وزارت خارجه ترکیه

وزارت خارجه ترکیه

الفالف5 ساعت قبل
وزیر خارجه ترکیه در واکنش به ساز و کار تحریمی اتحادیه اروپا علیه کشورش گفت که آنکارا از حقوق خود در شرق مدیترانه نمی‌گذرد. به گزارش وبگاه «ای ایچ آی» «مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه در این زمینه گفت، امید به اینکه ترکیه برابر تهدیدها تسلیم شده و از حقوق خود در شرق دریای مدیترانه کوتاه بیاید، انتظاری بیهوده است. این در حالی است که وزارت خارجه ترکیه چندی قبل طی بیانیه‌ای با اعتراض به اقدامات اخیر اتحادیه اروپا علیه آنکارا، اعلام کرد که در همکاری با این اتحادیه به صورت جدی تجدید نظر می‌کند. ترکیه از سال ۱۹۷۴ بخشی از خاک قبرس را به تصرف کرد واین کشور به دو قسمت ترکی و یونانی تقسیم شد. قبرس یونانی توسط جامعه جهانی به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا شناخته می‌شود، اما بخش ترکی آن را فقط آنکارا به رسمیت می‌شناسد.
فارسفارس5 ساعت قبل
وزیر خارجه ترکیه در واکنش به ساز و کار تحریمی اتحادیه اروپا علیه کشورش گفت که آنکارا از حقوق خود در شرق مدیترانه نمی‌گذرد. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر خارجه ترکیه دوشنبه شب به وقت تهران در واکنش به تهدیدهای اتحادیه اروپا در تحریم این کشور، از ایستادگی مقابل هرگونه اعمال فشار خبر داد. به گزارش وبگاه «ای ایچ آی» «مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه در این زمینه گفت، امید به اینکه ترکیه برابر تهدیدها تسلیم شده و از حقوق خود در شرق دریای مدیترانه کوتاه بیاید، انتظاری بیهوده است. (جزئیات بیشتر) این در حالی است که وزارت خارجه ترکیه چندی قبل طی بیانیه‌ای با اعتراض به اقدامات اخیر اتحادیه اروپا علیه آنکارا، اعلام کرد که در همکاری با این اتحادیه به صورت جدی تجدید نظر می‌کند. قبرس یونانی توسط جامعه جهانی به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا شناخته می‌شود، اما بخش ترکی آن را فقط آنکارا به رسمیت می‌شناسد.
افکارنیوزافکارنیوز7 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشوزیر خارجه ترکیه دوشنبه شب به وقت تهران در واکنش به تهدیدهای اتحادیه اروپا در تحریم این کشور، از ایستادگی مقابل هرگونه اعمال فشار خبر داد. به گزارش «آسوشیتدپرس» وزرای خارجه اتحادیه اروپا دوشنبه ساز و کاری را تصویب کردند که بر اساس آن اعمال تحریم علیه افراد، نهادهای مسئول یا فعال در عملیات حفاری غیرقانونی ترکیه در سواحل قبرس ممکن می‌شود. این در حالی است که وزارت خارجه ترکیه چندی قبل طی بیانیه‌ای با اعتراض به اقدامات اخیر اتحادیه اروپا علیه آنکارا، اعلام کرد که در همکاری با این اتحادیه به صورت جدی تجدید نظر می‌کند. ترکیه از سال ۱۹۷۴ بخشی از خاک قبرس را به تصرف کرد واین کشور به دو قسمت ترکی و یونانی تقسیم شد. قبرس یونانی توسط جامعه جهانی به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا شناخته می‌شود، اما بخش ترکی آن را فقط آنکارا به رسمیت می‌شناسد.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، در پی بحرانی شدن شرایط بولیوی و برکناری اوو مورالس رئیس جمهور منتخب این کشور در پی اعتراضات برخی گروهها و مردم، وزارت خارجه ترکیه بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: ترکیه به روی کار آمدن افراد براساس روند دموکراتیک و انتخابات اهمیت می‌دهد. در این چارچوب، استعفای اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی در نتیجه بحران را با نگرانی تعقیب می‌کنیم. کاسته شدن از بحران و بازگشت به سوی شرایط عادی و همینطور دموکراسی و خواست مردم بولیوی را با انتخابات مجدد آرزو می‌کنیم که باعث آرامش و ثبات در این کشور می‌شود. رئیس جمهوری بولیوی روز یکشنبه پس از گذشت سه هفته از بحران سیاسی در این کشور از سمت خود استعفا کرد.
مهرمهر6 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، فواد اوکتای معاون رئیس جمهوری ترکیه امروز دوشنبه در سخنانی اعلام کرد: گزارش آمریکا درباره تروریسم مانع مبارزه ما با گروه‌های تروریستی مانند فتو و ی. پ. گ و غیره نخواهد شد. معاون رئیس جمهوری ترکیه در این خصوص افزود: زمانی که ما روی پای خود می‌ایستیم و ترقی می‌کنیم، می‌کوشند با انجام اقدامات تروریستی مانع پیشرفت و نوآوری ما شوند، اما هرگز اجازه این امر را نخواهیم داد. گفتنی است سخنگوی وزارت خارجه ترکیه پیشتر عدم ذکر نام ی. پ. گ در گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره تروریسم در سال ۲۰۱۸ را نوعی تلاش برای سرپوش گذاشتن بر همکاری برخی مقامات این کشور با این گروه تروریستی دانسته بود.
جام نیوزجام نیوز1 هفته قبل
«حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، در یک بیانیه به گزارش سالیانه آمریکایی‌ها در رابطه با «تروریسم» واکنش نشان داد. سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در واکنش به این گزارش ابتدا از موضع واشنگتن درباره دو گروه تروریستی داعش و پ‌. ‌‎ک‌. ک تمجید کرد. این مقام ترکیه تصریح کرد: «گزارش ۲۰۱۸ وزارت خارجه ایالات متحده درباره تروریسم، تهدید تروریستی ناشی از داعش و پ‌ک‌ک‌ برای ترکیه را ابراز کرده است و بر تلاش‌های ترکیه برای مقابله با این سازمان‌های تروریستی تاکید کرده است. سخنگوی وزارت خارجه ترکیه سپس به یکی دیگر از موضوعات اختلافی بین آنکارا و واشنگتن طی سال‌های اخیر اشاره کرد. دولت ترکیه سازمان گولن را «تروریستی» خوانده و این سازمان را عامل اصلی کودتای نافرجام ۱۵ و ۱۶ جولای ۲۰۱۶ (۲۵ و ۲۶ تیر ۱۳۹۵) معرفی کرده است.
فارسفارس1 هفته قبل
وزارت خارجه ترکیه در واکنش به گزارش وزارت خارجه آمریکا در رابطه با موضوع تروریسم، از همکاری‌های واشنگتن با گروه «یگان‌های مدافع خلق» سوریه و ادامه اقامت «فتح‌الله گولن» در آمریکا به شدت انتقاد کرده است. «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه، در یک بیانیه به گزارش سالیانه آمریکایی‌ها در رابطه با «تروریسم» واکنش نشان داد. سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در واکنش به این گزارش ابتدا از موضع واشنگتن درباره دو گروه تروریستی داعش و پ‌. ‌‎ک‌. ک تمجید کرد. این مقام ترکیه تصریح کرد: «گزارش ۲۰۱۸ وزارت خارجه ایالات متحده درباره تروریسم، تهدید تروریستی ناشی از داعش و پ‌ک‌ک‌ برای ترکیه را ابراز کرده است و بر تلاش‌های ترکیه برای مقابله با این سازمان‌های تروریستی تاکید کرده است. سخنگوی وزارت خارجه ترکیه سپس به یکی دیگر از موضوعات اختلافی بین آنکارا و واشنگتن طی سال‌های اخیر اشاره کرد.
ایسناایسنا1 هفته قبل
به گزارش ایسنا، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی نوشت، قرار است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ۱۳ نوامبر برای دیدار با ترامپ به واشنگتن سفر کند اما همراه با افزایش شک و تردیدها پیرامون انجام این سفر، اردوغان هم تاکید کرد، هنوز درباره آن تصمیمش مشخص نیست. ترامپ هم سفر اردوغان به واشنگتن را تأیید یا تکذیب نکرد و در پاسخ به سؤالی در این خصوص گفت: روابط خوبی با اردوغان داریم و توافق‌نامه‌ای که اخیرا درباره سوریه امضا کردیم به شکل بسیار خوبی اجرایی می‌شود. این وزارت‌خانه اعلام کرد، پرونده را به وزارت‌ خارجه ترکیه فرستاده تا این وزارتخانه پرونده را در اختیار طرف‌های بین‌المللی ذی‌ربط قرار دهد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که اردوغان از دولت آمریکا خواست عبدی را به آنکارا تحویل دهد. به دنبال تحریم‌های اخیر کنگره، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد، این طرح با روح شراکت میان دو طرف مداوم در قالب ناتو همخوانی ندارد.
خبر فوریخبر فوری1 هفته قبل
دولت ترکیه در واکنش به تصویب طرحی در پارلمان فرانسه برای اعلام مخالفت با عملیات آنکارا در شمال شرق سوریه، سفیر فرانسه را احضار کرد. مجمع ملی فرانسه و مجلس سنای این کشور با تصویب قطعنامه‌ای روز چهارشنبه عملیات ترکیه در شمال شرق سوریه، موسوم به عملیات «چشمه صلح» را محکوم کردند. وزارت خارجه ترکیه تصویب این قطعنامه در فرانسه را محکوم کرده است. «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. ترکیه و روسیه حدود ۱۰ روز پیش به توافقی درباره توقف عملیات ترکیه در شمال سوریه دست پیدا کردند.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای تصویب قانونی در پارلمان فرانسه علیه عملیات نظامی آنکارا در شمال شرق سوریه را محکوم کرد. وزارت خارجه ترکیه در این بیانیه فرانسه را متهم به تلاش برای ایجاد یک دولت تروریستی در سوریه کرده و این اقدام پارلمان این کشور را ناشی از ناامیدی از چنین اقدامی دانست. برهمین اساس و در اعتراض به تصویب این قانون، ترکیه سفیر فرانسه را احضار کرده تا مراتب اعتراض خود را اعلام کند. پیش از این پارلمان فرانسه با تصویب قطعنامه‌ای ترکیه را متهم به پاکسازی نژادی در شمال شرق سوریه و عملیات نظامی آنکارا در این منطقه را محکوم کرده بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 هفته قبل
وزارت خارجه ترکیه پنجشنبه‌شب با انتشار بیانیه‌ای تصویب قانونی در پارلمان فرانسه علیه عملیات نظامی آنکارا در شمال شرق سوریه را محکوم کرد. این وزارت‌خانه همچنین در اعتراض به تصویب این قانون در پارلمان فرانسه، سفیر این کشور در آنکارا را فراخواند. پارلمان فرانسه روز گذشته با تصویب قطعنامه‌ای ترکیه را متهم به پاکسازی نژادی در شمال شرق سوریه و عملیات نظامی آنکارا در این منطقه را محکوم کرد. مجلس سنا و عوام فرانسه همچنین خواستار تحریم مالی ترکیه شد. ترکیه در ۲۵ مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه از مناطق مرزی الرقه و الحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد.
ایمناایمنا1 هفته قبل
او پرسید چه تعداد دیگر از مقام‌های مخالفش باید بیایند و مقابل کمیته‌های اطلاعات، روابط خارجی و نظارت و اصلاحات مجلس نمایندگان برای تحقیقات استیضاح شهادت بدهند. رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا پس از افشای شکایت یک مامور اطلاعاتی و ارائه جزئیات تماس ترامپ و رهبر اوکراین، تحقیقات استیضاح را به جریان انداخت. ترکیه سفیر آمریکا را فراخواندمجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرا «نسل کشی ارامنه» را به رسمیت شناخت. این رای‌گیری، نخستین بار در ۳۵ سال گذشته در مجلس نمایندگان آمریکا به شمار می‌رود که اکثریت نمایندگان این مجلس به آن رای داده‌اند. رای مجلس نمایندگان آمریکا به تحریم ترکیه بر سر سوریهمجلس نمایندگان آمریکا سه‌شنبه با ۴۰۳ رای موافق مقابل ۱۶ رای مخالف، به نفع تحریم ترکیه رای داد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
بیشتر بخوانید: وزارت خارجه ترکیه سفیر آمریکا را احضار کردغیرالزام‌آور اما نگران‌کنندهقضیه از این قرار است که در مجلس نمایندگان و با پیشگامی چند سناتور٬ طرحی به رای گذاشته شد که به دنبال رسمیت بخشیدن به نسل‌کشی ارامنه در دوران عثمانیان است. قطعنامه غیرالزام‌آور مجلس نمایندگان با ۴۰۵ رای مثبت در برابر ۱۱ رای مخالف به تصویب رسید و در آن٬ نمایندگان با طرح موضوع «ژینوساید» از دولت آمریکا می‌خواهند نسل‌کشی ارامنه را به رسمیت بشناسد. همچنین براساس این طرح، فروش سلاح و مهمات به آنکارا ممنوع شود و امکان دسترسی مقامات ترکیه به دارایی‌هایشان در ایالات متحده دشوارتر شود و موانعی برای سفر مقامات ترکیه‌ به آمریکا در نظر گرفته شود. ارامنه در جنوب کالیفرنیا٬ هر سال یک بار راهپیمایی کرده و علیه ترکیه شعار می‌دهند. اما با این حال تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا در تلاش برای به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه در زمانی که کمتر از دو هفته به زمان دیدار اردوغان و ترامپ مانده است٬ اقدام معنی‌داری است که موجب نگرانی مقامات آنکارا شده است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
اعتمادآنلاین| وزارت خارجه ترکیه سفیر آمریکا در آنکارا را احضار کرد. این اقدام ترکیه در واکنش به اقدام مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه به دست امپراطوری عثمانی صورت گرفته است. گفتنی است مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه قطعنامه‌ای را علیه ترکیه تصویب و قتل عام ارامنه از سوی دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵ را به رسمیت شناخت. ۳۰۵ نماینده به این قطعنامه رای مثبت دادند و تنها سه نماینده با آن مخالفت کردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، وزارت خارجه ترکیه در واکنش به تصویب قطعنامه رسمیت یافتن نسل کشی ارامنه و همچنین تحریم‌های جدید علیه ترکیه به بهانه عملیات ترکیه در شمال سوریه از سوی مجلس نمایندگان آمریکا، سفیر این کشور را فراخواند. وزارت خارجه ترکیه مراتب اعتراض خود را به این تصمیم به طرف آمریکایی اعلام کرد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، وزارت خارجه ترکیه در واکنش به تصویب قطعنامه رسمیت یافتن نسل کشی ارامنه و همچنین تحریم‌های جدید علیه ترکیه به بهانه عملیات ترکیه در شمال سوریه از سوی مجلس نمایندگان آمریکا، سفیر این کشور را فراخواند. وزارت خارجه ترکیه مراتب اعتراض خود را به این تصمیم به طرف آمریکایی اعلام کرد. انتهای پیام/
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت خارجه ترکیه سفیر آمریکا در آنکارا را احضار کرد. این اقدام ترکیه در واکنش به اقدام مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه به دست امپراطوری عثمانی صورت گرفته است. گفتنی است مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه قطعنامه‌ای را علیه ترکیه تصویب و قتل عام ارامنه از سوی دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵ را به رسمیت شناخت. ۳۰۵ نماینده به این قطعنامه رای مثبت دادند و تنها ۳ نماینده با آن مخالفت کردند.
فارسفارس1 هفته قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، به دنبال تصمیم مجلس نمایندگان آمریکا در زمینه به رسمیت شناختن کشتار ارامنه توسط ترکیه و همچنین اعمال تحریم علیه این کشور به دلیل حمله نظامی ارتش ترکیه به مناطق شمالی سوریه، وزارت خارجه ترکیه «دیوید ساترفیلد» سفیر واشنگتن در آنکارا را فراخواند. مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه در رأی‌گیری برای موضوع «قتل عام ارامنه به دست دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵»، آن را به رسمیت شناخت. در رأی‌گیری انجام شده در مجلس نمایندگان آمریکا ۳۰۵ نماینده به این قطعنامه رای مثبت و تنها سه نماینده به آن رای منفی دادند. وزارت امور خارجه ترکیه پیش از این در واکنش به تصویب این قطعنامه گفته بود که این تصمیم، ‌ اقدامی شرم‌آور بوده و از دیدگاه ترکیه باطل است. انتهای پیام/م
انتخابانتخاب1 هفته قبل
مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آرا «نسل کشی ارامنه» را به رسمیت شناخت. مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۰۵ رای موافق در مقابل ۱۱ رای مخالف به قطعنامه‌ای رای داد که بر اساس آن، کشته شدن ۱٫۵ میلیون ارامنه توسط ترک‌های عثمانی از ۱۹۱۵ تا ۱۹۳۵ «نسل کشی» برشمرده می‌شود. این رای‌گیری، نخستین بار در ۳۵ سال گذشته در مجلس نمایندگان آمریکا به شمار می‌رود که اکثریت نمایندگان این مجلس به آن رای داده‌اند. برای چندین دهه، اقدامات در به رسمیت شناخته شدن نسل کشی ارامنه در کنگره آمریکا متوقف شده بود چون مقام‌های آمریکایی بر این باور بودند که هرگونه اقدام در این راستا، بر روابط ایالات متحده با آنکارا خدشه وارد می‌کند. در همین حال، دولت ترکیه از این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا به شدت برآشفت و آن را محکوم کرد و گفت: مشخص است که این یک اقدام از سوی گروه‌های ضد ترکیه و لابی‌های ارامنه است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
اعتمادآنلاین| مجلس نمایندگان آمریکا به ۲ قطعنامه علیه ترکیه‌ رای مثبت داد. بر اساس این گزارش، مجلس نمایندگان آمریکا بامداد «چهارشنبه» قطعنامه‌ای را علیه ترکیه تصویب کرد و قتل‌عام ارامنه از سوی دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵ را به رسمیت شناخت. ۳۰۵ نماینده به این قطعنامه رای مثبت دادند و تنها سه نماینده با آن مخالفت کردند. مجلس نمایندگان آمریکا همچنین قطعنامه دیگری را تصویب کرد که از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور می‌خواهد تحریم هایی را علیه ترکیه به دلیل عملیات نظامی در شمال سوریه اعمال کند. وزارت خارجه ترکیه این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا را محکوم کرده و آن را مغایر با شراکت در چارچوب پیمان ناتو و توافق ترکیه و آمریکا که روز ۱۷ اکتبر گذشته پیرامون آتش بس در سوریه انجام گرفت، برشمرد.
تسنیمتسنیم1 هفته قبل
این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا با محکومیت سریع ترکیه روبرو شده است. مجلس نمایندگان آمریکا با ۴۰۵ رای موافق در برابر ۱۱ رای مخالف به این قطعنامه رای مثبت داده است. این نخستین بار در ۳۵ سال گذشته است که چنین قانون و قطعنامه‌ای در مجلس نمایندگان آمریکا مورد بررسی قرار می‌گیرد. دهه‌ها بود که مساله به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه در کنگره آمریکا متوقف شده بود. وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد: قطعنامه نسل کشی که از سوی کنگره آمریکا تصویب شده، مغایر با هرگونه اصول و واقعیت‌های تاریخی و حقوقی است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- همزمان با تصویب طرح تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکا به دلیل حمله به شمال سوریه، نیروهای سوری مواضع خود را در مرز مشترک با ترکیه تقویت کردند. • تصویب تحریم ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکاطرح تحریم مسئولان و مقام‌های ترکیه که در حمله این کشور به شمال و شرق سوریه مداخله داشته‎اند، در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید. • واکنش ترکیه به تحریم‌های آمریکا علیه آنکاراوزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای تحریم‌های مصوب مجلس نمایندگان آمریکا علیه آنکارا را محکوم کرد. بر این اساس، نظامیان آمریکایی نه تنها در شرق فرات بلکه در شرق سوریه باقی می‌مانند. • ایجاد ۸۴ گذرگاه مرزی در مرز ترکیه و سوریهمرکز مصالحه روسیه در سوریه اعلام کرد دولت سوریه ۸۴ گذرگاه مرزی در مرز مشترک با ترکیه ایجاد کرده است.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت خارجه ترکیه می‌گوید اقدام مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه به دست امپراطوری عثمانی، با هدف مصرف داخلی انجام شده و به لحاظ قانونی-تاریخی هیچ پایه و اساسی ندارد. این وزارتخانه همچنین ناکامی کنگره آمریکا در ممانعت از عملیات موسوم به چشمه صلح علیه نیروهای دموکراتیک سوریه را دلیل اقدام انتقام‌جویانه مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد. گفتنی است مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه قطعنامه‌ای را علیه ترکیه تصویب و قتل عام ارامنه از سوی دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵ را به رسمیت شناخت. ۳۰۵ نماینده به این قطعنامه رای مثبت دادند و تنها ۳ نماینده با آن مخالفت کردند.
مهرمهر1 هفته قبل
وزارت خارجه ترکیه همچنین از دولت آمریکا خواست با اتخاذ اقداماتی، مانع از برداشتن گام‌هایی شود که به وخامت هرچه بیشتر روابط دوجانبه منجر می‌شود. مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه به دو قطعنامه ضد ترکیه‌ رای مثبت داد. بر اساس این گزارش، مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه قطعنامه‌ای را علیه ترکیه تصویب و قتل عام ارامنه از سوی دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵ را به رسمیت شناخت. ۳۰۵ نماینده به این قطعنامه رای مثبت دادند و تنها ۳ نماینده با آن مخالفت کردند. وزارت خارجه ترکیه این اقدام مجلس نمایندگان آمریکا را محکوم کرده و آن را مغایر با شراکت در چارچوب پیمان ناتو و توافق ترکیه و آمریکا که روز ۱۷ اکتبر گذشته پیرامون آتش بس در سوریه انجام گرفت، برشمرد.
برترین‌هابرترین‌ها1 هفته قبل
خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی: وزارت خارجه ترکیه سفیر آمریکا در آنکارا را احضار کرد. این اقدام ترکیه در واکنش به اقدام مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه به دست امپراطوری عثمانی صورت گرفته است. گفتنی است مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه قطعنامه‌ای را علیه ترکیه تصویب و قتل عام ارامنه از سوی دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵ را به رسمیت شناخت. ۳۰۵ نماینده به این قطعنامه رای مثبت دادند و تنها ۳ نماینده با آن مخالفت کردند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
خبرگزاری میزان- تصویب قطعنامه علیه ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکا، موافقت پارلمان انگلیس با برگزاری انتخابات زودهنگام، استعفای سعد حریری از سمت نخست وزیری لبنان و ادامه اعتراضات ضد دولتی در این کشور از جمله تحولات مهم جهان طی ساعات گذشته هستند. به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌هایی که طی ساعات گذشته در جهان به وقوع پیوسته‌اند به شرح زیر است: *تصویب قطعنامه علیه ترکیه در مجلس نمایندگان آمریکامجلس نمایندگان آمریکا سه‌شنبه شب ۲ قطعنامه علیه ترکیه به تصویب رساند که یکی از این قطعنامه‌ها در واکنش به حمله ترکیه به شمال سوریه، تصویب شده است. *واکنش ترکیه به تصویب قطعنامه‌های مجلس نمایندگان آمریکاوزارت خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای، قطعنامه‌های تصویب شده علیه این کشور در مجلس نمایندگان آمریکا را کرد. *استعفای سعد حریری و ادامه اعتراضات در لبنانعصر روز سه‌شنبه «سعد حریری» از سمت نخست وزیری لبنان استعفا کرد و اعتراضات ضد دولتی در این کشور در سیزدهمین روز متوالی نیز ادامه یافت. *موافقت پارلمان انگلیس با برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشورپارلمان انگلیس در نشست سه‌شنبه شب خود با طرح «بوریس جانسون» برای برگزاری انتخابات زودهنگام موافق کرده و به این طرح رای مثبت داد.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
(خرگزاری فرانسه) وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه تشکیل «فوری» دولت جدید را در لبنان خواستار شد. (رویترز) وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد: این کشور قطعنامه تحریم آمیز آمریکا علیه ترکیه را قویا محکوم می‌کند. (رویترز) وزارت خارجه ترکیه از دولت آمریکا خواست از اقداماتی که موجب بحرانی شدن روابط بین دو کشور می‌شود خودداری کند. (رویترز) مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت:: کشورش برای پاکسازی مناطق مرزی خود از حضور تروریست‌ها تلاش و در این خصوص بر اساس منشور ملل متحد عمل می‌کند. ریاست وی بر کمیسیون اروپا با رویداد‌هایی همچون برگزیت، بحران مهاجرت، پیامد‌های بحران مالی سال ۲۰۰۸ و بحران یونان همزمان بود.
ایلناایلنا1 هفته قبل
مجلس نمایندگان آمریکا دو قطعنامه ضد ترکیه‌ای را با اکثریت قریب به اتفاق آراء به تصویب رساند. در رای‌گیری انجام‌شده در مجلس نمایندگان آمریکا، ۴۰۵ نماینده به قطعنامه تائید «نسل‌کشی» رای مثبت و ۱۱ نماینده به آن رای منفی دادند. این قطعنامه الزام‌آور نیست، ولی در شرایطی تصویب شده که روابط واشنگتن و آنکارا، در پی عملیات گسترده ترکیه در شمال‌ شرقی سوریه با تنش‌های تازه‌ای روبه‌رو شده‌ است. همزمان با تصویب قطعنامه نسل‌کشی، مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت آراء به قانونی رای داد که طی آن با اعمال تحریم‌ علیه ترکیه به دلیل حمله به شمال سوریه موافقت کرد. وزارت خارجه ترکیه همچنین در بیانیه دیگری پیش‌نویس قانون مجلس نمایندگان آمریکا در اعمال تحریم علیه مقام‌های این کشور به دلیل حمله به شمال سوریه را رد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 هفته قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما‎ به نقل از خبرگزاری رویترز، مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم‌ها را علیه ترکیه را تصویب کرد. این قطعنامه به دلیل حمله ترکیه به سوریه و با ۴۰۳ رای موافق و ۱۶ مخالف تصویب شد.
فارسفارس2 هفته قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در حالی که هشدارهای چهره‌های شناخته شده عراقی درباره تحرکات آمریکا و رژیم صهیونیستی برای تشدید اختلافات در عراق ادامه دارد، وزارت خارجه ترکیه امروز یکشنبه در یک بیانیه درباره تحولات اخیر عراق در خصوص «استفاده از خشونت علیه معترضان» ابراز نگرانی کرده است. طبق بیانیه این وزارتخانه، ترکیه درباره «تعداد بالای تلفات» اعتراض‌های اخیر در عراق ابراز تاسف کرده است. وزارت خارجه ترکیه همچنین از دولت عراق خواست که برای تحقق «انتظارات مشروع» مردم عراق اقدام فوری انجام داده و برای اطمینان از صلح و ثبات این کشور تدابیر لازم را انجام دهد. بیانیه وزارت خارجه ترکیه درباره تحولات اخیر عراق در حالی منتشر شده که «هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» با اشاره به تحولات جاری عراق اعلام کرد که این کشور در برابر «فتنه‌ای بزرگ» قرار گرفته است. به گفته العامری، «عراق امروز در برابر فتنه بزرگی قرار دارد و اسرائیل و آمریکا پشت آن قرار دارند.

به انتهای لیست رسیدید