هواشناسی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
آسمان تهران صاف تا نیمه ابری است گاهی وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. بارش برف و باران در خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و دامنه‌های البرز شرقی در استان‌های مازندران، ‌ گلستان، پیش‌بینی می‌شود. آسمان تهران صاف تا نیمه ابری است گاهی وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.
ایرناایرنا18 ساعت قبل
امین حسین نقشینه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین پیش بینی شده سرعت وزش باد لحظه‌ای در جزایر خلیج فارس از جمله قشم، کیش و لاوان به بیش از ۴۰ کیلومتر بر ساعت برسد که برای شناورهای سبک، نیمه سبک، صیادی و تفریحی احتیاط لازم را توصیه می‌کنیم. کارشناس سازمان هواشناسی گفت: همچنین در مناطق کوهستانی و گردنه‌ها کاهش دما، کولاک برف، یخبندان، لغزندگی و مه گرفتگی خواهیم داشت. *** هوای پاک و سالم در کلانشهرهای کشورنقشینه گفت: امروز شاهد وزش باد نسبتا شدیدی در استان‌های تهران، کرج، قزوین، قم، اصفهان و سمنان خواهیم بود که هوا در این شهرها در شرایط پاک و سالم قرار می‌گیرد. نقشینه گفت: بندرعباس با دمای ۲۵ درجه بالای صفر و فرودگاه اردبیل با دمای منفی ۱۱و آبعلی منفی ۱۰ به ترتیب گرمترین و سردترین نقاط کشور در ۲۴ ساعت گذشته بودند. علمی ۹۰۱۴** ۱۳۳۹انتهای پیام /*
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی از رشد ۱۳۸ درصدی بارش‌ها در سال آبی جاری خبر داد. وی افزود: با توجه به میزان بارش برف و باران در خراسان شمالی در مدت اخیر نسبت به بلند مدت هم افزایش ۴۸ درصدی باران و برف را شاهد بودیم. هم‌چنین در حوزه دمایی پیش‌بینی می‌کنیم در فروردین دما نرمال است و اگر اتفاق خاصی رخ بدهد اطلاعات منتقل می‌شود. وی در مورد پروژه بارورسازی ابرها و تاثیر آن در میزان بارش‌ها گفت: سازمان هواشناسی در حوزه بارورسازی ابرها فعالیت داشت٬ اما اکنون فعالیتی در این حوزه نداریم. مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی در پایان تصریح کرد: ستاد خدمات سفر هواشناسی تشکیل شده و تا نوروز در مبادی ورودی شهرها پیش‌بینی ۳ روزه را به مسافران نمایش می‌دهیم و پیش‌بینی مقصد و مسیرهای مسافران را به نمایش خواهیم گذاشت.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
هواشناسی استان البرز برای جاده کوهستانی کرج - چالوس وقوع یخبندان و ریزش سنگ و بهمن را پیش‌بینی کرد. مدیرکل هواشناسی استان البرز ادامه داد: پی آمد جوی پایدار در منطقه آسمانی نیمه‌ابری همراه با وزش باد، مه رقیق و بارش‌های پراکنده خواهد بود. مدیرکل هواشناسی استان البرز برای طالقان یخبندان را پیش‌بینی کرد و گفت: کمینه دمای هوای امروز منطقه دیزین منفی ۱۱ درجه سانتی‌گراد است. رحمانیان در ادامه به وضعیت جوی جاده کرج - چالوس نیز اشاره کرد و گفت: بیشینه سرعت باد هم‌اکنون در این محور ۴۰ کیلومتر بر ساعت است. مدیرکل هواشناسی استان البرز با اشاره به آسمان نیمه‌ابری در جاده کرج - چالوس، گفت: در این محور وزش شدید باد و احتمال ریزش سنگ و بهمن پیش‌بینی می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: از امروز (۲۸ بهمن ماه) تا آخر بهمن جو کشور تحت تاثیر چند سامانه بارشی قرار می‌گیرد و بارش باران و برف، وزش باد، کولاک برف، یخبندان، لغزندگی، مه گرفتگی و اختلال در تردد از گردنه‌های کوهستانی و برفگیر در تعدادی از استان‌ها پیش‌بینی می‌شود. وی با بیان اینکه سامانه بارشی اواخر وقت امروز (۲۸ بهمن ماه) از کشور خارج می‌شود، گفت‌: هوای برخی از نواحی کشور امروز و فردا (۲۸ و ۲۹ بهمن ماه) متأثر از موج دیگر بارشی خواهد بود. به گفته وظیفه امروز (۲۸ بهمن) در استان‌های قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان و شمال استان اصفهان به‌ویژه در طول روز علاوه بر بهبود شاخص‌های کیفیت هوا، وزش باد نسبتا شدید پیش‌بینی می‌شود. همچنین پس‌فردا (۳۰ بهمن) آسمان پایتخت صاف و در طول روز با وزش باد همراه خواهد بود. بیشترین و کمترین دمای تهران در آخرین روز بهمن ماه به ۱۱ و یک درجه سانتیگراد می‌رسد.
ایرناایرنا1 روز قبل
به گزارش ایرنا، اداره کل هواشناسی لرستان اعلام کرد: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی از امروز با گذر متناوب امواج ناپایدار از روی منطقه و نیز با توجه به رطوبت موجود در جو رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد قابل ملاحظه تا نسبتا شدید برای اغلب مناطق استان پیش بینی می‌شود. همراه با این شرایط برای مناطق سردسیر و کوهستانی (شمال و شرق) رگبار برف پیش بینی شده است. بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی لرستان؛ این شرایط موجب اختلال در تردد جاده‌ای و نیز لغزندگی سطح جاده‌ها می‌شود که از این رو توصیه می‌شود جهت جلوگیری از خسارات احتمالی تمهیدات لازم بکار گرفته شود. ۱۹۲۰/۶۰۶۰انتهای پیام /*
مهرمهر1 روز قبل
مدیرکل هواشناسی استان البرز ادامه داد: پی آمد جوی پایدار در منطقه آسمانی نیمه‌ابری همراه با وزش باد، مه رقیق و بارش‌های پراکنده خواهد بود. رحمانیان در بخش دیگری به وضعیت جوی شهرستان‌های استان اشاره کرد و گفت: کمینه دمای هوای شهرستان طالقان به منفی ۷ درجه سانتی‌گراد رسیده است. مدیرکل هواشناسی استان البرز برای طالقان یخبندان را پیش‌بینی کرد و گفت: کمینه دمای هوای امروز منطقه دیزین منفی ۱۱ درجه سانتی‌گراد است. رحمانیان در ادامه به وضعیت جوی جاده کرج - چالوس نیز اشاره کرد و گفت: بیشینه سرعت باد هم‌اکنون در این محور ۴۰ کیلومتر بر ساعت است. مدیرکل هواشناسی استان البرز با اشاره به آسمان نیمه‌ابری در جاده کرج - چالوس، گفت: در این محور وزش شدید باد و احتمال ریزش سنگ و بهمن پیش‌بینی می‌شود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
وی افزود: با توجه به میزان بارش برف و باران در خراسان شمالی در مدت اخیر نسبت به بلند مدت هم افزایش ۴۸ درصدی باران و برف را شاهد بودیم. بیجندی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود در اسفند٬ فروردین و اردیبهشت٬ بارش‌ها در اکثر نقاط بیش از نرمال باشد. هم‌چنین در حوزه دمایی پیش‌بینی می‌کنیم در فروردین دما نرمال است و اگر اتفاق خاصی رخ بدهد اطلاعات منتقل می‌شود. وی در مورد پروژه بارورسازی ابرها و تاثیر آن در میزان بارش‌ها گفت: سازمان هواشناسی در حوزه بارورسازی ابرها فعالیت داشت٬ اما اکنون فعالیتی در این حوزه نداریم. مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی در پایان تصریح کرد: ستاد خدمات سفر هواشناسی تشکیل شده و تا نوروز در مبادی ورودی شهرها پیش‌بینی ۳ روزه را به مسافران نمایش می‌دهیم و پیش‌بینی مقصد و مسیرهای مسافران را به نمایش خواهیم گذاشت.
ایسناایسنا1 روز قبل
مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی گفت: از امروز (۲۸ بهمن ماه) تا آخر بهمن جو کشور تحت تاثیر چند سامانه بارشی قرار می‌گیرد و بارش باران و برف، وزش باد، کولاک برف، یخبندان، لغزندگی، مه گرفتگی و اختلال در تردد از گردنه‌های کوهستانی و برفگیر در تعدادی از استان‌ها پیش‌بینی می‌شود. وی با بیان اینکه سامانه بارشی اواخر وقت امروز (۲۸ بهمن ماه) از کشور خارج می‌شود، گفت‌: هوای برخی از نواحی کشور امروز و فردا (۲۸ و ۲۹ بهمن ماه) متأثر از موج دیگر بارشی خواهد بود. به گفته وظیفه امروز (۲۸ بهمن) در استان‌های قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان و شمال استان اصفهان به‌ویژه در طول روز علاوه بر بهبود شاخص‌های کیفیت هوا، وزش باد نسبتا شدید پیش‌بینی می‌شود. همچنین پس‌فردا (۳۰ بهمن) آسمان پایتخت صاف و در طول روز با وزش باد همراه خواهد بود. بیشترین و کمترین دمای تهران در آخرین روز بهمن ماه به ۱۱ و یک درجه سانتیگراد می‌رسد.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سازمان هواشناسی کشور برای امروز در خلیج فارس و دریای عمان، تشکیل موج‌هایی تا ارتفاع ۲٫۵ متر پیش‌بینی کرد. سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ماه، تنگه هرمز و دریای عمان به سبب وزش باد شدید و فعالیت سامانه بارشی، مواج و طوفانی خواهد بود که ارتفاع موج در خلیج فارس و دریای عمان حدود یک و نیم تا دو و نیم متر برآورد می‌شود. از این رو توصیه می‌شود طی این مدت در مناطق ذکر شده احتیاط لازم در تردد شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی به عمل آید.

آخرین خبرها درباره «هواشناسی»

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین3 هفته قبل
• تنظیم دما و تهویه گلخانه‌ها و سالن‌های پرورش قارچ با توجه به افزایش محسوس دما از روز جمعه به بعد• در صورت امکان شست و شوی پوشش‌های گلخانه جهت استفاده از نور بیشتر خورشید• برداشت میوه مرکبات با توجه به شرایط مناسب جوی• باغداران نسبت به احداث و ترمیم تشتک پای درختان جهت حفظ وذخیره رطوبت خاک اقدام کنند. • کلزاکاران با توجه به مساعد بودن شرایط جوی و روند افزایش دما طی روزهای آینده، در صورت شروع گلدهی و قبل از شروع ریزش گلبرگ‌ها برای پیشگیری از بیماری اسکلروتینیا، سم‌پاشی با قارچ کش‌ها را انجام دهند. • در صورت مشاهده آفت شته مومی و کک کلزا نسبت به کانون یابی و سم‌پاشی مناطق آلوده با مشورت جهاد کشاورزی اقدام شود. • تغذیه مزارع کلزا و چغندر قند با کود سرک (مزارعی که وارد مرحله ۶ تا ۸ برگی شده‌اند.) • مبارزه با علف‌های هرز مزارع کلزا• با توجه شرایط مساعد رشد آفات و امراض از مزارع خود جهت شناسایی بیماری‌های زنگ زرد بازدید نماید و در صورت مشاهده آلودگی لکه‌ای مبارزه شود تا از انتشار بیماری جلوگیری به عمل آید.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین2 هفته قبل
خبرگزاری میزان- کارشناس هواشناسی نسبت به بارش باران در گلستان هشدار داد. به گزارش گروه چند رسانه‌ای خبرگزاری میزان، کارشناس هواشناسی با توجه با بارش‌های اخیر برای برخی استانها از جمله گلستان وضعیت هشدار صادر کرد و از ادامه بارندگی در برخی مناطق خبر داد.
انتخابانتخاب3 هفته قبل
رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: بارورسازی ابرها عدد قابل توجهی به میانگین بارش سالانه اضافه نمی‌کند و فقط توقع را در سطح جامعه افزایش می‌دهد، باید کنار گذاشته شود و مدیریت و فرهنگسازی در مصرف آب صورت گیرد. پرهیزکار با بیان اینکه بارورسازی ابرها ار نظر علمی و تئوریک مورد قبول است، گفت: در بارورسازی باید ابرها با تزریق هسته‌های تراکم تبدیل به بارش شود اما راه چاره و راهکار برای برطرف کردن کم‌بارشی نیست برای اینکه آبی استحصال نمی‌شود و بعضا اگر بدون اطلاعات انجام شود نه‌تنها افزایش بارش انجام نمی‌شود بلکه ابر عقیم می‌شود و همان قدر هم نمی‌بارد. وی ادامه داد: بررسی نشان داده که بارورسازی ابرها عدد قابل توجهی به میانگین بارش سالانه اضافه نمی‌کند و فقط توقع را در سطح جامعه افزایش می‌دهد، باید کنار گذاشته شود و مدیریت و فرهنگسازی در مصرف آب صورت گیرد. رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه تغییر اقلیم خزنده است و به مرور انجام می‌شود، خاطرشان کرد: موضوع هارپ واقعی است اما تاثیری در زلزله و تغییرات جوی ندارد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
محسن حیدری در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مجموعه اداری هواشناسی مهرستان با زیربنای۴۸۰ متر مربع و اعتبار یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در زمینی به مساحت ۱۱ هزار و ۴۰۰ متر مربع ساخته شده است. وی ادامه داد: ساختمان اداری هواشناسی مهرستان طوری طراحی و ساخته شده که قابلیت راه اندازی ایستگاه جو بالا، مرکز تحقیقات کشاورزی و پایش گرد و غبار را نیز به صورت بالفعل دارد. مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: حدود یک سال است که ایستگاه مهرستان به صورت آزمایشی در قالب ایستگاه سینوپتیک هواشناسی فعالیت می‌کند که در این مدت بخش‌های پنهان اقلیم این منطقه آشکار شده است. حیدری بر ضرورت تأسیس ایستگاه پایش گرد و غبار در استان تاکید کرد و گفت: با توجه به تکرار زیاد پدیده‌های خاکدار در این منطقه، نیاز مبرم به ایستگاه پایش گرد و غبار در آن احساس می‌شود. مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: کمبود نیروی انسانی در هواشناسی استان تا سال ۱۴۰۰ به بحرانی‌ترین شرایط ممکن خواهد رسید چراکه در این سال حداقل هفت نیروی ما شامل چند رئیس اداره و معاون بازنشست می‌شوند.

میز گرد کارشناسان هواشناسی خبرگزاری مهر

15+
مهرمهر1 روز قبل
انتخابانتخاب2 هفته قبل
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن تشریح روند فعالیت سامانه بارشی از احتمال آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه‌ها در برخی ازمناطق کشور هشدار داد. مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ادامه داد: با توجه به شدت بارش در استان‌های هرمزگان، جنوب کرمان، جنوب فارس و جنوب سیستان‌وبلوچستان آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها و احتمال سیلابی شدن آنها وجود دارد. این وضعیت فردا (دوشنبه ۱۵ بهمن) در شمال شرق شرق و جنوب شرق پیش‌بینی می‌شود. در همین مدت در دامنه‌های البرز شرقی و شمال شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که با توجه به بارش برف می‌تواند موجب کولاک برف در نقاط کوهستانی این مناطق شود. وظیفه اعلام کرد: فردا آسمان تهران صاف گاهی همراه با وزش باد با بیشترین و کمترین دمای ۹ و شش درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.
تسنیمتسنیم3 هفته قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سازمان هواشناسی کشور، توصیه‌های هواشناسی کشاورزی را برای ۸ بهمن تا ۱۲ بهمن ماه به صورت تفکیک شده برای استانهای کشور اعلام کرد. شرح توصیه‌های هواشناسی کشاورزی به شرح زیر است. متقاضیان احداث باغ حدود یک ماه تا ۴۰ روز قبل از کاشت نهال نسبت به حفر چاله‌های کاشت، جهت فرو نشست خاک اقدام نمایند. با توجه به پیش بینی هواشناسی و نامساعد بودن هوا طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه جهت هرس و تغذیه باغات از روز پنجشنبه به بعد اقدام نمایید. تغذیه خاک با کود پوسیده حیوانی وکودهای سولفات پتاسیم و دی آمونیوم بر اساس نتایج آزمون خاک. جهت رعایت بهداشت باغ حتما میوه‌های آلوده از پای درخت جمع آوری و از باغ خارج شود.
ایسناایسنا3 هفته قبل
جابجایی کندوها به محل گرم‌تر و پاک کردن جلوی دریچه پرواز پس از بارش برف همچنین اجتناب از برافروختن آتش در حاشیه جنگل‌ها و مطمئن شدن از خاموش شدن آنها به خصوص در اواخر هفته از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای دوشنبه تا جمعه (اول تا ۵ بهمن) است. به گزارش ایسنا توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای دوشنبه (اول بهمن) تا روز جمعه (۵ بهمن) در استان‌های مختلف کشور به شرح زیر است: • استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل: • باغبانی: • انجام عملیات محلول‌پاشی و سم‌پاشی بلامانع است. • در صورت مشاهده آفت شته مومی و کک کلزا نسبت به کانون یابی و سم‌پاشی مناطق آلوده با مشورت جهاد کشاورزی اقدام شود. • شهرداری‌ها نسبت به رنگ امیزی تنه درختان فضاهای سبز شهری بخصوص درختان زیتون در معابر شهری جهت جلوگیری از ترکیدگی و خشکیدگی درختان اقدام کنند. • تغذیه مزارع گندم زود کاشت با کود سرک (مزارعی که وارد مرحله پنجه زنی شده‌اند).

آشنایی با ۷ ویجت برتر هواشناسی در اندروید

17+
دیجیاتودیجیاتو1 ماه قبل
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش ایرنا، فرج الله شکوهی پور روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: با ورود سامانه بارشی به استان، بارش خفیف و پراکنده باران که از اواخر دیشب در مناطق شمالی آغاز شده امروز و فردا نیز به صورت پراکنده در برخی نقاط این استان ادامه می‌یابد. وی ادامه داد: از عصر فردا (یکشنبه) با تقویت سامانه بارشی در جنوب استان، باران از دوشنبه (۲۲ بهمن) تا اواسط سه‌شنبه (۲۳ بهمن) با شدت بیشتری می‌بارد و گاهی به صورت رگباری همراه با رعد و برق و وزش تندباد در بیشتر نقاط استان ادامه می‌یابد. مدیرکل هواشناسی استان بوشهر گفت: بر این اساس نسبت به آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل‎ها بویژه در مدت زمان ظهر دوشنبه تا صبح سه‌شنبه هشدار داده می‌شود. شکوهی پور اظهار داشت: از عصر یکشنبه و در روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه به سبب وزش باد شدید و گاهی تندباد‌های لحظه‌ای خلیج فارس به تناوب مواج و متلاطم پیش بینی می‌شود. وی افزود: از این رو توصیه می‌شود در این مدت ملاحظات ایمنی و احتیاط لازم در رفت و آمد شناور‌های سبک و تفریحی رعایت شود.
خبر فوریخبر فوری3 هفته قبل
مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی گفت: خراسان شمالی تنها استانی است که مرکز تحقیقات کاربردی هواشناسی ندارد. مجید بیجندی ظهر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان شمالی با اشاره به اینکه خراسان شمالی مرکز تحقیقات هواشناسی ندارد، اظهار کرد: باوجود تلاش‌های انجام شده در این رابطه اما هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده‌ایم و در نبود این مرکز با مشکلات زیادی مواجه‌ایم. مدیر کل هواشناسی خراسان شمالی تصریح کرد: در ایام دهه فجر هواشناسی مرکز استان به فیبر نوری متصل می‌شود. بیجندی افتتاح سامانه هواشناسی فرودگاهی، راه اندازی سامانه مانیتورینگ هوشمند ایستگاه‌های هواشناسی، کلنگ زنی مرکز تحقیقات کاربردی هواشناسی و راه اندازی ایستگاه هواشناسی گردنه امین الله را از پروژه‌های دهه فجر عنوان کرد. وی بااشاره به وضعیت هوای خراسان شمالی نسبت به سال گذشته، گفت: میانگین دمای استان نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته اما آنچه که وجود دارد زنگ خطری است برای استان که در این رابطه در مقایسه با آمار بلند مدت نیم درجه افزایش دما داشتیم که نشانگر خوبی نیست.
ایرناایرنا6 روز قبل
کارشناس هواشناسی خراسان جنوبی اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته مهوید فردوس با ۴۸ میلیمتر باران بیشترین میزان بارندگی‌های استان را به ثبت رسانده است. وی اظهار داشت: همچنین در ۲۴ ساعت آینده شهرستان‌های شرقی و جنوبی استان شامل مناطق حاجی آباد زیرکوه، نهبندان، سربیشه و مناطق درح، زهان و آرین شهر بارندگی‌های خوبی را شاهد خواهند بود. نخعی گفت: سامانه بارشی ظهر فردا (چهارشنبه) از استان خارج می‌شود و پس از آن تغییرات دمایی محسوس است. مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی هم گفت: با توجه به بارندگی‌های ۲۴ ساعت گذشته و جاری شدن روان آب و سیلاب در بیشتر شهرستان‌های استان ۵۷ نفر تاکنون امدادرسانی شدند. سید ابوالحسن میرجلیلی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیشتر حادثه دیده‌ها مربوط به جاده‌های استان بوده است و تاکنون ۹ خودرو توسط نیروهای امدادی رهاسازی شدند.
ایرناایرنا3 هفته قبل
وی افزود: بارش در ارتفاعات استان به شکل برف پیش بینی می‌شود و خلیج فارس نیز مواج است. مدیر کل هواشناسی خوزستان بیان کرد: در شب و روز گذشته امیدیه با ۲۵ و ایذه با ۶درجه سانتیگراد به ترتیب بالاترین و پایین‌ترین دما را داشتند و حداکثر دمای اهواز ۲۴ و حداقل ۱۰ درجه سانتیگراد گزارش شده است. اداره کل هواشناسی خوزستان در اخطاریه‌ای از ورود سامانه بارشی از روز یکشنبه استان خبر داده بود. میانگین بارش استان از ابتدای سال زراعی جاری (یکم مهرماه) تا ۳۰ دی ماه، ۳۵۵٫۵ میلیمتر ثبت شده است. بیشترین میزان بارندگی از ابتدای سال زراعی جاری تا ۲۹ دی ماه در حسینیه اندیمشک با ۶۹۵٫۲ و ایذه با ۴۹۹٫۶ میلیمتر گزارش شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
سازمان هواشناسی در اخطاریه‌ای ضمن پیش بینی بارش باران و برف در برخی نقاط کشور و احتمال سیل و آبگرفتگی در مسیل‌ها، به شهروندان توصیه کرد از تردد و توقف غیر ضروری در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌های خودداری کرده و هنگام تردد در جاده‌های کوهستانی، تجهیزات کامل زمستانی به همراه داشته باشند. در این مدت نیز با توجه به پیش بینی بارش برف، اختلال در تردد جاده‌ای مناطق مرتفع و کوهستانی زاگرس مرکزی و شمال شرق کشور پیش بینی می‌شود. شایان ذکر است دوشنبه (۲۲ بهمن ماه) و سه شنبه (۲۳ بهمن ماه) در برخی مناطق سیستان و بلوچستان و کرمان وزش باد شدید پیش بینی می‌شود که می‌تواند موجب خیزش گرد و خاک در این مناطق شود. به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی در اخطاریه‌ای دیگر تحت عنوان اخطاریه دریایی عنوان کرده است که با توجه به افزایش سرعت وزش باد، خلیج فارس از بعد از ظهر دوشنبه (۲۲ بهمن) مواج و روز سه شنبه (۲۳ بهمن) طوفانی پیش بینی می‌شود. از این رو توصیه می‌شود جهت جلوگیری از بروز خسارت‌های احتمالی، تمهیدات لازم به کار گرفته شده و طی این مدت از تردد با شناورهای سبک و قایق‌های تفریحی در این مناطق خودداری شود.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش ایرنا، رییس اداره هواشناسی اشنویه روز دوشنبه در آیین افتتاح این طرح که فرماندار و شماری از مسوولان محلی این شهرستان نیز حضور داشتند، گفت: برای راه اندازی این سامانه هواشناسی، ۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده است. وی اظهار داشت: این اطلاعات نقش مهمی در برنامه‌های تحقیقاتی و عملیاتی ایفا کرده و به عنوان داده‌های اولیه در پردازش و معادلات مختلف به کار گرفته شود. وی در زمینه خصوصیات آب و هوایی اشنویه نیز گفت: این شهرستان از مناطق سردسیر آذربایجان غربی به شمار رفته و در طی سال گذشته ۹۸ روز از سال دمای زیر صفر را تجربه کرده است. به گزارش ایرنا به مناسبت دهه مبارک فجر ۳۵ طرح در زمینه‌های مختلف در این شهرستان با ۲۳۰ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده یا کلنگ زنی می‌شود. شهرستان مرزی اشنویه در جنوب آذربایجان غربی قرار دارد و دارای ۲ بخش مرکزی با ۴۲ روستا و نالوس با ۳۰ روستاست.
ایرناایرنا1 ماه قبل
وی افزود: به سبب کاهش دما کشاورزان و گلخانه داران تمهیدات لازم را برای گرم نگه داشتن گلخانه‌ها و سالن‌های پرورش قارچ خود بیاندیشند. بهره‌مند با توصیه به کشاورزان مناطق گرمسیری استان از آنان خواست در حال حاضر به علت بارش شدید و احتمال یخ زدن سطح خاک بعد از بارش از کود سرک در مزارع استفاده نکنند. کارشناس اداره کل هواشناسی استان همچنین از آن‌ها خواست در حال حاضر به علت بارش مبارزه با آفات و علف‌های هرز را در دستور کار قرار ندهند. بهره مند تصریح کرد: این سامانه بارشی تا اواخر وقت امروز در کهگیلویه و بویراحمد فعال خواهد بود. کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد افزود: طی این مدت سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی و همچنین اختلال در تردد و لغزندگی جاده‌ای پیش بینی می‌شود.
مهرمهر4 هفته قبل
وی عنوان کرد: این طرح انگیزه‌ای برای اجرای این طرح در سایر بخش‌ها شد و مطالعاتی در سایر حوزه‌ها نیز در حال انجام است. مدیرکل هواشناسی استان یزد خاطرنشان کرد: آمادگی اجرای طرح توسعه هواشناسی کاربردی عمران و به طور مشخص در حوزه معدن را داریم و به زودی نیز این طرح را آغاز خواهیم کرد. برهانی یادآور شد: در قالب طرح توسعه هواشناسی کاربردی در کشاورزی، ضمن پیش‌بینی وضعیت هوا، توصیه‌های لازم به کشاورزان در زمینه‌های مختلف ارائه می‌شود که این امر خسارات حوزه کشاورزی ناشی از سرمازدگی، گرمازدگی و … را تا حد قابل توجهی کاهش داده است. وی اظهار امیدواری کرد: اجرای این طرح در حوزه معدن نیز بتواند به کاهش آلودگی هوا به ویژه در زمان وقوع طوفان کاهش دهد. مدیرکل هواشناسی استان یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خشکسالی‌های پی‌درپی در استان یزد عنوان کرد: ۱۰۰ درصد مساحت استان یزد درگیر خشکسالی است اما این خشکسالی‌ها درجه‌بندی دارد اما در مجموع، درجات مختلف خشکسالی، سبب شده تا کوچکترین وزش باد در سطح استان، پراکندگی ذرات گرد و غبار را به دنبال داشته باشد.
مهرمهر1 هفته قبل
غلامرضا حسنی غربا در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه در ششمین روز از دهه فجر با حضور زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، عملیات اجرایی ساختمان هواشناسی فرودگاه شاهرود آغاز شد، ابراز داشت: برای ساخت این مجموعه سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار هزینه می‌شود. وی بابیان اینکه ساختمان هواشناسی فرودگاه شاهرود با ۱۶۰ متر مربع زیربنا ساخته می‌شود، اضافه کرد: میزان اعتبار سال جاری برای شروع عملیات دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال است که در صورت تزریق اعتبارات لازم این مجموعه سال ۹۸ به بهره‌برداری می‌رسد. مدیرکل هواشناسی استان سمنان بابیان اینکه ساخت ساختمان هواشناسی برای فرودگاه بین‌المللی شاهرود ضروری است، ابراز داشت: با توجه به اینکه برای فرودگاه بین‌المللی الزاماتی نیاز است که یکی از آن‌ها برخورداری از ساختمان هواشناسی است که خوشبختانه طی دهه فجر امسال این مجموعه کلنگ زنی شد. به گزارش خبرنگار مهر، در دهه فجر امسال ۶۶۹ طرح با چهار هزار و ۱۸۰‌میلیارد ریال در استان سمنان افتتاح و همچنین عملیات اجرایی ۹۸ طرح به ارزش سه هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال آغاز می‌شود.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل هواشناسی خوزستان در این اطلاعیه آمده است: برای روز جمعه تا دوشنبه هفته آینده افزایش ابر، وقوع رگبار، بارش باران، رعدوبرق و وزش یاد قابل ملاحظه به همراه تندبادهای لحظه‌ای و احتمال تگرگ در استان خوزستان پیش بینی می‌شود. بر پایه این گزارش بارش در ارتفاعات به صورت برف پیش بینی می‌شود همچنین شمال خلیج فارس نیز در این ایام مواج خواهد بود. سازمان هواشناسی خوزستان اعلام کرد بیشترین حجم بارش‌ها درروز شنبه برای مناطق غربی، شمالی و شمال شرقی استان شامل حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون پیش بینی می‌شود. این پیش بینی‌ها نشان می‌دهد درروز یکشنبه بیشترین حجم بارش‌ها در مناطق شمالی، شمال شرقی، شرقی و مرکزی استان شامل حوضه‌های آبریز دز، کارون و مارون می‌باشد. همچنین به عموم مردم توصیه می‌گردد از تردد غیر ضروری در مسیرهای کوهستانی و اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیلها جدا خودداری شود.
ایرناایرنا1 ماه قبل
وی بیان کرد: از اواخر روز چهارشنبه و روز پنجشنبه با تقویت ناپایداری‌ها، بارندگی‌ها به صورت رگباری همراه با رعد و بر ق و وزش بادشدید در استان بوشهر ادامه می‌یابد. وی گفت: سواحل استان بوشهر نیز از عصر روز چهارشنبه تا اوایل هفته آینده به سبب وزش باد مواج و متلاطم پیش بینی می‌شود. مساعدی ادامه داد: در ۲۴ ساعت آینده جهت وزش باد بطور غالب جنوب شرقی تا جنوب غربی با سرعت ۱۶ تا ۴۴ کیلومتر در ساعت پیش بینی شده است. وی افزود: در این مدت ارتفاع موج دریا در سواحل استان ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر و گاهی تا ۱۵۰ سانتی متر و از فردا در همه مناطق ۹۰ تا ۱۸۰ سانتی متر و از قبل از ظهر بتدریج ۱۵۰ تا ۳۰۰ سانتی متر پیش بینی شده است. وی گفت: فردا در بندر بوشهر زمان مد اول دریا ۰۳:۵۳، جزر ۰۹:۱۶، مد دوم ۱۶:۳۱ خواهد بود.
ایرناایرنا6 روز قبل
پس از انقلاب و همزمان با توسعه زیرساخت‌های کشور، هواشناسی نیز از شتاب توسعه عقب نماند و با جهش ۴۵۰ درصدی در توسعه زیرساخت‌ها همراه شد. **جهش ۴۵۰ درصدی ایستگاه‌های هواشناسی سیستان و بلوچستانمدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: تعداد ایستگاه‌های هواشناسی موجود استان نسبت به قبل از انقلاب ۴۵۰ درصد افزایش یافته است بطوریکه تا پیش از انقلاب تمام ایستگاه‌های هواشناسی استان ۳۰ مورد بود اما اکنون به حدود ۱۷۰ ایستگاه رسیده است. مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به پروژه‌های در حال ساخت هواشناسی در استان افزود: هم اکنون چهار ایستگاه هواشناسی در زاهدان، دلگان، پسابندر و زرآباد در حال ساخت است که با تکمیل این پروژه‌ها شبکه پایش استان تقویت می‌شود. نوری تصریح کرد: هم اینک بانوان در تصمیم گیری‌های کلان هواشناسی سیستان و بلوچستان نقش آفرین هستند و به عنوان نماینده در شورای توسعه مدیریت و منابع هواشناسی کشور حضور دارند. نوری ادامه داد: به طور کلی تعداد پرسنل هواشناسی استان نسبت به سال ۵۷ بیش از ۴۰۰ درصد افزایش یافته است.
فارسفارس2 هفته قبل
مدیرکل هواشناسی هرمزگان با توجه به ورود سامانه بارشی شدید و کاهش خسارات احتمالی، نسبت به آمادگی شهروندان و دستگاه‌های امدادی هشدار داد. مدیرکل هواشناسی هرمزگان تصریح کرد: با توجه به شدت فعالیت این سامانه، آبگرفتکی معابر عمومی، طغیان رودخانه‌های فصلی و سیلابی شدن مسیله‌ها دور از انتظار نخواهد بود لازم است تمهیدات لازم جهت خسارات احتمالی صورت پذیرد. رنجبر با تاکید بر شدت بارش‌های پیش رو بر ضرورت آمادگی دستگاه‌های امدادی و در رأس آنها، ستاد بحران استان جهت اطلاع‌رسانی و کاهش خسارات احتمالی تاکیدکرد. وی در ادامه با تشریح اقدامات موردنیاز برای کاهش خسارات احتمالی بر اثر وقوع سیلاب و آبگرفتگی بیان داشت: لایروبی رودخانه‌های فصلی، مسیل سیلا‌ب‌ها و پاکسازی زیرپل‌ها در دستورکار دستگاه‌های متولی قرار گیرد. مدیرکل هواشناسی استان هرمزگان، تمرکز این سامانه را شرق استان اعلام کرد و افزود: صیادان شهرهای مناطق شرق استان با توجه به افزایش شدت باد از رفتن به دریا در این ایام خودداری کنند.
ایرناایرنا5 روز قبل
محمد سبزه زاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: بررسی آخرین داده‌های هواشناسی نشان دهنده عبور خط ناپایدار لایه میانی جو از اواخر روز پنجشنبه تا اواخرروز شنبه هفته آینده به خوزستان است. وی گفت: ورود این سامانه به خوزستان باعث رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد قابل ملاحظه به ویژه در نیمه شمالی، شرقی و ارتفاعات این استان خواهد شد. سبزه زاری ادامه داد: بارش در ارتفاعات شمالی و شرقی خوزستان به شکل برف خواهد بود و خلیج فارس در این مدت در بعضی ساعات مواج پیش بینی می‌شود. خوزستان در روزهای جمعه و شنبه گذشته شاهد بارش باران بود که بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوس اداره کل هواشناسی خوزستان بیشترین میزان بارش باران در شهرستان ایذه با ۲۱٫۵ میلیمتر گزارش شد. ۷۱۵۸/ ۶۰۳۷انتهای پیام /*
ایرناایرنا1 هفته قبل
در این اطلاعیه آمده است: تحلیل نقشه‌‌ها و مدلهای هواشناسی بیانگر فعالیت سامانه بارشی در استان است که فعالیت این سامانه تا اواخر وقت چهارشنبه بارندگی و در نواحی سردسیر بارش برف همراه با وزش باد شدید را به دنبال خواهد داشت. سیستم مزبور با تقویت و افزایش فعالیت در عصر دوشنبه موجب آبگرفتگی و سیلابی شدن مسیل‌‌ها همچنین بارش برف و باران و کاهش دما به طور میانگین ۱۰ تا ۱۲ درجه سلسیوس در اغلب نقاط استان خراسان رضوی خواهد شد. مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی برای روز یکشنبه بارش پراکنده در استان همراه با وزش باد شدید لحظه‌ای را پیش بینی کرده است و برای روز دوشنبه به تدریج با تقویت و گسترش سیستم، وقوع بارش‌‌های رگباری همراه با رعد و برق، آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌‌ها در استان بویژه در نیمه جنوبی و نوار شرقی رخ خواهد داد. طی فعالیت این سیستم به علت وقوع بارش برف و باران، وزش باد شدید، کولاک، کاهش دما، لغزندگی معابر و محورها همچنین تشکیل مه و کاهش دید و در نتیجه اختلال در سیستم حمل و نقل استان خراسان رضوی پیش‌ بینی می‌شود. ۳۰۲۷ / ۶۰۵۳انتهای پیام /*
تسنیمتسنیم1 ماه قبل
وی افزود: از عصر پنجشنبه بتدریج شاهد تشدید بارندگی، وزش باد شدید، کاهش محسوس دما و احتمال رعدو برق در استان خواهیم بود. رضوی گفت: در این مدت بارش برف ابتدا در ارتفاعات و محورهای کوهستانی شروع و از نیمه شب تا روز جمعه دامنه بارش برف بتدریج به سمت کوهپایه‌ها و دامنه‌ها کشیده می‌شود. مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: بارش برف در مناطق با ارتفاع ۱۰۰ تا ۴۰۰ متر در حد مشاهده و احتمال نشست برف روی زمین ضعیف و کم است. در مناطق با ارتفاع ۵۰ تا ۱۰۰ متر نیز مخلوط باران و برف داریم. میزان بارش برف در ارتفاعات و گردنه‌های کوهستانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر برآورد می‌شود.
ایرناایرنا4 هفته قبل
سید عباس میرحسینی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: همچنین شنبه شب و یکشنبه شب شاهد کاهش دمای هوا و وقوع یخبندان خواهیم بود و دمای هوا به زیر صفر می‌رسد. وی پیش بینی کرد که دمای هوا شهر یزد روز یکشنبه به منفی چهار درجه سلسیوس و سه شب آینده هم به ترتیب چهار درجه، منفی سه درجه و نیز زیر صفر برسد. وی گرمترین نقطه استان در ۲۴ ساعت گذشته را شهر بافق با ۱۹ درجه سانتیگراد و سردترین را شهر ندوشن و روستای گاریز تفت با کمینه هشت درجه سانتیگراد ذکر کرد. هم اکنون بارش برف در برخی مناطق مرتفع استان یزد آغاز شده است. ۲۰۸۸/ ۲۰۴۷/انتهای پیام /*
ایرناایرنا1 هفته قبل
بنا بر این گزارش، طی این مدت سرعت وزش باد، به بازه قابل ملاحظه تا شدید لحظه‌ای خواهد رسید. متوسط بارش استان بین ۱۵ تا ۲۵ میلیمتر تخمین زده می‌شود که در برخی نقاط میزان بارش به بیش از ۳۰ میلیمتر نیز خواهد رسید. با توجه به تشکیل احتمالی هسته‌های گرد و غبار بر روی کشور عراق، برای روز شنبه و ساعاتی از روز یکشنبه برای نقاط مختلف، غبارآلود بودن آسمان به همراه کاهش دید افقی پیش بینی می‌شود. بنا برهشدار هواشناسی لرستان، توصیه می‌شود دستگاه‌های امدادی و شهروندان جهت جلوگیری از خسارات احتمالی تمهیدات لازم بکار را بگیرند. ۱۹۲۰/۷۲۷۳انتهای پیام /*