اخبار مهندسی - آخرین و مهم ترین اخبار مهندسی از خبرگزاری‌های ایران | خبری

هند

تسنیمتسنیم4 ماه قبل
بعضی برآنند که مهندس بازرگان، الگوی تسامح، تساهل، محافظه‌کاری و اصلاح‌طلبی بوده و زندگی سیاسی او می‌تواند الگوی اصلاح‌طلبان شود. من به اتفاق آقای رضوی شب به مقالات مرحوم مهندس بازرگان رفتیم و از ایشان خواستیم که با نواب دیدار کند. مهندس بازرگان هم قبول کرد و قراری گذاشتیم. بیشتر هم مهندس بازرگان و نواب صفوی صحبت می‌کردند و من و خلیل ساکت بودیم. این آیا اصلاح‌طلبی بدون خشونت و محافظه‌کاری است؟ باز باید تاکید کرد نگارنده نه طرفدار نفی مطلق خشونت و در زمره صلح‌کل‌هاست و نه حکم به خشونت افسار‌گسیخته می‌دهد و نه خود را مفتی و فقیه می‌داند.

واحد مهندسی آمریکا

مهرمهر2 ماه قبل

نقد و بررسی بوت مهندسی

تابناکتابناک8 ساعت قبل
«بوت مهندسی / Engineer boots» بوت‌هایی هستند که در واقع ترکیبی از بوت‌های کاری معمولی و بوت‌های کابویی هستند. مشخصه خاص این بوت‌ها این است که کمی بلندتر از بوت‌های ۱۵ سانتی معمول هستند و در بخش‌های مختلف مثل دور مچ و دور ساق پا سگک تنظیم دارند. از آنجایی که برای تولید این بوت‌ها چرم زیادی مورد نیاز است، قیمت بالاتری دارند، این باعث شده است محبوبیت سایر بوت‌ها را نداشته باشند از دیگر دلایل عدم محبوبیت این بوت‌ها گرم‌تر بودن آن‌ها در مقایسه با بوت‌های کوتاه‌تر است و پوشیدن آن‌ها در همه فصل‌های سال ممکن نیست، اما به خاطر کیفیت و دوام آن‌ها گزینه ایدهآلی برای موتورسواران هستند. در این ویدیو به نقد و بررسی این بوت‌ها پرداخته شده است.
مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فن بازار تخصصی «چالش‌های فناورانه مهندسی خوردگی» با رویکرد حل چالش‌های صنایع مختلف این حوزه در سطح ملی، ششم اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد. در این رویداد، از یک سو با تبیین موضوع و بررسی چالش‌های فناورانه صنایع کشور و از سوی دیگر با شناسایی و عرضه ظرفیت‌ها و پاسخگویی به چالش‌های خوردگی، تلاش می‌شود زیان وارده به اقتصاد کشور به حداقل برسد. برگزاری پنل مدیریت خوردگی، نمایشگاه جانبی در قالب فن بازار تخصصی مهندسی خوردگی و نشست‌های جانبی علمی فناورانه با حضور خبرگان صنعت و اساتید برجسته دانشگاهی بخشی از برنامه‌های این رویداد تخصصی است. این رویداد فرصت مناسبی برای ارائه چالش‌های فناورانه در حوزه خوردگی فراروی صاحبان صنعت قرار می‌دهد. این رویداد در محورهای پوشش و رنگ؛ بازدارنده‌های خوردگی، حفاظت کاتدی، انتخاب مواد، خوردگی دمای بالا و اکسیداسیون، هوشمندسازی سیستم‌های کنترل خوردگی و نیز ارائه راه حل‌های فناورانه و پاسخ به چالش‌ها برگزار می‌شود.
ورزش ۱۱ورزش ۱۱3 هفته قبل
اختصاصی | سرخ‌پوشان پایتخت برای فتح سومین قهرمانی متوالی در لیگ برتر دیدار حساسی مقابل زردپوشان اصفهانی خواهد داشت. ورزش ۱۱ - تیم فوتبال پرسپولیس که در حال حاضر با ۵۵ امتیاز در صدر جدول تکیه زده است، با پنج امتیاز اختلاف حاشیه امنیت خوبی برای خود ایجاد کرده است. برانکو ایوانکوویچ، پروفسور سرخ‌ها برای دیدار فردا محمد انصاری و ماریو بودیمیر را به دلیل مصدومیت و شجاع خلیل‌زاده را به دلیل محرومیت در اختیار ندارد. ترکیب پرسپولیس در هفته‌های اخیر به ثبات لازم رسیده است. گویا برانکو تنها با چند تغییر مقابل سپاهان شاگردانش را به میدان بفرستد.

شاهکار مهندسی ارتش در خوزستان

آخرین خبرآخرین خبر1 ماه قبل
مهرمهر1 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی در راستای بازخوانی پیام‌های بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اقدام به تولید و چاپ کتاب «مهندسی جوانی» کرده و در شمارگان ۱۰۰ هزار منتشر شد. این کتاب که با قلم حجت‌الاسلام حمیدرضا مهدوی ارفع جمع‌بندی شده است با بهره‌گیری از نامه ۳۱ نهج‌البلاغه که امیر مؤمنان علی (ع) خطاب به فرزند دلبندشان امام حسن مجتبی (ع) نوشتند، دربردارنده توصیه‌های اخلاقی تربیتی است که با توجه به جوان بودن جامعه امروز ایران یک منشور ذهنی کامل برای جوانان ایران زمین به منظور تحقق اهداف گام دوم انقلاب اسلامی محسوب می‌شود. «واقعیت پیری و جوانی»، «فرزندم؛ ای همه هستی‌ام»، ««هوای دلت را داشته باش»، «گنج بی‌رنج»، «کلید طلایی انصاف»، «آزاده باش، نه برده»، «دعا؛ کلید گنج‌های خدا»، «توشه آخرت را جدی بگیر»، «فقط خدا»، «به انتخابت احترام می‌گذارم»، «دنیا؛ خانه یا مسافرخانه؟»، «وقت تمام؛ ورقه‌ها بالا!»، «من کوتاهی نکردم» برخی از عناوین جذاب کتاب «مهندسی جوانی» است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد2 ماه قبل
براین اساس و به دنبال تصمیم هیات ۵ نفره استان تهران، در استان تهران خدمات نظارت چهار رشته معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی و برقی و همچنین بازرسی گاز به میزان ۲۵ درصد نسبت به تعرفه قبلی افزایش یافته است و دیروز ۱۳ اسفند ابلاغ و از این تاریخ لازم‌الاجرا شد. بر اساس این گزارش همچنین در نامه‌ای به مدیران کل راه و شهرسازی موارد ابلاغ شده با توجه به موافقت مقام عالی وزارت راه‌وشهرسازی و با توجه به اینکه مطابق ماده ۱۱۷ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و در اجرای بند ۱۵ ماده ۱۵ قانون مبانی قیمت خدمات مهندسی باید توسط سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها به این وزارتخانه پیشنهاد شود تا پس از تایید توسط شورای بررسی و تایید مبانی قیمت‌گذاری خدمات مهندسی و تصویب آن ابلاغ شود، اجازه داده می‌شود تا زمان ارائه پیشنهاد و رعایت ترتیبات و تشریفات موجود، با تصویب هیات چهارنفره‌ای متشکل از معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مدیر کل راه و شهرسازی استان (دبیر هیات)، شهردار مرکز استان و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان حق‌الزحمه خدمات مهندسی در طراحی و نظارت چهار رشته معماری، عمران، تاسیسات برقی و مکانیکی را متناسب با عرضه و تقاضای خدمات مهندسی در استان و شهرستان‌های تابعه و لحاظ شرایط اقتصادی محلی تا سقف ۲۵ درصد نسبت به تعرفه سال ۱۳۹۶ تعدیل و اعمال کند.

شانزدهمین کنگره ملی مهندسی شیمی

16+
باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران4 ماه قبل
تابناکتابناک6 روز قبل
متقاضیان رشته‌های ورزشی و علوم ورزشی به ویژه مهندسی ورزش روز به روز رو به افزایش است. رشته مهندسی ورزش از جمله شاخه‌های علم تربیت‌بدنی است که هدف آن تربیت نیروی انسانی با مهارت‌های مهندسی است. در این رشته با به‌کارگیری روش‌ها و ابزار مهندسی عملکردها و اجراهای ورزشی را بهبود می‌بخشد. هدف رشته مهندسی ورزش این است که علم مهندسی را در ورزش کاربردی کند. در ورزش تنها عوامل انسانی (وضعیت روحی و فیزیولوژی ورزشکار) مطرح نیست، بلکه شاخص‌هایی چون طراحی کفش و لباس ورزشکار و … مطرح است.
ورزش ۱۱ورزش ۱۱6 روز قبل
اختصاصی | برانکو برای سربلند خارج شدن از آخرین بازی لیگ مطمئن‌ترین ترکیب ممکن را به زمین خواهد فرستاد. ورزش ۱۱ - تیم فوتبال پرسپولیس امشب در آخرین هفته از هجدهمین دوره لیگ برتر ایران در ورزشگاه تختی جم به مصاف پارس جنوبی خواهد رفت. بازگشت محمد نادری به آرایش خط دفاعی تنها تغییر این تیم در این فاز خواهد بود، با این حساب نادری و شیری را امشب در دو جناح خط دفاعی خواهیم دید و سید جلال حسینی و شجاع خلیل‌زاده در قلب خط دفاعی ایفای نقش خواهد کرد. سنگین‌ترین وظیفه در بازی امشب بر دوش دو مهاجم نوک سرخ‌پوشان است، ماریمو بودیمر و علی علیپور باید شایستگی‌های خود را در این بازی نشان دهند. بیشتر بخوانیدپیش‌بینی جالب پیش‌کسوت استقلال درباره نتیجه بازی امروزترکیب احتمالی آبی‌پوشان در آخرین دیدار لیگ
ایلناایلنا1 ماه قبل
معاون مهندسی نیروی زمینی ارتش گفت: با توجه به ضرورت تکمیل عملیات لایروبی و رسوب گیری مناطق سیل زده شهرستان پل دختر تا برطرف شدن کامل شرایط اضطراری با افزایش تجهیزات مهندسی در این شهرستان توسط گروه‌های مهندسی، رزمی نیروی زمینی ارتش عملیات امدادرسانی ادامه خواهد داشت. به گزارش ایلنا، ‌ امیر میسر ارجمندی، با اعلام مطلب فوق تاکید کرد: ادامه عملیات پاکسازی مناطق سیل زده شهرستان پل دختر با امداد رسانی بیش از یک هزار نیروی پایور و وظیفه و بهره گیری از تجهیزات امدادی، آمادی و مهندسی لشکر ۱۸۴ و گروه‌های ۴۱۱، ۴۲۲ و ۴۳۳ نیروی زمینی ارتش در روزهای آتی در شهرستان پل دختر انجام خواهد شد. وی افزود: پل فلزی شهدای هفتم تیر شهرستان پل دختر با تلاش گروه ۴۱۱ مهندسی، رزمی نیروی زمینی ارتش روز گذشته راه اندازی شده و ارتباط شرق و غرب این شهرستان را به یکدیگر برقرار می‌کند عصر امروز افتتاح خواهد رسید.
ایرناایرنا2 ماه قبل
شیخی فینی ابراز داشت: موافقت نامه‌ای برای تجهیز دانشکده مهندسی شیمی و نفت با وزارت نفت مبادله شده تا مبلغ ۲۰ میلیارد ریال توسط وزارت نفت برای این منظور اختصاص داده شود. وی اشاره کرد: بدین ترتیب هزینه لازم برای احداث و تجهیز دانشکده مهندسی شیمی و نفت از سه مسیر اختصاص می‌یابد و امید می‌رود عملایت اجرایی احداث آن در سال آینده آغاز شود. دانشگاه هرمزگان قبل از جهش نرخ ارز پیش بینی کرده بود برای تجهیز دانشکده مهندسی شیمی و نفت در حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیارد ریال سرمایه نیاز است. وی اشاره کرد: برخی دروس و آزمایشگاه‌های سایر رشته‌ها مانند شیمی با رشته‌های دانشکده مهندسی شیمی و نفت همپوشانی دارد و از تجهیزات آنها برای اموزش دانشجویان این دانشکده استفاده می‌شود. وی بیان داشت: امید می‌رود طرح دانشگاه هرمزگان هرچه زودتر در نشست شورای اقتصاد مورد بررسی قرار گرفته و تصویب شود که این بودجه خوبی در اختیار دانشگاه هرمزگان قرار می‌دهد.
ایسناایسنا2 ماه قبل
یک پژوهشگر کشوری در حوزه میراث‌، مجموعه تاریخی رکنیه در یزد را اثری شگفت‌انگیز خواند و بر اهمیت شناسایی و حفظ کامل آن تاکید کرد. سید رکن‌الدین ابوالمکارم محمد قاضی حسینی یزدی، فرزند قوام‌الدین محمد بن نظام از سادات شهر یزد، به شمار می‌آید. بقعه‌ یا آرامگاه سید رکن‌الدین در کنار مسجد جامع کبیر یزد و به فاصله‌ای بالغ بر یک متر پایین‌تر از سطح کوچه‌ی سید رکن‌الدین قرار گرفته است. بقعه‌ی سید رکن‌الدین یزد نیز مانند بسیاری از بناهای تاریخی از این قاعده مستثنی نبوده و طراحان و معماران سازنده‌ی آن، در چهار قسمت از این بنا، از کاشی‌کاری استفاده کرده‌اند. در بقعه‌ی سید رکن‌الدین محمد قاضی نیز، تمامی کتبیه‌ها و تصاویری که با روش‌های خاص گچ‌بری فتیله‌ای و قالبی صورت گرفته است، با طلاکاری پوشیده شده‌اند.

راه آهن قزوین رشت شاهکار مهندسی

الفالف2 ماه قبل
راه آهن قزوین رشت شاهکار مهندسیگروه ویدئو الف، ۱۴ اسفند ۱۳۹۷، ۱۲:۵۰ ۳۹۷۱۲۱۴۱۳۳پیوند دو دریای کهن در شمال و جنوب این سرزمین تاریخی، از دریای هیرکان در شمال ایران تا خلیج همیشه پارس
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 ماه قبل
در هر شاخه یا رشته مهندسی، «نظام مهندسی» مجموعه قوانین، مقررات، آیین‌نامه‌ها، تشکیلات، سازمان‌ها، تشکل‌های مهندسی و حرفه‌ای و اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در آن بخش محسوب می‌شود. وزارتخانه‌های مختلف، شهرداری‌ها و سازمان‌های اجرایی متعدد هر یک دارای وظایفی در نظامات مهندسی هستند. عرصه ساخت‌وساز و فعالیت‌های عمرانی کشور تحت دو نظام فنی، اجرایی و اداری جداگانه قرار دارد. کارآمدی نظام اجرایی در هر حوزه در گرو برخورداری از نظام حقوقی کارآمد است. نواقص حقوقی صنعت ساختمان از جمله مشکلات ناشی از دوپارگی نظام مهندسی در نظام فنی و اجرایی و ساخت‌و‌سازهای شهری و نارسایی‌های اجرایی در بررسی‌ها قابل تحقیق است.
ایرناایرنا2 ماه قبل
گفته می‌شود این پل هوایی ۲۵۰ متری به نام کریستال، یکی از بلندترین پل‌های هوایی جهان است. براساس این گزارش، کار احداث هشتمین برج که درواقع، آخرین برج این پروژه ۳٫۸ میلیارد دلاری تقریبا به تازگی به پایان رسید و این یعنی این ابرپروژه امسال به بهره برداری می‌رسد. طرح این ساختمان الهام گرفته از کشتی‌های سنتی ماهیگیری چینی و اشاره به گذشته چونگ کینگ به عنوان مرکز تجارت است. این ساختمان در مرکز این شهر واقع در جنوب غرب چین، محل تلاقی رودخانه‌های یانگ تسه و جیالینگ است. سازنده این سازه غول پیکر، شرکت 'کپیتال لند' است که یکی از بزرگ‌ترین سازندگان مستغلات در آسیا محسوب می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما3 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه بین المللی زلزله؛ این آزمایش، اولین آزمایش مهم در مجموعه آزمایشگاه‌های پیشرفته مهندسی زلزله است که مربوط به مقاومت زلزله اتصالات یکی از بزرگترین برج‌های چند منظوره تهران به ارتفاع ۱۰۰ متر است. احداث این مجموعه می‌تواند در راستای اقتصاد مقاومتی در طرح‌های مهم مهندسی کشور نقش مهمی ایفا نموده و سالیانه مانع از خروج مقادیر قابل توجهی ارز از کشور شود. این آزمایشگاه یکی از آزمایشگاه¬های بزرگ مهندسی زلزله در دنیا و بزرگترین آزمایشگاه پیشرفته مهندسی زلزله در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا است که با تلاش و همت پژوهشگران پژوهشگاه بین¬المللی زلزله¬شناسی و مهندسی زلزله در منطقه سوهانک تهران طراحی و ساخته شده است. با توجه به جدید بودن روش اتصال در این طرح، لازم است ابتدا این اتصالات با ابعاد واقعی ساخته شده و تحت آزمایش‌های مورد نیاز جهت تأیید قرارگیرد. در صورت تأیید این روش جدید اتصال، توسط مراجع ساختمان سازی کشور، می‌توان از این نوع اتصال در ساخت سازه‌ها در سراسر کشور به عنوان یک روش ساخت اتصالات تیر به ستون استفاده کرد. انجام این آزمایش جزء بزرگترین آزمایش‌ها در نوع خود در سطح دنیا است که هم اکنون کشور عزیزمان ایران به توانایی انجام آن دست یافته است. پیش از این آزمایش هایی در مقیاس کوچکتر در آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های بزرگ دنیا انجام شده است. انجام این آزمایش مهم بیانگر رشد شاخص فناوری کشور در زمینه مهندسی زلزله خواهد بود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
مجموعه نگاران ساین طراح و تولید کننده تابلوهای راهنما و سیستم‌های مسیریابی جهت تکمیل کادر خود در استان تهران از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می‌نماید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین2 ماه قبل
شرکت فنی مهندسی فعال در زمینه طراحی و مهندسی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی جهت تکمیل کادر خود در استان اصفهان از افراد واجد شرایط زیر دعوت به همکاری می‌نماید.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد3 ماه قبل
اینفوسیس که شرکتی هندی است نام این اپلیکیشن را InfyTQ گذاشته که پلت‌فرمی دیجیتال برای ارائه خدمات آموزشی و تسهیل هم فکری و تعامل میان دانشجویان رشته‌های گوناگون مهندسی است. InfyTQ پلت‌فرمی رایگان است که با استفاده از محتوای کمک آموزشی موجود در آن می‌توان توانایی‌های حرفه‌ای و فنی دانشجویان مهندسی را ارتقا بخشید و به آنها کمک کرد تا برای حضور در بخش صنعت و روبه‌رو شدن با چالش‌های واقعی آماده شوند. انبوهی از محتوای آموزشی، سرفصل دروس مختلف و اخبار مربوط به صنایع مختلف و به خصوص نحوه انجام ارزیابی‌های آنلاین شغلی توسط آنها از طریق این اپلیکیشن در دسترس است. دسترسی به مطالب و محتوای آموزشی در هر زمان و مکان ممکن است. شرکت سازنده تنوع محتوای آموزشی موجود در این برنامه را کم نظیر توصیف کرده است.
خبر فوریخبر فوری3 ماه قبل
یک شرکت تجاری اپلیکیشنی کمک آموزشی را برای استفاده دانشجویان سال‌های سوم و چهارم رشته‌های مختلف مهندسی تولید کرده که کاربردهای گوناگونی دارد. اینفوسیس که شرکتی هندی است نام این اپلیکیشن را InfyTQ گذاشته که پلتفورمی دیجیتال برای ارائه خدمات آموزشی و تسهیل هم فکری و تعامل میان دانشجویان رشته‌های گوناگون مهندسی است. انبوهی از محتوای آموزشی، سرفصل دروس مختلف و اخبار مربوط به صنایع مختلف و به خصوص نحوه انجام ارزیابی‌های آنلاین شغلی توسط آنها از طریق این اپلیکیشن در دسترس است. دسترسی به مطالب و محتوای آموزشی در هر زمان و مکان ممکن است. شرکت سازنده تنوع محتوای آموزشی موجود در این برنامه را کم نظیر توصیف کرده است.
ایسناایسنا3 ماه قبل
مراسم هفتمین دوره تجلیل از استادان برجسته، پانزدهمین دوره تجلیل از مهندسان برجسته و هفتمین دوره تجلیل از پژوهشگران جوان برجسته مهندسی کشور، روز یکشنبه پنجم اسفندماه همزمان با روز مهندسی در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. به گزارش ایسنا، از سوی فرهنگستان علوم دکتر گئورک قره‌پتیان استاد مهندسی برق، دکتر امیررضا خوئی استاد مهندسی عمران و دکتر بهرام دبیر استاد مهندسی شیمی به عنوان استادان برجسته مهندسی کشور انتخاب شدند. در بخش مهندسان برجسته سال نیز از دکتر محمدرضا عسگری در رشته مهندسی عمران، مهندس احمد صادقی در رشته مهندسی مواد، دکتر محمد نورعلی در رشته مهندسی مکانیک، مهندس علی اصغر حمزه گودرزی در رشته مهندسی شیمی و مهندس غلامرضا بهروزی در رشته مهندسی برق به عنوان برترین‌های مهندسی کشور در سال ۹۷ تقدیر می‌شود. فرهنگستان علوم از دکتر امیرحسین امیری در رشته مهندسی صنایع، دکتر احسان روحی گل خطمی در رشته مهندسی مکانیک، دکتر محمد عبدالاحد در رشته مهندسی برق، دکتر آرش فتاح الحسینی در رشته مهندسی مواد و دکتر سارا نظیف در رشته مهندسی عمران به‌عنوان پژوهشگران جوان برجسته مهندسی کشور نیز تقدیر به‌عمل می‌آورد. مراسم گرامیداشت روز مهندسی و تجلیل از برگزیدگان مهندسی کشور روز یکشنبه پنجم اسفندماه از ساعت ۱۴ تا ۱۶ تا در سالن غدیر مجموعه فرهنگستان‌های جمهوری اسلامی برگزار می‌شود.

فعال شدن طرح‌های مهندسی ایران در عراق

صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
وی اضافه کرد: ما در این حوزه از سال‌های قبل بیش از چهار میلیارد دلار قرارداد با عراق داشته‌ایم که پیش از این، حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار آن در دست اجرا بوده که امیدواریم با پیگیری‌های دولت عراق رقم باقی‌مانده نیز به مرحله اجرا برسد. نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان این‌که تعداد قابل توجهی طرح خدمات فنی و مهندسی در عراق کلید می‌خورد که پیمانکاران ایرانی می‌توانند آن‌ها را اجرایی کنند، گفت: امسال با توجه به افزایش بودجه عمرانی عراق این کشور در حوزه خدمات فنی و مهندسی از ایران، پیمانکار و مجری طرح خواهد خواست. علاوه بر این در بسیاری از شهر‌های عراق مانند بصره نیز بسیاری از طرح‌های جدید در صف اجرا است که می‌تواند برای شرکت‌های ایرانی فرصتی مطلوب به شمار رود. حسینی درباره حجم و ارزش صادرات به عراق نیز گفت: آمار‌های سال گذشته ما نشان می‌داد که ما به طور میانگین روزانه ۲۰ میلیون دلار کالا به عراق صادر کرده‌ایم. اجرای این مصوبه به امسال رسیده و بانک مرکزی به منظور تسهیل شرایط دو بانک دیگر را نیز وارد این فرآیند کرده است. هم‌چنین بحث معرفی صرافی‌هایی به همین منظور دنبال می‌شود که شاید در آینده نزدیک به نتیجه برسد و فعالان اقتصادی بتوانند در ازای پرداخت دینار به آنها، ریال در ایران دریافت کنند.

فیلم | اوج خلاقیت و مهندسی با تیله

خبرآنلاینخبرآنلاین5 روز قبل
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مازیار حسینی امروز در نامه‌ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها، اصلاحیۀ شیوه‌نامۀ تبصرۀ ۲ مادۀ ۲۴ آیین‌نامۀ اجرایی مادۀ ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را ابلاغ کرد. در این نامه با اشاره به موافقت وزیر راه و شهرسازی آمده است: از تاریخ این ابلاغ، ارجاع کار معرفی مهندسان ناظر به شهرداری‌ها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل ساختمان، منحصرا توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان انجام می‌شود. سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان موظف به واگذاری یک کار به افراد حقیقی و حقوقی متناسب با حدود صلاحیت آنها می‌باشند. همچنین تصریح شده است: تا زمان عملیاتی شدن نرم افزار واحد موضوع بند۳ فوق الذکر، سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استانها موظف خواهند بود. فایل گزارش کارهای ارجاع شده به مهندسان را به صورت ماهانه به اداره کل راه و شهرسازی استانها ارسال نمایند.
همشهریهمشهری1 ماه قبل
اما به تازگی ۴ مارمولک Bahaman anole در آزمایشگاه دانشگاه جورجیا به رنگ صورتی روشن متولد شده‌اند. در حقیقت این مارمولک‌های آلبینوو نتیجه نخستین آزمایش مهندسی ژنتیک و تغییر ژنتیکی در خزندگان هستند. «داگلاس منک» محقق ارشد این پژوهش، این مارمولک‌های قهوه‌ای را انتخاب کرد زیرا این گروه از موجودات ویژگی‌های متمایزی دارند. به هرحال محققان برای ایجاد تغییر ژنتیک از ابزار CRISPR-Cas۹ استفاده کردند تا پروتئین‌های CRISPR را به تخم‌های نابالغ مارمولک تزریق کنند. بنابراین می‌توان از این نوع مارمولک در پژوهش‌های انسان درباره چشم استفاده کرد.
فارسفارس2 ماه قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا داورزنی در مجمع انتخاباتی قایقرانی گفت: امیدوارم با کمک همدیگر برنامه هایی که رییس جدید دارد محقق شود. ما سدهای مختلف و رودخانه هایی داریم که می‌تواند در خدمت قایقرانی کشور باشد. معاون حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش یادآور شد: هدف آرمانی باید ترسیم شود و همه به سوی این اهداف قدم برداریم. به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، داورزنی در پایان مجمع فدراسیون قایقرانی اظهار داشت: آنهایی که به دنبال مهندسی در انتخابات می‌گشتند امروز دیدند که این طور نیست. وی ادامه داد: کسانی در این چند روز دنبال این بودند که نشان دهند وزارت ورزش دنبال یک فرد خاص و مهندسی کردن انتخابات است و بحث‌های دیگری که مطرح می‌کردند اما امروز دیدند که اصلا این طور نیست.

به انتهای لیست رسیدید