هشتمین جشنواره مد و لباس فجر

هشتمین جشنواره مد و لباس فجر

فارسفارس3 ماه قبل
دبیر نهمین جشنواره مد و لباس فجر اعلام کرد: با توجه به گسترگی ارزش هنری شمال شرقی کشور و هنر بومی ایرانی در استان‌های گلستان و خراسان شمالی، رویکرد کلی مفهوم این دوره از جشنواره، «فر گلستان» است. به گزارش گروه زنان و جوانان خبرگزاری فارس، روز گذشته، نخستین نشست هم اندیشی و سیاست گذاری نهمین جشنواره مد و لباس، با حضور حمید قبادی دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه پوشاک، صدیقه پاک بین دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، نماینده‌های انجمن‌ها و اتحادیه‌های تخصصی نساجی، طراحی، پوشاک و زیور آلات و جمعی از اساتید دانشگاهی در معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار شد. در این نشست همچنین دبیران بخش‌های مختلف جشنواره نیز حضور داشتند. وی درباره بحث جریان‌سازی نیز گفت؛ با همکاری اتحادیه پوشاک، کارگروه تامین موار اولیه و وزارت صمت، ۱۷۰ طرح از آثار ارائه شده در بخش نمایش، به تولید انبوه رسیده و توانستیم به شکل کاربردی از این آثار استفاده کنیم. در ادامه این نشست، شیرازی، رییس اتحادیه پوشاک با تاکید بر رویکرد حمایتی اتحادیه پوشاک از طرح‌های ارائه شده در جشنواره فجر، افزود: این جشنواره توانسته زمینه بهره‌مندی تولیدکنندگان پوشاک را از نیاز جامعه برطرف سازد و در همه مراحل دوشادوش کارگروه ساماندهی خواهیم بود.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، نخستین نشست هم اندیشی و سیاست گذاری نهمین جشنواره مد و لباس، با حضور حمید قبادی دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه پوشاک، صدیقه پاک بین دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، نماینده‌های انجمن‌ها و اتحادیه‌های تخصصی نساجی، طراحی، پوشاک و زیور آلات و جمعی از اساتید دانشگاهی در معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار شد. در این نشست همچنین دبیران بخش‌های مختلف جشنواره نیز حضور داشتند. مینو پدرام نایب رییس انجمن طراحان لباس و پارچه نیز در این نشست گفت: بعد از اتفاق‌های خوب این چند دوره اخیر زمان جریان سازی کلی در سطح جامعه توسط جشنواره بیش از گذشته نیاز می‌شود. در این نشست همچنین خانم‌ها نغمه کیومرثی، مینا کنی، مجیدی، خرمدره و آقایان صادقی، توکلی و حیدری نیز در سخنانی مشکلات دوره قبل را بررسی کردند. در ادامه این نشست، شیرازی، رییس اتحادیه پوشاک با تاکید بر رویکرد حمایتی اتحادیه پوشاک از طرح‌های ارایه شده در جشنواره فجر، افزود: این جشنواره توانسته زمینه بهره مندی تولیدکنندگان پوشاک را از نیاز جامعه برطرف سازد و در همه مراحل دوشادوش کارگروه ساماندهی خواهیم بود.
تسنیمتسنیم3 ماه قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا نخستین نشست هم‌اندیشی و سیاست‌گذاری نهمین جشنواره مد و لباس فجر، با حضور حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه پوشاک، صدیقه پاک بین دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، نمایندگان انجمن‌ها و اتحادیه‌های تخصصی نساجی، طراحی، پوشاک و زیور آلات و جمعی از اساتید دانشگاه در معاونت هنری وزارت ارشاد برگزار شد. وی درباره بحث جریان سازی نیز گفت: با همکاری اتحادیه پوشاک، کارگروه تامین مواد اولیه و وزارت صمت، ۱۷۰ طرح از آثار ارائه شده در بخش نمایش، به تولید انبوه رسیده و توانستیم به شکل کاربردی از این آثار استفاده کنیم. در این نشست همچنین خانم‌ها نغمه کیومرثی، مینا کنی، مجیدی، خرمدره و آقایان صادقی، توکلی و حیدری نیز در سخنانی مشکلات دوره قبل را بررسی کردند. در ادامه این نشست، شیرازی، رییس اتحادیه پوشاک با تاکید بر رویکرد حمایتی اتحادیه پوشاک از طرح‌های ارایه شده در جشنواره فجر، افزود: این جشنواره توانسته زمینه بهره مندی تولیدکنندگان پوشاک را از نیاز جامعه برطرف سازد و در همه مراحل دوشادوش کارگروه ساماندهی خواهیم بود. در ادامه حاضران پس با موافقت با این نگاه مفهومی، نظرات خود را ارائه کردند.
تسنیمتسنیم5 ماه قبل
وی ادامه داد: متاسفانه سالهاست که این هنر مغفول مانده است و تنها به صورت محلی از آن استقبال می‌شد. اما اکنون تلاش داریم تا هنر سوزن دوزی زنان بلوچ را به سطح دنیا معرفی کرده و آن را به بازارهای بین المللی صادر کنیم. کرم پور با اشاره به توافقات انجام شده در خصوص فروش و صادرات محصولات سوزن دوزی چابهار افزود: با سازمان تبلیغات اسلامی توافقاتی انجام داده‌ایم تا در فروشگاه‌های سفارتخانه‌های کشورهای گوناگون که در ایران هستند، اقلام را به فروش برسانیم که مجوز آن نیز اخذ شده است. وی خبر داد: با اجرای این طرح هر خانم سوزن دوز چابهاری می‌تواند در ماه حدود ۲ میلیون تومان درآمد داشته باشد. وجود ظرفیت‌های گسترده سوزن دوزی بلوچ در منطقه و لزوم ترکیب و تلفیق در لباس امروزی جامعه زمینه اجرایی این طرح را فراهم ساخته است.
فارسفارس5 ماه قبل
مدیر امور اجرایی کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: طرح ملی ساماندهی و راه اندازی هزار واحد سوزن دوزی در استان سیستان و بلوچستان آغاز به کار کرد. این طرح به دنبال اجرای موفق عنوان نقش مکران در هشتمین جشنواره مد و لباس فجر به‌عنوان مهمترین رویدادها مد و لباس کشور با مشارکت تعدادی از نهادهای استانی و ملی به اجرا در می‌آید. وجود ظرفیت‌های گسترده سوزن دوزی بلوچ در منطقه سیستان و بلوچستان و لزوم ترکیب و تلفیق در لباس امروزی جامعه زمینه اجرایی این طرح را فراهم ساخته است. هدف از اجرای این طرح، کاربردی کردن دوخت‌های سنتی ایرانی و تلفیق آن با لباس امروزی و هم چنین توسعه آن در سراسر کشور است. همزمان با افتتاح این طرح و اعطای نمادین ۱۰ مجوز به فعالان، مرکز عرضه لباس ایرانی منقوش به سوزن دوزی بلوچ آغاز به کار کرد.
مهرمهر5 ماه قبل
این طرح به دنبال اجرای موفق عنوان نقش مکران در هشتمین جشنواره مد و لباس فجر به عنوان مهمترین رویدادها مد و لباس کشور با مشارکت تعدادی از نهادهای استانی و ملی به اجرا در می‌آید. وجود ظرفیت‌های گسترده سوزن دوزی بلوچ در منطقه سیستان و بلوچستان و لزوم ترکیب و تلفیق در لباس امروزی جامعه زمینه اجرایی این طرح را فراهم ساخته است. هدف از اجرای این طرح، کاربردی کردن دوخت‌های سنتی ایرانی و تلفیق آن با لباس امروزی و هم چنین توسعه آن در سراسر کشور است. همزمان با افتتاح این طرح و اعطای نمادین ۱۰ مجوز به فعالان، مرکز عرضه لباس ایرانی منقوش به سوزن دوزی بلوچ در بازار ابریشم شهر چابهار آغاز به کار کرد. قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، ضمن بیان اهمیت هنر سوزن دوزی به عنوان هنر بومی استان و یکی از هنرهای ماندگار اصیل ایرانی، گفت: قطعا توجه به این هنر، زمینه‌ساز خود اشتغالی بانوان علاقه‌مند، رونق بخشی به کسب و کارهای کوچک، افزایش بوم‌گردی در منطقه و زمینه‌های ارز آوری در صادرات را در پی دارد.
تسنیمتسنیم7 ماه قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری رویداد حجاب و عفاف اسلامی ایرانی سما، صبح امروز؛ ۷ اسفند ۹۷ باحضور مهدی سلیمانی؛ مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب و عفاف و مدیر نشان «حجاب گستر» و زینب دولتی؛ دبیر رویداد عفاف و حجاب اسلامی ایرانی سما در محل خبرگزاری ایکنا برگزار شد. در ادامه این نشست، اسدالله سلیمانی؛ مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب و عفاف گفت: تولید محصولات حجاب و مدیریت آن، جزیره‌ای است و متأسفانه تولید‌کنندگان محصولات حجاب در غربت کاملند؛ در مملکتی که ۲۳۰ هزار شهید دارد و ۱۷۰ هزار تعداد از آن به حجاب، وصیت کرده‌اند، ۱۰۰ میلیون دلار هم به ارز چادر اختصاص نداده‌اند در حالی که به اقلام دیگر، ۱۸ میلیارد دلار اختصاص داده‌اند. تنها اگر دو یا سه سال در زمینه حجاب و عفاف، تمرکزی حاصل شود، سود و اشتغال زیادی نصیب کشور می‌شود. گفتنی است رویداد عفاف و حجاب ایرانی اسلامی سما روزهای ۱۷ تا ۲۰ اسفندماه ۹۷ در شهرک شهید محلاتی سالن سرو ناز برگزار خواهد شد. در این رویداد، تولیدکنندگان صنعت پوشاک و حجاب و عفاف در این نمایشگاه محصولات خود را با قیمت مناسب عرضه می‌کنند.
ایرناایرنا7 ماه قبل
وی ادامه داد: همچنین لوح و تندیس کسب مقام برتر هرمزگان به دلیل فعالیت‌های سالانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه مد و لباس در برپایی نمایشگاه‌ها، کارگاه‌ها و رویدادهای تخصصی در حوزه مد و لباس تعلق گرفت. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ظرفیت‌های فرهنگ مد و لباس این استان را بسیار برجسته عنوان کرد و افزود: تنوع لباس در شهرهای مختلف هرمزگان قابلیت بسیارخوبی برای الگوبرداری‌های جدید در حوزه مد و لباس کشور دارد که از چندی پیش این نگرش در حال گسترش است. به گزارش ایرنا، مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان هشتمین جشنواره مد و لباس فجر عصردیروز (دوشنبه) با حضور سیدمجتبی حسینی؛ معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی؛ دبیر کارگروه مد و لباس کشور در تالار وحدت برگزار شد. طبق اعلام دبیرهشتمین جشنواره مد و لباس فجر، در جشنواره امسال ۸۱۰۰ اثر هنری به مارسید که از این میان ۱۵۰۰ اثر در معرض دید صاحب ‌نظران قرار گرفت. استان هرمزگان یکی از مناطقی است که پوشش به نوعی خاص از تن ‌پوش خلاصه نمی‌‌شود و از تن ‌پوش، حجاب و روسری گرفته تا زیورآلات را دربرمی ‌گیرد.
خبر فوریخبر فوری7 ماه قبل
مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر عصر امروز در تالار وحدت برگزار شد. وی با اشاره به اینکه جشنواره مد و لباس فجر محل تلاقی ایده و اجراست، گفت: در این دوره از جشنواره شاهد انجام یک حرکت اساسی بودیم و آن این بود که مکران؛ به عنوان نمادی از داشته‌های ملی و میهنی‌مان محور کار هشتمین جشنواره مد و لباس فجر قرار گرفت. در ادامه این مراسم، حمید قبادی؛ رییس هشتمین جشنواره مد و لباس فجر ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت زهرا (س) گفت: ابتدا از همه دست‌اندرکاران هشتمین جشنواره مد و لباس فجر تشکر می‌کنم. در بخش پوستر جشنواره نیز، از محسن پیشدادی؛ طراح پوستر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر تقدیر شد. در ادامه این مراسم، برگزیدگان بخش‌های مختلف هشتمین جشنواره مد و لباس فجر معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
تسنیمتسنیم7 ماه قبل
در آغاز این مراسم، صدیقه پاک‌بین دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر ضمن خوشامدگویی به حضار، گفت: گام هشتم جشنواره مد و لباس فجر را برداشتیم و میخواهیم این جشنواره هر سال بزرگتر شود و طی سالهای آینده در همه شهرهای ایران شاهد برپایی آن باشیم. وی با اشاره به اینکه جشنواره مد و لباس فجر محل تلاقی ایده و اجراست، گفت: در این دوره از جشنواره شاهد انجام یک حرکت اساسی بودیم و آن این بود که مکران؛ به عنوان نمادی از داشته‌های ملی و میهنی‌مان محور کار هشتمین جشنواره مد و لباس فجر قرار گرفت. در ادامه این مراسم، حمید قبادی؛ رییس هشتمین جشنواره مد و لباس فجر ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت زهرا (س) گفت: ابتدا از همه دست‌اندرکاران هشتمین جشنواره مد و لباس فجر تشکر می‌کنم. در بخش پوستر جشنواره نیز، از محسن پیشدادی؛ طراح پوستر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر تقدیر شد. در ادامه این مراسم، برگزیدگان بخش‌های مختلف هشتمین جشنواره مد و لباس فجر معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
ایرناایرنا7 ماه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره مد و لباس عصر دوشنبه با حضور مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی دبیرکارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فعالان این حوزه در تالار وحدت برگزار شد. در ادامه این مراسم برترین‌ها و برگزیدگان بخش‌های مختلف این جشنواره به شرح زیر معرفی و تجلیل شدند: * بخش طراحی لباس با رایانه- مائده موذن* بخش طراحی زیوالات- ستاره مهدوی‌نیا* بخش جواهرات و زیورالات- محمدباقر محسنی- رزا هدایی برای طرح چرمین رز تندیس بخش جشنواره در بخش کیف و کفش* بخش طراحی کفش زنانه- آذر و آزاده نجیبی* بخش کفش مردانه- ابراهیم کارامد کرمانیبرگزیدگان بخش‌های بالا برنده تندیس و لوح تقدیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر شدند. * حوزه طراحی لباس اجتماع بانوان- مجموعه «رزهای رنگی» مریم شیرزادی، لیلا پیرزادی و نعیمه خاکپور* طراحی لباس اجتماع مردان- مجموعه‌ای از همدان* محصولات عفاف و حجاب در مسابقه زنده طراحی- گروه صدف دریا از بوشهر* بخش طراحی زنده پارچه- پریسا عارفی* بخش نوار دوزی- سمانه سمتی* بخش مد و لباس مجلسی و مناسبتی- الهام فاتحی* بخش طراحی چادر برای رانندگی- مهدی تقی‌زاده* بخش طراحی رایانه‌ای- غزاله قجری* بخش طراحی دستی پوشش سر- نیلوفر صابر* بخش طراحی بانوان کاربردی اجتماع- سمیرا رضازاده* بخش مجموعه سازی- شکوفه اسفندیاری** بخش بین المللهمچنین در بخش بین‌المللی، طراح و ‌فعال مد و لباس محبوبه علی‌بلندی شایسته تقدیر شد و تندیس و لوح جشنواره را دریافت کرد. هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر عصر دوشنبه با معرفی و تجلیل از برگزیدگان به کار خود پایان داد. فراهنگ ** ۹۰۳۱ ** ۱۳۵۵ **انتهای پیام /*
ایسناایسنا7 ماه قبل
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: حرکت به سمت حرفه‌ای شدن یکی از سیاست‌های ما در سال ۹۸ است. به گزارش ایسنا، مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، دوشنبه (ششم اسفند ماه) برگزار شد. به لحاظ کیفی طراحان حاضر در جشنواره توجه به نقش و طرح ایرانی داشتند. دبیر کارگروه مد و لباس کشور بیان کرد: آمار نشان می‌دهد علاقه‌مندی ایرانیان به کالای ایرانی لباس ارتقا پیدا کرده و از لباس‌های خارجی فاصله می‌گیرد. او اظهار کرد: در طول مدت برگزاری جشنواره درباره جشنواره جویا می‌شدم و نکته جالب برای من اتفاق نظر جملگی پرسش‌شوندگان بر رشد کیفی این دوره جشنواره بود.
فارسفارس7 ماه قبل
معاون هنری وزارت فرهنگ با اشاره به اینکه نشانه‌های پر معنا در جامعه ایرانی در معرفی جهانی آن اعتماد به نفس می‌دهد، گفت: اقلیم و فرهنگ ایرانی را با این آثار در عرصه جهانی معرفی کنیم. حسینی این مسئله را موجب هم‌افزایی میان پدیدآورندگان آثار دانست و گفت: در طول برگزاری بازدیدکنندگان به اتفاق نظر بر رشد کیفیت جشنواره تاکید داشتند. رئیس کارگروه مد و لباس کشور با اشاره به برگزاری بخش بین‌الملل این جشنواره در منطقه چابهار خاطرنشان کرد: این مسئله با زمینه توافق نامه‌ای که میان معاونت هنری وزارت فرهنگ و منطقه آزاد اتفاق افتاد. وی نشانه‌های پر معنا در جامعه ایرانی و لباس ایرانی را شعر و ثغور دانست و گفت: لباس ایرانی با چنین طراحی هایی به مثابه نگارخانه‌ای از فکر و هنر تبدیل کرده است. وی افزود: حال با این روش می‌توانیم اقلیم و فرهنگ ایرانی را با این آثار را با اعتماد به نفس در عرصه جهانی معرفی کنیم.
مهرمهر7 ماه قبل
رئیس کارگروه مد و لباس کشور با اشاره به برگزاری بخش بین‌الملل این جشنواره در منطقه چابهار خاطرنشان کرد: این مسئله با زمینه توافق نامه‌ای که میان معاونت هنری وزارت فرهنگ و منطقه آزاد اتفاق افتاد. او نشانه‌های پر معنا در جامعه ایرانی و لباس ایرانی را شعر و شعور دانست و گفت: لباس ایرانی با چنین طراحی هایی به مثابه نگارخانه‌ای از فکر و هنر تبدیل کرده است. حسینی تصریح کرد: حال با این روش می‌توانیم اقلیم و فرهنگ ایرانی را با این آثار را با اعتماد به نفس در عرصه جهانی معرفی کنیم. به ۳ استان برتر مدیر کل وزارت فرهنگ و ارشاد استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و قزوین تقدیر و نشان ویژه تقدیم شد. در بخش رسانه، خبرنگار خبرگزاری مهر مریم علی‌بابایی، به عنوان خبرنگار برتر شناخته شد، همچنین خبرنگار شرق و صداوسیما تقدیر شدند.
فارسفارس7 ماه قبل
دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر از بازدید ۵ هزار نفر از این جشنواره خبر و داد و اظهار داشت: حضور طراحان ۳۰ درصد در این جشنواره افزوده شد. به گزارش خبرنگار گروه زنان و جوانان خبرگزاری فارس، صدیقه پاک بین دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در آیین اختتامیه این جشنواره با اشاره به اینکه اینکه گام هشتمین جشنواره مد و لباس فجر را در کنار هم برداشتیم گفت: می‌خواهیم این جشنواره هر سال بزرگتر شده و در همه شهرهای ایران شاهد برگزار این رویداد فرهنگی باشیم. پاک بین با اشاره به اینکه در این جشنواره شاهد یک حرکت و کنش اساسی به نام مکران بودیم، افزود: مکران به عنوان سمبلی از داشته‌های ملی و میهنی مطرح شد. دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر اظهار داشت: با توجه کردن به مکران این منطقه تبدیل به ویترین فرهنگی ایران شد. پاک بین از بازدید ۵ هزار نفر از این جشنواره خبر و داد و اظهار داشت: حضور طراحان ۳۰ درصد در این جشنواره افزوده شد.
ایرناایرنا7 ماه قبل
وی با اشاره به اثربخشی فعالان حوزه مد و لباس کشور گفت: گام‌های بسیاری برداشته شد که بخشی از آن را توانستیم نشان دهیم. دبیر کارگروه مد و لباس کشور در توضیح قابلیت‌های مد و لباس موجود در سراسر کشور، گفت: باید فرهنگ متنوع ایران را با رسانه لباس به جهان معرفی کنیم و در این رویداد شاهد این مساله بودیم. صدیقه پاکبین دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در آیین اختتامیه این رویداد گفت: به دنبال توسعه این رویداد در تمامی شهرهای ایران هستیم. دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس گفت: طرح‌های طراحان در این رویداد سرشار از نمادهای ایرانی بود که این نشان دهنده قدرت طراحان در به کارگیری مباحث مرتبط با هویت ایرانی-اسلامی است. مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره مد و لباس با حضور مجتبی حسینی معاون هنری ارشاد، حمید قبادی دبیرکارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و فعالان حوزه مد و لباس عصر روز دوشنبه در تالار وحدت برگزار شد.
مهرمهر7 ماه قبل
صدیقه پاک‌بین، دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: گام هشتمین جشنواره بین‌المللی فجر را کنار هم برداشتیم و می‌خواهیم هر سال این گام را بهتر و بزرگ‌تر برداریم، جشنواره فجر تلاقی ایده و اجرا است. انشالله به سمتی برویم که بتوانیم حوزه مد و پوشاک را نه تنها در کشور بلکه به صورت بین‌المللی معرفی کنیم. رئیس جشنواره مد و لباس فجر افزود: به سمتی می‌رویم که وابستگی را کنار بگذاریم و آفت‌های قاچاق را کنار بگذاریم و به سمت استقلال برویم، خوشحالم جشنواره مد و لباس فجر علاوه بر بازدیدکنندگان تخصصی، مردم و علاقه‌مندان هم بی‌نظیر بود. او تصریح کرد: در سال ۹۸ یکی از اهداف ما حرکت به سمت حرفه‌ای شدن است و اولین مسئله آن ارتقای سطح دانش است. دبیر کارگروه مد.
تسنیمتسنیم8 ماه قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم اختتامیه بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، عصر روز چهارشنبه؛ اول اسفند با حضور حمید قبادی؛ دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، صدیقه پاک‌بین؛ دبیر جشنواره، انسیه زاهدی؛ دبیر بخش علمی دانشگاهی و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، مدرسان، دانشجویان، طراحان، تولیدکنندگان و صنعتگران در سالن اجتماعات بوستان گفتگو برگزار شد. در آغاز این مراسم، انسیه زاهدی؛ دبیر بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با اشاره اینکه در پایان هر دوره، نقد مایه حیات این رویداد بوده است گفت: پس از بررسی ادوار گذشته، تلاش کردیم در این دوره وجهه بیشتری به بخش علمی دانشگاهی ببخشیم و در دو بخش، رویکرد توسعه پایدار را در فعالیت دانشگاهیان دنبال کنیم. زاهدی با اشاره به اینکه لازم است تمامی دستاوردهای پژوهشی در حوزه مد و لباس به دست صنعت‌گران برسد افزود: باید مدل چندضلعی دانشگاه، صنعت و بازار را بیش از پیش مورد توجه قرار دهیم و بدانیم پایان‌نامه‌ها عمر و سرمایه کشور هستند. دبیر بخش علمی دانشگاهی هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر ادامه داد: سایر دانشگاه‌ها و گروه‌هایی که برای حضور در این بخش طی سال‌های آینده اعلام آمادگی می‌کنند، از این پس با برنامه مشخص پای به این عرصه گذاشته و از فضا و بستر فراهم شده در مسیر رونق فعالیت‌های خود و افزایش دامنه ارتباطات‌شان به نحو شایسته بهره می‌گیرند. در ادامه این مراسم، صدیقه پاک‌بین؛ دبیر هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، تعداد بازدیدکنندگان این دوره از جشنواره را بی‌سابقه برشمرد و گفت: دانشگاهیان به شکلی فعال و پرتلاش در جشنواره هشتم درخشیدند و در تمام بخش‌ها به شکلی پویا مشارکت کردند.
یورونیوزیورونیوز8 ماه قبل
هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با حضور ۱۸ کشور خارجی، طراحان داخلی و طراحان ایرانی ساکن خارج از کشور در بخش‌های متعددی چون: لباس اقوام، کتاب، عروسکخانه، صلح و خلیج فارس و کارگاه‌های آموزشی برگزار شد. به گفته مسئولان برگزار کننده این جشنواره، هدف اصلی از برگزاری جشنواره مد و لباس فجر در چابهار تمرکز بر اصالت، تاریخ و تمدن ایرانی است که به واسطه سوزن‌دوزی‌های بلوچ در این منطقه می‌درخشد. شعار هشتمین جشنواره مد و لباس فجر، «خوشا مکران و نقش بی مثالش» است. او در خصوص برگزاری جشنواره مد و لباس در ایران می‌گوید: «امیدوارم این جشنواره از اکنون به بعد تاثیر خودش را بگذارد، چون به تازگی در ایران شروع شده و در حال جا افتادن است که چنین جشنواره هایی و کم کم و بعد‌ها امیدوارم هفته‌های مد برگزار شود. مد فقط یک طراحی یا دوخت لباس نیست، بلکه یک صنعت است که می‌تواند شغل ایجاد کند.
تسنیمتسنیم8 ماه قبل
به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حمید قبادی؛ رئیس هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در حاشیه مراسم رونمایی از پوستر شعرتن پوش، از تاسیس «موزه خانه‌های مد» در سراسر کشور خبر داد و گفت: به دنبال راه‌اندازی نخستین «موزه خانه مد» در شهر شیراز و سپس در سایر استان‌های ایران هستیم. در حال حاضر بناهایی در کشور وجود دارد که در حال فرسایش است و سرمایه‌گذارانی هستند که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این بخش می‌باشند؛ از این رو قرار است اولین موزه خانه مد در استان شیراز افتتاح شود و به دنبال آن موزه خانه‌های مد در استان‌های مختلف کشور ساخته شود. دبیر کارگروه ساماندهی مد ولباس کشور افزود: امیدوار هستیم حداقل از هر استان در سراسر کشور یک موزه خانه مد راه‌اندازی شود و در ادامه این اتفاق در استان‌های سراسر کشور رخ دهد. هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر از ۲۶ بهمن تا ۲ اسفنده ماه با شعار خوشا مکران و نقش بی مثالش از ساعت ۱۰ الی ۲۰ در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار می‌شود. انتهای پیام/

‌اختتامیه بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر به روایت تصویر

11+
تسنیمتسنیم8 ماه قبل
تسنیمتسنیم8 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار، ستاره اسکندی در اختتامیه بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در چابهار اظهار داشت: برگزاری جشنواره مد و لباس فجر در چابهار نشان می‌دهد مدیریت این منطقه با حفظ ارزش‌ها می‌خواهد هنردست زنان بلوچ را بشناساند. وی افزود: پیشنهاد ما این است که جشنواره مکرر در چابهار برگزار شود تا دیگران بدانند بلوچستان چه دارد و چه هنر فاخری را بر دوش می‌کشد. به گزارش تسنیم، اختتامیه بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر ‌با حضور مجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، علی جنتی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس و بعضی بازیگران در چابهار برگزار شد. هم چنین در این دوره از جشنواره کشورهایی چون فرانسه، اسپانیا، سنگاپور، تونس، چین، قزاقستان، روسیه، ایتالیا، سوریه، عمان، آذربایجان، ارمنستان، عراق، پاکستان، هند، افغانستان، لبنان و اندونزی حضور داشتند. جشنواره مد و لباس فجر از ۲۶ بهمن تا ۲ اسفند در مجموعه نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو تهران میزبان علاقه‌مندان است و بخش بین‌الملل آن نیز از ۲۵ بهمن شروع شده و ‌شب گذشته مراسم اختتامیه برگزار شد. ‌انتهای پیام/ش
تسنیمتسنیم8 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از چابهار، عبدالرحیم کردی در اختتامیه بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در چابهار اظهار داشت: هنر فاخر و اصیل دست زنان بلوچ امروز آهسته آهسته در تمام جهان شناخته می‌شود. مدیرعامل منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: ۴۰ هزار میلیارد تومان گردش مالی صنعت مد و لباس کشور است و سوزن‌دوزی و ۲۰۰ هزار نفر فاخر دوز آن باید بخشی از آن شود. کردی ادامه داد: ما برای حمایت از این هنر فاخر، سند مسولیت اجتماعی را در منطقه آزاد چابهار تدوین کردیم، در این سند که آموزش، بهداشت، توامندسازی و محیط زیست را شامل می‌شود، هنردست زنان بلوچ در قالب توامندسازی مورد حمایت قرار می‌گیرد. به گزارش تسنیم، اختتامیه بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر امشب با حضور مجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، علی جنتی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در چابهار برگزار شد. جشنواره مد و لباس فجر از ۲۶ بهمن تا ۲ اسفند در مجموعه نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو تهران میزبان علاقه‌مندان است و بخش بین‌الملل آن نیز از ۲۵ بهمن شروع شده و شب گذشته مراسم اختتامیه آن برگزار شد.
مهرمهر8 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، اختتامییه هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در چابهار، یکشنبه ۲۸بهمن‌ماه با حضور علاقه‌مندان مد و لباس در چابهار برگزار شد. عبدالرحیم کردی، رئیس منطقه آزاد چابهار در اختتامیه هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در چابهار گفت: سیستان و بلوچستان علاوه بر دشواری بسیار دلپذیری‌های زیادی دارد بلکه هنر سوزن دوزی با کاربری هر روزه درآمدی برای مردمان این سرزمین دارد. پیشینه تاریخی هنر سوزن دوزی، ظرفیت نیروی انسانی منطقه و نیاز فرهنگی جامعه به صنعت مد و لباس به ما می‌گوید که باید گام‌های جدی برای استفاده از این ظرفیت‌های عظیم در صنعت مد و لباس برداریم. کردی گفت: نشان مهتاب به نام مهتاب نوروزی هر ساله به برگزیده اهدا می‌شود. امیدواریم با ریشه، تاریخ و تمدنمان زبان بین‌الملل را فرا بگیریم تا بتوانیم در آینده نه چندان دور راه‌های موفقیت و پیشرفت را طی کنیم.
مهرمهر8 ماه قبل
او ادامه داد: در خطوط شکسته و مستقیم نقوش سیستان و بلوچستان، با رنگ‌های گرم و صمیمی، نشان‌هاست از طبیعتی سخت و دشوار اما سرشار از کیمیای خلاقیت. کیمیایی که توانسته مرزهای دوران را بپیماید و با استمرار به نسل‌های بعد ارمغانی یگانه ارائه دهد. حسینی اظهار کرد: جشنواره چابهار فرصت مغتنم و کانون این گفتگو می‌تواند باشد و مجالی برای نوآوری در عین اصالت که تداوم آن در گرو اهتمام همه ماست. اهتمام برای تشکیل کارگاه‌ها و صنایع مرتبط، برای توسعه بازار و کسب و کار، توسعه آموزش و مستندنگاری اصالت‌ها و ایجاد موزه‌ای برای نشان دادن توانمندی‌ها. او ضمن تشکر از مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و مسئولان و فعالان در این حوزه سخنرانی خود را با شعری از فرخی پایان داد.
تسنیمتسنیم8 ماه قبل
به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر با حضور مدیرعامل منطقه آزاد تجاری چابهار، مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر و اصحاب رسانه داخلی و خارجی در چابهار برگزار شد. از جمله مهمترین ویژگی‌های چابهار جغرافیای این منطقه است زیرا به واسطه این موقعیت جغرافیایی بازارهای مهمی را به یکدیگر متصل می‌کند. وی درباره نحوه میزبانی بخش بین‌الملل جشنواره مد و لباس فجر در چابهار گفت: ما در قبال جامعه محلی چابهار نوعی مسئولیت اجتماعی داریم که در مباحثی چون آموزش، بهداشت، محیط زیست و توانمند سازی خلاصه می‌شود. سال گذشته جشنواره مد و لباس فجر با حضور ۹ کشور در تهران شکل گرفته اما در این دوره با توافق نامه‌ای که منعقد شد، بخش بین‌الملل مد و لباس با حضور ۱۹ کشور در منطقه چابهار برگزار شد. بخش بین الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در چابهار، امروز؛ یکشنبه ۲۸ بهمن با معرفی برگزیدگان به کار خود خاتمه خواهد داد.
ایلناایلنا8 ماه قبل
مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر از نمایش آثار برگزیده کارگاه‌های جشنواره مد و لباس فجر در ایتالیا خبر داد. به گزارش ایلنا، نشست خبری بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس فجر با حضور مدیرعامل منطقه آزاد تجاری چابهار، مدیرعامل موسسه توسعه هنرهای معاصر و اصحاب رسانه داخلی و خارجی در چابهار برگزار شد. او درباره نحوه میزبانی بخش بین‌الملل جشنواره مد و لباس فجر در چابهار گفت: ما در قبال جامعه محلی چابهار نوعی مسئولیت اجتماعی داریم که در مباحثی چون آموزش، بهداشت، محیط زیست و توانمند سازی خلاصه می‌شود. سال گذشته جشنواره مد و لباس فجر با حضور ۹ کشور در تهران شکل گرفته اما در این دوره با توافق نامه‌ای که منعقد شد، بخش بین‌الملل مد و لباس با حضور ۱۹ کشور در منطقه چابهار برگزار شد. هشتمین جشنواره مد و لباس فجر در چابهار امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه با معرفی برگزیدگان به کار خود خاتمه خواهد داد.
تسنیمتسنیم8 ماه قبل
ناتالی لانسکیا در گفت‌وگو با تسنیم در چابهار اظهار داشت: برای اولین‌بار است که در جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر شرکت می‌کنیم؛ سوزن‌دوزی‌های بلوچی برای ما الهام بخش بود و از طراحی و نحوه به‌کار بردن آن در لباس‌ها لذت بردیم. وی افزود: شرکت‌ طراحی و تولید لباس ما در استان سیبری روسیه فعالیت می‌کند و غیر از فستیوال‌های مد و لباسی که در داخل روسیه برگزار می‌شود، در فستیوال یا برنامه‌ای خارجی شرکت نکردیم؛ برای ما جذاب بود در اولین برنامه خارجی خود، در جشنواره مد و لباس فجر شرکت می‌کنیم و با سوزن‌دوزی‌های منحصر به فرد بلوچستان آشنا می‌شویم. این طراح مد و لباس روسی تصریح کرد: با الهامی که از سوزن‌دوزی بلوچستان گرفتیم به‌زودی تلفیق این سوزن‌دوزی را با لباس‌های خود شروع خواهیم کرد و برنامه‌داریم عمدتا سر آستین مانتوهای تولیدی خود را با سوزن‌دوزی بلوچی تلفیق کنیم. لانسکیا خاطرنشان کرد: عمده مواد اولیه‌ای که ما برای طراحی و تولید لباس‌های خود به‌کار می‌‌بریم، مواد اولیه طبیعی است چراکه روسیه و منطقه سیبری آن، محدوه فعالیت ما، مواد اولیه طبیعی بسیار است؛ قاعدتا تلفیق سوزن‌دوزی بلوچی با لباس‌هایی که ما با مواد اولیه طبیعی تولید می‌کنیم عالی و می‌شود. انتهای پیام/ن
ایرناایرنا8 ماه قبل
به گزارش ایرنا، سوزن دوزی زنان بلوچ با طرح و نقش‌های هندسی مختلف در دنیا بی نظیر است و زنان بلوچ در خردسالی نقش‌های مختلف می‌آموزند و این هنر اصیل از درآمدهای اصلی زنان در مناطق مختلف است. زنان بلوچ بدون هیچ آموزش و کارگاهی به صورت دسته جمعی در روستاها هنر سوزن دوزی را می‌آموزند و بخشی از هزینه‌های زندگی را تامین می‌کنند. بخش بین‌ الملل این جشنواره با تمرکز بر سوزن‌ دوزی بلوچ فعالیتش را آغاز کرده و تا ۲۸ بهمن ماه جاری هنرمندان با آخرین مد و لباس کشورهای آسیایی و اروپایی آشنا می‌شوند. **جشنواره مد و لباس هنر سوزن دوزی بلوچ را به دنیا معرفی می‌کندمدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار با اشاره به اینکه جشنواره مدولباس هنر سوزن دوزی بلوچ را به دنیا معرفی می‌کند، گفت: هدف اصلی از برگزاری این جشنواره در چابهار تمرکز بر اصالت، تاریخ و تمدن ایرانی است که به واسطه سوزن ‌دوزی‌‌های زنان بلوچ در این منطقه می‌‌درخشد. وی از اهداف دیگر همایش مدولباس در چابهار را رشد مد و صنعت پوشاک، برجسته سازی هنر زنان بلوچ و فروش بهتر هنر دستان زنان سوزن دوز است.
عصر ایرانعصر ایران8 ماه قبل
۱۰۰ صنعتگر مد و لباس از ۲۰ کشور جهان در بخش بین‌الملل هشتمین جشنواره مد و لباس ایرانی-اسلامی فجر شرکت کردند. به گزارش ایسنا- شعار امسال هشتمین جشنواره بین‌الملل مد و لباس فجر به یمن برگزاری بخش بین‌الملل آن در چابهار «خوشا مکران و نقش بی‌مثالش» از سوی دبیرخانه جشنواره و کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور ناگذاری شده است. ۴ نوع نقش مهجور سوزن‌دوزی بلوچستان در جشنواره مد و لباس فجر ارائه شودعلی رخشانی کارشناس سوزن ‎ دوزی بلوچستان نیز می‌گوید: بخش بین‌الملل جشنواره مد و لباس فجر که قرار است در چابهار باشد، اتفاق میمون و مبارکی است که سوزن‌دوزی مهجور بلوچستان را ملی و جهانی کند. جشنواره چابهار سوزن‌دوزی بلوچستان را از محلی بودن خارج می‌کندیک کارشناس دیگر مد و لباس نیز معتقد است، شرکت سوزن‌دوزان بلوچستان در جشنواره چابهار محصولات آن‌ها را از محلی بودن خارج می‌کند و با راه‌ها وایده‌هایی نو برای جهانی کردن آشنا می‌کند. فائقه راغی در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: شرکت صنعتگران مد و لباس به‌نام ایران و ۱۵ کشور جهان در بخش بین‌الملل مد و لباس فجر که قرار است در چابهار برگزار شود، رقابت فراگیر و ایده‌هایی نو برای سوزن‌دوزی بلوچستان به‌ارمغان می‌آورد.

به انتهای لیست رسیدید