هژمونی جهانی آمریکا

هژمونی جهانی آمریکا

الفالف3 هفته قبل
رئوس سخنان مکرون به شرح زیر است: ما شاهد پایان هژمونی غرب بر جهان هستیم. امروزه شبیه به آن تحلیل را از زبان یکی از مهم‌ترین رهبران جهان غرب، رئیس جمهور فرانسه، می‌شنویم. این تحول مهمی است و نشان می‌دهد که بخشی از رهبران تأثیرگذار جهان غرب پایان یک دوران تاریخی و گذار به دوران جدید را دریافته و برای آینده‌ در پیش‌رو در حال برنامه‌ریزی‌اند. والرشتین در مقاله اول نوامبر ۲۰۱۳ خود نوشت: افول نقش هژمونی آمریکا در جهان از اوائل دهه ۱۹۷۰ آغاز شد و بتدریج سرعت گرفت. پیامد دیگر افول هژمونی جهانی آمریکا، عدم قدرت تصمیم‌گیری است که در حوادث اخیر خاورمیانه رخ نمود.
خبر فوریخبر فوری1 ماه قبل
او مدعی شده که این توافقنامه‌ها حاکمیت ملی آمریکا را نقض می‌کند. بولتون با همین بهانه با خشم و عصبانیت به ایده تاسیس سازمان ملل، قوانین بین‌الملل و دادگاه کیفری بین‌المللی می‌تازد. گاردین یادآوری کرد: بولتون یک عمر ایدئولوگ نومحافظه‌کاری بوده که مسلمانان را طعمه قرار داده است. هدف وی از این سفر تغییر رژیم در انگلیس بود. به اعتقاد تحلیلگر گاردین بولتون سه هدف عمده را دنبال می‌کند.
تسنیمتسنیم2 ماه قبل
پکن روز پنجشنبه نیز ناخشنودی خود از سفر تسای اینگ-ون رئیس تایوان به ایالات متحده را ابراز کرده بود. اگر چه آمریکا روابط رسمی با تایوان ندارد اما اصلی‌ترین تأمین‌کننده تسلیحات این کشور بوده و قرار است که آمریکا ۱۰۸ تانک آبرامز و ۲۵۰ موشک استینگر به تایوان بفروشد. سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که اقدام واشنگتن در فروش تسلیحات میلیاردی به تایوان، نقض جدی قوانین بین‌الملل و مداخله در امور داخلی پکن است. حضور نظامی آمریکا در تنگه تایوان و قراردادهای واشنگتن با دولت جزیره تایوان، استقلال طالبان این جزیره را برای تثبیت استقلال تایوان بسیار امیدوار کرده است. شاید به همین دلیل است که روزنامه گلوبال تایمز می‌نویسد مساله تایوان می‌تواند دو کشور آمریکا و چین را به جنگ بکشاند.
الفالف3 ماه قبل
او در این مقاله افول هژمونی جهانی آمریکا و پیامدهای آن را پیش‌بینی کرد. *والرشتین نوشت: افول نقش هژمونی آمریکا در جهان از اوائل دهه ۱۹۷۰ آغاز شد و بتدریج سرعت گرفت. از سال ۲۰۰۸ وضع دگرگون شد و بسیاری به این امر توجه کردند که قدرت آمریکا در حال افول است. پیامد دیگر افول سرکردگی (هژمونی) جهانی آمریکا عدم قدرت تصمیم‌گیری است که در حوادث اخیر خاورمیانه رخ نمود. به گمان والرشتین، با افول آمریکا، حدود نیم قرن طول می‌کشد تا قدرتی دیگر نقش هژمونیک مشابهی به دست آورد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ماه قبل
بدون شک اگر چه در صورت وقوع جنگ، آمریکا می‌تواند هزینه سنگینی را به ایران تحمیل کند اما لزوما به هدف تغییر رژیم دست پیدا نخواهد کرد. با ورود به جنگ علیه ایران، واشنگتن تقریبا اهمیت پیامدهای ژئواستراتژیک بحران و همکاری استراتژیک فزاینده بین ایران و روسیه را نادیده گرفته است. به همین ترتیب، ازبک‌های آسیای مرکزی، ترکمن‌ها، تاجیک‌ها، قزاق‌ها، قرقیزها و اویغورها خواهان همکاری جنبش اسلامی آسیای مرکزی، جنبش اسلامی ازبکستان و جنبش اسلامی ترکستان شرق برای ایجاد امارت اسلامی در آسیای مرکزی بودند. با نگاهی به مطالب فوق می‌توان استدلال کرد که روسیه در صورت شکل‌گیری جنگ بین ایران و آمریکا سکوت نخواهد کرد. بدون شک این استراتژی حاکی از همکاری استراتژیک ایران و روسیه و هدف مشترک آنها در محدودسازی قدرت آمریکا است.

جان بولتون کیست، حرف حسابش چیست و از ایران چه می‌خواهد؟

5+
برترین‌هابرترین‌ها4 ماه قبل

پشت‌پرده آتش‌بس اسرائیل با فلسطینیان/ دوره‌ات گذشته، «آبراهام لینکلن»!

3+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ماه قبل
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ماه قبل
• روزنامه کیهان مطلبی با عنوان منشأ ترس اسرائیل از غزه منتشر کرد که در ادامه می‌خوانید: جهان عرب متأسفانه نشان داد که «وجود» ندارد. اراده برای تزریق نیروی جدید به این جنگ محاسباتی، بسیاری از تحولات را در آینده رقم خواهد زد. شخصا بر این باورم که اگر احتمال جنگ نظامی در دوره اوبامای ضدجنگ، کمی وجود داشت، در وضعیت فعلی همان قدر هم وجود ندارد. سپس، موجب نارضایتی اجتماعی می‌شود و درنهایت سیاست در ایران را مختل می‌کند و سازش ایران را سبب می‌شود. انتهای پیام/خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما4 ماه قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ دستگاههای امنیتی سری لانکا اعلام کردند شبه نظامیانی که در حملات اخیر تروریستی این کشور دست داشتند در حال برنامه ریزی برای حملات مشابه هستند که می‌تواند در پوشش نظامیان سری لانکا انجام شود. حملات تروریستی سری لانکاحملات تروریستی به چندین کلیسا و هتل در سری لانکا بار دیگر جهان را در بهت و اندوه فرو برد. در این حملات که در روز عید پاک صورت گرفت، کلیسای «سنت آنتونی» در کلمبو پایتخت این کشور، کلیسای «کاتوواپیتیا» در کاتانا و همچنین کلیسای «سن سباستین» در شهر نگومبو سری لانکا و همزمان هتل‌های «شانگری لا» و «کینگبری» در کلمبو نیز هدف حملات تروریستی قرار گرفتند. دیدگاه دولت سری لانکا در مورد حملات تروریستی این کشوردولت سری لانکا گروه محلی موسوم به «جماعت ملی توحید» را مسئول حملات تروریستی به چندین کلیسا و هتل اعلام و تاکید کرده است این گروه کوچک به تنهایی نمی‌تواند چنین حملات گسترده‌ای را سازمان دهی کند بنابراین با یک گروه بین المللی تروریستی همکاری کرده است. گروه تروریستی داعش با انتشار تصویری که «زهران هاشم» رهبر «جماعت ملی توحید» در آن دیده می‌شود مسئولیت این حملات تروریستی را برعهده گرفته است. در سطح بین المللی نیز حملات تروریستی سری لانکا منجر به تقویت سیاست اسلام هراسی شده است.
تسنیمتسنیم7 ماه قبل
رفاه و ثروت این کشور با نفت و دلاری که به عنوان ارز ذخیره جهانی عمل می‌کند حفظ می‌شود. هژمونی جهانی آمریکا بستگی به حفظ جایگاه پیشتاز دلار از سوی واشنگتن دارد. در نظر بگیرید که شهرهای پرزرق و برق عربستان در وسط صحرا با نفت این کشور بنا شده‌اند. این کشور نفت را در ازای مواد غذایی می‌فروشد. غالب شدن رژیم غذایی جهانی مبتنی بر نفت دوشادوش مدل از اساس اشتباه «توسعه» مبتنی بر نفت قرار دارد که ما در مکان هایی چون هند شاهد هستیم.

به انتهای لیست رسیدید