مکزیک

ایسناایسنا3 ماه قبل
تحقیقات انجام شده در مکزیک نشان می‌دهد با تداوم درگیری‌ها میان قاچاقچیان مواد مخدر آمار قتل در این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی به رکورد بالایی رسیده‌ است. به گزارش ایسنا، درگیری گروه‌های قاچاق مواد مخدر به منظور بدست گرفتن کنترل قدرت و فعالیت‌های غیرقانونی موجب شده رکورد جدید قتل در این کشور به ثبت برسد. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸ بررسی ۲۸ هزار و ۸۱۶ مورد پرونده قتل در این کشور آغاز شده که نسبت به سال قبل از آن افزایش ۱۵ درصدی داشته‌ است. همچنین در سال‌های اخیر میزان خشونت در مناطقی از این کشور که پیش از این در آرامش بوده‌اند افزایش ناگهانی پیدا کرده و آمار قتل در این مناطق به ۷۶۳ مورد رسیده که نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش دو برابری پیدا کرده‌ است. بنابر گزارش روزنامه گاردین، همچنین در ایالت «گواناهواتو» رواج پدیده سرقت سوخت به افزایش آمار قتل و آدم‌کشی در این منطقه منجر شده‌ است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
تحقیقات انجام شده در مکزیک نشان می‌دهد با تداوم درگیری‌ها میان قاچاقچیان مواد مخدر آمار قتل در این کشور در سال ۲۰۱۸ میلادی به رکورد بالایی رسیده‌ است. درگیری گروه‌های قاچاق مواد مخدر به منظور بدست گرفتن کنترل قدرت و فعالیت‌های غیرقانونی موجب شده رکورد جدید قتل در این کشور به ثبت برسد. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۸ بررسی ۲۸ هزار و ۸۱۶ مورد پرونده قتل در این کشور آغاز شده که نسبت به سال قبل از آن افزایش ۱۵ درصدی داشته‌ است. همچنین در سال‌های اخیر میزان خشونت در مناطقی از این کشور که پیش از این در آرامش بوده‌اند افزایش ناگهانی پیدا کرده و آمار قتل در این مناطق به ۷۶۳ مورد رسیده که نسبت به سال ۲۰۱۷ افزایش دو برابری پیدا کرده‌ است. بنابر گزارش روزنامه گاردین، همچنین در ایالت «گواناهواتو» رواج پدیده سرقت سوخت به افزایش آمار قتل و آدم‌کشی در این منطقه منجر شده‌ است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
سیتی ای‌. ام گزارش می‌دهد: برای رئیس‌جمهوری که در چندین جبهه می‌جنگد، تعطیلی دولت، امیدهای وی را برای انتخاب مجدد در ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ با اما و اگرهایی روبه‌رو کرده است. واشنگتن اگزماینر پیشنهاد داده است به‌خاطر توافق بدی که ترامپ درخصوص تعطیلی دولت داشت باید به وی نمره مردودی داد. ۴۹ درصد آن نیز مربوط به زمانی است که ترامپ با کنگره برای بازگشایی دولت توافق کرده بود. باقی نیز بیشتر به‌منظور طعنه به ترامپ که از اصطلاح «تسلیم نمی‌شویم» به منظور مقابله با خود ترامپ استفاده شده است. ای‌جی دایونی جونیور، مفسر واشنگتن‌پست نیز در یادداشتی نوشت که دیوار واقعی بین محافظه‌کاران و ایده‌های نو کشیده شده است.

(تصاویر) ترامپ در مرز مکزیک

16+
فراروفرارو2 هفته قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 هفته قبل
دونالد ترامپ که تهدید کرده بود در صورت وارد عمل نشدن دولت مکزیک برای متوقف کردن «هجوم» مهاجران به مرزهای آمریکا، ممکن است مبادی ورودی با مکزیک را این هفته ببندد اکنون می‌گوید به مکزیک یک سال فرصت می‌دهد تا در این باره اقدام جدی کند. مکزیک یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری صنعت خودروسازی آمریکاست و بسیاری از قطعات اصلی خودروهای آمریکایی در این کشور تولید می‌شود. به طوری که کارشناسان می‌گویند در صورت بسته شدن مرز مکزیک صنعت خودروسازی در آمریکا فلج خواهد شد. مکزیک در کنار کانادا و چین سومین شریک تجاری بزرگ آمریکا محسوب می‌شود و تهدید به مسدود کردن مرزهای جنوبی آمریکا با این کشور شوک خبری بزرگی در چند روز گذشته ایجاد کرده بود. ترامپ بارها وضعیت در مرزهای جنوبی کشورش با مکزیک را بحرانی خوانده و به همین علت هم با اعلام وضعیت فوق‌العاده در تلاش برای احداث یک دیوار بزرگ در ایالت‌های هم مرز با مکزیک است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
رییس‌جمهوری مکزیک در بخش «اکونومی» هواپیما + عکسدر تصویر زیر، رییس‌جمهوری بدون تشریفات مکزیک (فرد نشسته کنار پنجره هواپیما) در حال پرواز با یک هواپیمای مسافربری و در بخش «اکونومی» به پایتخت مکزیک را می‌بینید.

مبارزه با کاشت خشخاش‎ در مکزیک

3+
برترین‌هابرترین‌ها2 ماه قبل
ایرناایرنا1 ماه قبل
به گزارش روز شنبه ایرنا، «مارتی باترس گوآدرراما» روز پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه در دیدار سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک، توسعه روابط دو کشور را از ابعاد ژئوپلیتکی و تمدنی با اهمیت توصیف و اظهار کرد: در حفظ و توسعه چند جانبه گرایی که مکزیک همواره از آن حمایت کرده، ایران نقش قابل توجهی دارد. وی ایران را کشوری مهم و دارای نقش محوری برای ایجاد تعادل در جهان عنوان کرد و افزود: مکزیک با تمرکز قدرت در یک قطب خاص که موجب یکجانبه گرایی می‌شود، مخالف است. در ملاقات سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک با سناتور مارتی باترس گوآدرراما، راه‌های تقویت همکاری‌های پارلمانی و روابط دو جانبه مورد تبادل نظر قرار گرفت. «محمد تقی حسینی» یادآوری کرد: در سال ۲۰۱۷ آئین یکصد و پانزدهمین سالگرد تماس‌های میان دو کشور ایران و مکزیک در مجلس سنای مکزیک برگزار شد. به گزارش ایرنا، روابط ایران و مکزیک از سال ۱۲۷۸ خورشیدی (۱۸۹۹ میلادی) آغاز و نخستین سفارت مکزیک در تهران در سال ۱۹۴۶ بنیانگذاری شد که تا سال ۱۹۷۹ به کار خود ادامه داد.
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو آلمان، «گرد مولر» وزیر همکاری‌های اقتصادی و توسعه آلمان از امروز راهی مکزیک می‌شود. مولر در سفر چند روزه خود قرار است با «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهوری مکزیک دیدار و درباره مناسبات دوجانبه رایزنی و تبادل نظر کند. وزیر توسعه آلمان همچنین در نظر دارد در جریان دیدار با مقامات مکزیک درباره موضوع مهاجرت نیز گفتگوهایی را انجام دهد. آلمان سومین شریک تجاری مکزیک به شمار می‌آید. حدود ۲ هزار شرکت تجاری آلمانی در مکزیک مشغول به کار هستند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزارت دفاع آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد: پنتاگون در حال اعزام ۳۷۵۰ نیروی نظامی بیشتر به مرز جنوب غربی با مکزیک است، این سربازان به مدت ۳ ماه در مرز مکزیک مستقر خواهند شد تا از نیروهای گارد مرزی حمایت کنند. با استقرار این سربازان نظامی، تعداد کل سربازانی که برای حمایت از نیروهای گارد مرزی در مرز مکزیک مستقر می‌شوند به بیش از ۴۳۵۰ نفر خواهد رسید. پنتاگون در حالی تعداد رسمی سربازان مستقر شده در مرز مکزیک را منتشر کرده است که چند روز قبل یک نماینده دموکرات گفته بود که حدود ۳۵۰۰ نظامی دیگر در مرز مکزیک مستقر خواهند شد. پنتاگون نخستین بار با دستور ترامپ اقدام به استقرار سربازان نظامی در مرز مکزیک در ماه اکتبر سال گذشته کرد، یعنی قبل از انتخابات میان دوره‌ای کنگره. یکی از مهمترین وعده‌های انتخاباتی ترامپ احداث دیوار مرزی مکزیک و مقابله با مهاجرت غیرقلنونی بوده است.
ایسناایسنا2 ماه قبل
کارشناسان می‌گویند جمعیت پروانه‌های شهریار (مونارک) زمستانی در مرکز مکزیک طی یک سال گذشته ۱۴۴ درصد افزایش یافته است. به گزارش ایسنا، دولت مکزیک در بیانیه‌ای اعلام کرده این پروانه‌ها منطقه‌ای به وسعت ۶٫۰۵ هکتار از کوه‌های «میچوآکان» و برخی ایالات مکزیک را تصرف کرده‌اند. هر ساله میلیون‌ها پروانه شهریار از کانادا و آمریکا به جنگل‌های کاج و نراد در غرب پایتخت مکزیک مهاجرت می‌کنند. تعداد این پروانه‌ها به طور معمول به اندازه‌ای زیاد است که با وسعت مناطقی که تصرف می‌کنند، اندازه گیری می‌شوند. بنابر گزارش آسوشیتد پرس، طبق بیانیه امسال دولت مکزیک تعداد این پروانه‌ها در سال جاری میلادی (۲۰۱۹) به بیشترین میزان خود از بازه زمانی ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ میلادی رسیده است.

مبارزه ارتش مکزیک با کاشت خشخاش‎

17+
مهرمهر2 ماه قبل
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ماه قبل
این انفجار بر اثر اقدام تخریبی افرادی که ظاهرا سارقان انرژی بودند در ایالت هیدالگو در مرکز مکزیک رخ داد که به دلیل تجمع مردم برای پر کردن ظروف خود از بنزین باعث افزایش تلفات این انفجار شده است. اعتمادآنلاین| در پی انفجار لوله انتقال بنزین در مکزیک دست کم ۶۶ نفر کشته شدند. به گزارش اعتمادآنلاین، روسیه الیوم گزارش داد، این انفجار بر اثر اقدام تخریبی افرادی که ظاهرا سارقان انرژی بودند در ایالت هیدالگو در مرکز مکزیک رخ داد که به دلیل تجمع مردم برای پر کردن ظروف خود از بنزین باعث افزایش تلفات این انفجار شده است. تصاویری که از این حادثه در تلویزیون محلی منتشر شده نشان می‌دهد که این خرابکاری روز جمعه به وقوع پیوسته وحدود ۳۰۰ نفر از ساکنان مناطق اطراف برای جمع آوری سوخت مجانی در اطراف آن تجمع کرده بودند که این انفجار به وقوع پیوست.
ایلناایلنا2 ماه قبل
مکزیک اعلام کرد از رییس‌جمهوری و دولت قانونی ونزوئلا حماست نمی‌کند. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «مارسلو ابرارد» وزیر امور خارجه مکزیک امروز-سه‌شنبه- گفت که کشورش از «نیکلاس مادورو» رییس‌جمهوری ونزوئلا و دولتش حمایت نمی‌کند. در پی حوادث اخیر در ونزوئلا، ۱۰ کشور اروپایی، آمریکا، کانادا و چند کشور دیگر از رییس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا حمایت کردند. مکزیک همواره روابط پرتنشی با ونزوئلا داشته و تنها در دوران ریاست‌جمهوری «آندرس مانوئل لوپز» روابط میان دو کشور کمی بهبود پیدا کرد.
همشهریهمشهری3 هفته قبل
ترامپ افزود، برای مکزیک کار ساده‌ای است که علیه مهاجرت غیرقانونی کاری بکند، اما «آنان پول ما را می‌گیرند و فقط حرف می‌زنند». ترامپ نوشته است که اگر ایالات متحده آمریکا مرز را ببندد، این امر شامل هرگونه تجارتی نیز خواهد شد. روز پنجشنبه نیز ترامپ برای چندمین بار تهدید کرده بود مرز مکزیک را ببندد. به گفته ترامپ مکزیک برای جلوگیری از جریان مهاجران غیرقانونی هیچ کار نمی‌کند. ترامپ از «بحرانی عمیق» در مرز مکزیک سخن می‌گوید، اما منتقدان معتقدند که او در این ادعای خود مبالغه می‌کند.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
در اولین روز سال ۱۳۹۸ مراسم روز بین‌المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک با حضور رئیس و اعضای مجلس سنا و تعدادی از سفرای مقیم مکزیکوسیتی برگزار شد. در ادامه مراسم خانم سناتور کورا پینه دو رئیس کمیسیون روابط خارجی آسیا - پاسیفیک و آفریقای مجلس سنای مکزیک ضمن تبریک نوروز، از سفیر جمهوری اسلامی ایران برای انجام هماهنگی‌های برگزاری این مراسم در مجلس سنای مکزیک قدردانی کرد و گفت: سنای مکزیک امروز عمیقا خوشحال است که میزبان گرامیداشت یکی از کهن‌ترین میراث‌های معنوی جهان است. از این‌رو بسیار خوشحالیم که امروز مراسم نوروز را به‌عنوان یک میراث بشری در مجلس سنای مکزیک برگزار می‌کنیم. مارتی باترس رئیس مجلس سنای مکزیک و اعضای سنای مکزیک در ادامه این مراسم از سفره هفت سین ایرانی که به نحو زیبایی در محل سنا آراسته شده بود، بازدید کردند. در پایان این مراسم، رئیس مجلس سنا از سفرای شرکت کننده دعوت کرد تا در جلسه علنی مجلس سنا حضور پیدا کنند.
ایسناایسنا2 روز قبل
درگیری‌های خونین باندهای مواد مخدر مکزیک در سال جاری میلادی (۲۰۱۹) در حد بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. پیش‌تر آندرس مانوئل لوپز ابرادو، رئیس جمهوری مکزیک، گفته بود که در دوران ریاست جمهوری او که دسامبر گذشته آغاز شده، آمار قتل در کشورش افزایش نیافته است. در مکزیک دولت تاکنون از مبارزه با باندهای تبهکار و قاچاق مواد مخدر و آدم‌ربایی و جنایت‌های سازمان یافته‌، عاجز بوده است. افزایش مداوم آمار قتل‌هابنابر گزارش دویچه‌وله، در سال ۲۰۱۸ در مجموع ۳۳ هزار و ۵۰۰ نفر در مکزیک به قتل رسیدند. سال ۲۰۰۶ دولت وقت مکزیک علیه باندهای قاچاق مواد مخدر و تبهکاران اعلام جنگ کرد.
ایسناایسنا1 ماه قبل
در اولین روز سال ۱۳۹۸ مراسم روز بین‌المللی نوروز در مجلس سنای مکزیک با حضور رئیس و اعضای مجلس سنا و تعدادی از سفرای مقیم مکزیکوسیتی برگزار شد. در ادامه مراسم خانم سناتور کورا پینه دو رئیس کمیسیون روابط خارجی آسیا - پاسیفیک و آفریقای مجلس سنای مکزیک ضمن تبریک نوروز، از سفیر جمهوری اسلامی ایران برای انجام هماهنگی‌های برگزاری این مراسم در مجلس سنای مکزیک قدردانی کرد و گفت: سنای مکزیک امروز عمیقا خوشحال است که میزبان گرامیداشت یکی از کهن‌ترین میراث‌های معنوی جهان است. از این‌رو بسیار خوشحالیم که امروز مراسم نوروز را به‌عنوان یک میراث بشری در مجلس سنای مکزیک برگزار می‌کنیم. مارتی باترس رئیس مجلس سنای مکزیک و اعضای سنای مکزیک در ادامه این مراسم از سفره هفت سین ایرانی که به نحو زیبایی در محل سنا آراسته شده بود، بازدید کردند. در پایان این مراسم، رئیس مجلس سنا از سفرای شرکت کننده دعوت کرد تا در جلسه علنی مجلس سنا حضور پیدا کنند.
انتخابانتخاب3 هفته قبل
به دنبال هشدار شرکت‌های آمریکایی به ترامپ در مورد پیامد‌های بستن مرز مکزیک بر اقتصاد این کشور، رئیس‌جمهوری آمریکا از مواضع پیشین خود نسبت به بستن مرکز مکزیک عقب‌نشینی کرد. خبرگزاری رویترز در گزارشی تحلیلی می‌نویسد، در پی تصمیم 'دونالد ترامپ' برای بستن مرز مکزیک بسیاری از شرکت‌های آمریکا به رئیس‌جمهوری در مورد تبعات این اقدام بر اقتصاد و احتمال وقوع بحران اقتصادی در آمریکا هشدار دادند. دونالد ترامپ که جمعه هفته گذشته به مکزیک در مورد بستن مرز تا آخر این هفته هشدار داده بود، روز گذشته سه‌شنبه در پیامی گفت، «ما فعلا تصمیمی برای بستن مرز مکزیک نداریم و منتظر هستیم تا ببینیم در روز‌های آتی چه اتفاقی رخ می‌دهد». به دنبال تهدید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری مکزیک در کنفرانس خبری با خودداری از درگیری در جنگ لفظی با ترامپ گفت: من عشق و صلح را ترجیح می‌دهم. رئیس‌جمهوری مکزیک که کشورش بار‌ها مورد حمله لفظی ترامپ قرارگرفته همیشه از گرفتار شدن در دام لفاظی وی خودداری کرده است.
تسنیمتسنیم4 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، مقام‌های مهاجرتی مکزیک روز یکشنبه اعلام کردند که گروهی متشکل از حدود ۱۲۰۰ مهاجر آمریکا مرکزی و کوبا حرکت به سوی مرز ایالات متحده از جنوب مکزیک را آغاز کرده‌اند. موسسه ملی مهاجرت مکزیک اعلام کرده است که این مهاجران پیش از این در مکزیک بوده‌اند و اکنون قصد دارند با تشکیل یک کاروان به سوی مرز ایالات متحده حرکت کنند. هجوم موج گسترده مهاجران آمریکای مرکزی به سوی ایالات متحده موجب تشدید تنش بین آمریکا و مکزیک شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بارها مکزیک را متهم کرده است که در مهار و مقابله با مهاجرت غیرقانونی ناکام بوده است. موسسه ملی مهاجرت اعلام کرده است که این ۱۲۰۰ مهاجر عمدتا از هندوراس، گواتمالا، نیکاراگوئه و السالوادور و کوبا هستند.
ایسناایسنا2 ماه قبل
سفیر کشورمان در مکزیک با مدیرکل حقوق بشر وزارت خارجه این کشور دیدار و درباره تقویت گفت‌وگوی حقوق بشری میان ایران و مکزیک رایزنی کرد. به گزارش ایسنا، محمد تقی حسینی، سفیر کشورمان در کانال تلگرامی خود نوشت: در دیدار با کریستوفر باییناس بالدس مدیرکل حقوق بشر وزارت خارجه مکزیک در مورد همکاری دو کشور در موضوعات حقوق بشر و تقویت گفتگوی حقوق بشری بین ایران و مکزیک رایزنی شد. انتهای پیام
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
به گزارش مشرق، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا که تهدید کرده بود در صورت وارد عمل نشدن دولت مکزیک برای متوقف کردن «هجوم» مهاجران به مرزهای آمریکا، ممکن است مبادی ورودی با مکزیک را این هفته ببندد اکنون می‌گوید به مکزیک یک سال فرصت می‌دهد تا در این باره اقدام جدی کند. بیشتر بخوانید: ترامپ بازهم مکزیک را تهدید کردمکزیک یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری صنعت خودروسازی آمریکاست و بسیاری از قطعات اصلی خودروهای آمریکایی در این کشور تولید می‌شود. به طوری که کارشناسان می‌گویند در صورت بسته شدن مرز مکزیک صنعت خودروسازی در آمریکا فلج خواهد شد. به طوری که تهدید یک هفته پیش آقای ترامپ برای بستن مرز نگرانی‌ها از بحران در بازار سبزیجات، میوه غلات و به صورت نمادین آوکادو که یکی از مشهورترین محصولات مکزیک در آمریکاست را به شدت بالا برده بود. مکزیک در کنار کانادا و چین سومین شریک تجاری بزرگ آمریکا محسوب می‌شود و تهدید به مسدود کردن مرزهای جنوبی آمریکا با این کشور شوک خبری بزرگی در چند روز گذشته ایجاد کرده بود.
تسنیمتسنیم2 هفته قبل
مکزیک یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری صنعت خودروسازی آمریکاست و بسیاری از قطعات اصلی خودروهای آمریکایی در این کشور تولید می‌شود. به طوری که کارشناسان می‌گویند در صورت بسته شدن مرز مکزیک صنعت خودروسازی در آمریکا فلج خواهد شد. ترامپ بارها وضعیت در مرزهای جنوبی کشورش با مکزیک را بحرانی خوانده و به همین علت هم با اعلام وضعیت فوق‌العاده در تلاش برای احداث یک دیوار بزرگ در ایالت‌های هم مرز با مکزیک است. دموکرات‌ها که مجلس نمایندگان را در دست دارند حتی پیشنهاد داده‌اند که به جای جدل بر احداث دیوار حاضرند بیش از یک میلیارد دلار برای ارتقاء فنی و کیفی مرزبانی در مبادی قانونی بودجه تخصیص دهند. مشاوران ترامپ بار دیگر تهدید به بستن مرز مکزیک کردند ترامپ: هفته آینده مرز مکزیک را می‌بندم هشدار مقامات آمریکا درباره فاجعه انسانی در مرز مکزیکانتهای پیام/.
ایرناایرنا3 هفته قبل
اظهارات لوپز اوبرادور در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه در پیامی توئیتری تهدید کرد در صورتی که مکزیک ورود مهاجران غیرقانونی به این کشور را متوقف نکند، مرزهای آمریکا با مکزیک را می‌بندد. اما رئیس جمهوری مکزیک در کنفرانس خبری با خودداری از درگیری در جنگ لفظی ترامپ که عادت همیشگی او برای استفاده از مسائل بین المللی در مجادلات سیاسی داخلی کشورش است، گفت: من عشق و صلح را ترجیح می‌دهم. رئیس جمهوری مکزیک که کشورش بارها مورد حمله لفظی ترامپ قرار گرفته همیشه از گرفتار شدن در دام لفاظی وی خودداری کرده است. همچنین پیشتر «مارسلو ابرارد» وزیر خارجه مکزیک در پیامی توئیتری به تهدید ترامپ برای بستن مرز آمریکا با مکزیک در هفته آینده واکنش نشان داد. دولت ترامپ همچنین قصد دارد همه مهاجران غیرقانونی را از آمریکا اخراج کند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، «دونالد ترامپ» در جریان سفر به تگزاس در جمع خبرنگاران گفت: مجبور به افزایش شمار نظامیان آمریکا در مرز مکزیک هستم. در حال حاضر حدود ۵ هزار نظامی آمریکا در مرز‌های مکزیک مستقر هستند. او که خواستار ۵٫۷ میلیارد دلار بودجه برای طرح خود مبنی بر ساخت دیوار در مرز‌های مکزیک است وضعیت اضطراری اعلام کرده تا از این طریق بتواند بودجه مورد نظر خود را تأمین کند. ترامپ علاوه بر این تاکنون بار‌ها تهدید به بستن مرز‌های مکزیک و آمریکا کرده است. او همچنین تهدید کرده که در صورت بسته شدن مرز‌ها با مکزیک احتمالا تمامی مراودات تجاری با این کشور نیز متوقف خواهد شد.
مهرمهر3 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تهدید کرد در صورت نیاز مرزهای مشترک کشورش با مکزیک را مسدود خواهد کرد. وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در کاخ سفید از اقدامات اخیر مکزیک از جمله دستگیری هزاران مهاجر غیرقانونی در مرزها تقدیر کرد اما آن را کافی ندانست. ترامپ در عین حال تهدید کرد در صورت نیاز دولتش مصمم است که مرزهای آمریکا با مکزیک را مسدود کند. رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش نیز با انتشار پیامی در حساب توئیتری خود، ضمن انتقاد شدید از دموکرات‌ها به دلیل نادیده گرفتن خطرات ناشی از عبور مهاجرین در مرز مکزیک، تهدید به بستن مرزهای جنوبی آمریکا کرده بود. وی در این پیام هشدار داد که اگر مکزیک جلوی ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا را نگیرد، هفته آینده دستور بسته شدن کل مرز مشترک با مکزیک را خواهد داد.
ایسناایسنا2 ماه قبل
در حادثه تیراندازی که در جنوب غرب مکزیک اتفاق افتاد دست‌کم ۱۰ تن کشته شدند. به گزارش ایسنا، بنابر اعلام مقامات دولتی در حادثه تیراندازی که روز گذشته (یک‌شنبه) بین دو گروه مسلح در ایالت «گوئررو» صورت گرفت دست‌کم ۱۰ تن کشته و دو نفر دیگر مجروح شدند. مقامات محلی با بیان اینکه این حادثه ساعت ۱۵ به وقت محلی اتفاق افتاده، اظهار داشتند: ۱۰ جسد داخل دو خودرو در محل تیراندازی کشف شد که به دلیل اصابت گلوله خسارت جدی دیده بودند. همچنین تعدادی اسلحه در محل حادثه کشف و ضبط شد. بنابر اعلام خبرگزاری رویترز، در مورد علت درگیری این دو گروه مسلح خبری منتشر نشده است.
ایرناایرنا4 هفته قبل
اسپانیا واکنش تندی به رئیس جمهوری مکزیک نشان داد و در بیانیه‌ای اعلام کرد: دولت اسپانیا بابت نامه‌ای که رئیس جمهوری مکزیک به پادشاه نوشته عمیقا متاسف است. این بیانیه افزود: اسپانیایی‌ها پانصد سال پیش به سرزمین کنونی مکزیک رسیدند. «هرنان کورتس» از فرماندهان دوره استعمار اسپانیا به همراه حدود یک هزار نفر از افرادش در ماه مارس ۱۵۱۹ با بومیان سرزمینی که امروز مکزیک نامیده می‌شود، درگیر شد و امپراتوری «آزتک» را شکست داد. این جنگ سرآغاز سلطه سیصد ساله اسپانیا بر مکزیک بود. «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا نیز در سال ۱۳۹۵ گفته بود که دربار اسپانیا باید از ملت‌های قاره آمریکا به دلیل نسل کشی ۵۲۴ سال پیش عذرخواهی کند.
ایرناایرنا1 ماه قبل
وی گفت: برای مجلس سنا افتخار بزرگی است که میزبان برگزاری مراسم روز بین‌المللی نوروز است. در ادامه مراسم خانم سناتور کورا پینه دو رئیس کمیسیون روابط خارجی آسیا - پاسیفیک و آفریقای مجلس سنای مکزیک ضمن تبریک نوروز، از سفیر جمهوری اسلامی ایران برای انجام هماهنگی‌های برگزاری این مراسم در مجلس سنای مکزیک قدردانی کرد و گفت: سنای مکزیک امروز عمیقا خوشحال است که میزبان گرامی داشت یکی از کهن‌ترین میراث‌های معنوی جهان است. ازاین‌رو بسیار خوشحالیم که امروز امراسم نوروز را به‌عنوان یک میراث بشری در مجلس سنای مکزیک برگزار می‌کنیم. مارتی باترس رئیس مجلس سنای مکزیک و اعضای سنای مکزیک در ادامه این مراسم از سفره هفت سین ایرانی که به نحو زیبایی در محل سنا آراسته شده بود، بازدید کردند. در پایان این مراسم، رئیس مجلس سنا از سفرای شرکت کننده دعوت کرد تا در جلسه علنی مجلس سنا حضور پیدا کنند.

به انتهای لیست رسیدید