موسیقی مذهبی

موسیقی مذهبی

خبر فوریخبر فوری5 ساعت قبل
یک آهنگساز و خواننده کشورمان وضعیت موسیقی کشور و جولان مافیای موسیقی در خرید و فروش تیتراژ سریال‌ها و آلبوم‌های موسیقی را توصیف کرد. حامد محضرنیا آهنگساز و خواننده کشورمان پیرامون وضعیت موسیقی کشور گفت: در گذشته بسیاری از خوانندگان به اجرای موسیقی مذهبی علاقه داشتند و خصوصا در آستانه ماه محرم و ماه مبارک رمضان آثار موسیقیایی متناسب با این ایام منتشر می‌کردند. وی افزود: اما در سال‌های اخیر این روند کاهش یافته و بسیاری از خوانندگان از این فضا دور شده‌اند. محضرنیا تأکید کرد: بسیاری از تهیه‌کنندگان موسیقی با صرف پول‌های کلان برخی ‌ترانه‌ها را یک‌شبه و به‌طور گسترده در فضای مجازی منتشر می‌کنند و همین کار باعث به شهرت رسیدن برخی خوانندگان با آثار ضعیف می‌شود. این خواننده کشورمان گفت: در کشورمان حدود ۵ تهیه‌کننده موسیقی داریم که مافیای موسیقی کشور محسوب می‌شوند.
مهرمهر2 هفته قبل
و به قول خودشان با این هزینه می‌توانند ۸۰ کلیپ و کارهای کوچک را بسازند البته این کارها ارزشمند هم هستند اما نوع موسیقی و تفکر در موسیقی متأسفانه فاخر و مذهبی نیست. موسیقی انقلاب و سرودهای آن در پیروزی انقلاب تأثیر داشت برای مثال شهادت استاد مطهری یکی از نقطه عطف‌های موسیقی‌های ملی و مذهبی ایران باکار «ای مجاهد» بود. *آیا حضور مافیا را در موسیقی تایید می‌کنید؟ ۱۰۰درصد؛ داستان هنر ما متأسفانه درگیر این موضوع شده است. مردم ما باید موسیقی قدیم را بشناسند و به موسیقی‌های جدید هم ارزش بگذارند. موسیقی باید دچار نوعی جریان سازی شود که در آن به سلیقه خوب مردم نیز توجه صورت گیرد و درعین‌حال که قدیمی‌ها هنوز نباید فراموش شوند.
ایسناایسنا3 هفته قبل
موسیقی لرستان در تنوع حرف اول را می‌زنداین کارشناس موسیقی به بررسی بخش‌های مختلف موسیقی لرستان می‌پردازد که در ادامه آنها را می‌خوانید: او در ابتدا می‌گوید که موسیقی مناطق مختلف سرزمین زاگرس به دلیل هم‌جواری منطقه‌ای به یکدیگر شباهت دارند. جاوید با بیان اینکه بحث موسیقی لرستان جدی است، ادامه می‌دهد: موسیقی این منطقه به لحاظ آیینی ۱۹ بخش مختلف دارد. موسیقی لرستان کاملا حماسی است «موسیقی لرستان کاملا موسیقی حماسی است و بیشتر هم برانگیزاننده است. این موارد باید خیلی جدی گرفته شود.» چقدر کارهای پژوهشی در موسیقی لرستان صورت گرفته است؟ او در ادامه برای دقایقی به بحث و بررسی موسیقی لرستان می‌پردازد و می‌گوید: در این زمینه اطلاعات کمی از موسیقی لرستان در دست است. به یاد دارم حدود ۲۰ تا ۲۵ سال پیش به لرستان رفتم و به مسئول موسیقی آنها گفتم که شش میلیون بدهید تا اطلاعات موسیقی لرستان را گردآوری کنیم.
فارسفارس1 ماه قبل
«محمد گلریز»، خواننده محبوب کشورمان از فراز و نشیب‌های هنر موسیقی و آهنگ‌سازی در پی حضورش در آسایشگاه ثارالله (ع) می‌گوید که جانبازانش می‌گفتند «مدت‌هاست کسی به ما سر نزده است». نهضت عاشورا با بیان اهداف امام حسین (ع) معرفی می‌شود. مردم عاشقانه علم عزای امام حسین (ع) را برپا می‌کنند و به آن عشق می‌ورزند. سری به آسایشگاه ثارالله (ع) زدم و با حضور بین جانبازان ۷۰ و خواندن اشعار و آهنگ‌هایی درباره جانبازان، مصاحبه‌ای با آنها انجام دادم. تردیدی وجود ندارد که هنر موسیقی امروز طرفداران زیادی دارد؛ اما موسیقی ارزش‌مدار به آن‌سو می‌رود تا در راه خدا مصرف شود و بر مخاطبانش تأثیر بگذارد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، اولین نشست پژوهشی دوازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران صبح امروز جمعه ١٧ آبان ماه در سینما تک «هتل پارس» کرمان با حضور مسئولان جشنواره و با استقبال مخاطبان برگزار شد. احمد صدری دبیر جشنواره در ابتدای این نشست پشت تریبون قرار گرفت و در سخنانی درباره اهمیت برگزاری جشنواره موسیقی نواحی ایران و استمرار آن صحبت کرد. وی بیان کرد: ما قرار نیست در جشنواره موسیقی نواحی ایران کن فیکون کنیم اما این جشنواره بستر مناسبی برای حضور استعدادها روی صحنه فراهم می‌کند. همان طور که در جشنواره موسیقی جوان در تهران استعدادهای زیادی می‌بینیم اما بسیاری از جوانان هم به دلیل وجود برخی هزینه‌ها نمی‌توانند به تهران بیایند و در این رویداد شرکت کنند. دبیر جشنواره موسیقی نواحی توضیح داد: اگر شرایطی فراهم شود که مرکز استان‌ها، میزبان جشنواره‌ها شوند، شاهد حضور استعدادهای جوان بسیاری از سرتاسر ایران روی صحنه‌های اجرای موسیقی خواهیم بود.
مهرمهر1 ماه قبل
دهکده صلح جهانی یک‌باره با تشویق حضار شیعه و سنی و ترک، کورد و فارس فریاد می‌کشد، جوی سالن را در برگرفته است. موسیقایی که از صلح نواخت از صلح گفت و از صلح خواند … موسیقی که جان کلام است و جان شیفته را لبریز می‌کند. این در کجای دنیا به‌جز بسطام دیده می‌شود لذا به‌راستی می‌توان نام این شهر کوچک را دهکده صلح جهانی نهاد و این امر نیازمند برندسازی بین‌المللی دارد. وی ضمن تقدیر از خبرگزاری مهر استان سمنان که پیشنهاد ایجاد دهکده صلح جهانی بر پایه تقریب مذاهب را ارائه و دنبال می‌کند، گفت: باید این موضوع را نیز بگوییم که نقش رسانه‌ها در تبیین این موضوع بسیار حیاتی است. امیدواریم پیشنهاد خبرگزاری مهر استان سمنان مبنی بر نام‌گذاری بسطام به‌عنوان دهکده صلح جهانی با نیم‌نگاهی به جاذبه‌های مذهبی و عرفانی این شهر مانند بایزید و ابوالحسن و عالمان بزرگی چون آیت‌الله‌العظمی شاهرودی و … آن‌هم در روز بایزید بسطام در تقویم ملی ما، باهدف تقریب مذاهب و نژادها اجرایی شود.
مهرمهر1 ماه قبل
«آغوش شب» یکی از رمان‌های موفق و خوب دار است که مولفه عشق و درگیرشدن پلیس ماجرا در دایره آن، جذابیت بیشتری به آن داده است. معمولی و واقعی‌بودن سربازرس داستان «آغوش شب» تا جایی پیش می‌رود که به‌خاطر عشق‌اش به دوریس، مرتکب قتلی حساب‌شده می‌شود. هر توصیفی که در داستان «آغوش شب» درباره والتر کییس وجود دارد، از ابتدا تا انتها منفی است. یکی از پوسترهای فیلم سینمایی آغوش شب* ۴- عنصر عشقهمان‌طور که اشاره شد، عشق هم یکی از مولفه‌های مهم و تاثیرگذار در ساخت داستان «آغوش شب» است. از همین‌مقطع داستان، سربازرس دیگر نه در درون، که در عالم بیرون به‌دنبال راهی برای تبرئه زن مورد علاقه‌اش می‌گردد.
فراروفرارو1 ماه قبل
دو خواننده شناخته عرصه موسیقی آیینی، ضمن تأکید بر پرهیز از نیت‌خوانی نسبت به ورود خوانندگان پاپ به این حوزه، از لزوم همگرایی برای عرضه مطلوب‌تر قطعات موسیقی مذهبی در خارج از مرز‌ها گفتند. به گزارش مهر، این روز‌ها اتفاق جدیدی در حوزه موسیقی آیینی افتاده و آن حضور خوانندگان مطرح پاپ در تولید آثار مناسبتی به ویژه در ایام محرم و صفر است. مطمئن باشید اگر امام حسین (ع) به کسی اجازه ندهد، او هم نمی‌تواند بخواند؛ بنابراین اگر کسی برای امام حسین (ع) می‌خواند یقینا در دل خود گره‌ای دارد که ما از این دل خبری نداریم، زیرا این دل خود را به زلف حضرت سیدالشهدا (ع) گره زده است. در فضای کار برای امام حسین (ع)، خود حضرت هم نیت‌خوانی نمی‌کند. نکته مهم فقط اینجاست که ما اکنون مگر گیر مجوز و ماجرا‌هایی از این دست هستیم؟»
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
دو خواننده شناخته عرصه موسیقی آیینی، ضمن تأکید بر پرهیز از نیت‌خوانی نسبت به ورود خوانندگان پاپ به این حوزه، از لزوم همگرایی برای عرضه مطلوب‌تر قطعات موسیقی مذهبی در خارج از مرزها گفتند. اعتمادآنلاین| این روزها اتفاق جدیدی در حوزه موسیقی آیینی افتاده و آن حضور خوانندگان مطرح پاپ در تولید آثار مناسبتی به ویژه در ایام محرم و صفر است. حسین حقیقی و محسن توسلی دو خواننده حوزه موسیقی آیینی درباره اینکه انگیزه‌های تبلیغاتی و تجاری و ایجاد سهولت در دریافت مجوز انگیزه اصلی این حضورهاست یا ریشه‌های اعتقادی منجر به پررنگ‌تر شدن حضور ستاره‌های موسیقی پاپ در عرصه تولید قطعات مناسبتی شده است؟ سخن گفتند. مطمئن باشید اگر امام حسین (ع) به کسی اجازه ندهد، او هم نمی‌تواند بخواند. در فضای کار برای امام حسین (ع)، خود حضرت هم نیت‌خوانی نمی‌کند.
مهرمهر1 ماه قبل
البته در این چارچوب مدل‌های مختلفی از تولید موسیقی وجود دارد که فقط مختص هنرمندان ایرانی نیست. من بر این باورم تولید آثار در این عرصه چه در حوزه خوانندگان مشهور پاپ و چه در حوزه‌های دیگر کاملا اعتقادی است. در این دنیا این همه آدم‌های معاند وجود دارند که دائم در حال تخریب شخصیت امام حسین (ع) هستند، پس دم همین هنرمندان گرم که حتی برای دریافت مجوز از امام حسین (ع) حرف می‌زنند. چون این کارها را دست به دست نمی‌کنیم و دائم به دنبال تولید کار دیگری هستیم. ولی اینکه بگوییم کار فرهنگی کنیم و در آنجا پخش کنیم، نمی‌شود و نمی‌چسبد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
این بار نیز به مناسبت فرا رسیدن اربعین حسینی تصمیم گرفتیم صحبتی با علی مغازه‌ای کارشناس موسیقی درباره موسیقی مذهبی داشته باشیم. او اضافه می‌کند: پیش از این موسیقی مذهبی و اشعار ایدئولوژیک در وجوه مختلف زیست اجتماعی در جریان بود. این کارشناس موسیقی معتقد است این گزاره که موسیقی ایرانی با غم همراه است درست است. این غم باری موسیقی ایرانی در دستگاه‌های موسیقی نیز نهفته است. او ادامه می‌دهد: در خراسان نیز شکل‌های دیگری از موسیقی مذهبی رواج دارند از آن جمله نقاره‌خانه در حدود کمتر از پنج قرن پیش در حوزه‌ و گونه مذهبی پدیدار شده است.
مهرمهر1 ماه قبل
در این چارچوب پیرغلامان افرادی هستند که با دل و جان به نهضت امام حسین (ع) معتقد بودند و هر ملودی و شعری را برای بیان آن به کار نمی‌بردند. در عصر قاجاریه هم مقتل خوانی، تعزیه خوانی با عنصر موسیقی عجین‌تر شد طوری که در می‌یابیم اگر موسیقی ریتم و ملودی از این اشعار، گرفته می‌شد حیات این اشعار نیز پایان می‌یافت. اساتید طراز اول دوره مشروطه هم بیشتر از شاگردان شبیه خوان، روضه خوان و نوحه خوان بودند. ما نباید به تقدس آهنگ‌های قدیمی دست ببریم و نعمات عاشورایی که برای شخصیت والای امام حسین (ع) که جهان سرتعظیم بر ایشان فرود آورده خدشه دار شود. امیر زینعلی قاهانی هم قیام عاشورا را اقیانوسی دانست که با حضور در نوحه خوانی، مرثیه خوانی، تعزیه خوانی و گریه برای امام حسین (ع) می‌توان مرهمی برای روح و روان خود بیابیم.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 ماه قبل
پیام مازند - ساری - بیست و چهارم مهرماه سی‌امین سالمرگ استاد مرتضی حنانه از آهنگسازان معاصر کشور است که اغلب مردم او را تنها به موزیک متن سریال هزار دستان می‌شناسند. همچنین در بحث آهنگسازی، موزیسین‌ها اغلب براساس حس و قریحه خود آثاری را می‌آفرینند و برخی نیز رشته آهنگسازی (کمپوزسیون) را می‌گذرانند که استاد مرتضی حنانه از جمله بهترین آنان است. مرتضی حنانه در مرکز عالی موسیقی واتیکان به تحصیل پرداخت و درباره موسیقی مذهبی ایتالیا پژوهش کرد. این ارکستر آثار آهنگ‌سازان ایران از قبیل مرتضی حنانه، صدیقه شهنیا، فریدون ناصری، فریدون فرزانه، مصطفی کسروی و سیروس شهردار را اجرا و ضبط کرد. مرتضی حنانه روز سه شنبه، ۲۴ مهر ۱۳۶۸، پس از گذراندن بیماری سرطان چشم از جهان فروبست و در امامزاده طاهر (کرج) به خاک سپرده شد.
اصفهان امروزاصفهان امروز2 ماه قبل
۲۱ مهر ۱۳۹۸, ۱۷:۰۲ / کد خبر:۷۶۴۴۱ عضو هیئت‌امنای آستان مقدس امامزاده جعفر (ع) در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به افزایش استقبال مردم از مراسم پیاده‌روی تا امامزاده جعفر ابن‌الرضا (ع) در روز اربعین، امسال بیش از ۲۰ موکب پذیرایی و استراحت برای زائران در نظر گرفته شده است تا در طول مسیر به عموم مردم خدمت‌رسانی کنند. محمد منزه: محمدرضا رجالی ادامه داد: بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده، ارگان‌های مختلفی همچون اورژانس، آتش‌نشانی، پلیس انتظامی، اداره حمل‌ونقل جاده‌ای، سازمان اتوبوس‌رانی، اداره برق، مخابرات و سایر دستگاه‌ها در روز اربعین با مجموعه امامزاده جعفر (ع) در جهت برگزاری هرچه بهتر مراسم روز اربعین همکاری خواهند کرد. او بیان کرد: مراسم روز اربعین در امامزاده جعفر (ع) از ساعت شش صبح روز اربعین شروع شده و در این روز برنامه‌های مختلفی همچون عزاداری هیئت‌های مذهبی، اقامه نماز ظهر و عصر قرائت زیارت اربعین، نمایش و مقتل خوانی وقایع عصر عاشورا، نمایشگاه فرهنگی، برپایی ایستگاه مشاوره خانواده و موکب‌های توزیع نذورات برگزار خواهد شد. *سرویس‌دهی ویژه اتوبوس‌رانی به عزاداران اربعین در امامزاده جعفر (ع) مدیرعامل شرکت واحد اتوبوس‌رانی اصفهان و حومه نیز گفت: ۴۵ دستگاه اتوبوس این شرکت به زائران اربعین که حدفاصل میدان لاله تا فرودگاه اصفهان به سمت امامزاده شاه کرم (ع) حرکت خواهند کرد، سرویس‌دهی می‌کند. قدرت افتخاری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آستان مقدس امامزاده جعفر (ع) مشهور به امامزاده شاه کرم، مکان بزرگ و گسترده‌ای برای برگزاری مراسم اربعین است و حجم عظیم مراجعه‌کنندگان به این امامزاده از ابعاد مختلف مذهبی، فرهنگی و ملی قابل‌احترام و توجه است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
مراسم تجلیل از چهار پیشکسوت موسیقی مذهبی ایران در ویژه‌برنامه «آوای محرم»، سه‌شنبه (۲۳ مهر ماه) در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا به نقل از رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ویژه‌برنامه «آوای محرم» با هدف معرفی، بررسی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی و مناسبت آنها با موسیقی دستگاهی ایرانی با تجلیل از چهار پیشکسوت موسیقی مذهبی ایران از جمله مصطفی رحیم‌پور، محسن حسن‌زاده، ابوافضل میرزا احمدی و امیر زینعلی قاهانی، سه‌شنبه ۲۳ مهر در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار می‌شود. همچنین در این برنامه نشست واکاوی نواهای عاشورایی با حضور کارشناسان مهدی امین فروغی و رضا مهدوی و علی شیرازی برگزار می‌شود. این قطعه بر اساس نوحه‌های قدیمی منطقه بوشهر در گوشه شوشتری خوانده شده که از جمله آثار معتبر موسیقی نواحی منطقه جنوبی کشور در آیین‌های عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) به ویژه مراسم سینه‌زنی است. علاقه‌مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند سه‌شنبه ۲۳ مهر ساعت ۱۸ به فرهنگ‌سرای ارسباران به نشانی؛ خیابان شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان جلفا مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند.
قدس آنلاینقدس آنلاین2 ماه قبل
ویژه برنامه «آوای محرم» با نکوداشت ۴ پیشکسوت موسیقی مذهبی سه شنبه ۲۳ مهر ساعت ۱۸:۳۰ در فرهنگ سرای ارسباران برگزار می‌شود. به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی فرهنگ سرای ارسباران، برنامه «آوای محرم» با هدف معرفی، بررسی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی و مناسبت آنها با موسیقی دستگاهی ایرانی با تجلیل از چهار پیشکسوت موسیقی مذهبی ایران؛ مصطفی رحیم‌پور، محسن حسن‌زاده، ابوافضل میرزا احمدی و امیر زینعلی قاهانی برگزار می‌شود. همچنین در این برنامه نشست واکاوی نواهای عاشورایی با حضور کارشناسان؛ مهدی امین فروغی و رضا مهدوی و کارشناس مجری علی شیرازی برگزار می‌شود. در ویژه‌برنامه «آوای محرم» از قطعه عاشورایی «نوای نینوا» برگرفته از سوگواره‌های موسیقایی استان بوشهر و آیین سینه زنی مربوط به این منطقه جغرافیایی کشور با صدای متین رضوانی ‌پور و تنظیم بابک ربوخه رونمایی می‌شود. این قطعه بر اساس نوحه‌های قدیمی منطقه بوشهر است که در گوشه شوشتری خوانده شده و از جمله آثار معتبر موسیقی نواحی منطقه جنوبی کشور در آیین‌های عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) به ویژه مراسم سینه‌زنی است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 ماه قبل
به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان به نقل از رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ویژه‌برنامه «آوای محرم» با هدف معرفی، بررسی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی و مناسبت آن‌ها با موسیقی دستگاهی ایرانی با تجلیل از چهار پیشکسوت موسیقی مذهبی ایران؛ مصطفی رحیم‌پور، محسن حسن‌زاده، ابوافضل میرزا احمدی و امیر زینعلی قاهانی، سه‌شنبه ۲۳ مهر در فرهنگ‌سرای ارسباران برگزار می‌شود. همچنین در این برنامه نشست واکاوی نوا‌های عاشورایی با حضور کارشناسان؛ مهدی امین فروغی و رضا مهدوی و کارشناس مجری علی شیرازی برگزار می‌شود. در ویژه‌برنامه «آوای محرم» از قطعه عاشورایی «نوای نینوا» برگرفته از سوگواره‌های موسیقایی استان بوشهر و آیین سینه زنی مربوط به این منطقه جغرافیایی کشور با صدای متین رضوانی‌پور و تنظیم بابک ربوخه رونمایی می‌شود. این قطعه بر اساس نوحه‌های قدیمی منطقه بوشهر در گوشه شوشتری خوانده شده که از جمله آثار معتبر موسیقی نواحی منطقه جنوبی کشور در آیین‌های عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) به ویژه مراسم سینه‌زنی است. علاقه‌مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند سه‌شنبه ۲۳ مهر ساعت ۱۸ به فرهنگ‌سرای ارسباران به نشانی؛ خیابان شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، خیابان جلفا مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۲۲۸۷۲۸۱۸ تماس بگیرند.
مهرمهر2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای ارسباران، ویژه برنامه «آوای محرم» با نکوداشت چهار هنرمند پیشکسوت موسیقی مذهبی و رونمایی از قطعه عاشورایی «نوای نینوا» ساعت ۱۸:۳۰ روز سه شنبه ۲۳ مهر در فرهنگسرای ارسباران برگزار می‌شود. برنامه «آوای محرم» با هدف معرفی، بررسی نوحه‌ها و نغمه‌های عاشورایی و مناسبت آنها با موسیقی دستگاهی ایرانی با تجلیل از چهار پیشکسوت موسیقی مذهبی ایران؛ مصطفی رحیم‌پور، محسن حسن‌زاده، ابوافضل میرزا احمدی و امیر زینعلی قاهانی برگزار می‌شود. در این برنامه نشست واکاوی نواهای عاشورایی با حضور کارشناسان این حوزه از جمله مهدی امین فروغی و رضا مهدوی و علی شیرازی نیز میزبان علاقه مندان خواهد بود. در ویژه‌برنامه «آوای محرم» از قطعه عاشورایی «نوای نینوا» برگرفته از سوگواره‌های موسیقایی استان بوشهر و آیین سینه زنی مربوط به این منطقه جغرافیایی کشور با صدای متین رضوانی ‌پور و تنظیم بابک ربوخه رونمایی می‌شود. علاقه‌مندان برای حضور در این مراسم می‌توانند به فرهنگ‌سرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از سید خندان، خیابان جلفا مراجعه کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین2 ماه قبل
نگاه به وضعیت این روزهای موسیقی ایرانی، تعزیه و نیز موسیقی مذهبی اجراشده در عزاداری‌ها، نشان می‌دهد که هر سه حوزه گویی مضمحل شده‌اند. موسیقی ایرانی مصداق‌های دلالت معنایی خود را در بسیاری از مواقع از تعزیه و فرهنگ تعزیه می‌گرفته است. تعزیه که کاملا بر اساس موسیقی ردیف بوده است. کما اینکه موسیقی عزاداری که کمابیش منطبق بر موسیقی ردیف بوده است، این روزها صورت پاپ پیدا کرده و بسیار سخیف ارائه می‌شود. به این دلیل اتفاقی که در سوگ آزادگی افتاد، اتفاق مثبتی در جهت پیوند دوباره موسیقی ایرانی و تعزیه است که به ماهیت و جایگاه هر دو، کمک شایانی خواهد کرد.» ۵۷۲۴۳
مهرمهر2 ماه قبل
به این دلیل بخش عمده‌ای از خواننده‌ها و مجریان موسیقی ایرانی، از خبرگان تعزیه نیز بوده‌اند. وی ادامه داد: امروز موسیقی ایرانی رسانه‌های دیگری پیدا کرده و از طرفی برخلاف گذشته، نیاز به پوشش خاصی هم برای ارائه موسیقی نیست. نگاه به وضعیت این روزهای موسیقی ایرانی، تعزیه و نیز موسیقی مذهبی اجراشده در عزاداری‌ها، نشان می‌دهد که هر سه حوزه گویی مضمحل شده‌اند. موسیقی ایرانی مصداق‌های دلالت معنایی خود را در بسیاری از مواقع از تعزیه و فرهنگ تعزیه می‌گرفته است. کما اینکه موسیقی عزاداری که کمابیش منطبق بر موسیقی ردیف بوده است، این روزها صورت پاپ پیدا کرده و بسیار سخیف ارائه می‌شود.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
از نظر موسیقی چطور؟ تغییری که شما درباره‌اش صحبت کردید در گذشته در فضای موسیقی اصیل ایرانی بوده است. در میان مداحان محمود کریمی صدای گرم و جذابی دارد؛ مطمئن باشید اگر نوحه‌های اصیل را کسی مانند کریمی بخواند، حتما مورد توجه مردم قرار می‌گیرد. در مداحی قدیم سبک «موتوربپا» خیلی موثر بوده چون شاگرد دائما در حال شنیدن بوده است. تمام هفت دستگاه و پنج آواز ایرانی می‌توانند در موسیقی مذهبی کاربرد داشته باشند؟ بله؛ همه‌ اینها در موسیقی مذهبی کاربرد دارند. متاسفانه امکان جمع‌آوری نوحه‌های نواحی مختلف ایران در حال حاضر وجود ندارد و مداحان بزرگ هم سنشان زیاد شده و درگذشت هر کدامشان یعنی از بین رفتن بخشی از مداحی اصیل ایران.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
امسال هم فیلم‌های پرشماری از نوحه‌خوانی بنیامین در فضای مجازی بازنشر شده که پربازدیدترین‌شان در مراسم تشییع زنده‌یاد مرتضی پاشایی بود. محمد اصفهانیاین روزها ویدیویی از مداحی محمد اصفهانی، خواننده باسابقه کشورمان در یکی از هیأت‌های عزاداری در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که البته مربوط به سال‌های گذشته است. این خواننده تاکنون بارها و بارها به مداحی در هیأت‌های عزاداری پرداخته و نوحه‌خوانی‌هایش را می‌توان از بهترین نمونه‌های سال‌های اخیر نامید. رضا صادقیچند روز پیش، آقای مشکی‌پوش نیز ویدیویی از مداحی خود که مربوط به سال‌های گذشته است را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد. در آن مسجد من دیگر رضا صادقی نیستم، آن‌جا استکان می‌شویم، قاشق می‌شویم، چای می‌دهم و درنهایت نوحه‌سرایی می‌کنم.
مازن آنلاینمازن آنلاین2 ماه قبل
«تعزیه»، «منقبت خوانی»، «نعت خوانی»، «روضه خوانی»، «پرده خوانی»، «شمایل خوانی» و غیره با مراسم خاص وموسیقی مناسب، نشانگر ارادت ایرانیان به امیرالمومنین (ع) و فرزندان اوست. به همین دلیل آداب و رسوم عاشورایی و موسیقی آن یکی از نمونه‌های برجسته موسیقی مذهبی در ایران به شمار می‌رود. به همین دلیل مجریان تعزیه ضرورتا می‌بایست به موسیقی ایرانی و ظرایف آن اشراف داشته باشند. جاوید با ذکر این که موسیقی مذهبی به دلیل نبود پژوهش و بررسی کافی به فراموشی سپرده شده است، «نعت خوانی»، «منقبت خوانی»، «تعزیه خوانی»، «مداحی»، «پرده خوانی»، «شمایل خوانی»، «روضه خوانی»، «قطره خوانی» و غیره را از شاخه‌های موسیقی مذهبی در ایران اعلام کرد. وی از چاووش عزای عاشورا، آیین صبح خوانی، موسیقی شور طبل شیپور، علم گردانی و … به عنوان دیگر موسیقی‌های ویژه ماه محرم نام برد.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
امسال هم فیلم‌های پرشماری از نوحه‌خوانی بنیامین در فضای مجازی بازنشر شده که پربازدیدترین‌شان در مراسم تشییع زنده‌یاد مرتضی پاشایی بود. محمد اصفهانیاین روزها ویدیویی از مداحی محمد اصفهانی، خواننده باسابقه در یکی از هیأت‌های عزاداری در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که البته مربوط به سال‌های گذشته است. به‌ باور مدیر یکی از سایت‌های هواداری محمد اصفهانی، «اگر اهل شنیدن کارهای محمد اصفهانی باشید خیلی خوب می‌توانید تصور کنید که شنیدن نوحه با صدای اصفهانی چقدر دلچسب خواهد بود.» حقیقت نیز جز این نیست. این خواننده تاکنون بارها و بارها به مداحی در هیأت‌های عزاداری پرداخته و نوحه‌خوانی‌هایش را می‌توان از بهترین نمونه‌های سال‌های اخیر نامید. همچنین مصطفی راغب در هیئت آزادشهر یزد امسال به نوحه سرایی پرداخت که بازتاب زیادی در فضای مجازی پیدا کرد.
ایسناایسنا3 ماه قبل
فتحعلی‌بیگی به آشنا نبودن نوحه‌خوانان با موسیقی اشاره و اظهار می‌کند: اغلب نوحه‌خوانان یا روضه‌خوانان اطلاعاتی زیادی از موسیقی ندارند. می‌بینیم که تلویزیون نوحه‌خوانی آنها را پخش می‌کند و در نتیجه جوان‌ترها نحوه نوحه‌خوانی آنها را می‌بینند و از همان تقلید می‌کنند. در تعزیه نیز اساتید فن حضور ندارند و آنهایی که تخصصی ندارند نکاتی که شاید مربوط نباشد را وارد موسیقی تعزیه می‌کنند. مراسم تعزیه در آران و بیگدلاو درباره راهکار پیشنهادی برای حل مشکلات موسیقی مذهبی می‌گوید: مهمترین کار، الگوسازی و ارائه نمونه‌های اصیل است. درواقع باید با استفاده از مداحان سرشناس، نوحه‌های مناسب و اصیل را مدام در ایام عزاداری در رادیو و تلویزیون پخش کنند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴3 ماه قبل
ولی اکنون می‌بینیم که گاهی استفاده از سازهای متنوع در مراسم‌ عزای حسینی، در محوریت قرار دارد و گاه حتی دیده می‌شود که روی ملودی‌های آهنگ‌های پاپ، نوحه می‌گذارند. رضوانی‌پور می‌گوید: تغییرات در موسیقی مذهبی یک مسئله کلی است. اگر به موسیقی پاپ هم نگاه کنیم، می‌بینیم که کلیت جامعه به سمت سرگرمی و فان بودن می‌رود. الآن نگاه می‌کنند که جامعه چه آهنگی را دوست دارد و آن را گوش می‌دهد، شعرش را عوض می‌کنند و در قالب نوحه در مراسم‌ عزاداری اجرا می‌کنند. در این صورت قطعا کسانی که گوش می‌کنند یک موسیقی خوب خواهند شنید و در آن صورت ملودی‌های درجه یک در جامعه پخش می‌شود.
ایسناایسنا3 ماه قبل
موسیقی مذهبی از دیرباز در مراسم‌ عزاداری‌های ایرانیان حضور داشته و طی سال‌ها دستخوش تغییرات زیادی شده است. ولی اکنون می‌بینیم که گاهی استفاده از سازهای متنوع در مراسم‌ عزای حسینی، در محوریت قرار دارد و گاه حتی دیده می‌شود که روی ملودی‌های آهنگ‌های پاپ، نوحه می‌گذارند. رضوانی‌پور به ایسنا می‌گوید: تغییرات در موسیقی مذهبی یک مسئله کلی است. اگر به موسیقی پاپ هم نگاه کنیم، می‌بینیم که کلیت جامعه به سمت سرگرمی و فان بودن می‌رود. در این صورت قطعا کسانی که گوش می‌کنند یک موسیقی خوب خواهند شنید و در آن صورت ملودی‌های درجه یک در جامعه پخش می‌شود.
ایسناایسنا3 ماه قبل
رپرتوار موسیقی مذهبی بنا بر دلایل فرهنگی زیادی از جمله معماری شهری و ساختار خانواده با موسیقی ردیف و آوازی عجین بوده و جایگاه خاصی داشته است. او درباره رویکردهای مختلف افرادی که در این مراسم شرکت می‌کنند، می‌گوید: در این نمایش هرکسی رویکردهای مختلفی دارد. اگر در جست و جوی معنویت هستیم باید ببینیم که چرا این اتفاق افتاده است؟ استاد ابوالحسن صبا (موسیقیدان) می‌گوید که تعزیه موسیقی ایران را حفظ کرده است. یعنی از نظر او موسیقی در ایران طی چند قرن محرمات و ممنوعات، زیر سایه تعزیه زنده مانده است. گمانم بر این است که در آینده نه چندان دور این شیوه پر سر و صدای موسیقی مذهبی جای خود را به اجراهای بی‌ادعای خودجوش خواهد داد.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
او از پژوهشگران با سابقه این عرصه است و تحقیقات بسیاری درباره موسیقی مذهبی ایران انجام داده است. در طرحی که شما تهیه کرده‌اید، برای دانشجوی رشته موسیقی مذهبی یا آواز ایرانی، چه چیزهایی برای آموختن لازم و ضروری است. عدم نظارت جدی در صدا و سیما، طی سال‌های گذشته سطح کیفی آثار موسیقی مذهبی را پایین آورده است. الان هر کسی هر جور می‌خواهد می‌خواند؛ دستگاه‌های فرهنگی ما باید بنشینند و فکر جدی برای موسیقی مذهبی بکنند. در دوره‌ای خوانندگان کار مذهبی هم می‌خواندند؛ اما اصل این ماجرا در سال‌های دهه ۴۰ تا ۵۰ شکل گرفت.
ایسناایسنا3 ماه قبل
میدان‌ها برای اجرای مراسم سینه زنی سیاه پوش و از حیث نور و سایر تجهیزات آماده می‌شوند. شور و شوق کودکان در شب‌های سینه زنی وصف ناشدنی است. سنج و دمام و آغاز سوگواریبوشهری‌ها رسم سنج و دمام را لازمه مراسم سینه زنی می‌دانند. سینه زنی، یک وحدت شکوهمندسینه زنی به شکل منظم و دایره وار که امروز هم در بوشهر معمول است دارای تاریخ دقیق و مشخصی نیست. هماهنگی دست، پا، و ریتم صدای نوحه خوان با نظم و ترتیب اجرا می‌شود و اگر نوحه خوان، آهنگ را خارج از ریتم یا ضعیف بخواند نظم دسته به هم می‌خورد.

به انتهای لیست رسیدید

موضوع‌های مشابه

موسیقی مذهبی