وزارت صمت

وزارت صمت

ایسناایسنا2 ساعت قبل
به اعتقاد اعضای انجمن بلاک‌چین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، استخراج و تولید بیت‌کوین موجب ارزآوری و مقابله با تحریم‌ها می‌شود و این حوزه نیاز به حمایت دولت دارد. پس از این‌که فعالیت بسیار شدیدی برای نابودی این صنعت شکل گرفت، در مصوبه هیات دولت تعرفه برق آن بسیار بالا تعیین شد، درنتیجه انجام این فعالیت برای متقاضیان بسیار دشوار است اما باید تعرفه برق به‌صورت شفاف باشد. هزار مجوز تولید رمزارز صادر شده استاستخراج رمزارزها با توجه به ماهیت صنعت و محصول تولیدی آن نوع خاصی از تکنولوژی است که نتیجه آن نو شدن این صنعت است. زیرا فساد سیستماتیک در وزارت نیرو، برق‌دزدی و انشعاب غیرمجاز امنیت شبکه را از بین می‌برد. اما با وجود این تعرفه برق، انگیزه‌ای برای فعالیت در این حوزه وجود ندارد.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
او در خصوص تشکیل بازار سیاه در صنعت فولاد تصریح کرد: از آنجا که هر تولید کننده‌ای می‌خواهد تولیداتش را در حجم انبوه و دردسر کمتر به بازار تزریق کند به این منظور فاصله درب انبار فولاد مبارکه و ورودی انبارهای ما با ایجاد انحصار سبب بازار سیاه می‌شود. رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از تولیدکنندگان تجهیزات کشاورزی گفت: روی هم رفته مسئولین فولاد مبارکه باید پاسخگوی سوال شما در خصوص تشکیل بازار سیاه باشند. رسول خلیفه سلطان دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در سوی دیگر برنامه گفت: سامانه‌های بهین یاب و فولاد مبارکه می‌توانند اطلاعات هم را تکمیل کنند و در راستای یک هدف پیش بروند. بستانچی گفت: وقتی ورق‌های فولاد در بازار آزاد عرضه می‌شود بدان معناست که در درب کارخانه توزیع عادلانه‌ای صورت نگرفته است. نامی رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از تولید کنندگان تجهیزات کشاورزی در استودیو با طرح سوالی از مدیرعامل فولاد مبارکه گفت: بازار سیاه فعلی صنعت فولاد، بیانگر باک‌های موجود در سامانه شما و یا سامانه بهین یاب وزارت صمت می‌باشد، این اتفاق را چگونه توضیح می‌دهید؟ عظیمیان مدیر عامل فولاد مبارکه در ادامه ارتباط تلفنی در پاسخ به سوال مطرح شده گفت: تقصیر ایجاد بازار سیاه بر گردن فولاد مبارکه نیست.
تسنیمتسنیم6 ساعت قبل
این درحالی است که گمرک ایران به جای اجرای وظیفه قانونی خود مبنی بر اعلام جرم قاچاق، با مکاتبات زائد آن را به وزارت (صنعت، معدن و تجارت) ارجاع می‌دهد. در حالی که اگر گمرک با استناد ماده قانونی امری را قاچاق تشخیص داده باید جهت احقاق حقوق دولت نسبت به اعلام جرم اقدام نماید. اگر وزارت یا اشخاص دیگری به این موضوع معترض است باید مدارک و مستندات خود را به مراجع قانونی ارسال نماید. این درحالی است که شهریاری در این خصوص معتقد است، واردات قطعه ارزان از چین به اسم تولید قطعه در داخل کشور توسط عده‌ای در سال‌های گذشته سبب شد بسیاری از تولیدکنندگان واقعی از چرخه رقابت حذف شوند. اما پس از چند برابر شدن نرخ ارز، دیگر واردات قطعه به اسم تولید داخل صرفه اقتصادی نداشت و همین امر نیز کمبود در بازار قطعه را رقم زد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد6 ساعت قبل
امروز برای دهمین سال متوالی است که بزرگان صنعت فولاد در تهران گردهم می‌آیند تا مسائل حال و آینده این صنعت استراتژیک را بررسی کنند. گزارش‌های کارشناسی نشان می‌دهد مهم‌ترین عارضه حاکم بر صنعت فولاد، عدم توازن و ناهماهنگی در زنجیره ارزش فولاد است؛ همین موضوع نیز عامل بازنگری طرح جامع فولاد است. در روز اول همچنین برگزاری نشست دیگری با عنوان «بررسی مهم‌ترین مسائل روز صنعت فولاد و صنایع وابسته» پیش‌بینی شده است. «جایگاه صنعت فولاد در توسعه پایدار» عنوان کارگاه آموزشی است که ارائه‌دهنده آن غلامرضا طاهری مدیر برنامه‌ریزی و تحقیقات بازاریابی شرکت فولاد مبارکه اصفهان است. ارائه‌دهندگان این کارگاه ساغر باباحیدری مدیرگروه مطالعات اقتصادی شرکت بین‌المللی فولادتکنیک، محسن ولی معاون مهندسی شرکت بین‌المللی فولادتکنیک و مهران محجوب‌نژاد معاون برنامه‌ریزی شرکت مهندسی بین‌المللی فولادتکنیک هستند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین8 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- طی ۲۴ ساعت گذشته اخباری در خصوص ریزش قیمت دلار، عیدی کارگران، قیمت طلا، سکه و کارت سوخت در خبرگزاری میزان منتشر شد. به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان طی ۲۴ ساعت گذشته اخباری در خصوص ریزش قیمت دلار، عیدی کارگران، قیمت طلا، سکه و کارت سوخت در خبرگزاری میزان منتشر شد. رئیس کانون انجمن صنفی کارگران گفت: حداقل عیدی کارگران به میزان ۶۰ روز از دستمزد آن‌ها برابر با ۳ میلیون و ۳۳ هزار تومان است. متقاضیان دریافت بسته معیشتی که یارانه نقدی دریافت نمی‌کنند، تا پایان امروز مهلت دارند تا در سامانه hemayat. mcls. gov. ir ثبت نام کنند. سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: امکان تمدید مجدد مهلت دریافت بسته معیشتی به بررسی‌های ستاد شناسایی مشمولان بستگی دارد و در صورت نیاز، این مهلت تمدید خواهد شد.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
وزیر کشور با اشاره به بررسی موضوع وجود قرص در کیک‌های خوراکی از سوی ناجا و وزارت اطلاعات، گفت: عده‌ای از افراد این کار را بعد از خرید کیک انجام داده بودند که بازداشت هم شدند و برخی آن را برای کار تفریحی انجام داده بودند. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور عصر امروز (دوشنبه) در پایان جلسه ستاد هماهنگی اطلاع رسانی اقتصادی کشور در مورد اخبار منتشر شده مبنی بر وجود سم در برخی شیرهای مورد استفاده در جامعه، گفت: متأسفانه در صداوسیما مصاحبه غیرتخصصی انجام شد که مجری تخصص نداشت و کارشناس هم ملاحظات لازم را نداشت. وی ادامه داد: از وزارت صمت و بهداشت و دستگاه‌ها دعوت کردیم، دستگاهای اجرایی و کارشناسان نسبت به این موضوع اطمینان دادند که بالاترین استانداردها در تولید شیر رعایت می‌شود و جای هیچ نگرانی نیست. رحمانی فضلی تأکید کرد: لبنیات و فرآورده‌های لبنی از مهم‌ترین صادرات ماست و از صداوسیما خواهش می‌کنیم دقت و مراعات کند که اقدامات اینگونه می‌تواند همه زحمات این حوزه را بر باد دهد. وزیر کشور در مورد موضوع وجود قرص در کیک‌های خوراکی، اظهار داشت: جریان کیک‌ها هم در نیروی انتطامی و هم در وزارت اطلاعات بررسی شد و به این نتیجه رسیدند که عده‌ای از افراد این کار را بعد از خرید کیک انجام داده بودند که بازداشت هم شدند و برخی آن را برای کار تفریحی انجام داده بودند.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداسیما عبدالرضا رحمانی فضلی رئیس ستاد بعد از این جلسه در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه هر یک از حاضران گزارش هایی ارائه کردند که تقریبا ۱۰۰ درصد مصوبه‌ها؛ پیگیری و نتایج آن اعلام شده است. وی با بیان اینکه در این جلسه قیمت ۱۰۰ قلم کالای مورد رصد وزارت صمت مطرح شد و میانگین قیمت درصد کالاها نسبت به ماه قبل روند کاهشی داشته است، گفت: با این حال ۵ درصد کالاها بالای ۵ درصد و ۱۰ درصد بین ۱ تا ۲ درصد افزایش قیمت داشته‌اند ولی قیمت عمده کالاها کاهشی بوده است. ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی، تولید گندم را از دیگر مباحث این جلسه برشمرد و گفت: با توجه به اینکه در آخر فصل کشت گندم پاییزی هستیم و برنامه ریزی برای ۶ میلیون هکتار داشتیم که تقریبا تحقق یافته و خبر خوشی برای تولید سال آینده است. وزیر کشور بحث گردشگری و فضاهایی را که ممکن است موجب نگرانی فعالان این بخش شده باشد، از دیگر موارد مورد بررسی در این جلسه نام برد و گفت: گزارش هایی ارائه شد ولی برغم تبلیغات منفی علیه کشور مقرر شد با برنامه ریزی‌های مشخص و تصمیماتی حساب شده بحث گردشگری در شرایط مطلوب قرار گیرد. رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد: با تصمیم‌های این جلسه و پیگیری‌های لازم آثار مثبت آن در فضای اقتصادی، تولیدی و مصرفی برای مردم به وجود آید.
ایلناایلنا13 ساعت قبل
از سوی دیگر یکی از اولویت‌های ا ین کارگروه بحث کیفیت کالاهای صادراتی است که متاسفانه تا به امروز به خوبی به آن پرداخته نشده است. این سازمان با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای که با ۵۰ کشور داشته است نقش اصلی را برای توسعه صادرات به عهده دارد. در این نقشه راه اولویت با ۱۵ کشور همسایه است. با بررسی‌های به عمل آمده این کشورها ظرفیت ۱۰۰ میلیارد دلار پتانسیل صادراتی را دارند و امیدواریم در آینده نزدیک شاهد یک جهش صادراتی بزرگ در حوزه کالاهای غیرنفتی باشیم. در صورت حل مشکلات استاندارد با ۱۵ کشور همسایه، جهش صادراتی دور از ذهن نیست و می‌توانیم با وجود تمامی تحریم‌ها یک رکورد جدیدی را در این حوزه شاهد باشیم.
ایرناایرنا13 ساعت قبل
آمار تشکیل پرونده متخلفان مخلوط کننده برنج داخلی با خارجی و دستگیری آنان از سوی ماموران تعزیرات و شناسایی انبار برنج‌های خارجی در مازندران همه گواه گسترش این فعالیت غیرقانونی توسط افراد سودجو است. شماری از صاحبان واحدهای شالیکوبی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا وجود تقاضا برای خرید برنج مخلوط را تایید کردند و گفتند که تقاضا از سوی تاجران سودجو استان‌های مختلف کشور وجود دارد و مصرف کننده از وضعیت تخلیط برنج مطلع نیست و در واقع به اسم برنج محلی مازندران عرضه می‌شود. مدیر یکی از واحدهای شالیکوبی در بابل و از آگاهان وضعیت بازار برنج مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که مطمئنا مصرف کننده از مخلوط شدن برنج داخلی با خارجی خبر ندارد و در واقع افراد سودجو از برند برنج مرغوب مازندران سوء استفاده می‌کنند. سید احمد طاهری با بیان این که ۲۵درصد برنج مازندران در شهرستان بابل از سطح حدود ۴۷هزار هکتار بدست می‌آید، افزود: مشکل تخلیط برنج داخلی با برنج خارجی در این منطقه امسال نمایان‌تر شده است. وی ادامه داد: اصلا مازندران به واردات برنج خارجی نیازی ندارد و بیشتر مردم این خطه نیاز برنج خود را از برنج‌های تولید داخلی با قیمت مناسب تامین می‌کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین15 ساعت قبل
این در حالی است که انتقال آنها به زنجیره تولید، موجب تنوع‌بخشی به محصولات می‌شود و امکان تحریم را به حداقل می‌رساند. در حال حاضر، حجم تولید ورق فولاد در کشور بین ۶ تا هفت میلیون تن است. این در حالی است که ظرفیت صنایع تکمیلی برای تولید لوله و پروفیل حدود ۱۸ میلیون تن است. تکمیل این زنجیره تولید علاوه بر بهره‌مندی کشور از ارزش افزوده و فعال‌سازی ظرفیت موجود، اهداف اشتغال‌زایی را نیز محقق می‌سازد. به منظور تسهیل در تأمین نیاز صنایع لوله و پروفیل، فروش محصول توسط فولاد مبارکه با مکانیزم اعتبار اسنادی داخلی ریالی دو ماهه انجام شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین16 ساعت قبل
کلامی ادامه داد: این میزان سیب و پرتقال با تعیین شبکه‌های توزیع منتخب که کالای تنظیم بازاری را در ایام پایانی سال عرضه می‌کنند، عرضه خواهد شد و ان شالله عرضه سیب، پرتقال را در کنار برنج، شکر، روغن، مرغ و گوشت در نمایشگاه‌های بهاره امسال خواهیم داشت. حضور تشکل‌های تولیدی و واحد‌های بزرگ در نمایشگاه‌ها و ارائه کالا بدون واسطه و با تخفیف ویژهوی اضافه کرد: هماهنگی لازم برای حضور تشکل‌های تولیدی و واحد‌های تولیدی بزرگ کشور در نمایشگاه‌ها و ارائه کالا بدون واسطه و با تخفیف ویژه مصوب شده است و کمیته‌های ستادی دبیرخانه تنظیم بازار و دبیرخانه‌های کارگروه‌های تنظیم بازار استانها، هماهنگی لازم را برای معرفی واحد‌های تولیدی جهت حضور در نمایشگاه‌ها و غرفه‌های منتخب، انجام خواهند داد. دولت نمی‌خواهد بخش خصوصی فعال متضرر شودسخنگوی ستاد تنظیم بازار و مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سیب و پرتقال را در پایان سال متناسب با هزینه‌های انجام شده و متناسب با نرخ بازار تعیین نرخ می‌کنیم البته دولت نمی‌خواهد اگر بخش خصوصی فعالی برای عرضه شب عید برنامه ریزی دارد و کار ذخیره سازی را برای عرضه با قیمت متعارف انجام می‌دهد، متضرر شود. وی با بیان اینکه سیب و پرتقال را در ایام پایانی سال در حاشیه بازار، اما با قیمت متعادل‌تری عرضه می‌کنیم، اضافه کرد: بقیه کالا‌ها مثل گوشت، شکر و مرغ نیز قیمت مصوب دارد و تناژ اقلام اساسی و قیمت عرضه که قطعا در حاشیه قیمت بازار با تخفیف مشخصی هست به دبیرخانه تنظیم بازار محول شده تا اعداد و ارقام را مصوب و ابلاغ کنیم که کار شروع شود. کلامی همچنین در خصوص کالا‌ها و اقلام اساسی که برای رصد و پایش در ایام پایانی سال مدنظر هستند، گفت: این موارد به دو دسته کالا‌ها و خدمات تقسیم شده‌اند که کالا‌ها علاوه بر کالا‌های اساسی، نان، برنج و روغن نباتی، شکر، حبوبات، ماکارونی، رب گوجه فرنگی و کالا‌هایی که بیشتر شب عید مصرف می‌شود مانند پوشاک، کیف و کفش، لبنیات، شیر، پنیر، کره، ماست و شیرینی جات، خشکبار و آجیل، مواد شوینده و بهداشتی، تایر خودرو، روغن موتور، تامین بنزین، گازوییل و کپسول مایع به عنوان سوخت‌های پرمصرف ایام پایانی سال هستند.
مازن آنلاینمازن آنلاین16 ساعت قبل
پیام مازند - ساری - اگرچه مخلوط کردن برنج مازندران با انواع ارقام بی کیفیت خارجی و داخلی موضوعی است که از یک دهه پیش بوجود آمده، اما به نظر می‌رسد امسال به دلیل اختلاف قابل توجه قیمت بین برنج کیفی داخلی و خارجی، این تخلف آشکار حتی با تقاضا و سفارش برنج مخلوط، علنی‌تر شده است. آمار تشکیل پرونده متخلفان مخلوط کننده برنج داخلی با خارجی و دستگیری آنان از سوی ماموران تعزیرات و شناسایی انبار برنج‌های خارجی در مازندران همه گواه گسترش این فعالیت غیرقانونی توسط افراد سودجو است. مدیر یکی از واحدهای شالیکوبی در بابل و از آگاهان وضعیت بازار برنج مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که مطمئنا مصرف کننده از مخلوط شدن برنج داخلی با خارجی خبر ندارد و در واقع افراد سودجو از برند برنج مرغوب مازندران سوء استفاده می‌کنند. سید احمد طاهری با بیان این که ۲۵درصد برنج مازندران در شهرستان بابل از سطح حدود ۴۷هزار هکتار بدست می‌آید، افزود: مشکل تخلیط برنج داخلی با برنج خارجی در این منطقه امسال نمایان‌تر شده است. وی ادامه داد: اصلا مازندران به واردات برنج خارجی نیازی ندارد و بیشتر مردم این خطه نیاز برنج خود را از برنج‌های تولید داخلی با قیمت مناسب تامین می‌کنند.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین17 ساعت قبل
رئیس اتحادیه عکاسان اهواز: پیام خوزستان - اهواز- رییس اتحادیه عکاسان و فیلم‌برداران اهواز با بیان اینکه فعالیت مراکز عکس پرسنلی در دفاتر پلیس +۱۰ باعث تعطیلی بیش از ۴۰ واحد صنفی در کلانشهر اهواز شده است، گفت: در صورتی که این شرایط تداوم داشته باشد، بیکاری صدها نفر شاغل در این حوزه دور از انتظار نیست. به گفته وی، بر همین اساس به اجبار فقط عکس «بیومتریک» اخذ شده توسط دستگاه‌های مسقر در این دفاتر قابل پذیرش است. رییس اتحادیه عکاسان و فیلم برداران اهواز ادامه داد: راهکار بعدی برای این موضوع، اخذ عکس «بیومتریک» جهت ثبت اطلاعات از شهروندان توسط دفاتر پلیس +۱۰ است اما با این تفاوت که عکس با کیفیت برای الصاق به گذرنامه‌ها توسط واحدهای عکاسی چاپ شود. بر اساس این گزارش، بعد از استقرار کیوسک‌های عکاسی در دفاتر پلیس +۱۰ متقاضی گذرنامه، پایان خدمت، گواهینامه و … از دریافت عکس‌های کاغذی سه در چهار خودداری می‌کنند. این تجمع که با مجوز فرمانداری اهواز برگزار شده بود پس از بیان مطالبات تجمع کنندگان پایان یافت.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین17 ساعت قبل
اقتصادآنلاین - فاطمه اکبرخانى؛ مهدى مطلب زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره نهضت داخلى‌سازى قطعه تصریح‌کرد: پروژه داخلی‌سازی قطعات از اوایل دهه ۷۰مطرح شد اما اخیرا با توجه به تشدید تحریم‌ها، سیاست تعمیق ساخت داخل توسط وزارت صمت و خودروسازان با همکارى انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان کلید خورد و به این ترتیب ساخت داخل قطعات وارداتى با استفاده از پتانسیل‌هاى فنى قطعه‌سازان ایرانى آغاز شد. قطعات مورد نظر ابتدا به پنج فاز تقسیم شد که متناسب با اولویت هر کدام در میزهای یک تا پنج قرار گرفت. او ادامه داد: متاسفانه طی سال‌های گذشته، هر زمان نرخ ارز افزایش و یا درآمد حاصل از فروش نفت کاهش می‌یافت و شاهد افت عرضه ارز بودیم، اهمیت ساخت داخل آشکار می‌شد اما زمانی که درآمد ارزی مجددا رشد مى‌کرد پروژه ساخت داخل نیز فراموش می‌شد. مطلب زاده گفت: در این راستا فعلا با ساپکو توافقاتی صورت گرفته اما متاسفانه هنوز در رابطه با مشوق‌هاى یاد شده با شرکت سازه گستر سایپا تفاهمی به دست نیامده که البته رایزنى‌ها با این شرکت همچنان ادامه دارد. مطلب زاده افزود: دوما یک قرارداد تضمین خرید بین قطعه‌ساز و خودروساز برای دوره بازگشت سرمایه منعقد شود؛ این قرارداد برای زمانى است که اگر خودروساز به رونق رسید قطعه‌ساز داخلی را فراموش نکند.
مهرمهر17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، بهروز اسودی ظهر دوشنبه در نشستی با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران در صنعت معدن سمنان، درباره تسهیل‌گری وزارت صمت درزمینهٔ تولید، ابراز کرد: ازاین‌پس تمام مراحل دریافت مدارک و بررسی کارشناسی جوازهای تأسیس و توسعه، توسط خانه صنعت، معدن و تجارت استان انجام می‌شود. وی افزود: این امر شامل تمامی مراحل دریافت مدارک، بررسی کارشناسی، درخواست صدور، اصلاح، تمدید و انتقال جواز تأسیس و توسعه به خانه صنعت، معدن و تجارت استان تفویض شده است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: این مراحل از طریق سامانه بهین یاب با رعایت کلیه ضوابط و مقررات مربوط و برای داخل شهرک‌ها و نواحی صنعتی انجام می‌شود که می‌تواند انجام مطلوب امور و ارائه خدمات بهتر به متقاضیان را در برداشته باشد. اسودی بابیان اینکه دسترسی‌های لازم در فرآیندهای مربوطه برای کارشناسان و رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان در سامانه هماهنگ ایجاد و پشتیبانی لازم در خصوص امور مربوط به این سامانه انجام‌شده است، ابراز کرد: نظارت بر حسن اجرای امور همچنان بر عهده سازمان صمت استان سمنان است.
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز17 ساعت قبل
یکی از خریداران یخچال فریزر از تعاونی دولتی مدعی است که یخچال تقلبی را از تعاونی یکی از وزارتخانه‌ها خریده، در این میان بحث اجباری شدن شناسنامه لوازم خانگی‌ها از سوی وزارت صمت مطرح شده که می‌تواند لوازم خانگی تقلبی در بازار را کاهش دهد، اما نمی‌توان آن را به‌عنوان تنها راه تشخیص لوازم خانگی تقلبی از غیرتقلبی تلقی کرد. به گزارش تجارت‌نیوز، روزنامه ایران ماجرایی را از یکی از خریداران یخچال فریزر دولتی نقل کرده که مدعی است این فرد یخچال تقلبی را از تعاونی یکی از وزارتخانه‌ها خرید کرده است. «آخه مگه میشه اینجور جاها هم جنس تقلبی بفروشن، شنیده بودیم لوازم خانگی که از بانه یا سفارشی میخری ممکنه تقلبی باشه اما الان در قلب شهر هم جنس تقلبی می‌فروشن…» همین‌طور ادامه می‌دهد. شناسنامه کالا به منظور تشخیص لوازم خانگی قاچاق از غیر قاچاق است که می‌تواند لوازم خانگی تقلبی در بازار را کاهش دهد، اما نمی‌توان آن را به‌عنوان تنها راه تشخیص لوازم خانگی تقلبی از غیرتقلبی تلقی کرد. با مراجعه به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در شهرهای مختلف اگر ثابت شد کالا تقلبی است، فروشنده ملزم به بازپرداخت وجه به خریدار است.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین17 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- معاون وزیر صمت گفت: امیدواریم به زودی شاهد نهایی شدن سند راهبردی صنعت پوشاک باشیم و در سال ۹۹ اجرایی شدن آن را آغاز کنیم. به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، با حضور معاون طرح و برنامه، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی و انجمن‌ها، تشکل‌ها سند راهبردی توسعه تولید پوشاک بررسی شد. در این جلسه سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: صنعت پوشاک و نساجی از صنایع مهم و تأثیرگذار در اقتصاد کشور است. معاون طرح و برنامه با اشاره به روند طولانی، نهایی شدن سند راهبردی توسعه صنعت پوشاک گفت: برای موفق شدن یک سند باید یک اجماع کلی در همه ذی‌نفعان ایجاد شود. زرندی گفت: امیدواریم با همراهی همه ذی‌نفعان این بخش به زودی شاهد نهایی شدن سند راهبردی صنعت پوشاک باشیم و در سال ۹۹ اجرایی شدن آن را آغاز کنیم.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز18 ساعت قبل
با توجه به این موضوع نظر کارشناسان مختلف را درباره وضعیت قیمت خودروها تا پایان سال جویا شده‌ایم. احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان گفت: با توجه به اختلاف قیمت بازار و کارخانه هجوم دلالان برای خرید خودرو قطع نمی‌شود. با این شرایط قیمت خودرو ارزان نمی‌شود. تا زمانی که شرایط فروش به همین روال فعلی باشد قیمت خودروها تکان نمی‌خورد. برای گرفتن استانداردهای جدید نیاز به یک سری از تجهیزات وجود دارد که باعث افزایش قیمت می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل
اقتصادآنلاین – اکرم شعبانی؛ کسری غفوری مدیرعامل فولاد خراسان درباره دستیابی به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۰۴ با توجه به شرایط کنونی کشور گفت: اگرچه گلایه‌هایی از صدور مجوز برای شرکت‌های فولاد سازی بدون انجام نیازسنجی دارم، اما بر این باورم که تا پیش از ۱۴۰۴ به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دست می‌یابیم. مدیرعامل فولاد خراسان در رابطه با توجیه اقتصادی طرح تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در ایران با توجه به سرانه مصرف فولاد و در شرایط تحریم و دستیابی به اهداف صادراتی این میزان تولید فولاد توضیح داد: تحریم موضوع جدیدی نیست و ما قریب به یک سال است که با بحث تحریم درگیر هستیم و راهکار آن به هر حال پیدا می‌شود. مدیرعامل فولاد خراسان همچنین درباره بومی سازی در این شرکت با توجه به نیاز داخلی به بومی سازی هر چه بیشتر صنعت فولاد گفت: مهمترین دلیلی که مجتمع فولاد خراسان را به سمت بومی سازی هدایت کرد این بود که در این مجتمع بهای تمام شده تولید فولاد نسبت به سایر شرکت‌های بزرگ فولادی کشور بیشتر است. مدیرعامل فولاد خراسان درباره دستیابی به هدف تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا سال ۱۴۰۴ عنوان کرد: با توجه به اینکه اکنون به ۳۰ میلیون تن نزدیک شده‌ایم بر این باورم که مجموعه فولاد کشور خیلی پیشتر از سال ۱۴۰۴ به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد دسترسی پیدا خواهد کرد. غفوری درباره نقش مجتمع فولاد خراسان در دستیابی به هدف ۵۵ میلیون تن فولاد تصریح کرد: برنامه ریزی بلند مدت ما این است که فولاد سازی ۳ را راه‌اندازی کنیم، در عین حال در کوتاه مدت بهره برداری از پروژه سنگان را در پیش رو داریم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل
اگرچه برخی صاحبنظران حوزه معدن و صنایع معدنی این قیمت‌گذاری‌ها را تلاشی برای ممانعت از ایجاد رانت می‌خوانند اما از سوی دیگر برخی بر این باورند که قیمت‌گذاری محصولات زنجیره فولاد باید مطابق عرضه و تقاضا صورت گیرد. داریوش اسماعیلی، رییس سازمان نظام مهندسی معدن و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین با بررسی ابعاد مختلف این موضوع، معتقد است در شرایطی که با تحریم‌ها روبه‌رو هستیم نمی‌توان بازار را آزاد گذاشت. * از جمله پیشنهادهایی که وزیر صمت طی مدت حضور در وزارتخانه مطرح کرد، تشکیل اتاق فکر معدن بوده است، تا چه اندازه از ظرفیت‌های این اتاق فکر استفاده شده است؟ و آیا نظر اعضای این کمیته در تعیین عوارض لحاظ شد؟ راه اندازی اتاق فکر از ایده‌های خوبی بود که با توجه به حضور افراد شاخص و چهره‌های مطرح معدنی که در این مجموعه حضور دارند از دکتر سعدمحمدی تا آقایان بهرامن و هاشمی و ملارحمان که عمری در بخش معدن فعالیت داشته‌اند و دارای تجارب بی نظیری در این زمینه هستند، می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و خروجی مباحثی که در اتاق فکر مطرح می‌شود باید بتواند در تصمیم‌گیری‌های وزارتخانه راهگشا باشد، اساسا هدف از راه‌اندازی اتاق فکر هم همین بوده است. با این حال در مساله تعیین عوارض نمی‌توان گفت که آیا اعضای اتاق فکر صد در صد مخالف یا صد در صد موافق با تعیین عوارض بودند، به عنوان مثال بیشتر اعضا با تعیین عوارض بر روی سرب و روی مخالف یا معتقد بودند که باید عوارض با درصدهای پایین‌تر و متفاوت تعیین شود، اتاق فکر نظرات خود را مطرح کرد اما در نهایت تصمیم‌گیری نهایی توسط وزارت صمت انجام شد. * به هر حال عوارض تعیین شده موجب بروز مسائلی بین سنگ آهنی‌ها و فولادی‌ها شده است، چه فرمولی می‌توان تعیین کرد که هیچ کدام از طرفین متضرر نشوند؟ این کاری است که معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت باید متولی آن شود و آن را پیش ببرد، چرا که نیاز است در کل زنجیره فولاد روابط بین بخش‌های مختلف برقرار باشد و در سایه این همکاری‌هاست که اهداف را می‌توان پیش برد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه موضوع آلودگی شیر در کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی و رد شده است، گفت: ما به حدود ۲۸ کشور دنیا لبنیات صادر می‌کنیم. اعتمادآنلاین| سید احمد مقدسی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران در واکنش به مطرح شدن مباحثی مبنی بر آلودگی شیر تولیدی کشور، اظهارداشت: کمیسیون کشاورزی مجلس دیروز در این زمینه جلسه‌ای داشت و با توضیحات و مستنداتی که مسئولان مربوطه ارائه کرده‌اند، این مساله تکذیب شد. وی اضافه کرد: طبق اعلام مسئولان وزارت جهاد و وزارت بهداشت حد مجاز آفلاتوکسین در شیر بر اساس استانداردها در ایران ۵۰ نانوگرم در لیتر است که در شیرهای مصرفی کشورمان به هیچ عنوان از این حد مجاز عدول نشده است و در همه آزمایش‌ها، این رقم پایین‌تر از حد مجاز بوده است. مقدسی تصریح کرد: ما به حدود ۲۸ کشور دنیا از جمله روسیه و کشورهای اروپایی صادرات داریم و در صورتی که چنین مسأله‌ای صحت داشت قادر نبودیم این حجم صادرات داشته باشیم. مقدسی با اشاره به اینکه ادامه این وضعیت می‌تواند منجر به یک بحران اقتصادی در بخش شود، گفت: با توجه به واردات گسترده‌ای که صورت گرفته حتی اگر تا یکسال آینده واردات گوشت محدود شود بازار به تعادل نخواهد رسید.
ایلناایلنا19 ساعت قبل
معاون طرح و برنامه وزارت صمت، گفت: هدف‌گذاری کردیم که امسال به صورت مشترک با دیگر معاونت‌ها ۲هزار واحد صنعتی را احیا کنیم و به دنبال هدایت و افزایش بهره‌وری سرمایه‌ها به عنوان یک موضوع ویژه هستیم. وی با اعلام اینکه در گام اول ۷ محور موضوع در راستای تفویض اختیارات به استان‌ها ابلاغ شده است و در ۱۴ استان از بهمن ماه شروع می‌شود. معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد: صدور جواز تاسیس و‌ نحوه طرح پرونده‌ها در ستادهای تسهیل، مواردی هستند که گام نخست در همکاری با خانه‌های صمت استان‌ها است. معاون طرح و برنامه وزارت صمت گفت: نگاه به اصناف و صنف و صنعت در برنامه‌های سال اینده در صدر برنامه‌های وزارت صمت است. زرندی با اعلام اینکه دنبال تامین مالی با روش‌های نوین هستیم، گفت: دفتری با عنوان سرمایه‌گذاری و تامین مالی ایجاد کرده‌ایم و هم‌اکنون ۷ روش جدید را برای تامین مالی بنگاه‌های بزرگ در دستور کار داریم که اقدامات خوبی نیز در این راستا انجام داده‌ایم.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
وزیر صنعت، معدن و تجارت، گفت: از تولیدکننده حمایت می‌کنیم و هیچ حد توقفی در این امر نداریم، اما این مشروط به عدم سوءاستفاده عده‌ای معدود است. به گزارش ایلنا به نقل از وزارت صمت، رضا رحمانی در جمع مدیران سازمان‌های صمت استان‌ها، گفت: به طور مستمر سراغ واحدهای تولیدی بروید، با مسایل و مشکلات آنها از نزدیک آشنا شوید و برای آنها راه حل ارایه دهید و پیگیری کنید؛ سیاست وزارتخانه این است که هر کالایی امکان ساخت داخل دارد، جلوی واردات آن گرفته شود یا با اعمال تعرفه واردات آن محدود شود. رحمانی بیان کرد: از تولید کننده حمایت می‌کنیم و هیچ حد توقفی در این امر نداریم، اما این مشروط به عدم سو استفاده عده‌ای معدود است؛ در صورت بروز هر گونه تخلف خارج از قاعده تولید از سوی هر تولید کننده‌ای، حتما مشمول برخورد قانونی سخت خواهد شد. وزیر صمت با تاکید بر اینکه تفویض اختیارات رافع مسئولیت نیست‌، بیان کرد: یکی از اقدامات خوب در خصوص سازمانهای توسعه‌ای، اقدام در خصوص ۱۲ استان محروم و کمتر برخوردار بوده است که باید نتایج مدنظر به طور جدی پیگیری شود. رحمانی اعلام کزد: محورهای هفتگانه در سال آینده و حتی سالیان اتی تداوم یابند و به عنوان نمونه ساخت داخل محدود به زمان نیست؛ این ۷ محور باید برای دستگاه‌های مرتبط با حوزه تولید مخصوصا استانداران به خوبی معرفی شوند.
مهرمهر20 ساعت قبل
سید احمد مقدسی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به مطرح شدن مباحثی مبنی بر آلودگی شیر تولیدی کشور، اظهارداشت: کمیسیون کشاورزی مجلس دیروز در این زمینه جلسه‌ای داشت و با توضیحات و مستنداتی که مسئولان مربوطه ارائه کرده‌اند، این مساله تکذیب شد. مقدسی تصریح کرد: ما به حدود ۲۸ کشور دنیا از جمله روسیه و کشورهای اروپایی صادرات داریم و در صورتی که چنین مسأله‌ای صحت داشت قادر نبودیم این حجم صادرات داشته باشیم. قیمت دام زنده سنگین به کیلویی ۲۳ هزارتومان رسیدرئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش ۲ هزارتومانی قیمت دام زنده سنگین طی یک هفته اخیر افزود: قیمت گوساله نر در ادامه روند کاهشی خود به کیلویی ۲۳ هزارتومان رسیده است. وی با بیان اینکه تقاضایی برای دام زنده در کشور وجود ندارد، از سیاست‌های وزارت صمت در این مورد انتقاد کرد و گفت: متأسفانه مسئولان به این مساله اولویت نمی‌دهند و در جهت رفع آن قدمی بر نمی‌دارند. مقدسی با اشاره به اینکه ادامه این وضعیت می‌تواند منجر به یک بحران اقتصادی در بخش شود، گفت: با توجه به واردات گسترده‌ای که صورت گرفته حتی اگر تا یکسال آینده واردات گوشت محدود شود بازار به تعادل نخواهد رسید.
فارسفارس20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، وزارت اقتصاد در شرایط سخت تحریمی و مضایق ارزی در تلاش برای واردات و تعیین تکلیف کالاهای ممنوعه و لوکس به کشور است. تلاطم ارزی سال ۹۷ باعث شد دولت و به تبع آن وزارت صمت کالاهای وارداتی را براساس ضرورت و اولویت واردات، گروه بندی کند. بر اساس گزارش‌های تهیه‌شده در ۱۷ گمرک بیش از ۶۰ میلیون دلار کالاهای گروه ۴ در گمرکات رسوب کرده است. با این وصف نباید تاثیر سیاست واردات خودرو و کالاهای مصرفی را روی بازار ارز و به تبع آن افزایش نرخ ارز که منجر به تورم و در نهایت کوچک شدن سفره مردم می‌شود، از یاد برد. در شرایط حساس جنگ اقتصادی آیا مجموعه وزارت اقتصاد و سایر دستگاه‌های متولی تضمین می‌دهند با ورود کالاهای وارداتی مصرفی و خودرو بازار ارز از تعادل خارج نشود و با نوسان همراه نباشد؟ انتهای پیام/
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
بنابراین سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و در کنار آن ستاد تنظیم بازار بار دیگر مرجع قیمت‌گذاری خودرو شناخته شدند. این در شرایطی است که یکی از عوامل موثر بر قیمت خودرو در بازار وضعیت عرضه شرکت‌های خودروساز است. هجوم دارندگان سرمایه به بازار خودرو برای تبدیل دارایی نقدی خود به کالا، کفه طرف تقاضا را در این بازار به نسبت طرف عرضه سنگین کرد. چرخه معیوبتغییر سیاست وزارت صمت در ارتباط با استفاده از ساختار جدید قیمت‌گذاری خودرو، نه به نفع مصرف‌کننده تمام شده است نه به نفع شرکت‌های خودروساز. این در حالی است که کارشناسان معتقدند سرمایه‌گذاری در قطعه‌سازی و خودروسازی می‌تواند به افزایش قیمت محصول نهایی نیز منجر شود.
ایران‌جیبایران‌جیب21 ساعت قبل
«آخه مگه میشه اینجور جاها هم جنس تقلبی بفروشن، شنیده بودیم لوازم خانگی که از بانه یا سفارشی میخری ممکنه تقلبی باشه اما الان در قلب شهر هم جنس تقلبی می‌فروشن …» همین‌طور ادامه می‌دهد. برای یک مدل ظرفشویی تفاوت قیمت ضمانت‌نامه با بدون ضمانت نامه حدود ۳ میلیون تومان است. با توجه به تنوع بسیار زیاد کالاها در بازار لوازم خانگی، بهترین راهکاری که برای خرید پیشنهاد می‌شود خرید از نمایندگی‌های مجاز است. شناسنامه کالا به منظور تشخیص لوازم خانگی قاچاق از غیر قاچاق است که می‌تواند لوازم خانگی تقلبی در بازار را کاهش دهد، اما نمی‌توان آن را به‌عنوان تنها راه تشخیص لوازم خانگی تقلبی از غیرتقلبی تلقی کرد. با مراجعه به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در شهرهای مختلف اگر ثابت شد کالا تقلبی است، فروشنده ملزم به بازپرداخت وجه به خریدار است. / روزنامه ایران
مهرمهر23 ساعت قبل
این یک خط فرجام تلخ کتابفروشی‌های تهران در سال‌های اخیر بوده است. کتابفروشی افراز آخرین نمونه از دومینوی تعطیلی کتابفروشی‌های تهران در سال‌های اخیر است. فروشگاه‌های موقت اما چه شگردهایی برای عرضه و فروش کتاب دارند؟. اسفند ماه سال گذشته پلیس تهران در اقدامی در خیابان انقلاب اجازه برپایی بساط‌های فروش کتاب را نداد و با فعالان در این بخش برخورد کرد. مثلا طبق قانون نظام صنفی تولید کننده می‌تواند سالانه سه بار حراج برگزار کند که این به ضرر فروشنده و صنف فروش است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین23 ساعت قبل
«آخه مگه میشه اینجور جاها هم جنس تقلبی بفروشن، شنیده بودیم لوازم خانگی که از بانه یا سفارشی میخری ممکنه تقلبی باشه اما الان در قلب شهر هم جنس تقلبی می‌فروشن …» همین‌طور ادامه می‌دهد. فروشنده علت تفاوت قیمت را ضمانت نامه عنوان می‌کند و می‌گوید «برخی جنس‌ها که از بانه آمده ضمانت نامه ندارد به همین دلیل ارزانتر است.» اما تفاوت قیمتی تقریبا چشمگیر است. برای یک مدل ظرفشویی تفاوت قیمت ضمانت‌نامه با بدون ضمانت نامه حدود ۳ میلیون تومان است. شناسنامه کالا به منظور تشخیص لوازم خانگی قاچاق از غیر قاچاق است که می‌تواند لوازم خانگی تقلبی در بازار را کاهش دهد، اما نمی‌توان آن را به‌عنوان تنها راه تشخیص لوازم خانگی تقلبی از غیرتقلبی تلقی کرد. با مراجعه به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت در شهرهای مختلف اگر ثابت شد کالا تقلبی است، فروشنده ملزم به بازپرداخت وجه به خریدار است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
کسری غفوری با تمجید از گروه اجرایی همایش چشم‌انداز از این رویداد به عنوان محلی برای بیان دغدغه‌های فعالان صنعت فولاد کشور یاد می‌کند و آن را عاملی برای نگاه علمی به این عرصه و تحقق چشم‌انداز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ اعلام کرد. غفوری به تجربه حضورش در ادوار قبلی این رویداد اشاره می‌کند و می‌گوید: سال گذشته من به عنوان مدیرعامل گروه ملی فولاد ایران در این همایش شرکت کردم. اینکه «دنیای‌اقتصاد» این همایش را با این موضوع برگزار می‌کند بسیار اهمیت دارد و من در این همایش حرف‌های زیادی برای گفتن خواهم داشت. مدیرعامل فولاد خراسان ادامه می‌دهد: در یکی، دو سال آینده کشتی‌سازان دیگر از این فولاد استفاده نخواهند کرد و به سمت فولاد سبک‌تر خواهند رفت. به محض دریافت سهام و ثبت شدن آن به نام فولاد خراسان پروژه را به پیمانکاران‌مان ابلاغ می‌کنیم.

به انتهای لیست رسیدید