ملخ صحرایی

ملخ صحرایی

فارسفارس2 روز قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس به نقل از اسکای نیوز، حمله اخیر گله‌های ملخ به شرق آفریقا طی ۲۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده که تهدید جدی برای امنیت غذایی منطقه به حساب می‌آید، به طوری که گله‌ای از این ملخ‌ها می‌تواند غذای ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را در روز بخورند. یک گله از این ملخ‌ها در ابعاد ۶۰ در ۴۰ کیلومتر در شمال‌شرق این کشور وجود دارد. یک گله از این نوع ملخ‌ها می‌تواند غذای بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ نفر را در روز بخورد. ایگاد در عین حال هشدار داده که افزایش بسیاری از گله ملخ‌ها تا اواخر ژوئن وجود خواهد داشت، چرا که شرایط تخم‌ریزی در آن زمان آماده خواهد شد و این چرخه ادامه خواهد یافت. به گزارش فارس، حمله ملخ‌ها به کشور ما هم در آبان‌ماه وجود داشت که به گفته مسؤولان سازمان حفظ نباتات، دور دوم آن در بهمن‌ماه با قدرت بیشتری تکرار خواهد شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 روز قبل
سید محمدرضا میر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان در خصوص تاثیر بارندگی بر افزایش حجم ملخ‌های صحرایی اظهار کرد: بارندگی و رطوبت از عواملی هستند که تولید مثل و تخم ریزی ملخ‌های صحرایی را در ایران افزایش می‌دهند و باعث می‌شوند تا مبارزه با این آفت دشوار‌تر شود. میر تصریح کرد: در راستای مقابله با ملخ‌های صحرایی ستاد‌های مدیریت و مبارزه با این نوع ملخ، با همکاری استاندارها، مدیریت بحران، سپاه پاسداران و سازمان بسیج مستضعفان تشکیل شده است. سخنگوی سازمان حفظ نباتات ابراز کرد: با توجه به اینکه امسال نیز همانند سال گذشته با حجم قابل توجهی از ملخ صحرایی مواجه خواهیم شد، ادوات، ابزار‌ها و سموم کافی برای مبارزه با ملخ صحرایی از هم اکنون فراهم و به استان‌ها ارسال شده است. میر مطرح کرد: سازمان‌ها و نهاد‌های مربوطه، امکانات لازم را برای مبارزه با ملخ صحرایی از سه ماه گذشته فراهم کرده‌اند، همچنین باتوجه به تجربیاتی که از سال‌های گذشته داریم، هیچ جای نگرانی برای انجام امور مبارزه وجود ندارد. وی گفت: پیش بینی‌ها حاکی از آن است که امسال بین ۸۰۰ هزار تا یک میلیون هکتار مبارزه با ملخ صحرایی در استان‌های مختلف کشور داشته باشیم.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
سخنگوی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه تاکنون ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ صحرایی انجام شده است، گفت: فاز اصلی حمله ملخ‌ها به کشور از اواخر دی و اوایل بهمن ماه آغاز می‌شود. اعتمادآنلاین| محمدرضا میر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات، با اشاره به تصویب تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی درباره اینکه آیا این اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی کافی است؟، گفت: باید دید وضعیت مبارزه به چه صورت خواهد بود؟ ضمن اینکه پیش بینی می‌شود در فاز جدید نیاز به مبارزه در سطح ۸۰۰ هزار تا یک میلیون هکتار باشد. وی با بیان اینکه همه چیز در این زمینه بستگی به شرایط آب و هوایی، وزش باد و… دارد، افزود: همه این عوامل ممکن است سطح عملیات را کم یا زیاد کند. میر با اشاره به اینکه مبارزه‌ای که در حال حاضر انجام می‌شود مبارزه اصلی نیست، گفت: فاز اصلی مبارزه از اواخر دی و اوایل بهمن ماه آغاز می‌شود. این مقام مسئول دولتی با بیان اینکه در فاز اصلی حمله ملخ‌ها از شبه جزیره عربستان و دریای سرخ به سمت ایران حرکت می‌کنند، افزود: این برگشت در واقع حمله اصلی محسوب می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، محمدرضا میر با اشاره به تصویب تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی درباره اینکه آیا این اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی کافی است؟، گفت: باید دید وضعیت مبارزه به چه صورت خواهد بود؟ ضمن اینکه پیش بینی می‌شود در فاز جدید نیاز به مبارزه در سطح ۸۰۰ هزار تا یک میلیون هکتار باشد. وی با بیان اینکه همه چیز در این زمینه بستگی به شرایط آب و هوایی، وزش باد و… دارد، افزود: همه این عوامل ممکن است سطح عملیات را کم یا زیاد کند. میر با اشاره به اینکه مبارزه‌ای که در حال حاضر انجام می‌شود مبارزه اصلی نیست، گفت: فاز اصلی مبارزه از اواخر دی و اوایل بهمن ماه آغاز می‌شود. میر با بیان اینکه تاکنون حدود ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ صحرایی در این دوره انجام شده است، افزود: این دوره حدود ۳۵ تا ۴۰ روز است که آغاز شده و ملخ‌ها در راه برگشت به شبه جزیره عربستان و حاشیه دریای سرخ به صورت لکه‌ای در ایران ریزش می‌کنند. این مقام مسئول دولتی با بیان اینکه در فاز اصلی حمله ملخ‌ها از شبه جزیره عربستان و دریای سرخ به سمت ایران حرکت می‌کنند، افزود: این برگشت در واقع حمله اصلی محسوب می‌شود.
مهرمهر1 هفته قبل
محمدرضا میر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تصویب تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی درباره اینکه آیا این اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی کافی است؟، گفت: باید دید وضعیت مبارزه به چه صورت خواهد بود؟ ضمن اینکه پیش بینی می‌شود در فاز جدید نیاز به مبارزه در سطح ۸۰۰ هزار تا یک میلیون هکتار باشد. وی با بیان اینکه همه چیز در این زمینه بستگی به شرایط آب و هوایی، وزش باد و… دارد، افزود: همه این عوامل ممکن است سطح عملیات را کم یا زیاد کند. میر با اشاره به اینکه مبارزه‌ای که در حال حاضر انجام می‌شود مبارزه اصلی نیست، گفت: فاز اصلی مبارزه از اواخر دی و اوایل بهمن ماه آغاز می‌شود. میر با بیان اینکه تاکنون حدود ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ صحرایی در این دوره انجام شده است، افزود: این دوره حدود ۳۵ تا ۴۰ روز است که آغاز شده و ملخ‌ها در راه برگشت به شبه جزیره عربستان و حاشیه دریای سرخ به صورت لکه‌ای در ایران ریزش می‌کنند. این مقام مسئول دولتی با بیان اینکه در فاز اصلی حمله ملخ‌ها از شبه جزیره عربستان و دریای سرخ به سمت ایران حرکت می‌کنند، افزود: این برگشت در واقع حمله اصلی محسوب می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 هفته قبل
افکارنیوز، به گزارشمحمدرضا میر با اشاره به تصویب تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی درباره اینکه آیا این اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی کافی است؟، گفت: باید دید وضعیت مبارزه به چه صورت خواهد بود؟ ضمن اینکه پیش بینی می‌شود در فاز جدید نیاز به مبارزه در سطح ۸۰۰ هزار تا یک میلیون هکتار باشد. اخبار اجتماعی -وی با بیان اینکه همه چیز در این زمینه بستگی به شرایط آب و هوایی، وزش باد و… دارد، افزود: همه این عوامل ممکن است سطح عملیات را کم یا زیاد کند. میر با اشاره به اینکه مبارزه‌ای که در حال حاضر انجام می‌شود مبارزه اصلی نیست، گفت: فاز اصلی مبارزه از اواخر دی و اوایل بهمن ماه آغاز می‌شود. میر با بیان اینکه تاکنون حدود ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ صحرایی در این دوره انجام شده است، افزود: این دوره حدود ۳۵ تا ۴۰ روز است که آغاز شده و ملخ‌ها در راه برگشت به شبه جزیره عربستان و حاشیه دریای سرخ به صورت لکه‌ای در ایران ریزش می‌کنند. این مقام مسئول دولتی با بیان اینکه در فاز اصلی حمله ملخ‌ها از شبه جزیره عربستان و دریای سرخ به سمت ایران حرکت می‌کنند، افزود: این برگشت در واقع حمله اصلی محسوب می‌شود.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
سخنگوی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه تاکنون ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ صحرایی انجام شده است، گفت: فاز اصلی حمله ملخ‌ها به کشور از اواخر دی و اوایل بهمن ماه آغاز می‌شود. خبرگزاری مهر: سخنگوی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه تاکنون ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار مبارزه با ملخ صحرایی انجام شده است، گفت: فاز اصلی حمله ملخ‌ها به کشور از اواخر دی و اوایل بهمن ماه آغاز می‌شود. محمدرضا میر با اشاره به تصویب تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی درباره اینکه آیا این اعتبار برای مبارزه با ملخ صحرایی کافی است؟، گفت: باید دید وضعیت مبارزه به چه صورت خواهد بود؟ ضمن اینکه پیش بینی می‌شود در فاز جدید نیاز به مبارزه در سطح ۸۰۰ هزار تا یک میلیون هکتار باشد. میر با اشاره به اینکه مبارزه‌ای که در حال حاضر انجام می‌شود مبارزه اصلی نیست، گفت: فاز اصلی مبارزه از اواخر دی و اوایل بهمن ماه آغاز می‌شود. این مقام مسئول دولتی با بیان اینکه در فاز اصلی حمله ملخ‌ها از شبه جزیره عربستان و دریای سرخ به سمت ایران حرکت می‌کنند، افزود: این برگشت در واقع حمله اصلی محسوب می‌شود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/لرستان معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود سال آینده ۱۴ استان درگیر آفت ملخ صحرایی شوند، گفت: لرستان با تهیه تجهیزات آماده مقابله باشد. محمود چالاکی امروز در شورای پدافند غیرعامل لرستان با اشاره به اینکه آفت ملخ صحرایی جزو هفتمین بلاهای آسمانی ذکر شده و سابقه آن به ۴ تا ۵ هزار سال پیش برمی‌گردد، اظهار کرد: آخرین سابقه بروز این آفت در ایران به سال ۴۲ برمی‌گردد که در سطح دو میلیون هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی را داشتیم. وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۹ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در کل دنیا درگیر آفت ملخ صحرایی هستند، تصریح کرد: سال گذشته در ایران در سطح ۷۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی مبارزه با ملخ صحرایی را داشتیم و ۶ استان درگیر این مشکل شد. معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور با تأکید بر اینکه از سال گذشته وارد بحران آفت ملخ شدیم و این آفت حداقل بین سه تا ۵ سال گستره فعالیت دارد، افزود: در خردادماه میزان گستردگی آفت ملخ صحرایی در کشور به ۱۰ استان رسید و استان‌های ایلام و خوزستان نیز آلوده شدند. وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده سه استان دیگر مثل لرستان، فارس و کرمان نیز درگیر آفت ملخ شوند، اضافه کرد: سال گذشته برای مبارزه با آفت ملخ ۵۰ میلیارد تومان هزینه شد و امسال نیز ۸۴ میلیارد پیش‌بینی کرده‌ایم.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، اسحاق جهانگیری روز یکشنبه مصوبه تخصیص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به سازمان حفظ نباتات کشور به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور را برای اجرا به وزارتخانه‌های کشور، امور اقتصادی و دارایی، جهادکشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد. هیات وزیران در جلسه پانزده دی ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت کشور و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی با اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به صورت هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای (به نسبت مساوی)، به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور به سازمان حفظ نباتات کشور موافقت کرد. برهمین اساس، سازمان حفظ نباتات کشور موظف است گزارش عملکرد این تصویب نامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال کند.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمود چالاکی امروز یکشنبه در شورای پدافند غیرعامل لرستان با اشاره به اینکه آفت ملخ صحرایی جزو هفتمین بلاهای آسمانی ذکر شده و سابقه آن به ۴ تا ۵ هزار سال پیش برمی گردد، اظهار داشت: آخرین سابقه بروز این آفت در ایران به سال ۴۲ برمی گردد که در سطح دو میلیون هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی را داشتیم. وی با بیان اینکه در حال حاضر ۲۹ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی در کل دنیا درگیر آفت ملخ صحرایی هستند، تصریح کرد: سال گذشته در ایران در سطح ۷۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی مبارزه با ملخ صحرایی را داشتیم و ۶ استان درگیر این مشکل شد. معاون مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه از سال گذشته وارد بحران آفت ملخ شدیم و این آفت حداقل بین سه تا ۵ سال گستره فعالیت دارد، افزود: در خرداد ماه میزان گستردگی آفت ملخ صحرایی در کشور به ۱۰ استان رسید و استان‌های ایلام و خوزستان نیز آلوده شدند. وی با بیان اینکه پیش بینی می‌کنیم سال آینده سه استان دیگر مثل لرستان، فارس و کرمان نیز درگیر آفت ملخ شوند، تصریح کرد: سال گذشته برای مبارزه با آفت ملخ ۵۰ میلیارد تومان هزینه شد و امسال نیز ۸۴ میلیارد پیش بینی کرده‌ایم. چالاکی با اشاره به اینکه از بهمن ماه آلودگی‌ها از جنوب کشور آغاز می‌شود و در حال حاضر در مرکز عربستان آلودگی ایجاد شده است، ادامه داد: پیش بینی ما این است که یک و نیم میلیون هکتار از اراضی کشور درگیر آفت ملخ خواهند شد و تعداد استان‌های درگیر با مسئله نیز از ۱۰ استان به ۱۴ استان افزایش می‌یابد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، چنگیز ابراهیمی امروز یکشنبه در شورای پدافند غیرعامل لرستان با اشاره به اینکه ۳۴۰ تا ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی لرستان تحت پوشش غلات هستند، اظهار داشت: همچنین ۴۰ هزار هکتار از اراضی استان نیز باغات مختلف را شامل می‌شوند. وی با بیان اینکه تغییر شرایط اقلیمی تغییرات پیچیده‌ای در سیکل زندگی آفات نباتی ایجاد کرده است، تصریح کرد: تغییر در شرایط اقلیمی تغییراتی در سیکل زندگی آفت سن گندم ایجاد کرده که نیاز به رصد و مراقبت را بیشتر کرده است. معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان یادآور شد: در سال زراعی گذشته در خصوص آفت سن گندم کمترین سن زدگی را داشتیم و آمار این بخش در سال زراعی ۹۸-۹۷ به ۰٫۰۶ درصد رسیده است. ابراهیمی با بیان اینکه دو آفت مهم تهدید کننده زندگی محصولات زراعی استان است، تصریح کرد: یکی ملخ صحرایی است که نیاز به اعتبارات و مراقبت ویژه دارد و دیگری مگس مدیترانه‌ای است که باغات جنوب استان را مورد تهدید جدی قرار می‌دهد و یکی از آفات بسیار خطرناک است.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
تصویبنامه هیات وزیران در خصوص اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور ابلاغ شد. تصویب‌نامه مصوب جلسه مورخ ۹۸/۱۰/۱۵ هیأت وزیران در خصوص «اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور» توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
«سید محمدرضا میر» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره ریزش‌ ملخ صحرایی در ایران از اواخر آبان ماه جاری در مسیر بازگشت مجدد ملخ صحرایی از کشورهای هند و پاکستان به شبه جزیره عربستان، افزود: از این میزان سطح مبارزه، نزدیک پنج هزار هکتار مربوط به استان هرمزگان و بخش اندکی مربوط به استان سیستان و بلوچستان است. وی تصریح کرد: هنوز شاهد هجوم جدیدی از ریزش ملخ صحرایی از شبه جزیره عربستان به سمت ایران نیستیم. سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: اکنون سازمان مذکور با تامین اعتبارات ملی و استانی و فراهم سازی ماشین آلات و تجهیزات لازم آمادگی مبارزه با ریزش مجدد ملخ صحرایی از سوی شبه جزیره عربستان به سمت ایران را دارد. میر اظهار داشت: مسیر عبوری ملخ‌های صحرایی از خاک ایران موجب شده که بخش عمده ریزش‌ها در استان هرمزگان اتفاق بیفتد که البته شرایط برای ادامه مبارزه با ملخ صحرایی فراهم است. به گزارش ایرنا، سال گذشته مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان جنوبی کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شده بود.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، تصویب‌نامه مصوب جلسه مورخ ۹۸/۱۰/۱۵ هیأت وزیران در خصوص «اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور» توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
وی بیان کرد: اکنون ۶۰کشور در سطح ۲۹میلیون هکتار درگیر مساله ملخ‌های صحرایی می‌باشند و بیشتر کشورها با هزینه هنگفت در پی مقابله با این بحران هستند. چالاکی با اشاره به اینکه ملخ‌های صحرایی در جنوب شرق کشور مستقر هستند اضافه کرد: سال گذشته مبارزه با ملخ در سطح ۷۵۰هزار هکتار در کشور انجام شد که بیشترین سهم مبارزه با دنیا در ایران صورت گرفته است. رییس مدیریت کنترل و مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ و نباتات کشور اظهار داشت: متاسفانه از سال گذشته کشور وارد بحران ملخ شد و گستره ملخ بین سه تا پنج سال در هر منطقه طول می‌کشدکه ۶ استان درگیر و در خردادماه به ۱۰ استان افزایش یافت. چالاکی گفت: استان‌های ایلام و خوزستان بیشترین مبارزه با ملخ را داشتند اما اکنون اولین هجوم ملخ از آبانماه امسال شروع شده که در این راستا باید آمادگی داشته باشیم چراکه ملخ صحرایی اجازه مبارزه نمیدهد. وی با بیان اینکه سال گذشته برای مبارزه با ملخ ۵۰میلیارد تومان هزینه شد افزود: براساس پیش بینی‌ها انتظار می‌رود امسال ۸۴میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با این آفت نیاز است چراکه تا سه سال دیگر درگیر آن خواهیم بود.
ایسناایسنا1 هفته قبل
اسحاق جهانگیری مصوبه تخصیص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به سازمان حفظ نباتات کشور به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور را برای اجرا به وزارتخانه‌های کشور، امور اقتصادی و دارایی، جهادکشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد. به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، هیئت وزیران در جلسه ۱۵ دی ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت کشور و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی با اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال به صورت هزینه‌ای و تملک دارایی سرمایه‌ای (به نسبت مساوی)، به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور به سازمان حفظ نباتات کشور موافقت کرد. بر همین اساس، سازمان حفظ نباتات کشور موظف است گزارش عملکرد این تصویب نامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید. انتهای پیام
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم هیئت وزیران در جلسه اخیر خود به ریاست حجت الاسلام و المسلمین روحانی رئیس جمهوری با تخصیص مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به سازمان حفظ نباتات کشور به منظور مبارزه کامل با آفت ملخ صحرایی در استان‌های جنوب و جنوب شرقی کشور موافقت کرد. مطابق این تصمیم، سازمان مورد اشاره ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال می‌نماید. انتهای پیام/
اقتصادنیوزاقتصادنیوز2 هفته قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازاز پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بسته حمایت معیشتی، هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حسن روحانی رییس‌جمهوری، به منظور تعیین نحوه بازتوزیع منابع حاصله از افزایش قیمت بنزین بین خانوارهای مشمول، آیین‌نامه نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت بسته حمایت معیشتی و سایر یارانه‌های دولت را تصویب کرد. ۱۰۰ درصد وجوه حاصل از افزایش قیمت بنزین موضوع شورای عالی هماهنگی اقتصادی (سران قوای سه‌گانه) است که مطابق با ضوابط این آیین‌نامه به خانوارهای هدف پرداخت می‌شود. مطابق این آیین‌نامه، بسته حمایت معیشتی به خانوارهای یک نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه به ترتیب ۴۰ و ۴۸۰ میلیون ریال، دونفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۵۰ و ۶۰۰ میلیون ریال، سه نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۶۰ و ۷۲۰ میلیون ریال، چهارنفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۷۰ و ۸۴۰ میلیون ریال و پنج نفر و بیشتر با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۸۰ و ۹۶۰ میلیون ریال تعلق نمی‌گیرد. هم‌چنین، خانوارهایی که دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور «همزمان» یا دارای دو واحد ملکی هستند، خانوارهای دارای ملک به ارزش ۱۲ میلیارد ریال در تهران و کلان‌شهرها و ۹ میلیارد ریال در سایر شهرستان‌ها، دارای خودروی سواری به ارزش بیش از سه میلیارد ریال یا خودروی عمومی با ارزش بیش از چهار میلیارد ریال، خانوارهای دارای بیش از سه سفر خارجی غیرزیارتی، کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه‌پرداز و گیرندگان تسهیلات بانکی جمعا به مبلغ بیش از سه میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند، مشمول بسته معیشتی نمی‌شوند. گفتنی است، نحوه احراز میزان درآمد و تعیین خانوارهای هدف براساس دستورالعملی است که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ می‌شود.
ایبناایبنا2 هفته قبل
به گزارش ایبنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بسته حمایت معیشتی، هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری، به منظور تعیین نحوه بازتوزیع منابع حاصله از افزایش قیمت بنزین بین خانوارهای مشمول، آیین‌نامه نحوه شناسایی خانوارهای مشمول دریافت بسته حمایت معیشتی و سایر یارانه‌های دولت را تصویب کرد. ۱۰۰ درصد وجوه حاصل از افزایش قیمت بنزین موضوع شورای عالی هماهنگی اقتصادی (سران قوای سه‌گانه) است که مطابق با ضوابط این آیین‌نامه به خانوارهای هدف پرداخت می‌شود. مطابق این آیین‌نامه، بسته حمایت معیشتی به خانوارهای یک نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه به ترتیب ۴۰ و ۴۸۰ میلیون ریال، دونفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۵۰ و ۶۰۰ میلیون ریال، سه نفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۶۰ و ۷۲۰ میلیون ریال، چهارنفره با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۷۰ و ۸۴۰ میلیون ریال و پنج نفر و بیشتر با حداقل درآمد ماهانه و سالانه ۸۰ و ۹۶۰ میلیون ریال تعلق نمی‌گیرد. هم‌چنین، خانوارهایی که دارای واحد مسکونی، شغل و خودرو به طور «همزمان» یا دارای دو واحد ملکی هستند، خانوارهای دارای ملک به ارزش ۱۲ میلیارد ریال در تهران و کلان‌شهرها و ۹ میلیارد ریال در سایر شهرستان‌ها، دارای خودروی سواری به ارزش بیش از سه میلیارد ریال یا خودروی عمومی با ارزش بیش از چهار میلیارد ریال، خانوارهای دارای بیش از سه سفر خارجی غیرزیارتی، کارفرمایان دارای بیش از سه بیمه‌پرداز و گیرندگان تسهیلات بانکی جمعا به مبلغ بیش از سه میلیارد ریال که در حال بازپرداخت اقساط باشند، مشمول بسته معیشتی نمی‌شوند. گفتنی است، نحوه احراز میزان درآمد و تعیین خانوارهای هدف براساس دستورالعملی است که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ می‌شود.
ایرناایرنا2 هفته قبل
ملخ‌های صحرایی از مسیر عمان حرکت کرده و پس از پیمودن ۲۰۰ کیلومتر در هر شبانه‌روز توانستند قسمت‌های بسیاری از فضای سبز استان‌های جنوبی کشور را تخریب کنند. هر ملخ صحرایی ۴۰۰برابر می‌شودهر ملخ در مجموع قادر به گذاشتن ۳۰۰تا۴۰۰تخم است که تبدیل به پوره می‌شود و اگر نتوان جلوی تخم‌ریزی ملخ‌های بالدار صحرایی را گرفت، میزان افزایش آن‌ها غیر قابل شمارش خواهد بود. علیمراد سرافرازی در جریان بازدید از زمین‌های آلوده به ملخ صحرایی در سیریک افزود: هم‌اکنون استان‌های هرمزگان، سیستان وبلوچستان و جنوب کرمان مورد هجوم دسته‌های ملخ صحرایی هستند. وی ادامه داد: بیشترین کانون بحران ملخ‌های صحرایی در هرمزگان و به خصوص شهرستان سیریک است که مبارزه با این حشرات مزاحم همچنان ادامه دارد. طبق اعلام مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی هرمزگان، از سال ۹۲ تا چهارم بهمن‌ماه سال گذشته، ریزش ملخ صحرایی مهاجر در این استان گزارش نشده بود.
مهرمهر2 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، عون نکویی بیان داشت: عملیات ردیابی مبارزه با دستجات ملخ‌های صحرایی از آبان ماه در سطح ۸۵ هزار هکتار شروع و بلافاصله با تشکیل اکیپ‌های ثابت و سیار عملیات مبارزه شیمیایی آغاز شد. وی گفت: در حال حاضر ۶ اکیپ ثابت و سیار ماشینی و یک فروند بالگرد عملیات مبارزه شیمیایی با دستجات ملخ‌های صحرایی در اراضی شهرستان انجام می‌دهند. نکویی عنوان کرد: زمین‌های کشاورزی، باغی و بیابانی روستاهای کنارجو، شهیدمردان، پالور، گچینه، روتان، بمانی، لبنی، زیارت بزرگ، زیارت حسن آباد، گز، مستو، مغ کنار، سرزه، مهمانی، گوجگ، پاراف، سرارو، همزانگ، زمین ملأ، دودر، بنداران، کناردان، میشی، میاندار بیشترین کانون‌های هجوم دستجات ملخ‌های صحرایی در شهرستان سیریک است. معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور در بازدید و سرکشی اراضی آلوده به دستجات ملخ صحرایی شهرستان سیریک نیز گفت: سه استان جنوب کشور استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان مورد هجوم دستجات ملخ‌های صحرایی هستند که بیشترین کانون بحران هرمزگان و منطقه شهرستان سیریک است. علیمراد سرافرازی افزود: مبارزه با افت ملخ صحرایی در استان هرمزگان و به خصوص شهرستان سیریک ادامه داشته و با توجه به ورزش باد از سمت جنوب خلیج فارس در هفته‌های اینده شاهد هجوم ملخ‌های صحرایی از ناحیه عمان و هندوستان و پاکستان خواهیم بود.
ایرناایرنا3 هفته قبل
به گزارش روز یکشنبه پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، امیر قادری با بیان اینکه مبارزه با هجوم ملخ ­های صحرایی در دستور کار این سازمان قرار دارد، گفت: برای مبارزه با دسته‌های جدید ملخ صحرایی اعتبارات لازم در نظر گرفته شده است. معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: برای مبارزه با ملخ ­های صحرایی که در ابتدای سال جاری به استان­‌های جنوبی کشور حمله ­ور شدند، از محل منابع مدیریت بحران مبلغ دویست میلیارد ریال پیشنهاد شده بود که به طور کامل اختصاص یافته است. در این مدت مبارزه با ۱۷۳ دسته ملخ صحرایی در سطح ۷۳۵ هزار و ۲۳۴ هکتار از مناطق آلوده انجام شد. بخشی از این دسته‌های ملخ صحرایی از ایران به سمت کشورهای هند و پاکستان مهاجرت کرده بودند که اکنون در حال بازگشت از این کشورها به سمت ایران هستند. گفته‌ها حاکی از آن است که هجوم ملخ‌ صحرایی به ایران در بیش از پنج دهه اخیر بی‌سابقه بوده به طوری که در سال ۱۳۴۰ با حمله ملخ‌ها در سطحی بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مبارزه شده بود.
ایسناایسنا3 هفته قبل
ایسنا/هرمزگان رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: از ابتدای آبان سالجاری تاکنون یک هزار و ۹۶۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان برای مبارزه با ملخ‌های صحرایی سم پاشی شده است. علی باقرزاده همائی با اعلام این خبر به ایسنا، افزود: ردیابی ملخ‌ها در تمام شهرستان‌ها به طور شبانه روز در حال اجراست. وی اضافه کرد: براساس هشدار دبیر کمیسیون مبارزه با ملخ صحرایی فائو احتمال مهاجرت مجدد ملخ صحرایی از هند و پاکستان به نوار ساحلی دریای عمان، جنوب استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان وجود دارد. باقرزاده همائی افزود: در حال حاضر تعداد محدودی از ملخ‌ها در شهرستان‌های سیریک، جاسک، بشاگرد و میناب در حال جابه جایی هستند. وی اضافه کرد: برای مبارزه با ملخ‌ها تمامی تمهیدات لازم در تمامی شهرستان در نظر گرفته شده است وبا توجه به پیش بینی‌ها و احتمال گسترده شدن هجوم ملخ‌ها همیاری و مساعدت دستگاه‌های دولتی و نیرو‌های مردمی ضروری است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، ملخ صحرایی این بار دراستان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان دیده شده؛ این مهاجر خستگی‌ناپذیر همان ملخی است که از اواخر سال گذشته و ماه‌های آغازین امسال از خاستگاهش در شبه جزیره عربستان و کشورهای حاشیه دریای سرخ راهی ایران شده بود و سپس به هند و پاکستان رفته بود، اما حال زمان برگشتش به خانه اصلی رسیده و باید یکبار دیگر از کشورمان گذر کند. طی یکسال اخیر ۹ استان از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، فارس، ایلام، کهگیلویه و بویر احمد، خوزستان، بوشهر و خراسان جنوبی مورد هجوم این ملخ قرار گرفته بود که در مجموع در سطح ۷۶۰ هزار هکتار با آن مبارزه شد. «سید عبدالرضا اشرف منصوری» مدیر حفظ نباتات هرمزگان در این زمینه می‌گوید: از آبان ماه امسال در ۴ شهرستان سیریک، جاسک، بشاگرد و به‌تازگی میناب دسته هایی از این نوع ملخ دیده شد که در سطح ۳هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان‌ها مبارزه با ملخ مهاجر صورت گرفت، اما خوشبختانه خسارت به باغ‌ها و مزارع تاکنون محسوس نبوده است. به‌گفته مدیر حفظ نباتات هرمزگان هواپیمای سمپاش با هدف مبارزه هوایی با هجوم ملخ صحرایی از هفتم دی ماه در استان مستقر شده است.
ایرناایرنا3 هفته قبل
وی اظهارداشت: مسیر عبوری ملخ‌های صحرایی از خاک ایران موجب شده که بخش عمده ریزش‌ها در استان هرمزگان اتفاق بیفتد که البته شرایط برای ادامه مبارزه با ملخ صحرایی فراهم است. سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون ریزش مجدد ملخ صحرایی از سوی شبه جزیره عربستان به سمت ایران نداشته‌ایم. وی افزود: ایران با توجه به تجربه سال گذشته، تامین کمک‌های اعتباری، امکانات و تجهیزات مبارزه با ملخ صحرایی در استان‌های جنوبی کشور را دارد. میر ادامه داد: ارگان‌های مختلف از جمله استانداران، فرمانداران و بخشداران استان‌های جنوبی کشور برای مبارزه با ملخ صحرایی اعلام آمادگی کرده‌اند و اعتبارات استانی و ملی به این بخش اختصاص پیدا می‌کند. به گزارش ایرنا، سال گذشته مبارزه با ملخ صحرایی در سطح ۷۵۰ هزار هکتار از ۹ استان جنوبی کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، ایلام و خراسان جنوبی عملیاتی شده بود.
خبر فوریخبر فوری3 هفته قبل
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: مبارزه با ملخ صحرایی از یک ماه و نیم گذشته تاکنون در سطح ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی استان‌های جنوبی کشور شامل سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان انجام شده است. وی گفت: سال گذشته مبارزه با ملخ صحرایی در حدود ۷۶۰ هزار هکتار انجام شد که سهم سیستان و بلوچستان ۲۱۱ هکتار بود. معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور بیان کرد: برای مبارزه با ملخ صحرایی در کشور ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار از وزارت کشور و سازمان برنامه بودجه درخواست شده است که امیدواریم هرچه سریعتر این اعتبار اختصاص یابد. سرافرازی بیان کرد: ملخ صحرایی به عنوان آفت خطرناک در دنیا شناخته شده است به طوریکه امنیت غذایی را مورد تهدید قرار می‌دهد. سرافرازی به منظور بررسی وضعیت، مسائل و مشکلات و اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای با ملخ صحرایی به سیستان و بلوچستان سفر کرده است.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، علیمراد سرافرازی در سفر به سیستان و بلوچستان با بیان اینکه ۲۰ میلیارد تومان برای مبارزه با افت ملخ صحرایی در کشور نیاز است، گفت: تنها با اعتبارات سازمان جهاد کشاورزی نمی‌توان با سیل ملخ مبارزه کرد بلکه نیازمند کمک‌های استانداری در این خصوص توسط استان‌ها هستیم. معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به هجوم ملخ‌ها از کشورهای هند و پاکستان به سمت ایران و بخصوص استان‌های جنوب و جنوب شرق کشور افزود: تا کنون در سطح ۲ هزار ۸۰۰ هکتار مبارزه علیه ملخ صحرایی در کشور داشته‌ایم که حدود ۱۳۰ هکتار مبارزه با ملخ در سیستان و بلوچستان انجام پذیرفته است. وی تصریح کرد: مبارزه با افت ملخ صحرایی در استان هرمزگان و بخصوص بندر عباس و سیریک ادامه داشته و هجوم ملخ‌های صحرایی در هفته‌های آینده از ناحیه عمان و هندوستان و پاکستان ادامه خواهد داشت. معاون سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: با توجه به ورود ملخ‌ها به کشور از مرزهای جنوب کشور، از متولیان بخش کشاورزی استان سیستان و بلوچستان خواست تمهیدات لازم را برای دیده بانی و ردیابی ملخ صحرایی اندیشیده و همچنان با اقدامات پایشی حرکت ملخ‌ها را رصد کنند. وی از مبارزه جهانی با ملخ صحرایی بخصوص در شرق افریقا خبر داد و افزود: بارندگی‌های بسیار خوب در افریقا و پوشش گیاهی مناسب در ان قاره منبع غذایی بسیار خوبی برای ملخ‌های صحرایی در شرق افریقا می‌باشد و این سیل ملخ به سمت عربستان حرکت خواهد کرد و کشورهای عربستان و عمان نیز با این افت مبارزه خواهند کرد.
ایسناایسنا3 هفته قبل
ایسنا/سیستان و بلوچستان معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور امروز در سفر به سیستان و بلوچستان گفت: تنها با اعتبارات سازمان جهاد کشاورزی نمی‌توان با سیل ملخ مبارزه کرد بلکه نیازمند کمک‌های استانداری در این خصوص توسط استانها هستیم. علیمراد سر افرازی با اشاره به هجوم ملخها از کشورهای هند و پاکستان به سمت ایران و بخصوص استانهای جنوب و جنوب شرق کشور افزود: تاکنون در سطح ۲۸۰۰ هکتار مبارزه علیه ملخ صحرایی در کشور داشته‌ایم که حدود ۱۳۰ هکتار مبارزه با ملخ در سیستان و بلوچستان انجام پذیرفته است. وی تصریح کرد مبارزه با افت ملخ صحرایی در استان هرمزگان و به خصوص بندر عباس و سیریک ادامه داشته و هجوم ملخ‌های صحرایی در هفته‌های آینده از ناحیه عمان و هندوستان و پاکستان ادامه خواهد داشت. معاون سازمان حفظ نباتات کشور افزود با توجه به ورود ملخها به کشور از مرزهای جنوب کشور، از متولیان بخش کشاورزی استان سیستان وبلوچستان خواست تمهیدات لازم را برای دیده بانی و ردیابی ملخ صحرایی اندیشیده و همچنان با اقدامات پایشی حرکت ملخ‌ها را رصد نماید. این مقام مسئول از مبارزه جهانی با ملخ صحرایی به خصوص در شرق افریقا خبر داد و افزود بارندگی‌های بسیار خوب در افریقا و پوشش گیاهی مناسب در آن قاره منبع غذایی بسیار خوبی برای ملخها صحرایی در شرق افریقا می‌باشد و این سیل ملخ به سمت عربستان حرکت خواهد کرد و کشورهای عربستان و عمان نیز با این افت مبارزه خواهند کرد.
ایرناایرنا3 هفته قبل
وی با بیان اینکه امسال مبارزه با ملخ صحرایی در قالب سه گروه مورد توجه سازمان حفظ نباتات کشور قرار گرفته است، افزود: در گروه نخست این مبارزه از آبان در سه استان جنوبی کشور تحت تاثیر ملخ‌های وارده از سمت هند و پاکستان درحال انجام است. وی گفت: سال گذشته مبارزه با ملخ صحرایی در حدود ۷۶۰ هزار هکتار انجام شد که سهم سیستان و بلوچستان ۲۱۱ هکتار بود. معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور بیان کرد: برای مبارزه با ملخ صحرایی در کشور ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار از وزارت کشور و سازمان برنامه بودجه درخواست شده است که امیدواریم هرچه سریعتر این اعتبار اختصاص یابد. سرافرازی بیان کرد: ملخ صحرایی به عنوان آفت خطرناک در دنیا شناخته شده است به طوریکه امنیت غذایی را مورد تهدید قرار می‌دهد. سرافرازی به منظور بررسی وضعیت، مسائل و مشکلات و اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای با ملخ صحرایی به سیستان و بلوچستان سفر کرده است.

به انتهای لیست رسیدید