مشاور امنیت ملی کاخ سفید

مشاور امنیت ملی کاخ سفید

میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- سخنگوی دولت با بیان اینکه سیاست دولت درباره آمریکا همواره ثابت بوده است، گفت: دو عنصر «مقاومت» و «عدم مذاکره» تا زمان پایان تروریسم اقتصادی و لغو تحریم‌ها سنگ بنای سیاست دولت در قبال آمریکا خواهد بود. در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، در پاسخ به این سوال که پس از کنار گذاشته شدن «»، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی کشورمان اعلام کرد «تغییرات شکلی تاثیری در ادراک ایران از آمریکا ندارد»، آیا موضع دولت درقبال آمریکا، مقاومت فعال خواهد بود یا تغییر می‌کند؟ و طبق اظهارات آقای روحانی در مجلس، هیچ تصمیمی برای مذاکره دوجانبه با آمریکا نداریم؛ اظهار کرد: سیاست دولت درباره آمریکا همواره ثابت بوده است. سخنگوی دولت تاکید کرد: دو عنصر «مقاومت» و «عدم مذاکره» تا زمان پایان تروریسم اقتصادی و لغو تحریم‌ها سنگ بنای سیاست دولت در قبال آمریکا خواهد بود. قطعا انتصاب او به عنوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید را باید به عنوان شکل گیری ورشکستگی سیاسی و اخلاقی درنظام سیاسی آمریکا در مواجهه با ملت ایران مورد توجه قرارداد. انتهای پیام/
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| منابع خبری از اختلاف در تیم شورای امنیت ملی آمریکا در خصوص نحوه پاسخ به حملات انجام‌شده به تأسیسات نفتی عربستان سعودی خبر داده‌اند. مجله «فارن‌پالیسی» گزارش داده با آنکه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا چند روز پیش در توئیتر اعلام کرد که ارتش آمریکا «آماده آتش» برای پاسخ به حملات انجام‌شده علیه آرامکو است، اکنون دولت او عقب‌نشسته تا به ارزیابی گزینه‌هایش بپردازد. فارن‌پالیسی نوشته، همین ارزیابی‌ها شکاف‌های میان تیم امنیت ملی ترامپ را یک هفته بعد از اخراج «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نمایان‌تر کرده است. «جوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جمع خبرنگاران گفت که ترامپ هنوز درخواستی برای اقدام نظامی مطرح نکرده است. او البته در بخشی از سخنانش گفت که حملات به تأسیسات نفتی سعودی‌ها با الگوی حملات قبلی حوثی‌ها (انصارالله) مطابقت ندارد و از حملات قبلی پیشرفته‌تر است.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
به خاطر نزدیکی و همسایگی دو کشور تجارت بین دو کشور آسان است. زمانی که وزیر صنعت و تجارت ایران به اسلام‌آباد سفر کرد این بحث مطرح شد که با وجود تحریم‌ها، چگونه می‌توان همکاری کرد. در سفر وزیر صنعت و تجارت ایران هم هیأتی از بانک مرکزی ایران رفته بود و مذاکراتی نیز در این خصوص انجام شد. کشمیر پاکستان که به دولت پاکستان ملحق نشده است؛ چطور می‌خواهند کشمیر هند را به دولت هند ملحق کنند!؟ این منطقه باید هرگونه که مردم کشمیر می‌خواهند، اداره شود. در حال حاضر حقوق بشر در کشمیر هند نقض می‌شود و مردم این منطقه آزاد نیستند و زنان کشمیری از دست ارتش هند محفوظ نیستند.
مهرمهر7 ساعت قبل
همان کودتایی که دولت آمریکا را به شدت مضطرب کرد حال آنکه شاید به تقویت مادورو منجر شد. *اخراج بولتون چه تاثیری بر سیاست آمریکا در قبال ایران خواهد داشت؟ در حالیکه بولتون موضعی منفی و افراط گرا در قبال بسیاری از مسائل بین‌المللی اتخاذ می‌کرد؛ دشمنی ویژه‌ای با ایران داشت. در سخنرانی که در سال ۲۰۱۷ میلادی در جمع سازمان تروریستی منافقین داشت؛ از آنها به عنوان جایگزینی خوب برای دولت ایران یاد کرد. ارزیابی شما از این وضعیت چیست؟ اگرچه در دولت ترامپ، بولتون در رأس موضع‌گیری افراطی علیه ایران بود؛ قطعا وی تنها شخصی نبود که چنین نظراتی در قبال ایران داشت. این نشان می‌دهد که سیاست آمریکا در قبال ایران قرار نیست در نتیجه اخراج بولتون تغییر زیادی به خود ببیند.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
رئیس دفتر پیشین کالین پاول: رئیس دفتر وزیر خارجه اسبق آمریکا گفت ایران سرزمینی پهناور با قدرتی بزرگ است که از قرنها پیش بوده و خواهد ماند و ما باید بپذیریم که این کشور قدرتی مهم در منطقه است و باید به رسمیت شناخته شود. من نمی‌گویم دوست و رفیق نزدیک بشویم اما باید بپذیریم که ایران، قدرتی اساسی در منطقه است که باید به رسمیت شناخته شود. ویلکرسون تصریح کرد: تصمیم ترامپ برای برکناری بولتون نتیجه دیدگاه‌های وی درباره مذاکرات با ایران، کره شمالی و طالبان بود. وی گفت: ترامپ برای توافق با ایران دست و پا می‌زند زیرا او می‌خواهد دوباره انتخاب شود. رئیس دفتر وزیر خارجه اسبق آمریکا افزود: اما ترامپ احمق نیست که فکر کند به همه اینها در توافق با ایران خواهد رسید.
همشهریهمشهری16 ساعت قبل
ترامپ گفت که جانشین جان بولتون، مشاور امنیت ملی برکنار شده‌اش، می‌تواند از بین این سه نفر باشد: ریکی وادل، معاون سابق مشاور امنیت ملی، کیث کلوگ، مشاور عالی امنیتی مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا، و رابرت اوبرایان، مشاوره‌کننده آمریکا در امور گروگان‌ها. چهره‌های آشنافهرستی که ترامپ معرفی کرده نشان می‌دهد که رئیس جمهور آمریکا به چهره‌های شناخته شده و آشنا توجه دارد. وادل به مدت یک سال معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود. در آن زمان ژنرال مک‌ماستر تصدی مقام مشاور امنیت ملی را بر عهده داشت. کلوگ تا زمانی که بولتون ۱۷ ماه پیش به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ سر کار آمد، مدیر اجرایی شورای امنیت ملی آمریکا بود.
فارسفارس17 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه اسامی پنج نفری که قصد معرفی آنها به عنوان جایگزین «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دارد را اعلام کرد. در حال تکمیل …
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
روزنامه «واشنگتن پست» نوشت که مقام‌های وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در پی حملات هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، به علت نگرانی از رخ دادن درگیری گسترده در منطقه خاورمیانه و به ویژه خلیج فارس، خواستار خویشتنداری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور شده‌اند. این روزنامه آمریکایی نوشت: علت این درخواست پنتاگون، احتمال بروز درگیری و جنگ بالقوه پرهزینه با ایران است که دولت آمریکا، آن را در حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به عنوان متحد اصلی واشنگتن، مقصر می‌داند. به نوشته واشنگتن پست؛ حملات بامداد شنبه به تاسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو، موجب قطع بیش از نیمی از عرصه نفت عربستان شد که عضو مهم سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» و اوجگیری قابل توجه تنش‌ها میان این کشور و ایران شد. استاوریدیس بر این باور است که هرگونه واکنشی به تهران با همراهی هم پیمانان واشنگتن به بهترین وجه اجرا خواهد شد. به نوشته واشنگتن پست؛ حتی اگر مطابق گفته مقام‌های دولت آمریکا، احتمال هیچ اقدام نظامی در آینده نزدیک وجود نداشته باشد، تصمیم گیری غیرمنتظره کاخ سفید، به بررسی‌های پنتاگون در باره حملات اخیر بستگی دارد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
روزنامه «واشنگتن پست» نوشت که مقام‌های وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در پی حملات هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، به علت نگرانی از رخ دادن درگیری گسترده در منطقه خاورمیانه و به ویژه خلیج فارس، خواستار خویشتنداری دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور شده‌اند. اعتمادآنلاین| روزنامه «واشنگتن پست» نوشت: علت این درخواست پنتاگون، احتمال بروز درگیری و جنگ بالقوه پرهزینه با ایران است که دولت آمریکا، آن را در حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به عنوان متحد اصلی واشنگتن، مقصر می‌داند. به نوشته واشنگتن پست؛ حملات بامداد شنبه به تاسیسات نفتی شرکت سعودی آرامکو، موجب قطع بیش از نیمی از عرصه نفت عربستان شد که عضو مهم سازمان کشورهای صادر کننده نفت «اوپک» و اوجگیری قابل توجه تنش‌ها میان این کشور و ایران شد. استاوریدیس بر این باور است که هرگونه واکنشی به تهران با همراهی هم پیمانان واشنگتن به بهترین وجه اجرا خواهد شد. به نوشته واشنگتن پست؛ حتی اگر مطابق گفته مقام‌های دولت آمریکا، احتمال هیچ اقدام نظامی در آینده نزدیک وجود نداشته باشد، تصمیم گیری غیرمنتظره کاخ سفید، به بررسی‌های پنتاگون در باره حملات اخیر بستگی دارد.
برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
ایرنا: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اسامی ۵ نفری را که برای تصدی سمت مشاور امنیت ملی کاخ سفید مد نظر دارد اعلام کرد. رسانه آمریکایی سی بی اس سه شنبه شب گزارش داد: رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که اسامی رابرت اوبراین، ریک وادل، لیزا گوردون-هاگرتی، فرد فلتز و کیت کلوگ را برای جایگزینی بولتون به مایک پنس معاون رئیس جمهوری ارائه داده است. ترامپ اضافه کرد: "من کیت کلوگ را دوست دارم. ترامپ اضافه کرد: «بولتون با افراد مهم دولت کنار نمی‌آمد. به گزارش ایرنا، روند تضعیف موقعیت جان بولتون در کاخ سفید و احتمال اخراج او از زمانی تشدید شد که پژواک اختلافات میان او و دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا به ویژه بر سر مسائل بین المللی به وضوح در فضای رسانه‌ها بازتاب پیدا کرد.
افکارنیوزافکارنیوز21 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارش «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه اسامی پنج نفری که قصد معرفی آنها به عنوان جایگزین «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دارد را اعلام کرد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد از «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید خواسته از سمتش استعفا کند. ترامپ در توئیتر نوشت: «شب گذشته به جان بولتون اطلاع دادم که دیگر در کاخ سفید به خدمات او نیاز نیست. هفته آینده مشاور امنیت ملی جدیدی معرفی خواهم کرد.» جان بولتون لحظاتی بعد از این توئیت روایت جدیدی از این استعفا مطرح کرد. رئیس‌جمهور آمریکا چند روز قبل‌تر از اخراج بولتون گفته بود از نظر او گفت‌وگوهای این کشور با طالبان به انتها رسیده و این مذاکرات «مرده» است.
آناجآناج1 روز قبل
معاون اوباما: منتظر تصمیم سعودی‌ها برای آمریکا هستیم! معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دولت اوباما با طعنه به اظهارات ترامپ درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان گفت: منتظریم چشم باز کنیم ببینیم ولی‌عهد سعودی چه تصمیمی درباره سیاست خارجی آمریکا می‌گیرد! ترامپ شب گذشته در حساب توئیتری خود در واکنش به حملات پهپادی انصارالله به تاسیسات نفتی آرامکو و مختل شدن تولید و صادرات نفت عربستان سعودی نوشت: تامین نفت عربستان سعودی هدف حمله قرار گرفته است. ترامپ بارها علاقه خود را به پولهای نفتی سعودی علنا اعلام کرده است و از عربستان سعودی خواسته است در قبال محافظت از آنها هزینه‌های ارتش آمریکا را بپردازند. مقامات روسیه درباره این سناریوی آمریکاییها و ارتباط حمله به تاسیسات نفتی سعودی با ایران و تلاش برای تشدید تنشها پیرامون ایران هشدار داده و آن را غیرقابل قبول خوانده‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
پیامدهای حمله انصاراللهضربه مهلک انصارالله یمن به صنعت نفتی عربستان باعث افزایش ۱۹ درصدی قیمت جهانی نفت شد. حمله ۱۰ پهپاد به بزرگ‌ترین پالایشگاه نفت عربستان و جهان باعث شده تا بازار ۱۰۰ میلیون بشکه‌ای نفت ۵ درصد از طرفیت خود را ازدست بدهد و به همین دلیل با شروع به کار بورس‌های معتبر جهان از روز دوشنبه، قیمت نفت شاهد رشد بالایی بود. خبرگزاری رویترز اعلام کرد، عربستان پس از حمله پهپادی اخیر به تاسیسات نفتی بقیق، مجبور به بستن خط لوله انتقال نفت خام به بحرین شده است. رویترز گزارش داد، به دنبال این حمله، دنیا شدیدترین افزایش (یکباره) قیمت نفت از سال ۱۹۹۱ تا کنون است. شبکه بلومبرگ نیز در خبری فوری از افزایش ۱۹ درصدی قیمت نفت در پی حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان خبر داد.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
اخراج جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به دستور ترامپ سوژه کارتون مهدی عزیزی با انتشار در «شهرونگ» شد که با اشاره به این موضوع و آینده پیش روی این سیاستمدار جنگ‌طلب پرداخت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، «بن رودز» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در زمان باراک اوباما در پیامی توئیتری نوشت: منتظریم چشم باز کنیم و ببینیم که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درباره ارتش آمریکا و سیاست خارجی ما چه تصمیمی خواهد گرفت. «تولسی گابارد» یکی از نامزدهای دموکرات انتخابات سال ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا نیز ساعاتی پیش در پیامی توئیتری اعلام کرده بود: ترامپ منتظر دستورات اربابان سعودی خود است. این‌که کشور ما همانند فاحشه عربستان عمل کند، مطابق شعار اول آمریکا نیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
به گزارش مشرق، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا باز هم به پیروی از طبع دمدمی مزاج خود درباره ایران موضع‌گیری و این بار رسانه‌های به‌زعم وی جعلی را به منحرف کردن اظهارات خود درباره مذاکره با تهران متهم کرد. در همین راستا، وی در پیامی توئیتری مدعی شد: رسانه‌های جعلی می‌گویند من بدون «هیچ ‌شرطی» خواستار مذاکره با ایران هستم. ادعای اخیر ترامپ در حالی مطرح می‌شود که علیرغم امتناع طرف مقابل، وی به دیدار با حسن روحانی همتای ایرانی، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل امید دارد. حتی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز در تائید این اظهارات گفته بود: ترامپ به صراحت گفته که بدون پیش‌شرط آماده ملاقات (با روحانی) است. این درحالی است که ایران باز شدن باب مذاکره را به «رفع تحریم‌ها» مشروط کرده است.
رجانیوزرجانیوز2 روز قبل
رئیس‌جمهوری آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری خود، مدعی شد، اینکه وی بدون پیش‌شرط آماده مذاکره با ایران است؛ ساخته و پرداخته رسانه‌های جعلی است. رئیس‌جمهوری آمریکا در تازه‌ترین موضع‌گیری خود، مدعی شد، اینکه وی بدون پیش‌شرط آماده مذاکره با ایران است؛ ساخته و پرداخته رسانه‌های جعلی است. به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا باز هم به پیروی از طبع دمدمی مزاج خود درباره ایران موضع‌گیری و این بار رسانه‌های به‌زعم وی جعلی را به منحرف کردن اظهارات خود درباره مذاکره با تهران متهم کرد. در همین راستا، وی در پیامی توئیتری مدعی شد: رسانه‌های جعلی می‌گویند من بدون «هیچ ‌شرطی» خواستار مذاکره با ایران هستم. این درحالی است که ایران باز شدن باب مذاکره را به «رفع تحریم‌ها» مشروط کرده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
اشاره رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به پیشنهاد اخیر فرانسه به ایران برای ایجاد یک خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای نجات برجام است. همچنین به گزارش نشریه آمریکایی «دیلی بیست» ترامپ درنشست اخیر سران گروه ۷ در فرانسه با پیشنهاد ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری مکرون به نوعی موافقت کرده است. این مبلغ ۱۵ میلیارد دلار هم قرار است در سه نوبت، هر بار پنج میلیارد دلار به ایران پرداخت شود. حفظ برجام با هزینه کمدر آخرین واکنش‌ها از سوی مقامات ایران به ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری اروپا برای تهران، روزشنبه ۲۳ شهریورماه بیژن زنگنه وزیر نفت «لغو تحریم‌های نفتی ایران» را پیش‌شرط ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری اروپا برای تهران عنوان کرد. سخنی که می‌تواند به معنی رد تلویحی پیش‌فروش نفت ایران در ازای استفاده از این خط اعتباری باشد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
دولت ترامپ بعد از ناکامی‌های پی‌درپی در ونزوئلا به پیشنهاد مذاکره با دولت «مادورو» روی آورده است. عربستان، امارات، بحرین و مصر با پشتیبانی دولت ترامپ فکر می‌کردند می‌توانند حداکثر طی ۲ الی ۳ هفته، قطر را به زانو درآورند. از جمله دیگر تبعات حمایت‌های دولت ترامپ از عربستان سعودی، ترور «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول توسط عوامل وابسته به خاندان آل سعود بود. کشورهای اروپایی هم به نوبه خود با وضع تعرفه‌های گمرکی و مخالفت با سیاست‌های او مخالفت خود را با سیاست‌های آمریکا نشان داده‌اند. چند ماه پیش، کشورهای اروپایی علنا درخواست دولت ترامپ برای پیوستن به یک ائتلاف دریایی علیه ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز را رد کردند.
مهرمهر2 روز قبل
خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل- مریم خرمائی: روایت‌ها از دلایل اخراج جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید متفاوت است. اخیرا هم یورونیوز مدعی شده اخراج بولتون از کاخ سفید پس از جدال لفظی شدیدش با ترامپ بر سر موضوع تحریم‌های ایران صورت گرفته است. این روایت‌ها هرچند متفاوت، یک گمانه‌زنی را بیش از همه تقویت می‌کند: در نبود باز شکاری کاخ سفید، شانس پیشبرد رویکرد دیپلماتیک در مناقشه ایران-آمریکا افزایش چشمگیری می‌یابد. از این منظر، اخراج بولتون تغییری در ماهیت سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران ایجاد نمی‌کند. همزمان، ترامپ هم به شل کردن تحریم‌ها به عنوان پیش‌شرط ایران برای مذاکره نیاز دارد و این روایت یورونیوز از برکناری بولتون را توجیه می‌کند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
دولت ترامپ بعد از ناکامی‌های پی‌در‌پی در ونزوئلا به پیشنهاد مذاکره با دولت «مادورو» روی آورده است. عربستان، امارات، بحرین و مصر با پشتیبانی دولت ترامپ فکر می‌کردند می‌توانند حداکثر طی ۲ الی ۳ هفته، قطر را به زانو درآورند. از جمله دیگر تبعات حمایت‌های دولت ترامپ از عربستان سعودی، ترور «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول توسط عوامل وابسته به خاندان آل سعود بود. کشورهای اروپایی هم به نوبه خود با وضع تعرفه‌های گمرکی و مخالفت با سیاست‌های او مخالفت خود را با سیاست‌های آمریکا نشان داده‌اند. چند ماه پیش، کشورهای اروپایی علنا درخواست دولت ترامپ برای پیوستن به یک ائتلاف دریایی علیه ایران در خلیج فارس و تنگه هرمز را رد کردند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 روز قبل
سیاستمداران آمریکایی باید در مقابل ایران یکپارچه شوند و دو دستگی را کنار بگذارند و ترامپ را به سمت مذاکره هدایت کند نه جنگ. سر مشق ترامپ برای رسیدن به توافق در موضوعات مختلف یکسان بوده است. در واقع انتقاد اصلی و جدی که باید به ترامپ شود استخدام کردن یک سیاستمدار بازنشسته جنگ افروز ازابتدای تشکیل کابینه‌اش می‌باشد. ترامپ از نظر همکاران و هم صحبتان بین المللی که بتوانند راه را برای مذاکره باز کنند در مضیقه نیست. سیاستمداران و وزیر خارجه ترامپ مایک پمپئو همچنان موانع بزرگ و جدی در رسیدن به یک توافق جدی هستند مگر اینکه ترامپ یک عزم جدی برای مذاکره داشته باشد و تمام موانع را از سر راه بردارد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
خبرگزاری میزان- پایگاه ان‎بی‎سی نیوز می‎گوید که طرح ایده کاهش تحریم‌ها علیه ایران عامل اصلی اختلاف نظر رئیس جمهور و مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید و در نتیجه اخراج جان بولتون از کابینه بوده است. به گزارش به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان؛ «جان بولتون» سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» پس از مشاجره با وی در مورد ایران از کار برکنار شد. «جان بولتون» سومین مشاور امنیت ملی کاخ سفید در دوران ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» پس از مشاجره با وی در مورد ایران از کار برکنار شد. این منبع آگاه اظهار داشت که «در جلسه روز دوشنبه هفته گذشته در کاخ سفید، ترامپ پیشنهاد کاهش تحریم‌ها علیه ایران را مطرح کرد که با مخالفت شدید بولتون مواجه شد.» جدایی بولتون از کابینه همچنان به دلیل ادعای ترامپ مبنی بر اخراج بولتون و اصرار بولتون بر استعفا همچنان در پرده‌ای از ابهام قرار دارد.
انتخابانتخاب3 روز قبل
علی الصالح در القدس العربی نوشت: با اخراج بولتون، مانع بزرگی که بر سر راه نزدیکی بین ایران و آمریکا بود، برطرف شد. در این میان، پومپئو کسی بود که پس از برکناری بولتون نمی‌توانست خوشحالی خود را پنهان کند. چند ساعت بعد از اخراج بولتون، پمپئو طی صحبتهایی تاکید کرد که ترامپ آماده است تا بدون هیچ پیش شرطی با روحانی دیدار کند. دول خلیج فارس به دنبال جلب رضایت ترامپ هستند و با این حال، وی آنها را تحقیر می‌کند. اعراب خلیج فارس به سمت عادی سازی با اسرائیل حرکت می‌کنند؛ در حالی که ایران تهدید می‌کند و برای دیدار روحانی با ترامپ، شرط می‌گذارد.
الفالف3 روز قبل
رئیس جمهور آمریکا در پیام توییتری خود عنوان کرد که همانند بسیاری از اعضای دولت خود با بسیاری از پیشنهادهای جان بولتون مخالف بوده است. جان بولتون سومین مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا بوده است. محمدجواد ظریف جان بولتون را تلویحا لیدر تیم بی علیه ایران معرفی می‌کرد که با همکاری بن سلمان، بن زائد و بنیامین نتانیاهو مشغول ایران هراسی هستند و از هیچ اقدامی علیه ایران فروگذار نیستند. آنها همچنین در این نشست اعلام کردند که سیاست کاخ سفید در قبال ایران با رفتن بولتون تغییر نخواهد کرد. مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک نیز اعلام کرد با وجود کنار رفتن جان بولتون، ایران تمایلی به مذاکره با آمریکا ندارد.
الفالف3 روز قبل
با توجه به شکست آمریکا در مذاکرات افغانستان، کره شمالی، ایران و جنگ تجاری با چین گاردین روز شنبه نوشت: دنیای بین الملل اسیر بی نظمی‌های رئیس جمهوری آمریکا شده است. بولتونی که پیش از این باعث برهم زدن ادامه مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین شده بود با برکناری اش جامعه جهانی را در مورد آینده مذاکرات صلح افغانستان و مذاکرات تجاری چین نگران کرد. اس» (SSRS) نشان می‌دهد که از هر ۱۰ آمریکایی دست‌کم ۶ نفر، ترامپ را شایسته انتخاب دوباره ریاست جمهوری نمی‌دانند. وی همچنین در چرخشی عجیب در سفر به شهر بیاریتز فرانسه برای حضور در نشست گروه هفت از علاقه مندی خود برای دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک خبر داد. روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در پاسخ به ادعاهای تکراری آمریکا تاکید کرد تا زمانیکه تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه تهران لغو نشود، ایران حاضر به حضور در هیچ میز گفت و گویی نیست.
برترین‌هابرترین‌ها3 روز قبل
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشبه نقل از یک فرد نزدیک به «جان بولتون»، مشاور اخراجی امنیت ملی کاخ سفید مدعی شد که خروج وی از دولت آمریکا پس از جدال لفظی با رئیس‌جمهور آمریکا بر سر موضوع تحریم‌های ایران صورت گرفته است. به نوشته این رسانه اروپایی، صبح روز بعد، بولتون دیگر مشاور امنیت ملی کاخ سفید نبود و حتی بر سر اینکه تصمیم نبودن او، تصمیم چه کسی است بین بولتون و ترامپ اختلاف وجود دارد. ترامپ می‌گوید بولتون را اخراج کرده اما بولتون می‌گوید استعفا داده است. اما آنچه منبع نزدیک به بولتون ادعا کرده، بیانگر آن است که پیشنهاد ترامپ مبنی بر رفع برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران بوده است. متعاقبا، تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران بازاعمال شد و توسعه یافت.

به انتهای لیست رسیدید