مهاجرت پزشکان

مهاجرت پزشکان

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 هفته قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرناپلاس، مدتی است بیمارستان‌های دولتی با چالشی به نام بی‌پولی روبه‌رو هستند؛ چالشی که همه، آن را از چشم شرکت‌های بیمه‌گر به‌ویژه تأمین اجتماعی می‌بینند. برخی پزشکان بالغ بر یک‌ سال است مطالبات و کارانه دریافت نکرده‌اند و این یک واقعیت است. مهاجرت پزشکان بیمارستان‌های دولتی به بیمارستان‌های خصوصی و کاهش تعهد کاریقربانی با اشاره به اینکه «البته شاید در سراسر کشور پزشکان خانواده، پزشکان ضریب k و پزشکان هیئت علمی وجود داشته باشند که مطالباتشان را تا دو سال دریافت نکرده‌اند، می‌افزاید: این قطعا باعث دلسردی جامعه پزشکی می‌شود. وقتی بیمه‌ها نتوانند پول خود را بگیرند، پرداختشان به شرکت‌های دارویی و بیمارستان دچار اختلال می‌شود و همه این اتفاقات باعث می‌شود مردم نتوانند در بخش دولتی مثل سابق خدمت دریافت کنند و انگیزه پزشکان هم برای کار در مراکز دولتی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین این دور از ذهن نیست که با شرایط موجود، تعداد عمل‌های مراکز دولتی کاهش پیدا کند.
سلامت نیوزسلامت نیوز3 هفته قبل
بیماران برخورد پزشکان را قبول ندارند، می‌گویند پزشک معالج‌شان برای‌شان وقت نمی‌گذارد، درباره بیماری‌شان با آنها حرف نمی‌زند و سؤالات‌شان را بی‌پاسخ می‌گذارند. حالا صدای اعتراض مردم از نحوه برخورد پزشکان با گسترش شبکه‌های اجتماعی بیشتر‌ از قبل شنیده می‌شود. از همین رو اگر رسانه‌ها از خطای پزشکی حرف می‌زنند نباید این مسأله را به همه جامعه پزشکی تعمیم دهیم. هر چند این دلایل منجربه بی‌توجهی و برخورد نامناسب پزشک با بیماران نمی‌شود اما زمینه بروز چنین رفتارهایی را تشدید می‌کند. به همین دلیل نظام پزشکی استانداردهای اخیرش را با جزئیات زیاد استاندارد اخلاق پزشکی تعریف کرده است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
حالا صدای اعتراض مردم از نحوه برخورد پزشکان با گسترش شبکه‌های اجتماعی بیشتر‌ از قبل شنیده می‌شود. آنها بر این نکته تأکید دارند که پزشکان پاسخگوی بیمار و خانواده‌شان نیستند ضمن اینکه ضرورتی برای شنیدن صحبت‌های بیمار نمی‌بینند. از همین رو اگر رسانه‌ها از خطای پزشکی حرف می‌زنند نباید این مسأله را به همه جامعه پزشکی تعمیم دهیم. به همین دلیل نظام پزشکی استانداردهای اخیرش را با جزئیات زیاد استاندارد اخلاق پزشکی تعریف کرده است. به اعتقاد رئیس کمیسیون اخلاق پزشکی نماینده حاکمیت نظام سلامت نقش مهمی در ترمیم رابطه بین پزشک و بیمار دارد.

پاسخ سنجیده فرزند پروفسور سمیعی به سوال مجری بی‌بی‌سی + فیلم

رکنارکنا3 هفته قبل
به گزارش رکنا، «امیر سمیعی» فرزند پروفسور «مجید سمیعی» متولد آلمان و همانند پدر در رشته مغز و اعصاب تحصیل کرده است. او هم اکنون پروفسور دانشگاه هانوفر آلمان است. سمیعی به تازگی در یک گفتگوی تلویزیونی اظهارات جالبی را درباره مهاجرت پزشکان متخصص ایرانی به خارج از کشور بیان کرد. او در گفتگو با خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی از دانشجویان پزشکی و پزشکان متخصص ایرانی خواست که دنبال مهاجرت نباشند؛ زیرا نسبت به آلمان و بسیاری از کشورها، در ایران از منزلت اجتماعی بیشتری برخوردارند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
سلامت نیوزسلامت نیوز1 ماه قبل
سلامت نیوز: کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم کشور، از جمله چالش‌های پیش روی متولیان نظام سلامت است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، موضوع کمبود پزشک به ویژه پزشک متخصص در مناطق محروم و کم برخوردار کشور، یکی از چالش‌های متولیان نظام سلامت بوده است. کمبود پزشک داریممسعود قاسمی رئیس انجمن آترواسکلروز ایران، با عنوان این مطلب که تعداد بیمارستان‌ها یکی از معیارهای توانایی درمان در دنیا محسوب می‌شود، گفت: در ایران، ۳۷ هزار پزشک متخصص فعال هستند که استاندارد معمول آن حداقل ۶۴ هزار پزشک متخصص است. وی با بیان این مطلب که کمبود پزشک داریم، افزود: رفع کمبود پزشک فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست، بلکه در توزیع مناسب پزشک دچار مشکل هستیم. باید برای مناطق محروم، تسهیلات و امکانات جذب پزشک متخصص فراهم شود، ضمن اینکه باید از نیروهای بومی استفاده کنیم.
فارسفارس1 ماه قبل
هیأت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران با اشاره به نگرانی جامعه پزشکی کشور از طرح دو فوریتی افزایش پذیرش دانشجویان پزشکی، گفت: افزایش این تعداد دانشجو و غیر استاندارد سازی آموزش پزشکی کشور به مسلخ بردن سلامت نسل‌های آینده این مرز و بوم خواهد بود. به گزارش گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، اعضای هیأت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران با اشاره به نگرانی جامعه علمی و پزشکی کشور از طرح دو فوریتی افزایش پذیرش دانشجویان پزشکی، گفت: افزایش این تعداد دانشجو و غیر استاندارد سازی آموزش پزشکی کشور به مسلخ بردن سلامت نسل‌های آینده این مرز و بوم خواهد بود. در این نامه آمده است: خبر ارائه طرح دو فوریتی افزایش پذیرش دانشجویان پزشکی توسط برخی نمایندگان به مجلس شورای اسلامی موجب تعجب و نگرانی همکاران شما در جامعه پزشکی و انجمن‌های علمی گروه پزشکی شده است. آموزش دانشجویان پزشکی و دندان‌پزشکی یک آموزش صرفا نظری نیست بلکه آموزش مهارت‌های عملی، درمانگاهی و بیمارستانی است. تقاضای انجمن‌های علمی گروه جراحان ارتوپدی کشور از نمایندگان دلسوز و واقع بین مجلس مخالفت با فوریت طرح و بررسی طرح در بستر کارشناسی و استفاده از خرد جمعی اساتید دانشگاه‌ها، کارشناسان وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی، انجمن‌های علمی پزشکی، سازمان نظام پزشکی و سازمان‌های بیمه‌گر در بررسی معضلات آموزش پزشکی و توجه به طرح آمایش سرزمینی تربیت نیروی انسانی گروه پزشکی کشور است.
برنابرنا1 ماه قبل
هئیت مدیره انجمن جراحان ارتوپدی ایران با اشاره به نگرانی جامعه علمی و پزشکی کشور از طرح دو فوریتی افزایش پذیرش دانشجویان پزشکی گفت: افزایش این تعداد دانشجو و غیر استاندارد سازی آموزش پزشکی کشور به مسلخ بردن سلامت نسل‌های آینده این مرز و بوم و از بین رفتن اخلاق حرفه‌ای پزشکی و در نتیجه اضمحلال امنیت روانی مردم خواهد شد. جزیئات این نامه به شرح ذیل است: جناب آقای دکترلاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی ایران سلام علیکم با ارادت خبر ارائه طرح دو فوریتی افزایش پذیرش دانشجویان پزشکی توسط برخی نمایندگان به مجلس شورای اسلامی موجب تعجب و نگرانی همکاران شما در جامعه پزشکی و انجمن‌های علمی گروه پزشکی شده است. آموزش دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی یک آموزش صرفا نظری نیست بلکه آموزش مهارت‌های عملی، درمانگاهی و بیمارستانی است. افزایش این تعداد دانشجو و غیر استاندارد سازی آموزش پزشکی کشور به مسلخ بردن سلامت نسل‌های آینده این مرز و بوم و از بین رفتن اخلاق حرفه‌ای پزشکی و در نتیجه اضمحلال امنیت روانی مردم خواهد شد. تقاضای انجمن‌های علمی گروه جراحان ارتوپدی کشور از نمایندگان دلسوز و واقع بین مجلس مخالفت با فوریت طرح و بررسی طرح در بستر کارشناسی و استفاده از خرد جمعی اساتید دانشگاه‌ها، کارشناسان وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی، انجمن‌های علمی پزشکی، سازمان نظام پزشکی و سازمان‌های بیمه‌گر در بررسی معضلات آموزش پزشکی و توجه به طرح آمایش سرزمینی تربیت نیروی انسانی گروه پزشکی کشور است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
به همین دلیل از فرصت اجلاس گروه ۷ در فرانسه، بیشترین استفاده را در راستای هماهنگ کردن ارکستر قدرت‌های جهان علیه انقلاب اسلامی، خواهد برد. ادامه چنین راهی مطالبه مردم است، مردمی که انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی متعلق به آن‌ها است و حامیان اصلی آن هستند. اطلاع بعدی در گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای است که در مرداد ماه ۱۳۹۸ به ۴۱٫۶ درصد رسیده است. همچنین با مقایسه نرخ تورم نقطه‌ای و سالانه در ماه‌های اخیر نیز می‌توان چشم‌انداز نرخ تورم سالانه را بیان نمود. همان‌گونه که در زمان شروع افزایش قیمت‌ها، ابتدا نرخ تورم نقطه‌ای شروع به افزایش نمود و سپس نرخ تورم سالانه به گونه‌ای که در ۱۶ ماه اخیر همواره نرخ تورم نقطه‌ای بیشتر از نرخ تورم سالانه بوده است، بنابراین با توجه به شروع روند کاهشی نرخ تورم نقطه‌ای در ماه‌های اخیر انتظار می‌رود در ماه‌های آتی نرخ تورم سالانه هم روند کاهشی داشته باشد.
ایمناایمنا1 ماه قبل
وی با بیان اینکه استان اصفهان دارای ۲۴ هزار نفر عضو در سازمان نظام پزشکی است، ادامه داد: ارایه پروانه طبابت و نظارت بر تبلیغات حوزه پزشکی از مهم‌ترین اقدامات نظام پزشکی کشور در کنار ۱۸ وظیفه تعریف شده دیگر است. دبیر شورای عالی نظام پزشکی کشور با بیان اینکه برخی از افرادی که عضو جامعه پزشکی نیستند وقتی موفق به دریافت مجوز از نظام پزشکی نمی‌شوند ‌به شهرداری‌ها روی آورده و با دریافت فضای تبلیغاتی خود را به جامعه عرضه می‌کنند، ادامه داد: از این رو از شهرداری درخواست داریم در این زمینه با نظام پزشکی همکاری داشته باشد. وی به افزایش آمار مهاجرت پزشکان از ایران اظهار کرد: دلیل این امر را در سال‌های آینده اعلام می‌کنیم و ضروری است که مسئولان امروز نسبت به این امر توجه داشته باشند. موزه پزشکی در اصفهان راه‌اندازی شودهمچنین غلامحسین صادقیان، نائب رئیس نظام پزشکی شهرستان اصفهان با بیان اینکه نظام پزشکی اصفهان مجموعه‌ای از پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، ماماها و … را شامل می‌شود، گفت: در شهرستان اصفهان ۱۲ هزار نفر تحت پوشش نظام پزشکی هستند که حدود شش هزار و ۵۰۰ نفر پزشک عمومی، دو هزار و ۸۰۰ نفر پزشک متخصص و مابقی دیگر رشته‌های پزشکی است. نائب رئیس نظام پزشکی شهرستان اصفهان افزود: بیماری‌های صعب‌العلاج در اصفهان رو به افزایش بوده و ضروری است در راستای ترویج فرهنگ سلامت گام برداریم.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
همایون هاشمی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، به مناسبت روز پزشک گفت: بی‌تردید پزشکان جمعیت تاثیرگذاری در کشور هستند که در جهت تامین سلامت عمومی گام برمی‌دارند و فعالیتشان اجتماع محور و متضمن سلامت جسمی و روحی مردم است. پیشرفت تکنولوژی بدون فعالیت پزشکان مجرب ابتر استنماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: پیشرفت تکنولوژی یکی از ارکان مهم تامین سلامت مردم است، اما حضور پزشکان متبحر برای استفاده صحیح از این ابزار در جهت درمان بیماران از اهمیت بسزایی برخوردار است به این معنا که تنها با تکیه بر تکنولوژی و با نادیده گرفتن پزشکان نمی‌توان در جهت ارتقای حوزه سلامت حرکت کرد. وی با تاکید بر اینکه در هیچ شرایطی نباید اجازه دهیم که به جایگاه پزشکان خدشه وارد شود، تصریح کرد: این نکته نیز غیرقابل کتمان بوده که ممکن است تعدادی از پزشکان در روند فعالیت خود مرتکب خطا شوند، اما نباید به دلیل خطای تعدادی انگشت شمار زحمات تمام جامعه پزشکی نادیده گرفته شود. تاخت و تاز کورکورانه به پزشکان به بهانه نصب نکردن دستگاه کارتخوان دور از انصاف استاین نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: ضرورت پرداخت مالیات و حرکت همه در مسیر اجرای قانون امری بدیهی است، اما اعمال هجمه علیه جامعه پزشکی به بهانه استفاده نکردن از دستگاه کارتخوان و تاخت و تاز کورکورانه به این قشر دور از انصاف است، آن هم در شرایطی که زیرساخت‌های لازم برای تحقق این امر فراهم نشده است. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: هم‌اکنون باید قدرشناس زحمات پزشکان مجرب باشیم که سرمایه‌های اجتماعی هستند و باید از آنها حمایت شود، چرا که بی‌مهری نسبت به این قشر باعث کاهش انگیزه آنها برای خدمات‌رسانی می‌شود. /پایان پیام
موجموج1 ماه قبل
وی گفت: حتی خروج یکی از پزشکان برای ما نگران کننده است و علت این خروج مدیریت داخلی نیست. علت این اتفاق معمولا ملاحظات فرهنگی و اجتماعی است که در داخل کشور برای برخی وجود دارد. ما در این زمینه تلاش کنیم که مهاجرت به خارج را به صفر و حداقل برسانیم. حریرچی دربرنامه رادیویی «تهران کلینیک» در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت برای جلوگیری از مهاجرت پزشکان افزود: با ایجاد اشتغال صحیح و زمینه کاری خوب با دستمزد مناسب در شرایط تکریم و احترام برای جامعه پزشکی می‌توان از مهاجرت این قشر جلوگیری کرد. موضوع مهاجرت در تمام دنیا یک موضوع مرسوم بوده و حدود ٣٠ درصد پزشکان کشورهای غربی از کشورهای در حال توسعه تأمین می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
وی گفت: حتی خروج یکی از پزشکان برای ما نگران کننده است و علت این خروج مدیریت داخلی نیست. علت این اتفاق معمولا ملاحظات فرهنگی و اجتماعی است که در داخل کشور برای برخی وجود دارد. ما در این زمینه تلاش کنیم که مهاجرت به خارج را به صفر و حداقل برسانیم. حریرچی دربرنامه رادیویی «تهران کلینیک» در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت برای جلوگیری از مهاجرت پزشکان افزود: با ایجاد اشتغال صحیح و زمینه کاری خوب با دستمزد مناسب در شرایط تکریم و احترام برای جامعه پزشکی می‌توان از مهاجرت این قشر جلوگیری کرد. موضوع مهاجرت در تمام دنیا یک موضوع مرسوم بوده و حدود ۳۰درصد پزشکان کشورهای غربی از کشورهای در حال توسعه تأمین می‌شود.
فارسفارس1 ماه قبل
وی گفت: حتی خروج یکی از پزشکان برای ما نگران کننده است و علت این خروج مدیریت داخلی نیست. علت این اتفاق معمولا ملاحظات فرهنگی و اجتماعی است که در داخل کشور برای برخی وجود دارد. ما در این زمینه تلاش کنیم که مهاجرت به خارج را به صفر و حداقل برسانیم. حریرچی دربرنامه رادیویی «تهران کلینیک» در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت برای جلوگیری از مهاجرت پزشکان افزود: با ایجاد اشتغال صحیح و زمینه کاری خوب با دستمزد مناسب در شرایط تکریم و احترام برای جامعه پزشکی می‌توان از مهاجرت این قشر جلوگیری کرد. موضوع مهاجرت در تمام دنیا یک موضوع مرسوم بوده و حدود ٣٠درصد پزشکان کشورهای غربی از کشورهای در حال توسعه تأمین می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
اخبار اجتماعی- وی گفت: حتی خروج یکی از پزشکان برای ما نگران کننده است و علت این خروج مدیریت داخلی نیست. علت این اتفاق معمولا ملاحظات فرهنگی و اجتماعی است که در داخل کشور برای برخی وجود دارد. ما در این زمینه تلاش کنیم که مهاجرت به خارج را به صفر و حداقل برسانیم. حریرچی دربرنامه رادیویی «تهران کلینیک» در خصوص برنامه‌های وزارت بهداشت برای جلوگیری از مهاجرت پزشکان افزود: با ایجاد اشتغال صحیح و زمینه کاری خوب با دستمزد مناسب در شرایط تکریم و احترام برای جامعه پزشکی می‌توان از مهاجرت این قشر جلوگیری کرد. موضوع مهاجرت در تمام دنیا یک موضوع مرسوم بوده و حدود ٣٠درصد پزشکان کشورهای غربی از کشورهای در حال توسعه تأمین می‌شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 ماه قبل
سلامت نیوز: عضو جامعه حسابداران رسمی ایران و کارشناس ارشد حسابداری مالیاتی گفت: ظرفیت مالیاتی پزشکان کشور نزدیک هزار میلیارد تومان است اما بیشترین مالیاتی که سازمان امور مالیاتی از پزشکان گرفته ۱۵۰ میلیارد تومان است یعنی ۸۵۰ میلیارد تومان شکاف مالیاتی وجود دارد. بنابراین بحث مالیات در جامعه پزشکی کاملا شفاف است و نمی‌توان درآمدها را مخفی کرد. ظرفیت مالیاتی پزشکان کشور نزدیک هزار میلیارد تومان است اما بیشترین مالیاتی که پرداخته‌اند ۱۵۰ میلیارد تومان استوی افزود: ظرفیت مالیاتی پزشکان کشور نزدیک هزار میلیارد تومان است اما بیشترین مالیاتی که سازمان امور مالیاتی از پزشکان گرفته ۱۵۰ میلیارد تومان است. وی درباره نظر جامعه پزشکی مبنی بر توهین‌آمیز و تبعیض‌آمیز دانستن طرح موضوع نصب کارت‌خوان در مطب‌ها افزود: مگر پزشکان شاخ غول شکانده‌اند. وی درباره زیاد بودن مالیات پزشکان نیز گفت: هر که بامش بیش برفش بیشتر.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
اعتمادآنلاین|‌ با اجباری شدن نصب کارت‌خوان در مطب پزشکان، سامانه‌ای تحت عنوان سامانه فروشگاهی پزشکان که به نوعی پایانه فروشگاهی است، راه‌اندازی شده است که همه پزشکان ملزم به راه‌اندازی آن در مطب خود هستند. برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی پا را فراتر گذشته و به پزشکان پیشنهاد و شاید بتوان گفت توهین کردند که تا درخواست نظام پزشکی برای آموزش پزشکان در این زمینه پذیرفته و از دست فروشان و بقالان برای آموزش پزشکان استفاده شود. ظرفیت مالیاتی پزشکان کشور نزدیک هزار میلیارد تومان است اما بیشترین مالیاتی که پرداخته‌اند ۱۵۰ میلیارد تومان استوی افزود: ظرفیت مالیاتی پزشکان کشور نزدیک هزار میلیارد تومان است اما بیشترین مالیاتی که سازمان امور مالیاتی از پزشکان گرفته ۱۵۰ میلیارد تومان است. این کارشناس ارشد حسابداری مالیاتی، نامه نظام‌پزشکی درباره لزوم آموزش به پزشکان برای استفاده از دستگاه کارت‌خوان را شرم‌آور عنوان کرد و گفت: چطور یک بقال در یک روستای دورافتاده می‌تواند دستگاه کارت‌خوان در بقالی‌اش نصب کند اما پزشکان نمی‌توانند و خواهان آموزش هستند. وی درباره زیاد بودن مالیات پزشکان نیز گفت: هر که بامش بیش برفش بیشتر.
ایمناایمنا1 ماه قبل
در واقع، آسیب دیدگی‌ها شایع‌ترین دلیل برای تورم زانو هستند. تورم زانو می‌تواند انجام حرکات روزانه مانند راه رفتن و نشت و برخاست را دشوار یا حتی دردناک سازد. در ادامه با چند دلیل شایع تورم زانو بیشتر آشنا می‌شویم. سودونقرسسودونقرس ‌که ‌به ‌نام نقرس کاذب ‌یا ‌بیماری رسوب ‌دی ‌هیدرات پیروفسفات کلسیم (CPPD) نیز شناخته ‌می شود ‌می ‌تواند موجب ‌تورم مفصل ‌زانو شود. در ‌صورت عدم درمان، عفونت می‌تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار داده و موجب تب و لرز شود.
ایسناایسنا1 ماه قبل
رئیس کل سازمان نظام پزشکی در آستانه روز پزشک با صدور بیانیه‌ای گفت: هشدار می‌دهم که در پیش گرفتن روش تخریبی و خدشه در اعتماد مردم به پزشکانشان، پیامدهای بسیار ناگواری برای مردم دارد. روزی دیگر با پیشنهاد دستورالعملی برای استفاده از اعضای بدن محکومین به اعدام برای پیوند به بیماران نیازمند جامعه پزشکی را دچار تنش و التهاب می‌کنند که خوشبختانه با واکنش قوی و یکپارچه جامعه پزشکی و پیوند اعضاء کشور مواجه شد. و اما همکاران عزیز … سازمان نظام پزشکی خانه شما و متعلق به تک تک شما است. از این رو جامعه پزشکی ایران بیش از پیش نیازمند وحدت، تعامل و گفتگو است. اصلاح کاستی‌ها یک سازمان نظام پزشکی قوی و با پشتوانه همه اعضای حرفه را می‌طلبد.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 ماه قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، یکم شهریور ماه، زادروز ابن سینا و روز پزشک، بهانه‌ای شد تا مروری بر مهم‌ترین حواشی مطرح شده در حوزه پزشک و پزشکی کشور داشته باشیم. بر این اساس بهداشت و درمانی‌ها معتقدند که پزشکان بخش دولتی خوش‌حساب‌ترین پرداخت‌کنندگان مالیات هستند. حال برخی از کارشناسان حوزه سلامت می‌گویند که انگشت مجلسی‌ها در دو مصوبه اخیرشان درباره مالیات پزشکان بیشتر به سوی پزشکان بخش خصوصی نشانه رفته است؛ چراکه پزشکان بخش دولتی با درآمد کمتر، بیش از پزشکان بخش خصوصی با درآمد بیشتر، مالیات می‌دهند. چرا پزشکان ایرانی مهاجرت می‌کنند؟ مهاجرت پزشکان ایرانی هم یکی از ماجراهای پرحاشیه و همیشگی در حوزه سلامت کشور است که اما و اگرهای زیادی را هم به دنبال دارد. برآورد می‌شود که در حوزه پزشکان عمومی سالانه ۳۰۰ الی ۳۵۰ نفر و در حوزه تخصصی هم سالانه ۳۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان ما به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
به گزارش ایسنا، یکم شهریور ماه، زادروز ابن سینا و روز پزشک، بهانه‌ای شد تا مروری بر مهم‌ترین حواشی مطرح شده در حوزه پزشک و پزشکی کشور داشته باشیم. بر این اساس بهداشت و درمانی‌ها معتقدند که پزشکان بخش دولتی خوش‌حساب‌ترین پرداخت‌کنندگان مالیات هستند. حال برخی از کارشناسان حوزه سلامت می‌گویند که انگشت مجلسی‌ها در دو مصوبه اخیرشان درباره مالیات پزشکان بیشتر به سوی پزشکان بخش خصوصی نشانه رفته است؛ چراکه پزشکان بخش دولتی با درآمد کمتر، بیش از پزشکان بخش خصوصی با درآمد بیشتر، مالیات می‌دهند. چرا پزشکان ایرانی مهاجرت می‌کنند؟ مهاجرت پزشکان ایرانی هم یکی از ماجراهای پرحاشیه و همیشگی در حوزه سلامت کشور است که اما و اگرهای زیادی را هم به دنبال دارد. برآورد می‌شود که در حوزه پزشکان عمومی سالانه ۳۰۰ الی ۳۵۰ نفر و در حوزه تخصصی هم سالانه ۳۰۰ نفر از فارغ‌التحصیلان ما به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند.
خانه ملتخانه ملت1 ماه قبل
حبیب اله دهمرده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به طرح دو فوریتی افزایش دو برابری ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی، اظهار کرد: با چنین موضوعاتی نباید به صورت صفر و ۱۰۰ برخورد کرد و مطلق آن را پذیرفت یا رد کرد بلکه باید با کار علمی روی موضوع ظرفیت هر منطقه را بررسی و به نسبت نیاز کشور در هر استان به ظرفیت علوم پزشکی افزود. بیشتر بخوانید: نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها تمایل به تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی دارند، ادامه داد: این در حالیست که در دهه‌های قبل این وضعیت وجود نداشت و رشته‌های مهندسی طرفدار بیشتری داشت ولی امروز انگیزه‌های اقتصادی موجب سوق دانشجویان به رشته‌های پزشکی شده است. رئیس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: البته نباید ظرفیت علوم پزشکی فراتر از ظرفیت کشور افزود تا منجر به مهاجرت یا فعالیت در خارج از رشته پزشکان شود. دهمرده با تأکید بر اینکه افزایش ظرفیت علوم پزشکی نیاز به کار کارشناسی و تحقیقاتی دارد، اضافه کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس می‌تواند به این موضوع ورود کند و بررسی‌های لازم در این راستا انجام دهد. عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تأکید کرد: بنابراین پس از کار کارشناسی روی این طرح می‌‎توان درباره نیاز کشور به پزشک و میزان افزایش ظرفیت علوم پزشکی تصمیم گیری کرد و نباید به شکل مطلق این طرح رد یا تأیید شود. /پایان پیام
سلامت نیوزسلامت نیوز1 ماه قبل
سلامت نیوز: رئیس انجمن آترواسکلروز ایران، با عنوان این مطلب که پزشک کم داریم، گفت: این کمبود فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست. وی به آمار جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: در چهار دهه قبل ۱۴ هزار پزشک در کشور داشتیم که اغلب آنها از خارج جذب می‌شدند. قاسمی با بیان این مطلب که کمبود پزشک داریم، ادامه داد: بار درمان بیماران بر دوش پزشکان می‌افتد و همین مسئله می‌تواند با مشکلاتی در ارائه خدمت همراه شود. رئیس کنگره بین المللی تازه‌های قلب و عروق، تاکید کرد: رفع کمبود پزشک فقط با افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی قابل جبران نیست، بلکه در توزیع مناسب پزشک دچار مشکل هستیم. قاسمی به حقوق پزشکان عمومی اشاره کرد و گفت: درآمد پزشک عمومی به طور متوسط در سال ۳۲ میلیون تومان است که ماهانه ۲٫۶ میلیون تومان می‌شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 ماه قبل
ساعت ۲۴ - متاسفانه باید گفت سنسورهایی که باید این مشکلات را دریافت و نسبت به آن عکس‌العمل نشان دهند، ضعیف است و به نظر می‌رسد که سنسور مدیران و مسئولان دولتی به درستی کار نمی‌کند. مشکلات پرشمار و گوناگون وعدم رسیدگی به موقع و اصولی به رفع آن، باعث شده روند سرمایه‌گذاری در کشور مختل شود و شاهد فرار سرمایه‌ها و نیروی انسانی از کشور باشیم. درآمد سرانه کشور در مقایسه با ۴۰ سال گذشته، افزایش نداشته‌ و نرخ بیکاری بنا بر آمار دولت، نزدیک به ۱۲ درصد است. نهاد دولت در دریافت و پردازش مشکلات ضعیف عمل می‌کند و نتیجه این ضعف در خروج سرمایه و مهاجرت نیروی انسانی خود را نشان داده است. " آنچه دربالاخواندید بخشی از سخنان مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در همایش توانمندسازی سرمایه انسانی بود که درتهران برگزارشد.
ایسناایسنا2 ماه قبل
«کارت‌خوان نداریم»، «کارت‌خوان خراب است» این جملات برای اغلب افرادی که به مطب پزشکان مراجعه می‌کنند آشناست و منشی آنها را به گرفتن پول نقد از عابر بانک بیرون مطب هدایت می‌کند. طی سال‌های گذشته موضوع شفافیت نظام مالیاتی بارها و بارها از سوی دکترین اقتصادی مطرح شده و قرار است طرح نظام جامع مالیاتی به عنوان موتور محرکه نظام نوین مالیاتی در کشور پیاده شود. با این وجود مطابق قانون حدود ۲۸ صنف ازجمله جامعه پزشکی مشمول نصب دستگاه کارت‌خوان برای رفاه حال مشتریان و مراجعان خود هستند. به گفته محسن مصلحی، بررسی استفاده پزشکان از کارت‌خوان جزو وظایف سازمان نظام پزشکی نیست و بعید می‌دانم همکاری باشد که موضوع کارت‌خوان را رعایت نکرده باشد و رسما اعلام می‌کنم سازمان نظام پزشکی به هیچ وجه این موضوع را قبول ندارد هم به جهت رعایت حال ارباب رجوع یا همان بیماران و هم به لحاظ قانون پزشکان مخالفتی با نصب کارت‌خوان قانون ندارند. به اعتقاد مصلحی، پرداختن بیشتر به موضوع استفاده پزشکان از کارت‌خوان یک بحث انحرافی است، چراکه این قانون در خصوص سایر صنوف هم باید پیاده شود.
خانه ملتخانه ملت2 ماه قبل
احمد همتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به طرح دو فوریتی دو برابر شدن ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی با بیان اینکه در سیاست‌گذاری‌ها در حوزه جذب دانشجوی پزشکی باید به آمار و ارقام استناد کرد، گفت: به دلیل نبود برنامه و سیاست در این حوزه شاهد بودیم که در گذشته طی مقطعی ورودی‌ دانشگاه‌های علوم پزشکی حتی به ۴ برابر نیز افزایش پیدا کرده است. وی با یادآوری ایکه نرم جهانی وجود پزشک به ازای جمعیت، هر هزار نفر یک پزشک است، تصریح کرد: قطعا در حال حاضر دو برابر شدن افزایش ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی مورد نظر نیست. البته در برخی از کشورهای توسعه یافته این رقم پایین‌تر آمده است و بعضا به ازای هر ۵۰۰ نفر یک پزشک وجود دارد. دو برابر شدن ظرفیت علوم پزشکی در آینده منجر به مهاجرت پزشکان می‎شودهمتی تأکید کرد: البته می‌توان با کار کارشناسی کمبودهای حوزه پزشکی را مورد ارزیابی قرار داد ولی افزایش دو برابری ظرفیت دانشگاه‌‎های علوم پزشکی در شرایطی که بازار کار مناسبی برای آن‌ها وجود نداشته باشد، منجر به مهاجرت پزشکان از کشور می‌‎شود. عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس اظهار امیدواری کرد که این طرح به دور از هرگونه فضاسازی در شرایط کارشناسی مورد نقد و بررسی قرار گیرد و بهترین اتفاق برای حوزه علوم پزشکی رقم بخورد. /پایان پیام
همشهریهمشهری2 ماه قبل
محمدرضا ظفرقندی، رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی در نشست خبری خود که به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد در واکنش به مطالبه بهمن کیارستمی برای دریافت پرونده پزشکی پدرش، گفت: در دوره بنده در سازمان نظام پزشکی هیچ درخواستی در این زمینه به سازمان نظام پزشکی نرسیده است و اگر آقای کیارستمی به ما درخواست دهند، برای ارائه پرونده پزشکی پدرشان اقدام خواهیم کرد. بنابراین اگرآقای کیارستمی به ما درخواست دهند، برای ارائه پرونده پزشکی پدرشان اقدام خواهیم کرد. وی گفت: براساس قانون، بیماران می‌توانند با مراجعه به پزشکی قانونی یا سازمان نظام پزشکی درخواست خود را برای دریافت پرونده کامل ارائه دهند. رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی، در پاسخ به سؤال دیگری درباره تأثیر تحریم‌ها بر حوزه سلامت کشور، گفت: ما تلاش می‌کنیم تا اثر تحریم‌ها بر حوزه سلامت کاهش یابد. این در حالی است که طبق بند «ب» ماده ۳قانون نظام پزشکی تمام تبلیغاتی که در عرصه سلامت انجام می‌شود باید تحت نظارت سازمان نظام پزشکی باشد.
عصر ایرانعصر ایران2 ماه قبل
رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: افزایش دو برابری دانشجویان رشته‌های پزشکی هزینه ٨٠ هزار میلیارد تومانی را دارد. رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: در مجموع ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی، ١۴ هزار و ۵٠٠ دانشجوی دندانپزشکی، ١١ هزار دانشجوی داروسازی، ۵٠ هزار دانشجوی پرستاری و ٩ هزار دانشجوی مامایی در حال تحصیل در کشور هستند. رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: با این رقم تا سال ١۴٠۴ کمبود نخواهیم داشت و برخی از رشته‌ها نیز به مازاد می‌رسد. رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: اگر بتوانیم در این زمینه به هم کمک کنیم، خدمتی در جهت سلامت مردم خواهیم داشت. سهمیه‌های پذیرش دانشجویان پزشکی محدود شودظفرقندی در پاسخ به سوالی درباره پذیرش ۶۰ درصد از دانشجویان پزشکی بر اساس سهمیه گفت: موضع ما در این زمینه رسما اعلام شده است.
سلامت نیوزسلامت نیوز2 ماه قبل
سلامت نیوز: رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور با اعلام توقف ارائه طرح دوفوریتی افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی به مجلس گفت: «فعلا قرار بر این شد که بر روی این طرح کار کارشناسی انجام شود. در بحث ظرفیت‌های پزشکی باید تعادل بین کمیت و کیفیت وجود داشته باشد. اگر به صورت بی‌رویه و بدون تامین زیرساخت‌ها، کمیت‌ها افزایش پیدا کند در حوزه‌های پزشکی و سلامت، کیفیت‌ها دچار کاهش می‌شود. طبیعتا در این زمینه افزایش هزینه‌ها و تامین زیرساخت‌ها و ارتقاء استانداردها حرف اصلی را می‌زند. » وی افزود: «تعداد دانشجویان در حال تحصیل در رشته دندان‌پزشکی ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر، داروسازی ۱۱ هزار نفر، پرستاری ۵۰ هزار نفر و دانشجویان رشته مامایی ۹ هزار نفر است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
معاون نظارت و برنامه‌ریزی سازمان نظام پزشکی با رد مباحثی مبنی بر وجود انحصار در حوزه پزشکی کشور، آمار و ارقام مربوط به تعداد پزشکان عمومی، متخصص و فوق‌تخصص دارای پروانه مطب را اعلام کرد. به عنوان مثال در کانادا وقتی می‌خواهند به پزشک خانواده مراجعه کنند حداقل شش ساعت زمان می‌برد. همچنین مراجعه به متخصص دو هفته و مراجعه به فوق تخصص چهار هفته طول می‌کشد، اما در ایران بیماران هر لحظه می‌توانند به پزشک عمومی، متخصص و فوق تخصص مراجعه کنند. وی ادامه داد: در عین حال در کشور ۴۱ هزار و ۳۰۱ متخصص داریم که ۲۷ هزار نفرشان دارای پروانه مطب هستند و ۳۵ درصد از آنها پروانه مطب ندارند. همچنین ۳۴۶۲ پزشک فوق تخصص داریم که ۲۵۲۷ نفرشان دارای پروانه مطب بوده و ۲۵ درصدشان پروانه مطب ندارند.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

مهاجرت پزشکان