وزارت نیرو

وزارت نیرو

تسنیمتسنیم1 روز قبل
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور یادآور شد: اخیرا چند نقشه در کشور منتشر کردیم که این نقشه‌ها در زمینه زلزله و زمین لرزه، سیلاب، فرونشست و پهنه‌های گرد و غبار است. شهیدی بیان کرد: ۶۰ سال از تاسی سازمان زمین شناسی کشور می‌گذرد و تولید اطلاعات پایه در کشور از مهمترین وظایف آن است و فعالیت در حوزه زمین شناسی که به مخاطرات زمین‌شناسی که در کشور وجود دارد برمی‌گردد. وی با اشاره به اینکه ۴۳ مخاطره در جهان ثبت شده است یادآور شد: ۳۴ مخاطره در کشور توسط سازمان زمین شناسی رصد می‌شود. رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: از ۶۰۲ دشتی که در کشور وجود دارد ۴۲۰ دشت کشور و حوزه آبخوان مرتبط با آن دشت‌های ممنوعه از طرف وزارت نیرو مشخص شده‌اند. رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیان کرد: در حال حاضر رتبه معدنی کشور در دنیا حدود ۱۰ تا ۱۱ است که اگر بتوانیم اکتشاف ذخایر پنهان را انجام دهیم رتبه ما در جهان افزایش می‌یابد.
ایسناایسنا1 روز قبل
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بر لزوم ارزیابی عملکرد دستگاه‌های مختلف در سال جاری در حوزه حفاظت محیط زیست تأکید کرد. باید برای سال آینده با انجام نظرخواهی دغدغه‌های موجود احصا و نسبت به رفع آن‌ها اقدام کنیم. بی‌تردید مواردی که تاکنون مورد غفلت قرار گرفته باید امروز مورد توجه قرار بگیرند تا سال آینده نسبت به امسال عملکرد بهتری داشته باشیم. از سوی دیگر باید این مورد نیز مورد توجه قرار گیرد که برخی تخلفات توسط دوربین شهرداری رصد می‌شود ولی به پلیس ارسال نمی‌شود. بی‌تردید پلیس در چارچوب مقررات و با حفظ شأن خود آماده همکاری با دستگاه‌های ذیربط در حوزه اجرای مقررات است.
ایلناایلنا1 روز قبل
وزارت نیرو به منظور ترویج فرهنگ مدیریت مصرف انرژی، پیشنهاد تسری طرح تشویق خانوارهای خوش مصرف برق به فصل زمستان و تعمیم طرح یادشده به مشترکان گاز طبیعی بخش خانگی با هدف کاهش مصرف را به هیئت دولت ارائه کرده است. به گزارش ایلنا، طرح تشویق مشترکان خوش مصرف آب و برق که به پیشنهاد مشترک وزارت نیرو و سازمان برنامه و بودجه کشور اسفند سال گذشته به تصویب رسید، کاهش مصرف حدود هشت میلیون مشترک خانگی در تابستان سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته و دریافت پاداش خوش مصرفی را به همراه داشت. در روزهای سرد سال نیز محدودیت تأمین سوخت گاز طبیعی، مشکلاتی عدیده‌ای برای برنامه تولید نیروگاه‌ها ایجاد نموده و باعث می‌شود برخی واحدها از مدار خارج شده و یا به جای گاز طبیعی مجبور به استفاده از سوخت گاز مایع (نفت گاز و یا نفت کوره) شوند. این موضوع از یک سو هزینه سوخت برای تولید برق را افزایش داده و از سوی دیگر، دارای تبعات زیست محیطی است که درصورت مدیریت مصرف برق و یا گاز، بخشی از این مشکلات مرتفع می‌شود. بنابراین وزارت نیرو با توجه به موارد مذکور و نیز نظر به اجرای موفق طرح تشویق مشترکان خوش مصرف در تابستان سال جاری، به منظور ترویج فرهنگ مدیریت مصرف انرژی و کاهش میزان مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها، پیشنهاد اصلاح مصوبه فوق و تسری طرح تشویق خانوارهای (مشترکان) خوش مصرف برق به فصل زمستان و تعمیم طرح یادشده به مشترکان گاز طبیعی بخش خانگی با هدف کاهش مصرف را به هیئت دولت ارائه نموده است.
جام نیوزجام نیوز3 روز قبل
ارزیابی‌ها نشان می‌دهد اگر ۱۰درصد مصرف گاز خانگی و تجاری کاهش یابد، تا حد زیادی مشکل حل خواهد شد. طی سال‌های اخیر نزدیک شدن میزان مصرف برق در روزهای پیک تابستان به حداکثر ظرفیت عملی تولید، هشدار صرفه‌جویی در مصرف برق به‌منظور جلوگیری از بروز خاموشی‌ها را در پی داشت. علت خاموشی زمستانیسرانجام روز گذشته هشدارهای متولیان و سیاست‌گذاران مبنی بر اینکه کاهش تامین سوخت گاز نیروگاه‌ها موجب کمبود تولید برق و احتمال خاموشی برق خواهد شد، به واقعیت تبدیل شد. او گفت: اگر مردم فقط ۱۰ درصد از مصرف گاز خانگی خود را کم کنند تا حد زیادی مشکل حل خواهد شد. همچنین غلامرضا خوش‌خلق، مدیر عامل برق منطقه‌ای تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درخصوص دلایل قطع برق تهران گفت: افت فشار سوخت تحویلی گاز به نیروگاه‌ها باعث شده تا برخی از نیروگاه‌ها با کمبود تولید برق مواجه شوند.
ایران‌جیبایران‌جیب4 روز قبل
در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که …در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که اقدامات مدیریت سیلاب انجام شده است. معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی درباره باران‌های سیل‌آسا، تصریح کرد: پیش‌بینی‌هایی که در ۴۸ ساعت اخیر و نهایتا سه روز انجام می‌شود، قابل اطمینان است، چراکه پیش‌بینی‌هایی که برای بهمن‌ماه و اسفندماه صورت گرفت، چندان مطابق نبود و استان گیلان را تحت تاثیر قرار داد. این عدد حتی از پارسال نیز که سال‌تری بود، ۵ درصد بیشتر بوده است. ورود سامانه بارشی جدید به کشورطبق اعلام سازمان هواشناسی، امروز، یکشنبه به تدریج سامانه بارشی جدیدی از شمال غرب وارد کشور می‌شود و در دامنه‌های زاگرس مرکزی واقع در غرب و شمال غرب بارش برف و در ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی در جنوب غرب بارش پراکنده را به دنبال دارد. در اواخر وقت روز دوشنبه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی این روز بارش برف در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شمال کرمانشاه و جنوب لرستان شدت بیشتری دارد.
برترین‌هابرترین‌ها6 روز قبل
وسعت بارش‌ها در استان گیلان ۱۴ هزار متر مربع بوده است، میزان بارش‌ها ۲۷ برابر متوسط کشور؛ حالا اما این استان در حال خروج از بحران است. خبرآنلاین: وسعت بارش‌ها در استان گیلان ۱۴ هزار متر مربع بوده است، میزان بارش‌ها ۲۷ برابر متوسط کشور؛ حالا اما این استان در حال خروج از بحران است. حسین اسماعیل‌پور رباره آخرین وضعیت منطقه رودسر و توابع آن پس از بارش برف بی‌سابقه در استان گیلان به ایلنا گفته است: در حال حاضر ۴٠ درصد منطقه و ٢٠٠ روستا در خاموشی به سر می‌برند و دو فیدر برق رودسر که از رشت تامین می‌شود، قطع شده‌اند تا زمانی که برق فیدری وصل نشود، برق منطقه پایدار نیست. بخشدار کلاچای ادامه داد: نه تنها برق این منطقه بلکه برق رودسر هم قطع است و در خاموشی قرار داریم. خلقی با تاکید براینکه شرایط منطقه با توجه به استمرار نبود برق و آب بحرانی است، گفت: توانستیم نقاطی را از طریق برق مازندران روشن کنیم اما نمی‌توانیم از رشت برق بگیریم چون برق رشت هم قطع است. خلقی با تاکید بر اینکه در این سرما شرایط زندگی بدون آب و برق بسیار سخت است، گفت: بدون برق نانوایی‌ها نمی‌توانند کار کنند.
همشهریهمشهری1 هفته قبل
وی با ابراز نگرانی از قطع آب اظهار کرد: متاسفانه آب شرق گیلان کاملا قطع شده و ۳۰ درصد از مشترکان سایر نقاط استان آب وصل است. همچنین مشکل قطع آب ۶۰۰۰ نفر از ۱۲ هزار مشترک آب استان که طی روزهای گذشته آب نداشتند، رفع شد. همچنین مشکل قطع آب ۶۰۰۰ نفر از ۱۲ هزار مشترک آب استان که طی روزهای گذشته آب نداشتند، رفع شد. آب ۳۶ روستای گیلان همچنان قطع استمدیرعامل شرکت آبفار گیلان گفت: علیرغم قطع شدن بارش برف هنوز آب ۳۶ روستا قطع است. زارع قطع آب شش هزار مشترک گیلانی را به واسطه قطع برق دانست و اضافه کرد: به محض برقراری برق آب نیز وصل خواهد شد.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 هفته قبل
این مقام مسوول ابراز امیدواری کرد در صورتی که حادثه خاصی را شاهد نباشیم، ترافیک در مسیر یاد شده به تدریج کاهش یابد. مطاعی خاطرنشان‌کرد: ‌ سایر مسیرهای اصلی استان گیلان از آستارا تا انزلی، رشت، لاهیجان و از آنجا به سمت مازندران باز است. وی گفت: ‌ برای بازگشایی مسیرها از امکانات استان‌های قزوین، زنجان، البرز، همدان، تهران، مرکزی و قم در مجموع ۳۷ دستگاه لودر، گریدر و بولدوزر استفاده شد و راه‌های فرعی استان نیز به تدریج در حال بازگشایی است. وی ابراز امیدواری کرد: دستگاه‌هایی نظیر وزارت نیرو نیز با کمک گرفتن از امکانات سایر استان‌ها، استان گیلان را دریابند تا قطع خدمات دستگاه‌های خدمات رسان را بوجود نیاورد. بارش برف که از شامگاه یکشنبه در گیلان آغاز شد شرق گیلان به ویژه شهرستان‌های لاهیجان، رودسر و لنگرود را در بحران فرو برد.
مهرمهر1 هفته قبل
به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل نجار عصر چهارشنبه در حاشیه بازدید هوایی از مناطق برف گرفته استان گیلان در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اداره کل هواشناسی درباره بارش برف اخطاریه و هشدارهایی صادر کرده بود، افزود: ستاد مدیریت بحران استان گیلان تمهیدات لازم برای مدیریت اوضاع را پیش بینی کرده است. وی با تأکید از خودداری در زمینه سفرهای غیرضرور از سوی هموطنان به استان گیلان، گفت: متأسفانه با وجود همه هشدارها تعدادی از هموطنان به این استان سفر کرده و با توجه به شدت بارش در مسیرهای منتهی به این استان به ویژه امامزاده هاشم گرفتار شدند. نجار در ادامه با بیان اینکه ستاد بحران استان گیلان برای رفع این مشکل اقدامات لازم را انجام داده است، افزود: در این مدت تعداد زیادی از مسافران در مسیر در مساجد، راهدارخانه‌ها اسکان اضطراری شدند. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به حضور ۵۰ اکیپ از وزارت نیرو برای رفع مشکلات این حوزه در استان گیلان، بیان کرد: از آغازین ساعات امروز با توجه به عادی شدن شرایط جوی عیب یابی در مسیرها از طریق بالگرد انجام شده است. وی در ادامه به عدم قطعی گاز در دو روز گذشته در استان گیلان اشاره کرد و از مردم خواست برای کاهش مشکلات موجود همکاری لازم را با خدمتگزاران خود در بخش‌های مختلف داشته باشند.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/گیلان رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: با فراهم شدن امکان پرواز، شناسایی مناطق گرفتار در برف و عیب یابی مسیرهای ارتباطی استان گیلان از طریق بالگرد آغاز شد. اسماعیل نجار عصر چهارشنبه (۲۳ بهمن ماه) در جریان بازدید هوایی از مناطق برف گرفته استان گیلان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی، اخطاریه‌ها و اطلاعیه‌های لازم درخصوص بارش برف، پیش‌بینی می‌شد که ارتفاع برف در بعضی از مناطق بیش از ۷۰ سانتیمتر باشد. وی با بیان اینکه ۵۰ اکیپ وزارت نیرو از استان‌های دیگر به گیلان اعزام شده‌اند، گفت: به سبب مسدود بودن راه و عدم امکان پرواز بالگرد طی روز گذشته، امروز از اولین ساعتی که امکان پرواز میسر شده، عیب یابی مسیرها از طریق بالگرد نیز آغاز شد. نجار با بیان اینکه تلاش‌ها برای اتصال برق ادامه دارد، خاطرنشان کرد: خوشبختانه قطعی گاز در گیلان وجود ندارد. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مردم خواست جهت کاهش مشکلات موجود همکاری لازم را با خدمتگزاران خود در بخش‌های مختلف داشته باشند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 هفته قبل
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای (وزارت راه وشهر سازی) گفت: اکنون همه محورهای اصلی استان گیلان غیر از ورودی شهر رشت باز است و تردد در آنها جریان دارد. به گفته وی، بروز کولاک از ساعت سه بامداد و برودت بی سابقه هوای شهر رشت به منفی هشت درجه سانتیگراد، اکنون مسیر امام زاده هاشم به سمت شهر رشت از برف پاکسازی شده و تردد خودروها انجام می‌شود، اما حجم ترافیک همچنان سنگین است. این مقام مسوول ابراز امیدواری کرد در صورتی که حادثه خاصی را شاهد نباشیم، ترافیک در مسیر یاد شده به تدریج کاهش یابد. مطاعی خاطرنشان‌کرد: ‌ سایر مسیرهای اصلی استان گیلان از آستارا تا انزلی، رشت، لاهیجان و از آنجا به سمت مازندران باز است. بارش برف که از شامگاه یکشنبه در گیلان آغاز شد شرق گیلان به ویژه شهرستان‌های لاهیجان، رودسر و لنگرود را در بحران فرو برد.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 هفته قبل
سلامت نیوز: معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای (وزارت راه وشهر سازی) گفت: اکنون همه محورهای اصلی استان گیلان غیر از ورودی شهر رشت باز است و تردد در آنها جریان دارد. این مقام مسوول ابراز امیدواری کرد در صورتی که حادثه خاصی را شاهد نباشیم، ترافیک در مسیر یاد شده به تدریج کاهش یابد. مطاعی خاطرنشان‌کرد: ‌ سایر مسیرهای اصلی استان گیلان از آستارا تا انزلی، رشت، لاهیجان و از آنجا به سمت مازندران باز است. وی ابراز امیدواری کرد: دستگاه‌هایی نظیر وزارت نیرو نیز با کمک گرفتن از امکانات سایر استان‌ها، استان گیلان را دریابد تا قطع خدمات دستگاه خدمات رسان را بوجود نیاید. بارش برف که از شامگاه یکشنبه در گیلان آغاز شد شرق گیلان به ویژه شهرستان‌های لاهیجان، رودسر و لنگرود را در بحران فرو برد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
«میثم جعفرزاده» امروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: اکنون برق هفت شهر و ۲۸۰ روستا در استان گیلان قطع است. وی اضافه کرد: به جز تیم‌های عملیاتی استان گیلان، ۵۴ تیم از سایر استان‌ها اعزام شده‌اند اما مسدود بودن راه‌ها، دست آنها را برای برقدار کردن شهرها و روستاهای گیلان بسته است. «مهرداد ترابیان» مجری توسعه ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات نیز در این زمینه به ایرنا گفت: اگر قطعی برق ادامه پیدا کند با قطعی ارتباطات مخابراتی در استان گیلان مواجه خواهیم شد. به گفته وی، نزدیک به ۳۰۰ سایت تلفن همراه در استان گیلان قطع شده که ۱۰۰ سایت، با کمک ژنراتور وصل شده است. به گزارش ایرنا، بارش برف که از یکشنبه شب (۲۰ بهمن) در گیلان آغاز شد، موجب قطع برق و آب شماری از مشترکان ساکن گیلان شد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش روز چهارشنبه وزارت نیرو «میثم جعفرزاده» پیرامون آخرین وضعیت شبکه‌های برق و آب در استان گیلان افزود: در ابتدای حادثه، ۱۹ پست فوق توزیع استان گیلان از مدار خارج شد که اکنون ۱۱ پست فوق توزیع برق وارد مدار شده و تنها یک پست انتقال ۲۳۰ کیلوولت و هشت پست‌ فوق توزیع خارج از مدار است. جعفرزاده در رابطه با حل مشکل روستاهای بدون آب استان نیز گفت: در ابتدای حادثه ۵۵ روستا دچار قطعی آب شد که با تلاش گروه‌های عملیاتی، مشکل قطعی آب در ۱۹ روستای استان گیلان حل شده است. به گزارش ایرنا، ‌سید محسن حسینی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان دیروز (سه شنبه) از قطع آب شامیدنی ۱۲ هزار مشترک ساکن ۵۰ منطقه شهری گیلان به علت بارش شدید برف خبر داد. به گفته حسینی، بیشترین قطع آب آشامیدنی مربوط به مناطق فومن، ماسال، لنگرود، صومعه سرا و رحیم آباد است. وی با بیان اینکه با وصل شدن برق مشکل قطعی آب بیشتر مشترکان حل خواهد شد، گفت: ۶۱ اکیپ امدادی در تلاش اند تا آب آشامیدنی ۱۲ هزار مشترک را هر چه زودتر وصل کنند.
ایرناایرنا1 هفته قبل
«مصطفی رجبی مشهدی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: هفته گذشته وزارت نیرو میزان تحویل گاز به نیروگاه‌ها را افزایش داد تا روند تولید برق با مشکل مواجه نشود. وی افزود: گر چه میزان گاز تحویلی به نیروگاه‌ها افزایش داشته است اما انتظار می‌رود مردم همچنان در این باقی مانده روزهای سرد سال نسبت به رعایت مصرف اقدام کنند تا مشکلی در تامین برق ایجاد نشود. «داود فرخزاد» نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: کاهش مصرف گاز در بخش خانگی کمک خواهد کرد تولید برق در نیروگاه‌ها بیشتر از این سوخت صورت گیرد. وی در باره تاثیر بارش‌ها در تولید برق گفت: میزان بارش‌ها تاکنون خوب بوده است به خصوص در حوضه آبریز خلیج فارس زیرا سدهای بزرگ و اصلی تولیدکننده برق در این حوضه آبریز قرار دارند بنابراین هرچه میزان بارش‌ها در این حوضه آبریز بیشتر باشد وضعیت تولید برق نیز به مراتب بهتر خواهد بود. وزیر نیرو چندی پیش گفت: ۵۲ هزار و ۹۸۳ روستا در چهار دهه گذشته به برق دسترسی پیدا کرده‌اند که شامل سالانه یک هزار و ۳۰۰ روستا می‌شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین1 هفته قبل
وی تصریح کرد: گواهی ظرفیت، سندی است قابل مبادله که مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکای جدید و یا کاهش قدرت قراردادی مشترکان موجود صادر می‌شود. عظیمی اضافه کرد: واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرف «تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود» است و واگذاری اشتراک جدید و یا افزایش قدرت قراردادی مشترکان مستلزم ارائه میزان متناسبی از گواهی ظرفیت است. معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اظهار کرد: در این راستا شورای عالی بورس در شهریورماه سال ۱۳۹۳ به استناد قانون بازار اوراق بهادار، ابزار مالی «گواهی ظرفیت» در بورس انرژی ایران را به عنوان ابزار مالی شناسایی و تصویب کرده است. وی افزود: وزارت نیرو برای تسهیل در راه‌اندازی بازار گواهی ظرفیت و ایجاد تسهیلات برای خریداران عرضه اولیه، قیمت پایه در نظر گرفته شده برای عرضه اولیه را بر اساس نرخ ارز در سال ۱۳۹۶ محاسبه نموده است و ارزش واقعی این اوراق بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار مربوطه کشف خواهد شد. معاون برنامه‌ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی اظهار امیدواری کرد: راه‌اندازی رسمی بازار گواهی ظرفیت از هفته آینده باعث رونق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز برای احداث پروژه‌های نیروگاهی و کمک به توسعه صنعت برق کشور شود.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رویداد «توسعه فناوری در صنعت برق» با هدف پاسخگویی به نیازهای فناورانه صنعت برق کشور با استفاده از توانمندی و ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و فناور برگزار می‌شود، ایجاد همکاری تجاری بین این شرکت‌ها و مجموعه‌های بزرگ صنعتی حوزه برق، یکی دیگر از اهداف محوری این رویداد است. در این گردهمایی دو روزه که در تاریخ ۵ و ۶ اسفند ماه ۱۳۹۸ در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار می‌شود، بخشی از نیازمندی‌های صنعت برق کشور در حوزه‌های تولید، انتقال و توزیع معرفی خواهند شد. نمایشگاه نیازمندی‌های صنعت برق و توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان و نشست‌های معرفی نیازهای فناورانه صنعت برق و جلسات حاشیه‌ای B۲B از جمله بخش‌های اصلی این رویداد محسوب می‌شوند، همچنین نشست‎های مذاکره تجاری با هدف همکاری‌های فناورانه و نشست‌های انتقال تجربه بین شرکت‌های دانش بنیان نیز از جمله دیگر بخش‌های پیش بینی شده در این رویداد محسوب می‌شوند. به منظور تسهیل همکاری‌های فناورانه بین شرکت‌های دانش بنیان و شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه نیرو، بسته‌های حمایت مالی نیز در نظر گرفته شده است. علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت توسعه زیست بوم نوآوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مراجعه کنند.
مهرمهر1 هفته قبل
گواهی ظرفیت، سندی است قابل مبادله که مبتنی بر ایجاد ظرفیت نیروگاهی قابل اتکای جدید و یا کاهش قدرت قراردادی مشترکان موجود صادر می‌شود. عظیمی اضافه کرد: واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرف «تعهد تدارک یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود» است و واگذاری اشتراک جدید و یا افزایش قدرت قراردادی مشترکان مستلزم ارائه میزان متناسبی از گواهی ظرفیت است. معاون برنامه‌ریزی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اظهار کرد: در این راستا شورای عالی بورس در شهریورماه سال۱۳۹۳ به استناد قانون بازار اوراق بهادار، ابزار مالی «گواهی ظرفیت» در بورس انرژی ایران را به عنوان ابزار مالی شناسایی و تصویب کرده است. برای اجرایی شدن گواهی ظرفیت، مشترکان متقاضی افزایش قدرت قراردادی بالای ۵ مگاوات و متقاضیان با قدرت بیش از ۵ مگاوات طبق مصوبات هیئت وزیران و وزارت نیرو می‌بایست از طریق احداث نیروگاه، انعقاد قرارداد دوجانبه با نیروگاه‌های تازه تاسیس و خرید بسته‌های ظرفیت و انرژی از بورس انرژی، نسبت به تامین برق مورد نیاز خود اقدام کنند. راه‌اندازی رسمی بازار گواهی ظرفیت از هفته آینده باعث رونق سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز برای احداث پروژه‌های نیروگاهی و کمک به توسعه صنعت برق کشور شود.
ایلناایلنا1 هفته قبل
معاون اول رئیس‌جمهور مصوبه «تعیین وزارت نیرو به عنوان دستگاه مسوول کمیسیون مشترک اقتصادی ایران با کشور قطر» را ابلاغ کرد. به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه مصوبه هیات وزیران درخصوص تعیین وزارت نیرو به عنوان دستگاه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور قطر را ابلاغ کرد. هیات وزیران در جلسه شانزدهم بهمن ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت امور خارجه و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، وزارت نیرو را به عنوان دستگاه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور قطر تعیین کرد. این مصوبه برای اجرا به وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، نیرو و امور خارجه ابلاغ شد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت، اسحاق جهانگیری روز دوشنبه مصوبه هیات وزیران درخصوص تعیین وزارت نیرو به عنوان دستگاه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور قطر را ابلاغ کرد. هیات وزیران در جلسه شانزدهم بهمن ۱۳۹۸ به پیشنهاد وزارت امور خارجه و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، وزارت نیرو را به عنوان دستگاه مسئول کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با کشور قطر تعیین کرد. این مصوبه برای اجرا به وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، نیرو و امور خارجه ابلاغ شد.
ایرناایرنا1 هفته قبل
وی افزود: تردیدی نیست که مشکل برق‌رسانی به تعداد معدود روستاهای کم خانوار به‌زودی برطرف شده و تلاش می‌شود که در این دولت جشن تکمیل برق‌رسانی به روستاهای کشور برگزار شود. اردکانیان افزود: این قیمت بنا به الگوی مصرف باید معقول باشد و وقتی از این الگو بالاتر رفت افرادی که بیشتر مصرف کنند بیشتر هم خواهند پرداخت. اردکانیان درباره تولید برق هسته‌ای هم گفت: سازمان انرژی اتمی متولی این موضوع است. با بهره‌برداری یک نیروگاه هزار مگاواتی ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور ۸۲ هزار و ۹۰۸ مگاوات است که دو واحد نیروگاه اتمی دیگر هم در دست ساخت قرار دارد. اردکانیان افزود: تاکنون از ۴۰ درخواست، سه کشور که یکی از آن‌ها ایران است پذیرفته شده‌اند که مراحل قانونی آن هنوز طی نشده است.
ایلناایلنا1 هفته قبل
وی افزود: ۵۲ هزار و ۹۸۳ روستا در این ۴ دهه به برق دسترسی پیدا کردند که سالانه ۱۳۰۰ روستا را شامل می‌شود. وی خاطرنشان کرد: نگاه به موضوع قیمت و این که با این ابزار می‌شود مصرف را کنترل کرد، در دراز مدت جوابگو نیست؛ وقتی عادات صحیح مصرفی داشته باشیم به نظر می‌آید می‌توان تمکن اقشار و سطوح مختلف بهره‌مندی به شرایط مالی را دیده و الگوی مصرف برای قیمت‌ها داشته باشیم. اردکانیان افزود: این قیمت بنا به الگوی مصرف باید معقول باشد و وقتی از این الگو بالاتر رفت افرادی که بیشتر مصرف کنند بیشتر هم خواهند پرداخت. وی درباره تولید برق هسته‌ای هم گفت: سازمان انرژی اتمی متولی این موضوع است. اردکانیان افزود: تاکنون از ۴۰ درخواست، دو تا سه کشور که یکی از آن‌ها ایران است پذیرفته شده‌اند که مراحل قانونی آن هنوز طی نشده است.
انتخابانتخاب1 هفته قبل
فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸ وقوع سیل بازهم نخیلات آبادان را گرفتار کرد. مدیرعامل سازمان آب و برق استان خوزستان بیان کرد: شادگان و مارون در کشاورزی تابستان سال آینده باید با محدودیت‌هایی انجام شود تا با مشکل روبه‌رو نشوند. تمام این گفته‌ها نشان می‌دهد در خوزستان شرایط مشخصی وجود ندارد و در کنار اخطار برای تنش آبی در شهرهای جنوبی استان به‌خصوص در آبادان و خرمشهر همچنان مردم باید نگران بارش‌های مدیترانه‌ای و احتمال وقوع سیل باشند. وی افزود: به‌طورکلی بسته به اینکه در ماه‌های آینده چه میزان ورودی‌های آب محقق شود، میزان تنش و یا عدم تنش آبی در تابستان قابل‌بیان است. وی افزود: آب‌گرفتگی‌های ناشی از سیل در استان خوزستان باعث شده تمامی محصولات کشاورزی اعم از زراعی و باغی در آب قرارگرفته و به دلیل کمبود اکسیژن فاسد شوند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 هفته قبل
به گزارش مشرق، با پایان مهلت ثبت نام کاندیداهای انتخابات فدراسیون فوتبال، چهره‌های نهایی تصدی پست ریاست و عضویت در هیات رییسه فدراسیون فوتبال مشخص شد. براساس لیست نهایی ثبت‌نام‌ها، ۹ نفر برای کرسی ریاست در انتخابات فدراسیون فوتبال کاندیدا شده‌اند که در این بین علاوه بر چهره‌های فوتبالی افرادی خارج از فدراسیون فوتبال نیز خود را نامزد تصدی پست ریاست فدراسیون فوتبال کرده‌اند. او علاوه بر اینها خودش کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال نیز شده است. سوال این است که چرا سرپرست بازنشسته کنونی فدراسیون فوتبال در همه لیست‌ها حضور دارد؟ آیا این حضور می‌تواند تهدیدی بالقوه برای انتخابات فدراسیون فوتبال تلقی شود؟ اگر حیدر بهاروند بدلیل بازنشستگی رد صلاحیت شود - که احتمال آن خیلی زیاد است - آیا این مهم بمعنای عدم برگزاری، تاخیر یا اخلال در برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال خواهد بود؟ حیدر بهاروند تنها در لیست رضا جلالی مسوول فرهنگی سابق فدراسیون فوتبال جایی ندارد. جلالی، حمیدرضا مهرعلی، علی خطیر و شهره موسوی را به عنوان نواب پیشنهادی ریاست فدراسیون انتخاب کرده است.
الفالف1 هفته قبل
این مسئول با بیان اینکه زنجان استانی در حال توسعه است، اظهار کرد: در استان زنجان ۷۰ درصد انرژی در بخش مولد مصرف می‌شود و میانگین مصرف انرژی در بخش مولد کشور ۵۰ درصد است که نشان می‌دهد استان زنجان تاثیر بالایی در ثروت‌آفرینی کشور دارد. متولی‌زاده خاطرنشان کرد: صنعت برق همواره در حال رشد و توسعه بوده و همواره حجم سرمایه‌گذاری صنعت برق همواره ۸ برابر رشد جمعیت بوده است. در ادامه، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان نیز بیان اینکه تعداد ۱۶ مشترک با ۲۹۹٫۲۶۶ مگاوات قدرت قراردادی با شرکت برق منطقه‌ای ارتباط دارند، اظهار کرد: این نوع قرارداد در سال ۱۳۵۷ وجود نداشت. وی افزود: نیروگاه‌های ۳۶۹۵ مگاواتی بادی، ۳ هزار و ۴ مگاواتی نیروگاه خورشیدی و ۲۶٫۹ مگاواتی نیروگاه زیست توده نیز نیروگاه‌های دارای قابلیت احداث در برق منطقه‌ای زنجان است. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان خاطرنشان کرد: در مجموع ۲ میلیون ۴۰۷ هزار و ۹۱۵ نفر جمعیت تحت پوشش برق منطقه‌ای زنجان است و ۳۷ هزار و ۷۹۰ کیلومتر مربع مساحت زیر پوشش شرکت برق منطقه‌ای زنجان است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/زنجان مدیرعامل شرکت توانیر گفت: در تابستان امسال صادرات برق ۱۲۰ درصد رشد داشته است. متولی‌زاده خاطرنشان کرد: صنعت برق همواره در حال رشد و توسعه بوده و همواره حجم سرمایه‌گذاری صنعت برق همواره ۸ برابر رشد جمعیت بوده است. در ادامه، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان نیز بیان اینکه تعداد ۱۶ مشترک با ۲۹۹٫۲۶۶ مگاوات قدرت قراردادی با شرکت برق منطقه‌ای ارتباط دارند، اظهار کرد: این نوع قرارداد در سال ۱۳۵۷ وجود نداشت. وی افزود: نیروگاه‌های ۳۶۹۵ مگاواتی بادی، ۳ هزار و ۴ مگاواتی نیروگاه خورشیدی و ۲۶٫۹ مگاواتی نیروگاه زیست توده نیز نیروگاه‌های دارای قابلیت احداث در برق منطقه‌ای زنجان است. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای استان زنجان خاطرنشان کرد: در مجموع ۲ میلیون ۴۰۷ هزار و ۹۱۵ نفر جمعیت تحت پوشش برق منطقه‌ای زنجان است و ۳۷ هزار و ۷۹۰ کیلومتر مربع مساحت زیر پوشش شرکت برق منطقه‌ای زنجان است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/البرز نماینده کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی گفت: طی دو سال گذشته اعتبار مناسبی برای تکمیل قطار شهری کرج تخصیص داده شده و این پروژه پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم این روند سال آینده نیز ادامه داشته باشد. محمد جواد کولیوند در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی البرز که روز دوشنبه ۲۱ بهمن به ریاست وزیر کشور در استانداری البرز برگزار شد اظهار کرد: طی سال‌های گذشته همدلی و وفاق خاصی بین مدیران و نمایندگان استان وجود داشت و امیدواریم در انتخابات بعدی کسانی انتخاب شوند که همین مسیر را ادامه دهند. به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: از مردم انتظار می‌رود همچون دوره‌های قبل حضور پرشوری در جشن پیروزی انقلاب و انتخابات داشته باشند. وی با اشاره به برخی اولویت‌های استان اضافه کرد: تزریق اعتبارات مناسب برای تکمیل پروژه‌های راه استان از جمله پروژه همت یکی از این اولویت‌ها است. وی با اشاره به وضعیت پروژه قطار شهری کرج گفت: طی دو سال گذشته اعتبار مناسبی برای تکمیل قطار شهری کرج تخصیص داده شده و این پروژه پیشرفت خوبی داشته و امیدواریم این روند سال آینده نیز ادامه داشته باشد.
عصر ایرانعصر ایران1 هفته قبل
وزیر کار و رفاه اجتماعی گفت: برگزاری آزمون وسع هر ۶ ماه یک بار بر اساس مصوبه هیئت وزیران انجام می‌شود و در صورتی که افرادی نسبت به دریافت سبد حمایتی دولت استحقاق پیدا کنند با بررسی از طریق آزمون وسع نسبت به پرداخت آن اقدام خواهد شد. امروز به لطف خدا در مرکز انرژی ایران و عسلویه و در این ایام و به مناسبت دهه فجر ۶۶ میلیارد تومان پروژه در بخش‌های گوناگون به بهره برداری می‌رسد. وی ادامه داد: در عسلویه مراکز اقتصادی عمومی فراوانی وجود دارد که برخی از آنها فعالیت‌های عمده اقتصادی در حوزه تولید مواد پتروشیمی بر عهده دارند. شریعتمداری با اشاره به طرح‌های معیشتی در سطح کشور گفت: مهمترین طرح معیشتی ارائه سبد حمایت معیشتی دولت است که در ماه‌های اخیر این منابع برای حدود ۶۰ میلیون نفر جمعیت ایران با غلظت در شهرهای کمتر برخوردار توزیع شده است. همینطور به شکایت حدود ۳ میلیون و ۷۰ هزار خانوار که نسبت به بسته حمایتی تقاضای جدید داشتند و خود را مستحق دریافت می‌دانستند رسیدگی به عمل آمده است.
ایسناایسنا1 هفته قبل
ایسنا/کرمان رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: در اهم اقدامات ستاد استانی اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در ابعاد حقوقی و قضایی کرمان در سال جاری می‌توان به پیگیری حل مشکلات و احیای شرکت‌ها و کارخانجات و جلوگیری از بیکار شدن بیش از ۸ هزار کارگر در سطح استان اشاره کرد. این مقام قضایی در استان کرمان حرفه آموزی و توانمند سازی زندانیان و خانواده این افراد را موضوع مهمی دانست و افزود: در این رابطه ۵۶ فقره تسهیلات بانکی با موضوع وام خود اشتغالی برای خانواده زندانی فراهم شده است. موحد در بخش دیگری از سخنان خود به بازدید همزمان تمامی قضات از زندان‌های استان کرمان در راستای حفظ و صیانت از حقوق شهروندی به عنوان اقدامی منحصر به فرد دانست و تصریح کرد: بر اساس آمار ارائه شده تا پایان آذر ماه سال جاری قضات استان کرمان یک هزار و ۸۸۱ مرتبه از زندان‌های استان کرمان بازدید کرده‌اند که نتیجه این بازدیدها، منجر به کاهش موجودی زندان‌های استان طی ۹ ماهه‌ سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته شده است. رییس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: علاوه بر بازدیدهای مستمر قضات، از ابتدای سال تاکنون اعضای هیات نظارت و بازرسی حفظ حقوق شهروندی استان کرمان نیز ۲۱۰ مورد بازرسی از مراجع قضایی، انتظامی، ادارات زندان و بازداشتگاه‌های استان داشته‌اند. موحد خاطرنشان کرد: در ۱۰ ماه امسال با ۱۴۹ نفر از شکات نیز مذاکره شده که ۵۶۴ میلیارد ریال اخذ رضایت شاکی انجام شده است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 هفته قبل
او با اشاره به مقایسه‌ای که میان ایران، هند و امارات در شاخص دسترسی به برق انجام گرفته است، گفت: این مقایسه نشان می‌دهد که تعداد مراحل دسترسی به برق در امارات ۲ و در هند ۳ مرحله است. همچنین جبران خسارت‌های وارده ناشی از قطعی برق به واحدهای تولیدی، رتبه ایران از ۱۱۳ به ۱۰۰ تغییر خواهد کرد. صالحی یکی از راهکارهای تسهیل دسترسی به برق را شکل‌گیری شرکت‌های خصوصی توزیع انشعاب برق دانست وگفت: این روش می‌تواند به کاهش قیمت‌ها و کاهش مدت زمان دسترسی به برق منجر شود. ۸۰ درصد پاسخ‌دهندگان اعلام کرده بودند که در تابستان دچار قطعی برق می‌شوند و سقف این قطعی حدود ۵۰۰ دقیقه است. احمدرضا رعنایی از انجمن صنایع همگن هم از قطعی برق انتقاد کرد و گفت: صنایع ریخته‌گری در شهرک صنعتی اراک، پنج روز در هفته از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعدازظهر دچار قطعی برق بودند که اکنون به دو روز قطعی کامل در هفته تغییر یافته است.

به انتهای لیست رسیدید