مزاج خشک

مزاج خشک

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- میوه‌ها و دانه‌ها دارای طبع و مزاج‌های مختلفی هستند و دانشنامه میزان قصد دارد تا به بررسی مزاج برخی از میوه‌ها بپردازد. در افرادی این ارکان در حالت تعادل هستند که این افراد دارای مزاج معتدل هستند. در افرادی ارکان آب و خاک بیشتر است این افراد از لحاظ‌تری و خشکی معتدل و دارای مزاج سرد هستند. در افرادی ارکان خاک و آتش بیشتر است این افراد از لحاظ گرمی و سردی معتدل و دارای مزاج خشک هستند. معرفی میوه‌ها و دانه‌های گرم و‌ترانجیرانگوربادام زمینیبادام شیرینبادام کوهیبهتخم خربزهانواع توت هاخربزههویجسیبشلغمکدوکنجدگلابلوبیا قرمزآناناسمعرفی میوه‌ها و دانه‌های گرم و خشکانبهبادام کاغذیبادمجانتخم شربتیبولاغ اوتیپرتقالپستهپونهپیازتربترهجعفریدینارویهچایخردل هاخرماخرمالودارچینروغنریحانزرد چوبهزعفرانزنجبیلزنیانزیتونزیره سیاهسیرشنبلیلهفلفلفندقکرفسکشمش انگور سیاهکلمکنگرگردوگل سرخلپهمرزهموسیرموم عسلنارگیلنخودنعناععرق بهار نارنجهلمعرفی میوه‌ها و دانه‌های معتدلبرنجتمشکچغندرعدسعنابگرمکگندمقهوهکاسنیکاهوموزمعرفی میوه‌ها و دانه‌های سرد و‌تراسفناجآلوانارباقلابالنگبامیهخرفهپنیرخیاردوغزردآلوکدو حلواییگلابیهلوهندوانهمعرفی میوه و دانه‌های سرد و خشکارزنازگیلانار ترشتمبر هندیجوذرتریواسزرشکسرکهسنجدشاه بلوطگشنیزگیلاسلیمو امانیلیمو ترشلیمو شیرینماشنارنجنشاستانتهای پیام/
سلامت نیوزسلامت نیوز2 ماه قبل
افراد با مزاج سرد و ترافراد با مزاج سرد و تر (بلغمی مزاج‌ها) جثه‌های درشت و پف آلوده دارند و چاق می‌شوند (چاق از جنس چربی). تجویز اشتباه نه تنها میل و عملکرد جنسی را بهتر نمی‌کند، بلکه باعث افت میل جنسی شده و عوارض دیگری نیز بر شخص حادث می‌شود. الزاما گرمی‌جات باعث افزایش عملکرد جنسی نمی‌شوند و خوردن خنکی‌جات هم می‌تواند میل جنسی را افزایش دهد. انجام تدابیر مربوط به طب سنتی باعث می‌شود هم میل جنسی و لذت افزایش یابد و هم درصد موفقیت باروری بالا رود. و در صورت رعایت کردن این اصول، هم میل جنسی و هم عملکرد جنسی بهتر می‌شود.
رکنارکنا3 ماه قبل
او بیان کرد: ناخن هم مانند مو فقط از طول قد می‌کشد به علت همین دانشمندان می‌گویند ماده مو و ناخن جزو فضولات بدن است و طبیعت آن را به طور مرتب دفع می‌کند. میرزایی افزود: سلامت ناخن‌ها با سلامت بدن در ارتباط است، به عبارتی هر چه بدنی سالم‌تر داشته باشیم ناخن‌های ما هم سالم‌تر هستند، هر تدبیری که برای سلامتی بدن به کار می‌گیریم، به سلامت ناخن‌ها هم کمک می‌کند. برای مراقبت صحیح از ناخن‌ها توجه کردن به تغذیه بسیار اهمیت دارد؛ به عبارتی هر چه مواد غذایی مصرفی ما سالم‌تر باشند، به همان نسبت هم ناخن‌ها می‌توانند بهتر رشد کنند. قرار دادن ناخن‌ها در داخل آب‌لیمو هم به استحکام ناخن‌ها بسیار کمک می‌کند. برای داشتن ناخن‌هایی مستحکم افراد می‌توانند از ترکیب تخم شاهی و عسل هم استفاده کنند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
او بیان کرد: ناخن هم مانند مو فقط از طول قد می‌کشد به علت همین دانشمندان می‌گویند ماده مو و ناخن جزو فضولات بدن است و طبیعت آن را به طور مرتب دفع می‌کند. میرزایی افزود: سلامت ناخن‌ها با سلامت بدن در ارتباط است، به عبارتی هر چه بدنی سالم‌تر داشته باشیم ناخن‌های ما هم سالم‌تر هستند، هر تدبیری که برای سلامتی بدن به کار می‌گیریم، به سلامت ناخن‌ها هم کمک می‌کند. برای مراقبت صحیح از ناخن‌ها توجه کردن به تغذیه بسیار اهمیت دارد؛ به عبارتی هر چه مواد غذایی مصرفی ما سالم‌تر باشند، به همان نسبت هم ناخن‌ها می‌توانند بهتر رشد کنند. قرار دادن ناخن‌ها در داخل آب‌لیمو هم به استحکام ناخن‌ها بسیار کمک می‌کند. برای داشتن ناخن‌هایی مستحکم افراد می‌توانند از ترکیب تخم شاهی و عسل هم استفاده کنند.
الفالف3 ماه قبل
او بیان کرد: لارنژیت (التهاب حنجره) به گرفتگی‌ صدای ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی گفته می‌شود؛ در طب رایج داروی شیمیایی خاص برای رفع گرفتگی صدا وجود ندارد، اما در طب سنتی مواد غذایی و گیاهان دارویی هستند که به رفع این مشکل کمک می‌کنند. هاشمی افزود: افرادی که بر اثر سرماخوردگی یا آلرژی به گرفتگی صدا دچار شده‌اند، باید از نوشیدن آب یخ و نوشیدنی‌های خیلی سرد و همچنین مصرف انواع ترشی‌ها پرهیز کنند؛ مواد غذایی رطوبت بخش که دارای لعاب و روغن باشند هم به رفع خشکی حنجره و گرفتگی صدا کمک می‌کنند؛ از مواد غذایی مفید برای رفع گرفتگی صدا می‌توان به باقلا، اسفناج، کلم، گشنیز و شنبلیله اشاره کرد، بنابراین مصرف غذا‌هایی که حاوی این مواد هستند به مبتلایان به گرفتگی صدا پیشنهاد می‌شود. در انتها مخلوط حاصل را باید با فشار از یک پارچه توری عبور دهید؛ برای اینکه شربت عناب قوام مناسب پیدا کند می‌توان مقداری شکر هم به آن اضافه کرد؛ شیره عناب برای افرادی که پس از تب به گرفتگی صدا دچار شده‌اند، مفید است. این متخصص طب سنتی ادامه داد: امروزه در بازار قرص‌های مکیدنی که حاوی شیرین بیان و پنیرک هستند، موجود است؛ مصرف این قرص‌ها به رفع گرفتگی صدا کمک می‌کند. خوراکی‌های ممنوع برای مبتلایان به گرفتگی صدااو بیان کرد: افرادی که به گرفتگی صدا ناشی از خشکی دچار هستند باید از مصرف مواد غذایی با مزاج گرم و خشک مانند دمنوش آویشن پرهیز کنند؛ اگر این دمنوش چند بار در طول روز میل شود، خشکی گلو و سینه شدت پیدا می‌کند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴4 ماه قبل
در این مقاله به شما راهکارهایی برای چربی سوزی شکم و پهلو پیشنهاد می‌دهیم. آب کردن شکم و پهلو با کاهش مصرف شکرمصرف شکر، به ویژه شکر تصفیه شده که در مواد غذایی شیرین و نوشیدنی‌ها وجود دارد، یکی از عوامل مؤثر در انباشته شدن چربی شکم و پهلو است. کوچک کردن شکم و پهلو با مصرف پروتئین بیشترپروتئین یک غذای مغذی است که واقعا در چربی سوزی شکم و پهلو مؤثر است. کم کردن چربی شکم و پهلو با آرام کردن ذهنیوگا و مدیتیشن به کاهش چربی شکم و پهلو کمک می‌کند، البته نه به اندازه اثر فیزیکی ناشی از تحرکشان. کاهش چربی شکم و پهلو با خواب خوبزمانی که تأثیر کمبود خواب را در چاقی بدانید، در می‌یابید که خواب خوب چقدر مهم است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ماه قبل
به گزارش مشرق، غذا خوردن یکی از بهترین نعمت‌های دنیایی است، اما گاهی اوقات غذا خوردن به کابوسی تبدیل می‌شود که خیلی‌ها را به پشیمانی می‌اندازد. معده‌درد، دردهای معدوی، ورم معده، زخم‌ معده و … ازجمله دلایل اصلی این کابوس است. اگر شما هم جزو کسانی هستید که عاشق غذا خوردن هستید اما به‌دلیل دردهای معده با ترس قاشق بر می‌دارید، حتما این مطلب را بخوانید. اما در دسته خشک و گرم می‌توان به بیماری‌های معدوی ازجمله زخم معده، سوزش معده و بیماری‌های دیگر اشاره کرد که معمولا این مشکلات با علائمی مثل سوزش معده، دردهای خنجری (به‌خصوص هنگام شب)، مدفوع سیاه و … همراه هستند. توصیه می‌شود این دم‌کرده را به مقدار نصف لیوان قبل از وعده ناهار و شام بنوشید.
افکارنیوزافکارنیوز7 ماه قبل
گروه اجتماعی- هندوانه میوه‌ای شیرین و آبدار است که نه تنها باعث رفع تشنگی در هوای گرم تابستان می‌شود. هضم آب هندوانه آسان‌تر از خود هندوانه است. کسانی که بیماری حصبه دارند پوست هندوانه را خرد کرده بر سر و کف و دست و پا ببندند. اگر اشخاص سرد مزاج هندوانه بخورند امکان تضعیف قوه باء و درد مفاصل دارند. مالیدن پوست هندوانه به پوست باعث نرمی و لطافت آن می‌شود
افتصادنیوزافتصادنیوز8 ماه قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پرشین وی؛ شاید برای شما جالب باشد که بدانید هر کدام از اعضای بدن دارای مزاج‌های خاصی ما در این مطلب پرشین وی به برسی مزاج‌های اعضای بدن پرداخته‌ایم که هر کدام چه مزاج گرم و تر و سردی دارند جالب است بدانید با شناخت مزاج انواع اعضای بدن می‌توانید بر بسیاری از بیماری‌ها نیز غلبه کنیدمزاج انواع اعضای بدندستیار دکترای رشته طب سنتی گفت: قلب گرمترین و چربی و پیه سردترین عضو بدن است. مژگان تن‌ساز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: مزاج اعضای بدن انسان از نظر ترکیب نسبی ارکان متفاوت است و اندام‌های بدن دارای مزاج‌های متفاوت هستند. وی گفت: قلب گرم‌ترین عضو بدن است و پس از آن کلیه، کبد، طحال، شریان، ورید و بدن به ترتیب گرم‌ترین اعضای بدن هستند. دستیار طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: از مرطوب‌ترین اعضای بدن می‌توان به چربی اشاره کرد همچنین خشک‌ترین‌ها قسمت‌های بدن مو و ناخن است. قلب گرمترین و چربی و پیه سردترین عضو بدن است.
الفالف8 ماه قبل
یکی از مهمترین مسائل مربوط به روزه داری، خشکی و کاهش رطوبت بدن است که با افزایش طول روز و گرم شدن هوا بیشتر می‌شود. در ادامه توضیحات معصومه السادات کابلی فرشچی، دکترای طب سنتی ایرانی را در این باره آورده‌ایم: غلبه خشکیبه طور کلی روزه داری باعث ایجاد خشکی در بدن می‌شود و به دلیل غلبه خشکی، به تامین رطوبت بدن باید توجه شود. بهترین منابع تامین کننده رطوبت بدنمصرف رطوبت بخش‌ها، از دیدگاه طب سنتی مهم است. شیر و لبنیات جزو بهترین منابع تامین رطوبت بدن محسوب و افرادی که هنگام مصرف دچار مشکل می‌شوند، بهتر است از فرآورده‌های شیر مانند شیربرنج و فرنی استفاده کنند. شربت مناسب در این ایام باید با توجه به شرایط گوارشی هر فرد انتخاب شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ماه قبل
ساعت۲۴ -روزه داری باعث ایجاد خشکی در بدن می‌شود و به دلیل غلبه خشکی، به تامین رطوبت بدن باید توجه شود. در این شرایط افرادی که مزاج گرم وتر یا سرد وتر دارند، کمتر تحت تاثیر خشکی ناشی از روزه داری هستند. یکی از مهمترین مسائل مربوط به روزه داری، خشکی و کاهش رطوبت بدن است که با افزایش طول روز و گرم شدن هوا بیشتر می‌شود. در ادامه توضیحات معصومه السادات کابلی فرشچی، دکترای طب سنتی ایرانی را در این باره آورده‌ایم: غلبه خشکیبه طور کلی روزه داری باعث ایجاد خشکی در بدن می‌شود و به دلیل غلبه خشکی، به تامین رطوبت بدن باید توجه شود. بهترین منابع تامین کننده رطوبت بدنمصرف رطوبت بخش‌ها، از دیدگاه طب سنتی مهم است.
افکارنیوزافکارنیوز8 ماه قبل
یکی از مهم‌ترین مسائل مربوط به روزه داری، خشکی و کاهش رطوبت بدن است که با افزایش طول روز و گرم شدن هوا بیشتر می‌شود. در ادامه توضیحات دکتر معصومه السادات کابلی فرشچی دکترای طب سنتی ایرانی را در این باره آورده‌ایم: غلبه خشکی در روزه داریبه طور کلی روزه داری باعث ایجاد خشکی در بدن می‌شود و به دلیل غلبه خشکی، به تامین رطوبت بدن باید بسیار توجه شود. بهترین منابع تامین کننده رطوبت بدنمصرف رطوبت بخش‌ها، از دیدگاه طب سنتی بسیار مهم است. شیر و لبنیات جزو بهترین منابع تامین رطوبت بدن محسوب و افرادی که هنگام مصرف دچار مشکل می‌شوند، بهتر است از فراورده‌های شیر مانند شیربرنج و فرنی استفاده کنند. روزه خود را با یک نوشیدنی افطار کنید بهترین گزینه‌ها برای باز کردن روزه چای کم رنگ، شیر گرم و آب جوش است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین8 ماه قبل
یکی از مهمترین مسائل مربوط به روزه داری، خشکی و کاهش رطوبت بدن است که با افزایش طول روز و گرم شدن هوا بیشتر می‌شود. در ادامه توضیحات معصومه السادات کابلی فرشچی، دکترای طب سنتی ایرانی را در این باره آورده‌ایم: غلبه خشکیبه طور کلی روزه داری باعث ایجاد خشکی در بدن می‌شود و به دلیل غلبه خشکی، به تامین رطوبت بدن باید توجه شود. بهترین منابع تامین کننده رطوبت بدنمصرف رطوبت بخش‌ها، از دیدگاه طب سنتی مهم است. شیر و لبنیات جزو بهترین منابع تامین رطوبت بدن محسوب و افرادی که هنگام مصرف دچار مشکل می‌شوند، بهتر است از فرآورده‌های شیر مانند شیربرنج و فرنی استفاده کنند. شربت مناسب در این ایام باید با توجه به شرایط گوارشی هر فرد انتخاب شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز8 ماه قبل
لازم است روزه داران برای تامین رطوبت مورد نیاز بدن به چند نکته مهم توجه کنند: از مصرف مواد غذایی به شدت خشک از جمله ادویه پرهیز یا کمتر مصرف کنند. بهترین منابع تامین کننده رطوبت بدنمصرف رطوبت بخش‌ها، از دیدگاه طب سنتی بسیار مهم است. شیر و لبنیات جزو بهترین منابع تامین رطوبت بدن محسوب و افرادی که هنگام مصرف دچار مشکل می‌شوند، بهتر است از فراورده‌های شیر مانند شیربرنج و فرنی استفاده کنند. شربت مناسب دراین ایام باید با توجه به شرایط گوارشی هر فرد انتخاب شود. روزه خود را با یک نوشیدنی افطار کنید بهترین گزینه‌ها برای باز کردن روزه چای کم رنگ، شیر گرم و آب جوش است.
تابناکتابناک8 ماه قبل
دانشجویان در ایام منتهی به کنکور برای تقویت حافظه می‌توانند از خشکبارها و میوه‌های مفیدی بهره ببرند. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کنکور یکی از مهم‌ترین آزمون‌های زندگی هر فرد و جزو خاطرات فراموش نشدنی عمر تحصیلی او به حساب می‌آید؛ خاطراتی که می‌تواند شیرین یا تلخ باشد. راه‌های تقویت حافظه برای کنکوری‌هاخرمی زاده متخصص طب سنتی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره راه‌های تقویت حافظه در کنکوری‌ها، اظهار کرد: برای تقویت حافظه راه‌های مختلفی وجود دارد که با به کارگیری آنها می‌توان حافظه را تقویت کرد، داوطلبان با این روش‌ها در روزهای باقیمانده تا کنکور می‌توانند مطالب را به خوبی به ذهن بسپارند و در این آزمون سرنوشت ساز موفق شوند. وی با تاکید بر اینکه مویز در تقویت حافظه بسیار موثر است، بیان کرد: مویز حاوی مواد مفیدی است که اگر افراد ۲۱ عدد از این خشکبار را به مدت ۴۰ روز مصرف کنند حافظه‌شان تقویت خواهد شد؛ همچنین از دیگر مواد برای تقویت حافظه می‌توان به بادام اشاره کرد، اگر ۱۴ عدد از این خشکبار به مدت ۴۰ روز مصرف شود به تقویت حافظه‌ می‌انجامد، برای بهره‌مندی از خواص بیشتر این خشکبار، آن را در مقداری آب جوش بیندازید تا پوستش کنده شود و پس از آن میل کنند. انجیر، خشکباری لذیذ برای تقویت حافظهاین متخصص طب سنتی افزود: انجیر هم از دیگر مواد مفید برای تقویت حافظه است که کنکوری‌ها می‌توانند در طول روز از خواص آن بهره ببرند و حافظه خود را تقویت کنند، مصرف این خشکبار هیچ ضرری برای بدن ندارد و حتی به دلیل آنکه کنکوری‌ها ساعت‌های طولانی می‌نشینند و تحرک ندارند، ممکن است دچار یبوست شوند از این رو می‌توانند از انجیر برای رفع یبوست خود استفاده کنند.
افکارنیوزافکارنیوز10 ماه قبل
وی افزود: بعضی افراد به دلیل الگوی ناصحیح زندگی، معده سرد و تر دارند و مصرف سالاد این سردی را تشدید می‌کند. کسانی که معده سرد و تر دارند می‌توانند سالاد را بعنوان ناهار میل نمایند، اما اگر فردی مزاج گرم دارد می‌تواند از سالاد به جای شام استفاده کند. خصوصا اگر این غذا همراه با شیره انگور مصرف یک غذای کامل است. وی در ادامه گفت: سالمندانی که آروغ ترش و ریفلاکس معده ندارند شیربرنج را به عنوان یک غذای کامل استفاده کنند. معمولا در فصل پاییز دچار تشدید بیماری‌هایی مثل بواسیر، ترک لب و تشدید خشکی پوست می‌شوند.
رکنارکنا10 ماه قبل
دکتر مینا محبی متخصص طب سنتی در پاسخ به این سؤال که «آیا از نظر طب سنتی مصرف سالاد به جای وعده شام توصیه می‌شود یا خیر؟» گفت: وعده شام باید در ابتدای شب بین ساعت ۶ تا ۸ مصرف شود و این وعده باید حتما ۳ ساعت قبل از خواب خورده شود. وی افزود: بعضی افراد به دلیل الگوی ناصحیح زندگی، معده سرد و تر دارند و مصرف سالاد این سردی را تشدید می‌کند. کسانی که معده سرد و تر دارند می‌توانند سالاد را بعنوان ناهار میل نمایند اما اگر فردی مزاج گرم دارد می‌تواند از سالاد به جای شام استفاده کند. خصوصا اگر این غذا همراه با شیره انگور مصرف یک غذای کامل است. معمولا در فصل پاییز دچار تشدید بیماریهایی مثل بواسیر، ترک لب و تشدید خشکی پوست می‌شوند.

به انتهای لیست رسیدید