دارد، گفت: با وجود تایید پاتولوژی، درمان اصلی این بیماری جراحی و حذف تومور بوده که خوشبختانه در استان قابل انجام است. وی ادامه داد: اگر بیمار پس از انجام عمل جراحی به شیمی درمانی و یا رادیوتراپی نیاز پیدا کند، می‌تواند با مراجعه به مرکز تشخیص و درمان سرطان بیمارستان امام علی (ع) از امکانات درمانی بهره‌مند شود. بیشتر بخوانید: عامل اصلی ۱۲ سرطان را بشناسیدشاهکرم خاطرنشان کرد: بهترین اقدام تشخیصی در هنگام بروز علایم خطر، انجام کولونوسکوپی است که در بیمارستان‌های امام حسن و امام علی (ع) قابل انجام است.
ایمناایمنا5 روز قبل
وی ‌با ‌بیان ‌اینکه ‌فصل زمستان دارای مزاج ‌سرد ‌و گرم است، افزود: در فصل زمستان ‌به ‌علت ‌برودت ‌هوا و ‌سرما اکثر افراد به ‌خصوص ‌افرادی ‌که ‌با مزاج سردی و گرمی باشند دچار اذیت ‌و آزار هستند. این ‌متخصص ‌طب ‌سنتی ادامه داد: بیماری‌های ‌مختلف ‌تنفسی، سرماخوردگی، سینوزیت، بیماری‌های گوارشی مثل ‌ترش ‌کردن ‌و دردهای ‌مفصلی ‌در فصل زمستان ‌شیوع دارد و از دیدگاه طب سنتی ‌تدابیر خاصی ‌برای این فصل آورده شده که مهم‌ترین آن ‌تدابیر غذایی ‌است. وی ‌با ‌تاکید بر اینکه اهمیت مصرف ‌غذاهای ‌با ‌طبع گرم در فصل زمستان، گفت: در این ‌فصل ‌باید غذاهای ‌دارای طبع ‌گرم مانند ‌گوشت ‌پرندگان، بلدرچین، جوجه مرغ، گوشت شتر و شتر مرغ را ‌مصرف کنیم. عضو ‌هیئت ‌علمی ‌دانشگاه ‌علوم پزشکی ‌اصفهان، ‌گفت: ‌دور ماندن از باد سرد ‌و سرمای ‌مستقیم این فصل، پرهیز از انجام خون ‌گیری ‌و حجامت فقط با دستور پزشک ‌از توصیه‌های دیگر تاکید شده در فصل زمستان است. بابائیان تاکید کرد: توصیه آخر پوشیدن لباس ‌های پشمی، پنبه‌ای، پوشش مناسب سر و پاها است ‌تا از بیماری‌های سرد این فصل پیشگیری شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز5 روز قبل
پزشک متخصص جراحی عمومی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: افزایش سن و رژیم‌های پرچرب به ویژه مصرف چربی حیوانی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ (کولون) را افزایش می‌دهد. دکتر رضا شاهکرم اظهارکرد: در ۲۰ درصد موارد سرطان کولون ارثی است و بر خلاف روغن‌های حیوانی، روغن‌های گیاهی و رژیم غنی از فیبر نقش محافظتی در مقابل این نوع سرطان دارد. وی با بیان اینکه سرطان روده بزرگ شایع‌ترین سرطان دستگاه گوارش است، افزود: شیوع این سرطان در مردان و زنان یکسان است و سن، نوع تغذیه، ارث، چاقی، بی تحرکی، استعمال سیگار، بیماری‌های التهابی روده و رادیوتراپی لگن با بروز آن در ارتباط است. این پزشک متخصص توضیح داد: با وجود هر گونه اشکال در دفع مدفوع نظیر یبوست شدید، اسهال خونی و … که جدید ایجاد شده و به درمان پاسخ نداده باشد، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه و اقدامات لازم نظیر کولونوسکوپی در صورت صلاحدید پزشک انجام شود. شاهکرم خاطرنشان کرد: بهترین اقدام تشخیصی در هنگام بروز علایم خطر، انجام کولونوسکوپی است که در بیمارستان‌های امام حسن و امام علی (ع) قابل انجام است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز5 روز قبل
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد و متخصص طب سنتی ایرانی در مورد نحوه تغذیه، خواب و ورزش در فصول سرد سال مانند زمستان چند توصیه کرد. دکتر «سید کاظم کاظمینی» با بیان این که فصول چهارگانه از دیدگاه طب سنتی با فصول تقویمی متفاوت است، گفت: منظور از فصول چهارگانه شرایط آن فصل است به عنوان نمونه مزاج حاکم در زمستان به طور معمول سرد و تر است اما در زمان‌هایی که بارندگی نباشد، مزاج حاکم، سرد و خشک تلقی می‎شود. وی در مورد توصیه‌های تغذیه‌ای برای فصول سرد سال براساس طب سنتی، خاطرنشان کرد: در زمستان برای افراد با مزاج سرد و تر، موادی با مزاج و ماهیت گرم از جمله کرفس، سیر، کلم، چغندر، گردو، ادویه گرم و نوشیدنی‌هایی با ماهیت گرم توصیه می‌شود. این متخصص طب سنتی ایرانی با تاکید بر ضرورت مصرف آب به عنوان یکی از ضروریات بدن نیز تصریح کرد: با وجود ضرورت مصرف آب، استفاده از آن به صورت یخ و آب سرد در فصل زمستان توصیه نمی‌شود چرا که این اقدام می‌تواند باعث بر هم خوردن تعادل بدن شود. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به پرهیز از پوشش خیلی گرم و خواب در طول روز در فصل زمستان نیز گفت: خواب در طول روز در فصل زمستان منجر به کسالت و سستی بدن افراد می‌شود.
ایسناایسنا5 روز قبل
ایسنا/یزد عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد و متخصص طب سنتی ایرانی در مورد نحوه تغذیه، خواب و ورزش در فصول سرد سال مانند زمستان چند توصیه کرد. دکتر «سید کاظم کاظمینی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این که فصول چهارگانه از دیدگاه طب سنتی با فصول تقویمی متفاوت است، گفت: منظور از فصول چهارگانه شرایط آن فصل است به عنوان نمونه مزاج حاکم در زمستان به طور معمول سرد و تر است اما در زمان‌هایی که بارندگی نباشد، مزاج حاکم، سرد و خشک تلقی می‎شود. وی در مورد توصیه‌های تغذیه‌ای برای فصول سرد سال براساس طب سنتی، خاطرنشان کرد: در زمستان برای افراد با مزاج سرد و تر، موادی با مزاج و ماهیت گرم از جمله کرفس، سیر، کلم، چغندر، گردو، ادویه گرم و نوشیدنی‌هایی با ماهیت گرم توصیه می‌شود. این متخصص طب سنتی ایرانی با تاکید بر ضرورت مصرف آب به عنوان یکی از ضروریات بدن نیز تصریح کرد: با وجود ضرورت مصرف آب، استفاده از آن به صورت یخ و آب سرد در فصل زمستان توصیه نمی‌شود چرا که این اقدام می‌تواند باعث بر هم خوردن تعادل بدن شود. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به پرهیز از پوشش خیلی گرم و خواب در طول روز در فصل زمستان نیز گفت: خواب در طول روز در فصل زمستان منجر به کسالت و سستی بدن افراد می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید