موسیقی سنتی

موسیقی سنتی

تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
«ورزش و مردم» به تهیه کنندگی و اجرای پیمان یوسفی کاری از تامین برنامه شبکه یک سیما است که جمعه‌ها حوالی ساعت۱۱:۴۵ بطور زنده روی آنتن می‌رود. کاربری به نام جئوهیرو (Geohiro) در توئیتر نوشته است: «گویا صفحه فیس بوک پارس تودی ژاپنی از دسترس خارج شده است. در سری جدید تهیه کنندگی «شب تئاتر» اولین شب از مجموعه «شب‌های هنر» را امین اشرفی بر عهده دارد. در دومین شب، مجموعه «شب‌های هنر» با اجرای رضا مهدوی و تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری میزبان سالار عقیلی خواننده موسیقی سنتی ایرانی می‌شود. «شب‌های هنر» برنامه شبکه چهار در حوزه ادب و هنر است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

برگزاری جشن سالانه جیئون در کیوتو ژاپن

یورونیوزیورونیوز6 ساعت قبل
جشن مذهبی سالانه جیئون روز چهارشنبه ۱۷ ژوئیه در کیوتو در ژاپن برگزار شد. این فستیوال یکی از مشهورترین جشن‌های ژاپن محسوب می‌شود و در مجموع از روز اول تا ۳۱ ژوئیه به طول می‌انجامد. در این مراسم مردان در لباس کیمونو ۲۳ ارابه‌ را که با چوب بامبو و تزئینات آراسته شده بود در سطح شهر به گردش درآوردند تا بنابر باور قدیمی بلایای طبیعی نظیر زلزله و سیل را از شهر دور کنند. بنابر آمار پلیس در این روز ۱۲۰ هزار تن از مردم برای تماشای این جشن که با اجرای موسیقی سنتی ژاپنی همراه بود در خیابان‌ها گرد آمده بودند.
سینماپرسسینماپرس8 ساعت قبل
سینماپرس: اولین قسمت از سری جدید مجله شبانگاهی «شب‌های هنر» از ۲۹ تیر روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود. به گزارش سینماپرس، تئاتر، موسیقی، شعر، روایت، معماری و سینما شش برگ از مجله تصویری و شبانه «شب‌های هنر» شبکه چهار را تشکیل می‌دهند که از ۲۹ تیر پخش سری جدید آن آغاز می‌شود. در سری جدید تهیه کنندگی «شب تئاتر» اولین شب از مجموعه «شب‌های هنر» را امین اشرفی بر عهده دارد. «شب موسیقی» در سری جدید قصد دارد چند برنامه اول را میزبان مهمانانی باشد که بنابر درخواست و سلیقه مخاطبان و اهالی موسیقی در سری قبل درخواست شده‌اند. «شب‌های هنر» برنامه شبکه چهار در حوزه ادب و هنر است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
ایسناایسنا9 ساعت قبل
اولین قسمت از سری جدید مجله شبانگاهی «شب‌های هنر» از ۲۹ تیرماه به روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود. در سری جدید، تهیه‌کنندگی «شب تئاتر» اولین شب از مجموعه شب‌های هنر را امین اشرفی بر عهده دارد. در دومین شب از مجموعه «شب‌های هنر» با اجرای رضا مهدوی و تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری میزبان سالار عقیلی خواننده موسیقی سنتی ایرانی می‌شود. «شب موسیقی» در سری جدید قصد دارد چند برنامه اول را میزبان مهمانانی باشد که به سلیقه مخاطبان و اهالی موسیقی در سری قبل درخواست شده‌اند. «شب‌های هنر» برنامه شبکه چهار در حوزه ادب و هنر است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی شبکه چهارسیما، تئاتر، موسیقی، شعر، روایت، معماری و سینما شش برگ از مجله تصویری و شبانه «شب‌های هنر» شبکه چهار را تشکیل می‌دهند که از ۲۹ تیر پخش سری جدید آن آغاز می‌شود. در سری جدید تهیه کنندگی «شب تئاتر» اولین شب از مجموعه «شب‌های هنر» را امین اشرفی بر عهده دارد. در دومین شب، مجموعه «شب‌های هنر» با اجرای رضا مهدوی و تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری میزبان سالار عقیلی خواننده موسیقی سنتی ایرانی می‌شود. «شب موسیقی» در سری جدید قصد دارد چند برنامه اول را میزبان مهمانانی باشد که بنابر درخواست و سلیقه مخاطبان و اهالی موسیقی در سری قبل درخواست شده‌اند. «شب‌های هنر» برنامه شبکه چهار در حوزه ادب و هنر است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
ایلناایلنا10 ساعت قبل
اولین قسمت از سری جدید مجله شبانگاهی «شب‌های هنر» از ۲۹ تیرماه روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود. به گزارش ایلنا، تئاتر، موسیقی، شعر، روایت، معماری و سینما شش برگ از مجله تصویری و شبانه «شب‌های هنر» شبکه چهار را تشکیل می‌دهند که از ۲۹ تیرماه پخش سری جدید آن آغاز می‌شود. در دومین شب از مجموعه «شب‌های هنر» که با اجرای رضا مهدوی و تهیه‌کنندگی حبیب‌الله ذوالفقاری آماده شده، میزبان سالار عقیلی خواننده موسیقی سنتی ایرانی هستیم. «شب موسیقی» در سری جدید قصد دارد چند برنامه اول را میزبان مهمانانی باشد که بنابر درخواست و سلیقه مخاطبان و اهالی موسیقی در سری قبل درخواست شده‌اند. «شب‌های هنر» برنامه شبکه چهار در حوزه ادب و هنر است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.
ایلناایلنا2 روز قبل
امیر عظیمی (خواننده جوان موسیقی پاپ) به تازگی تک‌‌آهنگی را با شعری از امید صباغ‌نو منتشر کرده است که «اسب وحشی» نام دارد. به گزارش خبرنگار ایلنا، امیر عظیمی که تلاش دارد با تلفیق موسیقی سنتی و دیگر گونه‌ها آثار نویی خلق کند، به تازگی تک‌آهنگی را منتشر کرده که «اسب وحشی» نام دارد. ‌آهنگسازی این اثر را امیر عظیمی انجام داده و ترانه آن سرود امید صباغ‌‌نو است و میکس و مستر آن به عهده محمد فلاحی بوده و سعید شمس آن را تنظیم کرده است. امیر عظیمی سابقه خوانندگی تیتراژ فیلم «روباه» به کارگردانی بهروز افخمی را کارنامه دارد و موزیک ویدئو «پوتین» را برای روز ۱۳ آبان (روز ملی مبارزه با استکبار جهانی) خوانده و تولید کرده است. متن ترانه: چه زیبا می‌شود شب‌های من وقتی که می‌خندیتویی که در کتاب آفرینش بی‌همانندیتمام زندگی را خط به خط خواندی برای منهمان روزی که بر حجم تن من سایه افکندیشبیه اسب وحشی در میان رقص موهایتدلم رام تو شد اما نگفتی با چه ترفندیببین، آرامشی در روح و جسمم شکل می‌گیردلبان شاعرم را با سکوتت تا که می‌بیندی؟ هنوز از اشتیاق خنده گرم تو می‌سوزمچگونه ماه من از آسمانت باز دل کندی؟ من و تو در خیال «ما» شدن خوشبخت خوشبختیچگونه می‌شد تا همیشه تا ابد بر من بپیوندیتک‌آهنگ «اسب وحشی» با صدای امیر عظیمی را اینجا بشنوید و دانلود کنید؛
ایلناایلنا2 روز قبل
یک استاد ردیف‌نواز، ساز ایرانیان را گونه‌ای از اصوات طبیعی دانست و افزود: ایرانی‌ها سازهای موسیقی خود را بنا بر صوت المان‌ها در طبیعت ساخته و از اینرو گویی طبیعت را می‌شنیدند. کیانی افزود: موسیقی دستگاهی به قرون قبل از یازدهم برمی‌گردد و قبل از آن موسیقی مقامی رواج داشت ولی با تغییراتی، این موسیقی سنتی به موسیقی ادواری بدل شد. همچنین زبان‌های بسیاری را آموخته بود و با ترجمه آثار ارسطو، موسیقی غرب را شناخت. کیانی تفاوت موسیقی ایران و موسیقی کلاسیک غربی را اینگونه تشریح کرد: گردش نغمات ایرانی در ۴ نوت یا دانگ گردۀوری می‌شود. موسیقی کلاسیک غرب اما از دو دانگ، تشکیل گام‌ها را می‌دهد و امروز این مسئله، ترتیب موسیقی ایرانی را بر هم زده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رضا مهدوی که پژوهشگر، نوازنده سنتور، منتقد و برنامه‌ساز رادیو و تلویزیون است، در یادداشتی به کاهش مجوز کنسرت‌های موسیقی‌ در بهار امسال به نسبت سال گذشته واکنش نشان داد. طبق آمار ارائه شده توسط معاونت هنری وزارت ارشاد، در سه ماهه ابتدای امسال، ۱۲۳ عنوان اجرای صحنه‌ای از دفتر موسیقی مجوز گرفته‌اند که ۵۶ مورد پاپ، ۲۴ کنسرت موسیقی سنتی، ۲۶ عنوان موسیقی کلاسیک، ۱۰ عنوان موسیقی تلفیقی و هفت مورد موسیقی نواحی بوده است. رضا مهدوی درباره کم شدن تعداد مجوزهای موسیقی سنتی نسبت به موسیقی پاپ نوشته است: «موسیقی سنتی مجوز کم‌تری نمی‌گیرد، تقاضا برای این نوع موسیقی کمتر شده است. این موسیقی‌ها دیگر استقبالی در پی ندارد و به نوعی تکراری شده است. در صورتی که مردم تشنه این آثار هستند.» متن کامل این یادداشت را بخوانید۵۷۲۴۵
رکنارکنا3 روز قبل
«عباس خوشدل» در گفت‌وگو با «موسیقی ما» گفته بود: «معتقدم علیرضا افتخاری در ترانه‌خوانی درجه‌یک است. همان‌طور که استاد شجریان شماره یک آواز محسوب می‌شود. از نظر من، هیچ‌کس نمی‌تواند در این زمینه‌ها مقابل شجریان و افتخاری قد علم کند. نه این‌که افتخاری آواز بلد نباشد یا این‌که شجریان نتواند ترانه بخواند، اما معتقدم که صدای افتخاری مخصوص خودش است. صدای افتخاری جذابیت‌های زیادی دارد.» او هم‌چنین خیلی زودتر از دیگران دست به بازخوانی آثار گذشتگان زد که این کار نیز همان زمان مورد انتقاد قرار گرفت و حالا کاری است که بسیاری انجامش می‌دهند.
ایسناایسنا3 روز قبل
درواقع در کل دنیا از طریق آیتیونز یا اسپاتیفای نیز با تک‌آهنگ‌ها رو به رو هستیم؛ البته در آنجا آلبوم هم تولید می‌شود ولی دورنما این است که تولید آلبوم در کل دنیا کاهش پیدا کند. از او سوال کردیم چرا در ایران این اتفاق سریع‌تر در حال رخ دادن است؟ پاسخ داد: دلیل عمده آن سختی کار تولید آلبوم در ایران است. بنابراین زمانی که هزینه باز نمی‌گردد، تولید آلبوم برای هنرمند مقرون به صرفه نیست. این خواننده موسیقی ایرانی بیان کرد که در حال حاضر تعداد زیادی از هنرمندان موسیقی دهه ۶۰ دیگر فعالیتی در عرصه موسیقی ندارند، درصورتی که اکنون در دوره میانسالی خود به سر می‌برند نه کهن‌سالی که بگوییم دیگر بازنشسته شده‌اند. او با بیان اینکه این مشکلات بخاطر رعایت نشدن قانون کپی رایت در ایران است، گفت: در حال حاضر اوضاع موسیقی ایران ویران است.

بهترین رستوران‌های تکسیم استانبول که باید طعم غذاهایشان را چشید

5+
کجاروکجارو3 روز قبل
ایلناایلنا3 روز قبل
ایلچی که گروه موسیقی پاپ بانوان «سولاریس» یا «ستاره قطبی» را نیز تاسیس کرده درباره نحوه فعالیت گروه و اهداف آن نیز توضیح داد. یعنی می‌توان گفت عدم تجربه استفاده از ساز هارپ باعث مهجوریت آن است؟ بله کاری در این زمینه رخ نداده است. همانطور که می‌دانید چنگ سازی اصیل و ایرانی و باستانی است اما از مقطعی به بعد رها شده است. گروه موسیقی پاپ «ستاره قطبی» یا «سولاریس» چگونه اداره می‌شود؟ گروه «سولاریس» را طی این مدت به لحاظ مالی خودمان تامین کرده‌ایم. گروه موسیقی «ستاره قطبی» تنها گروه موسیقی پاپ بانوان است؟ گروه ما اولین گروه پاپ بانوان بود که در ایران با گروه حرکت روی صحنه رفت و تفکری پشت این اتفاق بود.
برنابرنا3 روز قبل
فراخوان ششمین دوسالانه آلبوم برتر موسیقی ملی ایران ویژه جشن خانه موسیقی منتشر شد. به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ خانه موسیقی در نظر دارد ششمین دوره معرفی آلبوم برتر موسیقی (دوسالانه) را در سال جاری برگزار کند. متقاضیان شرکت در این مسابقات با توجه به شرایط اعلام شده ذیل می‌توانند آثار خود را حداکثر تا تاریخ ۱۵ مردادماه ۱۳۹۸ به دبیرخانه جشن خانه موسیقی ارائه کنند. آلبوم موسیقی ملی ایران۱- موسیقی سنتی۲- موسیقی کلاسیک ارکسترال (آثاری که با استفاده از سازها و فرم‌های کلاسیک ساخته شده است) این آلبوم‌ها باید نخستین بار در مقطع پانزدهم تیر ۱۳۹۶ تا پانزدهم تیر ۱۳۹۸ به صورت رسمی منتشر شده باشد. نحوه ارسال آثار:۱- مراجعه به سایت خانه موسیقی و تکمیل فرم مربوط به مسابقه و ارسال پستی به همراه دو نسخه از اثر یاد شده به نشانی خانه موسیقی.
ایسناایسنا4 روز قبل
روز گذشته در فضای مجازی شهر کرمان عکس بیلبوری در سطح شهر کرمان منتشر شد که در یک اقدام عجیب عکس ساز نی انبان مربوط به بنرهای تبلیغاتی کنسرت «محسن شریفیان» و گروه لیان در کرمان شطرنجی شده بود که در همین رابطه شهرداری کرمان مدعی شده اکران مخدوش بیلبورد مرتبط با کنسرت گروه لیان، توسط مجری برگزاری کنسرت صورت گرفته و مطلقا مورد تایید شهرداری کرمان نمی‌باشد. به گزارش ایسنا، سید رضا میرحسینی سرپرست ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کرمان در این باره گفت: بنر مخدوش مرتبط با اطلاع رسانی گروه لیان توسط شرکت مجری، طراحی و نصب شده و ارتباطی به حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمان ندارد. میرحسینی افزود: معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری بلافاصله پس از کسب اطلاع از اکران مخدوش یکی از بنرهای اطلاع رسانی کنسرت لیان که توسط مجری برنامه نصب شده، مراتب را به شرکت مجری اعلام کرده و بنر مذکور حذف و اصلاح شد. مسئول روابط عمومی شهرداری گفت: واضح است شهرداری کرمان که میزبان گروه لیان است و از بین گروه‌های متعدد موسیقایی، این گروه را به کرمان دعوت کرده در اطلاع رسانی‌های خود تصویر ساز مجاز و فاخر نی انبان را مخدوش نکرده و مطلقا چنین اعتقادی ندارد. انتهای پیام

چرا باید به کم‌ بازدیدترین کشورهای دنیا سفر کنیم؟ (قسمت اول)

7+
کجاروکجارو4 روز قبل
برترین‌هابرترین‌ها4 روز قبل
روز گذشته در فضای مجازی شهر کرمان عکس بیلبوری در سطح شهر کرمان منتشر شد که در یک اقدام عجیب عکس ساز نی انبان مربوط به بنرهای تبلیغاتی کنسرت «محسن شریفیان» و گروه لیان در کرمان شطرنجی شده بود که در همین رابطه شهرداری کرمان مدعی شده اکران مخدوش بیلبورد مرتبط با کنسرت گروه لیان، توسط مجری برگزاری کنسرت صورت گرفته و مطلقا مورد تایید شهرداری کرمان نمی‌باشد. خبرگزاری ایسنا: سید رضا میرحسینی سرپرست ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری کرمان در این باره گفت: بنر مخدوش مرتبط با اطلاع رسانی گروه لیان توسط شرکت مجری، طراحی و نصب شده و ارتباطی به حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرمان ندارد. میرحسینی افزود: معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری بلافاصله پس از کسب اطلاع از اکران مخدوش یکی از بنرهای اطلاع رسانی کنسرت لیان که توسط مجری برنامه نصب شده، مراتب را به شرکت مجری اعلام کرده و بنر مذکور حذف و اصلاح شد. مسئول روابط عمومی شهرداری گفت: واضح است شهرداری کرمان که میزبان گروه لیان است و از بین گروه‌های متعدد موسیقایی، این گروه را به کرمان دعوت کرده در اطلاع رسانی‌های خود تصویر ساز مجاز و فاخر نی انبان را مخدوش نکرده و مطلقا چنین اعتقادی ندارد. میرحسینی گفت: موسیقی سنتی ریشه در تاریخ و فرهنگ پرافتخار این مرز و بوم دارد و شهرداری کرمان ترویج این گونه فاخر از موسیقی را همواره بعنوان یکی از اهداف خود در حوزه فرهنگی و اجتماعی به شمار آورده و عمیقا به اهالی موسیقی سنتی احترام می‌گذارد و شاهد حاضر این مدعا نیز گشایش جشنواره تابستانی شهرداری کرمان با اجرای موسیقی سنتی و مشخصا با اجرای ارزشمند گروه لیان است.
برنابرنا4 روز قبل
محمد معتمدی خوانند سرشناس موسیقی سنتی ایران در صفحه شخصی خود از اجرای کنسرت تازه‌ای در تالار بزرگ وزارت کشور خبر داد. به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ محمد معتمدی خواننده موسیقی اصیل ایرانی با انتشار عکسی از اجرای کنسرت تازه خود در تالار وزارت کشور خبر داد و نوشت: سلام به روى ماه همگى. با توکل بر خدا فردا ساعت هفت بعد از ظهر در سایت tikook. com بلیط فروشى کنسرت نهم مرداد ماه در تالار بزرگ وزارت کشور را آغاز خواهیم کرد. لطفا به دوستانمون اطلاع رسانى کنید. دوستتون دارم ❤️

تصاویر | کنسرت «با من بخوان» علیرضا قربانی در کاخ سعدآباد

خبرآنلاینخبرآنلاین5 روز قبل
با گرم شدن هوا و ورود به فصل تابستان و تعطیلی مدارس، زمانی مناسب برای سفر کردن به وجود آمده که هر فردی دوست دارد از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کند
تسنیمتسنیم6 روز قبل
شهرود امیرانتخابی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت از برگزاری جشنواره بزرگ تابستانی با اجرای موسیقی سنتی، بازی‌ها و آئین‌های بومی و محلی در موزه میراث روستایی گیلان خبر داد و اظهار داشت: سیزدهمین دوره این جشنواره از تاریخ ۲۱ مرداد لغایت اول شهریور امسال در محل یاد شده برگزار می‌شود. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در مورد اهمیت و ویژگی‌های خاص موجود در موزه میراث روستایی گیلان عنوان کرد: موزه میراث روستایی استان گیلان در حال حاضر تنها تجربه ملی در زمینه حفظ و پاسداشت از فرهنگ و معماری روستایی با مفهوم موزه فضای باز در ایران محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه موزه میراث روستایی گیلان با هدف صیانت و پاسداشت میراث مادی و معنوی مردم این سرزمین کهن ایجاد شده است گفت: موزه میراث روستایی الگوی کاملی از معماری بومی و شیوه زندگی مردمان گیلان در گذشته‌ای نه چندان دور محسوب می‌شود که آثار آن به خوبی در دل این مجموعه جای گرفته است. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان برگزاری جشنواره‌های مختلف در موزه میراث روستایی را از جمله برنامه‌های این دستگاه اعلام کرد و گافزود: همه ساله در ایام نوروز، تابستان و یا به مناسبت‌های مختلف جشنواره‌های متنوعی با هدف حفظ و احیاء میراث معنوی این منطقه از کشور در این موزه برپا می‌شود. امیرانتخابی حضور بازدیدکنندگان در موزه میراث روستایی و آشنایی آنان با فرهنگ اصیل و قدی ساکنان گیلان را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: تابستان امسال نیز مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام شده جشنواره‌ای با اجرای موسیقی سنتی، بازی‌ها و آیین‌های بومی و محلی در محل موزه میراث روستایی گیلان برگزار می‌شود.
رکنارکنا1 هفته قبل
یعنی بین خوانندگان موسیقی اصیل اختلاف وجود دارد؟ ای کاش که بین بچه‌های موسیقی اصیل هم مودت و دوستی باشد. موسیقی اصیل، نیایش و عهد و پیمان دارد، پرهیز از بیهودگی دارد، بالابرنده و روحیه دهنده است و درونگرایی دارد. خواننده در موسیقی اصیل باید تلاش بیشتری کند و به نقطه‌ای برسد که وقتی اجرا می‌کند؛ بگوید استادم به من اجازه اجرا داد. حرفم این است که اساس مقایسه بین موسیقی اصیل با این مدل موسیقی امروز اشتباه است. موسیقی اصیل در هر دوره‌ای مخاطبان خودش را دارد و مثل یک اثر تاریخی ماندگار است.
پارس نیوزپارس نیوز1 هفته قبل
پارس نیوز، به گزارششهرام ناظری خواننده، موسیقی‌دان و آهنگ‌ساز موسیقی اصیل ایرانی است. شهرام ناظری در بیشتر آثار خود از شعرهای مولانا بهره برده‌است و طی ۳۰ سال فعالیت هنری، توانسته سبک جدیدی از موسیقی را که آمیخته به ادبیات حماسی و عرفانی ایران است به‌وجود آورد. ناظری، علاوه بر بهره‌گیری از شعرهای مولوی در زمینهٔ استفاده و استوارسازی شعر معاصر پارسی بر روی موسیقی سنتی ایرانی نیز پیشرو بوده‌است. علاوه بر این‌ها شهرام ناظری از اولین کسانی‌ست که با استفاده از موسیقی مقامی، اشعار شاهنامهٔ فردوسی را اجرا کرده‌است. وی تاکنون بیش از ۴۰ آلبوم موسیقی منتشر کرده‌است.
فردا نیوزفردا نیوز1 هفته قبل
یعنی بین خوانندگان موسیقی اصیل اختلاف وجود دارد؟ ای کاش که بین بچه‌های موسیقی اصیل هم مودت و دوستی باشد. موسیقی اصیل، نیایش و عهد و پیمان دارد، پرهیز از بیهودگی دارد، بالابرنده و روحیه دهنده است و درونگرایی دارد. خواننده در موسیقی اصیل باید تلاش بیشتری کند و به نقطه‌ای برسد که وقتی اجرا می‌کند؛ بگوید استادم به من اجازه اجرا داد. حرفم این است که اساس مقایسه بین موسیقی اصیل با این مدل موسیقی امروز اشتباه است. موسیقی اصیل در هر دوره‌ای مخاطبان خودش را دارد و مثل یک اثر تاریخی ماندگار است.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری خبرنگار فارس در تاشکند، دوازدهمین جشنواره بین المللی موسیقی «ترانه‌های شرقی» روزهای ۲۶ و ۳۰ آگوست سال جاری میلادی در شهر «سمرقند» برگزار می‌شود. این جشنواره به سرپرستی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) ۲ سال یک بار در شهر سمرقند در آخر ماه آگوست برگزار می‌شود. امسال جشنواره بین المللی موسیقی ترانه‌های شرقی یکی از اعضای سازمان بین المللی فلکلور (IOV) شد. تاکنون در این جشنواره نمایندگان ۱۱۰ کشور شرکت و مقامات سازمان‌های بین المللی مانند یونسکو، سازمان همکاری شانگهای، سازمان بین المللی فلکلور و بانک توسعه آسیا در این جشنواره حضور پیدا کردند. در چارچوب آن نشست علمی با موضوع «چشم انداز توسعه هنر موسیقی سنتی مردم شرق» سازماندهی خواهد شد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
با استناد به این گزارش، انتشار تک‌آهنگ نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یافته در حالی که تعداد انتشار آلبوم‌ها کاهش یافته است. در حال حاضر چه تک‌آهنگ و چه آلبومی که منتشر می‌شود به سادگی در فضای مجازی پخش می‌شود؛ زیرا در ایران قانون کپی‌رایت رعایت نمی‌شود. او ادامه می‌دهد: در حال حاضر کمتر هنرمندی قصد انتشار آلبوم دارد؛ مگر اینکه بخواهد خود را معرفی کند چون این کار از هر زاویه‌ای که به آن نگاه کنید برابر با ضرر مالی هنرمند است. از طرفی اگر هنرمند قصد برگزاری کنسرتی داشته باشد از مجموع تک‌آهنگ‌هایی که منتشر کرده برای اجرا استفاده می‌کند و دیگر نیازی به انتشار آلبوم نیست. به همین دلیل حتی آنهایی که مخاطبانشان زیاد است هم ترجیح می‌دهند به جای آلبوم، تک‌آهنگ منتشر کنند یا کنسرت به روی صحنه ببرند.
ایلناایلنا1 هفته قبل
همین عدم اشراف راون‌پزشکان، روانشناسان و پزشکان باعث شده درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها نیز با موسیقی درمانی بیگانه باشند و آن را جدی نگیرند. بیشترین کاربرد موسیقی در علم پزشکی و راونپزشکی چیست؟ بیشترین کاربرد موسیقی در توان‌بخشی بیماران است که در این زمینه آثاری را چاپ کرده‌ایم و کتابچه‌هایی نیز داریم. در واقع نمی‌توان بیماری «شیزوفرنی» را با موسیقی درمان کرد، همانطور که آپاندیس و بیماری‌های دیگر را نمی‌توان با موسیقی درمان کرد و به جراحی نیاز دارند. شما نیز در سوال‌هایتان از عبارت موسیقی درمانی استفاده نکنید؛ زیرا من با آن مشکل دارم و شما چند باری آن را به کار بردید. طی بیست سال گذشته انجمن‌ها و تشکل‌هایی با محوریت کاربرد پزشکی موسیقی، شکل گرفته است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 هفته قبل
با توجه به قیمت‌ها قرار است مردم وجهی را که برای موسیقی پاپ پرداخت می‌کنند، برای موسیقی سنتی هم پرداخت کنند، این اتفاق نمی‌افتد و طبیعی است که موسیقی سنتی به هدفش نخواهد رسید. موسیقی سنتی بیش‌تر هدفش حفظ زمینه‌های حوزه فرهنگ و اصالت‌هاست به همین دلیل است که مقداری محدود است. ما موسیقی پاپ فراوان در کشور داریم، اما موضوع آنجاست که تعریف موسیقی پاپ را دقیق نمی‌دانیم و تعریف مشخصی برای آن نداریم و این موسیقی یک طیف گسترده‌ای را دربرمی‌گیرد. موسیقی پاپ هم بیش‌تر از ۵۶ مورد است، در مقایسه دو موسیقی سنتی و پاپ می‌توان گفت حدود ۸۰درصد، موسیقی پاپ است که بعضی از آنها ممکن است با اسم موسیقی سنتی روی صحنه بروند اما آن هم جزو موسیقی پاپ محسوب می‌شود چرا که ممکن است درون‌مایه‌های فرهنگی اصیل را نداشته باشد وکلام فاخری را هم دنبال خود نداشته باشد. اکنون که تمام این شرایط موجود است، بهتر است حداقل به وضعیت موسیقی سنتی بیش‌تر توجه شود چرا که فرهنگ اصیل ایرانی در این نوع موسیقی متجلی می‌شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
البته سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌تازگی در گفت‌وگویی اعلام کرد که هیچ هنرمندی ممنوع‌الفعالیت نیست. به همین بهانه به مرور خوانندگانی پرداخته‌ایم که در چند وقت اخیر و پس از مدتی ممنوع‌الفعالیت بودن، توانستند بار دیگر فعالیت هنری خود را از سر بگیرند. حسین زمان، بازگشت به صحنه پس از ۱۷ سالیکی از خوانندگانی که این روزها توانسته حس خوش روی صحنه بودن را تجربه کند، حسین زمان است. حمید حامی، تصاویر بک استیج، دردسر ساز شدیکی دیگر از خوانندگانی که فعالیتش در سال گذشته با حواشی همراه شد و در نهایت منجر به ممنوع‌الفعالیت شدنش شد، حمید حامی بود. حال به‌تازگی صدای این خواننده از رادیو پخش شد تا به نوعی حکایت از پایان ممنوع‌الفعالیت شدنش در صداوسیما باشد.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
در حدود یک سال گذشته خوانندگان مطرح بسیاری برای مقاطع زمانی مختلف و به دلایل متعددی ممنوع‌الفعالیت شدند، مانعی که برای مدتی آنان را از مخاطبانشان دور کرد اما در نهایت صبرها جواب داد و صدا و تصویرشان دوباره آزاد شد. البته سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌تازگی در گفت‌وگویی اعلام کرد که هیچ هنرمندی ممنوع‌الفعالیت نیست. به همین بهانه به مرور خوانندگانی پرداخته‌ایم که در چند وقت اخیر و پس از مدتی ممنوع‌الفعالیت بودن، توانستند بار دیگر فعالیت هنری خود را از سر بگیرند. حسین زمان، بازگشت به صحنه پس از ۱۷ سالیکی از خوانندگانی که این روزها توانسته حس خوش روی صحنه بودن را تجربه کند، حسین زمان است. حال به‌تازگی صدای این خواننده از رادیو پخش شد تا به نوعی حکایت از پایان ممنوع‌الفعالیت شدنش در صداوسیما باشد.

به انتهای لیست رسیدید