اخبار نشست ورشو - آخرین و مهم ترین اخبار نشست ورشو از خبرگزاری‌های ایران | خبری

نشست ورشو

فراروفرارو3 روز قبل
کوروش احمدی در اعتماد نوشت: در حالی که طی حدود ۱۰ ماه گذشته بحث راجع به اینستکس عمدتا مسکوت بوده، اعلام آمادگی ۶ کشور اروپایی برای پیوستن به آن موجب طرح مجدد موضوع شده است. البته با توجه به شرکت سه قدرت اصلی اروپایی در اینستکس و پیوستن شماری دیگر به آن، قطعا اقدام عملی امریکا علیه اینستکس برای امریکا بدون هزینه نخواهد بود. سه کشور اروپایی در بیانیه ژانویه خود ایران را «تشویق» کرده بودند که قبل از فعال شدن اینستکس روند همکاری با FATF را تکمیل کند؛ روندی که ظاهرا متوقف شده است. اینکه آیا پیوستن ۶ کشور اروپایی به سه کشور دیگر موجب تقویت موضع اروپا خواهد شد و نقش اروپا را در برابر امریکا تقویت خواهد کرد، امری است که باید صبر کرد و دید. موضع ایران همیشه به درستی این بوده که اینستکس بدون نفت ایران یا منابع مالی از طرق دیگر بی‌حاصل خواهد بود.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
زمانیکه در تاریخ یک نوامبر ۲۰۱۴، فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی شد، تنها ۴۱ سال سن داشت. [توضیح: کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای نخستین بار روی یک همکاری دائمی نظامی با حضور ۲۵ کشور از ۲۸ کشور عضو تصمیم گرفتند. این ستاد زیر مجموعه سیاست مشترک امنیتی و دفاعی فعالیت می‌کند و قرار است تا سال ۲۰۲۰ ماموریت‌های اجرایی آن گسترش یابد. یکبار دیگر با تعجب می‌گویم که به‌خاطر همین موضوع، او همیشه مورد توجه رهبران سیاسی اتحادیه اروپا بوده است. کورنلیا آدریانا باچیو، ابتدا شرحی از راهبرد اتحادیه اروپا در مقابل روسیه می‌دهد: «استراتژی اتحادیه اروپا در مقابل روسیه مقابله با پروپاگاندا همراه با اعمال تحریم‌ها و کاهش وابستگی‌ها به انرژی است.
خبرآنلاینخبرآنلاین1 ماه قبل
در واقع آمریکایی‌ها با وجود حجم تبلیغاتی که در رابطه با نشست قبلی انجام دادند، نشست ورشو نتیجه و بازخورد ملموسی را برای برگزارکنندگان آن در پی نداشت و اکثر کارشناسان به این نتیجه رسیدند که کنفرانس ورشو بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته است. بحرین نیز در پی حمایت و پشتیبانی خارجی است؛ چیزی که ترامپ پیش از این و در ماجرای آرامکو نشان داد که حاضر به هزینه دادن برای چنین کشورهایی نیست. اگر آمریکایی‌ها واقعا دنبال ثبات و امنیت در منطقه باشند باید به این سمت بیایند که ببینند دغدغه ایران چیست. چنان‌که بهتر بود در این اجلاس طرح «ابتکار عمل هرمز» ارائه شده توسط رئیس جمهور ایران را مورد بررسی قرار می‌دادند. * تحلیلگر مسائل بین الملل* منتشر شده در روزنامه قدس، آبان ۹۸
افکارنیوزافکارنیوز1 ماه قبل
افکارنیوز، به گزارشحسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه خاورمیانه درباره نشست منامه و عدم توفیق آن اظهار کرد: این نشست تحت عنوان امنیت دریایی ادامه نشست ورشو برگزار می‌شود که در اسفندماه سال گذشته در ورشو پایتخت لهستان برگزار شد که نتیجه آن چیزی جز شکست نبود. اخبار سیاسی- او افزود: هدف این گونه نشست‌ها بین المللی کردن امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، محاصره دریایی ایران و انزوای کشورمان است. او ادامه داد: هدف نشست منامه، منزوی کردن ایران و فراهم کردن شرایطی برای ایجاد ائتلاف دریایی علیه کشورمان در تنگه هرمز و خلیج فارس است. این کارشناس مسائل منطقه درباره نتیجه این نشست نیز تصریح کرد: نشست منامه خروجی قابل قبولی نخواهد داشت، زیرا شرکت کنندگان در آن تمایلی برای حضور در ائتلاف جهانی علیه ایران در خلیج فارس ندارند. او در پایان تاکید کرد: اصولا چنین تلاش‌هایی مانند برگزاری نشست منامه توسط عربستان و بحرین با هدف جنگ روانی و ایجاد تقابل بین جامعه جهانی و ایران انجام می‌شود که نتیجه آن در نهایت به ضرر برگزار کنندگان آن خواهد بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 ماه قبل
خبرگزاری میزان- کنفرانس باصطلاح امنیتی منامه که در هفته جاری برگزار شد بار دیگر ناتوانی آمریکا و دولت‎های مرتحع عربی را در اجماع سازی علیه ایران به نمایش گذاشت. ضمن اینکه حضور نداشتن معنادار برخی از کشور‌های منطقه‌ای در این نشست بر ناکامی حتمی آن تاکید دارد. یکی از آن کشورها، بحرین میزبان پایگاه ناوگان پنجم دریایی آمریکا است. فایننشال تریبیون با اشاره به تشدید تنش‌ها در منطقه، افزود این تنش‌ها در پی خروج یکجانبه آمریکا از توافق بین المللی هسته‌ای شدت یافت. در نهایت باید گفت که شکست این نشست به دلایل اشاره شده چندان دور از انتظار نبود.
فراروفرارو1 ماه قبل
اما سوای این انتقادات، که تکراری شده است، مشارکت یک مقام بلندپایه اسرائیلی در نشست بحرین، توجه ناظران را جلب کرد. از این رو، مشارکت رسمی اسرائیل در نشست بحرین، به عنوان نشانه‌ای از گرم شدن روابط اسرائیل و برخی کشور‌های عربی شورای همکاری قلمداد شده است. وی همچنین با بیان اینکه نشست بحرین در «لحظه حساسی» برگزار می‌شود، بر لزوم جلوگیری از اشاعه تسلیحات کشتار جمعی تاکید کرد. اما سوای انتقادات از ایران، حضور دانا بنونیستی، رئیس اداره مبارزه با تروریسم وزارت امور خارجه اسرائیل، در نشست بحرین قابل توجه بود. از این رو، مشارکت اسرائیل در نشست بحرین، می‌تواند به معنای عدم جدیت ریاض و ابوظبی در بهبود روابط با ایران باشد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 ماه قبل
هیأت عالی‌رتبه رژیم صهیونیستی در کنفرانس موسوم به امنیت دریانوردی و هوانوردی خلیج‌فارس که در منامه پایتخت بحرین در حال برگزاری است، شرکت کرده است. این کنفرانس دو روزه است و طبق اعلام منابع بحرینی هیأت‌ها و نمایندگان بیش از ۶۰ کشور جهان از جمله هیأت عالی‌رتبه رژیم صهیونیستی در آن شرکت کرده‌اند. خبرگزاری رویترز در خبری با اشاره به حضور «دانا بنونیستی» مدیر اداره به اصطلاح «مبارزه با تروریسم» در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در این کنفرانس، آن را تازه‌ترین نشانه گرم شدن روابط میان یک کشور عربی حاشیه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی خواند. شبکه الجزیره در گزارشی به بررسی اهداف رژیم صهیونیستی از مشارکت در کنفرانس منامه پرداخت و نوشت که به عقیده کارشناسان اسرائیلی، هدف این رژیم از شرکت در این کنفرانس و بررسی راهکارهای دفاع در برابر آنچه «تجاوزات ایران» علیه کشتی‌های عبوری در خلیج‌فارس خوانده شد، تقویت ائتلاف با کشور عربی سنی علیه ایران است. کارشناسان اسرائیلی همچنین هدف از این حضور صهیونیست‌ها در کنفرانس منامه را تقویت نفوذ نظامی، تکنولوژیکی و اطلاعاتی اسرائیل در منطقه خلیج‌فارس می‌دانند.
فارسفارس1 ماه قبل
هیأت عالی‌رتبه رژیم صهیونیستی در کنفرانس موسوم به امنیت دریانوردی و هوانوردی خلیج‌فارس که در منامه پایتخت بحرین در حال برگزاری است، شرکت کرده است. این کنفرانس دو روزه است و طبق اعلام منابع بحرینی هیأت‌ها و نمایندگان بیش از ۶۰ کشور جهان از جمله هیأت عالی‌رتبه رژیم صهیونیستی در آن شرکت کرده‌اند. خبرگزاری رویترز در خبری با اشاره به حضور «دانا بنونیستی» مدیر اداره به اصطلاح «مبارزه با تروریسم» در وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در این کنفرانس، آن را تازه‌ترین نشانه گرم شدن روابط میان یک کشور عربی حاشیه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی خواند (جزئیات بیشتر). شبکه الجزیره در گزارشی به بررسی اهداف رژیم صهیونیستی از مشارکت در کنفرانس منامه پرداخت و نوشت که به عقیده کارشناسان اسرائیلی، هدف این رژیم از شرکت در این کنفرانس و بررسی راهکارهای دفاع در برابر آنچه «تجاوزات ایران» علیه کشتی‌های عبوری در خلیج‌فارس خوانده شد، تقویت ائتلاف با کشور عربی سنی علیه ایران است. کارشناسان اسرائیلی همچنین هدف از این حضور صهیونیست‌ها در کنفرانس منامه را تقویت نفوذ نظامی، تکنولوژیکی و اطلاعاتی اسرائیل در منطقه خلیج‌فارس می‌دانند.
ایلناایلنا1 ماه قبل
شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین در این کنفرانس گفت: امنیت هوایی و دریایی در صدر دستور کار سیاست‌گذاری در منطقه قرار دارد. وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی به نمایندگان، درباره تهدید برنامه هسته‌ای ایران هشدار داد. وزارت امور خارجه بحرین گفت: این نشست فرصتی برای تبادل نظر در مورد نحوه مقابله با تهدیدهای ایرانی و تضمین آزادی ناوبری است. از سویی دیگر اسراییل، عربستان، امارات و انگلستان و استرالیا برای حضور در این ائتلاف اعلام آمادگی کردند. نشست بحرین در ادامه نشست ورشو در راستای مقابله با تهدید از سوی ایران برگزار می‌شود.
قدس آنلاینقدس آنلاین1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی قدس آنلاین؛ منامه پایتخت بحرین از روز دوشنبه و به مدت دو روز میزبان اجلاسی موسوم به «نشست امنیت دریایی» است و هیات‌هایی از کشورهایی چون عربستان، امارات، کویت و عمان در آن شرکت می‌کنند. وزارت خارجه بحرین در بیانیه‌ای «هدف از این اقدام، را ایفای نقش برای کمک به برقراری امنیت و ثبات خلیج فارس به دلیل خطراتی دانست که علاوه بر منطقه، تهدیدی برای دریانوردی و هوانوردی در خاورمیانه است». نصرت الله تاجیک در رابطه با این نشست دو روزه در گفتگو با قدس گفت: این نشست دومین نشست از این سری است و نشست قبلی در فوریه سال جاری (بهمن ماه) در ورشوی لهستان برگزار شد. بحرین نیز در پی حمایت و پشتیبانی خارجی است؛ چیزی که ترامپ پیش از این و در ماجرای آرامکو نشان داد که حاضر به هزینه دادن برای چنین کشورهایی نیست. یعنی آمریکایی‌ها اگر دنبال منافع کوتاه و میان مدتشان هم باشند یقینا به این نتیجه خواهند رسید که هیچ ترتیباتی که همکاری کشورها را نیاز داشته باشد بدون حضور ایران عملی نخواهد بود.
ایلناایلنا1 ماه قبل
سفیر پیشین کشورمان در لبنان گفت: رژیم صهیونیستی به هیچ عنوان نه تنها خواستار برآورده شدن منافع امنیتی عرب‌ها نیست بلکه می‌خواهد روابط جمهوری اسلامی ایران و جناح عربی همیشه دچار کشمکش و بی‌ثباتی باشد تا بتواند منافع امنیتی خودش را در این منطقه مورد بهره‌برداری قرار دهد. احمد دستمالچیان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا با اشاره به خبر برگزاری کنفرانس امنیتی منامه و سفر هیاتی از رژیم صهیونیستی به بحرین برای شرکت در این کنفرانس، گفت: بحرین یک کشور وابسته و آلت دست عربستان سعودی که در حال حاضر نیز در اشغال نظامی این کشور است؛ از سال‌های گذشته اجرای سیاست‌های عربی-عبری را به عهده گرفته و در این حوزه نقش ایفا می‌کند و می‌توان گفت چهره و رخ این سیاست قلمداد می‌شود. این کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص اهداف برگزاری کنفرانس امنیتی منامه نیز گفت: به دلیل اینکه جمهوری اسلامی ایران در چند نوبت پیشنهاد طرح جامع امنیتی و همکاری‌های مشترک منطقه‌ای را شامل طرح «ابتکار صلح هرمز» رئیس‌جمهور و طرح «پیمان عدم تعرض» با کشورهای منطقه را ارائه داده است؛ جنگ‌طلبان و آشوب‌طلبان با همراهی رژیم صهیونیستی سعی می‌کنند تا منطقه در آشوب باشد و آنها از طریق آشوب به اهداف خود برسند. وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی همچنین سعی دارد با ایجاد تضاد بین ایران و کشورهای همسایه، در این کشورها نفوذ کرده و آنها را به سمت عادی‌سازی روابط با تل آویو سوق دهد. البته کشوری مثل بحرین آنقدر سرسپرده و وابسته است که نیازی به این بازی‌ها هم ندارد و در حال حاضر نیز در سمت اسرائیل قرار دارد.
عصر ایرانعصر ایران1 ماه قبل
میزبانی نشست منامه با دولت‌های ایالات متحده آمریکا، لهستان و بحرین است. میزبانی نشست منامه با دولت‌های ایالات متحده آمریکا، لهستان و بحرین است. ایالات متحده آمریکا یک ائتلاف دریایی برای آنچه که برقراری امنیت کشتیرانی در خلیج فارس می‌خواند، تشکیل داده است. نشست منامه نیز در راستای دستور کار دولت ایالات متحده آمریکا برای تشدید فشار منطقه‌ای و جهانی علیه ایران است. رژیم اسراییل در عالی‌ترین سطح (نخست وزیر) در نشست ورشو شرکت داشت و «بنیامین نتانیاهو» به عنوان عالی‌ترین مقام اجرایی اسراییل، در نشست ورشو شرکت داشت.
ایسناایسنا1 ماه قبل
هیاتی صهیونیستی به همراه گروهی از کشورهای منطقه در نشستی به رهبری آمریکا در منامه شرکت خواهد کرد. دستور کار اصلی این نشست آن‌چه تهدید ایران در خلیج فارس عنوان شده، خواهد بود. این نشست امنیت دریایی منامه دنباله کنفرانسی ضدایرانی در ماه فوریه است که در ورشو، پایتخت لهستان برگزار شد. وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی این خبر را رد نکرده و به کانال ۱۳ تلویزیون این رژیم گفت که کنفرانس منامه «بخشی از روند ورشو» خواهد بود. هدف «ائتلاف امید» ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان ایشان است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ماه قبل
این وزیر ترامپ، در جای دیگری اقدامات ایران را برای کاهش تعهدات برجامی خود که به دنبال خروج یکجانبه و خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، توسط آمریکا و اعمال تحریم‌های شدید علیه مردم ایران انجام شد، دیپلماسی اخاذی نام نهاد. وی در ۲۹ مرداد ماه امسال هم به نشست شورای امنیت که درباره صلح و امنیت خاورمیانه برگزار شده بود، آمد و بار دیگر این ادعاها را تکرار کرد. وی همچنین افزود: ‌ این قطعنامه (۲۲۳۱) ایران را از آزمایش موشک بازنمی‌دارد. این بدین معناست که موشک‌هایی که ما در حال آزمایش‌شان هستیم، هیچ دخلی به قعطنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ندارند. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در یک یادداشت توئیتری دیگری با انتشار قطعنامه‌های ۲۲۳۱ و ۱۹۲۹ نوشته بود: پرتاب ماهواره‌بر فضایی و یا آزمایش موشکی توسط ایران قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض نمی‌کند.
ایسناایسنا1 ماه قبل
شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد، هیئتی از رژیم صهیونیستی امروز (یکشنبه) در کنفرانس بحرین پیرامون بررسی تشکیل ائتلاف دریایی با هدف تامین امنیت کشتیرانی در آب‌های خلیج فارس مشارکت می‌کند. به گزارش ایسنا، طبق اعلام این شبکه، این هیئت اسرائیلی نماینده وزارت خارجه رژیم صهیونیستی خواهد بود اما هنوز معلوم نیست که چه کسی ریاست آن را برعهده خواهد داشت. کنفرانس امنیت دریایی بحرین با همکاری آمریکا و لهستان برگزار می‌شود و قرار است در آن ۶۰ کشور و بارزترین‌ آنها عربستان، امارات، استرالیا و انگلیس مشارکت کنند. در ماه اوت، یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل اعلام کرد، این رژیم در مأموریت امنیتی و اطلاعاتی دریایی خلیج فارس شرکت خواهد کرد. وزارت خارجه بحرین نیز اعلام کرده بود، آماده است تا میزبان یک نشست بین‌المللی درباره امنیت دریایی باشد.
برنابرنا1 ماه قبل
الجزیره به نقل از شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که هیئتی اسرائیلی روز پنجشنبه برای مشارکت در کنفرانس امنیت دریانوردی در خلیج فارس به بحرین سفر می‌کند. بحرین در ماه جاری میلادی میزبان نشستی برای گفت وگو در مورد امنیت آب‌های خلیج فارس خواهد بود. انتظار می‌رود این نشست هم از جنس نشست ورشو باشد که بهمن ماه سال گذشته در لهستان برگزار شد. نشست ورشو دستاورد چندانی برای عاملان آن نشست نداشت و بسیاری از مقام‌های ارشد کشورهای دعوت شده به دلایل مختلف در آن شرکت نکردند. وزارت خارجه بحرین اواخر تیرماه در بیانیه‌ای تأکید کرد که این کشور آماده میزبانی نشست مربوط به امنیت کشتیرانی و هوانوردی با همکاری آمریکا و لهستان و مشارکت بیش از ۶۰ کشور است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
بر همین اساس، معاون حقوقی رییس‌جمهوری روز گذشته، از تدارک دولت برای پیگیری سازوکارهای حقوقی لازم به منظور مستندسازی خسارات ناشی از برجام سخن گفت. وی اضافه کرد: با توجه به دستور صادرشده، سازمان حقوقی دولت به‌دنبال تأمین خسارات ناشی از نقض توافق برجام است. جنیدی در همین‌باره تاکید کرد: این معاونت از بخش‌های کلان اقتصادی کشور برای ارزیابی خسارات ناشی از نقض برجام درخواست کرده تا اقدامات حقوقی برای جبران آن را تعبیه کنند. در مجموع به نظر می‌رسد با یک اقدام حقوقی همه‌جانبه، امکان احصای حقوق تضییع‌شده ملت ایران بابت نقض برجام از سوی آمریکا وجود دارد. مورد دیگر، رأی دادگاه لاهه بود که جزئیات آن در گزارش آمد؛ هر چند ایالات متحده با قلدرمآبی، از تمکین به همه جوانب حکم این دادگاه، سر باز زد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز2 ماه قبل
مشاور جدید امنیت ملی ترامپ که جایگزین «جان بولتون» جنگ طلب شده است، همچون سلف خود، برجام را «حماقت اوباما و توافق فاجعه بار» می‌داند. حدود یک هفته پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به حضور جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی خود در کاخ سفید پایان داد، روز چهارشنبه در یک یادداشت توئیتری اعلام کرد که «رابرت سی. او برایان» به این سمت منصوب کرده است. رابرت چارلز اوبرایان یک وکیل آمریکایی است که در بخش خصوصی و دولتی ایالات متحده کار کرده است. مشاور امنیت ملی فعلی ترامپ در سال ۲۰۱۴، عضو ناظر غیرنظامی برای شورای سیاست بین المللی پاسفیک در پیش محاکمه خالد شیخ محمد مغز متفکر حمله ۱۱ سپتامبر در زندان گوانتاناموی کوبا بود. سناتور تام کاتن جمهوریخواه هم پس از انتصاب اوبرایان به جایگزینی جان بولتون، گفت من رئیس جمهوری ترامپ را برای انتصاب رابرت اوبرایان به عنوان مشاور امنیت ملی خود تحسین می‌کنم.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 ماه قبل
مشاور جدید امنیت ملی ترامپ که جایگزین «جان بولتون» جنگ طلب شده است، همچون سلف خود، برجام را «حماقت اوباما و توافق فاجعه بار» می‌داند. او به عنوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده خدمت می‌کند و سفیر با نماینده ویژه ریاست جمهوری ایالات متحده برای امور گروگان گیری و همچنین شریک شرکت حقوقی لارسون اوبرایان مستقر در لس آنجلس است که از سال ۲۰۱۶ تاسیس شد. در دهم ماه مه ۲۰۱۸، ترامپ اوبرایان را به عنوان نماینده ویژه در امور گروگان‌ها برگزید و یکسال بعد هم درجه سفیر ارشد را به او اعطا کردند. مشاور امنیت ملی فعلی ترامپ در سال ۲۰۱۴، عضو ناظر غیرنظامی برای شورای سیاست بین المللی پاسفیک در پیش محاکمه خالد شیخ محمد مغز متفکر حمله ۱۱ سپتامبر در زندان گوانتاناموی کوبا بود. سناتور تام کاتن جمهوریخواه هم پس از انتصاب اوبرایان به جایگزینی جان بولتون، گفت من رئیس جمهوری ترامپ را برای انتصاب رابرت اوبرایان به عنوان مشاور امنیت ملی خود تحسین می‌کنم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
واقعیتی که مرور برخی ابعاد آن نشان می‌دهد روند تصمیم‌گیری دولت روحانی چگونه اجرای سناریوی از پیش نوشته شده تندروها علیه ایران را ناکام گذاشت. رویداد بزرگملغمه کارشکنی امریکایی‌ها علیه توافق هسته‌ای در اردیبهشت سال ۹۷ با یک تصمیم، وضعیت پیچیده‌تری به خود گرفت. درست در خلال چنین سال پر تنشی علیه ایران بود که دولت روحانی واکنشی کاملا متفاوت بروز داد. تکاپوی فرانسه برای پیگیری ابتکار عملی که اخیرا از طریق مذاکرات دوجانبه پاریس – تهران به جریان افتاده است ذیل سیاست مداراجویانه دولت ایران و در اختیار گذاشتن فرصتی برای دیپلماسی قابل ارزیابی است. مقابله با روایت ایران ستیزانهدر چنین شرایطی دیپلماسی رسمی و رسانه‌ای ایران طی یک سال گذشته در فراسوی مرزها یکی از فعال‌ترین ادوار خود را تجربه کرد.
ایلناایلنا3 ماه قبل
وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا نظرات خود را در خصوص تنش‌های اخیر میان ایران و آمریکا مطرح کرد. ترامپ برای مذاکره با ایران باید حسن‌نیت خود را نشان دهد و تحریم‌ها را بردارد. عدم مذاکره با ترامپ تصمیمی درست استواستینج در مورد گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: هیچ کس نمی‌تواند سیاست ترامپ را درک کند. عدم مذاکره با ترامپ تصمیمی درست است و از سوی دیگر کاهش تعهدات برجامی ایران هم واکنشی به تحریم و فشار است. ترامپ نمی‌تواند همزمان تهدید کند و مذاکره بخواهدتحریم ظریف بود که نشان از دستپاچگی ترامپ داشتوی افزود: ترامپ سیاستی پر از غافلگیری دارد اما دیگر به آن عادت کردیم و غافلگیر نمی‌شویم.
ایلناایلنا3 ماه قبل
ناتوانی قدرت‌های منطقه در توافق و اتحاد باعث شده کار کشورهای خارجی برای ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه آسان‌تر شود. گوستاو گرسل تحلیل‌گر ارشد شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا است موضوعات مورد توجه وی شامل روسیه، اروپای شرقی و سیاست دفاعی است. نفتکش مورد نظر به نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه متهم شده بود. در واقع مقصد آن به سوریه بود و به همین علت، باید طبق قوانین اتحادیه اروپا متوقف می‌شد. ناتوانی قدرت‌های منطقه در توافق و اتحاد باعث شده کار کشورهای خارجی برای ایجاد بی‌ثباتی در خاورمیانه آسان‌تر شود.
ایلناایلنا3 ماه قبل
استاد روابط بین‌الملل دانشگاه استیفن آستین توافق با ایران را دشوار دانست و گفت: ‌ آمریکا هرگز دوست ایران نبوده است. مشکل آمریکا انقلاب ایران و آرمان‌های بین‌المللی آن است. مشکل آمریکا انقلاب ایران و آرمان‌های بین‌المللی آن است. آمریکا باید بداند سیاست‌های اسرائیلی کمکی به آنها نمی‌کندوی در ادامه در مورد حضور آمریکا در خلیج فارس گفت: حضور آمریکا ضرورتی ندارد. نشست ورشو دو ادامه تمایلات جنگ‌طلبانه مشاوران ترامپ استوی همچنین در مورد نشست ورشو دو هم گفت: این نشست ادامه تمایلات جنگ‌طلبانه مشاوران ترامپ به خصوص مایک پنس است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 ماه قبل
در دوره باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا پیش از آنکه برجام در جولای سال ۲۰۱۵ متولد شود، بنیامین نتانیاهو از هر ترفندی برای ممانعت از حصول این توافق استفاده کرد. ایران و امریکا پرتنش‌ترین روزهای چند سال اخیر را در روابط دوجانبه مسکوت و مسکون خود تجربه می‌کنند. با این همه حسن روحانی می‌گوید تا زمانی که تحریم‌های امریکا علیه ایران به پایان نرسد از مذاکره با امریکا خبری نخواهد بود. مایک پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ در بیاریتز نبود اما استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری، رییس‌جمهور را همراهی می‌کرده است. گفته شده که بی‌بی توانسته با پمپئو و مایک پنس، معاون رییس‌جمهور امریکا در این باره صحبت کند.
مهرمهر3 ماه قبل
به بیان دقیقتر؛ در طرح کوشنر مردم فلسطین، مردمی ناتوان و ناسالم فرض شده‌اند که برای توانمندسازی آنها به اقتصاد سالم و مردم سالم نیاز است. در معامله قرن، در حالی از دولت و پاسخگویی دولت به مردم صحبت شده که از سرزمین و نظام حکومتی فلسطین صحبتی به میان نیامده و تنها تاکید شده که فلسطین به واسطه سرمایه گذاری‌های خارجی ایجاد می‌شود. بنابراین، حال که معامله قرن در کنفرانس منامه، با طرح ۵۲ میلیاردی خانواده ترامپ برای حل مشکل فلسطین رونمایی شده، باید بررسی و به روشنی بیان شود که این طرح در صورت موفقیت، برای فلسطین، اسرائیل و سایر کشورها چه دستاوردی خواهد داشت. انتظار کشورهای عرب منطقه هم این است که معامله قرن به فرصتی برای تقویت امنیت اجاره‌ای آنها و مواضع مشترک با آمریکا و اسرائیل علیه ایران تبدیل شود. به هر حال؛ گرچه جرد کوشنر با طرح معامله قرن موفق شد نمایندگان کشورهای عربی را در نشست ورشو و منامه با صهیونیستها زیر یک سقف بنشاند، اما چنانچه پیش بینی می‌شد، نتیجه درخوری از این نشستها حاصل نشد و معامله قرن در همان بدو تولد ناقص به دنیا آمد.
مهرمهر3 ماه قبل
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- سیده مهدیه قرشی: عربستان از مهمترین بازیگران مناقشه یمن به شمار می‌رود و این کشور می‌داند تغییر در هر یک از کشورهای عربی بر آن بی‌تأثیر نخواهد بود. لذا هرگونه تغییر در یمن زمینه تغییر در عربستان را سرعت خواهد بخشید. علاوه بر آن، بیم تبدیل شدن یمن به الگویی مطلوب برای صدور انقلاب در خلیج فارس و نیز شکل‌گیری دولتی انقلابی در یمن همسو با ایران موجب می‌شود تا رابطه مستقیم میان موضوع مناقشه یمن و تنش ایران و امریکا در شرایط کنونی ترسیم کنیم. در حالی که قرار بود جنگ یمن بخشی از یک سناریوی بزرگ‌تر برای فشار بر ایران و به دنبال آن، تضعیف محور مقاومت باشد، ابتکارات یمنی‌ها از جمله حمله پهپادهای انصارالله یمن به میدان نفتی الشیبه و پالایشگاه وابسته به شرکت آرامکو عربستان که پیشتر در ماه می‌نیز تکرار شده بود موجب شد تا معادلات میدانی تغییر کرده و نتیجه معکوس برای ریاض – واشنگتن رقم زند. در واقع، افزایش قدرت منطقه‌ای ایران در حوزه نظامی، سیاسی و اقتصادی با وجود تنگناهایی نظام بین‌الملل در قالب اعمال تحریم‌های گسترده ضد ایران و کنترل ایران بر تنگه هرمز که افزایش قدرت چانه‌زنی ایران در معادلات منطقه‌ای را به دنبال داشت، باعث شد تا عربستان از وضعیت خود تفسیری جدید ارائه دهد و در شرایطی که تمام گزینه‌های پایان جنگ یمن به سود خود را از دست داده، به دنبال نشستن بر میز مذاکره با ایران باشد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ماه قبل
به گزارش مشرق، روزنامه الاخبار لبنان درگزارشی با اشاره به اینکه گفت‌ وگوی تهران و ریاض با توجه به مسائل ژئوپلتیک، امنیتی و اقتصادی یک ضرورت مشترک است، نوشت که عربستان برای ایجاد کانال ارتباطی محرمانه با ایران وساطت هایی قرار داده و بغداد در این راستا نقش فعالی ایفا کرده است. الاخبار می‌نویسد که اطلاعات و داده‌ها نشان می‌دهد که برای جلوگیری از هرگونه اتفاق ناخوشایند ریاض وساطت‌هایی برای ایجاد کانال‌های گفت وگوی محرمانه با تهران قرار داده است که در این میان بغداد نقش فعالی ایفا می‌کند. پیشنهاد ظریف از بغداد در ۲۶ می‌گذشته مبنی بر امضای معاهده «عدم تعرض» به همسایگان بی دلیل نبود، بلکه آغاز گفت‌وگوی ریاض -تهران بود که بغداد برای موفقیت آمیز بودن آن تلاش کرد. ریاض به همان اندازه که از گفت‌وگوی ایرانی -آمریکایی در خارج از رادار سیاسی عربستان نگران است از گفت وگو با تهران بدون اطلاع قبلی واشنگتن نیز نگران است. ریاض همچنان به ارسال پیام هایش به تهران ادامه داد و آزادی کشتی ایرانی توقیف شده در عربستان در همین راستا بود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز3 ماه قبل
و نشست امروز شورای امنیت به دلیل همین ادعا و ترس آمریکا از اتفاقی است که هوک از آن خبر داد. سفیر ایران در سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: ایران هزاران سال در این منطقه بوده و هزارن سال دیگر نیز در آن باقی خواهد ماند. قطعنامه ۲۲۳۱ درزمان مذاکرات برجام به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید. اما برخلاف سخنرانی تند او، سایر اروپایی‌ها و اعضای شورای امنیت، و حتی انگلیس از برجام حمایت کردند. معاون نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد تاکید کرد: با چنین رویکردی به سختی می‌توان انتظار داشت که پاسخی از طرف ایرانی داشته باشید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ماه قبل
برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مطرح کرد؛ نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اعتراف به اینکه توافق هسته‌ای ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد پیوند دارد، گفت پایان یافتن برخی محدودیت‌های این قطعنامه در سال آینده و سال ۲۰۲۳ نگران کننده است. وی در ادامه این اظهارات به توافق هسته‌ای ایران اشاره کرد و گفت: برجام، اقتصاد و گروه‌های نیابتی ایران را تقویت کرد و موشک‌های بالستیک ایران را گسترش داد. قطعنامه ۲۲۳۱ در اکتبر ۲۰۲۰ به تحریم تسلیحاتی علیه ایران پایان می‌دهد که جزئی از توافق هسته‌ای با ایران بود. همه می‌دانند آمریکا هرگونه فعالیت قابل تحریم را مشمول تحریم قرار می‌دهد و اجازه نمی‌دهیم این کارزار ما مخدوش شود. نماینده آمریکا در امور ضد ایران همچنین مدعی شد توئیت وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره این اقدام آمریکا نادرست است.

جدال روسیه در شورای امنیت با پمپئو: از ایران امپراطوری شر ساخته اید/ انگلیس از آمریکا حمایت نکرد

3+
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ماه قبل

به انتهای لیست رسیدید