وزیر نفت

وزیر نفت

الفالف3 ساعت قبل
***رحمانی‌فضلی استیضاح می‌شود؟ فرارو نوشت: نمایندگان مجلس به خاطر عملکرد ضعیت عبدالرضا رحمانی فضلی در اجرای طرح گران شدن بنزین، استیضاح وزیر کشور را به جریان انداخته‌اند. پرویز امینی در کانال شخصی خود نوشت: جناب پناهیان در توئیتی به قول معروف به شورای نگهبان گرا داده‌اند که علی مطهری را رد صلاحیت کند! … الان مسئله مردم، مسئله جمهوری اسلامی و مسئله مجلس آینده، بود و نبود علی مطهری در انتخابات است؟! عده‌ای در این حوادث، بی‌گناه جان باختند و …، آنوقت شما نگران تأیید و رد شدن علی مطهری هستید؟! کار دومی که می‌کردم این بود که با جامعه گفتگو می‌کردم که در سیاست و حکمرانی، ابوذر زمانه‌ات را بشناس!
شاناشانا6 ساعت قبل
وی با یادآوری افزایش نقش صنعت پتروشیمی در اقتصاد کلان کشور تصریح کرد: با بهره‌برداری از ۵۳ طرح در حال اجرای صنعت پتروشیمی در چارچوب برنامه جهش دوم و سوم، بی‌گمان نقش‌آفرینی این صنعت در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور و به تبع آن در حوزه‌های اجتماعی و فرهنگی بیشتر خواهد شد. لزوم توجه به برنامه‌ریزی برای توسعه اشتغالمعاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، خطاب به مدیران مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی یادآور شد: باید همواره برای پیشگیری و مقابله با هر حادثه‌ای، آمادگی کامل داشته باشیم و از تجربه‌ها و درس‌آموخته‌های گذشته استفاده کنیم. وی با تأکید بر لزوم توجه به مسائل اجتماعی در سطح منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر و مناطق پیرامونی آن توضیح داد: باید به نقش شورای راهبردی در عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و نیز برنامه‌ریزی برای توسعه اشتغال توجه شود. بازدید مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از چند طرح و مجتمع تولیدیمعاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، از روند بازسازی واحد پارازایلین پتروشیمی بوعلی سینا دیدن کرد و در جریان آخرین وضع بازسازی این واحد قرار گرفت و همچنین از طرح ساخت تصفیه‌خانه مرکزی پتروشیمی بندر امام نیز بازدید کرد. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین در ادامه برنامه بازدیدهای دوره‌ای از طرح‌های جهش دوم وسوم، ضمن بازدید از روند اجرای این طرح‌ها، در این سفر از مراحل بازسازی اسکله صادراتی پتروشیمی بندر امام و طرح پتروناد نیز دیدن کرد.
فارسفارس7 ساعت قبل
عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هنوز گزارشی درباره استیضاح وزیر نفت از کمیسیون انرژی به هیأت رئیسه نرسیده و در صورت ارائه گزارش به هیأت رئیسه چنانچه تعداد امضاها از حدنصاب کمتر نشده باشد، استیضاح در هفته آینده اعلام وصول خواهد شد. علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، گفت: در حال حاضر سه استیضاح به صورت رسمی در مجلس در جریان است، استیضاح وزیر نفت، استیضاح وزیر آموزش و پروش و استیضاح وزیر کشور. وی افزود: جلسات بررسی استیضاح در کمیسیون‌های تخصصی مربوطه در مورد هر سه وزیر در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه برگزار شده و اگر چه استیضاح‌کنندگان به ویژه درباره آقای زنگنه در مصاحبه‌های خود اعلام کردند که از پاسخ وزیر در کمیسیون قانع نشدند، اما گزارش رسمی آن از کمیسیون مربوطه به هیأت رئیسه واصل نشده است. نماینده مردم ساری در مجلس اظهار داشت: نه در مورد استیضاح آقای زنگنه بلکه در مورد استیضاح وزرای آموزش و پرورش و کشور هم گزارش کمیسیون‌های آموزش و شوراها به هیأت رئیسه واصل نشده است. وی افزود: با ارائه گزارش کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون انرژی درباره وزیر نفت، کمیسیون آموزش در مورد وزیر آموزش و پرورش و کمیسیون شوراها در مورد وزیر کشور به هیأت رئیسه چنانچه تعداد امضاها از حدنصاب که ۱۰ امضاست کمتر نشده باشد، طرح استیضاح هفته آینده اعلام وصول خواهد شد و چنانچه تعداد امضاها به کمتر از ۱۰ عدد رسیده باشد، طرح بایگانی می‌شود.
ایلناایلنا7 ساعت قبل
افزایش حداقل ۵۰۰ میلیون بشکه‌ای تولید تجمعی نفت میدان سروش با اجرای روش‌های ازدیاد برداشت پیشرفته و براساس مدل ارائه‌شده از سوی دانشگاه صنعتی سهند امکان‌پذیر می‌شود. به گزارش ایلنا و به نقل از شرکت نفت فلات قاره ایران، جواد رستمی، مدیر طرح ازدیاد برداشت میدان سروش گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد با اجرای یکی از روش‌های تزریق CO۲ یا پلیمر براساس مدل تهیه‌شده توسط دانشگاه صنعتی سهند و مشاوران فنی این دانشگاه، امکان افزایش تولید تجمعی میدان سروش تا ۵۰۰ میلیون بشکه در محدوده چاه‌های تولیدی کنونی و تا حدود ۱٫۵ میلیارد بشکه تولید در مقیاس کل میدان امکان‌پذیر خواهد بود. البته هم‌اکنون روش‌های بازیافت ثانویه مانند تزریق گاز و آب در شرکت نفت فلات قاره اجرا می‌شود، اما با اجرای این مدل، می‌توانیم به مرحله سوم یا همان ازدیاد برداشت ثالثیه دست یابیم. انتقال اطلاعات سروش به دانشگاه سهندرستمی افزود: پس از برگزاری جلسات اولیه با دانشگاه صنعتی سهند و انجام بازدیدهای دوطرفه، مراحل انتقال داده و اطلاعات میدان سروش به دانشگاه سهند به‌سرعت انجام و مقدمات و مطالعات اولیه آغاز شد. وی ابراز امیدواری کرد با انجام فاز چهارم و انتخاب یکی از دو روش ازدیاد برداشت، در اواخر سال ۱۴۰۰ انجام پایلوت در این میدان آغاز شود.
فارسفارس7 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با بهره‌برداری از طرح ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ افزون‌ بر پایان مشعل‌سوزی در ۶ میدان نفتی غرب کارون، روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب خوراک به مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ماهشهر اختصاص خواهد یافت. محمدی با بیان اینکه براساس گزارش‌های اعلام‌شده طرح NGL۳۲۰۰ ماهانه ۲ درصد پیشرفت دارد، افزود: با توجه به قابلیت‌های موجود، می‌توان پیشرفت فیزیکی این طرح را در ماه‌های آتی به ماهانه سه تا چهار درصد رساند تا به دنبال آن اجرای فاز نخست آن در سال آینده شتاب فزاینده‌ای بگیرد. وی با بیان اینکه طرح NGL۳۲۰۰ در چارچوب طرح‌های جهش دوم به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد: با تولیدی شدن این طرح، امکان توسعه واحدهای مختلف پتروشیمی ممکن خواهد شد و باید روند ساخت این طرح ارزشمند با شتاب بیشتری همراه شود. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران یادآور شد: در شرایطی که در همه ابعاد در جنگ اقتصادی با دشمنان قرار داریم، باید چالش‌های موجود را برطرف کنیم و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای هرگونه مساعدت در شتاب‌بخشی به اجرای طرح NGL۳۲۰۰ آمادگی دارد. انتهای پیام/
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز8 ساعت قبل
در جدیدترین شماره ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی بخش معدن و صنایع وابسته به آن برای توسعه پایدار کشور از سوی کارشناسان مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در بخش دنیای انرژی سی و ششمین شماره از ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» مصاحبه‌ای با دکتر علی مبینی دهکردی؛ رییس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی با عنوان «استفاده از ابزارهای نوین مالی برای توسعه صنعت نفت» منتشر شده است. «تحقق توسعه پایدار با بخش معدن» یادداشتی است که به تحریر مرتضی فغانی؛ عضو اتاق بازرگانی تهران در آمده است. «شناخت ۱۰ ماده معدنی پرکاربرد»، «آشنایی با مشهورترین موزه‌های جهان» و «معرفی معتبرترین سازندگان هواپیما» از مطالب خواندنی این شماره از ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» است که شما مخاطبان را به مطالعه آن دعوت می‌کنیم. سی و ششمین شماره ماهنامه «دنیای سرمایه‌گذاری» به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در ۸۸ صفحه با قیمت ۱۵ هزار تومان از طریق اشتراک و نیز پایگاه خبری این نشریه به نشانی www. dsg-m. ir در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.
آناجآناج8 ساعت قبل
بیگی در گفت‌وگو با آناج مطرح کرد؛ استیضاح وزیر کشور، آزمون تاریخی برای مجلس/ تجربیات دولت گذشته در اجرای طرح‌های ملی/ صنعت سی‌ان‌جی نیازمند تقویتنماینده مردم تبریز گفت: حوادث بعد از افزایش قیمت بنزین، تبعات داخلی و بین‌المللی برای کشور داشت، بنابراین از وزیر کشور سوال‌هایی داشتیم که دست آخر منجر به استیضاح رحمانی فضلی شد. وی اظهار داشت: حوادث بعد از افزایش قیمت بنزین، تبعات داخلی و بین‌المللی برای کشور داشت، بنابراین از وزیر کشور سوال‌هایی داشتیم که دست آخر منجر به استیضاح رحمانی فضلی شد. بیگی با اشاره به استیضاح وزیر کشور خاطرنشان ساخت: موارد مطروحه پیرامون عدم آماده‌سازی مردم برای مواجهه با افزایش قیمت بنزین بود. بیگی با اشاره به استیضاح وزیر نفت هم یادآور شد: در امضای استیضاح وزیر نفت، برخی همکاران کمیسیون انرژی شرکت نکردند و استسفاریه‌ای در دست داشتند و از هیئت رئیسه سوال کردند که آیا مجلس به رسمیت نرسد می‌توان جلسه استیضاح را برگزار کرد یا نه؟! فساد در وزارت نفت به اتاق زنگنه کشیده شده است و متاسفانه نمایندگان اصلاح‌طلب از استیضاح وزیر نفت پا پس کشیده‌اند.
شاناشانا8 ساعت قبل
بهروز نعمتی در گفت‌وگو با خبرنگار شانا، با بیان اینکه هم اکنون، سه استیضاح در کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، گفت: در شرایط فعلی هیچ استیضاحی را به نفع مصالح کشور نمی‌دانم. عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، مطرح شدن استیضاح‌های اخیر به‌ویژه استیضاح وزیر نفت را سیاسی تلقی کرد و افزود: در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم، از این رو به نظر می‌رسد برخی دوستان ما در مجلس در خصوص این استیضاح‌ها به گونه‌ای حال و هوای احساسی انتخاباتی را دنبال می‌کنند. وی تصریح کرد: سه ماه به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی است، سوال و استیضاح حق قانونی نمایندگان مجلس است، اما در این بازه زمانی مطرح شدن استیضاح‌ها شائبه سیاسی بودن آن را افزایش می‌دهد.
شاناشانا8 ساعت قبل
به گزارش شانا، بیژن زنگنه نخستین بار در ۱۱ اردیبهشت ماه ۹۸ و در حاشیه نمایشگاه نفت درباره زمان سهمیه‌بندی بنزین گفت: درباره زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین مطلبی نمی‌گویم و خبرهایی که بعضی از خبرگزاری‌ها درباره سهمیه‌بندی بنزین مطرح می‌کنند، صحت ندارد. زنگنه با بیان اینکه ظرف چند روز آینده همه صاحبان خودرو در کلانشهرها صاحب‌ کارت سوخت می‌شوند، بر ضرورت استفاده از کارت سوخت ازسوی صاحبان خودرو تاکید کرد و گفت: ناچار شدیم مقدار سوخت‌گیری با کارت جایگاه را محدود کنیم تا مردم از کارت سوخت خود استفاده کنند. وی درباره کاهش سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران بیان کرد: قرار بر این بود که سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران کاهش یابد تا مردم از کارت سوخت خودشان استفاده کنند، زیرا کارت سوخت جایگاه‌داران برای سوخت‌گیری نیست و تنها باید زمانی مورد استفاده قرار گیرد که مشکلی برای کارت سوخت شخصی افراد به وجود آمده باشد. زنگنه در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال کاهش سهمیه دوباره کارت سوخت جایگاه‌داران وجود دارد، ادامه داد: امکان دارد میزان سهمیه کارت سوخت جایگاه‌داران باز هم کاهش یابد، بنابراین لازم است همه خودروها از کارت سوخت شخصی خودشان استفاده کنند. ۲۱ آبان‌ماه در گفت‌گو با خبرگزاری خانه ملتوزیر نفت درباره سهمیه‌بندی بنزین گفت: هر زمان دولت چنین دستوری و ابلاغی به وزارت نفت دهد سهمیه‌بندی بنزین را اجرا می‌کنیم.
شاناشانا8 ساعت قبل
تحقق بهره‌مندی از روش‌های ازدیاد برداشت ثالثیهوی گفت: تزریق CO۲ و پلیمر در میدان‌های نفتی ایران در حالی مسبوق به سابقه نیست که این روش‌ها سال‌هاست در دنیا اجرا می‌شود و بازدهی خود را ثابت کرده است. البته هم‌اکنون روش‌های بازیافت ثانویه مانند تزریق گاز و آب در شرکت نفت فلات قاره اجرا می‌شود، اما با اجرای این مدل، می‌توانیم به مرحله سوم یا همان ازدیاد برداشت ثالثیه دست یابیم. این پروژه کاری یکپارچه و هماهنگ است و امیدوارم تا دو سال آینده به‌صورت پایلوت در میدان اجرایی شود. انتقال اطلاعات سروش به دانشگاه سهندرستمی افزود: پس از برگزاری جلسات اولیه با دانشگاه صنعتی سهند و انجام بازدیدهای دوطرفه، مراحل انتقال داده و اطلاعات میدان سروش به دانشگاه سهند به‌سرعت انجام و مقدمات و مطالعات اولیه آغاز شد. وی ابراز امیدواری کرد با انجام فاز چهارم و انتخاب یکی از دو روش ازدیاد برداشت، در اواخر سال ۱۴۰۰ انجام پایلوت در این میدان آغاز شود.
شاناشانا9 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از ایلنا، سلام امینی استیضاح وزیر نفت را سیاسی دانست و گفت: پرسش و استیضاح حق نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و نمی‌توان از آنها به دلیل مطرح کردن استیضاح یک وزیر خرده گرفت، اما به‌طور کلی شاید در بحث استیضاح وزیر نفت، شائبه سیاسی بودن هم وجود داشته باشد. وی افزود: اگرچه شنیده می‌شود نمایندگان در روزهای پایانی مجلس به دلیل انجام کارهای تبلیغاتی به دنبال استیضاح وزیران مختلف هستند، بعید می‌دانم شخصیت نمایندگان مجلس این‌گونه باشد. بدون شک برای نمایندگان مصالح و منافع ملی بسیار با ارزش‌تر از آن است که قربانی مطامع حزبی، جریانی و تبلیغاتی شوند. زنگنه از خبره‌های نفتی و مسلط به این حوزه استاین عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های وزیر نفت که باید مدنظر نمایندگان مجلس قرار گیرد، گفت: زنگنه در صنعت نفت یک برند بین‌المللی و از خبره‌های نفتی کشور است. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر وی در وزارت نفت نباشد، بعید می‌دانم در این شرایط بتوانیم شخص دیگری را برای این وزارتخانه پیدا کنیم و به‌طور قطع صنعت نفت آسیب خواهد دید.
شاناشانا9 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه اجرای طرح‌های ان‌جی‌ال از دیدگاه جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت و مشعل‌سوزی بسیار مهم و راهبردی هستند، توضیح داد: ان‌جی‌ال‌های ۳۱۰۰، ۳۲۰۰، خارک و طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از جمله طرح‌های فعال جمع‌آوری گازهای همراه به شمار می‌رود که نقشی بسزا در تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی خواهند داشت. محمدی با بیان اینکه براساس گزارش‌های اعلام‌شده طرح NGL۳۲۰۰ ماهانه ۲ درصد پیشرفت دارد، افزود: با توجه به قابلیت‌های موجود، می‌توان پیشرفت فیزیکی این طرح را در ماه‌های آتی به ماهانه سه تا چهار درصد رساند تا به دنبال آن اجرای فاز نخست آن در سال آینده شتاب فزاینده‌ای بگیرد. وی با بیان اینکه طرح NGL۳۲۰۰ در چارچوب طرح‌های جهش دوم به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد: با تولیدی شدن این طرح، امکان توسعه واحدهای مختلف پتروشیمی ممکن خواهد شد و باید روند ساخت این طرح ارزشمند با شتاب بیشتری همراه شود. وی با اشاره به اینکه طرح ان‌جی‌ال خارک از سوزانده شدن گازهای همراه نفت در مشعل میدان‌های شرکت نفت فلات قاره ایران در خلیج فارس در مناطق عملیاتی خارک و بهرگان جلوگیری خواهد کرد، یادآور شد: پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس نیز گازهای مشعل در سه استان خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر را دریافت و پالایش می‌کند. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران یادآور شد: در شرایطی که در همه ابعاد در جنگ اقتصادی با دشمنان قرار داریم، باید چالش‌های موجود را برطرف کنیم و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای هرگونه مساعدت در شتاب‌بخشی به اجرای طرح NGL۳۲۰۰ آمادگی دارد.
شاناشانا9 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، احمد محمدی در توضیح بیشتر گفت: این طرح در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب موسوم به ۲۸ مخزن است و در قالب ۲۷ بسته کاری پیگیری می‌شود که امیدواریم حداکثر ۳۰ ماه آینده پایان یابد. وی نگهداشت و افزایش تولید، اشتغال‌زایی، توجه حداکثری به ساخت داخل و توجه به مسئولیت‌های اجتماعی را از مهم‌ترین اهداف و نتایج اجرای این طرح مهم ملی دانست و افزود: حدود ۷۰ درصد این طرح در استان خوزستان و ۳۰ درصد در سایر استان‌های همجوار شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اجرا می‌شود که با دستور مستقیم وزیر نفت، ۴ درصد از کل هزینه‌کرد آن در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و در زمینه اقدام‌ها و پروژه‌های عام‌المنفعه مناطق پیرامونی صرف خواهد شد. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب طرح ۲۸ مخزن را به واسطه بهره‌مندی از پیمانکاران، سازندگان و نیروی انسانی ایرانی و استفاده حداکثری از کالا، مواد و تجهیزات ساخت داخل، طرحی تمام‌ایرانی برشمرد و گفت: باتوجه به تأکیدات مقام عالی وزارت نفت و در راستای رونق فضای کسب‌وکار و همچنین ایجاد نشاط و امید در بین مردم مناطق نفت‌خیز جنوب، در اسناد قراردادی این طرح، پیمانکاران ملزم به جذب حداکثری نیروهای بومی برای اجرای این طرح شده‌اند. در این طرح تعداد قابل توجهی پروژه روسطحی و زیرسطحی تعریف شده است که در بازه زمانی قرارداد اجرا خواهند شد. به گفته وی، مطابق خط‌مشی ابلاغی از سوی وزیر نفت، در طرح ۲۸ مخزن به رونق تولید و راهبرد خودکفایی و استقلال صنعتی توجه ویژه‌ای شده است و همه پیمانکاران موظف‌اند افزون بر واگذاری کامل کارها به شرکت‌ها و نیروهای ایرانی، از حداکثر تجهیزات و قطعات ساخت داخل استفاده کنند.
ایلناایلنا9 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت نفت خزر با اشاره به نقش بسزای مهندس زنگنه در تاسیس و تقویت زیرساخت‌های این شرکت و راهبری فعالیت‌های توسعه‌ای در خزر، گفت: اکنون نیز با تاکید رئیس‌جمهوری و وزیر نفت، تلاش برای توسعه و اکتشاف منابع هیدروکربوری در خزر با جدیت ادامه دارد. از سوی دیگر، با تاکید مهندس زنگنه، تلاش برای همکاری با شرکت‌های صاحب فناوری و متخصص در حوزه آب‌های عمیق و همکاری با کشورهای همسایه در این بخش با جدیت در دستور کار شرکت شرکت نفت خزر قرار دارد. شرکت نفت خزر برای نخستین بار در زمان وزارت مهندس زنگنه برای پیشبرد اهداف صنعت نفت در دریای خزر به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران تاسیس شد. آقای زنگنه بارها تأکید داشتند که این سکوی منحصربه‌فرد در واقع یک ناو است که ما به خزر می‌فرستیم. تثبیت ۲ میلیارد بشکه نفت درجا در سردار جنگلاصولی درباره گام دوم مهندس زنگنه در وزارت نفت در حوزه شمال کشور اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، با وجود تحریم‌های شدید، با تأکید وزیر نفت چاه کشف‌شده در میدان نفتی سردار جنگل دوبار آزمایش شد که در نتیجه، ۲ میلیارد بشکه نفت درجای این میدان تثبیت شد.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین9 ساعت قبل
فردای آن روز علی اکبر کریمی نماینده اراک بیان داشت که تعداد امضا کنندگان استیضاح به بیش از ۷۰ نفر افزایش یافته است. از این رو پنجم آذر زنگنه برای پاسخ به سوالات مطرح شده به کمیسیون انرژی رفت. در نتیجه مقرر شد تا ظرف چند روز آینده وزیرنفت مجددا در دفتر کمیسیون انرژی حاضر شده و به سوالات نمایندگان پاسخ دهد. شنیده‌ها حاکی از آن است که پس از جلسه ۱۸ آذر، ۵ نفر از نمایندگان استیضاح کنندگان، از ادامه راه منصرف شدند. اما در حقیقت نظرات نمایندگان مخالف و موافق حاکی از آن است که همچنان تعداد استیضاح کنندگان قابل توجه بوده و پرونده استیضاح وزیر نفت باز است.
شاناشانا11 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از ایرنا، احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اعلام این خبر گفت: احداث ۳۱۰ پروژه آبرسانی روستایی، ۳۲ مورد پل‌سازی، احداث ۳۰ مدرسه، احداث ۲۰ مسجد، ۱۰ مجتمع فرهنگی ورزشی، ۶ مورد برق‌رسانی و تکمیل موزه گنجینه‌های نفت مسجدسلیمان با ۱۳۶ میلیارد ریال از جمله این طرح‌هاست. وی افزود: همچنین اجرای پروژه‌های راهسازی در اطراف اهواز، حمیدیه باوی و کارون با اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال، اختصاص بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال به‌منظور اصلاح شبکه دفع فاضلاب مناطق پیرامونی کلانشهر اهواز به دستور وزیر نفت که بخشی از آن هزینه شده و بخش دیگر آن نیز در آینده‌ای نزدیک تخصیص داده می‌شود، از دیگر طرح‌های عمرانی عام‌المنفعه مناطق نفت‌خیزجنوب در محیط پیرامونی اطراف تاسیسات نفتی است. محمدی تصریح کرد: دو پروژه راهسازی جاده مواصلاتی ایذه - مسجدسلیمان - هفتکل و پروژه راهسازی امیدیه - جایزان - آغاجاری که با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصد در دست اجراست، از دیگر اقدام‌های این شرکت برای محرومیت‌زدایی و آبادانی است. مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیزجنوب در ادامه به پروژه‌های در دست اقدام و تکمیلی مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز جنوب اشاره کرد و گفت: در دو سال اخیر ۲۲۹ پروژه عام‌المنفعه نیز از سوی شرکت ملی نفت ایران در استان خوزستان در قالب طرح‌های آموزشی، ورزشی، بهداشتی، راه‌سازی و خدماتی با اعتباری معادل ۴ هزار و ۹۲۳ میلیارد ریال هزینه شده و همچنین ۵۶۴ پروژه عام‌المنفعه نیز با اعتباری افزون بر ۱۰ هزار میلیارد ریال در حال اجراست.
شاناشانا11 ساعت قبل
* ورود به سیستان و بلوچستانشرکت گاز استان سیستان و بلوچستان در سال ۸۶ تاسیس شد. بنابراین دولت تدبیر و امید تصمیم گرفت با تخصیص اعتبار جداگانه و مختص استان سیستان و بلوچستان، گازرسانی به این منطقه را سرعت بخشد. شرکت‌های گاز استانی خراسان رضوی، همدان، سمنان، گیلان و فارس به یاری شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان آمدند. شایان ذکر است تجهیزات و کالای مورد نیاز پیمانکار برای اجرای طرح گازرسانی شهر خاش در این شهر آماده و انبار شده است. این کار مستلزم اجرای خط انتقال گاز ایرانشهر – چابهار به طول ۳۷۳ کیلومتر در قطرهای ۱۶، ۲۰، ۴۲ و ۵۶ اینچ است.
فارسفارس11 ساعت قبل
قطعا سهمیه‌بندی بنزین، نظارت و وعده‌های پشت میزی مسؤولان نمی‌تواند نرخ‌کرایه را حل کند اما اگر افزایش کرایه تاکسی به کد‌های تخلفات رانندگی اضافه شود می‌توان ثبات در کرایه تاکسی‌ها تضمین کرد. افزایش ۵۰ درصدی نرخ کرایه تاکسیبررسی‌ نرخ کرایه اغلب ایستگاه‌های تاکسی توسط خبرنگار فارس در اهواز نشان می‌دهد تاکسی عمومی در همه مسیرها یک تا دو هزارتومان و مسافربرهای شخصی ۵۰ درصد به نرخ کرایه خود اضافه کرده‌اند و منطق رانندگان تاکسی در پاسخ به دلیل افزایش کرایه تاکسی بالا بودن استهلاک و قیمت وسایل یدکی ماشین است. نرخ کرایه تاکسی‌ها جزو شرح وظایف ما نیستسرهنگ منصور جمشیدی رئیس پلیس راه خوزستان در رابطه با شیوه نظارت بر افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های شهری گفت: نظارت بر نوسانات نرخ کرایه تاکسی‌ها جزو شرح وظایف ما نیست و اداره تعزیرات و فرمانداری بایددر این مساله ورود کنند، اما چنانچه شهروندی در این خصوص شکایتی داشته باشد قطعا به آن رسیدگی می‌شود. بررسی وضعیت نرخ کرایه تاکسی‌های عمومی چه شخصی و چه ساماندهی شده نشان تمام آنچه در رابطه با بحث کنترل و نظارت نرخ کرایه تاکسی از جانب مسؤولان عنوان شد فقط در حد خبر است و هیچ گونه اهرم فشار یا قانونی مانع افزایش نرخ کرایه توسط رانندگان وجود ندارد. از طرفی سازمان تاکسی ران یبه عنوان متولی حرفی برای گفتن ندارد و فرمانداری اهواز به عنوان مرجع قانونی در تصمیم‌گیری حاضر به توضیح در این رابطه نیست از طرفی رئیس پلیس راه کلان شهر اذعان دارد نرخ کرایه تاکسی‌ها جزو شرح وظایف ما نیست به راستی چه کسی متولی کنترل نرخ کرایه تاکسی‌های شهری است؟.
الفالف11 ساعت قبل
مانور بیژن زنگنه روی بابک زنجانی در شرایط بحرانی «ب. ز» یا همان بیژن زنگنه در دولت صورت می‌گیرد به همین دلیل است که دولت سعی می‌کند پرونده بابک زنجانی همیشه باز بماند. گروه اقتصادی الف، ۲۰ آذر ۱۳۹۸، ۱۲:۲۹ ۳۹۸۰۹۲۰۰۷۵راه‌دانا نوشت: «هر زمان اسم بابک زنجانی را می‌آوریم تا دو هفته عده‌ای حمله می‌کنند! به گفته علیرضا زاکانی، نماینده سابق مجلس در کرسنت ۵۰ میلیارد دلار خسارت شامل جرائم و عدم‌النفع به کشور وارد شده که اگر یک حساب ریالی کنیم، باید گفت صدها میلیارد تومان به کشور خسارت وارد شده است. توتال در اواخر دهه ۷۰ یعنی زمانی که همین آقای زنگنه وزیر نفت دولت اصلاحات بود، قرارداد توسعه فاز ۱۱ پار جنوبی را با وزارت نفت بست. این رقم تقریبا بودجه دو سال کشور است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین12 ساعت قبل
در حالی که ایران تا سال ۹۶ همواره تولید گاز کمتری از شریک خود در پارس جنوبی داشت اما از سال ۹۲ و با تمرکز سرمایه و نیروی انسانی در فازهای اولویت دار پارس جنوبی توسط وزیر نفت، ‌ سرانجام ایران برنده ماراتن نفسگیر تولید گاز شد و تا پایان سال اختلاف تولید ایران و قطر، به بیش از ۱۲۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. ایران در این ۱۸ سال توانسته از تولید ۵۶ میلیون متر مکعبی در اواخر سال ۸۰ به تولید حدود ۷۰۰ میلیون متر مکعبی در روز در شرایط فعلی برسد و پیش‌بینی می‌شود با بهره‌برداری از ۶ سکوی دیگر تا پایان سال تولید ایران سقف ۷۴۵ میلیون متر مکعب را نیز پشت سر بگذارد. ایران در سال‌های ۸۸ تا ۹۳ به همان تولید ۲۸۵ میلیون متر مکعبی رضایت داد و این در حالی بود که قطر تولید خود را به بالای ۵۷۰ میلیون متر مکعب رساند. قرداد توسعه این فازها، خرداد ۸۹ بین شرکت نفت و گاز پارس جنوبی به عنوان کارفرما و پیمانکاران داخلی بسته شد و پراکنده شدن منابع مالی باعث شد تا توسعه در پارس جنوبی متوقف شود. اما کلیدی‌ترین و موثرترین آمار را باید در میزان تولید گاز از پارس جنوبی پیدا کرد.
شاناشانا12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار شانا، علی اصولی به صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهوری در دیدار با رؤسای‌جمهوری کشورهای حاشیه دریای خزر مبنی بر اینکه ایران اجرای پروژه‌های مشترک اکتشاف و استخراج نفت در دریای خزر را با جدیت پیگیری می‌کند، اشاره کرد و افزود: ایشان در این دیدار ابراز امیدواری کردند که این مباحث در نشست‌های کمیسیون‌های مشترک به‌طور دقیق بررسی شود. از سوی دیگر، با تاکید مهندس زنگنه، تلاش برای همکاری با شرکت‌های صاحب فناوری و متخصص در حوزه آب‌های عمیق و همکاری با کشورهای همسایه در این بخش با جدیت در دستور کار شرکت شرکت نفت خزر قرار دارد. شرکت نفت خزر برای نخستین بار در زمان وزارت مهندس زنگنه برای پیشبرد اهداف صنعت نفت در دریای خزر به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران تاسیس شد. آقای زنگنه بارها تأکید داشتند که این سکوی منحصربه‌فرد در واقع یک ناو است که ما به خزر می‌فرستیم. پس از حصول توافق برجام نیز با تاکید ویژه مهندس زنگنه بر گسترش فعالیت‌های نفتی ایران در دریای خزر، همکاری‌های خوبی بین شرکت نفت خزر به نمایندگی از شرکت ملی نفت ایران با شرکت‌های بین‌المللی و متخصص در آب‌های عمیق صورت گرفت که تعدادی از این مذاکرات به امضای قرارداد و تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک منجر شد.
افکارنیوزافکارنیوز12 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشبیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در حاشیه جلسه هیئت دولت در واکنش به سوال خبرنگار ما مبنی بر شایعه استعفای او از وزارت نفت سکوت کرد. اخبار سیاسی- امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس در توئیتی نوشته بود که «استیضاح زنگنه با سوالاتی که مطرح شده باید به نتیجه برسد. اما بنابر اخبار واصله ژنرال سرنوشتی مشابه حجتی و آخوندی است. استیضاح زنگنه شاید آخرین فرصت نمایندگان برای دفاع از حیثیت مجلس است.»
شاناشانا12 ساعت قبل
مبنای محاسبه آمار تولید اعضای اوپک نفت خام و مبنای تولید نفت کشورهای عضو غیراوپک نفت و میعانات گازی است. اگر میعانات گازی در آمار کاهش تولید نفت روسیه گنجانده می‌شد این کشور بخش قابل‌توجهی از درآمدهای نفتی خود را از دست می‌داد. حتی یک بشکه کاهش غیرمنطقی را نمی‌پذیرمتحریم نفت ایران از سوی آمریکا سبب شده تا صادرات نفت ایران به میزان قابل توجهی کاهش یابد. آیا اوپک همچنان موثر است؟ زمانی که منشور همکاری اوپک و غیرعضو اوپک تصویب شد و کشورهای غیرعضو اوپک به رهبری روسیه نقش پررنگی در توافق کاهش تولید نفت پیدا کردند، بسیاری از تحلیل‌ها از به حاشیه رانده شدن اوپک حکایت می‌کردند. مسئله این است که اگر اوپک سازمانی اثرگذار در بازار جهانی نفت نبود بازار هرگز منتظر نتیجه نشست اوپک در کاهش یا افزایش تولید نفت نمی‌شد.
خبرآنلاینخبرآنلاین13 ساعت قبل
عراق بیشترین پول نفت را از مناطق جنوبی چون ناصریه و بصره تامین بدست می‌آورد. در بصره که حدود ۸۰ درصد از بودجه حکومت عراق را تامین می‌کند حدود ۱۲۸ هزار نفر کارمند وجود دارد. مردم در زمان محاصره عراق توسط آمریکا این روش برای پخت نان استفاده می‌کردند که صدام در اختیار آنها می‌گذاشت. سال ۲۰۰۶ فتنه شیعه و سنی را پیش گرفت و هنگامی که از دجله عبور می‌کردید صدها سر بریده دیده می‌شد. اما اینکه شعار خروج ایران از عراق فقط مطرح شود قانع کننده نیست.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین14 ساعت قبل
وی ادامه داد: کسانی از شور جوانی دانشجویان سو استفاده می‌کنند، خود آزادپنداری یعنی حرف بدون سند و بدون مصادیق زدن، آدم باید حرف درست و صحیح بزند، در گذشته خیلی‌ها این حرف‌ها را زده‌اند و بعد سر از دامن اجانب در آورده‌اند. وی افزود: در این میان ممکن است به جمع بی گناهی هم آسیب وارد شده باشد که حاکم اسلامی وظیفه دارد آن را جبران کند، دیه پرداخت و به خانواده آنان رسیدگی شود. وی افزود: رهبر معظم انقلاب هم تصمیم گرفتند که این اختیار را به سران سه قوه بدهند. شورای سران سه قوه به جز این تصمیم، تصمیمات خوبی هم داشته است مثلا در موضوع ارز و کاهش نرخ ارز یا طبق قوانین دولت حق ممنوعیت واردات هیچ کالایی ندارد و باید با تعرفه کار را پیش ببرد اما این در شورای هماهنگی قوا انجام شده است. منبع: ایسنا
ایسناایسنا14 ساعت قبل
مدیرعامل مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: در دو سال اخیر با دستور و پیگیری‌های مستمر وزیر نفت، طرح مهم افزایش و نگهداشت تولید از مخازن نفتی در صنعت نفت در راستای عینیت بخشیدن به اقتصاد مقاومتی، رونق و حمایت از تولید داخلی وارد فاز اجرایی شد. احمد محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اجرای این طرح اظهار کرد: طرح افزایش نگهداشت تولید مناطق نفت‌خیزجنوب موسوم به ۲۸ مخزن در قالب ۲۷ بسته کاری در حال انجام است که در نهایت طی ۲۴ تا ۳۰ ماه به سرانجام می‌رسد. در این طرح تعداد قابل توجهی پروژه‌های سطح الارضی و تحت الارضی تعریف شده است که در بازه زمانی قرارداد اجرا خواهند شد. توجه جدی و حداکثری به ساخت داخلمحمدی گفت: مطابق خط مشی ابلاغی از سوی زنگنه وزیر نفت در طرح ۲۸ مخزن به رونق تولید و راهبرد خودکفایی و استقلال صنعتی توجه ویژهای شده است. وی با اشاره به اینکه همه پیمانکاران اصلی این طرح‌ها ایرانی هستند افزود: در این طرح همه پیمانکاران مؤظفاند علاوه بر واگذاری کامل کارها به شرکت‌ها و نیروهای ایرانی، از حداکثر تجهیزات و قطعات ساخت داخل استفاده کنند.
ایلناایلنا17 ساعت قبل
در حال حاضر کشورمان با مشکلات بسیار زیادی از جمله تحریم‌ها روبرو است بنابراین حذف زنگنه نه‌تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه مشکلات بیشتری را ایجاد می­کند و جز دلسردی دولت نسبت به انجام وظایف خود سودی نخواهد داشت. این بار هم موضوع استیضاح وزیر نفت به میان آمده است. ناکارآمدی وزیر، سوء مدیریت و همچنین حذف کارت سوخت از موضوعات استیضاح وزیر نفت بیان شده است. آقای زنگنه از مدیران با تجربه و شناخته‌شده در عرصه بین‌الملل در صنعت نفت هستند و حذف ایشان از صنعت نفت در عرصه بین‌الملل هم تأثیرگذار است و پیامدهای منفی در پی خواهد داشت. ایشان مجموعه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را به‌صورت یک فرد توانمند در دست خود دارد و اگر این مجموعه از هم گسسته شود خسارات بسیار زیادی در همه بخش‌ها خواهیم داشت.
رجانیوزرجانیوز21 ساعت قبل
به منظور اجرای مصوبه شورای اقتصاد در زمینه ارایه تسهیلات برای افزایش ظرفیت تولید خودروهای دوگانه‌سوز، تفاهم نامه همکاری میان ایران خودرو و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی امضا شد. میان ایران خودرو و شرکت پخش فرآوردهای نفتی با هدف کاهش مصرف سوخت و آلایندگی‌ها: ‌ایکوپرس- مدیرعامل ایران خودرو در مراسم انعقاد این تفاهم نامه از آمادگی کامل این خودروساز برای توسعه ظرفیت‌های تولید خودرو با موتورهای گازسوز و‌ کم مصرف خبر داد. در این جلسه گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات ایران خودرو در زمینه توسعه ظرفیت تولید محصولات دوگانه سوز ارایه شد. ون وانا، تاکسی سمند و وانت آریسان گازسوز مهم‌ترین محصولات ایران خودرو در بخش خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی و نیمه سنگین است. تولید محصول ون و جایگزینی با ون‌های فرسوده فعلی یکی از پروژه‌های مهم در کاهش آلایندگی‌ها و مصرف سوخت است.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
وزیر کشور ۶ بار، وزیر جهاد کشاورزی ۴ بار، وزیر نفت ۲ بار، وزیر صنعت و معدن و تجارت ۲ بار، وزیر ورزش ۲ بار و وزیر خارجه یک بار استیضاح شدند که به‌طور کلی در مجلس دهم ۳۸ مورد استیضاح داشتیم. یوسف نژاد گفت که وزرای ارتباطات، اطلاعات، دادگستری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت و درمان و دفاع در مجلس دهم استیضاح نشدند. این عضو هیات رئیسه مجلس همچنین اظهار کرد: از درخواست ۳۸ استیضاح مطرح شده دو مورد به رای عدم اعتماد منجر شد که مربوط به آقایان کرباسیان و ربیعی بود، ۴ مورد به ادامه خدمت منجر شد که برای آخوندی ۲ بار، برای آقای ربیعی و حجتی هر کدام یک بار بود. یوسف‌نژاد همچنین گفت: در حال حاضر استیضاح زنگنه وزیر نفت، رحمانی فضلی وزیر کشور و حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون‌ها در حال بررسی است. سرانه هر سرباز ۲۵۰ تومان در ماه است که باید با این میزان شام، صبحانه و … آنها تامین شود.
دنیای خودرودنیای خودرو1 روز قبل
به گزارش «اخبار خودرو»، به منظور اجرای مصوبه شورای اقتصاد در زمینه ارایه تسهیلات برای افزایش ظرفیت تولید خودروهای دوگانه‌سوز، تفاهم نامه همکاری میان ایران خودرو و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی امضا شد. مدیرعامل ایران خودرو در مراسم انعقاد این تفاهم نامه از آمادگی کامل این خودروساز برای توسعه ظرفیت‌های تولید خودرو با موتورهای گازسوز و کم مصرف خبر داد. در این جلسه گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات ایران خودرو در زمینه توسعه ظرفیت تولید محصولات دوگانه سوز ارایه شد. ون وانا، تاکسی سمند و وانت آریسان گازسوز مهم‌ترین محصولات ایران خودرو در بخش خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی و نیمه سنگین است. در گام نخست ایران خودرو نسبت به جایگزینی ۱۰ هزار خودروی ون فرسوده با ون وانا با موتور پایه گازسوز ای. اف.۷ اقدام خواهد کرد.

به انتهای لیست رسیدید