واقع عاشورا

واقع عاشورا

مهرمهر3 ماه قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مدیرکل بنیاد شهید وامور ایثارگران استان بوشهر عصر جمعه در این همایش با اشاره به اسطوره‌های واقعه کربلا و دوران اسارت قافله امام حسین (ع) در سرزمین شام، افزود: امام حسین (ع) اسطوره تسلیم و بندگی در برابرخداوند در روز عاشورا و حضرت عباس (ع) نمادی از شجاعت و وفاداری بود. حجت الاسلام ابراهیم تشکری گفت: واقع عاشورا بزرگ‌ترین و سرنوشت‌سازترین واقعه تاریخ اسلام است و در تمامی متون اسلامی، هیچ واقعه‌ای به اندازه عاشورا مورد تأکید ائمه معصومین و بزرگان دین قرار نگرفته است. حجت الاسلام تشکری تصریح کرد: فرزندان امام حسین (ع)، باوجود سن کم محبت زیادی به ولایت و امام زمان (عج) خود داشتند و حضرت رقیه (س) نمونه بارز بصیرت عاشورایی را به نمایش گذاشت. حجت الاسلام سید ابوالحسن حسینی بوشهری در این همایش ضمن قدردانی ازهمه برگزارکنندگان این برنامه گفت: هدف از برگزاری این همایش، کمک به مادران برای الگوبرداری از اهل بیت (علیه‌السلام) در تربیت فرزندان و تقویت خویشتن‌داری و صبر در زندگی فردی و اجتماعی با الگوبرداری از واقعه کربلا است. امام جمعه دیلم افزود: عاشورا حادثه‌ای عجیب بود که بعد از گذشت قرن‌ها، گوش کردن به روایت خطبه‌های حضرت زینب در کربلا، داغ بر دل انسان تازه می‌کند و تنها سکوت و اشک را برای انسان باقی می‌گذارد.
ایمناایمنا4 ماه قبل
در واقع تعداد آثار تصویری در این زمینه کمتر از انگشتان یک دست بوده و در این میان شاخص‌ترین اثر هنری را می‌توان فیلم روز واقعه نوشته بهرام بیضایی و به کارگردانی شهرام اسدی دانست. بیضایی در فیلمنامه «روز واقعه» قصه‌ای را روایت می‌کند که تا به آن روز مورد توجه قرار نگرفته بود. «روز واقعه» در جشنواره سیزدهم در ۱۰ بخش کاندیدای دریافت سیمرغ شد که در پنج قسمت نیز این جایزه را دریافت کرد. «روز واقعه» کلاسی از بازیگری را در سینما ارائه می‌دهد. همین امر به فیلم کمک کرده تا جذابیت‌های ویژه‌ای در نحوه روایت داستان به وجود آید.
مهرمهر4 ماه قبل
خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: محرم که می‌شود مردم همدان همچون مردم دیگر شهرهای ایران اسلامی با آئین‌های فرهنگی و تاریخی خود به عزاداری برای سرور و سالار شهیدان می‌پردازند. سیاه پوش کردن معابر و حسینیه‌ها، برپای موکب‌های صلواتی و نصب پرچم‌های مشکی و سبز در کوچه پس کوچه‌های شهر همدان درست چند روز قبل از فرارسیدن محرم، از جمله رسم و رسوم همچنان پا برجا در همدان است. این آئین کهن در استان همدان به طور خاص و ویژه در شهر مریانج برگزار می‌شود اما چندسالی است که برپایی آن در شهر همدان نیز پیگیری می‌شود تا در بین نسل جدید و در استان همدان جایگاه خود را دوباره پیدا کند. رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان همدان با بیان اینکه امسال هم توسط یکی از گروه‌های نمایشی استان همدان در چند جای استان همدان در روز تاسوعا و عاشورا تعزیه خواهیم داشت که توسط جوانان اداره می‌شود، گفت: علاوه بر این گروه‌هایی در مریانج و شهرهای دیگر حضور دارند که طی سال‌های سال تعزیه را برگزار می‌کنند. رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان همدان با بیان اینکه مضمون آن با توجه به ایام اجرای آن عاشورایی است، گفت: در ایام محرم و صفر نمایش به اجرا می‌رود.
قدس آنلاینقدس آنلاین4 ماه قبل
زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) مهم‌ترین و پرشورترین زیارت مکتب شیعی است، اما این نسخه چیست و چه کاربردی برای جامعه امروز ما دارد، موضوعی است که بهانه گفت‌وگوی ما با حجت‌الاسلام دکتر محمد میرزایی، استادیار دانشگاه علوم اسلامی رضوی شد. در واقع عاشورا و زیارت حضرت سیدالشهدا (ع) جریانی زنده و مردمی است که هر لحظه و هر روز نسخه‌ای برای زندگی فردی و اجتماعی ما می‌پیچد. از آن طرف هم حکومت‌های اموی و برخی حکام عباسی همواره در تلاش برای از بین بردن واقعه عاشورا و پیوند شیعیان با این حادثه عظیم بودند، اما هیچ‌گاه نتوانستند شعله این آتش محبت خدایی را خاموش کنند. به عنوان مثال در حاکمیت بنی‌امیه و بنی‌عباس و به‌خصوص در دوران متوکل عباسی، دستور تخریب بارگاه سیدالشهدا (ع) داده می‌شود. نکته دیگر حضور جابر در همان زمان شهادت امام، بر مزار سیدالشهدا (ع) است که این زیارت را به جریانی اجتماعی در طول تاریخ تبدیل کرد.
مازن آنلاینمازن آنلاین4 ماه قبل
پیام مازند - ساری - جمعی از موکب‌داران و مسئولان اربعین استان مازندران در نشست فرهنگی - آموزشی بر محوریت شعور و درک عاشورایی در فعالیت‌ها تاکید کردند و شعور عاشورایی را مهم‌تر از شور این حماسه تلخ تاریخی دانستند. جانشین رئیس کمیته فرهنگی آموزشی اربعین مازندران با بیان اینکه موکب داران در اجرای برنامه‌ها و خدمات مختار و آزاد هستند، تاکید کرد: اما همه ما باید تحت یک مسیر فرهنگی حرکت کرده و از انشقاق در برنامه‌های فرهنگی پرهیز کنیم. حجت الاسلام علی نوربخش افزود: برنامه‌های فرهنگی اربعین باید یکنواخت و بر یک موضوع متمرکز باشند زیرا واقع عاشورا اهداف مشخص و روایتی مشخص دارد. جانشین رئیس کمیته فرهنگی آموزشی اربعین مازندران همچنین اظهار داشت: امسال اغلب برنامه‌های فرهنگی بر بستر فضای مجازی و همچنین برنام‌های موبایلی تاکید دارد، زیرا نه تنها برای زائران قابل دسترس‌تر می‌باشد، بلکه اثرگذاری بهتری نیز خواهد داشت. سال گذشته بیش از ۵۱ هزار نفر از استان مازندران در اربعین حسینی به زیارت کربلا مشرف شدند.
مهرمهر4 ماه قبل
نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری گفت: معتقدیم هنوز بسیاری از ظرفیت هایی که می‌توانیم در این میدان به فعلیت برسانیم مورد استفاده قرار نگرفته است. وی در بخش دیگری با اشاره به اهمیت واقع عاشورا تصریح کرد: یک ظرفیت تاریخی است که امام حسین (ع) ایجاد کرده است و هر ساله جوشش عظیمی در عالم مومنین با آغاز محرم داریم. نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه یک محرم و یک عاشورا در عالم داریم، گفت: واقعه عاشورا یک سرمایه مهم اجتماعی برای ما است، حیات عاشورایی دارد در عالم ما رصد می‌کند و این واقعه یکی از امکانات بزرگ است که در دفع خطر شیطان‌ باید از آن‌ استفاده کرد. آیت الله میرباقری با اشاره به اینکه ورود به محرم مقدمات و مراقبت‌ها و مناسکی دارد، توضیح داد: محرم مانند رمضان آداب خاص خود را دارد، در دهه محرم اتصال به عاشورا پیدا می‌شود. نماینده مردم استان البرز در مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: در عاشورا باید حزن و شادی را مدیریت کنیم، باید به نقطه‌ای برسیم که بزرگ شویم زیرا در آن‌ نقطه است که دیگر غصه نمی‌خوریم و وقتی قلب بزرگ شد طبق وعده‌های امام رضا (ع) به قله سلوک عاشوری می‌رسیم.
فارسفارس5 ماه قبل
در گفت وگو با آیت الله بحرالعلوم میردامادی استاد حوزه علمیه نجف با ابعاد مختلف این روز مهم و بزرگ نظیر ارتباط غدیر و عاشورا، ارتباط غدیر و ظهور، نحوه پاسداشت این عید بزرگ و … بیشتر آشنا می‌شویم. بین روز عید غدیر و روز عاشورا چه ارتباطی وجود دارد؟ خطبه غدیر و دستورالعمل قبول ولایت و امامت معصومین (علیهم السلام)، نقشه مهندسی فکر و اندیشه در ساختن بنای زندگی انسانی است. عاشورا اثر دوری از مدلول غدیر و پاره نمودن نقشه مهندسی این دستورالعمل بزرگ است. در واقع عاشورا فریاد مظلومیت غدیرخم و اقامه کننده عقیده ولایت در فکر آزادگان و احرار جهان است. مدارس و دانشگاه‌ها و مساجد با ادب و اخلاق جشن غدیر بگیرند و حافظین خطبه غدیر را جایزه بدهند و علما و مبلغین بزرگوار، این خطبه بزرگ را شرح و تفسیر کنند.
مهرمهر7 ماه قبل
ما هنوز هم در کشورمان کارخانه‌هایی داریم که پارچه ایرانی می‌بافند، یا باید به تنوع رنگ‌ها رجوع کنیم و در حوزه مد و لباس از رنگ‌های مختلف استفاده کنیم. و مهم‌ترین موضوعی که وجود دارد و فعالان حوزه مد و لباس از آن محروم هستند، رسانه است. از همین رو، می‌بینیم که سلبریتی‌ها وارد این حوزه شدند و جوانان ما آن‌ها را به عنوان الگو در حوزه مد و لباس قرار دادند در حالی‌که آن‌ها هیچ‌گونه تخصصی در این زمینه ندارند. مهمترین چیزی که در حال حاضر ما به آن احتیاج داریم ذائقه‌سازی است و ذائقه‌سازی با انگیزه، دغدغه و گفتمان‌سازی ایجاد می‌شود. مهمترین چیزی که در حال حاضر ما به آن احتیاج داریم ذائقه‌سازی است و ذائقه‌سازی با انگیزه، دغدغه و گفتمان‌سازی ایجاد می‌شود.

به انتهای لیست رسیدید