معاونت هنری وزارت ارشاد

معاونت هنری وزارت ارشاد

مهرمهر1 روز قبل
این آثار از بین ۲۳۰۰ اثر ارسالی و در رشته‌های عکاسی، نقاشی، مجسمه، چیدمان، ویدیوآرت، موشن گرافیک و سینما انتخاب شدند. امسال در جشنواره موشن گرافیک جایگزین پوستر شده است و امیدواریم در سال‌های آینده به نحو بهتری ادامه پیدا کند. علاوه بر این هفتمین جشنواره بین المللی «هنر برای صلح» با همراهی استودیو عکاسی آریا و قابسازی عظیمی آثار هنرمندان خارجی را آماده نمایش کرده است. فربود در ادامه نشست با اشاره به شعار جشنواره هفتم، گفت: «جهان رنگارنگ است» به عنوان شعار هفتمین جشنواره «هنر برای صلح» در نظر گرفته شده که آثار نیز بر همین اساس انتخاب و دسته بندی شده‌اند. هفتمین جشنواره بین المللی «هنر برای صلح» روز جمعه ۲۹ شهریور ساعت ۵ بعد از ظهر در خانه فرهنگ دیهیم واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از بزرگراه صدر، پلاک ۱۷۳۶ افتتاح خواهد شد.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس خواستار شفافیت هرچه سریع‌تر معاونت هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره طرح انحلال و ادغام انجمن‌ها و مؤسسات این معاونت شد. اواخر مرداد بود که تعدادی از رؤسای انجمن‌های هنرهای نمایشی سراسر کشور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار توقف طرح ادغام انجمن هنرهای نمایشی، موسیقی و تجسمی شدند. چراکه به گفته حسین مسافر آستانه (از اعضای هیئت مؤسس انجمن هنرهای نمایشی) طبق مفاد مندرج در اساسنامه انجمن، دولت توانایی انحلال انجمن هنرهای نمایشی را ندارد؛ چرا که انجمن یک نهاد خصوصی است. ذوالقدر ادامه داد: از سوی دیگر با وجود گذشت چند هفته از طرح این مساله، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جزئیاتی از این طرح ادغام نه به هنرمندان و نه رسانه‌ها اعلام نکرده‌اند که همین موضوع نگرانی‌ها و ابهام‌های جامعه هنری را افزایش داده است. او یادآور شد: آنچه مشخص است هنرمندان تئاتر از دخالت‌های وزارت ارشاد در امور اجرایی بسیار نگران‌انند و خواستار ورود نمایندگان مجلس به این مساله شده‌اند؛ چراکه با این طرح، اساس اختصاص بودجه هنری هم تغییر می‌کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
اواخر مرداد بود که تعدادی از روسای انجمن‌های هنرهای نمایشی سراسر کشور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار توقف طرح ادغام انجمن هنرهای نمایشی، موسیقی و تجسمی شدند. چراکه به گفته حسین مسافر آستانه (از اعضای هیئت مؤسس انجمن هنرهای نمایشی) طبق مفاد مندرج در اساسنامه انجمن، دولت توانایی انحلال انجمن هنرهای نمایشی را ندارد؛ چرا که انجمن یک نهاد خصوصی است. ذوالقدر ادامه داد: از سوی دیگر با وجود گذشت چند هفته از طرح این مساله، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جزئیاتی از این طرح ادغام نه به هنرمندان و نه رسانه‌ها اعلام نکرده‌اند که همین موضوع نگرانی‌ها و ابهام‌های جامعه هنری را افزایش داده است. ذوالقدر خاطرنشان کرد: توجه به این نکته هم ضروری است که بسیاری از هنرمندان از این طرح برداشت‌هایی گوناگون داشته و معتقدند شائبه سیاسی پشت سر آن وجود دارد که لازمه رفع ابهام در این زمینه، صحبت‌های صریح و شفاف‌سازی سریع معاونت هنری وزارت ارشاد است. او یادآور شد: آنچه مشخص است هنرمندان تئاتر از دخالت‌های وزارت ارشاد در امور اجرایی بسیار نگران‌انند و خواستار ورود نمایندگان مجلس به این مساله شده‌اند؛ چراکه با این طرح، اساس اختصاص بودجه هنری هم تغییر می‌کند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس خواستار شفافیت هرچه سریع‌تر معاونت هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره طرح انحلال و ادغام انجمن‌ها و موسسات این معاونت شد تا به ابهام‌ها و نگرانی‌های هنرمندان درباره شائبه‌های سیاسی این طرح و مسائل دیگر پیرامونش پاسخ داده شود. سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، خواستار شفافیت هرچه سریع‌تر معاونت هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره طرح انحلال و ادغام انجمن‌ها و موسسات هنری این معاونت شد تا به ابهام‌ها و نگرانی‌های هنرمندان درباره شائبه‌های سیاسی این طرح و مسائل دیگر پیرامونش پاسخ داده شود. اواخر مرداد بود که تعدادی از روسای انجمن‌های هنرهای نمایشی سراسر کشور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار توقف طرح ادغام انجمن هنرهای نمایشی، موسیقی و تجسمی شدند. چراکه به گفته حسین مسافر آستانه (از اعضای هیئت مؤسس انجمن هنرهای نمایشی) طبق مفاد مندرج در اساسنامه انجمن، دولت توانایی انحلال انجمن هنرهای نمایشی را ندارد؛ چرا که انجمن یک نهاد خصوصی است. ذوالقدر خاطرنشان کرد: توجه به این نکته هم ضروری است که بسیاری از هنرمندان از این طرح برداشت‌هایی گوناگون داشته و معتقدند شائبه سیاسی پشت سر آن وجود دارد که لازمه رفع ابهام در این زمینه، صحبت‌های صریح و شفاف‌سازی سریع معاونت هنری وزارت ارشاد است.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
آقای وزیر مجبور به پاسخ‌گویی شد. آقای وزیر هم هیچ خبر خوبی در این باره برای اهالی موسیقی نداشت و به همین دلیل هم مجبور به سکوت بود. پرسش دیگری که آقای وزیر ارشاد در مواجه به آن جز سکوت راهی نداشت؛ به جشنواره کهن آواهای تنبور مربوط بود. جالب اینکه آقای وزیر در جریان این اتفاق نبود. گویا آقای وزیر نمی‌داند که معاون هنریش فقط با چند رسانه خاص و آن هم تحت شرایطی خاص مصاحبه می‌کند.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
در این بین کمبود مرکز و مکانی دائمی برای نمایش‌های ایرانی همواره معضلی اساسی بوده که هیچگاه اقدامی از سوی مدیران و مسئولان تصمیم گیرنده برای رفع این معضل صورت نگرفته است. از طرف دیگر کم توجهی بدنه آکادمیک و دانشگاهی به نمایش‌های ایرانی راه را برای آموزش درست نیروهای جوان و علاقه‌مند به نمایش‌های ایرانی هموار نکرده و حتی در بین دروس دانشگاهی تئاتر، کمترین جایگاه به نمایش‌های ایرانی اختصاص داده شده است. نمایش ایرانی قربانی مدیرانی که دغدغه ندارنداین هنرشناس پیشکسوت در گفتگویی درباره چرایی کم‌توجهی به نمایش ایرانی در بدنه آکادمیک و دانشگاهی، اظهار کرد: فقط و فقط دغدغه نداشتن کسانی که باید مدیریت این کار را به عهده بگیرند عامل اصلی این ماجرا است. =تجربه دیگر کشورها در حفظ «نمایش‌های سنتی» وی درباره وضعیت نمایش‌های سنتی در برخی کشورهای آسیایی به ذکر نکاتی پرداخت و توضیح داد: چین مراکز مهمی برای تبلیغ اپرای چین و نمایش‌های سنتی دیگرش دارد. چرا نمایش سنتی ما همچنان بعد از چندین صد سال، موزه‌ای است؟ چرا تحقیقی در این زمینه نمی‌شود.
مهرمهر4 هفته قبل
در این بین کمبود مرکز و مکانی دائمی برای نمایش‌های ایرانی همواره معضلی اساسی بوده که هیچگاه اقدامی از سوی مدیران و مسئولان تصمیم گیرنده برای رفع این معضل صورت نگرفته است. از طرف دیگر کم توجهی بدنه آکادمیک و دانشگاهی به نمایش‌های ایرانی راه را برای آموزش درست نیروهای جوان و علاقه‌مند به نمایش‌های ایرانی هموار نکرده و حتی در بین دروس دانشگاهی تئاتر، کمترین جایگاه به نمایش‌های ایرانی اختصاص داده شده است. زاهدی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما دچار تنبلی تاریخی در تمامی زمینه‌ها از جمله حفظ نمایش‌ ایرانی هستیم، افزود: تصمیم گیرندگان حوزه فرهنگ با وجود اینکه می‌دانند این مسأله مهم است ولی از کنارش بی تفاوت می‌گذرند. =تجربه دیگر کشورها در حفظ «نمایش‌های سنتی» وی درباره وضعیت نمایش‌های سنتی در برخی کشورهای آسیایی به ذکر نکاتی پرداخت و توضیح داد: چین مراکز مهمی برای تبلیغ اپرای چین و نمایش‌های سنتی دیگرش دارد. چرا نمایش سنتی ما همچنان بعد از چندین صد سال، موزه‌ای است؟ چرا تحقیقی در این زمینه نمی‌شود.
سینماپرسسینماپرس1 ماه قبل
سینماپرس: «موسسه هنرمندان پیشکسوت» از جمله موسسه‌های مرتبط با معاونت هنری وزارت ارشاد است که بر اساس موارد مندرج در قانون باید در زیر مجموعه فعالیت‌های بنیاد رودکی به کار خود ادامه دهد. به گزارش سینماپرس، پس از انتشار خبر تصویب طرح ادغام موسسات معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دو موسسه «بنیاد فرهنگی هنری رودکی» و یک موسسه دیگر که هنوز نام آن به صورت رسمی منتشر نشده حاشیه‌ها و اظهاراتی در برخی محافل شنیده می‌شود که در آنها از طرح برخی شبهات پیرامون فعالیت برخی موسسات تابعه معاونت هنری سخن به میان می‌آید. موسسه هنرمندان پیشکسوت طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و اساسنامه وابسته به بنیاد رودکی است چنانکه در مصوبه ماده واحده تاسیس موسسه هنرمندان پیشکسوت شورای عالی انقلاب فرهنگی این چنین آمده است: «شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه شماره ۵۹۶ مورخ ۵ دی ماه ۱۳۸۵ ماده واحده «تاسیس موسسه هنرمندان پیشکسوت» را به شرح ذیل تصویب کرد: «ماده واحده- به منظور پاسداشت شان و منزلت هنرمندان باسابقه کشور در حوزه‌های متعدد هنری و تکریم مقام آنان «موسسه هنرمندان پیشکسوت» وابسته به بنیاد فرهنگی و هنری رودکی تاسیس می‌شود. در ماده ۱اساسنامه موسسه هنرمندان پیشکسوت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز آمده است: «در راستای پاسداشت شان و منزلت هنرمندان باسابقه کشور در حوزه‌های متعدد هنری و تکریم مقام آنان «موسسه هنرمندان پیشکسوت» که از این به بعد در این اساسنامه به اختصار «موسسه» نامیده می‌شود به شرح ذیل تشکیل خواهد شد. موسسه دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و وابسته به بنیاد فرهنگی و هنری رودکی است و امور آن طبق این اساسنامه و مقررات مربوطه اداره خواهد شد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، پس از انتشار خبر تصویب طرح ادغام موسسات معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دو موسسه «بنیاد فرهنگی هنری رودکی» و یک موسسه دیگر که هنوز نام آن به صورت رسمی منتشر نشده حاشیه‌ها و اظهاراتی در برخی محافل شنیده می‌شود که در آنها از طرح برخی شبهات پیرامون فعالیت برخی موسسات تابعه معاونت هنری سخن به میان می‌آید. یکی از این موسساتی که طی روزهای اخیر شبهاتی درباره فعالیت آینده آن پس از اجرایی شدن طرح ادغام موسسات تابعه هنری مطرح شده، «موسسه هنرمندان پیشکسوت» است که در سال‌های اخیر فعالیت‌های مستمری را در عرصه‌های مختلف داشته ک به نظر می‌آید، طبق بررسی‌های کارشناسی شده در کارگروه ساماندهی موسسات معاونت هنری باید در ردیف موسسات ادغام شده قرار گیرد؛ فرآیندی که گویا پس از انتشار عمومی طرح ادغام با مخالفت‌هایی نیز از سوی برخی هنرمندان و افراد مواجه شده است. موسسه هنرمندان پیشکسوت طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و اساسنامه وابسته به بنیاد رودکی است چنانکه در مصوبه ماده واحده تاسیس موسسه هنرمندان پیشکسوت شورای عالی انقلاب فرهنگی این چنین آمده است: «شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه شماره ۵۹۶ مورخ ۵ دی ماه ۱۳۸۵ ماده واحده «تاسیس موسسه هنرمندان پیشکسوت» را به شرح ذیل تصویب کرد: «ماده واحده- به منظور پاسداشت شان و منزلت هنرمندان باسابقه کشور در حوزه‌های متعدد هنری و تکریم مقام آنان «موسسه هنرمندان پیشکسوت» وابسته به بنیاد فرهنگی و هنری رودکی تاسیس می‌شود. در ماده ۱اساسنامه موسسه هنرمندان پیشکسوت مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز آمده است: «در راستای پاسداشت شان و منزلت هنرمندان باسابقه کشور در حوزه‌های متعدد هنری و تکریم مقام آنان «موسسه هنرمندان پیشکسوت» که از این به بعد در این اساسنامه به اختصار «موسسه» نامیده می‌شود به شرح ذیل تشکیل خواهد شد. موسسه دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و وابسته به بنیاد فرهنگی و هنری رودکی است و امور آن طبق این اساسنامه و مقررات مربوطه اداره خواهد شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
مدیرکل هنرهای نمایشی درباره کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از اجراهای تئاتری، اعلام کرد: معاونت هنری وزارت ارشاد و ما پیگیر معافیت تئاتری‌ها در این زمینه هستیم. اعتمادآنلاین|شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره چرایی کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از درآمد تولیدات و اجراهای تئاتری، با توجه به معافیت مالیاتی هنرمندان و فعالیت‌های فرهنگی طبق قانون، به خبرنگار مهر گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده از قوانین لازم‌الاجرای مالیاتی است که سازمان‌های فرهنگی و هنری با بخشنامه‌های مالیاتی، ملزم به اجرای آن هستند. بر همین اساس در قراردادها و فعالیت‌های تئاتری کسورات قانونی کسر می‌شوند. مدیرکل هنرهای نمایشی تصریح کرد: قراردادهای حوزه سینما، چرخه مالی بالایی دارند ولی قراردادهای تئاتر از این چرخه مالی بالا برخوردار نیستند و کسر مالیات بر ارزش افزوده به گروه‌های تئاتری فشار می‌آورد. کرمی در پایان سخنان خود درباره انجام اقدامات لازم برای معافیت هنرمندان تئاتر از کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، تأکید کرد: با توجه به اینکه طبق قانون هنرمندان تئاتر از معافیت مالیاتی برخوردارند، معاونت هنری وزارت ارشاد مکاتباتی را بر اساس وعده رئیس جمهور انجام داده و ما پیگیر هستیم تا هنرمندان تئاتر از کسر مالیات ۹ درصدی ارزش بر افزوده معاف شوند.
مهرمهر1 ماه قبل
شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره چرایی کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از درآمد تولیدات و اجراهای تئاتری، با توجه به معافیت مالیاتی هنرمندان و فعالیت‌های فرهنگی طبق قانون، به خبرنگار مهر گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده از قوانین لازم‌الاجرای مالیاتی است که سازمان‌های فرهنگی و هنری با بخشنامه‌های مالیاتی، ملزم به اجرای آن هستند. بر همین اساس در قراردادها و فعالیت‌های تئاتری کسورات قانونی کسر می‌شوند. وی یادآور شد: در مراسم افطاری که به همراه نمایندگان صنوف مختلف در حضور رئیس جمهور برگزار شد درباره این موضوع که هنرمندان تئاتر از کسر مالیات بر ارزش افزوده معاف شوند، صحبت کردیم که ایشان گفتند اگر این قوانین و مواردی که مربوط به آن است در اختیارات دولت باشد، در حمایت از هنرمندان تئاتر اقدام لازم را انجام می‌دهند. مدیرکل هنرهای نمایشی تصریح کرد: قراردادهای حوزه سینما، چرخه مالی بالایی دارند ولی قراردادهای تئاتر از این چرخه مالی بالا برخوردار نیستند و کسر مالیات بر ارزش افزوده به گروه‌های تئاتری فشار می‌آورد. کرمی در پایان سخنان خود درباره انجام اقدامات لازم برای معافیت هنرمندان تئاتر از کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده، تأکید کرد: با توجه به اینکه طبق قانون هنرمندان تئاتر از معافیت مالیاتی برخوردارند، معاونت هنری وزارت ارشاد مکاتباتی را بر اساس وعده رئیس جمهور انجام داده و ما پیگیر هستیم تا هنرمندان تئاتر از کسر مالیات ۹ درصدی ارزش بر افزوده معاف شوند.
ایلناایلنا1 ماه قبل
در سال‌های گذشته بیشتر خوانندگان عرصه موسیقی پاپ با خیالی تقریبا راحت، اجراهایشان در سالن «میلاد» را برگزار می‌کردند و بابت صدای سالن نگرانی نداشتند. یکی دیگر از مخاطبان موسیقی نیز می‌گوید: «سال گذشته چندین کنسرت موسیقی پاپ را در سالن «میلاد» نمایشگاه بین‌المللی دیده‌ام. به طور کلی همه‌ این‌ اتفاقات زنگ خطری برای سالن «میلاد» نمایشگاه بین‌المللی خواهد بود. همین چند روز پیش بود که چنین اتفاقی رخ داد و یکی از خوانندگان به سیستمی صوتی سالن مرکز همایش‌های برج میلاد اعتراض کرده بود. آنها سیستم صوتی، سیستم ال ای دی و سیستم نور را ارزیابی می‌کنند و نظرشان را به صورت مکتوب اعلام کنند.
مهرمهر1 ماه قبل
گویا پیشنهاد حضور وی در مجموعه بنیاد رودکی به دفتر وزیر ارشاد هم رسیده و اکنون سید عباس صالحی باید این گزینه پیشنهادی را برای حضور در مجموعه بنیاد رودکی مورد بررسی و احتمالا تایید قرار دهد. ساختار سازمانی بنیاد فرهنگی هنری رودکی متشکل از هیات امنا، هیات مدیره، مدیرعامل و بازرس قانونی است. هیات مدیره بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز از سه عضو تشکیل می‌شود که با پیشنهاد رییس هیات امنا و تصویب هیات امنا برای مدت ۲ سال انتخاب می‌شوند. بر این اساس مدیرعامل بنیاد رودکی از بین اعضای هیات مدیره یا خارج از آن توسط هیات مدیره انتخاب و با حکم رییس هیات امنا به مدت ۲ سال منصوب می‌شود. هم اکنون ابوالقاسم ایرجی رییس هیات مدیره، سید محمد شاهنگیان نایب رییس هیات مدیره، محمود عزیزی و علی اکبر صفی پور اعضای هیات مدیره بنیاد فرهنگی هنری رودکی را تشکیل می‌دهند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین| فیلم‌های سینمایی «گلنار» و «خاله قورباغه» برای کودکان فارسی‌زبان در استرالیا به نمایش درمی‌آیند. قرار است عواید حاصل از فروش بلیت برای این دو فیلم، در اختیار «بنیاد خیریه یارا» قرار بگیرد تا صرف خرید لوازم التحریر برای دانش آموزان مناطق محروم در ایران شود. ‏‎دست‌اندرکاران این رویدار امیدوارند بخش سینمای کودک در دوره‌های آتی این جشنواره نیز برقرار باشد و آثار بیشتری از سینمای کودک و نوجوان ایران به بچه‌های ایرانی در استرالیا و خانواده‌هایشان عرضه شود. ‏‎طائرپور افزود: فیلم «گلنار» بخاطر وجوه خاطره‌ساز آن برای والدین جوان امروزی و فیلم «خاله قورباغه» بخاطر نکات آموزشی و جذابیت‌های موزیکالی آن در مرحله اول این تجربه مورد انتخاب قرار گرفتند. او گفت: ‏‎این وضعیت یک تصویر شفاف و بی نیاز از توضیح درباره وضعیت فیلم‌های ایرانی کودکان و سرنوشت فیلمسازان کودک را نشان می‌دهد که در آن تصمیم‌سازان فرهنگی و ذی‌ربط، با جدیت در حال تضعیف همان چیزی هستند که فرزندان خودشان در خانه یا مدرسه، محتاح و مشتاق آنند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
‎فیلم‌های سینمایی «گلنار» و «خاله قورباغه» برای کودکان فارسی‌زبان در استرالیا به نمایش درمی‌آیند. قرار است عواید حاصل از فروش بلیت برای این دو فیلم، در اختیار «بنیاد خیریه یارا» قرار بگیرد تا صرف خرید لوازم التحریر برای دانش آموزان مناطق محروم در ایران شود. ‏‎دست‌اندرکاران این رویدار امیدوارند بخش سینمای کودک در دوره‌های آتی این جشنواره نیز برقرار باشد و آثار بیشتری از سینمای کودک و نوجوان ایران به بچه‌های ایرانی در استرالیا و خانواده‌هایشان عرضه شود. ‏‎طائرپور افزود: فیلم «گلنار» بخاطر وجوه خاطره‌ساز آن برای والدین جوان امروزی و فیلم «خاله قورباغه» بخاطر نکات آموزشی و جذابیت‌های موزیکالی آن در مرحله اول این تجربه مورد انتخاب قرار گرفتند. او گفت: ‏‎این وضعیت یک تصویر شفاف و بی نیاز از توضیح درباره وضعیت فیلم‌های ایرانی کودکان و سرنوشت فیلمسازان کودک را نشان می‌دهد که در آن تصمیم‌سازان فرهنگی و ذی‌ربط، با جدیت در حال تضعیف همان چیزی هستند که فرزندان خودشان در خانه یا مدرسه، محتاح و مشتاق آنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رضا مهدوی که پژوهشگر، نوازنده سنتور، منتقد و برنامه‌ساز رادیو و تلویزیون است، در یادداشتی به کاهش مجوز کنسرت‌های موسیقی‌ در بهار امسال به نسبت سال گذشته واکنش نشان داد. طبق آمار ارائه شده توسط معاونت هنری وزارت ارشاد، در سه ماهه ابتدای امسال، ۱۲۳ عنوان اجرای صحنه‌ای از دفتر موسیقی مجوز گرفته‌اند که ۵۶ مورد پاپ، ۲۴ کنسرت موسیقی سنتی، ۲۶ عنوان موسیقی کلاسیک، ۱۰ عنوان موسیقی تلفیقی و هفت مورد موسیقی نواحی بوده است. رضا مهدوی درباره کم شدن تعداد مجوزهای موسیقی سنتی نسبت به موسیقی پاپ نوشته است: «موسیقی سنتی مجوز کم‌تری نمی‌گیرد، تقاضا برای این نوع موسیقی کمتر شده است. این موسیقی‌ها دیگر استقبالی در پی ندارد و به نوعی تکراری شده است. در صورتی که مردم تشنه این آثار هستند.» متن کامل این یادداشت را بخوانید۵۷۲۴۵
قدس آنلاینقدس آنلاین2 ماه قبل
او خطاب به هنرمندان تئاتر تاکید کرد: خودمان را در نهادهای قراردادی محدود نکنیم اینکه حمایتها در قالب انجمن به ما میرسد یا خانه تئاتر یا صنف! هنر تئاتر همواره هنر مهمی بوده و روی پای خودش ایستاده است. جشنواره تئاتر فجر با ۳۸ دوره برگزاری، یکی از بیست جشنواره معتبر جهانی در هنرهای نمایشی است. در این راستا پروژه شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر را در حال اجرا داریم که بستر مناسبی برای توسعه هنرهای نمایشی در شهرهای مختلف ایجاد خواهد کرد. او در پایان یادآور شد: هنر تئاتر ایران مانند تیر آرش است که میتواند مرزهای فرهنگی و هنری ما را وسعت ببخشد.
مهرمهر2 ماه قبل
* رئیس کمیته ملی المپیک اینگونه عنوان کرده که ستاد فرهنگی المپیک توکیو در ۲۰ محور فعالیت دارد. * در واقع از این حیث ستاد فرهنگی المپیک کاملا نقطه مقابل فدراسیون فوتبال و کمیته فرهنگی این فدراسیون است؟ - بله، احتمالا با این چارچوب برنامه‌های خود را دنبال می‌کنیم. * تأمین منابع مالی لازم برای اجرای برنامه‌های پیش بینی شده فرهنگی با وزارت ارشاد است یا کمیته ملی المپیک؟ - بخش قابل توجهی از تأمین منابع باید از طریق کمیته ملی المپیک انجام شود. * ستاد فرهنگی المپیک فعالیت‌های خود را آغاز کرده اما هنوز خروجی نداشته است. * این اولین بار است که کمیته ملی المپیک اینگونه از همکاری دیگر نهادها برای فعالیت‌های فرهنگی استفاده می‌کند.
سینماپرسسینماپرس2 ماه قبل
سینماپرس: آیین اختتامیه جشنواره آواها و نواهای رضوی در تالار وحدت و با حضور جمعی از هنرمندان برگزار شد. به گزارش سینماپرس، آیین اختتامیه جشنواره آواها و نواهای رضوی ساعت پنج عصر شنبه ۱۵ تیر ماه در تالار وحدت با تلاوت قرآن و بعد صلوات خاصه امام رضا (ع) آغاز شد. احد جاودان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در ابتدا روی صحنه آمد و از عوامل اجرایی جشنواره تشکر کرد. وقتی می‌گفتم چرا من را برای شفا نزد امام رضا نمی‌بری پدرم گفت: انقدر از امام رضا حال خوب گرفتم که نباید حال بد تو را نزد این امام رئوف ببرم. خوشحالم که امام رضا (ع) منت سرم گذاشته که بین شما هستم.» اجرا گروه ترکیه‌ای بخش دیگری از برنامه بود.
مهرمهر2 ماه قبل
مردانه ادامه داد: علاقه‌مندان موسیقی می‌دانند که جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی از سال ۹۵ با اهداف بزرگی کار خود را آغاز کرد و در دوره برگزاری خود نشان داد که می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و به سهم خود تاثیرات موثری را بر جریان حفظ و اشاعه موسیقی ایرانی بگذارد. این تهیه‌کننده و ناشر گفت: من واقعا نمی‌دانم این چه مکانیزمی است که با تغییر مدیران دولتی باید شاهد تعطیلی یا گشایش یک جشنواره باشیم که می‌تواند تاثیرات خوبی در جریان معرفی موسیقی کلاسیک ایرانی به مخاطب داشته باشد. مردانه تصریح کرد: قطعا در برگزاری یک رویداد موسیقایی انتقاداتی وجود دارد که مدیران برگزاری یک رویداد باید با تکیه براین نقدهای دلسوزانه فضای کار را به جلو هدایت کنند. اولین جشنواره «موسیقی کلاسیک ایرانی» از نوزدهم تا بیست و چهارم آذرماه سال ۹۵ در تالار رودکی و فرهنگسرای بهمن تهران برگزار شد. دومین دوره نیز با حمایت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همراهی خانۀ موسیقی ایران، انجمن موسیقی ایران، مؤسسه فرهنگی هنری «سازآواز» و بنیاد رودکی از ۱۷ تا ۲۴ آذر سال ۹۶ در تالار رودکی برگزار شد.
فارسفارس2 ماه قبل
دبیر نهمین جشنواره مد و لباس فجر اعلام کرد: با توجه به گسترگی ارزش هنری شمال شرقی کشور و هنر بومی ایرانی در استان‌های گلستان و خراسان شمالی، رویکرد کلی مفهوم این دوره از جشنواره، «فر گلستان» است. به گزارش گروه زنان و جوانان خبرگزاری فارس، روز گذشته، نخستین نشست هم اندیشی و سیاست گذاری نهمین جشنواره مد و لباس، با حضور حمید قبادی دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه پوشاک، صدیقه پاک بین دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، نماینده‌های انجمن‌ها و اتحادیه‌های تخصصی نساجی، طراحی، پوشاک و زیور آلات و جمعی از اساتید دانشگاهی در معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار شد. در این نشست همچنین دبیران بخش‌های مختلف جشنواره نیز حضور داشتند. وی درباره بحث جریان‌سازی نیز گفت؛ با همکاری اتحادیه پوشاک، کارگروه تامین موار اولیه و وزارت صمت، ۱۷۰ طرح از آثار ارائه شده در بخش نمایش، به تولید انبوه رسیده و توانستیم به شکل کاربردی از این آثار استفاده کنیم. در ادامه این نشست، شیرازی، رییس اتحادیه پوشاک با تاکید بر رویکرد حمایتی اتحادیه پوشاک از طرح‌های ارائه شده در جشنواره فجر، افزود: این جشنواره توانسته زمینه بهره‌مندی تولیدکنندگان پوشاک را از نیاز جامعه برطرف سازد و در همه مراحل دوشادوش کارگروه ساماندهی خواهیم بود.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین نشست هم اندیشی و سیاست گذاری نهمین جشنواره مد و لباس، با حضور حمید قبادی دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه پوشاک، صدیقه پاک بین دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، نماینده‌های انجمن‌ها و اتحادیه‌های تخصصی نساجی، طراحی، پوشاک و زیور آلات و جمعی از اساتید دانشگاهی در معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار شد. در این نشست همچنین دبیران بخش‌های مختلف جشنواره نیز حضور داشتند. مینو پدرام نایب رییس انجمن طراحان لباس و پارچه نیز در این نشست گفت: بعد از اتفاق‌های خوب این چند دوره اخیر زمان جریان سازی کلی در سطح جامعه توسط جشنواره بیش از گذشته نیاز می‌شود. در این نشست همچنین خانم‌ها نغمه کیومرثی، مینا کنی، مجیدی، خرمدره و آقایان صادقی، توکلی و حیدری نیز در سخنانی مشکلات دوره قبل را بررسی کردند. در ادامه این نشست، شیرازی، رییس اتحادیه پوشاک با تاکید بر رویکرد حمایتی اتحادیه پوشاک از طرح‌های ارایه شده در جشنواره فجر، افزود: این جشنواره توانسته زمینه بهره مندی تولیدکنندگان پوشاک را از نیاز جامعه برطرف سازد و در همه مراحل دوشادوش کارگروه ساماندهی خواهیم بود.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا نخستین نشست هم‌اندیشی و سیاست‌گذاری نهمین جشنواره مد و لباس فجر، با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه پوشاک، صدیقه پاک بین دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، نمایندگان انجمن‌ها و اتحادیه‌های تخصصی نساجی، طراحی، پوشاک و زیور آلات و جمعی از اساتید دانشگاه در معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار شد. وی درباره بحث جریان سازی نیز گفت: با همکاری اتحادیه پوشاک، کارگروه تامین مواد اولیه و وزارت صمت، ۱۷۰ طرح از آثار ارائه شده در بخش نمایش، به تولید انبوه رسیده و توانستیم به شکل کاربردی از این آثار استفاده کنیم. در این نشست همچنین خانم‌ها نغمه کیومرثی، مینا کنی، مجیدی، خرمدره و آقایان صادقی، توکلی و حیدری نیز در سخنانی مشکلات دوره قبل را بررسی کردند. در ادامه این نشست، شیرازی، رییس اتحادیه پوشاک با تاکید بر رویکرد حمایتی اتحادیه پوشاک از طرح‌های ارایه شده در جشنواره فجر، افزود: این جشنواره توانسته زمینه بهره مندی تولیدکنندگان پوشاک را از نیاز جامعه برطرف سازد و در همه مراحل دوشادوش کارگروه ساماندهی خواهیم بود. در ادامه حاضران پس با موافقت با این نگاه مفهومی، نظرات خود را ارائه کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
ونسا بنیلی موسل (Vanessa Benelli Mosell) متولد ۱۹۷۸ در پراتوی ایتالیا، نوازنده پیانوست. دعوتی که مشرق پیش از این بدان اشاره کرد که به صورت هدفمند، برای اجرای کنسرت برندهای برجسته مدلینگ که در حوزه موسیقی فعالیت می‌کنند را در قالب موزیسن و اجرای برنامه به ایران دعوت می‌کنند و جالب اینجاست که بنیلی با شرکت و نمایندگی خاص «پیانو» در کشور قرار داد امضا کرده و به قصد تبلیغ یک برند پیانو و لباس به ایران می‌آید. به این ترتیب باید سال ۱۳۹۸ را سال دعوت از هنرمندان زن موسیقی با تخصص مدلینگ و ارتباطات هنری ویژه توصیف کنیم. بنیلی موسل در ویدئویی می‌گوید: در نخستین نگاه عاشق «اسرائیل» شدم، احساس امنیت شدیدی داشتم برخلاف آنچه در تلویزیون می‌بینیم، در تل آویو فکر می‌کردم در وطنم هستم ….، جایی که اگر می‌توانستم تصمیم می‌گرفتم در آنجا زندگی کنم. از سوی دیگر عناصری که به دنبال منفعت اندوزی از مسیرهای سراسر تهدید هنر موسیقی هستند، به موازات این پیانو نواز ایتالیایی و شیفته رژیم صهیونیستی، در پی دعوت و اخذ مجوز برای حضور مجدد ریچارد کلایدرمن در ایران هستند.
سینماپرسسینماپرس3 ماه قبل
افشای بابک رادمنش با چه اهدافی صورت پذیرفت؟ با آگاهی به کارنامه حاشیه‌برانگیز بابک رادمنش، پنهان نگاه داشته شدن هویت «سامی یوسف» مشخص می‌شود. موسیقی سامی یوسف از جنس موسیقی خنثی است، اسلام موجود در موسیقی سامی یوسف اسلامی بدون دعوت به دفاع و مبارزه است. انگلیسی‌ها و وهابیون چگونه سامی یوسف را حمایت می‌کنند؟ محتوای اسامی آثار سامی یوسف به اسلام ترکیه (آندولسی) شباهت دارد. سامی یوسف خواننده‌ای است با صدای دلچسب و در سایه حمایت‌های مالی ویژه در انگلستان از شهرت فراوانی برخوردار است. و البته هر چقدر زمان کنسرت سامی یوسف در ایران به تاخیر بیفتد از او برگ‌های تازه رسانه‌ای منتشر خواهد شد.

«سامی یوسف» کیست و چه سابقه‌ای دارد؟ / آیا خواننده‌ مورد حمایت وهابی‌ها پس از اسرائیل به ایران می‌آید؟! +تصاویر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
اما پس از شناخته شدن سامی یوسف مهمترین چالش هوادارانش، با توجه به ساختار عربی نامش، هویت و ملیت او بود. افشای بابک رادمنش با چه اهدافی صورت پذیرفت؟ با آگاهی به کارنامه حاشیه‌برانگیز بابک رادمنش، پنهان نگاه داشته شدن هویت «سامی یوسف» مشخص می‌شود. سامی یوسف در اسرائیل در کنار شهردار ناصریهدر حالیکه نیمه دهه نود همه‌چیز برای حضور یوسف در ایران فراهم بود او از اورشلیم سردآورد. انگلیسی‌ها و وهابیون چگونه سامی یوسف را حمایت می‌کنند؟ محتوای اسامی آثار سامی یوسف به اسلام ترکیه (آندولسی) شباهت دارد. سامی یوسف خواننده‌ای است با صدای دلچسب و در سایه حمایت‌های مالی ویژه در انگلستان از شهرت فراوانی برخوردار است. و البته هر چقدر زمان کنسرت سامی یوسف در ایران به تاخیر بیفتد از او برگ‌های تازه رسانه‌ای منتشر خواهد شد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
چرا گزارش مالی سفر ارکستر به روسیه منتشر نشدهمین چند روز پیش بود که معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گزارش مالی چندین جشنواره هنری در سال ۱۳۹۷ را منتشر کرد. اما چرا بنیاد رودکی تا کنون گزارش مالی سفر ارکسترها به روسیه را منتشر نکرده است. اما در این میان معاونت هنری وزارت ارشاد و البته بنیاد رودکی پس از گذشته یک سال از انجام سفر ارکستر به روسیه، هنوز گزارش مالی این سفر را منتشر نکرده‌اند. براساس اعلام مسئولان بنیاد رودکی و البته مسئولان فدراسیون فوتبال، برای سفر ارکسترها به روسیه بیش از ۳ میلیارد تومان هزینه شده است. هدف اصلی از سفر ارکستر به روسیه چه بودآذر ۱۳۹۶ بود که ماجرای سفر ارکستر به روسیه آغاز شد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
در بخش تئاتر ایران، داوری در سال ۹۶ در یک فیلد بررسی شده است، ۲۰ میلیون تومان برای ۳ نفر. در بخش نمایشنامه‌نویسی سال ۹۶، ۶ داور جشنواره مبلغ ۱۵ میلیون تومان دریافت کرده بودند. ت: شورای نظارت و ارزشیابیشاید یکی از بخش‌های کمتر دیده شده در جشنواره فجر شورای نظارت و ارزشیابی باشد. به عبارتی برای ۶۰ اثر جشنواره مبلغ ۴۱۲ میلیون تومان هزینه کرده بود. چ: به‌علاوه فجردر سال ۹۶ برای بخش به‌علاوه فجر مبلغ ۱۱۹ میلیون تومان برای ۱۰ موسسه یا سالن پرداخت شده است.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
دو هزار هنرمند عرصه موسیقی نامه‌ای اعتراضی با لحنی بسیار تند نوشتند و در آن وزیر ارشاد را مورد عتاب قرار دادند. گویی معاون هنری وزیر در جریان نیست که سالن‌های برگزاری کنسرت در تهران معمولا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از کنسرت‌ها می‌گیرند. صحبت‌های معاون وزیر نشان می‌دهد که از این پس باید منتظر تصویب قانون‌های اتفاقی در مجلس باشیم. معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد این عوارض ۱۰ درصد که فقط به کنسرت‌های ۹ کلانشهر تعلق می‌گیرد مقرر است به مراکز فرهنگی هنری شهرستان‌های غیر از مرکز استان برسد. این بودجه الزاما قرار است به‌عنوان تکمیل پروژه‌های فرهنگی هنری شهرهای کوچک کشور استفاده شود.
سینماپرسسینماپرس3 ماه قبل
سینماپرس: معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه تلویزیونی «سلام صبح بخیر» شبکه سه سیما توضیحاتی را پیرامون قانون جدید اخذ عوارض از کنسرت‌ها ارائه داد. اما معاونت هنری وزارت ارشاد به دلیل همان ماجرای سنواتی بودن در جریان نبود و دوستان هم فکر می‌کردند سال‌ها از این پیشنهاد گذشته و حتما همه در جریان هستند. معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد این عوارض ۱۰ درصد که فقط به کنسرت‌های ۹ کلانشهر تعلق می‌گیرد مقرر است به مراکز فرهنگی هنری شهرستان‌های غیر از مرکز استان برسد. یعنی این بودجه برای استفاده‌های عمومی وزارت ارشاد به صلاحدید مدیران قرار نمی‌گیرد. این بودجه الزاما قرار است به‌عنوان تکمیل پروژه‌های فرهنگی هنری شهرهای کوچک کشور استفاده شود.

به انتهای لیست رسیدید