اخبار « مسکن »

تابناکتابناک1 هفته قبل
اوراق تسهیلات مسکن دی ۹۶ «تسه۹۶۱۰» در جلسه معاملاتی آخرین روزکاری هفته ضمن ثبت افت روزانه ۲ درصدی به بهای ۵۴ هزار و ۳۲۱ تومان به فروش رفت. سایر سررسیدهای وام مسکن (به غیر از تسه۹۶۰۴) نیز در محدوده منفی معاملاتی قرار گرفتند و میانگین قیمتی آنها با تجربه افت‌های سنگین به کانال ۵۳ هزار تومان تنزل کرد. با کاهش تلاطم ارزی در بازار داخلی بسیاری از افراد ارائه واحد‌های نوساز خود به بازار را به سال آینده موکول کرده‌اند. به طور طبیعی رشد نرخ ارز محرک افزایش بهای مسکن محسوب می‌شود، از همین رو عقبگرد شاخص ارزی کشور باعث شده تا امید صاحبان مسکن به افزایش قیمت، شیفت سنتی قیمت پس از تعطیلات نوروز باشد. از طرفی سوددهی بازارهای موازی همچون بورس هم به تضعیف جریان نقدینگی «تسه‌ها» دامن زده است.
ایرناایرنا2 هفته قبل
به گزارش خبرنگار ایرنا؛ هوشنگ بازوند چهارشنبه شب در جلسه ستاد بازسازی استان کرمانشاه در سرسرای تدبیر استانداری، خواستار تعیین تکلیف متولی واحدهای مسکن مهر مناطق زلزله زده بخصوص سرپل ذهاب شد و افزود: باید مشخص شود که راه و شهرسازی متولی ساخت و اتمام این واحدها است یا بنیاد مسکن. وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای مسکن مهر سرپل ذهاب به اداره کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه واریز کرده است، گفت: براساس دستورالعمل، راه و شهرسازی باید متولی انجام کار در مسکن مهر سرپل ذهاب باشد. وی افزود: کسانی هم که وام بالای ۵۰ میلیون تومان در مناطق زلزله زده دریافت کرده‌اند در صورت تایید بنیاد مسکن مبنی بر خسارت دیدن در اثر زلزله، وام آنها امهال می‌شود. به گفته او، اکنون سه بلوک مسکن مهر سرپل ذهاب نیز در حال احداث اسکلت هستند و ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به کاهش شتاب افزایش قیمت مسکن در سال آینده گفت: عرضه مناسب مسکن می‌تواند موجب پاسخگویی مناسب به تقاضا باشد و دیگر شاهد رشد جهشی قیمت‌ها نباشیم. احمد سرحدی کارشناس یک کارشناس بازار مسکن در خصوص روند قیمت مسکن در سال آینده اظ‌ها کرد: رشد قیمت مسکن در سال آینده متاثر از افزایش سایر کالا‌ها رخ خواهد داد، اما به دلیل قدرت خرید پایین متقاضیان این رشد قطعا کمتر از نرخ تورم عمومی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است اعلام شده از سوی بانک مرکزی خواهد بود. وی در ادامه افزود: متوسط قیمت مسکن در ماه‌های اخیر در مناطق مختلف شهر تهران حاکی از آن است که بیشترین افزایش قیمت در مناطق یک و ۲۱ ثبت شده است و اتفاقا این مناطق نیز بیشترین افت تعداد معاملات را تجربه کرده‌اند. این کارشناس بازار مسکن در خصوص راهکار کنترل قیمت در بازار مسکن گفت: برای کنترل قیمت مسکن بهترین راه این است که دولت با اعطای تسهیلات به سازندگان آن‌ها را در ساخت مسکن تقویت کند و قطعا اگر برنامه‌هایی مثل دریافت مالیات از این واحد‌های ساخته شده برای خالی نماندن اجرا شود هیچ سازنده‌ای بعد از اتمام ساخت مسکن آن‌ها را برای گرانتر شدن نگه نخواهد داشت. سرحدی خاطر نشان کرد: عرضه مناسب مسکن می‌تواند موجب پاسخگویی مناسب به تقاضا باشد و دیگر شاهد رشد جهشی قیمت‌ها نباشیم.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش ایرنا، بنیاد مسکن‌ نهاد انقلاب‌ اسلامی‌ است‌ که‌ بر اساس‌ فرمان‌ ۲۱ فروردین‌ ۱۳۵۸ امام خمینی (ره) به‌ منظور تامین‌ مسکن‌ محرومان‌ به‌ ویژه‌ روستاییان‌ در چارچوب‌ سیاست‌ها و برنامه‌های‌ دولت‌ تشکیل‌ شد. ** اجرای ۵۹۳ طرح هادی در لرستان/ توقف روند مهاجرت با ایجاد روستاهای گردشگریمدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان می‌گوید: طرح هادی در ۵۹۳ روستای استان با اعتبار یکهزار و ۷۱۰ میلیارد ریال اجرا شده است. **مقاوم سازی ۶۱ درصد مسکن روستاییمدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: با انجام اقدامات اساسی و همکاری دستگاه‌های مرتبط، میزان بهره مندی روستاهای استان از طرح هادی از حدود ۳۲ به ۳۸ درصد در سالجاری افزایش یافته است. ** عملکرد موفق بنیاد مسکن لرستان در بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاهمدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان یادآوری کرد: زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: ماموریت این نهاد در احداث و بهسازی واحدهای زلزله زده کرمانشاه به عنوان نخستین استان معین اتمام یافته و تمامی تعهدات اجرا شده است.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به کاهش شتاب افزایش گرانی قیمت مسکن در سال آینده گفت: عرضه مناسب مسکن می‌تواند موجب پاسخگویی مناسب به تقاضا باشد تا دیگر شاهد رشد جهشی قیمت‌ها نباشیم. احمد سرحدی در خصوص روند قیمت مسکن در سال آینده اظ‌هار کرد: رشد قیمت مسکن در سال آینده متاثر از افزایش سایر کالا‌ها رخ خواهد داد، اما به دلیل قدرت خرید پایین متقاضیان این رشد قطعا کمتر از نرخ تورم عمومی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است اعلام شده از سوی بانک مرکزی خواهد بود. وی در ادامه افزود: متوسط قیمت مسکن در ماه‌های اخیر در مناطق مختلف شهر تهران حاکی از آن است که بیشترین افزایش قیمت در مناطق یک و ۲۱ ثبت شده است و اتفاقا این مناطق نیز بیشترین افت تعداد معاملات را تجربه کرده‌اند. این کارشناس بازار مسکن در خصوص راهکار کنترل قیمت در بازار مسکن گفت: برای کنترل قیمت مسکن بهترین راه این است که دولت با اعطای تسهیلات به سازندگان آن‌ها را در ساخت مسکن تقویت کند و قطعا اگر برنامه‌هایی مثل دریافت مالیات از این واحد‌های ساخته شده برای خالی نماندن اجرا شود هیچ سازنده‌ای بعد از اتمام ساخت مسکن آن‌ها را برای گرانتر شدن نگه نخواهد داشت. سرحدی خاطر نشان کرد: عرضه مناسب مسکن می‌تواند موجب پاسخگویی مناسب به تقاضا باشد تا دیگر شاهد رشد جهشی قیمت‌ها نباشیم.
ایرناایرنا2 ماه قبل
به گزارش ایرنا، بنیاد مسکن‌ نهاد انقلاب‌ اسلامی‌ است‌ که‌ براساس‌ فرمان‌ ۲۱ فروردین‌ ۱۳۵۸ امام خمینی (ره) به‌ منظور تامین‌ مسکن‌ محرومان‌ به‌ویژه‌ روستاییان‌ در چهارچوب‌ سیاست‌ها و برنامه‌های‌ دولت‌ تشکیل‌ شد. ** اجرای ۵۹۳ طرح هادی در لرستان/ توقف روند مهاجرت با ایجاد روستاهای گردشگریمدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان می‌گوید: طرح هادی در ۵۹۳ روستای استان با اعتبار یکهزار و ۷۱۰ میلیارد ریال اجرا شده است. **مقاوم سازی ۶۱ درصد مسکن روستاییمدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: با انجام اقدامات اساسی و همکاری دستگاه‌های مرتبط، میزان بهره مندی روستاهای استان از طرح هادی از حدود ۳۲ به ۳۸ درصد در سالجاری افزایش یافته است. ** عملکرد موفق بنیاد مسکن لرستان در بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاهمدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان یادآوری کرد: زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: ماموریت این نهاد در احداث و بهسازی واحدهای زلزله زده کرمانشاه به عنوان نخستین استان معین اتمام یافته و تمامی تعهدات اجرا شده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
احمد سرحدی کارشناس یک کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص روند قیمت مسکن در سال آینده اظ‌ها کرد: رشد قیمت مسکن در سال آینده متاثر از افزایش سایر کالا‌ها رخ خواهد داد، اما به دلیل قدرت خرید پایین متقاضیان این رشد قطعا کمتر از نرخ تورم عمومی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است اعلام شده از سوی بانک مرکزی خواهد بود. وی در ادامه افزود: متوسط قیمت مسکن در ماه‌های اخیر در مناطق مختلف شهر تهران حاکی از آن است که بیشترین افزایش قیمت در مناطق یک و ۲۱ ثبت شده است و اتفاقا این مناطق نیز بیشترین افت تعداد معاملات را تجربه کرده‌اند. این کارشناس بازار مسکن در خصوص راهکار کنترل قیمت در بازار مسکن گفت: برای کنترل قیمت مسکن بهترین راه این است که دولت با اعطای تسهیلات به سازندگان آن‌ها را در ساخت مسکن تقویت کند و قطعا اگر برنامه‌هایی مثل دریافت مالیات از این واحد‌های ساخته شده برای خالی نماندن اجرا شود هیچ سازنده‌ای بعد از اتمام ساخت مسکن آن‌ها را برای گرانتر شدن نگه نخواهد داشت. سرحدی خاطر نشان کرد: عرضه مناسب مسکن می‌تواند موجب پاسخگویی مناسب به تقاضا باشد و دیگر شاهد رشد جهشی قیمت‌ها نباشیم. انتهای پیام/
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
خبرگزاری میزان- رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: ۵ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در شهر‌های کرمانشاه در حال ساخت است که ۴ هزار و ۵۰۰ واحد از آن‌ها تکمیل شده است. رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اظهار کرد: پیگیری وضعیت احداث و تسریع در اتمام مراحل اجرایی ساخت مسکن تمامی خانوار‌های روستایی دارای حداقل دو عضو معلول از دیگر موضوعاتی است که باید توسط بنیاد مسکن و سازمان بهزیستی در دستور کار قرار گیرد. رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در ادامه به آخرین وضعیت واحد‌های مسکونی زلزله زده استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: در بخش روستایی به پیشرفت ۹۵ درصدی رسیده‌ایم. تابش اظهار کرد: ۵ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در شهر‌های کرمانشاه در حال ساخت است که ۴ هزار و ۵۰۰ واحد از آن‌ها تکمیل شده است. رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه مقرر شده بود تا پایان سال ۹۸ ساخت و بازسازی واحد‌های زلزله‌زده در کرمانشاه به اتمام برسد گفت: با توجه به روند خوب ساخت و ساز و بازسازی واحد‌های مسکونی در شهر‌های زلزله زده کرمانشاه، ساخت تمام واحد‌ها تا نیمه اول سال ۹۸ به اتمام می‌رسد.
آخرین خبرآخرین خبر3 هفته قبل
با همه این احوالات، رکود یا به گفته‌ی رئیس اتحادیه مشاوران املاک، کسادی هنوز در بازار مسکن وجود دارد. بازار مسکن خنثی شده استیکی از سوالاتی که این روزها ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده این است که بازار مسکن در سال آینده به چه مسیری خواهد رفت. راهکار کنترل قیمت مسکنمحمدمهدی مافی، کارشناس بازار مسکن نیز معتقد است که اگر سیاست‌های لازم برای جذب نقدینگی بخش خصوصی در بخش ساخت و ساز اتخاذ شود می‌توان روند رشد قیمت مسکن را کنترل کرد؛ او هم‌چنین بازار مسکن را ماهیتا تابع عرضه و تقاضا می‌داند و می‌گوید اگر سرمایه‌ها به بازار مسکن حمله کند عرضه حدود یک دهم تقاضا است. قیمت مسکن در سال آینده به ثبات می‌رسدرئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره پیش بینی از قیمت مسکن در سال آینده می‌گوید: تجربه نشان داده بعد از انقلاب اسلامی، چهار بار در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ قیمت مسکن جهش داشته است. در ۱۳۹۷ نیز همین اتفاق افتاد و انتظار داریم از این به بعد قیمت مسکن به ثبات برسد.
ایسناایسنا3 هفته قبل
با همه این احوالات، رکود یا به گفته‌ی رئیس اتحادیه مشاوران املاک، کسادی هنوز در بازار مسکن وجود دارد. بازار مسکن خنثی شده استیکی از سوالاتی که این روزها ذهن بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده این است که بازار مسکن در سال آینده به چه مسیری خواهد رفت. راهکار کنترل قیمت مسکنمحمدمهدی مافی، کارشناس بازار مسکن نیز معتقد است که اگر سیاست‌های لازم برای جذب نقدینگی بخش خصوصی در بخش ساخت و ساز اتخاذ شود می‌توان روند رشد قیمت مسکن را کنترل کرد؛ او هم‌چنین بازار مسکن را ماهیتا تابع عرضه و تقاضا می‌داند و می‌گوید اگر سرمایه‌ها به بازار مسکن حمله کند عرضه حدود یک دهم تقاضا است. قیمت مسکن در سال آینده به ثبات می‌رسدرئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره پیش بینی از قیمت مسکن در سال آینده می‌گوید: تجربه نشان داده بعد از انقلاب اسلامی، چهار بار در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۷ قیمت مسکن جهش داشته است. در ۱۳۹۷ نیز همین اتفاق افتاد و انتظار داریم از این به بعد قیمت مسکن به ثبات برسد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
وی افزود: نوسانات نرخ ارز طی سال‌های اخیر اثر منفی در بازار مسکن ایجاد کرده و تولید به اندازه‌ی نیاز کشور نیست. زمانی که عرضه به اندازه‌ی کافی در بازار مسکن وجود نداشته باشد، انباشت تقاضا باعث به هم خوردن توازن می‌شود. نتیجه‌ی هر نوع فشار مالیاتی بر حوزه مسکن و ساخت و ساز، گران‌تر شدن مسکن خواهد بود که اثرات سو آن به اقشار پایین جامعه برمی‌گردد. خسروی درباره پیش‌بینی از بازار مسکن در سال آینده گفت: اولا باید بدانیم که قیمت مسکن با دستورالعمل پایین نمی‌آید. همان‌طور که گفتم مهم‌ترین عامل، ساخت و ساز است که خود منجر به ایجاد ثبات در این بازار می‌شود.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که در بازار مسکن خرید و فروش انجام می‌شود و مسدود نشده است گفت: اگر قیمت‌ها با قدرت خرید خانوارها تناسب داشته باشد هم خانه‌های کوچک و هم خانه‌های بزرگ، مشتری خود را خواهد داشت. وی افزود: نوسانات نرخ ارز طی سال‌های اخیر اثر منفی در بازار مسکن ایجاد کرده و تولید به اندازه‌ی نیاز کشور نیست. زمانی که عرضه به اندازه‌ی کافی در بازار مسکن وجود نداشته باشد، انباشت تقاضا باعث به هم خوردن توازن می‌شود. خسروی درباره پیش‌بینی از بازار مسکن در سال آینده گفت: اولا باید بدانیم که قیمت مسکن با دستورالعمل پایین نمی‌آید. همان‌طور که گفتم مهم‌ترین عامل، ساخت و ساز است که خود منجر به ایجاد ثبات در این بازار می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان، بازار مسکن ایران نیز از این امر مستثنی نبوده و حتی می‌تواند آسیب‌دیده‌ترین بازار ایران از بحران اخیر تلقی شود. از همین رو می‌توان صنعت ساختمان و بازار مسکن را پیشران اقتصاد کشور دانست؛ آنچه رئیس انجمن انبوه‌سازان نیز به آن اشاره کرده است. ضرورت همکاری بانک‌ها در ارائه تسهیلاتکاهش قدرت خرید مردم در ماه‌های اخیر نیز یکی دیگر از آفت‌های بازار مسکن محسوب می‌شود؛ با توجه به افزایش ۹۲ درصدی قیمت مسکن در یک سال گذشته، و جهش تورمی در این بخش، افزایش تسهیلات مسکن با سود کم، می‌توانست نیاز بخشی از جامعه را رفع و به رونق بازار مسکن کمک کند. در همین ارتباط حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اهمیت افزایش میزان تسهیلات در بازار مسکن اظهار کرده است: افزایش تسهیلات مسکن، تورم کاذب در این بازار ایجاد نمی‌کند. پیش از این وزیر راه و شهرسازی با تورم‌زا خواندن افزایش تسهیلات مسکن، این بازار را از چنین تحولی بی‌نیاز خوانده بود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
برآورد حجمی از بازار معاملات مسکن در میانه زمستان حکایت از وقوع شوک شب عید به معاملات مسکن دارد. تحقیقات میدانی از بازار مسکن نشان می‌دهد شوک مذکور بیش از اینکه ناشی از تقویت حضور خریداران به شکل سنتی در ایام منتهی به نوروز باشد، از تقویت حضور فروشنده‌ها و نیز نقش معکوس سفته‌بازارن در بازار مسکن نشات گرفته است. علت دومی که سبب شده میل به عرضه در میان گروه‌های مختلف فروشنده مسکن افزایش یابد، رسیدن قیمت مسکن به سقف است. در واقع نقش معکوس سفته‌بازان در بازار مسکن نسبت به حرکتی که در نیمه اول امسال انجام دادند، یکی از عوامل تحرک نسبی معاملات مسکن در بهمن‌ماه معرفی شده است. انتشار گزارش‌های رسمی از بازار مسکن از سوی بانک مرکزی و دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی پس از پایان بهمن ماه وضعیت این بازار را با دقت بالا نمایان خواهد کرد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان این‌که در بازار مسکن خرید و فروش انجام می‌شود و مسدود نشده است گفت: اگر قیمت‌ها با قدرت خرید خانوارها تناسب داشته باشد هم خانه‌های کوچک و هم خانه‌های بزرگ، مشتری خود را خواهد داشت. وی افزود: نوسانات نرخ ارز طی سال‌های اخیر اثر منفی در بازار مسکن ایجاد کرده و تولید به اندازه‌ی نیاز کشور نیست. زمانی که عرضه به اندازه‌ی کافی در بازار مسکن وجود نداشته باشد، انباشت تقاضا باعث به هم خوردن توازن می‌شود. خسروی درباره پیش‌بینی از بازار مسکن در سال آینده گفت: اولا باید بدانیم که قیمت مسکن با دستورالعمل پایین نمی‌آید. همان‌طور که گفتم مهم‌ترین عامل، ساخت و ساز است که خود منجر به ایجاد ثبات در این بازار می‌شود.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 هفته قبل
تحقیقات میدانی انجام شده از بازار مسکن چند منطقه مصرفی شهر تهران شامل منطقه ۴، ۵ و برخی مناطق مرکزی و جنوبی شهر تهران و همچنین منطقه یک پایتخت به‌عنوان کانون تمرکز واحدهای مسکونی لوکس و بزرگ‌متراژ با استناد به اظهارات مشاوران بازار معاملات املاک حاکی از وجود ۶ تصویر عمده درخصوص وضعیت فعلی بازار معاملات مسکن است. تصویر سوم مشاوران از بازار معاملات مسکن در مقطع زمانی فعلی به تاثیرپذیری جو روانی بازار مسکن در روزهای اخیر از یک بازار جدید یعنی بازار «خودرو» برمی‌گردد؛ به گونه‌ای که مشاوران معتقدند در حال حاضر جوروانی بازار سوار بر جو موجود در بازار خودرو شده است و در حالی که در نیمه اول امسال و ماه‌های ابتدای پاییز بازار مسکن بیشترین اثرگذاری خود را از بازار ارز دریافت کرده بود هم‌اکنون نگاه بازار مسکن به خصوص از سمت فروشندگان به تحولات بازار خودرو و التهاب قیمتی ایجاد شده در این بازار طی روزهای اخیر است. مشاوران با سابقه در بازار مسکن پایتخت به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند آنچه به لحاظ نوسانات قیمتی در بازار معاملات مسکن شهر تهران در سال ۹۷ تجربه شد رشد قیمتی بی‌سابقه در تاریخ بازار مسکن دست‌کم طی یک دهه گذشته است. این پنجمین تصویر مشاوران از شرایط بازار معاملات مسکن است. واسطه‌های بازار مسکن معتقدند بازار مسکن در شرایط فعلی به لحاظ میزان رفت و آمد خریدارها وفروشنده‌ها و تعدد قراردادهای خرید وفروش، بسیار محدودتر از بازار سال گذشته است؛ شرایط بازار مسکن در شرایط فعلی نسبت به بازار مسکن سال گذشته همچنان رکودی است اما نسبت به پاییز و ابتدای زمستان از تحرک بیشتری برخوردار شده است که می‌تواند ناشی از فضای شب عید بازار معاملات مسکن باشد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
بازار مسکن در سال ٩٨سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی، بودجه، وام خرید مسکن، مالیات‌های بخش مسکن، قدرت خرید خانوار، حجم خانه‌های خالی و … چه تاثیراتی بر بازار مسکن خواهند داشت؟ آیا بازار مسکن باید در انتظار رکود چندساله باشد؟ آیا امکان رشد مجدد قیمت مسکن وجود دارد؟ سود ساخت و ساز مسکن کاهشی خواهد بود یا افزایشی؟ اشتباهات رایج سرمایه‌گذاران مسکن چیست؟ محتمل‌ترین سناریوی بازار مسکن در سال ٩٨ چیست؟ استراتژی مناسب بازار مسکن در شرایط کنونی چیست: بخریم، بفروشیم، بسازیم یا …؟
ایرناایرنا1 ماه قبل
تأثیر شبکه‌های اجتماعی در رکود مسکنیکی دیگر از شهروندان زنجانی که وام مسکن یکم دریافت کرده است، از پیگیریها برای خرید مسکن در چند ماه گذشته خبر می‌دهد و تصریح می‌کند: به نظرم یکی از عوامل دخیل در بی ثباتی بازار، سایتها و شبکه‌های اجتماعی است که روزبه روز بر افزایش قیمت مسکن دامن می‌زنند. ابوالفضل طاهری با اعلام اینکه بازار مسکن در زنجان راکد است، درباره دلایل آن چنین توضیح می‌دهد: به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و اوضاع اقتصادی شاهد افزایش قیمت مسکن بوده‌ایم. رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهر زنجان، قیمت مسکن را متناسب با بازار مصالح ساختمانی و ارز می‌داند و یادآور می‌شود: این فضا در چند سال اخیر نیز به وفور مشاهده شد و تأثیر خود را در بازار مسکن بر جای گذاشت. رئیس اتحادیه مشاوران امالک شهر زنجان درباره آینده مسکن با شرایط کنونی و بروز اختلاف در انجام معاملات با وجود افزایش قیمت یادآور می‌شود: برای خروج از شرایط بحرانی کنونی، افزایش قیمت دیگر مطلوب نیست، اکنون ۳ ماه است که افزایش قیمت مسکن در زنجان محسوس نبوده، اما هنوز رکود حاکم است. وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره نقش بانک مسکن برای خروج از بحران کنونی خاطرنشان می‌کند: این بانک در مدیریت و کنترل بازار مسکن با ارائه تسهیلات ارزان قیمت و بهبود بروکراسی اداری نقش اثرگذاری دارد.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به شرایط نامناسب بازار اجاره مسکن، گفت: متأسفانه در شرایط کنونی عملا خانوارها برای اجاره مسکن مستاصل شده و توان پرداخت بهای اجاره را ندارند. افزایش ۲۰ درصد نرخ اجاره بها در بهمن ماه سال گذشتهبر اساس آمارها نرخ اجاره مسکن در بهمن ماه سال ۹۷ نسبت به ماه گذشته آن حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است، این مسئله نشان میدهد هنوز نمودار نرخ اجاره مسکن به ویژه در کلانشهرها مثبت استوی تصریح کرد: بر اساس آمارها نرخ اجاره مسکن در بهمن ماه سال ۹۷ نسبت به ماه گذشته آن حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است، این مسئله نشان میدهد هنوز نمودار نرخ اجاره مسکن به ویژه در کلانشهرها مثبت است. پشت پرده افزایش قیمت اجاره مسکن چیست؟ کیانپور ادامه داد: وضعیت کنونی بازار اجاره مسکن عوامل بسیاری دارد که عدم نظارت وزارت راه و شهرسازی بر این بازار و تأثیر افزایش قیمت مسکن بر بازار اجاره از مهم‌ترین عوامل این بخش است. کمبود مسکن عاملی مهم در افزایش نرخ اجاره بها در کشوراین نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: از دیگر عوامل افزایش اجاره مسکن، کمبود بازار ملک برای اجاره است، در شرایط کنونی بازار مسکن با کمبود عرضه مواجه بوده و این مسئله به تلاطمات این بازار دامن زده است. احتمال افزایش نرخ اجاره بها مسکن در سال ۹۸عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: اما اگر اقدام قابل قبولی برای رفع کمبودها در بحث عرضه مسکن صورت نگیرد، قطعا باید شاهد افزایش نرخ اجاره بها در سال جاری باشیم که این مسئله به طور حتم نگران کننده خواهد بود. /پایان پیام
خبرآنلاینخبرآنلاین4 هفته قبل
اولین عامل به تاثیرپذیری جو روانی بازار از التهاب قیمتی بازار خودرو مربوط می‌شود و دومین متغیر مربوط به تحولات احتمالی بین‌المللی مرتبط با ایران است. نکته مهمی که در مقطع زمانی فعلی در بازار معاملات مسکن رصد می‌شود آن است که هم‌اکنون بازار منتظر جرقه کاهش قیمت است؛ تا جایی که واسطه‌ها معتقدند در صورتی که در محلات و مناطق مختلف شهر تهران معاملاتی با قیمت کمتر در مقایسه با معاملات اخیر انجام شود این موضوع می‌تواند باعث ایجاد دومینوی تخفیف در قیمت‌های فروش مسکن شود؛ معکوس شرایطی که در نیمه اول امسال در شکل دومینوی تحریک قیمتی تجربه شد؛ در شرایط فعلی تحت تاثیر برخی انتظارات از جمله انتظار از بابت پایان دوره رشد محسوس قیمت مسکن، فضا برای جرقه کاهش قیمت در بازار ملک به نوعی مهیا شده است. به گونه‌ای که این انتظار از سوی برخی فعالان بازار مسکن مطرح است که دومینوی تخفیف در سال بعد می‌تواند جایگزین دومینوی تحریک قیمت شود. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از بازار مسکن منطقه یک شهر تهران به‌عنوان کانون تمرکز و عرضه واحدهای مسکونی لوکس، بزرگ‌متراژ و گران قیمت حاکی است در این منطقه هم‌اکنون میزان عرضه فایل‌های فروش مسکن به نحو قابل توجهی زیاد است، اما تقاضای قطعی چندانی برای خرید ملک در این منطقه از سوی متقاضیان بازار مسکن وجود ندارد. فعالان بازار مسکن معتقدند سطح قیمت فروش مسکن در این منطقه نیز باید تعدیل شود، چرا که قیمت‌ها در شرایط فعلی با توان مالی متقاضیان شکاف قابل توجهی دارد، این در حالی است که در سایر مناطق شهر تهران نیز عرضه فایل فروش به‌صورت خفیف افزایش داشته است اما در عمده این فایل‌ها نیز قیمت‌های پیشنهادی قابل اتصال با توان تقاضای مراجعه‌کننده به بازار شب عید مسکن نیست.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
به طور قطع بازار مسکن تابع شرایط اقتصادی کلان کشوراست و هجوم نقدینگی به سمت بازار مسکن باعث رونق ناگهانی این بازار شد. در حالی که مسوولان مدعی بودند بازار مسکن کشش افزایش قیمت‌ها را ندارد شاهد افزایش قیمت مسکن تا ۷۰ درصد در شهر تهران بودیم. **افزایش عرضه مسکن در سه سال آینده «امیر امینی» معاون برنامه ‌ریزی و منابع مالی وزارت راه و شهرسازی درباره تامین منابع مالی دو طرح جدید دولت برای ساماندهی بازار مسکن، گفت: دو طرح پیشنهادی وزیر راه و شهرسازی برای ایجاد آرامش در بازار مسکن در بخش تقویت عرضه است. این میزان عرضه به طور قطع می‌تواند بازار مسکن کشور را متحول سازد و به بخشی از نیازهای بازار پاسخ دهد. از سوی دیگر روند طلاق رو به افزایش است و هر چهار طلاق یک نیاز به بازار مسکن اضافه می‌کند.
مهرمهر2 هفته قبل
وی افزود: استارت‌آپ‌هایی که با اتحادیه مشاوران املاک همراهی کنند، آنها را می‌پذیریم ولی آنهایی که بخواهند از ریشه کسب و کار خرید و فروش املاک که همان مشاوران املاک هستند، جدا شوند، برخورد خواهیم کرد. رئیس اتحادیه مشاوران املاک یادآور شد: یکی از وبوبسایت‌هایمشمول خرید و فروش املاک، قیمت ملک و آدرس واحد مسکونی را در آگهی‌های خود درج می‌کند که این کار اشتباه است و نباید به افزایش قیمت مسکن دامن زده شود. با این حال ممکن است تا حدودی قیمت مسکن معادل نرخ تورم یا پایین‌تر از آن رشد کند. این فعال بازار مسکن تأکید کرد: مردم باید مطمئن باشند که قرارداد نهایی خرید و فروش مجازی مسکن در دفاتر مشاوران املاک منعقد شود. همچنین میلاد بازدار یکی دیگر از فعالان بازار مسکن درباره پیش‌بینی آینده این بازار اظهار داشت: سال آینده بازار اجاره مسکن، بیشتر از بازار خرید و فروش فعال خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود تا نرخ رشد اجاره‌بها نسبت به قیمت مسکن، کمی پایین‌تر باشد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
مظاهریان علت مخالفت دولت با این طرح را دو دلیل «عدم اخذ مالیات بر عایدی از سایر بازارهای موازی با بازار مسکن» و «وجود دوره رکود در بازار مسکن» دانست و اخذ مالیات از عایدی مسکن را مختص دوره‌های رونق بازار مسکن عنوان کرد. مالیات بر عایدی مسکن چه دردی از مستاجران دوا می‌کند؟ به گفته کارشناسان نگاه سرمایه‌ای به کالای مسکن از جمله دلایل افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید اقشار جامعه است. ریسک پایین و سود بالای بخش مسکن، سبب شده است انگیزه برای دلالی و تقاضاهای سوداگرایانه در بازار مسکن زیاد باشد. آخوندی با مالیات بر عایدی مخالف بود ولی اسلامی موافق استوی ادامه داد: به نظر می‌رسد یکی از دلایل تغییر معاون مسکن و ساختمان در وزارت راه و شهرسازی، تفاوت دیدگاه وزیر با وی در خصوص مالیات بر عایدی مسکن باشد. عزیزی افزود: معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دو نظریه در این خصوص داشت یکی اینکه باید مالیات بر عایدی از همه بازارها اخذ شود نه صرفا بازار مسکن؛ دیگر اینکه در دوره رکود مسکن نباید از عایدی بر مسکن مالیات گرفت.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
یک کارشناس بازار مسکن فاصله قیمتی مسکن در مناطق مختلف شهری را منطقی دانست و گفت: این اختلاف در بلندمدت بوجود آمده و دیرپاست و از همین رو به راحتی تغییر‌پذیر نیست زیرا خود را بازتولید و تثبیت می‌کند. این موضوع فقط مربوط به مسکن نیست و در بسیاری از کالاهای دیگر نیز این شرایط دیده می‌شود. انحراف بازار با قیمت‌گذاری دستوریوی با بیان اینکه مداخله از بالا در قیمت‌گذاری، بازار را دچار نابسامانی و انحراف بیشتر می‌کند، ادامه داد: هر چه گردش اطلاعات در بازارها بیشتر شود، بازارها بهتر کار می‌کنند. سلطان محمدی خاطرنشان ساخت: در کشورهای دیگر، واسطه‌های مسکن می‌توانند اطلاعات واحدهای مسکونی را به همه بازار منتقل کنند و همه از آن استفاده کنند. وی ادامه داد: متاسفانه نوع قوانین و قواعد حاکم برای واسطه‌گری مسکن در کشور نتوانسته این شرایط را تامین کند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 هفته قبل
وی با بیان اینکه در ۶ ماه سال ۹۸ قیمت مسکن افزایش نمی‌یابد افزود: بازار مسکن زیر ساخت‌های لازم، ظرفیت و قدرت لازم برای افزایش قیمت را ندارد و مردم نگران گران شدن مجدد قیمت مسکن نباشند. تشکیل ستاد مدیریت زمین در کشورعقبایی تاکید کرد: کاهش حجم معاملات در کنار رکود عمیق بازار مسکن تلنگری برای برنامه ریزی و ارائه راهکار در این بازار است. افزایش تسهیلات مسکن باعث گرانی نمی‌شودعقبایی یکی از عوامل خروج مسکن از رکود را افزایش تسهیلات به متقاضیان مسکن دانست و تصریح کرد: با توجه به اینکه وزیر راه و شهرسازی افزایش تسهیلات را عامل گرانی مسکن می‌داند و معتقد است ارایه نقدینگی به بازار مسکن موجب تورم در این بازار می‌شود، اما حال این بازار خوب نیست بازار مسکن نیازمند افزایش تسهیلات است. ۵ میلیون نیاز انباشته دربازار مسکنوی با اشاره به اینکه تسهیلات باید به تولید کنندگان ارائه شود ادامه داد: وضعیت بازار مسکن خوب نیست و تولید مسکن متناسب با نیاز جامعه نیست و ۵ میلیون نیاز انباشته در بازار مسکن وجود دارد. عقبایی بیان کرد: در بازار مسکن افزایش تسهیلات باعث افزایش قدرت خرید مردم می‌شود و تورم زا نیست.
ایرناایرنا1 ماه قبل
این طرح‌ها از سال ۱۳۶۶ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پی گیری می‌شود. مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اصفهان گفت: مطابق برنامه سالانه ۱۰ هزار واحد مسکونی باید سنددار شود، که در سال جاری بیش از ۸۰ درصد این سهم محقق شده است. مدیرکل بنیاد مسکن استان اصفهان در خصوص بازسازی نقاط زلزله زده سرپل ذهاب توسط بنیاد مسکن استان اصفهان گفت: ۲۷ هزار واحد مسکونی و ۵۶ هزار واحد ترمیمی در سرپل ذهاب توسط بنیاد مسکن انجام شد و در این زمینه ۲۰۰ نفر از همکاران بنیاد مسکن از سراسر استان در بازسازی سر پل ذهاب حضور داشتند. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌ یک دفتر مرکزی در تهران و ۳۱ اداره کل در مراکز استانها و بیش از ۲۷۸ اداره در شهرستانهای کشور دارد. به علاوه، هفت سازمان اجرایی نیز عملا به منظور انجام مسوولیت ویژه بنیاد مسکن در رابطه با توسعه مسکن در شهرها و روستاها و اقشار کم‌درآمد و بازسازی مناطق آسیب‌دیده از سوانح عهده‌دار وظایف مربوط می‌باشند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ماه قبل
مظاهریان علت مخالفت دولت با این طرح را دو دلیل «عدم اخذ مالیات بر عایدی از سایر بازارهای موازی با بازار مسکن» و «وجود دوره رکود در بازار مسکن» دانست و اخذ مالیات از عایدی مسکن را مختص دوره‌های رونق بازار مسکن عنوان کرد. مالیات بر عایدی مسکن چه دردی از مستاجران دوا می‌کند؟ به گفته کارشناسان نگاه سرمایه‌ای به کالای مسکن از جمله دلایل افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید اقشار جامعه است. ریسک پایین و سود بالای بخش مسکن، سبب شده است انگیزه برای دلالی و تقاضاهای سوداگرایانه در بازار مسکن زیاد باشد. آخوندی با مالیات بر عایدی مخالف بود ولی اسلامی موافق استوی ادامه داد: به نظر می‌رسد یکی از دلایل تغییر معاون مسکن و ساختمان در وزارت راه و شهرسازی، تفاوت دیدگاه وزیر با وی در خصوص مالیات بر عایدی مسکن باشد. عزیزی افزود: معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی دو نظریه در این خصوص داشت یکی اینکه باید مالیات بر عایدی از همه بازارها اخذ شود نه صرفا بازار مسکن؛ دیگر اینکه در دوره رکود مسکن نباید از عایدی بر مسکن مالیات گرفت.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
ایراج رهبر عضو انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهران با بیان اینکه تا پایان سال هیچ تغییر در وضع کنونی بازار مسکن ایجاد نمی‌شود، گفت: در چند ماه گذشته طبق آمارهای بانک مرکزی شاهد افزایش ۹۱ تا ۹۲ درصدی قیمت مسکن بوده‌ایم، بنابراین بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد. باشگاه خبرنگاران جوان: ایراج رهبر عضو انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهران با بیان اینکه تا پایان سال هیچ تغییر در وضع کنونی بازار مسکن ایجاد نمی‌شود، گفت: در چند ماه گذشته طبق آمارهای بانک مرکزی شاهد افزایش ۹۱ تا ۹۲ درصدی قیمت مسکن بوده‌ایم، بنابراین بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد. وی با بیان اینکه بسیاری از ثبت‌نام کنندگان تسهیلات مسکن از دریافت وام‌های خود انصراف داده‌اند، افزود: بازار مسکن به گونه‌ای تغییر یافته است که خریداران مسکن عقب مانده‌اند و کسانی که پس‌اندازی برای خرید مسکن انجام داده‌اند را شوکه شده‌اند. رهبر با اشاره به اینکه نوسانات عرضی و ورود دلالان به این بازار باعث ایجاد نابسمانی‌هایی شده است، تصریح کرد: در صورتی که نرخ ارز تغییر کند و یا ثابت بماند می‌توانیم به آینده این بازار امیدوار باشیم. عضو انجمن انبوه‌سازان مسکن استان تهران گفت: ۴۰ تا ۵۰ درصد قیمت مسکن را زمین تشکیل می‌دهد و متأسفانه در چند سال گذشته شاهد رشد بی‌رویه قیمت زمین شده‌ایم و از سوی دیگر فقدان اجرای قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن باعث شده که بازار مسکن نامتعادل شود.
خبر فوریخبر فوری2 هفته قبل
رکود ماه‌های اخیر در بازار معاملات مسکن تهران نسبت به آخرین دوره رکود بازار، یک تفاوت عمده دارد. نقطه اوج رکود قبلی در بازار مسکن تهران، سال ۹۵ و اوایل ۹۶ بود. علت اول میزان جهش قیمت مسکن در رونق معاملات مسکن سال‌های ۹۱ و ۹۲ در مقایسه با جهش قیمت مسکن در سال ۹۷ است. نقطه اوج تورم مسکن در رونق سال‌های ۹۱ و ۹۲ در بازار معاملات مسکن شهر تهران در اردیبهشت سال ۹۲ بود. اما در ماه‌های اخیر، بازار مسکن تهران تورم نقطه‌ای ۹۲ درصد را نیز به خود دیده است.
الفالف1 ماه قبل
شتاب افزایش ماهانه قیمت مسکن که در سال جاری به ۹٫۳ درصد رسیده بود، در دی‌ماه امسال به ۱٫۵ درصد افت کرد. ­­به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس تازه‌ترین گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی مربوط به بازار مسکن در دی‌ماه، قیمت مسکن از ابتدای سال ۹۶ روند کند رشد را آغاز کرده بود؛ اما در نیمه دوم سال گذشته، شتاب این روند افزایش یافت. بنا بر اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، رشد قیمت نقطه به نقطه در ماه‌های آذر و دی ۹۷ (رشد قیمت مسکن در مقایسه با ماه‌های مشابه سال قبل از آن) به ترتیب ۹۲٫۶ و ۸۹٫۹ درصد بوده است. مناطق ۱، ۳، ۲، ۶ و ۵ نیز به ترتیب مناطق گران تهران هستند که از میانگین قیمت پایتخت در بازار مسکن، بالاتر بوده‌اند. همچنین در بازه زمانی مذکور در سال ۹۷، تعداد معاملات مسکن ۱۰۷ هزار و ۸۳۲ فقره بود که این شاخص در بازه زمانی مشابه در سال قبل از آن (۱۰ ماهه سال ۹۶)، رقم ۱۵۳ هزار و ۱۳ فقره معامله مسکن را نشان می‌دهد که نشانگر کاهش ۲۹٫۵ درصدی معاملات مسکن در سال جاری بوده است.

به انتهای لیست رسیدید