نفت اوپک

نفت اوپک

تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز1 ساعت قبل
امروز در بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با ۵۹ سنت افزایش از ۶۴ دلار عبور کرد که این افزایش تحت تاثیر تصمیم اخیر اوپک برای کاهش تولید نفت بوده است. خبرگزاری رویترز درباره قیمت نفت نوشت: امروز پنج‌شنبه قیمت نفت بخشی از کاهش‌های روز اخیر را که به دلیل بالا رفتن ذخایر نفت آمریکا ایجاد شده بود را جبران کرد. افزایش نفت آمریکا بیشتر با تکیه بر تصمیم اخیر اوپک پلاس برای تمدید طرح کاهش تولید نفت و افزایش میزان کاهش صورت گرفت. پیش از این پیش‌بینی‌ها از افزایش عرضه نفت در سال ۲۰۲۰ بود و این پیش‌بینی‌ها با فرض افزایش تولید آمریکا انجام شده بود. بر اساس این گزارش، ذخایر و تولید نفت آمریکا با ۵ میلیون بشکه افزایش یافت که تقریبا دو برابر میزان پیش‌بینی‌ها بود.
فارسفارس2 ساعت قبل
خبرگزاری رویترز درباره قیمت نفت نوشت: امروز پنج شنبه قیمت نفت بخشی از کاهش‌های روز اخیر را که به دلیل بالا رفتن ذخایر نفت آمریکا ایجاد شده بود را جبران کرد. افزایش نفت آمریکا بیشتر با تکیه بر تصمیم اخیر اوپک پلاس برای تمدید طرح کاهش تولید نفت و افزایش میزان کاهش صورت گرفت. کشورهای اوپک پلاس هفته گذشته تصمیم گرفتند که تولید نفت را روزانه ۱٫۷ میلیون بشکه در روز کاهش دهند که در واقع به تصمیم اخیر خودشان که ۱٫۲ میلیون بشکه در روز بود ۵۰۰ هزار بشکه دیگر اضافه کردند. پیش از این پیش‌بینی‌ها از افزایش عرضه نفت در سال ۲۰۲۰ بود و این پیش‌بینی‌ها با فرض افزایش تولید آمریکا انجام شده بود. بر اساس این گزارش، ذخایر و تولید نفت آمریکا با ۵ میلیون بشکه افزایش یافت که تقریبا دو برابر میزان پیش‌بینی‌ها بود.
ایران‌جیبایران‌جیب7 ساعت قبل
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۴ سنت معادل ۰٫۴ درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۹۶ سنت رسید. روز چهارشنبه قیمت نفت برنت ۰٫۸ درصد کاهش یافته بود. این پیش بینی در حالی صورت گرفته که رشد تولید نفت آمریکا نیز در حال کند شدن است. با این وجود، حجم ذخایر نفت خام آمریکا همچنان رو به افزایش است. تداوم اختلافات تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان موجب لطمه دیدن اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای مصرف نفت و فرآورده‌های نفتی می‌شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین7 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از رویترز، در حالی که پس از پیش بینی اوپک مبنی بر کاهش عرضه در سال آینده میلادی بازار تا حدی از نگرانی مازاد عرضه رهایی یافته است، قیمت نفت امروز شاهد افزایش بود. بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۴ سنت معادل ۰٫۴ درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۹۶ سنت رسید. روز چهارشنبهبرنت ۰٫۸ درصد کاهش یافته بود. سازمان کشور‌های صادر کننده نفت (اوپک) روز چهارشنبه اعلام کرد که انتظار دارد سال آینده بازار نفت با کمبود عرضه اندکی مواجه شود و این بدان معناست که شکاف بین عرضه و تقاضا کمتر خواهد شد. پیش بینی جدید اوپک به معنای عقب نشینی این سازمان از پیش بینی قبلی خود مبنی بر مازاد عرضه در سال ۲۰۲۰ است. این پیش بینی در حالی صورت گرفته که رشد تولید نفت آمریکا نیز در حال کند شدن است. با این وجود، حجم ذخایر نفت خام آمریکا همچنان رو به افزایش است. میزان ذخایر نفت خام آمریکا هفته گذشته با افزایش غیرمنتظره بیش از ۸۰۰ هزار بشکه‌ای مواجه شد در حالی که قبلا تحلیلگران کاهش ۲٫۸ میلیون بشکه‌ای را پیش بینی کرده بودند. میزان ذخایر فرآورد‌های نفتی امریکا نیز روز به افزایش بوده است. ادوارد مویا، تحلیلگر موسسه اوآندا در این باره گفت: «گزارش ذخایر انرژی آمریکا نشان دهنده کاهش تقاضا و رسیدن حجم ذخایر به بالاترین رقم در طی ۷ ماه گذشته است.» صرف نظر از توازن میان عرضه و تقاضا، سرمایه گذاران همچنین در انتظار شنیدن خبر‌های بیشتر در مورد مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین برای پایان دادن به جنگ تجاری طولانی مدت هستند. تداوم اختلافات تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان موجب لطمه دیدن اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای مصرف نفت و فرآورده‌های نفتی می‌شود.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با ۲۴ سنت معادل ۰٫۴ درصد افزایش به ۶۳ دلار و ۹۶ سنت رسید. روز چهارشنبه قیمت نفت برنت ۰٫۸ درصد کاهش یافته بود. این پیش بینی در حالی صورت گرفته که رشد تولید نفت آمریکا نیز در حال کند شدن است. با این وجود، حجم ذخایر نفت خام آمریکا همچنان رو به افزایش است. تداوم اختلافات تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان موجب لطمه دیدن اقتصاد جهانی و کاهش تقاضا برای مصرف نفت و فرآورده‌های نفتی می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شانا، دو منبع آگاه از آمارهای شرکت ملی نفت ونزوئلا (پدوسا) اعلام کردند که صادرات نفت این کشور در ماه نوامبر امسال با ۲۰ درصد افزایش نسبت به ماه پیش از آن، به بالاترین حد خود از زمان تشدید تحریم‌های آمریکایی علیه این شرکت در ماه اوت امسال تاکنون رسید. به گفته منابع یادشده، میانگین تولید نفت ونزوئلا در ماه نوامبر امسال ۹۲۶ هزار تا ۹۶۵ هزار بشکه در روز بوده است، در حالی که طبق گزارش پدوسا به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) این رقم در ماه اکتبر امسال ۷۶۱ هزار بشکه در روز بود. صادرات نفت ونزوئلا در ماه نوامبر امسال، از یک میلیون بشکه در روز فراتر رفت. افزایش واردات شرکت ریلاینس اینداستریز هند و شرکت رپسول اسپانیا در ماه نوامبر امسال به پدوسا امکان داد بخشی از ذخیره‌سازی نفت خود را عرضه کند و تولید خود را بیفزاید.
مهرمهر21 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان روز دوشنبه (۱۸ آذرماه) ۶۵ دلار و ۵۷ سنت بوده است. سبد نفتی اوپک شامل ١٤ نوع نفت‌خام اعضای این سازمان است. قیمت نفت‌خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز امروز (۲۰ آذرماه) به ترتیب ۶۳ دلار و ۸۲ سنت و ۵۸ دلار و ۸۵ سنت به ازای هر بشکه ثبت شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
سازمان کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت خام، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد، هر بشکه سبد نفتی اوپک روز دوشنبه با ۳۷ سنت افزایش ۶۵٫۵۷ دلار فروخته شده است. سبد نفتی اوپک روز جمعه ۱۵ آذر برابر با ۶ دسامبر، روز نشست کشورهای عضو اوپک و هم‌پیمانان غیراوپکی آن در وین، ۶۵٫۲۴ دلار در هر بشکه معامله شده بود. این اقدام سبب افزایش قیمت نفت و به تبع آن افزایش قیمت سبد نفتی اوپک شد. هر بشکه نفت برنت به بالای ۶۴ دلار در هر بشکه رسید. سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مری ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان روز دوشنبه (۱۸ آذرماه) ۶۵ دلار و ۵۷ سنت بوده است. سبد نفتی اوپک شامل ١٤ نوع نفت‌خام اعضای است. قیمت نفت‌خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز امروز (۲۰ آذرماه) به ترتیب ۶۳ دلار و ۸۲ سنت و ۵۸ دلار و ۸۵ سنت به ازای هر بشکه ثبت شد.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز از کاراکاس، دو منبع آگاه از آمارهای شرکت ملی نفت ونزوئلا (پدوسا) اعلام کردند که صادرات نفت این کشور در ماه نوامبر امسال با ۲۰ درصد افزایش نسبت به ماه پیش از آن، به بالاترین حد خود از زمان تشدید تحریم‌های آمریکایی علیه این شرکت در ماه اوت امسال تاکنون رسید. به گفته منابع یادشده، میانگین تولید نفت ونزوئلا در ماه نوامبر امسال ۹۲۶ هزار تا ۹۶۵ هزار بشکه در روز بوده است، در حالی که طبق گزارش پدوسا به سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) این رقم در ماه اکتبر امسال ۷۶۱ هزار بشکه در روز بود. صادرات نفت ونزوئلا در ماه نوامبر امسال، از یک میلیون بشکه در روز فراتر رفت. افزایش واردات شرکت ریلاینس اینداستریز هند و شرکت رپسول اسپانیا در ماه نوامبر امسال به پدوسا امکان داد بخشی از ذخیره‌سازی نفت خود را عرضه کند و تولید خود را بیفزاید.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش شانا به نقل از ایلنا، سلام امینی استیضاح وزیر نفت را سیاسی دانست و گفت: پرسش و استیضاح حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و نمی‌توان از آنها به دلیل مطرح کردن استیضاح یک وزیر خرده گرفت، اما به‌طور کلی شاید در بحث استیضاح وزیر نفت، شائبه سیاسی بودن هم وجود داشته باشد. وی افزود: اگرچه شنیده می‌شود نمایندگان در روزهای پایانی مجلس به دلیل انجام کارهای تبلیغاتی به دنبال استیضاح وزیران مختلف هستند، بعید می‌دانم شخصیت نمایندگان مجلس این‌گونه باشد. بدون شک برای نمایندگان مصالح و منافع ملی بسیار با ارزش‌تر از آن است که قربانی مطامع حزبی، جریانی و تبلیغاتی شوند. زنگنه از خبره‌های نفتی و مسلط به این حوزه استاین عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های وزیر نفت که باید مدنظر نمایندگان مجلس قرار گیرد، گفت: زنگنه در صنعت نفت یک برند بین‌المللی و از خبره‌های نفتی کشور است. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر وی در وزارت نفت نباشد، بعید می‌دانم در این شرایط بتوانیم شخص دیگری را برای این وزارتخانه پیدا کنیم و به‌طور قطع صنعت نفت آسیب خواهد دید.
تابناکتابناک1 روز قبل
اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، توافق جدید اوپک پلاس قیمت‌های نفت را سال میلادی آینده به ۷۰ دلار در هر بشکه می‌رساند. یکی از پرسشها پیرامون نحوه تخصیص کاهش تولید بیشتر در میان اعضای اوپک پلاس بود. پایبندی بالا به کاهش تولید اوپک پلاس مازاد مذکور را به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد. این بانک به پایبندی همه تولیدکنندگان به توافق اوپک پلاس به خصوص عراق بدبین است. اما اگر همه تولیدکنندگان همکاری کنند اوپک پلاس ممکن است تا حدی موفق شود.
شاناشانا1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، الکساندر دیوکف، مدیرعامل شرکت گازپروم نفت روسیه، دیروز (سه‌شنبه، ۱۹ آذرماه) اعلام کرد که تصمیم هفته گذشته اوپک و متحدانش برای تعمیق کاهش تولید نفت، کمک می‌کند قیمت نفت در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در بازه ۵۵ تا ۶۵ دلار باقی بماند. وی همچنین اعلام کرد تصمیم اوپک و متحدانش برای مستثنا کردن تولید میعانات گازی روسیه از توافق جهانی کاهش تولید نفت، اقدام درستی بوده است. وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در روزهای ۱۴ و ۱۵ آذرماه طی نشست‌ ۱۷۷ اوپک و هفتمین نشست مشترک وزارتی اوپک و غیراوپک تصمیم گرفتند افزون بر کاهش روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای که تا مارس ۲۰۲۰ پابرجا بود، در مجموع ۵۰۳ هزار بشکه دیگر از تولید خود بکاهند. براین اساس، کاهش تولید نفت اوپک و متعهدانش از نخستین روز ژانویه ۲۰۲۰ (چهارشنبه ۱۱ دی‌ماه) از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز به یک میلیون و ۷۰۳ هزار بشکه می‌رسد. ایران، ونزوئلا و لیبی همچنان از هرگونه کاهش تولید مستثنا هستند.
شاناشانا1 روز قبل
مبنای محاسبه آمار تولید اعضای اوپک نفت خام و مبنای تولید نفت کشورهای عضو غیراوپک نفت و میعانات گازی است. اگر میعانات گازی در آمار کاهش تولید نفت روسیه گنجانده می‌شد این کشور بخش قابل‌توجهی از درآمدهای نفتی خود را از دست می‌داد. حتی یک بشکه کاهش غیرمنطقی را نمی‌پذیرمتحریم نفت ایران از سوی آمریکا سبب شده تا صادرات نفت ایران به میزان قابل توجهی کاهش یابد. آیا اوپک همچنان موثر است؟ زمانی که منشور همکاری اوپک و غیرعضو اوپک تصویب شد و کشورهای غیرعضو اوپک به رهبری روسیه نقش پررنگی در توافق کاهش تولید نفت پیدا کردند، بسیاری از تحلیل‌ها از به حاشیه رانده شدن اوپک حکایت می‌کردند. مسئله این است که اگر اوپک سازمانی اثرگذار در بازار جهانی نفت نبود بازار هرگز منتظر نتیجه نشست اوپک در کاهش یا افزایش تولید نفت نمی‌شد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، پایگاه اویل پرایس در تازه‌ترین گزارش خود درباره بهای نفت از افزایش آن در بازار بین المللی خبر داد. طبق این گزارش، نرخ نفت وست تگزاس اینتر مدیت از ابتدای امروز با ۲۶ سنت کاهش به قیمت ۵۸ دلار و ۹۸ سنت فروخته می‌شود. همچنین در مدت زمان ذکر شده، بهای نفت برنت ۳۶ سنت کاهش یافت و طی امروز، به قیمت ۶۳ دلار و ۹۸ سنت فروخته شد. بر اساس این گزارش ارزش نفت اوپک نسبت به روز گذشته با افزایش ۳۳ سنتی مواجه شد و طی امروز به قیمت ۶۵ دلار و ۵۷ سنت رسید. انتهای پیام/
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبد نفتی این سازمان روز دوشنبه (۱۸ آذرماه) به ۶۵ دلار و ۵۷ سنت رسید، در حالی که این رقم روز جمعه (۱۵ آذرماه) ۶۵ دلار و ۲۴ سنت بوده است. سبد نفتی اوپک شامل ١٤ نوع نفت‌خام اعضای این سازمان از جمله مخلوط الجزایر، گیراسول آنگولا، اورینته اکوادور، سبک رابی گابن، میناس اندونزی، سنگین ایران، سبک بصره، صادراتی کویت، السدر لیبی، سبک بونی نیجریه، سبک عربی عربستان، موربان امارات، مری ونزوئلا و جنو کنگو است. قیمت نفت‌خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) نیز امروز (۱۹آذرماه) به ترتیب ۶۳ دلار و ۹۴ سنت و ۵۸ دلار و ۷۲ سنت به ازای هر بشکه ثبت شد.
فراروفرارو1 روز قبل
به گزارش فرارو، کشور‌های اوپک پلاس در تلاشی برای بالا بردن قیمت‌های نفت، توافق جدیدی برای کاهش تولید نفت امضا کردند. شاهزاده عبدالعزیر بن سلمان، وزیر نفت عربستان، با اشاره به این خبر، اعلام کرد چنانچه سایر اعضای توافق به کاهش تولید نفت خود ادامه دهند، عربستان هم به کاهش تولید نفت ادامه خواهد داد. همین بانک پیش بینی کرده که قیمت هر بشکه نفت خام برنت در ربع اول سال ۲۰۲۰ به ۶۲٫۵۰ دلار برسد. این در حالی است که حدود هفت ماه پیش، زمانی که آمریکا تمام معافیت‌های صادرات نفت ایران را لغو کرد، بسیاری از احتمال پرواز قیمت‌های نفت هشدار می‌دادند. گفتنی است که آمریکا اواخر ماه آوریل گذشته اعلام کرد که دیگر به مشتریان نفت ایران اجازه خرید نفت از این کشور نخواهد داد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 روز قبل
ساعت۲۴-اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، توافق جدید اوپک پلاس قیمت‌های نفت را سال میلادی آینده به ۷۰ دلار در هر بشکه می‌رساند. یکی از پرسشها پیرامون نحوه تخصیص کاهش تولید بیشتر در میان اعضای اوپک پلاس بود. پایبندی بالا به کاهش تولید اوپک پلاس مازاد مذکور را به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد. این بانک به پایبندی همه تولیدکنندگان به توافق اوپک پلاس به خصوص عراق بدبین است. اما اگر همه تولیدکنندگان همکاری کنند اوپک پلاس ممکن است تا حدی موفق شود.
شاناشانا2 روز قبل
به نظرم این صحبت‌ها از سوی کسانی مطرح می‌شود که مخالفان سیاسی دولت هستند تا به هر نحوی، وزارت نفت را بزنند. ظرفیت تولید نفت خام این کشور هم اکنون بیش از ۵ میلیون بشکه در روز است. وی تصریح کرد: همین افرادی که امروز آقای زنگنه را به خام‌فروشی متهم می‌کنند با کارشکنی، مانع حصول نتایج برجام و در نتیجه حضور شرکت‌های بزرگ بین المللی در ایران شدند. تا زمانی که شرکت‌های بزرگ بین‌المللی با ما همکاری نکنند امکان جذب فناوری و حضور مقتدرانه در بازار را نداریم. بهروزی فرد گفت: با توجه به تحریم سنگین آمریکا علیه صنعت نفت ایران، سال‌های پیش‌ رو سال‌های سختی برای بخش انرژی ایران خواهد بود.
ایسناایسنا2 روز قبل
اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، توافق جدید اوپک پلاس قیمت‌های نفت را سال میلادی آینده به ۷۰ دلار در هر بشکه می‌رساند. یکی از پرسشها پیرامون نحوه تخصیص کاهش تولید بیشتر در میان اعضای اوپک پلاس بود. پایبندی بالا به کاهش تولید اوپک پلاس مازاد مذکور را به میزان ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد. این بانک به پایبندی همه تولیدکنندگان به توافق اوپک پلاس به خصوص عراق بدبین است. اما اگر همه تولیدکنندگان همکاری کنند اوپک پلاس ممکن است تا حدی موفق شود.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز2 روز قبل
اما بازار به کمک‌ها و تغییرات بنیادی‌تری نیاز دارد.» مورگان استنلی قیمت نفت برنت در سه ماه ابتدایی ۲۰۲۰ را ۵/ ۶۲ دلار بر بشکه پیش‌بینی کرده اما انتظار دارد که در فصل‌های بعدی ۲۰۲۰ قیمت این نفت شاخص به حدود ۶۰ دلار بر بشکه کاهش یابد. بازتاب نگرانی‌ها در قیمت طلای سیاهاما تردیدها در بازار نفت نسبت به اثرگذاری توافق اوپک‌پلاس به این دو بانک محدود نمی‌شود، دیگر کارشناسان بازار نفت طی روزهای اخیر تحلیل‌های متفاوتی از این توافق منتشر کردند که ریسک‌های پیشروی این توافق نفتی را نشان می‌داد. برخی نیز رشد تولیدات نفت آمریکا و کاهش تقاضا برای نفت به‌دنبال جنگ تجاری را عاملی برای کاهش اثرگذاری تعمیق در توافق نفتی اوپک‌پلاس می‌دانند. این موضوع نشان می‌دهد جنگ تجاری که رشد اقتصاد جهانی و تقاضای نفت را به چالش کشیده همچنان اثرگذارترین عامل بازار نفت است. این تحلیلگر بازارهای کالایی بر این باور است که رشد تقاضای نفت در سال آینده به شدت به رشد تقاضای نفت چین متکی است.
شاناشانا2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری رویترز، بانک آمریکایی مورگن استنلی اعلام کرد برنامه اوپک و متحدانش برای تشدید کاهش تولید نفت در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی تنها در کوتاه‌مدت می‌تواند قیمت نفت را افزایش دهد و شاخص برنت در نیمه سال ۲۰۲۰ میلادی به قیمت ۶۰ دلار باز خواهد گشت. این بانک پیش‌بینی خود درباره تولید نفت اوپک در سال ۲۰۲۰ میلادی را با ۴۰۰ هزار بشکه کاهش به ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد. در یادداشت این بانک آمده است: تشدید کاهش تولید اوپک به روشنی در کوتاه‌مدت مثبت هستند، اما این واقعیت که چنین کاهش تولیدی ضرورت دارد، ضعف بنیادهای بازار را به نمایش می‌گذارد.
شاناشانا2 روز قبل
سهم عراق در کاهش تولید در حالی که دومین تولیدکننده بزرگ اوپک پس از عربستان است، کمتر از امارات و کویت تعیین شده است. منابع آگاه می‌گویند یکی از دلایل به درازا کشیدن نشست روز پنجشنبه (۱۵ آذرماه) اوپک نپذیرفتن سهمیه کاهش تولید از سوی عراق بوده است. بدین ترتیب ۱۰ کشور عضو اوپک متعهد شدند تولید نفت خود را از نخستین روز ژانویه ۲۰۲۰، ۳۷۲ هزار بشکه بیشتر از ۸۰۰ هزار بشکه توافق کاهش تولید کم کنند، یعنی مجموع کاهش تولید اعضای اوپک از نخستین روز ژانویه یک میلیون و ۱۷۲ هزار بشکه خواهد بود. مجموع کاهش تولید اعضای غیراوپک از نخستین روز ژانویه ۲۰۲۰، ۵۳۱ هزار بشکه خواهد بود. ایران، ونزوئلا و لیبی همچنان از هرگونه کاهش تولید مستثنا هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، پایگاه اویل پرایس در تازه‌ترین گزارش خود درباره بهای نفت از افزایش آن در بازار بین المللی خبر داد. طبق این گزارش، نرخ نفت وست تگزاس اینترمدیت از ابتدای امروز با ۱۲ سنت کاهش به قیمت ۵۸ دلار و ۹۰ سنت فروخته می‌شود. همچنین در مدت زمان ذکر شده، بهای نفت برنت ۱۲ سنت کاهش یافت و طی امروز، به قیمت ۶۴ دلار و ۱۳ سنت فروخته شد. بر اساس این گزارش ارزش نفت اوپک نسبت به روز گذشته با افزایش ۴۳ سنتی مواجه شد و طی امروز به قیمت ۶۵ دلار و ۲۴ سنت رسید. انتهای پیام/
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 روز قبل
خبرگزاری آفریقایی «پانا پرس» روز دوشنبه گزارش داد که برخی عوامل موجب شد تا سطح تولید نفت کشور آفریقایی لیبی با افزایش ۲۰۰ هزار بشکه در روز در سال۲۰۱۸، به میانگین ۱، ۱ میلیون بشکه برسد. با توجه به موارد مطرح شده و لحاظ کردن موازنه تولید و مصرف نفت خام لیبی می‌توان استنباط کرد که این کشور ناگزیر است که حداکثر تلاش خود را برای افزایش تولید نفت خام به‌عمل آورد تا هرچه زودتر به ثبات نسبی اقتصادی قبل از سقوط قذافی دست یابد. با توجه به این‌ که لیبی به همراه نیجریه به دلیل شرایط خاص آنها، فعلا از توافق اوپک درباره حفظ کاهش تولید نفت استثنا شده‌ است با این وجود این کشور می‌­تواند بدون هیچ گونه محدودیتی از طرف اوپک، سطح تولید خود را افزایش دهد. بر اساس آمارها، مقصد حدود ۸۵ درصد صادرات نفت لیبی، کشورهای اروپایی است که فاصله کمی با این کشور دارند. پیش از آغاز جنگ‌های داخلی در لیبی، این کشور با صادرات سالانه ۴۰۳ میلیون بشکه نفت خام به اروپا، ۱۱ درصد از نفت خام مورد نیاز کشورهای اروپایی را تامین می‌کرد و به‌ عنوان سومین تامین‌ کننده نفت خام مورد نیاز این قاره پس از نروژ و روسیه شناخته می‌شد.
فارسفارس3 روز قبل
بانک گلدمن ساکز، با توجه به کاهش ذخایر نفت، پیش‌بینی خود از قیمت نفت برای سال ۲۰۲۰ را به ۶۳ دلار در هر بشکه افزایش داد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، بانک گلدمن ساکز، پیش‌بینی خود از قیمت نفت برای سال ۲۰۲۰ را افزایش داد و دلیل این افزایش را کاهش بیش از انتظار ذخایر نفت پس از تصمیم اوپک برای کاهش بیشتر تولید تا سه ماهه نخست سال آینده اعلام کرد. این بانک پیش‌بینی خود برای قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را به ۶۳ دلار در هر بشکه افزایش داد که بیش از پیش‌بینی قبلی خود برابر با ۶۰ دلار در هر بشکه است؛ در عین حال، پیش‌بینی قیمت نفت خام آمریکا را نیز از ۵۵٫۵ دلار در هر بشکه به ۵۸٫۵ دلار افزایش داد. نفت برنت هفته گذشته به دنبال تصمیم اوپک پلاس برای کاهش بیشتر تولید، به ۶۴٫۱۹ دلار در هر بشکه رسید و افزایش ۰٫۳ درصدی را ثبت کرد. بانک گلدمن با اشاره به بهبود ملایم رشد اقتصادی در جهان، پیش‌بینی خود برای رشد تقاضا برای نفت را ۵۰ هزار بشکه در روز کاهش داد.
شاناشانا3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، بانک آمریکایی گلدمن ساکس برآورد خود را از قیمت نفت خام برنت در سال ۲۰۲۰ میلادی از ۶۰ دلار به ۶۳ دلار برای هر بشکه افزایش داد، اما برآورد بلندمدت این شرکت درباره قیمت معیار این شاخص همچنان ۵۵ دلار است. این بانک همچنین برآورد قیمت شاخص دبلیوتی‌آی در سال آینده را به ۵۸ دلار و ۵۰ سنت رساند. گلدمن ساکس پس از آن برآورد خود را از قیمت نفت افزایش داد که سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش توافق کردند افزون بر توافق کاهش روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای که تا پایان ماه مارس پابرجا بود، ۵۰۳ هزار بشکه دیگر یعنی در مجموع یک میلون و ۷۰۳ هزار بشکه از یکم ژانویه سال ۲۰۲۰ از تولید خود بکاهند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، پایگاه اویل پرایس در تازه‌ترین گزارش خود درباره بهای نفت از افزایش آن در بازار بین المللی خبر داد. طبق این گزارش، نرخ نفت وست تگزاس اینتر مدیت از ابتدای امروز با ۲۹ سنت کاهش به قیمت ۵۸ دلار و ۹۱ سنت فروخته می‌شود. همچنین در مدت زمان ذکر شده، بهای نفت برنت ۲۰ سنت کاهش یافت و طی امروز، به قیمت ۶۴ دلارو ۱۹ سنت فروخته شد. بر اساس این گزارش ارزش نفت اوپک نسبت به روز گذشته با افزایش یک دلار و ۴۲ سنتی مواجه شد و طی امروز به قیمت ۶۴ دلار و ۸۱ سنت رسید. بیشتر بخوانید: بررسی قیمت طلای سیاه در بازار جهانیانتهای پیام/
شاناشانا4 روز قبل
به گزارش روزنامه عرب تایمز، کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش، تصمیم دشواری بود که تنها از سوی عربستان و با هدف تثبیت قیمت نفت اتخاذ شد، زیرا این به آن معناست که ممکن است عربستان وادار شود کل بار کاهش تولید را از سال آینده میلادی یا حتی پیش از آن به دوش بکشد. بی‌گمان این نگرانی نیز وجود دارد که افزایش تولید نفت دیگر کشورهای غیر عضو اوپک موجب خواهد شد توازن بازار نفت به هم بخورد و بازار با عرضه مازاد روبه‌رو شود. احتمال بالاتر این است که قیمت نفت پایین خواهد رفت، اما امید است که به کمتر از رقم جادویی ۶۰ دلار نرسد. اوپک و روسیه، اشاره‌ای به قیمتی خاص برای نفت نکردند و تنها اعلام کردند بازار نفت به توازن و حذف نفت مازاد نیازمند است. عربستان تا چه زمان بار اضافی کاهش تولید نفت را به دوش می‌کشد، در شرایطی که می‌داند با افزایش قیمت نفت، پایبندی اعضای اوپک و متحدانش به سهمیه تولید، دشوارتر می‌شود؟ احتمالا این مسئله را در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در می‌یابیم.
ایبناایبنا4 روز قبل
ابراهیم خلیلی در گفتگو با خبرنگار ایبنا با اشاره به رشد چشمگیر شاخص بورس در جریان معاملات روز نخست هفته جاری و صعود شاخص بورس به ارتفاع ۳۲۷ هزار واحد گفت: این رشد بیشتر تحت تاثیر نمادهای معاملاتی بزرگ و شاخص‌ساز اتفاق افتاد. این کارشناس بازار سرمایه افزود: طی یکی دو هفته گذشته روند معاملات بازار سهام مثبت بوده است و اثر این رخداد را می‌توان به تداوم روند رو به رشد شاخص بورس تعمیم داد. وی اضافه کرد: یکی از دلایل این اتفاق که موجب شده تا در روزهای گذشته طرف تقاضا در بورس تحریک شده و طرف فروش نیز از عرضه سهام خود تا حدودی امتناع کند، رشد قیمت دلار در بازار آزاد بوده که این مولفه همواره اثر مثبتی بر بازار سهام داشته است. این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بر این اساس همانگونه که اشاره شد دل‌نگرانی فعالان بازار سهام در خصوص بودجه سال آینده و تاثیر آن بر کلیت بازار سهام و اقتصاد کشور تا حدودی برطرف شده است و از این بابت نیز شاهد تاثیر مثبت این مولفه بر شاخص بورس و نمادهای معاملاتی هستیم. وی گفت: رشد قیمت جهانی نفت نیز از دیگر مواردی هست که در این روزها اثر مثبت خود را بر بازار سهام گذاشته است و کاهش تصویب تولید نفت اوپک بیش از سقف تعیین شده نیز موجب رشد قیمت جهانی نفت شده که باید به این مولفه بهبود وضعیت جهانی فلزات اساسی را هم اضافه کرد.

به انتهای لیست رسیدید