منطقه شرق فرات

منطقه شرق فرات

ایلناایلنا2 روز قبل
ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه با تأکید بر عدم تمایل به ورود به جنگ با ترکیه به رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات کل منطقه را درگیر جنگ خواهد کرد. به گزارش ایلنا به نقل از النشره، ائتلاف نیروهای دموکرات سوریه تأکید کرد که خواهان جنگ با ترکیه نیست اما به «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری این کشور هشدار داد که در صورت حمله به مناطق کردنشین در شرق فرات، آتش جنگ سراسر منطقه را فرا خواهد گرفت. «مظلوم عبدی»، ‌ فرمانده کل نیروهای دموکرات سوریه در مصاحبه با روزنامه کرد زبان «ازگو پلتیکا» در هلند اعلام کرد که شرایط کاملا فراهم است و نیروهایش آماده مقابله با تحریک‌­ها و توطئه­‌های دولت ترکیه هستند که نیروهای فراوانی را در مرزهای شمال سوریه بسیج کرده است. وی تأکید کرد که امکان ندارد حادثه «عفرین» در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی رخ دهد، اگر ارتش ترکیه قصد حمله به یکی از مناطق ما را داشته باشد، جنگ بزرگی برافروخته خواهد شد. عبدی گفت: ‌ «فرماندهی نیروهای دموکرات سوریه، کشورهای ائتلاف بین‌المللی علیه گروه تروریستی داعش از جمله آمریکا و فرانسه را در جریان تصمیم­‌های خود قرار داده است.» وی تأکید کرد که وقوع چنین جنگی قطعا به بروز درگیری داخلی دوم در سوریه منجر شده و تا خروج ترکیه ادامه خواهد داشت.
ایسناایسنا2 روز قبل
ائتلاف نیروهای سوریه دموکراتیک با تاکید بر اینکه به دنبال ورود به جنگی با ترکیه نیست، به رئیس جمهوری ترکیه هشدار داد، حمله به هر منطقه کردنشین در شرق فرات کل منطقه مرزی را به یک میدان جنگ تبدیل خواهد کرد. به گزارش ایسنا، مظلوم عبدی، فرمانده کل نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) در گفت‌وگو با روزنامه کردی «ینی اوزگور پولیتیکا» چاپ هلند اظهار کرد: زمینه فراهم شده و نیروهای سوریه دموکراتیک برای هرگونه اقدام تحریک‌آمیز و توطئه از سوی دولت ترکیه که نیروهای زیادی را در مرزها با شمال سوریه مستقر کرده، آماده هستند. مظلوم عبدی گفت: اتفاقی که در عفرین رخ داد، نمی‌تواند در منطقه شرق فرات تکرار شود و ما هرگز اجازه نخواهیم داد چنین اتفاقی بیفتد، اگر ارتش ترکیه به هر یک از مناطق ما حمله کند، این اقدام موجب یک جنگ بزرگ خواهد شد. عبدی در ادامه فاش کرد: فرماندهی نیروهای سوریه دموکراتیک تصمیم خود را به اطلاع کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش از جمله آمریکا و فرانسه رساند. فرمانده کل قسد تاکید کرد: اگر چنین جنگی رخ دهد، منجر به آغاز جنگ داخلی دومی در سوریه خواهد شد و آن جنگ تا خروج ترکیه ادامه خواهد یافت.
ایسناایسنا2 هفته قبل
همایش بین‌المللی بررسی آینده شرق فرات پس از شکست نظامی داعش با مشارکت پژوهشگران خارجی و عرب در شهر عامودا واقع در شمال شرق سوریه فعالیت خود را آغاز کرد. برگزار کنندگان این همایش اعلام کردند که بر مشارکت تمامی اطیاف مردم سوریه به ویژه مردم کرد در این همایش تاکید داشته‌اند تا اقداماتی که داعش در حق مردم این منطقه مرتکب شده است، آشکار شود. طبق اعلام این مرکز، هدف از همایش مذکور بررسی جنایت‌های گروه تروریستی داعش در زمینه حقوق بشر، زنان، ‌ محیط زیست و اماکن تاریخی از طریق ارائه گزارش‌ها و اسناد موثق به همراه تصاویر و فیلم است. شرکت‌کنندگان اداره منطقه شرق فرات پس از پایان عمر نظامی و جغرافیایی داعش و سناریوهای سیاسی مطرح شده را بررسی می‌کنند. انتهای پیام
ایسناایسنا4 هفته قبل
قرار است واشنگتن طی هفته جاری زنجیره نشست‌های دیپلمایتک و امنیتی درباره سوریه برگزار کند و احتمالا در این نشست‌ها آینده منطقه شرق فرات، حضور همپیمانان سوریه در این کشور، آینده روند سیاسی و اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین در این نشست احتمالا گی‌یر پدرسن، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه و نصر الحریری، رئیس هیئت مذاکره کننده مخالفان این کشور حضور خواهند داشت. واشنگتن همچنین همپیمانان خود را ترغیب کرده است تا برای کاهش تنش میان کردها و رفع شکاف موجود بین عرب‌ها و کردها در شرق عراق تلاش کنند. همچنین سفر دوره‌ای جفری شامل مشارکت در نشست پیمان آتلاتنیک شمالی (ناتو) در بروکسل و مشارکت در نشست نمایندگان بین المللی غرب با محوریت پرونده سوریه طی روز جمعه خواهد بود. در این راستا، واشنگتن به روند گفت‌وگوی دوجانبه با روسیه و گفت‌وگوی سه جانبه با مشارکت این کشور و اسرائیل ادامه می‌دهد.
فارسفارس1 ماه قبل
روزنامه «العربی الجدید» -نزدیک به قطر- امروز شنبه این نشست را در راستای «تلاش آمریکا برای تقویت سیاست‌های خود در منطقه شرق فرات واقع در شمال شرق و شرق سوریه» دانست تا بتواند وضعیت این منطقه را به سود خود سامان دهد. منابع محلی به این روزنامه گفتند که شرکت‌کنندگان عرب حاضر در این نشست، به طرح مشکلات بین عشایر قبیله «البقاره» با شبه‌نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» و همچنین مشکلات ساکنان مناطق «الحسکه، الشدادی، مرقده و الصور» با عناصر کرد پرداختند. «عبدالحمید المحمدی» از فعالان بومی منطقه شرق سوریه به العربی الجدید گفت که هف از این نشست‌ها، روتوش کردن وجهه و عمل شبه‌نظامیان کرد و تحمیل حاکمیت آنان بر منطقه شرقی است؛ هر چند که مردم [این منطقه] مخالف [حضور] آنان باشند». این نشست در حالی برگزار شد که آمریکا و عربستان سعودی چندی پیش نیز گروه معارض «التیار العربی المستقل» (جریان عربی مستقل) را در شرق سوریه تشکیل دادند. البته یکی از مهم‌ترین اهداف این جریان، «اعطای مشروعیت» تسلط شبه‌نظامیان کرد بر منطقه شرق سوریه است.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشمنابع خبری معارض جمعه (روز گذشته) اعلام کردند که «ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس، «جوئل رابین» معاون وزیر خارجه آمریکا و «ویلیام روباک» سفیر سابق آمریکا در بحرین پنجشنبه هفته گذشته وارد دیرالزور در شرق سوریه شدند. روزنامه «العربی الجدید» -نزدیک به قطر - امروز شنبه این نشست را در راستای «تلاش آمریکا برای تقویت سیاست‌های خود در منطقه شرق فرات واقع در شمال شرق و شرق سوریه» دانست تا بتواند وضعیت این منطقه را به سود خود سامان دهد. «عبدالحمید المحمدی» از فعالان بومی منطقه شرق سوریه به العربی الجدید گفت که هف از این نشست‌ها، روتوش کردن وجهه و عمل شبه‌نظامیان کرد و تحمیل حاکمیت آنان بر منطقه شرقی است؛ هر چند که مردم [این منطقه] مخالف [حضور] آنان باشند». این نشست در حالی برگزار شد که آمریکا و عربستان سعودی چندی پیش نیز گروه معارض «التیار العربی المستقل» (جریان عربی مستقل) را در شرق سوریه تشکیل دادند. البته یکی از مهم‌ترین اهداف این جریان، «اعطای مشروعیت» تسلط شبه‌نظامیان کرد بر منطقه شرق سوریه است.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 ماه قبل
الاخبار قبلا فاش کرده بود که عربستان به دنبال منسجم کردن گروه‌های نظامی موجود در التنف با همراهی شورای نظامی دیر الزور است. این دیدارها همزمان با تحرک آمریکا درباره برگزاری نشست‌هایی با رهبران شورای نظامی دیرالزور صورت گرفته است. از سوی دیگر نیروهای سوریه دموکراتیک جمعه از تأسیس شورای نظامی در شهر تل ابیض در شمال شهر رقه برای تضمین حمایت از مناطق آزاد شده از دست داعش خبر دادند. براساس گزارش مرکز اطلاع‌رسانی نیروهای سوریه دموکراتیک هدف از تأسیس این شوراهای نظامی «متحد کردن تمامی نیروهای نظامی و امنیتی برای مبارزه واحد علیه تروریسم» است. روباک در این دیدار تأکید کرد که واشنگتن روابط خود را با نیروهای سوریه دموکراتیک و اداره خودگردان کردها در چارچوب مرحله دوم جنگ علیه داعش تقویت خواهد کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
در این نشست همچنین درباره حمایت از اقتصاد منطقه از طریق تأیید پروژه‌های بخش بهداشت و آموزش بحث و گفت‌وگو شد. الاخبار قبلا فاش کرده بود که عربستان به دنبال منسجم کردن گروه‌های نظامی موجود در التنف با همراهی شورای نظامی دیر الزور است. این دیدارها همزمان با تحرک آمریکا درباره برگزاری نشست‌هایی با رهبران شورای نظامی دیرالزور صورت گرفته است. براساس گزارش مرکز اطلاع‌رسانی نیروهای سوریه دموکراتیک هدف از تأسیس این شوراهای نظامی «متحد کردن تمامی نیروهای نظامی و امنیتی برای مبارزه واحد علیه تروریسم» است. روباک در این دیدار تأکید کرد که واشنگتن روابط خود را با نیروهای سوریه دموکراتیک و اداره خودگردان کردها در چارچوب مرحله دوم جنگ علیه داعش تقویت خواهد کرد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
وزیر مشاور عربستان در امور خلیج فارس به سوریه سفر و همزمان با مسؤولان آمریکا و رهبران قبایل سوری دیدار کرد. الاخبار قبلا فاش کرده بود که عربستان به دنبال منسجم کردن گروه‌های نظامی موجود در التنف با همراهی شورای نظامی دیر الزور است. این دیدارها همزمان با تحرک آمریکا درباره برگزاری نشست‌هایی با رهبران شورای نظامی دیرالزور صورت گرفته است. براساس گزارش مرکز اطلاع‌رسانی نیروهای سوریه دموکراتیک هدف از تأسیس این شوراهای نظامی «متحد کردن تمامی نیروهای نظامی و امنیتی برای مبارزه واحد علیه تروریسم» است. روباک در این دیدار تأکید کرد که واشنگتن روابط خود را با نیروهای سوریه دموکراتیک و اداره خودگردان کردها در چارچوب مرحله دوم جنگ علیه داعش تقویت خواهد کرد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
یک هیئت از وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به همراه مسؤولانی از ائتلاف ضد داعش به عنوان مهم‌ترین هیئت غربی وارد مناطق تحت کنترل کردها در شمال شرق سوریه شد. به گزارش ایسنا، خبرگزاری هاوار وابسته به کردهای سوریه اعلام کرد: این هیئت عالی رتبه آمریکایی به ریاست ویلیام روباک، مشاور ویژه آمریکا در نیروهای ائتلاف به همراه تعدادی از مسؤولان وزارت دفاع این کشور وارد مناطق شرق رودخانه فرات شد. همچنین این سفر دو ماه و نیم پس از اعلام پایان حضور داعش در شرق سوریه و پس از درگیری‌های نیروهای قسد انجام شد. روباک افزود: ما از اقدامات ساکنان منطقه شرق فرات و هم پیمانان‌مان در نیروهای سوریه دموکراتیک برای مبارزه با تروریسم قدردانی می‌کنیم و به همکاری‌های خود با آن‌ها ادامه خواهیم داد. همزمان یک هیئت از روزنامه‌نگاران، چهره‌های فرهنگی و رسانه‌ای و نیز حقوق‌دانان اروپایی و آمریکایی با هدف حمایت از بخش‌های بهداشتی، آموزشی و خدماتی وارد منطقه شدند.
فارسفارس2 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، گزارشهای رسانه‌ای از پیشنهاد جدید آمریکا به شبه‌نظامیان کرد تحت حمایت خود در سوریه حکایت دارد. پایگاه خبری «باسنیوز» -وابسته به کردها- گزارش داد که «مظلوم عبدی» فرمانده کل شبه‌نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» از «جیمز جفری» فرستاده ویژه آمریکا در سوریه پیشنهادی دریافت کرده است. باسنیوز اعلام کرد که فرستاده آمریکا دو هفته پیش در شمال سوریه با عبدی دیدار و به وی پیشنهاد کرده بود که کردها اجازه دهند شماری از سربازان ترکیه‌ای وارد منطقه شرق فرات (شرق سوریه) شوند. به گزارش این پایگاه خبری، جفری به فرمانده کل نیروهای دموکراتیک گفته بود که هدف از استقرار نظامیان ترکیه، «نظارت بر منطقه امن» است که قرار است در این منطقه ایجاد شود. YPG یا «یگان‌های مدافع خلق» هسته اصلی نیروهای دموکراتیک سوریه را تشکیل می‌دهند.
فارسفارس2 ماه قبل
ارتش سوریه در حال ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به شرق این کشور به منظور آغاز عملیات پاکسازی باقیمانده‌های داعش در این منطقه است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ارتش سوریه در حال ارسال سلاح و تجهیزات نظامی به شرق این کشور، به ویژه استان دیرالزور است. همزمان با حملات هوایی، یگانهای ارتش سوریه، با عناصر داعش در چند جبهه عملیاتی به سمت صحرای «السخنه» درگیر شدند. منبع مذکور اعلام کرد که ارتش سوریه تجهیزات نظامی جدیدی به سمت صحرای شرقی ارسال کرده است تا بتواند این منطقه را از وجود عناصر باقی مانده داعش پاکسازی کند. به گزارش این پایگاه، اعتراض ساکنان این مناطق، به قاچاق نفت و گاز سوریه توسط نیروهای دموکراتیک از منطقه شرق فرات به «الحسکه» (شمال شرق سوریه) و از آنجا به کردستان عراق است.

کامیون‌های سلاح تروریست‌های آمریکا در راه استان الحسکه سوریه + فیلم

رکنارکنا3 ماه قبل
گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» گزارش داده است که آمریکا حدود ۱۵۰ کامیون حامل کمک‌های نظامی و تجهیزات لجستیک برای شبه‌نظامیان کرد تحت حمایت خود در شمال شرق سوریه ارسال کرده‌ است. تروریست‌هایی آمریکایی تاکنون چندین بار دیگر نیز برای شبه نظامیان کرد، سلاح و تجهیزات نظامی به منطقه شرق فرات فرستاده‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
فارسفارس3 ماه قبل
گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» گزارش داد که تروریست‌های آمریکا حدود ۱۵۰ کامیون حامل کمکهای نظامی و تجهیزات لجستیک برای شبه‌نظامیان کرد تحت حمایت خود در شرق سوریه ارسال کرده‌اند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری معارض از ارسال مجدد تجهیزات و سلاح توسط تروریستهای آمریکا به شبه‌نظامیان کرد تحت حمایت این کشور در سوریه خبر می‌دهند. دیدبان اعلام کرد که این کامیونها از شمال عراق وارد سوریه شد و از سیمالکا به «عامودا» و از آنجا وارد استان الحسکه (شمال شرق سوریه) شد. از زمان ادعای آمریکا مبنی بر نابودی گروه تروریستی داعش در سوریه، این برای هشتمین بار است که تروریست‌های این کشور به شبه‌نظامیان کرد سلاح ارسال می‌کنند. طی هفت بار گذشته و به اضافه این ۱۵۰ کامیون، تا کنون ۸۱۰ کامیون سلاح و تجهیزات توسط آمریکا به دست شبه‌نظامیان کرد رسیده است.
فارسفارس3 ماه قبل
یک روزنامه لبنانی با تحلیل شرایط منطقه، از خیمه توازن وحشت بر منطقه سخن گفت و نوشت، صبر مقاومت دیری نخواهد پایید و منطقه وارد وضع جدیدی خواهد شد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «ناصر قندیل» سردبیر روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی با عنوان «موازنه وحشت بر منطقه مستولی است»، نوشت: منطقه با خلأ سیاسی روبه‌روست که امیدی برای رفع آن در آینده نزدیک نیست. به عقیده نویسنده، وقتی افق حل‌وفصل سیاسی بحران‌ها تیره‌وتاره است و تنش‌ها رو به افزایش است. قندیل تصریح کرد: بنابراین در حال حاضر موازنه وحشت بر منطقه مستولی است به جای موازنه بازدارندگی که ضامن کشیده شدن منطقه به سمت جنگ بوده است؛ موازنه‌ای که طی سال‌های گذشته به رغم شدت رویارویی‌های منطقه بر آن حاکم بود. این روزنامه نوشت: بنابراین تمرکز جبهه مقاومت بر بهبود کامل جراحت سوریه و آزادسازی مناطق ادلب تا منطقه شرق فرات به منظور ترسیم قواعدی از درگیری است که با جنگ مالی و روانی دشمن متناسب باشد و از موازنه وحشت کنونی خارج شود.
ایسناایسنا3 ماه قبل
گزارش‌ها حاکی از آن هستند که دولت سوریه همزمان با بالا گرفتن شدت درگیری‌ها با رژیم صهیونیستی، برای بازپس گیری نهایی ادلب و پس از آن منطقه «شرق فرات» آماده می‌شود. به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک با انتشار گزارشی به قلم احمد خضور درباره تصمیم دولت دمشق درباره آزادسازی مناطق بازمانده اعلام کرد: دمشق برای بازپس گیری و آزادسازی استان ادلب و حومه غربی حلب و پس از آنها تسلط دوباره بر منطقه شرق فرات آماده می‌شود. در آن زمان دمشق اعلام کرد که گام بعدی ارتش سوریه پس از آزادسازی ادلب به سمت منطقه شرق فرات خواهد بود که تحت کنترل کردها به رهبری نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد) است که مورد حمایت آمریکا و ائتلاف بین‌المللی است. با توجه به وجود برج‌های مراقبت ترکیه عملیات ورود به ادلب دشوار خواهد بود اما با توجه به توافقات و اظهارات رسمی مقامات روسیه، ترکیه و سوریه، بازپس گیری ادلب و غرب حلب مسأله‌ای قطعی است. بشار اسد پس از ادلب مسأله شرق فرات را حل و فصل خواهد کرد.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
هم‌پیمانان اروپایی آمریکا در ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح «ضد داعش» شروطی را برای باقی ماندن در این ائتلاف در سوریه تعیین و این مشارکت را به حل و فصل اختلافات میان ترکیه و آمریکا منوط کرده‌اند. روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در گزارشی درباره مشارکت کشورهای اروپایی در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سوریه نوشت: لندن و پاریس منتظر پاسخ واشنگتن به چند سؤال هستند تا به دنبال آن درباره مشارکت خود در برنامه ائتلاف بین‌المللی در شمال شرق سوریه تصمیم بگیرند. پس از بازنگری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در تصمیم خود مبنی بر «خروج کامل و سریع» نیروهای واشنگتن از سوریه در آغاز سال جاری، سلسله نشست‌هایی غیرعلنی دوجانبه میان آمریکا و اروپایی‌ها و نشست‌های گروهی میان نمایندگان آمریکا، ترکیه، روسیه، اروپایی‌ها و سوری‌هایی از شرق فرات برگزار شد. طبق اطلاعات الشرق الاوسط، وزارت دفاع آمریکا پس از شکست جغرافیایی داعش ۴۰۰ نظامی خود را در منطقه شرق فرات و پایگاه التنف حفظ می‌کند. «منع برخورد» اطلاعات حاکی از آن است که آمریکا در پاسخ به برخی از این سوال‌ها ازجمله تمدید یادداشت «منع برخورد» میان نیروهای آمریکا و روسیه و تعهد به ادامه عملیات‌ هوایی و زمینی موفق بوده است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در گزارشی درباره مشارکت کشورهای اروپایی در ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در سوریه نوشت: لندن و پاریس منتظر پاسخ واشنگتن به چند سؤال هستند تا به دنبال آن درباره مشارکت خود در برنامه ائتلاف بین‌المللی در شمال شرق سوریه تصمیم بگیرند. پس از بازنگری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در تصمیم خود مبنی بر «خروج کامل و سریع» نیروهای واشنگتن از سوریه در آغاز سال جاری، سلسله نشست‌هایی غیرعلنی دوجانبه میان آمریکا و اروپایی‌ها و نشست‌های گروهی میان نمایندگان آمریکا، ترکیه، روسیه، اروپایی‌ها و سوری‌هایی از شرق فرات برگزار شد. طبق اطلاعات الشرق الاوسط، وزارت دفاع آمریکا پس از شکست جغرافیایی داعش ۴۰۰ نظامی خود را در منطقه شرق فرات و پایگاه التنف حفظ می‌کند. «منع برخورد» اطلاعات حاکی از آن است که آمریکا در پاسخ به برخی از این سوال‌ها ازجمله تمدید یادداشت «منع برخورد» میان نیروهای آمریکا و روسیه و تعهد به ادامه عملیات‌ هوایی و زمینی موفق بوده است. از نظر ترکیه، اجازه دادن به ایجاد یک منطقه خودگردان دیگر تحت تسلط حزب اتحاد دموکراتیک سوریه یک اشتباه فاحش است.
افکارنیوزافکارنیوز3 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشپایگاه دیدبان حقوق بشر سوریه از ادامه عملیات ورود کامیون‌های حامل سلاح از طریق منطقه اقلیم کردستان عراق به مناطق تحت کنترل نیرو‌های سوریه دموکراتیک (تحت حمایت آمریکا) در نیمه شب گذشته خبر داد. طبق اعلام این پایگاه وابسته به معارضان سوری، این کامیون‌ها که حامل کمک‌های لجستیک و نظامی بودند، در مناطق تحت کنترل نیرو‌های سوریه دموکراتیک توزیع شدند. همچنین بخشی از این کمک‌های لجستیک به منطقه کوبانی و اطراف آن و بخشی دیگر از آن به مناطق تل تمر و شدادی در حسکه و تعدادی نیز به دیرالزور سوریه فرستاده شدند. طبق اعلام پایگاه دیدبان حقوق بشر سوریه، با ورود این امداد‌های تسلیحاتی شمار کامیون‌های حامل سلاح که از زمان کنترل ائتلاف بین المللی و نیرو‌های سوریه دموکراتیک به شرق فرات وارد این منطقه شده‌اند، به ۶۶۰ عدد می‌رسد. دیدبان حقوق بشر سوریه در اول آوریل سال جاری میلادی نیز اعلام کرده بود ده‌ها کامیون حامل کمک‌های نظامی و لجستیک به منطقه شرق فرات وارد شدند.
ایرناایرنا3 ماه قبل
رئیس جمهوری لبنان گفت: انتظار بیروت از کشورهای عربی این است که در خصوص مسائل منطقه تصمیمات واحدی بگیرند و باید آن‌ها را به عنوان یک مسیر و راه حل انتخاب کرد. رئیس جمهوری لبنان سرنوشت نبرد عربی – اسرائیلی را مرتبط با یکپارچگی کشورهای عربی و اتخاذ موضع گیری‌های واحد دانست و تاکید کرد: کشورهای عربی باید در خصوص مساله فلسطین و قدس با یکدیگر هماهنگی داشته باشند. رئیس جمهوری لبنان همچنین در پیامی به مردم فلسطین گفت: هنگام مذاکره با اسرائیل هر چه می‌توانند از آن‌ها بگیرند و بعدا حق باقی مانده خود را مطالبه کنند. رئیس جمهوری لبنان بهار عربی را به جهنم عربی تشبیه کرد و این نام را برازنده حوادثی دانست که در سوریه و مصر و لیبی و یمن رخ داد. رئیس جمهوری لبنان ۱۱ فروردین ماه در نشست سران اتحادیه عرب در تونس شرکت کرده بود.
فارسفارس3 ماه قبل
باوجود اعلام شکست داعش از سوی ائتلاف آمریکایی، واشنگتن حدود ۶۰ کامیون جنگ‌افزار، خودروی زرهی و کمکهای نظامی و لجستیک از کردستان عراق وارد شرق سوریه کرد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، آمریکا در حال وارد کردن تجهیزات جدید و بیشتر به شرق سوریه است در حالی که شبه‌نظامیان کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (تحت حمایت آمریکا) سوم فروردین ماه جاری از تسلط بر شهرک «الباغوز» واقع در استان دیرالزور (شرق سوریه) و پایان داعش خبر دادند. دیدبان خبر داد که ائتلاف آمریکا موسوم به ضد داعش، حدود ۶۰ کامیون حامل جنگ‌افزار، خودروی زرهی و کمکهای نظامی و لجستیکی از کردستان عراق وارد منطقه شرق فرات کرده است. این گروه در ادامه تأکید کرد که ۱۰ کانتینر سوخت نیز به همراه ۶۰ کامیون مذکور وارد مناطق تحت تسلط شبه‌نظامیان کرد تحت‌الحمایه آمریکا شده است. دیدبان ۲۵ مارس گذشته اعلام کرد که هنوز پیروزی نیروهای دموکراتیک در برابر داعش در شرق فرات اعلام نشده بود که نیروهای ائتلاف آمریکا، صدها کامیون حامل تجهیزات نظامی و لجستیکی وارد این منطقه کردند.

از «معرکه‌گیری به وقت تورقوزآباد» تا «با آخوندی تا ۱۴۰۰»

12+
مهرمهر3 ماه قبل
انتخابانتخاب4 ماه قبل
به عقیده ما، همین مساله علت اصلی سفر مایک پومپئو به منطقه خاورمیانه است، که تا کنون شامل کویت و دولت اسرائیل شده و بعید نیست که بغداد و بیروت نیز وارد این سناریو شوند. در ادامه، عراق از محور آمریکایی خارج شده و به محور مقاومت به رهبری ایران پیوست. سفر غافلگیر کننده سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به دمشق و دیدار وی با بشار اسد در کاخ ریاست جمهوری-اگر نگوییم برای خنثی کردن سفر وزیر خارجه آمریکا صورت گرفت- کم اهمیت‌تر از سفر پومپئو به خاورمیانه نیست. ژنرال روس با ماموریی از جانب رئیس خود، و برای رساندن پیام نظامی به رئیس جمهور سوریه، به دمشق آمد. همانطور که پومپئو پس از دیدار با نتانیاهو نیز از همان ادبیات استفاده کرد.
تسنیمتسنیم4 ماه قبل
این طرح مسموم یا «اعلام جنگ» در منطقه است که نتانیاهو (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) و دونالد ترامپ خواهان آن هستند. سفر سرزده «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه به دمشق و دیدارش با بشار اسد در کاخ ریاست‌جمهوری کم اهمیت‌تر از سفر پمپئو به منطقه‌ نیست. این ژنرال روسی به دستور رئیس‌جمهورش (ولادیمیر پوتین) و برای دادن پیام «نظامی» به رئیس‌جمهوری سوریه به دمشق آمد. اطلاعاتی، که درباره این سفر ناگهانی ژنرال روسی به بیرون درز کرده، کم است. موضوع قابل توجه در کنفرانس خبری مشترک پمپئو با همتای کویتی‌اش، متمرکز شدن او بر مواجهه با ایران و تحرکات آن در سوریه، منطقه و جهان، بود.
افکارنیوزافکارنیوز4 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشالمیادین گزارش داد نشست سه جانبه نظامی ایران، عراق و سوریه روز دوشنبه در دمشق برگزار شد. دیدار سه جانبه دمشق همچنین حامل یک پیام راهبردی برای آمریکایی‌ها بود که عنوان اصلی آن «ثبات خط تهران-بغداد-دمشق» بود. مثلث ایران، عراق و سوریه، نمود واقعی یک جبهه نظامی و سیاسی با اهمیتوی تاکید کرد: معتقدم مثلث عراق، سوریه و ایران نمود واقعی یک جبهه نظامی و سیاسی بسیار با اهمیت در سطح منطقه است. وحشت رژیم صهیونیستی از نشست نظامی دمشقعبدالباری عطوان در پایان درباره نقش و جایگاه رژیم صهیونیستی در تحولات منطقه و واکنش آن به نشست سه جانبه دمشق گفت: اسرائیل در تنگنا قرار گرفته است. تل‌آویو تلاش می‌کند با ایران و نفوذش در منطقه مبارزه کند، ولی هنگامی که این نشست و هماهنگی سه جانبه نظامی سوریه، ایران و عراق را مشاهده می‌کند، نگرانی و وحشتش دو چندان می‌شود.
فارسفارس4 ماه قبل
رئیس‌جمهور سوریه در دیدار با هیات نظامی ایران و عراق گفت که «دمشق روابط محکمی با تهران و بغداد دارد که این روابط در دوره جنگ تقویت شده است». به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه روز دوشنبه میزبان هیات نظامی ایران و عراق در دمشق بوده است. اسد در این دیدار که در آن رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران و رئیس ستاد مشترک ارتش عراق حضور داشتند، گفت: «روابطی که سوریه را به ایران و عراق پیوند داده است، یک رابطه قوی است که در دوره جنگ {با تروریسم} تقویت شده است». به گزارش پایگاه خبری الاخباریه سوریه، وی تاکید کرد که نیروهای مسلح سوریه، ایران و عراق در دوران جنگ و مقابله با تروریسم ایثار و فداکاری از خود نشان دادند. همانگونه که ایران به دعوت رسمی دولت سوریه آمده، حضور نیرو‌های سایر کشور‌ها نیز باید با هماهنگی و مجوز دولت سوریه باشد».
فراروفرارو4 ماه قبل
به گزارش فرارو، برای دومین بار ظرف کمتر از شش ماه، سردار باقری به سوریه رفته است. علاوه بر این، باقری از مستشاران ایران در سوریه هم بازدید خواهد کرد. نیرو‌های آمریکا و برخی گروه‌های نزدیک به دولت ترکیه در کنار احزاب مسلح کردی، آخرین مانع بازگشت سیطره دولت سوریه بر کل قلمرو خود است. همزمان با سفر سردار باقری، روزنامه آمریکایی وال‌ستریت ژورنال، از قول مقامات آمریکایی مدعد شد که ارتش آمریکا قصد دارد حدود ۱۰۰۰ سرباز خود را در سوریه نگه دارد. بنابراین، فقط راه سوم می‌ماند که سفر سرلشکر باقری به سوریه می‌تواند به افتتاح آن کمک کند.
ایلناایلنا4 ماه قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی تاکید کرد: نیروهایی که بدون هماهنگی با دولت سوریه در این کشور حضور دارند دیر یا زود خاک سوریه را ترک خواهند کرد. به گزارش ایلنا، سردار سرلشکر محمد باقری در بدو ورود به دمشق گفت: این مسئله در اجلاس سه‌‌‌‌جانبه ایران، سوریه و عراق مورد تاکید قرار خواهد گرفت. همانگونه که ایران به دعوت رسمی دولت سوریه آمده، حضور نیروهای سایر کشورها نیز باید با هماهنگی و مجوز دولت سوریه باشد. وی با اشاره به حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در منطقه ادلب و منطقه شرق فرات اظهار داشت: باید این نیروها هرچه زودتر آن مناطق را ترک کنند. در دیدارهای جداگانه‌‌‌ای با مقامات نظامی سوریه و عراق، درباره زمینه‌‌‌‌های همکاری میان نیروهای مسلح کشورمان با این دو کشور همسایه و بسیار مهم در منطقه گفت‌وگو خواهیم کرد.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ماه قبل
سرلشکر محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به دمشق گفت: این مسئله در اجلاس سه جانبه ایران، سوریه و عراق مورد تاکید قرار خواهد گرفت. همانگونه که ایران به دعوت رسمی دولت سوریه آمده، حضور نیروهای سایر کشورها نیز باید با هماهنگی و مجوز دولت سوریه باشد. باقری با اشاره به حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در منطقه ادلب و منطقه شرق فرات گفت: باید این نیروها هرچه زودتر آن مناطق را ترک کنند. سرلشکر باقری افزود: هدف از سفر به سوریه شرکت در اجلاس سه جانبه بین ایران، سوریه و عراق با حضور فرماندهان ارشد است تا درباره ادامه مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه هماهنگی و توافقات لازم صورت بگیرد. در دیدارهای جداگانه‌ای با مقامات نظامی سوریه و عراق، درباره زمینه‌های همکاری میان نیروهای مسلح کشورمان با این دو کشور همسایه و بسیار مهم در منطقه گفتگو خواهیم کرد.
خبر فوریخبر فوری4 ماه قبل
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کشورمان اعلام کرد: نیروهایی که بدون هماهنگی با دولت سوریه در این کشور حضور دارند دیر یا زود خاک سوریه را ترک خواهند کرد. سرلشکر محمدباقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد نیروهایی که بدون هماهنگی با دولت سوریه در این کشور حضور دارند دیر یا زود خاک سوریه را ترک خواهند کرد. سرلشکر محمد باقری در بدو ورود به دمشق گفت: این مسئله در اجلاس سه جانبه ایران، سوریه و عراق مورد تاکید قرار خواهد گرفت. همانگونه که ایران به دعوت رسمی دولت سوریه آمده، حضور نیروهای سایر کشورها نیز باید با هماهنگی و مجوز دولت سوریه باشد. باقری با اشاره به حضور غیرقانونی نیروهای خارجی در منطقه ادلب و منطقه شرق فرات گفت: باید این نیروها هرچه زودتر آن مناطق را ترک کنند.

به انتهای لیست رسیدید