موسیقیدان ایرانی

موسیقیدان ایرانی

قدس آنلاینقدس آنلاین6 روز قبل
یاد هموطنان پرواز هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ اوکراین؛ به‌ویژه موسیقیدان ایرانی «روجا آزادیان» طی برنامه‌ای ویژه درسی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر گرامی داشته خواهد شد. قدس آنلاین: جشنواره موسیقی فجر در سی و پنجمین دوره خود گرامیداشت خاطره درگذشتگان سانحه هوایی بوئینگ ۷۳۷ هواپیمای اوکراینی را به برنامه‌های خود افزود. به گزارش روز یکشنبه ۲۹ دی روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، در پنجمین جلسه شورای ارزیابی جشنواره گرامیداشت یاد جان باختگان هواپیما از جمله روجا آزادیان موسیقیدان ایرانی، در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر تأکید شد. پنجمین جلسه شورای ارزیابی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر که در روز ۲۵ دی با حضور سیدامین مؤیدی؛ مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور هنری، حمید قبادی نماینده معاونت امور هنری در شورای ارزیابی، محمد سریر، داود گنجه‌ای، زیدالله طلوعی، علی اطیابی نماینده انجمن صنفی هنرمندان موسیقی و محسن رجب پور، نماینده مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری برگزار شد و در این جلسه مصوب شد در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر رویدادهای ویژه‌ای به یاد و خاطره درگذشتگان هواپیمایی اوکراین برگزار شود. سی‌وپنجمین جشنوارۀ موسیقی فجر از تاریخ ٢٤ تا ٣٠ بهمن ١٣٩٨ به دبیری شاهین فرهت برگزار خواهد شد.
ایرناایرنا6 روز قبل
جشنواره موسیقی فجر در سی و پنجمین دوره خود گرامیداشت خاطره درگذشتگان سانحه هوایی بوئینگ ۷۳۷ هواپیمای اوکراینی را به برنامه‌های خود افزود. به گزارش روز یکشنبه ۲۹ دی روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، در پنجمین جلسه شورای ارزیابی جشنواره گرامیداشت یاد جان باختگان هواپیما از جمله روجا آزادیان موسیقیدان ایرانی، در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر تاکید شد. پنجمین جلسه شورای ارزیابی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر که در روز ۲۵ دی با حضور سیدامین مؤیدی؛ مشاور برنامه ریزی و نظارت راهبردی معاونت امور هنری، حمید قبادی؛ نماینده معاونت امور هنری در شورای ارزیابی، محمد سریر، داود گنجه‌ای، زیدالله طلوعی، علی اطیابی نماینده انجمن صنفی هنرمندان موسیقی و محسن رجب پور، نماینده مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری برگزار شد و در این جلسه مصوب شد در سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر رویدادهای ویژه‌ای به یاد و خاطره درگذشتگان هواپیمایی اوکراین برگزار شود. سید مجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی نیز در پایان جلسه از پیشنهاد شورای ارزیابی جشنواره تشکر کردند و معاون امورهنری در این رابطه گفت: همه در غم و اندوه عزیزان هموطن سوگواریم و همدلی و همراهی مردم و هنرمندان در این روزها بیشتر احساس می‌شود. سی‌وپنجمین جشنوارۀ موسیقی فجر از تاریخ ٢٤ تا ٣٠ بهمن ١٣٩٨ به دبیری شاهین فرهت برگزار خواهد شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
محسن کثیرالسفر، نوازنده و موسیقیدان ایرانی، در سوگ نصرت‌الله کریمی یادداشتی نوشت. «نصرت‌الله کریمی» علاوه بر تحصیل تئاتر نزد «عبدالحسین نوشین»، پدر تئاتر نوین ایران، شاگرد و دستیار دسیکا بود. در آن سال‌هایی که این‌ کارگردان‌ها با ساخت فیلم‌های آبکی مجددا ناموس‌‌پرستی‌های بیجا، قمه و قداره‌کشی و غیرت آبکی را در سینمای ایران رواج می‌دادند. اما به این دلیل که فیلم‌های کریمی به مذاق خیلی‌ها خوش نیامد نتوانست به کارش ادامه دهد. امروز کتابخانه‌ای سوخت و هنرکده‌ای آتش گرفت؛ امروز «نصرت‌الله خان» هم به گذشتگان پیوست.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
اما این بار نیز در مدت زمانی کمتر از ۴ دقیقه تمامی بلیت‌ها به فروش رفت. قیمت بلیت‌های این کنسرت از ۵۰ تا ۱۶۰هزار تومان تعیین شده است. در کنسرت «شهر خاموش» کوارتت مینیاتور، کلهر را همراهی می‌کند. کیهان کلهر در فروردین و خرداد امسال هم کنسرت «شهر خاموش» را در تهران برگزار کرد. ساری، اصفهان، رشت، شیراز، همدان، کرمانشاه و سنندج شهرستان‌هایی بودند که در سال جاری میزبان کنسرت «شهر خاموش» شدند.
برترین‌هابرترین‌ها1 ماه قبل
آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی در آپارتمانش دچار آتش‌سوزی شد و پیش از رسیدن به بیمارستان در آمبولانس درگذشت. ایران آرت: آهنگساز و رهبر ارکستر ایرانی در آپارتمانش دچار آتش‌سوزی شد و پیش از رسیدن به بیمارستان در آمبولانس درگذشت. این «مرد ۷۲ ساله» یکی از سرشناس‌ترین رهبران ارکستر در دهه ۱۹۷۰ در ایران بود: فرشاد سنجری. فرشاد سنجری در سال ۱۳۲۵ در تهران متولد شد و مقدمات موسیقی را نزد پدرش حشمت سنجری، رهبر وقت ارکستر سمفونیک تهران فرا گرفت. بر اساس گزارش بی‌بی‌سی، آپارتمانی که فرشاد سنجری در آن می‌زیست در روز ۲۲ نوامبر دچار آتش سوزی شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
مراسم رونمایی از کتاب «آوای یک زندگی، گفت‌وگو با پری ملکی» عصر امروز (جمعه یکم آذر) با حضور علاقه‌مندان و برخی از هنرمندان در موزه موسیقی تهران برگزار شد. حس می‌کنم با نوشته شدن این کتاب، جادوانه شدم.» علیرضا خمسه (بازیگر) که در این مراسم حاضر شده بود، درباره پری ملکی و انتشار این کتاب عنوان کرد: «خیلی خوشحالم که امشب در این مراسم شرکت کردم. به نظرم امشب شب توکا ملکی است که این کتاب را نوشته است. پری ملکی کار بزرگی کرده است؛ او سعی کرده در این سال‌ها بگوید زن ایرانی مانند مرد ایرانی می‌تواند فعالیت کند و نشان دهد زن و موسیقی نمرده بلکه مانند موسیقی مردان زیباست و هنوز جریان دارد.» بردیا صدرنوری، نوازنده پیانو نیز درباره پری ملکی اظهار کرد: «یکم بهمن ۱۳۷۲ برای اولین بار در مراسمی برای نکوداشت جواد معروفی با او ملاقات کردم. پری ملکی، موسیقی‌دان، خواننده، نوازنده و مدرس، هنرمندی است که تاکنون کنسرت‌های بسیاری را در ایران و دیگر کشورها برگزار، بیش از ۱۰ آلبوم را منتشر و شاگردان بسیاری را به جامعه موسیقی کشور معرفی کرده است.
همشهریهمشهری3 ماه قبل
استاد دهلوی یکی از بزرگ‌ترین خطرهای هنری را در زمان خود انجام داد و ریتم‌هایی برای گروه تمبک و ارکستر ساخت. شاگردان استاد دهلوی که امروز ستاره‌های موسیقی ایران هستند، یک به یک گواه نحوه تربیت او هستند. پس از سخنان کوتاه جمال‌الدین منبری و اجرای قطعه‌ای از استاد دهلوی، نوبت به حسین علیزاده رسید که گفت: من تمام عمری که گذراندم کسی را ایرانی‌تر از حسین دهلوی ندیدم. او وقتی سکان هنرسنان موسیقی را در دست گرفت سرنوشت موسیقی ایرانی عوض شد. او مردی تا این حد مقدس بود؛ عصاره رنجی است که موسیقی ایرانی در این سال‌ها متحمل شده است.
فراروفرارو4 ماه قبل
پارسا پیروزفر بازیگر نقش مولانا و شهاب حسینی بازیگر نقش شمسفرارو- ساخت اثری تاریخی درباره شاعر بزرگ ایرانی مولانا، قطعا کاری بسیار دشوار و پیجیده است. «مست عشق» نام فیلم سینمایی است که قرار است حسن فتحی کارگردان شناخته شده ایران درباره زندگی مولانا بسازد. به گزارش فرارو، پس از گمانه‌زنی‌های فراوان درباره بازیگر نقش مولانا برای پروژه سینمایی «مست عشق»، نام بازیگر این نقش کلیدی اعلام شد. قرار است پارسا پیروز فر در نقش مولانا ظاهر شود. پارسا پیروزفر متولد ۲۲ شهریور ۱۳۵۱، تهران، بازیگر سینما و تلویزیون؛ بازیگر، کارگردان و مدرس تئاتر، نمایشنامه‌نویس، مترجم و نقاش است.
برترین‌هابرترین‌ها5 ماه قبل
بیشتر مخاطب موسیقی ایران در خارج از کشور، ایرانی‌ها هستندایرنا: از نظر شما موسیقی ایران چقدر در جهان شناخته شده است؟ روشن‌روان: متاسفانه دنیا موسیقی ایرانی را در حد همین تعداد انگشت شمار خوانندگان و گروه‌های موسیقی به خارج از کشور رفته می‌شناسند؛ آن هم نه فقط خارجی‌ها. چون بخش عمده مخاطبان موسیقی ایرانی در خارج از کشور، ایرانی هایی هستند که معمولا اجراها را در سالن‌های کوچک دنبال می‌کنند، پس موسیقی ایرانی در خارج مخاطبان بسیار کمی دارد و بیشتر مخاطبان ایرانی هستند، البته ممکن است تعداد انگشت شمار شهروند خارجی هم در این کنسرت‌ها حضور داشته باشند. اینها دنبال حرف تازه‌اند و موسیقی ایرانی به دلیل ویژگی هایی که دارد این حرف تازه را می‌تواند خیلی راحت به دنیا منتقل کند. ایرنا: در حال حاضر کدام کشورها بیشتر خواهان موسیقی ایرانی هستند؟ روشن‌روان: در اروپا و آمریکا که شیفتگی برای موسیقی ایرانی بسیار است، در کانادا و کشورهای آسیای شرقی به‌خصوص ژاپن، چین و مالزی خواهان فراوانی دارد. ایرنا: در حال حاضر تفاوت ساز و کار تبلیغاتی گروه‌های موسیقی ایرانی و خارجی چگونه است؟ روشن‌روان: پخش و تبلیغ و حضور موسیقی ایرانی در سراسر دنیا تا کنون بسیار ضعیف بوده است.
برترین‌هابرترین‌ها5 ماه قبل
به این تعبیر دریافت جایزه و تقدیر و تشویق تغییری در روند زیست هنرمند واقعی ایجاد نمی‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده است. رامین صدیقی و کیهان کلهر در فهرست بهترین‌های جهانبه این ترتیب کیهان کلهر دومین ایرانی‌ای خواهد بود که این جایزه به او اهدا می‌شود. تابستان هرسال یک افتخارهمین تابستان گذشته بود که کیهان کلهر جایزه معتبر بین‌المللی Human Spirit ایزاک اشترن را دریافت کرد. به این اعتبار می‌توان کیهان کلهر را پرچمدار معرفی موسیقی اصیل ایرانی به جهان و معرف نوای انسانی و فرهنگ انسان‌دوستی ایرانیان به مردم اقصی‌نقاط جهان قلمداد کرد.
وانانیوزوانانیوز6 ماه قبل
به گزارش وانانیوز، مجله تخصصی و موسیقایی «نغمه‌ها» به کارگردانی حبیب‌الله ذوالفقاری از تولیدات گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که با اهالی موسیقی در حوزه‌های مختلف خوانندگی، آهنگ‌سازی، تک نوازی، موسیقی کلاسیک، موسیقی ملل، موسیقی مقامی یا نواحی به گفت و گوی صمیمانه می‌پردازد. در برنامه امروز (۲۹ تیرماه) که ساعت ۱۹ پخش می‌شود، با پیمان خازنی، آهنگساز، نوازنده تار و موسیقیدان ایرانی گفت‌وگو شده است. در این برنامه موسیقیایی شش قطعه از کارهای خازنی در مقام آهنگساز و نوازنده تار پخش می‌شود. از آلبوم «به یاد من باش» با صدای سالار عقیلی، از آلبوم «پریچهر» با صدای سینا سرلک، دکلمه علیرضا قربانی با نام «خانه آبی، کجاست خانه باد» با دکلمه الهام پاوه نژاد، پخش اثر از نخستین آلبوم پیمان خازنی با نام «شوخی» که اثری تلفیقی از تار و پیانو است و «همهمه کاشی‌ها» با تکنوازی تار از جمله کارهای این هنرمند است که در «نغمه‌ها» امشب پخش می‌شود.
تسنیمتسنیم6 ماه قبل
مدت زمان این فیلم ۹۰ دقیقه است و با تهیه کنندگی علی ژکان، امروز بر روی آنتن کانال آذری شبکه سحر است. این سریال امشب ساعت ۲۲ به وقت تهران از کانال اردو پخش می‌شود. در برنامه امروز (۲۹ تیرماه) که ساعت ۱۹ پخش می‌شود، با پیمان خازنی، آهنگساز، نوازنده تار و موسیقیدان ایرانی گفتگو شده است. پخش سریال پادری از شبکه یکمجموعه تلویزیونی پادری در کنداکتور پخش شبکه یک قرار گرفت. وزیر صمت امشب در برنامه شبکه یک «رضا رحمانی» وزیر صمت امشب ۲۹ تیر با حضور در برنامه تحلیلی نگاه یک از برنامه‌ها این وزارتخانه برای رونق تولید می‌گوید.
پارس نیوزپارس نیوز8 ماه قبل
ملودی و آرانژمان، پررنگ بودند در آثارش و نامش را جاودانه کردند، پدر راک ایران، سلطان راک ایران، کوروش یغمایی. چند آلبوم شاخص هم منتشر کرد؛ از «سیب نقره‌ای» تا «تفنگ دسته نقره». «گل یخ» را جزو صد آهنگ برتر موسیقی ایران می‌دانند، هفته‌نامه معتبر بیلبورد، رسانه مشهور و معتبر موسیقی جهان، گذاشتش در جمع ۵۰ راکر بزرگ تاریخ. حالا بعد از ۳ سال، دوستداران کوروش یغمایی، خبری خوش گرفته‌اند از تاثیرگذارترین موسیقیدان ایرانی در ژانر راک. در روزهایی که مردم درگیر قیمت دلار، بنزین، نان و پیاز هستند و روح خسته و کوفته‌شان زیر فشارها خم شد، شاید صدای دلنشین و گیرای کوروش یغمایی با ملودی‌های جادویی‌اش، برای دقایقی رهای‌شان کند از همهمه‌ها، تداعی کند «گل یخ» و «خار»، «تن چوبی» و «حجم خالی» را.
برترین‌هابرترین‌ها8 ماه قبل
ملودی و آرانژمان، پررنگ بودند در آثارش و نامش را جاودانه کردند، پدر راک ایران، سلطان راک ایران، کوروش یغمایی. چند آلبوم شاخص هم منتشر کرد؛ از «سیب نقره‌ای» تا «تفنگ دسته نقره». «گل یخ» را جزو صد آهنگ برتر موسیقی ایران می‌دانند، هفته‌نامه معتبر بیلبورد، رسانه مشهور و معتبر موسیقی جهان، گذاشتش در جمع ۵۰ راکر بزرگ تاریخ. حالا بعد از ۳ سال، دوستداران کوروش یغمایی، خبری خوش گرفته‌اند از تاثیرگذارترین موسیقیدان ایرانی در ژانر راک. نوروز ۹۷ همایون شجریانی، قطعه‌ای منتشر کرد به نام نوروز، با آهنگی از سهراب پورناظری و شعری از اسحاق انور؛ شعری که شاید امید و همت کوروش یغمایی را بهتر از هر واژه دیگری به تصویر بکشد: «…تخت چمن سبزه‌ی دولت جمشید شد/ همت کوروش بلند بار دگر عید شد».
یورونیوزیورونیوز9 ماه قبل
گفتگو: جواد منتظری و حمیدرضا همایونی فرتالار وحدت تهران در آخرین روزهای فروردین‌ماه، میزبان کنسرت «شهر خاموش» کیهان کلهر، نوازنده و آهنگساز ایرانی بود. کیهان کلهر در پاسخ به این که آیا تلاش مجددی برای حضور گروه بروکلین رایدر در ایران صورت گرفته به خبرنگار یورونیوز گفت: «پارسال هم صحبت‌هایی شد. کیهان کلهر در همین رابطه به یورونیوز گفت: «این قطعه به (قربانیان) بمباران شیمیایی شهر کردنشین حلبچه تقدیم شده است. کیهان کلهر درباره‌ی این آلبوم به یورونیوز گفت: «این آلبوم با یک تریوی جاز هلندی بود که یکی از نوازنده‌هایش هم با ما در این کنسرت همکاری می‌کند. کیهان کلهر، زاده ۳ آذر ۱۳۴۲ در کرمانشاه، نوازنده کمانچه، تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان است.
ایلناایلنا11 ماه قبل
آثاری که زریاب خوئی از افرادی نظیر نولدکه ترجمه کرده است، آثاری نبود که هرکسی بتواند از پس ترجمه آن برآید. زریاب به زبان فارسی عشق می‌ورزیدیکی دیگر از همکاران زریاب خوئی که سابقه سالهای همکاری و همراهی با وی دارد، رضا رضازاده لنگرودی‌ست. آشنایی با متدهای تصحیح نسخ آلمانی‌ها قطعا در این توانمندی بی‌تاثیر نبوده است اما بیشترین اثرپذیری زریاب خوئی در تصحیح متون، از جانب مرحوم محمد قزوینی بوده است. زریاب هم در تاریخ ایران باستان - به ویژه ایران عصر ساسانی- مجتهد مسلم بود و هم در تاریخ اسلام آرای متقن و پژوهش‌های سترگ و قابل اتکایی داشت. رضازاده لنگرودی که خود از نزدیک شاهد فرآیند تحقیق و نگارش برخی از آثار پژوهشی زریاب خوئی بود می‌گوید: «اثری که زریاب از فریدریش ماینکه ترجمه کرد و در انتشارات خوارزمی گم شد!

به انتهای لیست رسیدید