مولود چاووش اوغلو

مولود چاووش اوغلو

تسنیمتسنیم12 ساعت قبل
این نامه خشم مخالفین اردوغان را نیز به دنبال داشته و آن را توهینی به ملت ترکیه دانستند. مخالفین چه می‌گویند؟ کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ مهم‌ترین مخالف اردوغان در فضای سیاسی ترکیه و در عین حال٬ مهم‌ترین مخالف سفر رئیس جمهور این کشور٬ به آمریکا است. یکی دیگر از مخالفین سفر اردوغان به آمریکا٬ فاتح اربکان است. دستاورد چه خواهد بود؟ تقریبا اغلب تحلیل‌گران و کارشناسان سیاسی ترکیه در روزهای اخیر٬ بر این موضوع تاکید کرده‌اند که در شرایط فعلی٬ سفر اردوغان به آمریکا٬ دستاورد قابل عرضی نخواهد داشت. شواهد نشان می‌دهند که برخلاف خواست اردوغان٬ همکاری آمریکا با ی. پ. گ و قسد یعنی نهادهای اقماری پ. ک. ک در شمال سوریه ادامه پیدا خواهد کرد.

:: کاملی - پایان نشست وزرای امور خارجه عضو اکو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
قدس آنلاینقدس آنلاین1 روز قبل
در آستانه سفر رجب طیب اردوغان به واشنگتن نگرانی‌ها درباره تکرار درگیری نیروهای امنیتی آمریکا با اعضای تیم حفاظت رئیس‌جمهور ترکیه افزایش یافته است. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، سفر روز چهارشنبه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به آمریکا، نگرانی از تکرار اختلافات خشونت آمیز میان نیروهای سرویس مخفی آمریکا و اعضای تیم حفاظت اردوغان را افزایش داده است. خبرگزاری آناتولی ترکیه در آن زمان گزارش داد گارد حفاظت اردوغان و پلیس سفارت ترکیه در این درگیری‌ها دخالت کرده بودند. در همین حال، اعضای سرویس مخفی آمریکا جزئیاتی را درباره آن حادثه ارائه کرده‌اند. به گفته کارمندان سرویس مخفی آمریکا، نیروهای امنیتی ترکیه در موارد متعددی در مسیر سفارت ترکیه به معترضین حمله کردند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در جریان سفر سال ۲۰۱۷ اردوغان به آمریکا سرویس مخفی این کشور و محافظان اردوغان با یکدیگر درگیر شدند و این علاوه بر درگیری بود که در نزدیکی سفارت ترکیه در واشنگتن رخ داد. بنا بر اعلام شبکه‌ای بی سی، نوار ویدئویی که سال ۲۰۱۷ در اینترنت قرار گرفت درگیری خشونت آمیز بین هواداران و مخالفان سفر اردوغان را نشان می‌دهد که نیرو‌های امنیت دیپلماتیک ترکیه نیز در این درگیری حضور داشتند. به دنبال این درگیری که در نزدیکی سفارت ترکیه روی داد، پلیس واشنگتن مجبور به مداخله شد. خبرگزاری آناتولی ترکیه در آن زمان اعلام کرد محافظان اردوغان و پلیس ترکیه در این درگیری حضور داشتند، اما سفارت ترکیه در واشنگتن در این زمینه اظهارنظری نکرد. این سفارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد معترضان با تحریک خشونت آمیز آمریکایی‌های ترک تبار که برای سفر رئیس جمهور آماده شده بودند موجب بروز این خشونت شدند. بنا بر گزارش‌ها، این تنها ماجرای آن روز نبود و اتفاقات متعددی رخ داد. برخی مدعی شدند تیم امنیت دیپلماتیک ترکیه در تلاش برای حمله به معترضان در خاک آمریکا در جریان سفر سال ۲۰۱۷ وی به این کشور برآمد. بنا بر اعلام سرویس مخفی آمریکا، ماموران امنیتی ترکیه بار‌ها به معترضان در نزدیکی سفارت این کشور حمله کرده‌اند و در یک مورد یکی از ماموران با خارج شدن از خودرو حامل مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در تلاش برای حمله به یک معترض زن برآمد که در کنار خیابان ایستاده بود. بنا بر گزارش نشریه هیل، سرویس مخفی آمریکا بیش از دوازده مامور امنیتی ترکیه را مسبب بروز خشونت در خاک آمریکا بازداشت کرد. ماموران امنیتی ترکیه، سرویس مخفی آمریکا را مسئول این درگیری‌ها اعلام کردند و چاووش اوغلو آشکارا از ماموران آمریکایی به خاطر آنچه وی اقدامات خشونت آمیز آن‌ها خواند انتقاد کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین2 روز قبل
وزیر امور خارجه ترکیه گفت حضور آمریکایی‌ها در نزدیکی میادین نفتی سوریه طبق قوانین بین‌المللی، نامشروع است. چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه: اعتمادآنلاین| مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد ادعا‌های آمریکا در مورد حفاظت از میادین نفتی سوریه کاملا نامشروع است و طبق قوانین بین المللی هیچ پایه و اساسی ندارد. وزیر خارجه ترکیه به شبکه تلویزیونی «هابر» گفت: آن‌ها [آمریکایی‌ها] آشکارا اذعان می‌کنند که تنها دلیل حضور آن‌ها در آنجا [سوریه] میادین نفتی است. آن‌ها [آمریکایی‌ها] با پیمودن هزاران کیلومتر به اینجا [سوریه] آمده‌اند و می‌گویند ما میادین نفتی در این کشور [سوریه] را ارزیابی می‌کنیم. پیشتر، وزارت امور خارجه روسیه تلاش‌های واشنگتن برای تقویت حضور خود در شمال شرق سوریه را غیرقابل قبول توصیف کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
«مولود چاووش اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه، روز شنبه در اظهاراتی ادعا‌های آمریکا در مورد منابع نفتی سوریه را مورد انتقاد قرار داده و آن را نامشروع و ناقض هنجار‌های بین المللی خواند. «چاووش اوغلو» در مصاحبه با کانال تلویزیونی «ای هابر»، ادعا‌های آمریکا در مورد میادین نفتی سوریه را کاملا نامشروع توصیف کرده و گفت «این ادعا‌ها پایه و اساسی در قوانین بین المللی ندارد.» رئیس دستگاه دیپلماسی ترکیه گفت: "آن‌ها (آمریکا) اذعان و آشکارا اعلام می‌کنند که به دلیل میادین نفتی در آنجا (سوریه) حضور دارند. هیچ کس حقی بر منابع نفتی سوریه ندارد. آن‌ها از هزاران کیلومتر دورتر به آن جا آمده‌اند و می‌گویند ما میادین نفتی این کشور را ارزیابی می‌کنیم.
خبر فوریخبر فوری2 روز قبل
وزیر خارجه کشورمان با وزیر خارجه ترکیه دیدار کرد. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان و مولود چاووش اوغلو، همتای ترکیه‌ای‌اش صبح امروز پیش از آغاز نشست شورای وزیران خارجه سازمان همکاری‌های اقتصادی «اکو» در محل برگزاری اجلاس در آنتالیا دیدار و موضوعات مورد علاقه در حوزه روابط دوجانبه و تحولات منطقه و همکاری‌های دو کشور در «اکو» را مورد تبادل نظر قرار دادند. در خلال گفت‌وگوهای انجام شده بین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی «اکو» دکتر ظریف از اظهارات روشنگرانه اخیر اردوغان رییس‌جمهور ترکیه در خصوص تحولات عراق تشکر کرد. خاطرنشان می‌سازد آقای اردوغان در پاسخ به پرسشی در خصوص تحولات اخیر عراق با اشاره به پشت پرده این تحولات، هدف از آن را تجزیه دنیای اسلام و درگیر کردن کشورهای مسلمان با یکدیگر دانست.

دیدار وزرای امور خارجه ایران و ترکیه

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آنکارا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مولود چاووش اوغلو همتای ترکیه‌ای وی امروز در آنکارا پایتخت ترکیه دیدار و گفتگو کردند. این دیدار پیش از آغاز بیست و چهارمین نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی (اکو) در آنتالیا ترکیه هم اکنون در حال برگزاری است.
فارسفارس6 روز قبل
قطر و ترکیه همکاری خود را به حد شراکت استراتژیک ارتقا می‌دهندبه گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت خارجه قطر اعلام کرد که دوحه و آنکارا تصمیم دارند همکاری خود را تا حد شراکت راهبردی فراگیر ارتقا دهند. این تصمیم قطر و ترکیه امروز سه‌شنبه در نشست وزارتی کمیته عالی استراتژیک دو کشور در دوحه اتخاذ شد. «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر در صفحه توئیتر خود در این باره نوشت: «در نشست وزارتی کمیته عالی استراتژیک قطر و ترکیه که در دوحه برگزار شد، ما و طرف ترکیه‌ای بر تمایل واقعی و عزم مشترک جهت انتقال روابط دوجانبه به مرحله شراکت استراتژیک فراگیر و گشودن زمینه‌های جدید همکاری بین دو کشور تأکید کردیم.» «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه روز یکشنبه نیز در دوحه با همتای قطری خود دیدار و درباره روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ گفت‌وگو کرد. وزیر خارجه ترکیه همچنین با امیر قطر دیدار کرد و پس از این دیدار در حساب توئیتری خود نوشت: «سلام اردوغان را به وی ابلاغ و از این کشور به دلیل حمایتش از ترکیه در عملیات «چشمه صلح» در شمال سوریه تشکر کردم» (جزئیات بیشتر). انتهای پیام/ص
خبرآنلاینخبرآنلاین6 روز قبل
اردوغان حتی تهدید کرده است که اگر ارتش سوریه وارد مناطق شمال سوریه از جمله مناطق شرق فرات شامل «جرابلس- اعزاز-الباب» منطقه عملیاتی سپر فرات تا عفرین و ادلب شوند؛ ارتش ترکیه با آنها مقابله خواهد کرد. اردوغان همچنین گفته است که منبج و عین العرب نیز باید تحت کنترل ارتش ترکیه و جیش الوطنی قرار گیرد. اما آمریکا و روسیه از ورود ارتش ترکیه و شبه نظامیان جیش الوطنی به این مناطق جلو گیری می‌کنند. اما از سوی دیگر تهدید کرده است که از نبرد جیش الوطنی با ارتش سوریه تحت فرماندهی بشار اسد حمایت می‌کند. چنانکه احزاب مخالف در مجلس ترکیه ناچار شدند که مجوز عملیات برونمرزی ارتش ترکیه را از ۳۱ اکتبر در عراق و سوریه را برای یک سال دیگر تمدید کنند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
مسائلی که در دو هفته اخیر روی داده در کنار برخی رفتارهای توهین‌ آمیز ترامپ٬ تصمیم‌گیری برای سفر اردوغان به واشنگتن را دشوار کرده است. چرا که فقط ۱۰ روز به انجام سفر اردوغان به آمریکا مانده و هنوز هم کسی نمی‌داند که اردوغان دقیقا به چه شکلی تصمیم خواهد گرفت. او بی محابا تهدید و توهین می‌کند و در تازه‌ترین برخورد خارج از عرف و تحقیرآمیز خود در مورد رئیس جمهور ترکیه گفته است: با اردوغان روابط خوبی دارم. تصمیم اردوغان چیست؟ ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور و مشاور عالی او در حوزه‌های سیاست خارجی و امنیت ملی در مورد این سفر گفته است: «هدف جناب رئیس جمهور این نیست که صرفا به واشنگتن سفر کند و اصطلاحا سفر برای سفر باشد. از دیگر سو٬ لابی ارامنه هم تلاش می‌کند تا پیش از سفر اردوغان٬ نظر یکی از دادگاه‌های آمریکا را جلب کند و روال حقوقی به شکلی پیش برود که دادگاه به نفع دیاسپورای ارامنی رای دهد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
چرا که فقط ۱۰ روز به انجام سفر اردوغان به آمریکا مانده و هنوز هم کسی نمی‌داند که اردوغان دقیقا به چه شکلی تصمیم خواهد گرفت. او بی محابا تهدید و توهین می‌کند و در تازه‌ترین برخورد خارج از عرف و تحقیرآمیز خود در مورد رئیس جمهور ترکیه گفته است: با اردوغان روابط خوبی دارم. او دلش می‌خواهد به اینجا بیاید.» این در حالی است که در عرف روابط دیپلماتیک٬ هیچوقت رئیس جمهور یک کشور٬ در مورد دیدار رسمی و برنامه‌ریزی شده با رئیس جمهور یک کشور دیگر چنین عبارتی به کار نمی‌برد. تصمیم اردوغان چیست؟ ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور و مشاور عالی او در حوزه‌های سیاست خارجی و امنیت ملی در مورد این سفر گفته است: «هدف جناب رئیس جمهور این نیست که صرفا به واشنگتن سفر کند و اصطلاحا سفر برای سفر باشد. از دیگر سو٬ لابی ارامنه هم تلاش می‌کند تا پیش از سفر اردوغان٬ نظر یکی از دادگاه‌های آمریکا را جلب کند و روال حقوقی به شکلی پیش برود که دادگاه به نفع دیاسپورای ارامنی رای دهد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز با «محمد آل ثانی» همتای قطری خود دیدار کرد. در این دیدار که در دوحه پایتخت قطر برگزار شد، دو طرف درخصوص روابط دوجانبه و مسائل مورد اهتمام طرفین بحث و تبادل نظر کردند. گفتنی است روابط ترکیه و قطر علیرغم اختلاف نظر و دیدگاه درباره بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین المللی به ویژه امور مربوط به خاورمیانه، رو به توسعه و پیشرفت در زمینه‌های مختلف است.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم٬ شهر تل‌ابیض در شمال سوریه پس از حمله نیروهای ترکیه در چارچوب منطقه‌ای قرار گرفته که آنکارا آن را منطقه امن می‌داند. وزارت دفاع ترکیه پس از این انفجار بیانیه‌ای صادر کرده و در آن شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه موسوم به ی. پ. گ را مسئول این حمله تروریستی دانست. همچنین مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار یک پیام توییتری اعلام کرد: این واقعه باید درس عبرتی باشد برای کشورهایی که از ی. پ. گ حمایت می‌کنند. آنان باید تصاویر این حمله را به درستی تماشا کنند و بدانند که ی. پ. گ به راحتی دست به ترور غیرنظامیان می‌زند. در حالی که مجروحین این حمله تروریستی به بیمارستان‌های استان شانلی اورفای ترکیه منتقل شده‌اند٬ مقامات و رسانه‌های نزدیک به ی. پ. گ و نهادهای اقماری پ. ک. ک در شمال سوریه در مورد مقصرین حمله سکوت کرده و موضع‌گیری نکرده‌اند.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 هفته قبل
رئیس‌جمهور آمریکا در نشستی خبری در کاخ سفید هدف از حضور در سوریه را نفت این کشور عنوان کرده و مدعی شد آتش‌بس در شمال شرق سوریه به خوبی برقرار است. به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، به نقل از رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در نشستی خبری در کاخ سفید اعلام کرد آتش‌بس در شمال شرق سوریه به خوبی برقرار است. ترامپ همچنین گفت رابطه بسیار خوبی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دارد. ترامپ بار دیگر هدف از حضور در سوریه را نفت این کشور عنوان کرد و گفت: «من نفت را دوست دارم.» رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «من باید بگویم که شاهد رکوردی جدید در بازار سهام هستیم. وی گفت: «پذیرفتیم که عملیات خود را در سوریه تعلیق کنیم؛ اما آن را به طور کامل متوقف نخواهیم کرد.» همچنین بثینه شعبان، مشاور رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبه با شبکه المیادین، این توافق را مبهم خواند.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه گفت که این کشور با انجام عملیات چشمه صلح توطئه بزرگی را در شمال سوریه به رهبری رژیم صهیونیستی و فرانسه خنثی کرد. «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز جمعه اعلام کرد که تفاهم‌نامه‌ای که میان ترکیه و روسیه امضا شده شامل عقب نشینی تروریست‌ها به پشت عمق ۳۰ کیلومتری مرز سوریه از جمله شهر قامشلی است که این شهر فقط از گشتی‌های مشترک مستثنی شده است. وی در ادامه گفت: «تروریست‌های پ‌ک‌ک و وای‌پی‌جی در حال خروج از دو شهر تل رفعت و منبج سوریه هستند.» چاووش‌اوغلو اضافه کرد: «از طریق توافق با واشنگتن و مسکو تمام آن چیزی را که می‌خواستیم با حداقل خسارت بدست آوردیم و اگر عملیات چشمه صلح را آغاز نمی‌کردیم این امور محقق نمی‌شد.» وزیر خارجه ترکیه گفت: «توطئه بزرگی را خنثی کردیم. طبق توافق «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» در ۲۲ اکتبر گذشته (۳۰ مهر) در شهر سوچی در جنوب روسیه، شبه‌نظامیان کرد سوریه تا عمق ۳۰ کیلومتری در شمال سوریه عقب‌نشینی کردند و مقرر شد تا دو کشور گشت‌زنی مشترک در این منطقه داشته باشند. این گشت‌زنی مشترک ۱۰ کیلومتر از شرق و غرب منطقه موسوم به «منطقه امن» را پوشش می‌دهد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در استانبول دیدار کرد. این دیدار دوجانبه غیر علنی و به دور از رسانه‌ها برگزار شد. شماری از مقامات ترکیه از جمله مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه و ابراهیم کالین سخنگوی دولت نیز در این دیدار حضور داشتند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
به گزارش نامه‌نیوز، ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که این دیدار در ساعت ۱۰:۴۵ به وقت محلی آغاز شد و این دیدار به دور از حضور رسانه‌ها برگزار شد. در این مذاکرات، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه و فخر الدین التون، رئیس اداره ارتباطات در ریاست جمهوری ترکیه، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری، و فولکان بوزکر، رئیس کمیسیون امور خارجه در پارلمان ترکیه حضور داشتند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
وزیر خارجه ترکیه با انتقاد از فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، تحریم‌های اعمالی ترامپ علیه جمهوری اسلامی را «اشتباه» خواند. تا زمانی که منافع ما با آمریکا مطابقت داشته باشد ما می‌توانیم با یکدیگر همراهی کنیم اما اگر گام‌های ما با یکدیگر همخوانی نداشته باشد و اگر تصمیم‌های آمریکا و سیاست‌های آمریکا با ما مطابقت نداشته باشد، ما به آن‌ها نه می‌گوییم. وی ادامه داد: ما در مسئله فلسطین، قدس و مسائل مختلف گفته‌ایم که سیاست‌های آمریکا اشتباه است. همچنین در مسائه اعمال تحریم علیه ایران نیز سیاست آمریکا را اشتباه می‌دانیم و من می‌توانم شمار بیشتری از سیاست‌های اشتباه آمریکا را برای شما بر شمرم. وزیر امور خارجه ترکیه در پایان افزود: ما در صورت مواجهه با سیاست‌های اشتباه آمریکا به آن‌ها نه می‌گوییم.
ایسناایسنا1 هفته قبل
وزیر خارجه ترکیه با انتقاد از فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، تحریم‌های اعمالی ترامپ علیه جمهوری اسلامی را «اشتباه» خواند. تا زمانی که منافع ما با آمریکا مطابقت داشته باشد ما می‌توانیم با یکدیگر همراهی کنیم اما اگر گام‌های ما با یکدیگر همخوانی نداشته باشد و اگر تصمیم‌های آمریکا و سیاست‌های آمریکا با ما مطابقت نداشته باشد، ما به آن‌ها نه می‌گوییم. وی ادامه داد: ما در مسئله فلسطین، قدس و مسائل مختلف گفته‌ایم که سیاست‌های آمریکا اشتباه است. همچنین در مسائه اعمال تحریم علیه ایران نیز سیاست آمریکا را اشتباه می‌دانیم و من می‌توانم شمار بیشتری از سیاست‌های اشتباه آمریکا را برای شما بر شمرم. وزیر امور خارجه ترکیه در پایان افزود: ما در صورت مواجهه با سیاست‌های اشتباه آمریکا به آن‌ها نه می‌گوییم.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات به سخنان «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه واکنش نشان داد. قرقاش در واکنش به سخنان اوغلو در جریان مصاحبه به شبکه الجزیره مدعی شد که کشورش با «درایت و کیاست» روابط خود با ترکیه را رهبری می‌کند. اوغلو اعلام کرده بود که علت اصلی نارضایتی ریاض و ابوظبی از آنکارا این است که ترکیه بیشتر از این دو کشور به امور امت اسلامی اهتمام دارد. اوغلو هم چنین از اقدامات امارات در قبال مسأله فلسطین انتقاد کرده بود.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
«گیر پدرسن» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه برگزاری نخستین نشست کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو را «یک لحظه تاریخی» نامید. به نوشته این روزنامه، روز گذشته (چهارشنبه) نخستین نشست کمیته قانون اساسی سوریه تشکیل شد که وظیفه آن تهیه طرح جدیدی برای اصلاح قانون اساسی این کشور است. کمیته قانون اساسی سوریه ۱۵۰ عضو دارد و عملا از ۳ گروه ۵۰ نفری از نمایندگان دولت بشار اسد، گروه‌های مخالف دمشق و جامعه مدنی این کشور تشکیل می‌شود. کمیته قانون اساسی مهلت از پیش تعیین شده‌ای نخواهد داشت. وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که کار کمیته قانون اساسی سوریه باید بدون تحمیل مهلت مصنوعی از خارج انجام شود.
فارسفارس1 هفته قبل
وزیر مشاور در امور خارجه امارات به اظهارات «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در انتقاد از ریاض و ابوظبی واکنش نشان داد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «انور قرقاش» وزیر مشاور در امور خارجه امارات مدعی شد که کشورش با «درایت و کیاست» روابط خود با ترکیه را رهبری می‌کند. اظهارات قرقاش واکنشی است به اظهارات اخیر «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه که در مصاحبه با شبکه الجزیره گفته بود «علت واقعی نارضایتی ریاض و ابوظبی از آنکارا این است که ترکیه بیشتر از این دو کشور به امور امت اسلامی اهتمام دارد.» او گفت که امارات بر اردن و فلسطینیان به منظور سکوت در برابر حوادث قدس اشغالی اعمال فشار می‌کند و به «محمد دحلان» تروریست و مزدور اسرائیلی و از رهبران سابق جنبش فتح، پناه داده است. (جزئیات بیشتر) قرقاش در واکنش به این سخنان چاووش اوغلو در صفحه توئیتر خود نوشت: «گزیده‌هایی از مصاحبه مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در یکی از برنامه‌های شبکه قطری الجزیره را مشاهده کردم، آنچه دیدم اعتقاد مرا به این موضوع که ما روابط خود با آنکارا را با درایت و کیاست و بسیار بهتر از روابط ترکیه با جهان عرب مدیریت می‌کنیم، بیشتر کرد.» از خرداد ۹۶ در پی قطع روابط عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر، روابط دوحه و آنکارا گسترش یافته و همین مسئله اختلافات چهار کشور عربی با ترکیه را تشدید کرده است. انتهای پیام/ق
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در برنامه «لقاء الیوم» (دیدار امروز) شبکه تلویزیونی الجزیره عربی شرکت کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به علت همکاری ترکیه در این زمینه (قتل البغدادی) از ما تشکر کرد. ما در مساله فلسطین، قدس و مسائل مختلف گفته‌ایم که سیاست‌های آمریکا اشتباه است. همچنین در زمینه مساله اعمال تحریم علیه ایران نیز سیاست آمریکا را اشتباه می‌دانیم و من می‌توانم شمار بیشتری از سیاست‌های اشتباه آمریکا را برای شما بر شمرم. ما در صورت مواجهه با سیاست‌های اشتباه آمریکا به آن‌ها نه می‌گوییم، ما نه گفتن را بلدیم، زیرا کشوری مستقل هستیم و تصمیم‌هایمان را خودمان می‌گیریم.
فردا نیوزفردا نیوز1 هفته قبل
وزیر خارجه ایران پس از بازگشت از ژنو تصریح کرد: پس از سال‌ها جنگ مخرب، به‌لطف روند آستانه، حرکت به سوی حاکمیت قانون آغاز شده است. راه سختی در پیش است، اما جایگزین دیگری وجود ندارد. خبرگزاری فارس: «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتر نوشت: «از ژنو که در آن با وزرای امور خارجه روسیه و ترکیه و «گیر پدرسون»، نماینده سازمان ملل [در امور سوریه] در آستانه آغاز به‌کار کمیته قانون اساسی سوریه دیدار داشتم، بازگشتم.» وی افزود: «پس از سال‌ها جنگ مخرب، به‌لطف روند آستانه، حرکت به سوی حاکمیت قانون آغاز شده است. راه سختی در پیش است، اما جایگزین دیگری وجود ندارد.» روز چهارشنبه، هشتم آبان ماه، شهر ژنو میزبان نخستین نشست کمیته قانون اساسی سوریه با حضور سه هیأت دولت، معارضان و جامعه مدنی سوریه بود. رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پس از رایزنی دوجانبه با لاوروف، در نشست سه جانبه‌ای با حضور مولود چاووش اوغلو و سرگئی لاوروف وزرای خارجه ترکیه و روسیه حضور یافت و پس از پیوستن «گیر پدرسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، نشستی چهارجانبه برگزار و در پایان هم وزرای خارجه سه کشور بیانیه‌ای مشترک صادر کردند.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما، وزیر امور خارجه ترکیه گفت: سیاست آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران اشتباه است. آنها تلاش می‌کنند که خود را در میان مردم پنهان سازند اما نیروهای اطلاعات ما قوی هستند و در منطقه حضور دارند. آنها برای خارج کردن یگان‌های کرد از این منطقه، حضور می‌یابند. ما در مساله فلسطین، قدس و مسائل مختلف گفته‌ایم که سیاست‌های آمریکا اشتباه است. همچنین در زمینه مساله اعمال تحریم علیه ایران نیز سیاست آمریکا را اشتباه می‌دانیم و من می‌توانم شمار بیشتری از سیاست‌های اشتباه آمریکا را برای شما بر شمرم.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
اخیرا مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، اعلام کرده شماری از نیروهای نظامی کشورش برای حفاظت از میدان‌های نفتی شمال سوریه به آن منطقه اعزام می‌شوند. وی همچنین گفته که در این طرح از تسلط ایران بر سوریه جلوگیری خواهد شد. ظریف تاکید کرد که نباید هیچ مداخله و فشار خارجی بر کمیته قانون‌اساسی صورت گیرد. در خود ایالات‌متحده مباحثاتی در سطح کارشناسان مبنی بر چگونگی ارزیابی آنچه در سوریه می‌گذرد، آغاز شده است. در این بیانیه همچنین از تشکیل کمیته قانون‌اساسی و آغاز به‌کار آن در ژنو در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۹ به‌عنوان نتیجه کمک موثر ضامنان آستانه و اجرای تصمیمات کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی استقبال شد.
فارسفارس1 هفته قبل
وزیر خزانه‌داری آمریکا در مصاحبه‌ای روز چهارشنبه گفته کشورش فهرست تحریم‌ها علیه ترکیه را آماده نگاه داشته اما نیازی نمی‌بیند آنها را اعمال کند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «استیون منوشین»، وزیر امور خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه گفته دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا فهرست تحریم‌ها علیه را آماده نگاه داشته و در صورت لزوم آنها را اعمال خواهد کرد. به نوشته رویترز، منوشین، علی‌رغم این گفت که آمریکا از روند آتش‌بس در سوریه راضی است و دلیلی برای استفاده از این تحریم‌ها نمی‌بیند. بعد از اتمام این مرحله، ترکیه موافقت کرده که آتش‌بس را دائمی کند.» معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت که دولت آمریکا هم متعهد شده تحریم‌ها علیه ترکیه را اعمال نکند. او گفت بعد از برقراری آتش‌‌بس دائمی، آمریکا تحریم‌های اعمال‌شده را پس خواهد گرفت.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه امروز چهارشنبه در گفت‌وگو با الجزیره از عربستان و امارات به دلیل اقداماتشان در یمن انتقاد کرد. وی افزود: عربستان باید به دلیل آنچه در یمن مرتکب شده است محاکمه شود. صدها هزار نفر از یمنی‌ها در پی گرسنگی، وبا و محاصره در یمن جان باخته‌اند. چاووش اوغلو اظهار داشت: عربستان و امارات باید به جنایاتی که در یمن مرتکب شده‌اند بنگرند. انتهای پیام/
فارسفارس1 هفته قبل
وزیر امور خارجه ایران در سفری به دوحه و سپس ژنو، ضمن شرکت در نشست منطقه‌ای کنفرانس امنیتی مونیخ در قطر، در نشست سه جانبه‌ای به همراه همتایان روس و ترکیه‌ای خود درباره نخستین نشست کمیته قانون اساسی سوریه به رایزنی پرداخت. ظریف و «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر نیز در حاشیه این نشست دیداری دوجانبه داشتند و ضمن بررسی روند مناسبات دوجانبه، درباره تحولات منطقه‌ به خصوص عراق و سوریه گفتگو کردند. وزیر خارجه ایران ۲۰ مرداد سال جاری نیز برای دیدار با مقامات قطری به دوحه سفر و با همتای خود دیدار کرده بود. وزیر خارجه ایران در پاسخ به سؤالی درباره ادعاهای مقام‌های آمریکایی مبنی بر اینکه واشنگتن خواستار رسیدن به «توافق جدید» با ایران است، گفت که ایران «هراسی از توافق یا ملاقات» ندارد، اما «لازم است همه به تعهدات خودشان پایبند بمانند. گفتنی است امروز (چهارشنبه) هشتم آبان ماه شهر ژنو میزبان نخستین نشست بازنویسی کمیته قانون اساسی سوریه با حضور سه هیأت دولت، معارضان و جامعه مدنی سوریه است.

به انتهای لیست رسیدید