منابع آب

منابع آب

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر این اساس پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارندگی در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور، احتمال وقوع سیلاب در رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد. وی ادامه داد: بر این اساس و به لحاظ شرایط رطوبت خاک در این مناطق احتمال افزایش آب رودخانه‌های مناطق ذکر شده وجود خواهد داشت و بر این اساس جلسه ستاد مدیریت بحران این شرکت ساعاتی پیش برگزارشد. آقا بیگی گفت: جسله با هدف افزایش آمادگی کل بخش‌های وزارت نیرو اعم از شرکت‌های برق و آب و فاضلاب برگزار شد تا بتوان در صورت بروز حادثه به موقع اقدام کرد. به گفته وی، اگر میزان بارندگی‌های پیش بینی شده به همان اندازه باشد احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد که لازم است مردم در این زمینه به هشدارها توجه کافی داشته باشند. بارش باران سیل‌آسا در جنوب شرق کشور که از شامگاه پنجشنبه ۱۹ دی آغاز شده بود، استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان را تحت تاثیر قرار داده و سبب جاری شدن سیلاب در این استان‌ها شد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر این اساس پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارندگی در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور، احتمال وقوع سیلاب در رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد. «سیف الله آقا بیگی» در گفت و گو با ایرنا افزود: سازمان هواشناسی در پایش ۷۱ ساعته اعلام کرد در استان‌های خوزستان به خصوص مناطق شمالی، مناطق جنوبی استان‌های ایلام و لرستان بارندگی‌ها از روز شنبه افزایش خواهد یافت. وی ادامه داد: بر این اساس و به لحاظ شرایط رطوبت خاک در این مناطق احتمال افزایش آب رودخانه‌های مناطق ذکر شده وجود خواهد داشت و بر این اساس جلسه ستاد مدیریت بحران این شرکت ساعاتی پیش برگزارشد. آقا بیگی گفت: جسله با هدف افزایش آمادگی کل بخش‌های وزارت نیرو اعم از شرکت‌های برق و آب و فاضلاب برگزار شد تا بتوان در صورت بروز حادثه به موقع اقدام کرد. به گفته وی، اگر میزان بارندگی‌های پیش بینی شده به همان اندازه باشد احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد که لازم است مردم در این زمینه به هشدارها توجه کافی داشته باشند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - تهران- مدیر کل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: بر این اساس پیش بینی سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش بارندگی در استان‌های غرب و جنوب غرب کشور، احتمال وقوع سیلاب در رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد. «سیف الله آقا بیگی» در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: سازمان هواشناسی در پایش ۷۱ ساعته اعلام کرد در استان‌های خوزستان به خصوص مناطق شمالی، مناطق جنوبی استان‌های ایلام و لرستان بارندگی‌ها از روز شنبه افزایش خواهد یافت. وی ادامه داد: بر این اساس و به لحاظ شرایط رطوبت خاک در این مناطق احتمال افزایش آب رودخانه‌های مناطق ذکر شده وجود خواهد داشت و بر این اساس جلسه ستاد مدیریت بحران این شرکت ساعاتی پیش برگزارشد. به گفته وی، اگر میزان بارندگی‌های پیش بینی شده به همان اندازه باشد احتمال سیلابی شدن رودخانه‌های کارون و دز در روزهای آینده وجود دارد که لازم است مردم در این زمینه به هشدارها توجه کافی داشته باشند. برچسب‌هالرستان وزارت نیرو سازمان هواشناسی شرکت مدیریت منابع آب ایران
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، ایرج شهین باهر امروز در اولین جلسه ستاد فضای سبز آذربایجان شرقی اظهار داشت: سال ۹۹ از سوی شورای شهر و شهرداری تبریز به عنوان سال فضای سبز و زیبایی شهری تبریز انتخاب شده است. وی ادامه داد: این انتخاب نشان دهنده اهمیت موضوع فضای سبز برای مجموعه مدیریت شهری تبریز است و محور و مبنای فعالیت و برنامه‌های شهرداری تبریز در سال آینده توسعه و گسترش فضای سبز خواهد بود. شهردار تبریز همچنین اعلام کرد: شهرداری‌های مناطق دهگانه تبریز در سال آتی موظف می‌شوند تا اقدامات خود را با اولویت فضای سبز و البته با هماهنگی سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری پیش ببرند. وی ادامه داد: برای افزایش فضای سبز می‌توانیم از یک در هزار فروش واحدهای صنعتی استفاده کنیم و همچنین از برخی واحدها تعهد گرفته‌ایم که فضای سبز در محوطه خود ایجاد کنند و اگر مکان مناسب ندارند در جای دیگر درختکاری کنند. مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز نیز گفت: وسعت فضای سبز تبریز ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار است و متأسفانه به علت برخوردهای سلیقه‌ای و بی ثباتی مدیریتی به کیفیت فضای سبز این شهر و حتی نوع گونه‌ها و منابع آب و خاک آن نیز دقت نشده است.
برترین‌هابرترین‌ها2 روز قبل
تیراندازان سوار بر هلیکوپتر بیش از ۵ هزار شتر را در صحراهای جنوبی استرالیا کشتند زیرا با توجه به خشکسالی گسترده، بیم آن می‌رفت که هجوم این حیوانات به مناطق شهری، به شهروندان آسیب بزند. برترین‌ها: به نقل از رسانه فارسی زبان؛ تیراندازان سوار بر هلیکوپتر بیش از ۵ هزار شتر را در صحراهای جنوبی استرالیا کشتند زیرا با توجه به خشکسالی گسترده، بیم آن می‌رفت که هجوم این حیوانات به مناطق شهری، به شهروندان آسیب بزند. شماری از این حیوانات به طبیعت بازگشتند و آنها را در ردهٔ «شتران رمیده» قرار می‌دهند. جمعیت این گونهٔ جانوری در سالهای اخیر رو به افزایش گذاشته است. در اثر آتشسوزی‌های گسترده‌ای که از ماه اکتبر تا کنون در استرالیا روی داده حدود ۱۰ میلیون هکتار از مراتع و جنگل‌های این کشور سوخته است و حدود یک میلیارد از حیوانات این مناطق نیز کشته شده‌اند.
تسنیمتسنیم2 روز قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از آغاز سال آبی جاری (اول مهر ۹۸) تا بیست‌وپنجم دی‌ماه (۱۱۵ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ بر ۱۰۵٫۷ میلی‌متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۹۱٫۷ میلی‌متر) ۱۵ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۱۸٫۹ میلی‌متر) کاهشی ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد. جدول زیر، وضعیت بارندگی تجمعی حوضه‌های آبریز درجه یک کشور از اول مهر تا ساعت ۱۸:۳۰ روز بیست‌وپنجم دی‌ماه سال آبی ۹۹ ۹۸ را نشان می‌دهد. انتهای پیام/
تسنیمتسنیم2 روز قبل
وی افزود: این تلاش هوشمندانه سبب شد که ما بیش از سیاستگذار‌‌های تعیین شده افزایش تولید داشته باشیم و به اهداف خود برسیم. رئیس جهادکشاورزی استان با تأکید بر استفاده از روش‌های نوین برای آبیاری اراضی کشاورزی و افزایش بهره‌وری در این بخش گفت: تا کنون بیش از ۶۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند که این سطح تا ۲۰۰ هزار هکتار افزایش پیدا می‌کند. مهاجر اظهارداشت: رعایت تناوب زراعی و استفاده از روش‌های کشاورزی حفاظتی می‌تواند منابع خاک و آب را که بستر تولید پایدار است، حفظ کند. وی ادامه داد: خشکه‌کاری یکی از برنامه‌هایی است که در سال‌های اخیر در دستور کار قرار گرفته است و باید در استان آن را توسعه دهیم. از طرفی به دنبال این هستیم تولید گندم را در استان بدون افزایش سطح زیر کشت به ۲ میلیون تن برسانیم.
ایسناایسنا2 روز قبل
مصر، سودان و اتیوپی درباره اقدامات آبگیری سد النهضة به توافق اولیه دست یافتند. به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، مصر، سودان و اتیوپی به توافق اولیه‌ای مبنی بر آبگیری سد النهضة دست یافتند و این روند باید با فراهم کردن راه‌های کاهش تاثیر خشکسالی بر دو طرف مصر و سودان طی چند مرحله اجرایی شود. وزرای منابع آبی سه کشور بر پایبندی‌شان به دستیابی به توافق فراگیر و همکاری درخصوص آبگیری سد النهضة تاکید کردند. آنها توافق کردند که آبگیری سد النهضة در چند مرحله، به صورت مشترک و سازگار بودن با شرایط اجرا خواهد شد. وزرای منابع آبی مصر، سودان و اتیوپی همچنین توافق کردند ۲۸ و ۲۹ ژانویه نشستی در واشنگتن برای دستیابی به توافق فراگیر درباره سد النهضة برگزار شود.
فارسفارس2 روز قبل
محمدرضا فلاح‌نژاد، سرپرست مدیریت بحران استانداری البرز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در فردیس، با اشاره به آب‌های زیرزمینی به عنوان عمده‌ترین منابع آبی استان گفت: بر اثر برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی، در استان البرز سالانه زمین ۳۰ سانتی متر فرونشست می‌کند این موضوع می‌تواند ایجاد فروچاله‌ها را به دنبال داشته باشد. سرپرست مدیریت بحران استانداری البرز با تأکید بر ضرورت همکاری همه جانبه مردم و مسؤولان در پیشروی فرونشست زمین و ایجاد فروچاله‌ها، افزود: وقوع فروچاله‌ها در نقاط پرجمعیتی همچون پیک و اهری بسیار خطرآفرین است و می‌تواند ۱۰۰ تا ۲۰۰ خانه را به درون خود بکشد. همچنین وقوع آن در کنار تأسیساتی مانند نیروگاه منتظر قائم آسیبی جدی برای شهر، استان و کشور خواهد بود. فلاح‌نژاد در پاسخ به این سؤال که کدام منطقه استان البرز به لحاظ فرونشست زمین بحرانی است؟ اظهار کرد: منطقه خاصی بحرانی اعلام نشده است اما بر اساس اعلام سازمان زمین‌شناسی، مسیر فرونشست‌ها مشخص شده و منطقه دشت هشتگرد شامل کرج و هشتگرد و دشت قزوین شامل نظرآباد از مناطق ممنوعه هستند. انتهای پیام/س/ر
ایسناایسنا2 روز قبل
ایسنا/کرمان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد شبکه فاضلاب شهر سیرجان اجرا شده و پیش‌بینی می‌شود فاز اول آن تا خرداد سال آینده به بهره‌برداری برسد. طاهری گفت: در همین راستا پروژه اجرای شبکه جمع آوری و تصفیه خانه فاضلاب شهر سیرجان در سال ۱۳۹۵ با سرمایه گذاری ۳۸۵ میلیارد تومان، اجرای شبکه جمع‌آوری فاضلاب شهر سیرجان و ساخت تصفیه‌خانه با مشارکت سرمایه‌گذاری شرکت کیمیا آبرسان یاور زمین آغاز شده است. وی افزود: طبق قرارداد منعقد شده بین شرکت کاریز و شرکت آب و فاضلاب استان کرمان، اجرای شبکه فاضلاب شهری سیرجان به متراژ ۳۸۸ کیلومتر در فاز اول و در مجموع ۶۴۷ کیلومتر در تمام معابر شهر و همچنین احداث تصفیه‌خانه فاضلاب با دبی خروجی ۶۰۰ لیتر بر ثانیه در دستور کار این شرکت قرار گرفته است. مدیرعامل شرکت آبفای استان کرمان در زمینه اشتغال‌زایی پروژه فاضلاب شهر سیرجان گفت: در زمان اجرای پروژه فاضلاب در سیرجان، برای بیش از ۷۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی شده که از این تعداد ۲۱۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۵۳۷۵ نفر به‌صورت غیرمستقیم مشغول به‌کار می‌شوند. طاهری در ادامه پیشرفت اجرای پروژه فاضلاب در سیرجان را مناسب ارزیابی کرد و افزود: در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد شبکه فاضلاب در این شهر اجرا شده و پیش‌بینی می‌شود تا خرداد سال آینده فاز اول آن به بهره‌برداری برسد.
ایلناایلنا2 روز قبل
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران ایران گفت: تامین نیاز آبی گندم کشور در پی‌ بارندگی‌های سال‌‌زراعی ‌جاری همراه با زیان کشت‌های جایگزین گندم آبی با محصولات سبزی و صفی موجب شده، بحث کاهش تولید گندم منتفی شود در نتیجه پیش‌بینی‌ها برای تولید بیش از ۱۳ هزار تن گندم محقق خواهد شد. ایمانی با تاکید بر اینکه پیش‌بینی سطح زیر کشت برای گندم ۶ میلیون هکتار بوده است، افزود: در حال حاضر ۲ میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم آبی و ۴ میلیون هکتار سطح زیر کشت گندم دیم است. وی اضافه کرد: برای تامین نیاز آبی گندم دیم به قطعیت رسیده‌ایم، برای تامین آب گندم آبی نیز در صورت عدم تامین از نزولات آسمانی امکان تامین آب از منابع آب زیرزمینی امکان‌پذیر است. به گفته ایمانی؛ شرایط کلی برای تامین آب مورد نیاز کشت گندم در کشور مناسب است و این امر تداوم خودکفایی گندم برای سال آینده را تثبیت کرده است. وی از دیگر دلایل منتفی شدن کاهش تولید گندم در سالجاری را زیان کشت‌های جایگزین گندم آبی مانند محصولات سبزی و صفی برای کشاورزان عنوان کرد.
ایرناایرنا2 روز قبل
رسول راشکی افزود: همچنین در این مدت هزار و ۱۷ خانوار اسکان و در حدود هزار نفر نیز مداوا شده‌اند. رییس سازمان هلال احمر سیستان و بلوچستان افزود: هم‌اینک ۴۰۰ تیم عملیاتی امداد و نجات در ۳۰۸ روستا و مناطق سیلزده فعال و در حال خدمات رسانی هستند. خلیل عوض زاده اظهار داشت: توزیع برق استان با ۱۸۴ تیم اجرایی در لحظه بحران وارد عمل شد و تا امروز برق تمامی روستاها وصل شده است. وی گفت: ۷۱۶ روستا در این منطقه دچار آبگرفتگی شده‌اند و به ۲۷۰ روستا نیز آسیب جدی وارد شده است. در سیلاب اخیر آب ۲۴۵ روستا قطع شده بود که با تلاش تیم‌های شرکت آب و فاضلاب شبکه آب ۹۳روستا مجدد به شبکه بازگشته است.
ایرناایرنا2 روز قبل
رییس سازمان هلال احمر سیستان و بلوچستان افزود: هم‌اینک ۴۰۰ تیم عملیاتی امداد و نجات در ۳۰۸ روستا و مناطق سیلزده فعال و در حال خدمات رسانی هستند. خلیل عوض زاده اظهار داشت: توزیع برق استان با ۱۸۴ تیم اجرایی در لحظه بحران وارد عمل شد و تا امروز برق تمامی روستاها وصل شده است. وی عنوان کرد: برق سیستان و بلوچستان از ۳۰ مگاوات خاموشی به کمتر از یک مگاوات خاموشی رسیده و تنها برق ۶ روستای دورافتاده قطع است که با تلاش امدادگران تا فردا برق این روستاها نیز وصل می‌شود. احمد علی موهبتی افزود: همچنین براساس آخرین آمار از مجموع ۸۷۷ روستای سیستان و بلوچستان که دچار قطعی برق شده بودند تاکنون برق ۸۱۲ روستا وصل شده است. وی افزود: تمامی ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان برای کمک رسانی به مردم سیلزده بسیج شده و مسوولان در کنار مردم به خدمات رسانی مشغول هستند.
ایمناایمنا2 روز قبل
ذی نفعان در شورای هماهنگی زاینده رود از حق خود دفاع می‌کنندمعاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان ادامه داد: البته این شورا قرار است در سال جاری با اندکی تغییرات با نام جدید «کارگروه احیای رودخانه زاینده رود» به ریاست معاون اول رئیس جمهور به کار خود ادامه دهد. ابراهیمی با بیان اینکه نماینده محیط زیست در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود و همچنین کارگروه احیای رودخانه زاینده رود، معاون رئیس سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: طبیعتا نماینده محیط زیست در این شورا مدافع حقابه محیط زیست رودخانه و تالاب است؛ سمن‌ها نیز باید پشتیبان فکری نماینده محیط زیست در شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود باشند و پیش از آنکه دستورالعمل منابع و مصارف به ما ابلاغ شود اعتراض و یا نقد خود به برنامه را در شورا اعلام کنند. جا دارد نماینده محیط زیست در زمان تصویب برنامه برای احقاق آب مورد نیاز زیست محیطی تلاش و پیگیری کند. ابراهیمی تصریح کرد: نماینده محیط زیست در شورای هماهنگی زاینده رود باید برای تفکیک حقابه رودخانه و تالاب پیگیری کند زیرا در نهایت این شورا تصمیم گیری می‌کند و مسئول حفاظت از حق محیط زیست نماینده این سازمان در شورا است. براین اساس انتظار نمی‌رود این روند در سال جاری و سال‌های آتی تکرار و هر سال دو میلیارد مترمکعب آب در حوضه تولید شود.
ایسناایسنا2 روز قبل
ایسنا/سیستان و بلوچستان تیم واکنش سریع مرکز بهداشت شهرستان خاش همراه با تیم‌های واکنش سریع استانی به مناطق سیل زده جنوب سیستان و بلوچستان اعزام شد. رئیس مرکز بهداشت خاش گفت: تیم واکنش سریع مرکز بهداشت شهرستان خاش به مناطق سیل زده زرآباد کنارک و دشتیاری چابهار اعزام شده است. نقی زاده افزود: این تیم پس از فروکش کردن آب ناشی از بارندگی‌های سنگین و وقوع سیل در مناطق جنوبی استان اعزام شده که متشکل از نیروهای سلامت محیط و کار، بیماری‌ها و بهورز همراه هستند و به همراه دیگر تیم‌های واکنش سریع استانی در مناطق سیل زده به ارائه خدمت می‌پردازند. رییس مرکز بهداشت ادامه داد: این تیم به منظور ارزیابی منطقه و بررسی وضعیت ساکنین و ارائه خدمات بهداشتی در زمینه بررسی منابع آب آشامیدنی و چاه‌های فاضلاب، آسیب به زیرساختها، وضعیت زنجیره سرد و واکسن، نظارت تیم‌های عملیاتی بهداشت محیط بر محل‌های اسکان و دفن لاشه حیوانات تلف شده و نیزارائه آموزش در خصوص عدم استفاده از غذا و آب‌های ناسالم، پیشگیری از بیماری‌های واگیر به ویژه بیماری‌های منتقله از آب و غذا و بیماریهای اسهالی، آموزش به خانوارها در خصوص حفاظت از کودکان بویژه برای جلوگیری از غرق شدگی در رودخانه‌ها و شستشوی مداوم دستها و …اقدام می‌کند. انتهای پیام
مهرمهر2 روز قبل
وی بیان کرد: هر چند ظرفیت کشاورزی استان بسیار بالاست و ما اراضی حاصلخیزی داریم که لازم است از این اراضی صیانت کنیم و افزایش بهره وری در تولید با روش‌های جدید را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهیم. وی گفت: در بازدیدها مشکلات و موانع تولید را بررسی می‌کنیم و در محل دستور لازم برای گره گشایی از کارها تا حد ممکن داده می‌شود و خوشبختانه در این بازدیدها بخشی از مشکلات صنایع را حل کرده‌ایم. وی اظهار داشت: این بازدیدهای ما تشریفاتی نیست بلکه دنبال شناسایی مشکلات و حل آنها هستیم لذا از سرمایه گذاران خواسته‌ایم به ما مراجعه کنند و مسائل را دنبال کنند تا حل شود. استاندار قزوین بیشترین مشکلات مطرح شده تولیدکنندگان در بازدیدها را اعتبارات بانکی دانست و یادآور شد: سرمایه در گردش، تأمین آب و خدمات زیربنایی، مسائل بیمه و مالیات از مهمترین دغدغه‌های تولیدکنندگان استان است. وی اضافه کرد: باید از منابع آب و خاک استفاده بهینه کنیم و با روش‌های نوین در مسیر توسعه و گسترش صنایع کشاورزی و صنعتی گام برداریم.
همشهریهمشهری2 روز قبل
این منطقه برای حفاظت حیات وحش بی نظیر بلوچستان و گونه شاخص آن یعنی گاندو سال‌ها است تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد. از این رو این زمان گاندوها بیشترین حملات را دارند. همچنین در حال حاضر گشت امداد محیط زیست و محیط بان در منطقه حضور دارند و تمساح‌های وارد شده به حریم شهری را خارج می‌کنند. به گفته صفایی، از آنجایی که این خزنده در خشکی حرکت بسیار کندی دارد؛ از این رو خطر متوجه انسان نیست و معمولا شکار آنها در محیط‌های آبی است. وی به نکات ایمنی در رفتار با گاندوها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل وقوع سیل گاندوها در مناطق «باهوکلات» و «جکی گور» پراکنده شده‌اند و بهتر است مردم نکاتی از قبیل استفاده از نور روز برای تردد در رودخانه را رعایت کنند.
مهرمهر3 روز قبل
وی با اشاره به اینکه بازتخصیص آب به صورت داوطلبانه در قالب بازار آب یا روش‌های مذاکره‌ای انجام می‌شود، ادامه داد: روش غیرداوطلبانه بازتخصیص آب نیز به صورت رسمی، اداری و تصاحب آب انجام می‌شود. تخصیص آب برعهده دولت استبه گفته این کارشناس حوزه آب، طبق ماده ۲۱ قانون توزیع عادلانه آب، تخصیص آب و اجازه بهره برداری از منابع عمومی آب برای مصارف شرب، کشاورزی، صنعت و سایر موارد منحصرا در اختیار وزارت نیرو است. در نتیجه بازتخصیص خاموش آب شاهد کاهش ظرفیت پایدارسازی، مدیریت آب تضعیف حقوق آب، هرج و مرج در بهره برداری و … هستیم. وی بی میلی بهره برداران آب و دیگر ذی نفعان به بازتخصیص آب را از جمله چالش‌های حرکت در مسیر بازتخصیص پایدار آب دانست و افزود: یکی دیگر از این چالش‌ها بی رغبتی دولت به بازتخصیص آب است. این کارشناس حوزه آب ادامه داد: دیگر نمی‌توان با تکیه بر روش‌های گذشته آینده مدیریت آب را رقم زد و راهی جز ایجاد تغییر و اصلاح در الگوی حکمرانی آب وجود ندارد.
ایسناایسنا3 روز قبل
ایسنا/البرز مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای البرز گفت: در استان البرز حدود ۸۰ درصد آب شرب مصرفی از آبخوان‌ها است که از لحاظ کیفی و کمی شرایط این آب خوان‌ها به مرور در حال وخیم‌تر شدن است. به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اهمیت فرهگسازی در حوزه مدیریت مصرف آب افزود: طرح داناب گامی در راستای ترویج فرهنگ مصرف صحیح آب در میان نسل جوان است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز افزود: متوسط مصرف آب در یک کشور باید حدود ۴۰ درصد باشد در حالی که در ایران بیش از ۸۰ درصد منابع آبی خود را مصرف کرده و در این حوزه از خطوط قرمز عبور کرده‌ایم. نجفیان با بیان اینکه در استان البرز حدود ۹۶ درصد منابع آبی مورد استفاده قرار گرفته است، گفت: باید روند مصرف آب اصلاح شود، فرهنگ سازی مصرف آب از مدارس آغاز شده است. نجفیان همچنین عنوان کرد: در استان البرز حدود ۸۰ درصد آب شرب مصرفی از آبخوان‌ها است که از لحاظ کیفی و کمی شرایط این آب خوان‌ها به مرور در حال وخیم‌تر شدن است.
ایلناایلنا3 روز قبل
رییس همایش حمل و نقل و لجستیک چابهار گفت: توسعه سواحل مکران در آینده توسعه کشور در بخش حمل و نقل و صنعت اهمیت بسیار زیادی دارد. وی افزود: ستاد توسعه سواحل مکران، شورای عالی صنایع دریایی کشور، سازمان منطقه آزاد چابهار، فدراسیون حمل و نقل و لجستیک، سازمان توسعه تجارت و دیگر تشکل‌های علمی و صنفی مرتبط با حمل و نقل و لجستیک نیز در این همایش و نمایشگاه حضور خواهند داشت. رئیس همایش حمل و نقل و لجستیک چابهار با اشاره به اهمیت توسعه سواحل مکران در آینده توسعه کشور چه در بخش حمل و نقل و چه در بخش صنعت، افزود: انتقال جمعیت به سواحل مکران در آینده کشور به دلیل کمبود منابع آب یکی ضرورت است که در این همایش به ابعاد مختلف توسعه سواحل مکران و انتقال بخشی از صنایع آب بر خصوصا صنایع پتروشیمی و فولاد به این منطقه پرداخته خواهد شد. رئیس همایش نقش حمل و نقل و لجستیک در توسعه سواحل مکران از حضور نمایندگان برخی کشورهای ذی نفع در توسعه حمل و نقل سواحل مکران و بندر چابهار شامل پاکستان، هند، افغانستان و برخی کشورهای آسیای میانه در این همایش و نمایشگاه جانبی خبر داد. گفتنی است این نمایشگاه در راستای تقویت بخش‌های حمل و نقل و لجستیک اعم از دریایی و بندری، هوایی، زمین و ریلی کشور در مرکز نمایشگاهی منطقه آزاد چابهار برگزار می‌شود.
ایرناایرنا3 روز قبل
میانگین بارش‌های دوره بلند مدت ۵۱ ساله حوضه آبریز مرزی شرق تا ۲۴ دی ماه نیز به رقم ۲۵٫۹ میلیمتر رسیده که میزان این بارش‌ها از رشد ۱۷۲ درصدی برخودار شده است. میزان بارش‌های حوضه آبریز قره قوم هم تا ۲۴ دی ماه رقم ۸۲٫۵ میلیمتری را ثبت کرده که این رقم نسبت به دوره مشابه پارسال که ۷۴٫۳ میلیمتر بارندگی داشت و رشد ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد. حوضه آبریز فلات مرکزی ایران هم تا روز۲۴ دی ماه ۸۵٫۶ میلیمتر بارندگی را تجربه کرده که در مقایسه با مدت مشابه در سال آبی پارسال که ۵۸٫۴ میلیمتر بارندگی داشت و رشد ۴۷ درصدی دارد. میزان بارش‌های حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان تا بیست و چهارمین روز دی ماه درحالی به رقم ۲۲۴٫۲ میلیمتر رسید که رقم بارش‌های آن پارسال ۲۲۱٫۷ میلیمتر بود و رشد یک درصدی بارش را تجربه می‌کند. میزان بارش‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه که با خطر جدی روبروست تا روز ۲۴ دی ماه به رقم ۹۴٫۵ میلیمتر بالغ شده که پارسال تا همین زمان ۱۷۹٫۳ میلیمتر بارندگی داشت، اما اکنون روند بارش‌های آن از منفی شدن بارش‌ها در این حوضه آبریز حکایت دارد.
آناجآناج3 روز قبل
آب پاکی یک نشست بر مسائل زیست محیطی اندریان؛ غیرمتخصص‌ها اظهارنظر نکنند! /غلظت سیانید پایین‌تر از استانداردمسائل و مشکلات زیست‌محیطی معدن طلای اندریان که کارشناسان را وا داشته بود تا به رئیس قوه قضائیه نامه بنویسند حالا توسط دانشگاه تبریز تکذیب شده است. روز گذشته مسائل و مشکلات زیست‌محیطی معدن طلای اندریان در نشستی با حضور استاندار آذربایجان شرقی، مسئولان دستگاه‌های مسئول و صاحب‌نظران دانشگاهی بررسی شد. گفتنی است؛ چندی پیش فعالان و کارشناسان محیط زیست درباره آلایندگی معدن طلای اندریان به رئیس قوه قضائیه نامه نوشته و خواستار رسیدگی به مسائل این معدن شده بودند. مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان درحالی از اظهارنظر غیرمتخصص‌ها سخن می‌گوید که نگارندگان نامه به رئیس قوه قضائیه از کارشناسان برجسته‌ی محیط زیست بشمار می‌آیند. نکته‌ی جالب توجه آنکه از کارشناسان و منتقدین روش استحصال طلا از معدن اندریان در نشست مذکور حضور نداشتند و از آنها دعوت بعمل نیامده بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
خبرگزاری میزان- آقابیگی گفت: با وجود ظرفیت مناسب سد جگین هرمزگان برای مهار سیلاب به دلیل افزایش دبی آب سریز شد و مازاد ظرفیت سد به دریا منتقل شده است. سیف‌الله آقابیگی مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان با اشاره به وضعیت سد جگین هرمزگان اظهار کرد: قبل از شروع بارندگی‌های اخیر ظرفیتی معادل ۶۰ میلیون متر مکعب در سد جگین برای ذخیره آب ناشی از سیلاب در نظر گرفته شده بود. سیف‌الله آقابیگی مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان با اشاره به وضعیت سد جگین هرمزگان اظهار کرد: قبل از شروع بارندگی‌های اخیر ظرفیتی معادل ۶۰ میلیون متر مکعب در سد جگین برای ذخیره آب ناشی از سیلاب در نظر گرفته شده بود. مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: با وجود ظرفیت مناسب این سد برای مهار مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: با وجود ظرفیت مناسب این سد برای مهار سیلاب به دلیل افزایش دبی آب و استمرار در ورودی‌های زیادی که داشته سریز شد و مازاد ظرفیت سد به دریا منتقل شد. آقابیگی بیان تصریح کرد: در بحث مدیریت جامع سیل باید همه دستگاه‌های مربوط و مسئول با هماهنگی و بدون موازی کاری برای حل مشکل وارد عمل شوند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
این منطقه برای حفاظت حیات وحش بی نظیر بلوچستان و گونه شاخص آن یعنی گاندو سال‌ها است تحت حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد. از این رو این زمان گاندو‌ها بیشترین حملات را دارند. وی با بیان اینکه محدود شدن منابع آبی به معنای برکه‌ای به اندازه کوچکتر از یک هکتار است، یادآور شد: حتی در چنین فضای محدود و کوچکی مردم بلوچستان با گاندو‌ها هم‌زیستی دارند و با رعایت نکات ایمنی، اتفاقی برای مردم منطقه به واسطه حضور گاندو‌ها رخ نمی‌دهد. آنچه که باید مردم در مواجهه با گاندو‌ها رعایت کنندمحقق حوزه خزنده‌شناسی با بیان اینکه مردم منطقه سیستان و بلوچستان نحوه هم‌زیستی با گاندو‌ها را به خوبی می‌دانند، گفت: زمانی که بزرگتر‌ها مشاهده می‌کنند که گاندویی به کودکانشان نزدیک می‌شود با فریاد زدن «دزده دزده» کودکان را از وجود خطر حمله گاندو‌ها آگاه می‌کنند و این رفتار نشان از آشنایی مردم منطقه از این جاندار دارد. وی به نکات ایمنی در رفتار با گاندو‌ها اشاره کرد و گفت: در حال حاضر به دلیل وقوع سیل گاندو‌ها در مناطق «باهوکلات» و «جکی گور» پراکنده شده‌اند و بهتر است مردم نکاتی از قبیل استفاده از نور روز برای تردد در رودخانه را رعایت کنند.
ایسناایسنا3 روز قبل
مسئولان مصر، سودان و اتیوپی امروز چهارشنبه گفتگوها درباره سد النهضه را برای سومین روز متوالی در واشنگتن از سرگرفتند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت المصراوی، وزارت خارجه مصر امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، مذاکرات مصر، اتیوپی و سودان در واشنگتن برای سومین روز پیاپی با هدف بررسی تمامی ابعاد اصول ذخیره آب در سد النهضه و راه‌اندازی آن ادامه دارد. بر اساس توییت احمد حافظ، سخنگوی وزارت خارجه مصر، دومین روز نشست سه طرف مصر، اتیوپی و سودان درباره سد النهضه با حضور رئیس بانک جهانی برگزار شد. دور چهارم مذاکرات مصر، اتیوپی و سودان درباره سد النهضه اتیوپی روز پنج‌شنبه بدون دستیابی به توافقی پایان یافت. مصر از این نگران است که سد النهضه از سهم این کشور در منابع آب رودخانه نیل بکاهد.
همشهریهمشهری3 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر محمداسماعیل مطلق مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص اقداماتی که تاکنون در شهرها و روستاهای سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان از سوی این وزارتخانه صورت گرفته‌ است، گفت: اطلاع‌رسانی به کلیه شهرستان‌های تحت پوشش جهت اسکان مادران باردار پرخطر S/C قبلی و تاریخ EDC نزدیک به نزدیک‌ترین بیمارستان تحت پوشش قبل از وقوع سیل، تجهیز کلیه مراکز شهرستان‌های در معرض خطر سیل شامل سرباز، چابهار، قصرقند و نیکشهر به ست زایمانی جهت انجام زایمان ایمن قبل از وقوع سیل، چک و تجهیز کلیه تسهیلات زایمانی و مراکز از نظر دارویی و تجهیزات، اسکان مادران باردار پرخطر در مناطق ایمن قبل از وقوع سیل، انتقال ۶۱ مادر باردار پرخطر از مناطق آسیب‌دیده به مراکز درمانی و بهداشتی و مناطق امن، اعزام ۱۷ مصدوم، بیمار و مادر باردار پرخطر توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی و … از مهم‌ترین اقداماتی است که برای مادران باردار انجام شده است. وی با اشاره به ارزیابی و رصد نحوه ارائه خدمات حوزه سلامت به آسیب‌دیدگان سیل، اظهار کرد: برخی اقدامات در مناطق آسیب‌دیده صورت گرفت که شامل ویزیت ۴۵۰ بیمار توسط تیم‌های واکنش سریع اورژانس، استقرار ۳ فروند اورژانس هوایی، استقرار ۱۵ دستگاه آمبولانس، اعزام تیم‌های درمانی و بهداشتی توسط اورژانس هوایی، بررسی منابع آب آشامیدنی و چاه‌های فاضلاب، آموزش چهره به چهره افراد آسیب‌دیده توسط تیم‌های بهداشتی، توزیع شیر خشک، توزیع داروهای مورد نیاز بیماران و … است. مطلق همچنین در خصوص خسارت‌هایی که سیل به مراکز و تجهیزات بهداشتی - درمانی وارد کرده است، ‌ گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت‌گرفته تاکنون ۸۹ مرکز بهداشت، ۳۳ مرکز جامع بهداشت، ۱۱ پایگاه اورژانس، ۹ مرکز درمانی و ۳ دستگاه آمبولانس دچار آسیب‌هایی شده‌اند. وی در خصوص اقلام مورد نیاز در این شهرستان‌ها، بیان کرد: قرص کلرسنجی، قرص PH، پلاستیک، کیسه خواب، پتو، کلمن آب بسته‌بندی، چادر، ماسک N۹۵، مایع دستشویی و ظرف‌شویی و … از مهم‌ترین اقلام مورد نیاز در مناطق سیل‌زده است.
ایسناایسنا3 روز قبل
ایسنا/لرستان مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به این‌که در زمان وقوع سیل اکیپ‌های ویژه کنترل کیفیت آب در تمام شهرستان‌ها تشکیل شد، گفت: خوشبختانه در ۹۶۴ روستای سیل‌زده حتی یک مورد مشکل در کیفیت آب نداشتیم. علیرضا کاکاوند در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به این‌که در زمان سیل یکی‌از موارد مهم آلودگی آب است که حساسیت بالایی دارد، اظهار کرد: در این شرایط امکان انتقال انواع بیماری‌های واگیردار از طریق آب زیاد است. وی با اشاره به این‌که مبحث آلودگی آب در زمان بحران‌ها به‌عنوان خط قرمز مجموعه شرکت‌های آب و فاضلاب تعریف شده‌اند، عنوان کرد: در زمان سیل فروردین‌ماه گل‌ولای زیادی وارد شبکه‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ و گاها منابع آب، شده بود که باعث نگرانی بود و باتوجه به تجاربی که از قبل به ویژه در زلزله دشت سیلاخور و سرپل ذهاب داشتیم اکیپ‌های متعددی فقط بابت کنترل کیفیت آب تشکیل شد. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به این‌که در این زمان آموزش مردم در دستور کار قرار گرفت، بیان کرد: در این راستا یک‌سری محلول درست شده و همراه با بروشور و آموزش تحویل خانوارها شد که آب‌ها را کلر زنی می‌کردند. وی ادامه داد: خوشبختانه در ۹۶۴ روستای سیل‌زده حتی یک مورد مشکل در کیفیت آب نداشتیم و در زمینه محدودیت میکروبی و کلرسنجی عملکرد بالای ۹۶ درصد داشتیم که در شرایط سیل قابل قبول بود.
ایسناایسنا3 روز قبل
مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، ضمن اشاره به خسارات ناشی از سیل به مراکز بهداشتی - درمانی سیستان و بلوچستان، درباره آخرین اقدامات بهداشتی در این مناطق توضیح داد. دکتر محمداسماعیل مطلق در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص اقداماتی که تاکنون در شهرها و روستاهای سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان از سوی وزارت بهداشت صورت گرفته‌ است، گفت: در زمینه محافظت از مادران باردار ساکن در این مناطق تاکنون اقدامات بسیار مهمی صورت گرفته است. مشاور معاون بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت همچنین در خصوص خسارت‌هایی که سیل به مراکز و تجهیزات بهداشتی_درمانی وارد کرده است، ‌ گفت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته تاکنون ۸۹ مرکز بهداشت، ۳۳ مرکز جامع بهداشت، ۱۱ پایگاه اورژانس، ۹ مرکز درمانی و ۳ دستگاه آمبولانس دچار آسیب‌هایی شده‌اند. وی در خصوص اقلام مورد نیاز در این شهرستان‌ها، ‌ بیان کرد: قرص کلرسنجی، قرص PH، پلاستیک، کیسه خواب، پتو، کلمن آب بسته‌بندی، چادر، ماسک N۹۵، مایع دستشویی و ظرف‌شویی و … از مهم‌ترین اقلام مورد نیاز در مناطق سیل‌زده است. انتهای پیام
مهرمهر3 روز قبل
وی با یادآوری اینکه اگر میزان مصرف آب از منابع در دسترس به ۴۰ درصد برسد، شرایطی که ایجاد می‌شود، شرایط سر به سر بوده و قابل تحمل است، ادامه داد: بدترین حالت مصرف زمانی اتفاق می‌افتد که میزان مصرف آب از منابع در دسترس بین ۴۰ تا ۶۰ درصد باشد که به آن شرایط بحرانی اطلاق می‌شود. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان، با بیان اینکه از مرز شرایط بحرانی عبور کرده‌ایم، تصریح کرد: میزان مصرف آب از منابع آبی در دسترس در کشور ۸۷٫۶ درصد است و این بدان معنی است که باید مواردی چون اصلاح الگوی کشت در بخش کشاورزی را به مرحله اجرا بگذاریم. وی بر مدیریت مصرف آب تأکید کرد و افزود: مردم باید مصرف آب را مدیریت کنند. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان زنجان، یادآور شد: افت سطح آب‌های زیرزمینی استان زنجان به صورت سالانه ۷۷ سانتی متر است و دشت ابهر بحرانی‌ترین دشت استان است که میزان افت سالیانه این دشت یک متر و ۴۰ سانتی متر است. رضا پور افزود: یکی از راهکارهای تقویت سفره آب‌های زیرزمینی تغذیه مصنوعی است و این اقدام از سال ۹۱ در سطح استان آغاز شده و هر سال انجام می‌شود.
مهرمهر3 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا توسلی شامگاه سه‌شنبه در جلسه شورای اداری بویین میاندشت با انتقاد از مستقر نبودن اداره بنیاد مسکن در این شهرستان، اظهار داشت: با وجود ۴۳ روستا و دو شهر ولیکن بنیاد مسکن در شهرستان به صورت نمایندگی فعالیت دارد و در مواقع بحران و یا برای مراجعه مردم به بنیاد مسکن، نبود این اداره به یک مشکل حاد تبدیل شده است. وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر در بویین میاندشت استقلال اداری ندارد، افزود: با پیگیری‌های انجام شده قرار شد پس از تملک زمین احداث آن در دستور کار جمعیت هلال احمر استان قرار گیرد، محورهای مواصلاتی و محرومیت این شهرستان ایجاب می‌کند که جمعیت هلال احمر در شهرستان مستقر شود تا خدماتی انجام دهد. فرماندار بویین میاندشت تصریح کرد: مردم این شهرستان برای مراجعات اداری در امور منابع آب باید فاصله ۴۰ کیلومتر تا فریدونشهر را طی کنند به اضافه خطرات جاده‌ای که ممکن اتفاق افتد که لازم است اداره امور منابع آب در شهرستان استقرار پیدا کند. توسلی گفت: مرمت دیوار ساحلی و لایروبی رودخانه‌های خارج شهر از توان شهرداری و دهیاری‌ها به دلیل کمبود اعتبارت است و نیاز به تخصیص اعتبارات استانی دارد. فرماندار بویین میاندشت تصریح کرد: با هدر رفتن فاضلاب آلودگی زیست محیطی نارضایتی مردم روستای داشکسن را به همراه دارد.

به انتهای لیست رسیدید