نشست هانوی

نشست هانوی

ایلناایلنا23 ساعت قبل
استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در کالج پن‌استیت گفت: اگر بخواهم در یک جمله سیاست رئیس‌جمهوری آمریکا از زمان ورودش به کاخ سفید را خلاصه کنم، باید بگویم که رئیس‌جمهوری آمریکا سیاست مبتنی بر قلدری را پیش می‌برد. به گزارش ایلنا، سه سال از ورود «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا به کاخ سفید گذشته است. آنچه در پی می‌آید گفت‌وگوی ایلنا با این استاد دانشگاه در سومین سالگرد ورود ترامپ به کاخ سفید است. همین امر باعث شد که در مواجهه با کره شمالی، سیاست آمریکا در این سه سال گذشته شکست تمام‌وکمال باشد. وی در نهایت گفت: اگر بخواهم در یک جمله سیاست ترامپ از زمان ورودش به کاخ سفید را خلاصه کنم باید بگویم که رئیس‌جمهوری آمریکا سیاست مبتنی بر قلدری را پیش می‌برد.
ایلناایلنا2 هفته قبل
سال گذشته میلادی شاهد بیم و امیدهای زیادی در روابط واشنگتن و پیونگ‌یانگ بودیم؛ از دیدار سنگاپور گرفته تا ورود نمادین رئیس‌جمهوری آمریکا به خاک کره‌شمالی. با این وجود و به‌رغم تلاش‌های رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای استفاده انتخاباتی از کارت صلح با کره‌شمالی، چشم‌انداز این روابط همچنان تیره است. به گزارش ایلنا، برخلاف سال ۲۰۱۸، سال گذشته میلادی چندان در مناسبات میان آمریکا و کره شمالی پرفروغ نبود. کره شمالی کم‌کم از وعده‌های توخالی آمریکا خسته شد و دست آخر هشدار داد که چنانچه «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا از مسیری که پیش گرفته عقب ننشیند، پیونگ‌یانگ راه و روش جدیدی را پی خواهد گرفت. البته این به معنای اعلان پایان جنگ کره نیست، چراکه این امر نیازمند مذاکره میان واشنگتن، پیونگ‌یانگ، سئول، پکن و سازمان ملل متحد است.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
شواهد بسیاری وجود دارد که کره شمالی، ترامپ و تیم او را مقصر شرایط کنونی و خارج شدن از مسیر مذاکرات می‌داند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان رهبر کره شمالی برای دستیابی به یک توافق واقعی و کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای خود در برابر صلح وارد سنگاپور شده بود. اما ترامپ در این نشست به هیچ عنوان نتوانست منظور خود از «خلع سلاح کامل شبه جزیره کره» را برای رهبر کره شمالی توضیح دهد. طرف آمریکایی منظور از این عبارت را خلع سلاح یکجانبه کره شمالی اعلام کردند. با توجه به اینکه چند روز بیشتر به پایان سال جاری میلادی باقی نمانده، بسیاری منتظر هدیه کریسمسی رهبر کره شمالی به دونالد ترامپ هستند.
ایرناایرنا3 هفته قبل
«مون جائه این» ‌ افزود، برقراری صلح در شبه جزیره کره به نفع هر سه کشور (کره جنوبی، چین و ژاپن) است. مون دوشنبه به کره شمالی هشدار داد، بن بست در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با آمریکا و افزایش تنش در شبه جزیره به نفع پیونگ‌یانگ نیست. مون دوشنبه در دیدار با «شی جین پینگ»، رییس جمهوری چین در پکن، ضمن قدردانی از تلاش‌های چین برای کمک به خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی، ابراز امیدواری کرد، پکن و سئول همکاری نزدیک‌تری برای کمک به از سرگیری مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای داشته باشند. نشست سه جانبه امروز، هشتمین نشست سه جانبه بین کره جنوبی، ژاپن و چین بود. مذاکرات نمایندگان هسته‌ای دو کشور نیز پس از نشست هانوی ترامپ و کیم متوقف شد.
قدس آنلاینقدس آنلاین3 هفته قبل
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی با اشاره به آزمایش‌های موشکی پیونگ‌یانگ نوشت دولت آمریکا در گفت‌وگوهای خود با کره شمالی مرتکب اشتباهاتی بزرگ شد. مقامات کره شمالی همچنین ترامپ را یک «خرفت» دمدمی مزاج توصیف کرده‌اند. چه این سخنان بلوف باید یا نباشد، ترامپ سبب شد مقامات کره شمالی به این باور برسند که او می‌تواند گزینه انجام اقدام نظامی علیه کره شمالی را مد نظر قرار دهد. او وعده «آینده‌ای روشن» را برای کره شمالی داد در صورتی که این کشور زرادخانه هسته‌ای‌اش را تحویل دهد. آن‌ها می‌گویند اهداف واقع‌گرایانه‌تر می‌تواند شامل تلاش برای مهار و کاهش زرادخانه هسته‌ای کره شمالی در ازای برقراری روابطی بهتر باشد.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 ماه قبل
رئیس شورای عالی خلق کره از آمادگی پیونگ‌یانگ برای از سرگیری مذاکره خلع سلاح هسته‌ای با واشنگتن مشروط به آنکه آمریکا موضع خصمانه‌اش علیه کره شمالی را کنار بگذارد، خبر داد. پس از امضای توافق میان کره شمالی و آمریکا اوضاع بهبود نیافت. آمریکا باید خصومت خود علیه کره شمالی و همچنین اقدامات تحریک‌آمیز نظامی و سیاسی‌اش را کنار بگذارد. این اولین دور مذاکرات دو طرف پس از شکست نشست هانوی میان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بود. کره شمالی از ۲۰۱۸ مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای را با آمریکا آغاز کرده اون و ترامپ تعهد خود را به عاری سازی شبه ججزیره کره از تسلیحات هسته‌ای اعلام داشته‌اند اما مذاکرات دو طرف تاکنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
کره شمالی امروز (دوشنبه) هشدار داد اگر «اقدامات پدافندی» این کشور در شورای امنیت سازمان ملل به بحث گذاشته شود، «بیکار نخواهد نشست». کیم سونگ، سفیر کره شمالی در سازمان ملل، گفته است مطرح کردن این موضوع در شورای امنیت، «تمایل ما به دفاع از حاکمیت‌مان را افزون‌تر خواهد کرد». این هشدار در حال مطرحی می‌شود که کره شمالی، مذاکرات هسته‌ای با طرف آمریکایی را دو روز قبل در سوئد متوقف کرد. این مذاکرات، ماه‌ها پس از ناکامی نشست هانوی میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در ماه فوریه صورت گرفته بود. این دیپلمات کره شمالی گفته است کشورهای مذکور «باید بدانند که ما درخصوص تلاش علیه اقدامات پدافندی‌مان بیکار نخواهیم نشسست».

آزمایش موشکی کره، آمریکا را مجبور به مذاکره مجدد کرد

صدا و سیماصدا و سیما3 ماه قبل
مذاکره کننده ارشد کره شمالی گفت: مذاکرات هسته‌ای در سوئد در سطح کار گروه‌ها میان کشورش و آمریکا هیچ نتیجه‌ای نداشت. این در حالی است که واشنگتن تاکید کرد: گفتگو‌های خوبی با کره شمالی داشته است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: اظهارات هیئت پیونگ یانگ بیانگر محتوای رایزنی‌های نه ساعته سوئد، نیست. گزارشگر این شبکه گفت: روند مذاکرات میان پیونگ یانگ و واشنگتن به خانه اول بازگشت. کره شمالی موشکی بالستیک را آزمایش کرد که برای شلیک از طریق زیر دریایی‌ها طراحی شده است. کارشناسان بر این باورند این اقدام کره شمالی واشنگتن را واداشت، به منظور محدود کردن زرادخانه رو به توسعه پیونگ یانگ، به سرعت برای مذاکره با آن وارد عمل شود.
ایران‌جیبایران‌جیب3 ماه قبل
کره شمالی بامداد امروز ۱۰ مهر (۲ اکتبر) و چند ساعت پس از اینکه اعلام کرد مذاکرات هسته‌ای با آمریکا را از سر می‌گیرد، احتمالا از یک زیردریایی دستکم یک فروند موشک بالستیک شلیک کرده است. کره شمالی بامداد امروز ۱۰ مهر (۲ اکتبر) و چند ساعت پس از اینکه اعلام کرد مذاکرات هسته‌ای با آمریکا را از سر می‌گیرد، احتمالا از یک زیردریایی دستکم یک فروند موشک بالستیک شلیک کرده است. مقامات کره جنوبی می‌گویند که موشک از نزدیکی بندر ونسان در استان کانگوون پرتاب شده و پس از پیمودن مسافتی حدودا ۴۵۰ کیلومتر در دریای ژاپن فرود آمده است. این یازدهمین آزمایش موشکی کره شمالی در سال جاری میلادی محسوب می‌شود. مذاکره میان ایالات متحده و کره شمالی در رابطه با تسلیحات هسته‌ای از فوریه امسال آغاز شد و پس از نشست هانوی در ویتنام بدون توافق متوقف شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، هرچند مسئولین دولتی برای حل مسئله تحریم‌ها به مذاکره با آمریکا تمایل دارند؛ ولی تجربه مذاکرات ایران با غرب و همچنین مذاکرات کره شمالی با آمریکا نشان داده است که آمریکا نه‌تنها برای حل مشکلات کاری انجام نمی‌دهد بلکه با درخواست امتیازات جدید و خارج از موضوع مدنظر، مذاکرات را به شکست می‌کشاند. این موضع‌گیری‌ها و تمایل ایران برای مذاکره با آمریکا در حالی مطرح می‌شود که بر اساس تجربه مذاکرات گذشته ایران و مذاکرات هسته­ای کره شمالی، مذاکره با آمریکا هیچ دستاوردی نخواهد داشت. همان‌طوری که از این موضع‌گیری‌ها برمیاید، آمریکا به دنبال مذاکره واقعی با کره شمالی به شکل برد-برد نبوده است و صرفا خواستار آن بوده که بتواند به خلع سلاح کره شمالی بدون اعطای کمترین امتیاز دست پیدا کند. اهداف آمریکا از مذاکره با ایرانآمریکا چنین زیاده­خواهی­هایی را علاوه بر کره شمالی، نسبت به ایران هم دنبال می­کند. حال با توجه به اهدافی که آمریکا در قبال ایران دنبال می‌کند، به نظر می‌رسد که چنین پیش‌شرط‌هایی از طرف آمریکا پذیرفته نشود.
افکارنیوزافکارنیوز3 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشهرچند مسئولین دولتی برای حل مسئله تحریم‌ها به مذاکره با آمریکا تمایل دارند؛ ولی تجربه مذاکرات ایران با غرب و همچنین مذاکرات کره شمالی با آمریکا نشان داده است که آمریکا نه‌تنها برای حل مشکلات کاری انجام نمی‌دهد بلکه با درخواست امتیازات جدید و خارج از موضوع مدنظر، مذاکرات را به شکست می‌کشاند. این موضع‌گیری‌ها و تمایل ایران برای مذاکره با آمریکا در حالی مطرح می‌شود که بر اساس تجربه مذاکرات گذشته ایران و مذاکرات هسته­ای کره شمالی، مذاکره با آمریکا هیچ دستاوردی نخواهد داشت. همان‌طوری که از این موضع‌گیری‌ها برمیاید، آمریکا به دنبال مذاکره واقعی با کره شمالی به شکل برد-برد نبوده است و صرفا خواستار آن بوده که بتواند به خلع سلاح کره شمالی بدون اعطای کمترین امتیاز دست پیدا کند. اهداف آمریکا از مذاکره با ایرانآمریکا چنین زیاده­خواهی­هایی را علاوه بر کره شمالی، نسبت به ایران هم دنبال می­کند. حال با توجه به اهدافی که آمریکا در قبال ایران دنبال می‌کند، به نظر می‌رسد که چنین پیش‌شرط‌هایی از طرف آمریکا پذیرفته نشود.
مهرمهر3 ماه قبل
این موضع‌گیری‌ها و تمایل ایران برای مذاکره با آمریکا در حالی مطرح می‌شود که بر اساس تجربه مذاکرات گذشته ایران و مذاکرات هسته­ای کره شمالی، مذاکره با آمریکا هیچ دستاوردی نخواهد داشت. همان‌طوری که از این موضع‌گیری‌ها برمیاید، آمریکا به دنبال مذاکره واقعی با کره شمالی به شکل برد-برد نبوده است و صرفا خواستار آن بوده که بتواند به خلع سلاح کره شمالی بدون اعطای کمترین امتیاز دست پیدا کند. اهداف آمریکا از مذاکره با ایرانآمریکا چنین زیاده­خواهی­هایی را علاوه بر کره شمالی، نسبت به ایران هم دنبال می­کند. همان‌طوری که از تجربه مذاکرات آمریکا با کره شمالی برمیاید، به نظر می‌رسد ترامپ در مذاکره با ایران نیز در قالب رفتار زیاده‌خواهانه، موضوعات موشکی و منطقه‌ای را مطرح خواهد کرد. حال با توجه به اهدافی که آمریکا در قبال ایران دنبال می‌کند، به نظر می‌رسد که چنین پیش‌شرط‌هایی از طرف آمریکا پذیرفته نشود.
مهرمهر4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از کیودو، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که برای سفر به کره شمالی آمادگی ندارد. ترامپ همچنین احتمال انجام سفر به کره شمالی در آینده را محتمل عنوان کرده و افزوده است که رهبر کره شمالی نیز عاشق آمدن به آمریکا است. پیش از این روزنامه «جونگانگ ایلبو» کره جنوبی به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در نامه‌ای که ماه میلادی گذشته (آگوست) خطاب به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نوشت؛ از وی برای سفر به پیونگ یانگ دعوت کرده بود. کیم و ترامپ تاکنون ۳ بار دیدار داشته‌اند که به ترتیب در سنگاپور، ویتنام و منطقه غیرنظامی حائل در مرز ۲ کره انجام شده است. مذاکره میان طرفین از بعد از نشست هانوی (ویتنام) به دلیل عدم تفاهم درباره نحوه رفع تحریم‌ها به بن‌بست خورده است.
مهرمهر4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی (KCNA)، مدیرکل امور آمریکا در وزارت خارجه کره شمالی امروز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که احتمالا ظرف چند هفته آینده مذاکرات کاری با آمریکا آغاز خواهد شد. بر اساس اعلام این رسانه، این مقام کره شمالی در این خصوص گفت: بحث درباره خلع سلاح اتمی کره شمالی زمانی امکانپذیر خواهد بود که تهدیدات و موانعی که امنیت نظام ما را در معرض خطر قرار داده و توسعه ما را با مانع روبرو کرده است، کاملا رفع شود. وی در ادامه تصریح کرد: تبدیل مذاکرات کره شمالی-آمریکا به فرصتی برای تسریع بحران، کاملا به آمریکا مرتبط خواهد بود. این در حالیست که روزنامه «جونگانگ ایلبو» کره جنوبی پیشتر به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در نامه‌ای که ماه میلادی گذشته (آگوست) خطاب به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نوشت؛ از وی برای سفر به پیونگ یانگ دعوت کرد. مذاکره میان طرفین از بعد از نشست هانوی (ویتنام) به دلیل عدم تفاهم درباره نحوه رفع تحریم‌ها به بن‌بست خورد حال آنکه کره شمالی خواستار از سرگیری گفتگوهای جامع تا اواخر ماه میلادی جاری (سپتامبر) شده و طرف مقابل هم مایل به مذاکره طی سال میلادی جاری است.
مهرمهر4 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه «جونگانگ ایلبو» کره جنوبی به نقل از منابع آگاه گزارش داد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در نامه‌ای که ماه میلادی گذشته (آگوست) خطاب به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نوشت؛ از وی برای سفر به پیونگ یانگ دعوت کرد. این دومین نامه کیم خطاب به ترامپ است و تاریخ ارسال آن به پیش از آزمایش موشکی هفته قبل کره شمالی باز می‌گردد. کیم و ترامپ تاکنون ۳ بار دیدار داشته‌اند که به ترتیب در سنگاپور، ویتنام و منطقه غیرنظامی حائل در مرز ۲ کره انجام شده است. مذاکره میان طرفین از بعد از نشست هانوی (ویتنام) به دلیل عدم تفاهم درباره نحوه رفع تحریم‌ها به بن‌بست خورد حال آنکه کره شمالی خواستار از سرگیری گفتگوهای جامع تا اواخر ماه میلادی جاری (سپتامبر) شده و طرف مقابل هم مایل به مذاکره طی سال میلادی جاری است.
رجانیوزرجانیوز4 ماه قبل
یک رسانه کره جنوبی می‌گوید رهبر کره شمالی طی نامه‌ای از رئیس‌جمهوری آمریکا برای سفر به پیونگ یانگ دعوت کرده است. به گزارش رجانیوز به نقل از مهر، روزنامه «جونگانگ ایلبو» کره جنوبی به نقل از منابع آگاه گزارش داد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در نامه‌ای که ماه میلادی گذشته (آگوست) خطاب به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا نوشت؛ از وی برای سفر به پیونگ یانگ دعوت کرد. این دومین نامه کیم خطاب به ترامپ است و تاریخ ارسال آن به پیش از آزمایش موشکی هفته قبل کره شمالی باز می‌گردد. کیم و ترامپ تاکنون ۳ بار دیدار داشته‌اند که به ترتیب در سنگاپور، ویتنام و منطقه غیرنظامی حائل در مرز ۲ کره انجام شده است. مذاکره میان طرفین از بعد از نشست هانوی (ویتنام) به دلیل عدم تفاهم درباره نحوه رفع تحریم‌ها به بن‌بست خورد حال آنکه کره شمالی خواستار از سرگیری گفتگوهای جامع تا اواخر ماه میلادی جاری (سپتامبر) شده و طرف مقابل هم مایل به مذاکره طی سال میلادی جاری است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴4 ماه قبل
ساعت ۲۴-یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا علیرغم هشدار کره شمالی مبنی بر اینکه انتظارات پیونگ یانگ در رابطه با مذاکره با آمریکا به تدریج در حال از بین رفتن است اعلام کرد آماده مذاکره با این کشور است. به گزارش یونهاپ خبرگزاری رسمی کره جنوبی، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه شنبه به وقت محلی بدون هیچگونه توضیح بیشتری اعلام کرد به محض اعلام آمادگی کره شمالی ما آماده مذاکره با آنها هستیم. این در حالی است که «چو سون خویی» معاون وزیر خارجه کره شمالی روز گذشته (شنبه) گفته بود اظهارات و مواضع افراطی اخیر وزیر خارجه آمریکا درباره رفتار پیونگ یانگ، انجام مذاکره دوجانبه با آمریکا را دشوارتر کرده است. «مایک پمپئو» روز پنجشنبه گذشته گفته بود رفتار خودسرانه کره شمالی قابل نادیده گرفتن نیست. کره شمالی پس از نشست هانوی خواستار تغییر پمپئو به عنوان رئیس مذاکره کنندگان آمریکایی و انتخاب فردی عاقل‌تر و پخته‌تر به جای او شده بود.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ماه قبل
به گزارش یونهاپ خبرگزاری رسمی کره جنوبی، یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه شنبه به وقت محلی بدون هیچگونه توضیح بیشتری اعلام کرد به محض اعلام آمادگی کره شمالی ما آماده مذاکره با آنها هستیم. این در حالی است که «چو سون خویی» معاون وزیر خارجه کره شمالی روز گذشته (شنبه) گفته بود اظهارات و مواضع افراطی اخیر وزیر خارجه آمریکا درباره رفتار پیونگ یانگ، انجام مذاکره دوجانبه با آمریکا را دشوارتر کرده است. «مایک پمپئو» روز پنجشنبه گذشته گفته بود رفتار خودسرانه کره شمالی قابل نادیده گرفتن نیست. معاون وزیر خارجه کره شمالی گفته بود انتظارات کره شمالی در رابطه با مذاکره با آمریکا به تدریج در حال از بین رفتن است و پیونگ یانگ برای ارزیابی و بررسی مجدد همه اقدامات تلاش می‌کند اگر آمریکا نمی‌خواهد پشیمان شود، بهتر است بیش از این با سخنان تحریک کننده، صبر و شکیبابی ما را امتحان نکند. کره شمالی پس از نشست هانوی خواستار تغییر پمپئو به عنوان رئیس مذاکره کنندگان آمریکایی و انتخاب فردی عاقل‌تر و پخته‌تر به جای او شده بود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین4 ماه قبل
یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا با وجود هشدار کره‌شمالی مبنی بر اینکه انتظارات پیونگ یانگ در رابطه با مذاکره با آمریکا به تدریج در حال از بین رفتن است، اعلام کرد آماده مذاکره با این کشور است. اعتمادآنلاین| یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا به وقت محلی بدون هیچگونه توضیح بیشتری اعلام کرد به محض اعلام آمادگی کره‌شمالی ما آماده مذاکره با آنها هستیم. این در حالی است که «چو سون خویی» معاون وزیر خارجه کره‌شمالی روز گذشته (شنبه) گفته بود اظهارات و مواضع افراطی اخیر وزیر خارجه آمریکا درباره رفتار پیونگ یانگ، انجام مذاکره دوجانبه با آمریکا را دشوارتر کرده است. او گفته بود سخنان پمپئو غیرمنطقی و تحریک آمیز است او تندروی کرده است و همین امر از سرگیری مذاکرات کاری مورد نظر آمریکا و کره‌شمالی را دشوارتر می‌کند. کره‌شمالی پس از نشست هانوی خواستار تغییر پمپئو به عنوان رئیس مذاکره کنندگان آمریکایی و انتخاب فردی عاقل‌تر و پخته‌تر به جای او شده بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین5 ماه قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، دیپلمات ارشد کره شمالی گفت: مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا «سمی مهلک» است که فقط روند مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای را پیچیده می‌کند. دیپلمات ارشد کره شمالی گفت: مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا «سمی مهلک» است که فقط روند مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای را پیچیده می‌کند. رویترز نوشت، بعد از آنکه نشست دوم میان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رئیس کره شمالی در هانوی در ماه فوریه ناکام ماند، مذاکرات با هدف خلع برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی متوقف شده است. بعد از آخرین نشست، پیونگ یانگ از آمریکا درخواست کرد تا شخص دیگری را جایگزین مایک پومپئو کند. وزیر خارجه کره شمالی در مصاحبه‌های مطبوعاتی اخیر اشاره کرد که پومپئو گفته بود تحریم‌های کره شمالی تا زمانی که این کشور اقدامی در زمینه خلع سلاح هسته‌ای انجام ندهد ادامه خواهد داشت.
صدا و سیماصدا و سیما5 ماه قبل
­به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از خبرگزاری فرانسه؛ آمریکا روز چهارشنبه از آمادگی خود برای از سرگیری گفتگوها با کره شمالی خبر داد. استیون بیگن نماینده ویژه آمریکات در امور کره شمالی روز چهارشنبه در سئول اعلام کرد واشنگتن آماده است گفتگوهای کاری مستقیم خود را با کره شمالی از سر بگیرد. این گفتگوها از چند ماه پیش و مشخصا از نشست سران آمریکا و کره شمالی در هانوی پایتخت ویتنام، به علت اختلافات دو کشور به بن بست رسیده است. در نشست هانوی که فوریه گذشته با حضور دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ-اون رهبر کره شمالی برگزار شد، دو کشور نتوانستند درباره برچیدن برنامه‌های هسته‌ای کره شمالی در ازای لغو تحریمهای اقتصادی که بر ضد پیونگ یانگ وضع شده است، توافق کنند. به نظر می‌رسد پایان یافتن تمرینات نظامی مشترک سالانه آمریکا و کره جنوبی در روز سه شنبه راه را برای از سرگیری گفتگوها میان واشنگتن و پیونگ یانگ هموار کرده است. کره شمالی رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی را اقدامی خصمانه و تهدیدی بر ضد امنیت خود می‌داند. بیگن روز چهارشنبه تصریح کرد ما حاضر هستیم به محض آمادگی مقامات کره شمالی گفتگو با آنها را از سر بگیریم. بیگن که به کره جنوبی سفر کرده است این مطلب را در پایان دیدا با لی دو-هون همتای کره‌ای خود بیان کرد. شایعاتی که برخی رسانه‌ها منتشر کرده‌اند حاکی از آن است که احتمالا مسئولان آمریکایی و کره شمالی در منطقه غیرنظامی مرز دو کره با یکدیگر دیدار خواهند کرد. ممکن است این دیدار در مدت اقامت سه روزه بیگن در کره جنوبی که روز سه شنبه آغاز شده است، صورت گیرد. نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی انتشار برخی اخبار و گزارشها را مبنی بر این که احتمالا وی در یک سمت دیپلماتیک در روسیه منصوب خواهد شد، تکذیب کرد و خاطر نشان ساخت که در حال حاضر دقت و تلاش خود را به طور کامل بر ماموریتی که فعلا بر عهده وی گذاشته شده، متمرکز کرده است. کره شمالی همواره از تمرینات نظامی مشترک کره جنوبی و آمریکا انتقاد کرده و آن را آماده سازی شرایط برای حمله به خاک خود دانسته است. پیونگ یانگ هفته گذشته رئیس جمهور کره جنوبی را به علت این که همزمان با برگزاری رزمایش مشترک با آمریکا در خصوص ازسرگیری گفتگوها میان دو کره ابراز امیدواری کرده بود، «گستاخ» توصیف کرد. در حال حاضر نزدیک به سی هزار نظامی آمریکایی در خاک کره جنوبی مستقر هستند. دونالد ترامپ دهم اوت ضمن افشای محتوای نامه ارسال رهبر کره شمالی در صفحه توئیتر خود نوشت رهبر کره شمالی مایل است بلافاصله پس از پایان رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی مذاکرات با آمریکا را از سر گیرد. گفتگوهای پیشین کره شمالی و آمریکا بدون هیچ نتیجه‌ای پایان یافته بود. پیونگ یانگ واشنگتن را به رویکردی گانگستری متهم کرده بود.
فراروفرارو5 ماه قبل
با این حال، درخواست ترامپ از کره شمالی مبنی بر خلع سلاح هسته‌ای فوری و کامل شبه جزیره کره، هرگز واقع بینانه نبود. علی رغم انتقادات شدید کره شمالی، کره جنوبی و آمریکا در حال انجام مانور‌های مشترک نظامی هستند. با این حال، در این مورد، موضع پیونگ یانگ کاملا منطقی است و منافع دولت کره شمالی را بازتاب می‌دهد. تلاش دولت آمریکا برای خلع سلاح عجولانه کره شمالی، در واقع تلاشی برای خرابکاری در دستور کار رئیس جمهور ترامپ در قبال کره شمالی است. کره شمالی، قبل از آنکه مساله‌ای مهم برای آمریکا باشد، برای کره جنوبی و کشور‌های منطقه شبه جزیره کره موضوعی با اهمیت است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ماه قبل
یک رسانه کره‌جنوبی گزارش داد روسای اطلاعاتی سئول و پیونگ یانگ ۲ هفته بعد از نشست ناکام رهبران آمریکا و کره‌شمالی در ویتنام با یکدیگر دیدار کرده بودند. اعتمادآنلاین| یک منبع رسانه‌ای در کره جنوبی از یک دیدار محرمانه روسای سازمان‌های اطلاعاتی دو کره خبر داد؛ دیداری که بلافاصله بعد از ناکامی نشست «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» در هانوی پایتخت ویتنام انجام شده است. به نقل از خبرگزاری «یونهاپ» کره جنوبی، روسای سازمان‌های اطلاعاتی کره جنوبی و کره شمالی در ماه آوریل (۱۲ فروردین تا ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸) بعد از شکست دیدار و نشست «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» در هانوی ویتنام، دیداری محرمانه داشتند. دیدار روسای اطلاعاتی کره جنوبی و کره شمالی بعد از ناکامی نشست ترامپ و کیم در هانوی ویتنام برگزار شد؛ نشستی که هشتم اسفندماه سال گذشته علیرغم جنجال‌‎های مقام‌ها و رسانه‌‌های آمریکایی بدون نتیجه و با شکست به اتمام رسید. مقام‌های کره شمالی از قبیل کیم جونگ اون بعد از این نشست گفتند که «سوءنیت» و «موضع فریبکارانه» آمریکا سبب ناکامی نشست ویتنام بودمنبع: فارس
انتخابانتخاب5 ماه قبل
ترامپ اولین رئیس‌جمهور آمریکا است که طی دوران ریاست جمهوری‌اش به خاک کره شمالی وارد شده است. کره شمالی مکررا تاکید کرده است که در صورت عدم تخصیص هیچ امتیازی به این کشور، آمادگی اعطای امتیاز به طرف مقابل را ندارد. کارشناسان امور کره شمالی اظهار کرده‌اند که واشنگتن باید توجه بیشتری به لحن پیونگ‌یانگ داشته باشد. بعضی‌ نیز معتقدند که رویکرد مرحله‌ای و متقابل جهت خلع سلاح هسته‌ای، می‌تواند زمینه‌ساز نتایج معنادارتری شود. اوایل این ماه، کره شمالی از احتمال پایان دادن به تعلیق ۲۰ ماهه آزمایش‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک قاره‌پیمای خود سخن به میان آورد.
وانانیوزوانانیوز5 ماه قبل
کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی به شخصه آزمایش دو موشک بالستیک کوتاه برد را که نخستین آزمایش از زمان دیدار میان وی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه گذشته میلادی انجام شد، نظارت کرد. رهبری کره شمالی گفت: ما در مقابل تهدیدهای مستقیم و بالقوه برای امنیت کشورمان که از جانب کره جنوبی است، ایستادگی می‌کنیم و ساخت بدون توقف سیستم‌های تسلیحاتی فوق قدرتمند را ادامه می‌دهیم تا این تهدیدها را از میان برداریم. یکی از مقام‌های وزارت دفاع کره جنوبی گفت، این موشک‌ها نوع جدیدی از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد هستند. مدیر سایت نورس ۳۸ که مسئول بررسی اوضاع در کره شمالی است، گفت: در حالی که پیام امروز کره شمالی مستقیما برای سئول بود، اما نشانه‌هایی هم برای واشنگتن داشت. در مواردی، می‌توان گفت که این پیام شبیه به نسخه اعمال فشار حداکثری کره شمالی علیه کره جنوبی و آمریکا است.
نامه‌نیورنامه‌نیور5 ماه قبل
کره شمالی امروز (جمعه) اعلام کرد، جدیدترین آزمایش موشکی‌ این کشور هشداری برای «جنگ‌طلبان» کره جنوبی است تا واردات سلاح و رزمایش‌های مشترک را متوقف کنند. به گفته تحلیلگران، این آزمایش موشکی که اوایل صبح پنجشنبه صورت گرفت را می‌توان هشداری برای آمریکا نیز به شمار برد. یکی از مقام‌های وزارت دفاع کره جنوبی گفت، این موشک‌ها نوع جدیدی از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد هستند. مدیر سایت نورس ۳۸ که مسئول بررسی اوضاع در کره شمالی است، گفت: در حالی که پیام امروز کره شمالی مستقیما برای سئول بود، اما نشانه‌هایی هم برای واشنگتن داشت. در مواردی، می‌توان گفت که این پیام شبیه به نسخه اعمال فشار حداکثری کره شمالی علیه کره جنوبی و آمریکا است.
صدا و سیماصدا و سیما5 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز؛ کره شمالی روز جمعه اعلام کرد آخرین آزمایش موشکی این کشور هشداری برای جنگ طلبان کره جنوبی بود تا آنها واردات تسلیحات پیشرفت و رزمایش با آمریکایی‌ها را متوقف کنند. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز پنجشنبه از آزمایش یک سلاح تاکتیکی هدایت شونده جدید خبر داد که نخستین آزمایش موشکی کره شمالی از زمان دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ۳۰ ژوئن در مرز دو کره بود. این اقدام پیونگ یانگ می‌تواند بر مذاکرات با واشنگتن سایه بیندازد. آن هم در حالی که این مذاکرات از زمان شکست نشست هانوی در ماه فوریه به بن بست رسیده است. کیم جونگ اون گفت ما ناچاریم به توسعه سلاح‌های فوق قدرتمند برای از بین بردن تهدیدات بالقوه و مستقیم امنیت ملی خود از سوی جنوب ادامه دهیم. سرهنگ لی پیترز، سخنگوی نیروهای آمریکایی در کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد آزمایش‌های کره شمالی هیچ تهدیدی برای کره جنوبی یا آمریکا محسوب نمی‌شوند و هیچ تاثیری بر مواضع دفاعی نداشتند. روزنامه رودونگ سینمون کره شمالی تصاویری از پرتاب موشک‌ها منتشر کرده است که در آنها کیم جونگ اون در حال مشاهده پرتاب از طریق دوربین یا بر روی صفحه نمایش دیده می‌شود. کیم جونگ اون اعلام کرد این آزمایش هشداری به جنگ طلبان ارتش کره جنوبی بود. وی کره جنوبی را به بازی دو گانه متهم کرد و گفت این کشور از یک سو تاکید می‌کند حامی صلح است و هم زمان تسلیحات وارد می‌کند و رزمایش برگزار می‌کند. وی هشدار داد مقامات کره جنوبی نباید دست به چنین اقداماتی بزنند که به منزله خودکشی است و نباید مرتکب اشتباه و نادیده گرفتن این هشدار شوند. لی پیترز گفت بنابر اعلام فرماندهی نیروهای آمریکا در کره جنوبی این آزمایش شامل نوع جدیدی از موشک‌های بالستیک بود. یکی از مقامات وزارت دفاع کره جنوبی هم گفت دو موشک آزمایش شده مسیر ۶۰۰ کیلومتری را طی کردند و این بی شک نوع جدید از موشک بود که مشخصاتی مشابه موشک SS-۲۶ اسکندر روسیه دارد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم در گفتگو با شبکه فاکس نیوز در مورد آزمایش موشکی کره شمالی گفت پیش از مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی، فعالیت‌های پیونگ یانگ برای واشنگتن، سئول و توکیو بسیار خطرناک‌تر بود. پمپئو یادآور شد زمانی که کیم و ترامپ در منطقه غیر نظامی در مرز میان دو کره دیدار کردند، کیم متعهد شد از پرتاب موشک‌های بالستیکی میان برد و دور برد اجتناب کند و مذاکرات را از سر بگیرد. وی گفت مذاکرات جدید هنوز هم امکان پذیر است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز6 ماه قبل
با وجود هشدار پیونگ یانگ درباره تاثیر منفی رزمایش آمریکا و کره شمالی بر ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای پیونگ یانگ و واشنگتن، آمریکا نسبت به برگزاری این مذاکرات ابراز امیدواری کرد. البته، ما به ازسرگیری مذاکرات خوش بین و امید داریم و می‌توانیم به تعهدات عمل کنیم. دولت کره جنوبی نیز چهارشنبه اعلام کرد، انتظار می‌رود مذاکرات هسته‌ای آمریکا و کره شمالی انجام شود و امید می‌رود آنها به نتیجه برسند. در پی اولین دور مذاکرات ترامپ و کیم در سنگاپور، رئیس جمهوری آمریکا از تعلیق رزمایش مشترک با کره که واشنگتن آن را «بسیار تحریک آمیز» خوانده بود، خبر داده بود. کره شمالی از مدت‌ها قبل برگزاری رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی را تمرینی برای حمله احتمالی به آن کشور محسوب و آن را محکوم کرده است.
تسنیمتسنیم6 ماه قبل
این منبع دیپلماتیک که نامش فاش نشده، گفته است: در نشست غیرمنتظره روز یکشنبه آمریکا و کره شمالی در منطقه غیرنظامی بین دو کره، مقام‌های کره شمالی به آمریکایی‌ها اطلاع داده‌اند که کیم میونگ گیل قرار است از این پس با استفن بیگن فرستاده ویژه آمریکا در امور شبه جزیره کره همکاری کند. نشست هانوی رهبران آمریکا و کره شمالی بدون نتیجه مشخصی پایان یافت. ماه پیش رسانه‌ها اعلام کرده بودند که کیم هیوک چول سفیر سابق کره شمالی در اسپانیا در یک بازداشتگاه دولتی و زنده است، این گزارش در تناقض با خبر یک روزنامه کره جنوبی بود که اعلام کرده بود این مقام کره شمالی به خاطر نقشی که در شکست مذاکرات هانوی داشته، اعدام شده است. کیم میونگ گیل سفیر سابق کره شمالی در هانوی نقش مهم و بارزی در برگزاری دیدار رهبر این کشور با ترامپ در پایتخت ویتنام داشته است. بر اساس اعلام وزارت اتحاد کره جنوبی، کیم میونگ گیل یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای کره شمالی در سازمان ملل و مذاکرات شش جانبه بوده است.
ایسناایسنا6 ماه قبل
یک منبع دیپلماتیک امروز، جمعه در سئول تایید کرد که به نظر می‌رسد کره شمالی برای دور آینده مذاکرات با آمریکا، یک دیپلمات با سابقه را در صدر تیم مذاکره کننده خود قرار داده است. به گزارش ایسنا، این منبع دیپلماتیک که نخواسته نامش فاش شود، اظهار کرد، در دیدار روز یکشنبه میان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در مرز دو کره، کره شمالی به آمریکایی‌ها اطلاع داد که کیم میونگ گیل، سفیر پیشین کره شمالی در ویتنام احتمالا به عنوان همتای استفان بیگان، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات با کره شمالی منصوب شود. رسانه‌های کره جنوبی به نقل از برخی منابع دیپلماتیک اظهار کردند که کیم میونگ گیل ممکن است جانشین کیم هیوک چول، همتای بیگان در نشست هانوی شود. به گزارش خبرگزاری رویترز، ترامپ پس از دیدار با کیم اظهار کرد، دو طرف برای تعیین دو تیم به منظور از سر گیری مذاکرات توافق کرده‌اند و کیم شخصی را مسئول این تیم کرده که «او را می‌شناسیم و دوستش داریم» اما از او نامی نبرد. طبق گزارش‌های وزارت اتحاد کره جنوبی، کیم میونگ گیل پیش از این یکی از اعضای هیئت کره شمالی در سازمان ملل و مذاکرات شش جانبه برای مهار برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی بوده است.

به انتهای لیست رسیدید