وبلاگ مشرق

وبلاگ مشرق

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
اگر این قبیل افراد بتوانند از فیلترهای احراز صلاحیت عبور کنند و با تبلیغات فریبنده به مجلس راه یابند، باید فاتحه مجلس را خواند. ایران اسلامی نیز مثل تمام کشورهای جهان با برخی مشکلات مواجه است. انبار باروتی که یکی از رجال اصلاحات؛ تصمیمات نظام جمهوری اسلامی ایران را عامل آن معرفی کرده بود. فلذا اگرچه دشمن قصد دارد اثر FATF را بر اقتصاد ایران زیاد نشان دهد اما تجربه ۴۱ ساله ایران اسلامی در مقابله با تحریم‌ها؛ راه‌های فراوانی برای حل مشکلات خود در چنته دارد. در باب سوز دل بودن خنده‌های آقای روحانی و اظهارات ناراست ایشان در حال همین خنده مبنی بر اینکه از تغییر قیمت بنزین خبر نداشته!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل
***تاجزاده: اغتشاشات آبان، خشن‌تر تکرار می‌شودمصطفی تاجزاده، فعال چپ و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ در بخشی از یک مصاحبه با سایت اعتمادآنلاین گفته است: اصل این موضوع (اغتشاشات آبان) قابل پیش‌بینی بود. از نظر اجتماعی، فرهنگی و سیاسی احساس می‌کنند که گوش شنوایی برای اعتراضات و حرف‌های آنها وجود ندارد. [۴] *جریان سیاسی خاص یا همان اصلاح‌طلبان؛ انتخابات مجلس یازدهم را بر دو محمل «ناامیدی و تظاهرات» به پیش می‌برد. او همچنین تصریح می‌کند: این دفعه اوضاع برای کل بازی انتخابات از مجلس نهم هم بدتر است. البته پاسخ اینکه راه دیگری غیر از صندوق رأی هم هست یا خیر را دوستان عبدی مثل تاجزاده و حجاریان داده‌اند و به سمت «خیابان» اشاره کرده‌اند!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
او می‌افزاید: شانس پیروزی داشتن یا نداشتن اصلاح‌طلبان در انتخابات موضوع و مساله اصلاح‌طلبان نیست …مساله اصلی بی‌اعتبار و بی‌اثر شدن و نامفید تلقی شدن نهاد انتخابات در کشور است. به بیان دیگر انتخابات تبدیل به پوششی برای نهادهای غیرانتخابی شده تا کار خودشان را با این پوشش انجام دهند. [۱] *آنچه که عبدی گفته است؛ شیرابه تمام تئوری‌های اصلاح‌طلبان درباره انتخابات مجلس یازدهم است. [۶] *ورود بیش از این حضرات مراجع و طلاب به مقوله ورزش در جامعه، برکات زیادی در ابعاد مختلف به ارمغان خواهد آورد. مع‌الوصف به نظر می‌رسد که بایستی یک مخاطب مهم این توصیه دینی، مسئولان و مقامات دولتی و رجال سیاسی کشور باشند!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 روز قبل
[۴] *اظهارات تاجیک در صورت تحلیلی خود بیانگر طرح راهبردی فرماندهان فتنه اقتصادی برای کنترل از راه دور اغتشاشات است. اما متأسفانه این واگن‌های بهم‌پیوسته بصورت یک قطار دیده نشد و شاهد دو پیش‌لرزه قبل از وقوع رخداد اصلی یعنی «فتنه اقتصادی» بودیم. خطر فتنه اقتصادی از دامن مردم و کشور زدوده خواهد شد. او می‌افزاید: به دستور کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی برای انتخابات مجلس یازدهم آمدم. این کمدی دروغ و تناقض به یک برگه مهم در پرونده عملکرد اصلاح‌طلبان در مجلس دهم تبدیل شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز5 روز قبل
***سر روحانی داد نکشید آقای مرعشی! سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود در اشاره به دولت روحانی می‌گوید: (اصلاح‌طلبان) برگ برنده‌شان سابقه دو دولت موفق است که در خاطر ملت ایران داریم، دولت آقای هاشمی و دولت آقای خاتمی؛ بعد از آن دو دوره دولت دست اصولگرایان بوده است که چه آقای احمدی‌نژاد و چه آقای روحانی موفق نبوده‌اند. و پیش‌بینی می‌کرد: من معتقدم دولت روحانی در عرصه سیاست داخلی و اجرای برنامه‌هایش موفق خواهد شد. [۷] فلذاست که باید هم‌اکنون به آقای مرعشی یادآوری کرد که طبق گفته خودشان در چند سال قبل؛ هم‌اکنون وقت بهانه‌تراشی نیست …***این تصمیمات بدون توجیه کار کیست؟! همشهری در این باره می‌نویسد: لایحه جدید دولت، دومین اقدامی است که دولت روحانی بعد از یک سلسله اعتراض‌های معیشتی برای ساماندهی اعتراض‌ها و شنیدن صدای معترضان به‌کار می‌گیرد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
***تسلیتی برای پسر دکتر شریعتی! در حوادث مربوط به سال ۸۸ نبود چنین «دیده‌بانی» نقیصه‌ای ملی و موجب اعتبار یافتن اطلاعات منتشر در فضای مجازی و آنتن‌ها می‌شد. او همچنین تصریح می‌کند: «نقش رسانه‌ها نیز بسیار مهم است که بتوانند بی طرفانه و به‌صورت مستقل مسائل به‌وجود آمده را فراسوی التهابات دنبال کنند. آقای شریعتی باید بداند که دیگر اساسا چیزی در ته کاسه نمانده که یک رسانه یا خبرنگار ولو دروغگو یا معاند بخواهد آنرا آنتنی کند. [۶] *روزنامه ایران درباره ضرورت حمایت دولت از اهالی فرهنگ و هنر کاملا درست می‌گوید!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
اما چرا این اتفاق تلخ رخ داد و چرا گاهی در اغتشاشات شاهد کشته شدن بیگناهان و حتی آسیب دیدن کودکان و افراد مسن نیز هستیم؟! *در وهله اول و برای ورود به پاسخ، بایستی نظر اردوگاه اصلاحات که قبل از وقوع اغتشاشات نیز صراحتا از «اعتراض خیابانی» دفاع می‌کرد را در این باره بدانیم. «اعتراض خیابانی» البته در ایران با ابعاد دیگری مثل طراحی بیرونی و حمایت یک جریان سیاسی خاص داخلی از شورش در خیابان‌ها نیز مواجه است. درباره وقوع اغتشاش البته بایستی به خصلت‌های ژئوپولتیک هم توجه داشت. اما طبیعت خشونت‌بار اعتراض خیابانی، ‌ طراحی دشمن خارجی و دست‌های نفوذی در داخل باعث وقوع خسارت و تلفات شد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
و همین نجابت‌هاست که موجب حال خوب و پیشرفت مردم و حکومت می‌شود و احساس خوب را هم‌آغوش حافظه تاریخی یک ملت می‌کند. هستند اما همچنان بر ناامیدی و سیاهی جامعه ایران اصرار کنند. و نه تنها ندارد بلکه ده‌ها سند مبنی بر رو به پیشرفت بودن کشور علیرغم تمام مشکلات وجود دارد. اما این مقوله به قاعده یک هشدار هواشناسی هم در محافل کشور مورد توجه قرار نگرفت. ما به سردار جلالی عزیز عرض می‌کنیم این مهم نیست که اردوغان چه چیزی را استشمام کرد که قبل از وقوع اغتشاشات، از احتمال کشیده شدن رخدادهای عراق به ایران سخن گفته بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
*** «نظارت بر قیمت‌ها و صندوق رأی» تنها راه نجات مردم از گرانی چیست؟! [۲] جالب است که در این شرایط تنها راه نجات مردم از شر گرانی‌هایی که اصلاح‌طلبان و دولت اصلاح‌طلبان بوجود آورده‌اند؛ مجبور کردن دولت به نظارت بر قیمت‌هاست. برخی محافل تحلیلی معتقدند اساسا مسئله گرانی‌های فعلی در ستاد فتنه اقتصادی طراحی شده و تعمدات آشکاری در قبال آن وجود دارد. امتناع دولت محترم از این مسئله طی ۶ سال اخیر منجر به گرانی ۱۰۰ تا ۳۰۰ درصدی بخش مسکن شده است. او می‌افزاید: چندی پیش، در سالنامه «ایران» برای سال ۹۸، تحلیلی در مورد تحولات اجتماعی ایران مبتنی بر جامعه شناسی سیاسی نوشتم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
***تسلیت یک «مدل» به مردم ایرانمهدی پاکدل، از سلبریتی‌های حامی روحانی، بازیگر و مدل لباس، به تازگی در یک پست اینستاگرامی با انتشار عکسی با محتوای پاییز نوشت: «برای پاییز امسال رنگی نمانده …»! او همچنین در ادامه از سه هشتگ آبان، ایران و «تسلیت» استفاده کرده است. راه رفع این دخالت و شرمندگی نیز نه ابراز تسلیت که «عذرخواهی» از مردم و کشور، ارائه توضیح و تلاش برای اصلاح امور است. کسی منکر وجود مشکل و گرانی در ایران نیست و اعتراضات مردم به دولت هم سراسر به حق است. [۷] عبدی همچنین باید با مخاطبان خود صادق باشد و بگوید از یک میلیون نیاز شغلی ایران در سال؛ چند نفر می‌توانند میزنشین باشند؟!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
همه جای دنیا چنین چیزی مرسوم است؛ مثلا در هایدپارک لندن هم مردم برای اعتراض جمع می‌شوند. پاسخ این سؤال‌ها مشخص است اما چیزی که روشن نیست علت تأکید شهردار محترم تهران بر اعتراض! *** «حامد بهداد»؛ بازیچه‌ تندروهای دهه ۶۰! حامد بهداد در حالی مدعی گرسنگی و ناامیدی ایرانیان شده است که به تازگی تصویری از خود هنگام گردش در کالیفرنیا را منتشر کرده بود! مردم البته بایستی در جریان باشند که آقای بهداد که چندسالی است بر «حال بد هنرمندان» و «گرسنگی»!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
«روش اعتراض» بدون دخالت اشرار و اراذلطی روزهای اخیر، گفته‌هایی در میان اهالی اردوگاه چپ به گوش می‌رسد حاکی از اینکه «اعتراض» هزینه‌هایی هم دارد که باید پرداخته شود! در عین حال و جدای از راه حل آشکار و منطقی صندوق رأی؛ آنها به مردم نمی‌گویند که پس از قطع امید از صندوق رأی در کشورهایی مثل فرانسه یا آمریکا یا لبنان نیز اعتراض به معنی «راهپیمایی خیابانی مخالفان یک مصوبه یا یک حکومت»! (مقولات پیش گفته در باب اعتراض؛ در کتاب «انقلاب» نوشته خانم هانا آرنت به تفصیل بیان شده و قابل دسترس است.) تفنگ نظام جمهوری اسلامی ایران نیز همانطور که اصلاح‌طلبان نیز در بیانیه ننگین ۷۷ نفره تأکید داشتند تفنگی برخاسته از بیت‌المال است نه دریافتی از آمریکا و انگلیس! و این تفنگ برآمده از بیت‌المال البته به سمت اشرار نشانه رفته است نه به سمت مردم که حامیان انقلاب اسلامی هستند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
جملگی قطعات پازلی است که ستاد جریان سیاسی خاص برای ایجاد «فتنه اقتصادی» در کشور طراحی کرده است. فلذاست که مقاومت در برابر دشمنی مثل آمریکا اگرچه مشکل است اما با سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران، ریاضتی و سخت نیست. ***رفتار مشکوک تأکید بر ناممکن بودن «نظارت بر قیمت‌ها»! [۵] *نص و روح کلام آیت‌الله بطحایی و اشاره مستقیمی که به کم‌کاری وزیر کشور قبل از وقوع اغتشاشات اخیر داشته‌اند، کاملا گویاست. چه اینکه اگر این رویداد صورت نگیرد و همتی برای آن نباشد؛ مار بلعیده شده در ستاد دولت قی نخواهد شد و آشوب‌ها و کشته‌های دیگری نیز در راه خواهد بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
«[۲] اکنون بهتر مشخص می‌شود که چرا صحبت‌ها و در واقع تعارفات نقیب‌زاده به نظام اسلامی برای» عقب‌نشینی"! ***تا رأی هست چه حاجت به اعتراض «آقای آشنا»؟! [۸] اکنون آیا راه علاج مشکلات این دولت اعتراض است؟! چه اینکه همین دولت و همین مجلس و همین شورای شهر پر از اشکال نیز از صندوق رأی بیرون آمده‌اند. بایستی حتما میلیونی به صحنه بیایند، شعارهای سیاسی هم بدهند و احیانا مراکز حساس نظام را نیز اشغال کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 هفته قبل
***کشف محموله بیسیم در تهران؛ یکهفته قبل از اجرای طرح بنزینی دولت! یک‌هفته قبل از اجرای طرح دولت مبنی بر گرانی بنزین؛ رسانه‌های خبری را منتشر کردند که توجه کسی به آن جلب نشد. ***گرای خیابانی رقصنده اینستاگرامی به اوباشتصویری که در ادامه می‌بینید، استوری یکی از چهره‌های رقصنده اینستاگرامی با نزدیک به یک میلیون دنبال‌کننده است که ساعاتی پس از اعلام اجرایی شدن طرح دولت برای گران‌سازی بنزین منتشر شد. ***انتقاد «مجلس کم‌کاری و عکس سلفی» از تصمیمات فراقوه‌ای نظام! مشکلات عمده‌ی ما در همین زمینه‌ی بانک و گمرک و مانند این چیزها است؛ اینها بایستی برطرف بشود که مجلس و دولت باید در این زمینه بجد فعالیت کنند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
سرویس سیاست مشرق - «وبلاگ مشرق» خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ***چه کسی روی هیزم سعودی «بنزین» ریخت؟ دهم مهرماه گذشته بود که روزنامه لبنانی الاخبار با انتشار برخی اسناد پیرامون فعالیت‌های دربار سعودی، از دو طرح حکام عربستان برای ایجاد آشوب در داخل ایران خبر داد. ***مهاجرت برخی کارمندان هواشناسی از کشور! ضمن اینکه اظهارات خانم تاجبخش درباره انتظارات بیشتر درآمدی از جانب برخی کارمندان، یک شاهد مثال درباره بحث معروف «بیکاری شیک» نیز هست. ***یک فعال اصلاح‌طلب تأکید کرد: طبیعی بود که مخالفان ایران روی موج اعتراض سوار می‌شوند!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
سند دیگر اثبات نیز سخنی است که خود علوی‌تبار به آن اشاره می‌کند و آن اشغال مسالمت‌آمیز مکان‌ها –ی طبیعتا حساس- است. پر واضح آنکه وظیفه یک فعال سیاسی در مقطع کنونی؛ آرام‌سازی فضا و تأکید بر ضرورت حفظ امنیت است نه تأکید بر اعتراض! ***بسم‌ا … آقای روحانی؛ از نظارت بر قیمت مسکن شروع کنیدرئیس‌جمهور روحانی و مقامات مرتبط دولت در بحث قیمت‌ها پس از اجرای ناگهانی طرح خود مبنی بر گران‌سازی بنزین؛ کرارا تأکید کردند که بر قیمت‌ها نظارت خواهند کرد و جلوی هرگونه افزایش قیمت بی‌ضابطه را می‌گیرند. مقام معظم رهبری نیز در بیانات اخیر خود در همین رابطه؛ این وظیفه دولت را به دولت گوشزد کردند. پیشنهاد نظارت دولت بر قیمت مسکن، یک شاقول ساده برای سنجش ادعای دولت در زمینه نظارت بر قیمت‌ها خواهد بود…گفتنیست، اصلی‌ترین مسئله مبتلی‌به اقتصاد ایران در سال‌های اخیر مسئله «نظارت دولت بر قیمت‌ها» بود که متأسفانه آنطور که باید و شاید مورد اقتراح خواص و رسانه‌ها قرار نگرفت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
روزنامه اصلاح‌طلب آرمان ملی در تیتری کوتاه در صفحه اول شماره یکشنبه گذشته خود نوشت: «بی‌تفاوتی بدتر از تحریم»! [۱] *کلمه یا هشتگ «بی‌تفاوتی»، یکی از هشتگ‌های پر تکرار برخی شبکه‌های اجتماعی در روزهای اعلام تصمیم دولت برای گرانی بنزین و شکل‌گیری چند اغتشاش در کشور بود. او می‌افزاید: آقای روحانی باید اعلام کند که چند درصد از کارگزاران دولت برنامه‌های وی را قبول دارند و در انتخابات به او رای داده‌اند. انصاری تأکید می‌کند: هیچ توجیه و تفسیری نمی‌توان برای این وضعیت داشت و باید خود آقای روحانی و دست‌اندرکاران و تصمیم‌سازان دولت در این ارتباط اظهارنظر کنند. [۴] باشد که بعد از این شاهد اقدامات مطلوب دولت در این زمینه باشیم …***روحانی گفت بی‌مایه فطیر است؛ نشنیدیم، بنزین گران شد!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
در واقع اگرچه گران شدن برخی اقلام در برخی کشورها با تنش‌های اجتماعی زودگذر مواجه می‌شود اما جالب است که مثلا در کشور آمریکا رویه‌ای در زمینه وقوع حواشی اشاره شده وجود ندارد. مثلا نرخ بنزین در آمریکا همانند نرخ دلار در ایران بر روی نشانگرهای دیجیتال قرار دارد و به شدت نیز از تحولات سیاسی و اقتصادی آمریکا تأثیر می‌پذیرد. شاید عده کمی باشند که بدانند تنها در ماجرای چالش‌های نفتی دانلد ترامپ با نظام جمهوری اسلامی ایران؛ قیمت بنزین در آمریکا به بالاترین میزان در تاریخ خود رسید. [۴] ***گلایه استاندار سیستان‌وبلوچستان از نظام جمهوری اسلامی! تنها یک نگاه ساده به وضعیت استان سیستان و داشته‌هایش در دوران حکومت پهلوی و در دوران نظام جمهوری اسلامی می‌تواند نشان دهد که استاندار سیستان باید ممنون انقلاب اسلامی باشد یا گلایه‌مند از آن؟!
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 هفته قبل
پیوست‌هایی مثل «نظارت دولت بر قیمت‌ها» که قبل از گرانی بنزین هم اجرا نشدند فلذا شاهد چند برابر شدن قیمت گوشت، خودرو و مسکن شدیم. ***کنایه‌های نامزد سرلیستی اصلاح‌طلبان به «ولایت فقیه»! خوشوقتی از آنرو که او به صراحت حاضر نیست رفتار قانونی و الزامی یک فعال سیاسی ایرانی را از خود بروز دهد و به ولایت فقیه ابراز التزام کند. و این مسئله کار ناظران سیاسی و نظار قانونی را درباره قضاوت پیرامون وی راحت می‌سازد. آقای مرعشی درست می‌گوید و مسئله «ولایت فقیه» یک امر فقهی است که مخالفان و موافقانی دارد اما این جمله یک تکمله مهم نیز دارد و آن اینکه پذیرش ولایت فقیه برای تمام فعالان سیاسی در ایران یک ضرورت قانونی است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 هفته قبل
*** «روحانی»؛ با نفت پریشانم و بی نفت پریشانسرنوشت تلخ در انتظار جهانگیری و مدیران مالیاتی که بر خلاف رئیس‌جمهور حرف می‌زنند! فراکسیون امید باعث می‌شود ایشان کارت زرد نگیرد. از پارسال که ماجرای ارز شروع شد می‌خواستند رئیس جمهور را استیضاح کنند و اگر فراکسیون امید نبود شاید دولت ساقط می‌شد. فراکسیون امید کمک کرد که وزیران پشت سر هم استیضاح نشوند. در رأی دادن به اینها هم فراکسیون امید مؤثر بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 هفته قبل
پیش‌بینی بنده این است که آقای عارف به‌دلیل اینکه تمایل دارند کاندیدای ریاست جمهوری سال۱۴۰۰ باشند در انتخابات مجلس آینده حضور پیدا نخواهند کرد. اگر آقای عارف از شهر یزد برای مجلس کاندیدا شوند احتمال حضور ایشان در مجلس بسیار بالاست. ناصری، پیش از این، حضور قانونی اصلاح‌طلبان در فرایند انتخابات را «پفیوزی» خوانده بود. ماجرای «برخورد جناحی» در امر مبارزه با فساد البته بیشتر یک بهانه‌جویی سیاسی به نظر می‌رسد. چه اینکه فساد یک امر نفسانی است و در هر بستری قابلیت وقوع دارد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
[۱] *وظیفه شورای نگهبان در انتخابات‌ها، تأیید وجود حداقل صلاحیت‌ها در نامزدهای انتخاباتی است. مسئله مهمتر و آشکاری هم که در متن ماجرای اعتراضات این روزهای اصلاح‌طلبان به شورای نگهبان وجود دارد؛ پنجه کشیدن به صورت قانون رسمی کشور است. ***چرا باید به رسومات من‌درآوردی «نه» گفت؟ تعهدنامه عاقدان «ازدواج آریایی» پس از برخورد قضاییدادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان گفت: ۱۰ دفتر ازدواج که در آن «عقد آریایی» صورت می‌گرفت در مرکز این استان شناسایی و پلمپ شد. این مقام قضایی گفت: عقد آریایی خلاف شرع بوده و با دفاتر ازدواج و طلاقی که در آنها اینگونه مراسم برگزار شود، برخورد می‌شود. دفاتر ازدواج یاد شده همچنین علاوه بر هزینه دریافتی برای خواندن صیغه عقد قانونی، هزینه‌ی ویژه برگزاری مراسم عقد آریایی را نیز از عروس و داماد می‌ستانند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
***آبشخور فازهای آشوب سیاسی و خیابانی به بهانه انتخابات کجاست؟ تحریم خاموش انتخابات در صورت عدم تأیید صلاحیت «مجرمان سیاسی»! رفتاری معاندانه که به معنی قبول نداشتن ساختارهای قانونی و نظارتی نظام اسلامی است و در سایر حکومت‌های جهان به مثابه خیانت تلقی می‌شود. [۵] سعید حجاریان نیز طی یادداشت‌های هفته‌های اخیر خود اصرار دارد که در حال بیان آخرین مواضع ناصحانه خویش خطاب به نظام اسلامی است! این‌همه مدیر پاک‌دست، این‌همه کارگزار مؤمن و پاک‌دست در سرتاسر کشور در همه‌ی دستگاه‌ها وجود دارند، دارند زحمت میکشند؛ چرا به اینها ظلم میکنید؟ چرا خلاف میگویید؟ چرا به نظام اسلامی ظلم میکنید؟ بله! در نظام اسلامی یک نفر هم نباید فاسد باشد؛ اما آنچه وجود دارد، مثلا ده فاسد است، نه ده هزار فاسد؛ خب اینها خیلی تفاوت دارد؛ این را توجه داشته باشید.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
***لیلاز: اوضاع اقتصادی نسبت به پارسال بهتر است «سعید لیلاز»، اقتصاددان اصلاح‌طلب و از اعضای حزب کارگزاران سازندگی اخیرا در یادداشتی با محتوای آنالیز اوضاع اقتصادی کشور که در پایگاه خبری سازندگی منتشر شد، نوشت: شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور درحال‌ حاضر به مراتب از پارسال (دوازده ماه پیش) بهتر است. معنی ۲۸ درصد شدن نرخ تورم نقطه به نقطه این است که نرخ تورم در مجموع رو به کاهش است و ممکن است تا اردیبهشت و خرداد سال آینده، متوسط نرخ تورم حتی به ۲۲ الی ۲۵ درصد برسد. من بسیار امیدوارم که بتوانیم نرخ تورم متوسط را در سال ۱۳۹۹ حتی به زیر ۲۰ درصد برسانیم و نگه داریم. ما وقتی از رشد اقتصادی صحبت می‌کنیم در واقع داریم شاخص‌های اقتصادی را با دوازده ماه پیش مقایسه می‌کنیم. این ادعای نسبت داده شده به سخنگوی شورای محترم نگهبان اگر صحت داشته باشد اساسا شورای نگهبان را از حیث شأن زیر سؤال می‌برد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
او تصریح می‌کند: نباید آدرس اشتباه بدهیم و بگوییم مقصر مشکلات کشور اصلاح‌طلبان هستند، باید دید چقدر کوتاهی به جریان اصول‌گرا و چقدر آن به اصلاح‌طلبان می‌رسد. ولی همانطور که شاهدیم باز هم نمکدان می‌شکند و اعلام می‌کند که ما مقصر نیستیم، ما دست بسته بودیم و غیره. آیا حرف و انتقاد کرباسچی صحیح به نظر نمی‌رسد که تأکید دارد مشکل اصلاح‌طلبان کارآمدی است نه مناسک‌گرایی سیاسی؟! "» [+] *مالیخولیای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران چندیست که در میان تئوریسین‌های اصلاح‌طلبان شیوع بیشتری یافته است. در کنار صحبت‌های حجاریان، علیرضا علوی‌تبار نیز تاکنون در برخی تریبون‌ها از ضرورت برگزاری تظاهرات میلیونی علیه نظام اسلامی سخن گفته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
***در پشت پرده دستاوردهای نظامی و دفاعی ایران چه خبر است؟! *در اشاره به اظهارات امین‌زاده بیان دو نکته ضروریست: یکم: در بحث ارتباط «اقتدار نظامی و ثبات آن» با اقتدار اقتصادی نباید حرف غلط زد و حقیقت را به مسلخ برد! زیرا همه استراتژیست‌های دنیا اذعان دارند و اعتراف می‌کنند که اقتدار نظامی به شرط واقعی بودن و پس دادن امتحان؛ یقینا برآمده از اقتدار اقتصادی است. ضمن اینکه تداوم ۴۰ ساله پیشرفت‌های نظامی ایران نیز سمبلی از پایداری اقتدار اقتصادی است. و البته تمام استدلال‌های پیش‌گفته با فرض صحت ادعاهای معاون اقتصادی وزیر خارجه درباره FATF است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
بالأخره اغلب این افراد هم دانشمند یا تحصیل‌کرده‌اند و یک آدم تحصیل‌کرده نباید بدون منبع صحبت کند. بعد هم خیلی جدی به آنها فشار می‌آوریم که یا تکذیب کنید یا منبع آن را به ما بگویید. مقوله «سیاه نمایی» از اوضاع کشور و بزرگنمایی مشکلات، تاکنون بارها و بارها مورد هشدار رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است. اصلاح‌طلبان مطالبات حداقلی‌شان را مطرح می‌کنند، بنابراین نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که شق القمر کنند، به خاطر اینکه دستشان بسته است. وقتی دولت هنوز نمی‌تواند وزیر مورد قبولش را بگذارد و از چند جا به او فشار می‌آورند یا موازی‌کاری وجود دارد و اینها خودشان می‌روند جای دولت را می‌گیرند، معلوم است که دست دولت بسته می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
علوی تبار پیش از این خواستار برگزاری تظاهرات میلیونی علیه نظام با استفاده از فرصت انتخابات شده است. ***نظر کارشناسان برجامی وزارت خارجه درباره FATF «عبدالواحد موسوی لاری»، از فعالان اصلاح طلب در بخشی از یک مصاحبه با ایلنا در اشاره به لوایح FATF گفته است: تصمیم‌گیری درباره لوایح چهارگانه با کارشناسان وزارت خارجه است. [۱] *آقای لاری به گونه‌ای از «کارشناسان وزارت خارجه» صحبت می‌کند کأنه مردم نمی‌دانند اوضاع موجود کشور، شکست برجام، تماس نابجای تلفنی با اوباما و بیدستاوردی مذاکرات تماما اثر تصمیمات همین کارشناسان محترم است. همچنین است که بایستی به آقای لاری تأکید کرد که ایران کارشناسان دیگری هم مثلا در مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد که با نظر کارشناسان امتحان پس داده وزارت خارجه مخالف اند و اگر موسوی لاری قصدی بر پذیرش نظر کارشناس دارد حتما بایستی در نظرات مخالف آن کارشناسان اشاره شده نیز تأمل کند. کارشناسان معتقدند تصویب لوایح FATF به منزله همکاری با دول متخاصم برای تحریم بیشتر خواهد بود و به نوعی خودتحریمی محسوب می‌شود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ماه قبل
دلایلی که در مقابل خود با بسیاری از شاخص‌های مثبت اقتصادی در ایران نیز مواجه هستند اما پاسخشان به چرایی بروز این شاخص‌های مثبت مشخص نیست. و یا همینطور ما و مردم از لسان شخص دکتر رضایی شنیدیم که اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران به حدود ۲۰ درصد رسیده است. [۵] ***سقوط آزاد جهانگیری ادامه پیدا می‌کند؟! دروغی که البته واکنش‌های وسیعی را در میان افکار عمومی و فعالان سیاسی کشور به همراه داشت. در یکی از این واکنش‌ها؛ آیت الله شبستری از نمایندگان مجلس خبرگان رهبری نیز خواستار جبران اشتباه از سوی جهانگیری شد.

به انتهای لیست رسیدید