نقض برجام

نقض برجام

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمود صادقی نماینده مردم تهران که این طرح را ارائه کرده است، ‌ درباره‌آن اظهارداشت: موضوع خروج از NPT قبلا نیز چندین بار به صورت مستقیم و غیر مستقیم مطرح شده است. عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: نکته‌ای که برای بنده در تهیه پیش‌نویس طرح خروج از NPT اهمیت داشت، زمزمه‌هایی بود که در خصوص اجرای مکانیزم ماشه مطرح می‌شد و می‌شود. وی اضافه کرد: این تهدید بسیار غیر منطقی و غیر قابل قبول است چراکه ایران در چارچوب برجام و پیرو نقض عهد آمریکا تعهدات خود را کاهش داده است. صادقی خاطرنشان کرد: ایران در نقض برجام پیش‌قدم نشده بلکه یک اقدام متقابل و واکنشی نسبت به نقض عهد طرف‌های دیگر انجام داده است. در جلسیه علنی امروز همچنین احمد امیرآبادی عضو هیات رییسه مجلس از اعلام وصول طرح تنبیه و مجازات کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران خبر داد.
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم اردستان با تاکید بر اصلاح بودجه‌ریزی در کشور گفت: روند فعلی منجر به تمرکزگرایی در کلانشهرها و خالی شدن روستاها می‌شود. نماینده مردم اردستان در مجلس دهم ادامه داد: شهید سلیمانی هم آیت، نشانه الهی و راهنمای دل‌های خدایی است و هم حجت برای همه کسانی که پیمودن این مسیر را ناممکن می‌دانند. به حق می‌توان گفت شهید سلیمانی سردار مقاومت بود، هم در جهاد با نفس و هم در جهاد با دشمن چنان که رهبر فرزانه انقلاب درباره او فرمودند شهید سلیمانی، شجاعت، تدبیر و اخلاص را همزمان داشت. این نماینده مجلس در تذکر به وزیر نیرو بیان داشت: چند مجتمع آبرسانی برای روستاهای شهرستان اردستان طراحی شده که مجتمع آبرسانی ورداونگ توسط شما کلنگ زنی شد اما روند اجرایی نیاز به اعتبار و سرعت بیشتری دارد. این نماینده مجلس ادامه داد: وزیر راه، راه‌های مواصلاتی شهرستان بسیار فرسوده و نیاز به رسیدگی جدی دارد و بارها تذکر داده شد اما اقدام مناسبی صورت نگرفته است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 روز قبل
این آمار سبب شده تیراژ خودروهای سواری در مقایسه با ۱۰ ماه مشابه سال گذشته تنها ۵۸۰ دستگاه کمتر باشد. از تیبا و پراید بگذریم و نگاهی هم به محصولات مونتاژی چینی سایپا در ۱۰ ماه امسال بیندازیم. با توجه به این آمار، برلیانس در مقایسه با ۱۰ ماه سال گذشته حدود ۹۸ درصد افت تولید را تجربه کرده است. آریو در دی ماه امسال ۲۲۵ دستگاه تیراژ داشته که نشان از بازگشت این محصول به خطوط تولید سایپا دارد. صورت‌های مالی ارائه شده به بورس نشان می‌دهد تولید محصولات رنو در پارس‌خودرو طی دی ماه امسال ۲۲۵ دستگاه بوده است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین3 روز قبل
این کارشناس مسائل هسته‌ای در ادامه بیان داشت: پیش از مرحله «مکانیسم ماشه»، طبق ترتیبات اجرایی تعیین شده، موضوع مورد اختلاف میان طرفین ابتدا در «کمیسیون ویژه» به بحث و بررسی گذاشته می‌شود. در صورتی که بازهم نتیجه‌ای حاصل نشد، حکمیت سه جانبه‌ای با حضور تروئیکای اروپا، ایران و کشور ثالث بی‌طرفی تشکیل می‌شود. در آنجا ۱۵ عضو شورا ۳۰ روز فرصت دارند تا در خصوص موضوع مورد اختلاف قطعنامه جدیدی صادر کنند. بهشتی‌پور با بیان اینکه اروپا در حال حاضر در مرحله استفاده از «سازوکار حل اختلاف» قرار دارد، گفت: اروپایی‌ها تمایل ندارند موضوع به استفاده از «مکانیسم ماشه» ختم شود، زیرا در این حالت، همه طرف‌های توافق متضرر خواهند شد. «مکانیسم ماشه» یا «سازوکار مقابله با نقض برجام از سوی ایران»، مکانیزمی است که در یک فرآیند چند مرحله منجر به تجدید تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران خواهد شد.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
به نوعی، ایالات متحده آمریکا به دلایل ایدئولوژیکی از توافق خارج شد زیرا ایران هیچ یک از مفاد توافق نامه را نقض نکرده بود. جهت تصویب یک پیمان رسمی توسط ایالات متحده امریکا، سنا باید آن را با رأی دو سوم نمایندگان تصویب کند. توافق قبلی (برجام) توافق نامه اجرایی بود زیرا کنگره و سنا آن را تصویب نکردند. هیچ تضمینی وجود ندارد که ایالات متحده امریکا به هرگونه توافق جدید با ایران پایبند باشد، اما در صورت تصویب مجلس سنا احتمالا به آن پایبند خواهد بود. ایالات متحده آمریکا برای ماندن در هرگونه توافق جدید با ایران نیاز به دلیل دارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
تفاوت «مکانیسم ماشه» با «سازوکار حل اختلاف» البته باید توجه داشت که «مکانیسم ماشه» با «سازوکار حل اختلاف» متفاوت است؛ «مکانیسم ماشه» مرحله نهایی فرآیندی است که نقطه آغازین آن، «سازوکار حل اختلاف» است. در صورتی که بازهم نتیجه‌ای حاصل نشد، حکمیت سه جانبه‌ای با حضور تروئیکای اروپا، ایران و کشور ثالث بی‌طرفی تشکیل می‌شود. در همین رابطه، بهشتی‌پور گفت: در حال حاضر، اروپا در مرحله استفاده از «سازوکار حل اختلاف» قرار دارد. دوم آنکه، پیش از اروپا، ایران ۲۱ ماه پیش، «سازوکار حل اختلاف» را فعال کرده بود. باید منتظر ماند دید پرونده توافق هسته‌ای ایران موسوم به برجام طی روزهای آتی چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 روز قبل
خبرگزاری میزان- کارشناس مسائل هسته‌ای معتقد است در حال حاضر، اروپا در مرحله استفاده از «سازوکار حل اختلاف» قرار دارد. آنها تمایل ندارند موضوع به استفاده از «مکانیسم ماشه» ختم شود، زیرا در این حالت، همه طرف‌های توافق متضرر خواهند شد. تفاوت «مکانیسم ماشه» با «سازوکار حل اختلاف» البته باید توجه داشت که «مکانیسم ماشه» با «سازوکار حل اختلاف» متفاوت است؛ «مکانیسم ماشه» مرحله نهایی فرآیندی است که نقطه آغازین آن، «سازوکار حل اختلاف» است. در صورتی که بازهم نتیجه‌ای حاصل نشد، حکمیت سه جانبه‌ای با حضور تروئیکای اروپا، ایران و کشور ثالث بی‌طرفی تشکیل می‌شود. دوم آنکه، پیش از اروپا، ایران ۲۱ ماه پیش، «سازوکار حل اختلاف» را فعال کرده بود.

دروغ اصلاح‌طلبان به مردم: دموکرات‌ها پیروز شوند به برجام بازمی‌گردند/ رقبای ترامپ: به برجام برنمی‌گردیم مگر به شرط برجام منطقه‌ای، موشکی و مادام‌العمر شدن محدودیت‌های هسته‌ای!

3+
رجانیوزرجانیوز4 روز قبل
ایرناایرنا4 روز قبل
در مکانیسم ماشه برجام، شورای امنیت در مورد قطعنامه ادامه لغو تحریم‌های ایران رأی‌گیری می‌کند. بایدن تاکید کرد در صورتی که رئیس جمهوری شود، تعهدات آمریکا به پیمان‌های کنترل تسلیحات را تجدید خواهد کرد. برجام توافق‌ نامه‌ای یک طرفه و بی خاصیت برای ایران است. بر اساس چند بند توافق هسته‌ای، دولت آمریکا موظف است برای همکاری‌های مسالمت‌آمیز هسته‌ای با ایران، معافیت تحریمی صادر کند. دولت چین، اقدامات آمریکا را عامل ایجاد تنش بر سر توافق هسته‌ای ایران دانست.
ایمناایمنا4 روز قبل
ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه اولین مقامی بود که چهارشنبه ۶ آذر ماه ایران را به آغاز ساز و کار موسوم به مکانیزم ماشه تهدید کرد و گفت این کشور به طور جدی کلید «مکانیزم ماشه» را که به از سر گیری تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر خواهد شد، در دست بررسی دارد. کشورهای ۱+۵ در توافق نامه برجام، مکانیزم ماشه و حل اختلاف را برای ایران پیش بینی کرده‌اند که اگر ایران به تعهدات برجامی اش عمل نکند این چهار کشور بتوانند علیه ایران شکایت و یا درخواست مکانیزم حل اختلاف را بدهند؛ کشورهای آلمان، انگلیس و فرانسه خواهان شکایتی علیه ایران به کمیته حل اختلاف دربرجام شده‌اند و در ابتدا باطرح شکایت کمیته مکانیزم حل اختلاف، باید فعال و تشکیل شود و سپس در زمانی که مکانیزم حل اختلاف فعال است به شکایت این کشورها رسیدگی شود؛ در این فاصله زمانی به ایران سه مهلت ۱۵ روزه داده می‌شود. این کشورها درحالی که مکانیزم حل اختلاف را فعال کرده‌اند اما هدفشان از فعال شدن مکانیزم ماشه ارسال پرونده ایران به شورای امنیت نیست بلکه بیشتر هدف آنها تحت فشار قرار دادن و تسلیم شدن جمهوری اسلامی برای بازگشت به تعهدات برجام است. مکانیزم ماشه فعال شده اما هنوز شلیک نشده است. مکانیزم ماشه حربه‌ای ضد ایران استمرتضی مکی تحلیلگر روابط بین الملل و مسائل اروپا نیز استفاده کشورهای ۱+۴ از سیاست مکانیزم ماشه را یک حربه بر ضد ایران خواند و به خبرنگار ایمنا گفت: مکانیزم ماشه یا مکانیزم حل اختلاف که از سوی دولت‌های اروپایی برای حل اختلافات ایران با کشورهای ۱+۵ به کار گرفته شده، مکانیزمی در چهارچوب ماده ۳۶ و ۳۷ برجام است.
صدا و سیماصدا و سیما6 روز قبل
«ائتلاف جنگ را متوقف کنید» (Stop the War Coalition) در بیانیه‌ای برنامه تجمع‌های اعتراضی و تظاهرات علیه سیاست‌های جنگ افروزانه آمریکا علیه ایران را منتشر کرد. براساس این بیانیه، در هفته آخر ماه ژانویه، در شهرهای لیدز، نورویچ، کمبریج و لندن، تجمع سازماندهندگان تظاهرات ضد آمریکایی و نیز تظاهرات ضد تهدیدهای ترامپ علیه ایران برگزار می‌شود و در ماه آینده نیز تظاهراتی به منظور ابراز مخالفت با سیاستهای امریکا علیه ایران، در شهر بیرمنگهام برگزار خواهد شد. پیش از این، تظاهرات افراد صلح طلب در مخالفت با تهدیدهای نظامی آمریکا علیه ایران، در شهرهای چسترفیلد، منچستر، نیوکاسل، لیورپول، بریتسول، برادفورد، سوانزی، کانتربوری، وارینگتون و لندن برگزار شد. این ائتلاف در بیانیه خود اعلام کرده بود دولت انگلیس نباید در هیچ اقدام نظامی آمریکا و ترامپ، در کنار آمریکا بایستد و از سیاستهای ترامپ پشتیبانی کند. - در صورت نیاز به کمک و راهنمایی در برگزاری تجمع‌ها و تظاهرات، علیه سیاستهای جنگ افروزانه، از اعضای «ائتلاف جنگ را متوقف کنید» کمک بگیرند.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اقدامات اروپا برای برجام گفت: سناریویی که اروپایی‌ها در برجام در پیش گرفتند، بسان «اسب تروا» بود. به نحوی ما شاهد بودیم که سناریویی که اروپایی‌ها در پیش گرفتند، بسان اسب تروا بود. حالا و با توجه به اقدامات ایران، اروپایی‌ها می‌خواهند با فعال کردن مکانیزم حل اختلاف و همچنین بعد از آن، مکانیزم ماشه به نوعی تقصیر خروج از برجام را گردن ایران بیاندازند. به این ترتیب که ابتدا آمریکا از برجام خارج شد؛ ولی اروپایی‌ها در توافق ماندند تا در عمل ایران را به نقض برجام متهم کنند. همانگونه که رهبر انقلاب نیز فرمودند، ایستادگی بر روی پای خودمان باید به واقع پیگیری شود تا چنان که حضرت بیان داشتند، از نفت بی‌نیاز شویم.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
امروز موثر‌ترین افراد در اداره کشور آقای نوبخت و آقای واعظی هستند. ترکان با بیان اینکه وزرای درون دولت بعضا تحت تاثیر آقای نوبخت و آقای واعظی هستند، معتقد است که خود روحانی است که تمایل دارد نوبخت و واعظی اینگونه در دولت نقش‌آفرینی داشته باشند. عضو هیئت موسس حزب اعتدال و توسعه همچنین درباره سطح مدیریتی نوبخت و واعظی خاطرنشان می‌کند: آقای نوبخت و آقای واعظی بچه‌های خوبی هستند ولی عالی نیستند. **اثر جهانگیری در دولت بعد از تاثیر واعظی و نوبخت استوی درباره نقش جهانگیری در دولت دوم روحانی که به گفته برخی چهره‌های اصلاح‌طلب بسیار کمرنگ شده است، تصریح کرد: اثر آقای جهانگیری در تصمیمات بعد از تاثیر آقای واعظی و نوبخت است. آنها و ما همه مدافع آقای روحانی بودیم وقتی کارکرد دولت روحانی مطلوب نیست این عملکرد به پای همه ما نوشته می‌شود.
ایرناایرنا1 هفته قبل
هم‌چنین بیش از سه هزار نفر از ۱۱۷ کشور در این اجلاس حضور خواهند یافت که در میان آن‌ها ۵۳ رئیس جمهور و نخست‌وزیر نیز حضور خواهند داشت. دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا امسال برخلاف ۲۰۱۹ میلادی در مجمع جهانی اقتصادی داووس شرکت کرده و به ایراد سخنرانی پرداخت. در این میان رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی در نشست داووس به تمجید از مواضع دولت خودش پرداخت و گفت: «آمریکا دوباره دارد برنده می‌شود». بعلاوه حدود ۳ هزار نفر از رهبران جامعه مدنی، تجار و سیاستمداران از ۱۱۸ کشور در این اجلاس حضور می‌یابند. پنجاهمین گردهمایی سالانه مجمع جهانی اقتصاد امسال در سایه افزایش تنش‌ها، ناآرامی‌ها و معضلات ناشی از سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه و اختلافات تجاری آن با اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 هفته قبل
امروز موثر‌ترین افراد در اداره کشور آقای نوبخت و آقای واعظی هستند. *از چه نظر این را عنوان می‌کنید؟ از این نظر که وزرای درون دولت بعضا تحت تاثیر آقای نوبخت و آقای واعظی هستند. آنها و ما همه مدافع آقای روحانی بودیم وقتی کارکرد دولت روحانی مطلوب نیست این عملکرد به پای همه ما نوشته می‌شود. اصولگرا و اصلاح طلب نباید نقطه‌ای در زندگی خود داشته باشد که زندگی اش از نظر اقتصادی آلوده باشد. قبل از انقلاب چپ‌ها از نظر اقتصادی چپ بودند و راست‌ها از نظر اقتصادی راست بودند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
همانند جهانبانی، یکی از نکات جالب‌توجه در تسهیلات دریافتی هدایتی، عدم تطابق وثایق ارائه‌شده از سوی او با حجم تسهیلات دریافتی است؛ به‌طوری که هدایتی برای دریافت تسهیلات کلان خود ۱۴۳۲ میلیارد تومان وثیقه ارائه داده که ۹۹۰ میلیارد تومان آن چک (معادل ۶۹ درصد کل ارزش وثایق)، ۴۰۷ میلیارد تومان سند ملکی (معادل ۲۸ درصد کل ارزش وثایق) و ۳۵ میلیارد تومان الباقی نیز سفته است. اما مدلل و همکارانش برای دریافت این مبالغ کلان، ۴۶۱ میلیارد تومان وثیقه ارائه داده‌اند که شامل ۱۱۰ میلیارد تومان سفته و ۳۵۱ میلیارد تومان چک بانکی است. وثایق ارائه‌شده از سوی شاملو نیز بسیار جالب‌توجه هستند، به‌طوری که وی برای دریافت این میزان وام بانکی، ۶۱۵ میلیارد تومان وثیقه ارائه داده که شامل ۱۸۲ میلیارد تومان سند اموال منقول، ۵۷ میلیارد تومان سند ملکی، ۲۶۸ میلیارد تومان چک بانکی و ۱۰۷ میلیارد تومان سفته است. وثایق اقدامیان نیز درمجموع ۱۹۵ میلیارد تومان شامل ۹۸ میلیارد تومان چک بانکی، ۸۷ میلیارد تومان سفته و ۱۰ میلیارد تومان سند ملکی است. تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و امید برای خانه‌دار شدن نیز بالاتر رفته بود.
ایرناایرنا1 هفته قبل
با این‌همه شنیده‌های «اعتماد» از دلیل انصراف محمدجواد ظریف، تصویر واضح‌تری از وضعیت ارایه می‌دهد: «طبق توافق اولیه قرار بود محمدجواد ظریف به عنوان وزیر خارجه کشورمان در «سالن اصلی یک جلسه اختصاصی (عمومی)» داشته باشد. با وجود توافق اولیه، میزبان هفته گذشته اعلام می‌کند که نمی‌تواند چنین فرصتی را در اختیار وزیر خارجه ایران قرار بدهد. میزبان با بهانه کردن شرایط ناشی از سقوط هواپیمای مسافربری در ایران ادعا می‌کند که نمی‌تواند برنامه‌ای با مخاطب عمومی در اختیار وزیرخارجه ایران قرار بدهد و لذا با حذف جلسه عمومی وزیر خارجه کشورمان تاکید می‌کند که وزیر خارجه می‌تواند در جلسات بسته‌ای که پیش از این قرار بوده در آنها شرکت کند، حضور یابد. محمدجواد ظریف در روزهایی برای حضور در داووس و سخنرانی ابراز آمادگی کرده بود که هرچند اروپایی‌ها در موضع‌گیری‌های شفاهی با ادعاهای دولت ترامپ درباره فعالیت‌های سپهبد شهید سلیمانی ابراز همراهی کردند اما عملا این حرکت را جرقه‌ای برای جنگ با ایران می‌دانستند. ۲۸ کشور اروپایی در یک سال و نیم گذشته نشان دادند که حتی اگر طرف مذاکره قرار بگیرند باز هم وابستگی سیاسی و اقتصادی آنها به امریکا، قدرت مانور آنها را به عنوان بازیگرانی مستقل می‌گیرد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
درآمد مالیاتی در سنوات گذشتههمان‌طور که عنوان شد دولت در لایحه بودجه سال آینده درآمدی از ناحیه مالیات بر واردات خودرو برای خود در نظر نگرفته است این در شرایطی است که در لایحه بودجه امسال نیز دولت مالیات بر درآمد را صفر پیش‌بینی کرده بود. درآمد دولت از محل مالیات واردات خودرو در سال ۹۲ به میزان ۱۴ هزار و ۸۴۲ میلیارد تومان بوده است. اما در لایحه بودجه سال ۹۴ مصوب شده بود که دولت درآمد مالیاتی ۱۳ هزار و ۶۸۰ تومان از محل واردات خودرو داشته باشد، اما دولت بار دیگر بیش از تحقق از محل واردات خودرو درآمد کسب کرد. همچنین در لایحه بودجه سال ۹۵ درآمد مالیاتی دولت ۳۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد. به این ترتیب درآمد مالیاتی واردات خودرو در سال ۹۶ به ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
این رویکرد درستی بوده است و اروپا با قدرت تاکنون از آن حمایت کرده است». این دیوانگی دولت آمریکا تحت ریاست‌جمهوری ترامپ بوده است». سلطه آمریکا در آن زمان واقعا استثنایی بود و آمریکا از نظر اقتصادی فناوری حکمفرما بود». به اقدام ما در زمینه توافق اقلیمی (خروج از توافق پاریس) نگاه کنید. وی در پایان با انتقاد از سیاست قلدری ترامپ برای جهان گفت: «قلدری غیرقابل پذیرش و در تضاد با منشور سازمان ملل، منافع اروپا و منافع جهان است».
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی در برنامه تلویزیونی «بدون توقف» درباره نظرات رهبری در مذاکرات برجام یادآور شد: رهبری نهایتا تحت تأثیر نیروهایی که در عرصه عمومی هستند تصمیم می‌گیرد و دست هر کسی در این خصوص باز نیست، اما نهایت این است که تصمیم با رهبری است. این پژوهشگر مسائل سیاسی اظهار داشت: برجام بنیادش به لحاظ راهبردی این است که ما می‌خواهیم در این نظام بین‌الملل کار کنیم، البته این به آن معنا نیست که ما می‌رویم تحت امر نظام بین‌الملل، ما تا قبل از آن نظام بین‌الملل را نپذیرفته بودیم و دلیل روشنش این است که چندین قطعنامه با ۱۵ رأی علیه ایران در شورای امنیت تصویب می‌شود. عبدی درباره مزایای حزبی بودن مجلس، گفت: ما وقتی در حزبی عضو می‌شویم، معنی آن این نیست که تمامی عقائدش را می‌پذیریم، بلکه معنی آن این است که روی یک چیزی تفاهم می‌کنیم که اشتراکات‌مان بیشتر است، در ایران سیستم سیاسی ایران چنین چیزی را نپذیرفته، وقتی که مجلس حزبی می‌شود، نامزدها را احزاب معرفی می‌کنند که دیگر دبیرکل‌های‌شان که ردصلاحیت نمی‌شوند. این تحلیلگر مسائل سیاسی اضافه کرد: امروز آمریکایی‌ها برای اینکه بتوانند افکار عمومی را قانع کنند دچار استیصالند و جمهوری اسلامی در این استیصال نقش اساسی دارد. انتهای پیام/
ایرناایرنا1 هفته قبل
نشست تخصصی «بازخوانی ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و پیامدهای آن از منظر حقوق بین الملل»، در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. سواری ادامه داد: این حوادث با بمباران گروه حشد الشعبی و اشغال سفارت آمریکا توسط آنها آغاز شد و متعاقب آن هم شهادت سردار سلیمانی ادامه یافت. وی گفت: ترور سردار سلیمانی برای ایران سنگین بود، البته این ترور ناجوانمردانه هم بود چرا که سردار شهید سلیمانی با داعش مبارزه می‌کرد. وی افزود: امروزه در حقوق بین الملل، ‌این قاعده استوار است که حقوق بین الملل بر حقوق داخلی برتری دارد و معیار عمل دولت‌ها باید حقوق بین الملل باشد. به گفته این حقوقدان، حمله به سردار سلیمانی، حمله علیه حاکمیت ایران بود و باید مهره چینی رویایی آمریکا از بین برود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 هفته قبل
معنای مکانیزم ماشه این است که آن قطعنامه‌های فصل هفتم شورای امنیت مجددا علیه ما اجرایی شود، آن‌هم به دلیل اینکه ایران تعهدات خود را کاهش داده است. این تهدید بسیار غیرمنطقی و غیرقابل قبول است، چراکه ایران در چارچوب برجام و پیرو نقض عهد امریکا تعهدات خود را کاهش داده است. ایران در سال ۸۲ فراتر از NPT، پروتکل الحاقی را هم به صورت داوطلبانه امضا و اجرا کرده است. اگرچه نظر حقوقی من این است که آن اجرای پروتکل نیازمند تصویب مجلس بود و بدون تصویب مجلس می‌توان از نظر انطباق با قانون اساسی در آن خدشه وارد کرد.» صادقی همچنین بیان کرد: «دولت آقای خاتمی در دهه ۸۰ بدون تصویب مجلس مبادرت به اجرای پروتکل الحاقی کرد و در زمان خود نیز انتقادات زیادی را برانگیخت اما مجموعه نظام چنین تصمیم گرفتند. البته عهدنامه‌های بین‌المللی را دولت در ابتدا امضا می‌کند سپس به مجلس آمده و تصویب شده بعد اجرایی می‌شود اما پروتکل الحاقی را دولت امضا و بدون تصویب مجلس اجرایی کرد، بنابراین پروتکل الحاقی هنوز مصوبه مجلس را ندارد.»
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
کرباسچی: تندروهای چپ نگذاشتند هاشمی به مجلس بروددبیرکل کارگزاران می‌گوید: اصلاح‌طلب‌ چپ، در انتخابات مجلس ششم هاشمی رفسنجانی را ترور شخصیت کردند و خاتمی هم اعتراضی به آنها نکرد. به گفته کرباسچی، طیف مذکور حتی به کروبی هم در مجلس ششم رحم نکردند. من مدتی آن زمان زندان بودم، مخصوصا در جریان بحث‌های مجلس ششم و آن فعالیت‌ها. دبیرکل کارگزاران درباره انصراف هاشمی از حضور در مجلس ششم پس از اینکه نفر سی‌ام شد، گفت: فرض کنید آقای هاشمی انصراف نمی‌داد و می‌خواست در مجلس ششم بماند. آقای هاشمی اگر در مجلس ششم می‌ماند باید یا با جناح چپ درگیر می‌شد که عقیده نداشت با این جناح درگیر شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت: سایت «دیپلماسی ایرانی» که زیرنظر صادق خرازی فعالیت می‌کند، در یادداشتی تحلیلی نوشت: هیچ دلیلی وجود ندارد بعد از این اروپا طرف مقابل جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات باشد. اولا اروپا به عدم اختیار برای تصمیم‌گیری اذعان کرده و از سوی دیگر جز سوءاستفاده از عقبه ۲۷ عضو اتحادیه در روابط با ایران هیچگونه فایده‌ای نداشته است. هرچند سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان بر تبیین سیاست خارجی مشترک در مقابل جمهوری اسلامی ایران تاکید دارند اما مناسب است هیچ گونه ارتباطی به صورت جمعی بین آنها و جمهوری اسلامی ایران صورت نپذیرد. بدیهی است در اولین گام باید سیاست خارجی نوین جمهوری اسلامی ایران با استراتژی منفی غرب برای خاورمیانه همخوانی داشته باشد لبخند رضایت در حالیکه غرب در راستای اعمال سیاست انهدام کشورهای منطقه پیش می‌رود، معنا ندارد. برجام کلا بر دو رکن و ستون استوار بود.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
زمزمه‌های اجرای مکانیزم ماشه علیه ایران عامل تهیه پیش‌نویس طرح خروج از NPT بود نکته‌ای که برای بنده در تهیه پیش‌نویس طرح خروج از NPT اهمیت داشت، زمزمه‌هایی بود که در خصوص اجرای مکانیزم ماشه مطرح می‌شد و می‌شود. معنای مکانیزم ماشه این است که آن قطع‌نامه‌های فصل هفتم شورای امنیت مجددا علیه ما اجرایی شود، آن هم به دلیل اینکه ایران تعهدات خود را کاهش داده است. این تهدید بسیار غیر منطقی و غیر قابل قبول است چراکه ایران در چارچوب برجام و پیرو نقض عهد آمریکا تعهدات خود را کاهش داده است. ایران در نقض برجام پیش‌قدم نشده بلکه یک اقدام متقابل و واکنشی نسبت به نقض عهد طرف‌های دیگر انجام داده است. یعنی قدرت‌های هسته‌ای در NPT حق دارند قدرت‌های هسته‌ای باقی بمانند و دیگران هسته‌ای نشوند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 هفته قبل
ساعت ۲۴-رئیس‌جمهور فرانسه و نخست‌وزیر انگلیس در گفت‌وگویی مدعی شدند به تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای ایران پایبند هستند. به گزارش خبرگزاری رویترز، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، بار دیگر بر تعهد خود به توافق هسته‌ای ایران تاکید و اعلام کردند این توافق نیازمند مشخص کردن یک چارچوب طولانی مدت برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که انگلیس، فرانسه و آلمان علی‌رغم عهدشکنی‌های خود در قبال ایران، بیست و چهارم دی در بیانیه‌ای مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال کردند. بر اساس مکانیسم ماشه در صورتی که شورای امنیت ایران را به نقض برجام محکوم کند، تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل که قبل از برجام نیز وجود داشت، بدون طی شدن هرگونه پروسه‌ای علیه ایران اعمال خواهد شد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
مکانیسم ماشه ۳ مرحله اساسی دارد؛ مرحله نخست مرحله کارشناسی است که ۲ هفته فرصت برای کارشناسی وجود دارد که قابل تمدید است. بنابراین پروسه تقریبا طولانی در جهت تصویب مکانیسم ماشه نیز در اینجا وجود دارد که باید از این زاویه نیز بدان نگریست. در مقطع کنونی، بحث تهدید به فعال شدن مکانیسم ماشه اروپایی‌ها، با تهدید کاخ سفید علیه خود آن‌ها همزمان شده است. همین امر نتیجه لغزش و نرمش اروپا در برابر واشنگتن شد و آن‌ها را برای راضی نگه داشتن دونالد ترامپ وادار به طرح مکانیسم ماشه کرده است. اروپا و باقی مانده برجامپایگاه خبرآنلاین در گزارشی می‌آورد: روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست خبر تهدید طرف‌های اروپایی برجام از سوی ترامپ را منتشر کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
آمریکا برجام را نقض کرد و از آن خارج شد اما طرف‌های دیگر این معاهده به ویژه اروپایی‌ها اقدام عملی جدی برای انجام تعهدات خود صورت ندادند و نتوانستند با اقدامات آمریکا مقابله کنند. معنای مکانیزم ماشه این است که آن قطع‌نامه‌های فصل هفتم شورای امنیت مجددا علیه ما اجرایی شود، آن هم به دلیل اینکه ایران تعهدات خود را کاهش داده است. این تهدید بسیار غیر منطقی و غیر قابل قبول است چراکه ایران در چارچوب برجام و پیرو نقض عهد آمریکا تعهدات خود را کاهش داده است. ایران در نقض برجام پیش‌قدم نشده بلکه یک اقدام متقابل و واکنشی نسبت به نقض عهد طرف‌های دیگر انجام داده است. یعنی قدرت‌های هسته‌ای در NPT حق دارند قدرت‌های هسته‌ای باقی بمانند و دیگران هسته‌ای نشوند.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 هفته قبل
ایرنا- یک دیپلمات پیشین تاکید کرد: هدف سه کشور اروپایی عضو برجام از فعال کردن مکانیزم ماشه آن بوده که یک اهرم فشاری علیه ایران حاضر و آماده داشته باشند. اما توجه ندارند که این سخنان با هدف غایی سازوکار حل اختلاف که می‌تواند بازگشت قطعنامه‌های شورای امنیت و نیز تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران باشد، در تعارض است. احمدی درباره تبعات فعال کردن مکانیزم حل اختلاف برای ایران و اروپا یادآور شد: این اقدام اروپا که به رغم ناتوانی اروپا در اجرای تعهداتش ذیل برجام انجام شده، رابطه ایران و سه کشور اروپایی را دچار مشکلات بیشتری می‌کند. این اقدام سه کشور و به ویژه اظهارات بوریس جانسون با توجه به مشکلات دیگری که وجود دارد، ‌ در شرایطی خوبی انجام نشده است. لذا حفظ منافع سیاسی برجام نیز خود می‌تواند مفید باشد.

نگاهی به اجلاس رایسینا/ جایگاه هند در راهبرد سیاست خارجی آینده ایران

3+
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل

به انتهای لیست رسیدید