منطقه شرق فرات

منطقه شرق فرات

رجانیوزرجانیوز2 ماه قبل
وی افزود: این در نوبه خود یک شکست برای اسرائیلی‌ها و هم‌پیمانانشان بود. نبرد ادلب در مراحل پایانی خود قرار دارد و این نبرد تا تحقق تمامی اهداف راهبردی متوقف نخواهد شد. وی همچنین تصریح کرد: نظام ترکیه از طریق تبدیل مراکز دیده‌بانی خود در ادلب به پناهگاه امن برای گروه‌های تروریستی و نقطه آغاز حمایت از آنها پیش‌نویس توافقنامه سوچی را نقض کرد. آنکارا نه تنها به خارج کردن گروه‌های تروریستی به ۲۰ کیلومتری غرب جاده «ابو الظهور» میان حلب و ادلب عمل نکرده، بلکه به تعداد آنها و به ویژه عناصر خارجی در ادلب افزوده است. به طور خلاصه تأکید می‌کنم رهبری، ملت و ارتش سوریه اجازه نخواهند داد که اردوغان سناریوی منطقه اسکندرون را در ادلب تکرار کند.
افکارنیوزافکارنیوز3 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشبرخی منابع محلی فاش کردند که مقامات سعودی و آمریکایی به دنبال تشکیل نیرویی عربی در شمال شرق سوریه هستند. اخبار بین الملل- این منابع گفته‌اند که سعودی‌ها و آمریکایی‌ها در استان الحسکه گفت‌وگوهایی در خصوص تشکیل نیروهای عربی وابسته به «قوات سوریا الدیمقراطیه» (قسد) (نیروهای دموکراتیک سوریه) انجام داده‌اند. او افزود که «حمایت‌های سعودی هر چند از دریچه نیروهای عربی باشد اما در حمایت از قسد به بهانه مقابله با نفوذ ایران است». همچنین یک منبع نزدیک به کردها گفت که قسد با حمایت مالی عربستان سعودی از نیروهای عربی وابسته به آن موافقت کرده است. به گفته این منبع، از دیدگاه قسد این حمایت نگران‌کننده نیست بلکه حمایت از ارکان این گروه است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
منابع محلی فاش کردند که مقامات سعودی و آمریکایی مذاکراتی را با هدف تأمین مالی نیروهای عربی مورد حمایت واشنگتن و وابسته به نیروهای سوریه دموکراتیک توسط ریاض، در حسکه انجام داده‌اند. وی افزود: این حمایت عربستان اگرچه از طریق نیروهای عربی صورت می‌گیرد اما در راستای پشتیبانی از نیروهای سوریه دموکراتیک در مقابل نفوذ هم‌پیمانان نظام سوریه انجام می‌شود. طبق گفته این منبع، نیروهای سوریه دموکراتیک حمایت مالی عربستان را اقدامی نگران کننده نمی‌دانند و آن را حمایت از تشکیلات خود تلقی می‌کنند. وی اظهار کرد: بودجه طرح آمریکا توسط عربستان تأمین می‌شود و واشنگتن می‌خواهد با بهره گیری از روابط قبیله‌ای میان ریاض و قبایل سوریه، از تشکیلات عربی تحت امر نیروهای سوریه دموکراتیک حمایت کند. منابع مذکور هیچ‌گونه اشاره‌ای به ارتباط میان حمایت ریاض از نیروهای عربی وابسته به کردهای سوریه با ترکیه و تأثیر این حمایت بر حضور آنکارا در شمال سوریه نکردند.
ایسناایسنا3 ماه قبل
به نظر می‌رسد تحرکات گسترده و بی‌سابقه یک هفته اخیر آمریکا در کانتون الجزیره سوریه در راستای مقابله با حضور روسیه در این منطقه و تلاش برای اثبات نفوذ خود در اطراف چاه‌های نفت و دو استان حسکه و دیرالزور انجام می‌شوند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری المیادین، هشت خودروی زرهی آمریکا در شهرک استراتژیک تل تمر در حومه شمال غربی حسکه مستقر و تمامی ورودی‌ها و خروجی‌های این شهرک برای نظارت بر تحرکات روس‌ها و ممانعت از ورود آنها به هر نقطه تحت نفوذ آمریکا مسدود شدند. برخی منابع میدانی بدون اشاره به جزئیات در گفت‌وگو با المیادین اظهار کردند، یک هیئت آمریکایی از دو زندان داعشی‌ها در منطقه بازدید کردند. در مقابل این اقدامات واشنگتن، مسکو در ۱۰ روز گذشته برای تقویت حضور نظامی خود در منطقه، دست‌کم دو کاروان را از حلب به حسکه منتقل کرد. هدف از انتقال این کاروان‌ها تقویت حضور نظامی روسیه در قامشلی همزمان با انتشار اطلاعاتی از تبدیل فرودگاه قامشلی به یک پایگاه نظامی روسیه و انتقال یک سامانه پدافند هوایی پیشرفته برای حمایت از حضور نظامی روسیه در این منطقه است.
مهرمهر4 ماه قبل
سردار حاجی زاده در ابتدای این نشست خبری اعلام کرد: «موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده واقعا برای خودم آرزوی مرگ کردم، ای کاش می‌مردم و چنین حادثه‌ای را شاهد نبودم». کارنامه‌ای که نه تنها در حوزه «نظامی» بلکه در حوزه «اقتصادی» نیز باید بررسی شود تا مشخص شود اقدامات و توانمندی‌های سردار حاجی زاده نه تنها به حوزه «دفاعی-امنیتی» خدمت کرده است بلکه اثرات بارزی را هم در «اقتصاد» و معیشت مردم می‌گذارد. بر همین اساس ابتدا با بررسی اجمالی کارنامه درخشان سردار حاجی زاده، به بررسی اثرات خدمات وی در حوزه «اقتصاد و معیشت مردم» نیز می‌پردازیم. دوران درخشان نیروی هوافضای سپاه با فرماندهی سردار حاجی زادهسردار حاجی زاده پس از شکل‌گیری نیروی هوا فضای سپاه در مهرماه ۱۳۸۸ به‌عنوان نخستین فرمانده این نیرو منصوب شد. بنابراین در موفقیت‌های سردار حاجی زاده یک «لایه پنهان» دیگری وجود دارد و بر همین اساس نه تنها باید موفقیت‌های سردار حاجی زاده را در حوزه نظامی مورد توجه قرار دهیم بلکه «لایه پنهان» موفقیت سردار حاجی زاده که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد نیز می‌تواند اثر اقدامات وی در بهبود اقتصاد و معیشت مردم باشد.
افکارنیوزافکارنیوز4 ماه قبل
اخبار سیاسی- سردار حاجی زاده در ابتدای این نشست خبری اعلام کرد: «موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده واقعا برای خودم آرزوی مرگ کردم، ای کاش می‌مردم و چنین حادثه‌ای را شاهد نبودم». حادثه ناگوار سقوط هواپیمای اوکراینی و شهادت جمعی از هموطنان کشورمان نباید باعث شود کارنامه درخشان فرمانده نیروی هوافضا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نادیده گرفته شود. بر همین اساس ابتدا با بررسی اجمالی کارنامه درخشان سردار حاجی زاده، به بررسی اثرات خدمات وی در حوزه «اقتصاد و معیشت مردم» نیز می‌پردازیم. دوران درخشان نیروی هوافضای سپاه با فرماندهی سردار حاجی زادهسردار حاجی زاده پس از شکل‌گیری نیروی هوا فضای سپاه در مهرماه ۱۳۸۸ به‌عنوان نخستین فرمانده این نیرو منصوب شد. بنابراین در موفقیت‌های سردار حاجی زاده یک «لایه پنهان» دیگری وجود دارد و بر همین اساس نه تنها باید موفقیت‌های سردار حاجی زاده را در حوزه نظامی مورد توجه قرار دهیم بلکه «لایه پنهان» موفقیت سردار حاجی زاده که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد نیز می‌تواند اثر اقدامات وی در بهبود اقتصاد و معیشت مردم باشد.
مهرمهر4 ماه قبل
خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در واکنش به این حمله نوشت: سیلی را داعش خورد تا صدایش را دیگران بشنوند. علاوه بر این، روزنامه هاآرتص چاپ رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به حمله موشکی سپاه تصریح کرد: ایران همانگونه که قول داده بود، جواب داد. شبکه المیادین در واکنش به این حمله، اظهار داشت: ایران با این اقدام می‌خواست پیام‌هایی را به کشورهای حامی گروه‌های تروریستی برساند. نیویورک‌تایمز در واکنش به انصراف ترامپ از واکنش به ایران نوشت: رئیس جمهور آمریکا از اقدامی که منجر به افزایش تنش‌ها می‌شد، عقب‌نشینی کرد. اسپوتنیک نیز در همین رابطه نوشت: کشتی استینا ایمپرو در واکنش ایران به توقیف نفتکش ایرانی گریس -۱ در جبل طارق متوقف شده است.
ایسناایسنا5 ماه قبل
فرمانده نیروهای روس مستقر در سوریه به مهم‌ترین دستاورد نیروهایش در سوریه طی سال ۲۰۱۹ اشاره کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، الکساندر چایکو، فرمانده نیروهای روس مستقر در سوریه اعلام کرد که مهمترین دستاورد نیروهای این کشور در سوریه طی سال ۲۰۱۹، کمک به ارتش سوریه برای توسعه تسلط آن بر منطقه شرق فرات بوده است. وی افزود: واقعه مهم سال ۲۰۱۹ کمک به دولت سوریه برای گسترش کنترل بر اراضی شرق فرات ازجمله محاصره منطقه عملیات موسوم به «چشمه صلح» ترکیه، راه‌اندازی گشت زنی‌های مشترک با ترکیه و انجام مأموریت‌های گشت زنی هوایی و زمینی بوده است. این مقام روس ادامه داد: این مسأله به نیروهای دولتی سوریه اجازه داد تا دامنه تسلط خود در این مناطق را گسترش دهند. انتهای پیام
صدا و سیماصدا و سیما5 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، ترکیه ۲۰۰ نفر از نیرو‌های نظامی مورد حمایت خود را به منظور اعزام آن‌ها به لیبی از منطقه شرق فرات در سوریه خارج کرده است. این اعزام، ساعت یک بامداد چهارشنبه به وقت محلی از فرودگاه استانبول به مقصد لیبی انجام خواهد گرفت.
فارسفارس5 ماه قبل
چند روز پیش، نیز جنگنده‌های سوری، پالایشگاه‌های غیر قانونی تصفیه نفت را در جرابلس و الباب در شرق استان حلب هدف قرار دادند. عطوان این گزارش را در روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» منتشر و تأکید کرد، این سؤال مطرح می‌شود که آیا این حملات، سرآغاز جنگ سوریه برای جلوگیری از سرقت و قاچاق نفت این کشور توسط مزدوران وابسته آمریکا و در راستای جنگ چریکی علیه حضور نظامی آمریکا در این منطقه از سوریه است؟. بنابرین اگر گفته شود که مرحله دوم جنگ در عراق و سوریه در مناطق مرزی بین دو کشور خواهد بود، مبالغه نکرده‌ایم. بنا بر این گزارش، در مناطق مرزی عراق و سوریه چاه‌های نفت و گاز و پایگاه‌های نظامی آمریکایی وجود دارد که از آن «محافظت» می‌کند. سفر مملوک نیز که برای نخستین بار از آغاز بحران سوریه انجام شده است، صرفا برای فراهم کردن مقدمات عملیاتهای آتی برای آزادسازی شرق فرات و چاههای نفت آن است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ماه قبل
این مناطق تحت کنترل گروه مخالفی است که ارتش ملی سوریه نام دارد و از حمایت نیرو‌های ترکیه برخوردار است. وی تاکید کرد نمی‌خواهد درآمد‌های این نفت نصیب ایران یا نظام اسد شود و وقتی دولت ترامپ چراغ سبز نشان دهد نفت به دست آمده را به قیمت عادلانه صادر خواهیم کرد و درآمد‌های آن را برای ساخت سوریه‌ای دمکرات و دفاع از آن هزینه می‌کنیم. عطوان ادامه داده است: نفت ربوده شده از چاه‌های نفت سوریه به ۱۲۵ هزار بشکه در روز می‌رسد و اگر عملیات نگهداری از این چاه‌ها با تجهیزات جدید صورت گیرد، ممکن است تولید آن‌ها روزانه به ۴۰۰ هزار بشکه برسد و در آمد حاصل از فروش نفت سوریه در حال حاضر حدود ۳۶ میلیون دلار است. چاه‌های نفت سوریه تا قبل از نابودی داعش، به مدت سه سال در اختیار این گروه بود. اگر بگوییم دور دوم جنگ در سوریه و عراق شاید در مناطق مرزی دو کشور؛ جایی که چاه‌های نفت و گاز تحت حفاظت آمریکا وجود دارد، صورت می‌گیرد، مبالغه نمی‌کنیم. این مسئله جنگ چریکی را در ذهن تداعی می‌کند که مقاومت عراق بعد از اشغال این کشور توسط آمریکا راه انداخت و به کشته شدن شمار زیادی از نظامیان و افرادی منجر شد که با آمریکا همکاری می‌کردند. این درآمد‌ها همچنین باید برای رفع نیاز مردم سوریه در بخش انرژی و شکستن تحریم آمریکا در این بخش هزینه شود. ما اطمینان داریم نیرو‌های ارتش عربی سوریه که تحت حمایت نیرو‌های مقاومت سوریه هستند و نیز نیرو‌های بسیج مردمی عراق، همگان برای پس گرفتن حاکمیت (نظام سوریه) بر تمام منطقه شرق فرات تلاش و نیرو‌های آمریکا را شکست خورده از این مناطق خارج خواهند کرد.
برترین‌هابرترین‌ها5 ماه قبل
سعید عابدپور در اعتماد نوشت: نیروهای کرد در شمال سوریه بار دیگر با نیروهای تحت رهبری امریکا موسوم به «ائتلاف برای مبارزه علیه تروریسم» هم پیمان شدند. این بار نیروهای امریکایی و کرد نیروهای خود را در شهرهای حاسکه، قامیشلی، المالکی و دیر‌الزور مستقر کردند. امریکا شاید هیچگاه شمال سوریه، منطقه نفت خیز این منطقه را ترک نکند. از سوی دیگر کردها در مذاکرات موازی با روس‌ها به توافق درباره حضور نیروهای روسی در شهرهای العیسی و تل آمور رسیده‌اند. کردها باید به توافق بین ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه پایبند باشند.
فارسفارس5 ماه قبل
ارتش سوریه، هفته گذشته، با آغاز یک عملیات نظامی محدود، ‌ که از روز ۲۵ نوامبر آغاز شد، موفق شد برخی از روستاهای جنوب استان ادلب را از کنترل گروه‌های مسلح بیرون بکشد. بسیاری بر این باورند که این اقدام ارتش سوریه پیامی است مبنی بر توقف اقدامات‌ تنش‌زای ترکیه در جبهه عین عیسی در شمال سوریه. استان ادلب تنها استان سوریه است که تقریبا به طور کامل تحت اشغال گروه‌های مسلح است. ادلب اوایل سال ۲۰۱۵ در نتیجه اتحاد چند گروه مسلح بزرگ در قالب ائتلافی به نام «جیش الفتح» اشغال شد. اکنون دیگر چنین ائتلافی وجود ندارد چون کشورهای حامی آنها به دلیل ناکامی در سوریه و اختلافات منطقه‌ای، بشدت دچار اختلاف هستند.
افکارنیوزافکارنیوز5 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشخط برخورد آمریکا و ترکیه با روسیه و سوریه در منطقه شرق رودخانه فرات در شمال سوریه و از طرفی حساسیت نظامی بالا در این منطقه، سبب شده که ادلب به جایی برای تبادل پیام‌های غیرمستقیم دو جبهه تبدیل شود؛ جایی که برخی آن را «صندوق پستی» دو جبهه توصیف کرده‌اند. ارتش سوریه، هفته گذشته، با آغاز یک عملیات نظامی محدود، ‌ که از روز ۲۵ نوامبر آغاز شد، موفق شد برخی از روستاهای جنوب استان ادلب را از کنترل گروه‌های مسلح بیرون بکشد. بسیاری بر این باورند که این اقدام ارتش سوریه پیامی است مبنی بر توقف اقدامات‌ تنش‌زای ترکیه در جبهه عین عیسی در شمال سوریه. استان ادلب تنها استان سوریه است که تقریبا به طور کامل تحت اشغال گروه‌های مسلح است. اکنون دیگر چنین ائتلافی وجود ندارد چون کشورهای حامی آنها به دلیل ناکامی در سوریه و اختلافات منطقه‌ای، بشدت دچار اختلاف هستند.
ایلناایلنا6 ماه قبل
یک هیأت نظامی روس روز گذشته- سه شنبه- با فرماندهان کرد نشستی محرمانه درباره مسائل خدماتی در منطقه فرات برگزار کرد. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری هاوار، یک هیأت نظامی روس به ریاست «الکسی کیم» روز گذشته- سه‌شنبه- با «مظلوم کوبانی»، فرمانده نیروهای قسد و برخی دیگر از فرماندهان اداره خودگردان کرد در منطقه فرات پشت درهای بسته دیدار و درباره امور خدماتی در این منطقه بحث و تبادل نظر کردند. به دنبال این نشست، «محمد شاهین»، معاون ریاست مشترک شورای اجرایی اداره خودگران منطقه شرق فرات گفت: «به همراه این هیأت روس نقش نیروهای روسیه در منطقه فرات و وضعیت سخت انسانی در این منطقه پس از حمله ترکیه را بررسی و مکانیزم اجرائی مشترک بین اداره خودگردان و دولت روسیه برای حفظ امنیت و سلامت و ثبات منطقه را بررسی کردیم». وی در ادامه افزود: «یکی از مهم‌ترین محورهای این گفت‌وگو، موضوع نقض توافق سوچی توسط ترکیه و مزدورانش به‌رغم پایبندی نیروهای دموکرات سوریه به این توافق بوده و هیأت روس وعده‌هایی را برای توقف حملات ترکیه طی چند روز آینده ارائه داد». وی این نشست را مفید توصیف و تأکید کرد که روسیه ضامن امنیت این منطقه و کل سوریه بوده و در حد توان برای تحقق امنیت و صلح و شکوفائی در این اراضی تلاش خواهد کرد.
رکنارکنا6 ماه قبل
به گزارش رکنا، گفتنی است عملیات‌ «پنجه-۳» ارتش ترکیه ۲۳ اوت سال جاری با هدف پایان دادن به حضور تروریست‌های پ. ک. ک در شمال عراق آغاز شد و همچنان ادامه دارد. ارتش ترکیه از ۲۷ ماه مه (۶ خرداد) با آغاز عملیات پنچه در شمال عراق، به دنبال پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «پ. در ادامه این عملیات، عملیات «پنجه ۲» در ۲۳ خرداد و «پنجه ۳» در دوم شهریور برای مقابله با "پ. عراق بارها حملات ارتش ترکیه به شمال این کشور را محکوم و از آنکارا خواسته است تا عملیات نظامی خود را در خاک عراق متوقف کند. دولت سوریه با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، بارها خواستار خروج نیروهای ارتش ترکیه از خاک سوریه شده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز6 ماه قبل
گفتنی است عملیات‌ «پنجه-۳» ارتش ترکیه ۲۳ اوت سال جاری با هدف پایان دادن به حضور تروریست‌های پ. ک. ک در شمال عراق آغاز شد و همچنان ادامه دارد. ارتش ترکیه از ۲۷ ماه مه (۶ خرداد) با آغاز عملیات پنچه در شمال عراق، به دنبال پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «پ. در ادامه این عملیات، عملیات «پنجه ۲» در ۲۳ خرداد و «پنجه ۳» در دوم شهریور برای مقابله با "پ. عراق بارها حملات ارتش ترکیه به شمال این کشور را محکوم و از آنکارا خواسته است تا عملیات نظامی خود را در خاک عراق متوقف کند. دولت سوریه با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، بارها خواستار خروج نیروهای ارتش ترکیه از خاک سوریه شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ماه قبل
گفتنی است عملیات‌ «پنجه-۳» ارتش ترکیه ۲۳ اوت سال جاری با هدف پایان دادن به حضور تروریست‌های پ. ک. ک در شمال عراق آغاز شد و همچنان ادامه دارد. ارتش ترکیه از ۲۷ ماه مه (۶ خرداد) با آغاز عملیات پنچه در شمال عراق، به دنبال پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «پ. در ادامه این عملیات، عملیات «پنجه ۲» در ۲۳ خرداد و «پنجه ۳» در دوم شهریور برای مقابله با "پ. عراق بارها حملات ارتش ترکیه به شمال این کشور را محکوم و از آنکارا خواسته است تا عملیات نظامی خود را در خاک عراق متوقف کند. دولت سوریه با اشغالگر خواندن دولت ترکیه در عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، بارها خواستار خروج نیروهای ارتش ترکیه از خاک سوریه شده است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز6 ماه قبل
همچنین در این عملیات جنگنده‌های ارتش ترکیه، انبار سلاح و سوخت متعلق به گروه پ ک ک نیز منهدم شده است. گفتنی است عملیات‌ «پنجه-۳» ارتش ترکیه ۲۳ اوت سال جاری با هدف پایان دادن به حضور تروریست‌های پ. ک. ک در شمال عراق آغاز شد و همچنان ادامه دارد. ارتش ترکیه از ۲۷ ماه مه (۶ خرداد) با آغاز عملیات پنچه در شمال عراق، به دنبال پاکسازی این مناطق از حضور عناصر «پ. در ادامه این عملیات، عملیات «پنجه ۲» در ۲۳ خرداد و «پنجه ۳» در دوم شهریور برای مقابله با "پ. عراق بارها حملات ارتش ترکیه به شمال این کشور را محکوم و از آنکارا خواسته است تا عملیات نظامی خود را در خاک عراق متوقف کند.
افکارنیوزافکارنیوز6 ماه قبل
بر اساس این گزارش، خبر یاد شده به سه دلیل شوک برانگیز است، نخست ثروت سوریه با حمایت آمریکا به سرقت می‌رود. دوم این که کردهای سوریه به کشور زادگاه خود خیانت کرده و با رژیم اشغالگر قدس در حال همکاری هستند و سوم هم اردن مقدمات سرقت نفت سوریه از راه خاک خود را فراهم کرده است. مردخای گفت: من نمی‌خواهم این نفت در اختیار دولت سوریه قرار گیرد. بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هم در تمامی مصاحبه‌های تلویزیونی اخیر خود به موضوع به یغما رفتن ثروت نفت سوریه توسط آمریکا و دریافت غرامت در آینده اشاره کرده است. رای الیوم در پایان ابراز امیدواری کرد تا اردن به بخشی از این توطئه علیه سوریه تبدیل نشود و اجازه ندهد تا نفت به سرقت رفته سوریه از راه خاک این کشور به فلسطین اشغالی انتقال یابد.
برنابرنا6 ماه قبل
انتخابات ایالتی در ویرجینیا و کنتاکی و پیروزی دموکرات‌ها بر جمهوری خواهان در این انتخابات در برنامه این هفته «ما مردم» شبکه پرس تی وی مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت. به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ این برنامه به تهیه کنندگی عاطفه سادات دربندی ضمن مروری بر انتخابات اخیر در ویرجینیا و کنتاکی به منظور تعیین فرماندار، سناتورها و نمایندگان مجالس ایالتی به بحث و گفت و گو درخصوص پیروزی دموکرات‌ها بر جمهوری خواهان و امیدواری دموکرات‌ها به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا می‌پردازد. این برنامه در ادامه ضمن واکاوی نتیجه انتخاباتی اخیر و مقایسه آن با انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا، از دست رفتن جایگاه ترامپ نزد مردم حاشیه نشین و روستایی آمریکا، آینده ترامپ در میان رهبران جمهوری خواه و ورشکستگی مزرعه داران آمریکایی در پی سیاست‌ها و تصمیمات اقتصادی ترامپ را مورد نقد و تبادل نظر قرار می‌دهد. «ما مردم» شنبه ۲۵ آبان ساعت ۲۰:۰۰ به وقت تهران به مدت ۲۵ دقیقه از شبکه پرس تی وی پخش می‌شود. تکرار این برنامه دوشنبه ساعت ۲۳:۰۰ بامداد، ۰۷:۰۰ و ۱۸:۰۰ و سه شنبه ساعت ۰۳:۰۰ روی آنتن خواهد رفت.
عصر ایرانعصر ایران6 ماه قبل
وزیر خارجه روسیه در سخنانی از قصد آمریکا برای ایجاد یک شبه دولت در منطقه شرق فرات سوریه خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان کنفرانس صلح پاریس با اشاره به اقدامات آمریکا در شمال سوریه، اظهار کرد: آنها (آمریکایی‌ها) برای ایجاد یک منطقه شبه دولت شرق فرات دست به هر اقدامی می‌زنند. وی افزود: در همین راستا، آمریکایی‌ها خواستار سرمایه‌گذاری گسترده کشورهای حوزه خلیج (فارس) برای ایجاد «دولت خودمختار» توسط نیروهای سوریه دموکراتیک، کردها، یگان‌های مدافع خلق و دیگران هستند. آنها همچنین قصد جدا کردن این منطقه از سوریه و تسلط بر میادین نفتی آن را دارند. وزیر خارجه روسیه در ادامه با اشاره به تحولات اخیر لبنان نیز افزود: مسکو تلاش‌های سعد حریری، (نخست‌وزیر مستعفی لبنان) برای تشکیل دولت را تأیید و از آن حمایت می‌کند اما ایده تشکیل دولت تکنوکرات یک مسأله غیر واقعی است.
ایسناایسنا6 ماه قبل
وزیر خارجه روسیه در سخنانی از قصد آمریکا برای ایجاد یک شبه دولت در منطقه شرق فرات سوریه خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در جریان کنفرانس صلح پاریس با اشاره به اقدامات آمریکا در شمال سوریه، اظهار کرد: آنها (آمریکایی‌ها) برای ایجاد یک منطقه شبه دولت شرق فرات دست به هر اقدامی می‌زنند. وی افزود: در همین راستا، آمریکایی‌ها خواستار سرمایه‌گذاری گسترده کشورهای حوزه خلیج (فارس) برای ایجاد «دولت خودمختار» توسط نیروهای سوریه دموکراتیک، کردها، یگان‌های مدافع خلق و دیگران هستند. آنها همچنین قصد جدا کردن این منطقه از سوریه و تسلط بر میادین نفتی آن را دارند. وزیر خارجه روسیه در ادامه با اشاره به تحولات اخیر لبنان نیز افزود: مسکو تلاش‌های سعد حریری، (نخست‌وزیر مستعفی لبنان) برای تشکیل دولت را تأیید و از آن حمایت می‌کند اما ایده تشکیل دولت تکنوکرات یک مسأله غیر واقعی است.
ایسناایسنا6 ماه قبل
رسانه‌های روس از گفت‌وگو میان مقامات مسکو و سوریه برای ایجاد یک پایگاه نظامی جدید توسط روسیه در شهر قامشلی خبر دادند. این روزنامه هدف از این اقدام را استقرار سیستم‌های پدافند هوایی روسیه در فرودگاه قامشلی برای رصد تحرکات آمریکا در عراق عنوان کرد. طبق این گزارش، در محافل کارشناسان و برخی رسانه‌ها گفته می‌شود که روسیه برای تحقق منافع خود در منطقه ممکن است یک پایگاه نظامی دیگر در شمال سوریه اجاره کند. منابع مذکور همچنین بعید نمی‌دانند که روسیه در آنجا مرکز هدایت موشک‌ها برای مقابله با حملات احتمالی آمریکا ایجاد کند. در همین راستا، یک منبع در پدافند موشکی روسیه که نخواست نامش فاش شود، گفت: آمریکا با ترک مرزهای شمالی سوریه از مناطق راهبردی که اکنون توسط روسیه کنترل می‌شود، چشم‌پوشی می‌کند.
مهرمهر6 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه با اعلام این مطلب گفت: آمریکا تلاش دارد تا در سوریه و در منطقه شرق فرات این شبه دولت را ایجاد کند. مقامات روسیه در روزهای اخیر انتقادهای تندی را متوجه آمریکا کرده و این کشور را متهم به سرقت نفت سوریه نموده‌اند. آمریکا هنوز به این اظهارات لاوروف واکنشی نشان نداده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ماه قبل
استیون ولادک، استاد حقوق و امنیت ملی در دانشگاه تگزاس شهر آستین به آسوشیتدپرس می‌گوید که اصولا هیچ مبنای حقوقی برای استدلال ترامپ در مورد منابع نفتی سوریه وجود ندارد. این رقم تنها ۰٫۵ درصد از کل تولید نفت خام در جهان است.» اما از سال ۲۰۱۱ تاکنون ظرفیت تولید نفت سوریه از این هم بسیار کمتر شده است. به نوشته دیوان و یرگین در ان‌پی‌آر «میادین نفتی سوریه در دو منطقه بیابانی در شرق سوریه واقع شده‌اند. این میادین نفتی به هیچ‌وجه قابل قیاس با منابع سرشار نفت در عراق یا خلیج فارس نیستند. میادین نفتی سوریه به نسبت کوچک، پراکنده و دور از سواحل و تاسیسات بندری مدیترانه هستند.
افکارنیوزافکارنیوز6 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشنزدیک به بیست روز از حمله نیروهای ارتش ترکیه به همراه گروه‌های شبه نظامی متحد آنان به شمال سوریه و منطقه شرق فرات می‌گذرد. همچنین با تغییر ترکیب جمعیتی شمال سوریه و اسکان پناهندگان سوری عمدتا عرب در این منطقه، تهدیدات امنیتی موجود هم تا اندازه‌ای مرتفع می‌شود. به هر روی با توقف عملیات ارتش ترکیه و توافق میان اردوغان و پوتین بر سر عقب نشینی نیروهای سوریه دموکراتیک به عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه، بخش اصلی خواسته‌های ترکیه محقق شده است. به نظر هم نمی‌رسید که اردوغان تمایلی به ادامه جنگ در شمال سوریه و رویارویی واقعی با ایالات متحده آمریکا داشته باشد. به عکس پیش بینی‌ها و شرایط میدانی بزرگترین و اصلی‌ترین برنده تحولات شمال سوریه، دولت و ملت این کشور بودند.
مهرمهر7 ماه قبل
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-امیر حسین رجبی معمار: نزدیک به بیست روز از حمله نیروهای ارتش ترکیه به همراه گروه‌های شبه نظامی متحد آنان به شمال سوریه و منطقه شرق فرات می‌گذرد. همچنین با تغییر ترکیب جمعیتی شمال سوریه و اسکان پناهندگان سوری عمدتا عرب در این منطقه، تهدیدات امنیتی موجود هم تا اندازه‌ای مرتفع می‌شود. به هر روی با توقف عملیات ارتش ترکیه و توافق میان اردوغان و پوتین بر سر عقب نشینی نیروهای سوریه دموکراتیک به عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه، بخش اصلی خواسته‌های ترکیه محقق شده است. به نظر هم نمی‌رسید که اردوغان تمایلی به ادامه جنگ در شمال سوریه و رویارویی واقعی با ایالات متحده آمریکا داشته باشد. به عکس پیش بینی‌ها و شرایط میدانی بزرگترین و اصلی‌ترین برنده تحولات شمال سوریه، دولت و ملت این کشور بودند.

تظاهرات ایتالیایی‌ها علیه عملیات ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما7 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از رم، شماری از شهروندان ایتالیایی در اعتراض به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه تظاهرات کردند. در این تظاهرات که رسانه‌های ایتالیایی شمار معترضان را بیش از ده هزار نفر تخمین زدند، شرکت کنندگان بر ضد دولت ترکیه و در حمایت از تمامیت ارضی سوریه شعار دادند. این تظاهرات عصر روز جمعه در خیابان‌های مرکزی پایتخت ایتالیا برگزار شد. تظاهرکنندگان خروج فوری نیروهای نظامی ترکیه را از سوریه خواستار شدند. ارتش ترکیه سه هفته پیش عملیات چشمه صلح را با مشارکت نیرو‌های شورشی موسوم به ارتش آزاد ملی سوریه در منطقه شرق فرات در شمال سوریه با ادعای ایجاد منطقه امن آغاز و در تاریخ ۱۷ اکتبر با توافق با واشنگتن آن را تعلیق کرد.
ایلناایلنا7 ماه قبل
نیروهای ترکیه امروز- جمعه- دوره‌های گشت‌زنی مشترک با نیروهای روسیه در شمال سوریه را در چارچوب تضمین خروج شبه نظامیان کرد از مرزها را آغاز کردند. به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، نیروهای ترکیه امروز -جمعه- دوره‌های گشت‌زنی مشترک با نیروهای روسیه در شمال سوریه را در چارچوب تضمین خروج شبه نظامیان کرد از مرزها را آغاز کردند. دو تیم رژه ترکیه و روسیه در منطقه «الدرباسیه» از توابع «رأس العین» در استان «حسکه» با یکدیگر حرکت کردند. ارتش ترکیه عملیات چشمه صلح را با مشارکت نیروهای ارتش آزاد ملی سوریه در منطقه شرق فرات در شمال سوریه به ادعای ایجاد منطقه امن آغاز و در تاریخ ۱۷ اکتبر با توافق با واشنگتن آن را تعلیق کرد.

به انتهای لیست رسیدید