وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا

مهرمهر2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، دفتر رسانه‌ای سعد حریری نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: حریری در چارچوب تلاش‌ها برای حل کمبود نقدینگی و تامین ملزومات اساسی شهروندان، نامه‌هایی را برای روسای جمهور و نخست‌وزیران تعدادی از کشورهای برادر و دوست فرستاده و خواهان کمک به لبنان جهت ادامه تامین امنیت غذائی و منابع اولیه تولید در بخش‌های مختلف شده است. دفتر رسانه‌ای حریری اعلام کرد:، این نامه‌ها به سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و لی کیک یانگ، نخست وزیر چین و جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا و مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا فرستاده شده است.
تسنیمتسنیم4 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از القدس العربی، در پی تلاش‌ها برای عادی سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و مغرب یک شرکت هواپیمایی اسرائیل در حال بررسی راه اندازی خط مستقیم پروازی بین تل آویو و الدار البیضاء است. روزنامه صهیونیستی اسرائیل امروز نوشت که در نیمه پایانی سال جاری میلادی تلاش‌های مخفیانه‌ای برای بهبود روابط بین إسرائیل و مغرب صورت گرفته است. بنیامین نتانیاهو با ناصر بوریطه وزیر خارجه مغرب در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیدار کرده است. نتانیاهو روز چهارشنبه گذشته در دیدار با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در لیسبون پرتغال درباره امکان پیشبرد و توسعه روابط اقتصادی بین اسرائیل و مغرب با وی سخن گفته بود. به نوشته اسرائیل امروز طرح راه اندازی خط مستقیم پروازی بین مغرب و تل آویو در چارچوب تلاش‌های آمریکا و اسرائیل برای عادی سازی روابط با برخی کشورهای عربی از جمله مغرب صورت گرفته است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز4 ساعت قبل
به گزارش مشرق، روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در مقاله‌ای در بخش سخن سردبیر به تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در راستای ایجاد روابط میان ۴ کشور عربی امارات، بحرین، عمان و مغرب با رژیم صهیونیستی، پرداخته است. «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز چنین ماموریتی را بر عهده دارد. ایده‌پرداز آن نیز «یسرائیل کاتز» وزیر خارجه اسرائیل بود که هیئتی را به این منظور عازم واشنگتن کرد و تماس‌ها با سفارتخانه‌های ۴ کشور نام‌برده در پایتخت آمریکا آغاز کرده است. این مقاله در عین حال افزود که البته فشارهای فزاینده‌ای از سوی آمریکا بر پادشاه مغرب تحمیل می‌شود تا اولین کسی باشد که با امضای چنین توافقی موافقت کند. نویسنده این مقاله با اشاره به این‌که «معاهده عدم تجاوز» که دولت نتانیاهو در سایه سیاست کنونی این رژیم که در آستانه فروپاشی قرار دارد، برای آن بازاریابی می‌کند، نوشت که این معاهده تلاش می‌کند ۴ کشور عربی نام‌برده را به «توهم» بیندازد.
خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل
به گزارش روسیاالیوم، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه وارد مراکش شد و مذاکراتی با سعد الدین العثمانی، نخست وزیر و عبدالطلیف حموشی، مدیر کل امنیت ملی این کشور برگزار کرد و قرار بود پس از آن با محمد ششم، پادشاه مراکش نیز دیدار کند اما این دیدار به دلایل نامشخصی در آخرین لحظات لغو شد. همچنین با وجود دعوت رسانه‌های ملی و بین‌المللی به مقر وزارت خارجه مراکش برای حضور در نشست خبری مشترک میان ناصر بوریطه، وزیر خارجه این کشور و پمپئو - که از پیش برای بعد از دیدار این دو طرف برنامه‌ریزی شده بود-، زمان این نشست خبری همانند استقبال پادشاه از پمپئو و برگزاری ضیافت شام لغو شد. روزنامه محلی مراکش به نقل از منابع مختلف پیرامون دلایل این تغییر در دقیقه ۹۰ سفر پمپئو به رباط نوشت: دستور کارهای دیپلماتیک مانع از انجام دیدار میان پمپئو و محمد ششم شد به ویژه اینکه وی به تازگی از جمهوری گابن از مرخصی ویژه بازگشته بود. اما منابع آگاه به این روزنامه گفتند: تغییر در دستور کار سفر پمپئو به مراکش توسط واشنگتن آن هم بیش از یک بار به مذاق مراکشی‌ها خوش نیامده است به ویژه اینکه این سفر در ابتدا قرار بود دو روزه باشد اما در نهایت واشنگتن تغییراتی در آن انجام داد و یک روز بیشتر طول نکشید. در مقابل منابع آمریکایی به روزنامه مذکور گفتند، در اصل لغو دیدار میان پادشاه مراکش و پمپئو به دستو کارهای دیپلماتیک برمی‌گردد و در سایه تلاش‌های کنگره برای استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بازگشت پمپئو به واشنگتن ضرورت داشت.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین5 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بعد از دیدار با همتای پرتغالی خود و مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: ما تماس‌هایی با جنبش حماس برای رسیدن به توافق آتش‌بس طولانی مدت داریم. این درحالی است که خلیل الحیه، عضو دفتر سیاسی حماس امکان امضای توافق آتش‌بس طولانی مدت با اسرائیل را بعید دانست و گفت هرگونه اخباری در این باره یا اخبار مربوط به توقف مقاومت حماس در برابر اقدامات اسرائیل درست نیست. پیش از این روزنامه هاآرتص نوشت که تل آویو و حماس وارد مذاکرات غیرمستقیم درباره آتش‌بس احتمالی شده‌اند. منبع: ایسنا
ایسناایسنا5 ساعت قبل
لغو دقیقه نودی دیدار وزیر خارجه آمریکا با پادشاه مراکش در نخستین سفر پامپئو به رباط گمانه‌زنی‌های زیادی را در این باره به دنبال داشت. به گزارش ایسنا، به نقل از روسیاالیوم، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه وارد مراکش شد و مذاکراتی با سعد الدین العثمانی، نخست وزیر و عبدالطلیف حموشی، مدیر کل امنیت ملی این کشور برگزار کرد و قرار بود پس از آن با محمد ششم، پادشاه مراکش نیز دیدار کند اما این دیدار به دلایل نامشخصی در آخرین لحظات لغو شد. همچنین با وجود دعوت رسانه‌های ملی و بین‌المللی به مقر وزارت خارجه مراکش برای حضور در نشست خبری مشترک میان ناصر بوریطه، وزیر خارجه این کشور و پامپئو - که از پیش برای بعد از دیدار این دو طرف برنامه‌ریزی شده بود-، زمان این نشست خبری همانند استقبال پادشاه از پامپئو و برگزاری ضیافت شام لغو شد. روزنامه محلی مراکش به نقل از منابع مختلف پیرامون دلایل این تغییر در دقیقه ۹۰ سفر پامپئو به رباط نوشت: دستور کارهای دیپلماتیک مانع از انجام دیدار میان پامپئو و محمد ششم شد به ویژه اینکه وی به تازگی از جمهوری گابن از مرخصی ویژه بازگشته بود. در مقابل منابع آمریکایی به روزنامه مذکور گفتند، در اصل لغو دیدار میان پادشاه مراکش و پامپئو به دستو کارهای دیپلماتیک برمی‌گردد و در سایه تلاش‌های کنگره برای استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بازگشت پامپئو به واشنگتن ضرورت داشت.
تسنیمتسنیم5 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در مقاله‌ای در بخش سخن سردبیر به تحرکات اخیر آمریکایی‌ها در راستای ایجاد روابط میان ۴ کشور عربی امارات، بحرین، عمان و مغرب با رژیم صهیونیستی، پرداخته است. «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا نیز چنین ماموریتی را بر عهده دارد. ایده‌پرداز آن نیز «یسرائیل کاتز» وزیر خارجه اسرائیل بود که هیئتی را به این منظور عازم واشنگتن کرد و تماس‌ها با سفارتخانه‌های ۴ کشور نام‌برده در پایتخت آمریکا آغاز کرده است. این مقاله در عین حال افزود که البته فشارهای فزاینده‌ای از سوی آمریکا بر پادشاه مغرب تحمیل می‌شود تا اولین کسی باشد که با امضای چنین توافقی موافقت کند. نویسنده این مقاله با اشاره به این‌که «معاهده عدم تجاوز» که دولت نتانیاهو در سایه سیاست کنونی این رژیم که در آستانه فروپاشی قرار دارد، برای آن بازاریابی می‌کند، نوشت که این معاهده تلاش می‌کند ۴ کشور عربی نام‌برده را به «توهم» بیندازد.
ایسناایسنا6 ساعت قبل
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد که این رژیم با حماس درباره آتش‌بس طولانی‌مدت مذاکره می‌کند. این درحالی است که حماس این اخبار را تکذیب کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بعد از دیدار با همتای پرتغالی خود و مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: ما تماس‌هایی با جنبش حماس برای رسیدن به توافق آتش‌بس طولانی مدت داریم. این درحالی است که خلیل الحیه، عضو دفتر سیاسی حماس امکان امضای توافق آتش‌بس طولانی مدت با اسرائیل را بعید دانست و گفت هرگونه اخباری در این باره یا اخبار مربوط به توقف مقاومت حماس در برابر اقدامات اسرائیل درست نیست. پیش از این روزنامه هاآرتص نوشت که تل آویو و حماس وارد مذاکرات غیرمستقیم درباره آتش‌بس احتمالی شده‌اند.
انتخابانتخاب6 ساعت قبل
رئیس گروه اقدام علیه ایران بار دیگر ادعاهای بی اساسی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد. برایان هوک، رئیس گروه اقدام علیه ایران در گفت‌وگو با شبکه العربیه با بیان این که ایران تنها زبان تحریم را می‌فهمد، اعتراضات اخیر ایران را خطرناک‌ترین اعتراضات این کشور بر ای نظام در طول تاریخ خواند. وی افزود که تحریم‌های اقتصادی ما علیه نظام ایران است و مدعی شد: ایران دائما درحال دشمنی با دیگران و خواستار سلطه بر خاورمیانه و جهان است. مسئول ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا در رابطه با برجام نیز مدعی شد که ایران چهار بار توافق هسته‌ای را نقض کرد. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی توییتری در این باره نوشته بود: «اعلام حمایت مقامات آمریکایی از «مردم ایران» دروغی شرم‌آور است.
تسنیمتسنیم7 ساعت قبل
پامپئو قرار بود با «محمد ششم» پادشاه مغرب نیز دیدار کند ولی این دیدار به دلایلی نامشخص انجام نشد. با وجود این‌که از رسانه‌های داخلی و بین‌المللی برای شرکت در کنفرانس مطبوعاتی از قبل برنامه‌ریزی شده میان وزیران خارجه آمریکا و مغرب، به مقر وزارت خارجه مغرب دعوت به عمل آمده بود، ولی موعد این کنفرانس نیز لغو شد. همچنین استقبال پادشاه و مراسم شام نیز لغو شد. در مقابل، منابع آمریکایی به هیسپرس اعلام کردند که لغو دیدار برنامه‌ریزی شده میان پادشاه مغرب و پامپئو عمدتا به دلیل برنامه‌های دیپلماتیک بود؛ چرا که می‌‌بایست وزیر خارجه آمریکا به دلیل تحولات جدید در ارتباط با تلاش‌های انجام‌شده از سوی کنگره برای استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری، عازم واشنگتن می‌شد. وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار رسمی با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل در پرتغال در روز چهارشنبه، بلافاصله وارد مغرب شد.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
وزیر خارجه آمریکا در نخستین سفر رسمی به مراکش که چهارشنبه انجام شد با مقامات این کشور دیدار و موضوعاتی چون مبارزه با تروریسم، حل بحران لیبی و روابط دو جانبه را مورد بررسی قرار داد. از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، پامپئو عالی‌ترین مقام آمریکایی است که به مراکش سفر می‌کند. وزیر خارجه آمریکا رباط را عصر پنجشنبه به مقصد واشنگتن ترک کرد. مسؤولان وزارت خارجه آمریکا اواخر ماه نوامبر اعلام کرده بودند، مراکش شریک واشنگتن در تحقق اهداف خود در منطقه از جمله عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است. سفر پامپئو به مراکش در راستای همگرایی رژیم صهیونیستی با برخی کشورهای عربی است.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بیزینس تایمز، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در دیدار با مقامات کشور مغرب در خصوص تلاش برای منزوی کردن ایران مذاکره کرده است. خبرگزاری فرانسه نیز با مخابره این خبر نوشته است: مایک پمپئو بلندپایه‌ترین مقام دولت آمریکا است که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ به مغرب (مراکش) سفر می‌کند. ناصر بوریطه، وزیر امور خارجه مراکش هم پس از دیدار با مایک پمپئو در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ملاقات با وزیر امور خارجه آمریکا در خصوص ایران مذاکره کرده است. روابط ایران و مراکش طی سال‌های اخیر پرتنش بوده است. وزیر خارجه مراکش در آن زمان مدعی شده بود که حزب الله لبنان، از جبهه پولیساریو حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.
فارسفارس8 ساعت قبل
مقام‌های آمریکایی می‌گویند وزیر خارجه این کشور در سفر به مغرب، درباره عادی‌سازی روابط این کشور با رژیم صهیونیستی صحبت نکرده است. به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا بامداد امروز (جمعه به وقت تهران) گفت در مذاکرات پامپئو با مسئولان مغرب، بحث عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی مطرح نشده است. پیش از این، رسانه‌های اسرائیلی از جمله شبکه ۱۲ تلویزیون این رژیم و وبگاه «تایمز اسرائیل» در گزارش‌هایی نوشته بودند تل‌آویو به دنبال استفاده از این سفر برای عادی‌سازی روابط با رباط است. (جزئیات بیشتر) مغرب از جمله کشورهای عربی است که با رژیم صهیونیستی رابطه دیپلماتیک و رسمی ندارد. در سال ۲۰۱۷ نیز شاه مغرب از شرکت در همایش آفریقای غربی انصراف داد تا با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مواجه نشود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین9 ساعت قبل
گزارش‌های رسانه‌ای منتشر شده حکایت از آن دارد که وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به مغرب تلاش دارد روابط بین این کشور و رژیم صهیونیستی را عادی‌سازی کند. پامپئو در لیسبون پرتغال با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌و‌گو کرد و قرار است در رباط با «محمد ششم» پادشاه مغرب، همتای مغربی خود و «سعد الدین العثمانی»، نخست‌وزیر مغرب و «عبداللطیف الحموشی»، رئیس امنیت ملی و اطلاعات داخلی این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. روزنامه الاخبار لبنان با اشاره به این سفر پامپئو نوشت که وزیر خارجه آمریکا تلاش دارد در این سفر، در سد مقابل عادی‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و مغرب به عنوان اولین کشور عربی شکاف ایجاد کرده و رباط را بیش از پیش به تل‌آویو نزدیک کند. روزنامه تایمز اسرائیل نوشت که نتانیاهو به دنبال عادی‌سازی روابط تل‌آویو با مغرب است تا از این رویداد برای تحکیم قدرت خود استفاده کند. کانال ۱۲ اسرائیل دیروز چهارشنبه به نقل از مسئول ارشد در دولت نتانیاهو گزارش داد که رژیم صهیونیستی امیدوار است که در فرآیند ایجاد روابط عادی با مغرب به یک دستاورد واقعی برسد.
فارسفارس9 ساعت قبل
گزارش‌های رسانه‌ای منتشر شده حکایت از آن دارد که وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به مغرب تلاش دارد روابط بین این کشور و رژیم صهیونیستی را عادی‌سازی کند. پامپئو در لیسبون پرتغال با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیدار و گفت‌و‌گو کرد و قرار است در رباط با «محمد ششم» پادشاه مغرب، همتای مغربی خود و «سعد الدین العثمانی»، نخست‌وزیر مغرب و «عبداللطیف الحموشی»، رئیس امنیت ملی و اطلاعات داخلی این کشور دیدار و گفت‌وگو کند. روزنامه الاخبار لبنان با اشاره به این سفر پامپئو نوشت که وزیر خارجه آمریکا تلاش دارد در این سفر، در سد مقابل عادی‌سازی روابط بین رژیم صهیونیستی و مغرب به عنوان اولین کشور عربی شکاف ایجاد کرده و رباط را بیش از پیش به تل‌آویو نزدیک کند. روزنامه تایمز اسرائیل نوشت که نتانیاهو به دنبال عادی‌سازی روابط تل‌آویو با مغرب است تا از این رویداد برای تحکیم قدرت خود استفاده کند. کانال ۱۲ اسرائیل دیروز چهارشنبه به نقل از مسئول ارشد در دولت نتانیاهو گزارش داد که رژیم صهیونیستی امیدوار است که در فرآیند ایجاد روابط عادی با مغرب به یک دستاورد واقعی برسد.
ایسناایسنا10 ساعت قبل
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مدعی شد که اسرائیل «کاملا حق دارد» غور اردن را به اراضی‌اش ملحق کند. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، به رغم هشدار دادستان در دیوان کیفری بین المللی نسبت به الحاق غور اردن به اراضی اشغالی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: ما «کاملا حق داریم» غور اردن را به اراضی خود ملحق کنیم. وی گفت که پیشنهادش برای الحاق بخش استراتژیکی از کرانه باختری طی نشستش با مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا در پرتغال مورد بررسی قرار گرفته است. دادستان کل دیوان کیفری بین المللی پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که دفترش با نگرانی پیشنهاد اسرائیل را دنبال می‌کند. نتانیاهو گفت که طی دیدار با پامپئو با طرح امضای معاهده دفاع مشترک توافق کرده است.
ایلناایلنا10 ساعت قبل
وزرای خارجه آمریکا و مراکش طی نشستی در رباط درباره ایران و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور گفت‌وگو کردند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا و «ناصر بوریطه» همتای مراکشی وی در نشستی، درباره ایران و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور گفت‌وگو کردند. بر اساس این گزارش، مایک پومپئو بلندپایه‌ترین مقام دولت آمریکا است که در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» به مراکش سفر کرده است. وزیر خارجه آمریکا با اشاره به این‌که رابطه خوبی میان واشنگتن و رباط وجود دارد، گفت که دولت‌های دو کشور امنیت بیشتری برای مردم خود تامین می‌کنند. بوریطه نیز گفت که سفر پمپئو به مراکش، منعکس‌کننده روابط خوب دو کشور است.
انتخابانتخاب10 ساعت قبل
اندیشکده «شورای آتلانتیک» در تحلیلی نوشت که گزارش‌ها و اظهارات مقام‌های وزارت دفاع آمریکا نشان می‌دهد که کارزار فشار حداکثری واشنگتن، ایران را به لحاظ راهبردی تضعیف نکرده و نفوذ منطقه‌ای این کشور را کاهش نداده است. اما بخش زیادی از این تحلیل به ناتوانی آمریکا در کاهش قدرت منطقه‌ای ایران اختصاص داشت. کاتسمن نوشت: گزارش‌ها و اظهارات مقام‌های دفاعی آمریکا نشان می‌دهد که کارزار فشار حداکثری، ایران را به لحاظ راهبردی تضعیف نکرده و موجب کاهش نفوذ منطقه‌ای این کشور نشده است. نویسنده شورای آتلانتیک نوشت: اهداف اصلی کارزار آمریکا کاستن از قابلیت‌های ایران در اعمال قدرت منطقه‌ای و کاهش حمایت‌های آن کشور از متحدان منطقه‌ای خود است. وی در نهایت نتیجه‌گیری کرد: اما هیچ اشاراتی وجود ندارد که نشان دهد ایران مایل است در جریان هر نوع مذاکره‌ای، اهداف کانونی راهبرد فشار حداکثری آمریکا را بپذیرد.
فارسفارس10 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که به پرتغال سفر کرده، در دیدار با نخسست‌وزیر این کشور هم اظهارات ضد ایرانی خود را تکرار کرد. به نوشته وبگاه «عروتص شوع» نتانیاهو طی دیدار با «آنتونیو کاستا» نخست‌وزیر پرتغال در دفتر کارش در لیسبون، بر لزوم افزایش فشار جهانی بر ایران تاکید کرد. وی همچنین از پرتغال خواست تا به کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران بپیوندد. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیش از این نیز با «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در پرتغال دیدار کرده و گفته بود: «رئیس‌جمهور [دونالد] ترامپ سیاست دائمی فشار علیه ایران را به کار گرفته است. «مایک پامپئو» هم در دیدار با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بار دیگر با دخالت در مسائل داخلی ایران از اغتشاشات در ایران حمایت کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور11 ساعت قبل
ایرنا- «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در ادامه تلاش‌های خود برای اجرای پروژه ایران‌هراسی به کشور مغرب سفر و با مقام‌های این کشور دیدار و گفت وگو کرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، پمپئو در سفر به مغرب با «سعدالدین العثمانی» رئیس دولت، «عبداللطیف الحموشی» مدیرکل امنیت ملی و «ناصر بوریطه» وزیر امور خارجه و همکاری آفریقا مغرب دیدار کرد. این گزارش می‌افزاید: دو طرف در خصوص همکاری‌های امنیتی و مبارزه با تروریسم به بحث و تبادل نظر پرداختند. گروه‌های تروریستی منطقه ساحل آفریقا، شمال کشور مالی را مأمن خود قرار داده و از این ناحیه حملاتی را علیه کشورهای مختلف سازماندهی کرده‌اند. شمال مالی در سال ۲۰۱۲ میلادی به طور موقت به دست شبه‌ نظامیان افراطی افتاد.
فارسفارس14 ساعت قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، همزمان با سفر «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا به مراکش مقام‌های آمریکایی گفته‌اند واشنگتن با مراکش درباره تلاش برای منزوی کردن ایران رایزنی کرده است. پایگاه نشنال با گزارش این خبر نوشت پامپئو قرار بود با «محمد ششم»، پادشاه مراکش دیدار کند، اما این دیدار ظاهرا بعد از سفر پامپئو به پرتقال برای دیدار با نخست‌وزیر اسرائیل لغو شد. پامپئو سفر نیم‌روزه‌اش به مراکش در روز پنجشنبه را مثبت توصیف کرده است. ما هر دو مردم را در کشورهایمان ایمن‌تر می‌سازیم.» «ناصر بوریتا»، وزیر امور خارجه مراکش بعد از دیدار با پامپئو گفت با همتای آمریکایی‌ خود درباره آنچه به ادعای وی «تهدید ایران» خوانده شده رایزنی کرده است. بوریتا همچنین ایران را به تلاش برای «توسعه نفوذ منطقه‌ای» خود متهم کرده است.
جام نیوزجام نیوز20 ساعت قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، از روز چهارشنبه موج گسترده‌ای از بزرگنمایی تهدیدات برنامه موشکی ایران و همچنین نفوذ منطقه‌ای آن به راه افتاده است. اما از چهارشنبه شب، محافل رسمی و رسانه‌ای غربی در چند محور، برنامه موشکی ایران را تهدیدآمیز نشان دادند. از یک طرف ادعا می‌شود که ایران در حال انتقال مخفیانه موشک به برخی کشور‌های منطقه است و از طرف دیگر، برنامه موشکی ایران مغایر با قطعنامه سازمان ملل نشان داده می‌شود. چرا موضع غرب عوض شد؟ موج ناگهانی علیه برنامه موشکی ایران و همچنین متهم کردن این کشور به نقض قطعنامه برجامی شورای امنیت، این پرسش را مطرح کرده است که چرا ناگهان لحن و ادبیات غرب در برابر ایران تغییر کرد و چه شد که اروپایی‌ها الان به این نتیجه رسیده‌اند که برنامه موشکی ایران با قطعنامه شورای امنیت مغایر است. بنت با اشاره به ناآرامی‌های ایران، مدعی شده این برای تشدید فشار‌ها بر ایران یک فرصت تکرارنشدنی است.
فراروفرارو23 ساعت قبل
فرارو- در ۲۴ ساعت گذشته، ادعا‌هایی علیه ایران در رسانه‌های بزرگ غربی مطرح شده که همگی ناگهان برنامه موشک‌های بالستیک ایران را برجسته می‌کنند. اما از چهارشنبه شب، محافل رسمی و رسانه‌ای غربی در چند محور، برنامه موشکی ایران را تهدیدآمیز نشان دادند. از یک طرف ادعا می‌شود که ایران در حال انتقال مخفیانه موشک به برخی کشور‌های منطقه است و از طرف دیگر، برنامه موشکی ایران مغایر با قطعنامه سازمان ملل نشان داده می‌شود. چرا موضع غرب عوض شد؟ موج ناگهانی علیه برنامه موشکی ایران و همچنین متهم کردن این کشور به نقض قطعنامه برجامی شورای امنیت، این پرسش را مطرح کرده است که چرا ناگهان لحن و ادبیات غرب در برابر ایران تغییر کرد و چه شد که اروپایی‌ها الان به این نتیجه رسیده‌اند که برنامه موشکی ایران با قطعنامه شورای امنیت مغایر است. بنت با اشاره به ناآرامی‌های ایران، مدعی شده این برای تشدید فشار‌ها بر ایران یک فرصت تکرارنشدنی است.
ایلناایلنا1 روز قبل
وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورهای جهان باید در رابطه با همکاری با «شبکه‌های غیرقابل‌اعتماد» مراقب باشند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، امروز -‌پنج‌شنبه- گفت که ایالات متحده «سال‌های گذشته» در تلاش بوده به هم‌پیمانانش در سراسر دنیا هشدار دهد که از خطرهای همکاری با شرکت‌هایی چون هوآوی آگاه باشند. وی در لیسبون طی نشستی خبری این سخنان را بر زبان آورد. پمپئو گفت: «ماموریت آمریکا این بوده که آنچه را که می‌دانیم و درک می‌کنیم به اشتراک بگذاریم و در ادامه با توجه به اطلاعاتی که در دست داریم تصمیم‌گیری می‌کنیم.» وی در ادامه عنوان کرد که کشورهای جهان باید در رابطه با همکاری با «شبکه‌های غیرقابل‌اعتماد» مراقب باشند.
فارسفارس1 روز قبل
مونته‌نگرو آخرین کشوری بود که در سال ۲۰۱۷ به ناتو پیوست و براساس بیانیه نشست لندن قرار است مقدونیه شمالی نیز به این ائتلاف بپیوندد و صربستان و بوسنی نیز در مسیر الحاق به این سازمان هستند. به گزارش فارس، در پایان نشست ۲ روزه سران ناتو در لندن، بیانیه‌ای ۹ بندی صادر شد. وی عنوان کرد: در نشست لندن همچنین برخلاف نشست‌های رسمی سران از کشورهای شریک ناتو و اعضای سازوکارهای مختلف این سازمان همانند اعضای ابتکار همکاری استانبول یا گفت‌وگوی مدیترانه‌ای دعوتی نشده بود و این رهبران در لندن حاضر نبودند. * چرا جانسون حضوری پررنگ نداشت؟ وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اینکه «بوریس جانسون» نخست‌وزیر بریتانیا میزبان نشست سران ناتو بود، ولی به نظر می‌رسید حضوری چندان پررنگ در این نشست نداشت نیز عنوان کرد: نشست سران ناتو در حالی در لندن برگزار شد که یک هفته بعد از این نشست، یکی از مهمترین و سرنوشت‌سازترین انتخابات سراسری در کشور بریتانیا برگزار خواهد شد. ترکیه دومین ارتش بزرگ ناتو بعد از آمریکا را در اختیار دارد و عدم همراهی ترکیه، معضل اساسی برای اعضای ناتو است که باید به فکر چاره و راه‌حلی برای آن باشند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وزیر خارجه آمریکا از حضور سفرای آمریکا و سودان در پایتخت‌های دو کشور و از سرگیری روابط دیپلماتیک پس از ۲۳ سال خبر داد. مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت: امروز خرسندیم که اعلام کنیم آمریکا و سودان تصمیم دارند روند تبادل سفیران را پس از ۲۳ سال از سر بگیرند. وی گفت: این اقدام می‌تواند سیستم سیاسی و اقتصادی سودان را بهبود بخشد، بخشهایی که معترضین خواستار بودند. حمدوک از ۲۱ اوت نخست‌وزیر سودان شد و از آن زمان ریاست دولت موقت را برعهده داشته، کابینه‌ای غیرنظامی تشکیل داده و تغییرات کلیدی در عرصه سیاسی داشته است. انتخاب او پس از خلع عمر البشیر از قدرت پس از ۳۰ سال حکومت صورت گرفت.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه در دیدار با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا خواستار «افزایش فشارها» بر ایران شد. به گزارش یورونیوز، نخست وزیر اسرائیل پیش از این ملاقات که در لیسبون، پایتخت پرتغال انجام شد گفته بود که موضوع ایران «اولین و دومین و سومین» موضوعی خواهد بود که او با مایک پمپئو در مورد آن گفتگو خواهد کرد. بنیامین نتانیاهو در مورد سیاست کنونی ایالات متحده در قبال ایران نیز گفته بود: «این شانس را داریم که رئیس جمهور ترامپ سیاست منسجم اعمال فشار بر ایران را دنبال می‌کند.» مایک پمپئو که قرار است روز پنجشنبه به مراکش سفر کند برنامه سفر خود را برای ملاقات با بنیامین نتانیاهو تغییر داد. اسرائیل در نظر دارد سایر کشور‌های غربی را نیز به پیروی از سیاست اعمال فشار بر ایران ترغیب کند. دولت بنیامین نتانیاهو به طور خاص از موضع کشور‌های اروپایی که ساز و کار حمایت از مبادلات تجاری (اینستکس) را برای مقابله با تحریم‌های واشنگتن علیه تهران ایجاد کرده‌اند انتقاد می‌کند.
ایسناایسنا1 روز قبل
وزیر خارجه آمریکا از حضور سفرای آمریکا و سودان در پایتخت‌های دو کشور و از سرگیری روابط دیپلماتیک پس از ۲۳ سال خبر داد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری نیوز ۲۴، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت: امروز خرسندیم که اعلام کنیم آمریکا و سودان تصمیم دارند روند تبادل سفیران را پس از ۲۳ سال از سر بگیرند. وی گفت: این اقدام می‌تواند سیستم سیاسی و اقتصادی سودان را بهبود بخشد، بخشهایی که معترضین خواستار بودند. حمدوک از ۲۱ اوت نخست‌وزیر سودان شد و از آن زمان ریاست دولت موقت را برعهده داشته، کابینه‌ای غیرنظامی تشکیل داده و تغییرات کلیدی در عرصه سیاسی داشته است. انتخاب او پس از خلع عمر البشیر از قدرت پس از ۳۰ سال حکومت صورت گرفت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، مقامات رژیم صهیونیستی این روزها با شدیدترین بحران سیاسی از زمان تأسیس این رژیم تاکنون دست و پنجه نرم می‌کنند. لیبرمن اعلام کرد که حزب وی با دو نفری که مامور تشکیل کابینه این رژیم شده بودند، ائتلاف نمی‌کند. مهم‌ترین بحران کنونی این رژیم مسأله تشکیل کابینه و تعیین رأس هرم سیاسی به شمار می‌رود. وارد آمدن چنین اتهاماتی علیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی آن هم وقتیکه وی هم چنان بر سر کار است، مسأله‌ای بی سابقه از زمان تأسیس این رژیم به شمار می‌رود و تمام این قضایا باعث شده اوضاع داخلی در رژیم صهیونیستی بیش از پیش پیچیده و بحرانی شود. نتانیاهو طی مدت یک ماهه اعطا شده، نتوانست کابینه جدید را تشکیل دهد و به شکست خود در تشکیل کابینه اذعان کرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. نشریه معتبر USA today در تحلیلی به قلم خبرنگار کره‌ای خود، در این رابطه مطلبی نوشته که خواندن آن خالی از لطف نیست: علنی شدن شکست ترامپ در قبال ایرانبه نظر می‌رسد ترامپ موقتا با سیاست اعلام شده خود در قبال ایران با شکست مواجه شده است. سیاست رسمی وزارت امور خارجه آمریکا در قبال ایران -همان‌طور که بارها از سوی وزیر امور خارجه مایک پومپئو بیان شده- این است که آمریکا بعنوان مخالف دولت ایران شناخته می‌شود نه مردم آن. این شواهد نشان می‌دهد که مجازات‌های دولت آمریکا علیه ایرانیان، اتفاقا به ضعیف‌ترین اقشار این کشور و انسان‌های معمولی آسیب می‌رساند. این بیشتر به‌دلیل «تحریم‌های ثانویه» ‌ای است که ترامپ در یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است.

به انتهای لیست رسیدید