اخبار وزارت خارجه - آخرین و مهم ترین اخبار وزارت خارجه از خبرگزاری‌های ایران | خبری

وزارت خارجه

ایرناایرنا20 ساعت قبل
وزیر خارجه آمریکا افزود: در صورتی که ایرانی‌ها آماده گفت وگو و نشستن پای میز مذاکره باشند، ما نیز آماده خواهیم بود. پمپئو تاکید کرد که ایران اجازه ادامه برنامه‌های هسته‌ای خود و آنچه را که او «وحشت افکنی در سراسر جهان» خواند، ندارد. پمپئو در ادامه ادعاهای ضدایرانی خود گفت: ایران مدام حقوق بشر را نقض می‌کند و هنوز اروپایی‌ها و آمرکیایی‌ها به طور غیرقانونی در این کشور در بازداشت هستند که این مسئله پذیرفتنی نیست. پمپئو درباره وضعیت حقوق بشر در عربستان نیز گفت: قطعا درباره مسئله ولید فتیحی (پزشک سعودی بازداشت شده) و سایر مسائل حقوق بشر در عربستان گفت وگو خواهم کرد. پیش از این، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که پمپئو در ریاض با رهبران سعودی در خصوص مسائل منطقه‌ و دوجانبه از جمله ایران، یمن و وضعیت حقوق بشر در این کشور گفت‌ وگو خواهد کرد.
فراروفرارو20 ساعت قبل
فرارو- سرانجام پنج ماه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان (در تاریخ ٦ مهرماه) «کمیسیون انتخابات ریاست جمهوری افغانستان» دیروز عصر (٢٩ بهمن ماه) محمداشرف غنی (رهبر تیم انتخاباتی دولت ساز) را به عنوان رئیس جمهور قانونی این کشور معرفی نمود، رویدادی که بدلیل تلاقی با پروسه پیچیده صلح با طالبان و شرایط بحرانی منطقه و جهان، با واکنش‌هایی متفاوت و حتی شدید از سوی رهبران و سیاستمداران جامعه افغانستان مواجه شده است. در ادامه گزارشی مختصر از آخرین تحولات، پس از اعلان نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ارایه خواهد شد. جشن پیروزی اشرف غنی در حضور هواداران و اعضای تیم دولت ساز١- جشن پیروزی اشرف غنی و اعلام حکومت موازی عبدالله. چهره‌های سرشناس سیاست افغانستان واکنش‌های متفاوتی به اعلان پیروزی اشرف غنی داشته‌اند. عده زیادی پیروزی اشرف غنی را تبریک گفته‌اند و بخش عمده دیگری از مردم خواهان برکناری اشرف غنی و ریاست جمهوری عبدالله می‌باشند.
ایرناایرنا21 ساعت قبل
به گزارش شبکه خبری العربیه، پمپئو که ساعاتی پیش در سفری رسمی وارد ریاض شد قرار است سه روز در این کشور بماند. وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به ریاض، وارد آفریقای جنوبی، اتیوپی، سنگال، آنگولا و آلمان شده و با مقام‌های این کشور در خصوص مسائل مختلف گفت و گو کرده بود. پیش از این، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که پمپئو در ریاض با رهبران سعودی در خصوص مسائل منطقه‌ و دوجانبه از جمله ایران، یمن و وضعیت حقوق بشر در این کشور گفت‌ وگو خواهد کرد. پمپئو در حالی به عربستان سفر می‌کند که گزارش‌های اخیر حاکی از تلاش واشنگتن برای ممانعت از نزدیکی ریاض به تهران است. در همین راستا، روزنامه نیویورک تایمز فاش کرد که مقام‌های آمریکایی برای جلوگیری از نزدیک شدن ریاض به تهران، شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی را ترور کردند.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز21 ساعت قبل
وی در خصوص مذاکره با ایران ادامه داد: «هر زمان که آمادگی حضور در میز مذاکره و گفت‌وگو را داشته باشند، ما نیز آمادگی داریم. کمپین فشار (به ایران) ادامه دارد. وزیر خارجه آمریکا خواستار توقف فعالیت هسته‌ای ایران شد و گفت: «شما نمی‌توانید برنامه هسته‌ای خود را توسعه دهید و نمی‌توانید در سراسر جهان، وحشت ایجاد کنید». این دیپلمات آمریکایی در حالی از آمادگی واشنگتن برای مذاکره با ایران سخن به میان آورده است که پیش از این در سفر دوره‌ای خود به آفریقا از دیدار برخی سیاستمداران دموکرات از جمله سناتور «کریس مورفی» با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران ابراز نگرانی کرده بود. این (ظریف) وزیر خارجه کشوری است که بزرگترین حامی دولتی تروریسم و بزرگترین حامی تفکر ضد یهودی در جهان است».
ایرناایرنا21 ساعت قبل
روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست از هنگ کنگ روز چهارشنبه نوشت که کارت اعتباری دو خبرنگار آمریکایی و یک استرالیایی که برای وال استریت ژورنال کار می‌کرده‌اند، باطل شده است. ضمن آنکه هر سه نفر قبلا از منطقه خودمختار سین کیانگ در شمال غرب چین دیدن کرده‌اند. وزارت خارجه چین می‌گوید که وال استریت ژورنال به رغم انتشار گزارش‌های خلاف واقع و طرح اتهامات مختلف علیه چین، حاضر به عذرخواهی نشده است. سخنگوی چین گفت که این نشریه مطلبی را با عنوان «چین مرد بیمار آسیا» منتشر کرده اما متاسفانه به رغم درخواست‌های مکرر چین حاضر به عذرخواهی عمومی نشده است. وال استریت ژورنال اعلام کرده است هر سه خبرنگار از سین کیانگ چین گزارش می‌کردند و ظرف پنج روز آینده از چین اخراج می‌شوند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور در سفر سه روزه خود به عربستان با ملک سلمان، پادشاه این کشور، محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی دیدار می‌کند. پمپئو در ادعایی خطاب به گزارشگران در آدیس بابا، پایتخت اتیوپی و پیش از سوار شدن به هواپیما برای سفر به عربستان گفت: ما عجله‌ای نداریم. کمپین فشار (علیه ایران) ادامه دارد. وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به اتیوپی، به آلمان، سنگال و آنگولا سفر کرده بود و با مقام‌های این کشورها دیدار و گفتگو داشت. وی پس از عربستان، قصد دارد به عمان سفر کند.
فراروفرارو22 ساعت قبل
البته به لطف خدا، تلاش دولت و قوه قضاییه توانسته‌ایم قوانین بسیار خوبی را در داخل دولت به شکل آیین‌نامه تدوین و تصویب کنیم. همچنین از لابراتور‌های مختلف درخواست کرده‌ایم مقررات‌شان را برای آزمایش، بررسی و خواندن جعبه سیاه به ما بگویند. درباره جعبه سیاه هواپیما حرف‌های مرا تقطیع کردندظریف ادامه داد: اگر این مسئله را قبول نداریم ببینیم ترامپ درباره توافق چه می‌گوید. وی درباره تحریف صحبت‌هایش درباره جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی هم یادآور شد: البته صحبت‌های من را تقطیع کردند. اگر قرار باشد جعبه سیاه را به دیگران بدهیم که جایی ما آن را بخوانند، حتما این کار نمی‌کنیم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش مشرق، الیاس نادران کاندیدای انتخابات مجلس یازدهم عصر امروز (چهارشنبه) در نشست اقتصاددانان فهرست واحد نیروهای انقلاب، اظهار کرد: در مجلس کار تیمی میتواند اهداف موردنظر را محقق کند. بنده به تنهایی کاری از دستم برای حل مشکلات اقتصادی کشور بر نمی‌آمد و لذا مقرر شد تیم اقتصادی برای لیست ائتلافی تهران تدوین شود. بنابراین ما به عنوان یکی از نامزدهای ائتلاف از مردم می‌خواهیم که نام ۶ نفر اقتصاددان لیست وحدت را در کنار هم بنویسند. نامزد لیست وحدت یادآور شد: اگر مجلس دهم به لحاظ اقتصادی و کارشناسی مجلس قوی بود و توان راهبری دولت را داشت، دولت دچار چالش‌های اقتصادی که در سال‌های اخیر شد، نمی‌شد. عضو فهرست واحد نیروهای انقلاب ادامه داد: اقتصاددانان فهرست واحد نیروهای انقلاب برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت برای اصلاح ساختار بانکی آماده کرده‌اند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
لاوروف گفت: «در رابطه با نتیجه مذاکرات روسیه و ترکیه که دیروز و روز قبل از آن در مسکو برگزار شد، آنها به توافق نهایی درباره چگونگی اجرای توافقاتروسای جمهوری دو کشور (ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان) در زمینه حل و فصل اوضاع ادلب نرسیدند. بدین ترتیب ما هیچ شروط جدیدی را برای طرف ترکیه‌ای مطرح نکردیم. لاوروف همچنین تأکید کرد که توافق با ترکیه درباره ادلب به معنای متوقف ماندن اوضاع در منطقه نیست. مسکو از اقدامات ارتش سوریه که به تحریکات نظامی غیرقابل قبول در منطقه ادلب پاسخ می‌دهد، کاملا حمایت می‌کند. البته قصد ندارد روابطش با روسیه را تیره کند، ولی به اعزام وسایل نقلیه نظامی و زرهی به استان ادلب ادامه خواهد داد.
رکنارکنا22 ساعت قبل
پمپئو در جمع خبرنگاران در «آدیس‌ آبابا» پایتخت اتیوپی قبل از عزیمت به عربستان سعودی گفت: «ما (برای گفت‌وگو با ایران) عجله‌ای نداریم، فشار حداکثری ادامه دارد. پیش از این وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود که پمپئو در ریاض با رهبران سعودی در خصوص مسائل منطقه‌ و دوجانبه از جمله ایران، یمن و حقوق بشر گفت‌وگو خواهد کرد. این دیپلمات آمریکایی در حالی از آمادگی واشنگتن برای مذاکره با ایران سخن به میان آورده است که پیش از این در سفر دوره‌ای خود به آفریقا از دیدار برخی سیاستمداران دموکرات از جمله سناتور «کریس مورفی» با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران ابراز نگرانی کرده بود. وی با لحنی غیرمحترمانه و غیردیپلماتیک علیه ظریف و ایران، مدعی شد: «این (ظریف) وزیر خارجه کشوری است که یک آمریکایی را در بیست‌وهفتم دسامبر به قتل رساند. این (ظریف) وزیر خارجه کشوری است که بزرگترین حامی دولتی تروریسم و بزرگترین حامی تفکر ضد یهودی در جهان است».
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین23 ساعت قبل
وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که معاون وزیر خارجه این کشور در جریان دیدار با وزیر مشاور قطر در امور خارجه در دوحه درخصوص بحران لیبی، سوریه و یمن به بحث و تبادل نظر پرداخت. اعتمادآنلاین| وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه با سلطان المریخی، وزیر مشاور قطر در امور خارجه امروز (چهارشنبه) در دوحه دیدار کرد و در جریان این دیدار دو طرف در خصوص مسائل مهم خاورمیانه و شمال آفریقا، حل سریع بحران‌های لیبی، سوریه و یمن با تکیه به قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های شورای امنیت گفت‌وگو کردند. یکی دولت توافق ملی لیبی که مقر آن طرابلس است و از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شده و دیگری دولت موقت در شرق لیبی با ریاست عبدالله الثنی که پارلمان طبرق و ارتش «ملی» لیبی به رهبری خلیفه حفتر از آن حمایت می‌کنند. اخیرا نیروهای خلیفه حفتر عملیاتی را علیه دولت توافق ملی لیبی در طرابلس آغاز کردند که موجب درگیری‌های شدید میان دو طرف شده است. ترکیه نیز برای حمایت از نیروهای دولت توافق ملی لیبی مستشارانی را به این کشور اعزام کرده است و از آن سو امارات و مصر از نیروهای حفتر حمایت می‌کنند.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ترامپ سناتور مورفی را به نقض قانون «لوگن» متهم کرد و پمپئو از اینکه این سناتور آمریکایی با ظریف دیدار داشته انتقاد کرد و گفت امیدوار است دیدار او برای تضعیف سیاست دولت آمریکا نبوده باشد. مقامات دولت آمریکا به دیدار یک سناتور دموکرات آمریکایی با «محمد جواد ظریف» در حاشیه کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ، اعتراض کردند. به گزارش عصرایران به نقل از آسوشیتدپرس، ترامپ دیروز (سه‌شنبه) در اظهاراتی به دیدار اخیر سناتور دموکرات «کریس مورفی» با ظریف انتقاد کرد و گفت این اقدام سناتور آمریکایی ممکن است خلاف قانون «لوگن» آمریکا باشد. در ماه آوریل سال گذشته گذشته نیز ترامپ انتقاد مشابهی را درباره دیدار «جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا با ظریف مطرح کرده بود. بیشتر بخوانید: ترامپ: «جان کری» به ایرانی‌ها گفته منتظر رفتن من باشندسناتور آمریکایی دیدار خود با ظریف را تایید کرد
تسنیمتسنیم3 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان در نشست چهل‌سالگی مهاجران افغان در پاکستان گفت که مهاجران افغان به‌خاطر موضوع سیاسی مورد بی‌مهری قرار نگیرند. وی افزود: مهاجران افغانستان در پاکستان و یا کشورهای دیگر نباید به ابزار سیاسی و عاملی برای فشار به دولت کابل تبدیل شوند. دانش همچنین خاطرنشان کرد که در گذشته همواره از اردوگاه‌های مهاجران افغان در پاکستان برای گروه‌های تروریستی سربازگیری شده است. وی درباره روند صلح افغانستان و مذاکرات بین‌الافغانی نیز گفت که هیئت مذاکره‌کننده افغانستان باید به‌رهبری و محوریت دولت باشد. وی اردیبهشت ماه سال جاری با «آلیس ولز» معاون وزارت خارجه آمریکا نیز با شماری از مقامات پاکستانی درباره روند صلح افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرده بود.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 روز قبل
به گزارش مشرق، اخیرا شرکت سامسونگ به دارندگان موبایل‌های سامسونگ در ایران پیام داده که دیگر برای موبایل‌های خود در ایران، آپدیت ارائه نمی‌دهد. این در حالی است که تولید لوازم خانگی در ایران به ۸۲ سال قبل برمی‌گردد و بازار لوازم خانگی ایران بدون کره‌ای‌ها هم ادامه حیات می‌دهد اما با تولیدات داخلی. جایگزینی شرکت‌های ایرانیدر روزهای اخیر با قطعی شدن خروج ال‌جی و سامسونگ از ایران شاهد تغییر تابلوی فروشندگان محصولات این دو شرکت هستیم. البته کاوه مفتخری، مدیر ارشد بازاریابی شرکت ال‌جی در ایران همچنان به بازگشت این شرکت‌ها امیدوار است و می‌گوید: عوض کردن تابلوهای شرکت سامسونگ و ال‌جی در برخی فروشگاه‌ها به معنای خروج این دو از ایران نیست و طبق برنامه همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. عوض شدن تابلوی مغازه‌ها به این معنی نیست که شرکت معظمی مانند سامسونگ بخواهد بازار ایران را ترک کند.
افکارنیوزافکارنیوز3 روز قبل
افکارنیوز، به گزارش «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با روزنامه ایتالیایی «لا استامپا» که امروز (دوشنبه) به چاپ رسید، تأکید کرد که ترور سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقض بی‌شرمانه قوانین بین المللی بوده است. لاوروف ادامه داد: «حمله سوم ژانویه ۲۰۲۰ (۱۳ دی ماه) پنتاگون به فرودگاه بغداد که به کشته شدن (شهادت) ژنرال قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران منجر شد، نقض بی‌شرمانه قوانین بین‌الملل بود. بعلاوه آنکه، (حمله) به یک فرودگاه غیرنظامی صورت گرفته است بنابراین من آنچه اخیرا در سفر به سریلانکا گفتم، تکرار می‌‌کنم که آمریکا با این اقدامات پا را از گلیم خود فراتر می‌گذارد». تمرکز راهبرد امنیت جمعی روسیه در خلیج‌فارس که تابستان سال گذشته رونمایی شد، بر همین امر است». لاوروف توضیح داد: «ما متقاعد شده‌ایم که اجرای تدریجی این طرح، گام مهمی در جهت عادی‌سازی اوضاع در سراسر خاورمیانه است و اساسی برای ایجاد معماری اعتماد دوجانبه در آنجا به وجود می‌آورد».
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین5 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، دو روزنامه‌نگار مجله نیویورکر آمریکا در گزارشی تحقیقی به جزئیات این واقعه، چگونگی جان به‌در‌بردن سردار سلیمانی از آن ترور و همچنین تأثیرات شهادت قاسم سلیمانی بر بازتعریف مرزهای ترور دولتی پرداخته‌اند. (برای همین هم شاید) وقتی در سوم ژانویه دولت آمریکا از عملیات کشتن قاسم سلیمانی خبر داد، ابتدا علت آن را «تهدید فوری» از جانب او علیه جان آمریکایی‌ها عنوان کرد. قاسم سلیمانی و محمود سلیمان، از فرماندهان ارشد ارتش سوریه و نزدیک به بشار اسد، همراه او بودند … جلسه‌ای غیرمعمول و رده‌بالا میان سه فرمانده از لبنان، ایران و سوریه بود … محمود سلیمان همان کسی بود که برنامه هسته‌ای سوریه را هدایت می‌کرد. مرگ یک پیمانکار آمریکاییحمله راکتی به پایگاه کی-۱ کرکوک زمینه‌ساز تحولاتی شد که در نهایت با ترور سردار سلیمانی به اوج خود رسید و ایران و آمریکا را تا مرز درگیری نظامی همه‌جانبه پیش برد. آلیسا جی. من به شما درباره سه حمله داعش که تنها چند روز پیش از این حمله روی داده بود گفتم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 روز قبل
*دیدگاه همه ما نسبت به مقام زن باید تصحیح بشود. *این که ما می‌گویم جامعه اسلامی، باید جامعه رقابت سالم باشد برای این است که خداوند ما را در یک رقابت سالم آفریده است. وقتی به تعلیم و تربیت می‌رسیم این آمار، آمار خوبی است. اما آیا در همه جا اینچنین است و وقتی به مدیریت‌های سطح بالاتر می‌رسیم بازهم مقام زن با مقام مرد برابر است و در کنار هم هستند؟ * وقتی به دانشجویان دانشگاه ایران می‌رسیم آمار، آمار خوبیست. وقتی به مدیریت‌های سطح بالاتر می‌رسیم باز هم مقام زن با مقام مرد برابر است و در کنار هم هستند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴5 روز قبل
بعد از دیدار دوجانبه جمعه شب «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ، وزارت خارجه آمریکا درباره این دیدار بیانیه صادر کرد. طبق اعلام وزارت خارجه آمریکا، پمپئو ضمن تاکید تعهد پایدار آمریکا به «یک عراق قوی، مستقل و مرفه»، از «جنبش اعتراضات» در عراق اعلام حمایت کرد. خود پمپئو هم بعد از بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره این دیدار توئیتی درباره دیدارش با مسرور بارزانی منتشر کرد. شامگاه جمعه (دیشب) دفتر نخست‌وزیری منطقه کردستان عراق درباره دیدار او با وزیر امور خارجه آمریکا در شهر مونیخ آلمان بیانیه صادر کرد. بنا بر گزارش رسانه‌های کرد زبان عراق، مسرور بارزانی در این دیدار درباره «باقی ماندن نظامیان آمریکایی در عراق» صحبت و اصرار کرده است.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز5 روز قبل
بعد از دیدار دوجانبه جمعه شب «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و «مسرور بارزانی» نخست‌وزیر منطقه کردستان عراق در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ، وزارت خارجه آمریکا درباره این دیدار بیانیه صادر کرد. طبق اعلام وزارت خارجه آمریکا، پمپئو ضمن تاکید تعهد پایدار آمریکا به «یک عراق قوی، مستقل و مرفه»، از «جنبش اعتراضات» در عراق اعلام حمایت کرد. خود پمپئو هم بعد از بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره این دیدار توئیتی درباره دیدارش با مسرور بارزانی منتشر کرد. شامگاه جمعه (دیشب) دفتر نخست‌وزیری منطقه کردستان عراق درباره دیدار او با وزیر امور خارجه آمریکا در شهر مونیخ آلمان بیانیه صادر کرد. بنا بر گزارش رسانه‌های کرد زبان عراق، مسرور بارزانی در این دیدار درباره «باقی ماندن نظامیان آمریکایی در عراق» صحبت و اصرار کرده است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴5 روز قبل
ساعت ۲۴-ماجرای شرکت کریپتوای جی، بی طرفی سوئیس را نابود کرد و لاپوشانی جمعی مقامات، برای سال‌ها اعتبار سوئیس را خدشه دار خواهد کرد. نابودی بی‌طرفی سوئیسعملیات سیا و بی ان دی در پوشش یک شرکت سوئیسی به نام «کریپتوای جی» انجام شد. ظاهرا شرکت کریپتوای جی از همین جایگاه سوئیس در فروش گسترده محصولات خود استفاده کرده و به نوعی از بی‌طرفی علنی سوئیس بهره برده است. از همین رو، برخی محافل رسانه‌ای سوئیس می‌گویند «رسوایی» شرکت کریپتوای جی، ضربه مهلکی به بی طرفی سوئیس زده است. تلویوزیون دولتی سوئیس (SRF) اعلام کرده که مقامات دولتی سوئیس از جاسوسی کریپتوای جی اطلاع داشته‌اند، ولی هیچ کاری نکرده‌اند.
خبر فوریخبر فوری5 روز قبل
بنا به گفته یک مسئول برجسته آمریکایی در وزارت خارجه این کشور که خواست نامش فاش نشود، آمریکا و طالبان بر سر یک توافق آتش‌بس یک هفته‌ای توافق کرده‌اند. به گفته این مسئول، مذاکرات گسترده صلح بعد از دوره آتش‌بس که طالبان در این مدت دست از حملاتش خواهد برداشت، ‌ از سر گرفته می‌شود. این مقام خاطرنشان کرد، واشنگتن اوضاع را زیر نظر می‌گیرد و در صورت عدم نقض آتش‌بس به مرحله اجرای توافق منتقل خواهد شد. یک رهبر طالبان نیز روز چهارشنبه گفت، اجرای توافق آتش‌بس روز جمعه خواهد بود. این مقام ادامه داد، این توافق آتش‌بس شامل کل کشور و نیز مقامات افغانستان خواهد بود.
ایسناایسنا5 روز قبل
یک کارشناس مسایل بین‌الملل تاکید کرد: از کشورهای اروپایی انتظار می‌رود که استقلال عمل بیشتری از خود نشان داده و از این بیشتر ذلالت و خواری در مقابل آمریکا را نپذیرند. به گزارش ایسنا، محمدحسین کبریا در یادداشتی با عنوان «آیا کشورهای اروپایی از استقلال عمل برخوردارند؟» نوشت: در رفتار، سیاستها و عملکرد کشورهای عمده اروپایی به ویژه انگلیس، فرانسه و آلمان در قبال ایران به سختی می‌توان نقطه مثبتی یافت. ذات و فطرت کشورهای استعمارگر یکی است و همان‌گونه که نمی‌توان از آمریکا غیر از جرم، جنایت، تجاوز، جنگ، خونریزی، تروریسم و … انتظار داشت، از کشورهای اروپایی نیز انتظاری بیش از این وجود ندارد. طبق آنچه گفته شد، از کشورهای اروپایی در قبال ایران اسلامی، انتظاری بیشتر از این نیست. از کشورهای اروپایی انتظار می‌رود که استقلال عمل بیشتری از خود نشان داده و از این بیشتر ذلالت و خواری در مقابل آمریکا را نپذیرند.
خبر فوریخبر فوری5 روز قبل
به نوشته وبگاه ان. بی. سی نیوز، وزارت خارجه آمریکا هنوز درباره این صحبت‌های ظریف، اظهار نظر نکرده است. ظریف در این باره توضیح داد: «[سردار] سلیمانی تلاش می‌کرد افراد را از دخیل شدن در عملیات‌های نظامی واقعی علیه هر کسی باز دارد. فعلا که [جعبه سیاه] همینطوری آنجا است». وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا کسی در حال حاضر برای استخراج اطلاعات روی جعبه سیاه کار می‌کند، اظهار داشت: «نه، نه. ما تا زمانی که همه طرف‌های ذی‌نفع حضور نداشته باشند، به جعبه سیاه دست نمی‌زنیم».
همشهریهمشهری5 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، دولت آمریکا از دیدار و رایزنی «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور با «هایکو ماس» همتای آلمانی خود درباره ایران خبر داد. بر این اساس، وزرای خارجه آمریکا و آلمان بر تداوم حمایت از حاکمیت لیبی تاکید کردند. پمپئو روز جمعه در پیام توئیتری، مجددا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در سازمان ملل متحد شده بود. طبق یکی از بندهای قطعنامه ۲۲۳۱ که از سال ۲۰۱۶ میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. قطعنامه ۲۲۳۱ در سال ۲۰۱۵ در تأیید توافق هسته‌ای برجام به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید.
برترین‌هابرترین‌ها6 روز قبل
سفارت ایران در پاریس در واکنش به اظهارات رئیس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران اعلام کرد: برخی نهاد‌های فرانسوی شدیدترین فشار‌ها را متوجه ایران می‌کنند، حتی در حوزه دارو و حتی بدتر از آمریکا. خبرگزاری فارس: سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس در واکنش به توئیت رئیس گروه دوستی پارلمانی فرانسه و ایران درباره آزادی فریبا عادلخواه و رولان مارشال که به دلایل امنیتی در ایران در بازداشت هستند، عنوان کرد: «اعتماد یک وجهی نیست. برخی نهاد‌های فرانسوی شدیدترین فشار‌ها را متوجه ایران می‌کنند، حتی در حوزه دارو! و حتی بدتر از ایالات متحده! رولان مارشال تبعه فرانسوی نیز به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» بازداشت شده است.
جام نیوزجام نیوز1 هفته قبل
در کنار نهاد‌های فوق مرکز، امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه‌قضاییه نیز با تشکیل تیم‌های حقوقی مختلف در راستای پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی اقدامات لازم را انجام داده است. تماس تلفنی ریاست قوه‌قضاییهرییس قوه‌قضاییه در تماس تلفنی با رییس شورای عالی قضایی عراق بر پیگرد حقوقی و همه‌جانبه جنایت آمریکایی‌ها در ترور سردار شهید سلیمانی، شهید ابومهدی‌المهندس و دیگر همراهان ایشان تأکید کرد. دادگاه‌های کیفری ایرانغلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه‌قضاییه در نشست خبری در ارتباط با طرح موضوع شهادت سردار سلیمانی در مجامع بین المللی، گفت: هیچ تردیدی در تروریستی بودن اقدام ارتش آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی و همرزمانش نداریم. شخص آقای ترامپ شخصا به این اقدام تروریستی اقرار کرده و ما حتما این موضوع را در مجامع بین المللی پیگیری خواهیم کرد. وی در مورد پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی در گفت‌وگویی بیان داشت: زمینه بستر‌ها و زمینه‌های مختلفی وجود دارد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، یک مقام وزارت خارجه سوریه گفت: تهدیدهایی که از سوی رأس نظام ترکیه در خصوص حمله به ارتش سوریه بیان شده، پوچ و توخالی بوده و تنها از سوی شخصی که از شرایط موجود درکی ندارد اعلام شده است. رجب طیب اردوغان روز چهارشنبه هشدار داده بود که اگر یک سرباز دیگر ترکیه در ادلب توسط ارتش سوریه زخمی شود، ترکیه نیروهای سوری را در هرجایی هدف قرار خواهد داد. سوریه بارها با محکوم کردن حملات نظامی ترکیه و همپیمانان آن در خاک سوریه اعلام کرده است که اقدامات آنکارا در شمال سوریه نخواهد توانست به احیای مجدد گروه‌های تروریستی کمک کند. مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز دوشنبه گذشته در کنفرانسی خبری در آنکارا تاکید کرد که چنانچه پیشروی‌های ارتش سوریه در استان ادلب در شمال این کشور ادامه پیدا کند، ترکیه اقدامات لازم را انجام خواهد داد. استان ادلب ۱۱ درصد از خاک سوریه را تشکیل می‌دهد و نیروهای سوری در ماه‌های اخیر بخش‌های زیادی از جنوب آن را آزاد کرده‌اند.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به ادعاها و تهدیدات یکی از مقامات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در برابر هرگونه تجاوز و یا اقدام احمقانه این رژیم علیه منافع کشورمان در سوریه و منطقه پاسخی کوبنده و پشیمان‌کننده خواهد داد. به گزارش ایسنا، سید عباس موسوی افزود: شالوده و ماهیت این رژیم در طول ۷۰ سال گذشته بر اشغال سرزمین فلسطین و کشورهای همسایه، کشتار، غارت اموال، ترور و تجاوز بنا شده است. موسوی گفت: حضور جمهوری اسلامی ایران در سوریه به دعوت و توافق با دولت این کشور و با هدف مبارزه با تروریسم مورد حمایت آمریکا و اسرائیل انجام گرفته و کشورمان در حراست از حضور در سوریه و دفاع از امنیت ملی و منافع منطقه‌ای خود لحظه‌ای درنگ و مماشات نخواهد کرد و در برابر هرگونه تجاوز و یا اقدام احمقانه، پاسخی قاطع و کوبنده خواهد داد. سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران تهدیدات و اظهارات جنگ طلبانه رژیم اشغالگر قدس را در مجامع بین المللی نیز پیگیری خواهد کرد.
ایلناایلنا1 هفته قبل
وزرای خارجه و دفاع روسیه و ایتالیا بناست در تاریخ ۱۸ فوریه در رم با یکدیگر دیدار کنند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری تاس، وزرای خارجه و دفاع روسیه و ایتالیا بناست در تاریخ ۱۸ فوریه در رم با یکدیگر دیدار کنند. این خبر را «ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، امروز -‌چهارشنبه- اعلام کرد. زاخارووا در نشستی خبری گفت: «در تاریخ ۱۸ فوریه، رم میزبان دیداری عادی میان وزرای خارجه و دفاع روسیه و ایتالیا خواهند داشت. این دیدار در قالب دو به‌علاوه صورت می‌گیرد.» وی گفت: «طرف روسی را سرگئی لاوروف، وزیر خارجه و سرگئی شویگو، وزیر دفاع رهبری می‌کند و ریاست هیئت ایتالیایی را لوئیجی دی مایو و وزیر دفاع این کشور برعهده خواهد داشت.»

به انتهای لیست رسیدید